سریع‌ترین خارپشتِ زنده | بررسی تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های سونیک Sonic (قسمت دوم)

توسط تارخ ترهنده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

در قسمت اول بررسی تاریخچه‌ی بازی‌های «سونیک» Sonic به آغاز بازی و بررسی اصلی‌ترین مجموعه بازی‌های سونیک، مجموعه‌ی Hedgehog  پرداختیم. در این قسمت به دیگر مجموعه بازی‌های سونیک و برخی از عناوین مهم و فرعی می‌پردازیم.

540019-sonicpc_006

مجموعه‌ی Sonic Adventure

اولین نسخه با برچسب Adventure در سال ۱۹۹۹  منتشر شد. دومین مجموعه‌ی اصلی بازی‌های سونیک که با استقبال منتقدین و مخاطبین روبرو شد. در این بازی همان المان‌ها و مکانیک‌های اصلی بازی وجود داشتند که در آن می‌توانستید کنترل چند شخصیت را به غیر از سونیک به عهده بگیرید و در دید و گرافیک سه بعدی بازی را دنبال کنید.

دومین قسمت از این مجموعه در سال ۲۰۰۱  منتشر شد که مانند وارث خود قابلیت کنترل شخصیت‌های مختلف و دوندگی در فضای سه بعدی را داشت. در این نسخه، تنوع مراحل و مراحل ویژه و مینی‌گیم‌ها بسیار بالا بود و این نسخه نسبت به نسخه‌ی اول در این مجموعه نیز موفق‌تر ظاهر شد. سه سبک گیم پلی در بازی وجود داشت که با شخصیت‌های متفاوت دنبال می‌شد. در این نسخه بود که شخصیت‌هایی همچون Shadow  و Rogue برای اولین بار در دنیای سونیک ظاهر شدند.

کاور هر سه نسخه‌ی بازی به همین شکل طراحی شدند

کاور هر سه نسخه‌ی بازی به همین شکل طراحی شدند

مجموعه‌ی Sonic Advance

در این مجموعه بازی‌های سونیک، سه نسخه در سالهای ۲۰۰۲، ۲۰۰۳  و۲۰۰۴  به ترتیب منتشر شدند. این بازی‌ها در اصل برای کنسول Game boy Advance  ساخته و منتشر شدند که هر سه نسخه، بازی‌های موفقی بودند و همان سبک اصلی و پایه‌ی مجموعه‌ی Hedgehog  را دنبال می‌کردند؛ سبک سکوبازی دو بعدی با سرعت بالای دونده‌های محبوب ما با رهبری سونیک. در این بازی‌ها نیز دکتر اگمن باز هم سعی دارد با به‌دست آوردن الماس‌های هرج و مرج دست به خرابی و کسب قدرت بزند. در این بازی‌ها نیز می‌توانستید چند شخصیت را کنترل کنید و در مراحل مختلف بازی را پیش ببرید.

مجموعه‌ی Sonic Boom

سونیک بوم، جدیدترین مجموعه بازی سونیک است که اخیراً شروع شده است. سونیک بوم، در اصل بازسازی یا ریبوت دنیای سونیک و شخصیت‌های همراهش است که ظاهری مدرن‌تر و غربی‌تر پیدا کرده‌اند. انیمیشن سریالی براساس این بازسازی تولید و پخش شد و در کنار این سریال، مطمئناً بازی‌هایی نیز وجود دارند. ظاهر جدید شخصیت‌ها در این مجموعه را می‌توانید در تصویر زیر ببینید.

سونیک و همراهانش تغییر کرده در سونیک بوم

سونیک و همراهانش تغییر کرده در سونیک بوم

اولین بازی در مجموعه‌ی سونیک بوم،Sonic Boom: Rise of Lyric  بود که در سال۲۰۱۴  بر روی Wii U منتشر شد. این بازی یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های منتشر شده در کل مجموعه بازی‌های سونیک است. بازی به دلیل مراحل و گیم پلی تکراری، دیالوگ‌های نه چندان بامزه، باگ‌های فراوان و دیگر موارد مورد انتقاد شدید قرار گرفت و به ضعیف‌ترین بازی در کل مجموعه بازی‌های سونیک مبدل شد.

دومین بازی در مجموعه‌ی بوم نیز همزمان با نسخه‌ی اول یعنی Sonic Boom: Rise of Lyric  برای کنسول Nintendo 3DS منتشر شد. این بازی با عنوان Sonic Boom: Shattered Crystals  که در سبک دو بعدی و پلتفرمینگ دنبال می‌شد، مانند نسخه‌ی Wii U  این بازی نیز بیشتر بر روی جسنجو و اکتشاف تاکید داشت. این نسخه از بازی با توجه به Rise of Lyric از امتیازات و واکنش‌های بهتری برخوردار شد.

صحنه‌ای از گیم پلی Sonic Boom Shattered Crystal

صحنه‌ای از گیم پلی Sonic Boom Shattered Crystal

یک بازی دیگر در این مجموعه با عنوان Sonic Boom: Ice & Fire  در دست ساخت است که در چند ماه آینده برای ۳DS منتشر می‌شود و با توجه به اطلاعات در دسترس، گیم پلی بازی به Shattered Crystals شبیه خواهد بود.

بررسی دیگر عناوینِ مهم در بازی‌های سونیک

بررسی و دوره‌ی مجموعه‌های مهم بازی‌های خارپشت آبی را به پایان رساندیم و هم اکنون می‌خواهیم به چند بازی مهم با حضور سونیک بپردازیم. تمامی عناوین منتشر شده با نام سونیک در سبک کوبازی و دوندگی نبودند، و سونیک در عناوین مختلفی با سبک‌های متنوع حضور داشته است. اولین بازی که سبک آن با نسخه‌های قبلش تفاوت داشت، Sonic Labyrintyh  بود که در سال ۱۹۹۵  منتشر شد. این بازی با دید ایزومتریک دنبال می‌شد و سونیک توانایی دویدن نداشت زیرا دکتر اگمن به صورت مخفیانه کفش‌های سونیک را با کفش‌های کند کننده تعویض کرده بود. در این بازی، سونیک در محیط‌هایی با زمینه‌ی شطرنجی قرار می‌گرفت و همان گیم پلی سکوبازی آشنای مجموعه دیده می‌شد که دیگر در آن توانایی دویدن نداشتید و در دید ایزومتریک از بالا می‌توانستید بازی را پیش ببرید.

دید ایزومتریک و صفحه‌ی شطرنجی در Sonic Labyrinth

دید ایزومتریک و صفحه‌ی شطرنجی در Sonic Labyrinth

یکی دیگر از بازی‌های که سبک آن متفاوت از سبک مرسوم بازی‌های سونیک بود، Sonic Battle  بود که در سبک مبارزه‌ای دنبال می‌شد. در این بازی شما می‌توانستید با انتخاب شخصیت مورد علاقه‌ی خود، به نبرد با دیگر شخصیت‌های آشنا بپردازید. این بازی برایGame Boy Advance  در سال ۲۰۰۴ منتشر شد و امتیازات خوبی نیز دریافت کرد.

بازی Sonic Rush از این نظر اهمیت دارد که در آن شخصیت Blaze برای اولین بار ظاهر شد. این بازی برای کنسول DS در سال ۲۰۰۵  منتشر شد و نظر منتقدین را جلب کرد. در این بازی فقط سونیک و به بلیز دو شخصیت قابل کنترل بودند و سبک بازی  همان سبک دوبعدی سکوبازی مرسوم بود.

پایین تصویر که سونیک را میبینید و بالای تصویر نیز بلیز که در این بازی حضور پیدا کرد

پایین تصویر که سونیک را می‌بینید و بالای تصویر هم بلیز که در این بازی حضور پیدا کرد

سونیک و دوستان و همراهان همیشگی‌اش در سال ۲۰۰۶ سوار بر اسکیت شدند و سبک مسابقه‌ای را  تنها نگذاشتند! بازی Sonic Riders اولین بازی بود که سونیک به ورزش های مسابقه‌ای  روی خوش نشان داد. یک بازی خانوادگی و باحال چند نفره، اما از نظر منتقدین یک بازی متوسط.

سونیک به شرق میانه هم سری زد و این گردش توریستی با تحسین منتقدین و مخاطبان روبرو شد. بازی Sonic & The Secret Rings در سال ۲۰۰۷ برای کنسول Wii منتشر شد. این بازی با تم داستان و موسیقی شرق میانه‌ای دنبال می‌شد و می‌توانستید با کنترل حرکتی Wii سونیک را کنترل کنید و بیش از پیش از دوندگی با خارپشت آبی لذت ببرید.

کاور بازی Sonic & The Secret Rings

کاور بازی Sonic & The Secret Rings

عنوان Sonic: The Dark Brotherhood اولین بازی در مجموعه بازی‌های سونیک است که در سبک نقش آفرینی دنبال می‌شد. و در ضمن سازنده‌ی مشهوری چون Bioware روی این عنوان کار می‌کرد. گیم پلی بازی در جستجو و اکتشاف و مبارزه خلاصه می‌شد که بخش مبارزه، در حالت نقش آفرینی و تاکتیکی دنبال می‌شد. این بازی نیز برای کنسول دستی DS در سال۲۰۰۸ منتشر شد که از نظر منتقدین بازی موفقی بود.

تا به حال اسم گرگینه و امثال آن را شنیده‌اید؛ و می دانید که به انگلیسی مثلاً گرگینهWerewolf   نوشته می‌شود و پسوند –ینه در فارسی،Were  اول اسم در انگلیسی می‌شود. در بازی Sonic Unleashed، سونیک شب‌ها به جوجه تیغینه یا Werehog تبدیل می‌شود! این بازی در کل دارای دو حالت است: روزها که سونیک یک جوجه تیغی معمولی و دونده است، و شب‌ها که او تبدیل به یک جوجه تیغی وحشی و خشن می‌شود و المان‌های اکشن در گیم پلی بیشتر می‌شوند. این بازی سال ۲۰۰۸ منتشر شد و از نظر منتقدین، بازی متوسط رو به خوبی بود که ایده‌ی جدیدی در مجموعه پیاده کرده بود؛ و این ایده می‌توانست از این بهتر پیاده شود.

کاور بازی، سونیک و آن روی سکه که خوی وحشی او را می‌بینید!

کاور بازی، سونیک و آن روی سکه که خوی وحشی او را می‌بینید!

سونیک: رنگ‌ها یا Sonic Colors یکی دیگر از عناوین موفق از بازی‌های سونیک است که در فوریه سال ۲۰۱۰  برای کنسول Wii و DS نینتندو منتشر شد. این بازی در همان سبک مرسوم مجموعه و در دید سه بعدی دنبال می‌شد که علت وجود آن در لیست گزیده‌های ما، معرفی المان‌ها یا قدرت‌های جدیدی در مجموعه بود. این قدرت‌ها در این بازی، Wisp  نام دارند. ویسپ‌ها در اصل موجوداتی پرنده، کوچک و رنگارنگ هستند که اگر از آنها استفاده کنید، آنها قدرت‌های خاصی به شما می‌دهند که کمک راهتان می‌شوند. این موجودات در بازی Sonic Dash 2 بر روی پلتفرم‌های موبایل نیز وجود دارند؛ ولی از آنجا که این بازی در دنیای Sonic Boom دنبال می‌شود، نام این موجودات از ویسپ به Sprite تغییر یافته است.

کاور بازی، سونیک احاطه شده توسط ویسپ‌های رنگارنگ

کاور بازی، سونیک احاطه شده توسط ویسپ‌های رنگارنگ

اگر حدس زدید که سونیک به کدام عرصه و سبک هنوز پا نگذاشته که می‌تواند حسابی هیجان انگیز و سرگرم کننده باشد؟ سبک مسابقه‌ای با ماشین! در فوریه سال۲۰۱۰  بود که سونیک، همراهانش و همچنین دیگر شخصیت‌های محبوب بازی‌های سگا، سوار اتومبیل‌های شخصی خود شدند و به رقابت پرداختند. این بازی،Sonic & Sega All-Stars Racing، حسابی توسط مخاطبان و منتقدین تحسین شد و راه را برای عناوین این چنینی دیگر با حضور سونیک باز کرد.

کاور بازی، سونیک کوچک و قدیمی کنار سونیک جدید و بالغ شده؛ یک اثر نوستالژی به تمام معنا

کاور بازی، سونیک کوچک و قدیمی کنار سونیک جدید و بالغ شده؛ یک اثر نوستالژی به تمام معنا

اما آخرین بازی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، نسل‌های سونیک یا Sonic Generations است. این بازی فوق‌العاده، ادای دینی به تمامی عناوین منتشر شده با نام سونیک است. از اولین عنوان منتشر شده در سال۱۹۹۱  تا آخرین آن قبل از انتشار این بازی در سال ۲۰۱۱، همه‌ی شخصیت‌ها و انواع مرحله‌ها در این بازی وجود دارند. شما می‌توانید با انتخاب خود سونیک جدید یا قدیمی را انتخاب کرده، باز هم با انتخاب خود می‌توانید در مراحل سه بعدی یا در مراحل دو بعدی یا خاطره انگیز بازی کنید. حالت سوپر سونیک و بسیاری المان‌ها و آیتم‌های آشنای دیگر در این بازی موجود هستند تا شما را کاملاً در دنیای سونیک سیراب کنند.

sonic-movie-release-announcement-header

سریع‌ترین خارپشت زنده، تا کجا و تا چه زمانی می‌دود؟

سونیک، سالانه از سال۱۹۹۱  مهمان کنسول‌ها و مانیتورهای خانه‌هایمان بود و این داستان هنوز هم ادامه دارد. هفته‌ی پیش بود که بازی جدید Sonic Mania معرفی شد؛ و یک بازی دیگر با نام پروژه‌ی سونیک۲۰۱۷  توسط سگا در نظر گرفته شده که باید منتظر ماند و دید که این بازی در چه سبکی ظاهر می‌شود. سونیک حتی در ورزش‌های المپیک و تنیس هم با دوستان خود، ماریو و دوستان وی نیز به رقابت پرداخته و هنوز هم به تلاش و دوندگی خود ادامه می‌دهد.

از ۲۵ سال پیش تاکنون، سونیک در عناوین فوق العاده، خوب، متوسط و حتی بد حضور داشته و به یکی از شخصیت‌های نمادین این صنعت تبدیل شده که اگر روزی دیگر نباشد، واقعاً کمبود و نبود آن حس می‌شود. بیش از دو دهه با خارپشت آبی رنگ و دوست داشتنی سگا بزرگ شدیم و به شخصه امیدوارم که این خارپشت محبوب، برای همیشه با بیشترین سرعت  بدود.

دیدگاه
۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

5 Replies to “سریع‌ترین خارپشتِ زنده | بررسی تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های سونیک Sonic (قسمت دوم)”

 1. A.F.A گفت:

  با تشکر
  دو بازی Sonic Lost World و Sonic Run رو جا انداختید.
  اولی ابتدا برای wiiu عرضه شد و بعد از مدتی دارای نسخه pc نیز شد.
  دومی هم برای گوشی ها همراه.تقریبا برای تمامی سیستم های عامل منتشر شد.

  ۰ ۰
 2. تارخ جان خیلی ممنون بابت زحماتی که می کشی. عالی بود. ادامه بده.

  ۲ ۱
 3. scratcher گفت:

  مرسی خیلی خوب بود و خیلی هم زیبا تمومش کردی

  ۱ ۱
 4. caner 2 گفت:

  متاسفانه سگا تو وضعیت چندان رضایت بخشی به سر نمی بره امیدوارم عاقبتش مثل THQ نشه

  ۰ ۰
 5. AxeL گفت:

  تشکر دوست عزیز ، مقاله فوق العاده خوبی بود
  امیدوارم شاهد روزای خوب این فرانچایز و سگا باشیم

  ۱ ۰