به مناسبت باز سازی فاینال فانتزی ۷| دنیای‌های مجازی در جهان فاینال فانتزی

توسط صادق شجاعی‌فرد در ۱۱ دی ۱۳۹۴ , ۱۸:۰۰

به تازگی شرکت اسکوئر انیکس اعلام کرده که بازی فاینال فانتزی ۷ را بازسازی خواهد کرد. این نسخه از فاینال فانتزی ۷، تنها یک بازسازی ساده نیست و به نظر می‌رسد با داستان متفاوتی روبه‌رو باشیم. تمام نسخه‌های این بازی دارای نقاط مشترکی با یکدیگر هستند؛ اما این شباهت‌ها در میان نسخه‌ی ۷ و ۱۳ بازی به قدری زیاد است که در سراسر اینترنت و تالارهای گفتگوی طرفداران این بازی، صحبت‌هایی در مورد ارتباط این دو بازی با یکدیگر مطرح شده است.

به مناسبت انتشار مجدد بازی فاینال فانتزی ۷، در این مقاله به تعدادی از این شباهت‌ها خواهیم پرداخت.

اخطار: در صورتی که نمی‌خواهید داستان این دو بازی برای شما فاش نشود از خواندن ادامه‌ی مقاله خودداری کنید.

همزادهایی به نام کلود و لایتنینگ

از همان اولین لحظات معرفی بازی فاینال فانتزی ۱۳، اکثر طرفدارها و منتقدین متوجه شباهت کامل شخصت‌های کلود و لایتنینگ شده بودند. طراحی فیزیک و صورت این دو شخصیت کاملا مانند یکدیگر است و تنها در مدل و رنگ مو با یکدیگر تقاوت دارند. این تشابه ظاهری در ابتدا باعث شده بود تعداد بسیاری از طرفدارها نسبت به این حرکت واکنش نشان بدهند؛ اما با توجه به مواردی که در ادامه‌ی مقاله آورده می‌شود، به نظر می‌رسد این دو نفر، همزادهای یکدیگر در دنیاهای موازی باشند. ممکن است در یکی از بازی‌های آینده‌ی این مجموعه کلود و لایتنینگ کنار یکدیگر مشاهده شوند.

2uhrck0

lightning_and_cloud_by_eydx-d392c2c

می‌توانید این شباهت را در این تصویر و تصویر بالا مشاهده کنید.

 

پایان‌های مشابه

یکی دیگر از شباهت‌های این دو بازی که احتمال موازی بودن دنیاها را قوی‌تر می‌کند مشابه بودن پایان‌های نسخه ی ۷ و ۱۳ است.

در نسخه‌ی ۷ یک شهاب سنگ و در نسخه‌ی ۱۳ شهر کاکون (cacoon) در حال سقوط روی زمین هستند. قهرمان‌های هر دو بازی در تمام طول داستان سعی دارند تا جلوی این اتفاق را بگیرند تا از نابودی زمین و شهر کاکون جلوگیری کنند.

در نسخه‌ی ۷ یکی از شخصیت های اصلی زن داستان با نام آیریس که از آخرین بازمانده‌های یک نژاد باستانی است،  با فدا کردن خود و تبدیل شدن به جریان زندگی – شریان اصلی انرژی زمین در فاینال فانتزی ۷ – جلوی سقوط شهاب سنگ را می‌گیرد. در فاینال فانتزی ۱۳ نیز این کار را ونیل و فنگ با تبدیل شدن به نوعی انرژی خاص انجام داده و از برخورد کاکون با زمین جلوگیری می‌کنند.

در زمانی که این اتفاق می‌افتاد قهرمان‌های فاینال فانتزی ۷ از درون کشتی هوایی و قهرمان‌های نسخه‌ی ۱۳ از روی زمین این حادثه را مشاهده می‌کنند و می‌گویند نمی‌توانیم کاری جز تماشا کردن انجام دهیم.

Lifestream_and_Meteor_ACC

سقوط شهاب سنگ در فاینال فانتزی ۷

cocon

سقوط کاکون در فاینال فانتزی ۱۳

 

جاودانگی

از زمان پایان داستان فاینال فانتزی ۱۳ تا فاینال فانتزی ۳-۱۳ یک فاصله‌ی زمانی ۵۰۰ ساله وجود دارد. در واقع به علت حوادث پیش آمده و سفر در زمان‌های متعدد تعدادی از شخصیت‌ها، روند طبیعی زمان به هم خورده و گذر زمان متوقف شده است. در این مدت ۵۰۰ سال هیچ کس پیر نشده و کودک بازیگوش همچنان کودک و پیرمرد نانوا همچنان پیرمرد مانده و زنده است. این موضوع را می‌توان در فاینال فانتزی ۲-۱۳ نیز مشاهده کرد. شخصیت هُپ در تمام طول داستان و حتی با گذر زمان و سفر به ۲۰۰ سال آینده کوچکترین تغییری نکرده و پیر نشده است.

موضوع ذکر شده با کمی دقت در فاینال فانتزی ۷ نیز قابل مشاهده است. بعد از پایان داستان فاینال فانتزی ۷ و جلوگیری از سقوط شهاب سنگ، صحنه‌ای به نمایش در می‌آید که یکی از شخصیت‌های اصلی بازی را بر لبه‌ی پرتگاهی نشان می‌دهد. در زیر این صحنه نوشته‌ی «۵۰۰ سال بعد» به نمایش در می‌آید. داستان انیمه نجات کودکان که ادامه‌ای بر داستان نسخه‌ی ۷ است دقیقا از این صحنه شروع می‌شود و شما می‌توانید از صحنه را با کیفیت بالاتر در نجات کودکان مشاهده کنید.

acc_500_years_later

تصویر متعلق به کات‌سین پایانی بازی فاینال فانتزی ۷ است که در انیمه‌ی نجات کودکان باز سازی شده است

 

صحنه‌ی مرگ

مرگ آیریس و یکی از شخصیت های اصلی زن نسخه‌ی ۲-۱۳ بسیار به یکدیگر شباهت دارد. در فاینال فانتزی ۷ بعد از کشته شدن آیریس به دست سفیروث، کلود او را به آب می‌سپارد. در نسخه‌ی ۲-۱۳ نیز شخصیت منفی دستان، دقیقا به همان شیوه، فرد مورد علاقه‌ی خود را به آب می‌سپارد.

maxresdefault

صحنه‌ی مرگ آیریس

Caius_puts_Yeul_into_water

صحنه‌ی مرگ موجود در فاینال فانتزی ۲-۱۳

 

به دنبال نجات فرزند

هر دو شخصیت بَرِت از نسخه‌ی ۷ و سِز از نسخه‌ی ۱۳ با هدف نجات فرزندان خود، ماجراجویی را شروع کرده‌اند. همچنین هر دو نفر از سلاح گرم برای مبارزه استفاده می‌کنند.

شهرها و نگهبانان

شهر ابتدایی بازی در نسخه‌های ۷ و ۱۳ تقریبا شبیه به یکدیگر هستند؛ اما نیروهای شهر و سلاح‌های آن‌ها در هر دو نسخه کاملا به یکدیگر شباهت دارند.

G-Soldier_FFVIII

نگهبان‌های فاینال فانتزی ۷ و ۱۳ در کنار هم

دشمن‌ها

تعدادی از موجودات و دشمن‌های بازی مانند گرگ‌ها در هر دو نسخه مشترک هستند.

خلبان

تقریبا در تمام نسخه‌های این مجموعه به خصوص در نسخه‌های ۷ و ۱۳ خلبان کشتی هوایی، سید، نام دارد. سید معمولا در تمام نسخه‌ها از ویژگی‌های شخصیتی ثابتی برخوردار است.

با توجه به توضیحات بالا،  سه احتمال در مورد این دو نسخه‌ پیش می‌آید:

با توجه به گذر زمان یکسان، احتمالا هر دو بازی در یک دنیا و زمان اتفاق افتاده است؛ اما هر کدام ماجراجویی‌های خود را دنبال کرده‌اند. در این حالت آن سنگ آسمانی برای هر گروه یک معنی داشته و جریان زندگی، ونیل و فنگ با کمک هم جلوی آن را گرفته‌اند.

می ‌توان با توجه به شباهت‌ها، احتمال موازی بودن دنیاها را نیز مطرح کرد.

حالت سوم نیز با توجه به توضیحات داستان فاینال فانتزی ۷ و راوی نجات کودکان، یکی بودن دنیاها اما در زمان‌های مختلف نشان داده می‌شود. براساس این توضیحات، جریان زندگی، شریان اصلی زندگی و انرژی زمین است. همچنین این نیرو مانند زنجیره‌ی تاریخ عمل کرده و باعث می‌شود تا حوادث یکسانی به شکل‌های متفاوت در طول تاریخ اتفاق بیفتند. این موضوع می‌تواند ثابت کند که دنیای هر دو نسخه یکی بوده و تنها در دو زمان متفاوت تکرار شده است.

همچنین در یکی از بازی‌های مبارزه‌ای بر اساس این سری، تمام شخصیت‌های این مجموعه از دنیای‌های موازی در یک مکان احضار می‌شوند.

شباهت‌های بسیار دیگری وجود دارند که از نظر نویسنده این مقاله پنهان مانده‌اند. تمام موارد ذکر شده زاده‌ی ذهن نویسنده‌ی این مقاله بوده و ممکن است این دو بازی هیچ ارتباطی به یکدیگر نداشته باشند. از طرفی داستان نسخه‌ی بازسازی متفاوت از نسخه‌ی اصلی است و ممکن است در این نسخه یا در سال‌های آینده این دو گروه را در کنار یکدیگر مشاهده کنیم.

به نظر شما چه شباهت‌های دیگری در این دو نسخه وجود دارند و نظر شما در مورد آن‌ها چیست؟

 

دیدگاه
۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

4 Replies to “به مناسبت باز سازی فاینال فانتزی ۷| دنیای‌های مجازی در جهان فاینال فانتزی”

 1. LeonPro گفت:

  شایدم واسه سیزده دیگه حال نداشتن همه چیزو از اول طراحی کنن از شماره هفت الگو برداریش کردن. :۲۴:

  ۰ ۰
 2. Meraj Fathi گفت:

  خیلی دوس دارم sephiroth رو با گرافیکی متفاوت با قدیم ببینم :*:
  مثل نمسیس یکی از باس های تاریخی صنعت گیمه :*:
  حالا برام جای سواله که گیم پلیش قراره چه شباهتی با اونی که تو پی اس ۱ تجربه کردیم داشته باشه..

  ۰ ۰
 3. the Big D گفت:

  مقاله ی خوبی بود. فقط اینکه نجات کودک انیمه نیست. انیمیشنه. ممنونم

  ۱ ۰
 4. Youneswini گفت:

  حالا کدوم عکس کیفیت واقعیه ؟ :27: من اونو میخوام :27: :27:

  ۰ ۰