جنایتکاران واقعی یا شرخرهای بی‌نام‌ونشان؟

توسط John Doe در ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ , ۱۳:۵۰

آیا نمایش جدیدترین نسخه‌ی سری بازی‌های «مافیا»، توقعات و انتظار پنج‌ساله‌ی ما را برآورده کرده است؟

بعد از سال‌ها شایعات فراوان، بازی مافیا ۳ هم معرفی شد و جنجال زیادی برپا کرد. هم از این سو که سازنده‌هایش عوض شده بودند و هم از سویی که اتمسفر آن دگرگون‌شده بود. فعلاً چیز زیادی از بازی نمی‌دانیم اما بیایید و ببینیم که آیا نمایش جدیدترین نسخه‌ی سری بازی‌های «مافیا»، توقعات و انتظار پنج‌ساله‌ی ما را برآورده کرده است؟

اول از همه از نمایش CG بازی شروع می‌کنیم که مطمئنم خیلی‌ها موقع دیدنش حس عجیب توام با خوشحالی داشتند. این خوش‌حالی از جایی شدت می‌گیرد که متوجه‌ی شخصیت نسخه‌ی دوم یعنی «ویتو اسکالتا» می‌شویم. درست است که ویتو انگشت کوچیکه‌ی «توماس آنجلو» هم نمی‌شود اما هر چه باشد، باید از اینکه بالاخره سرنوشت مبهم او و دوستش (جو) مشخص می‌شود خیلی خرسند باشیم. همین هم باعث می‌شود منتظر داستانی پرپیچ‌وخم و فلش‌بک‌هایی به گذشته باشیم. البته از آن‌جهت که نویسنده‌ی داستان دیگر «دنیل واورا» نیست، نمی‌توان قبول کنم که داستان بازی آش دهان‌سوزی شود ولی وقتی توضیحات این استودیوی سازنده و هدفش برای ساخت بازی‌ها را می‌بینم به داستان امیدوار می‌شویم:

«اعتقاد به اینکه «هر شخصیت داستان منحصربه‌فرد خودش را داراست»، سرلوحه‌ی کاریِ ماست. ما باور داریم که یک بازی، نباید همیشه یک تجربه‌ی ثابت را به بازیکن بدهد. در «هنگر ۱۳» (Hanger 13) ما می‌خواهیم بازی‌هایی بسازیم که به بازیکن اجازه می‌دهد همه‌ی بخش‌های داستان را خودش روایت کند و آن داستانی که خودش می‌خواهد را خلق کند.»

درست است، این همان ویتوست. با توجه به سفید شدن موهایش می‌توانیم بگوییم که بعد از شماره‌ی دوم، اتفاقات زیادی برایش رخ‌داده که پتانسیل داستانی را چندین تراز بالاتر می‌برد. امید می‌رود وجود داشتن ویتو در این نسخه، تنها به خاطر سودجویی نباشد و با دیالوگ‌ها و فلش‌بک‌های پخته‌ای متوجه‌ی سرگذشت او و دوستش شویم.[/caption]

لینکلن کِلی، سرباز بازنشسته‌ی جنگ ویتنام که زندگی‌اش را در یتیمی آغاز می‌کند. بعد از هم‌نشینی با گنگسترها، کار کردن در کلیسا و شرکت در جنگ متوجه‌ی بیهوده بودن همه‌ی این‌ها می‌شود. لینکلن بعد از برگشتن از جنگ، به شهر «نیو اورلئان» مهاجرت می‌کند. حالا در سال ۱۹۶۸ به‌سر می‌بریم؛ سال‌هایی که مارتین لوتر ترور و جنگ‌هایی تازه شروع شد. حالا لینکلن به دسته‌ی سیاه‌پوست‌های مافیایی می‌پیوندد و خانواده‌ای جدید پیدا می‌کند. اما در نهایت سروکله‌ی مافیای ایتالیا پیداشده و همه‌ی دوستان لینکلن رهسپار دیار باقی می‌شوند. از این رو، لینکلن هم با جمع کردن یک گروه کوچک‌تر به‌سراغ انتقام از قاتلان و اراذل و اوباش ایتالیایی می‌رود.

متاسفانه دشمن‌های اصلی‌ بازی جزء مافیای ایتالیاست که با ماهیت این سری در تضاد است. البته فعلاً نمی‌شود قضاوتی کرد. زیرا احتمالاً با «دیکسی مافیا» (Dixie Mafia) روبه‌رو هستیم که نمی‌توان اسمش را سنت‌شکنی گذاشت. بلکه باید آن را جزء یک تنوع خوب هم قلمداد کرد. باید صادق باشیم که دو شماره‌ی قبلی شیره‌ی مافیای سیسیل را کشیده‌اند و اگر قرار بود سازنده‌ها دوباره از کلیشه‌ها استفاده کنند، دستشان برای گسترش داستان بسته بود. دلیل اینکه این مافیای جدیدی که با آن مواجهیم هر قشری از مافیا را شامل می‌شود (سیاه‌پوست و سیسیلی) همین است. چون دیکسی مافیا برخلاف مافیای ایتالیا از استعدادهای گوناگون هر گروه استفاده می‌کند. از این‌ها که بگذریم، می‌رسیم به ایده‌ی نخ‌نمای «انتقام». نمی‌شود الان قضاوت کرد اما بخواهیم یا نخواهیم کار سازنده‌ها سخت‌تر شده است.

مافیاهای قبلی در زمان خودشان گرافیکی فوق‌العاده داشتند. همان شماره‌ی دوم هم برخلاف مشکلات بسیاری که داشت، اما از جهت تکنیکی بسیار خوش‌ساخت بود اما به‌نطر می‌رسد که هنگر ۱۳ در این زمینه کمی تنبلی کرده است! حتی اگر به تریلر بازی هم دقت کنید متوجه‌ی این موضوع می‌شوید؛ مثلاً درجایی لینکلن از روبه‌رو به سر دشمن شلیک می‌کند اما دشمن از سمت راست و از روی صندلی به زمین می‌افتد! یا در قسمتی هم شاهد فرورفتن پاهای لینکلن در بدن دشمن هستیم. حتی در قسمتی لینکن زمانی که می‌خواهد دشمنش را با چاقو منهدم کند،‌ انیمیشن‌ها کمی در ذوق می‌زند. البته مدت زیادی تا انتشار بازی باقی‌ مانده و سازنده‌ها با رسیدن به مرحله‌ی «پالایش و بهینه‌سازی» می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند.

بعد از امیدواری نسبت به داستان، نوبت به گیم‌پلی می‌رسد که جای حرف زیادی دارد. درست است که گیم‌پلی تغییرات زیادی به خود دیده اما تغییراتی که تا اینجا بازی را کمی شبیه سردمدار بازی‌های جهان‌ باز یعنی GTA کرده است. عیب اصلی بازی مربوط می‌شود به بخش ماشین‌سواری که به‌نظر هندلینگ خیلی متناسبی ندارد. شاید اگر بازی در زمان حال جریان داشت نمی‌توانستیم از آن خرده بگیریم ولی چنین هندلینگی برای یک بازی در دهه‌ی ۶۰ کمی عجیب است. نسخه‌ی اول یکی از نکته‌های جالبش، این بود که تخریب پذیری ماشین‌ها اسکریپت شده نبودند ولی با توجه به نمایش‌ گیم‌پلی، تخریب‌پذیری ماشین‌ها می‌توانست خیلی بهتر باشد؛ به‌طور مثال در قسمتی لینکلن با ماشینش محکم از بغل به یک ماشین می‌کوبد اما در کمال تعجب ماشین منفجر می‌شود و حتی بغلش هم یک خراش برنمی‌دارد! حتی ماشین لینکلن در کنار آن همه انفجار صحیح و سالم باقی می‌ماند. در جلوتر هم لینکلن از ماشین خارج می‌شود که انیمیشن جالبی ندارد.

محیط‌هایی پرزرق‌وبرق و شاد، باعث شده‌اند که بازی آن ابهت مافیایی را نداشته باشد. کفایت می‌کند اگر کمی گیم‌پلی را مشاهده کنید تا ببینید بیش‌تر شبیه بازی‌های مثل «پدرخوانده ۲» و حتی GTA است. البته شاید در تریلرهای بعدی بالاخره شاهد چند فرد کت‌وشلواری شیک‌پوش باشیم تا دوباره حس‌وحال نسخه‌های گذشته برایمان تداعی شود. یکی از چیزهای برجسته‌ی مافیا، همین صاحب سبک بودنش بود. مخصوصاً واقع‌گرایانه بودنش و چیزهایی که در بسیاری از جهان آزادها نمی‌دیدیم. به‌طوری‌که موقع بازی کردن مافیا تصور نمی‌کردیم در حال انجام یک GTA هستیم. اما در اطلاعات بازی آمده که تمرکزش روی بازی‌های جهان بازی مثل GTA  V است. بخواهیم یا نخواهیم هم GTA V بازی گردن‌کلفتی است و کار مافیا ۳ در جهت خلق یک بازی موفق دیگر مثل GTA V واقعا سخت است. با توجه به H.U.D بازی هم می‌شود نتیجه گرفت که خبری از بنزین زدن در بازی نیست. این‌ها همگی قابلیت‌هایی بودند که باعث متمایز شدن مافیا می‌شدند و حذف شدن آن‌ها در این نسخه خوشایند نیست.

در مافیا ۳، یک سری مرحله فرعی هم اضافه شده که مربوط می‌شود به پاکسازی گانگسترها از یک محل. این نکته را هم می‌توان منفی تلقی کرد و هم مثبت: منفی ازاین‌جهت که چنین مراحلی بارها در بقیه‌ی بازی‌های جهان باز اضافه شده و کار سازندگان مافیا ۳ برای اینکه اینگونه مراحل کلیشه‌ای نشود دشوار است. همین‌طور ممکن است مثبت هم باشد. چراکه در نسخه‌های قبلی Free Ride یکی از بخش‌های کسل‌کننده بود و با افزوده‌شدن چنین مراحل فرعی‌ای، می‌توانیم از گردش در شهر بیش‌ازپیش لذت ببریم.

از راست به چپ: ویتو، کسندرا، لینکلن و بورک که قیافه‌ و لباسش کپی ترور است! فقط سازنده‌ها اسمش را عوض کرده‌اند تا شک نکنیم و ما هم که اصلاً شک نکردیم.

بعد از ورشکست شدن شعبه‌ی چک ۲K (سازنده‌های سابق دو شماره‌ی اول مافیا)، نگرانی‌هایی درباره‌ی نسخه‌ی بعدی به‌وجود آمد. هم به خاطر اینکه تقریباً بعد از شماره‌ی دوم فهمیدیم سازنده‌های سابق مافیا تبدیل به مهره‌های سوخته شده‌اند و هم به این خاطر که معمولاً عوض شدن سازنده‌ها به ضرر یک سری تمام می‌شوند. مافیا ۳ هم دقیقاً در چنین چیزی گرفتار شده است اما مدت زیادی تا انتشار باقی‌ مانده و باید چشم به‌راه نمایش‌های جدیدتر باشیم تا درباره‌ی سرنوشت مافیا ۳ که فعلاً در هاله‌ای از ابهام است نتیجه‌گیری کنیم.

دیدگاه
۲۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

23 Replies to “جنایتکاران واقعی یا شرخرهای بی‌نام‌ونشان؟”

 1. deniro گفت:

  به عنوان یه طرفدار دو آتیشه مافیا یه شدت این نسخه تو ذوقم زده به خصوص گیم پلی و گرافیک ضعیف و غیر قابل دفاعش

  ۰ ۰
 2. فعلا که به عنوان یه طرفدار دو آتیشه امید چندانی به بازی ندارم. امیدوارم تا موقع انتشار نظرم عوض بشه

  ۰ ۰
 3. LARA-CROFT گفت:

  من با هر چیش کنار بیام,با این شخصیت اصلیش نمیتونم,واقعا انتظار همچین چیزی رو از مافیا نداشتم,ولی به قول دوستان هنوز چیزی معلوم نیست,امیدوارم بر خلاف انتظار من بازی خوبی بشه.

  ۰ ۰
 4. MilAdmz گفت:

  یکی از چیزهایی که تو مافیا های قبلی (مخصوصا نسخه دوم)خیلی دوس داشتم کت و شلوارهایی بود که شخصیت های بازی میپوشیدن.اصلا حس گنگستر بودن رو به خوبی به آدم میدادن.امیدوارم بتونم تو این نسخه هم این حس رو تجربه کنم. :۱۸:
  من که از بازی خیلی خوشم اومده.گرافیک بازی اصلا برایم مهم نیست.برایه من اول داستان بعدش هم گیمپلی مهم و حیاطی هست که خدارو شکر هردوی این ها به نظرم خوب هستن. :۱۸:
  برای تجربش لحظه شماری میکنم. :۱۵:
  تشکر

  ۰ ۰
 5. pishool گفت:

  هندلینگ ماشیناش شبیه اندر کاور شده

  ۰ ۰
 6. Mahdi M Qaraee گفت:

  این بازی مصلما بازی فوق العاده ای از آب در میاد ولی من به عنوان مافیا بازی نمیکنم…به عنوان gta به سبک دهه ۶۰ بازی میکنم… :۱۲:

  ۰ ۰
 7. اصلا ارزش این همه سال صبرو نداشت. خیلی ضعیف کارکرد

  ۰ ۰
 8. only sony گفت:

  هنوز خیلی زوده بخوایم قضاوت کنیم امیدوارم مشکلاتی که در مقاله اشاره شد رفع بشه

  ۰ ۰
 9. caner گفت:

  امیدوارم سرنوشت مافیا مثل خیلی از بازی های دیگه خراب نشه

  ۰ ۰
 10. وقتی محوریت داستان دیگه مافیای سیسیلی نیست تمام تغییراتی که کرده در جهت درست بوده
  فضای این قسمت مافیا بیشتر به فضای خلاف کار های فصل دوم True Detective می خوره
  Mob War و از این دست چیزا. شهری که انتخاب کردن هم کاملا مناسب این فضا هست (اگه طبیعت اطراف نیو ارلئان هم در دسترس باشه عالی میشه)
  به جای مسائل خانواده و از این جور چیزا به تجارت اسلحه و مواد مخدر و دختر می پردازن تو این داستان ها. با توجه به زمان هم قابل توجیهه. دهه های ۶۰ و ۷۰ شروع همین مدل تجارت ها به شکل گسترده تو آمریکا بوده
  تنها نگرانی من در مورد مافیا ۳ شخصیت اصلی و هدفش هست. اگه بخوان کل بازی رو روی انتقام این بابا از مافیا بچرخونن مطمئنا داستان خراب میشه
  البته امیدوارم به غیر از ایتالیایی ها و آمریکایی ها شاهد حضور روس ها هم باشیم

  ۰ ۰
 11. Amin Hosseini گفت:

  من از شخصیت اصلی بازی بر خلاف بعضی از افراد خوشم اومده!
  شهرش هم منو یاده سن فرانسیسکو میندازه! فقط من از یه بابت نگرانیم زیاده اونم هندلینگ ماشیناس! میترم بر خلاف نسخه دوم هندلینگ این نسخه بد باشه ( شبیه watch dogs که ناقص بود بنظرم هندلینگش! ) در کل نمیشه الان نظر نهایی رو داد احتمالا بازی بره برای ۲۰۱۷ با تاخیر!
  ممنون

  ۰ ۰
  1. Amin Hosseini گفت:

   میترم = میترسم :D

   ۰ ۰
 12. Meysam.B گفت:

  من که اصلا خوشم نیومد ،با دویستا سرعت از ماشین میپرید بیرون نه رو زمین کشیده میشد نه خونی انگارنه انگار حداقل ازGTA Vتقلیدمیکنید این چیزا رو هم درست پیاده کنید شما که دارید از رو نقاشی میکشید حداقل درست بکشید.

  ۰ ۰
 13. Ivory king گفت:

  باید اسمشو می زاشتنhulk:mafia :lol: :lol: :lol:

  ۰ ۰
  1. Ivory king گفت:

   می ذاشتن :۲۳:

   ۰ ۰
 14. مافیا ینی ایتالیا..
  هرچند واسه قضاوت زوده ولی اینکار منو یاد ubisoft میندازه..همونطور که assassins creed اسمش روشه , ubisoft اومد واسه تنوع rogue داد بیرون ..بازی از لحاظ فنی خب بود ولی مضخرفه که تو assassins creed در نقش تمپلار باشی..امیدوارم این بلا رو سر مافیا نیارن

  ۰ ۰
 15. uchiha گفت:

  آخه کجای ترور شبیه لینکنه؟؟؟؟؟واقعا بگین کجاش؟؟؟؟ بابا اینقد از این بازی نقد نکین اونم فقط از یه تریلر ۳ دقه ای!!!
  سری مافیا همشون شاهکارن یعنی هم ۱ و ۲
  بنظر من که شخصیت بازی خیلی هم عالیه تو چشماش نگاه کنی انتقام از میچکه!!! :D :D :D :D

  ۰ ۰
  1. uchiha گفت:

   اوپس! یه لحظه فکر کردم شما منظورتون با لینکنه

   ۰ ۰
 16. 0L@f7.S.6n01 گفت:

  خب اول از همه دست شما درد نکنه بابت مطلب
  بعد اینکه این بازی واقعا بنظرم فوق العاده میشه
  هر چند که واقعا از ریشه خیلی فاصله گرفته ولی باید حق رو بهشون داد
  زمان بازی ایجاب میکنه که از اون حالت مافیای ظاهری دور بشن
  و همونطور که اشاره کردید یکم کلیشه ای میشد اگه باز سیسیلی ها رو به تصویر میکشیدن
  در مورد هندلینگ باید بگم دو نسخه قبلی از این بابت هیچ مشکلی نداشتن ولی با توجه به این که ۲kچک بازی رو نمیسازه
  یکم جای شک به وجود میاد ولی امیدوارم بهتر از واچ داگز باشه
  فیزیک ماشین ها و تخریب پذیریشون هم فکر نمیکنم بتونه به خوبیه سرقت۵ باشه
  ولی بازی توی مراحل اولیه ساخت هست و جای امیدواری وجود داره که پیشرفت کنه
  جهان باز شدنش هم واقعا دوست دارم
  خودش خیلی بازی رو لذت بخش تر میکنه چون نسخه های قبلی با وجود نقشه ای که داشتن
  هدفی برای گشت و گذار نبود بجز لذت بردن از یه سواری دل نشین با اون ماشین های کلاسیک
  داستان بازی هم چیزی نمیتونم بگم چون واقعا در مورد وقتی میشه صحبت کرد که سیر تا پیاز داستان رو متوجه بشیم
  شخصیت اصلی هم دوست داشتنیه خودش یک تنوع به حساب میاد کلا شخصیت های سیاه پوست هم دل نشین هستن(حداقل برا من اینطوره)
  ولی همونطور که یک سری از دوستان گفتن هنوز یکمی زوده برای تصمیم گرفتن
  اطمینان دارم محصول نهایی با اینی که الان میبینیم تفاوت های فاحشی دارن

  ۰ ۰
 17. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  امیدوارم هرچی از بازی دیدم تو بازی نعایی نباشه شماره اول این بازی یکی از بهترین ها بود!
  هرچی بشه فقط از مافیا ۲ بهتر بشه!
  تشکر از یونس جان

  ۰ ۰
 18. Farbod گفت:

  مافیا ۱ بهترین بازی این سری بود امیدوارم مافیا ۳ از مافیا ۱ بهتر بشه
  هنوز جای امیدواری هست برای اینکه خیلی زمان مونده تا منتشر شدن بازی پس مطمئن هستم که موقع انتشار هیچ مشکلی نمی مونه
  مافیا ۳ به یاد موندنی میشه

  ۰ ۰
 19. Highness.999 گفت:

  از تریلرش کاملا معلوم بود نه گیم پلی درستی داره (چون هیچ چیز جدیدی نداشت همش تکراری بود تازه همینش رو هم خوب از آب در نیورده بودن
  و مهمترین دلیلم برا اینکه کلا ازش قطع امید کردم مافیا نبودنش بود ، این بازی فقط اسمش مافیاس

  ۰ ۰
 20. king گفت:

  بعد از ۵ سال انتظار :11:

  ۰ ۰