۱۰ بازی پرفروش ماه ژانویه مشخص شد

توسط نیما رضایی در ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ , ۱۶:۵۳

گروه NPD امروز لیست گزارش فروش ماهیانه خود را منتشر کرد. این لیست شامل بیشترین فروش بازی‌های فیزیکی در ماه ژانویه ۲۰۱۶ است. «کال آو دیوتی: بلک آپس ۳» نه تنها در ماه‌های نوامبر و دسامبر مقام اول را داشت، بلکه در سال ۲۰۱۵ نیز پرفروش‌ترین بازی سال شد. ماه ژانویه نیز از این قاعده مستثنی نیست و بلک آپس ۳ باز هم در صدر فروش و در مقام اول قرار دارد. بلک آپس ۳ با وجود تمرکزی که بر روی پلی استیشن ۴ دارد، در ماه نوامبر فروش بهتری در کنسول اکس باکس وان داشته است؛ البته NPD بازی‌هایی که همراه باندل فروخته شده‌اند را به حساب نمی‌آورد و بخشی از کاربران که باندل کال آو دیوتی پلی استیشن ۴ را خریداری کرده‌اند به شمار نیامده اند.

«استار وارز: بتلفرانت» باز هم در کنسول اکس باکس وان بیشتر از پلی استیشن ۴ فروش کرد اما از مقام دومی که در ماه دسامبر کسب کرده بود به مقام چهارم در ماه ژانویه سقوط کرده است و «جی تی‌ای ۵» و «ان بی ای ۲k۱۶» بالاتر از آن قرار گرفته‌اند. «رِینبُو ۶: محاصره» که در ماه دسامبر نتوانسته بود جزء ۱۰ بازی اول باشد، در ماه گذشته توانست مقام هفتم را کسب کند. باقی موارد تشکیل دهنده لیست نیز بازی‌های ثابتی مثل «ماینکرفت» و «مَدِن» (Madden) هستند.

مبلغ کل فروش در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶، ۲۱۲.۷ میلیون دلار است که نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۵، ۱۰% کاهش داشته است. تحلیلگر گروه NPD، آقای لیام کالاهان، این کاهش را ناشی از عدم انتشار بازی‌های جدید و منتخب می‌داند.بزرگ‌ترین عنوان منتشر شده در ژانویه ۲۰۱۶ بازی «لگو مارول اونجرز» بوده است که در مقایسه با ژانویه ۲۰۱۵ که عنوان «دایینگ لایت» در آن منتشر شد عنوان کم جان‌تری است. همچنین شور و شوق بعضی بازی‌ها که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده‌اند در بازی بازان کمتر شده و رغبت خرید آن‌ها پایین آمده است.

نکته دیگری که آقای کالاهان به آن اشاره کرد موقعیت خوب بازی «جی تی‌ای۵» در این لیست است که از مقام پنجم در ژانویه سال ۲۰۱۴ به مقام سوم در ژانویه سال ۲۰۱۵ و در نهایت به مقام دوم بیشترین فروش در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

گروه NPD آمار فروش را در تمام پلتفرم ها لحاظ می‌کند؛ درصورتی‌که روش آمارگیری آن‌ها غیر از این بود بازی شماره ۱۰ در لیست می‌توانست «ماریو و لوئیجی: پِی پر جَم» باشد. همچنین فروش اکشن فیگورهای Amiibo نینتندو در آمریکا ادامه داشت و ماه ژانویه به فروش نیم میلیونی دست یافت که ۳۶% بیشتر از ژانویه ۲۰۱۵ است. نینتندو تا به حال موفق به فروش بیش از ۱۲ میلیون اکشن فیگور در آمریکا شده است.

در ادامه می‌توانید لیست کامل فروش بازی‌ها در ماه ژانویه را مشاهده کنید. مقابل هر بازی، بیشترین فروش هر پلتفرم از چپ به راست ذکر شده است.

 1. Call of Duty: Black Ops III (XBO, PS4, 360, PS3, PC)
 2. Grand Theft Auto V (PS4, XBO, 360, PS3, PC)
 3. NBA 2K16 (PS4, XBO, 360, PS3)
 4. Star Wars Battlefront 2015 (XBO, PS4, PC)
 5. Fallout 4 (PS4, XBO, PC)
 6. Minecraft (360, XBO, PS4, PS3)
 7. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege (XBO, PS4, PC)
 8. Madden NFL 16 (PS4, XBO, 360, PS3)
 9. Lego Marvel Avengers (PS4, XBO, 360, NWU, PS3, 3DS, PSV)
 10. FIFA 16 (PS4, XBO, 360, PS3)

دیدگاه
۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

3 Replies to “۱۰ بازی پرفروش ماه ژانویه مشخص شد”

 1. bat گفت:

  بسه دیگه چه قدر جی تی ای فروش می کنه :۱۲:

  ۰ ۰
 2. aliya گفت:

  رتبه فیفا واقعا عجیبه :۱۲:

  ۰ ۰
 3. aa gaming گفت:

  چرا دیگه متال فروش نمی کنه؟؟؟
  و چرا gta داره همین جوری فروش می کنه؟؟؟ :11: :11: :11:

  ۰ ۰