توسط sdvsdvsdvdsvdsv در ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ , ۱۹:۰۷

وقتی صحبت از بازی‌های ایرانی می‌شود، ذهن همه به سراغ پازل‌های دو بعدی ساده و ده‌ها عنوان تکراری حدس کلمات می‌رود. خیلی از کاربران معمولی انتظار دارند که بازی ایرانی برای پلتفرم‌های موبایل، یک طراحی استاتیک مبتدی داشته باشد، صداهای غیر مرتبطی از آن پخش شود، بین هر دو مرحله یکبار کرش کند و در نهایت هم در ۱۰ مرحله تمام شود.

اما گیک‌های خوره‌ی دنیای بازی می‌دانند که این‌گونه نیست. بازی «تیکاف ۳» جدیدترین شاهد این مدعاست و گروه طراحان سفید آمده‌اند که بسیاری از تصورات پیش فرض ما از بازی‌های ایرانی را بر هم بزنند: یک بازی سه بعدی هیجان انگیز با چندین حالت برای ادامه‌ی گیم پلی به همراه داستانی جذاب. در ادامه با معرفی و بررسی بازی تیکاف ۳ در دنیای بازی همراه باشید.

تنها صداست که می‌ماند

یکی از نقدهایی که به اکثر بازی‌های ایرانی و حتی عناوین آن طرف آبی وارد است، استفاده نکردن به موقع از موزیک و افکت‌های صوتی است. موضوع صدا و موسیقی تاثیر بسیاری در القای حس هیجان و همراهی گیمر با اتمسفر بازی دارد. خوش‌بختانه بازی تیکاف ۳ در این بخش نمره‌ی قابل قبولی می‌گیرد.

[aparat]http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/BIlD2/vt/frame[/aparat]

وقتی در همان صفحه‌ی اول بر روی شروع تپ می‌کنید، یک صدای استارت غرش مانند که احتمالا مربوط به یکی از هیولاهای سوپر اسپرت مانند اونتادور است، پخش می‌شود و این نوید را می‌دهد که بازی قرار نیست حوصله‌ی شما را با صداهای بیپ بیپ دایال آپی سر ببرد. بعد از آن نوبت به صدای بی‌سیم پلیس می‌رسد که پس‌زمینه را پر کند و به گیمر اطلاع بدهد که جریان‌های پلیسی نیز در بازی نقش مهمی دارند. جالب است که این صداها به طرز هوش‌مندانه‌ای غیرقابل تشخیص هستند تا تنها به عنوان یک افکت پس زمینه از آنها استفاده شود و حواس گیمر به مکالمات پرت نشود (هرچند که به نظر می‌رسد این مکالمات به زبان ترکی انجام می‌شود).

البته بخش صدا در آینده می‌تواند با اضافه شدن صدای استارت و افکت اگزوز اختصاصی برای مدل‌های مختلف خودرو تکمیل‌تر شود تا کیفیت مخصوص‌تری را به گوش‌های کاربران واریز کند. نکته‌ی خلاقانه‌ی این بازی این است که مانند عناوینی همچون GTA، شما می‌توانید موزیک مد نظر خود را از داخل حافظه‌ی گوشی‌تان وارد بازی کنید و آن را به عنوان موزیک پس‌زمینه داشته باشید.

تیکاف ۳ برای‌تان قصه می‌گوید

طراحان سفید توانسته‌اند در تازه‌ترین تلاش‌شان، یکی از گمشده‌های مهم دنیای بازی‌سازی ایران را هم پیدا کنند: داستان! تیکاف ۳ قرار نیست دو خط برای‌تان داستان بنویسد و بعد هم مسابقاتی بدون توجه به داستان برگزار شود؛ بلکه شما از همان اول متوجه می‌شوید که قرار است به عنوان یک مامور مخفی به داخل تشکیلات مافیایی بندر نفوذ کنید. حالا از چه راهی؟ بله از طریق انتخاب به عنوان یکی از رانندگان این باند!

پس هدف‌تان از مسابقات مشخص می‌شود و حالا این شمایید که باید با مهارت‌تان در رانندگی، وارد یکی از مسابقات جذب راننده شوید و نظر رؤسای باند را به خود جلب کنید. داستان بازی به شیوه‌ای جذاب و از زبان سرهنگ قاسمی، فرمانده‌ی نیروهای ویژه‌ی بندر و  مافوق شما، برای‌تان روایت میشود.

شخصیت سازی نیز در بازی به خوبی انجام شده است و به جز سرهنگ قاسمی، آرمیتا، ماموری است که نقش مدیر برنامه‌های شما را دارد و هماهنگی ورودتان به مسابقات با اوست. به جز آرمیتا، جواد نقش آچار فرانسه‌ی گروه مخفی چهار نفره‌ی شما را دارد و او برای‌تان ماشین‌تان را تعمیر می‌کند، آنرا تقویت می‌کند و خلاصه گاراژ را مدیریت می‌کند. گاراژ جایی است که به قول معروف، در حکم پناهگاه مخفی گروه است و شما ماشین‌های‌تان را در آنجا نگه می‌دارید و از آنجا به مسابقات مختلف وارد می‌شوید.

البته طراحان بازی فکر رقبای شما را هم کرده‌اند و آنها را بدون هویت رها نکرده‌اند. رقبای بازی در واقع همان رؤسای تبهکاری مناطق مختلف هستند که شما با شکست هرکدام، به سراغ فرمانده‌ی بالاتر می‌روید و به رئیس باند نزدیک‌تر می‌شوید. جزئیات مربوط به هر رقیب نیز در قسمت بارگزاری و به صورت نکته‌های کوچک ارائه می‌شود؛ مثلا افشین در کار فروش سیستم‌های پخش موسیقی بوده اما وارد کار خلاف شده است. سیستم رقابت در این قسمت شبیه به بازی Most Wanted است و شما با شکست رقیب‌تان در یک سلسله از رقابت‌های متفاوت، جای او را می‌گیرید.

سوئیچ را بچرخانید؛ گیم‌پلی متنوعی پیش روی‌تان است

بعد از تمام لودینگ‌ها و روایت داستان، نوبت آن است که بازی اصلی آغاز شود و صدای جیغ موتور فضا را پر کند. شما در ابتدا یک تست را پشت سر می‌گذارید که در این دور آزمایشی، آموزش‌های لازم به صورت اینتراکتیو داده می‌شود. چیزی که من درباره‌ی این نوع آموزش‌ها دوست دارم این است که جای دقیق و عملکرد هرکدام از دکمه‌ها و آیتم‌های روی صفحه، آموزش داده می‌شود و شما نیاز ندارید متن‌های خسته کننده‌ی راهنما را بخوانید.

صفحه‌ی پیش روی گیمر به صورت کاملا استانداردی طراحی شده است، پدال گاز و ترمز در سمت راست و چپ قرار گرفته‌اند و آیتم‌های ویژه نظیر توربو در بالای آنها مشخص هستند. زمان بازی، تعداد دورهای باقی مانده و دکمه‌ی توقف نیز با یک افکت بلوری فضایی و به صورت محو قرار دارند و دسترسی به آنها حتی در سرعت بالا کاملا راحت و شدنی است.

نحوه‌ی کنترل خودرو هم کاملا مشابه عناوین بزرگ جهانی است و شما می‌توانید با تکان دادن دیوایس، فرمان خودرو را کنترل کنید. البته برای تسلط کامل لازم است که چندین دور را طی کنید تا نحوه‌ی ترمزگیری و دریفت کشیدن بر سر پیچ‌ها و استفاده از توربو در سرعت‌های مختلف دست‌تان بیاید.

البته حرکت دوربین و تغییر نور در برخی از موارد مانند حرکت برعکس ماشین و یا برخوردها کمی ضعف دارد اما در کل، حرکت فضای اطراف و تغییر نماها تجربه‌ی موفقی است. حرکت چرخ‌ها و مکانیک‌های داخل بازی نیز طبیعی شده است و حس پیشروی را به خوبی القا می‌کند. نقطه‌ی ضعف بازی در این قسمت این است که آیتم‌های محیطی و بدنه‌ی ماشین نسبت به تصادف‌ها عکس العملی نشان نمی‌دهند و پرتاب یا خراب نمی‌شوند. اگر این مورد به گیم پلی اضافه شود می‌تواند لذت سواری را چندین مرحله ارتقا دهد.

بررسی اعتبارات داخل بازی؛ گنجینه‌های پر از بنزین

در بازی چهار مقدار مهم وجود دارد: اولی تجربه است که با تکمیل ماموریت‌ها و پیشرفت در بازی افزایش می‌یابد. دومین آیتم بنزین است که درواقع حکم جان شما را دارد و برای ورود به برخی از مسابقات و تکمیل مراحل به آن نیاز دارید. سومین آیتم طلا است که برای خرید ماشین‌ها، تغییر رنگ و قطعات تقویتی از ان استفاده خواهید کرد. آیتم بعدی هم الماس است که مهمترین اعتبار داخل بازی است و برای بدست آوردن آیتم‌های ویژه و خرید ماشین‌های برتر کاربرد دارد. این اعتبارات از طریق تکمیل مراحل بدست می‌آیند اما امکان خرید آنها از طریق فروشگاه درون بازی نیز وجود دارد:

takeoff for android- Dbazi review 26

ادامه در صفحه بعد

نکات مثبت

استفاده از المان‌های ایرانی در طراحی و داستان
پاسخ‌گویی سریع سرورها و حالت بازی آنلاین
امکان افزایش ساعت‌های گیم‌پلی با مدهای جانبی

نکات منفی

واکنش نشان ندادن خودرو و محیط در برخوردها

auto
زباله
دیدگاه
۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

2 Replies to “معرفی و بررسی بازی تیکاف ۳ | جنون اسب‌های بخار در پیستون خودروهای ایرانی”

 1. سال خوب خوشی داشته باشید ممنون برا نقد خوبتون اقا رضا سال خوبی داشته باشی

  ۱ ۱
  1. ممنون مهرداد عزیز.
   امیدوارم شما و باقی کاربران دنیای بازی هم سال شاد و موفقی داشته باشید.

   ۳ ۱