ذره‎بین: نکات جالب در مورد سه‎گانه «داستان اسباب بازی»

توسط بهزاد ناصرفلاح در ۹ بهمن ۱۳۹۴ , ۱۷:۰۰

«داستان اسباب بازی» همیشه به عنوان یکی از خاطره سازی‌ترین انیمیشن‌های تاریخ معرفی شده است. اولین انیمیشن تمام کامپیوتری دنیا، با ایده‌ای بسیار ناب و جدید، موج گسترده‌ای مخاطبان و منتقدین سینما را به سمت خود جلب کرد. شخصیت‌های بسیار خوش ساخت و استفاده به جا از تضادها و هماهنگی‌ها در طول هر سه قسمت این انیمیشن زیبایی دو چندانی را به این سه‌گانه وارد کرده است. دنیای‎بازی شما به نکات جالب در مورد سه‎گانه داستان اسباب بازی دعوت می‌کند.


داستان اسباب بازی قسمت اول

در اصل قرار بود که صدای «بیلی کرستال» روی کاراکتر «باز لایتیر» قرار گیرد ولی وی این مورد را رد کرد. کرستال بعد از پایان فیلم اعلام کرد که این بزرگ‌ترین اشتباه زندگی‌اش بوده است. بعد این فیلم «جان لستر» با خانه او تماس گرفت تا به وی صدا پیشگی شخصیت «مایک»، در انیمیشن کارخانه هیولاها را پیشنهاد دهد، همسر کرستال گوشی را برداشته و به کرستال می‌گوید، که جان لستر، می‌خواهد با تو صحبت کند. کرستال گوشی را گرفته و بدون هیچ مقدمه‌ای می‌گوید «بله».


وقتی که ماشین سیاره پیتزا در حال پرسیدن آدرس است، به دنبال آدرس بلوار «وست کاتینگ» می‌گردد. این بلوار در واقع مکانی است که استودیو انیمیشن پیکسار در آن واقع شده است.


این انیمیشن، اولین انیمیشنی است که در تاریخ اسکار برای بهترین فیلمنامه کاندید دریافت جایزه شده است.


«تام هنکس» دیالوگ‌هایش را در وقت‌های آزاد خود بین دو فیلم Sleepless in Seattle و  A League of Their Own ضبط کرد، او نمی‌خواست که این دیالوگ‌ها در میان فیلم‌های «فیلادلفیا» و «فارست گامپ» ضبط شوند؛ چرا که معتقد بود نمی‌شود در بین فیلم‌های جدی، نقش‌هایی کمدی را ایفا کرد.image-toy-story1-2_hfd


در بین مراحل ساخت فیلم «استیو جابز» با «رالف گوگنهایم»، تهیه کننده تماس گرفت، و وی را متقاعد کرد که «باب دیلان» را به عنوان نویسنده و اجرا کننده آهنگ‌ها انتخاب کند.


در سال ۲۰۱۳ صحنه به صحنه فیلم توسط مردم و عروسک‌های واقعی باز سازی شد. «جانسون پاولی» و دوستان وی، دو سال را برای اتمام ۸۲ دقیقه از فیلم صرف کردند.


کمپانی عروسک سازی «هاسبرو» درخواست پیکسار برای استفاده از عروسک‌های J.I.Joe در صحنه‌ای که «سید» یک اسباب بازی را منفجر می‌کند، رد کرد.


صدای شخصیت وودی در ابتدا قرار بود که توسط برادر تام هنکس، «جیم هنکس» اجرا شود.


ابتدا قرار بود نام این انیمیشن «تو یک اسباب بازی هستی» باشد.


چیزی که تام هنکس را برای نقش وودی جذب کرد ، تصورات دوران کودکی­اش، مبنی بر زنده بودن اسباب بازی­ها بوده.Toystory-disneyscreencaps.com-1922


تمام خودروهای اسباب بازی در فیلم دارای پلاکی به تاریخ نوامبر ۱۹۹۵ دارند که تاریخ اکران انیمیشن است.


نقشی از «وودی» که پشت سر شخصیت وی در هنگامی که در حال صحبت کردن با «اسلینکی» بر  روی دیوار قرار دارد، در واقع طرح اولیه کارکتر «وودی» است.


«بیل موری» نیز برای صداپیشگی نقش باز لایتر مورد نظر بوده است.


پلاک یکی از ماشین‌ها موجود در این انیمیشن  HTT1195 است؛ که در واقع اشاره به شرکت تهیه کننده این انیمیشن، یعنی Hi Tech Tunes دارد.


این فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۹۵ بوده است.


داستان اسباب بازی قسمت دوم   

در هنگامی که جسی برای اولین بار وودی با صداپیشگی تام هنکس را ملاقات می‌کند جمله Sweet mother of Abraham Lincoln را بر زبان می‌آورد. برگردان فارسی این جمله به صورت «یا جد مادری آبراهام لینکلن» انجام می­گیرد. در واقع نام مادر آبراهام لینکلن، «نانسی هنکس» است که از اجداد خونی «تام هنکس» بوده. «تام هنکس» از نوادگان مستقیم عموی «نانسی هنکس» است.


ذرات گرد و غباری که در ملاقات وودی و «ویزی» در هوا وجود دارد توسط کامپیوتر ایجاد شده است.geocities.ws penguin-big

[منظور از ساخته شدن توسط کامپیوتر این است که بدون طرح یا نقاشی قبلی و کاملاً توسط رایانه ساخته شده است]

در هنگامی که «وودی» روی قفسه‌ها منتظر تعمیر شدن و برگشتن اندی است کابوسی می‌بیند که در آن اسباب بازی‌ها در حال ورق بازی کردن هستند و تمام آنها، ورق تک پیک را در دست دارند که این ورق در فال ورق به معنی مرگ است.


ایده‌های کارتون بازلایتر، حراج خانگی و کابوس «وودی» قرار بود در قسمت اول این مجموعه باشند.


در هنگام صحبت کردن شخصیت «آل» با فرد ژاپنی، پشت تلفن به فرد ژاپنی می‌گوید که  «Dou itashimashite»؛ تلفظ این جمله در زبان
انگلیسی با جمله  Don’t touch my mustache فرقی ندارد؛ که به معنی «به سبیل من دست نزن» است،  ولی در زبان ژاپنی معنی «خواهش می‌کنم» را دارد.


این انیمیشن و دو انیمیشن دیگرِ «دیو و دلبر» و «شیرشاه» تنها انیمیشن‌های شرکت والت دیزنی هستند که توانسته‌اند جایزه بهترین فیلم جشنواره «گلدن گلوب» را از آن خود کنند.


این اولین کار دنباله دار تیم آلن و تام هنکس بود.


هنگامی که «باز» شماره یک ۱ و «باز» شماره دو به یکدیگر برخورد می‌کنند، «باز» ۱ به «باز» ۲ می‌گوید (وضعیت ۴۶۰۴٫۵) که به معنی بیدار شدن از خواب طولانی با اجازه و دستور از مقامات مافوق است. ولی در واقع این عدد قانون منع کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی ایالت کالیفورنیا است.ecx.images-amazon.com 61xj3zD5dxL


«جان راتزنبرگ» در تمام فیلم‌هایی که پیکسار ساخته است به عنوان صدا پیشه حضور داشته است. که از جمله آنها می‌توان به صدای »هارلند» در انیمیشن «هواپیماها»، صدای «یتی» در انیمیشن «دانشگاه هیولاها»، صدای «گوردون» در انیمیشن «شجاع»، صدای «مک» در انیمیشن« ماشین‌ها ۱ و ۲» و … اشاره کرد. وی در انیمیشن داستان اسباب بازی صدا پیشگی کاراکتر خوک را بر عهده دارد.


با توجه به علاقه و وسواس شدید «آل» نسبت به «وودی» هیچ گاه نام «وودی» توسط وی برده نمی‌شود.


رندر کردن هر فریم از صحنه‌های فرودگاه نزدیک به ۷۰ ساعت زمان لازم داشته است.


«ویزلی» در واقع همان پنگوئنی است که در سیستم عامل لینوکس به عنوان لوگو استفاده می­شود.


در هنگامی که باز و بقیه اسباب بازی‌ها در حال عبور از فرودگاه به وسیله قفس‌های کوچک سگ هستند روی صورت «اسلینکی» برچسب­ای با نوشته LHR  وجود دارد که به معنی فرودگاه London Heathrow است.


داستان اسباب بازی قسمت سوم

تام هنکس و تیم آلن اصرار داشتند خطوط دیالوگ‌های خود را با هم ضبط کنند چرا که این دو نفر عاشق به اشتراک گذاشتن حس‌های شان در هنگام ضبط بودند.


در طول فیلم ۳۰۲ شخصیت وجود دارد.


در هنگام ساخت قسمت سوم انیماتور های پیکسار روشی برای ایجاد کردن موادی مانند آب و … ابداع کرده بودند. در واقع بیشتر نگرانی‌های انیماتور ها بر سر ساخت کیسه‌های زباله با حفظ خواص واقعی آنها بوده.


«کن» در طول فیلم ۲۱ لباس مختلف را بر تن می‌کند.


این انمیشین بیشترین فروش را در سال ۲۰۱۰ در آمریکای شمالی داشت.


این انیمیشن اولین انیمیشنی بود که توانست به میزان فروش جهانی یک میلیون دلار دست پیدا کند. ۲۷ آگوست ۲۰۱۰ روزی بود که فروش این انیمیشن به یک میلیون دلار رسید.


ظاهراً نام خانوادگی «اندی»، «دیویس» است. وودی در آغاز فیلم بر روی تابلو دنبال چیزی است که گواهی‌ای به نام اندی دیویس به چشم می‌خورد.


«لیک کلارک» بعد از مرگ «جیم وارنی» در سال ۲۰۰۰ به عنوان صدا پیشه‌ی شخصیت اسلینکی  انتخاب شد. وی قبل از مرگ «وارنی» دوست صمیمی وی بود.


این انیمیشن با حدود ۱۰۲ دقیقه زمان نمایش طولانی‌ترین انیمیشن از سری داستان اسباب بازی است.


در فیلم اول روی کاغذ کادوی آخرین هدیه در پایان فیلم، تصویر دلقکی که در قسمت سوم به وودی کمک می‌کند وجود دارد، با این تفاوت که لبخند نمی­زند.


این انیمیشن پر فروش ترین انیمیشن تاریخ تا قبل از اکران انیمیشن Frozen بوده است.


«داستان اسباب بازی» اولین فیلم پیکسار است که به وسیله تکنولوژی iMaX ساخته شد.images.m-magazine.com toy-story-4-plot-details_640x360


نوشتن و تکمیل فیلمنامه در حدود ۲ و نیم سال به طول انجامید.


این اولین چندگانه‌ای است که بدون اینکه یکی از فیلم‌های قبلی کاندید دریافت جایزه بهترین فیلم اسکار شود، آخرین قسمت آن کاندید دریافت این جایزه شده است.


روی صورت وودی ۲۲۹ نقطه قابل تحرک تعریف شده بود. این نقاط برای شخصیت باز ۲۱۵ نقطه است.


در اصل قرار بود در ابتدای فیلم، «باز» با زنجیر جلوی قطار را گرفته و آنرا نجات دهد.


«لی آنکریچ» و گروه ساخت انیمیشن بعد از اتمام کار تصمیم به تراشیدن موی سر خود گرفتند.


این اولین فیلم از سری فیلم‌های داستان اسباب بازی است که نمره ۱۰۰/۱۰۰ را از طرف سایت  Rotten Tomatoes دریافت نکرده است. این قسمت نمره ۹۹/۱۰۰ را گرفته است.


این انیمیشن بعد از انیمیشن «شگفت انگیزان» دومین فیلم پیکسار است که با زیرنویس پخش شد.

تمامی شخصیت‌های حاضر این سه‌گانه در یک نگاه

دیدگاه
۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

14 Replies to “ذره‎بین: نکات جالب در مورد سه‎گانه «داستان اسباب بازی»”

 1. Violet Mouse گفت:

  مگر فروزن پر فروشترین انیمیشن جهان نیست ؟

  ۰ ۰
  1. SleepyMan گفت:

   چرا دیگه که به شخصه به نظرم حقش نیست :|

   ۰ ۰
  2. Violet Mouse گفت:

   متن خبر الان ویرایش شده ، قبل از کامنت من نوشته بود داستان اسباب بازی های ۳ پرفروشترین انیمیشن تاریخ است .
   ــــ ــ ـ
   وقتی انقدر فروش کرده حتما حقش هست که فروش کرده ، منم خوشم نمیاد و خیلی های دیگه هم شاید خوششون نیاد ولی دلیلی بر فروش نیست.

   ۰ ۰
 2. SHoeib گفت:

  جالب بید
  ===
  این پست “اخرین بازی انجام شده” چرا نمیذارید اقای فخار؟

  ۱ ۰
 3. Nishkhand گفت:

  دو تا نکته من اضافه میکنم
  البته نکات زیادی هست که میتونید توو فروم دیزنی ببینید
  اون مردی که وودی رو تعمیر میکنه همون پیرمردی هست که توو انیمیشن کوتاه دیزنی با خودش شطرنج بازی میکنه این انیمیشن یک سال قبل از اکران نسخه دوم پخش شده
  و اینکه اون دلقک هم قبلا توو انیمیشن کوتاه پیکسار حضور داشته
  اون توپ زردرنگ با ستاره آبی هم که معرف حضور دوستان هست

  ۰ ۰
  1. bat گفت:

   دوست من اون توپ به دلیل شگفت زده کردنشون(به خاطر جایزه باور نکردنیش) به عنوان یک قانون تو تمام انیمیشناشون هست تازه لوگوشون هم بخاطر همون توپ عوض کردن و چیز های زیاد دیگه ای هم هست که جزو قوانینه مثلا ماشینی که روش تابلوی موشکه

   ۱ ۱
 4. caner 2 گفت:

  واقعا منتظر چهارشم :D

  ۰ ۰
 5. Venom Snake گفت:

  ممنون
  ـــــــــــــــــــــــــــــ

  مجموع فروش جهانی یک “میلیارد” دلار نیست؟

  ۰ ۰
 6. PSYCHO MANTIS گفت:

  لذت بردم.
  خسته نباشید به نویسنده ی عزیز ;)

  ۰ ۱
 7. LeonPro گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون.
  فقط قسمت سوم بودجه اش دویست میلیون بود و فروشش یک میلیارد.

  ۱ ۱
 8. Rayman.E گفت:

  تشکر بابت مقاله خوبتون…
  به شدت منتظر قسمت چهارمشم!!!

  ۱ ۲
 9. the Big D گفت:

  توی پیکسار رسم هست که انیماتورا موقع شروع کار همه با هم سرشونو میتراشن و بعد میزارن موهاشون بلند بشه و هر کی بتونه مدت بیشتری موهاشو کوتاه نکنه برندست. :۲۴:

  ۰ ۰
 10. این “تیم آلن” واقعا فوق‌العاده است :) یکی از بهترین کمدین‌های حال حاضر دنیا است.

  ۰ ۰
 11. nobody گفت:

  قسمت “نانسی هنکس” جالب ترین بود به نظرم
  ممنون

  ۰ ۰