گزارش باکس آفیس: یکه‌تازیِ «استار وارز» برای سومین هفته‌ی پیاپی / آخرین باکس آفیس سال

توسط امیرحسین صفری در ۱۵ دی ۱۳۹۵ , ۲۳:۲۴

امروز جدول فروش آخرین هفته‌ی ماه دسامبر درحالی منتشر شد که نرخ فروش فیلم‌ها و نبض سودآوری آخرین باکس آفیسِ ۲۰۱۶،  در ادامه‌ی روند قبلی هم‌چنان در دست اکران‌های هیجان‌انگیز تعطیلات سال نو است. هفته پیش به دنبال نمایش‌ مورد انتظارِ فیلم‌های از جمله «فرقه‌ی قاتلین» (Assassin’s Creed)، «مسافران» (Passengers)، «آواز» (Sing) و «چرا او؟» (Why Him?) که در پایانی‌ترین روز‌های سال روی پرده رفتند، دو فیلم جدید هم اکران گسترده‌ی خود را آغاز کردند. دو فیلم «لالالند» و «حصارها» که هرکدام به نوعی از مدعیان فصل جوایزهستند، هفته‌ی پیش با دریافت تعداد بالای سالن‌های سینمایی بالاخره به اکران محدود خود پایان دادند. این درحالی است که  در آخرهفته‌ی امروز، جز چند اکران محدود، چیز زیادی برا رونمایی وجود نداشت و گردش مالیِ سینمای آمریکا تنها به میزان فروش اکران‌های هفته‌ی پیش محدود شد. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

این هفته در پی موج سنگین اکران‌های هفته‌ی گذشته، «سرکش: داستانی از جنگ ستارگان» (Rogue One: A Star Wars Story) نرخ فروش خود را به خوبی حفظ کرد  تا برای سومین هفته‌ی پیاپی، هم‌چنان در صدر جدول فروش باقی بماند. به این ترتیب فیلم اکران هفته را با ۴۹ میلیون دلار فروش به پایان برد. اسپین‌آف جدید جنگ ستارگان در فروش آمریکای شمالی تا کنون چیزی بیش از ۴۴۰ میلیون دلار بدست آورده است؛ این در حالی است که فیلم اکران جهانی موفقی را تجربه می‌کند و در این بخش تا به امروز ۳۶۱ میلیون دلار از بازارهای جهانی کسب کرده است. در مجموع داخل و خارج، فیلم سرکش: داستانی از جنگ ستارگان تا کنون ۸۰۱ میلیون دلار فروش داشته و پیش‌بینی می‌شود این میزان در هفته‌های بعدی، به رقم شگفت‌انگیز ۱ میلیارد دلار هم برسد.

Sing

این هفته انیمیشن «آواز» هم با حفظ تقریبیِ ریتم فروش، پس از استار وارز، در دومین جایگاه باکس آفیس قرار گرفت. این انیمیشن که افتتاحیه‌ی خود را با فروشی بیش از ۳۵ میلیون دلار آغاز کرده بود، این هفته به لطف هیاهوی بازار تعطیلات سال نو به مجموع ۱۸۰ میلیون دلار رسید. انیمیشن آواز، ماجرای حیواناتی را مطرح می‌کند که با هدف رونق بخشیدن به یک تئاتر، اقدام به برگزاری مسابقه‌ی خوانندگی می‌کنند. این حیوانات اما دست و پا چلفتی تر از آن هستند که چنین کار بزرگی را به درستی به انجام برسانند. فیلم ماجرای سروکله زدن حیوانات با مردم، نارضایتی‌های صاحب تئاتر و اجرای تعداد زیادی موزیک را شامل می‌شود. انیمیشن ۷۵ میلیون دلاریِ آواز تا کنون بیش از ۱۰۳ میلیون دلار از بازارهای جهانی کسب کرده است. به این ترتیب انیمیشن آواز این هفته با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران‌اش، در فروش جهانی تاکنون به مبلغی برابر با ۲۸۴ میلیون دلار دست پیدا کرده است. «سث مک‌فارلن» (Seth MacFarlane)، «اسکارلت یوهانسون» (Scarlett Johansson) و «متیو مک‌کانهی» (Matthew McConaughey) از جمله صداپیشه‌های شاخص انیمیشن هستند.

این هفته فیلم تخیلی «مسافر» هم در شرایطی مشابه با هفته‌ی گذشته، به فروش خود ادامه داد و در فروش آخر هفته به ۱۶ میلیون دلار رضایت داد. این فیلم که هفته‌ی پیش کار خود را با ۴۵ میلیون دلار آغاز کرده بود این هفته به مجموع ۶۱ میلیون دلار دست پیدا کرد. نرخ فروش داخلی فیلم همچنان چیزی در حدود ۵۰ میلیون دلار با بودجه‌ی تولید فاصله دارد. در بازارهای جهانی هم مسافر ۵۶ میلیون دلار فروش کرده است تا در مجموع جهانی به رقم ۱۲۲ میلیون دلار دست پیدا کند. در مسافر، سفینه‌ای فضایی قرار است به یک سیاره دیگه سفر کند و در جریان این حمل و نقل، هزاران نفر جا به جا می‌شوند. تمام مسافران به نوعی در خواب فرو رفته اند. یک نقص در سیستم اتاق خواب سفینه اما همه چیز را برهم می‌زند. دو مسافر ۹۰ سال زودتر از موعد از خواب بیدار می‌شوند. و این جریان، تلاش دو مسافر بری کشف راه‌حل را در پی دارد. در مسافر، «کریس پرَت» (Chris Pratt) و «جنیفر لارنس» (Jenifer Lawrence) به‌عنوان دو ستاره‌ی شاخص سینما به ایفای نقش پرداخته‌اند. مسافر اکنون در هفته‌ی چهارم اکران‌اش به سر می‌برد. هزینه‌ تولید فیلم چیزی در حدود ۱۱۰ میلیون دلار اعلام شده است.

Passengers

این هفته انیمیشن «موانا» (Moana) پس از مسافر، بر کمدیِ چرا او؟ و حصارها غلبه کرد و با دو پله صعود، در جایگاه چهارم جدول قرار گرفت. موانا که هفته‌ی قبل‌اش را با ۷ میلیون دلار درآمد به پایان رسانده‌بود، این هفته به لطف تعطیلات سال نو، با رشد ۴۲ درصدی نرخ فروش، ۱۰ میلیون دلار فروخت و در مجموع آمریکای شمالی ۲۱۰ میلیون دلار بدست آورد. موانا در سایر نقاط دنیا هم‌چنین تا کنون ۱۸۹ میلیون دلار به‌دست آورده است تا در مجموع جهانی به ۴۰۳ میلیون دلار برسد. پس از موانا محصول جدید کمپانی «فاکس» (Fox) تحت عنوان چرا او؟ در پنجمین جایگاه جدول قرار گرفت. این فیلم که هفته‌ی پیش را با ۱۱ میلیون دلار به پایان برده بود، این هفته با ۱ میلیون دلار افت، ۱۰ میلیون دلار به‌دست آورد تا در مجموع فروش دو هفته‌ای‌اش، به ۳۴ میلیون دلار دست پیدا کند. کمدی چرا او؟ هم‌چنین در جریان اکران جهانی ۱۴ میلیون دلار کسب کرد و به این ترتیب مجموع جهانی خود را به ۴۸ میلیون دلار رساند.

دو جایزه بگیر جدول نیز که هفته‌ی پیش از بند محدودیت‌ سالن‌های اکران آزاد شدند این‌ هفته هم با حفظ ریتم، به فروش خود ادامه دادند. دو فیلم حصارها و لالالند این هفته با در مقایسه با فروش هفته‌ی گذشته، عمل‌کرد به نسبت مناسبی ارائه دادند و به ترتیب با فروش آخر هفته‌ی ۱۰ و ۹ میلیون دلار در جایگاه‌های ششم و هفتم جدول قرار گرفتند. به این ترتیب لالالند با ۳۷ میلیون دلار فروش داخلی تا کنون به ۶۵ میلیون دلار فروش جهانی دست یافته‌ است. حصارها نیز این هفته به ۳۲ میلیون دلار دست یافت. این فیلم تا کنون جز در سینماهای آمریکای شمالی، در کشور دیگری به نمایش در نیامده است.

Assassin’s Creed

پس از حصارها و لالالند، فیلم فرقه‌ی قاتلین پس از شکست سنگین هفته‌ی گذشته، این هفته نیز کاری از پیش نبرد و دومین هفته‌ی اکران‌اش را با تنها ۸ میلیون دلار به پایان رساند. فرقه‌ی قاتلین که با اقتباس از سری بازی‌های محبوبی با همین نام تولید شده است، امروز پس از دو هفته اکران به مجموع ۳۹ میلیون دلار رسید. فروش ناامید کننده‌ی این فیلم تنها به آمریکای شمالی ختم نمی‌شود به این صورت که فیلم در مجموع دو هفته‌ی اکران در سایر نقاط دنیا تاکنون تنها ۴۰ میلیون دلار کسب کرده است. مجموع فروش جهانیِ ۸۷ میلیون دلاریِ فیلم در حالی است که بیش از ۱۲۵ میلیون دلار برای تولید فیلم هزینه شده است. به این ترتیب فیلم فرقه‌ی قاتلین، هم‌اکنون به‌عنوان یکی از ناامید کننده‌ترین آثار ۲۰۱۶ شکست سنگینی برای کمپانی فاکس و سرمایه گذاران فیلم محسوب می‌شود. فیلم «منچستر کنار دریا» (Manchester By The Sea) هم این هفته تحت تاثیر رونق بازار سینما در تعطیلات سال نو، با ۵۳ درصد افزایش نرخ فروش، ۴ میلیون دلار فروخت. منچستر کنار دریا این هفته در مجموع ۲۸ میلیون دلار کسب کرد و با ۴ پله صعود، جایگاه سیزدهم هفته‌ی پیش را به رده‌ی نهم جدول فروشِ این هفته رساند. فیلم «زیبایی موازی» (Collateral Beauty) هم امروز در شرایطی مشابه با هفته‌ی پیش، ۴ میلیون دلار به جمع فروش خود اضافه کرد تا در مجموع داخلی به ۲۵ میلیون دلار دست پیدا کند. بودجه‌ی ساخت فیلم چیزی در حدود ۳۶ میلیون دلار اعلام شده است.

جدول باکس آفیس این هفته بدین شرح است: (۱۵ دی ۱۳۹۵)


ردیف عنوان آخرهفته مجموع بودجه
۱ Rogue One: A Star Wars Story $۴۹,۶۰۹ $۴۲۴,۹۸۷ $۲۰۰
۲ Sing $۴۲,۸۹۶ $۱۶۶,۴۹۷ $۷۵
۳ Passengers $۱۶,۱۶۰ $۶۱,۲۶۴ $۱۱۰
۴ Moana $۱۰,۹۸۷ $۲۱۰,۰۴۶
۵ Why Him? $۱۰,۰۴۸ $۳۴,۶۰۷ $۳۸
۶ Fences $۱۰,۰۴۱ $۲۹,۷۴۳ $۲۴
۷ La La Land $۹,۵۵۳ $۳۴,۲۶۸ $۳۰
۸ Assassin’s Creed $۸,۶۷۸ $۳۹,۷۲۱ $۱۲۵
۹ Manchester by the Sea $۴,۲۴۴ $۲۸,۴۶۸
۱۰ Collateral Beauty $۴,۱۶۱ $۲۵,۸۱۶ $۳۶
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: