چند دلیل برای این‌که «متال گیر» بدون کوجیما هم آینده‌ی خوبی دارد

توسط John Doe در ۱۷ دی ۱۳۹۴ , ۱۲:۰۰

با لغو شدن بازی «سایلنت هیلز» — که با دموی ترسناک P.T آن را می‌شناختیم –، جدایی کوجیما از کونامی و اخبار و آگهی‌های فراوان کونامی برای ساخت یک «متال گیر» جدید، متوجه شدیم که طالع شومی در انتطار مجموعه‌ای پرافتخار است که سازند‌ه‌اش به مدت سی سال آن را سرافراز نگه داشت. وقتی که برگی از تاریخ را ورق بزنیم می‌بینیم که چگونه بازی‌هایی که سازنده‌های سابقشان از آن جدا شده‌اند به چه عاقبت نکبت‌باری افتاده‌اند؛ مانند سری «رِزیدنت ایوِل» که حالا نسخه‌ی آنلاین‌اش را هم می‌بینیم. نکته‌ی بعدی هم درباره‌ی تاْسیس استودیوهای تازه است که باعث می‌شود افرادی مثل شینجی میکامی و ایتاگاکی از محبوبیت بی‌بدیل گذشته‌شان فاصله بگیرند؛ یعنی وقتی که یک سازنده‌ی بالغ و حاذق از ناشرهای گردن‌کلفت جدا می‌شود، ناچار است که استودیویی نوپا با افراد تازه‌‌کار تاْسیس کند که باعث می‌شود ایده‌های سازنده درست پیاده نشوند. هرچند کوجیما با رفتن به سو‌ی سونی حالا جای گرم و امنی دارد، اما قضیه برای متال گیر فرق دارد و آینده‌اش به شدت در هاله‌ی درخشانی از ابهام قرار دارد.

همه‌ی این قضایا دست‌به‌دست هم می‌دهند تا طرفداران — و حتی سازندگان خارجی و دوستان کوجیما مانند جف کیلی — به این موضوع واکنش تندی نشان دهند؛ مخصوصاً وقتی به گذشته نگاه کنیم، احتمال این‌که متال‌ گیر هم به زباله‌دانی مهره‌های سوخته و بربادرفته برود خیلی زیاد می‌شود. ولی بد نیست اگر کمی خشم و غضب را کنار بزنیم و نیمه‌ی پر لیوان را نگاه کنیم. هرچند که باز هم در نهایت نیمه‌ی خالی لیوان محسوس می‌ماند.

دلیل اول: کوجیما تیمش را برای ساخت یک متال گیر بدون حضور خودش آماده کرده است

حدود یک سال قبل از انتشار «متال گیر سالید ۵: فانتوم پین»، کوجیما اعلام کرد این آخرین متال گیری است که خواهد ساخت و روی این موضوع هم خیلی پافشاری کرد تا ثابت کند این‌دفعه دروغ نمی‌گوید و خبری از سرکار گذاشتن طرفدارها نیست. اما در خلال صحبت‌هایش هم گفت که تیمش را برای ساخت یک متال گیر بدون حضور خودش دارد آماده می‌کند. مطمئناً سازنده‌ای که سه دهه بازی‌اش را با چنگ‌ودندان پروش داده، بعید به نطر می‌رسد اگر تیمش را به خوبی آموزش نداده باشد و مطمئناً کوجیما تیم خوبی برای ساخت یک متال گیر جدید تربیت کرده است. حتی اگر تربیت و آماده نکرده باشد، قطعاً تیمی که این همه سال پیش او کار می‌کرده باید چم‌وخم راه را طی این سال‌ها یاد گرفته باشد.

ولی دو ابهام وجود دارد؛ اول این‌که کوجیما با همان تیم روی یک IP جدید دارند کار می‌کنند. بنابراین درحال‌حاضر تیمی برای یک متال گیر جدید تربیت نشده است. حتی اگر افراد مهمی از کوجیما پروداکشنز هنوز هم در کونامی ماندگار شده باشند، پس چرا کونامی برای ساخت یک متال گیر جدید باید آگهی استخدام بزند؟

maxresdefault

دلیل دوم: هیدئو کوجیما تنها بازی‌ساز جهان نیست

یک عادت بدی هست که ریشه‌اش را به‌درستی نمی‌دانم و نمی‌فهمم که چرا همیشه باید این‌قدر در عوام رواج داشته باشد؛ روی صحبتم با تعصب‌های کورکورانه و بی‌دلیل است. آن‌هم در‌حالی‌که هنوز هیچ تقی به توقی نخورده. به‌هرحال باید بدانیم که هیدئو کوجیما تنها بازی‌ساز موفقی نیست که در جهان وجود دارد و مطمئناً در گوشه‌وکنار صدها استعداد کشف نشده قرار دارد. بعید نیست که یکی از همین استعدادهای کشف نشده بیاید و سکان‌دار جدید متال گیر شود. اتفاقی که چندین سال پیش برای مجموعه‌ی «فال‌آوت» رخ داد؛ یعنی زمانی که تاد هاواراد به‌عنوان کارگردان جدید این سری به روی کار برای «فال‌آوت ۳» آمد که موفقیت آن را هم به‌ خوبی دیدیم.

همین‌طور بهتر است بدانیم که قبل‌‌ها هم متال گیرهای بدون کوجیما ساخته شده‌اند که بازی‌های تقریباً موفقی هم بودند؛ مانند دو شماره‌ی Metal Gear Acid و همین‌طور «متال گیر سالید:‌ پرتابل آپس» که با وجود عرضه شدن آن روی کنسول دستی پی‌اس‌پی، باز هم موفقیت خوبی داشت و با میانگین نمرات ۸۷ به کارش پایان داد.

دلیل سوم: پایه‌‌‌‌های اصلی حی‌وحاضرند

کوجیما در متال گیر سالید ۵ ریسک بزرگی را پذیرفت و شیوه‌ی همیشگی متال گیر را دگرگون کرد؛ محیط‌ها را گستراند و جهان‌آزاد را به دنیای آن هدیه داد. حتی یک موتور پایه‌ی جدید و ماورای بهینه هم به اسم «فاکس انجین» ساخت که کار کردن با آن بسیار ساده است؛‌ برای مثال می‌شود به ویدئویی اشاره کرد که در آن ساخت‌وساز این موتور را مشاهده می‌کنیم و می‌بینیم که چگونه در عرض سی ثانیه پرجزئیات‌ترین بخش آفریقا با شکلی خیلی ساده ساخته می‌شود. موضوع بعدی هم بهینه بودن آن است. همین متال گیر سالید ۵ با آن همه امکانات و نقشه تنها حدود سی گیگ فضا اشغال می‌کرد، درحالی‌که این روزها بازی‌های خطی و کوچکی را می‌بینیم حجمی بسیار بیش‌تر دارند. بنابراین سازنده‌های جدید متال گیر از بابت این موضوع راحتند و می‌توانند محیط‌های بسیار بزرگ‌تر و باجزئیات‌تری را در شماره‌ی بعدی پیاده کنند. چون محیط‌های متال گیر سالید ۵ علی‌رغم مانورهای فراوان کوجیما روی آن، به‌شدت بی‌جزئیات و کم‌عمق بود و این می‌تواند درسی باشد برای تیم جدید. حتی جهان‌باز بازی بودن هم با وجود امکانات زیادش هنوز جا برای پیشرفت دارد. هرچند امیدوارم که تیم جدید اصلاً به سراغ جهان‌باز نرود و همان متال گیر خطی و دوست‌داشتنی گذشته را تحویل دهند.

دلیل چهارم: وجود حفره‌ی بزرگ داستانی و یک تایم‌لاین بسیار گسترده

*اگر هنوز متال گیر سالید ۵ را تمام نکرده‌اید این بخش را نخوانید

کوجیما گفته بود که متال گیر سالید ۵ تمام چاله‌‌ها و حفره‌های داستانی این سری را می‌بندد اما پایان بازی شوک بزرگی را بهمان وارد کرد؛ پایان بازی نه‌تنها حلقه‌ی سری را نبست و در آن خبری از تشکیل «اوتر هیوِن» نبود، بلکه یک اندینگ کاملاً باز بود که هر کس می‌توانست برداشت‌های متفاوتی از آن داشته باشد. همین هم باعث شده تا تئوری‌های بزرگ و بی‌پایانی تشکیل شوند.

به اتمام رسیدن متال گیر سالید ۵ در اوج و زمانی که هنوز برای پرداخته شدن به آن جا زیاد داشت، برای طرفداران موضوع تاْسف‌باری هست اما برای تیم جدید یک نقطه‌ی عطف به‌شمار می‌رود. آن‌ها می‌توانند همان پایان را با بیگ باس واقعی در آمریکا ادامه دهند. همان‌طور هم که می‌دانید بازه‌ی زمانی ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۵ ماجراهای زیادی در آن اتفاق می‌افتد؛ مانند سفر بیگ باس به مناطق مختلف و بازگشت به فاکس، آشنایی با گری فاکس و خواهر ناتنی‌اش نائومی هانتر، تشکیل اوتر هیون، ملافات با سالید اسنیک و فرستادنش به اوتر هیون برای نابودی ونوم اسنیک، ساخت زنزیبار لند، و از همه مهم‌تر، سقوط و شیطانی شدن بیگ باس و… همه موضوعاتی‌اند که جا برای پرداخته شدن بسیار دارند و اگر تیم جدید از این ایده‌ها به‌درستی استفاده کند، بعد از مدت‌ها با متال گیری می‌توانیم روبه‌رو شویم که داستانش همان چیزی می‌شود که باید در فانتوم پین می‌شد.

حتی بازه‌ی زمانی ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۴ هم می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. می‌توانیم شاهد بیدار شدن بیگ باس در این بازه باشیم که همانجا هم سروکله‌ی سایفر برای نجات بیگ باس پیدا می‌شود و همان قضایای شستشوی مغزی ایهب پیش می‌آید. فقط با کمی فکر کردن می‌شود از این بازه‌ی زمانی ایده‌های داستانی خوبی استخراج کرد و یک متال گیر مجزا برای آن ساخت.

بعد از این‌که این صحنه را می‌بینیم و متوجه می‌شویم که چند سال است سرکار بوده‌ایم، تازه خوش‌حال می‌شویم که بالاخره بعد از ساعت‌‌ها بازی می‌خواهیم در نقش رئیس بزرگ قرار بگیریم اما همین‌جاست که کوجیما ناجوانمردانه صحنه را کات می‌زند و ما را در درد فانتوم بزرگی رها می‌کند. با توجه به چیزی که از داستان آینده‌ی این سری می‌دانیم، ادامه‌ی این صحنه خیلی نقش اساسی و بزرگی دارد که به آن در فانتوم پین پرداخته نشد. بنابراین دست تیم بعدی برای ادامه‌ی این سکانس کاملاً باز است.

دلیل پنجم: لج‌ولج‌بازی بین کونامی و کوجیما

هنوز چیز زیادی مشخص نیست، اما شایعات حاکی از آن‌اند که مدیر کونامی از کوجیما نفرت دارد؛ این نفرت آن‌قدر زیاد است که شعله‌های خشمش به پاک شدن اسم کوجیما از روی باکس‌شات بازی‌هایش رسیده. بنابراین کونامی برای اثبات این‌که به کوجیما نیازی ندارد، بدیهی است اگر تمام تلاشش را برای ساخت یک متال گیر خوب انجام دهد. همچنین آن‌ها با متال گیر سالید ۵ سود بزرگی به جیب زده‌اند و با Micro-T هنوز هم مشغول پاروکردن پول‌ هستند. پس برای متال گیر بعدی سرمایه‌گذاری خوبی خواهند کرد. به‌هرحال همیشه همین رقابت — هرچند اینجا لج‌ولج‌بازی است! — باعث شده تا سازندگان تکانی به خودشان دهند تا بازی‌ آن‌ها حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

دلیل ششم:‌ متال گیر بعدی راهی جدا از سری دارد

با این‌که ناقص بودن داستان فانتوم پین راه‌ را برای یک متال گیر با داستانی گیرا هموار کرده است، اما در اکثر مواقع کونامی به‌جای استفاده از نام Metal Gear Solid، از Metal Gear خالی استفاده کرده و احتمالاً می‌خواهد که متال گیر بعدی راهی جدا از بقیه‌ی نسخه‌ها داشته باشد. همین هم باعث می‌شود که تیم بتواند دقیقاً همان‌چیزی را که می‌خواهد بسازد و موقع ساخت بازی، در Lore طولانی این بازی گیر نکند و داستانی بی‌تناقص را خلق کند. همچنین این عامل سبب می‌شود تا تیم خیلی پیرو ریشه‌ها نباشد و اصلاً سبکی جدید را در بازی پیاده کند؛ مانند بازی Metal Gear Rising: Revengeance که اتفاقاً خیلی هم بازی موفقی شد. مورد بعدی هم این است که جدایی راه متال گیر بعدی از پسوند سالید، منجر به این می‌شود که بازی‌کن‌ها و منتقدها آن را به چشم یک بازی نو ببینند و خیلی سراغ مقایسه با متال گیرهای گذشته نروند.

دلیل هفتم: ریمیک!

این دلیل شاید بیش‌تر از همه‌ی دلایلی که در بالا گفته شد بعید به نطر برسد، ولی اگر اتفاق بیافتد حتی متعصب‌ترین طرفداران هم راضی خواهند شد. البته فقط طرفداران قدیمی نیستند که سرحال می‌شوند، بلکه وقوع چنین اتفاقی می‌تواند برای کسانی هم که تا به‌حال این سری را انجام نداده‌اند خبر خوشایندی باشد. اگر تصور کنیم کونامی هنوز هم کمی عقل در کله‌اش مانده است، احتمالاً پیرو راه شرکت‌هایی مثل کپکام خواهد شد که به‌جای عرضه‌ی دنباله‌های بی‌مصرف، به‌سراغ بازسازی نسخه‌های قدیمی آثارش می‌رود. بازسازی متال گیر ۱ و ۲ هم بیش‌تر از همه‌چیز می‌تواند برای طرفداران لذت‌بخش تمام شود. همین‌طور ریمیک کردن بازی‌های گذشته شاید خرج زیادی نداشته باشد، اما می‌تواند فروش واقعاً رضایت‌کننده‌ای داشته باشد که برای کونامی‌ای که وضع مالی درستی ندارد به‌شدت عالی است. حداقل می‌تواند جیب‌شان را در حدی پر کند که برای ادامه‌ی متال گیر دیگر به کمبود پول و سرمایه دچار نشوند.

دیدن صحنه‌ی سلاخی شدن ونوم اسنیکِ ‌‌شیطانی توسط سالید اسنیک آن هم در قالبی سه بعدی صحنه‌ی ترش و شیرین و غریبی خواهد شد که نمی‌دانیم باید ناراحت باشیم یا خوشحال!

تمامی دلایلی که در بالا گفته شد در حد «اما» و «اگر» هستند و معلوم نیست که واقعاً رخ دهند یا نه. شاید اصلاً کونامی دوباره یک اشتباه را دو بار تکرار کند و نسخه‌های بعدی را یک فاجعه‌ی بی‌نمونه بسازد. اما همان‌طور که گفتم، اگر نیمه‌ی پر لیوان را ببینیم همچنان روزنه‌های فراوانی از امید باقی هست که می‌گوید وضعیت آن‌قدرها هم وخیم نمی‌شود. در نهایت، شما آینده‌ی متال گیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

[منبع: دنیای بازی]

دیدگاه
۱۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

12 Replies to “چند دلیل برای این‌که «متال گیر» بدون کوجیما هم آینده‌ی خوبی دارد”

 1. A.F.A گفت:

  تشکر از اقا یونس بابت مطلبشون.
  کونامی هم اگه واقعا برای ساختن قسمت تازه ای برای این سری جدیه،بهترین کار خلق یک سری جدا از solid.اینطوری تیم سازنده هم زیرفشار خیلی کمتری کار میکنه،هم دستشون مقداری بازتره.تا اینکه مجبور بشن داستانشون رو در یک سلسله وقایع از پیش مشخص،ولی نچندان قطعی قرار بدن.
  کی از یک سری بازی جدید که نام metal gear رو هم یدک بکشه بدش میاد؟ریمیک دو نسخه قدیمی بازی هم بد فکری نیست.خوب چیزایی میشه ازشون دراورد.
  البته تا زمانی که کیفیت پایین و قصد ادامه و تحریف داستان زیبای کوجیما رو هم نداشته باشند.
  درمورد عکس اخر هم،این صحنه مربوط میشه به متال گیر ۲،سالید اسنیک.که وقایعش در زنزیبارلند میگذره و اسنیک متوجه میشه که بیگ باس هنوز زندس و قصد تاسیس یک کشور مستقل نظامی رو در این منظقه داره.و درا خر هم به همین صورتی که مشاهده میکنید،بیگ باس رو میسوزونه و بعدتر،سایفر(میهن پرستا)بدن سوخته و کم سوی رییس بزرگ رو پیدا میکنند و ادامش رو هم که در سری سالد دیدیم.اون چیزی که شما در زیر این عکس نوشتید،مربو میشه به نسخه اول متال گیر.اونجا بیگ باس مورد بحث ونومه که کشته هم میشه.ماجرای سوزوندن مربوط میشه به دومین قسمت.

  ۰ ۰
 2. reza_only گفت:

  پست جالبی بود.
  ولی من قبول ندارم. همین متال گیر هم که کوجیما ودش ساخت به دلم ننشست (به عنوان یک متال گیر) اگه خودش نباشه که دیگه خدا میدونه چی میشه.
  به علاوه با تغییر رویه ی کونامی بعید میدونم دیگه توجه زیادی به بازی های کنسولی بکنن

  ۰ ۰
 3. اگر به Silent Hill و سرنوشتش بعد از منحل شدن Tea m Silent نگاه کنیم، متوجه میشیم که Konami ممکنه بازی قابل احترامی بسازه ولی هیچ وقت این سری دیگه مثل قبل نمیشه.
  Kojima تنها بازی ساز جهان نیست، اما یکی از خاص ترین بازی سازهاست. بقیه خیلی هم تلاش کنن فقط می تونن ازش تقلید و کپی کنن برای ساخت متال گیر که این تقلید کردنا بعضی موقع ها بدجوری ضایع است و تو ذوق می زنه.

  ۰ ۰
 4. king گفت:

  کونامی داره دقیقا کاری رو می کنه که ۱۱سال پیش کپکام کرد و متالگیر هم دقیقا به همون سرنوشتی دچار میشه که رزیدنت اویل شد :۲۳: :۲۴:

  ۰ ۰
  1. فکر می‌کنم کم‌کم دیگه باید این قضیه‌ی کپکام و میکامی رو فراموش کنیم. الآن هر وقت یه چیزی درباره‌ی کوجیما و کونامی می‌یاد، همه می‌گن کونامی هم همون کپکام و یوبی‌سافت و… :۲۴: دیگه زیاد شنیدیم این مثال‌ها رو. به‌هرحال کونامی برای خودش توی آسیا شرکت بزرگیه. این‌طوری نیست که اصلاً یادشون نباشه شرکت‌های قبلشون چیکار می‌کردن. به نطرم اتفاقاً سازنده‌ها دارن کم‌کم آدم می‌شن. EA که وقتی دید دو سال پیاپی داره بدترین شرکت آمریکا می‌شه، رویه‌ی کارشو عوض کرده و یکمی مثبت‌تر شده. حتی یوبی‌سافت هم که امسال می‌خواد به اساسین کرید یه استراحتی بده. (وقتی کوتاکو این موضوع رو تاْیید کرده دیگه احتمال تکذیب شدنش فکر کنم ۱٪ باشه.) پس بعید نیست کونامی هم یه درس‌هایی گرفته باشه و نباید این‌قدر احمق باشه که دقیقاً‌ گذشته‌ی بقیه رو تکرار کنه.
   ــــــــــــــــــ
   پ.ن: ضمن این‌که متال گیر سالید یه بازی خیلی تجاری مثل CoD و AC هم نیست که متال گیر رو سالیانه کنه. هرچند بازم می‌گم اینا فرضیه‌ست و فعلاً باید صبر کرد.

   ۰ ۰
  2. king گفت:

   اشتباه می کنی دقیقا کپی هم اند :۲۴:
   میکامی تغییرات گسترده ای در رزیدنت اویل ایجاد و ابر شاهکاربزرگ RE4 خلق کرد :۱۵:
   درست مثل کوجیما :۲۴:
   بعدش استودیوی شماره ۴ تعطیل شد :11:
   درست مثل کوجیما پروداکشن :۲۳:
   بعدش کپکام با جمع کردن باقیمانده های استودیو شماره ۴ و با تغییرات اندک رزیدنت اویل ۵ ساخت :۲۳:
   دقیقا مثل کاری که کونامی قصد انجامشو داره :11: :۱۲: :۱۲:
   ایا این نشانه ها کافی نیست تا ایمان بیاورید :lol:

   ۰ ۰
  3. A.F.A گفت:

   رزیدنت ۵ هم واقعا عنوان خوبی بود.
   مسعله از بعد این قسمت شروع شد.کم کم سری از اوجش فاصله گرفت و …
   فعلا کاری جز صبر کردن از ما برنمیاد.باید صبر کنیم و ببینیم کونامی واقعا چه برنامه هایی برای متال گیر داره.

   ۰ ۰
 5. caner 2 گفت:

  یعنی یه درصد فکر کنید متال گیر بعدی بدون حضور بیگ باس باشه :۱۲:

  ۰ ۰
 6. Dverbame گفت:

  کونامی اگر میخواست نسخه خوب بده … فصل ۲ این متال گیر رو اینجوری نمیداد … :17:

  ۰ ۰
 7. Snake Fox گفت:

  رییس کونامی عجب بی پدر مادریه
  از متال گیر الان فقط اسش مونده اونم ریدمان کن بزار اونجا ی مش لاشی تو این کونامیه
  ار الان اینده رو میبینم مثل assassins هر ساله ی نسخه میدن بیرون
  تف تو اون شرفتون دم استاد گرم لقمه رو حاضر اماده گذاشته تا بیان چنگ بزنن ببرن از موتور بازی گرفته تا …..
  روزی پنج بار میرم تو پیج کونامی فحش میدم بهشون حالا نگا کن :11:

  ۰ ۰
 8. 47 گفت:

  شک دارم بشه

  ۰ ۰
 9. nobody گفت:

  به نظر من نسخه بعدی متال گیر به خوبی فانتوم پین میرسه.مهمترین دلیلی هم که برای ادعام دارم،بخش پنجمی که گفتی” لج‌ولج‌بازی بین کونامی و کوجیما”
  کونامی در حال حاضر، وحشتناک زیر فشار همه جانبه قرار داره و تنها راه بیرون اومدن از این مخمصه انتشار یک نسخه قابل قبول متال گیر هستش.برای همین تمام تلاشش رو میکنه که خودش رو بدون کوجیما اثبات کنه
  البته امیدوارم اولین نسخه ای که بدون حضور استاد میبینیم،ریمیک باشه

  ۰ ۰