استنتاج‌نامه‌ی مرموز؛ تحلیل پایان «متال گیر سالید ۵: درد فانتوم»

توسط سجاد زارعی در ۱۸ مهر ۱۳۹۴ , ۱۴:۵۰

هشدار: این مقاله حاوی لو دادن داستان «درد فانتوم» است. اگر هنوز این بازی را تجربه‌ نکرده‌اید به‌هیچ‌وجه هوس خواندن ادامه‌ی متن را نکنید.

نکته: این مطلب دارای دو صفحه است که صفحه‌ی اول داستان فیلم «جاده‌ی مالهالند» و صفحه‌ی دوم داستان بازی «سانتیاریوم» (آسایشگاه) را لو می‌دهد.

tasvir shakhes

مگر می‌شود یک متال گیر عرضه شود و بحث و تبادل نظر درباره داستان آن شکل نگیرد. در این مطلب سعی شده تا در مورد داستان بازی مباحثی را مطرح کنم که کمتر به آنها پرداخته شده و در مورد آنها صحبت شده است.

بخش اول

 • درد فانتوم هنوز تمام نشده است، حتی بخش دوم آن!

طبق اطلاعاتی که مدتی قبل از طریق داده‌های نسخه کامپیوترهای شخصی درد فانتوم به‌دست آمد، این بازی بخش سومی با عنوان «صلح» داشته و دقیقا مشخص نیست که آیا از بازی حذف شده یا در بازی وجود دارد. اما هنوز کسی راه دسترسی به آن را نیافته است. تا مدت‌ها همه فکر می‌کردند که این بخش از بازی حذف شده و همه از کونامی خواستار بیان دلیل حذف آن بودند. اما مدتی قبل ویدئویی از درون فایل‌های بازی پیدا شد که نشان داد هنوز کسی بخش دوم را به اتمام نرسانده است. به تصویر زیر دقت کنید:

mgs-5-4th-ending

به خاطر دارید که در پایان فصل اول ویدئویی به نمایش درآمد با عنوان «آنچه در فصل دوم خواهید دید…»؟ بخشی از این ویدئو مربوط به میان‌پرده‌ای‌ است که هنوز راه مشاهده‌‌اش یا به قول معروف «آنلاک» شدن آن کشف نشده. افرادی که آن را دیده‌اند نمی‌دانند چطور به آن دسترسی پیدا کرده‌اند. تصویر زیر توسط افرادی گرفته شده که موفق شدند به این ویدئو دسترسی پیدا کنند:

mgs-5-4th-ending-2

همان‌طور که می‌بینید تصاویر کاملا تطابق دارند. نکته‌ی جالب اینجاست که عده‌ای بازی را صددرصد تکمیل کرده‌اند اما تعدادی از میان پرده‌های بازی مثل این و میا‌ن‌پرده نهایی مربوط به پاز را هنوز ندیده‌اند. این یعنی بازی حتی بعد از تکمیل شدن هم محتوی بیشتری برای ارائه دارد.

قضیه زمانی جالب می‌شود که وقتی در مورد این ویدئو از یکی از سازنده‌های بازی سوال شد جواب او این بود: «اگه به این زودی تونستین به این جا برسین واقعا شگفت انگیزه…»

این عوامل باعث شد که عده‌ای تصور کنند بخش سومی در بازی وجود دارد و راه رسیدن به آن این است که بخش دوم تکمیل شود. در این زمینه هم سوالاتی از سازنده‌‌ها پرسیده شد، اما آنها نه وجود بخش سوم را تایید می‌کنند و نه تکذیب. تنها حرفی که برای گفتن دارند این است: «محتوی بازی بیشتر از اون چیزی هست که تصور می‌کنید. فعلا فقط می‌تونم بگم که به بازی کردن ادامه بدید…»

این که کوجیما و تیمش تصمیم گرفته‌اند تا راه رسیدن به ادامه‌ی بازی را (اگر وجود داشته باشد) از یک طریق یک راه غیرقابل‌تصور مخفی کرده باشند اصلا بعید نیست. اولین بار این شیوه را در «سفیر صلح» و بخش نهایی آن امتحان کردند و همچنین در معروف‌ترین تیزر رونمایی دنیا یعنی P.T.. همه به خوبی می‌دانیم که راه رسیدن به پایان واقعی آن تیزر قابل بازی چقدر غیر‌‌منطقی و دور از انتظار بود (هر‌چند هنوز راه حل قطعی برای آن کشف نشده است). همان زمان هم کوجیما از این که مردم چقدر سریع توانستند معمای پایان بازی را رمزگشایی کنند متعجب شده بود. احتمالا این بار تصمیم گرفته تا کاری کند که تا مدت‌‌ها هیچ‌کس به ادامه ی بازی دسترسی پیدا نکند (باز هم تکرار می کنم، اگر وجود داشته باشد).

آیا می‌دانستید: رمان «موبی دیک» که یکی از منابع الهام داستان بازی بوده هم در زمان اولین چاپ یک بخش حذف شده در آن وجود داشته! البته در آن زمان نویسنده در چاپ‌های بعدی بخش حذف شده را به کتاب اضافه کرد.

 • هرگز نمیر!

این تئوری کمی عجیب است، اما یکی از کاربران فروم «جامعه‌ی متال گیر» به شدت مصر است که این قضیه را اثبات کند. عبارتی بر پشت لباس «ایلای» نقش بسته که تصویر آن را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

MGSV-TPP-Eli-Never-Be-Game-Over

طبق نظریه‌ی این فرد وقتی در بازی برای اولین بار می‌میرید بقیه‌ی بازی در توهم دنبال می‌شود و اگر در طول بازی هرگز شکست نخورید ماموریت ۴۶ هرگز باز نخواهد شد، بلکه این بار بازی شما را به چپتر سوم هدایت خواهد کرد. مسخره به نظر می‌رسد اما معماهای اولیه‌ی P.T. هم به همین مقدار احمقانه بودند و در عین حال ممکن بود هیچ وقت متوجه آنها نشوید! در هر حال برای این فرد آرزوی موفقیت می‌کنیم!

 • پرونده‌ی قتل‌های سریالی پرتوپیا

در دل داده‌های درد فانتوم فایل قابل اجرای یک بازی قدیمی پیدا شد با نام «Portopia Serial Murders Case» که سال ۱۹۸۵ برای پلتفرم MSX منتشر شده بود. ماجرای این بازی به طور خلاصه این است که یک سری قتل در شهر پرتوپیا صورت می‌گیرد که مانند تمام قتل های زنجیره‌ای یک سری نشانه‌ی ثابت دارد و ما به عنوان کارآگاه به همراه دستیارمان باید قاتل را پیدا کنیم. در نهایت از طریق یک خال که شکل پروانه است مشخص می شود قاتل دستیار خودمان است و البته انگیزه ی قانع کننده‌ای هم برای اعمالش دارد. عده‌ای تصور می کنند این نشانه ایست تا در درد فانتوم بیشتر حواسمان به «کاز میلر» باشد و ممکن است او کلید اتفاقات بعدی بازی باشد. البته به نظر می‌رسد شکل پروانه هم با درد فانتوم در ارتباط است. چرا که یکی از عوامل مسدود کننده‌ی پایان بازی استفاده از نماد پروانه برای پایگاه مادر است.

inline-4-4112-1

 • نسخه‌ای که منتقدان در Boot Camp تجربه کردند با نسخه‌ای که در دست ماست تفاوت دارد

این تئوری عجیب ولی منطقی است. به نمرات درد فانتوم و نقدهایش توجه کرده‌اید؟ هیچ‌کدام از سایت‌ها و نشریاتی که به همایش کونامی دعوت شده بودند به ضعف‌های آشکار بازی کوچک‌ترین اشاره‌ای نکردند. آن هم در این روزگار که به نظر می‌رسد منتقدان ارث پدری از سازنده‌ها طلب دارند. عده‌ای از منتقدان بازی را در همان همایش به پایان رسانده بودند اما هیچ‌کس حرفی از ماموریت‌های اضافی و یا پایان‌بندی گنگ نزد. حتی یک سایت چینی ادعا کرده بود که برای تکمیل بازی به حداقل ۱۵۰ ساعت وقت نیاز دارید اما درد فانتوم در بدترین حالت زیر ۱۳۰ ساعت هم به پایان رسید. این تفاوت ۲۰ ساعته برای چیست؟ این که هیچ‌کس به محتوی پراکنده‌ی بازی اشاره نکرد چطور؟ تصویر زیر بخشی از تریلرهای بازی بود که هیچ‌وقت در محصول‌نهایی دیده نشد، اما IGN از آن در نقدش استفاده کرده بود. یعنی حواسشان نبوده که این بخش از بازی حذف شده؟

Metal-Gear-Solid-Phantom-Pain-ScreenShot-_-Gallery-UbiRock.iR-16

عده‌ای بر این عقیده‌اند که نسخه‌ای که کونامی به منتقدان نشان داده نسخه‌ای بدون پیچیدگی در ساختار گیم‌پلی بوده و محتوی آن به‌راحتی در دسترس قرار می‌گرفته و حال سعی دارند تا از زیر زبان آنها اطلاعات بیشتری بیرون بکشند. باید منتظر ماند و دید که موفق می‌شوند یا خیر.

 • کونامی قصد دارد ادامه‌ی بازی را بعدا به عنوان یک قسمت جدید یا محتوی قابل دانلود عرضه کند

این تئوری به شدت منطقی ولی در عین حال نفرت‌انگیز است! اگر واقعا قصد کونامی این باشد احتمالا تا ابد گرفتار لعن و نفرین طرفدارها خواهد شد. اما وقتی از آنها در این مورد سوال شد، فقط از مردم خواستند که به بازی کردن بپردازند. همین باعث شد تا کورسوی امیدی در دل طرفداران به وجود بیاید مبنی بر این که امکان تجربه‌ی بخش سوم بدون پرداخت پول اضافه وجود دارد.

 • باید به «سطح صفر» برگردیم

این تئوری مال خودم است و نمی‌دانم که جای دیگری هم مطرح شده است یا نه. اولین عاملی که باعث شد من به این فکر بیافتم که ممکن است سطح صفر محتوی بیشتری داشته باشد؛ نواری بود که در انتهای درد فانتوم پخش شد و در سطح صفر هم وجود داشت. هر چند وجود آن نوار و به‌طور کل ماموریت‌های فرعی سطح صفر اصلا منطقی نبودند. بازی چند ماموریت فرعی داشت که همه‌ی آنها در همان مکان روایت می شدند و با این که از نظر داستانی با بازی در تناقض بودند اما محتوی داستانی مرتبط در دل خود جای داده بودند. اما چیزی که تردید مرا بیشتر کرد آخرین به‌روزرسانی بود که برای سطح صفر منتشر شد. اگر به خاطر داشته باشید سطح صفر یک بروز رسانی داشت که مرحله‌ی مربوط به رایدن را به بازی اضافه می‌کرد که حجم آن حدود ۲۵۰ مگابایت بود. اما این به‌روزرسانی آخر تقریبا ۴۰۰ مگابایت حجم داشت و تنها تغییری که برای آن ذکر شده بود اضافه کردن قابلیت انتقال فایل‌های ذخیره‌سازی بود؛ یعنی حجیم‌ترین به‌روزرسانی بازی برای کوچک‌ترین تغییر منتشر شده است؟ البته این حجم در مقایسه با دیگر بازی‌ها بسیار اندک است اما مگر خود سطح صفر چقدر حجیم بود؟ حجم آخرین به‌روزرسانی بیش‌تر در مقایسه با حجم مرحله‌ی رایدن تعجب برانگیز است. چرا که آن یک مرحله‌ی کامل با تمام فایل‌های صوتی و مدل‌های سه بعدی اضافه شده به بازی بود اما حجم به مراتب کمتری داشت.

Metal-Gear-Solid-V-The-Phantom-Pain-15

اگر به خاطر داشته باشید کوجیما سال قبل گفته بود که افرادی که سطح صفر را در اختیار دارند به «کمپ امگا» بازخواهند گشت. این بازگشت در درد فانتوم اتفاق نیافتاد اما با توجه به این که مصاحبه‌ای که در آن کوجیما این حرف را زد فقط به زبان ژاپنی منتشر شد و گروهی از کاربران خودشان آن را ترجمه کردند، ممکن است در مفهوم آن کژتابی به وجود آمده باشد. شاید خودمان باید به کمپ امگا بازگردیم.

 • شیطان شوید

این تئوری منطقی اما ظاهرا خارج از دسترس است! اگر دقت کرده باشید در کنار عبارت «کلمات می‌توانند قتل‌عام کنند» در ویدئوهای منتشر شده از بازی قبل از انتشار (که به ویروس «انگل صوتی» و عملکرد آن اشاره داشت)، عبارت «مردان شیطان می‌شوند» نیز به کرات نمایش داده شد. اما درون بازی برخلاف عبارت اول، این عبارت به هیچ‌وجه به حقیقت نپیوست. نکته‌ی جالب و قابل توجه این است که «شیطان» شدن در بازی توسط خود شما صورت می‌گیرد و روی «ونوم» تاثیرگذار است. اگر کشت‌و‌کشتار به راه بیاندازید و سلاح اتمی بسازید، شاخ روی سر شما بلند و بلندتر می‌شود و بدن شما خونین می‌شود و این خون پاک‌شدنی نخواهد بود. این روند دقیقا مشابه روندی است که در ویدئوی انتشار بازی به نمایش درآمد. به تصاویر زیر دقت کنید:

wewewe

عده‌ای توانسته‌اند به اندازه‌ی تصویر بزرگ‌تر شیطان شوند اما هنوز هیچ‌کس به وضعیت زیر نرسیده است:

final

همان‌طور که می‌دانید میان‌پرده‌های درد فانتوم به‌طور همزمان اجرا می‌شوند و این یعنی مدل سه‌بعدی چنین وضعیتی برای بازی ساخته شده است و با توجه به این که درست یک هفته قبل از انتشار این ویدئو به نمایش درآمد احتمال حذف شدنش خیلی کم است. با استناد به این مدارک عده‌ای بر این باورند که رسیدن به این وضعیت باعث می‌شود اتفاق جدیدی در بازی رخ دهد.

بخش دوم

 • به دنیای توهم و جنون خوش آمدید

همان‌طور که می‌دانید پایان‌بندی درد فانتوم بسیار عجیب است. وقتی با سکانس نهایی بازی مواجه می‌شویم درست مانند این است که سطلی از آب و یخ روی سرمان ریخته باشند. در یک نگاه پایان بازی کاملا قابل فهم است اما با دقت در جزئیات متوجه تناقضات فراوانی می‌شویم که مانع از درک درست آن می‌شوند. تئوری‌هایی در مورد پایان بازی مطرح شده که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت اما اجازه دهید تا قبل از آن نگاهی داشته باشیم به اتفاقاتی که در پس داستان بازی رخ دادند و از طریق نوار کاست‌ها روایت شدند.

بعد از وقایع سطح صفر و نابودی پایگاه مادر، بیگ باس و کاز میلر تمام افرادشان را از دست دادند و هلیکوپتر خودشان هم در مسیر فرار به وسیله‌ی بمب داخل شکم پاز از بین رفت. بیگ باس، کاز و ایهب (پزشک گروه) تنها مسافرانی بودند که زنده ماندند و خلبان بالگرد، چیکو و پاز از بین رفتند. اسکال فیس با وجود این که تمام فعالیت‌هایش زیر نظر زیرو بود از این اتفاق حرفی به او نزد. اما زیرو از طریق ایوا که معشوقه‌ی قدیمی بیگ باس بود خبردار شد و او هم بیگ باس را به بیمارستانی نظامی در قبرس منتقل کرد. بیگ باس و ایهب به خاطر حادثه به کما رفتند، کاز هم فقط زخمی شده بود و در بیمارستانی جدا از آن دو به سر می‌برد.

زیرو با آسلات و کاز ارتباط برقرار می‌کند. او متوجه‌ی نقش اسکال فیس در این جریانات می‌شود و تصمیم می‌گیرد مدتی او را سرگرم کند تا بتواند برای نجات بیگ باس نقشه‌ای بکشد. تمام این مدت هم خودش در ساختمانی تحت حفاظت کامل در نیویورک زندگی می‌کرد؛ جایی که نه راهی برای ورود دارد و نه برای خروج. هیچ پنجره‌ای در کار نیست و افرادی که از ساختمان محافظت می‌کنند هم نمی‌دانند که از دقیقا از چه چیزی محافظت می‌کنند. هدف زیرو از این کار این بود که تا زمانی که دونالد اندرسون ساخت هوش‌مصنوعی را تمام می‌کند زنده و سالم بماند. اما اسکال فیس قبل از نابود کردن پایگاه مادر مکان اختفای او را از زیر زبان پاز کشیده بود و نقشه‌ای برای کشتن زیرو کشیده بود. زیرو از اسکال فیس تقاضا کرده بود تا یک شی قدیمی را برای او پیدا کند. اسکال فیس شی را آغشته به نوع خاصی سم می‌کند که قابل ردیابی نیست و وقتی فردی به آن آلوده شود بعد از مدتی به طور کامل فلج می‌شود. زیرو در تله‌ی اسکال گرفتار می‌شود. اما قبل از این که به طور کامل فلج شود نقشه‌اش را عملی می‌کند. برای اولین بار بعد از سال‌ها از لانه‌اش خارج می‌‌شود و به دیدن بیگ باس می‌رود. دو سال از حادثه گذشته و بیگ باس و ایهب هنوز در کما هستند. نقشه‌‌ی زیرو این است که ظاهر و باطن ایهب را تغییر دهند تا او را جای بیگ باس بگذارند، یک بیگ باس تقلبی. زیرو غیر از خودش و پزشک بیمارستان فقط به آسلات نقشه را می‌گوید. آسلات مسئول اجرای این نقشه می‌شود در حالی که زیرو می‌داند که روزهای آخر سلامتی‌اش است (همان طور که در نهایت جسم بی‌جان او را در قسمت چهارم روی ویلچر می‌بینیم). آخرین حرکت او قبل از فلجی کامل انتقال اسکال فیس به آفریقا است. آسلات به دیدار کاز می‌رود و به او قول می‌دهد تا بیگ باس را به او برگرداند. او از کاز می‌خواهد تا در این فاصله تشکیلات جدیدی راه‌اندازی کند تا بیگ باس بعد از خروج از کما به سرعت به آنجا برود.

۷ سال بعد (۹ سال بعد از واقعه‌ی سطح صفر) و درست کمی قبل از شروع بازی بیگ باس از کما بیرون می‌آید. آسلات به دیدار او می‌رود و نقشه و اتفاقاتی که برای زیرو رخ داد را برای او تشریح می‌کند. بیگ باس هم چاره‌ای جز موافقت ندارد. او خودش را در قبال هدفی که انتخاب کرده مسئول می‌داند و عقیده دارد کسی غیر از خودش نمی‌تواند این کار را انجام دهد. به همین دلیل باید از هر روش ممکن استفاده کند تا زنده بماند. در کنار این او دو مرتبه مورد حمله قرار گرفت و هر چقدر هم که تشکیلات قوی و مستحکمی ساخت، حتی با در دست داشتن سلاح اتمی، باز هم نابود شد. بیگ باس به این نتیجه رسیده‌ بود که باید راه رسیدن به هدفش را تغییر دهد و به جای دور شدن از آمریکا باید تا حد ممکن به آن نزدیک شود. طبق نقشه آخرین بخش از عملیات جایگزینی بیگ باس به عهده‌ی خود اوست. این که بیگ باس تقلبی را از بیمارستان بیرون ببرد و طوری رفتار کند که به عنوان آخرین حرکت ایهب کاملا باور کند که بیگ باس است. آسلات خبر حمله به بیمارستان را به بیگ باس می‌دهد و تنها چیزی که می‌ماند این است که منتظر بمانند تا ایهب از کما بیرون بیاید. اسم رمز شروع عملیات «V Has Come To» خواهد بود. در نهایت به جایی می‌رسیم که بازی شروع می‌شود و ایهب از کما بیرون می‌آید. بیگ باس خودش را اسماعیل معرفی می‌کند و ایهب را از بیمارستان خارج می‌کند. در نهایت و بعد از درگیری با نیروهای سایفر و کلنل ولگین و در حین فرار تصادف می‌کنند و هر دو از هوش می‌روند. آسلات برای نجات آنها می‌آید و بیگ باس را راهی آمریکا می‌کند و ایهب را هم از آنجا خارج می‌کند.

آیا می‌دانستید: نام‌هایی که برای شخصیت‌ها انتخاب شده همه از نام‌های رمان موبی دیک گرفته شده است. ایهب، اسمائیل و حتی نام عملیاتی هلیکوپتر که «پیکواد» است، نام کشتی ایهب در رمان موبی دیک بوده است.

پایان بازی و در واقع آخرین ماموریت بخش دوم بازی همین بود. چیزی که از طریق تکرار ماموریت اول و با کمک تعدادی نوار کاست روایت می‌شود. اما همان‌طور که گفتم تناقضاتی در آن وجود دارد. برای مثال آخرین قسمت مقدمه‌ی بازی که در آن آسلات برای نجات ایهب سر می‌رسد و او را از وولگین دور می‌کند هنوز شب است. اما در آخرین ماموریت که اجرای دوباره‌ی مقدمه‌ی بازی است بیگ باس صبح هنگام از آنجا خارج می‌شود اما آسلات هنوز آنجاست. شاید فکر کنید که آسلات بعد از خارج کردن ایهب به آنجا بازگشته اما در اولین قسمت بازی چیزی که ما می‌بینیم این است که آسلات بعد از فرار از قبرس تا افغانستان او را همراهی می‌کند و این روند چند ماه طول می‌کشد. پس یا آسلات در فضا و زمان سفر می‌کند یا این که قضیه چیز دیگری است.

تناقض دیگر مربوط به سکانس دود و آینه‌ی آخرین دقایق ماموریت ۴۶ است. در این سکانس یک جهش زمانی اتفاق می‌افتد و بعد از چرخش دوربین چند سال جلو می‌رویم. زمانی که «بهشت بیرونی» تاسیس شده و از روی صدای تیراندازی و نوشته‌ی روی نوار کاست می‌توان فهمید که به زمان اولین قسمت متال گیر رفته‌ایم و سر و صدایی هم که شنیده می‌شود به حمله‌ی سالید اسنیک به بهشت بیرونی مروبط می‌شود. اما این جهش چندین ساله نه تاثیری بر چهره‌ی ایهب می‌گذارد و نه شکل اتاق تغییر می‌کند. در حالی که پایگاه مرکزی سگ‌های الماسی وسط دریا بود و پایگاه مرکزی بهشت بیرونی در آفریقا است و قائدتا باید انتظار داشته باشیم که این جهش زمانی اندکی ایهب را پیر کرده باشد اما او فقط خونین‌تر و شاخش بلند‌تر می‌شود.

pic_z_077_2ikae1

البته نکات ریز دیگری هم هستند که توسط کاربران در فروم‌های مختلف مطرح شده‌اند اما زیاد معتبر نیستند؛ برای مثال کاربران نسخه رایانه‌های شخصی بازی بافت صورت بیگ باس را از میان داده‌های بازی پیدا کرده‌اند و با استناد به این که روی این بافت صورت فقط ته ریش وجود دارد، اما بیگ باس ریش نسبتا بلندی داشت، احتمالا فردی که صورتش باند پیچی شده اصلا بیگ باس نیست.اما این افراد به یک نکته‌ی کوچک توجه نکرده‌اند. آن هم این است که از زمانی که موی صورت روی بافت پیاده‌سازی می‌شد سال‌ها گذشته است و مدت‌هاست که موی سر و صورت به صورت جدا مدل‌سازی شده و به صورت جدا روی صورت شخصیت پردازش می‌شوند.

عده‌ای دیگر هم می‌گویند موی سر و صورت بیگ باس بلند است اما شخصی که صورت باند پیچی شده دارد به نظر می‌رسد بانداژ روی پوستش قرار گرفته است. به عبارت دیگر فرد مورد نظر موی بلندی ندارد. اما این امر قائدتا به دلایل فنی مربوط است. این که اگر زیر بانداژ موهای بیگ باس به‌طور کامل پردازش شوند احتمالا به دلیل مشکلات حل نشده‌ی فیزیک در بازی‌ها موهای بیگ باس از درون بانداژ بیرون می‌زد (مشکل رایج فرو رفتن اجسام در یکدیگر).

33988ae8b1991a3d117ac3b6ef32c92a75b913a2

البته مشکلاتی کلی درون داستان خود بازی هم وجود دارد که منجر به خلق تئوری دومی می شوند که توسط خودم ارائه شده است؛ مثلا این که چرا آسلات برخلاف قسمت‌های گذشته در این قسمت اینقدر آرام و بی‌آزار است؟ یا این که چرا شخصیت کازوهیرا میلر که همیشه برای پیشرفت دست به هر کاری میزد اینجا فوق العاده محافظ کار شده و در عین حال خشونت و عجول بودنش را حفظ کرده است؟ چرا هیوئی به عنوان یک دانشمند خجالتی طرفدار صلح که عاشق Strangelove بود به یک دانشمند کور تبدیل شده که غیر از علم و تکنولوژی چیز دیگری را نمی‌تواند ببیند، تا جایی که حتی عشقش را هم از بین می‌برد؟ چرا حس کینه‌ی ایلای یا همان لیکوئید اسنیک اینقدر شدید و کورکورانه است؟ و خیلی چراهای دیگر در مورد شخصیت‌های بازی که همه‌ی آنها در احساساتشان زیاده روی و غلو شده است.

به نوبت به تمام این موارد خواهیم پرداخت. پس اجازه بدهید از تئوری معروف پخش شده در فضای مجازی شروع کنیم و بعد از آن به تئوری خودم برسیم.

 • پایان بازی یک دروغ بزرگ است

اساس این تئوری را چند چیز شکل می‌دهند. اول همان تناقضاتی که بالاتر به آنها اشاره کردم. بعد از آن جمله‌ای از نیچه که می‌گوید: «هیچ حقیقتی وجود ندارد، تفاسیر هستند که حقایق را شکل می‌دهند.» کاربران این جمله را به این شکل تفسیر کرده‌اند که ماموریت ۴۶ام واقعیت ندارد و تفسیر خود بیگ باس/ایهب از واقعیت بوده است. (تفسیر این جمله جای بحث دارد و در تئوری من به آن خواهیم پرداخت). البته این تنها دلیل این گروه از افراد نیست. بخشی از بازی اختصاص یافته به بازگرداندن حافظه‌ی پاز که در کمال تعجب متوجه می‌شویم که سالم است. اما وقتی حافظه‌اش باز می‌گردد طی یک سکانس که از نظر ساختار به شدت یادآور مجموعه‌ی «تپه‌ی خاموش» است متوجه می‌شویم که او واقعا مرده و تمام چیزهایی که دیده توهم ایهب بوده‌اند. طبق این تئوری ایهب وجود ندارد. شخصیت اصلی خود بیگ باس است اما برای فرار از واقعیت چنین چیزی در ذهن خودش درست می‌کند. البته عده‌ای این تئوری را بسط داده‌اند و معتقد‌ند که اسماعیل هم حقیقی نیست و ساخته‌ی ذهن بیگ باس است. درست مثل داستان بازی «بلک آپس» که در آنجا میسون، رزنوو را در ذهن خود ساخته بود اما تمام آن کارها را خودش انجام می‌داد. بیگ باس هم به دلیل شوکی که به خاطر قطع شدن دستش به او وارد شده شخصیتی خیالی و قدرت‌مند در ذهن خودش می‌سازد تا از خودش حفاظت کند.

این تئوری خیلی خوب گرفته و مدارک محکمی هم دارد. اما به نظر من پایان بازی واقعی‌تر از این است که بخواهد دروغ باشد. به طور ساده‌تر این که خیلی بهتر از یک دروغ در داستان کل سری می‌گنجد و با داستان کل سری تناقض ندارد.همین جاست که تئوری من وارد می‌شود…

 • حقیقت مقابل چشمان شماست

ابتدا اجازه دهید تا کمی بیشتر در مورد جمله‌ی نیچه صحبت کنیم. بازی دو بخش کلی دارد که با هم در تناقض هستند. کل بازی در مقابل ماموریت ۴۶. اگر کل بازی را درست تصور کنیم، پایان بازی یک دروغ است. اما اگر کل بازی دروغ باشد و پایان آن حقیقت چه طور؟ این برداشت با جمله‌ی نیچه در تناقض نیست. او گفته که تفاسیر هستند که حقایق را شکل می‌دهند. پس وقتی ما به این شکل حقیقت را تفسیر کنیم دروغ هم به راحتی قابل تشخیص است. مخصوصا وقتی که این دروغ و حقیقت میان یک حقیقت بزرگتر قرار گرفته باشند تمییز دادن بین آنها کار آسان‌تری خواهد بود. این که حقیقت جزء باید با حقیقت کل تناسب داشته باشد. البته این دلیلی برای اثبات حرف من نیست. به دلایل اصلی در ادامه خواهیم پرداخت.

 • غلیان احساسات

فیلم مالهالند درایو ساخته‌ی دیوید لینچ را دیده‌اید؟ نحوه‌ی روایت داستان در این فیلم در نوع خود منحصر به فرد است. تمام فیلم خواب شخصیت اصلی است. او وقتی خواب است در ذهن خودش دنیایی رویایی خلق می‌کند. دنیایی که دوست داشته در آن زندگی کند و در نهایت فیلم تعدادی سرنخ به ما می‌دهد تا از روی رویا بتوانیم به حقیقت پی ببریم. بار اول که این فیلم را می‌بینید اگر حواستان به چند ثانیه‌ی اول آن نباشد، تا آخر فیلم متوجه نمی‌شوید که در حال تماشای خواب یک نفر هستید. اما در بار دوم این امر کاملا روشن و آشکار است. نوع بازی بازیگرها و اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌دهند همه طوری هستند که غیرواقعی بودن از سر و روی آنها می‌چکد.

ftyrtrt

در این فیلم همه‌ی احساسات با شدت زیاد ابراز می‌شوند؛ این‌قدر زیاد که وقتی خبر ندارید قضیه از چه قرار است فکر می‌کنید که بازیگرها بلد نیستند کارشان را درست انجام بدهند. شخصیت اصلی داستان در دنیای واقعی یک بازیگر بی‌استعداد و شکست خورده است که اندک درآمدش را مدیون کمک دیگران است. در عین حال دوستی دارد که برخلاف خودش به شدت موفق است. این دو با یکدیگر رابطه‌ی عاطفی بسیار نزدیکی دارند تا این که دوست موفقش عاشق یک کارگردان می‌شود و کم‌کم از شخصیت اصلی داستان فاصله می‌گیرد. در دنیای خواب او همه چیز برعکس است. در دنیای خواب خودش بازیگر موفقی است. وقتی برای اولین بار تست می‌دهد اینقدر از او تعریف و تمجید می‌شود که حالتان بد می‌شود. در عین حال دوستش به شدت گیج و بی‌هدف است. او در خواب اتفاقی را تصور می‌کند که طی آن اتفاق دوست خوشبختش فراموشی بگیرد تا بتواند تا آخر با او بماند. رابطه‌ی عاطفی این دو در دنیای خواب هم به شدت غلو شده است، مانند تمام چیزهای دیگر. او پدر و مادرش را در دنیای خواب دو غریبه تصور می‌کند که به شدت او را دوست دارند. البته واقعیت آنها نمایش داده نمی‌شود اما همان طور که گفتم فقط بین بخش‌هایی از خیال و واقعیت ارتباط برقرار می‌شود و بقیه داستان از طریق سرنخ‌ها مشخص می‌شوند.

اگر بخواهم کل فیلم را تشریح کنم وقت زیادی می‌گیرد. اما همان‌طور که گفتم خلاصه‌ی کل ماجرا این است که شخصیت اصلی فیلم دنیایی برای خودش می‌سازد که در آن نام‌ها، چهره‌ها و مکان‌ها در هم آمیخته می‌شوند و تمام وقایع به شکلی در می‌آیند که او دوست دارد، به علاوه تعدادی شی و شخصیت که برقرارکننده‌ی رابطه‌ی بین واقعیت و خیال هستند.

اما ارتباط تمام اینها با درد فانتوم چیست؟ همان طور که گفتم احساسات در شخصیت‌های داستان به شدت غلو شده است. کاز اینقدر از انتقام حرف می‌زند (بخوانید فریاد می‌زند) که حالتان به‌هم می‌خورد، ایلای اینقدر کینه‌توزی می‌کند که کفری شوید. هیوئی از یک دانشمند دوست داشتنی به منفورترین شخصیت کل داستان تبدیل می‌شود و به شدت روی عقایدش پافشاری می‌کند. یا مثلا کوایت که به شکل غیرطبیعی به بدل بیگ باس عشق می‌ورزد و برای او عشوه می‌آید!

eli-metal_gear_solid_5_the_phantom_pain-game-picture-1920x1080

در واقع برای بیشتر این احساسات هیچ گونه دلیل منطقی وجود ندارد. ایلای هرچقدر خوبی می‌بیند کوچکترین تغییری نمی‌کند. هر وقت هم که آرامش دارد در حال دسیسه‌چینی است. اتاکان که پسر هیوئی است هیچ وقت پدرش را چنین موجودی توصیف نکرده‌ بود و البته هیچ دلیلی هم برای چنین رفتارهایی از طرف هیوئی وجود ندارد. کوایت را هم که خودتان می‌دانید منظورم چیست. مهم‌تر از رفتار کوایت، انتخابی است که به عهده‌ی شما گذاشته می‌شود. این که کوایت زنده بماند (و در نهایت ناپدید شود) یا این که کشته شود. درست مثل کش و قوسی که بیگ باس با خودش بر سر عشق ایوا داشت (و در نهایت ایوا هم ناپدید شد). چطور امکان دارد که انتخاب زندگی یا مرگ یک شخصیت در سری متال گیر که تک‌تک شخصیت‌های آن با اهمیت هستند به عهده‌ی خودمان باشد؟

و از همه بدتر آسلات است. او غیر قابل پیش‌بینی‌ترین شخصیت کل سری است که هیچ وقت برای کسی کار نمی‌کند. اگر هم کار کند هدفش خرابکاری و جاسوسی است. اما در این قسمت درست مثل یک گوسفند رام است. هرچقدر منتظر می‌شوید تا خودی نشان دهد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

gjjggjاین برای افراد بیگ باس تقلبی هم صادق است. افراد او به شدت جان برکف هستند و برای فرمانده‌شان هرکاری می‌کنند. در حالی که بنا بر دیالوگ‌هایی که بعضا از زبان آنها شنیده می‌شود ظاهرا خبر دارند که رئیسشان بیگ باس واقعی نیست. و در نهایت هم خود بیگ باس تقلبی که اصلا در عقل نمی‌گنجد یک نفر با تغییر قیافه و هیپنوتراپی اینقدر شبیه بیگ باس واقعی شده باشد.

این امکان وجود دارد که کل روند داستان تا قبل از پایان اتفاقاتی هستند که بیگ باس دوست داشته رخ دهند. این که دوست داشته بدلش به بهترین نحو راهش را ادامه دهد، آسلات بدون شامورتی بازی به او کمک کند، کاز سر به راه شود و فقط به هدف اصلی فکر کند، افرادش همه گوش به فرمان او باشند و شخصیتی مثل کوایت جای خالی ایوا را برای او پر کند. درست مثل شخصیت اصلی فیلم جاده‌ی مالهالند دنیایی ساخته که به آن نیاز دارد.

 • پایگاه مادر

یکی از تناقضات خط داستانی با پایان بازی و بقیه بازی‌های سری پایگاه مادر است. وقتی چنین پایگاه عظیمی ساخته می‌شود بعید است که به راحتی آن را رها کرده باشند. اگر چنین پایگاهی واقعا وجود داشته مطمئنا در بقیه قسمت‌ها هم حرفی از آن زده می‌شد. اما احتمالا این هم به دلیل وابستگی احساسی بیگ باس به پایگاه مادر قدیمی و بخشی از رویای بیگ باس است. چرا که غیر از این که با باقی قسمت‌های سری در تناقض است با پایان بازی هم متناسب نیست. در پایان اتاق فرماندهی ایهب تغییر نمی‌کند. فقط علامت روی در عوض می‌شود. قائدتا وقتی یک پایگاه از دل دریا به خشکی منتقل می‌شود باید تغییراتی حاصل شود اما اتاق کوچکترین تغییری نمی‌کند.

 • خود بیگ باس

پایان بازی به ابتدای قسمت اول متال گیر وصل می‌شود؛ جایی که بیگ باس واقعی به پسرش دستور می‌دهد تا بدل بیگ باس که یاغی شده را نابود کند. اما با توجه به چیزی که در طول بازی از بدل دیدیم یاغی شدن خیلی بعید است. به نظر می‌رسید ایهب به شدت در نقش بیگ باس فرو رفته اما این سکانس کار را خراب کرد:

laugh

چنین لبخندی از شخصیت بیگ باس بعید است و اگر ایهب واقعا در شخصیت بیگ باس فرو رفته چنین حرکتی از خود نشان نخواهد داد. اما این جا به نظر می‌رسد که در واقعیت بدلش نسبت به خودش تفاوت‌های زیادی داشته و آن چیزی نشده که تصور می‌کرد. البته تنها دلیل این لبخند نیست. به تصویر زیر توجه کنید :

pain

وجود این قرص‌ها نشان دهنده‌ی مشکلات روانی ایهب است.

 • افراد، اسامی و اماکن از واقعیت حاصل شده‌اند

همان‌طور که در مورد جاده‌ی مالهالند گفتم دنیای رویایی داستان شکل در هم ریخته‌ی دنیای واقعی است و چیزی به آن اضافه یا از آن کم نشده. ظاهرا دنیای رویای بیگ باس هم به همین شکل است. تمام چیزهایی که در طول بازی می‌بینیم و می‌شنویم احتمالا چیزهایی بوده‌اند که بیگ باس بعد از به هوش آمدنش از کما از گوش آسلات و بقیه شنیده و کمی هم با خاطرات گذشته‌اش ترکیب شده است. اصلا تا به‌حال از خودتان پرسیده‌اید که اگر هوش مصنوعی باس سالم و سلامت پیدا شد در قسمت‌های بعدی چه اتفاقی برای آن افتاد؟ یا مثلا ساهلانتروپوس که یک متال گیر فوق پیشرفته با توانایی‌هاییست که حتی متال گیرهای زمان سالید اسنیک هم از آن بی‌بهره‌اند. اما از نظر ظاهری به شدت یادآور «رکس» است. اما چطور می‌شود این همه قابلیت در ساهلانتروپوس باشد و در رکس همه‌ی آنها غیب شوند؟ (بر اساس داستان درد فانتوم ساهلانتروپوس همان رکس است) در این بخش هم احتمالا بیگ باس طرح‌های ظاهری متال گیر جدید را دیده و در تصورات ذهنی خودش از رکس هیولایی ساخته که می‌بینیم. احتمالا هیچ وقت نامش ساهلانتروپوس هم نبوده و چنین نام عجیب و غریبی فقط حاصل تخیل ذهن بیگ باس بوده است. از این دست مسائل در کل داستان زیاد است. مواردی که در داستان خود بازی صحیح و به جا هستند اما در داستان کل سری نمی‌گنجند.

65364

 • کازوهیرا میلر

602850این فرد بعد از جریانات سفیر صلح بلاتکلیف‌ترین موجود تمام سری است. می‌دانیم که او در آینده به آمریکا بر می‌گردد و سالید اسنیک را تعلیم می‌دهد. اما در درد فانتوم یک دست و یک پای او قطع شده است و مهم‌تر این که این آسیب جسمی به خاطر انفجار بمب درون شکم پاز نیست. این اتفاق بعدا برای او رخ داده است. همان طور که قبل‌تر ذکر کردم حس انتقام او در این قسمت از حد می‌گذرد و واقعا او را کور می‌کند. اما در نوار کاست‌های پایان بازی یک نوار وجود دارد که حاوی صحبت‌های او با زیرو است. با این کاست متوجه می‌شویم که با این که از زیرو خوشش نمی‌آید اما قبول می‌کند که وارد نقشه‌ی او بشود. و در نهایت هم دیالوگ نهایی او با آسلات را داریم که به راحتی به بیگ باس پشت پا می‌زند و تغییر جهت می‌دهد آن هم فقط به خاطر تصمیمی که بیگ باس گرفته و کاز را در جریان نگذاشته است. در حالی که کاز خودش یک مرتبه این بلا را سر بیگ باس آورده بود. رفتارهای کاز در طول درد فانتوم با آن چیزی که از قبل و بعد او می‌دانیم کاملا در تضاد است و این یک دلیل دیگر برای این است که تصور کنیم او هم بخشی از دنیای رویایی بیگ باس است.

 • افراد، اشیا و اتفاقاتی که بین واقعیت و رویا ارتباط برقرار می‌کنند

طی وقایع جاده ی مالهالند، اشیا و اشخاصی وجود دارند که بین رویا و واقعیت مشترک‌اند. اینها درون دنیای رویا نقش نامشخصی دارند. در واقع ذهن شخصیت اصلی اطراف مدل واقعی آنها دیواری کشیده که به او اجازه نمی‌دهد نقش آنها را در ذهنش تغییر دهد. اما در عین حال چنان مهم هستند که نمی‌تواند آنها را ندید بگیرد و تنها راهی که پیدا می‌کند این است که نقش آنها و اتفاقی که در پس آنها جریان داشته را فراموش کند. در فیلم جاده‌ی مالهالند این اشیا عبارت‌اند از یک کلید و جعبه‌ی آبی، افرادی مثل یک کابوی و اتفاق هم آواز خواندن ربکا دل ریو است.

twist

در درد فانتوم این اتفاق‌ها عبارت‌اند از زنده بودن و کشف حقیقت در مورد پاز، وولگین به عنوان مرد آتشین و رفتن کوایت. مخصوصا رفتن کوایت خیلی اهمیت دارد. کوایت قرار است جایگاه ایوا را برای ایهب داشته باشد و درست مانند او یک جاسوس است که عاشق می‌شود. اما در نهایت با تمام کارهایی که بدل بیگ باس انجام میدهد باز هم کوایت را از دست می‌دهد. مرد آتشین طی یک لحظه به ذهن بیگ باس حمله می‌کند و با نشان دادن چهره‌ی واقعی‌اش سعی می‌کند او را از رویا پردازی خارج کند. و در نهایت سکانس مربوط به پاز که دقیقا عملکرد سکانس‌های کشف حقیقت در مجموعه سایلنت هیل را دارد (به همراه یک موسیقی که به شدت شبیه آثار یامائوکا است). بمب، پروانه و نشان صلح و در نهایت انفجاری که بخشی از توهمات بیگ باس را نابود می‌کند.

Paz_TPP

البته ماموریت «Shining Lights Even In Death» را هم می‌توان به نوعی بخشی از این پروسه دانست. چرا که بیگ باس تصور می‌کند اتفاقی که برای پایگاه مادر و نیروهای سربازان بدون مرز رخ داد تقصیر خودش بوده و جریان کشته شدن سربازانش به دست خودش قرار است این داستان را برای او یادآوری کند. حتی با وجود این که شخصیت غیر واقعی هیوئی را در ذهن به این دلیل می‌سازد که بتواند تمام تقصیرات را گردن او بیاندازد و خودش را تبرئه کند (که در نهایت با بخشیدن هیوئی سعی می‌کند ذهنش را آرام کند). پروسه‌ای که در نهایت باعث می شود بیگ باس از رویا خارج شود.

pic_z_003_0q3jgq

صفحه‌ی بعدی ⇐

بررسی وجه تشابه بین بازی آسایشگاه و درد فانتوم

دیدگاه
۷۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

73 Replies to “استنتاج‌نامه‌ی مرموز؛ تحلیل پایان «متال گیر سالید ۵: درد فانتوم»”

 1. راستش باید بگم که از اون چند روز پیش که اون تاپیک Ishmael = Medic رو دیدم که داخلش عکسی داشت که به توهم بودن پایان اشاره می‌کرد کم‌کم دیگه باور کردم پایان بازی توهمه. البته توهم که نیست، دوپلوئه و هر کسی می‌تونه برداشت خودش رو از ازش داشته باشه. جالبه که اون آهنگ The Man Who Sold The World که آخر و اول بازی پخش می‌شه درباره‌ی یه مریضی به اسم Schiphio… (اسم کاملش یادم نیست) هست. توی همون تریلر E3 2015 هم همون اولش مشخص شد که بیگ باس تو این نسخه از این مشکلات داره که از قرص‌ها مشخص بود.
  درباره‌ی ناقص بودن بازی هم… نمی‌دونم واقعاً باید چی بگم اما شواهدی که اثبات می‌کنه پایان بازی ناقصه بیش‌تر از شواهدی هست که بگه پایان بازی و خلاصه داستان ناقص نیست که خب تو مقاله بهش زیاد اشاره شده.

  درباره‌ی اینکه بگم کوجیما تو پایان دوپهلوش موفق شده یا نه باید فکر می‌کنم جوابش «نه« باشه. الآن سایت‌ها، فروم‌ها و بقیه جاها رو ببینید، بیش‌ترین جایی که به پایان دوپهلو اشاره کردن همین ردیت بوده که براش دو تا تاپیک زدن که اولیش خیلی ساده‌لوحانه بود و فقط دومیش آدم رو قانع‌ می‌کرد. حتی این بحث‌ها هم تو NeoGAF خیلی کم پیش می‌یاد و همه بیش‌تر دارن درباره سوتی‌ها و پر کردن چاله‌های داستانی صحبت می‌کنن. جالبه که کشف این موضوع که پایان بازی نامشخصه یکمی دیر تشخیص دادن بنابراین فکر نکنم کوجیما تو ساخت چنین پایانی موفق عمل کرده باشه. البته شاید اینکه تازه بعد از یک ماه و نیم طرفدارها به پایان واقعی پی بردن واقعاً قصد کوجیما بوده که همه دیر بفهمن. چون از همون صحبت‌هاش درباره‌ی اتمام P.T هم می‌شه همین‌طور نتیجه گرفت که انگار راضی نیست که راز بازیش زود کشف بشه.
  درهرحال من دلم می‌خواست پایان بازی سرراست‌تر می‌بود. اما این نبوغ کوجیما تو اینکه تو دو تا میان‌پرده‌ی به این کوتاهی این‌قدر همه‌چیز رو پیچیده کرده و باعث شده بحث‌ها این‌قدر داغ بشه خیلی تحسین‌برانگیزه. اما خب بازی‌ای که ادعا داره حلقه‌اش مجموعه رو کامل می‌کنه من توقع داشتم که سرراست باشه.
  البته شاید هم همه‌ی حرف‌هام غلط باشه و دوباره یه مدت دیگه ببینیم که بحث‌ها عوض شده.

  در آخر هم خسته نباشید می‌گم به این تحلیل موشکافانه

  ۱ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   هه…!
   هنوز هم فکر می کنی کوجیما در ساختن چیزی که دیدی ناموفق بوده!
   فارق از اینکه نمی دونی این بشر سر مردم هفت قاره کلاه گذاشته…
   مشکلی نداره.
   یه روزی متوجه میشی!
   خوشحالم کوجیما اثری ساخت که مشخص کرد چه کسی فن متال گیر سالد هست و کوجیما یا فن کوجیما یا فن متال گیر سالد!!!!
   کوجیما با این بازی ثابت خواهد کرد (کرده! ) که از بزرگترین و تاثیر گذار ترین انسان های قرن ۲۱ هست!
   Just
   Wait

   ۱ ۱
  2. دوباره اشتباه گرفتی. :۲۴:
   من نگفتم ناموفقه، می‌گم تو پایان دوپهلوش ناموفقه. اگه بخوام بیش‌تر توضیح بدم یعنی این‌که تو معطوف کردن ذهن طرفدارهاش که این پایان توهم هست/نیست نتونسته اون‌قدر سریع عمل کنه و کاری کنه که آدم همون موقع بفهمه این پایان دوپهلو هست.
   اتفاقاً دیدگاهم نسبت به داستان‌سرایی کوجیما ×تو این شماره× عوض/مثبت شد. واقعاً این پیچش داستانی فراتر از چیزی بود که فکر می‌کردم.

   ۰ ۰
  3. PSYCHO MANTIS گفت:

   اول بگم ممنون بابت زحمتی که کشیدی.
   ببین یونس اصلا نمیخواستم تو این تاپیک بحث کنم!!! :۲۴:
   چرا؟
   چون دارم روانی میشم.
   منو رضا روزی به مدت ۴ ساعت باهم بحث می کنیم.
   تمام مواردی که داخل مقاله گفته شده رو هزار بار بررسی کردیم (غیر از تئوری خود سجاد که فقط بهش اشاره کردیم و یه احتمال دونستیمش. )و اخر هم سوالات بیشتری واسمون ایجاد شد اونقدر که حس کردم دارم دیوانه میشم.
   من مطمئنم تمام اینها کار خود شخص کوجیماست!
   یکی از بچه های ردیت یادمه گفت وقتی با همچین چیزی روبرو شدی وقتشه به همه چیز شک کنی!
   تناقص در تناقص توهم در توهم جنجال در جنجال!
   فکر کن به چه جایی رسیدیم که به جملات و دیالوگ های بازی هم شک کردیم!
   مثلا کاز میگه کاری می کنم ارتش بیگ باس به قوی ترین چیز ممکن تبدیل بشه.
   تفسیر رضا این بود که ما باید اونقدر قوی بشیم تا به کلیدی رسیم.
   در عین حال که تا الان ۹۵ درصد افراد نتونستن کامل و کامل قوی بشن و اینکه ۱۰۰ درصد کردن بازی هیچ ربطی به این نداره میشه نتایجی گرفت.
   امتحانش ضرر نداره.
   دوم اینکه دیمن پوینت در مجاورت با هیروییسم قرار داره.
   یعنی میشه شیطان بود با درجه ای بالا!
   بنده الان در سطح سوم بزرگی شاخ بیگ باس هستم و بدن شخصیتم کاملا خونیه.
   خب اینکه بی دلیل نیست.
   خیلی چیز ها درون بازی وجود دارن و به اصطلاح مایند فا**** هستن.
   هیچکدوم از این ها بی دلیل نیست.
   مثلا همین تئوری نسبتا جدیدی که درباره ی صبح شدن نرفتن اسلات وجود داره.
   کوجی یه چیزی گذاشته که دقت می خواد!
   “پل خرابه.”
   این خرابی پل ماله کدوم صحنه است؟
   برخورد صاعقه !
   این داره به ما میگه ساعت ۲ صبح که ایشمیل توسط اسلات نجات داده میشه اون رو جای امنی منتظر میذاره و طبق برنامه ریزی برمیگرده پیش ونوم (ساعت ۳ از بیهوشی در میاد ) و اون رو نجات میده و پیش کشتی ها میبره!
   از اینجا به بعد کاتسین کات میخوره مسافرت با کشتی رو نشون میده.
   منطقی ترین حالت اینکه که اسلات بلافاصله ایهب رو در نقطه ی مورد نظر رها کرده به سمت بیگ باس رفته برای دادن پسپورت و استاف.
   کاملا هم منطقیه و نیازی به تایم ترولینگ نداره!
   نکته ی بعدی راجع به پسپورته بیگ باسه!
   برادران این پسپورت مشکل داره!!
   چرا کسی متوجهش نشده؟
   چرا روی لیثر جکت آرم دایمند داگز هست؟
   چرا اصلا این جکت برای ایهب یا ونوم بازه؟
   چرا بعد از پایان میشه با اواتارمون بازی کنیم؟آیا فقط بخاطر جنبه ی نمایی بوده؟فکر نکنم!چرا؟ چون اون زمانی که ایهب متوجه میشه بیگ باسی واقعی نیست کاملا دور از زمان اصلی بازیه!
   اگر این فقط مثل یک اسکین هست مثل رایدن یا گری فاکس پس چرا داخل انتخاب کرکتر هاست؟
   چرا ماموریت ۵۱ اینقدر راحت اجازه ی پخششو دادن و کونامی بدلیل مشکلات کپی رایت جلوشو نگرفت اما اون جملات و کاتسین که توسط یک نفر مخش شده بودن سریع حذف شدن؟
   چرا مهره ی مهم اساسی به نام کوایت میشه اوایل بازی کشته بشه!
   چرا معدود کسانی متوجه شدن اون بانداج ماسکه مثل همونی که کوجیما سال ۲۰۱۳ رو شرش کرده بود!
   اما کدوم ماسکی چشم راست رو شبیه سازی می کنه؟
   چرا پروتوتایپ مدیک در نسخه ی گراوند زیروز با اسماعیل یکیه؟
   و از همه مشکوک تر چرا عبارت Those Who Don’t Exist در تریلر ها بوده؟
   چرا نوک در حالی که کاربرد انلاین داره ولی افلاین هم قابل ساخته!؟آیا نشون دهنده ی اهمیت دیمن پوینت نیست؟
   چرا اپیلوگ داخل بازی روئیت نشده؟
   چرا از هر کاتسینی چند ثانیه در تریلر ها وجود داشته؟
   چرا معرفی بازی توسط کوجی پر از ابهامه؟
   چرا متن موزیک های تریلر ها تناقص داره با بازی؟
   آیا اینها استباها کوجیما بوده که توسط شما چهار تن بهش اشاره شده؟
   آیا این ها همه بخاطر کونامیه؟ همه ی اینا؟
   آیا بازی واقعا ناقصه؟
   مطمئنید که کوجیما سرسری گرفته قضایا رو اونم وقتی که مصاحبه ی روز اول انتشارشو میخونید و سربلندیشو از ساخت این بازی می بینید؟
   نخیر…
   نخیر عزیزان!
   این ها همه حیله و فکر و بازی کوجیماست!
   همه شون!
   “تریلر ها ادیت شده و کارگردانی شده توسط کوجیما!”
   این متن چرا باید نمایش داده باشه؟چون داره میگه منه هیدئو کوجیما میدونم دارم چه کاری انجام می دم!
   این یعنی یک دنیا دچار “درد فنتوم” شدن!
   این یعنی شما بازیچه شدید!

   ۲ ۰
  1. الان این یا تواضع مبین رو نشون میده
   یا این که فکر می کنه کل تئوری غلطه
   لامصب یه دوکلمه می نوشتی بدونیم نظرت چیه :۲۴:

   ۰ ۱
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   :۲۵:
   خواستم یکم جو بدم! :۲۴:
   دوم اینکه دمت گرم بابت این مقاله خسته نباشی!
   من رسما دیوانه شدم سر حواشی بازی!
   رضا که بدبخت در حال مرگه توافق کردیم یه قبر بخریم خدایی ناکرده! :۲۵:
   تئوریت خیلی پر جزییات زیباست اما واسم زیادی سنگین و دور از ذهنه.
   البته با این جریانی که فنتوم راه انداخته_که خیلی راحت میشه بهش لقب جنجالی ترین بازی تاریخ رو اختصاص داد_بعید نیست چیزی که میگی!
   اونقدر راجع به بازی تئوری اومده آدم نمی دونه چی بگه!
   باتشکر از رضا از تک تک حواشی بازی که ۷۰ درصدشون مختص ردیت(خدا پدر مادر کسی که این فرومو راه انداخت بیامرزه )هست و تئوری های فوق العاده ای که از توش درومده.
   بازی حقیقتا داره حس فنتوم پین رو بشکل واقعی اجرا می کنه…همونطور که خیلی ها اشاره کردن!
   فقط این سکوت کوجیما خیلی روی مخه…خیلی!

   ۰ ۰
  3. مبین حقیقتا من داشتم کلا مقاله رو بیخیال می شدم
   با این که کلی از متن رو نوشته بودم ولی یه حسی به من می گفت “نکن آقا یهو پس فردا یه چیزی از بازی کشف میشه کلا گند می خوره تو زحماتت”
   اما به یک باره یونس اون بازی سنیتاریوم رو به من نشون داد و من بلافاصله دانلود کردم (نسخه gog بازی به همراه موسیقی متن از طریق سایت های تورنت به راحتی پیدا میشه)
   در واقع مو لای درز این نمیره که حداقل مقدمه بازی از سنیتاریوم الهام گرفته. من حدس می زنم هدف کوجیما زمان رونمایی (اون موقع که هنوز رسما نمی دونستیم فانتوم پین متال گیر جدید هست) این بوده که یه عده فکر کنن نسخه جدید یا نسخه بازسازی شده ی سنیتاریوم رونمایی شده! منتهی کاربرا اینقدر حرفه ای بودن که از روی لوگوی محو بازی اسمش رو کشیدن بیرون و فقط چند ساعت بعد از رونمایی همه فهمیدن با متال گیر طرف هستیم
   این اتفاق برای پی تی هم افتاد. فردای انتشار حقیقتش کشف شد. هر چند بعد از اون باز هم جزئیات ازش کشیدن بیرون (تا یک سال) ولی اصل ماجرا فقط یه روز طول کشید که کشف بشه
   پیشنهاد می کنم یه مدت به جای درد فانتوم سنیتاریوم رو بازی کن تا متوجه حرف من بشی
   نمی خوام بیخودی از تئوریم دفاع کنم اما امکان گنجوندن بسیاری از چرا ها در اون وجود داره.وقتی با توهم روبرو باشی در واقع دیگه هیچ گونه “چرا”یی معنی نمیده. والبته تعجب کردم از این که یک نفر زمان رونمایی حقیقت بازی رو کشف کرده بود ولی کسی بهش توجه نکرد!
   در هر صورت توجه به این قضیه که کوجیما همیشه از بقیه آثار مطرح سینما و گیم ایده میگیره خیلی کمک می کنه که حقیقت بازی رو پیدا کنیم.

   ۰ ۰
  4. PSYCHO MANTIS گفت:

   منم گفتم که بعید نیست چیزی که میگی!
   این بازی رو هم تجربه می کنم.دست یونس درد نکنه!
   P.S:چقدر بت گفتم تلگرام بنصب بیا حرف بزنیم و گروه سرزمین آفتاب بیارمت همه هستن!
   نیومدی !

   ۰ ۰
 2. mohsen98 گفت:

  عالی بود دکی !
  مقاله ی موشکفانه ای بود !
  حالا من که بازی رو نکردم ولی بالاخره آخرش بیگ باس میمیره یا نه ؟!

  ۰ ۰
  1. قربانت محسن
   بیگ باس آخر متال گیر سالید ۴ میمیره
   اینجا روایت بخشی از زندگیش بود

   ۰ ۰
 3. $SPARTA$ گفت:

  تحلیل جالبی بود

  ۰ ۰
 4. shayan گفت:

  فوقالعاده بود فقط میتونم بگم خسته نباشید، فک کنم قصد کوجیما هم همین بود که همه تو کف داستان بازی بمونن که تا حدودی هم موفق شد یه چیز عجیب دیگه هم اینه که نوع روایت داستان فانتوم پین منو یاد روایت داستان سریfive nights at freddies داستان اونم مثل فانتوم پین ظاهرا ساده و سرراست روایت میشه ولی با کمی تحقیق و توجه به جزئیات میشه،به داستان بسیار پیچیده بازی تا حدودی پی برد

  ۰ ۰
 5. PSYCHO MANTIS گفت:

  خب این مقاله که بسیار بسیار ارزشمنده…
  حتما تلاش زیادی درش صورت گرفته..
  کسانی که میخوان بشکل دقیق و پر جزییات وارد “فنتوم پین” بشن و مغزشون از بازی که کوجیما به راه انداخته له بشه وارد این لینک ها بشن و تک تک کامنت ها رو بخونن!

  http://kotaku.com/why-metal-gear-solid-vs-ending-was-so-disappointing-1729833383

  http://www.gamesradar.com/mgs-5-fans-are-trying-decode-secret-game-hidden-code/

  youtube.com/watch?v=-B4JIHh5Jqk

  The ending is profound and emotional, but not for reasons that are in the game universe. Kojima has broken the 4th wall again, and in an incredibly powerful way.
  Anyway, a few others have pointed out some of this as well, but I would like to mention that:

  ۱: Ocelot used hypnotherapy (and lots of drugs) to become Liquid, so this isn’t new to the series.

  ۲: The ending, especially Big Boss’s tape recording to Venom is a break away from the series. Sure, it fits in with the new “canon”, but in truth Kojima is stepping away from his mess of a story for a brief moment to talk to the player. To us.

  The medic, through the character creation as well as our name and birthday input during the prologue, is meant to be us. Kojima was telling the player that together, he and us had created “The Legend” of Big Boss, and going forward, it was up to us as players to carry on his legend. I think that is incredibly powerful, and frankly, it brought me to tears when I heard it.

  Maybe the ending is sub-par in universe, but considering Kojima has gone on record as saying he has been done with the Metal Gear plot for some time now, wanting to move on, I thought this brief reprieve to ignore the convoluted story and thank the player, while simultaneously passing on the baton was absolutely beautiful.
  Well spoken. Was it perfect? Maybe not. Was it impactful? Yes. Does Kojima respect his fans? I really believe he does. In MGS 2, you’re playing a game about a character being manipulated by AIs. All the while feeling manipulated upon realizing scene after scene, all of the Snake scenes from the marketing trailers were actually Raiden. That’s mind-blowingly meta.

  And here, upon realizing that you were playing the phantom, you’re given a choice. Do you feel disappointed because the reality is a lie or do you accept that the Big Bosses are one and the same. Isn’t this the dilemma we all face when dealing with legends?

  “The real me is no match for the legend.” – Solid Snake

  On a final note, it had to be the medic because, as you said, the medic is you. The player isn’t a super soldier, either, and yet he’s controlling what Big Boss does on the battlefield. The medic was known for his devotion to Big Boss. He threw himself in front of the shrapnel, after all. This parallels Ocelot’s devotion to Big Boss, Kojima’s dedication to his fans, and the fans dedication to the franchise.

  https://m.reddit.com/r/metalgearsolid/comments/3k1y2x/major_mgsv_spoilers_there_is_more_to_discover/

  Hey I found something in the game:/
  U know…
  Big boss’s horn have been grown but not that much!
  BECAUSE of that I think it has a message or something which is hidden in it!
  Back there… I was confused…
  But for what?
  For that sound when someone is killed by your knife!
  There are other purposes for what I’m trying to say!
  One of them is related to nukes!
  By that I actually guessed that why do we need to make a nuke at offline mode” when it simply works only at online facing!
  What do you think about it?

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four

  Prologue : Awakening

  Chapter 1 : Revenge
  Episode 1 : Phantom Limbs
  Episode 2 : Diamond Dogs
  Episode 3 : A Hero’s Way
  Episode 4 : C2W
  Episode 5 : Over The Fence
  Episode 6 : Where Do The Bees Sleep
  Episode 7 : Occupation Force
  Episode 8 : Red Brass
  Episode 9 : Back Up, Back Down
  Episode 10: Angel With A Broken Wing
  Episode 11: Cloaked In Silence
  Episode 12: Through The Hole
  Episode 13: The Enemy Of My Enemy
  Chapter 2 : Dark Depths
  Episode 1 : Hellbound
  Episode 2 : From The Inside
  Episode 3 : Bad Dreams
  Episode 4 : Domination
  Episode 5 : Old Bones
  Episode 6 : Dangerous Wisdom
  Episode 7 : State Of Exception
  Episode 8 : Dirt Work
  Episode 9 : Open Hands
  Episode 10: Diamonds In The Sky
  Episode 11: Ghosts
  Episode 12: Playing With Monsters
  Episode 13: Kill The Beast
  Episode 14: Green Light
  Episode 15: Coup De Grace
  Episode 16: Lurking In The Dark
  Episode 17: Open Minds
  Episode 18: No Slaves
  Episode 19: Club Of The Unseen
  Episode 20: Two-Way Race
  Episode 21: Traitors’ Caravan
  Episode 22: Fire and Cold Ashes
  Chapter 3 : The Costs Of Revenge
  Episode 1 : Pestilence
  Episode 2 : Phantom Pain
  Episode 3 : Madness Of Men
  Episode 4 : Three
  Episode 5 : Isolation
  Episode 6 : Severed Family
  Episode 7 : Fatal Massages
  Episode 8 : Voices
  Episode 9 : Corrupted
  Episode 10: Midnight Raid
  Episode 11: In The Face Of Pain
  Episode 12: The Beauty Of The Battlefield
  Episode 13: Manufactured Skin
  Episode 14: Homonculus
  Episode 15: There Are No Heroes
  Chapter 4 : Punishing Words
  Episode 1 : Sins Of The Father
  Episode 2 : Loyalty
  Episode 3 : No Turning Back
  Episode 4 : Metallic Archaea
  Episode 5 : Sahelanthropus
  Episode 6 : War Is Peace I
  Episode 7 : Condition: Comatose
  Episode 8 : War Is Peace II
  Chapter V : Confrontation
  Episode 1 : Pale Shadows Of Forgotten Names
  Episode 2 : Truth: The Man Who Sold The World
  Episode 3 : Demons

  Epilogue : Demons In The Cold Of The Night

  http://i.imgur.com/sZXVNG0.jpg

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://matrixgame.ir/&ved=0CBoQFjAAahUKEwjVlLit27LIAhWGnXIKHSDZCo0&usg=AFQjCNHeflOtZhT_nGyEn5tvzEeYJGF62w&sig2=zVeqI-58KoaHYX7OfPjkWA

  http://n4g.com/news/1801215/in-order-to-unlock-metal-gear-solid-5s-4th-ending-you-need-to-trigger-this-scene-first

  https://www.reddit.com/r/NeverBeGameOver/comments/3mq0he/theory_language_control_information_controlmusic/

  https://www.reddit.com/r/NeverBeGameOver/comments/3nqiyf/wall_of_text_how_the_man_who_sold_the_world_and/

  https://m.reddit.com/r/NeverBeGameOver/comments/3ngkid/nuclearsnake_founder_of_rneverbegameover_may_be_a/

  https://www.reddit.com/r/NeverBeGameOver/comments/3nu2t0/neither_ishmael_or_ahab_are_big_boss_theyre_both/

  ۰ ۰
 6. amirali.akb گفت:

  سلام …. اقا من تا episode 13 رفتم ولی بعد از اون دیگه mission نمیده !!!!۱ چیکار باید بکنم ؟؟؟؟؟ ممنون مشم اگه جواب بدین

  ۰ ۰
  1. تو لیست ماموریت های side ops یه دونه اضافه شده که زرد رنگه. اون رو بری حله…

   ۰ ۰
 7. shazam گفت:

  مرسی مطالب جالبی بود من فقط چند تا چیز برام سوال
  ۱-چرا وقتی کوایت چاقو پرت میکنه سمت سینه اسماعیل خون نمیاد ازش یا موقعه فرار با جیپ که توسط هیلکوپتر تیر میخوره ؟؟؟
  ۲- تریلر GDC 2013 یادتونه که ایهب رو روی موتور نشون میداد؟؟؟ ولی ما تو کاتسین مرحله ۴۶ خود بیگ باس رو میبینیم
  ۳-چرا اخه یه کاراکتر مثل اسب میتونه بدوه ولی خسته نشه در حالی که تو انلاین بعد ۱۰ ثانیه دوین شخصیتمون از حال میره ؟؟؟
  ۴-دلیل بلا تکلیف موندن MAN ON FIRE و AI POD تو مادر بیس چیه ؟؟؟
  (who are you ??? what You’re talking to yourself)
  و هزاران چیز دیگه …..

  ۰ ۰
  1. ۲ که واضحه. قضیه اینه که قصد گول زدن ما رو داشته
   در مورد ۳ و ۴ هم گفتم تو مقاله که کل بازی در رویا جریان داره (البته به نظر من) این که می تونه عین اسب بدوه و خسته نشه برای همینه که بیگ باس تصور می کرده بدلش خیلی خفن میشه
   برای ۴ هم که گفتم اشیاء و اشخاصی که بین واقعیت و رویا ارتباط برقرار کردن و وظیفه شون این بوده که کاری کنن که بیگ باس رویا و واقعیت رو قاطی نکنه. در واقع اینا کار ناخودآگاه آدمه تا بین واقعیت و رویا تفاوت ایجاد کنن
   برای اولی هم نظری ندارم. واقعا نمی دونم چرا…

   ۰ ۰
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   ۱.جدا از خون نیومدن و برخورد با هلی حتی وقتی آتش هم گرفت چندان جراحتی برنداشت.
   واقعا هیچ چیزی معلوم نیست.
   بخصوص پرولوگ بازی!
   در یکی از لینک هایی که بالا گذاشتم توضیح داده میشه که این پرولوگ و لوکیشنش جزو پرجزییات ترین ها هستن و غیره ممکنه وقتی این همه قاب عکس و جلوه و ابزار مختلف با حالات گوناگون درونش هستن مواردی مثل خونی نبودن گردن دکتر یا همین خون نیومدن از اسماعیل اشتباه یا مشکل فنی باشه!(شایدم باشه)
   بخصوص وقتی ما جزییات گلوله ی در سر رفته ی یکی از قربانیان رو به شکل واضحی میبینیم!!!
   ۲.این صحنه هنوز راجع بش بحث میشه.
   بعضیا میگن بخاطر لو نرفتن داستانه.
   اما من و خیلی های دیگه نظرمون فرق داره…
   ما میگیم این صحنه اصلا هیچ ربطی با موتور سواری بیگ باس نداره بلکه محتوای خاص خودشو شامل میشه.
   چون لیثر جکت درون بازی هست.
   از اون ور اون صحنه در شب هست و هلی هم داخل اسمون قابل مشاهده است.
   بیگ باس شاخ داره و دست رباتیک به علاوه ی چشم بنده دوبنده و سیگار باس!
   تا حدی هم متفاوت از صحنه ی پایانیه…
   البته شایدم این مورد حذف شده یا همونطور که امثال سجاد میگن برای لو نرفتن باشه…
   اما سوال اینجاست
   “اگر بخاطر لو نرفتن تغییرش داده پس اصلا چه دلیلی داشته که این کاتسین رو داخل تریلر بذارن؟”
   ۳.این ربطی به داستان نداره.
   باید از سازنده ی بخش انلاین بپرسی :۲۴:
   ۴. Who knows?

   ۰ ۰
  3. A.F.A گفت:

   اتفاقا همین دویدن بینهایت اسنیک خودش خیلی چیز عجیبیه.
   تو سطح صفر هم همینطوری بود.قبلا هم مفصل سره این موضوع بحث کردین.ماجرای واقعیت مجازی یا رویا بودن و خواب دیدن.
   حالا چه این ماموریت به شکل رویا از جانب بیگ باس اصلی دیده شده،یا بخشی از فرایند هیپنوتیزم و اون اعمال روی ایهب بوده باشه،مصلما واقعیت نبوده.
   و همین موضوع یجورایی برای درد فنتوم هم صدق میکنه.واقعا چه دلیلی داره یه شخصیت بینهایت بدوه؟!!
   بطور کامل با تعوری سجاد موافق نیستم،ولی بهترین راه برای رفع ابهام از این موضوع همین تعوریه.و اینکه بگیم برای این کوجیما اینطوری کرد که در وقت صرفه جویی بشه و خسته کننده نشه بازی همش منتفیه.برای جلوگیری از این عمل خیلی راه های بهتری هست.
   در اخر،این دویدن بینهایت هم مثل خیلی از بخش های دیگه بازی هنوز در حاله ای از ابهام قرار داره.

   ۰ ۰
  4. PSYCHO MANTIS گفت:

   نتنها دویدن بینهایته بلکه با افزایش موبیلیتی سرعت بیشترم میشه!

   ۰ ۰
  5. shazam گفت:

   خب یه چند تا مطلب دیگه توی لانچ تریلر صورت ایهب رو میبینیم که سوخته این اشاره ای به سوخته شدن بیگ باس تقلبی توسط سالید اسنیکه فکر نمیکنم چیز خاصی باشه .
   کل صورت وولگین مدلسازی شده فقط برای یه تیکه کوچیکی از کاتسین ؟؟؟ فکر نمیکنم
   وقتی هیاو امریک رو به مادر بیس میبریم میبینیم که مشغول ساخت واکر گیر هستش پس چرا موقع اتمام ساختش هیچ استفاده ای ازش صورت نمیگیره ؟؟؟
   ادم مغزش سوت میکشه با این تئوری ها :۲۴:

   ۰ ۰
  6. نه دیگه. اون Battle Gear همچین هم بی‌استفاده نبود و بعد که کارش تموم شد می‌شد ازش تو Dispatch Missionها استفاده کرد.

   ۰ ۰
  7. shazam گفت:

   اها دقت نکردم ولی میشد استفاده بهتری ازش کرد یجورایی بیشتر نمادین بوده

   ۰ ۰
 8. A.F.A گفت:

  سجاد :!: :!: :!:
  :20: :20: :20:
  :۲۱: :۲۱: :۲۱:
  :22: :22: :22:
  عالی بود.جدا از عالی بودن تعوریت و پرداخت بسیار فوق العاده بهش،مقالت هم بسیار زیبا کار شده بود.
  بشخصه دوست نداشتم اصلا تموم شه!!!بیشتر،بیشتر!!یوهاهاهاها :'(
  و همینطور تشکر از ااقا یونس و همینطور مبین که باز با نصف خط!!کامنتاش فضای خفن مقاله سجاد رو به اوج برد :۱۵:

  خداییش مبین دلم نمیاد ادم بدی داخل بازی بشم!!!کل کشته هام تقریبا به ۱۲۰ تا میرسن.نوک رو هم در استانه ساختنشم.
  تو بد شو،شاخت رو به لول ۱۰۰ برسون و بعد بیاد برا ما تعریف کن!!عکس یادت نره :27:

  ۰ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   تشکر علی جان :۱۵:
   والا من و رضا داریم روش سخت کار می کنیم.
   یک لول دیگه مونده تا کامل وارد حالت دیمن بشم.

   ۰ ۰
  2. Prosperbob گفت:

   تا اونجایی که میدونم جایی نیست که بشه لول دیمون رو چک کرد. شما چطور میفهمید یه لول دیگه مونده…؟

   ۰ ۰
 9. به این میگن یک مقاله ی خوب، خسته نباشید. :-) این که کل بازی یک جورهایی توهم باشه برای من قابل هضمه چون همه می دونیم ایهب مشکل روانی داره ولی عظمت این مشکل مشخص نیست. :۲۴: در هر صورت هر کسی به شیوه ی خودش از بازی یک برداشتی داره و هدف سازنده هم همین بوده که روی جای جای بازی بحث بشه.

  ۰ ۰
 10. متال گیر چه کرده همه رو دیوونه کرده :۲۴: شخصیت اصلیشم دیوونس :lol: مقاله خوبی بود. :۲۴:

  ۰ ۰
  1. اسپم نده.

   ۰ ۰
  2. :lol: دلم می خواد

   ۰ ۰
 11. mohammad گفت:

  اصلا کار به هیچی ندارم فقط میخوام به مقاله سجاد از صد ، صد بدم
  سجاد جای تو توی لیگ های برتره اروپاییه تو گیم اسپات آی جی ان و ….
  خیلی لذت بردم

  ۰ ۰
 12. The Last Son گفت:

  تشکر فراوان از آقا یونس و آقا سجاد عزیز و همچنین آقا مبین . حسابی مخمو مشغول کردین

  ۰ ۰
  1. برای تشکر دکمه لایک رو گذاشتیم تو خبر از همون استفاده کنید.

   ۰ ۰
 13. alone 47 گفت:

  چه طولانی ……
  من فقط اینو میدونم ک خیلی چرت تموم شد. حالا قسمتی حذف شده یا نه نمیدونم :۲۴:
  یه سوال … :20: :!:
  من یه پیش نمایش بازی رو دیدم ک عکسش اونجا بود .(بالا) خوده بیگ باس هست ک سوزتش زخمی میشه . میسوزه و آخرش میشه مثل دشمن اصلیش . یعنی همشون یکین؟ :20: :۲۱: من کیم؟ :20:
  این بازی چیه؟ :۱۸: :۲۱: گیج شدم آقا صلوات :۲۵: :۲۶: :27:
  :pc:

  ۰ ۱
 14. xneon گفت:

  با تشکر از نویسندگان
  زمانی که به مرحله ۴۶ رسیدم و بازی را تمام کردم ، بر خلاف میلیون ها گیمر ذهن خودما با یک فورس ریستارت خالی از هر گونه پرسشی کردم و به سرعت رفتم برای باز کردن میشن ۴۵ !
  چون اگه فقط یک سوال برای خودم ایجاد کنم، پا به دنیای مرموز فانتوم پین میگذاشتم و رسما روانی میشدم !
  واقعا جای جای بازی پر از ابهام و نکات عجیب و غریب بود
  همه چیز باهم در تناقض بود !
  واقعا پشت در بسته این قسمت، هزاران سوال نگهداشته شده :۲۱:

  ۰ ۰
 15. Meysam.B گفت:

  حقیقتا جز بهترین مقاله های سایت بود سجاد عالی بود واقعا دمت گرم ازطرزنوشتن و توضیح دادنت خیلی لذت بردم :۱۵:
  راستش مطلبی که درمورد نسخه ی گرند زیرو و کمپ امگا بود ومیخواستم مطرح کنم ولی گفتم تا مطمئن نشدم نگمش دقیقا منم سر بروز رسانی بازی شک کردم همینطور به حرفای کوجیما که به کمپ امگا اشاره کرده بود،درمورد مقاله هم بینظیر بود و دهن اون یکی مقاله رو بست :27:
  نباید انقدر زود درمورد بازی و کوجیما قضاوت میکردن!که جای تاسف داره :11:
  درضمن هروقت پیش پازمیرید یه عکس بهش میدید که درموردش صحبتهایی میکنه و بهتون یه نوارکاست میده فعلا دوتا کاست ازش گرفتم،دقت کرده باشید درهایی با چراغ قرمز تو مادربیس هست که تا الان برام به جز دوتاشون باز نشدن ولی هرسری بهشون نگاهی میکنم تا شاید باز بشن فقط م درهایی که باچراغ قرمز هستن امکان بازشدنشون هست مثل اتاق پاز و امریک!!!
  جا داره از مبین و رضا حاتمی هم تشکری کنم بخاطر زحمتاشون.

  ۰ ۰
 16. Farbod گفت:

  مرسی ممنون بابت مقاله خوب
  من با خوندن این مقاله اینقدر گیج شدم و مغزم سوت کشید که وقتی بازی رو تموم کردم اینقدر گیج نشده بودم الان با خوندن این مقاله خیلی سوال برام پیش امده که با تموم کردن بازی اینقدر سوال برام پیش نیومده بود
  اگه این مقاله درست باشه که درستم هست باید منتظر خیلی حقایق دیگه بود
  داستان بازی عالی کار شده
  به نظرم کوجیما به اون قصدی که داشت رسید و موفق شد از نظر داستان که ایراد میگرفتن الان میفهمن که داستان بازی مشکلی نداشته و واقعا عالی کار شده
  از نویسندگان این مقاله واقعاتشکر میکنم و خسته نباشید بهشون میگم

  ۰ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   نه هیچ چیزی درست نیست.
   همه چیز در حد فرضیه است که مثل یک تابع عمل کرده و مانند حد مجموع فقط این دنباله به هدف نهایی نزدیک میشه ولی به خود هدف تبدیل نمیشه.
   با این تفاوت که اینجا کلید رسیدن به هدف دست طراحه!
   هرچیزی که خوندید تئوری و نکات مخفی بازی هستن.

   ۰ ۰
  2. Farbod گفت:

   مرسی از اینکه توضیح دادی

   ۰ ۰
 17. Mondo گفت:

  ممنون سجاد جان
  کل مطلب خواندم و ولی هیچ جذابیتی این دنیا مدرن متال گیر برام نداره
  آخر داستان بیگ باس هم میدونم چی میشه با یک اندینگ خوب و به یاد ماندنی
  به چه دلیل باید این عنوان توهمی بازی کرد که بخشی از استوری بیگ باس که اصلا هم
  دانستن یا ندانستن این استوری توهمی چندان مهم نیستش
  ————————————————–
  من واقعا موندم کسانی که اشرافی به داستان این سری ندارند و تازه وارد هستند چجوری
  این آهن قراضه رو می توانند تو بخش داستانی درک کنند :!:
  و کلی هم تعریف کنند از چیزی که راجبش نمیدانند :11:
  ————————————————–
  طرفداران این سری با فرضیه نویسی توهمی هم بروند تو افق محو بشوند
  این بازی متال گیر سالید هستش نه P.T نه چیز دیگری یک روایت داستان فوق العاده همیشه همراه خودش داشته
  نه اینکه همه چیز تو پستو مخفی کنند آن هم نا مشخص و توهمی
  —————————————————
  البته اون بخش خواندم که منتقدین مثلا ریز بین هستند و محال سر همچین چیزی ساکت باشند
  ولی یادمه توی نقد گیم اسپات بود به نکته ای اشاره کرده بود که اگر منتقد قسمت های قبلی بازی کرده بود
  هرگز به اون مورد اشاره نمیکرد
  اینکه بعضی از منتقدین سایت های بلاد کفری هم جزو تازه وارد ها هستند و چیز زیادی نمیدانند
  اگر هم چیزی میدانستند راجب این فرضیه های توهمی مطمئنا تا الان به جای کونامی و کوجیما جواب همه گیمرها رو میدادند
  با تشکر

  ۰ ۱
  1. تشکر سعید جان
   من هم گفتم بازی به نوبه ی خودش خوبه. هم گیم پلی و هم داستان
   ولی متال گیر نیست اصلا. یعنی اون شکل تعریف داستانی که توی متال گیر سالید های ۲ و ۴ داشتیم رو می خواستم ولی همچین چیزی نصیبمون شد
   یه نکته ی خیلی خوبی که متال گیر ها داشتن همیشه تقابل شخصیت ها بود که ما به چشم میدیدم و کلی لذت می بردیم
   ولی اینجا همه شون رو چپوندن تو نوار کاست ها
   یعنی فقط نوار کاست های بازی رو کات سین می کردن بازی خیلی بیشتر متال گیر می شد!

   ۰ ۰
  2. Mondo گفت:

   وقتی متوجه شدم همه چیزکاستی شده اون یک ذره روزنه امیدی برای انجام این بازی داشتم
   اون روزنه امید هم با خاک یکسان شد ، به آتش کشیده شد و خاکستر شد
   ——————————
   اصلا یکی از مهمترین بخش های متال گیر همین کات سین ها بودند اونم طولانی
   تنها سری بازی بود که من تک تک لحظات کات سین ها رو با هر بار بازی کردن به دقت تماشا میکردم
   و هر بار لذت میبردم
   یکی از بخش های خوب سری متال گیر بودش ولی حالا تبدیل به فاجعه شده این بخش :11:

   ۱ ۰
 18. واقعا بهترین مقاله ای بود که تو کل دوران گیمریم خوندم
  نمیدونم چرا ولی یه حسی بهم میگه متال گیر ۵ سه قسمتیه و هنوز یه قسمتش مونده :۲۴:
  ولی اون قضیه کمپ امگا خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی منطقیه.آقا هر کی گراند زیروز رو داره یه بار دیگه بره اگه چیزی شد به ما هم بگه.
  با این نسخه هم پاسخ سوالامو گرفتم هم بازم سوال تو ذهنم اومد
  مثلا معنی جمله from fox two phantoms were borne رو کاملا درک کردم
  فهمیدم چرا با اینکه دایمند داگز تو این نسخه خیلی مهم بود ولی تو نسخه های قبلی از ش حرفی نبود.
  ولی از طرفی نفهمیدم اون بیگ باسی که سالید تو متال گر یک میکشه ایهبه یا اسنیک
  اون مرحله ای که تستر ها گفتن تو آمریکاس یا روی یه سده به جنگ مجاهدین میریم چرا نبودن؟؟؟؟
  ضمنا اگه کسی به اندزه کافی وقت داره لطفا یه دور بازی رو بدون مردن بره :۲۶:
  بعد از این مقاله کاملا به ذهن مریض کوجی ایمان اوردم
  آی لاو یو کوجی :lol: :lol:

  ۰ ۰
 19. با تشکر از آقای زارعی عزیز …
  واقعا این مقالتون یه تحول اساسی به طرز فکرم نسبت به داستان فوق العاده پیچیده و گنگ بازی داد …
  خیلی دوست دارم نسخه های قبلی رو بازی کنم تا بیشتر بتونم شاهد ارتباط این نسخه با نسخه های قبل باشم …
  کوجیما پتانسیل پیچوندن داستان رو داره و در این زمینه واقعا تحسینش میکنم :13:

  ۰ ۰
 20. aMin72 گفت:

  می دونید کوجیما همیشه می گفت شخصیت مورده علاقه من بیگ باسه … به نظر من کوجیما واقعیت این دنیا و زندگی و نشون میده یعنی چی ؟؟؟ ما ادما هیچ وقت نمیتونیم بفهمیم که یکی چه زندگی و چه چیزی خواسته و فهمیده پوچ یا تو خالی بوده یعنی مثل عشق واقعی که یه نفر واقعا عاشق خودمون شه یا خیلی چیزایه دیگه که ادم ها واسه نیاز یا هوس یا قدرت از اینجور چیز ها که ادم همیشه دوس داره مزه ی واقعیو بچشه که تو دنیا نیست استفاده میشه.. شاید حرفام مسخره باشه یه مثال میزنم مثل رابطه ی ایوا با بیگ باس که ایوا با دلبری و عشوه بیگ باس عاشق خودش کرد که جاسوسی کنه و به هدفش برسه اما بیگ باس از اینکه فریب خورده ناراحته و همیشه قبطه می خوره ای کاش عشقش واقعی بود بازم میگم شاید حرفام مسخره باشه ولی کوجیما به نظرم رویای یه زندگی رو به تصویر میکشه که خیلیا میگیم چش فکر میکردیم . چی شد !!!! پایان بازی معلوم نیس شاید هم حرفایه من احقانه باشه ولی کوجیما همیشه اخره بازیاش اشک ادم . در میاره و تو این بازی هم مضلومیت بیگ باس و نشون میده با اون همه ابوهتش :(

  ۰ ۰
  1. البته عشق بین ایوا و بیگ باس که از واقعی هم اون ور تر بود. چون در طول داستان سری چند بار ایوا برای نجات بیگ باس (حتی جسد سوخته اش) خودشو تو خطر می اندازه و آخرش هم کشته میشه. این که تو زمان متال گیر سالید ۳ بیگ باس رو ول می کنه به خاطر این بود که برای فلاسفه ی چین کار می کرد و اگه پیش بیگ باس می موند اون رو هم تو خطر می انداخت.
   از طرف دیگه طبق گفته های خود بیگ باس در آخر متال گیر سالید ۴ طمع کورش می کنه و شخصیتش به شدت تغییر می کنه و ابراز پشیمانی می کنه
   این قضیه ی توهم اگه درست باشه
   در حقیقت اشاره ای هم داره به این که کاش بیگ باس اینی می شد که ما تو فانتوم پین ازش دیدیم، نه اون چیزی که واقعا بهش تبدیل میشه

   ۰ ۰
  2. A.F.A گفت:

   منم دقیقا با این نظر سجاد موافقم.
   چون ما میدونیم بیگ باس در دو نسخه اولیه متال گیر از اون شخصیت همیشگیش فاصله گرفته و مثل حرفی که در انتهای سالید ۴ زد،طمع کورش کرده بود.
   ولی از اون طرف،اون چیزی که ما در فنتوم پین دیدیم،یه اوتوپیا بود به نام Diamond Dogs.یه جایی که همه درش اشتباه میکردن،نفرت ها و انتقام کورشون کرده بود.
   میلر فقط دنبال انتقامه،امریک اثیر تکنولوژی شده،تا حدی که استرنج لاوی که عاشقانه در سفیر صلح دنبالش بود رو راحت میکشه،از پسرش استفاده میکنه و کلی ادم رو در پایگاه میفروشه و بازم اصلا براش مهم نیست!!!اسکول فیس هم میخواد دنیا رو به اشوب بکشه،سایفر رو نابود کنه،انتقام!!ایلای هم که کلا اعصاب نداره!!دقیقا همونطوری که سجاد در متنش ذکر کرد.
   احساسات خیلی خیلی زیااد شدن،حتی کوایت زیادی خوبه!!زیادی عاشق بیگ باسه و زیادی به دل میشینه!!اسلات هم که برخلاف همیشه،یه فرد ارومه،نصیحت میکنه،راهنمایی میکنه،راست!!میگه،کلا یه ریش سفید مهربون خنثی شده!!دقیقا برخلاف همیشه.
   ولی این وسط،وسط این بلبشو،فقط نقش اصلی داستان ماست که پیامبره!!
   انتقام کورش نکرده،عصبانی نمیشه،مهربونه،میبخشه،به کارش مسلطه،میتونه خودش رو کنترل کنه،عاشق میشه،و خلاصه تمام ویژگی های خوبی که یک فرد باید در زندگی داشته باشه رو یکجا داره!!!دقیقا همونطوری که دوستان در بالاتر فرمودن.سر اتفاقات مرحله ویروس و کشتن یاران در پایگاه،امریک مقصر شناخته شد،همه تقصیرات به دوش او افتاد،بعد از اونطرف بیگ باس با مهربونی و بزرگمردی!!بخشیدش.یه اوتوپیای کامل.حتی با وجود خطراتی که زنده بودن امریک براشون میاورد.
   بنظر من بازی توهم نبود،نمیدونم کل ماجرای فنتوم و ایهب واقعا اتفاق افتاده یا نه،ولی هرچی بود،بازی اصلا به این خوبی نیست.هیچی به این خوبی نیست.و اون صحنه ی اخر،اون شاخ رشد کرده ونوم،اون صورت خونی،اون لبخند،همشون دقیقا نقطه مقابل وقایع بازی بودن.قرار بود ما سقوط ببینیم،ولی اوج دیدم،یعنی چی؟!یعنی یچیزی این وسط دست نیست.کوجیما گولمون زده؟شاید،ولی بعید میدونم.احتمالا برای همینه که باید در بازی راه بدی رو پیش گرفت.باید بمب اتم ساخت،باید کشت و نابود کرد و کشت!!بد شد،خونی شد،بیرحم شد!!
   چرا؟شاید اونموقع توهم تموم شه.یدفعه نقش اصلی چشمش رو باز کنه،گیمر چشمش رو باز کنه و یدفعه یه دنیای متفاوت جلوی روش ببینه.هیچ چیز اونطوری که ما دیدیم نیست.
   این دنیای واقعیه!!
   حالا اینکه واقعا در صورت بد شدن این اتفاقات میوفته یا نه،هیچی معلوم نیست.ولی درصد افتادنش اصلا هم پایین نیست.البته من خودم که اچیومنت hero رو هم گرفتم و کلا در خوبی مثال زدنی شدم!!از اونطرف مبین داره حسابی از خجالت بروبکس شیطان درمیاد.
   یک چیزی هم درمورد مرحله حقیقت.
   ممیشه اینطوری گفت.هیچ فنتوم و ایهبی نبوده.کل داستان خوده بیگ باس نقش اصلیه.بیگ باس اصلی.
   بازی شروع میشه،جلو میره،ولی خوب پیش نمیره،خراب میشه،داغون میشه،بعد،بیگ باس میاد وقایع رو تو ذهنش تغییر میده.
   اینکه خودش قبل از شروع داستان میره امریکا و همه ی اینکارا تقصیر ونوم بوده.و بیگ باس هم کوچکترین تقصیری نداشته!!
   اینم خودش یه تعوری دیگس.خوبی این بازی اینه که هر تعوری بدی به بازی میخوره و جور در میاد باهاش.خیلی خوبه.

   ۰ ۱
 21. solidsnake گفت:

  من حدودا چندسال حدود ۶سالی هست که با دی بازی اشنا هستم سایت رو هم از روزای اولش میشناسم ولی داخل نمی شدم تا نظر بدم ولی این مقاله به حدی ارزشمند بود که منو ترغیب کرد وارد سایت باشم یک دست مریزاد و خسته نباشید از همینجا به سجاد زارعی میگم سجاد جان مقاله عالی بود و یه تشکر ویژه از اقا یونس و مبین کنم که کامنت های خارق العاده اشون مقاله رو بهتر کرد
  و در اخر یک سوال مبین جان کیل های شما تو بازی چقدر هست تا به الان ؟ :!: :!:

  ۰ ۰
 22. Ronalix گفت:

  سلام و خسته نباشید

  یک سوال داشتم چرا بیگ باس از ونوم ۳ سال کوچیکتره ؟ مگه نباید بزرگتر باشه ؟

  ۰ ۰
  1. کجا در مورد این سه سال اطلاعات کسب کردید؟
   تاریخ تولد ونوم تاریخی هست که خودتون اول بازی وارد می کنید (که اون هم روز و ماه هست) سال دقیقش رو کجا دیدید؟

   ۰ ۰
 23. One Man گفت:

  سلام آقا سجاد.خیلی ممنون.واقعا غنی بود.
  فقط یک صحنه ی دیگه هم داخل تریلر ها بود که هنوز داخل بازی دیده نشده ..صحنه ای که Venom Snake یا همون ایهب با کاپشن موتور سواری دقیقا مثل کاپشن Big Boss سوار موتور شده و موتور رو روشن میکنه … و تم و انیمیشن اون موتورسواری ایهب با اون قسمت آخر بازی متفاوته که میشه گفت اون تریلر بیگ باس نبوده .. ولی البته از همه مهم تر اون موتور سوار دارای شاخ معروف ایهب بود!…یعنی معلومه که جایی از بازی هم ایهب سوار همچین موتوری میشه که هنوز کشف نشده ! ..اگه شد این هم به اطلاع برسونید .. یا یه جایی از مقاله جاش بدید خوب میشه … .
  باز هم ممنون.

  ۰ ۰
  1. چند حالت داره
   یا اون صحنه داخل تریلر برای گول زدن ما بوده
   یا این که اون زمان داستان قرار بوده یه چیز دیگه باشه و تغییر کرده
   یا این که هنوز پیدا نشده

   ۰ ۰
 24. Nishkhand گفت:

  مقاله خوبی بود
  من هنوز به بازی دسترسی نداشتم و فکر نمیکنم که حالا حالا هم این امکان رو پیدا بکنم
  به نکات جالبی اشاره کردید. مخصوصا مسئله آرامش اسلات که از همان تریلر اول برای خودم سوال بود.
  در بازی متال گیر شما همیشه در حال گول خوردن بودید در واقع شرایط نوع دیگری پیش میرفت و شما ( به عنوان کارکتر بازی) یک طعمه ساده بودید که نا خواسته اعمالی انجام میدادید و قضایا به شکل دیگری به شما وانمایی میشد
  »»اسپویل««
  در بازی اول سری پلی استیشن قضیه کارت ها
  در دومی هویت اسنیک
  در سومی نقشه باس( نه بیگ باس)
  »»پایان اسپویل««
  تنها در نسخه چهارم از همه چیز خبر داشتیداز طرفی معمولا یک روند یک در میان برای مسائل متال گیر وجود دارد. پس به احتمال قوی باید در این بازی مثل شرایط اسنیک در متال گیر ۱
  یک سرباز تازه کار و بی خبر از همه جا باشید. ولی بر خلاف کارکتر اصلی اسلات همیشه جزو گروهی بوده که شما را برای رسیدن به اهداف خود فریفته اند.
  یک نکته دیگر مسئله باگ عجیب در آن مرحله با کوایت
  به احتمال ضعیف شاید آن ماموریت در باز شدن فصل سوم موثر باشد

  ۰ ۰
 25. Ronalix گفت:

  سلام دوباره

  Big Boss
  born in 1935
  Died in 2014 Arlington-Virginia-USA
  ———————————-
  Venom Snake
  Born in 1932 California, U.S.A
  Died in1995 Outer Heaven

  از لینک ویکی زیر :

  http://metalgear.wikia.com/wiki/Big_Boss

  http://metalgear.wikia.com/wiki/Venom_Snake

  ۰ ۰
 26. GHOST گفت:

  مقداری اسپویل:
  دوستان من اپیزود ۵۱ رو باز کردم… واسه من مرحله ۴۶ اونجایی که بیگ باس سیگارش رو روشن میکرد و سوار موتور میشد توی صفحه لودینگ بعدش گیر میکرد و هر کاری کردم درست نشد کرک و آپدیت جدید ریختم وقتی بالا اومد سیو هام پاک شده بود :11: از دوباره بازی رو بردم ولی ایندفعه مرحله ۴۶ رو باز نکردم ولی بقیه مراحل اصلی و فرعی رو باز کردم و تمام سلاح ها رو باز کردم و وقتی دیگه حوصلم ترکید رفتم روی مرحله ۴۶ و ایندفعه اون قسمت ایهب رو نشون میده و با بالا اومدنش مرحله۵۱ باز میشه برای باز کردنش باید تمام مرحله های اصلی بجز ۴۶و تمام ۱۵۰ مرحله فرعی رو کامل کنید و مادر بیس رو باید باید تا جایی که امکان داره به روز کنید واسه من همه اینا تقریبا ۳ هفته طول کشید…مرحله ۵۱ در مورد اون پسره ایلای و متال گیره هستش ولی من هنوز مشکوکم یه چیزایی این وسط درمورد داستان درست نیست احساس میکنم اون اسماعیله یکی غیر از اونیه که تو بازی نشون میده ……دقت کردی تو بیمارستان بدن ایهب به خاطر اینکه ۹سال توی کما بوده تحلیل رفته ولی بدن اسماعیل هنوز عظلانیه این نشون اسماعیل تو کما نبوده یا اگه اسماعیل همون بیگ باسه چرا صدا هاشون شبیه هم نیست؟؟؟؟ یا همونطور که تو مقاله اومده چرا یه چشمش کور نیست؟ …توی سکانس های بیمارستانم چند نکته قابل توجه هست.به جز اونجایی که اسماعیل چاقو میخوره و خون نمیاد توی اون قسمتی که آدمای راهرو رو به گلوله میبندن اسماعیل دقیقا جلوی همه وایساده و وقتی تیر اندازی میشه تیر میخوره و میوفته زمین!اینو صد بار توی یوتیوب نگاش کردم دقیقا میوفته زمین ولی بر میگرده و شمارو هم از تیر خوردن نجات میده نمونه دیگه توی ماشین آمبولانس وقتی تیر میخوره و نه خونی نه چیزی … نکته ظریف دیگه ای که کشف کردم اینه که وقتی توی بیمارستان به هوش میاد پرستار یه دسته گل یاس میزاره روی میز پیشش و تا موقع رسیدن به اونجایی که چهرش رو تغیر میده و اسماعیل و کوایت میان و صحنه دست مصنوعی و گل یاس اتفاق میوفته هنوز گل هاتازه هستن! توجه کنید سه هفته گذشته و هنوز گلها سالمند ! طبیعتا همچین چیزی از چنین بازی پر جزییاتی بعیده! یه دلیل دیگه بر توهم بودن بازی…بازم توی بیمارستان بعد از اونجایی که مرد آتیشین میاد و اسنیک بلند میشه و به دیوار تکیه میده روی دیوار توی تابو اعلانات میتونید عکس نسخه گراند زیرو رو ببینید!یعنی برید به نسخه گراند زیرو مراجعه کنید جواب سوالاتتون اونجاس :11: :| ..یه نکته ظریف تر که توی هیچ بازی ندیدم و نشنیدم که وجود داشته باشه اینه که وقتی از کد تقلب یا همون ترینر استفده کنید بازی متوجهش میشه! بار اولی که بازی رو نسبتا تموم کردم توی یکی از مرحله ها ی آخری خیلی گیر کردم و حوصلم ترکید و رفتم ترینر رو دانلود کردم حالت مخفی کاری رو که فعال کردم که کسی متوجه من نشه دیدم سربازا دارن بهم میخندن یا دستشون رو به حالت مسخره ای جلوی چشمشون میگرن یا آسمون رو نگاه میکنن؟؟؟؟ :۲۵: :۲۶: :۲۴: …یا اینکه چند جا مثل ابتدای مرحله c2w یا اوجا که کوایت حرف میزنه خلبان پیکواد اسنیک رو ایهب صدا میزه مثلا خلبان از کجا باید بفهمه که اینا فرق دارن؟؟؟ :!: :۲۱: …..در ضمن دوستان من فقط نبودم که اپیزود ۵۱ رو باز کردم…لینک ویدیوش تو یوتیوب هست بفرماییدhttps://www.youtube.com/watch?v=LvsjeJJ5Ad4……اینم از راهنمای دقیق تر باز کردنش……http://www.gamezone.com/originals/how-to-unlock-metal-gear-solid-v-the-phantom-pain-s-secret-mission-46-jw7j

  ۰ ۰
 27. داداش شما که موفق شدی اپیزود ۵۱ باز کردی :!: :!: :!: میشه از گیم پلیش به فیلم بزاری ببینیم

  ۰ ۰
  1. GHOST گفت:

   دوست عزیز شرمنده من چیز دیگه دیدم فک کردم مرحله ۵۱ باز شده :| ولی توی اون لینکی که از یوتیوب گذاشتم یه سری توضیحات درموردش داده و ویدیوش رو هست :۱۱:…..دوستان بابت اشتباهم عذر خواهی میکنم :11: :11: :11: :11:

   ۰ ۰
 28. Ac120 گفت:

  *اسپویلر*
  من که بازی رو ۱۰۰ درصد کردم و حتی همه ی کاست های مخفی بازی رو هم در اوردم و گوش دادم و دمو های مخفی رو دیدم . خبری از چپتر ۳ نبود . به نظرم به همین دلیل که کونامی بودجه ی کوجیما رو قطع کرد و شکراب شدن رابطشون مجبور شده فعلا گیم رو اپن اند بذاره و تنها کاری از دستش بر اومده روشن شدن تکلیف ایلای با استفاده از همون دموی مرحله ۵۱ بود. به احتمال زیاد چپتر ۳ همون به صورت DLC ریلیز بشه . البته داستان های کلیه بازی رو تا اخر همین چپتر ۲ کاملا مشخص میشه ولی سرنوشت بعضی از افراد داخل بازی مثل Quiet و کاز و اسلات و همچنین جزئیات اینکه واقعا بیگ باس این مدت چیکار میکرده کاملا مبهم هستش .اما سرنوشت و سرگذشت ونوم اسنیک کاملا مشخص میشه اگه کاست های مخفی بازی صحبت های Zero با تک تک کاراکتر ها رو گوش بدید حتی مشخص میشه کلا همه ی ماجراهای این بازی تا اخرای فصل ۲ توسط Zero برنامه ریزی شده . (البته بجز حرکاتی که بیگ باس اصلی میزنه توی افریقای جنوبی)

  ۰ ۰
 29. nobody گفت:

  مقاله ی بی نظیری بود
  از اونجایی که فن جدید فرانچایز به حساب میام،نمیتونم تئوری منطقی ارائه بدم
  اما به شدت از بحث آقایون سجاد زارعی،یونس بهرامی ،مبین وباقی دوستان لذت بردم.امیدوارم ادامه دار باشه

  GHOST نکات جالبی ذکر کرد که منم میخواستم بهشون اشاره کنم
  واقعن چرا پی کواد در آخر اپیزود کوایت، برای اولین بار باس رو ” ایهب” خطاب کنه؟
  چرا کوایت با اینکه ناقل انگله زبان انگلیسیه،تمام داستان ساکته و فقط در آخر چند کلمه انگلیسی صحبت میکنه و اتفاقی براش رخ نمیده؟

  ۰ ۰
  1. GHOST گفت:

   دوست عزیز توی مرحله دوم اونجایی که کاز رو نجات میدی و هلیکوپیر میاد برای اولین بار خلبان پیکواد اسنیک رو اهب صدا میکنه

   ۰ ۰
 30. minuteman گفت:

  دوستان اگه چپتر ۳ رو پیدا کردین خواهشا ما رو در جریان بزارین یا اگه واقعیت داستان رو فهمیدین خواهشا منو در جریان بزارین ممنون minuteman.gangs@gmail.com

  ۰ ۰
 31. minuteman گفت:

  میشه داستان heuy و اون قطعه ای که ساخته صحبت میکنه اخر بازی دلیل اخراجش از مادر بیس هست اونو کامل شرح بدید ممنون از سایت خوبتون

  ۰ ۰
 32. minuteman گفت:

  اقا کسی در مورد ماموریت ۵۱ میدونه کامل توضیح بده خواهشا اقا اصلا کل داستانو شرح بدین من خل شدم تو این بازی

  ۰ ۰
 33. Ashkan Gh گفت:

  فکر کنم این قضیه پروانه هنوز جای فکر کردن داره :۲۳:
  ما پروانه رو سر قضیه پاز دیدیم، وقتی که بیگ باس فهمید که همش یه توهمه
  همچنین، علامت کوایت هم پروانه بود ( موقع ساختن خرت و پرت سربرگ کوایت یه پروانس )
  با استناد به نوشته شما هم اگه علامت پروانه رو بزارید جایه پرچم مادر بیس پایان باز نمیشه
  و در ضمن چرا کوجیما باید یه بازی خیلی قدیمی رو بزاره توی محتوای بازیش؟ اگر دقت کنیم، اون هم توش یه پروانه داشت.
  یه جایی هم خوندم اگه علامت پروانه رو به عنوان پرچم انتخاب کنیم کوایت نمیره!
  بعدشم همگی میدونیم که کوجیما یه ژاپنیه
  بزارید یه نکته جالب بگم :
  طبق اعتقادات ژاپنی ها، پروانه تجسم شخصیت یک شخصه، چه زنده، چه مرده.
  در نتیجه :
  میتونیم بگیم کوایت در واقع تجسمی از یه شخصیته که ممکنه ایوا باشه و خیالیه!
  همونطوری که پاز تجسمی از خود پاز بود!

  ۰ ۰
  1. Ashkan Gh گفت:

   بزارید یه نکته جالب بگم :
   طبق اعتقادات ژاپنی ها، پروانه تجسم شخصیت یک شخصه، چه زنده، چه مرده.
   منبع : ویکیپدیا انگلیسی

   ۰ ۰
 34. Watchmomo گفت:

  سلام ،
  مقاله عالی بود.
  یک نکته، بعد مرحله ۴۶ کاست هایی با نام پوشه Truth Records باز میشه، اونجا اوسلات با بیگ باس حرف میزنه و ماجرا رو توضیح میده و راجع به اینکه ایهب میگه اون چیزی نمیده و فکر می کنه که بیگ باس هست و … .
  کسی اینارو گوش نداده یعنی؟
  نوارها اینان:
  داستان پاز و زیرو
  اسلات و زیرو
  میلر و زیرو
  اسکال فیس و زیرو

  :۱۲:

  ۰ ۰
 35. Suri گفت:

  معنی بازی بسیار سادس ، تو بازی فنتوم شما بجای medic بازی می کنین و اینو به این راحتی به شما نمیگه! در آغاز ما avatar بازی درست می کنیم ، یه نماینده از خودمون حتی اسم خودمون هم روی Dob می نویسیم ! ما ، ما بازی کنا medic هستیم ! ما venom snake هستیم ! Bigboss نمی تونیم بگیم یه شخص خاصه یه عنوان بیشتر یک افسانه ! ولی به عنوان big boss بازی خواهیم کرد ! Jack این عنوان رو به ما بازی کنا داده ! این بازی آخری هست که kojima می سازه ! و به عنوان کادو خداحافظی به همه ی ما یعنس بازی کنا عنوان bigboss داده ، برای همین jack می گه مرسی ! همه ی اون چیزهایی که jack روی نوار ضبط شده می گه یک جور پیام برای بازی کنا بوده به صورت نامحسوس از طرف kojima !
  Jack میگه medic بهترین نماینده من بوده ! ولی چرا ؟ چه چیزی انقدر خاصش کرده ؟ چون ما jack از اولین ماموریتش میشناختیم ! برای همین venom sanke (medic حافظه ی jack رو داره یعنی ما بازی کنا از ابتدا ! برای همین داستان خیلی خوب معنی می ده ! شاید یگین چجوری medic یعنی ما متوجه نمی شیم که bigboss واقعی نیستیم ، به خاطر ذهن قدیمی که از اول بازی کردیم و جلسات تراپی جدید که بهش تلقین می کنن تو bigboss هستی ! تمام حافظه ی snake چی بوده چی کار کرده ! در واقع این باورم داشت که bigboss ، تو باور داشتی که bigboss هستی ! چون kojima دوست داشته تبدیل به کاراکتری بشی که دوستش داشتی!
  و bigboss واقعی یک جای دیگه پنهان شده ! داستان خلاصه کنم که بهنر متوجه بشین ! تو metal gear نه metal gear solid 1 ، تو mg جایی که شما می میرین که دارین یه بیگ باس دیگرو بازی می کنین ! Bigboss می میره یعنی شما ! نه بیگ باس واقعی ! یعنی bigboss که شما بازی کردین تو phantom ,!
  Phantom pain , !
  تمام‌ این برنامه ها توسط zero برنامه ریزی شده تا bigboss در امان نگه داره ! برای همین مارو جای bigboss قرار داد یعنی همون medic , برای همین بیگ باس از دسترس خارج شد outerheaven همه ی اون جریانات ،بعد از اینور medic یعنی ما فرار کردیم که تو این زمان bigboss تیر خورد بهش ,, که بیهوش شدن تو ماشین که ocelat اومد bigboss برد بهش پاس پورت اینا دادکه اطلاعات ما روشه ، به bigboss می گه صورتتو عوض کن که نمی کنه طبیعتا ای کارو ، بعد برگشت که مارو برداره medic ! که گروه خودتو راه می اندازی انتقام خودتو می گیری بعد diamonddog درست می کنی و ادامش …. ! Motherbase از بین میره ، بعد bigboss می ره کارشو با outerheaven تموم میکنه ، foxhound درست میکنه ! بعد تو outerheaven بیگ باس می میره mg1 نه mgs1 یعنی همین phantom ! که solid sanke می ره bigboss تو mg1 میکشه ! که باز bigboss واقعی هنوز هست که و اتفاقاتی که می افته ! تو mgs4 در آخرش bigboss واقعی می میره ! خیلی خلاصه شد می دونم نمی توستم همه چیرو بگم ، می دونم یکم عجیبه ولی همینه داستان

  ۱ ۰
 36. Suri گفت:

  نقشه ی zero و ocelat بوده باهم !

  ۰ ۰
 37. xaniar021 گفت:

  تئوری من
  بچه ها من تازه این بازی مراحلش رو به اتمام رسوندم. چند نکته به ذهنم میرسه که کمتر دیدم در موردش صحبت بشه.
  ۱- دختر ماسک زده: درباره همه شخصیت ها صحبت شده , هویت شون هم مشخصه جز همین یه نفر. کیه واقعا؟؟؟ چون مسبب همه اتفاق ها گویا همین دختر ماسک زده هستش که هدایت مرد آتشین چه برای گرفتن بیگ باس چه کشتن مرد آتشین , چه هدایت اون غول بزرگ و در نهایت کمک به پسر بچه و… زیر سرشه. سه تا نتیجه میشه گرفت. این بازی نهایتا یک راه مخفی برای باز کردن چپتر سوم و فهمیدن همه این اطلاعات به خصوص شخصیت این شخص مرموز رو در خودش داره , یا اینکه یک ضعف بازی سازی آشکار صورت گرفته و یک پروژه نیمه کاره روانه بازار شده و سوم اینکه باید منتظر نسخه دیگری از این بازی بود که از همه این اتفاقات پرده برداره
  ۲- تانکی که رو نمایی شد و جو خاصی براش بود در بازی , اما دیگه خبری ازش نشد. منظورم همون تانکی هست که اون دانشمند با پاهای فلزیش نهایتا ساخت و اسنیک رفت و اون رو در مادر بیس دید . اما به هیچ وجه اثری ازش دیده نشد و این خود یکی از عجایب هست. چون اگر در بازی قرار نبود ازش استفاده بشه درستش این بود که ویدیو رو نمایی از این تانک حذف بشه , اما این خودش باز نشان از دو چیزه. چپتر سوم که درونش این تانک نیز به buddy ها افزوده میشه یا ضعف بازی سازی دیگر از کوجیما که فراموش کرده چنین ویدیویی رو حذف کنه.
  ۳- اون دختری که اول بازی میاد تا بیگ باس رو بکشه همون quite هستش؟ شباهت ظاهری فراوانی بین شون بود. و اگر شماهام متوجه این مطلب شدین بهم بگین قضیه چیه؟یعنی بعدا این شخص تبدیل به quite شده؟ چی به چیه

  ۱ ۰
  1. amiramtz گفت:

   ببین زانیار
   ۱_اون شخصی که ماسک زده یه پسر هست که طی یه آزمایش دچار یه مشکل میشه و این شکلی میشه زیاد یادم نیست. تو بخش نوار ها راجبش گفته
   اون مرد آتشین هم که قبلا دشمن شما بود،فک کنم با کمک همون پسره کاراشو انجام میداد .
   کسی هم که بدجور دنبال انتقام بود میتونست پسره رو کنترل کنه
   اگه همون صحنه که غول بزرگ روشن میشد و اسکال فیس رو میبردنو دیده باشی میفهمی چی میگم
   ۲_اون تانکی که توسط دانشمنده درست میشه تو distpach mission ها استفاده میشه ! :|

   ۳_ اون دختر تو بیمارستان همون کوایت هست که برا زنده نگه داشتنش مجبور میشن از همون پاراسایت ها استفاده میکنن که باعث تبدیل شدن کوایت معمولی،به کوایت حال حاظر بشه

   ۰ ۰
 38. علی گفت:

  من دقیقا متوجه نشدم باید چیکار کنیم که بخش سوم باز بشه اصن وجود داره؟

  ۰ ۰
  1. چپتر سوم ناتموم مونده ظاهرا و در بازی هم در دسترس نیست اما چندی پیش و بخاطر یه باگ کات سین نهایی اصلی بازی پخش شد که مربوط به وقتی میشه که توی بخش آنلاین تعداد کلاهک های هسته ای به صفر برسه.
   با یه سرچ ساده کات سین و بخش هایی از بازی که در دسترس نیستن و قرار بوده تکمیل بشن رو میتونید پیدا کنید.

   ۰ ۰