باکس آفیس : ابرقهرمانیِ «دکتر استرنج» گیشه‌ را درنوردید / «مل گیبسون» باز می‌گردد!

توسط امیرحسین صفری در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ , ۱۱:۴۲

امروز نرخ فروش فیلم‌ها در اولین هفته‌ی ماه نوامبر در حالی ارائه شد که ابرقهرمانیِ جدید «مارول» (Marvel)، فاتحِ باکس آفیس هفته شد. «دکتر استرنج» (Doctor Strange) این هفته با فروش موفق خود، از نگاه مخاطبان و منتقدان نیز در لیست ابرقهرمانی‌های ایده‌آل و جذابِ سال قرار گرفت. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

نام دکتر استرنج برای اولین بار در دهه‌ی ۶۰ میلادی مطرح شد. جایی که مارول برای اولین بار در کتاب‌های مصورش، شخصیتی را معرفی کرد که برخلاف سایر قهرمانانش در او از جنگاوری و زورمندی خبری نبود. دکتر استرنج حالا در قالب یک فیلمِ بلندِ ابرقهرمانی، آمده‌است تا جلوه‌ای جدید از قهرمان‌های تکراری و یک‌رنگ این روز‌های مارول به نمایش بگذارد.

دکتر استرنج قبل از قهرمان شدن به عنوان یه جراح متخصص به مخاطب معرفی می‌شود. او جراح زبده‌ای است که در جریان یک تصادف، دستانش را از دست می‌دهد. عصب حرکتیِ دست‌های دکتر حالا از بین رفته و تمام تلاشش بر این است که دستانش را درمان کند؛ در این مسیر اما به فردی عجیب بر می‌خورد. طبق ادعاها این فرد می‌‌تواند با رها کردن جسم و روح دکتر، او را درمان کند.

3333333333

نقش دکتر استرنج را «بندیکت کامبربچ» (Benedict Cumberbatch) -شرلوک محبوب سینما- ایفا می‌کند. در نقطه‌ی مقابل استرنج اما «مد میکلسن» (Mads Mikkelsen) قرار می‌گیرد که ایفای نقش دشمن اصلی ماجرا را به عهده دارد.

طبق نقد‌هایی که مطبوعات منتشر می‌کنند، بندیکت کامبربچ با اختلاف، مثبت ترین وزنه‌ی سنگین فیلم است. گویی حضورِ مغرور دکتر استرنج عملکردی متفاوت از کانبربچ به نمایش گذاشته است. با این حال فیلم امروز در اولین هفته‌ی اکرانش ۸۴ میلیون دلار بدست آورد تا نرخ فروش جهانی‌اش را به مبلغ فوق‌العاده‌ی ۳۲۵ میلیون دلار برساند. اکران ابرقهرمانیِ جدید مارول این هفته به صورت بسیار گسترده‌ای در بیش ار ۲۱ هزار سالن سینما صورت گرفت. ۱۶۵ میلیون دلار هزینه‌ای است که برای ساخت دکتر استرنج اعلام شده‌است.

این هفته پس از دکتر استرنج، «ترول‌ها» (Trolls) نیز در جدول خودی نشان دادند و باکسب ۴۵ میلیون دلار پول، پر جایگاه دوم جدول ایستاد. ترول‌ها نام انیمیشنی موزیکال است که این هفته در تایمی ۹۰ دقیقه‌ای روی پرده رفت. جدیدترین ساخته‌ی «دریم‌ورکس» (Dream Works) ماجرای ترول‌هایی (موجوداتی تخیلی که بارها در اشکال مختلف در سینما حضور یافته‌اند) را روایت می‌کند که در دهکده‌ی رنگارنگ خود زندگی می‌کنند. دهکده‌ی ترول‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد‌ و ماجرای فیلم همراه می‌شود با ترولی که با هدف نجات دهکده و دوستانش، یک ماجراجوییِ موزیکال را آغاز می‌کند. «آنا کندریک» (Anna Kendrick) و «جاستین تیمبرلک» (Justin Timberlake) از جمله هنرمندانی هستند که در این انیمیشن به صداپیشگی پرداخته‌اند. ترول‌ها در رده بندی سنی ۱۳ سال و به صورت موزیکال، با مبلغی در حدود ۱۲۵ میلیون دلار به تولید رسیده است!

11111

پس از ترول‌ها نوبت به «مل گیبسون» (Mel Gibson) می‌رسد که امسال پس از حدود ۱۰ سال مجددا بر صندلی کارگردانی تکیه داده‌ و «ستیغ اره‌ای» (Hacksaw Ridge) را ساخته است. ستیغ اره‌ای در جنگ جهانی دوم می‌شود. نبرد اواکینا نبردی است که عموما از آن به عنوان یکی از پرتلفات‌ترین جنگ‌های تاریخ جنگ جهانی یاد می‌شود. جایی که ژاپن پس از خسارات سنگین حمله‌ی هسته‌ایِ آمریکا، بازهم در جبهه‌ای علیه این کشور قرار می‌گیرد. داستان فیلم اما از دیدگاه پزشک با شرافتی به‌نام «دزموند داس» (Andrew Garfield / Desmond Doss) به تصویر کشیده می‌شود. او طبق ساخته‌های ذهنی‌اش برای کمک به هم نوع پا به میدان جنگ نهاده است؛ به همین سبب فردی است که هیچ‌گاه اسلحه در دست نمی‌گیرد. داسِ با شرافت اما بدون سلاح در میان سیل عظیمی از درگیری‌ها و تلفات جنگ، داستان تازه‌ترین فیلم مل گیبسون را رقم می‌زند‌.

طبق چیز‌هایی که منتقدان مطرح می‌کنند، جنگی که گیبسون به تصویر می‌کشد، از هرگونه صفات انسان‌دوستانه‌ای به دور است؛ به عبارت دیگر، فاقد وجه انسانی است‌. سربازان از تمام ابزارها برای از میان برداشتن یکدیگر استفاده می‌کنند و تماشاگر لحظات زجرآور بسیاری را در تماشای سربازهای در حال سلاخی شدن در جنگی بی‌رحم را سپری می‌کنند.

ستیغ اره‌ای ساخته‌ی مل گیبسون هفته‌ی افتتاحیه‌ی اکرانش را با فروش بیش از ۱۴.۵ میلیون دلار به پایان برد. هزینه‌ی تولید این فیلم هنوز اعلام نشده است.

222222

این هفته با ظهور سه تازه اکرانِ دکتر استرنج، ترول‌ها و ستیغ اره‌ای، فیلم‌های «یک هالوین مادیایی» (Boo! A Madea Halloween) و «اینفرنو» (Inferno) هرکدام با سه پله سقوط به‌ترتیب در جایگاه‌های چهارم و پنجم جدول قرار گرفتند. یک هالوین مادیایی این هفته در مقابل دکتر استرنج و همراهانش چیزی برای گفتن نداشت و تنها ۷ میلیون دلار فروخت. ساخته‌ی تازه‌ی «ران هاوارد» (Ron Haward) نیز این هفته در ادامه‌ی ناکامی‌های گذشته‌اش، همچنان به آشفتگی خود ادانه می‌دهد. تولید اینفرنو بیش از ۷۵ میلیون دلار هزینه داشته و این درحال است که فیلم  با احتساب فروش این هفته‌ی آمریکای شمالی، تازه به مجموع ۲۴ میلیون دلار رسیده است! با وجود این ناکامی‌ها بعید است که دیگر فیلم جدیدی از سری داستان‌های آقای «رابرت لانگدن» (Robert Langdon) در سینما‌ها ببینیم.

«حسابدارِ» (The Accountant) «بن افلک» (Ben Affleck) نیز این هفته ۵.۵ میلیون دلار فروخت و با چیزی حدود ۳۰ درصد افت فروش، به مجموع ۷۰ میلیون دلار دست پیدا کرد. در ادامه اما «تام کروز» (Tom Crouse) به شکل فجیعی ناکام ماند. «جک ریچر : هرگز باز نگرد» (Jack Reacher : Never Go Back) امسال چنان که انتظار می‌رفت، مورد توجه و استقبال قرار نگرفت به صورتی که در هفته‌ی سوم اکرانش با ۴ پله سقوط تنها ۵.۵ میلیون دلار به دست آورده‌است. هزینه‌ی تولید جک ریچر چیزی بالغ بر ۶۰ میلیون دلار اعلام شده است.

پس از جک ریچر این‌ هفته فیلم‌های «اویجا : ریشه‌ی شیطان» (Ouija: Origin of Evil)، «دختری در قطار» (The Girl on the Train) و «خانه‌ی دوشیزه پرگرین برای بچه‌های عجیب» (Miss peregrine’s Home For Percular Childerns) در جایگاه‌های هشتم تا دهم جدول قرار گرفتند. اویجا این هفته تقریبا ۴ میلیون دلار فروخت و با مجموع ۳۱ میلیون دلار به کار خود پایان داد. هزینه‌ی تولید این فیلم تنها ۹ میلیون دلار اعلام شده است!

دختری در قطار و دوشیزه پرگرین نیز به ترتیب در پنجمین و ششمین هفته‌های اکران همچنان در جدول بفروش‌های هفته حضور دارند. این هفته ۴۵ میلیون دلاریِ دختری در قطار ۲.۷ میلیون فروخت و ۷۰ میلیون دلاری شد. دوشیزه پرگرین نیز با ۲.۱ میلیون دلار فروش، در مجموع ۸۳ میلیون دلار بدست آورد.

«چشم‌ و هم‌چشمی» (Keeping Up with the Joneses)، «لک‌لک‌ها» (Storks) و فیلم هندی «ای دل هی مشگل» (Ae Dil Hai Mushkil) از جمله آثاری بودند که این هفته از لیست ۱۰ پرفروش برتر خارج شدند و به‌ترتیب در جایگاه‌های دوازدهم، سیزدهم و چهاردم قرار گرفتند.

جدول فروش‌ فیلم‌های این هفته بدین شرح است : (۱۷ آبان ۹۵)

رتبه عنوان فیلم آخرهفته مجموع بودجه
۱ Doctor Strange $۸۵,۰۵ $۸۵,۰۵۸ $۱۶۵
۲ Trolls $۴۶,۵۸ $۴۶,۵۸۱ $۱۲۵
۳ Hacksaw Ridge $۱۵,۱۹ $۱۵,۱۹۰
۴ Boo! A Madea Halloween $۷,۷۳ $۶۴,۹۲۱ $۲۰
۵ Inferno $۶,۱۶ $۲۵,۹۷۳ $۷۵
۶ The Accountant $۵,۸ $۷۰,۷۸۰ $۴۴
۷ Jack Reacher: Never Go Back $۵,۴ $۴۹,۱۱۳ $۶۰
۸ Ouija: Origin of Evil $۳,۸ $۳۱,۲۵۹
۹ The Girl on the Train (2016) $۲,۶۹ $۷۰,۶۴۷ $۴۵
۱۰ Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children $۲,۰۵ $۸۳,۲۸۴ $۱۱۰
دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: