جوری پرام، استاد مهندسی صدای دابل‌فاین و لوکاس‌آرتز، در ۴۱-سالگی درگذشت

توسط ارکین زاهدی در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ۱۶:۰۰

«جوری پرام»، مرد صدای افسانه‌ای عرصه‌ی بازی‌های رایانه‌ای، در حالی که تنها ۴۱ سال سن داشت درگذشت. در ادامه با دنیای بازی همراه باشید.

ممکن است نام پرام در ابتدا برای‌تان آشنا نباشد اما بدون شک کارهای‌اش را به یاد خواهید آورد. او در دوران حرفه‌ای‌اش، ضبط صداگذاری، موسیقی و قطعات ارکستر بیش از ۱۰۰ بازی را انجام داده، از جمله «شوالیه‌های جمهوری قدیم» از «لوکاس‌آرتز»، «عصر شکسته» از «دابل‌فاین» و «مرده‌ی متحرک» از «تل‌تیل».

کارهای جدیدتر او شامل بازسازی‌های «روز تن‌تکل» و «گریم فندنگو» می‌شوند. برای گریم فندنگو، او توانسته بود صداهای اصلی بازی را به دست آورده و به همراه آهنگ‌ساز سابق لوکاس‌آرتز یعنی «پیتر مک‌کانل« قطعه‌ی ارکستر جدید را ضبط کند.

پس از اخباری که از گوشه و کنار مبنی بر تصادف شدید پرام منتشر شده بود، بنیان‌گذار دابل‌فاین، «تیم شیفر»، هفته‌ی پیش خبر فوت او را اعلام کرد.

به گفته‌ی شیفر، آن‌هایی که او را می‌شناختند «به‌شدت مبهوت و متاثر» شده بودند.

دوران حرفه‌ای پرام از لوکاس‌آرتز شروع شد و سپس در تل‌تیل و با مجموعه‌های «داستان‌های جزیره‌ی میمون» و «سام و مکس» ادامه پیدا کرد. مدتی را با «الکترونیک آرتز» و «مکیس» برای بازی‌های «سیم‌سیتی ۴» و «سیمز ۲» هم‌کاری کرد و سپس برای بازی‌هایی نظیر «افسانه‌ی بی‌رحم» به دابل‌فاین پیوست.

او کارش را به پرده‌های سینِما هم گسترش داد و با استودیوی ضبط خودش بر روی فیلم‌هایی مانند «گم‌شده در ترجمه»، «اقتباس» و انیمیشن کوتاه برنده‌ی جایزه‌ی اسکار از «پیکسار» یعنی «برای پرندگان» هم کار کرد.

جوری پرام به خاطر کارهای خارق‌العاده‌اش در عرصه‌ی بازی و به خاطر عناوینی که از جادوی خود در آن‌ها استفاده کرده بود در یادها خواهد ماند.

تیم شیفر در توییتر خود در مورد پرام این‌گونه نوشت:

«جوری پرام قلب‌های بسیاری را با استعداد و مهربانی‌اش لمس کرد. از لوکاس‌آرتز گرفته تا عصر شکسته و بازسازی گریم، بدون او نمی‌توانستیم انجام‌شان دهیم.»

دیدگاه
۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: