هر دو روی سکه | بلندترین شب، کوتاه‌ترین روز

توسط تارخ ترهنده در ۳۰ آذر ۱۳۹۵ , ۱۸:۰۰

هر انسان دو صورت دارد، هر آینه دو سطح و هر سکه دو روی. اگر تا الان به باطن و درون خود سفر نکرده و هنوز خود را کاوش نکرده‌اید، بهتر است بعد از خواندن این جمله، سفر خود را آغاز کنید و با خودتان به یک پیک‌نیک بروید؛ از خودتان بپرسید تو که هستی؟ علایقت چیست؟ اهداف زندگی‌ات چیستند؟ تا حالا واقعاً عاشق بوده‌ای؟ زندگی را چگونه معنا می‌کنی؟ فکر می‌کنی صورت و روی زشت، و تاریکت به چه شکل باشد؟

زمین حول دو مدار می‌چرخد و همین چرخش‌ها هستند که به زندگی معنا، تحول و جاودانگی می‌بخشند؛ شاید از خودتان بپرسید مگر می‌شود زندگی جاودانه باشد؟ می‌گویم بله! با چرخش زمین به دو خورشید است که فصل‌ها به‌وجود می‌آیند: بهار (تولد)، تابستان (عشق و سرزندگی)، پاییز (تراژدی) و در نهایت زمستان (مرگ یا پایان). کلمات درون پرانتز نشان‌دهنده‌ی ویژگی‌ها و صفات این فصل‌ها هستند که در ادبیات نیز به آن‌ها اشاره‌های زیادی شده است. با این‌که در یک ۳۶۵ روز، متولد می‌شویم و می‌میریم؛ اما در یک ۳۶۵ روز دیگر دوباره متولد می‌شویم و این چرخه ادامه دارد و قرار نیست به این ‌زودی‌ها متوقف شود. با همین چرخش‌های کره‌ی ماست که بلندترین شب و کوتاه‌ترین روز اتفاق می‌افتد. با هر دو روی سکه «شب یلدا» همراه دنیای بازی باشید.

چهار سال پیش در یکی از زیباترین شب‌های سال، می‌بایست دیگر نباشیم!

شاید فراموش کرده باشید، اما دقیقا چهار سال پیش در همین روز مصادف با ۳۰ آذر و ۲۱ دسامبر بود که تقریبا تمام مردم دنیا منتظر نابودی خودشان بودند! فرضیه‌های پایان دنیا در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی که بیشتر براساس تقویم قوم بومی و باستانی «مایاها» بنا شده بودند، خوشبختانه همگی غلط از آب درآمدند و ما و دیگر زیبایی‌های سرزنده بر زمین جان سالم به‌ در بردیم. جالب است بدانید که در طول تاریخ بیش از صدها بار افرادی خاص آمده‌اند و تاریخ دقیق پایان دنیا را مشخص کرده‌اند! همین الان هم اگر در اینترنت جستجویی کنید، فرضیه‌هایی که به پایان دنیا در سال‌هایی دور اشاره می‌کنند به‌فور یافت می‌شوند. از آن‌جا که نوع بشر دوست دارد خیال‌بافی کند و بزرگ‌نمایی، حتا اگر فردی در جغرافیای خاصی و در زمانی حرفی زده که اشاره‌ی کوچکی به موضوع پایان دنیا داشته، در طی گذشت زمان، خود ما آن را تبدیل به غولی کردیم که قرار است زمین را به شکل خاصی ببلعد! جالب است بدانید که تقویم مایاها آخرین روز سال در آن همین ۲۱ دسامبر بوده و سپس همه چیز دوباره از نو شروع می‌شد؛ مثل تقویم‌هایی که خودمان در خانه‌هایمان داریم و فقط ظرفیت نمایش ۳۶۴ الی ۳۶۵ روز را دارند و بی‌نهایت نیستند! گذشته از بحث پایان دنیا، بحث دیگری براساس اعتقادات بسیار کهن‌تر در قبیله مایاها وجود داشت که در این روز و در این تاریخ، نسل بشر از نظر طرز تفکر و رفتار فرهنگی متحول می‌شود، و عصر جدیدی از بعد اندیشه و فرهنگ در تاریخ بشر آغاز می‌گردد؛ که این مهم نیز در نوع خود جای بحث دارد که در یک هر دو روی سکه نمی گنجد و اگر علاقه دارید می‌توانید با کلمه کلیدی New Spiritual Age فرضیه‌ها یا تاریخ پشت آن‌ها را مطالعه کنید.

از بحث پایان دنیا، بیشتر پایان زمین، که بگذریم، شبی بسیار زیبا روبه‌روی ما خواهد بود که فقط با وجود چرخش‌های زمین است که چنین شبی به‌وجود می‌آید. در این وقت از سال، نیم‌کره‌ی شمالی زمین در دورترین نقطه از پوشش نور خورشید قرار می‌گیرد و شب یک دقیقه طولانی‌تر می‌شود، و سپس زمستان آغاز؛ و قرار نیست شهاب سنگی غول‌پیکر به سیاره‌مان برخورد کند یا توسط سیاه‌چاله‌ای که چندین هزار سال نوری با ما فاصله دارد بلعیده شویم…؛ قرار است از آغاز زمستانی دیگر همراه دوستان و خانواده لذت ببریم. در آیین مسیحی غربی نیز آن‌ها بلندترین شب سال را با عنوان «کریسمس آبی» می‌شناسند که کلیساها در این روز مراسم یادبودی برای عزیزان از دسته رفته‌ی مردم می‌گیرند.

صرفا جهت ترشح بزاق!

۲۱ دسامبر یا ۳۰ آذر، روز تولد هنرمندانی چون Steven Yeun و Tom Payne نیز است که این مهم خودش بیشتر نوید این را می‌دهد که در این روز قرار است در آینده دنیا به آخر خط برسد! از شوخی که نگذریم، امروز فصل سوم «مردگان متحرک» تیل‌تیل نیز شروع می‌شود که بازهم خودش دلیلی است بر…! فیلم «فرقه اساسین» نیز اکران خود را از امروز آغاز می‌کند؛ پس به فکر پایان دنیا نباشید و از زندگی، فصل سوم مردگان متحرک و فیلم فرقه اساسین لذت ببرید و از فرصت زندگی نهایت بهره را ببرید. شب بلند و روزگار خوشی را برای‌تان آرزومندم.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

1 Reply to “هر دو روی سکه | بلندترین شب، کوتاه‌ترین روز”

  1. AA GAMER گفت:

    چهار سال پیش برخی از دوستان اروپایی آنقد ک$خل بودند که تونل های گرونقیمتی برای مبارزه با آخرالزمان ساختند :11: هیچ وقت یادم نمی ره یه برنامه ای (فک کنم به نام نوستراداموس) شب یلدا همینجوری مستند شر و ور ساخته بود درباره مایاهای

    ۰ ۰