بازی در راه علم

توسط ارکین زاهدی در ۱ خرداد ۱۳۹۵ , ۲۲:۰۰

بازی «ماموریت قهرمان دریایی» (Sea Hero Quest) دو هفته پیش با هدف کمک به تحقیقات در مورد بیماری «دمانس» (dementia) بر روی پلتفرم اندروید منتشر شد و ظاهراً توانسته در دو هفته داده‌هایی را جمع‌آوری کند که جمع‌آوری‌شان در آزمایشگاه ۱۷۷۰ سال طول می‌کشید. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

این نتایج کمک بزرگی است به درک بیش‌تر ما در مورد این بیماری و اینکه چه‌گونه بر سیستم جهت‌یابی مغر اثر می‌گذارد. بازی نحوه‌ی حرکت بازی‌بازها در نقشه‌ی بازی را ثبت و جمع‌آوری کرده و سپس از نتایج آن برای یافتن نحوه‌ی جهت‌یابی مغزهای سالم و استفاده از آن جهت کمک به درمان بیماری دمانس بهره می‌برد.

این بازی از زمان عرضه‌اش در تاریخ ۱۵ اردی‌بهشت تا به حال بیش از یک میلیون بار دانلود شده است و بیش از ۱۰۰ هزار نفر آن را در روز اول انتشارش بازی کردند.

یکی از سخنگویان این پروژه اعلام کرده است که دانشمندان طی چند ماه آینده به تحلیل داده‌هایی خواهند پرداخت که از طریق این بازی جمع‌آوری شده‌اند. آن‌ها با بررسی نحوه‌ی جهت‌یابی انسان‌هایی با سن، جنسیت و ملیت‌های متفاوت سعی در به دست آوردن یک معیار همگانی برای جهت‌یابی مغز انسان دارند، اتفاقی که اگر می‌خواست در آزمایشگاه به وقوع بپیوندد صدها سال طول می‌کشید.

اینکه چقدر این تحقیقات مؤثر خواهند بود هنوز مشخص نیست و تیم انجام‌دهنده‌ی این پروژه به مدتی زمان برای تحلیل این داده‌ها نیاز خواهند داشت. با این حال برای اولین بار است که شاهدیم پروژه‌ای به این وسعت برای جمع‌آوری داده‌ها از یک بازی موبایل استفاده می‌کند. در هر صورت هر قدمی که در راه کمک به درمان این بیماری برداشته شود قدم مثبتی است.

شما هم می‌توانید با دانلود این بازی به یاری این محققان بشتابید.

dbazi telegram

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: