گرنی و گریم: جایزه ای که شاید دوباره بررسی شود بهتر است

توسط آرش حکیمی در ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ , ۱۳:۴۹

بهمن ماه پارسال (۱۳۹۳) اولین جشنواره مستقل بازی های مستقل تهران توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای برگزار شد. جشنواره انصافاً خیلی باشکوه بود و برنامه ریزی منسجم و درست و درمانی داشت. اما من با خود جشنواره کاری ندارم، می خواهم یکی از برندگان پررنگ جشنواره را یاد شما بیاورم و چیزی را متذکر شوم.

اگر یادتان باشد مهمترین برنده ی جشنواره مستقل تهران بازی موبایلی «گرنی و گریم» بود. این بازی سه جایزه را درو کرد: ۱- خلاقیت و نوآوری ۲- صدا و موسیقی ۳- بهترین بازی سال.

لینک معرفی بازی

لینک برندگان اولین جشنواره مستقل تهران

این بازی توسط خانم ها، رضوانه علیپور، زینب سادات موسوی، الهام رحیمی، ارغوان انصاری و آقای نوید نظرزاده ساخته شده است که تا جایی که بنده اطلاع دارم با راهنمایی های آقایان حسین حسینیان و طه رسولی که سازندگان آن بازی شاگردشان در انستیتوی ملی بازی سازی بودند همراه بود.

فارغ از این که آیا بازی واقعاً مستحق این جوایز بوده یا نه می خواهم بازی دیگری را به شما معرفی کنم که فکر می کنم شما هم قبول کنید که خیلی شبیه این بازی است.

نام این بازی Remaddening است و توسط آقای «اندرو مک کلاسکی» در سال ۲۰۱۰ ساخته شده. آقای مک کلاسکی اساساً چندین و چند نسخه ی مختلف از این بازی ساخته و رایگان منتشر کرده است که از آن جمله اند:

madnessMADNESSmadness سال ۲۰۰۹

Remaddening سال ۲۰۱۰

Maddening Relapse سال ۲۰۱۴

remad screen shot

remaddening screen shot

remaddening yoyogames

remaddening yoyogames

این بازی ها که توسط موتور Game Maker Studio ساخته شده همگی در سایت yoyogames که سایت رسمی موتور بازی سازی «گیم میکر» است وجود دارند. تا جایی که من می دانم بازی گرنی و گریم هم با گیم میکر ساخته شده. در پایان مطلب لینک تمام محتویات را خواهم گذاشت.

خودتان این دو بازی را ببینید و قضاوت کنید. بازی Remaddening دقیقاً مشابه گرنی و گریم است با این تفاوت که بازی خارجی، چند حالت مختلف برای ساخت سکوها دارد که قبل از شروع بازی انتخاب می کنید اما گرنی فقط یک حالت دارد و آن هم این است که سکوها به صورت تصادفی ساخته شوند. البته در به روزرسانی جدید بازی گرنی و گریم تغییراتی اعمال شده که من از آن ها بی خبرم.

اما خاطرم هست دلیل اصلی خلاقانه فرض کردن بازی گرنی و گریم همین ساخته شدن سکوها به صورت تصادفی بود. دقیقاً همین مورد بود که چشم آقایان در جشنواره را گرفت و تشخیص دادند که بازی خلاقانه است. در این که گرنی و گریم یک شبیه سازی یا همان clone است الان دیگر شکی نیست. چرا که خود سازندگان در صفحه ی فیسبوکشان به این مهم اذعان کرده اند.

اذعان یه کپی بودن بازی

اذعان به کپی بودن بازی گرنی

(البته این موضوع را هم یاداوری کنم که بازی گرنی اصلاً از Remaddening بهتر نیست.)

سوال من این است: پس چرا به خبرگزاری مهر این گونه گفتید؟

خانم زینب سادات موسوی در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته بود:

زینب‌السادات موسوی یکی از اعصا این گروه چهارنفره و در واقع طراحی بازی «گرنی و گریم» درباره تولد این بازی به خبرنگار مهر می‌گوید: اعضا گروه تولید این بازی ۴ نفر از دانش‌پژوهان انستیتو ملی بازی‌سازی هستند که پس از ترم اول و دوم در یکی از «گیم جمع» ها به این ایده ر سیدند.

وی افزود: در یکی از همین گیم‌جمع‌ها بود که صرفا به دلیل اینکه طرحی برای کار کردن و ارائه داشته باشیم ایده «گرنی و گریم» شکل گرفت و نسخه اولیه آن ساخته شد که با توجه به تجربه اندک ما در آن ایام با آنچه امروز به عنوان نسخه نهایی شاهدش هستید تفاوت‌های بسیاری داشت.

طراح بازی «گرنی و گریم» ادامه داد: در همان مراحل اولیه بازخوردهای بسیار خوبی نسبت به همان نسخه ابتدایی داشتیم که تیم ما را علاقمند کرد که فرآیند کامل کردن آن را ادامه دهیم. با همان چهار نفر کار را گام به گام اصلاح کردیم و در این مسیر اساتید مرکز رشد بازی‌سازی هم کمک‌های بسیاری به ما کردند.

وقتی این خبر با تیتر: «گرنی و گریم» ایرانی چگونه محبوب شد؟/ درخشش یک ایده کلاسی در سایت خبر گزاری مهر منتشر شد صدها سایت دیگر آن را نقل کردند و همه فکر کردند که بازی سازان ایرانی واقعاً یک ایده‌ ی جدید و جالب داده اند و حقا که دستشان درد نکند! اما گویا حتماً باید آقای افشین پرورش موضوع را در صفحه ی فیسبوکش مطرح می کرد تا دوستان به کپی بودن بازی اعتراف کنند.

اما در باب این موضوع چند مطلب وجود دارد که خیلی مهم هستند:

۱- این که چرا یک بازی کپی، برنده ی جایزه ی خلاقیت و بهترین بازی سال شده خیلی هم عجیب و غریب نیست و مختص جشنواره ی تهران و اصولاً جشنواره های بازی های کامپیوتری هم نیست. در همه ی مسابقات عالم این اتفاق بارها افتاده است. مثلاً اگر یک ورزشکار در المپیک دوپینگ کند چه می شود؟ یا مسئولان در حین مسابقات می فهمند و شرکت کننده را محروم و تنبیه می کنند یا بعد از مسابقات می فهمند و جایزه اش را پس می گیرند، یا اصلاً نمی فهمند که مصداق مثل دزد نگرفته پادشاه است می شود.

یادم هست چند سال پیش مجله «معمار» که مهمترین مجله ی معماری ایران است طبق معمول همیشه یک مسابقه ی طراحی برگزار کرد و یک استودیوی ایرانی برنده ی جایزه ی اول شد. اما دقیقاً در شماره ی بعدی مجله سرمقاله ای از سردبیر منتشر شد که اذعان کرد آن طراحی کپی از یک طرح اروپایی بوده و جایزه از برنده پس گرفته خواهد شد. حالا این که جایزه را پس گرفتند یا نه را ما نمی دانیم، اما حداقل از حیثیت خودشان دفاع کردند.

۲- این که ما موضوع را مسکوت بذاریم غلط ترین کار ممکن است. چرا که اولاً حیثیت برگزار کنندگان جشنواره در ایران کلاً زیر سوال می رود و دوماً که هر کسی می تواند یک بازی کپی کند و بیاید جشنواره و امیدوار باشد که چند تا جایزه هم ببرد. و در ادامه همه ی بازی سازان خوب و درستکار از جشنواره های ایرانی نا امید می شوند و شرکت نخواهند کرد و یک عده شبیه ساز جایشان را پر می کنند.

۳- اگر جایزه نادرست داده شده قطعاً حق شرکت کنندگان دیگر ضایع شده.

۴- اما اگر آقایان فکر می کنند که جایزه به درستی داده شده است حداقل باید دلایلشان را ذکر کنند که ما هم بفهمیم.

حالا شما کلاه خودتان را قاضی کنید و ببینید که این بازی خلاقانه بوده یا نه. حتی اگر جان کارمک یا پیتر مولینیو هم بیایند و بگویند که این بازی خلاقانه است من یکی نمی توانم قبول کنم. در عین حال فایل سورس گیم میکر بازی هم در سایت سازنده ی اصلی وجود دارد که لینکش را قرار می دهم.

در پایان لینک منابع را درج می کنم:

منبع اصلی بازی madnessMADNESSmadness

دانلود بازی Remaddening

دانلود بازی گرنی و گریم

صفحه فیسبوک گرنی و گریم

صفحه فیسبوک افشین پرورش

سایت رسمی سازنده بازی Remaddening

بازی Remaddening در سایت gamejolt

لینک خبر در سایت خبرگزاری مهر

لینک ویدئوی Remaddening در یوتیوب

دیدگاه
۱۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

11 Replies to “گرنی و گریم: جایزه ای که شاید دوباره بررسی شود بهتر است”

 1. این که سازندگان این بازی، بازی نامبرده را بازی کرده، از آن الگو گرفته یا حتی کثیف تر، از سورس آن استفاده کرده اند را من نمیدانم جناب حکیمی.
  اما اگر واقعا اینطور باشد این علاوه بر زیرسوال بردن آن انستیتو و جشنواره به اعتماد رسانه ها و مخاطبان هم ضربه خواهد زد. البته این که افشین پرورش(یا افشین پرورشی) باید در این زمینه ظهور کند امری قطعی است چون این اولین بار نیست که این سازندگان قلابی ما را کر وکور فرض میکنند. بازی های خیلی زیادی هستند که توسط شرکت های ثبت شده ساخته شده اند اما کپی، و بدتر از آن دزدی(یعنی دیکامپایل کردن بازی های خارجی و برداشتن از سورس آنها) وارد بازار شده اند، اکثرا هم توسط بازیسازانی که خودشان را معتبر فرض میکنند. کار سختی هم نیست، دور زدن در همین سند باکس، لودوم دیل یا مشابه ها با یک ابزار هک سورس بازی، بعد جایگزین کردن اسپرایت ها و چند تغییر جزئی در نهایت جشنواره و پابلیش.
  این را که شما گفتید. چیز دیگری که میخواهم اضافه کنم ایده دزدی است. که شدیدا به من بشخصه ضربه زده است. وقتی آدم در یک جشنواره(حالا خصوصی باشد) شرکت میکند و بعد لینک دانلود را مخفی میکند انتظارش این است که داورانی هم که بررسی میکنند، ایده را مخفی نگه دارند. نه این که سال بعد بیایی و ببینی بازی ات را ساخته اند!
  یا بیایی دو عکس از یک بازی ای که کاملا به ذهن خودت خطور کرده و مکتوب کردن آن تماما با خودت بوده است و کلا همه چیزش. بعد بیایی ببینی یک تیم دیگر دارد بازی ات را میسازد، بد تر میاید و از تو شکایت میکند(شاید خودتان هم در جریان باشید. زام**- کوهیاران)

  ۰ ۰
  1. GSD گفت:

   *لودوم داره Ludum Dare

   ۰ ۰
  2. ممنون بابت اصلاح.
   آره گزینه‌ی ویرایش نبود درستش کنم.

   ۰ ۰
 2. amir.gtm گفت:

  با نظر شما موافقم و اینکه واقعا جای تاسف داره که این بازی تونسته اینهمه جایزه هم ببره
  با اینجور کاراشون باعث میشن بیشتر شک کنیم بهشون و نسبت به این صنعت در ایران که تقریبا الان خود کفاست و بودجش به صورت خصوصی بدون حضور شرکتهای سرمایه گذار بزرگ تامین میشه بد بین و نا امید بشیم
  واقعا دیگه مگه چی داره که بخوان در زمینه هنر هم اینکارا رو بکنن و با این رفتارا و قضاوت های نادرست (که امیدواریم به قول نویسنده اگه درسته ثابت کنن) افراد خوش ذوق و خلاق رو که شاید با امید در حال فعالیت باشن رو نا امید و بد بین کنن

  ۰ ۰
 3. نمیدونم چی بگم اما درست بود که کپی هست.

  واسه یادگیری خوبه آدم خونه یاد بگیره کپی کنه کد اینا دستش میاد.

  اما بفرسته جشنواره ؟؟

  جایزه ببره ؟‌؟

  یه کژوال مسخره ‌؟؟

  با آرتی که استاداشون زدن ؟؟

  وات دا ؟ :|

  ۰ ۰
 4. امیدوارم گیم‌پلی این بازی جدیدشون(شوالیه‌ی دیگ‌دار) دیگه تقلیدی نباشه.

  ۰ ۰
 5. یعنی آدم میخواد هی به بازی سازی موبایلمون امیدوار باشه بعد یه دفعه ای یه خبر اینطوری میاد همه چیزو فاش میکنه، واقعا براشو ن متاسفم! ینی مثلا ما مسلمونیم، اینطورکارا دزدی محسوب نمیشه؟!
  من دیگه حرفی برای گفتن ندارم! :11:

  ۰ ۰
 6. MAD MAX گفت:

  عجب :۲۳:
  واقعا خسته نباشن???
  ارمسترانگ… بخدا مسلمون نیستی???

  ۰ ۰
 7. king گفت:

  واقعا مایه تأسف :'( :11: تشکر بابت اطلاع رسانی :۱۵:

  ۰ ۰
  1. king گفت:

   چرا این :'( اومد منظورم این :17: بود

   ۰ ۰
 8. Farbod گفت:

  اگه کاری نکنن دیگه کسی روی جشنواره حساب نمیکنه و بازی سازهای خوش ذوق و خلاق رو سر خورده میکنه
  خودشون که میدونستند بازی رو کپی برداری کردن چرا بفرستن جشنواره بعدم اسم خودشون رو میزارن مسلمون
  باید یک برخورد جدی باهاشون بشه که دیگه کسی جرأت نکنه که دیگه از این کارها بکنه
  واقعا برای جشنواره باید متاسف بود که نزدیک به یکسال هست و نفهمیدن که بازی کپی بوده
  اینجور آدما هستن که حق اون آدماهای خلاق رو میخورن و آدم های خلاق سر خورده میشن

  ۰ ۰