توسط فرهنگ هدایتی در ۱۵ آبان ۱۳۹۴ , ۲۰:۰۰

هنوز مدت زیادی از زمانی که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که بتوان با دسته‌ی کنسول‌ها، شوتر اول شخص بازی کرد؛ نگذشته است. تجربه‌ی بازی با موس و کیبورد برای این سبک از بازی‌ها به قدری لذت بخش و آسان بود که کم‌تر کسی تمایل داشت که دسته دست گرفته و خود را با آنالوگ راست و چپ وفق دهد تا بعد از نیم ساعت بتواند یک نفر را هدشات -آن‌هم به زور- کند. حتا با وجود قوی‌تر بودن و پایدارتر و کم دردسرتر بودن بازی با پلی‌استیشن ۲ و ایکس‌باکس، همه ترجیح میدادند تا دردسرهای مربوط به بازی کامپیوتر را به جان خریده ولی با موس و کیبورد ندای وظیفه بازی کنند. کالیبره کردن الکترونیک آرتز و اکتیویژن و… هم برای بهینه‌سازی بازی‌های‌شان برای کنسول‌ها دوای درد نشد تا اینکه شرکت بانجی یک بازی برای ایکس باکس ارایه داد که ادعای رقابت دسته با موس و کیبورد را به وسیله‌ی آن مطرح کند. هیلو!

h5-guardians-concept-kamchata-skyfall

و بله. درست بود. به قدری راحت و روان می‌شد بازی را انجام داد که همین قشر از بازی‌کننده‌ها به خود آمده و فهمیدند که اگر با کنسول‌ها نمی‌توان کانتر استرایک بازی کرد در عوض می‌شود از دنیای جدید هیلو با شوتینگ بسیار روان لذت برد. در واقع این بازی بود که همه را مجاب کرد با کنسول‌ها تیراندازی اول شخص بازی کنند. اصلا نمیخواهم راجع به شخصیت‌پردازی، داستان سرایی، طراحی مرحله و هنر سری هیلو حرفی بزنم که نیازی به حرف زدن من هم نیست. همه در جریان هستند که بانجی چه انقلابی کرد و تعداد طرفدارهای این سری هم بیان‌گر همه چیز هست. شماره ۲و ۳ و ۴ بازی هم منتشر شدند و یکی از یکی بهتر. با این‌که شماره‌ی آخر را بانجی نساخت و میراث‌اش را به ۳۴۳ سپرد؛ باز هم کمبود و نقص خاصی به چشم نیامد.

h5-guardians-establishing-campaign-battle-of-sunaion-wrecking-ball

همه‌ی این مقدمه به نسبت طولانی برای این بود که بگویم هیلو ۵ انتظارات من را بر آورده نکرد. در واقع از آن روند رو به رشد و خیلی خوب که انتظارش را داشتم در  نسل جدید از این فرانچایز بزرگ ببینم خبری نبود. باز هم کاری به داستان ندارم. داستان بازی خوب است و مثل سریال‌هایی که جدیدا مد شده‌اند هر قسمت که ۱ یا ۲ سال طول میکشد ساخته شده. بازی در هر مرحله ۲۰ دقیقه از کل داستان را تعریف کرده و آن را رها می‌کند و جالب این‌جاست که داستان هنوز قرار است ادامه داشته باشد. پس از اتفاق‌های هیلو ۴ و جایی که داستان شما را به مرگ کورتانا سوق میدهد، در ابتدای هیلو ۵ پیغامی از سیاره‌ای بسیار دور می‌رسد که کورتانا هنوز زنده است. این موضوع باعث می‌شود تا مسترچیف و ۳ نفر از یاران وفادارش ماموریت اصلی خود را رها کنند و در قالب تیم آبی به دنبال کورتانا بشتابند. فرمانده که متوجه این موضوع می‌شود تیم اوسایرس به سرپرستی اسپارتان لاک را مامور می‌کند تا تیم آبی را برگردانند. اسپارتان لاک را از نظر قدرت نظامی برابر با مسترچیف معرفی می‌کنند اما یاران او همه ورودی جدید هستند که خیلی هم با روحیات یکدیگر آشنایی ندارند. هر چند شخصیت‌پردازی قوی تیم سازنده که این را از بانجی به ارث برده کارش را خیلی خوب انجام می‌دهد و با دیالوگ‌های آشنایی‌ای که بین تیم اوسایرس رد و بدل می‌شود بازی‌کننده را هم با آن‌ها آشنا می‌کند.

h5-guardians-blue-team-bounding-overwatch

شما با ۷ نفر از دوستانتان می‌توانید به صورت همزمان بازی را پیش ببرید و هر کدام نقش یکی از شخصیت‌ها را به عهده بگیرید. چون مراحل طوری طراحی شده که با هر ۲ تیم به موازات به بازی بپردازید. پیشنهاد می‌کنم اگر میتوانید حتما حداقل ۳ تا دوست پیدا کنید و به صورت همکاری با هم بازی را انجام بدهید چون هم خیلی لذت بخش‌تر است و هم این‌که بازی به صورت تک نفره قطعا اعصاب شما را خرد می‌کند چون هوش مصنوعی هم تیمی‌های‌تان با جلبک فرقی ندارد. در حدی که حتا نمیتوانند از عهده نجات دادن شما (Revive) بر آیند چه رسد به این‌که بخواهند در مواقع حساس به شما کمک کنند. در عوض هوش مصنوعی دشمن‌ها به قدری خوب هست که بعضی اوقات احساس می‌کنید با رقیب انسانی طرف هستید. جابه‌جایی‌های خیلی خوب، ترکیب‌های هوشمندانه و هدف گیری دقیق از خصوصیت بارز ۹۰ درصد دشمن‌های بازی است. یکی دیگر از نقاط قوت بازی سلاح‌های متنوع و کارآمد است که بازی به صورت خودکار ما را مجبور می‌کند که از تک تک آن‌ها استفاده و حس خوب شلیک با آن‌ها را تجربه کنیم. هر چقدر حس استفاده از سلاح‌ها خوب هست حس از بین بردن دشمنان، پریدن، راه رفتن و بقیه‌ی حس‌ها خوب نیست. حتا در مرحله‌های خوب طراحی شده با سفینه و تانک و آدم آهنی، آن حس خوبی که باید، بهمان دست نمیدهد. اگر می‌خواهید منظورم را از حس خوب در بازی شوتر متوجه بشوید باید «سرنوشت» را بازی کنید. بازی سرنوشت بانجی کاری کرده تا عدم توانایی ۳۴۳ در نگهبانی از فرنچایز هیلو به چشم بیاید. به قدری همه چیز در سرنوشت خوب است که نمیشود هیلو ۵ را از نظر روند بازی با آن مقایسه نکرد.

h5-guardians-fp-campaign-battle-of-sunaion-gatekeeper

گرافیک بازی و طراحی محیط معقول است ولی چیزی نیست که دهانمان را باز بگذارد. نرخ فریم خیلی خوب است و اصلا چشم را اذیت نمی‌کند ولی در برخی از صحنه‌ها به خصوص صحنه‌هایی که محتوای زیاد دارند و محیط خیلی شلوغ است با افت شدیدی مواجه می‌شویم که احتمالا مربوط به سخت‌افزار است. موسیقی و گروه صدا هم کار خودشان را به خوبی انجام داده و از عهده‌ی وظایف خود بر آمده‌اند. و اما بخش اصلی و مهم بازی بخش چندنفره‌ی آن است. جایی که دیگر هیچ‌گونه ایرادی نمی‌توان از آن گرفت و بخشی که الان حکم زنده نگه داشتن یک عنوان را در بازی‌های امروزه بازی می‌کند. این بخش به بهترین شکل ممکن ارزش خرید بازی را تضمین می‌کند و همه‌ی ایرادهای بخش تک نفره را هم به باد فراموشی خواهد سپرد. در این قسمت علاوه بر مودهای کلاسیک بخش چندنفره بازی‌‌های این سبک، بخش‌های ماموریتی و گروهی هم به بازی اضافه شده که امکان تقابل در قالب تیم‌های بزرگ‌تر را هم به بازی‌کننده‌ها می‌دهد. در نظر داشته باشید حجم آپدیت اولیه برای این بخش ۹ گیگ است. پس خودتان را آماده کنید.

h5-guardians-fathom-explosive-action

نتیجتاً اگر از طرفداران سرسخت هیلو هستید داستان به قدری جذبتان خواهد کرد که بازی را پیش ببرید. هر چند این کار بیشتر از ۷ ساعت طول نمی‌کشد ولی به هر حال کو آپ بازی کردن با دوستان و فهمیدن سرنوشت چیف و کورتانا ارزش دارد که بازی را انجام بدهید. ولی اگر دنبال یک اکشن خوب اول شخص هستید و تاحالا هیلو بازی نکردید به نظر من بهتر است «سرنوشت» را امتحان کنید.

نکات مثبت

هوش مصنوعی عالی دشمنان
تنوع سلاح‌ها
کو آپ لذت بخش
مولتی پلیر عالی

نکات منفی

داستان کوتاه
عدم خلاقیت در روند بازی
افت فریم

auto
زباله
دیدگاه
۴۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

49 Replies to “نقد بازی Halo 5 | نگهبانان بی‌بخار”

 1. darkworld گفت:

  اینم از غول شما ایکس وان ها. :11: :27: بزار آنچارتد ۴ بیاد معلوم میشه بازی ساز به کی میگن. :ps:

  ۰ ۸
  1. قصد نویسنده فقط کوبوندن هیلو بود همین !
   افت فریم داره ؟!!! همه سایت ها این رو یکی از نقاط قوت بازی دونستن بازی فیکس رو ۶٠ فریم هست.
   کسی که بلد نیست بنویسه حتی” مینویسه “حتا” چه انتظاری دارید ؟ بیاد هیلو۵ رو نقد کنه ؟!
   کلا تیم دیبازی فوق العاده ضعیف شده و یه سری انسان های متعصب و کم تجربه شدن نویسنده های سایت …

   ۷ ۰
  2. حتا طبق نطام جدید کاملاً درسته و از خیلی سال پیش هم تو نشریه می‌نوشتن حتا.
   در ضمن این‌طور که مشخصه تعریف خیلی‌ها از «منتقد» و «کم‌تجربگی» غلطه. چون شما با نمره حال نکردی دلیل نمی‌شه به ناف همه منتقدهای اینجا کم‌تجربه ببندید.نقد نطر شخصیه. یکی دوست داره به هیلو ۵ نمره پایین بده. مشکلش چیه؟ دیدگاه منتقده دیگه.
   وگرنه سردبیر و بخشی از تیم از نشریه دنیای بازیِ و بعضی‌های دیگه هم تو نشریه‌های دیگه مدت‌هاست که نوشتن و دارن می‌نویسن. اتفاقاً کسایی که اینجا به منتقدها گیر می‌دن معلومه کم‌تجربه هستن و اسم این منتقدها به گوششون نخورده.

   ۰ ۱
  3. kamyab گفت:

   متاسفانه تعریف شما هم از منتقد درست نیست .
   اگه قرار باشه نقد صرفا نظر شخصی باشه و منتقد هر نمره ای که خواست بده اونوقت الان همه میتونستن توی سایت نقد(در قالب پست) بزارن که . خیلی ها براساس همین نظر شخصی ای که شما میفرمایید اعتمادمیکنن و میرن بازی میخرن .
   بهرحال دوچیز هیچ وقت مورد قبول یک عده قرار نمیگیره : یکی الکی کوبوندنه ودیگری هم الکی دفاع کردن .

   ۱ ۰
  4. کلاً چون نه منبع خاصی نه کتابی نه چیزی دقیقاً تعریف خیلی واحدی یه منتقد تو حوزه‌ی گیم وجود نداره. البته تعریف شما هم تا حدودی درسته و منتقد نباید کورکورانه یه چیزی رو بکوبه، اما خب بنا به این تعریف الآن تکلیف چیه؟ منتقد بره سایت‌های خارجی و نمرات بقیه رو بخونه و یه نمره‌ای بده که نه سیخ بسوزه نه کباب و همه رو راضی کنه؟ این‌طوری نمی‌شه. حتی اصلاً خیلی از بحث‌ها هم از بین می‌ره و این دقیقاً مثل این می‌مونه که منتقد خودش رو گول بزنه. به‌هرحال من که فکر نمی‌کنم کسی که می‌خواد یه بازی رو بگیره فقط به یه نقد نگاه کنه و نره متاکریتیک و بقیه نقدها رو نخونه. هرچند نقد صرفاً چیزی نیست که همه بعد از خوندنش دلیلی باشه که برن یه بازی رو بخرن. خیلی‌ها که اصلاً نقد و منتقد رو قبول ندارن و بر اساس معیارهای خاص خودشون می‌رن یه بازی رو می‌خرن. (اینو به‌خاطر این نمی‌گم که تو سایت‌ها یه مدتی جو راه افتاده که نمرات بده، حتی سایت‌های خارجی مثل کوتاکو هم پیش می‌یاد که نقد و نمرات رو بکوبن و اصلاً معیاری برای خرید بازی قرار ندن.)

   ۰ ۰
  5. kamyab گفت:

   نه ببینید منظورم این نبود که منتقد برای خوشحال کردن یا ناراحت نکردن یه عده بیاد نمرشو دستکاری کنه و یا مثلا از بعضی ایرادها چشم پوشی بکنه و یا خودشو همرنگ بقیه منتقدها بکنه . من میگم اگه قراره بخشی از بازیو ستایش کنه و یا ازش ایراد بگیره دلایل منطقی بیاره و بدنبالش توضیح بده نه اینکه صرفا مشکلو بگه و تمام . الان گیم پلی برای چی ۷ گرفته ؟ برای اینکه حس پریدن و راه رفتن و بقیه حس ها خوب نبودن ؟ اصالا این جمله یعنی چی ؟ چرا این حسها خوب نبودن ؟ اصلا برای چی بازی باید با سرنوشت مقایسه بشه ؟ از طرفی میگن بخش چندنفره بازی فوق العاده است و تنوع اسلحه بسیار خوبه و حس شلیک کردنو به خوبی منتقل میکنه و….ولی بعدش بخاطر چندتا حس که معلوم نیست به چه دلیل منتقل نشدن نمره میشه ۷ !
   در مورد این هم که میفرمایید خیلی ها به نقد و منتقد توجه نمیکنند کاملا حرفتون رو قبول دارم اما حداقل نقدها(در داخل منظورمه) در مسیری قرار نگیره که اون عده ای هم که واقعا نظر منتقد و نقدش براشون مهمه بی ارزش بشه .

   ۰ ۰
  6. محمد گفت:

   ساکت‌لطفا‌این‌بازی‌شاهکار‌انچارتد‌‌با‌اون‌کیفیت‌و :162: :16: :162: ‌گیم‌پلی‌بدش‌شاهکاره

   ۰ ۱
 2. Milad RFM گفت:

  کاری با نقد ندارم و به نظرتون احترام میذارم ولی چند تا نکته:
  جوری صحبت کردین که انگار هیلو بعد از کود اومده.
  اوایل متن رو میگم.
  در ضمن بنظرم از یه تیتر مناسبتر استفاده میکردی بهتر بود.
  حس اهانت امیز بودن رو میده.

  ۱ ۰
 3. Vic Boss گفت:

  مرسی از نقده یک طرفتون

  ۰ ۰
 4. MICROSOFT گفت:

  من به نقد نویسنده کاری ندارم و تحلیل خودم رو به دوستان میگم اول اینکه بازی شاهکاره مخصوصا بخش داستانی که من ازش لذت بردم مخصوصا کات سین اخر مرحله پنجم که به نظرم بهترین کات سین فرانچایز هیلو هس البته نظر شخصیه دوم اینکه کیفیت ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۶۰ باعث شده نهایت لذت رو از بازی ببرید و بازی بسیار روون شده سوم اینکه یکی از ایرادات بازی این هس که اکثر مراحل رو باید با اسپارتان لاک رفت و مستر چیف خیلی به حاشیه رفته و در اخر بگم خرید بازی برای همه کسانی که اکس باکس دارن واجبه چون بدجور کیف میکنین باهاش و تا الان بهترین شوتر نسل ۸ هم هست و مایکروسافت هم اعلام کرده فروش بازی از ۴۰۰ میلیون دلار گذشته که نشان از محبوبیت بسیار زیاده بازیه

  ۱ ۰
 5. پارسا گفت:

  اقای هدایتی
  اینکه بگیم بازی انتظارات شمارو بر آورده نکرده یه حرفه
  اینکه شما یه طرفه بازیرو بکوبی یه بحث دیگست
  شما میتونی از بازی گلگی کنی ولی تو نقد باید منصف بود چون در هر حال بازیی نیست که بگیم متاش زیره خطه فقره!
  ولی در کل منکه بازیش نکردم ولی امید وارم دوستانی که بازی کردن زیره این پست نظر واقعیرو بگن ممنون ;)

  ۰ ۰
  1. AnGel Of Death گفت:

   شکلک لایک نداره سایت خودت یه جور حسابش کن :۲۴:

   ۰ ۰
 6. Amir Gaurdian گفت:

  ولی اگر دنبال یک اکشن خوب اول شخص هستید و تاحالا هیلو بازی نکردید به نظر من بهتر است «سرنوشت» را امتحان کنید.

  ناموسا حرفی برای گفتن نمیمونه :11:

  ۰ ۰
 7. KiNgRäD گفت:

  ۳۴۳ کار خودشو به خوبی انجام داده است و باید گفت بازی از همه نظر نسبت به نسخه ۴ پیشرفت داشته است
  نمی دونم که چه ایرادی می شود از پریدن و راه رفتن در بازی گرفت به نظرم پریدن و دویدن در این نسخه به خصوص به خاطر ضربات جدیدی که بازی اضافه شده احساس بسیار بهتر و دلنشین تری میده به خصوص احساس نابود کردن دشمنان با ضربات تمام کننده نیز غیر قابل وصف است
  داستان بازی عالی و رویارویی مستر چیف و اسپارتان لاک به خوبی به تصویر کشیده شده و پیچش هاب مناسبی داره و به خوبی بازی باز برای نسخه بعد که پایان اولین سه گانه دوم هیلو است آماده می کند
  مرحله های بازی واقعا بزرگ هستند و آزادی عمل زیادی را به مخاطب می دهند
  گرافیک بازی عالی و هیچ ایرادی نمیشه به بازی گرفت و بازی به صورت کامل ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا میشود و من هیچ افت فریمی در بازی ندیدم
  در زمینه موسیقی و صداگذاری بازی دقیقا مانند هیلو های قبلی شاهکار
  در زمینه هوش مصنوعی یاران خودی شاید بازی کمی ضعف داشته باشد اما به هیچ وجه در حدی نیست که از عهده Revive کردن برنیایند اتفاقا این کاری است که خیلی خوب انجام میدهند و دستورات را نیز به خوبی اجرا می کنند
  در مولتی پلیر با یک شاهکار دیگه طرف هستیم دو بخش جدید War zone و Arena فوق العاده هستند و بسیار لذت بخش
  Halo 5 از همه نظر بالاتر از Destiny قرار می گیرد و مقایسه این دو بازی واقعا بیهوده است

  ۰ ۰
 8. AnGel Of Death گفت:

  نقد خیلی یه طرفه بود شاید من اینطوری فکر می کنم در کل فقط نویسنده می خواست که چند خطی بنویسه و از سر خودش باز کنه سعیش هم بر این بوده همون چند خط رو کلا بکوبه بازی رو از بالا تا پایین در کل منتظر نقد های سایر سایت ها می مونم! مرسی!
  در مورد امتیاز کاربرا با این فیل تری که کاربرا یه مدت گذاشته بودن تو سایت فکر نمی کردم مثل سایت همسایه بشه و نوبها زیاد شن تو سایت امتیاز کاربرا رو نگاه می کنم دلم می گیره :11: امیدوارم وضع بهتر شه!
  الان که بهتر شده چند دقیقه پیش دیدم امتیاز کاربرا به بازی ۲ هستش واقعا متاسفم به خاطر بعضی فن ها خجالت می کشم که چرا همون کنسول مایکرو رو این نسل هم تهیه نکردم و رفتم طرف سونی…

  ۰ ۰
  1. منتقد بازی رو کوبیده ولی شما که به همه قسمت‌های ممکن ۱۰ میدی خوبی!
   اصلا هم فن بازی نیستی. خیلی هم منصفانه اس. خیلی هم عالی.

   ۱ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   فکر نمیکنید حداقل توهین توی تیتر چیز خوبی نیست؟
   به فرض بازی بدترین بازی نسل هست. بازم من تو عمرم ندیده بودم توی تیتر به یه بازی توهین بشه.

   ۱ ۰
  3. Vic Boss گفت:

   همایون برای بالا اومدنه یوزر اسکور بالا داده
   چون ملت هی ۰ دادن
   یوزر اسکور زمانی که ما کامنت دادیم ۳و۴ بود! یعنی تا این حد
   شما خودت حساب کن دیگه….

   ۰ ۰
  4. AnGel Of Death گفت:

   من وقتی کامنت دادم یوزر اسکور ۲ بود مجبور شدم این کارو کنم نمره اندکی بیاد پایین وقتی طرف میاد ۴ تا صفر می ده به بازی انتظار دارین ما این کارو نکنیم!

   ۰ ۰
  5. متن نقد کاملا منصفانه هستش، شما فقط چسبیدی به تیتر و نمره که کم اهمیت ترین قسمت نقد هستن.
   اینایی که میگن منتقد به جای نظر خودش باید “نقد منصفانه” انجام بده دیگه واقعا جوک هستن، نقد همون نظر منتقده نه چیز دیگه.

   ۰ ۰
  6. Milad RFM گفت:

   بحث انصاف و این حرفا نیست.
   کلا خود نقد سطحش خیلی پایین و ابتدایی هست.
   یه نقد خوب و استاندارد بنویس نمره ۶ بده من راضیم.

   ۰ ۰
 9. the director گفت:

  با اینکه از این سری فقط نسخه ریچ و ۴ رو تجربه کردم ولی شایسته احترامه
  به هر حال عنوان کمی نیست
  خیلی بهتر بود که نقدو کاملا منصفانه می نوشتین و این همه به صورت واضح بازی رو نمی کوبیدین

  نقد هر بازی ای باشه جدا از یه ذره نظر نویسنده، باید تعادل و فن بازی حفظ بشه تو متن ;)

  ۰ ۰
 10. الان میانگین نظر کاربرا که کمتر از نمره منتقده که… چی می‌گید منصفانه فلان؟

  ۰ ۰
  1. Vic Boss گفت:

   کاربرا میان الکی ۰ میدن کم میشه
   هرنووبی که برسه الکی نمره ی پایین میده
   همه بازیا همینه
   شما یوزر اسکور رو دایورت کن
   ولی نقد کاملا یه طرفه و دور از انصافه
   فقط حرفه مایکروفن نیست
   نمونش پارسا!

   ۰ ۰
 11. Dr.Sajjad گفت:

  نمیدونم نویسنده رو چه حساب نمره گیم پلی رو از داستان کمتر داده :11:
  گرافیک هم چون دهان را باز نمیگذارد ۷ :۲۵:
  در کل فک میکنم نقدعجولانه نوشته شده حالا چرا و چجوری مورد تایید سر دبیر قرار گرفته هم جای تامل داره :!:

  ۰ ۰
 12. the Big D گفت:

  من اصلا کاری با نقد ندارم. واسه ی سایت دیبازی متاسفام فقط. قدیما توی سایت کل کل بود جروبحث به شدت بود ولی عقده ای نبودن بچه هاش. الان چند درصد از کسایی که نمره دادن اصلا اکس وان دارن؟ شما که افتخار میکنی پلی بازی واسه چی اصلن نمره میدی؟ شعور مخاطبای سایت به قهقرا رفته…
  دلم خوش است که…
  این موضوع فقط هم واسه ی بازی کنسولی نیست توی نقد های قبلی هم این بلا رو اوردیدو لطفا اگه میشه نذارید که بدون کامنت دادن کسی نمره بده. ممنونم.

  ۱ ۰
 13. silver گفت:

  متوجه نمیشم کجای نقد منصفانه نیست دقیقا!احتمالا همه منتظر بودن نمره ۱۰ قطاری ردیف بشه…
  تاکید روی مولتی پلیر و کوآپ چیز جدیدی نیست و حتی تو بازی انحصاری یه استودیو فرست پارتی هم باید رعایت بشه! :۲۳:
  شکی نیست که هیلو جدید اون انحصاری بلاک باستر نشد که نشد!
  و من الله توفیق! :11:

  ۰ ۰
 14. Spartan AR گفت:

  این الان نقد بود؟؟
  چقدر واقعا خوب و دقیق نقد شده بازی
  حس از بین بردن دشمنان، پریدن، راه رفتن و بقیه‌ی حس‌ها خوب نیست. حتا در مرحله‌های خوب طراحی شده با سفینه و تانک و آدم آهنی، آن حس خوبی که باید، بهمان دست نمیدهد
  ادم اهنی؟؟
  حتا؟
  حداقل نقد میکنید برید اسم وسایلو و دشمنا رو درست یاد بگیرید بعد نقد کنید

  “ولی اگر دنبال یک اکشن خوب اول شخص هستید و تاحالا هیلو بازی نکردید به نظر من بهتر است «سرنوشت» را امتحان کنید.” LOL
  Halo 5 : Guardians<Destiny
  من دیگه حرفی ندارم با این حرف یعنی یارو بره مولتی هیلو و Warzone و Arena رو ول کنه ۲۰۰ تومان پول بده بشینه مولتی دستینی رو بازی کنه
  گیمپلی بازی هم حس خوبی نداره نمره ۷ میشه واقعا جای خنده داره اون همه نو اوری تو گیمپلی ابیلیتی هایه جدیدو ول کرده چسبیده به اینکه حس خوبی نداره راه رفتن و کشتن دشمنا هیچ حسی بهتر از از بین بردن یه نایت با شاتگان نیست
  کاملا هم شعور بیشتر کاربرا ثابت شد عین عقده ای ها ۰ دادن به بازی
  واقعا متاسفم

  ۰ ۰
 15. rome2 گفت:

  اول این که ممنون از نویسنده بابت نقد کااااااااااااااااملااااااا منصفانه و دقیق!
  و دوم این که یه سلامی هم بکنیم به اون عقده ای هایی که بازی رو ندید تحلیل میکنن و ۴ تا صفر میدن تا نمره بیاد پایین.
  سلام عقده ای!
  و سوم این که افتتحاح فاز دوم نوبفا(دیبازی سابق) رو تبریک میگم!

  ۰ ۰
 16. PrinCe S گفت:

  راستش من نمیخواستم نظر بدم..ولی دیدم یه جور توهین داره میشه=)))
  من این نسخه رو بازی نکردم راستش..
  اما توی اکثر سایتا که خوندم،منتقدا نظرات مثبتی بهش داشتن،و متای ۸۵ هم از ۸۳ نظر منتقدا کم نیست:|
  بیشتر ایراداتی هم که میگرفتن،از بخش کمپین و داستانیش بود،که فک کنم اصلا کلا روند این نسخه از بازی بیشتر روی مولتی رفته تا خط داستانی!
  و اتفاقا گیم پلی رو گفتن حتی بهترم شده!
  مثل رینبو سیکس-_-شما نمیتونین از رینبو ایراد بگیرین چرا داستان ضعیفی داره-_-
  من به صورت میانگین به همه بخش های بازی ۸ میدم :۲۴: اندازه متاش میشه گفت :۱۲:

  ۱ ۰
 17. ARKHAM گفت:

  جا داره بگم بخدا هیلو به دل سوزی شما نیازی نداری سونی فن گرامی :|…
  اتفاقا جناب فرهنگ هدایتی آخرین ما رو هم کوبیدن پس فن یه کنسول نیستن و بنظرم اینقدر تو این حوزه اطلاعات و سررشته دارن که بتونن یه بازی رو نقد منصفانه بکنن!!
  ____________________________

  میلاد،جوجو :| تو هنوز سنت دورقمی نشده بود فرهنگ هدایتی داشت تو برنامه صفر و یک شبکه آموزش راجبه بازیها صحبت میکرد!!!
  ________________________________

  پ.ن: بعد از مدتها یه کامنت گفتم بدم اعلام حضوری بکنیم :دی…
  در ضمن نمیدونم چرا به گیم پلی تو کامنتم دادم ۴.۶…من مفتی هم بدن این بازی اشغالو تجربه نمیکنم!همون یه نسخه ای که بازی کردم برای هفت پشتم بسه!هنوز زورم اومده ۹هزارتومن برای اون هیلو۴ دادم!!!

  ۱ ۱
  1. The Iridescent گفت:

   میلاد خدا وکیلی فازت چیه؟ هنوز خودت بازیو تجربه نکردی بعد داری از منتقدش ایراد میگیری؟ مشکل تو ۱۰۰% با نمره ای هست که داده شده نه با محتوی نقد… اگه نمره ۱۰ یا ۹ میگرفت خود تو میومدی به به و چه چه میکردی و از همین نقدی که الان میگی ابتدایی هست , تعریف میکردی…

   ۱ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   کامنت این نادان که به من توهین کرده پاک نشده اون وقت کامنت من پاک میشه.
   من فازم چیه؟
   بشین تک تک کامنتا رو بخون. این نقد سطحش زیر صفره.
   من هیچ کاری با نمره ندارم. اون بالا هم گفتم نمره ۶ بده نقد استاندارد بنویس.
   من اصلا نمره ندادم. حرفی هم راجع به نمرات نزدم.
   حالا خودتون تجربه کردین که نمره میدین؟

   ۱ ۱
  3. KiNgRäD گفت:

   آیا شما بازی رو تجربه کردید که این طور از نقد دفاع می کنید ؟
   و در جواب این که کجای نقد مشکل داره :
   ۱.هوش یاران خودی درسته عالی نیست اما جلبک هم نیست در نقد نوشته شده حتی از عهده Revive کردن برنمی آیند که کاملا اشتباه است و این کار رو خیلی خوب انجام میدهند و زمانی که دستوری بهشون بدید مثل حمله کردن به یک دشمن به خوبی از عهده این کار بر می آیند و دشمن به خوبی سرگرم می کنند شما از پشت کار ور تمام می کنید
   ۲.حس از بین بردن دشمنان و راه رفتن و پریدن و بقیه حس ها خوب نیست : اول از همه منظور از بقیه حس ها چیست ؟ دوم چرا راه رفتن و پریدن و … خوب نیستن ؟ در تمام نسخه های هیلو بازی به همین صورت بوده و در این نسخه حتی با اضافه شدن حرکات جدید حس بهتری نیز می دهند
   و بعد منتقد از وسایل نقلیه بازی اسم میبرد به عنوان : سفینه و تانک و آدم آهنی :۲۳: تمام این ها در بازی اسم مشخص دارند و اصلا مگر کسی می تواند سوار آدم آهنی شود ؟ مثل این که در بازی تایتان فال به تایتان ها آدم آهنی گفته شود و در آخر باز هم منتقد نمی گوید چرا استفاده از این وسایل حس خوبی نمیدهند و اسم بازی Destiny را می آورند که کیفیت پایین این بازی بر همه مشخصه و اصلا در حد و اندازه های هیلو نیست در Destiny شما اول باید ۶۰ دلار پول دیسک را بدید و بعد ۶۰ دلار هم پول محتویات داخل دیسک را تا تازه یک تجربه درست و حسابی داشته باشید که باز هم به اندازه ی هیلو نیست
   گرافیک بازی عالی با توجه به این که بازی محیط های بزرگ و بسیار پرجزییاتی دارد و زمانی که متوجه بشید بازی بر روی ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا میشود هیچ ایرادی نمیشه گرفت و در قسمتی گفته شده افت فریم شدید و بعد در نکات منفی هم ذکر شده که این وقعا عجیبه چون من هیچ افت فریمی ندیدم و حتی یکی از نکات مثبتی که همه ی منتقدان بهش اشاره کردند همین ثابت بودن فریم ریت بر روی ۶۰
   در مورد هیچ قسمت بازی منتقد درست و حسابی و با دلیل توضیح نداده اند و برای نمرات دلیل کافی وجود ندارد
   گرافیک دهان را باز نمی گذارد ۷
   گیم پلی حال نمی دهد ۷ چرا حال نمی دهد ؟
   داستان بازی خوب است ۸ :۲۳: مشکل کجا بوده ؟که دو نمره کم شده
   موسیقی و صداگذاری کار خود را به خوبی انجام داده اند ۸
   باز هم گفته نمیشه مشکل کجا بوده که دو نمره کم شده :۲۳:

   ۲ ۰
  4. The Iridescent گفت:

   میلاد
   من نمره ندادم به بازی همین گیمپلی هم میسکلیک شد…خداوکیلی اگه یه نفر میومد به صوت فوق العاده حرفه ای هیلو رو نقد میکرد و بهش ۶ میداد تو میمودی میگفتی دستت درد نکنه لذت بردیم از نقد؟ یا اینکه خیلی بدتر از اینی که هست عکس العمل نشون میدادی؟
   در ضمن من با بقیه کسایی که کامنت دادن کاری ندارم چون مطمئنم نصفشون قبل ا ز اینکه نقد رو بخونن و فقط با دیدن نمره اومدن میگن” فن بازی کردید فن بازی کردید”…
   Kingrad
   من کی از نقد دفاع کردم؟ من نقد رو نخوندم و هیچ نظری هم راجب بهش ندارم…چون بازیو تجربه نکردم … میلاد هم درست مثل من بازی رو تجربه نکرده… و کسی که هنوز هیلو ۵ رو بازی نکرده چطور میتونه اینقدر مطمئن بیاد نقد رو بکوبه؟؟
   البته شاید علم پیشگویی داره و میتونه قبل از اینکه بازی کنه حدس بزنه که چی به چیه… درست مثل حدس زدن متای خود هیلو …
   ” در جواب این که کجای نقد مشکل داره ”
   با منی؟ من از این جمله استفاده نکردم و همینطور گفتم که هیچ نظری در باره نقد ندارم فقط میلاد هم نباید نظره قطعی و کوبنده ای راجب بهش داشته باشه…

   ۰ ۰
 18. Meysam.B گفت:

  User score کلا یه چیزه بیخودیه همه دلیلشو میدونن اما بنظرم بهتره نمره ش همون ۳و۴باشه تا اینکه بیایید الکی ۱۰بدید به بازی که نیازی به دلسوزی نداره تاامتیازش بیاد بالا :۱۲:
  کسی که فن ماکرو هست بازیش میکنه و براش امتیاز کاربرامسلما کمترین اهمیت و داره شخصا نمره منتقدین بیشتر ارزشمنده برام حداقل مطمئنی که بازیش کردن بعد نظرشونودادن البته نه مثه بعضی از منتقدین سایت که دیگه ازین نعمتهای الهی برخوردار شدن که بدونه بازی کردن همینطوری مقاله درموردبازی که انجام ندادن میدن بیرون منظورم آقای هدایتی نیست اشتباه نکنین!!!بحرحال همیشه منتقد با دید کلیه خودش نقد میکنه و دروغه بگه منصفانه نقد کردم ،چون این یه تجربه ی شخصیه که شاید ازروی فن بودن یا نبودنم اتفاق بیوفته
  واقعا کاره سختی شده متای بالا گرفتن بلاد بورن و تازه دارم بازی میکنم واینو میفهمم که متای۹۲براش کمه بازیه با ارزش ولی… خب الان اینطوری شده دیگه کلاس داره واسه منتقدین فقط باامتیاز پایینتره که دیده میشن!وگرنه جز گیم اسپات و یکی دوتای دیگه ۱۰۰بدن کسی نگاشونم نمیکنه.

  ۰ ۰
 19. SHM گفت:

  وقتی نقد رو خوندم مطمعن شدم که منتقد یا بازی رو اصلا بازی نکرده یا یه بازی دیگه بوده.
  —————–
  خدا وکیلی خیلی “دنیای بازی” داغون شده.
  —————–
  منتقدا که نصفشون نقد نمیدونن چیه نصف دیگه حتی بازی رو انجام نمیدن.
  نویسنده ها هم که همشون در حد اساسین باگ دارن ( نه اصول ترجمه رو بلدن و نه اصول نگارش).

  ۱ ۰
  1. Hmm… کاری ندارم این انتقادها درسته یا نه، امـــا ای کاش این‌ها رو از یکی می‌شنیدیم که تو سایت یه چهارتا کامنت درست‌وحسابی هم داده باشه نه این‌که صرفاً اسپمری باشه که بیاد تو سایت اعلام حضور کنه.
   این شبه‌انتقادها (توهین) رو یکی دیگه می‌کرد قابل‌تحمل‌تر بود تا استادان گران‌قدری مثل شما.

   ۰ ۰
  2. SHM گفت:

   داداش من اگه من اسپمر بودم الان پنج ستاره برام کم بود آقای بهرامی.
   نمیدونم که تاریخ عضویت رو میشه رویت کرد یا نه اما اگه بشه میفهمید که من جزو قدیمیترین های سایتم برادر من.
   در مورد حرف های بنده هم باید بگم من هیچ گونه توهینی توشون نمیبینم و هر چی هم نوشتم واقعیتی بیش نیست.

   ۰ ۰
  3. الآن اینی که شما نوشتی:‌ «نویسنده ها هم که همشون در حد اساسین باگ دارن ( نه اصول ترجمه رو بلدن و نه اصول نگارش).»

   این توهین نیست؟ یه مدتیه مقابل هر نقدی که باب میل نباشه مردم می‌یان اعتراض می‌کنن و کلاً دیگه هر کی تو این سایت دست داره رو یه تیکه‌ای چیزی بهش می‌ندازن. اونم بدترین تیکه‌ها. کلاً بعضی‌ها جو مسخره‌ای درست کردن و اینجا هم خیلی‌خیلی داره مراعات می‌شه به‌حالشون. حداقل این یادتون باشه که کاربری بیش‌ نیستین و یک صدم زحمت‌هایی که برای سایت کشیده می‌شه رو هم نمی‌دونید. مسخره‌تر از همه اینه که کسایی که اصول نگارش رو نمی‌دونن می‌یان به همه می‌گن کم‌تجربه! شما که می‌یای این‌جا می‌گی همه نویسنده‌های اینجا هیچی بلد نیستن اصلاً‌ سابقه‌ی نویسنده‌ی این نقد رو می‌دونی؟ با توجه به تفاسیر شما فردی مثل Kevin VanOrd هم که اندازه سن کاربرها داره نقد می‌نویسه آدم کم‌تجربه‌ای هست چون به بازی‌ها نمره زیاد نمی‌ده.

   این حرفم فقط روی شما نبود، کلی عرض کردم. امیدوارم دیگه تو مقالات بعدی اگه اعتراضی هست با منطق و دلیل و خوش‌برخوردی مطرح بشه نه با این وضعیت تاْسف‌بار…

   ۰ ۰
 20. M.R.P گفت:

  نگاه تورو خدا سایت به چه روزی افتاده! واقعا که. من که از هیلو خوشم نمیاد کلا میگم این بازی واقعا خیلی خوبه و تا حدودی نمرات منتقد با نظر من میخونه ولی هرکسی که نظر خودشو داره درست اما اونی که میاد ۰ میده میره جزو انسان ها قرار نمیگیره اصلا! شمایی که صفر میدی ۱ جو به این فک کنم زمانی که آنچارتد بیاد و نقد بشه دوستان مایکرو فن هم مکنه همینکارو بکنن! حس خوبی بهت دست میده؟ شمام یه روزی رشد میکنید.

  ۰ ۰
 21. SNOWMAN گفت:

  بازی به این بزرگی منتقد بزرگ هم میخواد .
  طرف نووبه اومده داره نقد میکنه اصلا پست داشته؟؟؟ نه
  ملت اول ۳ تا خبر ترجمه میکنن بعد نقد
  کل نقد داره از گیمپلی تعریف میکنه داستانو دیس میکنه آخرش نمره داستان از گیمپلی میره بالا تر :۲۳: :۲۳:

  ۱ ۰
  1. The Iridescent گفت:

   :۲۳: :۱۲: :| :11: :۲۳: :۱۲: :| :11:

   ۰ ۰
  2. علی فخار گفت:

   شما اصلا نشریه دنیای بازی می خوندی؟

   ۰ ۰
  3. میشه شر و ور نگی مغز انگشتی؟”

   ۰ ۰
 22. بازی عالی و سر گرم کننده ای بود
  یادش بخیر یکش رو بازی میکردم
  و لی مشکلش اینه که دیگه خییلی دارن بازیو کش میدن من بد بخت تا ۲و۳و۴و۵ بازی کنم پیر میشم اونم با کنسول(باز بخرم کنسولشو)

  ۱ ۱
 23. Youneswini گفت:

  اوووفف خدا عاشق این بازی ام، گرافیک عالی با گیم پلی خیلی عالی تر، از نظر موسیقی و صداگزاری هم خیلی خوبه ، هیچ صداگزاری بی جایی نشده، در کل پیشنهاد میکنم بازی کنین (دانلود کنین یا بخرین) :D

  ۲ ۲
 24. $SPARTA$ گفت:

  کلا نقد و دیدگاه ها با چیزی که من تجربه کردم فرق داره خواهشن در نقد و امیتیاز دادن و دیدگاه فن بازی در نیارین معولمه چی میشه دیگه :11:

  ۱ ۰
 25. nfs3forever گفت:

  بچه ها این یه واقعیت هرچه قدم تلخ باشه هیلو چهار در حد دستینی نیست مثل بیشتر اختصاصیای سونی چهار که از اکس باکس وان سرن . گیم پلی هیلو چهار هیچ حسی از واقعی بودن و رءالیسم به آدم نمیده گرافیکشم خدایش در حد بهترین اول شخص شوترای نسل هشت نیست داستان متفاوت و منحصر به فردیم نداره دیگه چی موند ازش که انتظار دارین نویسنده نمره بیشتر بهش بده

  ۰ ۲