رده‌بندی جدید بازی‌ها برای انتشار: «بازی‌های حساسیت‌زا»!

توسط آرش حکیمی در ۶ مرداد ۱۳۹۵ , ۱۴:۴۸

چند وقتی است که متوجه شدیم تعدادی از بازی‌های ایرانی به دلیل چیزی که «حساسیت‌زا» گفته می‌شود توسط مارکت بزرگ «کافه بازار» منتشر نمی‌شوند. یا بعضاً اول منتشر می‌شوند و بعد از یکی دو روز حساسیتش بالا می‌زند و حذف می‌شوند. از جمله‌ی این بازی‌ها «روزهای مقاومت» درباره مقاومت فلسطین، «هشتمین حمله‌ی ۲» درباره جنگ ایران با دشمن فرضی، هستند.

دلیل دیگر «کافه بازار» برای عدم انتشار بازی‌ها «صدمه و خشونت» است و دلیل سوم «اشاره به فرهنگ و گروه و دولت خاص».

چیزی که کافه بازار به آن استناد می‌کند «سند راهنمای انتشار برنامه»یی است که خودش تهیه کرده و عمدتاً بندهای ۳.۳ و ۶.۳ به شرح زیر است:

۳.۳. صدمه و خشونت: امکان انتشار هر گونه محتوای خشونت‌آمیز که نقص عضو، آسیب‌دیدگی، آثار شکنجه و صدمه‌دیدگی را نمایش می‌دهد و یا تشویق به صدمه زدن، آزار و اذیت دیگران و رفتار خشونت‌آمیز می‌کند در بازار وجود ندارد. برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش یا آموزش خشونت علیه کودکان و سوءاستفاده از آن‌ها
 • هر آموزشی که ممکن است باعث صدمه رسیدن به دیگران شود مانند آموزش ساخت مواد محترقه
 • «دشمنان» در داخل بازی نباید به طور مشخص اشاره به فرهنگ، گروه، دولت، گروهک، حکومت، رژیم و شرکت خاصی داشته باشند

۶.۳. محتوای حساسیت‌زا: قصد ما حمایت از برنامه‌های جانبی موبایل است و از جنجال دوری می‌کنیم. اگر شما می‌خواهید از سیاست، دین یا مذهب صحبت کنید و یا از آن‌ها انتقاد نمایید، کتاب بنویسید. محتوای برنامه‌ها نباید حساسیت‌زا، مشکوک یا شبهه‌آمیز در مورد مذهب‌ها، فرهنگ‌ها، قوم‌ها، ملیت‌ها و دولت‌ها باشد. همچنین موضوعاتی مانند توصیف روابط جنسی، مسائل زناشویی، شیطان‌پرستی، فراماسونری و بسیاری مسائل دیگر در بازار جایی ندارند.

در این میان چند نکته وجود دارد:

 • بازی‌های حذف شده‌ای که من از آن‌ها خبر دارم عمدتاً با تم مذهبی و عقیدتی ساخته شده‌اند و در راستای چیزهایی از قبیل جنگ ایران و عراق، مقاومت فلسطین، جنگ ۳۳ روزه، شکست داعش و این گونه موضوعات بوده‌اند.
  • حالا اساساً این موضوعات که جزو طبیعی‌ترین موضوعات ایران است چرا حساسیت‌زا هستند و چه نوع حساسیتی را برای چه کسی ایجاد می‌کند الله اعلم. مثل این که ما در فرانسه یا بلژیک داریم زندگی می‌کنیم و خودمان هم خبر نداریم. در مملکتی که کلاً عقیدتی اداره می‌شود یک فروشگاه نرم‌افزاری باید خیلی دلیل محکم‌تری از «حساسیت‌زا» داشته باشد تا جلوی انتشار عقاید حکومت را بگیرد ها… حواستان هست؟!
 • این که اگر محصولی را نمی‌خواهید منتشر کنید چرا اولش منتشر می‌کنید و بعد نظرتان عوض می‌شود؟! البته به نظر من دلیلش ساده است: بی‌تجربگی. اما این بی‌تجربگی فقط و فقط به سازندگان ضرر می‌زند، چرا که تکلیف خودشان را با مارکت نمی‌فهمند. یعنی الآن کسی نمی‌داند «کافه بازار» فردا چه تصمیم جدید و خوشگلی قرار است بگیرد که برایش برنامه‌ریزی کند. تغییرات ناگهانی و بنیادی و در عین حال بی‌تجربه از طرف «کافه بازار» فقط مارکت را متزلزل و بهم ریخته می‌کند. و البته برای خودش هیچ ضرری ندارد چون جای سفتی نشسته است و فقط زیانش مال بازی‌سازان کوچک و مستقل است. سازنده‌ای که چندین ماه زمان گذاشته و یک بازی کوچک ساخته تا نتیجه‌اش ببیند و قطعاً روی سودش هم حساب باز کرده چه گناهی دارد که حتی نمی‌داند بازی‌اش در «کافه بازار» قرار است منتشر بشود یا نه.
 • بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای:‌ مگر قرار نبوده بنیاد ملی متولی گیم ایران باشد؟! مگر قرار نبوده اسرا بازی‌ها را رده‌بندی سنی کند و اگر لازم شد ممنوع کند؟! پس «کافه بازار» این وسط چه نقشی دارد؟! اگر «کافه بازار» اختیار رده‌بندی سنی را به دست گرفته چرا کسی به ما اطلاع نداده؟! پس چرا ما هنوز فکر می‌کنیم بنیاد دارد این کار را می‌کند؟! دیواری کوتاه‌تر از سازندگان بازی‌های کوچک پیدا نکرده‌اید که هر تصمیمی می‌خواهید پنهانی برایشان می‌گیرید به کسی هم نمی‌گویید؟! اگر «کافه بازار» دارد غیر قانونی رده‌بندی سنی می‌کند و مجوز انتشار می‌دهد یا نمی‌دهد پس چرا بنیاد جلویش را نمی‌گیرد؟!
 • در باب بند ۳.۳ که دیگر توضیح نمی‌دهم چون همه می‌دانند که صرفاً برای این اختراع شده که هر وقت هر چیزی را «بازار» خواست بهانه کند و تصمیم بگیرد. وگرنه با آن بند می‌شود «پکمن» و «سوپرماریو» را هم حذف کرد.
 • اما بند ۶.۳ که به تازگی گریبان بازی‌ها را گرفته، فقط در باب آن قسمت که گفته: … همچنین موضوعاتی مانند توصیف روابط جنسی، مسائل زناشویی،.. التفات می‌کنید انتشار اپلیکیشن‌های ذیل را اجمالاً توضیح دهید؟

من الله توفیق

آرش حکیمی

مرداد ۱۳۹۵

دیدگاه
۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

14 Replies to “رده‌بندی جدید بازی‌ها برای انتشار: «بازی‌های حساسیت‌زا»!”

 1. Hell Blade گفت:

  خدا خیرت بده. یکی باید این حرفارو بگه.
  اگر دنیای بازی رو دوست دارم بخاطر همینه!

  ۱ ۰
 2. salarcsd گفت:

  واقعا ک جای تاسف داره البته ممکنه ک پای پول هم در میون باشه??

  ۰ ۰
 3. A.F.A گفت:

  اقای حکیمی چه سود؟
  چه فایده؟
  وقتی هرکی هرکاری بخواد بکنه زحمت یک فرد براش کمترین ارزشی نداشته باشه و این جیب خودشه که تمام ارزش ها رو پر کرده،چه سود واقعا؟
  البته که جیب هر فرد مهمه.ولی از یه حدی که بگذری ،ادم دلش میخواد به زمین گرم بشینن یه عده.بازم چه سود؟دلخواستن ما باعث به زمین گرم نشستن هیچکس نمیشه.همونطور که فرمودید بنیاد و اسرا باید تمام و کمال کنترل رو در دست بگیرند،حالا یا خوب،یا بد.بالاخره خیال بازیسازا راحته که بالاخره یه برنامه مشخصی هست که چی اجازه انتشار داره و چی نداره.نه که پس فردا از خواب بلند شن ببین بازیشون نیست.کجاست؟اقای بازار دل انگیز،یا یه اقای دیگه،X،ایگرگ،صلاح دیده.بر اساس کدوم مصوبه و قانون؟!مصوبه شخص شخیصش :11:

  ۰ ۰
  1. چرا عمو فایده داره… قبلاً هم داشته. این که کسی هیچ چیزی نگه بدترین کاره. فکر می‌کنن دارن بهترین کارو می کنن که کسی چیزی نمی گه دیگه…

   ۰ ۰
 4. eagles گفت:

  بند ۳.۳ صدمه و خشونت. moder combat روی صفحه اصلیشونه :27:
  بند ۶.۳ محتوای حساسیت زا. تصاویر گویا هستن خودشون (محاسبه گر پ*یود زنان :۲۶: مردونه ش هم هست؟)
  مسئله اینه که هرکس به یه جایی رسید فکر میکنه خداست هرکاری دلش خواست میتونه بکنه. الانم وضعیت اینه. بنیاد ملی هم که کلا خوابه سالی یه بار میان یه بازی معرفی یکنه چارتا تیر و ترقه در میکنن دوباره میخوابن. انتظار دیگه ای نمیره

  ۰ ۰
 5. Amir.M گفت:

  ” اگر شما می‌خواهید از سیاست، دین یا مذهب صحبت کنید و یا از آن‌ها انتقاد نمایید، کتاب بنویسید”
  هر شخصی ک این بندو ذکر کرده اساس اثر فرهنگی براش تعریف نشده :/

  ۱ ۰
 6. Triple_M گفت:

  من که فقط برای آپدیت موبوگرام میرم بازار اونم ماهی یه بار . با این مسخره بازیاش حالمو بهم زده خیلی وقته ، وقتی برنامه های تاپشو چک میکنم اصن گریم میگیره :11:

  ۰ ۰
 7. scratcher گفت:

  مرسی آرش جان اینا دهن مملکتو سدویس کردن دستشونم توی یه کاسه اس.

  ۰ ۰
 8. بند فرهنگش مشخصا مسخرس با اینکه چیز جدیدی نیست…
  ولی خب برام جالبه بدونم اگه این بازی راجع به جنگ ایران -عراق نبود هم خون شخصی به قل قل می افتاد ؟! نعره های عدالت خواهی علیه ظالمان و غاصبان بخش های خصوصی تر باز هم شنیده می شد ؟ یا قضیه چیز دیگریست؟؟
  در مملکتی که عقیدتی اداره می شود ؟! همممم!!! درسته, چیز غیر عقیدتی ای نباید باشه! اصلا درستش همینه! بهتره اول در یه عملیات دلیرانه ی دفاعی تک تک این افراد دخیل در مخالفت با مقدسات و انقلاب رو به شکل عمقی متنبه کنیم بعدم بنیاد و اسرا و هر نهاد لازم الدخاله ی دیگه ای رو که صلاحه مامور کنیم به شکل گسترده تر کلا جلوی ورود سایر بازی ها رو بگیره و همه با هم بشینیم بازی های دفاع مقدس و بازگردانی مصونیت زنان و جهاد های “دفاعی” و… بازی کنیم! مستقل ،صمیمی ،جمع و جور ،هم سو ،وطنی !
  در آخر هم کافه بازار کلا شیطان غاصب،سراسر تناقض و هر چی،حرف شما هم کاملا درست ولی خدایی سوراخ نقد دیگه ای غیر از مسائل ج.نسی ندارین؟نه واقعا میخواین مملکت به کجا برسه؟ مردم راه های گناه رو قطع یا مسدود کنن؟ با خطبه ی فقیه جامع الشرایط بچه دار بشن؟ کلا از هم جدا بشن؟برای تبادل اطلاعات و طرح سوالات توی تونل های زیر زمینی مجالس مخفی داشته باشن؟ کلا یکی از دو ج.نس که می دونیم کدومشون هست حذف بشه؟ خواستگاه نهایی چیست/کجاست؟
  و من… توفیق!
  با تشکر. :-)

  ۰ ۰
  1. A.F.A گفت:

   عزیز یبار دیگه متن اقای حکیمی رو بخون
   احساس میکنم درست متوجه منظور ایشون نشدید ;)

   ۰ ۰
  2. خیلی متوجه نشدم چی گفتید…
   اما جا برای گیر دادن زیاده. این یکی اولیش بود.
   من فقط رفتار تناقض آمیز رو معرفی کردم فرقی نداره تو چه حوزه‌ای باشه. اگر ما می‌گیم فلان نوع محتوا را منتشر نمی‌کنیم نباید یه جایی اجراییش کنیم یه جایی نکنیم.
   اگر نمی‌تونیم برای خودمون قرارداد و تفاهم نامه و اساس‌نامه غیره تنظیم کنیم خوب اصلاً چیزی نگیم. بگیم هر کاری دلمون خواست می‌کنیم. هر کی زورش بیشتر بود حرف اونو گوش می‌دیم…
   اما اکر چیزی رو گفتیم باید همونو عمل کنیم.

   ۰ ۰
  3. @A.F.A
   اتفاقا احساس من خلاف اینه! حتی اگه قصد از عمل هم قابل قبول بوده باشه طرز بیان و موضوع مطرح شده به جاها و چیز های دیگه ای می رسه و باعث ایجاد افکار ناخودآگاه خاصی در اکثر مخاطبان میشه!
   @آرش حکیمی
   فکر نمی کنم چیز خیلی صقیل الهضمی گفته باشم!
   حرفتون هم ظاهرا حرف قشنگیه ولی اگه به سایر قسمت ها یه نگاهی بندازین می بینین که قانون ها از کجا اومدن و همین طور اجراشون به چه شکلیه! بعدم اعلام یا عدم اعلام فرقی در نتیجه نهایی ایجاد نمی کنه!

   ۰ ۰
 9. The Last Son گفت:

  همین که این موضوع ها از طرف کسایی مثه شما به زبان آورده بشه یا نوشته خودش تا یه حدی تو پیگیری تاثیر داره .
  والا وقتی هر کی هرکاری دلش می خواد می کنه زیاد جای تعجب نداره اینجور چیزا

  ۰ ۰
 10. MoJo گفت:

  توی مملکتی که شما نمی تونی کلمه ج.ن.س.ی رو کامل توی کامنت وبسایتی بنویسی چون ممکنه قیلتر بشه اون وبسایت ، شما انتظار داری کافه بازار این گونه اپلیکیشن ها رو انتشار بده ؟؟؟

  واقعا شما فکر می کنید کافه بازار مصونیت خاصی داره ؟؟؟
  فکر کردید اختیار و قدرت سیاسی ای چیزی داره ؟؟؟
  یکم دقت کنید کجا دارید زندگی می کنید توقعات خودتون رو با شرایط واقعی جلو چشمتون متناسب بکنید …

  ۰ ۰