تاریخچه کنسول‌های قابل حمل نینتندو

توسط صادق شجاعی‌فرد در ۱ شهریور ۱۳۹۴ , ۱۲:۰۰

شرکت نینتندو در سال ۱۸۸۹ توسط فوساجیرو یامائوچی (fusajiro yamauchi) تاسیس شد و کار خود را با تولید کارت‌های بازی شروع کرد. اولین کنسول قابل حمل این شرکت در سال ۱۹۸۰ به بازار عرضه شد. در این مقاله قصد داریم تا به تاریخچه‌ی کنسول های قابل حمل نینتندو بپردازیم.

لیست عناوین مطلب

کنسول Game and Watch

کنسول Game and Watch اولین کنسول قابل حمل نینتندو بود. این کنسول هم مانند Color TV Game از کارتریج بهره نمی‌برد و به همین علت برای ۶۰ بازی‌ای که برای این کنسول منتشر شده است ۶۰ سخت‌افزار مختلف وجود دارد که هر کدام تنها یک بازی را اجرا می‌کنند. مردی که در اکثر بازی‌های این کنسول به چشم می‌خورد به Mr. Game and Watch معروف است. اولین مدل این کنسول در سال ۱۹۸۰ و آخرین مدل آن در ۱۹۹۱ تولید شد. در ادامه و بر اساس خط زمانی کنسول‌ها به معرفی مدل‌های مختلف این کنسول خواهیم پرداخت. این کنسول در مدل‌های معمولی، طلایی، صفحه‌ی عریض، دو نمایشگری و چند مدل دیگر که با گذشت زمان بهبود پیدا کردند منتشر شد.

توجه: به جای آوردن کد هر مدل که یک عبارت چند کاراکتری است نام بازی آن مدل در ادامه ی نام کنسول آورده شده است.

Game and Watch ball

game_and_watch_ball

این مدل اولین مدل از کنسول‌های قابل حمل Game and Watch است. این مدل در تاریخ ۲۸ آپریل ۱۹۹۰ منتشر شد و نام بازی آن Ball بود. این مدل از سری مدل‌های معمولی این کنسول بود که با نام Silver شناخته می‌شد. در این بازی شما کنترل Mr. Game and Watch را بر عهده داشتید که ۳ توپ را به بالا پرتاپ می‌کرد و شما باید آن توپ‌ها را می‌گرفتید. گرفتن هر توپ یک امتیاز محسوب می‌شد و این بازی تا زمانی ادامه پیدا می‌کرد که یکی از توپ‌ها به زمین افتاده و انیمیشن شکستن آن نشان داده شود. سایز این کنسول ۹۵*۶۳*۱۱.۵ میلیمتر و وزن آن ۵۱ گرم بود. دمای تولیدی این مدل بین ۱۰ تا ۴۰ درجه ی سیلسیوس بود. باطری آن در صورتی که روزی یک ساعت بازی می کردید تا ۶ ماه نیازی به تعویض نداشت.

این مدل در زمان انتشار کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Flagman

game_and_watch_flagman

این مدل در ۵ ژوئن ۱۹۸۰ منتشر شد و نام بازی آن Flagman بود. این بازی یک بازی هوش بود. کاراکتر درون بازی یک سری اعداد را به ترتیب به شما نشان می‌داد و شما باید ترتیب آن را درست وارد می‌کردید و در هر مرحله این کار سخت‌تر می شد. شما تنها ۳ بار می‌توانسید اشتباه کنید. در حالتی دیگر باید اعدادی که نمایش داده می‌شد را به سرعت پیدا کرده و دکمه ی مربوط به آن را فشار می‌دادید. از نظر اندازه، وزن و مدت زمان نگهداری شارژ باطری مشابه مدل Ball است.

این مدل در زمان انتشار کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Vermin

game_and_watch-Vermin

این مدل در ۱۰ جولای ۱۹۸۰ منتشر شد و نام بازی آن Vermin بود. در این بازی تعدادی حشره و آفت سعی می‌کنند به باغ شما حمله کنند و شما باید با استفاده از چکشی که دارید آنها را نابود کنید و نگذارید به باغ شما آسیبی وارد کنند. اگر سه حشره خود را به با شما می‌رساندند می‌باختید. در حالت دوم یا B بازی تعداد حشره‌هایی که حمله می‌کردند بیشتر و بازی سخت‌تر می‌شد.

این مدل در زمان انتشار بیشتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Fire

game_and_watch_fire

این مدل در ۳۱ جولای ۱۹۸۰ منتشر شد و نام بازی آن Fire بود. در این بازی شما کنترل دو آتش‌نشان را بر عهده داشتید و باید مردمی را که از ساختمان آتش گرفته‌ی سمت چپ صفحه پایین می‌پریند را گرفته و به آمبولانس برسانید. با نجات هر فرد یک امتیاز و با مرگ سه نفر شما می‌باختید.  در حالت B مردم از هر سه طبقه ی ساختمان به بیرون می‌پریدند.

این مدل بیشتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Judge

Game&Watch_judge

این مدل در ۴ اکتبر ۱۹۸۰ منتشر شد و نام بازی آن Judge بود. این بازی یک بازی مبارزه‌ای ساده بود که به صورت دو نفره هم قابل انجام بود. در این بازی هر کاراکتر یک چکش و یک عدد را نگه می‌داشت. فرد با عدد بالاتر حمله و فرد با عدد کمتر باید فرار می‌کرد. عددها کاملا تصادفی به بازیکن‌ها داده می‌شدند.

این مدل کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Manhole
 G&W_Manhole_-_Gold

این مدل در ۲۹ ژانویه ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Manhole بود. این مدل اولین مدل از سری Gold این کنسول بود. از ویژگی این مدل منتشر شدن آن در رنگ طلایی بود. در این بازی ۴ حفره بر روی پل وجود داشت و شما باید با پر کردن آنها از افتادن عابران جلوگیری می‌کردید. تنها با یک خطا بازی تمام می‌شد.

این مدل بیشتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Helmet

G&W_Fire_Helmet

این مدل در ۲۱ فوریه ۱۹۸۱­ منتشر شد و نام بازی آن Helmet بود. در این بازی دشمن شما از آسمان به سمت شما سلاح‌هایی را پرتاب می‌کرد. شما باید به سمت راست صفحه و به سمت خانه فرار می‌کردید و تا زمان باز شدن کامل در از چیزهایی که به سمت شما پرتاپ می‌شد فرار می‌کردید.

این مدل بیشتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Lion

G&W_Lion

این مدل در ۲۹ آپریل ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Lion بود. در این بازی شما نقش دو مربی تربیت کننده‌ی شیر را بر عهده داشتید و باید از فرار شیرها از قفس جلوگیری می‌کردید. اگر یکی از شیرها فرار می کرد می‌باختید.

این مدل کمتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Parachute

G&W_Parachute

این مدل در ۱۹ ژوئن ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Parachute بود. این مدل اولین مدل در سری Wide Screen این کنسول بود. بازیکن در این بازی در قایقی سوار بود و باید جلوی سقوط چتر بازی‌ها را در آب را می گرفت تا شکار کوسه‌ی درون آب نشوند.

این مدل چیزی بین ۲۵۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Octopus

G&W_Octopus

این مدل در ۱۶ جولای ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Octopus بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل شما سه غواص داشتید که باید به کف دریا رفته و گنج ها را بیرون می‌کشیدند و باید از گیر افتادن غواص‌ها توسط هشت پای درون آب جلوگیری می‌کردید.

این مدل چیزی بین ۲۵۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Popeye

G&W_Popeye

این مدل در ۵ اگوست ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Popeye بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل شما در نقش ملبان زبل باید چیزهایی که سمت شما پرت می‌شد را می گرفتید و در همان زمان از دشمن خود جاخالی می داید.

این مدل حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Chef

ChefBox

این مدل در ۸ سپتامبر ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Chef بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل باید به آشپری که در حال سرخ کردن و آماده کردن غداهای مختلف است کمک کنید تا آن‌ها را روی زمین نریزد.

این مدل بیشتر از ۱.۰۰۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Mickey Mouse

MickeyMouse

این مدل در ۹ اکتبر ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Mikey Mouse بود. این مدل از سری Wide Screen بود. این بازی با همکاری دیزنی ساخته شد و در آن کنترل میکی را برعهده داشتید که سعی می‌کرد از سقوط تخم مرغ‌ها بر روی زمین جلوگیری کند.

این مدل حدود از ۱.۲۰۰.۰۰۰  نسخه فروش داشت.

Game and Watch Egg

Egg

این مدل در ۹ اکتبر ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن Egg بود. این مدل از سری Wide Screen بود. تقریبا مانند مدل Mikey mouse است با این تفاوت که این بار گرگی را کنترل می‌کنید. این مدل محبوبیت میکی را به دست نیاورد.

این مدل کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch fire

Game_&_Watch_Fire_Wide_Screen

این مدل در ۴ دسامبر ۱۹۸۱ منتشر شد و نام بازی آن fire بود. این مدل از سری Wide Screen بود. این مدل همانند مدل Fire قبلی است با این تفاوت که صفحه نمایش آن عریض و رنگ کنسول طلایی است.

این مدل کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ نسخه فروش داشت.

Game and Watch Turtle Bridge
TurtleBridge

این مدل در ۱ فوریه ۱۹۸۲ منتشر شد و نام بازی آن Turtle Bridge بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل باید بسته‌ای را با پرش از روی لاک پشت‌ها به طرف دیگر رودخانه می‌رساندید.

این مدل بیشتر از ۱ میلیون نسخه فروش داشت.

Game and Watch Fire Attack

G&W_Fire_Attack

این مدل در ۲۶ مارس ۱۹۸۲ منتشر شد و نام بازی آن Fire Attack بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل سرخ‌پوست ها برای آتش زدن قلعه‌ی شما حمله می‌کردند و شما نباید اجازه‌ی این کار را به آنها می‌دادید.

این مدل بیشتر از ۱ میلیون نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Snoopy Tennis

SnoopyTennis

این مدل در ۲۸ آپریل ۱۹۸۲ منتشر شد و نام بازی آن Snoopy Tennis بود. این مدل از سری Wide Screen بود. در این مدل کنترل یک سگ تنیس باز را بر عهده داشتید و باید توپ‌هایی که به سمت شما زده می‌شد را دفع می‌کردید.

این مدل حدود ۱.۲ میلیون نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Oil Panic

oil panic

این مدل در ۲۸ می ۱۹۸۲ منتشر شد و نام بازی آن Oil Panic بود. این مدل اولین مدلی بود که از دو صفحه نمایش بهره می‌برد و این مدل‌ها را سری Multi Screen می‌نامیدند. در این مدل باید به قطره‌های نفتی که در یکی از صفحه‌ها نشت می‌کند را گرفته و در صفحه ی دیگر در بشکه‌ای خالی کنید. با ۴ بار خطا کردن و نگرفتن قطره‌ها می‌باختید.

این مدل بین ۲۵۰ هزار تا ۱ میلیون نسخه فروش داشت.

 

Game and Watch Donkey Kong

Donkey_Kong

این مدل در ۳ ژوئن ۱۹۸۲ منتشر شد و نام بازی آن Donkey Kong بود. این مدل ها از سری Multi Screen بود. این مدل اولین مدلی بود که از کلیدهای جهت در آن استفاده شده بود. در این مدل ماریو را کنترل می‌کردید که از بشکه‌های پرت شده توسط دانکی‌کونگ جاخالی می‌داد تا Pauline را نجات دهد.

این مدل حدود ۱ میلیون نسخه فروش داشت.

 ادامه‌ی مطلب در صفحه‌ی بعد
دیدگاه
۱۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

11 Replies to “تاریخچه کنسول‌های قابل حمل نینتندو”

 1. R.M.G.S گفت:

  :n: چقدر فعال بود یادش بخیر!>

  ۰ ۰
 2. Ivory king گفت:

  لینک واقعا مقاله هات فوق عالی هستن :*: :*: :*:

  ۱ ۰
  1. Link گفت:

   تشکر لطف داری

   ۰ ۰
 3. nima D2 گفت:

  مرسی لینک یکی از معدود فن های نینتندو تو این سایت :11:
  باور کنید اگه هرکی یه نسخه از زلدا رو بازی کنه فن نینتندو میشه ;)

  ۰ ۰
 4. (Role) گفت:

  ممنون دوست عزیز :۱۵:
  یک اینفوگرافیک برای دوستان: ۸pic.ir/images/korh3lujp7svxmjtpg9p.jpg

  فقط یادتون نره که زیاد بازی نکنید: ۸pic.ir/images/tt7z30gripremhf9w115.gif :lol:

  ۰ ۰
  1. Link گفت:

   تشکر :۱۵:
   کمیک جالبی بود
   اینفوگرفیک هم خیلی خوب بود. ;) (من نسخه شخصی و دست ساز خودم را براش دارم. :۱۸: )

   ۰ ۰
 5. king گفت:

  تشکر :۱۵: :۱۵: :۱۵:

  ۰ ۰
 6. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  تشکر صادق جان! :۱۵:
  انصافا مقاله عالی بود! :۲۴:

  ۰ ۰
 7. Dathush17 گفت:

  ممنون لذت بردیم..

  ۰ ۰
 8. hameed s4 گفت:

  ملبان زبل :11: :11:
  تصحیح شود لدفا :11: :11:
  عالی بود صادق جان ممنون

  ۰ ۰
 9. ممنون بابت مقاله عالی شما :۱۵:

  ۰ ۰