سریع‌ترین خارپشتِ زنده | بررسی تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های سونیک Sonic (قسمت اول)

توسط تارخ ترهنده در ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

مجموعه‌ی Sonic the Hedgehog

 

این مجموعه از بازی‌های سونیک، اصلی‌ترین مجموعه است که اولین بازی منتشر شده با حضور خارپشت محبوب ما، در سال ۱۹۹۱  میلادی نیز  Sonic the Hedgehog نام داشت. در اولین حضور سونیک در این بازی، او در سبک سکوبازی دوبعدی دید از کنار با سرعت فوق العاده بالا، با دکتر روباتینک (Dr. Eggman معروف) مبارزه می‌کند تا  نگذارد تا او به الماس‌های قدرتمند دسترسی پیدا کرده و بر دنیا حکمرانی کند. خارپشت قهرمان و منجی دنیا، طی مراحل مختلفی با اتمسفر جنگلی و سبز روی خشکی، با اتمسفری دریایی و بخش‌های زیر آب و دیگر مراحل و بخش‌ها، با سرعتی بالا می‌دود و برخی موانع را پشت سر می‌گذارد. سونیک در راه خود با مزاحمانی نیز روبرو می‌شود که با پریدن بر روی آنها با  سرعت زیاد و به شکل دایره در آمدن، آنها را از پا در می‌آورد. او در راه خود مانند ماریو، بزرگ‌ترین نماد صنعت محبوبمان و پدر هنر هشتم، با قدرتهایی ویژه مانند سپر، آهنربا برای مکش سکه‌ها و حلقه‌های طلایی و گاهی ده یا بیست حلقه‌ی جایزه روبرو می‌شد؛ این جوایز و قدرت‌ها در جعبه‌هایی نیم دایره‌ای با علامت سوالی آبی در بازی وجود داشتند. سونیک در راه خود با حلقه‌های طلایی زیادی روبرو می‌شد و هر چه بیشتر از این حلقه‌ها به‌دست می‌آوردید، در پایان مرحله امتیاز بیشتری هم کسب می‌کردید. صدایی که زمان گرفتن یا خوردن این حلقه‌ها پخش می‌شد نیز همچنان یکی از خاطره انگیزترین افکت‌های تمامی بازی‌هاست. مراحل دو بعدی و پر از مانع بازی، آنقدری که ساده به نظر می‌آمدند، در اصل همان‌قدر پیچیده بودند! گاهی پیش می‌آمد که که می‌بایست در بخش‌های زیرین مرحله به عقب می‌رفتید تا بتوانید مانعی را پشت سر بگذارید؛ یا اگر خیلی اهل اکتشاف و ماجراجویی بودید، گاهی بعد از عبور از قوس‌های سرعتی و مبارزه با جاذبه به‌وسیله‌ی سرعت بالای سونیک در حالی که کاملاً به یک دایره‌ی آبی رنگ تبدیل شده، می‌توانستید به بخش‌های بالایی و در آسمان بازی سری بزنید و به جوایز و تجربه‌های جدیدی دسترسی پیدا کنید. پس سونیک تنها یک بازی سکوبازی با سرعت بالا که در آن، فقط در یک جهت بدوید نبود، و برای سلیقه‌های متفاوت، محتواهایی برای ارائه داشت.

سونیک در حال دویدن و جمع‌آوری حلقه های طلایی در اولین بازی

سونیک در حال دویدن و جمع‌آوری حلقه های طلایی در اولین بازی

هسته‌ی گیم‌پلی بازی و داستان آن، تقریباً بعد از نسخه‌ی اولیه‌ی بازی که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد، به همان شکل باقی ماند و تمامی مکانیک‌های اشاره شده در بالا، در مجموعه بازی‌های بعدی حفظ شدند و فقط دچار تغییرات جزیی شده و  المان‌های جدیدی به آنها اضافه شد.

جالب است بدانید که سگا با خلق سونیک، به هدفش برای رقابت با ماریوی نینتندو رسید. ایده‌ی اصلی خلق جوجه تیغی آبی رنگ، اول به ذهن نائوتو اوشیما رسیده بود، کسی که هنوز هم در تیم سازنده‌ی عناوین سونیک نقش دارد. او در اصل با مخلوطی از دو شخصیت محبوب که در تصویر زیر می‌بینید به طرح اولیه‌ی سونیک رسید.

photo_2016-07-29_21-35-24

میکی ماوس و فلیکس گربه منابع الهام اوشیما برای خلق سونیک بودند

یک سال بعد، در سال ۱۹۹۲، نسخه‌ی دوم و در اصل ادامه‌ی بازی اول با عنوان Sonic the Hedgehog 2 برای کنسول سگا منتشر شد. این بازی به پرفروش‌ترین بازی روی کنسول سگا مبدل شد و رضایت منتقدین نیز همچنان برقرار بود. در این بازی همراه و اولین یار قهرمان خارپشت معرفی شد و او کسی جز Tails نبود؛ روباه نارنجی رنگی که دو دم داشت و می‌توانستید دونفره همراه این دو قهرمان بازی را دنبال کنید و دوباره علیه تهدیدهای دکتر اگمن مقابله کنید. در این بازی بود که سونیک برای اولین بار پا به دنیای سه بعدی گذاشت؛ البته به شکلی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

گیم پلی سه بعدی در مراحل ویژه‌ی قسمت دوم بازی

گیم پلی سه بعدی در مراحل ویژه‌ی قسمت دوم بازی

سال ۱۹۹۳، خبری از ادامه‌ی بازی قبلی و نسخه‌ی سوم مجموعه نبود؛ بلکه Sonic the Hedgehog CD منتشر شد. در این بازی شخصیت سومی وارد دنیای سونیک می‌شود که Amy Rose خارپشت صورتی رنگ و مونثی است که سونیک در زمان سفر می‌کند تا او را از دست دکتر نجات دهد. در این بازی یک شخصیت مخالف سونیک وجود دارد که سونیک فلزی یا Metal Sonic نام دارد که توسط دکتر ساخته شده تا مقابل سونیک بایستد. مرحله‌های سه بعدی ویژه با گرافیک پیکسلی در این بازی هم وجود داشتند.

نسخه‌ی سوم مجموعه در سال ۱۹۹۴ با عنوان Sonic the Hedgehog 3 منتشر شد. این عنوان نیز کاملاً موفق بود و در این نسخه، شخصیت جدیدی با نام Knuckles به مجموعه اضافه شد که خارپشتی قرمز رنگ بود که آخرین نوع و فرد از قبیله‌ی خودش بود. این بازی و نسخه‌های مکمل آن با نام‌های Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles  و Sonic & Knuckles منتشر شدند. این بازی دارای نسخه‌های مکمل بود از آنجاکه قرار بود تمامی محتوا در بازی‌های مکمل در بازی اصلی یعنی Sonic the Hedgehog 3 پیاده شود، اما به دلیل حجم و زمان بالای بازی و قیمت انتشار و تولید کارت‌ها یا کارتریج‌های بیشتر، این نسخه به این شکل منتشر شد. در این نسخه می‌توانستید دو نفره در نقش Tails یا Knuckles ظاهر شوید؛ و در ضمن حالت‌های ویژه‌ی هر شخصیت در این بازی نیز موجود بودند، برای مثال حالت ویژه و قدرتی سونیک با عنوان Super Sonic که رنگ او در این حالت طلایی می‌شد و قدرت‌های بیشتری را به نمایش می‌گذاشت.

ناکلز، خارپشت قرمز رنگ در بازی سوم

ناکلز، خارپشت قرمز رنگ در بازی سوم

بعد از نسخه‌ی سوم مجموعه‌ی Hedgehog، دیگر خبری از یک بازی با حضور سونیک و همراهانش با این عنوان نبود تا سال ۲۰۰۵ که عنوان Shadow The Hedgehog  منتشر شد.  از سال ۱۹۹۴  تا سال ۲۰۰۵، بازی‌های متعددی با حضور سونیک و با برچسب‌های مختلف منتشر شدند، اما مجموعه بازی‌های Hedgehog مرخصی بودند تا سایه یا Shadow، خارپشت مشکی به تنهایی در یک بازی ظاهر شود.

سایه یا Shadow، خارپشت سیاه رنگ و محبوب طرفداران

سایه یا Shadow، خارپشت سیاه رنگ و محبوب طرفداران

اولین حضور او در بازی‌های سونیک، در بازی Sonic Adventure 2 در سال ۲۰۰۱ بود (در قسمت دوم مقاله به مجموعه بازی‌های Sonic Adventure و دیگر مجموعه‌ها می‌پردازیم). او در این بازی به عنوان رقیب و دشمن سونیک معرفی شد، و با توجه به شخصیت و ظاهر جدی و خشنی که داشت، به محبوبیت بالایی میان طرفداران دست پیدا کرد. همین محبوبیت سایه، به انتشار متفاوت‌ترین بازی در دنیای بازی‌های سونیک ختم شد. Shadow The Hedgehog برای نسل ششم کنسول‌ها و PC منتشر شد، و اولین بازی در بازی‌های سونیک بود که شخصیت اصلی آن سونیک نبود. این بازی، اولین بازی خشن و تلفیقی با سبک تیراندازی و اکشن در مجموعه بازی‌های سونیک بود که درجه‌ی سنی بالای ۱۰ برای آن در نظر گرفته شد. با تمام این اوصاف، این بازی مانند نسخه‌های قبلی در مجموعه‌ی خود موفق ظاهر نشد و یک بازی متوسط از آب در آمد. نوآوری‌ها و تلاش سازندگان برای خلق اثری از دنیای سونیک با تم بزرگسال و جدی کاملاً به اوج خود نرسید و منتقدین نیز حسابی بازی را زیر ذره بین قرار دادند. بازی که در دید و گرافیک سه بعدی دنبال می‌شد، دارای بخش‌های سکوبازی مانند وارثان خود بود و بخش جدید اکشن و داستانی هم داشت.

گیم پلی اکشن و سایه اسلحه بدست و آماده‌ی مبارزه

گیم پلی اکشن و سایه اسلحه بدست و آماده‌ی مبارزه

سال بعد، یعنی در سال ۲۰۰۶، بعد از مدتها یک بازی با حضور سونیک با برچسب عنوان Hedgehog منتشر شد و این بازی چیزی جز Sonic the Hedgehog نبود. این بازی برای کنسول‌های نسل هفتمی و PC منتشر شد، و متاسفانه از Shadow The Hedgehog  نیز ضعیف‌تر ظاهر شد. مشکلات گیم پلی و باگ‌ها و داستان پیچیده همه دلایل شکست بازی بودند. این بازی نیز در همان سبک سکوبازی با کمی اکشن در حد از پا در آوردن دشمنان در راه دنبال می‌شد، که می‌توانستید به غیر از سونیک، کنترل دیگر شخصیت‌های همراه و شناخته شده‌ی او را در دست بگیرید و با قدرتها و ویژگی‌های خاص آنها بازی را پیش ببرید.

همانطور که متوجه شده‌اید، خارپشت محبوب ما راه درازی و پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و در اکثر عناوینش، فدای سیاست‌های غلط و سودجویی و طمع شده است.

می‌رسیم به آخرین بازی منتشر شده در مجموعه بازی‌های Hedgehog  یعنی Sonic the Hedgehog 4 که در سال ۲۰۱۰  منتشر شد. این بازی در دو قسمت منتشر شد که بازی را به ریشه‌های خود بازگردانده بود و همین مهم باعث خوشحالی منقدین و مخاطبان شد. بازی در اصل ادامه‌ی Sonic the Hedgehog 3  بود و در آن می‌توانستید بعد از اتمام یک مرحله، مرحله‌ی بعدی را با انتخاب خودتان پشت سر بگذارید و به صورت اتوماتیک و اجبار بازی، به مرحله‌ی بعدی وارد نمی‌شدید.

S4,EP1_boxart

کاور قسمت اول از نسخه‌ی چهارم بازی‌های Hedgehog

مجموعه بازی‌های Sonic the Hedgehog  با نسخه‌ی چهارم بازی به پایان رسیده و تاکنون دیگر نسخه‌ای در این مجموعه منتشر نشده است؛ البته اخیراً نسخه‌ای از بازی معرفی شده که با عنوان Sonic Mania شناخته می‌شود و اگر تریلر معرفی بازی را مشاهده کرده باشید، می‌بینید که بازی کاملاً وفادار به نسخه‌های اولیه‌ی مجموعه‌ی Hedgehog  است که با مراحل و محتواهای جدید در سال آینده منتشر می‌شود.

در قسمت دوم با بررسی دیگر مجموعه‌های بازی و عناوین دیگر با حضور سونیک همراه ما باشید.

دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “سریع‌ترین خارپشتِ زنده | بررسی تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های سونیک Sonic (قسمت اول)”

 1. A.F.A گفت:

  تشکر بابت مقاله
  سونیک در حال حاضر در ۲۵ سالگیش بسر میبره و نه ۱۵ سالگی
  ترجیح میدادم این مقاله رو بر اساس زمان انتشار نسخه های مختلف در سری نگارش میکردید و توضیحاتی نسبتا مفصل تر هم برای هر عنوان مینوشتید.اینکه مقاله رو بر اساس نام Hedgehog پیش بردید و نسخه های جا مانده رو به قسمت دیگری موکول کردید خیلی جالب نبود.

  ۱ ۰
  1. ممنون از توجه شما.
   بله درسته اشتباه تایپی بود و خارپشت مجبوبمون ۲۵ سالشه :۱۵:
   از اونجاکه لازم شد مقاله مختصر و گزیده کار بشه، به این شکل کار کردم.
   قسمت دوم رو هم بعد از انتشار مطالعه کنید، امیدورام راضی باشید.

   ۰ ۰