توسط دنیای بازی در ۲۲ مهر ۱۳۹۴ , ۱۲:۰۰

چند سالی است که سری بازی‌های فیفا گوی سبقت را از رقیب چند ساله خود Pro Evolution Soccer ربوده و به‌نوعی طرفداران اصیل بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای و طرفداران دو آتشه فوتبال که دوست دارند تمام هیجان بی‌نظیر و تمام‌نشدنی فوتبال دیدن را در فوتبال بازی‌کردن نیز تجربه کنند، در انتخاب شبیه‌ساز فوتبال شک و تردیدی به خود راه ندهند. فیفا بازهم انتخاب اول ما فوتبالی‌ها خواهد بود! می‌توان گفت استودیوی سازنده بازی EA Sports خیال هواداران این سری را به‌کلی راحت کرده و هرسال با نوآوری‌هایی که در بازی به وجود می‌آورد، یک سال لذت‌بخش با فیفا را به هواداران این سری هدیه می‌دهد. باید گفت امسال هم در فیفا۱۶ شاهد این پیشرفت و نوآوری هستیم و قبل از بررسی دقیق بازی باید بگویم که خیالتان راحت باشد، بازهم یک سال پرهیجان و لذت‌بخش را با فیفا خواهید داشت و  این بازی می‌تواند ساعت‌های طولانی شما را سرگرم کند. در ادامه با نقد و بررسی فیفا ۱۶ همراه دنیای بازی باشید.

نویسنده: حمید علیزاده

فوتبال بهتر

تمرکز سازندگان بازی در یکی دو سال اخیر روی بهبود روند بازی‌ای بوده که سنگ بنای آن را در این زمان گذاشته‌اند. یعنی به جای واردکردن یک امکان بزرگ و جدید، روی بهبود آن تمرکز داشته‌اند و می‌توان گفت یکی از دلایل موفقیت و محبوب بودن این سری همین موضوع است. در فیفا۱۶ روند بازی بهتر شده و بهبود یافته است. این مسئله را می‌توان در چند بخش از بازی دید. دقت حرکت بازیکنان بهتر شده و هرچند سرعت آن‌ها نسبت به نسخه قبلی کمی در چرخش و دریبل زدن کم شده، اما کنترل بهتری را به بازی‌کننده می‌دهد. همین امر باعث می‌شود تا تسلط بازی‌کننده روی بازی بیشتر باشد و بتواند تصمیمات بهتری بگیرد. فیزیک توپ هم به نسبت بهتر شده و پاس‌هایی که بازیکنان به یکدیگر می‌دهد الگوی تکراری ندارند، بنابراین باعث به‌وجودآمدن صحنه‌های غیرتکراری در بازی شده که به جذابیت فوتبالی که بازی می‌کنید اضافه می‌کند. قطعا در چند سال اخیر تمرکز سازندگان روی همین موضوع بوده است. این‌که بازی تکراری نشود و در هر دست بازی‌کردن احساس متفاوتی داشته باشید و هربار یک بازی جدید را تجربه کنید. خوشبختانه فیفا۱۶ در این بخش بهترین بازی فبفا به حساب می‌آید و سازندگان بازی به خوبی از پس این چالش برآمده‌اند.

درگیری‌های تن به تن بهتر از همیشه شبیه‌سازی شده است.

درگیری‌های تن به تن بهتر از همیشه شبیه‌سازی شده است.

افرادی که فیفا۱۵ را بالای ۱۰۰ ساعت بازی کرده‌اند و به قول معروف استاد بازی با هوش مصنوعی یا یک رقیب قدرتمند مثل خودشان شده‌اند، به خوبی می‌دانند که به‌نوعی شوت‌های پشت و درون محوطه جریمه به چه نحوی وارد دروازه می‌شوند. هرچند برخی مواقع این فرمول کارایی ندارد و سعی شده بود از تکرارپذیری در بازی جلوگیری شود. با این حال خبر خوش یا حتا بد این است که شوت‌ها در فیفا۱۶ با توجه به فیزیک جدیدی که بازی دارد، تاحدود زیادی متفاوت شده است. شوت‌های پشت محوطه دیگر به سادگی وارد دروازه نمی‌شوند و باتوجه به الگوهای متفاوتی که حرکت توپ به سمت دروازه دارد، این امر تاحدودی می‌تواند چالش جدیدی برای بازی‌کننده‌های حرفه‌ای فیفا ایجاد کند. اما می‌توان گفت موضوعی که شاید بسیاری را آزار می‌داد، رفع شده و آن هم گلزنی در محوطه جریمه است. معمولا در فوتبال واقعی بسیاری از توپ‌های تک به تک تبدیل به گل می‌شود. این امر در فیفا۱۶ رعایت شده و شانس گلزنی در محوطه جریمه بسیار بالا رفته است. در کل باید گفت که عدم تکرارپذیری فیزیک بازی، شوت‌ها و پاس‌ها به شدت به جذابیت بازی کمک می‌کند و باعث می‌شود هربار تجربه جدیدی در بازی برای‌تان به وجود بیاید.

طراحی بازیکنان همچنان یکی از نقات قوت بازی است.

طراحی بازیکنان همچنان یکی از نقات قوت بازی است.

هوش مصنوعی قدرتمند

یکی از نکاتی که بسیاری از بازی‌کننده‌ها به آن توجه دارند هوش مصنوعی بازی است. در فیفا هوش مصنوعی نقش مهمی دارد. چه یارهای خودتان که در یک بازی به شما کمک می‌کنند و چه حریف که می‌تواند برای شما چالش ایجاد کند. با توجه به این‌که سرعت بازی کمی پایین آمده، نقش بازیکن‌های سرعتی نیز کمی کم‌رنگ شده است. حالا دیگر نمی‌توانید به راحتی یک پاس به بال‌های چپ و راست سریع خود بدهید و توقع داشته باشید آن‌ها نیمی از زمین را طی کنند و به گوشه محوطه جریمه رسیده و با یک سانتر موقعیت خطرناک ایجاد کنند. حالا هوش مصنوعی حریف به شدت شما را تعقیب می‌کند و باید با دقت تصمیم بگیرید که چه تاکتیکی در بازی استفاده می‌کنید. باتوجه به روند  بهبودیافته‌ی بازی، این موضوع بسیار چالش‌برانگیز و لذت‌بخش است. ممکن است در ابتدا کمی گنگ باشید. ولی با کمی بازی‌کردن به این مسئله پی خواهید برد. همچنین مدافعان خودی برای پوشش‌دهی نیز بسیار خوب عمل می‌کنند و یارگیری مناسبی با حریف انجام می‌دهند.

الکس مورگان بازیکن مطرح بانوان در تیم ملی آمریکا

الکس مورگان بازیکن مطرح بانوان در تیم ملی آمریکا

البته باید گفت که روند بازی جدید باعث شده تا بازی حتا در سختی‌های بالا، چالش‌برانگیز باشد. اگر کمی تمرکز خود روی بازی را از دست بدهید و خلاقیت به خرج ندهید، حریف به راحتی شما را مغلوب می‌کند. اما این سختی بی‌دلیل و غیرمنطقی نیست. معمولا بسیاری از بازی‌کننده‌ها در سری بازی‌های قبلی از سختی بازی افسانه‌ای (Legendary) شکایت می‌کردند. اما در چند بازی‌ای که به شخصه انجام دادم، احساس کردم توانایی من روی بازی تاثیر به سزایی دارد و در این سختی نیز حریف نیز اشتباه می‌کند. درگذشته شاید گرفتن توپ از حریف در این سختی بسیار کار دشوار و نشدنی‌ای به نظر می‌رسید. اما حالا با کمی دقت در بازی، این کار شدنی و چالش‌برانگیز شده است.

فضاسازی بازی و استادیوم‌ها در فیفا بی‌نظیر است.

فضاسازی بازی و استادیوم‌ها در فیفا بی‌نظیر است.

یکی از تفریحات بازی‌کننده‌ها در فیفا بازی‌کردن Career یا همان مربی‌گری یک تیم در طول فصل است. تغییرات بسیار خوبی در این بخش اضافه شده که بازی را جذاب‌تر می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به بازی‌های رسمی و تورنمنت‌های پیش-فصل اشاره کرد که فرصت بهتری به شما برای ارزیابی بازیکنان تیم و بازیکنان آینده‌دار می‌دهد. همچنین می‌توانید برای عقد قراردادهای بهتر و دریافت پول بیشتر نیز از این بازی‌ها استقبال کنید. تغییر مهم دیگر ارتقا دادن بازیکنان در طول فصل است. هر هفته می‌توانید با چند بازیکن تمرین کنید و مهارت‌های آن‌ها را در طول فصل بالا ببرید. با شرکت در تمرینات خاص می‌توانید روی مهارت مورد نظر برای بازیکن خود تمرکز کنید و حتا روی بازیکنان جوان و بااستعداد سرمایه‌گذاری کنید.

اضافه شدن راهنما در میانه بازی

اضافه شدن راهنما در میانه بازی

فوتبال بانوان

شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین تغییر در بازی امسال اضافه‌شدن تیم بانوان به بازی است. ۱۲ تیم ملی بانوان در فیفا۱۶ قرار گرفته که می‌توان نشان از محبوبیت فوتبال میان بانوان و همچنین توجهی است که به تازگی از سوی مخاطبان و رسانه‌ها به فوتبال بانوان شده است. در واقعیت بازی‌کردن فوتبال با بانوان می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. با توجه به این‌که فیزیک متفاوتی نسبت به آقایان دارند و این مسئله به خوبی در فیفا۱۶ دیده می‌شود و روند بازی متفاوتی را درست کرده که تجربه آن برای طرفدارن این سری قطعا لذت‌بخش خواهد بود. در این بین بازیکنان به خوبی مدل شده‌اند و بسیاری از بازیکنان سرشناس فوتبال بانوان در آن دیده می‌شوند. هرچند کمبود تیم‌ها در این بخش را می‌توان نقطه ضعف اصلی بازی دانست.
فیفا۱۶ بدون تردید بهترین بازی سری فیفا است و باردیگر سازندگان بازی باموفقیت بازی بهتری ساختند تا ثابت کنند که فیفا همچنان بهترین شبیه‌ساز فوتبال است. موفقیت‌ها و پیشرفت‌های این سری همچنان ادامه دارد و این می‌تواند خبر خوب و اطمینان بخشی برای طرفداران این بازی باشد. بازهم می‌گویم خیالتان راحت، فیفا همچنان بهترین است!

نکات مثبت

روند بازی دقیق‌تر و عدم تکرارپذیری
فیزیک بهتر بازی نسبت به نسخه قبل
هوش مصنوعی قدرتمند
اضافه‌شدن امکانات جدید در مربی‌گری
اضافه‌شدن فوتبال بانوان
جزییات در تشریفات خارج از بازی

نکات منفی

عدم وجود دیالوگ‌های جدید در گزارش بازی
تغییر نامحسوس در گرافیک بازی

8.5
شگفت‌انگیز
دیدگاه
۲۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

28 Replies to “نقد و بررسی فیفا ۱۶ | خیالتان راحت، برتری چند ساله همچنان ادامه دارد!”

 1. rezabj1 گفت:

  نمره م همه چیزو میگه
  فیفا تو این چند سال بهترین بوده و مطمئنم بهترین میمونه و این رو میشه از سرمایه گذاری چند ساله فیفا دید که تو متن هم بهش اشاره شده که فیفا ( یه چیزو بزرگ ) به بازی اضافه نمیکنه و بازی رو بهبود میده که این عالیه البته نه اینکه فیفا چیز های بزرگی اضافه نکنه ولی این اتفاق هر ۲ سال میوفته مثلا فرق بین ۱۶ تا ۱۴ زمین و آسمونه

  ۰ ۰
 2. the Big D گفت:

  من قبلا هم راجع به فیفا گفته بودم (البته من رو نسل هفت بازی میکنم) که بهترین فیفاست. به نظرم میتونست واسه ۳۶۰ و ۳ یکم بهتر هم باشه ولی خب اونقدر براشون ارزش ندارن این کنسولا. در ضمن دیالوگای گزارشگرش خیلی بیشتر شده.

  ۰ ۰
 3. Milad RFM گفت:

  من هنوز فیفا رو بازی نکردم.
  ولی pes 2016 یکی از معدود بازیهایی هست که نمرات و در کل متاش بشکل ناعادلانه بالا هست.
  بازی با اینکه خوب بود ولی اصلا در حد متای ۸۸ نیست.
  با این تفاسیر مطمئنم فیفا بهتر عمل کرده.
  در مورد لایسنس تیم ها و تعدادشون هم که برتری با فیفا هست.

  ۰ ۰
  1. The Iridescent گفت:

   اصا تو قسمت لاینسس و گزارشگری که مقایسه این دو تا بازی مثل جوکه…از این نظر فیفا به شدت برتری داره… به سلیقه هم دیگه مربوط نیست…کسی نمتونه بگه فیفا بوندسلیگا داره من خوشم نمیاد اما پرو خیلی لیگا رو نداره به خاطر همین خیلی خوبه :۲۳:

   ۰ ۰
 4. The Iridescent گفت:

  تشکر از نقد خوبتون…
  انتخاب بین این دو بازی سلیقه ای هستش…صرفا اینطوری نیست که همه فوتبال دوستا فیفا رو انتخاب کنن…
  من که تا صد سال دیگه هم سمت pes نمیرم حتی اگه روزی متاش ۹۹ بشه و متای فیفا ۵۰…

  ۰ ۰
 5. A گفت:

  فیفا رو همه جوره دوست دارم ولی فقط یه ایراد داره اونم نحوه ی دویدن بازیکناست،البته بعد از یه مدت عادی میشه ولی چون من هر سال هم pes میزنم هم fifa ،توی pes حرکات خیلی طبیعی تره…خوشبختانه من از هر دو عنوان خوشم میاد و هر کدومش یه لذت خاصی برام داره

  ۰ ۰
 6. تا حالا انفقدر از یک بازی فوتبال لذت نبرده بودم .
  تقریبا همه چیز تو بازی پیشرفت داشته . شوت ها و سانتر ها واقعا بهتر شدن . هوش مصنوعی حریف و همچنین دفاع بازیکنان در برابر توپ خیلی بهتر شده

  ۰ ۰
 7. Venom Snake گفت:

  هنوزم یه شبیه ساز درست حسابی موجود نیست.
  پرو که کلا تو اوته…
  فیفا هم هنوز داوراش عمه ندارن :|
  واقعا داوری هر نسخه مشکلاش مختلفه
  مشکلات قبلیشو درست میکنن،از یه جا دیگه داغون میشه
  بشدت باید رو این یه موردش کار بشه
  نمیدونم اینا تو کل سال چیکار میکنن که هنوز نتونستن چارتا سرود تیم ها رو به بازی اضافه کنن!
  واقعا نبود رقیب داره به بازی لطمه میزنه

  ۰ ۰
 8. carillon گفت:

  چه نقد حرفه ای و بی طرفی!!! :۱۲:
  فیفا بازهم انتخاب اول ما فوتبالی‌ها خواهد بود! :20:
  خیالتان راحت، برتری چند ساله همچنان ادامه دارد! :22:
  از متای بازی ها معلومه که برتری چند ساله همچنان ادامه دارد!

  ۰ ۰
  1. only sony گفت:

   خواهش میکنم برو pes ات رو بازی کن چرت و پرت هم نگو
   آفرین پسر خوب بدو برو :lol:

   ۰ ۰
  2. دقیقا با حرفتون موافقم ! نقد کاملا غیر حرفه ای بود !
   البته دیبازی یه مدتی میشه که نقد های غیر حرفه میزاره مثل اون مقاله انتقاد از متال گیر !

   نقد باید بی طرف باش و هدفش فقط رو این باش که این بازی ارزش خرید داره یا نه .

   ۰ ۰
  3. MAJID KHARATHA گفت:

   شما اولا که برو فیفا ۱۶ بازی کن بعد بیا اظهار نظر کن وقتی بازی کار خودشو به نحو احسن انجام داده کسی نمیتونه بیاد ایراد الکی بگیره حالا نه اون شرکت ارث پدره بچه ها هست و نه اون شرکت به فن های فیفا پولی داده بازی که خوبه باید حقایق گفت بله اگه فیفا ۱۶ بازی ضعیفی بود من خودم به عنوان یه فن فیفا بد میکوبیدمش اما شما که ازتون معلومه پی اس اس بازی میکنید وقتی به قولی اولین دست فیفا ۱۶ بازی کنید کلا شک ندارم کلا از فوتبال زده میشید چون که که فیفا ۱۶ بازی فوق العاده حرفه ای و شبیه ساز شده که که مطمنن فن های پی اس اس نمیتونند باهاش کنار بیان پس شما همون پی اس بازی کنید بهتره

   ۰ ۰
  4. caner 2 گفت:

   دوستان فیفا فن عزیز! :| اینکه یه نفر PES بازی می کنه و میاد میگه PES خوبه،شما باید بهش توهین کنید؟ :۱۲: :۱۲: من نمیدونم چرا این نقد به طور مستقیم داره از فیفا تعریف می کنه و به به و چه چه می کنه و PES رو خراب می کنه! :۲۳: :۲۳: البته تعجبی هم نیست!وقتی نویسنده نقد بیاد بگه:”خیالتان راحت، برتری چند ساله همچنان ادامه دارد!” چه انتظاری از بقیه هست؟؟؟؟؟؟یک جوری نویسنده اومده و گفته که:” بازیکنان در انتخاب شبیه‌ساز فوتبال شک و تردیدی به خود راه ندهند. فیفا بازهم انتخاب اول ما فوتبالی‌ها خواهد بود!” انگار ما حق انتخاب نداریم و باید زورکی فیفا بازی کنیم و PES رو لعن و نفرین کنیم!دیگه نمیدونم چی بگم،اگه یه نفر بیاد و دو دقیقه دیگه این نظر رو پاک کنه هم تعجب نمی کنم… :11:

   ۰ ۰
 9. only sony گفت:

  ممنون از نقد :)
  دوستان سرعت بازی پایین نیومد مدافع ها خی شدند :۲۶: :۲۶:
  هر چی گاز میدید باز یک نفر میاد توپ رو میگیره :lol:

  ۰ ۰
 10. king of magic گفت:

  کسی برای وصل شدن به سرور ea تو ۳۶۰ مشکل داره؟

  ۰ ۰
 11. Vic Boss گفت:

  خداییش از PES بهتره همچنان!
  کیلومترها فاصله اس بین این دو عنوان
  البته سطح کیفی بازی رقیب خیلی بهتر شده ولی حالا حالا ها راه داره تا برسه به فیفا….
  (باز یه نووب پیدا شد به داستان رای داد؟ میلاد کار تو بود؟ :|)
  پ.ن: نمره ی هرکی ک کامنت داده ک بالای ۸ ه!
  بقیه همه ۴و۵ دادن نمره شده ۶ و خورده ای؟

  ۰ ۰
  1. The Iridescent گفت:

   دقیقا :۲۵: باور کن خیلی از اینایی که ۰ ۰ ۰ دادن اصا بازی نکردنش :۲۵: عیب نداره بذار عقده هاشونو خالی کنن ;) یوزر اسکور متاکریتیک هم همنطوریه دقیقا…

   ۰ ۰
  2. Vic Boss گفت:

   مهم که نیست!
   بیشتر تعجب بود
   به PES هم ۵.۸ دادن
   به متال هم ۶و۷ دادن
   چیز عجیبی نیست
   کلا فازشون معلوم نیست چیه….

   ۰ ۰
 12. اون اضافه شدن راهنما در میانه بازی، واقعاً لازم بود :*:

  ۰ ۰
 13. MAJID KHARATHA گفت:

  خو نقد خوبی بود اما باید به چند نکته اشاره کنم یکی این که این که میگید سرعت بازی افت کرده یا کم شده درحقیقت باید اینجوری گفت سرعت بازی نسبت به فیفا ۱۵ بالانس تر و واقع گرایانه شده انصافا بعد از بازی فیفا ۱۶ و بازی کردن فیفا ۱۵ میتونم بگم فیفا ۱۵ در مقابل فیفا ۱۶ فاجعه بوده وبه نظر من بازی خیلی ارکید بوده تا شبیه ساز البته گفتم که درمقابل فیفا ۱۶ اما مورد بعدی که اصلا بهش اشاره نشد هوش مصنوعی بی نظیر دروازه بان ها بوده که واقعا تو نسخه ۱۵ مشکلاتی عجیب غریبی داشت که خو طبیعی هم بود این مشکلات چون نوپا بود اما تو فیفا ۱۶ واقعا دروازه بان ها از هوش مصنوعی هم گذروندن ودرست عین به شخص واقعی عکس العمل نشون میدن به عنوان مثال شما کافیه تیم بایرن انتخاب کنید وبعد نویر ببینید که با اون نویر واقعی انصافا مو نمیزنه درست عین واقعیت پشت مدافع رو رو جمع میکنه ویه سویپر واقعیه البته فقط نویر نیست کلا حالا دیگه تو این نسخه دروازه بان با توجه به ویزگی ها که تو دنیای حقیقی هم دارن هستن مثلا یه دروازه بان ضعیف کاملا با دروازه بان به مراتب قدرتمند فرق میکنه و اینو میشه حس کرد که متاسفانه همون طور که گفتم تو فیفا ۱۵ این مورد حس نمیشد مورد بعدی که باید بهش اشاره کرد همون طور که تو نقد ذکر کردید اینه که درجه سختی بازی فوق العاده بالانس شده واینجوری نیست که مثل فیفا ۱۵ بیش از حد غیر معقول باشه وتیم ها بیش از حد فضایی بازی کنند ومورد بعدی هم که بهش میشه اشاره کرد اینه که بازی دیگه نتایج عجیب وغریب ۵بر ۰ یا… رقم نمیخوره و کاملا واقع گرایانه شده با توجه به بازی شما نتایج ۱بر ۰ ۲ بر ۰ یا ….
  درکل من به نمره شما احترام میزارم اما به نظر من با توجه به نکات منفی تو نمره دهی بیش از حد سخت گیری شده چون به نظر من گرافیک بازی تغییر به قولی انقلابی نداشته درست اما اگه ریز تر شید متوجه aa که متاسفانه تو فیفا ۱۵ ازار دهنده بود و همچنین فیزیک به مراتب بهتر لباس ها و به خصوص اتمسفر بی نظیر بازی به خصوص درهوای مه الود میشید
  راجب گزارش گری هم هم من تعجب میکنم میکنم میگید چیزی اضافه نشده گزارش های بازی به خصوص تو کریر مود کاملا همه چی بازگو میکنند ومشکل خاصی نداره که که شما به عنوان نکات منفی ذکر کردید
  به نظر من به عنوان نکته منفی داوری باید ذکر میشد که ذکر نکردید همون طور که گفتم به احترام میذارم به نمره شما اما این نسخه با توجه به نکاتی که اون بالا ذکر کردم نمره ۹ لایقش هست

  ۰ ۰
 14. MAJID KHARATHA گفت:

  هوش مصنوعی بی نظیر و اقع گرایانه دروازه بان ها به خصوص نویر
  بالانس شدن بازی تو زمینه سرعت بازی ودرجه سختی های بازی هدفمند شدن بازی ینی به این صورت که شما درست مثل دنیای واقعی فوتبال باید با برنامه وتاکتیک و همچنین استراژی پیش برید ودیگه مثل فیفا ۱۵ نیست که به قولی با مسی گازشو بگیرید برید بزنید تو گل
  فیزیک فوق العاده توپ و فیزیک کلی بازی
  اشتباه کردن بازیکن ها
  اتمسفر بی نظیر ورزشگاه ها به خصوص در هوای مه الود
  چهره پردازی فوق العاده بازی
  بخش زنان و گیم پلی فوق العاده وکاملا متفاوت بازی نسبت به مرد ها که کاملا حس میشه
  اضافه شدن تکنیک aa
  شبیه ساز شدن بازی تو همه زمینه ها نسبت به فیفا ۱۵
  نکته منفی کمی مشکلی داوری
  امتیاز ۹
  کامنت مجبور شدم اینجوری بدم چون اون رای که خواستم بدم نمره بالا پایین شد و اون نمره نشد که به سایر بخش خواستم بدم
  ودر اخر شک نکنید بهترین سری فیفا و بهترین شبیه ساز تاریخ به اینجا فیفا ۱۶ هست

  ۰ ۰
 15. MAJID KHARATHA گفت:

  در ضمن تو نکات مثبت یه مورد خیلی مهم یادم رفت بگم که واقعا باید به ea خسته نباشید بگیم بابت قول اینکه که سانتر ها دینامیک شدن انصافا من به شخصه این مورد یکی از بهترین مورد های اضافه شده میبینم سانترها دیگه مثلا قبل نیست که سانتر کنی پیکه اون جلو زرتی بزنه تو گل بلکه تو خود همون سانتر کشیدن بازی باید یه فاکتورهایی رعایت کنی از جمله شدت ضربه حالت سانتر و همچنین بازیکنی که اون سانتر انجام میده کاملا حس میشه تو سانتر کردن

  ۰ ۰
 16. nima D2 گفت:

  از الان بگم نسخه ps3 رو بازی کردم.
  به جر{ت بدترین بازی فوتبالی بعد از pes 2014 و این نظر من نبود و نظر دوست هام هم بود که بعضا طرفدار فیفا هم بودن
  فیفا بدجور داره پسرفت میکنه داوری وحشتناکه. ولی بزرگترین نقظه ضعف هوش مصنوعیشه. مشکل اصلی که چند صد بار بهش برخوردم اینکه به یارت پاس عادی میدی و اون به جای اینکه بیاد توپ رو بگیره میره تو عمق که بهش برسه :۱۲: انگار ترس از توپ دارن بازیکنا…

  ۰ ۰
 17. DEDSEC گفت:

  کلا اگر سخت افزار این بازی رو داشتم حتما در کنار PES نصب میکردم و لذت میبردم چون یه :*: گیمر :*: باید تو این مورد خاص هر دوشون رو داشته باشه و بازی کنه اما فعلا فقط با PES لذت میبرم .

  ۰ ۰
  1. only sony گفت:

   ولی بعید میدونم لیگ آرژانتین یا مثلا لیگ دسته ۱ انگلیس رو داشته باشه . :۲۵: :۲۵:
   تعداد پچ هایی که میاد نسبت به PES خیلی کم تره برای مثال شما وقتی بازی رو میخرید تا ۶ ماه باید صبرکنید برای اولین پچ در صورتی که در طول همین مدت برای PES کم کم ۲ یا ۳ تا پچ اومده :۲۶: :۲۶: :۲۶:
   زیاد داری چرت و پرت میگی
   همین حرفات خیلی باحال بود بقیه که بماند :lol: :lol:
   در آخر هم که نظر شما محترم هست ولی خواهش میکنم تا وقتی که مثل آدم بازی نکردی حرف مفت نزن و نکته منفی ردیف نکن ;)

   ۰ ۰
 18. SHM گفت:

  خدا وکیلی میشه بگید داستان کجای بازی بود :۱۹: :۱۹: :۱۹: :11: :11: :11:
  آخه بابا طرفدار های عزیز و نوب لطفا وقطی میخاید اون بالا رای بدید یکم نگاه کنید ببینید چی نوشته امتیاز داستان شده ۵.۳ اخه مگه داریم ، مگه میشه
  یا خدااااااااااااااااااااااااااا

  ۰ ۰
 19. Sadra گفت:

  سلام
  تو این گیمی که اصل نیست کرک داره تیم زنان هم هست؟
  اگه لطف کنین بگین ممنون میشم

  ۰ ۰
 20. CaVaLiEr_JoEy گفت:

  مثل چند سال اخیر برتری با fifa هستش بحرحال من از هر دو بازی هم لذت میبرم هرکدوم جای خودشونو دارن واسم .
  ولی انصافا از pes15 نمیشد لذت برد :۲۳: :۲۳:

  ۲ ۱