معرفی دو بازی زیبا Cave Story و Katamari Damacy

توسط علی فتح‌آبادی در ۲۰ مهر ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

katamari-damacy-1280-poster

در مقدمه این اثر را با صفت «یگانه» مورد خطاب قرار دادم. خب ممکن است بپرسید که چه چیزی این بازی را خاص می‌کند و من نیز در جواب خواهم گفت؛ همه چیز! تصور کنید شما پسر پادشاه تمام کهکشان هستید و سرور عالم(!) نیز برای جشن تولد شما تمامی ستاره‌ها را از کهکشان برمی‌دارد و به عنوان جایزه شما را مسئول پر کردن جای خالی‌شان می‌کند، به همین منظور به شما شی توپ مانند بسیار چسبناک با نام Katamari می‌دهد و به زمین می‌فرستدتان تا با چرخاندن این توپ چسبناک گرد و جذب هرچه بیشتر هرچیزی که می‌توانید، آن را بزرگ و بزرگ‌تر کنید تا کاتاماری مذکور که حال درونش از شیر مرغ تا جان آدمیزاد -به معنای واقعی- دارد را به پدر گرامی تقدیم کرده تا او ستاره‌های گرد و گوگولی را مجددا به آسمان بی‌کران کهکشان بازگرداند.

این عنوان مظهر تمام و کمال یکی از آن ایده‌های بسیار غریب و غیر عادی ژاپنی است که گه گاهی در یک بازی غلضتش زیاد می‌شود و نتیجه‌اش به خلق عناوینی عجیب، ولی بسیار نو و تازه همانند کاتاماری دماشی خطم می‌شود؛ آثاری که جای خالیشان در نسل کنونی بسیار حس می‌شود. این خاص بودن فقط مختص ایده کلی نیست، در تمامی اجزای بازی رسوخ کرده است. از موسیقی‌های محشر بازی گرفته که ترکیبی از باب ژاپنی و الکترونیک و پیانو هستند تا سبک گرافیکی سیل شید بسیار خاص و زیبایش و در نهایت پیاده‌سازی بی کم و کاست آن ایده اولیه در قالب یک گیم‌پلی نامتعارف و سراسر ژاپنی. نکته قابل توجه قرارگیری فوق‌العاده این بخش‌های عجیب و نسبتا بی‌ربط در کنار هم هست که در نهایت به خلق محصولی بسیار زیبا و کمیاب به نام کاتاماری دماشی بدل شده‌ است.

نسخه اول این سری که در سال ۲۰۰۴ میزبان کنسول پلی‌استیشن ۲ سونی بود با بازخورد‌های بسیار خوبی نیز چه در نزد بازی‌بازان و چه منتقدان روبه‌رو شد و پس از آن تا به امروز هشت نسخه دیگر از آن نیز طی سال‌های مختلف بر روی کنسول‌ها و گوشی‌های هوشمند عرضه شد و هنوز هم جذابیت و خاص بودن خود را حفظ کرده است. پس دست بجنبانید و یکی از قسمت‌هایی که تهیه کردنش برای شما آسان‌تر است را گیر آورده و کاتاماری خود را بغلتانید.

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “معرفی دو بازی زیبا Cave Story و Katamari Damacy”

 1. Benjamin Barker گفت:

  فوقالعاده :۱۵:
  هردفعه اسم آندرتیلو میاری قشنگ وسوسه شم :۱۴:
  کیو استوری از قبل تو فکرم بود بازی کنم. بزودی تجربش میکنم. کاتاماریم هیچ اشنایی باهاش نداشتم رو اندروید خواهم گرفتش

  ۱ ۰
  1. فرزاد به این تکته هم توحه داشته باش که گیم پلی نسخه اندروید کاتاماری با نسخه کنسولیش متفاوته. کلیت و ذاتشون یکیه،‌ولی پیاده سازیشون در بطن هر کدوم متفاوت. برای همین یکی از دو نسخه PS2 رو حتما پیشنهاد میکنم. سیستم بالایی هم نمیخوان و راحت هم با شبیه ساز راه میان. تازشم، خالق سری فقط روی دو نسخه اول کار کرده. katamari damacy و we love katamari :15:
   داستان زیر! رو هم انقدر دوست دارم که دلم نمیاد مدام اسمش رو نیارم. دلم میخواد هرکی هنوز این رو نشناخته و بازیش نکرده بزور هم که شده بره سراغش :۱۵:

   ۰ ۰