اعتصاب صداپیشگان پس از شکست مذاکرات

توسط پوریا حسینی در ۳ آبان ۱۳۹۵ , ۱۵:۰۰

چند روز پس از شکست آخرین مذاکرات، اتحادیه‌ی «بازیگران و صداپیشگان رادیوی آمریکا» (SAG-AFTRA) رسما اعلام کرد علیه کمپانی‌های بزرگ بازی‌سازی شامل الکترونیک آرتز، اکتیویژن و «تیک-تو» (TAKE TWO) برای صداپیشگان اتحادیه‌ی خود، اعتصاب خواهد کرد. بازی‌هایی که تولیدشان از هفدهم فوریه پارسال شروع شد مشمول این تصمیم می‌شوند. در ادامه با دنیای‌بازی همراه باشید.

در مذاکرات انجام شده، مسائلی نظیر محیط کاری و میزان سودآوری کارکنان و همچنین اختیار استخدام کردن صداپیشگانی که عضو اتحادیه نیستند مورد بحث قرار گرفت که در آخر، مذاکرات به‌جایی نرسید. رئیس اتحادیه، آقای «گابریل کارتریز» (Gabriel Carteris) بیانیه‌ای صادر کرد که خلاصه‌ی آن به شرح زیر است:

«طی ماه ها چانه‌زنی با شرکت‌های فعال به توافقی که حقوق اعضای اتحادیه را پوشش دهد دست نیافتیم. خواسته‌ی ما مشخص است و حالا وقت آن رسیده است که قراردادی ببندیم که حقوق آن‌ها را در این صنعت سودآور پوشش دهد. قرار نبود کار به اینجا بکشد اما وقتی می‌بینیم کارفرماها ما را بدون هیچ پشتوانه‌ای رها می‌کنند، مجبوریم روی پای خودمان بایستیم. وظیفه‌ی ماست تا از اعضای اتحادیه حمایت کنیم و حقوق آنها را محفوظ نگه داریم.»

«اسکات ویتلین» (Scott J. Witlin) از موسسه‌ی حقوقی‌ «بارنز و تورنبرگ» (Barnes & Thornburg) بیانیه‌‌ای را از ناشران بازی‌های ویدئویی را منتشر کرد که به شرح زیر است:

«ما با حسن نیت کامل به مدت ۱۸ ماه با مسئولان اتحادیه‌ی SAG-AFTRA مذاکره کرده‌ایم و در مسیر خوبی برای یک توافقنامه‌ی مناسب قرار گرفته‌ بودیم اما متاسفانه امروز می‌بینیم که این اتحادیه ما را به اعتصاب تهدید کرده است. همچنین توافق کرده بودیم اطلاعاتی از مباحث مذاکرات به بیرون درز نکند که متاسفانه سکوت خبری را نیز شکستند. ما اعتصاب آن‌ها را حرکتی شتاب‌زده و غیرضروری تلقی می‌کنیم که تنها به خودشان و اعضای اتحادیه آسیب خواهد زد. اتحادیه اعضایش را فقط برای طیف محدودی از بازی‌های بازار می‌تواند پشتیبانی کند. هر اعتصابی که صورت گیرد نه تنها خود اتحادیه را از کار مختل می‌کند، بلکه این فرصت را به رقیبان خود می‌دهد که از آنها پیشی بگیرند، کسانی که حتا در سطح اتحادیه نیز نیستند.

نشستی بین مسئولان اتحادیه و شرکت های بازی‌سازی در پیش است که انتظار می‌رود  به توافقی سودمند برای دو طرف مذاکرات دست یابیم و با چشم‌پوشی از تهدید اخیر آن‌ها، قرارداد منصفانه‌ای شکل گیرد. در قرارداد فعلی، شرکت‌های بازی‌سازی و اتحادیه SAG-AFTRA متعهد هستند به ازای هر ساعت کاری مبلغ ۱۰۰ دلار به علاوه مزایا برای صدا‌پیشگان و بازیگران عضو اتحادیه در نظر بگیرند. پیشنهاد شرکت‌های بازی‌سازی برای مذاکرات پیش‌رو، افزایش مبلغ دست‌مزد به علاوه جبران ضررهایی که تاکنون متحمل شده‌اند که باتوجه به مبلغ قراردادهای محدودی که با شرکت‌های بازی‌سازی می‌بندند، صدها هزار دلار بیشتر خواهد بود. با اینکه تنها یک مورد مصدومیت ناشی از فشارهای صوتی داشته‌ایم، شرکت‌های بازی‌سازی به دنبال بهتر کردن شرایط کاری برای کارکنان خود هستند.

ما مدت یک سال است که شرایط کاری بهتر و افزایش سود اقتصادی را به اتحادیه SAG-AFTRA پیشنهاد نموده‌ایم اما پاسخ صریحی از طرف آنه ا دریافت نکرده‌ایم. این نکته را نیز متذکر می‌شوم که اکثر بازی‌های پیش‌رو، در حال تولید هستند و از اعتصاب اتحادیه مصون خواهد بود و پیش‌بینی می‌کنیم کم‌ترین ضربه‌ای به فروش بازی‌های فعلی و بازی‌هایی که در آینده منتشر می‌شوند وارد نخواهد کرد.

وقتی بازی‌های تعاملی ما رضایت مردم را جلب کنند، نتیجه‌اش ایجاد بهترین شرایط کاری برای کارکنان و اعضای‌ اتحادیه خواهد بود. خواسته‌ی ما و طرفداران بازی‌های ما، دستیابی به توافقی معقول برای دوطرف است.»

اتحادیه روز دوشنبه برای اعتراض در مقابل دفتر کار شرکت الکترونیک آرتز  تجمع خواهند کرد؛ اعتصاب می‌تواند راه‌حل سریعی باشد یا فقط کارشان را سخت‌تر کند، فعلا منتظر می‌مانیم تا ببینیم کدام یک تسلیم خواهد شد.

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “اعتصاب صداپیشگان پس از شکست مذاکرات”

  1. bat گفت:

    اتحادیه من کی حقوقمو زیاد می کنه؟؟؟ :۲۵: :27: :۲۵:

    ۰ ۲