بیست برتر | بیست صحنه به یادماندی از نسل هفتم

توسط حامد محمدپور در ۳۱ تیر ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

اکثر بازی‌ها لحظات و صحنه‌هایی به یادماندنی و خاطره‌انگیز دارند که باعث می‌شوند این لحظات در ذهن و فکر مخاطب ثبت شده و موقعیت‌هایی مملو از احساس را برای شما رقم می‌زنند؛ حتا برخی از این صحنه‌ها ممکن است تا ابد در فکر و ذهن شما نقش بسته و به شکل یک خاطره باقی‌ بمانند. این هفته ما سعی کردیم تا لیستی از این لحظات به یادماندنی از بین عناوین نسل قبل، یعنی نسل هفتم گردآوری کرده و ارائه دهیم؛ نکته مهم این لیست این است که ما سعی کردیم بیشتر صحنه‌هایی که در طول «cut scene» یا یک صحنه سینماتیک در حال نمایش است را گلچین کرده و رتبه بندی بکنیم. با توجه به تعداد زیاد این صحنه‌ها این هفته تعداد لیست را به بیست عنوان افزایش دادیم،

هشدار: تمامی مطالب زیر حاوی اسپویل بوده و ممکن است داستان بازی برای شما لو برود!

نویسندگان: حامد محمدپور – تارخ ترهنده

۲۰- Mass Effect ۳ (همه چیز به تصمیم او بستگی دارد)

maxresfault

مطمئنا همه قبول داریم که قسمت سوم بازی «اثر جرمی» نتوانست آن طور که شایسته است مخاطبان را راضی کند اما وداع با این بازی و سفینه «نرماندی» و مخصوصا فرمانده «شپرد» در نوع خود احساسی و دراماتیک بود. صحنه‌ی پایانی و زمانی‌که دو انتخاب پیش روی شماست تا یا خود را نابود کنید و یا به ادامه حیات با رپیرها و انسان‌ها رضایت بدهید، انتخابی بس سخت بود؛ شپرد همیشه لیاقت و حس فداکاری خود را بارها ثابت کرده بود و این‌بار در آخرین مأموریت خود با دو انتخاب سخت روبرو است و در صورت انتخاب و تسلیم جان خود در ازای زندگی بشریت ما به همراه یک موزیک احساسی با شپرد برای همیشه خداحافظی کرده و رشادت‌های وی را هرگز فراموش نخواهیم کرد.

۱۹- Dragon Age: Origins (چهره‌هایی پست و حقیر توصیف و در تاریخ ثبت می‌کردند!)

maxsdefault

همیشه قدرت و طمع و حرصی که به دنبال خود می‌آورد انسان‌های خوب را می‌سوازند و تبدیل به خاکستری در تاریخِ قهرمانان و فداکاران می‌کند. در داستان‌های واقعی و تخیلی زیادی؛ مشاور، وزیر، معاون، برادر یا خواهرِ شاه به او خیانت می‌کنند تا قدرت را در دست بگیرند. فرض کنید در دوره و عصری زندگی می‌کنید که اژدهایان، موجودات افسانه‌ای و جادویی وجود دارند و در این گیر و دار جنگ قدرت نیز مانند همیشه در صحنه حاضر است؛ در این زمان کمتر کسی به فکر نجات نسل انسان است. معمولا در این زمان‌ها، گروه‌ها و احزابی وجود دارند تا بدون جبهه‌گیری و بدون هیچ تعصبی، برای نجات بشریت بجنگند. در بازی «عصر اژدهایان: ریشه‌ها» (Dragon Age: Origins)، مشاور و نزدیکترین فرد به شاه در حکومت به او خیانت می‌کند و عواقب خیانت وی گریبان رهبر گروه میانه‌رو و منجی بشریت، یعنی «سرپرستان خاکستری» (Grey Wardens) را نیز می‌گیرد.

«لوگهِین» (Loghain) به شاه خود، «کایلن» (Cailan) در میدانِ نبرد با موجودات جادویی و خبیث -Darkspawn- خیانت می‌کند و سپاهیانی که شاه برای حمایت از واردن‌ها به میدان نبرد آورده بود را دور می‌کند. واردن‌ها، شاه و تعداد کمی از سپاهیان او تنها می‌مانند، و شاه کشته می‌شود. دانکن -رهبر واردن‌ها- نیز که مرگ و شکست خود را علیه پنجمین حمله و لشکرکشی این موجودات -که از آن‌ها با عنوان The Blight نام می‌برند- دیده است، با تمام توان خود به موجودی که شاه را کشته ضربه می‌زند. او ناتوان و زخمی، سپاه دشمن را می‌بیند که به سرعت در حال هجوم آوردن هستند؛ در لحظات آخر، او متوجه می‌شود که مشعل برج روشن است و خبری از سپاهیان اضافه نیست -ماموریت شما، به عنوان شخصیت اصلی بازی، روشن کردن این مشعل بود؛ با روشن کردن این مشعل، نیروهای اضافه‌ی شاه می‌بایست خود را نشان می‌دادند-. او با خشم فراوان به آغوش مرگ‌اش می‌رود. یکی از حماسی‌ترین و احساسی‌ترین صحنه‌های این بازی، همین صحنه است. در این صحنه، دانکن خودش را یک رهبر و قهرمان واقعی نشان می‌دهد.

۱۸- Half Life ۲  Episode ۲ (آخرین یادگاری از نیمه جان)

ep2_outland_12a0000شاید آخرین صحنه‌ای که از یک «نیمه جان» در خاطره‌ها باقی مانده است، همین صحنه باشد. قسمت دوم از دومین شماره نیمه جان با یک تراِژدی تمام می‌شود و پدر «الکس»، «ایلای ونس» (Eli Vance)، در برار چشمان «گوردون» و الکس توسط یکی از اعضای Combine Advisor کشته می‌شود. در این صحنه به شکلی کاملا دراماتیک و ناراحت‌کننده Advisor خرطوم خود را وارد پشت مغز پدر الکس کرده و نه تنها او را می‌کشند بلکه اطلاعات وی را هم استخراج می‌کنند؛ ایلای با دخترش وداع می‌کند و کشته می‌شود، تلاش «داگ» (Dog) نیز برای نجات جانش بی‌فایده بود و آخرین قسمت ارائه شده از نیمه جان با یک تراژدی بزرگ تمام می‌شود. ما همچنان منتظر هستیم تا ببینیم آینده‌ی این اتفاق به کجا خواهد رسید.

۱۷- Gears of War ۲ (صحنه پیدا شدن همسر دام و روبرو شدن با یک تراژدی)

048gF2OgMzfJ0_lنبود یک صحنه‌ی احساسی در عنوان «چرخ‌های جنگ» به خوبی احساس می‌شد، زمخت و تاریک بودن بازی فضایی کاملا خشن در جو آن ایجاد کرده بود تا این‌که در قسمت دوم و در صحنه دیدار «دام» (Dom) با همسرش «ماریا» یکی از صحنه‌های دراماتیک و زیبای این مجموعه شکل داده می‌شود. عشق و علاقه دام به همسرش آن‌قدر زیاد است که در اولین لحظه برخورد با ماریا متوجه تغییر ظاهری و فیزیکی بدنی وی نشده و او را همانند آخرین باری که قبل از ترک منزل برای عزیمت به جنگ دیده است، مشاهده می‌کند؛ چند دقیقه‌ای با او خلوت می‌کند و دوران خوش گذشته را در ذهن خود مرور کرده و حتا همسرش را در آغوش می‌کشد تا این‌که «مارکوس» او را از شوک خارج می‌کند تا دام با واقعیت روبرو شود، ماریا دیگر یک انسان معمولی نیست و توسط لوکست‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و در نهایت جسمی بی‌روح و نیمه جان ازش باقی مانده است؛ دام واقعیت را قبول نمی‌کند و در تلاش است تا آن را رد کند اما تلاش او بی فایده‌ است و در انتها با شلیک یک گلوله ماریا را از درد و عذابی که متحمل می‌شد خلاص می‌کند.

۱۶- Heavy Rain (تمام تلاش یک پدر!)

dsc_0114-635x421

«باران سنگین» از ابتدا تا انتها یک دنیا غم و اندوه است؛ داستان و روایت خاص بازی در کنار موسیقی شاهکارش یک فضای کتاب‌گونه زیبا و غم‌انگیز را شکل داده است. داستان بازی به خوبی پیش می‌رود، همه جا رنگی و همه شاد بودند تا این‌که سایه‌ی شوم مرگ بر خانواده «اتان» افتاده و یکی از پسران‌اش در حادثه تصادف کشته می‌شود. اتان در یک فروشگاه بزرگ به دنبال پسرش که او را گم کرده می‌گردد، سراسیمه اسم‌اش را فریاد می‌زند تا این که در آن سوی خیابان پسرش را پیدا می‌کند، پسر با دیدن او به طرف‌اش می‌دود که ناگهان ماشینی از راه می‌رسد و نمی‌تواند سرعت‌اش را کم کند؛ تلاش اتان برای نجات پسرش راه به جایی نمی‌برد تا باران شروع به باریدن کند.

دیدگاه
۱۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

16 Replies to “بیست برتر | بیست صحنه به یادماندی از نسل هفتم”

 1. A.F.A گفت:

  تشکر بسیار :۱۵:
  لحظات بسیاری هستند که جدا کردن و انتخاب برترینشون واقعا سخت و حتی شاید غیر ممکن باشه.در هر صورت،تمامی لحظات انتخاب شده در این بیست برتر،جدا از اینکه ایا واقعا لایق این برتر بودن هستند یا خیر،واقعا لحظات بسیار دراماتیک و خاصی بودند و از پرداخت بسیار مناسبی هم برخوردارند.
  مثلا همین برادران،(اسپویل)کل صحنه مرگ برادر بزرگتر و پرداختش فوق العادست. از مرحله قبل مقدمه چینیش شروع میشود و تا اخر بازی هم ادامه پیدا میکند.به نظرم اوج تاثر این بخش از بازی نه در لحظه مردن برادر یا خاک کردنش،بلکه در لظحه ایه که برادر کوچک میخواد در اب شنا بکنه.برادری که بخاطر حادثه تلخ دوران کودکیش از اب فوبیا پیدا کرده و در کل بازی این برادر بزرگتر بود که مانند کوهی مستحکم ایشون رو حمل میکرد.ولی دیگه خبری ازش نیست.واقعا مهم تر از یه صحنه شوکه کننده مرگ یا یه اتفاق تلخ،پرداخت و تاثیریه که بر روی شخصیتا باقی میگذازه.همین مرده متحرک.چه قدر زیبا و با حوصله بخش نهایی فصل اول رو پرداخت کردند.دیالوگا،زاویه دوربین،چینش اتفاقا.شاهکار

  ۲ ۰
 2. با کمال احترام عزیز دلم. شما نه شاهکار آرکهم سیتی رو درک کردی و نه رابطه بتمن و جوکر رو.
  نرنج از من ولی این برداشت از پایان آرکهم سیتی کمی ساده لوحانه س.
  امیدوارم این برداشت مال سایت منبعت باشه نه مال شخص خودت.
  موضوعی هم که انتخاب کردید بیش از حد شخصیه.
  اشخاص مختلف این لیستو به هزاران شکل متفاوت رتبه بندی میکنن.
  به هر حال تلاشتون قابل تقدیره.

  ۱ ۰
  1. سلام حسین جان
   واقعیتش من با مشورت چند تا از بتمن دیده ها و کاربلدها این نتیجه گیری رو کردم، نه این که خودم هم نمیدونستم ها صرفا جهت محکم کاری و این که شبهه ای در کار نباشه، حتی در ارکام نایت هم بتمن کلا عذاب وجدان داره و داره نسبت به عملکردش در سیتی رنج میکشه

   ۱ ۰
 3. Meysam.B گفت:

  بدون شک لحظات دیدنی تمام متال گیر ها جزو برترین صحنه های دنیای بازی هستن و خواهند بود :۱۵:
  بیست برتر خوشگلی بود و البته سخت مرسی از نویسنده.

  ۲ ۰
 4. PrinCe S گفت:

  وای :'(
  چقد عالی بود :۱۵: خیلی ممنون

  من هیچ وقت صحنه ی Spec Ops یادم نمیره؛بی نظیر بود!

  گوست :'( :۱۵:

  صحنه ی خداحافظی مستر چیف با کورتانا هم میتونست باشه..اشک من رو که دراورد :'( :۱۵:

  ۱ ۰
 5. Agent 47 گفت:

  من خیلی کم پیش میاد تو سایت کامنت بزارم ولی این مقاله اینقدر دراماتیک بود که الان اشکم در اومده با تشکر از شمااقای محمدپور بهه خاطر این مقاله :۱۵:

  ۱ ۰
 6. Triple_M گفت:

  خیلی عالی بود :'(

  ۱ ۰
 7. BARA گفت:

  آخه کمندر شپرد وآن پایان حماسیش بیستم
  بعد مدرن وارفار و ماشه رو بکش بالاتر از کمندر شپرد
  OMFG

  ۱ ۰
 8. aliya گفت:

  تشکر…جالب بود.

  ۱ ۰
 9. حامد جان کارت عالیه :۱۵:
  منتظر ده برترهای بعدی هستیم :D

  ۱ ۰
 10. MR.DANTE گفت:

  مدرن وارفار ۱ واقعا نوستالزی بود اما باران سنگین به واسطه پایان بی نهایت تلخ و تراژیکی که برای روند داستانی من داشت و همچنین بایوشاک اینفینیت با مضامین بی نهایت فلسفی برای همیشه توی ذهن من مووند!حیف بود توی لیست مرگ گوست بود ولی مرگ سواپ مک تاویش محبوب نبود!

  ۱ ۰
  1. این گوست چون بیشتر نامردی کشته شد و ماسک داشت بیشتر جلب توجه کرد

   ۰ ۰
 11. devillate گفت:

  شدیدا جای یچیز رو خالی دیدم… گیمر حرقه ای نیستم و حرفیم برای گفتن ندارم ولی توی بازی deusex revelotion توی ضحنه ای ک خلبان اون هواپیما مردش… همون دختر مو کوتاهه … ب شدت ناراحت شدم و احساس میکنم حق داشت توی این لیست باشه :'( :'( :'(

  ۰ ۰
 12. devillate گفت:

  یا خود کشی کریکسوس توی گاد ۳… وجدانن حقش بود اینجا باشه

  ۰ ۰
  1. Violet Mouse گفت:

   برادر من میدونی اسوپیلر الرت چیه ؟
   اینجا دقیقا استفاده میشه !

   ۰ ۰