توسط تارخ ترهنده در ۲۳ تیر ۱۳۹۵ , ۱۴:۰۰

به حرکتِ همیشگی رو به جلو و به سمت آینده فکر کنید. تصور کنید در اتوموبیلی با پیشرفته‌ترین امکانات و بهترین طراحی و ساخت نشسته‌اید، و شروع به راندن به سمت افق می‌کنید و لذت وصف نشدنی از حرکت بی‌وقفه به سوی آینده و فردا را تجربه می‌کنید. از تجربه‌ها و راهی که در گذشته پیمودید بهره می‌برید و بیشتر و مصمم‌تر به سوی آینده گاز می‌دهید! بازی‌های ورزشی و چند نفره، همیشه جایگاه ویژه‌ای در میان مخاطبان و صنعت بازی‌های ویدیویی داشتند؛ و  بازی‌های مسابقه‌ای و ماشین سواریِ فورتزا نیز جزو همین دسته از بازی‌ها هستند. مجموعه‌ی فورتزا از سال ۲۰۰۵ میلادی پا به عرصه‌ی این صنعت نهاد و از آن سال تا به امروز، در انحصار پلتفرم‌های مایکروسافت، این مجموعه با عناوین موفق و رضایت بخش خود المان‌های جدیدی به این سبک افزوده و مخاطبان حرفه‌ای (دوستداران شبیه سازی) و آماتور (آرکید بازان) را جذب خود کرده است.

Playground Games با همکاری خالق این مجموعه Turn 10، در حال تولید نسخه‌ی سوم Forza Horizon است. اولین نسخه از مجموعه‌ی افق یا Horizon در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و توجه مخاطبان و منتقدین را جلب کرد. با پیش نمایش سومین نسخه از این مجموعه همراه دنیای بازی باشید.

Forza Horizon 3 Chopper Buggy

محیط‌های متفاوت و ماشین‌های متنوع؛ هیجان در انتظارمان است!

دل به جاده بده، افق منتظر توست

Forza در اصل کلمه‌ای ایتالیایی است و در گویش ایتالیایی فورتزا خوانده می‌شود؛ معنای کلمه نیز قدرت یا Force است. دلیل انتخاب این نام برای این مجموعه، علاوه بر معنای آن، احتمالا ایتالیایی بودن آن و ادای دین به ماشین سازان بزرگ دیار ایتالیا بخصوص Ferrari بوده است!

تا سال ۲۰۱۲، دو سال یکبار نسخه‌ی جدیدی از این مجموعه با عنوان Forza Motorsport منتشر می‌شد و این روند و برنامه‌ریزی همچنان ادامه دارد؛ اما دیگر دوستداران فرمان و جاده لازم نیست دو سال منتظر فوترزای جدیدی باشند و تا زمانی‌که نسخه‌ی جدیدی از فورتزا موتوراسپورت آماده‌ی انتشار می‌شود، فورتزا هورایزن شما را سرگرم می‌کند. از ۲۰۱۲ به بعد، عناوین موتوراسپورت‌ در سالهای فرد طبق برنامه‌ی قبلی خود منتشر شده و فورتزا هورایزن نیز به خانواده‌ی فوترزا پیوسته و در سالهای زوج منتشر می‌شود. انتشار سالانه، بدون افت کیفیت و تنوع عناوین تولید شده‌ی این مجموعه، همیشه منتقدین و مخاطبان را راضی نگه داشته است. حال شاید بپرسید فرق بین عناوین موتوراسپورت با هورایزن چیست؟

موتوراسپورت بیشتر با شبیه سازی واقعی رانندگی در پیست‌های مسابقه سر و کار دارد؛ در صورتی که هورایزن با یک محیط باز و آزادی عمل بالا، جاده‌های خاکی و گیم پلی آرکید و مخاطب پسندتری سر و کار دارد؛ اما این به معنی نیست که دوستداران و مخاطبان موتوراسپورت نمی‌توانند از هورایزن لذت ببرند؛ و بالعکس. در اصل هر کدام از این عناوین، بخشی از مخاطبین را در اولویت خود قرار داده و قسمت دیگر نیز در صورت تمایل، می‌توانند با آغوشی باز از فورتزای متفاوت استقبال کنند.

فورتزا موتوراسپورت رانندگان پیست‌ها و گیم‌پلی شبیه‌سازی را اولویت قرار می‌دهد؛ اما اگر هورایزن باز هستید، می‌توانید تنظیمات گیم‌پلی  را دستکاری کرده و آن‌را به گیم‌پلی مخاطب پسند و ساده‌ی هورایزن نزدیک کنید.

فورتزا هورایزن نیزهواداران خوش‌گذران و علاقه‌مند به هیجان بالا و حرکات دیوانه‌وار را در اولویت قرار می‌دهد؛ اما اگر موتوراسپورت باز هستید، می‌توانید تنطیمات گیم پلی بازی را تغییر داده و از شبیه سازی در دنیایی باز و در جاده‌های خاکی لذت ببرید.

فورتزا هورایزن، با تمامی ویژگی‌های عالی و جذاب عناوین موتوراسپورت آمد و روی خوشی به محیط دنیای باز و رانندگی بی‌دغدغه نشان داد. محیطی باز و آزادی عمل بالا، ایستگاه‌های رادیویی مختلف با موسیقی‌های متنوع و فوق العاده، گیم‌پلی آرکید و ساده‌سازی شده همراه با سیستم جایزه دهی عالی در بازی ملقب به محبوبیت یا Popularity (که در آن با حرکات مختلفی مثل سرعت بالا و گذشتن با فاصله‌ای کم از کنار دیگر ماشین‌ها و Drift و دیگر موارد می‌توانستید تجربه یا Xp کسب کنید و به محتوای بیشتر و جوایز ویژه دسترسی پیدا کنید)، مسابقات و محتوای عالی هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی، همه و همه باعث شدند تا فورتزا هورایزن به محبوبیت فوق العاده بالایی دست پیدا کند و به عضوی ثابت در خانواده‌ی فورتزا مبدل شود.

نسخه‌ی سوم هورایزن در E3 امسال معرفی شد و با نمایش گیم‌پلی از این عنوان، متوجه شدیم که بازی جدید در استرالیا دنبال خواهد شد. گفته می‌شود که نقشه و محیط بازی از نسخه‌ی پیشین دو برابر بزرگتر است و با توجه به تنوع اقلیم و آب و هوا در این شبه قاره، این خبر، خبرِ بسیار خوشحال کننده‌ای برای دوستداران گردش با اتوموبیل‌های قدرتمند و جذاب در دنیای بازی است. محیط‌های بیابانی، جنگل‌های انبوه و سرسبز، ساحل‌ها و مسابقات کنار ساحل و مانور ماشین‌ها در آب، محیط‌های درون شهرها، چرخه‌ی شبانه روز و آب و هوای متفاوت، و دیگر موارد به علاوه‌ی مسابقات و مراحل جدید و چالش‌های متنوع، نسخه‌ی سوم را به بهشت دوستداران جاده و هیجان تبدیل می‌کند.

در نمایش بازی، بخش چهارنفره‌ی Co-op معرفی شد که در آن چهار مخاطب به یک بازی منتقل شده و با یکدیگر مسابقه می‌دانند و در دنیای بازی با یکدیگر گردش می‌کردند.

بخش Co-op و چهار مخاطب در یک بازی.

بخش Co-op و چهار مخاطب در یک بازی.

این نسخه از بازی، از قابلیت همه جا بازی کنِ مایکروسافت (Play Anywhere) پشتیبانی می‌کند. مهم نیست با X1، X1S یا PC بازی می‌کنید؛ با هر دستگاهی که بازی می‌کنید، می‌توانید در بخش آنلاین با مخاطبان دیگر و دوستان خود بازی را تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

به نظر می‌رسد که زاویه‌ی دید جدیدی در بازی موجود خواهد بود.

زیبایی افق با قطعه‌ای موسیقی زیباتر می‌شود

گرافیک عناوین فورتزا، چه موتوراسپورت و چه هورایزن، همیشه از سطح قابل قبولی برخوردار بود و همگام با گذشت زمان و پیشرفت بیشتر، پیش می‌رفت. نسخه‌ی سوم بازی نیز بر اساس نمایش E3، در جلوه‌های بصری خود نسبت به نسخه‌ی پیشین پیشرفت‌هایی داشته و به نظر می‌رسد که دیگر با حصارها و دیوارهای سنگی، محدودیتی برای گردش در بازی و محیط‌هایی غیر از جاده‌ها وجود نداشته باشد؛ یا حداقل این محدودیت‌ها کمتر باشند. نورپردازی و سایه زنی، و بافت بدنه‌ی ماشین‌ها و انعکاس نور بر روی بدنه با توجه به تغییرات آب و هوایی، در این نسخه باید بهتر از نسخه‌های پیشین کار شده باشد؛ زیرا تنوع محیط‌ها و آب و هوای بازی از نسخه‌های پیشین بیشتر شده است. نکته‌ی دیگری که در نمایش بازی شاید کمتر کسی متوجه آن شد، تنوع و متفاوت بودن پوشش راننده‌های مختلف بود؛ اگر بتوانیم ظاهر و پوشش راننده‌ی خود را در این نسخه از بازی شخصی سازی کنیم، تجربه‌ای شخصی‌تر از همه‌ی بازی‌های مسابقه‌ای و ماشین سواری در انتظار ما خواهد بود.

پوشش و رنگ پوست متفاوت راننده‌های مختلف در نمایش بازی، ممکن است نشان دهنده‌ی قابلیت شخصی سازی راننده‌ی مخاطبان در بازی نهایی باشد.

پوشش و رنگ پوست متفاوت راننده‌های مختلف در نمایش بازی، ممکن است نشان دهنده‌ی قابلیت شخصی‌سازی راننده‌ی مخاطبان در بازی نهایی باشد.

جزییات طراحی بدنه‌ی اتوموبیل‌های متفاوت و طراحی ساختار و داشبورد داخلی نیز مانند گذشته عالی به نظر می‌آمد؛ اما هنوز هم یکی از انتظارات من به عنوان یک مخاطب برآورده نشده! به شخصه از دوربین و دید درون ماشین و داشبورد در حین بازی بیشتر لذت می‌برم، و حس طبیعی و واقعی‌تری به من القا می‌شود؛ اما در هیچ بازی‌ای در این سبک، قابلیت شخصی سازی و تزیین داشبورد و محیط داخلی یا نشیمن اتوموبیل، قرار داده نشده است. در بازی‌های مختلف در این سبک، می‌توان ظاهر و بدنه‌ی ماشین را شخصی سازی کرد، محیط داخلی و اجزای تشکیل دهنده‌ی ماشین مانند موتور و دیگر موارد را نیز می‌توان شخصی سازی کرد، اما در هیچ عنوانی در این سبک تلاشی برای ایجاد قابلیت شخصی سازی داشبورد ماشین نشده و هنوز هم به نظر نمی‌رسد که چنین فکری به ذهن سازندگان فورتزای جدید نیز رسیده باشد.

در نسخه‌های پیشین، صدمه دیدن ماشین از عدم احتیاط و حرکات دیوانه وار از سوی مخاطب نیز به خوبی کار شده بودند و از آنجا که نسخه‌های هورایزن، شبیه‌ساز محور نیستند، هیچ وقت اتوموبیل شما کاملا از کار نیفتاد یا شیشه‌ی روبروی شما خرد نشد؛ و نمی‌توان به این مهم ایراد گرفت؛ زیرا این بازی‌ها آرکید هستند و بر روی شبیه سازی تاکید نمی‌کنند. در عناوین موتوراسپورت، امکان اینکه اتوموبیل شما کاملا از کار بیفتد وجود داشت و تعمیر آن نیز هزینه‌ی قابل توجهی داشت، زیرا که این عناوین بر روی شبیه سازی تاکید داشتند.

از ظاهر و جلوه‌های بصری بازی که بگذریم، به موسیقی و صداگذاری بازی‌های این مجموعه می‌رسیم. در این مورد نیز این عناوین به بهترین شکل ظاهر شده‌اند و در عناوین هورایزن نیز، موسیقی‌های مختلف و متنوع و هیجان انگیز، نظر مخاطبین و منتقدین را جذب کرده و باعث لذت دو چندان از بازی شده است. صدای متفاوت غرش موتورهای اتوموبیل‌های متفاوت و صدای سایش چرخ هنگام ترمز و مانور بر روی مهارت‌هایتان، شما را بیشتر معتاد و مجذوب به بازی می‌کرد و مطمئنا در نسخه‌ی سوم نیز سازندگان بازی در کار بر روی این بخش غفلت نمی‌کنند.

713842

مدل‌ سازی‌ها مثل همیشه عالی است.

در نهایت

نسخه‌ی سوم  فورتزا هورایزن، ۲۷ سپتامبر یا شش مهر منتشر می‌شود و با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها همزمان می شود که اگر به نیمه‎ی پر لیوان بنگریم، بازی کردن در حین سال تحصیلی، در پاییز و زمستان لذت بیشتری دارد! در وقت آزاد خود با یک شاهکار دیگر از سری فورتزا همراه خواهید شد و دل به جاده، بیابان و جنگل خواهید زد!

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: