مصاحبه با سم لیک درباره‌ی جاه طلبانه‌ترین بازی استودیو‌ی رمدی

توسط سید احمد شاهرخی در ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ , ۱۸:۰۰

فردا بازی «کوانتوم بریک» بالاخره منتشر خواهد دش و در همین راستا سم لیک سازنده‌ی این بازی مصاحبه‌ای درباره‌ی این بازی با وبسایت mcvuk.com داشته است که در ادامه این مصاحبه را ترجمه کرده‌ایم تا شما هم از نقطه نظرات این بازیساز معروف مطلع شوید. پس در ادامه با دنیای بازی همراه شوید.

تا به اکنون شاید بازی کوانتوم بریک از نظر شما یک بازی با محدوده‌ی بسیار گسترده‌ای است شامل سفر در زمان، روایت چند شاخه‌ای و حتی داشتن سریال تلویزیونی منحصر به خود. ولی این روند همیشه اینگونه نبوده است و در واقع این بازی نتیجه‌ی این است که رمدی پس از انتشار بازی آلن ویک تصمیم گرفت تا با توجه به قابلیت‌های داستان چند شاخه‌ای یک بازی بسازد.

سم لیک می‌گوید: «ایده‌ی ما این بود که همین مدل قصه‌گویی خودمان را به سمتی سوق دهیم که گیمر در روند داستان تاثیر داشته باشد. ما تنها با همین خواسته کار خود را شروع کردیم و من می‌خواستم که ژانری را پیدا کنم که گیمرها بتوانند با انتخاب‌های خود در بازی تاثیر بگذارند ولی این کار عواقبی را به دنبال دارد و این عواقب باعث شدند تا ایده‌ی سفر در زمان به ذهنم برسد. و این تازه شروع کار بود.»

«کوانتوم بریک یک تجربه‌ی لذت بخش خواهد بود. این بازی محصول رمدی است پس یک بازی سینماتیک است و قصه‌گویی تماشایی دارد و این بار همه چیز حول تم اصلی بازی یعنی زمان می چرخد. کوانتوم بریک قصه سفر در زمان را با ایده‌ی در هم شکستن زمان، همانگونه که ابرقهرمان ما در بازی در هم شکسته می‌شود روایت می‌کند».

اگر به ظاهر قضیه توجه کنید شاید کوانتوم بریک فقط یک تیراندازی سوم شخص سنگرگیری دیگر باشد که فقط قهرمان ما قدرت دخل و تصرف در زمان را دارد ولی کوانتوم بریک بیشتر از این حرف‌هاست.

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های کوانتوم بریک این است که این بازی بخشی از یک سریال تلویزیونی است. خود بازی داستان جک جویس و کمپانی «در واقع آدم خوب‌های داستان» را دنبال می‌کند در حالی که سریال آدم بدهای داستان را دنبال می‌کند. تمامی شخصیت‌های بازی از روی ستاره‌های هالیوود مدل شده‌اند و خود این ستاره‌ها این نقش‌ها را بازی کرده‌اند. به عنوان مثال بازیگر مردان ایکس شان اشمور، ایدن گیلن از «بازی تاج‌تخت» و دومنیک مانهن بازیگر سریال لاست و فیلم ارباب حلقه‌ها.

Quantum Break Windows 10 scattered bullets

گیمرها بسته به انتخاب‌هایشان در بازی سریال تلویزیونی را هم قدری متفاوت از همدیگر خواهند دید. ولی اصلا ساخت سریال تلویزیونی برای  کوانتوم بریک چه لزومی داشت و آیا رمدی نمی‌توانست هرچیزی را که می‌خواهد با تکنولوژی کپچر موشن فوق‌العاده‌ی خود بسازد؟

«ما بر روی تکنولوژی ساخت کاراکترهایمان و ابزار دیجیتالی مربوطه سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌ایم. و هنگامی که شما همزمان با بازی، سریال را هم در دست ساخت دارید ظاهر شخصیت‌های شما باید خیلی با سریال آن‌ها شبیه باشند و همین مسئله انگیزه‌ای بود تا تکنولوژی طراحی کاراکترهایمان را به نحو احسنت بهبود دهیم. اینکه شما یک شخصیت را هم به صورت مدل در بازی و هم خود بازیگر در سریال را دقیقا مثل هم ببینید به تکنولوژی بسیار خوبی نیاز دارید.»

«این کار یک تجربه‌ی منطقی و در عین حال جذاب بود. ما قبلا برای الن ویک لایو اکشن‌های زیادی را کرده بودیم ولی این بار چیزی بیشتر می‌خواستیم. من احساس کردم خوب است که بیشتر کاوش کنیم و حقیقتا رسانه‌های مختلف ظرفیت‌های متفاوتی دارند.»

«بازی‌های ما بسیار داستان محور هستند و همزمان بازی‌های اکشنی هم هستند. برای ساخت چنین اکشن تماشایی‌ای، شما نمی‌توانید همه‌ی درام مد نظرتان برای کاراکترها و قصه‌گویی را بدون سریال تا این حد انجام دهید. با صرف نظر از تکنولوژی طراحی کاراکترها هم ما هیچوقت این بازی را بدون سریال نمی‌توانیم در نظر بگیریم و این راه درست انجام دادن این پروژه بود.»

«داشتن سریال این عنوان به صورت جداگانه ولی مرتبط با بازی فرصت‌های خوبی را در اختیار ما قرار داد و ما مجموعه‌ی بازیگرهای خود را برای این کار بیشتر کردیم. ما می‌توانیم زاویه‌ای دیگر از بازی را به گیمرهای خود بدهیم و هنگامی که همه‌ی تکه‌های مختلف «بازی و سریال» را در کنار هم بگذاریم، آن زمان است که همه چیز قابل فهم‌تر می‌شود.»

زمانی که اکس باکس وان به تازگی رونمایی شده بود محتواهای فیلم و سریالی تولیدی توسط استدیوی سرگرمی‌های اکس باکس «این استدیو در سال ۲۰۱۴ بسته شد» بخشی از آینده‌ی این کنسول بود. پا به عرصه‌ی فیلم و سریال گذاشتن مایکروسافت برای رمدی اتفاق مبارکی بود و کوانتوم بریک هم بر پایه‌ی همین استوار شده است.

«استراتژی آن زمان مایکروسافت دلیل‌های خود را داشت که باعث شد این کار را بکند و این کار دلیل اصلی سریال داشتن بازی ما شد. من نمی‌دانم اگر ما در زمان الان بودیم که دیگر این استدیو وجود ندارد آیا مایکروسافت به ایده‌ی سریال داشتن بله می‌گفت یا نه! ولی آن زمان این استدیو وجود داشت و آن‌ها سراغ ما آمدند و گفتند چرا شما از این هم جاه طلب‌تر نمی‌شوید؟ این شرکت این شانس را به ما داد تا حتی بازی بزرگتری بسازیم و پاسخ ما به پیشنهاد آن‌ها مثبت بود. و در ادامه هنگامی که استدیوهای سرگرمی مایکروسافت بسته شد بر روی ما تاثیری نداشت چون ما شرکت داخلی آن‌ها نبودیم و ما استدیوی خودمان را داشتیم.»

کوانتوم بریک تا فوریه‌ی امسال قرار بود عنوان انحصاری اکس باکس وان باشد ولی در ماه فوریه مایکروسافت اعلام کرد به دلیل سیاست یکپارچه‌سازی اکوسیستم اکس باکس و رایانه‌های شخصی‌اش این بازی برای PC هم منتشر خواهد شد.

«مایکروسافت ما را ملزم کرد که برای رایانه‌ی شخصی هم بازی را بسازیم. رمدی میراث گرانبها و همچنین هواداران زیادی در PC دارد به عنوان سازنده‌ی بازی همیشه داشتن مخاطبان بیشتر همیشه خبر خوبی است. برای من هم همینطور بود و واقعا من و همه‌ی اعضای رمدی بسیار خوشحال شدیم.»

ولی هنگامی که انتشار برای PC اعلام شد واکنش گیمرهای اکس باکس منفی بود و صاحبان این کنسول از اینکه یکی از بازی‌های انحصاریشان برای پلتفرمی دیگر هم منتشر خواهد شد عصبانی شدند.

«من از این اتفاق سردرگم شدم، ولی بعد که برگشتم و دوباره به قضیه نگاه کردم واکنش آن‌ها را درک کردم. مردم در رابطه با کنسولی که انتخاب کرده و خریده‌اند بسیار حساس هستند. و اینکه شما می‌بینید در مورد این قضیه صحبت می‌کنند بخاطر احساس آن‌هاست و ما این احساس را مهم می‌دانیم. من این احساس را می‌فهمم و برایش ارزش قائل هستم. ولی گاهی اوقات این احساس به سمت منفی قضیه می‌رود.»

Quantum Break Xbox One Joyce close-up

Quantum Break Xbox One Joyce close-up

این بازی بعد از تاخیری که در سال ۲۰۱۵ خورد بالاخره در حال نزدیک شدن به انتشار خود است. تاخیر در انتشار بازی‌ها امری غیرمعمول نیست و معمولا سازنده‌ها برای بهتر شدن کیفیت بازی و نگرانی‌هایی که در این زمینه دارند بازی‌های خود را تاخیر می‌دهند ولی سم لیک می‌گوید دلیل تاخیر کوانتوم بریک این موضوع نبوده است.

«ازنظر مایکروسافت انتشار همه‌ی بازی‌های بزرگش در یک زمان کار احمقانه‌ای بود و این شرکت تصمیم گرفت تا در انتشار بازی کوانتوم بریک تاخیر بیاندازد»

«قطعا ما هم از این خبر خوشحال شدیم و می‌دانستیم که این گونه وقت بیشتری داریم و می‌توانیم بیشتر به فاز جلا دادن به بازی برسیم و با این وقت اضافی بازی را به مراتب بهتر کنیم.»

هم اکنون که بازی در راه فروشگاه‌هاست و تا تاریخ ۵ آوریل منتشر خواهد شد انتظارات سم لیک از کوانتوئم بریک چیست؟

«من آدم خلاقی هستم بنابراین اولین نگرانی من هرگز بحث بیزنسی کار نیست. البته این کار یک بیزنس است و شما امیدوار هستید تا بازی شما از نظر تجاری موفق باشد تا همه‌ی اعضای پروژه پاسخ زحمات خود را ببینند. ولی به عنوان سازنده‌ی بازی من فقط می‌خواهم تا مردم آن را دوست داشته باشند و از آن لذت ببرند «امیدوارم تعداد این افراد زیاد باشد» و همچنین امیدوارم بازی ما در بحث فرهنگی آنقدر الهام بخش باشد تا مردم آینده‌ی خود را بهتر بسازند.»

دیدگاه
۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

One Reply to “مصاحبه با سم لیک درباره‌ی جاه طلبانه‌ترین بازی استودیو‌ی رمدی”

  1. king گفت:

    این یه خط تقدیم به دوست عزیز یونس بهرامی :۲۴:
    مایکروسافت ما را ملزم کرد که برای رایانه‌ی شخصی هم بازی را بسازیم.

    ۰ ۰