نگاهی به تریلر معرفی بازی «آخرین ما ۲» و بررسی تئوری‌های موجود

توسط سهیل نصیری در ۱۹ آذر ۱۳۹۵ , ۱۸:۰۰

اوایل سال جاری شایعاتی مبنی‌ بر معرفی بازی «آخرین ما: قسمت دوم» یا همان «آخرین ما ۲» در رویداد E3 ۲۰۱۶ منتشر شده بود، اما بعد از آن سونی آب پاکی را روی دست طرفداران ریخت و از عدم معرفی این بازی خبر داد. در ادامه نیز شاید کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد که این بازی در رویداد PSX ۲۰۱۶ معرفی شود و ما بیشتر منتظر نمایش‌های بازی جدید «خدای جنگ» بودیم. اما این رویداد با نمایش یک تریلر فوق‌العاده زیبا از بازی آخرین ما ۲ به اتمام رسید. در ادامه با بررسی این تریلر و تئوری‌های موجود با دنیای بازی همراه باشید.

در ابتدا باید به اطلاع برسانم که اگر از تجربه‌ی این شاهکار محروم مانده‌اید، آن را تجربه کنید و اگر اهمیتی هم به اسپویل و یا لو رفتن داستان نمی‌دهید، پیشنهاد می‌کنم که داستان و تحلیل کامل آخرین ما را از این لینک مطالعه و هم‌چنین تریلر معرفی بازی آخرین ما ۲ را نیز تماشا کنید.

بعد از معرفی اخرین ما ۲، نگرانی‌هایی در مورد داستان بازی پیش آمده که کاملاً طبیعی و به‌جا است. «نیل دراکمن» (Neil Druckmann)، کارگردان و نویسنده‌ی این عنوان، اعلام کرد که «هالی گراس» (Halley Gross)، نویسنده‌ی سریال «وست‌ورلد» در نوشتن داستان با او همکاری خواهد کرد. با توجه به موفقیت این سریال نیز خیال‌مان کمی آسوده‌تر شد اما باز هم نگرانی‌هایی وجود دارد. در این بازی شما کنترل شخصیت الی را برعهده خواهید داشت و داستان بازی نیز کاملاً درباره‌ی تنفر است و قسمت اول بازی را کامل خواهد کرد. هم‌چنین دراکمن گفته است که به او  و تیمش اعتماد کنیم و از خوب بودن داستان اطمینان داشته باشیم.

«جوئل میلر» (Joel Miller) و «الی ویلیامز» (Ellie Williams) دو شخصیت دوست‌داشتنی که بارها و بارها احساسات ما را برانگیخته و حتا ما را به گریه انداخته‌اند، این‌بار نیز در تریلر منتشر شده ما را شگفت‌زده کردند. داستان آخرین ما ۲ تقریباً پنج سال پس از اتفاقات نسخه‌ی اول بازی و احتمالاً در سال ۲۰۳۹ اتفاق می‌افتد. حال الی ۱۹ ساله و جوئل هم حدوداً ۵۵ ساله شده و پا به سن گذاشته است.

اولین چیزی که در تریلر نمایش داده شد، تصویر جنگلی متروک و خالی از هرگونه موجود زنده است که به خوبی حس ترس و تنهایی را به ما القا می‌کند. بعد از آن درختی را می بینیم که جای خراشی بر روی تنه‌اش را نشان می‌دهد که ممکن است درگیری‌ها یا تصادفاتی در آن‌جا صورت گرفته باشد. سپس دوربین عقب‌تر و عقب‌تر رفته و اتومبیل‌ها و خانه‌هایی را نشان می‌دهد که توسط گیاهان پوشیده شده و معلوم است که به‌مدتی طولانی خالی از سکنه هستند و شاید هم از ابتدای شروع اتفاقات متروک مانده‌اند. این تصاویر اطلاعات زیادی را درباره‌ی لوکیشن یا محل اتفاقات نمایش داده شده، فاش نمی‌کند اما احتمالاً یکی از شهرهای حومه و جنگلی را نشان می‌دهد که می‌تواند محل اختفای خوبی برای زنده‌ماندگان باشد.

در تصویر بعدی نمادی از گروه «شب‌تاب‌ها» (Fireflies) را می‌بینیم که بر روی تابلوی توقف حک شده است. به‌راستی در این پنج سال چه اتفاقاتی افتاده است؟ جوئل، «مارلین» (Marlene)، رئیس شب‌تاب‌ها را در بازی اول هنگام فرار کردن کشته بود، آیا آن‌ها هنوز به دنبال جوئل برای انتقام از او هستند؟ آیا شب‌تاب‌ها هنوز به دنبال تهیه‌ی سرم و دارو با استفاده از الی هستند؟

تصویری هنری از الی در حال گیتار زدن…

در ادامه دست لرزان الی را در اتاقی خاک خورده و متروک می‌بینیم که بسیار زخم خورده است، سپس او در حالی‌که یک گیتار را در بغل دارد، تلاش می‌کند تا با مشت‌کردن دستش از لرزیدن آن جلوگیری کند و بعد شروع به گیتار زدن می‌کند. این صحنه مرا یاد یک تصویر هنری از الی می‌اندازد که چندی قبل منتشر شده بود.

نکته‌ی دیگری که در این تریلر وجود دارد، خال‌کوبی جدید او بر روی دست راستش است. همان دستی که احتمالاً اولین‌بار گاز گرفته شده است. طرح این خال‌کوبی تصویر یک پروانه و دو ساقه‌ی گیاه است که به سمت دست الی در حال حرکت است. چندی پیش تصویر هنری دیگری منتشر شد که احتمالاً همین خال‌کوبی را نشان می‌دهد. در خبر دیگری نیز که دیروز منتشر شد، توانستیم طرح این خال‌کوبی را ببینیم.

سپس الی شروع به خواندن آهنگ Through the Valley می‌کند که در آن هم می‌شود به لحن ناامید الی اشاره کرد. نکته‌ی جالبی که در متن آهنگ وجود دارد این است که ابتدای آهنگ از روی جمله‌ای در انجیل برداشته شده است.

متن موجود در انجیل:

Yea, though I walk through the valley of the shadow of death / I will fear no evil: for thou art with me / thy rod and thy staff they comfort me

متن ابتدایی آهنگ:

I walk through the valley of the shadow of death / And I fear no evil because I’m blind to it all / And my mind, my gun, they comfort me / Because I know I’ll kill my enemies when they come

آیا این آهنگ جزییات بیشتری از داستان فاش می‌کند؟ آیا الی کاری انجام داده است و حالا از انجام دادن آن پشیمان است؟ چه اتفاقاتی برایشان افتاده است؟  فعلاً تنها چیزی که می‌توانیم متوجه شویم، این است که الی می‌خواهد از افرادی انتقام بگیرد.

در این صحنه دوربین نمایی از صورت الی نمایش می‌دهد. سرِ الی در درگیری‌هایِ به‌وجود آمده زخم شده است و از آن خون بیرون می‌آید. اما در این صحنه صورت الی طوری نمایش داده می‌شود که انگار او دارد خون گریه می‌کند. نکته‌ی دیگری که می‌توان مشاهده کرد، گردن الی است که جای یک زخم دیگر بر روی آن خودنمایی می‌کند. آیا الی دوباره توسط «کلیکر»ها گاز گرفته شده است؟

با توجه به قضیه‌ی مصون بودن الی در برابر کلیکر‌ها و آلودگی‌ها می‌توان داستان را کمی چالش برانگیزتر کرد؛ دراکمن نیز حتماً از این موضوع دوباره به بهترین شکل استفاده خواهد کرد.

در خروجی خانه‌ای که الی در آن است به نمایش در می‌آید، جوئل را می‌بینیم که تفنگ به دست وارد خانه می‌شود. او افرادی را کشته‌ شده بر روی زمین می‌بیند که به خود جرئت داده‌اند تا در مقابل الی قرار بگیرند. جوئل به‌ سمت اتاقی که الی در آن است حرکت می‌کند و جلوی در اتاق متوقف می‌شود. آهنگ الی به اتمام می‌رسد. سپس شاهد اولین مکالمه در تریلر بین جوئل و الی هستیم.

جوئل:

”?What are you doing, kiddo? You really gonna go through with this”

«چی‌کار داری می‌کنی بچه؟ واقعاً می‌خوای تا ته خط بری؟

الی:

”.I’m gonna find and I’m gonna kill every last one of them”

«من پیداشون می‌کنم و تا آخرین نفرشون رو می‌کشم.»

جوئل با مهربانی الی را kiddo صدا می‌کند و لحنش در صحبت‌ کردن با او هیچ تغییری نکرده است. صدای او بسیار خسته است و معلوم است که روزگار به او نیز در این سال‌ها روی خوش نشان نداده. الی نیز با لحنی انتقام‌جویانه و با عصبانیت برای دشمنان بخت‌برگشته‌ی خود خط و نشان می‌کشد.

این تریلر چند دقیقه‌ای به پایان رسید و به بهترین شکل آخرین ما ۲ را در هایپ فراوان قرار داد؛ تئوری‌ها و سوالات زیادی نیز در مورد داستان بازی پیش آمده است که به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

آیا گروه «شب‌تاب‌ها» هنوز به دنبال الی و انتقام‌ گرفتن از جوئل هستند؟

با توجه به کشته‌شدن رئیس این گروه یعنی مارلین، مطمئناً شخص دیگری به عنوان رئیس این گروه انتخاب شده است. باید دید که این رئیس جدید چگونه عمل خواهد کرد، مطمئناً به دنبال الی برای تهیه‌ی دارو هستند اما باید ببینیم که آیا به دید انتقام با جوئل برخورد خواهند کرد یا خیر.

آیا افرادی که الی آن‌ها را کشته بود، عضوی از «شب‌تاب‌ها» بودند؟

افرادی که کشته‌ شده بودند احتمال دارد که عضو گروه «شب‌تاب‌ها» باشند، اما از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به آن‌ها نداشتند. ممکن است که اصلن گروه دیگری باشند که برای الی دردسر درست کرده باشند. یا کلاً ممکن است که رهگذرانی غارت‌گر باشند که الی بدون توجه به این‌که چه کسانی هستند، آن‌ها را قتل‌عام کرده باشد.

آیا کسی از عزیزان الی یا جوئل کشته شده است؟

آخرین‌ بار جوئل و الی در قسمت اول بازی با «تامی» برادر جوئل ملاقات کرده بودند. ممکن است که آن‌ها در این پنج سال کشته شده باشند. البته این تئوری بسیار ضعیف به نظر می‌رسد، زیرا اگر این اتفاق نیز افتاده باشد، بعید است که الی به‌خاطر آن‌ها این‌قدر عصبانی و ناراحت باشد. هم‌چنین جوئل نیز آن‌قدر ناراحت به‌نظر نمی‌رسد.

این دو در این پنج سال با چه اشخاصی آشنا شده‌اند؟ اگر این‌گونه است آیا با آن‌ها انس گرفته‌اند؟

این نیز یک تئوری دیگر است که احتمال اتفاق افتادنش زیاد است. در این پنج سال مطمئناً با اشخاص زیادی، دوست یا دشمن، ملاقات کرده‌اند و ممکن است که دوستی آن‌ها با اشخاص جدید وارد مرحله‌ای دیگر شده باشد. سپس «شب‌تاب‌ها» یا دشمنان جوئل و الی، اقدام به کشتن آن‌ها کرده باشند و دلیل این انتقام‌جویی نیز همین باشد.

آیا شاهد مرگ یکی از پروتاگونیست‌های مورد علاقه‌مان خواهیم بود؟

آیا جوئل و الی در مقابل هم به عنوان رقیب قرار می‌گیرند؟

با توجه به اشاره‌ی دراکمن درباره‌ی موضوع تنفر در آخرین ما ۲، شایعاتی راجع به به این تئوری صورت گرفت و به نظر بنده این اصلا جالب نیست و می‌توان تمام شخصیت‌پردازی‌ها و اتفاقات نسخه‌ی اول بازی را به نابودی بکشاند. الی اگر به اعماق تاریکی‌ها و حس انتقام فرو رود، جوئل نیز به دنبال او خواهد رفت؛ زیرا اگر الی خود را به درون چاهی پرتاب کند یا از بالای کوهی خود را به پایین بیندازد، جوئل نیز بدون هیچ تأملی به دنبال او خود را به پایین پرت خواهد کرد. امکان تحقق این امر بسیار پایین می‌باشد و بعید است دراکمن هرچه ساخته است را به نابودی بکشاند.

آیا احتمال مرگ الی وجود دارد؟

اگر قضیه‌ی گروه شب‌تاب‌ها در میان باشد، ممکن است که در پایان کار و بعد از ماجراهای فراوان الی را دستگیر کرده و برای تهیه‌ی دارو، او را بکشند و درمانی برای جلوگیری از تبدیل افراد به کلیکرها پیدا کنند. هم‌چنین ممکن است که در تعقیب‌ و گریزها کشته شود و پس از آن جوئل در پس انتقام باشد. باز هم داستان بازی به بی‌راه خواهد رفت و سازندگان بازی نیز این موضوع را در نظر خواهد گرفت.

آیا جوئل مرده است؟ اگر این‌طور است، آیا کله‌شقی‌های الی باعث این اتفاق شده است؟

این تئوری بسیار نزدیک به واقعیت است زیرا تنها دلیلی که باعث می‌شود این همه الی ناراحت باشد و قصد انتقام‌جویی داشته باشد، مرگ جوئل است. این تئوری مدّتی است که در میان طرفداران منتشر شده و آن هم این است که جوئلی که ما در تریلر دیدم، ممکن است که تنها وجود توهمات ذهن الی باشد و جوئل خیلی قبل‌تر از این‌ها کشته‌ شده باشد. ممکن است که این اتفاق نیز به دلیل کلّه‌شقی‌های الی صورت گرفته باشد که در این‌صورت الی هیچ‌گاه خود را نخواهد بخشید و این می‌تواند لحن ناامیدانه‌ی الی را در هنگام خواندن توضیح دهد. البته اگر این اتفاق افتاده باشد تمام تئوری‌های مطرح‌ شده را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. چند روز قبل نیز تصویر دیگری از الی منتشر شد که تنها و سربه‌زیر بر روی یک ماشین ایستاده است و خبری از جوئل نیست.

«دراکمن» برای تکرار موفقیت گذشته‌ی خود به چیزی بیشتر از یک شاهکار نیاز دارد و انتظارات زیاد طرفداران نیز مهر تأییدی بر این موضوع است. البته لازم به ذکر است که بازی آخرین ما ۲ هنوز در ابتدای ساخت است و ممکن است اتفاقات موجود در تریلر به کلی در نسخه‌ی نهایی بازی تغییر کند. فعلاً تنها کاری که از دست‌مان بر می‌آید این است که به دراکمن و ناتی‌داگ اعتماد کنیم و منتظر اخبار بیشتر باشیم.

پس جوئل کجاست؟

نظر شما چیست؟ شما چه فکری درباره‌ی داستان احتمالی بازی می‌کنید؟ آیا ساخت آخرین ما ۲، کاری عاقلانه بوده است؟ آیا باید شخصیت‌هایی دیگر به عنوان پروتاگونیست در بازی حضور می‌داشتند؟ چه انتظاراتی از بازی و سازندگان آن دارید؟


I walk through the valley of the shadow of death

من در وادی سایه‌ی مرگ قدم می‌زنم

And I’ll fear no evil because I’m blind to it all

و از هیچ اهریمنی نخواهم ترسید زیرا من چشمم را به روی همه‌ی آن‌ها خواهم بست.

And my mind and my gun they comfort me

و ذهن من و تفنگ من به من آرامش می‌دهند

.Because I know I’ll kill my enemies when they come

چون من می‌دانم که دشمنانم را وقتی از راه برسند خواهم کشت.

Surely goodness and mercy will follow me all the days of my life

مطمئناً خوبی و شفقت، تمام روزهای باقی‌مانده از عمرم به دنبالم خواهند آمد.

and I will dwell on this earth forevermore

و من تا ابد بر روی این زمین ساکن خواهم بود و حتا بیشتر

Said I’ll walk beside the still waters and they restore my soul

او گفت که من در کنار آب‌های آرام قدم خواهم زد و آن‌ها روح مرا زنده می‌کنند

But I can’t walk on the path of the right because I’m wrong

اما من نمی‌تونم بر روی راه درست قدم بردارم زیرا دارم راه اشتباه را می‌روم.

دیدگاه
۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

9 Replies to “نگاهی به تریلر معرفی بازی «آخرین ما ۲» و بررسی تئوری‌های موجود”

 1. caner 2 گفت:

  “این تئوری مدّتی است که در میان طرفداران منتشر شده و آن هم این است که جوئلی که ما در تریلر دیدم، ممکن است که تنها وجود توهمات ذهن الی باشد و جوئل خیلی قبل‌تر از این‌ها کشته‌ شده باشد.”
  این قسمت واقعا نکته خوبی بود و به نظرم میتونه نکته درستی باشه، چون اگه دقت کنید، می بینید که وقتی جوئل شروع به صحبت کرد، الی چشماش رو بست، طوری که میخواد صدا و اون تصویرو از خودش دور کنه، خیلی از آقای نصیری ممنونم :۱۵:

  ۶ ۰
  1. ممنون ;) :۱۵:
   دقیقاً… اول فکر میکردم که رابطه ی الی با جوئل سرد شده به دلایلی اما بعدا به همین نکته توجه کردم…

   ۴ ۰
 2. Ulfric گفت:

  با این تئوری ها کوفت نکنید بازی رو برای خودتون :۲۴: من که از این ثانیه به بعد نه تریلری از بازی می‌بینم نه چیزی میخونم ازش! سر آنچارتد ۴ که زدن بهترین صحنه‌ی بازی رو کامل نشون دادن لعنتیا :۲۴:
  ولی ممنون از شما. زحمت کشیدید.

  ۴ ۰
  1. خواهش میکنم… :۱۵:
   با حرفتون موافقم اما تب بازی بسیار بالاست :-)
   شاید آخر سر هیچ کدوم از این ها درست نبود و غافلگیر شدیم. حسی که تو غافلگیر شدن هست تو هیچی دیگه نیست :۲۴:

   ۲ ۰
 3. iman imani گفت:

  اگه جوئل کشته شده باشه و این حاصل توهمات الی باشه که بخاد انتقام بگیره که داستان بازی مزخرف میشه اگر هم الی بخاد از همه انتقام بگیر مطمئنن جوئل هم میفته تو چاه الی بازم داستان بازی مزخرف میشه در هر صورت نباید دراکمن تنوری منفی تو بازیش بکار ببره قبلا هم من خودم این شایعات رو در مورد انچارتد۴ شنیده بودم که میگفتن احتمالش هست نیتن اخر داستان کشته بشه که همچین اتفاقی خوشبختانه نیفتاد امیدوارم داستان بازی هر چی هست که بتونن در اینده ادامشو بسازن و پایان تلخی برایه این شاهکار نباشه :ps: :ps:

  ۲ ۰
 4. PrayForPlagues گفت:

  The last of us یک داستان کامل با یک پایانبندی کامل بود هیچ نیازی به ادامش نبود … بهتر بود الی و جوئل رو بیخیال میشدن میرفتن دنبال کرکتر های جدید … اما هنوز در شاهکار شدن اینیکی هم یک درصد شکی نیست…
  ***
  یه نکته ای که هست بازی رو به عنوان The last of us II معرفی نکردن بلکه گفتن last of us part II … این یعنی قراره tlou II یک بازی جدا با کرکتر های جدا باشه
  ***
  تئوری مرگ جوئل هم با عقل جور در میاد اما دلم نمیخواد همچین چیزی بشه :۱۲: نکته ای که باعث میشه به خودم امید بدم جوئل زندس اینه که با یک تفنگ میبینیمش دوربین هم خوب نشونش میده و روش تاکید داره…فکر نمیکنم روح جوئل یا خیال الی از جوئل لازم باشه با یه کلت وارد خونه شه :/

  ۳ ۰
  1. PrayForPlagues گفت:

   اون تئوری که میگه تو این پنج سال با کسی یا کسایی رابطه نزدیکی داشتن خیلی خوب ه و خیلی با عقل جور در میاد… راحت میتونه جواب این ناراحتی , حس گناه و حس انتقام جویی الی رو بدون به کشتن دادن جوئل بده… احتمالا الی خودش رو تو کشته شدن اون آدم مقصر میدونه و دلیل احساس گناهش اینه…
   ***
   خیلی جالب میشه تو بازی حرف زیادی درباره اون شخص زده نشه و بعد از تموم شدن بازی یک دی ال سی مثل لفت بیهایند بیاد که فقط به رابطشون تو این چند سال اخیر و اتفاقی که افتاده بپردازه
   ***
   یه تشکر هم بکنیم از این نویسنده و در کل همه نویسنده هایی که هنوز دارن واسه این خانه ارواح مقاله مینویسن در حالی که میتونن مقالشون رو تو سایتای همسایه بدن و کامنتا و به به چه چه های بیشتری بشنون اما اینکارو نکردن…

   ۳ ۰
 5. love adventure گفت:

  ممنون بابت مقاله
  ی اشتباه کردین ”?What are you doing, kiddo? You really gonna go through with this”

  اینجا نمیگه kiddo میگه ghetto

  اادمایی ک مثل گداها میمونن و اهنگ میذنن مردم پول میدن

  ۲ ۳
  1. خواهش می کنم ;)
   .
   .
   .
   عزیز یه بار دیگه تریلر رو نگاه کنید و با دقت گوش بدید…آگه بازی اول رو هم بازی کرده باشید متوجه می شید که جوئل الی رو kiddo صدا میزنه…

   ۴ ۰