شستم رو دیلیته… | شب واقعه

توسط عباس نیک نفس در ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ , ۲۲:۰۰

قطعا نباید کتاب را از روی جلد و پوسته‌اش قضاوت کرد اما واقعیت این است که نه تنها همه‌مان این کار را می‌کنیم بلکه طبق تحقیقاتی که در دانشگاه پرینستون انجام شده، در کمتر از ۰.۰۵ ثانیه بعد از دیدن جلد یک کتاب آن را قضاوت کرده و تصویری دائمی از آن در ذهنمان به ثبت رسانده‌ایم.

در هر صنف همین جمله را با ادبیاتی متفاوت می‌توانید پیدا کنید؛ فیلم، وب‌سایت، بازی یا حتا یک آلبوم موسیقی، اگر نتواند در ثانیه‌های آغازین رویارویی با مخاطب قلابش را به دامان او بند دهد بعید است دیگر شانسی برای عرض اندام پیدا کند و به سادگی فشردن یک کلید DELETE بر روی صفحه کلید دودمانش به باد می‌رود.

کاری‌که بعد از این در «شستم رو دیلیته» مجبور به دنبال کردنش هستید (اگر استفاده از گزینه ی بَک یا بستن مرورگر به ذهنتان نرسیده این شانس را دارم که به خواندن شستم رو دیلیته وادارتان کرده باشم… متاسفم که حین مرور کردن دی‌بازی دکمه‌ی دیلیت برایتان کاربردی ندارد!) چیزی شبیه به همان مسئله‌ی جلد کتاب است. یعنی بدون هیچ پیش‌زمینه‌ی فکری و دانسته‌ای از گذشته درمورد یک اثر، به اندازه‌ی یک سکانس به فیلم‌های بلند، قسمت آغازین به سریال‌ها، قطعه‌ی سرآلبومی به آلبوم‌های موسیقی و فصل افتتاحیه به بازی‌ها فرصت می‌دهیم تا برای این‌که دقایق بیشتری از عمرمان را به آن ها اختصاص دهیم قانع‌مان کنند. در تمام این مدت هم به‌صورت نمادین شستمان را روی دکمه‌ی دیلیت صفحه کلید نگه می‌داریم تا به محض شل زدن اثر نگون‌بخت از شرش خلاص شویم. هرجا هم که نکته‌ای از همت سازندگان اثر بر روی دقایق آغازین کارشان به چشم بیاید بصورت جداگانه و متمایز تحریرش می‌کنم تا این وسط کمی هم چیز(!) یاد گرفته باشیم.

ساعتی از یک شبِ یکی از سال‌های حیاتِ یک شهر

its-hbo

هیچ‌وقت دست رد به آفریده‌های «اچ‌بی‌او» نزده‌ام، نه این‌که آن بخش از ذات فَن مآبانه‌ام دستی در کار آورده باشد، حقیقت این است که خودِ اچ‌بی‌او همیشه قلابی برای به دام انداختنم در آثارش داشته… گاهی نانِ خشکِ موضوعات عریان و بزرگسالانه‌اش را بر سر قلاب زده و گاهی با کرمِ دیدن «پیمان معادی» وسط یک مشت هالیوودی شکارم کرده و هر بار هم که حس کرده شکارش دارد از لای دستانش سُر می‌خورد پای امثال «اسکورسیزی» را با یک نمایش تلویزیونی به قضیه باز کرده و خب… من همچنان در نهایت سلامت عقل و درایتِ نظر، دهانم را برای فرو رفتن این قلاب دوست داشتنی به رویش می‌گشایم؛ حتا اگر این بار مجبور باشم تمام مدتِ یک ساعت و هجده دقیقه‌ای اپیزود، شستم را روی دیلیت نگه دارم (البته آخر قصه‌ی هزار و پانصد و چند کلمه‌ای که برایتان کتابت می‌کنم را به درماندگی گذراندم، بد ندیدم همین ابتدای کار گفته باشمش…)

ادامه در صفحه بعد

دیدگاه
۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

5 Replies to “شستم رو دیلیته… | شب واقعه”

 1. ahmadpop4 گفت:

  لعنت به این HBO ها و AMC ها و Fox ها و… ها که شصتمان کلا با دیدن نامشان سر می شود :11:
  ممنون از عباس نیک نفس و دنیای بازی :۱۵:

  ۰ ۰
 2. Violet Mouse گفت:

  ممنون اقای نیک نفس
  متاسفانه نمیتوان هیچگونه به مجموعه های شبکه هایی همچون HBO و BCC One نه گفت .
  The Night Of تا به اینجا نمرات خوبی گرفته و موفق ظاهر شده و امید وارم همینطور ادامه پیدا کنه و بوی این می اید که بتواند جای True Detectiveرا در زمان غیبت بگیرد و مخاطب رو ارضا کند.
  من هم بر اساس عادت سعی میکنم فصل اول ها رو یک جا بعد از پایان ببینم ، یک زمان کامل را در اختیار غرق شدن در دنیایی که به تصویر کشید میشه بزارم ، برای فصل های بعد هم اگر عطش میگزاشت همینگونه ولی راستش را بخواهید نمیشود !
  در مورد محتویات احتمالی این سریال بر اساس سابقه ی HBO و رابطش با اقای معادی احساس میکنم اقای معادی با چشم باز قرارداد برای این مجموعه امضا کردن و بر اساس شخصیت ایشون اگر اتفاقی پیش بیاد واقعا برای بنده جای تعجب و سوال برانگیزه !
  البته دهن هارا نمیشه بست و گفته هایی به هر حال ممکنه پیش بیاد که مهم نیست .

  ۳ ۰
 3. Frozen Snow گفت:

  ماند که یک عده هم بی‌شک هر هفته منتظرند تا ببینند چیزی از بی‌پردگی و بزرگسالانگی(!) :D :D :D :D :D :D
  امیدوارم HBO مثل همیشه طرفداراشو راضی نگه داره .راستش من از چند قسمت اولش زیاد لذت نبردم امیدوارم در آینده بهتر بشه . :۱۸: :۱۸:

  ۰ ۰
 4. Triple_M گفت:

  (آواتارم)

  ۰ ۰
 5. nobody گفت:

  چقدر حیف که عمر جیمز گاندولفینی عزیز به پخش این سریال کفاف نداد :( :'(

  ۰ ۰