توسط سورنا رضایی در ۱۱ مهر ۱۳۹۴ , ۱۲:۰۰

همیشه حس رقابت میان دو چیز می‌تواند باعث پیشرفت شود، حسی که چند سالی است دیگر بین دو مجموعه‌ی Pro Evolution Soccer و FIFA نمی‌بینیم. چند سالی است بدون چون‌وچرا بازی‌ فیفا بهترین بازی شبیه‌ساز فوتبال است، درحالی‌که در همین برهه زمانی که رقیب همیشگی PES در حال پیشرفت بوده، این سری افت‌وخیزهای زیادی داشته است، تا جایی که چند سالی است که بسیاری از طرفداران دیگر سراغ آن نمی‌روند و رقیب همیشگی‌اش را ترجیح می‌دهند. واقعاً چه اتفاقی برای این سری جذاب رخ‌داده است، برای PES که در دورانی بهترین شبیه‌ساز بود! اوج کاهش کیفیت این سری بازمی‌گردد به نسخه ۲۰۱۴ که داد بسیاری از طرفداران را درآورد، پس‌ازآن شرکت کونامی با درس گرفتن و کسب تجربه از گذشته نسخه ۲۰۱۵ را منتشر کرد و توانست کمی از آن محبوبیت سابق را به دست آورد و طرفداران این مجموعه را به آینده امیدوارتر کند. حال یک سال از آن زمان انتشار آخرین نسخه می‌گذرد و شرکت کونامی نسخه جدیدی را این سری منتشر کرده است که از طرف منتقدان بازخوردهای مثبتی را دریافت کرده است. به‌طوری‌که حتی برخی آن را برترین شبیه‌ساز فوتبالی نامیده‌اند که تاکنون تجربه کرده‌اند. همه‌ی این اتفاقات انتظارات را از این نسخه بالا برد و حال ما قصد داریم تا ببینیم آیا این مجموعه‌ی محبوب توانسته بخشی از موفقیت‌های گذشته را کسب کند و آیا توانسته به آنچه لیاقتش را داشته، دست یابد؟! برای یافتن پاسخ این جواب‌ها با ما همراه باشید!

PES2016 2015-10-02 23-25-07-09

بازی همانند شماره‌ی پانزدهم آغاز می‌شود؛ پس از انتخاب تیم موردعلاقه‌تان با منو دو قسمت قبلی مواجه خواهید شد که همانند گذشته بازیکنان معروف و محبوب تیم موردعلاقه‌تان که انتخاب کردید، حرکات مختلف را به‌نمایش می‌گذارند که در نوع خود جالب هستند. اما قبل از اینکه وارد بررسی بخش‌های اصلی بازی شویم، در همان منو بازی به بخش «ویرایش» (Edit) می‌رویم. همیشه یکی از فرق‌های اساسی این سری با رقیب همیشگی‌اش فیفا، بخش ویرایش با گستردگی‌های بسیار فراوان بوده که متأسفانه از چندین نسخه قبل نه‌تنها امکانات بیشتری به بازی افزوده نمی‌شود، بلکه با انتشار نسخه‌های جدید بخش‌های مختلف محدود و حتی حذف می‌شوند. برای مثال شخصی‌سازی چهره بازیکنان ازجمله مدل موها به‌شدت محدودشده‌اند و مانند نسخه‌های قبلی آن مدل‌های متفاوت مشاهده نمی‌شوند. اما در مقطعی شما از امکاناتی در این بخش بهره می‌بردید که واقعاً هیجان‌انگیز بودند، امکاناتی که با آن لذت ساخت یک تیم جدید شمارا ساعت‌ها پشت دستگاهتان می‌نشاند اما حالا آن‌ها نه‌تنها پیشرفتی نداشتند، بلکه به‌شدت پسرفت کرده‌اند و دیگر آن حس قدیمی را ندارد و بگذارید خلاصه‌تر بگویم، بخش ویرایش این قسمت از ریشه‌های خودش فاصله گرفته است.

اما با تمام مشکلاتی که بخش ویرایش دارد، موسیقی‌های بازی آنجنان لذت بخش و جذاب هستند که همچنان حس یک PES واقعی را بشما القا می‌کنند و باید گفت سازندگان در این بخش سنگ تمام گذاشته‌اند.

PES2016 2015-09-24 23-52-51-13

تقابل دو تیم بزرگ اروپا

از بخش ویرایش که بگذریم، می‌رسیم به اصلی‌ترین بخش بازی یعنی گیم‌پلی آن. خوشبختانه در این نسخه انیمیشن‌های ورود به بازی دوباره بازگشته‌اند. سیستم بازی بشدن شبیه نسخه ۲۰۱۵ است اما با لیستی از پیشرفت‌ها. یکی از نقاط ضعفی که همیشه و مخصوصاً در این چند نسخه اخیر از این مجموعه با آن‌ها مواجه بودیم، انیمیشن خشک بازیکنان و همچنین دروازه‌بانان [واکنش‌ها] بوده است. در این نسخه بازیکنان و مخصوصاً دروازه‌بانان بسیار طبیعی‌تر عمل می‌کنند اما همچنان در برخی موارد می‌توان همان انیمیشن‌های غیرطبیعی را مشاهده کرد که لذت بازی را تا حدی کاهش می‌دهند که حداقل این پیشرفت‌ها می‌تواند برای نسخه‌های بعدی امیدبخش باشد. در بخش انیمیشن‌ها همان‌طور که گفته شد این نسخه بسیار پیشرفت داشته است. انیمیشن‌های زیادی به بازی افزوده‌شده‌اند تا جذابیت را افزایش دهند؛ برای مثال در این نسخه شما شاهد سرخوردن بازیکنان خواهید بود که این مورد در روزهای بارانی افزایش می‌یابد یا اعتراضات بازیکنان به خطاهایی که داوران نمی‌گیرند و همچنین افزایش کیفیت جدال‌های بر سر توپ بازیکنان.

PES2016 2015-09-24 23-53-16-53

ورزشگاه الد ترافورد

اما مورد بعدی بازمی‌گردد به هوش مصنوعی بازیکنان حریف و حتی بازیکنان خودی که حتی در نسخه ۲۰۱۵ هم بسیار آزاردهنده بودند. در بعضی مواقع کارهایی از آنان سر می‌زد که شما همان لحظه می‌خواستید از بازی بیرون بیایید و آن را پاک‌کنید! برای مثال تیم حریف در ضد حمله قرار دارد و ناگهان مشاهده می‌کردید که بازیکن حریف درحالی‌که نیاز به گل‌دارند توپ را نگه می‌دارد و به آخرین مدافع تیمشان پاس می‌دهد. درست است، این مسئله به‌سود شماست اما مطمئناً لذت بازی را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد که خوشبختانه حداقل با چنین مواردی در این نسخه روبرو نخواهیم شد. البته باید گفت هنوز هم مشکلاتی که در هوش مصنوعی مشاهده می‌شود، برای مثال در برخی موارد در نیمه زمین حریف چند ده متر پا به توپ حرکت می‌کنید و کسی جلوی شمارا نمی‌گیرد و به‌راحتی می‌توانید صاحب موقعیت شوید که البته این مورد بسیار کم پیش می‌آید. در کنار این پیشرفت مسائل مربوط به استراتژی‌هایی است که اتخاذ می‌کنید بازمی‌گردد. در نسخه‌های قبلی من به‌شخصه در برابر تمامی گروه‌ها از یک استراتژی استفاده می‌کردم و در اکثر موارد هم موفق بودم اما در این نسخه آمار موفقیت شما در برابر تیم‌های متفاوت با یک استراتژی یکسان به‌شدت کاهش پیداکرده است که مطمئناً حس واقع‌گرایانه‌تری را به مخاطب انتقال می‌دهد. اما مسئله‌ای که نمی‌توان دلیل قانع‌کننده‌ای برای آن پیدا کرد، آسان شدن بازی به شکلی قابل‌توجه است. عموماً زمانی که شما برای بار اول نسخه از این سری را تجربه می‌کنید، برای چند بازی نخست برایتان چالش‌برانگیز هستند اما در این نسخه بازی به حدی آسان شده است که حتی در حالت Top Player هم ‌بازی برای شما چالش‌برانگیز نیست و از همان نخست می‌توانید از این سطح سختی آغاز کنید که بسیاری از جذابیت بازی را کاهش داده است. از این موارد که بگذریم یکی از جذابیت‌های همیشگی سری PES بخش‌هایی همانند Become A Legend، Master League و … بوده است که کاربرانی که توانایی دسترسی به امکانات انلاین بازی ندارند، به سمت این بخشها می‌روند. در این بخش ها تغییرات چشمگیری صورت نگرفته است و بیشتر تغییرات مربوط به جزئیات است. برای مثال زمانی که وارد این بخش ها می‌شوید با تغییر طراحی منو روبرو خواهید شد. همچنین تعداد مصدومیت بازیکنانتان افزایش یافته است. در کنار این موارد تغییرات دیگری هم صورت گرفته است. در نسخه های قبلی ما شاهد این ویژگی بودیم که زمانی که تیمی برای جذب بازیکنی به شما پیشنهاد می‌داد، شما می‌توانستید قیمت مورد نظر خودتان را برای آنها بفرستید، البته در همان بخش هم می‌شد از میزان رضایت تیم مقابل از آن قیمت بازیکن مطلع شد. اما این قابلیت در نسخه جدید دچار تغییر شده است. شما تنها می‌توانید با زدن یک تیک قیمت را افزایش دهید، البته این افزایش به میزان دلخواه شما نخواهد بود. همچنین برای مطلع شدن از میزان رضایت باشگاه مقابل، درصدی وجود دارد که پس از نظر گرفتن شرایط ارسالی شما می‌نویسد که احتمال موفقیت شما در این مسئله چند درصد خواهد بود.

همچنین درنسخه های قبل در بخش Become a Legend از همان لحظات نخست تمامی کفش ها در اختیار شما نبود و با طی مدت زمانی به کفش های بهتر دست می‌یافتید که هر کدام از کفشها ویژگی های خاص خود را داشتند. همین مسئله انتخاب میان آنها را کمی سخت می‌کرد و در کنار آن انگیزه گیمر را برای ادامه کار افزایش می‌داد. اما چند نسخه ای از بازی می‌گذرد که این ویژگی حذف شده است و تمامی کفشها از همان ابتدا در اختیار گیمر هستند و قابلیت های بسیار مثبتی در نسخه های قبل وجود داشت که دیگر در این نسخه ها متاسفانه شاهد آنها نیستیم!

اما یکی از مواردی که هرسال سری PES در آن بدون شک در مقابل رقیبش ضعیف عمل می‌کرده است، بخش گزارشگری و تفسیر بوده است. در این نسخه ما شاهد تغییری اساسی هستیم. ما دیگر شاهد «جان چمپیون» نیستیم و «پیتر دروری» که در دنیای واقعی فوتبال به‌هیچ‌وجه قابل‌تحمل نیست، جای او را گرفته است که البته اینجا شاهد عملکرد بهتری از او نسبت به دنیای واقعی هستیم. هرچند هنوز مشکلات فراوانی وجود دارد، مثلا در طول بازی گزارشگر به نتایج هفته‌های گذشته تیم‌ها، قراردادهایی که به‌تازگی امضا شدند و … اشاره می‌کند، درحالی‌که چنین مواردی را حتی در این نسخه با پیشرفت‌هایی جزئی مشاهده نمی‌کنیم.

PES2016 2015-09-24 23-53-23-01

جزئیات مربوط به چهره‌ها بسیار عالی هستند، البته مشکلاتی هم دارند

به لطف موتور گرافیکی فاکس بازی از گرافیک بسیار خوبی برخوردار است. البته نسبت به نسخه‌های پیشین پیشرفت چشمگیر و بسیار ملموسی را شاهد نیستیم و بیشتر پیشرفت‌ها را در جزئیات مشاهده می‌کنید. در طراحی چهره‌ها عملکرد بسیار خوبی را برای بازیکنانی شاهد هستیم که به‌خوبی شبیه‌سازی‌شده‌اند، اما بازیکنانی که با مدل‌های آماده در بخش طراحی صورت بازی ساخته‌شده‌اند به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند برای بازی در این سطح قابل‌قبول باشند. در کنار این موارد که می‌تواند از آن‌ها چشم‌پوشی کرد ما همچنان شاهد ضعف در طراحی تماشاگران و مخصوصاً کارکنان استادیوم‌ها هستیم، هرچند این کم‌لطفی‌ها در حق نسخه رایانه‌های شخصی دیگر برای اکثر افراد به یک عادت تبدیل‌شده است، مخصوصاً طرفداران این سری. اما شاید بتوان مشکلات گرافیکی مربوط به تماشاچیان را با آوردن بهانه‌های مختلف کنار گذاشت اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از جزئیات مربوط به کارکنان استادیوم‌ها هیچ پوشی کرد، البته بهتر است این‌طور گفت که اصلاً جزئیاتی در طراحی آن‌ها وجود ندارد که بخواهیم در موردش صحبت کنیم! چمن ورزشگاه‌ها هم مانند طراحی تماشاگران دیگر به عادت سالانه تبدیل‌شده است و بیش از اینکه شاهد چمن باشیم، شاهد موکتی هستیم که پس از انتشار چندین نسخه مختلف و اعتراض هواداران این مجموعه شرکت کونامی کوچک‌ترین پیشرفتی در این بخش اعمال نکرده است.

PES2016 2015-09-24 23-53-45-98

همین یک تصویر برای ناامیدی من کافی بود!

درمجموع Pro Evolution Soccer 2016 در بخش انیمیشن‌های بازیکنان بسیار پیشرفت داشته است، واکنش دروازه‌بانان هم بسیار طبیعی کارشده‌اند که در کنار عملکرد خوب هوش مصنوعی می‌توان به‌جرات گفت که این نسخه بهترین عنوانی است که در چند سال اخیر از این سری شاهد بودیم که می‌تواند خیل عظیمی از طرفداران را بیش‌ازپیش به‌روزهای اوج این سری امیدوار کند، هرچند برخی هم ممکن است با مشاهده محدودیت‌های بخش ویرایش به‌کلی ناامید شوند و البته با مشاهده مشکلات دیگر ناامیدتر!

نکات مثبت

گیم‌پلی بهبود یافته
افزوده شدن انیمیشن‌های جذاب
بهبود در واکنش‌ دروازه‌بانان نسبت به نسخه‌های پیشین
موسیقی فوق العاده
بهینه سازی عالی
تغییرات جزئی در بخش‌های مسترلیگ و …

نکات منفی

ایرادات جزئی مربوط به هوش مصنوعی
مشکلات مربوط به واکنش‌ها و تصمیم گیری‌های دروازه‌بانان
جزئیات گرافیکی پایین در نسخه رایانه‌های شخصی
سیستم تکل زدن بازی
آسان بودن بیش از حد اندازه بازی
انیمیشن‌های خشک بازیکنان در برخی موارد
محدودیت‌های ایجاد شده در بخش ویرایش
کمبود در لایسنس‌ها
داوری نچندان جالب

7.8
نفیس
دیدگاه
۶۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

67 Replies to “برترین فوتبال تاریخ؟! | نقد و بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2016”

 1. MAD MAX گفت:

  ممنون ازنقدتون?
  به شخصه با جان‌چمپیون بیشتر حال میکردم ، این گزارشگره مثل جواد خیابانی جوگیره…
  اگه یه مقایسه ای بین نسخه‌های کنسولی و pc انجام میدادید ، خیلی خوب میشد.
  البته شاید مثل نسخه‌ی قبلی کلی اپدیت واسه ارتقا گرافیک بدن…

  ۰ ۰
 2. silver گفت:

  بهترین شبیه ساز تاریخ رو کجای دلم بذارم؟!
  در بهترین حالت این نسخه میتونه شروعی باشه برای رقابت با فیفا!
  و من الله توفیق… :۲۳:

  ۲ ۰
 3. بازی نسخه ۱۳ فوق العاده بود اون موقع عصر تاریکی فیفا بود قابل توجه بعضیا ک فراموش کردن اون دوره رو :۲۴: :۲۴: هر وقت بتونه بازی ب اون سطح برسه ب نظر من یعنی موفقیت الان خیلی ضعیفه عملکردش نسبت ب حریفش واقعا من وقتی بازی میکنم این نسخه رو بعضی جاها تاسف میخورم :11:

  ۰ ۱
  1. The Iridescent گفت:

   ببخشید سال ۲۰۱۳ عصر تاریکی فیفا بود؟ شوخی میکنی دیگه نه؟

   ۱ ۰
  2. only sony گفت:

   اون موقع عصر تاریکی فیفا بود :۲۶: :۲۶:
   روحم شاد شد دمت گرم از این جوکها بیشتر بگو :۲۶: :۲۴:

   ۰ ۰
  3. marcus payne گفت:

   داداش فیفا ۱۳ رو خیلی ها بهترین فیفای چندسال گذشته میدونن

   ۰ ۰
  4. Farbod گفت:

   داداشی این چه حرفی هست که میزنی سال ۲۰۱۳ یکی از عالی ترین نسخه از فیفا بود

   ۰ ۰
  5. منظورم این بودکه پی اس ۱۳ خیلی خوب و فیفا ۱۲ خیلی ضعیف بود شرمنده کامل نگفتم و البته ی لحظه ی اشتباه تو محاسبه هام داشتم (زمان برگزاری مسابقات یورو لیگ)بعد از اون هم بگم ک بهترین نسخه های فیفا همین دو نسخه اخیر بود و عمل کرد خوبی داشت من اصلا فیفا بازی نمیکنم فقط نسخه یورو لیگ رو گرفتم ک اگه اشتباه نکنم همون سال ۲۰۱۲ بود و واقعا حالم بهم خورد تازه اینم ک من میگم نظر شخصیمه از نظر من فیفا این چند سری آخر از پی اس سر تر بود اما قبل از اون …

   ۰ ۰
  6. The Iridescent گفت:

   د نشد دیگه… :۲۳: ببین کلا فیفا از بعد ۲۰۱۱ سعود دحشتناکی کرد :۲۳:
   من یورو ۲۰۱۲ رو بازی نکردم اما احتمال میدم که با خود فیفا ۱۲ فرق داشته باشه…همونطور که جام جهانی ۲۰۱۴ با خود فیفا ۱۴ تفاوت ها و ضعف هایی … اگه از فیفا ۱۶و۱۵و۱۴و۱۳ خوشت اومده پس فکر نکم که از فیفا ۱۲ بدت بیاد…

   ۰ ۰
 4. The Iridescent گفت:

  من کلا با pes و اینکه چه نمره ای دادی کاری ندارم… چه ۱۰ میدادی چه ۰…
  ولی دیبازی به کجا داره میره؟ کسی که توی ترجمه و گذاشتن اخبار عادی مونده و کلی اشتباه و چرت و پرت تو کارنامش هست منتقد دنیای بازی شده :lol:
  gg wp…

  ۰ ۰
  1. Milad RFM گفت:

   :۲۳:
   نکات خوبی رو اشاره کرده. هر چند به نظرم نمره کم داده.
   مگه چشه مسخره میکنی.

   ۰ ۰
  2. Farbod گفت:

   این بازی هایی که طرفدار زیاد داره و رغیب داره رو نباید بدن به تازه کارها که توی خبرهای عادی سایت موندن و خبر ناقص میدن و….. نباید بدن نقد کنه

   ۰ ۰
  3. kamyab گفت:

   یکی نمیخواد به این آقای محترم یه تذکری بده ؟
   توی هر پستی اغلب یا داره نویسنده رو مسخره میکنه یا نظر دیگران رو .
   هر چیزی هم یه حدی داره بخدا !

   ۰ ۰
  4. The Iridescent گفت:

   میلاد
   من که گفتم با این نمره و چیز هایی که گفته کاری ندارم و در کل گفتم… :۲۳:
   farbod
   نه در کل وقتی همچین کسی داره داره به عنوان یه منتقد تو سایت فعالیت میکنه جای تاسف و البته خنده داره :lol:
   kamyab
   ببین یه جوری میگی تو هر پست میاد نویسنده رو مسخره میکنه انگار سادیسم دارم :11: از اونجایی که کامنت ها و اتفاقاتی که قبلا زیر پست این نویسنده توانمند رخ داده بعد از دو سه دیقه پاک شده پس شاید من و پارسا و چند نفر دیگه از همه کامنت هایی که پاک شده و اتفاقاتی که افتاده خبر داشته باشیم… نه واقعا من مریضم بیام اینجا یه نفرو الکی زیر سوال ببرم خودمم خسته کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   ۰ ۰
  5. :11: :11: :11:
   متاسفم برای این اوضاع سایت ک باید نویسنده هاش و کاربراش ب خاطر اشتباهاتشون مورد توهین و نقد قرار بگیرن

   ۰ ۰
  6. caner 2 گفت:

   The Iridescent
   چون دو سه تا غلط توی پست یه نفر دیده شده،دلیل میشه شما و چند نفر دیگه بیاید و مسخره کنید؟ :| این کارتون کار خوبی نیست

   ۰ ۰
  7. kamyab گفت:

   برادر من اگر شما و هر یک از دوستان دیگه فکر میکنید کسی صلاحیت فعالیت در تحریریه رو نداره همه با هم جمع بشید و هر مشکلی هست به اطلاع مدیر سایت برسونید .
   اینجوری انتقاد کردن اصلا مناسب نیست .

   ۰ ۰
  8. caner 2 گفت:

   “وقتی همچین کسی داره داره به عنوان یه منتقد تو سایت فعالیت میکنه جای تاسف و البته خنده داره”
   کجاش خنده داره؟ :۱۲: :۱۲: نقد خیلی خوب و کاملی هست،مگه پست لطفیس که خنده دار باشه :| هرکسی میتونه بازی نقد کنه،مثلا من بیام بازی رو نقد کنم بعد بگم شما حق نداری نقد کنی؟ :۲۳:

   ۰ ۰
  9. The Iridescent گفت:

   caner2
   من چند بار باید بگم که کاری به این نقد و نمره و محتوی این پست ندارم… در کل دارم میگم…
   عجب حرفی میزنی ها…شما یه بازیو بخوای نقد کنی میری تو پست امتیاز بازی مورد نظرتو نقد میکنی هیچکس هم ازت ایراد نمیگیره… اما نقد یه آدم آماتور به صورت رسمی بیاد صفحه اصلی سایت واقعا جای تاسف داره…اصا تو پست امتیاز آخرین بازی انجام شده یه سری نقد های خیلی عالیی میبینم که حق اونا خیلی بیشتر… مثل نقد های مبین خودمو(سایکو مانتیس)…
   kamyab
   گفتیم برادر من گفتیم… گفتن نویسنده تازه کار هست و در حال کسب تجربه… یعنی دیبازی جای یه آدم آماتور شده که بیاد ازمون و خطای خودشو اینجا بذاره همه هم ازش دفاع کنن آخر سر هم بعد یه مدت بره سایت های دیگه برای حقوق بیشتر اونجا فعالیت کنه؟؟ خنده دار نیست؟؟؟؟؟

   ۱ ۰
  10. اول از دوستانی که از بنده دفاع کردند تشکر میکنم، اما درمورد مسائلی که پیش اومده. آقای The Iridescent، فردی که بخواد فقط اسم دنیای بازی توی رزومش باشه نزدیک به ۴ ماه توی این سایت نمیمونه، یه مقاله و چند خبر ترجمه میکنه بعد هم موقع فرستادن رزومه لینک اونهارو میده و تمام! بنابراین اگه من همچین آدمی بودم اینقد لازم نبود اینجا بمونم و زودتر از اینها باید میرفتم و اگرم اینجا موندم تنها به یک دلیله! اونم اینکه بنده بشدت از اینکه هر چند مدت سایتی که توش فعالیت میکنم رو تغییر بدم متنفرم و اگرم از سایتی که توش فعالیت میکردم اومدم بیرون بدلایلی بوده که در اونجاهم به مدت در حدود نه ماه فعالیت کردم که آخرم مدیر سایت تغییر کرد و … .(پاسخ به مسئله ای که شما مطرح کردید)
   مسئله دوم: برخی دوستان گفتن بنده از دید یک طرفداربازی رو مورد نقد قرار دادم، کاملا درسته! البته از دید یک طرفدار PES! نه فیفا! من اولین فوتبالی که تجربه کردم فیفا ۹۹ بود. بعد از اون نسخه های مختلف فیفارو تجربه کردم تا اینکه با PES 6 اشنا شدم و بدلیل امکاناتی که این بازی نسبت به رقیبش در اختیار کاربر قرار میداد من اون رو انتخاب کردم(بیشتر منظورم امکانات بخش ویرایش هست) . حالا شما امکانات بخش ویرایش آخرین نسخه رو با نسخه سال ۲۰۰۶ یا ۲۰۰۷ مقایسه کنید، یک دهم اون امکانات رو ما نمیبینیم، اکثرا حذف یا بشدت محدود شدن که اوج این مسئله برمیگرده به نسخه ۲۰۱۴ در حالی که یکی از دلایل اصلی طرفداری این سری برای خیلیا همین امکانات بوده! حال شما فرض کنید پس از نسخه ۲۰۱۴ این محدودیت ها ادامه پیدا کنه تا برسه به نسخه ۲۰۱۶ که محدودیتها به اوجش خودش رسیدن. من این بخش رو کنار گذاشتم، گفتم حتما کونامی تمرکزش رو از این بخش برداشته و گیم پلی بازی رو بشدت بهتر کرده. اما همچنان با یک هوش مصنوعی بسیار ضعیف مواجه شدم! اونم روی Super Star که در کنار آسونی بیش از اندازه بازی کل هیجان بازی ازبین رفت! برای من حداقل تو هر بازی پیش میاد که براحتی میتونم از تو زمین خودم پا به توپ شم و تا پشت محوطه حریف بیام و صاحب موقعیت شم و هیچ کسم کاری به کارم نداره و مشکلات دیگه که نمیخوام وارد جزئیات بشم. یا مشکلات مربوط به برخی انیمیشنها یا حتی جزئیات گرافیکی کارکنان استادیومها! من تو پست متالم گفتم، زمانی که از یه بازی انتظار شدید دارم بهیچ وجه اخبارش رو دنبال نمیکنم چون میخوام همه چیز برام تازگی داشته باشه(مگه اینکه در نهایت تیتر خبرهارو بخونم تا تنها تصاویر منتشر شده رو مشاهده کنم). و حالا من بی اطلاع از همه چیز رو در نظر بگیرید که با نمرات بالا منتقدان روبرو میشم که انتظاراتم رو اون نمرات بشدت افزایش دادن، من حداقل این انتظار رو داشتم که با چنین مشکلات مزخرفی روبرو نشم، پس از منی حداقل برای نسخه رایانه های شخصی انتظار نمره بیشتری نداشته باشید.

   ممنون از همگی!

   ۰ ۰
  11. The Iridescent گفت:

   دو سوم کامنتت که به من اصا ربطی نداره … من ۱۰۰ بار گفتم که با محتوی این نقدت کاری ندارم…اصا من فن فیفا هستم…
   خوب اصا چرا این اتفاقا پیش اومد؟ دلیل همون پاک کردن کامنت هاس…اشتباهات مسخرت نمیتونست به تنهایی تا این حد قضیه رو کش…دوران آقای زعفرانی اگه کسی اسپم میداد یا حرف بی ربطی میزد بن میشد…ولی حتی همون کامنتا رو پاک نمیکرد …چه برسه به اینکه یه کامنا انتقادی پاک بشه…به جرئت میتونم بگم به جز تو هیچکدوم از نویسنده ها و کسایی که پاک کن دستشون بود اون کامنتای انتقادی من یا پارسا رو پاک نمیکردن…چون پاک کردن کامنت یه توهین بزرگی هستش…اگه خودت این مسئله رو میدونستی و با این حال کامنت ها رو پاک کردی که واقعا آدم کثیفی هستی… چون اینطوری به طرف مقابلت طوری توهین میکنی که کسی متوجه نشه و توی یه بحثی راحت آدم خوبه میشی… اگه اینطور نبود و نمیدونستی این کار یه توهینه که در این صورت کوته فکر و کم شعوری…

   ۰ ۰
  12. خیلی جالبه که حالت سوم رو قرارندادید، گفتید اگه حالت اول باشه من آدم کثیفی هستم اگر هم حالت دوم باشه که کوته فکر و کم شعور هستم!….واقعا جالبه!
   فکر کردید فقط شما میدونید که پاک کردن کامنتها توهین به شعور مخاطبای سایته؟! من خودم میگم تنها یک یا دوبار که کاربرای سایت تو پست بنده از کلمات نامناسب استفاده کردن پاکشون کردم(کلمات نا مناسب رو!) در حالیکه بهیچ وجه موقعیتی پیش نیومده کامنت کسی رو پاک کنم حتی اگه انتقاد شدیدی هم به من کرده باشه!
   امیدوارم توضحیاتم کامل باشه!

   ۰ ۰
  13. The Iridescent گفت:

   حالت سومش دقیقا چیه؟؟؟
   من اگه یه کامنت میدادم زیر پست یه نفر دیگه و ۴ برابر تند تر از اون کامنتام که پاکش کردی حرف میزدم امکان نداشت پاک بشه…
   اینا رو بهونه نکن… یعنی هر کسی که ازت انتقاد کرد فحش ناموسی داد که کامنتش رو پاک کردی؟ آخه فقط من نبودم که…عجب…اینا رو بهونه نکن… ازت انتقاد کردم و تو هم نتونستی جواب هیچکدوم از اونا بدی به همین دلیل پاک کردی کامنتا رو…الانم اینجا داری مظلوم نمایی میکنی… خجالت بکش واقعا… در مورد تو یا حالت اول صادق هست یا حالت دوم…
   والسلام…

   ۰ ۰
  14. میدونید بحث من و شما کاملا بی فایدست، بیخیال شید و بذارید فضای سایت آروم بمونه!!

   ۰ ۰
  15. mohammad1091 گفت:

   جناب farbod شما اول املا یاد بگیر بعد بیا گیر بده. نقد خیلی خوبی بود.

   ۰ ۰
  16. PSYCHO MANTIS گفت:

   ببخشید دخالت می کنم فقط می خواستم نکته ای رو متذکر بشم…
   آقای سورنا رضایی!
   یادمه اوایل که وارد سایت شدید اشتباهات نچندان جالبی کردید و اکثرا اونها رو دیدن…
   در یکی از پست هاتون ذکر کردید که شما چندان گیمر به حساب نمیاید و تازه کار هستید!
   فک کنم خیلی ها چیزی که گفتیدو یادشون باشه!
   بحث دقیقا اینجاست!
   الان من میبینم که شما نقد نوشتید و خیلی راحت روی سایت رفته خب طبیعیه افکار و اذهان من و کسانی که کار ها ی شما رو دیدن و حرفاتونو شنیدن به چه شکلی در بیاد!
   به عنوان کسی که شاهد قضایا بوده باید بگم حرف محسن عزیز درسته…
   تشکر از توجه شما!
   امیدوارم پاک نشه…

   ۱ ۱
  17. دوست عزیز PSYCHO MANTIS، بله دقیقا یادم هست! رفتم گشتم و جمله ای که نوشتم رو پیدا کردم:
   «در ضمن اگه مشکلی هست به بزرگی خودتون بی تجربگی من نادیده بگیرید.»
   من این جمله رو گفتم که بحث تموم شه و به اینجاش فکر نمیکردم که برخی بریزن سر مدیریت و … . در غیر اینصورت من مدت زیادی هست که بازی های ویدئویی رو انجام میدم و تو این زمینه حداقل تازه وارد نیستم! تو زمینه خبرهم نه ماه تو یک سایت خبری دیگه فعالیت میکردم قبل از اونم روی اخبار بازی های ایرانی کار میکردم. در مجموع گفتم تنها هدف بنده از اون جمله عذرخواهی و اتمام بحثها بود که هیچ تاثیری نداشت، تازه بدترم شد! :۱۲:
   (در مجموع بقول یکی باید بیشتر رو اون کامنتم فکر میکردم و عجولانه تصمیم نمیگرفتم!)

   ۰ ۰
  18. The Iridescent گفت:

   lol طرف حرف هایی که دیروز زده رو تکزیب میکنه چون الان به نفعشه…قبلا فقط گفتی یه آماتور هستی که میخواد خبر ترجمه کنه…الان که طمعت بالا زده میخوای روزومت رو چاغ تر کنی که پس فردا بگی”آره من منتقد دیبازی بودم…منم گنده ام” سابقه پیدا کردی=))
   “اگر” شعور داشته باشی میفهمی در حد این نیستی که منتقد دیبازی باشی…کاش همه بشناسنت…
   مبین خدایی من اصلا نمیتونم مثل تو آرامشم رو حفظ کنم و با همچین آدمی آروم برخورد کنم…

   ۰ ۰
  19. The Iridescent گفت:

   راستی یه نکته دیگه:
   “رفتم گشتم و جمله ای که نوشتم رو پیدا کردم”
   لول یعنی اگه پیدا نمیکردش الان داشت میگفت”نه من همچین حرفی نزدم دروغ نگو آقای محترم و الا کامنتت پاک میشه”
   لول…
   مطمئنم پس فردا یه سوتی تو خبرش میده واسه جمع کردنش میگه”من دفعه پیش الکی گفتم که تجربه دارم و الا همون حرف اولم درسته…تازه کارم”
   =)))
   طرف حرف دیروز خودشو قبول نداره اونوقت من انتظار دارم حرف منو بفهمه…عجب الاغیم من…

   ۰ ۰
  20. PSYCHO MANTIS گفت:

   @محسن
   راستش نمی دونم چرا ولی این دو سه روز خیلی آرومم :۲۴:

   ۰ ۰
  21. محسن، حرف تو دهنم نذار! اول از همه من توی کامنتم کجا از کلمه با تجربه استفاده کردم؟! :۱۲:
   دوم گفتم حداقل تو زمینه بازی کردن تازه وارد نیستم ! اینجا چند نفر پیدا میشن که گیمری رو از هفت سالگی شروع کردن؟!! خیلیهای دیگه! (البته نه گیمری حرفه ای که شما مدنظرته!)
   سوم اگه نه ماه برای شما تجربه بالا محسوب میشه که حرفی برای گفتن ندارم!
   در ضمن همه مث شما پول پرست نیستن که برای پول بیشتر اینجارو ترک کنن و فقط بخوان دی بازی توی رزومشون باشه!

   ۰ ۰
  22. The Iridescent گفت:

   تجربه…
   منظور اینکه اولین بارت نیست…قبلا تجربه اینکارو یه جای دیگه بدست آوردی…
   هاهاها…
   خیلی باحال بود بند آخرت…
   تو حرف دیروز “خودت” رو قبول نداری…من چرا دارم گلوی خودمو جر میدم…؟

   ۰ ۰
 5. The End Of Ps گفت:

  هیچ وقت یه فیفا باز یا یه فیفا فن نباید بیا PES اونم بهترین نسخشو نقد کنه و البته برعکس

  ۰ ۰
  1. caner 2 گفت:

   The End Of Ps
   دقیقا!الان یه نفر نگاه بندازه میبینه همه ی نقد های بالا رو فیفا فن ها نوشتن :lol: :lol: :lol: (فکر نکنم همه شون هم بازی رو تجربه کرده باشن یا نه!)

   ۰ ۰
  2. هر کسی حق داره هر بازی رو که بازی می کنه نقد کنه … البته باید بدون تعصب باشه …

   ۰ ۰
  3. caner 2 گفت:

   بیشتر نقد هایی که متاسفانه من دیدم تعصبی بودن :11:

   ۰ ۰
  4. Farbod گفت:

   البته زیاد هم از فن بازی نقد نکرده بود فقط یک کم از نظر فن فیفا بودن نقد کرده بود

   ۰ ۰
 6. caner 2 گفت:

  چیزی که همه ی ما میدونیم،اینه که دیگه فیفا مثل گذشته نمیتونه به راحتی PES رو پشت سرش بذاره و رقابت کنه…

  ۰ ۰
  1. Farbod گفت:

   کدوم رقابت PES اگه الان هم چیزی داره از تقلید فیفا داره
   بعدش چه جوری میگی که به سختی باید از PESجلو بیفته
   الان PES خیلی خیلی از فیفا عقب هست هنوز خیلی کار داره و فکر نکنم که به زودی به فیفا برسه

   ۰ ۰
  2. caner 2 گفت:

   حرفتون بی اساس هست،الان اگه از یه نفر بپرسید رقیب فیفا کیه،جوابش بجز PES چی میتونه باشه؟دوما بنظرتون امسال فیفا راحت تر با PES یا چند سال پیش؛FIFA 14 با PES 2014؟رقابت سخت تر شده یا آسونتر؟اگه دیدم چند سال بعد پی اس فیفا رو پشت سرش گذاشته اصلا تعجب نمیکنم

   ۰ ۰
 7. SHODAN گفت:

  سوالی که برای پیش اومده اینه که کدوم نوبی به د استان بازی نمره داده؟

  ۰ ۰
  1. caner 2 گفت:

   چند وقته از این اتفاقات میوفته (حتی عجیب تر!) :lol: :lol: :lol: ذهن خودتون رو درگیر نکنید :۲۶:

   ۰ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   من.
   خب حواسم نبود دستم خورد :۲۵:

   ۰ ۰
  3. Farbod گفت:

   از این مسائل تازگی ها خیلی توی سایت اتفاق میفته :۲۵: :۲۵:

   ۰ ۰
 8. 0L@f7.S.6n01 گفت:

  خب با من باشه که واقعا فوتبال بازی نمیکنم
  ولی خب فرق نمیکنه چقدر ازش فرار کنم ولی اول آخر موقعیتش جور میشه که با یه نفر بازی کنم
  البته تنها لذتشم برای من تو همون موقعیت هاس
  خیلی به رقابت بین فیفا و پرو اهمیت نمیدم، با این حال با پرو راحت تر ارتباط برقرار میکنم، شاید بخاطر این باشه که کلا همیشه پرو دم دستم بوده برای بازی
  این نسخه از پرو هم واقعا خوب شده، از گرافیکش نمیتونم بگم چون رو PC بازی کردم و تنظیماتو گذاشتم رو مدیوم ولی اگه بخوام از گیم پلی بگم میشه به تغییرات گیم پلن و رفتار بازیکن ها اشاره کرد
  هوش مصنوعی خیلی خوب شده و پرسونالیتی هر بازیکن (حداقل سوپر استار ها) رو میشه تا حدود زیادی احساس کرد برای مثلا نویر توپ هایی رو سیو میکنه که بقیه کیپر ها به ندرت توانایی سیو کردنش رو دارن
  یا از اون طرف مسی و نیمار خیلی خوب وقتی توسط هوش مصنوعی کنترل میشن جاگیری انجام میدن و برای پاس های عمقی خیلی خوب فرار میکنن از دفاع حریف
  در کل تغییرات ریز زیاد داره که من کلی رو از جا انداختم
  و این مسئله که جان چمپیون از گزارشگری حذف شده از یه بابت خوشم اومد و از یه بابت بدم اومد
  خوشحال شدم چون یه تنوع به وجود اومد و از طرفی هم صدای خوبی داشت و بهش عادت کرده بودم
  نمره هم نمیدم به بازی چون همونطور که گفتم خیلی فوتبال بازی نمیکنم ولی خب اینو یکی دو روز پیش تستش کردم و با برادرم بازی کردیم گفتم نظرمو بگم
  ممنون بابت نقد :۱۵:

  ۰ ۰
 9. Milad RFM گفت:

  من بخاطر نمرات خوبی که گرفته بود علاقمند شدم تجربش کنم.
  انتظارات با این نمرات بالا بود.
  بازی واقعا خوبه جز مشکلات نسخه پیسی.

  ۰ ۰
 10. Farbod گفت:

  این PES خیلی کار داره تا برسه به فیفا حتی امسال هم نزدیک به فیفا نشده فکر نکنم تا ۲ سال دیگه هم بتونه جبران کنه
  تا ۳ سال آینده فیفا بدون هیچ ترسی یکه تاز هست

  ۰ ۰
  1. Max tireless گفت:

   میبینی ک شکست خورد فیفا

   ۰ ۰
  2. caner 2 گفت:

   تا ۳ سال آینده فیفا بدون هیچ ترسی یکه تاز هست؟؟؟؟؟الان از کجا و چه منبعی فهمیدید فیفا ۳ سال دیگه به اوجش میرسه؟پیشگوییه جدیده آیا؟ :lol:

   ۰ ۰
  3. DEDSEC گفت:

   نکنه شما هشت پای جدید هستی ؟!!

   ۰ ۰
 11. در کل نمی دونم این روندی که کونامی در پیش گرفته فقط عوام فریبی محضه، همین :17:

  ۰ ۰
  1. Max tireless گفت:

   شما بیا کلیپ بهت بدم واکنش دروازه بان ها رو ببینی

   ۰ ۰
  2. anti_zion گفت:

   کلیپ میخوام چیکار خودم دارم بازیش میکنم و میبینم که چ افتضاحیه

   ۰ ۰
  3. Max tireless گفت:

   اخه هیچ جوره تو کتم نمیره میگی دروازه بانیش بده..
   جلو چشممه دیگ…عالی تر از این نمیشه

   ۰ ۰
 12. Max tireless گفت:

  امسال ک فیفا باخت ب پرو و این اغاز دوباره حکمرانی پرو است…
  بازی خیلی ب دلم نشست و اصلا هم قبول ندارم بازی اسون شده ..
  واقعا وقتی میشینن بخش ادیت بازی رو جز نقطه ضعف حساب میکنن و نمره کم بهش میدن،چی بگم واقعا؟

  ۰ ۰
  1. در پاسخ به شما دوست عزیز باید بگم بخش ویرایش این سری همیشه یکی از مزیتهاش نسبت به رقیبش بوده، پس یکی از ویژگی های اصلی این سری محسوب میشه که درمقابل نسخه های قبلی مخصوصا نسخه ۲۰۱۳ که بیشترین امکانات رو در اختیار کاربر قرار میداد، بشدت افت کرده. حالا امکانات مربوط به ساخت ورزشگاه یا تیم مورد نظرمون رو میذاریم کنار! با محدودیت های مربوط به چهره بازیکنها(مدل مو، مدلهای چهره و …) چطور کنار بیایم؟! بخاطر همین محدودیتها الان چهره اکثر بازیکنهایی که در تیم های رده پایین بازی میکنن چهره های یکسانی دارن!!
   پس حق بدید که باید بخاطر این محدودیتها از نمره بازی کم کرد!

   ۰ ۰
 13. Prince Vergil2 گفت:

  خوب میشه یک اپدیتی برای :pc: منتشر بکنن.الحق که دروازبانها افت کردن.

  ۰ ۰
 14. Prince Vergil2 گفت:

  خوب میشه اگه یک اپدیتی برای :pc: منتشر بکنن.الحق که دروازبانها افت کردن.

  ۰ ۰
 15. sepehr78 گفت:

  به طور کل بهترین pesای بود که تاحالا بازی کردم.روی xbox360هم pes16و هم fifa16رو دارم .pesواقعا عالیه ولی fifa نمی دونم چرا یه جورایی وات د باگ هست؟؟؟ :۲۴: :۲۴: :۲۴:

  ۰ ۰
 16. R.M.G.S گفت:

  تا اینجاش لایسنسش خوب نبوده چون من آپدیت و پچ اولش رو گرفتم خیلی جالب بود نقل و انتقالاتش فرقی با ۲۰۱۵ نداشت ولی بعد این پچ بهتر میشه همین من از سال ۲۰۱۱ تا الان فقط PES گرفتم ولی اصلا با فوتبال حال نمیکنم!؟

  ۰ ۰
 17. rezabj1 گفت:

  نکات مثبت و منفی رو که گفتم و از منفی ها خیلی چیزا یادم رفته
  بازم امسال مغلوب فیفا شد و فک میکنم متای زیادش نسبت به فیفا فقط به این دلیل بوده که امسال PES نسبت به پارسال بهتر شده

  ۰ ۰
 18. SHM گفت:

  بازی خوبی بود ولی نه در حد برترین فوتبال تاریخ

  ۰ ۰
 19. CaVaLiEr_JoEy گفت:

  باو بیخیال pes 16 و این حرفا ؟؟

  ۰ ۰