پلی‌استیشن ویتا

پلی‌استیشن ویتا هک شد!

توسط کاوه جمشیدی در ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ , ۱۳:۰۰

کنسول دستی «پلی‌استیشن ویتا» (PlayStation Vita) بالاخره هک شد و هم‌اکنون دسترسی کامل برای استفاده از نرم‌افزارهای Homebrew وجود دارد. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

از زمان عرضه‌ی پلی‌استیشن ویتا در سال ۲۰۱۱، امنیت این کنسول تقریباً نفوذناپذیر مانده بود. تاکنون چند شبیه‌ساز (Emulator) کنسول پی‌اس‌پی (PSP) برای آن عرضه شده بود و حدوداً یک سال پیش بود که یک حفره‌ی امنیتی در یکی از ورژن‌های قدیمی فریم‌ور این دستگاه باعث دسترسی کامل به پلی‌استیشن ویتا می‌شد؛ البته برای استفاده از این حفره باید کنسول را به یک کامپیوتر متصل می‌کردید. حال تیم هک «مولکول» (Team Molecule) توانسته است با بهره‌گیری از یک حفره‌ی جدید، به طور کامل به سخت‌افزار پلی‌استیشن ویتا دسترسی داشته باشد و امکان توسعه‌ی نرم‌افزارهای Homebrew را فراهم کند.

اکسپلویت (Exploit) ساخته شده توسط این تیم HENkaku نام دارد و نصب آن نیز به طور عجیبی ساده است: کافی است مطمئن شوید آخرین ورژن فریم‌ور دستگاه یعنی ۳.۶۰ برروی دستگاه شما نصب شده است؛ سپس به یک وب‌سایت خاص بروید و اکسپلویت را فعال کنید. با این کار، سیستم فایل پلی‌استیشن ویتا تغییر کرده و شما می‌توانید از طریق FTP به فایل‌ها دسترسی داشته باشید و نرم‌افزارهای Homebrew را روی آن نصب کنید.

این اکسپلویت برروی «تلویزیون پلی‌استیشن» (PlayStation TV) و «تلویزیون ویتا» (Vita TV) نیز کار می‌کند و به کمک آن می‌توانید بازی‌های پلی‌استیشن ویتا را برروی تلویزیون پلی‌استیشن بازی کنید! با استفاده از ابزارهایی که هم‌اکنون در دسترس هستند می‌توانید نرم‌افزارهای Homebrew توسعه دهید و یا کنسول پلی‌استیشن ویتا را اورکلاک کنید و به قدرت سخت‌افزاری بالاتر از آن‌چه توسعه‌دهندگان بازی‌ها به آن دسترسی دارند، برسید.

در حال حاضر بازی‌های چندانی برای بازی‌ کردن با این روش وجود ندارند. از معدود بازی‌های Homebrew، می‌توان به نسخه‌ی کلاسیک بازی «رستاخیز» (Doom) اشاره کرد. البته تعدادی شبیه‌ساز برای این کنسول عرضه شده اند؛ اما انتظار می‌رود با عرضه‌ی HENkaku شرایط به سرعت تغییر کند. از آن جا که امکان استفاده از دزدی نرم‌افزاری فراهم می‌شود و دیگر راهی برای کنترل حقوق دیجیتالی صاحبان اثر (DRM) وجود ندارد، تیم مولکول پیش‌بینی می‌کند به زودی شاهد عرضه‌ی بازی‌های غیرقانونی خواهیم بود.

Yifan Lu، توسعه‌دهنده‌ی این اکسپلویت در این باره گفت:

«این اکسپلویت به شما اجازه نمی‌دهد نسخه‌های پشتیبان، زیرزمینی یا دزدی بازی‌ها را نصب و اجرا کنید. این اکسپلویت قابلیت‌های DRM کنسول را غیرفعال نمی‌کند و به شما اجازه نمی‌دهد بازی‌های رمزگذاری شده را رمزگشایی کنید. موضع من در مورد دزدی نرم‌افزاری این است: برای من مهم نیست شما چگونه از آن استفاده کنید. من افرادی را که دزدی نرم‌افزاری می‌کنند قضاوت نمی‌کنم. من به عنوان یک پلیس برای مقابله با دزدی نرم‌افزاری عمل نمی‌کنم. با این حال، شخصاً ابزارهایی را که به این کار کمک می‌کنند تولید نخواهم کرد. این انتخاب من است؛ درست مانند انتخاب کسی که دوست دارد بازی‌ها را بدزدد.»

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “پلی‌استیشن ویتا هک شد!”

  1. sinafeyzi گفت:

    یعنی معلوم نیست این دستگاه کپی خور می شه یا نه؟؟

    ۰ ۰