بتمن؛ یک خفاش به تمام عیار یا فقط یک ابرقهرمانِ شب؟

توسط علی‌رضا قاسمیان مقدم در ۵ مرداد ۱۳۹۴ , ۱۲:۰۰

بتمن! اصلاً تابه‌حال با خود فکر کرده‌اید که آن واژه‌ی بت یا خفاش در ابتدای بتمن چه می‌کند؟ ابرقهرمان شب به چه اندازه به بنیاد خود؛ یعنی همین خفاش‌ها پایبند بوده و شبیه آن‌ها رفتار می‌کند؟ نمی‌دانید؟ عیبی ندارد؛ با ما همراه باشید تا مرد خفاشی دی‌سی‌کامیکس را به‌عنوان یک خفاش موردبررسی قرار دهیم و دقیقاً به شما بگوییم که چند درصد خُفاشیَ ت (!) در بتمن دیده می‌شود!

خفاش یا انسان؟

بتمن اسم خود را از کجا و چطور پیداکرده و چرا به‌عنوان مرد خفاشی یا بتمن شناخته می‌شود؟ خب بسیاری از شما جواب این سؤال را می‌دانید، اما برای یادآوری و آن‌هایی که تحقیق نکرده‌اند ذکر دوباره‌ی آن خالی از لطف نیست:

پدر و مادرش جلوی چشمانش جان‌باخته و در کوهی از اندوه فرورفته است. یک پسربچه‌ی غم‌زده که زیر مشکلات دنیا شانه خم کرده، اما سرنوشت برای او چیز دیگری مقدر کرده است. یک جرقه! یک جرقه می‌تواند روحیه‌ی یک قهرمان را در درونش به وجود آورد. همه‌چیز آماده است! مرگ والدین، انتقام از خلاف‌کاران و آن‌هایی که عزیزانش را از او گرفته‌اند و پولی بی‌حدواندازه برای تبدیل یک مرد ساده به یک ارتش یک‌نفره! فندک، نفت و اکسیژن همه در کنار هم و این بار نه یک جرقه، بلکه آتشی که قرار است آن‌هایی که عزیزانش را از او گرفته‌اند را در خود ببلعد! بار سفر بسته و قصد مسافرت به چالش‌های روبرویش را می‌کند؛ پس از سال‌ها، همان پسربچه‌ای که کاری از دستش برنمی‌آمد، با کلی تمرین ذهنی و بدنی بازمی‌گردد تا شکار خود بر سر خلاف و خلاف‌کار را شروع کند.

آماده برای یک جرقه!

مبارزه سر بدی و خوبی شروع‌شده و بروس در کار خود بسیار موفق است، اما روش‌هایش چندان جواب نمی‌دهد! دوباره با خود می‌اندیشد و یاد همان شب را می‌کند. آن شب تا سر حد مرگ ترسیده بود و باید لطف همان‌هایی که آن ترس را دلش انداخته‌اند را مثل خودشان و با ترس جواب می‌داد. زمزمه می‌کند: من ترسیدم، آن‌ها نیز باید بترسند! باید اسم من در قلب‌هایشان ترس را تداعی کند. باید هر بار که اسم من را می‌آورند، تنشان بلرزد! باید یک موجود شب، ترسناک،‌ تاریک و …

که ناگهان یک خفاش پنجره را می‌شکند و وارد می‌شود. در بچگی یک «خفاش» او را ترسانده بود و حال می‌گوید: ترس من، مرگ آن‌ها می‌شود!

پنجره را شکست و آمد!

در همین نقطه است که مرد خفاشی-بتمن از تاریک‌ترین افکار بروس وین بیرون می‌آید و ترس بچگی‌اش را تبدیل به کابوس دشمنان فعلی‌اش می‌کند؛ شوالیه‌ی تاریکی اینجاست! چه کسی یارای مقابله با او را دارد؟

حال اگر داستان کوتاه (!) ما را خوانده و خود را در عمق داستان بتمن حس می‌کنید، باید بگوییم که قصد ما این نبوده! بلکه همان خفاش کوچک و شاید نه‌چندان قابل توجه‌ای که بتمن را خلق کرده مضمون این مقاله است!

اگر این خفاش نبود، بروس وین هنوز که هنوز است داشت به دنبال یک راه تأثیرگذارتر برای مبارزه با خلاف می‌گشت. این خفاش سیب نیوتن بود که بر سرش خورد، اما فقط بال داشت و روبروی یک میلیونر قرار گرفت. حال بازبگویید که شانس برای بعضی‌ها از آسمان نمی‌بارد!

بحث ما این است؛ «Batman-بتمن-مرد خفاشی» از خفاش می‌آید. اصلاً بروس وین، هر چیز دارد از همین خفاش‌ها دارد. حال این ابرقهرمان چه اندازه به اساس و پایه‌ی خود پایبند است؟

بتمن و خفاش‌ها؛ جدانشدنی!

خب خفاش دقیقاً چه اصلی دارد که بتمن ندارد؟ خفاش‌ها پرواز می‌کنند، بتمن نیز پرواز می‌کند؟ خفاش‌ها برعکس روی سقف غارها می‌ایستند، بتمن چطور؟ خفاش‌ها از طریق گوش‌هایشان راه خود را انتخاب می‌کنند، بتمن نیز گوش‌های تیزی دارد؟ اصلاً رابطه‌ی بتمن با این موجودات چطور است؟ چرا خفاش؟ آیا بروس وین حتی یک صفت مشترک با خفاش‌ها دارد؟ تازه اینجاست که بحث ما شروع می‌شود!

شما عقیده دارید که بتمن پرواز می‌کند و من برعکس؛ ببینیم کدام فرضیه بر راستی قدبر‌افراشته‌ است!

پرواز؟

خب جواب این سؤال به اصل پرواز کردن برمی‌گردد؛ در کل سری بازی‌های آرکام و فیلم‌های بتمن، شوالیه‌ی تاریکی مثل پرندگان آزاد پرواز نمی‌کند، بلکه همیشه یا با چنگک خود به ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های گاتهام می‌چسبد، یا با بت‌موبیل و جت خود با قدرتی مانند تیر از کمان جدا‌شده به آسمان شلیک می‌شود که شبیهش را در آرکام نایت، آخرین نسخه‌ی بازی بتمن، دیده‌ایم. شاید اشاره به گلاید کردن و سرخوردن در هوا نیز چندان بی‌ربط نباشد! یک لحظه صبر کنید؛ هرچند هیچ‌کدام از موارد ذکرشده، «پرواز» به شمار نمی‌آیند، اما گذراندن وقت در آسمان که هستند! عامل اصلی تمامی این موارد و حفظ کردن تعادل در آسمان، همان شنل معروف اوست.

چند سال پیش دانشجویان فیزیک دانشگاه لستر در انگلستان تحقیق جالبی درباره‌ی شوالیه‌ی شنل پوش ما انجام دادند؛ تحقیقی که بسیاری از ما و طرفداران را ناامید خواهد کرد. طبق این تحقیقات، بتمن با شنل فعلی خود می‌تواند پرواز کند و اگر از ساختمانی ۱۵۰ متری بپرد، ۳۵۰ متر در آسمان می‌ماند! اما پس از رسیدن به زمین آن‌طور زمین می‌خورد که انگار یک ماشین با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت به او برخورد کرده است. به شما اطمینان خاطر می‌دهم که هیچ انسانی، حتی بتمن باآن‌همه وسایل و لباس و تکنولوژی نیز جان سالم از این موضوع بدر نمی‌برد. اما برای ما که مهم نیست، هست؟ مهم فقط این است که می‌تواند پرواز کند، حال اگر قرار است آخرین پروازش باشد، خب می‌تواند یک چتر نجات یا چیزی داشته باشد تا از مرگ حتمی خود جلوگیری کند! بتمن پرواز کن!

حال ما که مقایسه کردیم، اما از همان اول مقایسه‌ی بتمن با سوپرمن و اسپایدرمن و این ابرقهرمان‌ها کار اشتباهی بود. تمامی این افراد یا مثل سوپرمن آدم فضایی هستند و یا مثل اسپایدرمن توسط یک عنکبوت کوچک سحرآمیز این‌طور شده‌اند و یا حلقه‌ای سبز مثل گرین لنترن به‌دست می‌کنند. اما بتمن چه؟ یک انسان ورزشکار که فقط خیلی خیلی پول دارد! پول خود را صرف یک شنل و لباس خفاشی کرده و از این‌طرف به آن‌طرف چنگ می‌زند و در آسمان پرواز می‌کند. ناگفته نماند که در نسخه‌های قبلی سری بازی‌های آرکام، برای پرواز بتمن حدی در نظر گرفته‌شده بود و هرچقدر سقوط آزاد می‌کردید و بالا می‌رفتید و سر می‌خوردید، رسیدن به زمین حتمی بود، اما در آرکام نایت هرچقدر که بخواهید، می‌توانید ابرقهرمان بازی کنید و با یک سقوط آزاد در زمان گلاید کردن و بازگشت به آسمان حتی از سطحی که قبل از آن بودید نیز، بالاتر می‌روید. بتمن آرکان نایت، یک شوالیه‌ی ساده نیست! او یه پا سوپر‌من است!

البته اگر یک شخصیت در دی‌سی کامیکس را می‌خواهید که هم خفاش است و هم به‌راحتی پرواز می‌کند، جواب شما یکی از دشمنان بتمن، Man-Bat، است!

اولین بار در آرکام نایت شمارا حسابی می‌ترساند!

 

تمامی این موارد به کنار، یکی به نفع شما! بتمن پرواز می‌کند!

این‌یکی کمی عجیب است؛ اصولاً هر وقت یک خفاش را می‌بینیم، برعکس، چسبیده به درخت یا سقف غار و در حال زل زدن به ما می‌باشد. اصلاً به تصویر زیر نگاه کنید:

برعکس، چسبیده به درخت و در حال زل زدن!

برعکس، چسبیده به درخت و در حال زل زدن!

تابه‌حال بتمن را این‌طور دیده‌اید؟ نه؟ عیبی ندارد؛ برعکس ما در تمامی سری بازی‌های آرکام، فیلم‌ها و کتاب‌های کامیک با تصویر زیر روبرو شده‌ایم:

برعکس، چسبیده به سقف و درحال زل زدن به شکار!

 

دو تصویر بالا نشان‌دهنده‌ی همه‌چیز هستند. بتمن یک صفت خفاشی دیگر نیز در خود دارد.

می‌رویم سراغ موضوع بعدی؛ تمام زندگی خفاش‌ها برحسب گوششان است! این موجودات چشم‌های ضعیفی دارند و با گوش‌هایشان خود را هدایت می‌کنند. دیگر در این‌یک موضوع بتمن با آن‌ها شباهتی ندارد. چرا؟ چون یک انسان است! البته لباس او و مخصوصاً ماسکش که چیز دیگری می‌گویند.

 

بتمن یا بروس وین؟ کدام مدنظر ماست؟‌ او به‌عنوان یک انسان گوش‌هایش هرچقدر هم که تیز باشد، مثل یک خفاش نخواهد بود، اما بتمن… خب به تصویر بالا و آن گوش‌های تیز و بلند خوب نگاه کنید تا جواب این سؤال را نیز بگیرید!

منتظر جواب بعدی هستید؟ رابطه‌ی بتمن با خفاش‌ها چطور است؟ یک جواب صریح به این سؤال می‌دهم؛ خیلی بد!

در بچگی او را تا سر حد مرگ ترسانده‌اند و حال ترس بچگی‌اش را در پشت یک زره و لباسی قوی و یک آرم خفاش پنهان کرده است. ترس در برابر حریف! روش خوبی است، نه؟ هم ترسناک است، هم ازلحاظ روحی با فوبیایش می‌جنگد و هم ابهت و افتخار دارد! مگر نه جغد هم در شب فعالیت می‌کند، اما مرد جغدی (ناگفته نماند که شخصیتی به نام Owlman در دنیای دی‌سی موجود است!) کجا و مرد خفاشی کجا! یک تیر و چند نشان!

واقعاً چه چیزهایی که از ذهن طراحان و نویسندگان دی‌سی درنمی‌آید!‌ آخر، مرد جغدی؟ جالب اینجاست که او برادر بتمن در دنیای موازی است و با بروس وین مبارزه نیز می‌کند. ایده‌ی اصلی این شخصیت از جایی آمده که جغدها خفاش‌ها را شکار می‌کنند. البته در انیمیشن‌ها بیشتر خود Owlman شکار Batman بوده!

اما بازهم در هر موقعیتی که پیدا می‌شود از بروز تنفر و تعجب خود جلوگیری نمی‌کند؛ به‌طور مثال دریکی از کتاب‌های کامیک دیالوگ‌های زیر بین آلفرد، بتمن و رابین ردوبدل می‌شود:

رابین: آلفرد! یادت نره که به خفاش‌ها غذا بدی!

آلفرد: مگه میشه یادم بره آقای تیم؟

بروس وین [با تعجب]: چی؟ تو به خفاش‌ها غذا میدی؟

غذا؟ آن‌هم به خفاش؟ خدا به خیر کند!

البته این فقط در کتاب‌های کامیک نیست که خود دل‌خوشی از این پستاندار بالدار ندارد و کارهای اطرافیانش او را متعجب می‌کند، همین‌طور در سه‌گانه‌ی نولان غاری که بتمن در آن قرار دارد برای زندگی خفاش‌ها خطرناک است و خود او نیز بدش نمی‌آید تا به آن‌ها ضرری بزند!

دریکی از صحنه‌های The Dark Knight Rises وقتی‌که بتمن با بت‌وینگ وارد غار می‌شود، آن‌قدر نورهای ماشین بتمن زیاد است که آلفرد جلوی چشمان خود را می‌گیرد. حال نوری که چشم‌های یک انسان را می‌زند، بدون شک خفاش‌ها را کور می‌کند! و اما این پایان ظلم بتمن به خفاش‌ها نیست؛ درون غار بتمن را از نزدیک دیده‌اید؟ خب پس حتماً با نورافکن‌ها، چراغ‌ها و تمامی کامپیوترهای روشن درون آن آشنایی دارید. این هم یک دلیل دیگر برای خفاش‌ها تا از بروس وین و بتمن دوری کنند!

نور بت‌وینگ!

می‌توان گفت که همیشه همراهان بتمن با خفاش‌ها رابطه‌ی خوبی داشته‌اند، اما او چندان به دوستان بالدار کوچکش فکر نمی‌کرده و تنها خفاشی که برای او اهمیت داشته، خودش و لباس ارزشمندش بوده است!

سخن پایانی: بتمن؛ یک خفاش تنها!

بتمن، شوالیه‌ی شنل پوش تاریکی و بزرگ‌ترین کارآگاه دنیا، بدون شک یک خفاش به‌تمام‌معناست و یا حداقل باب کین و تمامی طراحان تمامی تلاش خود را تا آنجا که توانسته‌اند برای تبدیل او بک خفاش کرده‌اند اما، بعضی چیزها، واقعاً نمی‌شود!

شوالیه‌ی سیاه، مبارز شنل پوش و بزرگ‌ترین کارآگاه دنیا!

بتمن پرواز می‌کند، گوش‌های تیز و کلی صفت خفاشی دارد، اما رابطه‌اش به‌طورکلی با خفاش‌ها بد است؛ به یک کلام، خلاف‌کاران بدتر از او و ما ابرقهرمانی بهتر گیرمان نمی‌آید!

نظر من را که دیگر می‌دانید. نظر شما دراین‌باره چیست؟ به نظر شما بتمن فقط نمایه خفاشی دارد یا یک خفاش به تمام‌عیار است؟ به ما بگویید.

 نه جهنمی و نه بهشتی در کار نیست. می‌دونی تنها حسن بتمن بودن چیه؟ می‌تونی بتمن باشی!

بتمن!

تهیه‌شده در دنیای بازی

دیدگاه
۶۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

64 Replies to “بتمن؛ یک خفاش به تمام عیار یا فقط یک ابرقهرمانِ شب؟”

 1. Erfan گفت:

  ba tashakor az aghaye ghasemiyane aziz babat in maghale jame va mofid

  ۰ ۰
 2. BATMAN گفت:

  با تشکر از مقاله شما، خیلی جالب بود
  در مورد پرواز کردن بد نیست بدونید که سال ۲۰۱۲ یه لباس خفاشی طراحی شد (با الهام از بتمن اون هم در اوج محبوبیت) که آروزی پرواز خفاشی رو محقق کرد البته در پایان پرواز و هنگام فرود باید از چتر نجات استفاده کرد
  تو گوگل بزنید پرواز خفاشی تصاویر و ویدئوهاش قابل تماشاست
  اما در مورد نور ماشین و نور افکنها باید این رو هم مد نظر قرار داد که غار بتمن تقریبا وسعت زیادی داره و پره ااز سوراخ و حفره، خفاشهام که معمولا ما بین حفره ها پنهان میشن پس میتونن از خودشون در برابر نور محافظت کنن
  ضمن اینکه خفاشها میتونن تو روشنایی و حتی هنگام روز هم بیرون بیان اون هم اگه مجبور باشن و احساس خطر کنن که نهایتا از غار خارج میشن!
  جالبه که تو قسمت آخر سه گانه نولان بتمن برای نجات شهر مجبور میشه تو روشنایی روز ظاهر شه!
  این هم یک وجه مشترک دیگه بتمن و خفاشها!

  ۱۰ ۰
 3. Mondo گفت:

  در اصل بخواهیم حساب کنیم بتمن قهرمانی با قدرت های فرا بشری نیست
  دقیقا موردی که خیلی ها براشون جالبه بروس وین قدرت فرا بشری نداره
  قدرت بدنی + هوش بالا + گدجت ها هستش و بدون گدجت هاش عددی نیست :)
  —————————————–
  الان میریزند سرم با خدای فلان و با فلان فلان مبارزه کرده
  ——————————————
  مثل تونی استارک که ایشون هم فقط گدجت هستند + هوش بالا فاقد قدرت بدنی
  بدون گدجت هاشون این دو عددی نیستند توی دنیای سوپر هیرو ها
  ( البته جناب پانیشر هم موجوده )
  ——————————————
  دلیل جذابیت بتمن برای بیننده و خواننده یا گیمر داستان تاریک و عدم داشتن قدرت های فرا بشری هستش
  من همان قدر که از بتمن خوشم میاد از سوپر من متنفر هستم

  ۷ ۰
  1. reza_only گفت:

   کاملا درسته.
   البته افراد با قهرمانی مثل مرد عنکبوتی خیلی راحت تر ارتباط برقرار میکنن چون قبل از اون قدرت ویژه یه آدم کاملا معمولی با دقدقه های معمولیه (بعضا میشه گفت با قدرت هاش هم باز مشکلات انسان های آدی خیلی جاها آزارش میدن).
   اما چیزی مثل سوپرمن (اولین کمیک ابر قهرمانی اگه درست یادم باشه) که پرچم آمریکا تنشه ساخته نشده برای همزاد پنداری. واسه اینه که به دنیا و خود آمریکایی ها بگه ما خاص ایم و کسی توان مقابله با مارو نداره. (تولد سوپرمن بعد از جنگ جهانی بود فکر کنم)
   بروس وین و تونی استارک هم که عین هم هستن. تونی فقط شنگول تره :)) مهم اینجاست که کسی پیدا نمیشه که بتونه خودشو جای اینا بزاره.
   اوف چقدر زر زدم :دی

   ۰ ۰
 4. Mondo گفت:

  به امید اینکه زودتر به حول و قوه همه بتمن خون آشام یا گیاه خوار هم بشه
  به هر حال بعضی خفاش ها خون خوار هستند و بعضی دیگر گیاه خوار ( میوه خوار )
  چه دیدید شاید در آینده بتمن دراکولا شود :|
  وجه اشتراک پیدا بکنه

  ۰ ۰
  1. reza_only گفت:

   بعدشم لابد van helsing میافته دنبالش :27:

   ۱ ۰
 5. AxeL گفت:

  اول از همه یه تشکر بابت این مطلب و کلا این مقاله های خوبی که چند وقتیه تعدادشون بیشتر شده و حیف که سایت اوضاعش جالب نیست که اون بحث های چالشی گذشته تو این پست ها فوق العاده شکل بگیره

  حالا ربط زیادی به این پست نداره ولی به شخصه هر وقت بتمن میبینم یاد شخصیت “زورو” میوفتم :دی
  دن دیگو هم مثل بروس یه فرد ثروتمند که یه هویت مخفی داره .
  برنارد یه دستیار و دوست با وفا که از هویت دن دیگو با خبره دقیقا مثل آلفرد
  و البته یه وسیله نقلیه ( تورنادو ) منحصر به به فرد داره مثل بتموبیل :دی و…
  دقیقا مطلع نیستم اما اگه اشتباه نکنم خالقان بتمن از شخصیت زورو الهام گرفتن

  ۴ ۰
  1. Mondo گفت:

   ها ها
   لول
   به نکات کلیدی خوبی اشاره کردی
   بتمن یه کپی پیست زورو به دنیای مدرن بوده
   ها ها

   ۰ ۰
  2. 0L@f76n01 گفت:

   Mondo@جان عزیز
   جناب AxeL هم نگفتن کپی پیست هست
   “اگه اشتباه نکنم خالقان بتمن از شخصیت زورو الهام گرفتن”
   بتمن کپی پیست نبوده
   در اصل اقتباسی بود از زورو و چند شخصیت دیگه
   باب کین طراح شخصیت خودش اعلام کرده بود که بتمن رو با اقتباس بوجود آورده
   شما هم اگر میخواید بت-فن باشید یکم در مورد بتمن تحقیق کنید
   ببینید چطوری بوجود اومده نه اینکه کامنت ایشون رو به مسخره بگیرید :)

   ۱ ۰
  3. PSYCHO MANTIS گفت:

   نه الهام نگرفتن…(البته شباهت هایی دارن )
   خب…یکسری الهامات وجود داره اما چطور بگم!:دی
   اینجوری نیست که مثلا زورو دیده باشن و بعد بگن به این خیرو اینارو اضافه کنیم!اصلا اینجوری نیست.
   حالا بعدا خودم باهات بحث می کنم! :دی
   در مورد مقاله هم خیلی دوست داشتم یه DC فن بنویسه!
   یکسری اشتباهات وجود داره.
   متاسفانه وضعیت سایت جوری نیست بخوام بحث کنم.
   شاید یه وقت دیگه نظرم تغییر کرد!
   البته مقاله ی جالب و خوبی بود.
   تشکر از آقای قاسمیان(آشنایی اولیه که چندان باب میل نبود!لول )
   —————————————
   Sans Lingua Franca

   ۱ ۰
  4. PSYCHO MANTIS گفت:

   سعید(اکسل )@
   یکسری Reference ها درون کمیک ها به زورو هم شده.
   نمونه اش TDKR هست.
   در DC #1 که شخصیت بتمن حضور داشت(البته در ابتدا اصلا اینجوری نبوده و حتی خود باب کین بیشتر به عنوان خالق شناخته میشه! کار اصلی رو بقیه ی نویسنده ها انجام دادن… )با خودش اسلحه حمل می کرد!بسیار خشن بود و همچین شکلی هم نداشت.
   بعد ها تغییر می کنه و به چیزی که الان می بینید تبدیل میشه.
   البته همونطور که گفتم الهام گیری انجام شده ولی نه مثل کپی پیست های خودمون داخل دنیای گیم!

   ۱ ۰
  5. البته Psycho Mantis جان ممنون میشم اشتباهات رو ذکر کنی تا اصلاح بشه؛ همه‌ی ما سعی داریم مطالب درجه‌ی یک رو تهیه کنیم و مطمئنا انتقادات شما دوستان در راستای پیشرفت مطالب و سایت، نه تنها باعث ناراحتی شخصی نمیشه، بلکه خوشحال هم میشیم از اهمیتی که شما دوستان به سایت میدید!
   و این رو بگم بد نیست، بنده واقعا یکی از فن‌های قدیمی دی‌سی هستم، اصلا از چند سال پیش در حال جمع‌اوری کامیک‌های قدیمی این ناشر بصورت فیزیکی هستم.

   ۰ ۰
  6. AxeL گفت:

   الان من منظور کامنت سعید خام میرابی متوجه نشدم . موافقه یا داره مسخره میکنه ؟ :دی

   ۰ ۰
  7. Mondo گفت:

   از کامنتم هر برداشتی داری آزاده :)

   ۰ ۰
  8. AxeL گفت:

   خدایی سخته :)

   خام = خان :دی

   ۰ ۰
  9. Mondo گفت:

   0L@f76n01
   دوست عزیز من اصلا مسخره نکردم
   چون بتمن صد در صد کپی پیست زورو بصورت مدرن هستش
   :|

   ۰ ۰
  10. 0L@f76n01 گفت:

   Mondo@
   نه دیگه عزیز در این حد هم اقتباس نشده
   بله من منکر شباهت هاشون نمیشم ولی خب توی هدفشون و باور هاشون تفاوت زیاده
   تا حدودی شبیه هستن ولی نه در این حد که بخواد کپی پیست باشه

   ۰ ۰
  11. PSYCHO MANTIS گفت:

   آقای قاسمیان@
   عه فن DC هستید؟چه خوب! :۲۴:
   سایت درست بشه حتما با کامنتی طویل خدمتتون عارض میشیم! :۲۴:

   ۱ ۰
  12. PSYCHO MANTIS گفت:

   اولاف@
   سعید خان مارولی هستن چه انتظاری داری؟ :۲۴:

   ۰ ۰
  13. 0L@f76n01 گفت:

   خب اگه اینجوریه که هیچی دیگه من حرفی ندارم :۲۴:

   ۰ ۰
  14. دی سی فن گفت:

   اینجا یه مارول فن بیارین بحث کنم.مثل بتمن همه جهات رو پیش بینی کردم.

   ۱ ۰
 6. The Last Son گفت:

  واقعا ممنونم خیلی مقاله ی خوبی بود

  ۰ ۰
 7. 0L@f76n01 گفت:

  دست شما درد نکنه خسته نباشید
  بنظرم بتمن همون خفاشی که نقششو بازی میکنه هست
  هممون میدونیم که خفاش فقط یه نماده و بنظرم بتمن هیچ نیازی نداره که یک خفاش تمام عیار باشه
  اگر رابطش با خفاش ها خوب نیست بر میگرده به همون ترسش هر کسی میتونه به ترسش غلبه کنه ولی در آخر باز هم اون ترس در وجودش هست و نمیتونه کنارش بذاره بتمن هم همینطور
  و اگر داره از خفاش برای ترسوندن خلافکارا استفاده میکنه برای تقسیم کردن ترسش با اوناس
  این یعنی اینکه هنوز هم ترس هایی از خفاش ها داره
  در مورد گلاید کردن بتمن هم همونطور که خودتون گفتید مهم نیست از همه چیز که بگذریم بتمن شخصیت کامیک بوکه و تقریبا توی کامیک بوک چیزی به اسم منطق وجود نداره
  ——————————
  اون بخش نور که گفتید تا اونجایی که من یادم میاد توی خیزش شوالیه بتموبیل اصلا حضور نداشت و بت(بتوینگ) بود…. :دی

  ۲ ۰
  1. موافقم. چه لزومی داره که بتمن حتما شبیه خفاش‌ها رفتار کنه؟ مگه اسپایدرمن میره گوشه دیوار مردم تار عنکبوت درست می‌کنه؟ :-D
   در مورد پرواز هم خب مسلما آدم یه ذره فکر کنه می‌فهمه که با اون شنل نمیشه اون‌طوری پرواز کرد. مقوله‌ای وجود داره به نام تعلیق ناباوری، یعنی بتمن این‌قدر برای ما واقعیه که همین بی‌منطقی‌ها هم ناخودآگاه منطقی جلوه می‌کنن برامون. در ضمن حالا این‌همه ابرقهرمان این‌همه کار عجیب و غریب انجام میدن هیشکی چیزی نگفته، یه پرواز بتمن رو هم میشه چشم‌پوشی کرد ازش! :-D

   ۲ ۰
  2. آره بت‌وینگ بود
   انقدر آرکام نایت بازی کردم به بت‌موبیل اعتیاد پیدا کردم :دی

   ۰ ۰
 8. the director گفت:

  مقاله جالبی بود…اینطوری تا به حال فکر نکرده بودم درباره بتمن
  در کل تا قبل این مقاله خفاش رو یه انگیزه یا یه نقطه استارت واسه داستان های بتمن تصور میکردم
  در ضمن شکل و نوع پرواز کردن بتمن منو یاد وسیله پرنده داوینچی میندازه
  بتمن واقعا یکی از بهترین های ابرقهرمانیه و این طراحی و ربط دادنش به خفاش واقعا ذهن خلاق پشتش میخواد

  ۰ ۰
 9. Vahid گفت:

  ببخشید مجبورم این‌جا سوال کنم:
  چه‌طوری باید واسه سایت مقاله یا نقد بفرستیم؟ من جزو نویسنده‌ها نیستم اما الان یه نقدی رو آماده کردم که می‌خوام بذارمش توی سایت.

  ۰ ۰
  1. سلام
   لطفا به ایمیل زیر ارسال کنید:
   alirezaisgood@gmail.com

   ۰ ۰
  2. Vahid گفت:

   ممنون. می‌فرستم.

   ۰ ۰
 10. ممنون از مقالتون، از وقتی که گذاشتید و دقتی که به خرح دادید. :-)

  ۱ ۰
 11. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  تشکر بابت مقاله

  ۰ ۰
 12. مقاله بسی بسیار حالبی بود،هیچ وقت از این دید به بتمن نگاه نکرده بودم
  کثلا نورفکن های داخل غاز و ….
  بازم ممنونم عالی بود

  ۰ ۰
 13. پارسا گفت:

  مقاله ی مفیدی بود
  ممنون
  منظر بعدیا شاید باشیم :)

  ۰ ۰
  1. پارسا گفت:

   اسپم فوری: کلا نامید شدم از سایت! از اوضاع اولش تا الان که مدیریت جناب فخار در پی داشته فرازو نشیب خیلی زیادی داشته امید وارم کسی انتقادات منو به دل نگیره ولی در هر حال تنها جایی که میشه اینارو بگم تو یکی از همین پست هاست. اول از اقای فخار تشکر میکنم برای کارها و خرج هایی که کردن و سعی داشتن دیبازی رو زنده نگه دارن.

   اما تا چه حدو اندازه تو این کار موفق بودن فقط ماها میدونیم!

   اقای فخار اول پول رو برای دیبازی پلاس جمع کردو کلی کار های دیگه که شروغ عالیی داشت ولی دقیقا بعد از ۹ ماه یهو روند سقوطی رو شروع کردن
   بیشترین اعتراض ما روی حذف گروه هاست ! اقای فخار به چه هدفی؟برای چی؟ برای کی؟ شما خودتون مگه جزو دست اندرکاران نبودید مگه خبر ندارید جای جمع شدن ما تنها تویه گروه هاست؟ برای چی حذفش کردین؟ کسی نیست بخواد کاری کنه و مطمئن باشید نمیتونه کاری کنه جز خودتون!

   شما به بهونه ی انجمن زدید اینارو حذف کردید اما واقعا هیچکدوم از ما هیچ نیازی به انجمن نمیدیدیم تا وقتی جو دوستانه و فوق العاده ایی تویه گروه ها به راه بود!
   لابد دلیلتون اینه که سایتو کند میکرد! اقای فخار من شخصا حاظرم لود دیبازی برای من ۱ دقیقه تمام طول بکشه ولی نبینم گروه ها نیستن و زیره هر پست نهایتا ۲ تا کامنت میخوره!

   شما به جای اینکه سایتو به طلوع ببرید به افول بردید و یکی از پایه های این کار همین حذف گروه هاست هم من هم بقیه بچه ها خوب میدونیم کی به کیه و باید چیکار کرد.

   نکته ی دوم کارهای شما بحث مسائلی مثل فروشگاه و انجمن و… هست. اقای فخار خیلی از ماها (شایدم هممون) از شما بابت فروشگاه و… تشکر میکنیم. اما شما فکر نمیکنید اگه شاید پولی که برای این بخش صرف میشه برای همون بخش صوتی/خبری دیبازی کهاون اوایل بود صرف شه بهتر جواب نمیده؟ ما خوشحالیم که فروشگاه داریم ولی انتظار داریم امکناتی بیش از سایت های تازه تاسیسی مثل سایت همسایه داشته باشیم! هرچی نباشه ماها کمش ۸ سالی هست که داریم فعالیت میکنیم.

   مسئله ی بعدی اینه که شما با اوردن ۳ تا خبر نگار دسترسی خیلی هارو قطع کردین! (منم همینطور) بزارید یاد آوری کنم که دیبازی به آزادی عمل کاربرا یه زمانی مشهور بوده و باید باشه! شما تو سایتتون مقاله نویس های قهاری دارین ! اینا باید اجازه داشته باشن تا هروقت خواستن پا پیش بزارنو بنویسن نه اینکه بزنید و محدودشون کنید! چه بسا همون مواقع که هیچ کسی برای خبر نوشتن یا مقاله نوشتن یا نقد نوشتن به ما قرونی نمیداد ما برای دیبازی و فقط به عشق دیبازی نوشتیم و سعی کردیم دیبازی رو بالا نگهداریم! حالا شما قرار نیست به هیچ وجه دسترسی ماهارو از نوشتن قطع کنید! کار و توهین بزرگیه

   مسئله ی بعدی که باید اشاره کنم اینه که شما باز هم با حذف گروه ها جو سایت رو از تعادل خراج کردید ! شما خودتون ببنید چقدر از قدیمی ها رفتن چقدر هم موندنو سکوت کردن!

   اقای فخار لطفا شیوه ی خودتونو عوض کنید. نمیدونم شاهد قضایای اقای زعفرانی بودید یا خیر ولی پتانسیلی که کاربران دارن بر هیچ کس پوشیده نیست و نبوده! لذا خواهش مندم ابتدا گروه هارا برگردانید و بعدش یه کار اساسی برای تغییر شیوتون انجام بدید

   تنها چیزی هم که در آخر میتونم بگم اینه که اگه قراره اوضاع و جو سایت اینطوری بمونه من واقعا شرمنده ی همه و تک تک بچه های جدیدو قدیم دیبازی هستم و مجبورم بعد از قریب به ۶ سال خاطرات تلخو شیرین دیبازی رو برای همیشه مثل خیلی های دیگه ترک کنم و برم . چون هرچی نباشه یک سری حرمت ها هست که هیجوقت نباید شکسته بشه ولی خیلی ها که ازشون انتظار نداشتم این حرمت هارو شکوندن و منو شکه کردن

   با تشکر از زحمات مدیر گرامی سایت اقای فخار

   پارسا برنوس

   ۳۷ ۰
  2. KNIGHT ARTORIAS گفت:

   موافقم پاسا !
   اصلا انجمنا محبوبیت دیبازی بودن همونی که پریدن نصف جذابیت سایت پرید! کلا اصلا الان ناقص شد! فرومم که یه باحالیت شلوغ اونا نیست ! ا

   ۳ ۰
  3. سلام!
   کلی نقشه ی خوب داریم و مطمئن باشید تمام خواسته های شما همراهان دنیای بازی -حقیقتا لفظ کاربر برای شما دوستان نباید بکار بره! شما هستید که دنیای بازی رو دنیای بازی کردید!- رو هم در نظر داریم! قراره همش بصورت کارآمدتری انجام بشه.
   فعلا یکی دو روز صبر کنید و‌سورپرایز جدیدمونو ببینید! کم کم دوباره از تمام دوستان قدیمی هم دعوت میکنیم برگردن.
   فقط اون قسمت ۳ خبرنگار اومدنو دسترسی شما دوستان گرفته شد رو میشه برام در خصوصی توضیح بدید؟

   ۰ ۰
  4. the director گفت:

   خوب گفتی پارسا
   فروم واقعا یه شکست بود…
   خیلی ها با انجمن بزرگ شدن..
   واقعا امیدوارم که برگرده
   یه گله دیگه هم هست اینه که اکثر یا بهتر بگم همه پست ها و آیتم هایی که تو دیبازی بوده نصفه کاره بود
   پست سینما پلن C
   شبه نقدها
   آخرین بازی انجام شده که کلا فراموش شده..
   خواهشا هر کاری رو تا آخرش انجام بدین.. کمیت هم اصلا مهم نبوده تو سایت

   ۱ ۰
  5. MilAdmz گفت:

   موافقم.
   یکی از دلایلی که هر از چند گاهی به خاطر اون به سایت سر میزدم “انجمن ها” بودن.که اون ها هم … :11:

   ۱ ۰
  6. پارسا گفت:

   علی‌رضا قاسمیان مقدم
   من دیگه کاری به کار سورپرایزو اینا ندارم! فقط میخوام سایت و آیتم های قدیمی برگردن نه کمتر نه بیشتر!

   متاسفانه پیام خصوصی فرستادن مشکله چون پروفایل ها تکمیل نیست ولی دسترسی یک سری از افراد قدیمی مثل بنده چند هفته ایی هستش که گرفته شده قرار بود خودمم با مبین یه مقاله ی جدید بدیم که با این اوضاع بیخیال شیم بهتره

   ۱ ۰
  7. RYU گفت:

   انجمن ها رفته اصلا انگار روح دی بازی هم پر کشیده رفته
   به زور سایت باز میکنم از قبل و زمان تاسیس فروم مخالفش بودم
   چون میدونستم مثل بازینما و چند سایت دیگه دی بازی هم اونطوری میشه
   که شد متاسفانه :11:
   امیدوارم انجمن ها هر چه زودتر برگرده :11:
   بروبچ هم به بهانه همین انجمن ها برگردند
   :۱۲:

   ۲ ۰
  8. 0L@f76n01 گفت:

   موافقم پارسا جان با اینکه کلا یک ساله عضو شدم
   ولی واقعا گروه ها خیلی صمیمی بودن
   شاید خیلی ها بگن گروه ها جای تازه کارها و اعضای جدید نبود
   ولی من خودم عضو جدید بودم خیلی هم راحت با گروه ها و اعضاش انس گرفتم
   اصلا یکی از نقاط قوت سایت همین گروه ها بودن
   چون سایت رو متفاوت میکردن
   وگرنه همه سایت ها فروم دارن :|

   ۱ ۰
  9. PSYCHO MANTIS گفت:

   حرف دل خیلی ها زو زدی پارسا!
   البته دل ما با دیبازی هست تا آخر راه همراهش خواهم ماند! :۱۱:
   راستی شرمنده اگه جواب پیام ها تو تلگ رو نمیدم گوشیم خراب شده :۱۱:
   شرمنده بابت اسپم.

   ۱ ۰
  10. Vahid گفت:

   بابا تمام سایت‌ها دنیا فروم دارن.
   چون من و شما توش فعالیت نمی‌کنیم بَدن؟
   کاربرای سایت خودشون دنبال فعالیت نیستن، فقط منتظرن یکی واسه‌شون خبر بزنه اونا هم بیان یه کامنتی بدن و برن وگرنه اگه کسی دنبال فعالیت باشه هیچ‌جایی بهتر از فروم نیست.
   شما به خیلی از فروم‌ها سر بزنید می‌بینید که اون‌گروه‌ها تو دل همون فروم‌ها هستن. چه تفاوتی؟!
   کلی می‌شه توی فروم‌ها فعالیت کرد، لینک‌های جالب بذارید، نظرسنجی بذارید، بازی‌ها رو مقایسه کنید، توییت‌های بازی‌سازها رو بذارید، همه راحت می‌تونن واسه خودشون مقاله و نقد و پیش‌نمایش بذارن. این‌کارا رو توی گروه‌ها می‌شد کرد؟ نه. تمام مطالب میومد انباشه می‌شد رو هم یکی نقد می‌ذاشت، پشت‌بندش یکی دیگه میومد می‌گفت فلان بازی رو سیستمم اجرا نمی‌شه، یکی دیگه کمیک می‌ذاشت… همه‌چی تو هم تو هم…
   مشکل از خود کاربرهاست (یکیش خود من) که عُرضه (شایدم حال و حوصله) فعالیت نداریم وگرنه فروم هیچ مشکلی نداره، خیلی هم خوبه. اگه بچه‌ها پایه باشن می‌تونیم باهم شلوغش کنیم. :۱۵:
   بو خدا راست می‌گم. میاین؟

   ۳ ۰
  11. Benjamin Barker گفت:

   یه فروم خوب حداقل!! بیشتر از ۱۰۰ تا کاربر فعال مبخواد کلا این فروم ۱۰ تا کاربر فعال نداره

   ۰ ۰
  12. پارسا گفت:

   وحید جان
   حال شرور ندارم معذرت میخوام
   شما یا از قبل نبودی ببینی قضیه چیه
   یا خودتو زدی به اون راه ;)

   ۰ ۰
  13. Vahid گفت:

   پارسا جان اولاً لطف کن به نظرات دیگران نگو شعر و ور و بعدشم من از اون زمانی‌ که طه و رسولی و سایر نویسنده‌های مجله این‌جا خبر می‌ذاشتن و بعدش ما کامنت می‌ذاشتیم و کامنت‌هامون می‌رفت برا تایید این‌جا بودم.
   شما که تو صراط مستقیم هستی و مثل ما خودتو نزدی به اون راه میای می‌نویسی:
   “لابد دلیل‌تون اینه که سایتو کند می‌کرد! آقای فخار من شخصاً حاظرم لود دیبازی برای من ۱ دقیقه تمام طول بکشه ولی نبینم گروه‌ها نیستن و زیر هر پست نهایتاً ۲ تا کامنت می‌خوره!”
   من از شما و کسایی که کامنت شما رو لایک کردن می‌پرسم:
   واقعاً ۲ تا کامنت خوردن خبرها چه ارتباطی به گروه‌ها داره؟ نه واقعاً چه ربطی داره، هان؟ سایت که ماشالله فعاله و هر روز کلی خبر میاد (خیلی بهتر از قبلاً حداقل) حالا یه نفر دلش نمی‌خواد بیاد کامنت بده یا حرفی واسه گفتن نداره چه ربطی به گروه‌ها داره؟
   نه خداوکیلی سطح فکرت همین‌قدره که تو قرن ۲۱ یه سایتی ۱ دقیقه لود شدنش طول بکشه و تو منتظر و خیره بایستی؟ حالا می‌بینی که من از قبل بودم… چون خیلی خوب یادمه اون زمان‌ها که سایت کند بود از در و دیوار کامنت‌های اعتراضی کاربرا می‌ریخت که چرا سایت کنده؟ چرا سایت دیر بالا میاد؟ چرا موقع باز کردن سایت به ارور فلان برمی‌خوریم؟ و …
   شما اگه جزو قدیمی‌های سایت می‌بودی، می‌دونستی که این سایت سال‌هاست که خیلی از کاربرای خوب خودش رو از دست داده و همه‌ش هم به خاطر این بود که سال‌های سال اونا خواهش و التماس و تمنا می‌کردن که مسئولین سایت مثل بقیه‌ی سایت‌های باکیفیت فروم بزنن که بلخره این کار رو کردن اما خیلی دیر و زمانی که خیلی‌ها رفته بودن. هیچ‌کی به خاطر حذف اون گروه‌ها (که قرار بود خلاء نبود فروم رو پُر کنن) از سایت نرفته.
   این همه نوشتی اما یه دلیل قانع‌کننده نیاوُردی که چرا گروه‌ها باید برگردن. صفا و همدلی و اینا همه‌ش بهانه است. جو صمیمی و دوستانه رو توی فروم‌ها و پروفایل‌های شخصی هم می‌شه داشت، خیلی هم بهتر، نیازی نیست هم حتماً گروه‌ها برگردن.
   مطالب مختلف رو هم به راحتی و بدون این‌که از کسی اجازه بگیری می‌تونی بذاری توی فروم (جای مناسبش) و هیچ محدودیتی نیست، اگه هم می‌خوای مطلبت رو بذاری روی صفحه‌ی اصلی سایت که یا به ادیتورها بگو یا با آقای فخار صحبت کن که ادیتورت بکنه.
   سایت خیلی هم از قبل بهتر شده. یه زمانی این‌جا به جای دنیای بازی، دنیای اسپم بود. الان اون شلوغ‌کاری‌ها و اسپم‌ها ازشون خبری نیست. خبرگزاری روی سایت خیلی بهتر شده و هرکسی بخواد می‌تونه صحبت بکنه و جزو ادیتورها بشه و مطلب بذاره. فضای سایت الان خیلی‌خیلی بهتره فقط کاربرا باید تلاش بکنن و فعالیت خوب داشته باشن داخلش.
   هرطوری نگاه می‌کنم، می‌بینم سایت اصلاً طوری نیست که دست کسی بسته باشه واسه فعالیت، فقط و فقط مشکل خود کاربرا هستن که کاری نمی‌کنن و چون حوصله هم ندارن و تعدادشون هم کمه فکر می‌کنن فضای بزرگ فروم باعث شده توش گُم بشن و توش احساس دوری از هم بکنن. این‌قدر دنیا رو کوچیک نبینید. توی همون فروم اگه کاربرا جمع بشن و قشنگ و به صورت منظم کار بکنن خیلی راحت می‌تونن سایت رو فعال‌تر از قبل بکنن و یه جونی به سایت بدن و حتی با جذب دیگران، تعداد کاربرای سایت رو افزایش بدن اما اگه بخواید یه مکان کوچیک (مثل گروه) واسه خودتون درست کنید (که آخرشم می‌شه شبیه یه پاتوق یا یه حیاط خلوت) خیلی‌ها از اون مکان کوچیک، شلوغ و به‌هم‌ریخته فراری می‌شن.

   ۸ ۰
  14. the director گفت:

   “حالا یه نفر دلش نمی‌خواد بیاد کامنت بده یا حرفی واسه گفتن نداره چه ربطی به گروه‌ها داره؟”
   –خیلی ربط داره. وقتی مهم ترین رکن یه سایت رو ازش میگیرین رو روحیه و انگیزه و علاقه خیلی ها تاثیر میذاره. خیلی ها میرن و خیلی ها هم واسه اعتراض یا کم شدن اشتیاقشون (مثال بارز همین سعید خان) فقط سایتو باز میکنن تا ببینن وضعیت سایت چطوره و به خاطر خود سایت کامنت میذارن.

   “هیچ‌کی به خاطر حذف اون گروه‌ها (که قرار بود خلاء نبود فروم رو پُر کنن) از سایت نرفته.”
   —برعکس.. حذف انجمن خیلی بد موقع بود. اون زمانی که شما می گین خیلی از قدیمی ها و کاربرا واقعا داشتن فعالیت میکردن. جوری که حتی انجمن هم واسشون کم بود و خواستار فروم بودن. ولی تقصیر کاربرا چیه که بعد ۳-۴ سال عهد موقعی که کمترین اشتیاق ممکن هست فروم زدن؟؟ ببین دوست عزیز مسئله خود فروم نیست که… فروم چه بسا مزایا و ویژگی های خیلی بهتری داشته باشه. مسئله زمان بندیه و کاربرا. یه انگیزه باید ایجاد بشه. یه حرکت جدید.. یه بازنگری نو..

   “صفا و همدلی و اینا همه‌ش بهانه است. جو صمیمی و دوستانه رو توی فروم‌ها و پروفایل‌های شخصی هم می‌شه داشت، خیلی هم بهتر، نیازی نیست هم حتماً گروه‌ها برگردن.”
   –درسته میشه داشت… ولی خیلی خیلی زمانبره و الان اصلا خوب نیست که این لفظو بیای. خیلی از دوستی ها از همین انجمن شروع شده. خیلی از کل کل ها و بحث و دعوا و.. تو همین انجمن ها بوده. پس این که بگین بهانه واقعا نشون میده زیاد به انجمن علاقه ای نداشتین

   مسئله رو فقط فروم نبینین… این کاربرا یه ذره انگیره بهشون بدین بهشت میکنن اینجارو.

   ۲ ۰
  15. پارسا گفت:

   وحید جان جوابت همون کامنت قبلیه ;)

   شما خیلی دوست داریبرو تو فروم فعالیت کن
   دلیل کامنتا های سایتو هم صد درصد گروه ها هستن! چون مرکز جمع شدنمون اونجا بود! و چون همه ی بچه ها به عشق گروه ها سایتو باز میکردن وقتی گروها حذف شد خیلی ها رفتن منم میخواستم برم فقط بخاطر خودم موندم چون نمیخوام دیبازی رو ول کنم
   کتیبه نوشتنم حرفی رو حل نمیکنه ;) شما برو با فروم حال کن منو باقی بچه ها هم میریم با گروه ها حال میکنیم

   هرکی نظری داره دیگه به هر حال ممنون که نظرتو گفتی ولی مطمئنا هممون میدونیم که تا گروه ها بر نگردن دوباره اون صمیمیت تو سایت هم بر نمیگرده

   ۱ ۰
  16. پارسای عزیز. مسلما تنها هدف مسئولین سایت برآورده کردن نیازهای هواداران عزیزی مثل شما و دیگر اعضای وفادار دنیای بازی و جلب رضایت شما است. اما بذارید چند مساله رو روشن کنم. البته بنده عددی نیستم و از طرف کسی هم حرف نمی‌زنم. اینا حرفای خودمه، به عنوان یکی از اعضای سایت و کسی که ۱۰ سال خورد و خوراک‌اش خوندن مجله‌ی دی‌بازی بوده.
   ۱. خواهشا فکر نکنید که نویسنده‌های دنیای بازی دارن دلار می‌شمارن. خیر. اکثر بچه‌های دنیای بازی دارن از خوابشون، از تفریح‌شون، از درس‌شون، از کارشون می‌زنن به عشق دنیای بازی و هوادارای باوفایی مثل خود شما. چون بیش‌تر بچه‌های دنیای بازی یا شاغل هستن یا دانش‌جوهای درس‌خون، و تنها عشق‌شون اینه که شما هوادارای عزیز اون‌ها رو با کامنت‌های محبت‌آمیز و البته با پیشنهادها و انتقادهای سازندتون خوشحال‌شون کنید. پس این‌که کل زحمات این عزیزان که دارن از جون و دل مایه می‌ذارن رو به خاطر حذف یکی از امکانات سایت زیر سوال ببرید دور از انصافه.
   ۲. مطمئنا مسئولین سایت از نویسنده‌های بااستعداد و کاربلد استقبال خواهند کرد. شما دوست عزیز هم اگر علاقه به نوشتن دارید، بسم‌الله. می‌تونید در گوشه‌ی بالا سمت چپ صفحه‌ی سایت آگهی خبرنگار شدن در دنیای بازی رو مشاهده کنید. هیچ‌کس نمی‌تونه آزادی عمل و انگیزه‌ی دوستان گلی مثل شما رو ازتون بگیره. فقط روند کار کمی تغییر کرده، همین.
   نه تنها دنیای بازی، بلکه هر سایت دیگری، حتا گیم‌اسپات و IGN هم، بدون کاربراش پوچ و خالی خواهد بود. هیچ‌کس دوست نداره برای سایتی بنویسه که کاربری نداره. هدف همه‌ی اعضای سایت هم راضی نگه داشتن شما عزیزانه. پس خواهشا ما رو هم‌راهی کنید و به کسانی که به عشق شما دارن کار می‌کنن اعتماد داشته باشید.

   ۰ ۰
  17. @ پارسا
   نصف حرفات واقعا بدون منطقه. ۹ ماه پیش که گروه ها بود، تعداد کامنت های سایت زیر ۱۰ تا بود. یادمه تو اسکایپ به شوخی گفتیم بریم با اکانت های دیگه کامنت بذاریم بحث راه بندازیم گرم بشه سایت (که هیچوقت عملی نشد…یادم نیست چرا) اون موقع گروه ها بود…الانم گروه ها نیست. نمی گم نبود گروه ها باعث بیشت شدن کامنت ها شده…کلا تاثیری نداره.
   دوم
   اما تا چه حدو اندازه تو این کار موفق بودن فقط ماها میدونیم!
   نه…شما نمی دونین…با وجود مشکلاتی که تا الان به صورت مرتب به وجود اومده، همین که الان سایت به راه هست و آپدیت میشه، خودش بزرگترین موفقیته
   سوم
   گروه ها محفل صمیمی کاربر ها بود.
   تعریفت از صمیمی چیه؟ اینکه زشت ترین تصاویر رو تو گروه بذارن و تو گروه به فن های کنسول دیگه آزادانه فحش بدن و هر حرفی بزنن صمیمی بودن رو میرسونه؟ فیس بوک هست…اپلیکیشن های موبایل هست…امکاناتشون هم خیلی بهتر از گروه ها است. اونجا حیلی بهتر می تونین صمیمی باشین (اگه این تعریف صمیمیته)
   زمانی که گروه ها بود، انقدر روی بچه ها باز شده بود که هر حرفی رو میزدن. انگار نه انگار که اینجا یه سایته. بعد یه مدت همون حرفا اومد تو کامنت ها. حرفایی که واقعا زشته و یکی از بیرون بیاد آبروی سایت میره. این هم از همون فواید جو صمیمی بود. وقتی جنبه نیست، بهتره از ریش و بن کنده بشه. هنوز اون افتضاحی که سر خبر اردر پیش اومد یادمون نرفته.
   در کل…اگر شما بخاطر سایت میاید و به دیبازی علاقه دارید، پس منتی سر ما نذارید که من هم موندم….ولی می خوام برم… و غیره. ما بد. ما ضعیف. شما به ما چیکار داری؟ اگه سایتو دوست دارید بیاید. ما مسلما خوشحال میشیم.
   والسلام

   ۵ ۰
  18. پارسا گفت:

   اگه کسیم اینطوری ازم انتقاد میکرد میگفتم بی منطقیه :lol:

   در هر حال تعریف من از صمیمت بحث های جنسی نیست خیالت راحت ;)
   منتی هم نزاشتم رو سر کسی منت میزاشتم نه خبر میزاشتم نه ۲ تا مقاله میدادم بیرون فقط دارم میگم دیبازی ازین بدتر شه بای بای میکنم به خودمم ربط داره و مخاطبم هم دوستامن که براشون ارزش دارم از شماهم انتظار جواب درباره ی این مسئلرو ندارم ;)
   همین که چنتا بحث گیمی داشتیم تو گروه ها برام کافی بود ولی هیپکس دوست نداره دفتر خاطراتش تو سخت ترین مراحل بسته بشه

   ۲ ۰
 14. silver گفت:

  به شدت تایید میشه!
  به شدت…

  ۵ ۰
  1. MAJID KHARATHA گفت:

   جناب اقای Vahid من کاملا با نظر شما مخالفم من به شخصه یکی از دلالیم برای امدن به سایت به جرات میگم گروه بود البته به جرات میگم بیشتر دل خوشی بچه ها به اینجا فقط بخاطر گرو ها بود چون واقعا فضای بی نظیری داشت فقط مثل اینکه شما هستید مخالف این گروه ها بودید و هستید بزرگترین اشتباه دی بازی حذف گروه ها بود من خودم به شخصه وقتی خواستم تو فروم عضو شم واقعا دل چرکین بودم اما بازم گفتم امیدوارم اونجا هم مثل گرو ها بشه اما جدا میگم اصن رغبتی نمیکردم فعالیت زیادی کنم فقط ۳ یا ۴ پست برای همیشه اونجا رو بی خیال شدم به نظر من بزرگترین و خوشحال کننده ترین خبر بری بچه ها بازگشت گرو ها هست اشتباهی که دی بازی مرکتب شد و اگر این اشتباه رو جبران نکنه بد ضربه میخوره واقعا دی بازی قبلا چی بود الان چی شده به بدترین سایت خبری گیم تبدیل شده البته به جرات میگم بزرگترین برگ برنده دی بازی همین کاربراش هستند که هر چند که تو نسل جدید سایت اونم داره کم کم کاربری گی فای به اینجا اضافه میشه جدا از دست اندرکاران سایت میخوام نزارن این فضا این کاربر ها مسموم کنند انصافا خیلی حرف برای گفت دارم و داریم اما کو گوش شنوا واقعا دی بازی برای من و دوستان قدیمی یه سایت عادی نیست یه سایتی که صبح تا شب پاش بودیم غم و شادیمون با هم بوده کل کل ها جر و بحث های کردیم تو این سایت حتی دعوا جرو بحث ها و تک تک لحظاتش برامون شیرین بوده من به شخصه صبح که چشمو از خواب باز میکردم اولین سایتی که باز میکردم دی بازی بوده دی بازی برای کاربرهای واقعیش و قدیمیش خیلی مهمه تو رو خدا تو رو به اون کسی که میپرستید اینقدر سر سری نگیریدش از دی بازی قبلا فقط یه اسم مونده و با یه عده از رفقا قدیمی با سابقه واگرنه این دی بازی بود نبودش برای من فرقی نمیکنه چرا باید بهترین و بزرگترین سایت گیم یه این روز بیفته حالا شما بیاید هی بگید سورپرایز داریم این حرفا انصافا میگم تو زمان مدیریت قبلی یکی از بهترین و بزرگترین قدمی ها که برداشته شده همین به وجود اوردن گرو ها بود که واقعا من نمیدونم رو چه فکری رو چه برنامه ریزی این گرو ها حذف شدن و جدا میگم قبل رفقا اینجا بلا استثنا همه شکست به هر حال من و رفقا دیگه اینهمه گفتیم چیزی هم که مشخصه همه کاربرها به جز شخص اقا وحید خواستار بازگشن این گرو ها هستن این از همه چیز برای ماها مهم تره از هر سورپرایزی که شما فکرشو بکنید

   ۱ ۰
 15. BATMAN گفت:

  حتما شنیدین که یارو نژاد دو یا چند رگه داره و خیلی هم موفق و خاصه! اصولا همینطوره و اونهایی که از چند نژاد بوجود اومدن آدمهای خاصی میشن حالا چه در زمینه ظاهر، رفتار یا یه هنر و تخصص
  باب کین بتمن رو با الهام از دو فیلم محبوبش (خفاش ۱۹۲۶ و زورو ۱۹۲۰ ) خلق کرد، برای پروازش هم از ایده پرواز داوینچی الهام گرفت که نتیجه کار شد خلق یه ابرقهرمان خاص و استثنایی
  اما حیقیته دیگه ای هم هست!
  تو مجله ای که چند دهه قبل منتشر شد و به فارسی هم برگردانده شده (مجله فارسیش هم منتشر شده) مطلبی با عنوان بتمن شیفتگی در نه دوران به چاب رسید که بتمن رو از ابتدا و اساسی بررسی میکنه
  قسمتی از مطالب مجله “در سال ۱۹۰۸ داستانی از مرد خفاشی (مردی که ظاهری با هیبت خفاش دارد) نوشته و بعد تئاتر آن اجرا شد، سرانجام در سال ۱۹۲۶ بصورت سینمایی (صامت) ساخته و در سال ۱۹۳۰ بازسازی شد، در واقع میتوان اولین حضور “BATMAN” یا “مرد خفاشی” را در آثار آن دوران یافت”
  این دو فیلم رو دیدم و باید گفت واقعا همینطوره! در اونجا مردی با ظاهر خفاش که شبها پرواز میکنه و حتی مثل بتمن از قلاب هم استفاده میکنه و جالب تر اینکه یه علامت هم داره که دقیقا آرم خفاشه و پیغام خودش رو بوسیله اون ارسال میکنه
  پس میشه گفت بتمن یا مرد خفاشی از همون ابتدا یه اصل و ماهیت مختص به خودش داشته که بعدها با الهام از شخصیت زورو به تکامل میرسه و تبدیل میشه به یک ابرقهرمان
  باب کین یه هنرمند باهوش و خلاق بود که میدونست چی میخواد و چی باید خلق کنه

  ۳ ۰
 16. navid گفت:

  انصافا انجمن ها عالی بودن بیشترین خاطره ها از دی بازی حداقل برای من این انجمن ها بود.

  ۹ ۰
 17. BATMAN گفت:

  صحنه ای از فیلم خفاش ۱۹۲۶
  http://uupload.ir/files/ovw3_bat.jpg

  ۱ ۰
 18. Bruce . wayne گفت:

  مقاله جالبی بود ولی در مورد اون نور باید بگم که اون نور بتوینگه و آلفرد هم بخاطر نور صورتش رو نگرفته بلکه به خاطر باد و بورانیه که ایجاد کرده . . .
  بعدشم جاداره بگم بتمن قبل از اینکه خفاش باشه یه انسانه که فقط پشت نقاب خفاش قائم شده. . . .

  ۲ ۰
  1. در مورد اون بت‌موبیل درسته بت‌وینگ بودش
   لعنت بر آرکام نایت که تار و پودشو با بت‌موبیل ساختن
   رفتم دوباره دیدم فیلمشو :۲۴:
   ولی اون باد و بورانش رو موافق نیستم :۲۴:

   ۰ ۰
 19. Milad RFM گفت:

  خفاش فقط یه نماده. این حرف که بتمن هر چی داره از خفاشها داره غلطه.
  بتمن یه نینجا هست که توسط راس الغول اموزش دیده. غیب شدنها و حقه های انفجاری و… همش از نینجا ها میاد.
  تکنیک های نینجا رو با خفاش ها ترکیب کرده و شده بتمن.
  اینکه شنل عمل نمیکنه ناامید کننده نیست. شما یه پاراگلایدر در نظر بگیر. اون شنل بتمن هم معمولی نیست بلکه توی فیلم ساخته شده.

  ۰ ۰
  1. بدون شک قدرت خودش خیلی تاثیر داره و بدون اون‌ها هم هیچی نمی‌شده
   اما خب گفتم
   متودهاش تاثیر نداشته و به یک چیز ترسناک‌تر نیاز داشته تا بترسن ازش که خفاش‌ها میشن
   توی پایان ۱۰۰ درصد آرکام نایتم Gordon میگه که خلاف‌کارا باید از چیزی بترسن تا جلوی خلاف گرفته بشه

   ۰ ۰
 20. علیرضا جان دستت درد نکنه و خسته نباشی.واقعاً مقاله ی جالبی بود و زاویه ی جدیدی بتمن مورد بازبینی قرار گرفت.

  ۰ ۰
 21. Farbod گفت:

  مرسی آقای قاسمیان مقاله خوبی بود خسته نباشی

  ۰ ۰
 22. EvLorD گفت:

  کاری به اینکه بتمن چقدر شبیه خفاشه ندارم، ولی بتمن بهترین کارآگاه دنیا نیست قطعاً! این عنوان از آن آقام شرلوک هلمز می باشد :۱۸:

  ۰ ۰
 23. TOMAS گفت:

  شرمنده دیر وارد بحث شدم…
  کاربری که میگن بتمن کپی زورو هست باید بگم که اولا زورو خودش کپی از رابین هوده (مبارزه با ظلم و کمک به فقرا) که فقط ظاهرش تغییر کرده. که همین ظاهر هم (کلاه و شمشیر و شنل کوتاه و باقی مخلفاتش) از یه سری شخصیت دیگه برداشته شده زورو… در هر صورت چه بتمن کپی باشه چه نه زده رو دسته زورو..
  ممنون…

  ۰ ۰