گزارش باکس آفیس: گیشه در تسخیر «جنگ ستارگان» / «زیباییِ جانبی» اکران شد!

توسط امیرحسین صفری در ۳۰ آذر ۱۳۹۵ , ۲۳:۴۶

سینماهای آمریکای شمالی امروز پس از پشت سر گذاشتن دو هفته‌ی کم رونق، بالاخره سرپا شد و با اکران وسیع و باشکوه جدیدترین قسمت  مجموعه‌ی «جنگ ستارگان» (Star Wars)  مجدداً جان گرفت. این هفته جدیدترین ساخته‌ی «دنزل واشنگتن» (Denzel Washington) هم به صورت محدود اکران شد تا در کنار فیلم تازه‌ی «ویل اسمیت» (Will Smith)، سکوت دو هفته‌ی گذشته‌ی گیشه را به طرز قابل توجهی جبران کند. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

این هفته فیلم «سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای» (Rogue One: A Star Wars Story)، با قدرت، سکوت دوهفته‌ای سینما را شسکت و در صدر جول فروش ایستاد. قسمت جدید جنگ ستارگان، با بهره‌گیری از هویت ریشه‌ای فیلم، داستانی مستقل را روایت می‌کند. اسپین‌آف جدید این مجموعه، کمتر از ۱۰ روز است که اکران خود را در سینماهای جهان آغاز کرده است. «گرت ادواردز» (Gareth Edwards)، سازنده فیلم «گودزیلا» (Godzila)، کارگردانی این اثر را برعهده گرفته است. داستان فیلم به‌صورت کلی، مستق از خط داستانی جنگ ستارگان روایت می‌شود با این وجود، درک کامل داستان، نیازمند شناخت قبلیِ مخاطب از دنیای جنگ ستارگان است. در سرکش، داستان درباره‌ی دانشمندی به‌نام «گلن ارسوم» (Galen Erso) است. دانشمند داستان، به‌واسطه‌ی اطلاعات و دانسته‌های بدرد بخوری که دارد، سلاحی فضایی طراحی می‌کند. این سلاح تحت عنوان «ستاره‌ی مرگ» قادر است تا تمام شورشیان جنگ ستارگان را نابود کند. رواست فیلم اما همراه با دختری به‌نام «جین» (Jyn Erso) است. جین دختر گلن ارسو و از یاغیان سیاره است. تهدید جدی گلن، شورشیان را مجبور می‌کند تا جین را از زندان امپراطوری فرار داده و با کمک او گلن را متوقف کنند. در فیلم «مدس میکلسن» (Mads Mikkelsen) در نقش گلن ظاهر می‌شود و «فلیسیتی جونز» (Felicity Jones) ایفای نقش جین را بر عهده دارد. سرکش: داستانی از جنگ‌ ستارگان، انی هفته با اکران در بیش از ۴۷۰۰ سالن سینما در آمریکای شمالی، تا کنون مبلغی بیش از ۱۵۵ میلیون دلار بدست آورده است. این فیلم هم‌چنین در بازار بین‌المللی، به فروشی برابر با ۱۳۵ میلیون دلار دست یافت. به این ترتیب در مجموع جهانی، سرکش با حضور در چهارمین جایگاه پرفر.ش‌های سپتامبر، تا کنون بیش از ۲۹۰ میلیون دلار کسب کرده است؛ یعنی حدود ۹۰ میلیون دلار بیشتر از هزینه‌ی تولید فیلم!

Rogue One: A Star Wars Story

جدیدترین اسپین‌آف جنگ ستارگان، این هفته با ۲۱ میلیون دلار فروش در چهار روز نخست اکران، علاوه بر کسب رتبه‌ی دومین فیلم پرفروش خارجی تاریخ سینماهای بریتانیا، مقام نخست پرفروش‌ترین افتتاحیه‌ی یک فیلم سینمایی در کشورهایی چون فرانسه، آلمان و اسپانیا را به‌دست آورد. این فیلم ۲۰۰ میلیون دلاری هم‌چنین با فروش تقریباً ۱۱ میلیون دلاری‌اش در استرالیا، رکورد سومین افتتاحیه‌ی خارجیِ دیزنی را ثبت کرد.

انیمیشن «موانا» (Moana) هم این هفته بالاخره پس از سه هفته صدر نشینی، در شرایطی مشابه با دوهفته‌ی قبل، به فروش خود ادامه داد و چهارمین هفته‌ی اکران‎‍‌اش را با ۱۲ میلیون دلار به پایان برد. موانا این هفته در مجموع فروش چهار هفته‌ای‌اش، با کسب ۱۶۲ میلیون دلار از سینماهای آمریکا، در بازارهای جهانی، به مجموعِ ۲۸۲ میلیون دلار دست یافت. در ادامه، کمدی «اداره‌ی جشن کریسمس» (Office Christmas Party) هم ۸ میلیون دلار به مجموع خود اضافه کرد تا دومین هفته‌ی اکران‌اش را با ۳۱ میلیون دلار به پایان برساند. این فیلم امروز در مجموع به ۶۷ میلیون دلار فروش جهانی دست یافت. «پارامونت» (paramont) بودجه‌ی تولید اداره‌ی جشن کریسمس را چیزی در حدود ۴۵ میلیون دلار اعلام کرده است.

Collateral Beauty

این هفته پس از جنگ ستارگان، جدیدترین فیلم ویل اسمیت تحت عنوان «زیبایی جانبی» (Collateral Beauty) با اکران در بیش از ۳۰۰۰ سالن سینما تنها ۷ میلیون دلار فروخت و رکورد بدترین افتتاحیه‌ی فیلمی با حضور ویل اسمیت را به ثبت رساند. این فیلم که از ۱۶ دسامبر در سینماهای آمریکا به نمایش درآمده بود، این هفته پس از اداره‌ی جشن کریسمس، در چهارمین جایگاه جدول فروش ایستاد. این فیلم هم‌چنین در بازار بین‌المللی در ۱۶ کشور به اکران درآمد و در مجموع فروش این کشورها، تنها ۴.۹ میلیون دلار بدست آورد تا در بازار بین‌المللی، شکست جدیدی را برای ویل اسمیت و هم‌کارانش به‌دنبال داشته باشد.

زیبایی جانبی حول محور فردی روایت می‌شود که به‌دنبال بروز حادثه‌ای، ضربه‌ی روحی بزرگی می‌خورد. در این بین اما همکارانش سعی دارند تا با هرتلاشی که شده، او را به حالت نرمال زندگی‌ روزانه‌اش بازگردانند. «کیت وینسلت» (Kate Winslet)، «کایرا نایتلی» (Keira Knightley)، «ادوارد نورتون» (Edward Norton) و «هلن میرن» (Helen Mirren) در کنار ویل اسمیت، از جمله بازیگران زیبایی جانبی هستند. تولید زیبایی جانبی بیش از ۳۶ میلیون دلار هزینه به‌دنبال داشته است.

فانتزی «جانوران شگفت‌انگیز و زیست‌گاه آن‌ها» (Fantastic Beasts and Where To Find Them) هم این هفته در ادامه‌ی روند نزولی فروش‌اش، ۵ میلیون دلار فروخت و ۲۰۷ میلیون دلاری شد. این فیلم همچنین در سایر نقاط جهان نیز ۵۱۰ میلون دلار فروخت تا در مجموع جهانی به ۷۱۸ میلیون دلار دست پیدا کند. پس از جانوران شگفت‌انگیز، «منچستر کنار دریا» (Manchester by the Sea) هم این هفته با ۴ میلیون دلار فروش، به مجموع ۱۴ میلیون دلار رسید. فروش ضعیف این فیلم در سایر کشور‌ها پس از ۵ هفته اکران، تنها به ۵۰۰ هزار دلار ختم شد.

درام موزیکال «لالا لند» که هفته‌ی پیش با اکران محدود در ۴ سالن سینما، کارش را آغاز کرده بود، این هفته ۱۹۶ سالن به سینماهای نمایش دهنده‌اش اضافه کرد و در ۲۰۰ سالن سینما، ۴ میلیون دلار بدست آورد. به این‌ترتیب فیلم با ۸ پله صعود، پس منچستر کنار دریا در جاگیاه هفتم جدول قرار گرفت. پی از لالا لند، دو فیلم «ورود» (Arrival) و «دکتر استرنج» (Doctor Strange) در شاریطی مشابه، به ترتیب ۲.۹ و ۲.۲ میلیون دلار به مجموع خود اضافه کردند. ورود این هفته با ۸۶ میلیون دلار فروش داخلی، به مجموع جهانی ۱۴۱ میلیون دلار دست پیدا کرد. دکتر استرنج هم با ۵ پله سقوط، مجموع آمریکای شمالی خود را به ۲۲۶ میلیون دلار رساند تا در مجموع جهانی ۶۵۲ میلیون دلار کسب کند. «حیوانات شب‌زی» (Nocturnal Animals) هم این هفته با قرار گرفتن در دهمین جایگاه جدول فروش، ۱.۴ میلیون دلار فروخت و ۸ میلیون دلاری شد.

Fences

این هفته پس از جنگ ستارگان و زیبایی جانبی، جدیدترین ساخته‌‌ی دنزل واشنگتن هم به صورت محدود اکران شد. «حصارها» (Fences) این هفته کار خود را تنها در ۴ سالن سینما آغاز کرد و اولین هفته‌ی اکرانِ محدودش را با ۱۲۰ هزا دلار به پایان برد. این فیلم چندی پیش، در فهرست نامزد‌های بهترین بازیگر نقش مرد قرار گرفت. دنزل واشنگتن به‌عنوان نقش اصلی و سازنده‌ی فیلم، امسال برای دریافت جایزه‌ی اسکار شانس بالایی دارد. حصارها ماجرای یک بازیکن حرفه ای بیس بال را روایت می‌کند که پس از بازنشستگی، به عنوان رفتگر مشغول به کار می‌شود است از پس مخارج خانواده و شریاط سخت زندگی برآید. پسر او به فوتبال علاقه مند می‌شود و قصد دارد به‌عنوان بازیکن در تیم دانشگاه شرکت کند. فیلم، ناسازگاری پدر و پسر بر سر این مسئله را به تصویر می‌کشد. این فیلم با هزینه‌ای در حدود ۲۴ میلیون دلار به تولید رسیده است.

 

فروش فیلم‌های این هفته بدین شرح است: (۳۰ آذر ۹۵)


رتبه

 

عنوان

 

فروش آخرهفته

 

مجموع فروش

 

بودجه

 

هفته‌های اکران

 

۱

 

Rogue One: A Star Wars Story

 

$۱۵۵,۰۹۱

 

$۱۵۵,۰۸۱

 

$۲۰۰

 

۱

 

۲

 

Moana

 

$۱۲,۷۲۶

 

$۱۶۲,۹۲۰

 

 

۴

 

۳

 

Office Christmas Party

 

$۸,۵۸۷

 

$۳۱,۶۵۵

 

$۴۵

 

۲

 

۴

 

Collateral Beauty

 

$۷,۱۰۲

 

$۷,۱۰۲

 

$۳۶

 

۱

 

۵

 

Fantastic Beasts 

 

$۵,۰۷۱

 

$۲۰۷,۷۲۲

 

$۱۸۰

 

۵

 

۶

 

Manchester by the Sea

 

$۴,۲۴۴

 

$۱۴,۱۰۴

 

 

۵

 

۷

 

La La Land

 

$۴,۱۰۲

 

$۵,۳۴۲

 

$۳۰

 

۲

 

۸

 

Arrival

 

$۲,۹۷۲

 

$۸۶,۶۶۶

 

$۴۷

 

۶

 

۹

 

Doctor Strange

 

$۲,۲۱۰

 

$۲۲۶,۲۶۰

 

$۱۶۵

 

۷

 

۱۰

 

Nocturnal Animals

 

$۱,۴۰۷

 

$۸,۸۲۸

 

 

۵

 

 

 

 

 

 

 

۲۵

 

Fences

 

$۱۲۹,۴۶۲

 

$۱۲۹,۴۶۲

 

$۲۴

 

۱

 

 

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “گزارش باکس آفیس: گیشه در تسخیر «جنگ ستارگان» / «زیباییِ جانبی» اکران شد!”

 1. Prince گفت:

  اخر در راه اینکه جنگ ستارگان چرا اینقدر طرفدار داره چشم از این جهان می بندم

  ۱ ۱
  1. mehranld گفت:

   اگه یک میلیارد نفر یک کار احمقانه انجام دهند بازم اون کار احمقانس

   ۱ ۱