توسط تارخ ترهنده در ۱۸ مهر ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

چه تجربه‌ی رانندگی داشته باشید یا نداشته باشید، همیشه فرا رفتن از خطوط قرمز، شکستن مرزها و فشردن پدال گاز حس خوبی دارد. میوه‌ی ممنوعه همیشه شیرین و آب‌دار به نظر می‌رسد؛ البته بحث میوه‌ی ممنوعه عمیق‌تر از بحث ماست و کاملاً مستقل و مفصل باید به آن پرداخت. با بالاترین سرعت و با کمترین دقت و احتیاط به سوی افق راندن مطمئناً جذابیت و هیجان بسیار بالایی دارد؛ و برای حتی یک لحظه می‌توانید حس آزادی و رهایی را با تمام وجود درک کنید.

همانطور که از نام عنوان مورد نظر ما پیداست از همان قسمت اول، مجموعه بازی‌های فورتزا افق با همین هدف ساخته و منتشر شدند: رانندگی بدون دغدغه و بدون مرز. بالاخره در سومین قسمت از این مجموعه که ششم ماه جاری منتشر شد، می‌توانم بگویم که به این هدف رسیده‌اند. تیم Playground Games تحت نظر Turn ۱۰ (خالق اصلی مجموعه بازی‌های فورتزا)، افق را رفته رفته بهتر و کامل‌تر کرده و هم‌اکنون آخرین محصول آنها در دسترس ماست که به نقد و بررسی آن می‌پردازیم؛ همراه دنیای بازی باشید.

بوگی خوراک استرالیا و صحرانوردی است!

بوگی خوراک استرالیا و صحرانوردی است!

این بار نوبت استرالیا است

در هر قسمت از مجموعه عناوینِ اصلی و شماره‌دار افق، محیط و نقشه‌ی بازی بزرگ‌تر شده است. اولین افق در قسمت‌هایی از آمریکا بنا شده بود؛ دومین افق نیز در قسمت‌هایی از اروپا (از ایتالیا تا فرانسه) اتفاق افتاد و هم‌اکنون در افق سوم نوبت استرالیا است. به جرات می‌توانم بگویم که بهترین طراحی محیط و نقشه‌ی دنیای بازی به این قسمت و به استرالیا تعلق می‌گیرد. گذشته از دو برابر بزرگ بودن نقشه‌ی بازی در مقایسه با نقشه‌ی قسمت پیشین، تنوع و طراحی عالی و فوق‌العاده‌ی محیط‌ها و ساختار آنها، این قسمت را در این بخش بهترینِ مجموعه می‌کند. به شخصه اولین کاری که بعد از شروع بازی کردم، بررسی نقشه بود که با وسعت آن دهانم باز ماند! تنوع محیط‌ها در بیایان، شهرهای ساحلی، جنگل‌ها و دیگر شهرک‌ها و محیط‌های مختلف فوق‌العاده بالا است. علاوه بر این وسعت و تنوع فوق‌العاده، در این نسخه شما کمترین محدودیت را برای رانندگی دارید. دیگر محدود به جاده‌ها نیستید و از نسخه‌ی پیشین نیز آزادی بیشتری دارید، و تقریباً هیچ حصار و مرز مشخص شده‌ای جلودار شما نیست. با قطعه موسیقی‌های متنوع و فوق‌العاده دل به جاده بزنید و هر زمانی هم از جاده خسته شدید، دل به کوهستان و بیابان بزنید که رانندگی در این نوع مکان‌ها لذت بیشتری دارد!

نقاط و جاذبه‌های دیدنی برگزیده از خود استرالیا نیز به بازی آمده‌اند و این نکته به خودیِ خود به جذابیت بازی افزوده است. دریاچه‌های صورتی یا خلیج بایرن از مکان‌های مورد علاقه‌ی من در بازی هستند. این مکان‌های خاص و شناخته شده با ناممکان‌های زیبا” در بازی معرفی می‌شوند که ۱۳ عدد از آنها در بازی موجود است و با پیدا کردن آنها، می‌توانید به تجربه‌ی خود در بازی بیفزایید و سطح خود را ارتقا دهید.

photo_2016-10-05_22-31-12

شما جگرطلای فستیوال هستید!

چیزی که خیلی منتظر اجرایی شدن آن در این شماره از افق بودم، گسترش شخصی‌سازی و تنوع گزینه‌های موجود بود. در افق ۳، شما رییس و سهام‌دار فستیوال یا رویداد “افق” هستید که همه‌ی علاقه‌مندان و رانندگان را به خودش جذب می‌کند. وظیفه‌ی اصلی شما نیز چرخاندن چرخ جذابیت فستیوال و مسابقه‌هایش است. همه چیز در اختیار شما است و در هر زمینه‌ای تصمیم‌گیرنده هستید. با این که رییس هستید، اما باید خودتان را نشان دهید و با مهارت‌های خود مخاطبین بیشتری را جذب کار خود کنید. با مسابقه دادن و اجرای انواع مهارت‌ها و حرکات نمایشی، شرکت در رویدادهای مختلف و متنوع می‌توانید طرفداران بیشتری جذب کنید. طرفدار بیشتر، یعنی ارتقای مراکز برگزاری فستیوال که مسابقات و امکانات بیشتری برای شما آزاد می‌کند؛ و هر چند وقت یک بار می‌توانید یک مرکز جدید در مکانی جدید بنا کنید.

هملنطور که گفته شد، تصمیم گیرنده‌ی همه چیز شما هستید. از آغاز بازی با انتخاب شخصیت و ظاهر راننده‌ی خود و نام و لقبی که دوست دارید توسط مشاور یا مدیر برنامه‌های تان صدا شوید این مهم مورد توجه قرار می‌گیرد تا تعیین سبک بازی و همچنین تعیین نوع مسابقه، نوع ماشین و حتی ساختن مسابقات مخصوص خودتان. به تصمیمات مخاطب در این قسمت از افق توجه بسیار زیادی شده و به جرات می‌توانم بگویم که تنها بازی مسابقه‌ای است که شما را تقریباً در هر فاکتور و بخش از بازی کاملاً مختار می‌کند؛ فقط حیف که یک سری شخصیت و ظاهر از پیش تعیین شده برای انتخاب راننده وجود دارد و نمی‌توان تمامی جزییات را مانند بازی‌های نقش‌آفرینی خود مخاطب خلق کند.

در مراکز فستیوال می‌توانید ماشین‌های خود را شخصی‌سازی کنید، به‌صورت آنلاین بفروشید و موارد مختلفی را امتحان کنید. یکی از این گزینه‌ها و موارد جدید، Forzavista است که در آن می‌توانید ماشین را کاملاً بررسی کنید. داخل ماشین را مشاهده کنید، در کاپوت را باز کنید و قطعات را بررسی کنید و ارتقا دهید و دیگر موارد.

در مراکز فستیوال می‌توانید ماشین‌های خود را شخصی‌سازی کنید، به‌صورت آنلاین بفروشید و موارد مختلفی را امتحان کنید. یکی از این گزینه‌ها و موارد جدید، Forzavista است که در آن می‌توانید ماشین را کاملاً بررسی کنید. داخل ماشین را مشاهده کنید، در کاپوت را باز کنید و قطعات را بررسی کنید و ارتقا دهید و دیگر موارد.

گیم پلی و مکانیک‌های بازی از همان شماره‌ی نخست بسیار عالی کار شده بودند و تمامی ماشین‌ها قابلیت‌های خاص خود را داشتند، و نوع استفاده از آنها، سلیقه‌ی مخاطب و نوع رانندگی‌اش در انتخاب اتومبیل وی دخیل بودند. گیم پلی آرکید بازی همچنان پابرجاست و اگر طرفدار شبیه‌سازی رانندگی هستید، می‌توانید در تنظیمات درجه سختی بازی، رانندگی در افق را تا سطح بالایی به شبیه‌سازی نزدیک کنید؛ حتی در بخش ارتقا و شخصی‌سازی اتومبیل نیز بخش Tuning به بازی اضافه شده که می‌توانید با ظرافت بسیار زیادی اتومبیل خود را شخصی‌سازی کنید تا کاملاً باب میل خود در استرالیا جولان دهید. در بازی بیش از ۴۸۰ جاده برای فتح کردن موجود است و بیش از ۱۵۰ اتومبیل برای راندن؛ و با این همه آزادی عمل و اختیار دیگر منتظر چه هستید!؟ به شخصه نزدیک به ۱۵ ساعت در بازی وقت گذراندم و درصد کلی پیشرفت یا Progress را که دیدم باز هم شگفت‌زده شدم! فقط ۱۱% از کل محتوای بازی را پشت سر گذاشته بودم! در این قسمت از بازی، هر مسیر و هر مسابقه را می‌توانید به سه شکل متفاوت، با هر ماشینی که دوست دارید به پایان برسانید: مسابقه (Exhibition)، قهرمانی (Championship) و Rival (رقابتی). مسابقه که حالت معمولی و کلاسیک رقابت ماشین‌هاست که در حالت‌های چند دوری یا یک دوری دنبال می‌شود. حالت قهرمانی شامل چند مسیر و مسابقه است که بعد از اتمام هر کدام از آنها و با توجه به مهارت‌ها و حرکات نمایشی، امتیازی کسب می‌کنید که پس از پایان تمامی مسابقات با توجه به امتیاز خود در لیست ۱۲ نفری شرکت‌کنندگان قرار خواهید گرفت. شما در هر نوع  رویداد و مسابقه‌ای که شرکت کنید، بعد از پیشروی بیشتر در بازی، می‌توانید برای آن مسیر مسابقه‌ای با سلیقه‌ی خودتان طراحی کنید که با نام Blue Print شناخته می‌شوند. با ورود به کارت آبی رنگ BP، نوع مسابقه، نوع ماشین‌های شرکت‌کننده، تعداد دورها، وقت مسابقه و دیگر موارد را می‌توانید شخصی‌سازی کنید و از مسابقه‌ی باب میل خود نهایت لذت را ببرید؛ و در نهایت تجربه، پول و جوایز معمول را نیز کسب کنید.

مسابقه با قطار، هواپیما و هلیکوپتر حامل ماشین نیز در بازی برای هیجان بیشتر جایگذاری شده است.

مسابقه با قطار، هواپیما و هلیکوپتر حامل ماشین نیز در بازی برای هیجان بیشتر طراحی شده است.

ماشین‌های کلاسیک و قدیمی که می‌بایست پیدا کنید با عنوان Barn Find نیز دوباره بازگشته‌اند و این دفعه تعداد بسیار بیشتری نسبت به نسخه‌های پیشین دارند.

نزدیک به ۱۰ رادیو دارای قطعات موسیقی متفاوت و در سبک‌های متنوع و خاص در بازی موجود هستند که در این زمینه نیز شما مختار هستید تا به موسیقی‌ای با سلیقه‌ی خودتان گوش بسپارید. آن‌چنان محتوا و محیط بخش تک‌نفره گسترده و سرگرم‌کننده است که شاید فکر تجربه‌ی بخش چندنفره و آنلاین بازی به ذهن‌تان خطور نکند. بخش چندنفره و آنلاین بازی نیز تمامی نوآوری‌های گذشته‌ی خود را حفظ کرده و این بار بخش چنده نفره یا Co-op آنلاین نیز به بازی اضافه شده  تا همراه دوستان خود بیشتر از بازی لذت ببرید. حیف که بخش چندنفره‌ی محلی یا آفلاین در بازی موجود نیست و به شدت کمبود آن حس می‌شود.

مانند گذشته با انجام حرکات نمایشی، پرش‌ها و کسب رتبه‌ی خوب در مسابقات می‌توانید تجربه و پول کسب کنید. با کسب تجربه‌ی بیشتر، سریع‌تر سطح خود را بالا می‌برید و می‌توانید مهارت‌های بیشتری خریداری کنید که هم‌اکنون بیشتر و متنوع‌تر شده‌اند. با هر ارتقا سطح، می‌توانید با چرخاندن چرخه‌ی شانس برنده‌ی پول یا ماشین بشوید.

GPS هم‌اکنون فقط راهنمای جاده نیست و در نقشه‌ی کوچک سمت چپ پایین صفحه جایگذاری شده تا دسترسی به مسیرها و رویدادها را برای شما ساده‌تر کند. عکس‌برداری از ماشین‌های متفاوت نیز کسب و کار جدیدی است که می‌توانید از راه آن پول در بیاورید! حتی می‌توانید ماشین خاصی را به صورت دستی ارتقا داده، طراحی کنید و کار خود را در اشتراک بگذارید تا شناخته شوید و پول بیشتری در بازی به‌دست بیاورید.

تنها ایرادی که هنوز هم به بازی‌های افق وارد است، حساب نشدن مهارت‌ها و امتیاز حرکات نمایشی در طول مسیر مسابقه است. این امتیازات در آخر حساب نمی‌شوند و مطمئناً به ضرر شماست؛ و اینکه این امتیازات نه تنها حساب نمی‌شوند و بلکه به تجربه‌ی شما بعد از پایان مسابقه نیز افزوده نمی‌شوند.

به موج‌های دریا، کف لب ساحل، دورنما و سایه‌ی ابرها توجه کنید، دیگر چیزی تا خلق جلوه‌های کاملاً طبیعی نمانده است.

به موج‌های دریا، کف لب ساحل، دورنما و سایه‌ی ابرها توجه کنید، دیگر چیزی تا خلق جلوه‌های کاملاً طبیعی نمانده است.

زیبا و چشم نوازتر از همیشه

در لحظه به لحظه‌ی بازی، شب و روز و در آب و هوای متفاوت، و در مکان‌های متفاوت گاهی برخی مناظر آن‌چنان طبیعی به نظر می‌رسند که در تصویر غرق می‌شوید! شنیدن کی بود مانند دیدن! فقط تصویر زیر را مشاهده کنید تا شگفتی مرا درک کنید.

دورنمای منظره و بازتاب آن همراه با نورپردازی فوق‌العاده روی کاپوت ماشین به وضوح قابل مشاهده است؛ واقعاً زیبا و چشم‌نواز است.

دورنمای منظره و بازتاب آن همراه با نورپردازی فوق‌العاده روی کاپوت ماشین به وضوح قابل مشاهده است؛ واقعاً زیبا و چشم‌نواز است.

طراحی ماشین‌ها همگی دارای جزییات خاص خود هستند و به بهترین شکل  انجام شده‌اند. در بخش جلوه‌های ویژه همه چیز درخور یک شاهکار کار شده، شاهکاری که هم‌اکنون روبروی ماست.

موسیقی‌های بازی که همه نوع سلیقه را پوشش می‌دهند، و صداگذاری بازی نیز فوق‌العاده کار شده است، و اکنون دیگر در بخش تنظیمات صدا و موسیقی بازی، موردی تحت عنوان Music Focus اضافه شده که تنظیماتی پیش‌فرض برای کسانی است که می‌خواهند موسیقی را بلندتر از صدای موتور ماشین بشنوند؛ مورد عکس این گزینه نیز در تنظیمات بازی موجود است تا تمامی سلیقه‌ها پوشش داده شوند.

photo_2016-10-05_22-31-05

در نهایت

 استودیوهای Turn ۱۰ و Playground Games شاهکاری دیگر خلق کرده‌اند که مانند آن در سبک بازی‌های مسابقه‌ای وجود نداشته است. وسعتی فوق‌العاده، تنوعی بسیار بالا، گیم پلی اعتیادآور و سرگرم‌کننده، آزادی عمل بالا و دیگر موارد، همگی نشان‌دهنده‌ی یک شاهکار هستند. فقط می‌توانم تصور کنم افق ۴ که احتمالاً دو سال دیگر منتشر می‌شود، با وسعتی دو برابر این محیط، آزادی عملی بسیار بالاتر و ماشین‌های رنگارنگ بیشتر، قرار است چندین و چند ساعت ما را پای کنسول‌ها و کامپیوترهایمان بنشاند.

نکات مثبت

نیازی به یادآوری نیست!

نکات منفی

نبود Co-op آفلاین، نقص جزیی سیستم امتیادهی در پایان مسابقات

auto
زباله
دیدگاه
۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

8 Replies to “نقد و بررسی Forza Horizon 3 | افق را فتح کن”

 1. تشکر بسیار از اقا تارخ عزیز که همت کرده‌اند بعد از چندین سال دوری از ماشین!بازی، بنده رو به پیست مسابقه برگردونند.
  اگه اشتباه نکنم اخرین ریسینگی که رفتم اولین قسمت همین افق بود که تجربه ۱۰ ساعته واقعا خوبی بود. قسمت سوم هم رفت و بعنوان تنها ریسینگ در لیست جای گرفت.

  ۰ ۰
 2. کیانوش گفت:

  فکر می کنم به عنوان یک منتقد به چیزای بیشتری باید توجه کنید. forza vista تو قسمتای قبل هم بود(froza4) :12:

  ۰ ۰
  1. amirr3z4 گفت:

   اتفاقا من هم همین نکته خواستم اشاره کنم بهش

   ۰ ۰
 3. The Last Son گفت:

  فک نکنم توی ۸ ۹ ماه آینده بتونم تجربش کنم . ولی به محض فراه شدن فصت حتما انجامش میدم

  ۰ ۰
 4. caner 2 گفت:

  واقعا رقابت بین فورزا و گرن تورسیمو تنگاتنگه

  ۰ ۱
  1. Benjamin Barker گفت:

   هیچ رقابتی وجود نداره.

   ۲ ۰
 5. Meraj Fathi گفت:

  البته هنوز لینکای دانلودش نیومده ولی با توجه به اینکه دو نسخه ی قبلی رو تجربه کردم و تموم کردم و نمایش هایی که تا الان از بازی دیدم اینطوری فکر میکنم :-)
  دو نسخه ی قبلیش شاهکار بود و به هر دوتاش ۹ از ۱۰ دادم و این یکی هم با توجه به پیشرفتش احتمالا بعد از تجربش بهش نمره ی ۹.۵ یا بالاتر میدم :D
  بعد از اومدن اسکورپیو میشه این سری با پشتیبانی از این غول تجربه کرد به طور مثال تجربه ی Forza Motorsport 7 که ۲۰۱۷ میاد با پشتیبانی از گرافیک ۴K و HDR که روی اسکورپیو خواهد آمد واقعا فوق العاده خواهد بود.

  ۰ ۰
 6. $SPARTA$ گفت:

  عالی عالی فوقولعاده انقدر خوبه بازیش که……. .
  :xbox: :۱۵:

  ۰ ۰