داستان‌های مصور و هنر هشتم | بررسی تاریخچه‌ی بازی‌های اقتباسیِ کمیک‌ها (قسمت دوم)

توسط تارخ ترهنده در ۹ شهریور ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

تک بازی Howard the Duck

کاور اولین بازی مرد عنکبوتی

کاور اولین بازی مرد عنکبوتی

قبل از اینکه به بررسی تک بازی Howard the Duck بپردازیم، به اولین بازی مارول نگاهی می‌اندازیم. اولین بازی مارول، مرد عنکبوتی تولیده شده توسط شرکت آتاری بود. این بازی با نام خالی Spider-Man در سال ۱۳۷۱ شمسی برای کنسول آتاری ۲۶۰۰ منتشر شد. گرافیک و گیم پلی بازی شباهت زیادی به اولین بازی سوپرمن دارد که در تصویر زیر می‌توانید خودتان مشاهده کنید.

صحنه‌ای از اولین بازی مرد عنکبوتی و مارول

صحنه‌ای از اولین بازی مرد عنکبوتی و مارول

به اولین تک بازی شخصیت‌های مارول می‌پردازیم که طرفداران خاص خود را دارد و این طرفداران اقلیت محسوب می‌شوند. هاوارد اردکه یا Howard the Duck سال ۱۳۷۵ برای کامپیوترهای شخصی آن زمان منتشر شد، و در آن زمان نیز منتقدین استقبال چندانی از این بازی نکردند. بازی در کل ۴ مرحله داشت که می‌بایست در این مراحل آماده‌ی مبارزه‌ی نهایی شوید تا دوستان هاوارد را نجات دهید.

یک صحنه از بازی

یک صحنه از بازی

بازی‌های Captain America

در کل دو بازی بر محوریت شخصیت کاپیتان آمریکا ساخته شده که اولین بازی سال ۱۳۷۶ برای کامپیوترهای شخصی آن دوره، و دومین بازی همین پنج سال پیش به عنوان یک بازی فیلمی منتشر شد.

اولین بازی با نام Captain America in: The Doom Tube of Dr. Megalomann منتشر شد که در آن کاپیتان می‌بایست جلوی پرتاب موشک‌هایی حامل ویروس خطرناک را بگیرد. کاپیتان یک ساعت وقت دارد تا مراحل مختلفی را طی کند، مبارزه کند و سپرش را پرتاب کند تا جلوی این فاجعه را بگیرد. سپرهای کاپیتان محدود بودند و می‌بایست قبل از از دست رفتن آنها برای برگشت آنها اقدام کنید.

صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

بازی دوم هم با عنوان Captain America: Super Soldier براساس فیلم اول کاپیتان آمریکا در سال ۱۳۹۰ منتشر شد. در این بازی منتقدین از سیستم مبارزه‌ی خوب تعریف کرده بودند، اما روند تکراری و دیگر دلایل باعث متوسط قلمداد شدن بازی شدند.

کاور بازی

کاور بازی

تک بازی Silver Surfer
تنها بازی موج سوار نقره‌ای همین بازی است که سال ۱۳۷۹ برای NES منتشر شد. این بازی در سبک مبارزه‌ای و دو بعدی معمول دنبال می‌شد که در بیشتر بازی موج سوار نقره‌ای روی آب حرکت می‌کرد! این بازی در سطح متوسط قرار گرفت و دیگر خبری از بازی دیگری با محوریت این شخصیت نبود.
صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

مجموعه بازی های The Punisher

اولین بازی پانیشر یا مجازاتگر در همان سالی که موج سوار نقره‌ای منتشر شد به بازار آمد. این بازی نیز برای کنسول NES منتشر شد که پانیشر از بخت و اقبال خوبش در بازی اولش می‌توانست در دید سه بعدی تیراندازی کند. در تصویر می‌توانید صحنه‌ای از گیم پلی بازی را مشاهده کنید.

صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

در همان سال ۱۳۷۹، یک بازی دیگر باز با نام بدون بر چسب The Punisher برای کامپیوترهای شخصی توسط سازنده و ناشر دیگری تولید و منتشر شد. این بازی بیشتر مورد توجه قرار گرفت و موفق‌تر از بازی NES ظاهر شد. بازی دارای تنوع گیم پلی خوبی بود که یکی از دلایل موفقیتش همین مهم بود.

سه سال بعد، بازی دیگر با نام خالی ضد قهرمان مشهور مارول منتشر شد. این بازی برای سیستم‌های آرکید و کنسول جنسیس سگا منتشر شد که بازی موفقی هم بود. این بازی که توسط کپکام ساخته و منتشر شد، در سبک مبارزه‌ای و دید دوبعدی دنبال می‌شد  که در آن پانیشر با نیک فیوری (رهبر نظامی سابق و رهبر انتقام جویان و سازمان شیلد) همراه می‌شود تا گروه‌های خلافکار و مافیایی شهر به رهبری کینگ پین ، دشمن معروف پانیشر و قهرمان دیگری چون بی باک یا Daredevil، را از پا در بیاورد. این بازی دارای حالت دو نفره هم بود که می‌توانستید در نقش پانیشر و نیک به بازی بپردازید.

صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

اولین بازی مدرن پانیشر یک دهه پیش منتشر شد. این بازی که توسط شرکت مرحوم THQ منتشر شده بود، یک اقتباس خوب از این شخصیت محسوب می‌شد که یک سال بعد از اکران فیلم هالیوودی پانیشر به بازار آمد. داستان بازی بر گرفته از فیلم و کمیک‌های این شخصیت است. فرانک کستل یا پانیشر، در این بازی با دید و گرافیک سه بعدی و با انواع و اقسام اسلحه و روش‌های مختلف کشتار و مجازات دشمنان وارد صحنه می‌شود.

2315264-pun_2012_09_08_23_47_24_12

صحنه‌ای جالب از بازی پانیشر

آخرین بازی با محوریت این شخصیت، The Punisher: No Mercy نام داشت که سال ۱۳۸۸ به عنوان انحصاری PS۳ در شبکه‌ی PSN منتشر شد. این بازی در سبک تیراندازی اول شخص دنبال می‌شد و فقط دارای بخش‌های چند نفره بود. این بازی برخلاف بازی قبلی، عنوان متوسطی قلمداد شد و موفقیت خاصی کسب نکرد.

مجموعه بازی‌های هالک

هالک شگفت انگیز، یکی از قوی‌ترین قهرمانان مارول، در اولین بازی خودش نیز با قدرت ظاهر شد. اولین بازی هالک تقریباً دو دهه پیش برای کنسول‌هایی چون Super NES و جنسیس سگا منتشر شد. این بازی در سبک اکشن و پلتفرمینک دو بعدی دنبال می‌شد و دارای تنوعی خوبی در مراحل و گیم پلی بود. این بازی حتی دارای سه پایان متفاوت بود و در برخی مراحل و فضاهایی که هالک نمی‌توانست عبور کند، می‌توانستید به حالت انسانی بروس بنر مبدل شوید و از موانع خاص عبور کنید.

صحنه‌ای از اولین بازی هالک

صحنه‌ای از اولین بازی هالک

یک سال بعد از بازی اول، اولین بازی هالک روی اولین پلی استیشن منتشر شد. ضعیف‌ترین بازی هالک همین بازی با عنوان The Incredible Hulk: The Pantheon Saga است. گیم پلی تکراری و سبک گرافیکی نه چندان جذاب و دیگر موارد باعث شکست این بازی شدند.

کاور بازی

کاور بازی

سال ۱۳۸۲ یک بازی در کنار فیلم هالک  منتشر شد. این بازی برای نسل ششم کنسول‌ها منتشر شد و بازی متوسط رو به خوبی بود. در این بازی می‌توانستید از قدرت‌های هالک حسابی استفاده کنید و آشوب به پا کنید.

موفق‌ترین بازی هالک، و یکی از موفق‌ترین بازی‌های مارول The Incredible Hulk: Ultimate Destruction است که سه سال بعد از بازی قبلی منتشر شد. این بازی نیز توسط Radical Entertainment ساخته شد که دارای محیط باز و سندباکس، آزادی عمل بالا، گیم پلی خوب و متنوع، گرافیک خوب  و صداگذاری عالی بود. داستان بازی نیز فکر شده و غنی بود و همه چیز دست به دست هم داد تا این بازی به یک عنوان فوق العاده و به یاد ماندنی تبدیل شود.

کاور بازی

کاور بازی

آخرین بازی با محوریت شخصیت هالک، یک بازی کاملاً متوسط بود که براساس فیلم دوم هالک در سال ۱۳۸۷ منتشر شد. این بازی نیز در حالت دنیای باز و دید سوم شخص دنبال می‌شد که گشت و گذار با هالک در شهر و برپایی آشوب حسابی لذت بخش بود! اما اصلاً منطقی نبود و پس از مدتی از برپایی آشوب خسته می‌شدید و به دلیل نبود محتوای کافی، بازی تکراری می‌شد.

در این بازی همه کس و همه جا را می‌توانستید نابود کنید و تقریباً کمترین چالشی برای‌تان پیش نمی‌آمد.

صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

مجموعه بازی‌های مرد آهنی

مرد آهنی یا Iron Man بر خلاف موفقیت و محبوبیتش در سینما، در دنیای بازی‌ها آنچنان موفق نیست. اولین بازی با حضور مرد آهنی Iron Man & X-O Manowar in Heavy Metal نام دارد که دو دهه پیش منتشر شد. این بازی در دسته‌ی بازی‌های ضعیف قرار می‌گرفت و بعد از مدت کوتاهی بسیار خسته کننده می‌شد. بازی دارای حالت دو نفره هم بود، و نمی‌توان آن را واقعاً یک بازی مرد آهنی مستقل در نظر گرفت.

اولین بازی با محوریت مرد آهنی سال ۱۳۸۱ با عنوان The Invincible Iron Man منتشر شد. این بازی مورد استقبال منتقدین قرار گرفت و در دسته‌ی بازی‌های اقتباسی خوب به حساب می‌آمد. سبک بازی اکشن و دوبعدی بود که مبارزات و هیجان بازی بسیار بالا بود و تعادل خوبی میان انرژی زرهی قهرمان و مبارزه با دشمنان برقرار بود؛ هر چند که داستان بازی سطحی بود.

کاور بازی

کاور بازی

دو بازی دیگر همزمان با اکران اولین و دومین فیلم‌های مرد آهنی نیز منتشر شدند. این دو بازی فیلمی نیز در دسته‌ی بازی‌های متوسط رو به ضعیف قرار گرفتند. هر دو بازی در گیم پلی، گرافیک و روند پیشروی مشکلات و کمبودهای فراوانی داشتند، و تنها نکته‌ی مثبت دو بازی طراحی خوب زره‌ی مرد آهنی بود.

مجموعه بازی‌های چهار شگفت انگیز

چهار شگفت انگیز مرحوم، در کل سه بازی انحصاری دارند که همه‌ی آنها تقریباً در سطح متوسط دست و پا می‌زنند. اولین بازی با عنوان Fantastic Four وارد بازار شد که در سبک مبارزه‌ای مشابه به بازی معروف و دوست داشتنی Streets of Rage یا شورش در شهر دنبال می‌شد.

صحنه‌ای از اولین بازی چهار شگفت انگیز

صحنه‌ای از اولین بازی چهار شگفت انگیز

دو بازی بعدی نیز بازی‌هایی همزمان با اکران فیلم‌های هالیوودی بودند که برای این گروه دوست داشتنی قهرمانان منتشر شدند. این بازی‌ها با قابل بازی بودن هر چهار شخصیت و همکاری در از پا در آوردن دشمنان و پیشروی در مراحل دنبال می‌شدند.

مجموعه بازی‌های Blade

بلید نیز فقط سه گانهای از بازی فیلمی‌هایی دارد که براساس سه گانهی فیلم‌های این شخصیت ساخته و منتشر شده‌اند. بازی‌های بلید برخلاف فیلم‌های اقتباسی نه چندان قوی‌اش که از قسمت اول سیر نزولی را طی می‌کنند، از قسمت اول سیر صعودی را دنبال می‌کنند و پله‌های ترقی را تا رسیدن به سطح متوسط و قابل تحمل طی می‌کنند؛ از بدتر به بد.

صحنه‌ای از یکی از عناوین Blade

صحنه‌ای از یکی از عناوین Blade

مجموعه بازی‌های Men In Black

شاید نمی‌دانستید که مجموعه داستان‌ها و فیلم‌های مردان سیاه پوش نیز از کمیک‌های مارول هستند که بعد اقتباس‌های سینمایی آنها انجام شده. فیلم اول اقتباسی موفق ظاهر شده و دو فیلم دیگر از نظر منتقدین متوسط ظاهر شدند.

بازی‌های اقتباسی این مجموعه هم همگی در اصل بازی فیلمی هستند تا بازار فیلم‌ها را داغ‌تر کنند. تمامی بازی‌های مردان سیاه پوش متوسط و ضعیف کار شده‌اند و حرفی برای گفتن ندارند. اولین بازی با عنوان Men in Black: The Game نوزده سال پیش همزمان با اکران اولین فیلم منتشر شد. آخرین کنسولی نیز چهار پیش منتشر شد که یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های اقتباسی است.

صحنه‌ای از بازی

صحنه‌ای از بازی

تک بازی‌های Daredevil، Elektera، Ghost Rider و Thor

تک بازی‌های این شخصیت‌هایی که در عنوان این بخش می‌بینید، همگی بازی‌های اقتباسی از فیلم‌های در حال اکران هستند و نمی‌توان انتظار خاصی از آنها داشت. تمامی این بازی‌ها با محوریت این شخصیت‌ها، همزمان با اکران فیلم‌هایشان منتشر شدند و همگی نیز در دسته‌ی بازی‌های متوسط، تکراری و خسته کننده قرار می‌گیرند. بازی‌هایی که فقط شاید به کار طرفداران پروپاقرص این شخصیت‌ها بیایند. این بازی‌ها همگی در سبک اکشن سوم شخص معمول دنبال می‌شوند که در زیر می‌توانید نمونه‌ای از گیم‌پلی این بازی‌ها را مشاهده کنید؛ در ضمن بازی Thor از سه بازی دیگر ضعیف‌تر است؛ دیگر خودتان عمق فاجعه را دریابید!

صحنه‌ای از گیم پلی بازی Ghost Rider

صحنه‌ای از گیم پلی بازی Ghost Rider

تک بازی Deadpool

کاور بازی

کاور بازی

ددپول یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین شخصیت‌های مارول است که به او در هنر هفتم و هشتم خیلی کم لطفی شده! در هنر هفتم و سینما که به خوبی ظاهر شد و امیدوارم این مهم ادامه پیدا کند، اما در بازی‌ها یک بازی نه چندان قوی با محوریت این شخصیت هنوز هم کم لطفی بزرگی است! این بازی سه سال پیش توسط اکتیویژن منتشر شد که از نکات بارز آن می‌توان به صداگذاری قوی، دیالوگ‌های فوق‌العاده سرگرم کننده و دیوانه بازی‌های ددپول اشاره کرد! این سه نکته کافی هستند تا طرفداران ددپول را ساعت‌ها سرگرم کنند؛ اما گیم‌پلی تکراری و گرافیک نه چندان قوی، هر مخاطبی را زده و خسته می‌کند. این بازی سال پیش دوباره برای کسنول‌های نسل جدید منتشر شد و باز هم طرفداران این شخصیت به سراغش رفتند؛ هر چند که بازی پیشرفت گرافیکی چندانی نکرده و به صورت غیر منصفانه‌ای قیمت بالای یک بازی جدید را دارد!

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “داستان‌های مصور و هنر هشتم | بررسی تاریخچه‌ی بازی‌های اقتباسیِ کمیک‌ها (قسمت دوم)”

  1. caner 2 گفت:

    فقط Spiderman : Friend Or Foe و Spiderman Web Of Shadows
    این دو تا بازی بازی هایی هستن که تا ابد هم از یادم نمیرن،بار ها و بار ها هر دو تاشون رو تکرار کردم.دوست یا دشمن رو که با پسر خالم میزدم ولی تو یه جا بازی کرش می شد و نمیتونستیم بازی رو پشت سر بذاریم،۶ سال گذشت (!) و من بازی رو درست کردم و نشستیم دوباره با هم بازی رو تموم کردیم. وب آف شادو هم که بهترین بازی چندین سال عمرم بود و به غیر از آخرین بازی از مجموعه توراک دیگه هیچ بازی نتونست جاشو برام بگیره.الان هم که دارم دربارش حرف میزدم دوباره هوس کردم که برم بازی ها رو بازی کنم،یه تجربه ی ناب که هیچ وقت قدیمی نمیشه…

    ۰ ۰