توسط طه رسولی در ۲۷ تیر ۱۳۹۴ , ۱۱:۳۰

شکی وجود ندارد که ژوکر (جوکر) یکی از محبوب‌ترین آدم‌بدهای تاریخ قصه‌های ابرقهرمانی است. البته کسانی که اهل کتاب‌های کمیک بتمن باشند با آدم‌بدهای دیگر قصه‌های بتمن بیش‌تر آشنا هستند. ژوکر در بیش از نیمی از قصه‌های بتمن حضور ندارد. اما وقتی قرار است خارج از مدیوم کتاب کمیک قصه‌ای راجع بتمن تعریف کنی خیلی جسارت می‌خواهد که ژوکر را وارد نکنی. به هر حال مخاطب عام بتمن با دیدن ژوکر غش و ضعف می‌رود. شما را ارجاع می‌دهم به تریلری که از فیلم Suicide Squad در کمیک کان نشان داده شد که بعد از حضور Jared Leto در تنها یک فریم و بدون این که هنوز چیزی گفته باشد مردم سوت کف‌شان به راه بود!

در «شهر آرکام» با این که قرار بود دکتر استرنج آدم بد اصلی باشد ژوکر وارد شد. در «ریشه‌های آرکام» هم قرار بود Black Mask آدم‌بد اصلی باشد اما نتوانستند از خیر ژوکر بگذرند. خیلی برای‌ام جالب بود که در «شوالیه‌ی آرکام» قرار است چطور ژوکر وارد بشود؟ آیا سازنده‌های بازی مانند کریستوفر نولان آن‌قدر جسارت دارند که بتمن بدون ژوکر بسازند؟

جواب سوال‌ام را در ثانیه‌ی اول از فصل افتتاحیه‌ی بازی گرفتم!

1

قابلیت مبارزات دو نفره را هر چند وقت یک بار با کاراکترهای مختلف مانند نایت‌وینگ، رابین یا کت‌وومن می‌بینید که بسیار کم است! کاش این کاراکترها بیش‌تر به هم می‌خوردند.

سِر آرکام نایت!

یقین دارم که هر چیزی از قصه‌ی «شوالیه‌ی آرکام» که قابل لو دادن باشد را از قبل می‌دانید. به همین دلیل سودی ندارد که راجع به قصه چیزی بگویم. هر حرف اضافه هم ممکن است داستان بازی را لو بدهد. به همین دلیل در مورد کلیت آن اظهار نظر می‌کنم. بازی‌های بتمن قصه‌های‌شان چندان چفت و بست ندارد. اصولا قصه‌ی محکمی لازم ندارند. همین که آدم‌بدها را کنار هم ببینید و هر کدام‌شان انگیزه‌ای در گیم‌پلی ایجاد کنند کفایت می‌کند. در شوالیه‌ی آرکام هم این موضوع به خوبی برقرار است. همه جمع‌شان جمع شده و برای بستن پرونده‌ی هر کدام باید کارهای مخصوص به خود انجام بدهید. دیالوگ‌ها عالی هستند و کاراکترها کاملا به موقع و سر جای درست‌شان در بازی وارد می‌شوند.

مهم‌ترین ویژگی قصه‌ی بازی همین «شوالیه‌ی آرکام» بود و سازنده‌های بازی خیلی روی‌اش مانور می‌دادند که ما برای اولین بار این کاراکتر را در دنیای بتمن وارد کردیم. متاسفانه دقیقا همین شوالیه‌ی آرکام مهم‌ترین نقطه ضعف داستان بازی است. شوالیه در طول بازی کارش فقط و فقط فریاد کشیدن در بی‌سیم است که چرا تانک‌ها منفجر می‌شوند و سربازها نمی‌توانند از پس بتمن بربیایند. اگر از کمیک‌بازهای قدیمی بتمن باشید قطعا مثل من در اولین برخورد با شوالیه هویت او را حدس خواهید زد و مهم‌ترین گره‌گشایی داستان برای‌تان بی‌ارزش می‌شود.

اما تقریبا هر چیز دیگری در داستان وجود دارد که به شوالیه مربوط نمی‌شود خوب است، تمام چیزهایی که نمی‌شود راجع به آن‌ها صحبت کرد!

2

شهر گاتام یکی از زنده‌ترین دنیاهایی است که تا به حال در یک بازی رایانه‌ای دیده‌اید.

حس خوب بتمن بازی

بازی‌های بتمن «راک‌استدی» به داستان‌شان معروف نیستند، به گرافیک‌شان هم معروف نیستند. فقط و فقط به خاطر گیم‌پلی غنی و لذت‌بخشی که دارند جزو محبوب‌ترین بازی‌های نسل پیش به حساب می‌آیند. در شوالیه‌ی آرکام همه چیز چند صد برابر بهتر شده است. از نظر روند بازی، طراحی مراحل، ماموریت‌های جانبی، مکانیک‌های متنوع و ضربآهنگ در نسل حاضر هیچ بازی‌ای را ندیده‌ام که با شوالیه‌ی آرکام بتواند رقابت کند. همه چیز بی‌نقص پیاده‌سازی شده و بهتر از این نمی‌شد بتمن ساخت. البته لازم به ذکر است که من نسخه‌ی پلی‌استیشن۴ را بازی کردم و کاری به نسخه‌ی PC ندارم. در طول ۵۰-۶۰ ساعتی که شوالیه‌ی آرکام بازی کردم حتا یک بار هم باگ و ایراد ندیدم.

بازی اصلی دو شخصیت قابل بازی دارد: بتمن و بت‌موبیل. با گیم‌پلی و مکانیک‌های مربوط به کاراکتر بتمن سال‌هاست که آشناییم. بتمن در شوالیه‌ی آرکام تفاوت بنیادینی با بتمن‌های قبل ندارد. یکی دو گجت جدید به کلکسیون‌اش اضافه شده و قدرت پرواز کردن‌اش بالا رفته. هم‌چنین به لطف لباس ترسناک جدیدش می‌تواند دشمن‌ها را بترساند و با قبلیت فوق‌العاده باحال و به دردبخور Fear Takedown تا ۵ دشمن را از پا دربیاورد.

کاراکتر بتمن در «شهر آرکام» کامل بود و هر چالشی که می‌شد، برای قابلیت‌های بی‌شمارش طراحی کرده بودند. به همین دلیل وقتی دقیقا همان کاراکتر در «ریشه‌های آرکام» برگشت، طرفداران احساس کردند همه چیز تکراری است. اما در «شوالیه‌ی آرکام» با اضافه شدن یک کاراکتر جدید به نام بت‌موبیل این حس کاملا برطرف شده است.

3

تعداد ۲۴۳ عدد معما توسط ریدلر برای‌تان در شهر پراکنده شده که ساعت‌ها طول می‌کشد تا پیدا و حل‌شان کنید. در این میان معماهایی که به بت‌موبیل ربط دارند بسیار بهتر و خلاقانه‌تر هستند.

من، بت‌موبیل

بت‌موبیل را می‌توانید سایدکیک بتمن یا کاراکتر دوم بازی محسوب کنید. کاراکتری با قابلیت‌های منحصر به فرد که آن‌ را تبدیل به یکی از خاص‌ترین کاراکترهای تاریخ بازی‌های رایانه‌ای می‌کند. مشابه بت‌موبیل را تا به حال در هیچ بازی‌ای ندیده‌اید. بت‌موبیل یک ماشین است که با آن می‌توان مانند NFS در خیابان‌های شهر گاتام جولان داد، با زدن یک دکمه تبدیل به تانکی می‌شود که در همه جهت حرکت می‌کند و تیر می‌زند، مخفی‌کاری می‌کند، سکوبازی می‌کند، معما حل می‌کند و در بسیاری از بخش‌های بازی بتمن و بت‌موبیل باید با هم هم‌کاری کنند تا از سد چالش‌های بازی بگذرند. فصل نفوذ به مخفی‌گاه شوالیه‌ی آرکام که همکاری زیادی بین بتمن و بت‌موبیل می‌طلبد یکی از بهترین فصل‌های بازی‌های اکشن ماجرایی است.

یکی از عادت‌های قدیمی من این است که وقتی یک بازی را خیلی دوست دارم تا پیش از بازی کردن‌اش نه تریلری از آن تماشا می‌کنم و نه نقدی می‌خوانم. به همین دلیل وقتی برای اولین بار کنترل بت‌موبیل در بازی به من داده شد به شدت غافل‌گیر شدم. در همان اولین برخورد از بت‌موبیل خوشم آمد و بعد از ۶۰ ساعت بازی هم‌چنان از بازی کردن با آن لذت می‌برم.

بازی با بت‌موبیل تجربه‌ی بتمن بازی کردن را زمین تا آسمان متفاوت کرده است. حضور بت‌موبیل باعث شده کلی معمای جدید در بازی وارد بشود، باعث شده دشمن‌های جدید سر راه بتمن قرار بگیرند، ساختار مراحل را عوض کرده و در نهایت باعث شده نقشه‌ی شهر چندین برابر بزرگ‌تر بشود که همه‌ی این‌ها به بهترین نحوه به لذت بردن شما از بازی کمک می‌کنند. بخش‌های مبارزه در بت‌موبیل کاملا جدید هستند. درست مانند مکانیک مبارزه‌ی نفر به نفر ساده‌ای که برای اولین بار در «تیمارستان آرکام» معرفی و تبدیل شد به یکی از استانداردهای اکشن، مکانیک جنگ با بت‌موبیل هم ساده و بسیار کارآمد است. قوانین اکشن بت‌موبیل فرقی با اکشن بتمن ندارند. اخطار آبی رنگی از طرف تانک‌های دشمن به شما می‌فهماند حمله‌ای در کار است و باید خودتان را کنار بکشید. از پا در آوردن پشت سر هم دشمن‌ها خطی را پر می‌کند که قابلیت‌های ویژه‌ی بت‌موبیل را فعال می‌کند. پیش‌بینی می‌کنم تقلید از این مکانیک جدید را هم در آینده زیاد ببینیم.

چالش‌هایی که ریدلر برای بت‌موبیل طراحی کرده به نظر من لذت‌بخش‌ترین لحظات بازی بودند. مسابقه‌ی ماشین‌سواری با سرعت بالا، تله‌های کشنده و مکانیزم‌هایی که توسط شما فعال می‌شوند چنان تجربه‌ی جدیدی بود که آرزو می‌کردم به این زودی‌ها تمام نشوند و تعدادشان بیش‌تر باشد. نمی‌دانم چرا تا به حال کسی بازی‌ای با محوریت یک ماشین طراحی نکرده بود که مثل بتمن مخفی‌کاری کند، مثل مارکوس تیراندازی کند، مثل لاراکرافت با چنگک از سکوها آویزان بشود و مثل ماشین‌های «تویستد متال» بزند دشمن‌ها را بترکاند.

4

تعداد کاراکترها به قدری زیاد است که به سختی مجالی برای خودنمایی شخصیت‌های معروفی هم‌چون پنگوئن، دوچهره یا کت‌وومن پیدا می‌شود.

شهر گناه

دشمنی که در این بازی رو در روی بتمن و بت‌موبیل قرار گرفته نه «مترسک» است و نه «شوالیه‌ی آرکام». شما در طول بازی باید علیه «شهر گاتام» بجنگید. شهری که به لطف طراحی مرحله‌ی فوق‌العاده‌ی راک‌استدی یکی از بهترین نقشه‌هایی را دارد که در بازی‌های Open World تجربه کرده‌اید. سازنده‌های بازی نقشه را بدون دلیل بزرگ نکرده‌اند. همه‌ی گوشه و کنارهای شهر برای‌تان چالشی به همراه دارند. فرقی نمی‌کند که در خیابان قدم می‌زنید، با بت‌موبیل در فاضلاب‌ها می‌رانید، روی پشت‌بام‌ها هستید و یا دارید در آسمان گاتام پرواز می‌کنید؛ همواره کاری برای انجام دادن هست!

بازی مثل قبل جای بسیاری ازماموریت‌های جانبی را به شما نمی‌گوید. البته راست‌اش را بخواهید من شخصا اصلا دوست نداشتم بدانم. دوست داشتم سوار بت‌موبیل بشوم، بدون هدف خاصی در شهر بچرخم، از رانندگی لذت ببرم و سر راهم هر چیزی که دیدم را دنبال کنم. این طوری بود که ماموریت‌های «دوچهره»، «فایرفلای»، قتل‌های زنجیره‌ای، آتش‌نشان‌های اسیرشده و بسیاری از تروفی‌های ریدلر را بدون این که دنبال‌شان باشم پیدا می‌کردم. این یعنی نهایت لذت از گشت و گذار در یک دنیای باز و غرق شدن در یک بازی.

خیابان‌های شهر طوری طراحی شده‌اند که هم می‌شود در کابوس‌های «مترسک» در آن‌ها مسابقه داد، هم هنگام رویارویی با تانک‌های کبرا مخفی‌کاری کرد! مطمئن باشید طراحی نقشه‌ای مانند گاتام که هم مناسب پیاده‌روی باشد، هم مناسب رانندگی دیوانه‌وار و هم پرواز کردن کار بسیار مشکلی است. نقشه‌ی این بازی را اصلا نمی‌شود با نقشه‌ی بازی‌های Open World دیگر مانند «فرقه‌ی اساسین» یا «ویچر» مقایسه کرد.

جای خالی

خارجی‌ها اصطلاحی دارند که این‌جا خیلی به کار می‌آید: «لطفی به خودتان بکنید و این بازی را بازی کنید.» اگر گیمر هستید و می‌خواهید از بازی کردن لذت ببرید به این راحتی از خیر شوالیه‌ی آرکام نگذرید. بعد از لطف اول می‌توانید لطف دیگری در حق خودتان بکنید و این بازی را سر فرصت و با حوصله تمام کنید. شوالیه‌ی آرکام را نساخته‌اند که دو شبه تا ته‌اش بروید.

مجموعه‌ی «آرکام» راک‌استدی یک پایان‌بندی باشکوه دارد. البته کلی DLC و محتوای جانبی برای‌اش عرضه می‌شود تا جای خالی‌ای که پس از تمام شدن بازی در زندگی‌تان ایجاد می‌شود را پر کنند. این بازی همه چیزش با هم جور است و تنها ایرادی که می‌توان به آن گرفت این است که تمام می‌شود.

توجه داشته باشید که نقد بازی Batman: Arkham Knight سایت دنیای بازی با توجه به نسخه‌ی PlayStation 4 آن نگارش شده است.

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۰۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

102 Replies to “در میان جنایتکاران | نقد بازی Batman: Arkham Knight”

 1. Moein Alizade گفت:

  نمره ی شما محترمه بالاخره این بازی از خیلی سایت ها نمره ی کامل گرفته ولی خیلیا نمره ی ۷گیم اسپات رو برای خودشون ملاک قرار میدن،برای من اینطور نیست و با تجربه ی خودم بهش نمره میدم.
  ممنون بابت نقد ولی به موسیقی و صداگذاری و موشن کپچر اصلأ نپرداختید.

  ۵ ۰
  1. Vahid گفت:

   موسیقی، صداگذاری و موشن‌کپچر اجزای مهمی توی بازی نیستن؛ معمولاً هم توی تمام بازی‌های پُرخرج AAA این موارد کم‌نقص هستن در نتیجه نیازی هم نیست صحبت اضافی در موردشون بشه.

   ۲ ۰
 2. Amin Hosseini گفت:

  من هنوز بخاطر مشکلات نسخه pc نتونستم بازی رو بگیرم و بازی کنم! نقد عالی و مختصر و مفید بود و کسایی که هنوز برای خرید دودل هستند میتونند با استفاده از نقد شما تصمیمشونو قاطع بگیرند، تشکر بابت نقد خوبتان.
  *** فقط از دوستان خواهشمندم داستان بازی رو لو ندند یا قبلش اطلاع بدند که اسپیوله کامتاشون، ممنون ***

  ۰ ۰
 3. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  تکشر از اقای رسولی !
  نقدتون واقعا عالی بود .

  ۱ ۰
 4. King-Amir گفت:

  ممنون اقای رسولی :۱۵:
  هنوز صبر کردم یکم ارزون تر بشه بعد بخرمش :11:
  هنوز این شاهکار رو بازی نکردم که بخام بهش نمره بدم
  ولی همین ۱۰ شایستشه

  ۱ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   نه شایسته نیست.
   بازی مشکلات خودشو داره.

   ۲ ۰
  2. King-Amir گفت:

   من هنوز بازیش نکردم

   ۰ ۰
 5. FUHRER گفت:

  فعلا که نمیتونیم اینو بازی کنیم ولی این نقد خیلی کمک کننده بود دودل بودم سراغش برم یا نه که مطمئن شدم

  ۱ ۱
 6. AnGel Of Death گفت:

  “شهر گاتام یکی از زنده‌ترین دنیاهایی است که تا به حال در یک بازی رایانه‌ای دیده‌اید.” من زنده بودنی در شهر ندیدم در واقع بهتر هست بگیم شهر مرده آرکام که در آن به جز جنایتکاران که تک تک خیابان های شهر را تصرف کرده اند موجود دیگری را نمی توان یافت مگر گسانی که در دام این جنابت کاران اسیر شده اند و وظیفه شوالیه تاریکی است که آنها را از چنگ این جنایتکاران نجات دهد در واقع من بیشتر دوست داشتم مردم عادی داخل شهر بودند تا اینکه یک نفرم پیدا نکنی اگر اینطوری بود بازی لذت بخش تر میشد الان بتموبیل رو برمیداری میزنی همه رو می ترکونی میری جلو چیزی هم نیست نگرانش باشه ولی وجود مردم عادی یه خورده روند گیم پلی رو تغییر میداد

  همونطور که شما خودتون هم اشاره کردین به نظر من هم وجود آرکام نایت یک فاجعه بود برای این قسمت :۲۳: اصلا شخصیت پردازی خوبی نداشت ( لا اقل برای من که زیاد با بتمن آشنا نبودم و کلا به جز سری فیلم هاش نه سراغ کامیک بوک هاش رفتم نه چیز دیگه ) بهتر بود یه مقدار شخصیت پردازیش بهتر بود :۲۳: به قول آقای رسولی فقط صداش از پشت بیسیم میاد و در نهایت چند بار میبینیمش

  بتموبیل : :11: :۲۳:

  اول بازی که شروع میشه بتموبیل خیلی شمارو اذیت می کنه برای من که اینطوری بود اینکه اجبارا باید از بتموبیل در ۹۰% مراحل بازی استفاده کنید واقعا یک ضجر به تمام عیار هست من نمی دونم سازنده ها چی فکر کردن بتموبیل می تونست مثل سایر گجت ها در کناری قرار بگیره و اگر دوست داشتین استفاده کنین دوست نداشتین استفاده نکنید کلیه مراحل اینطوری بود که شما باید یه راهی پیدا کنید بتموبیل رو به محل ماموریت برسونید و تمام :۲۳: در این حین یه کم مبارزات هم بود که به نظر من برای بتمن خیلی میزانش کم بود هموطنور که قبلا هم گفتم ۶۰-۷۰ درصد بازی حول بتموبیل می چرخه یعنی یا باید با بت موبیل یه مرحله رو برین یا از اول تا آخر بازی باید راه آمدن بتموبیل رو باز کنید که این به نظرم خیلی خسته کننده بود بعد یه مدت در کل سواری با بتموبیل بسیار لذت بخش بود خیلی لذت بخش اما متاسفانه به دلیل استفاده نا به جا ازش این تجربه رو براتون زهر مار می کنه راک استدی :۲۳:

  مبارزات عالی کار شده هیچ اشکالی نمیشه از مبارزات گرفت برای من که اولین قسمت بود با بتمن همراه میشدم بسیار بسیار لذت بخش بود هر منتقدی هم بخواد از مبارزات ایراد بگیره باور کنید مریض هست کمبو های بسیار زیبا و هیجان انگیز و استفاده از گجت های بتمن در مبارزات بسیار لذت بخش بود :۱۵:

  باس فایت ها افتضاح :۲۳: کلا شما باس فایتی در بازی نمیبینید خون شما رو به جوش بیاره
  “اسپویل”
  .
  .
  .
  .
  باس فایت اصلی بازی هم که با آرکام نایت هست ۳ رویارویی شما با آرکام نایت در پیش دارین که با بتموبیل هست متاسفانه هر سه تاش و کاملا بولشت :۲۳: اصلا شخصیت آرکام نایت موجب افت کل بازی شده بود فقط یه رویارویی آخری با آرکام بود که اونم بولشت من موندم حد اقل یه کم بار احساسی یکم مبارزه یکم … اضافه می کردین به اون رویارویی با آرکام نایت حد اقل واقعا افتضاح بود هیچ مبارزه ای نداشت فقط می پردی طرفش بتمن ۲-۳ کلمه از کجاش نمی دونم در میورد می گفت دفعه سوم طرف راضی می شد یعنی چی اصلا؟ مگه داریم؟ مگه میشه؟
  “پایان اسپویل”

  دشمنان دیگر بتمن هم در این شماره نقش خیار چنبل و گوجه فرنگی رو به خوبی ایفاء کردن نمی دونم راک استدی با چه تفکری سعی نکرد دشمنان اصلی بتمن رو در مین استوری بگنجونه و حد اقل استفاده رو ازشون بکنه واقعا پتانسیل بالایی داشت این عنوان به نظر میرسه از نظر داستانی فقط سمبل کردن گفتن یه چیزی بسازیم بدیم بیرون مخصوصا با نقش پویزن ایوی اصلا حال نکردم این همه راه برای از بین بردن سموم بودش بعدش میان از کرپ ترین راه استفاده می کنن کسانی که بازی کردن می دونن کجا رو اشاره می کنم :11:
  خیلیا سعی می کنن اشکالات بازی رو نادیده بگیرن و راک استدی و بتمن براشون یه قدیس شدن ولی برای من اینطوری نبود مشکلات بازی رو دیدم و برا اساس همون ها قضاوت می کنم حالا مشکلات نسخه PC که بماند اونارو نمیشه بیان کرد

  با همه احترامی که به آقای رسولی دارم ولی از نقد لذت نبردم :۲۳: اصلا خوب نوشته نشده بود و معلوم بود فقط سمبل شده و برای این بوده که از سرشون باز کنن این بتمن رو نمره هم افتضاح دادن به بازی آقای رسولی من فقط مشکلات رو گفتم چون خیلی ها هستن خوبی های بازی رو بسیار از من بهتر توضیح می دن ولی هیچ کدوم به این مسایل اشاره نخواهند کرد
  در کل با یک بازی نسل هشتمی کامل طرف هستیم ولی با مشکلات بسیار امام ارزش داره وقتتون رو حتی برای ۱۰۰ کردن عناون هم بزارین من به شخصه گذاشتم و پشیمان هم نیستم اما نظرم خیلی با بقیه تفاوت داره در ابتدای بازی خیلی جذب شدم و گوتی رو حق این عنوان می دونستم ولی به اواسط بازی که رسیدم حتی کاندید شدن برای گوتی رو هم حق این عنوان نمی دونم در برابر عناوین بزرگ دیگه

  نمره: ۷/۱۰ با ارفاق

  ۲۷ ۰
  1. Bruce . wayne گفت:

   قشنگ یک ساعت داشتم تایپ میکردم یهو همش پرید :۱۲: :'(
   خلاصه کامنتم این بود که نمره ات خیلی بی انصافیه،همین . . .

   ۲ ۰
  2. I AM ALONE گفت:

   میگی بتموبیل تو ماموریت ها مثل سایر گدجت ها انتخابی بود؟
   مگه سایر گدجت ها انتخابی هستن؟ چند تا ماموریت برات اسم ببرم که برای رد کردنشون مجبور بودی از یه گدجت استفاده بکنی؟ چند تا ماموریت بود که به خاطر رد کردنشون مجبور میشی بری گدجت مخصوصش رو پیدا کنی تا بتونی با اون مرحله رو رد کنی؟
   بدترین ایرادی که به بازی میگیرن همین زوری بودن بتموبیله
   چند درصد از مراحل مجبورت می کنه از بتموبیل پیاده بشی و تو یه جزیره ی پر از تانک و نفربر دنبال یه چیزی بگردی؟
   چند درصد از مراحل بازی مجبوری از بتموبیل پیاده بشی چون ماموریت تو فضای بسته است؟
   اگه بخوای این شکلی نگاه کنی اصلا از همه بدتر Batsuit جدید بود چون بازی مجبور می کنه ازش استفاده کنی وگرنه ماموریت ها رو نمی تونی رد کنی!

   ۵ ۰
  3. «من زنده بودنی در شهر ندیدم در واقع بهتر هست بگیم شهر مرده آرکام که در آن به جز جنایتکاران که تک تک خیابان های شهر را تصرف کرده اند موجود دیگری را نمی توان یافت مگر گسانی که در دام این جنابت کاران اسیر شده اند و وظیفه شوالیه تاریکی است که آنها را از چنگ این جنایتکاران نجات دهد در واقع من بیشتر دوست داشتم مردم عادی داخل شهر بودند تا اینکه یک نفرم پیدا نکنی اگر اینطوری بود بازی لذت بخش تر میشد الان بتموبیل رو برمیداری میزنی همه رو می ترکونی میری جلو چیزی هم نیست نگرانش باشه ولی وجود مردم عادی یه خورده روند گیم پلی رو تغییر میداد»

   البته زنده بودن که نباید حتماً مثل GTA V باشه. فکر می‌کنم مقصود از «زنده بودن» در اینجا، این بوده که بگه محیط الکی گنده نشده و راک‌استدی نیمده دو تا علف رو ۱۰۰ جا کپی/پیست کنه بگه ما هم بلدیم نقشه‌مون رو گنده کنیم. همون‌طور که تو نقد هم اشاره شده هر قسمت شهر یه چالش و مرحله‌ای داره یه معمایی داره یه بیوگرافی‌ای داره و این یعنی بْعدی دیگر از زنده بودن.

   اتفاقاً خیلی بهتر شد که مردم عادی نیستن مثل همیشه. اصلاً اگه مردم عادی بود داستان بازی زیرسوال می‌رفت. مترسک شهر رو کلی بمب گذاشته توش و مردم مجبور شدن فرار کنن ازش؛ بنابراین مضحک بود اگه مردم عادی هم داخلش بودن.

   دلیل دوم مضحک بودن مردم عادی توی شهر برمی‌گرده به این که اون موقع مجبور بودیم با احتیاط رانندگی کنیم. چرا؟ چون که قانون بتمن No Gun, No Kill هست و نباید کسی رو بکشه. اون موقع تا یکم با بت‌موبیل حرکت می‌کردی هی بازی ریستارت می‌شد. بازی قبل از واقعی بودن، بهتره واقعاً «بازی» باشه. این که چرا مردم عادی توی بازی نیستن کجاش ایراد محسوب می‌شه؟

   «اول بازی که شروع میشه بتموبیل خیلی شمارو اذیت می کنه برای من که اینطوری بود اینکه اجبارا باید از بتموبیل در ۹۰% مراحل بازی استفاده کنید واقعا یک ضجر به تمام عیار هست من نمی دونم سازنده ها چی فکر کردن بتموبیل می تونست مثل سایر گجت ها در کناری قرار بگیره و اگر دوست داشتین استفاده کنین دوست نداشتین استفاده نکنید کلیه مراحل اینطوری بود که شما باید یه راهی پیدا کنید بتموبیل رو به محل ماموریت برسونید و تمام :۲۳: در این حین یه کم مبارزات هم بود که به نظر من برای بتمن خیلی میزانش کم بود هموطنور که قبلا هم گفتم ۶۰-۷۰ درصد بازی حول بتموبیل می چرخه یعنی یا باید با بت موبیل یه مرحله رو برین یا از اول تا آخر بازی باید راه آمدن بتموبیل رو باز کنید که این به نظرم خیلی خسته کننده بود بعد یه مدت در کل سواری با بتموبیل بسیار لذت بخش بود خیلی لذت بخش اما متاسفانه به دلیل استفاده نا به جا ازش این تجربه رو براتون زهر مار می کنه راک استدی»

   اگه بت‌موبیل نبود بازی صرفاً یه کپی/پیست از قبلی می‌شد! برای من بزرگ‌ترین مشکل همین شباهت خیلی زیادش به شهر آرکم هست؛ بنابراین بت‌موبیل واسه‌ی من چون تنوع هست خیلی هم لذت‌بخشه. دیگه لطفاً هم اغراق نکنید همه‌ی مراحل با بت‌موبیل هست! فقط بعضی مراحل مثل Ace Chemicals و اون‌جا که می‌ری دنبال گوردون هی باید بت‌موبیل رو بکشیم این‌ور و اون‌ور (لول دیزاین می‌تونست بهتر باشه) کنیم وگرنه بقیه‌اش اینطور نبود. بت‌موبیل همیشه یه عضو جدانشدنی از بتمن تو فیلم‌ها و کمیک‌ها بوده و مقالات قبل از نسخه‌ی بعدی هم و حتی فروم‌های خود بازی همیشه خواستار این بودن تا بت‌موبیل رو قرار بدن. بت‌موبیل هم نمی‌شد اختیاری قرار بدن. چون بازم یه ایراد دیگه در می‌اومد! همه می‌اومدن می‌گفتن چرا همچین قابلیت مهمی بی‌استفاده هست؟ (بی‌استفاده بودن یه قابلیت مهم خودش یه ایراده) مثل این می‌مونه بگیم چرا مکس‌ پین ۹۰ درصد مواقع همش تو Bullet-Time هست. مثال دیگه‌ی همین مورد هم بازی‌های راک‌استار هست که این نوع مثال زیاد تو سایت زده شده.

   اگه نسخه‌های قبلی رو شما رفته باشی، یه دیقه بازی رو بدون بت‌موبیل تصور کن. همش می‌شد مبارزه که اونم برای من خیلی خسته‌کننده بود. شما تجربه‌ی اولته مبارزات واسه‌ت عالیه ولی به‌شخصه برای من این‌طور نبود.

   «دشمنان دیگر بتمن هم در این شماره نقش خیار چنبل و گوجه فرنگی رو به خوبی ایفاء کردن نمی دونم راک استدی با چه تفکری سعی نکرد دشمنان اصلی بتمن رو در مین استوری بگنجونه و حد اقل استفاده رو ازشون بکنه واقعا پتانسیل بالایی داشت این عنوان به نظر میرسه از نظر داستانی فقط سمبل کردن گفتن یه چیزی بسازیم بدیم بیرون مخصوصا با نقش پویزن ایوی اصلا حال نکردم این همه راه برای از بین بردن سموم بودش بعدش میان از کرپ ترین راه استفاده می کنن کسانی که بازی کردن می دونن کجا رو اشاره می کنم»

   اون نقش خیار و این چیزها اگه یعنی بازی آسون بود، که آسون بود! آسون بودن ایراد نیست. بازی‌های بزرگ (مثل GTA) داریم که انجامشون آب خوردنه ولی این‌ها اصلاً ایراد نیستن.

   اگرم دشمن‌های اصلی دیگه منطورت هارلی‌کوئین و دوچهره و اینا هست همه‌ی این‌ها تو نسخه‌های پیشین به‌اندازه‌ی کافی از پتانسیلشون استفاده شده و اگه قرار بود دوباره Villainهای اصلی این‌ها باشن بازی از اینم کلیشه‌ای‌تر می‌شد. ولی خب با اون‌ها می‌تونستن باس‌فایت‌های موندگاری خلق کنن که متاسفانه نشد و این رو قبول دارم کاملاً.

   بقیه‌ی چیزهایی هم که نقل‌قول نکردم باهاشون موافقم. ولی دیگه ۷ واقعاً کمه تازه اونم با ارفاق! ۸ نمره‌ی بهتری بود. هر چند دیدگاه شخصی‌ شماست و قابل احترام.

   ۹ ۱
  4. Bruce . wayne گفت:

   الان این کامنتی که یونس داد دقیقا عین همون کامنتیه که من دادم و ثبت نشد . . . :11:

   ۳ ۰
  5. AnGel Of Death گفت:

   @ i Am Alone
   سجاد واقعا تو سایر گدجت هارو مقایسه می کنی با بت؟ استفاده از سایر گدجت ها اگر هم اجباری بودش بعضی اوقات اینقدر اذیت نمی کرد در ضمن ۲-۳ مرحله یک بار ( توی مین استوری ) مجبور بودی از یه گدجت مثل همون بمبه ( اسمش یادم رفت همون بمب ژله ای رو میگم) استفاده کنی ولی بتموبیل:| دهن مارو چیزید آرکام نایت مخصوصا دیگه نمی تونی اینو نقض کنی که بتموبیل نباید تو باس فایت یوز میشد کلا به نظرم اجباری بودن بتموبیل بزرگترین مشکل این بازی هست همه گیم اسپات رو می کوبیدن وقتی نمرش رو داد ولی من ازش طرفداری کردم و گفتم خودم هم باید بازی کنم ولی دیدم همه حرف های منتقد های گیم اسپات مثل همیشه درست بوده
   @ یونس
   یونس عزیز من نسخه های قبلی رو بازی نکردم و در مورد اون نظری نمی دم امام در مورد اون قسمت که گفتی نه خیر ۹۰% مراحل مربوط به بتموبیل هست یا با خود بتموبیل داری تانک می ترکونی یا داری یه جایی رو هک می کنی یا یه دری رو باز می کنی که بتموبیل بیاد تو تمام مین استوری همینجوری بود! درمورد بقیه کامنت هم نظراتتون و نقد هایی که وارد کردین منطقی بود جای بحث نیست

   ۱۱ ۰
  6. PSYCHO MANTIS گفت:

   همایون بگو میخوام بکوبم از همون اول همینو بگو خیالمونو راحت کن وقت بقیه هم نمی خواد بگیری!

   ۳ ۰
  7. farokhi گفت:

   اگه همین بتمن موبیل نبود که الان همتون میگفتین که بازی تکراری هست و مثل نسخه های قبلیش هست من نمیدونم چرا بعضی ها الکی میخوان از یک بازی شاهکار ایراد بگیرن

   ۱ ۰
 7. Black Knight گفت:

  مرسی از نقد بسیار خوبت

  باهات موافقم این بازی واقعا خیلی جذابه، گیم پلی جذاب،شخصیت های جالب، شهر بسیار زنده و پویا و…
  بتموبیل هم که دیگه جای خود دارد،اگه بتموبیل نبود بازی خیلی تکراری میشد , مخصوصا اگه اونو روی PS4 تجربه کنی :13:
  I LOVE YOU BATMAN :24:

  ۸ ۰
 8. $SPARTA$ گفت:

  عالیه بازیش اگه باگشو بزاریم کنار

  ۱ ۰
  1. Bruce . wayne گفت:

   باگشو؟
   کدوم باگ ؟

   ۱ ۰
  2. King-Amir گفت:

   این یه چیزی میگه، ولش کنین اقا حسین

   ۰ ۰
  3. پارسا گفت:

   شما رو پی سی بازیش نکن باگ نمیبینی :lol:

   ۱ ۰
  4. PSYCHO MANTIS گفت:

   باگ همه جای بازی هست.(بدون آپدیت )

   ۰ ۰
  5. farokhi گفت:

   این آقای اسپارتا فقط میاد توی هر خبر یا نقد و…….. یک چیزی میگه و میره ۹۹ درصد هم اسپم هست
   زیاد بهش سخت نگیرین فقط برای ستاره میاد یک چیزی میگه و میره

   ۱ ۰
 9. mugivara گفت:

  ۱۰حقه این بازیه :۱۵:

  ۲ ۰
 10. Bruce . wayne گفت:

  خب فک کنم تو کل دنیای گیم کسی نتونسته بود اینقد خوب توازن بتموبیل و با گشتن با خود بتمن توی شهر رو توضیح بده و توصیف بتموبیل و طراحی مراحل و گیمپلی بازی هم فوق العاده بود . . .
  بابت این موضوعات واقعا ممنونم ولی توقع داشتم یکم درمورد گرافیک و نورپردازیه هیولای این عنوان هم توضیح بدید و مخصوصا در مورد گرافیک . . .
  یه چیزی هم که تو دلم مونده و نمیتونم نگمش داستانه بازی هستش . . .
  داستان بازی واقعا افتضاح تموم شد مخصوصا یک سوم پایانی بازی و اون چیزایی که قبل از بازی در بارش فک میکردم دود شد رفت هوا
  الکی ارکام نایتو گنده کرده بودن، مبارزه باهاش به بدترین نحو ممکن پیاده شده بود . . .
  در کل پایان بندی سیتی کجا و این کجا :11:
  ولی خب به غیر از این مسئله واقعا بازی هیچ مشکل دیگه ای نداره . . .
  راستی به نظر من پایان این بازی بدترین اتفاقی که برا بتمن ممکن بود رخ بده، اتفاق افتاد :'(

  ۳ ۰
  1. Moein Alizade گفت:

   آقای Bruce Wayne چون شما آدم منطقی ای هستی یه سوال از شما دارم،واقعأ بنظرت باید نمره ی ۱۰ به این بازی داده بشه،خود من تمام سری های بتمن رو بازی کردم و آرکام سیتی اوج سری بازیهای بتمن بود،یعنی از نظر پیچش داستانی و اون ماجرای دستیابی به درمان(cure) و ضرب العجل دکتر استرنج برای اجرای پروتکل ۱۰ و در پس زمینه کارشکنی هایی که تبهکاران اصلی ایجاد میکردن و پیام های مرموز عزراییل/کلندر من،همچنین قتل هایی که hush با نام بروس وین انجام میداد و……
   همه ی این دلایلی که گفتم بعلاوه ی خیلی دیگه از رازهای آرکام سیتی باعث شد که batman arkham city برای من برترین عنوان از این سری باشه.
   البته من هنوز آرکام نایت رو بازی نکردم و با توجه به سری های قبلی آرکام سیتی را برتر میدونم،اما بنظرت با توجه به اینکه آرکام نایت رو تجربه کردی این بازی باید نمره ی ۱۰ بگیره؟یعنی این بازی با آرکام سیتی برابره؟
   بحث من سر ارزش خرید این بازی نیست (قطعأ ارزش خرید داره) بحث من اینه که شما یجوری منتقد های خارجی رو به فحش میکشیدید که چرا نمره ی متای این بازی بالای ۹۲ نشد که انگار از قبل به برتری آرکام نایت نسبت به آرکام سیتی مطمئن بودید،اما حالا با توجه به اینکه آرکام نایت رو تجربه کردید،بنظرتون چند درصد درگیر هایپ شده بودید یا اینکه همچنان نظر شما به برتری آرکام نایت هست؟

   ۲ ۰
  2. Bruce . wayne گفت:

   ببین عزیز بنده عشق غیر قابل انکار و عریانی نسبت به بتمن دارم و وقتی حتی هایپی هم نسبت به اون محصول صورت نگیره بنده خودم اتومات هایپ میشم، پس در مورد مقدار هایپی که شده بودم بحثی نداریم . . .
   دقیقا خود بنده هم ذکر کردم که ۱ ئسوم پایانی بازی به طرزه عجیبی افتضاح کار شده بود و حتی اگر داستان بازی رو میدادن به بنده بنویسم صدها برابر از این بهتر تمومش میکردم ولی خب اوایل بازی و فصل ورود به مخفی گاه آرکام نایت واقعا بی نقصه و روند داستانی شدیدا گیرا و مستحکم به پیش میره پس ما نمیتونیم به کل داستان ایراد بگیریم ولی اگربخوایم با جایگاه داستانی سیتی مقایسش کنیم این بازی جلوی نسخه قبلی حتی دو دقیقه هم دووم نمیاره و سریعا تلف میشه . . .
   دقیقا یادم میاد توی مجله دنیای بازی توی ۱۰ برتر بهترین لحظه پایانی بازیهای اونسال صحنه پایانی ارکام سیتی شناخته شد و باید بگم که الحق هم انتخاب پسندیده و بجایی بود .. .
   بازم میگم این ایرادات فقط درمورد یک سوم پایانی این بازی هستش و بقیه چیز های بازی بلا شک از نسخه قبلی بهتر هستن و کاملا تو تمامی زمینه ها ازش پیشی میگیره . . .

   ۱ ۰
  3. 0L@f76n01 گفت:

   حسین درسته داستان هم بخشی از بازیه
   همون طور که جناب رسولی گفتن دلیل لذت بخش بودنه بازی گیم پلیش هست نه داستانش
   بازی هم بخاطر این موفق شد اگه بخوایم داستان بازی رو با دقت بررسی کنیم
   شخصا فقط شماره اول Court of owls رو برتر از کل داستان آرکام نایت میدونم
   هر چند که واقعا داستان آرکام نایت هم خیلی خوب کار شده
   نمیدونم دقیقا مشکلت با یک سوم آخر بازی چیه من کاملا از داستان بازی راضی بودم راضی بودم
   فقط تنها مشکلم باس فایت با نایت بود همین
   ********Spoiler********(این قسمت به پایان بازی میپردازم)

   درسته پایان بازی تلخه و به عنوان یه بتفن میدونم نمیتونی قبولش کنی ولی اگه دقت کنی تا قبل از فعال کردن پروتوکول نایت فال هیچ تغییری حس نمیکنی با اینکه کل شهر متوجه شدن بتمن کیه
   و اینکه دی سی خیلی خوب توی داستان نشون میده بتمن به هیچ وجه فقط هیکل نیست و حتی بدون پادزهر هم خودش رو درمان میکنه و یک بار برای همیشه جوکر رو از بین میبره واقعا بجز پایان نایت فال(که اونم بنظرم هیچ ربطی به داستان اصلی نداشت) تو پایان بندیه بازی هیچ مشکلی نمیبینم

   ۰ ۰
 11. Stalker گفت:

  وای پس نظرم کوش پس :/
  اونهمه نوشتم اخه :/
  به خشکی شانس

  ۰ ۰
 12. 0L@f گفت:

  خیلی ممنون از آقای رسولی بابت نقد
  نمره که واقعا حقشه بازی
  زیر این نمره یکم نامردیه انصافا
  بازی از همه لحاظ شاهکاره شخصیت آرکام نایت رو قبول دارم سورپرایزش از بین میره
  ولی خب واقعا با تک تک پیکسلای بازی حال کردم هنوز که هنوزه نمیتونم بذارمش کنار :۱۵:
  مرسی از نقدتون

  ۱ ۰
 13. The Dark Knight گفت:

  من اگه بخوام درمورد خودم و علاقم به بتمن صحبت کنم میتونم دو ساعت براتون یه بند صحبت کنم ! فک کنم نام کار بریم اینو نشون میده نه ؟
  اما اگه بخوایم تو این سری به یه بازی ۱۰ بدیم اونم فقط و فقط AC هست و نه AK !
  AK بهترین بتمنو نشون میده اما بهترین داستانو نداره ! غافل گیریاش تکراری میشه ! ۱۰۰ بار از توهم جوکر استفاده میکنن ! بازی باس فایت درست حسابی که باهاش بشه مردونه جنگید مث دث استروک ارکام اوریجینز رو نداره
  راجبه شهر ! من یادمه نقشه ی AC رو مثل کف دستم بلد بودم ! تک تک خیابوناشو بلد بودم ! و این باعث اون همه تعریف از شهر بازی میشد نه فقط گنده کردنش ! معما های ریدلر کم شدن :| ۱۰ بار با بتموبیل باگ دیدم :|
  به نظرم بازی ۹ نمره ی منطقیش باشه !
  هر چند من بدی های بازی رو گفتم و مسلما بازی فوق العاده بود دیالوگا ! گرافیک ! داستان ! بتمن!!!
  بازی بدون شک جزو یکی از بهترینای امسال و بهترین بازی های این نسله ولی لایق ۱۰ نیست ! چون بهترین بتمن نیست …

  ۱ ۰
 14. I AM ALONE گفت:

  آقای رسولی
  برای اولین بار در طول تاریخ نه با نقدتون حال کردم و نه نمره ای که دادین رو قبول دارم!
  خودم هم متعجبم الان که چه جوری شده من خوشم نیومده از این نقد!
  ==============
  بازی رو خیلی مورد لطف قرار دادین انصافا. من یه مقاله نوشته بودم در مورد ضعف های بخش مبارزات و پس رفتی که نسبت به نسخه Arkham City داشته که به خاطر سهل انگاری خودم متاسفانه نشد که روی سایت بمونه
  همونجا به طور کامل و دقیق توضیح داده بودم که چرا بخش مبارزات به اندازه ی قسمت قبلی راکستدی بهینه سازی نشده
  در کنار این باس فایت های بازی که واقعا افتضاح بودن. مبارزه با دث استروک حتی نصف مبارزه ای که باهاش تو آرکام اوریجینز داشتیم هم لذت بخش و خوب نبود
  مبارزه با آرکام نایت هم اصلا و ابدا در حد انتظار نبود
  حتی خود شخصیتش. من که کمیک باز نیستم همون اولین برخورد فهمیدم کیه. فقط یه نفر تو کل دنیا به بتمن میگه پیرمرد!
  تو پایان بندی هم خیلی از نحوه ی پایان بندی فیلم نولان استفاده کردن
  در کل این بازی از سطح انتظارات من یکی که پایین تر بود.
  مطمئنا شما هم اگه تریلر های بازی رو نگاه می کردید انتظاراتتون خیلی بالاتر می رفت
  البته ما هم تقصیر خودمونه که با دیدن تریلر ها لذت بازی رو برای خودمون نابود می کنیم!
  در هر صورت من هر جور نگاه می کنم بیشتر از ۸ یا نهایتا ۸.۵ به این بازی دادن نامردی در حق Arkham City هست!
  تشکر از نقدتون

  ۳ ۰
  1. Moein Alizade گفت:

   دقیقأ دوست عزیز به نکته ی خوبی اشاره کردید،برای یکی مثل من که این نقد رو میخونه جای بررسی کامبت ها و کنکاش در رفتار شخصیت های فرعی و بحث درمورد هوش مصنوعی کاملأ خالی باقی میمونه و همونطور که میبینیم بیشتر اعضای سایت این نقد رو مورد ستایش قرار میدن ،در ضمن درسته که من هنوز این عنوان رو تجربه نکردم اما با توجه به ایراد هایی که خود منتقد گرامی از داستان بازی و روند پیشبرد مراحل نهایی گرفته،انتظار نمره ی کامل نداشتم.
   بنظرم نباید بخاطر اسم یک عنوان به اون نمره داده بشه همین مشکل رو من با پایان بندی gta v داشتم و از نمره های ۱۰ بی پشتوانه ای که بهش تعلق میدادن خوشم نمیومد،درسته که بتمن و یا gta از خیلی از عناوین یک سر و گردن بالاترن اما نباید در نمره دهی برخورد لطیف داشت،،باور کن اگه پس فردا فانتوم پین نتونه انتظارات من رو برآورده کنه (با اینکه طرفدارش هستم) هیچوقت تعریف الکی ازش نمیکنم و استااااااااد _استااااااااد الکی به ناف کوجیما نمیبندم.
   :*: قابل توجه فن بوی ها؛اگه بنا به نظرات شما باشه و همچنین طرفداری های کورکورانه شما،هیچوقت صنعت گیم پیشرفت نمیکنه و سازنده تنبل بار میاد نمونش همین اکتیویژن/یوبیسافت که همه یادشون میاد قبلأ چقدر موفق بودن اما وقتی طرفدار تعصبی پیدا کردن و فروش بازی هاشون تضمین شد به گند کشیده شدن،پس فکر نکنید با طرفداری بی قید و شرط(چیزی که بهش افتخار میکنید) کمکی به سازنده ی محبوبتون میکنید بر عکس خیلی سریع راه افول رو بهش نشون میدید.
   بنا بر این توصیه میکنم هیچ شخص یا بازی ای رو قبل از اینکه بدست شما برسه تا عرش بالا نبرید.

   ۹ ۰
  2. پارسا گفت:

   سجاد یعنی ۸ tlou تو مجله هم قبول داشتی؟ :lol:

   ۱ ۰
  3. I AM ALONE گفت:

   :۲۴:
   خب الان حرف بزنم که همه منو توپ کاری می کنن

   ۱ ۰
  4. پارسا گفت:

   نترس بگو کسی چیزی گفت جوابشو خودم میدم :lol:

   ۰ ۰
 15. AMIRREZA SEDIGH گفت:

  ۱۰ :20: …مگه داریم… :11:
  ۱۰کامل :۱۲: … ۱۰فوق العاده… :11:
  :*: :*: :*: :*: :*: :22:

  ۲ ۰
 16. The Last Son گفت:

  تشکر از آقای رسولی . خیلی نقد‌ خوبی بود .
  هنوز نتونستم تجربش کنم ولی با این نقد عطشم برای تجربش چند برابر شد

  ۰ ۰
 17. Ulfric گفت:

  خب هنوز بازی رو انجام ندادم ولی نمره ی دهی که دادید خیلی جای تامل داره. حالا شاید با بازی کردنش منم با شما هم نظر شدم… هر چند بعید میدونم.
  ولی در کل ممنون مثل بقیه نقداتون لذت بخش بود.

  ۱ ۰
 18. mehrpor گفت:

  تشکر خیلی نقد عالی بود بچه ها هیچ وقت از نظر من به نمرهای سایت مثل وGAME SPOT………و سایت های دیگه را نگاه نکنید خودتون به بازی خودتون نمره بدید و عیب بازی رو در بیارید و نمره خوب بدید همچی نمره نیست یادمه اون موقعه مجله دنیای بازی گرفتم سید حرف خوبی زد گفت نقد برسی کنید ببنین چی میشه ممنون از تمام زحمتاتون :pc: :xbox: :ps:

  ۳ ۰
 19. Meysam.B گفت:

  مشکلات زیادی بود که اصلا تو نقد نیومده بود حقیقتا نقد سطحی بود انتظارم بیشتر ازینا بود آقای رسولی!شخصیت ارکام نایت افتضاح بود فقط این تو نقد ذکر شد بقیه شخصیتهای منفی دیگه اصلا انگار نه انگار وجود دارن مگه میشه یه باس فایت تو بخش داستان اصلی نباشه :۱۲:
  ایراد بتموبیل فقط یه چیزه اونم لحظات خوب بازی فدای بتموبیل میشه مبارزه با ارکام نایت مبارزه ی پایانی (ارکام نایت اصلا باس فایت نبود خداییش هیچ چالشی نداشت)اما خود بتموبیل ایرادی بهش وارد نیست،من اهل کمیک نیستم فقط فیلمارو دنبال کردم خیلی زود فهمیدم ارکام نایت کیه حتی خود بازی خیلی ضایع قبل از نشون دادن مستقیم معرفیش میکنه ، وسعت بازیم به نظر بنده بیشتر دریا بود تا شهر یه چرخ بزنید متوجه منظورم میشید(باگلاید کردن!)حالا مشکلاتی مثل افت فریم و نه باگ و… ندیدم حالا شاید دوستان دیده باشن.
  شکیم نیست که تجربه ی این بازی واسه همه واجبه،اما ایرادهای که گرفتن دوستان کاملا وارده به این بازی،طراحی مراحل یادم رفت زیاد خوب کار نشده بود ضمنا بعداز پخش شدن گاز تو سطح شهر یه جورایم تکراری میشد هی باید به یه مکان تکراری چندبار برمیگشتی.
  شخصا به بازی نمره بدم ۸ میدم.

  ۴ ۰
  1. پارسا گفت:

   برادر چی میگی برا خودت موتورو راه انداختی؟ :lol:
   بتمن باس فایت دار مثلا باید چیکار کنه؟ :۲۳: باس فایت تو بتمن چقدر معنی داره؟ خودت یکم بهش فکر کن

   درباره ارکام نایت هم باید بگم یکی از بینظیر ترین شخصیت هاست که تا حالا بعد از جوکر دیدم نمیدونم منظورت دقیقا چیه :۱۲: یعنی باید مو شکافانه برمیداشت جا بتمن ارکام نایتو شخصیت پردازی میکرد؟

   ۴ ۰
  2. AnGel Of Death گفت:

   اگر هم می خواستن باس فایت خفن نزارن نمیزاشتن ولی دیگه باس فایت بولشت نباشه مثل همین باس فایت آرکام نایت :۲۳:

   ۶ ۰
  3. Meysam.B گفت:

   پارسا جان شما ارکام سیتی و بازی کرده بازی حداقل چارتا باس فایت داشت که به چالش میکشیدت من میگیم ارکام سیتی تکرارنشدن یه:۱۲:

   ۰ ۰
  4. Meysam.B گفت:

   ببخشید همش غلط املایی شد بنده م نظر شخصیموگفتم بقول دوستمونAngel:کلا ارکام نایتم نمیزاشتن واسه باس فایت سنگین تر بودن.

   ۰ ۰
 20. Nate Drake گفت:

  من اصلا کاری به نقد طه رسولی ندارم
  ولی برای من به شخصه بازی نمرش کامله کامل بود!! تمام کامنتایی هم که خوندم همشون از دم ایراد بنی اسرائیلی بودن که یا با سری ارکهم اشنایی ندارن یا یادشون رفته که چی بوده!! باس فایت؟؟؟؟؟ نه خدایی شما ها وقتی تو تریلرا اسکر کرو رو دیدید توقع داشتید مثل مورتال کمبت باهاش مبارزه کنید؟؟ ارکهم نایت اگر داستانو متوجه شده باشید اصلا نیازی به زد و خورد باهاش نبود!!
  داستان بازی برای من بسیار پخته تر از ارکهم سیتی بود و در نهایت میتونم بگم که ارکهم نایت برای من لذت بخش تر از ارکهم سیتی بود!! همش هم گلاید کردن دیگه بی مزه میشه! یه خورده هم ادم باید با کف گاتهام اشنایی پیدا کنه و اسفالتاشو جر بده

  ۴ ۰
  1. پارسا گفت:

   قبول دارم نظرتو تو باس فایت
   بهترین باس فایت هارو همون اوریجین داشت ولی بازی اصلا باس فایت خفن نمیخواد
   هرکیم غیر از این نظرشه, پاشه بره بلاد بورن بزنه تا چند سال از باس فایت سیر میشه :۲۳:

   ۱ ۰
  2. arkham knight گفت:

   پارسا یعنی حرفی زدی باید با طلا نوشتش عالی بود
   “هرکیم غیر از این نظرشه, پاشه بره بلاد بورن بزنه تا چند سال از باس فایت سیر میشه” :۱۵:

   ۰ ۰
 21. نقدتون مثل همیشه عالی بود آقای رسولی

  فقط به نظرم در نمره دادن کمی ارفاق کردین به نظرم ۹ نمره مناسب تریه. آرکهام نایت لذتبخشه و کیفیت بالایی داره. همه چیز از گرافیک و صداگذاری گرفته تا گیمپلی در سطح بسیار خوبی قرار دارن اما در بخش روایت داستان افت هایی داشته با بخشی از ایراد هایی که درباره بت موبیل گفته میشه موافقم بعضی جاها مثل ماموریت Ace Chemicals حتما برای پیشروی در بازی باید ازش استفاده بشه اما همین بت موبیل باعث ایجاد تنوع در بازی شده و فضاش را تا حدودی با قسمت های قبل متفاوت کرده.درباره اون بخشی هم که گفتید سازنده سعی نکرده شهر رو بی دلیل بزرگ کنه کاملا موافقم . در کل آرکهام سیتی اوج این سری بود و متاسفانه این قسمت نتونست در اون سطح ظاهر بشه.

  ۰ ۰
 22. وقتی یکی از بهترین نویسندگان کمیک بوک ها و نویسنده ابر شاهکاری مثل Batman The Animated Series رو باعث کنار رفتنش می شید همین می شه که داستان بازی لنگ می زنه.
  البته فقط مارک همیل کافیه برای هر کسی که این بازی رو تجربه کنه!

  ۰ ۰
 23. AnGel Of Death گفت:

  به نظر من به جای نقد باید اسم این مقاله رو بزارن ” ستایش نامه بتمن ” این بهش بیشتر می خوره :۲۳:

  ۱۰ ۰
  1. King-Amir گفت:

   دیگه بی انصاف نباشین :۱۲:
   این ۱۰ حقشه چون بتمنه
   چون راگ استدی ساختتش
   من هنوز بازیش نکردم دارم اینو میگم
   از یه طرف به یونیتی میگین شاهکار از یه طرف به بتمن با ارفاق ۷ میدین

   ۴ ۰
  2. Amin Hosseini گفت:

   “این ۱۰ حقشه چون بتمنه چون راگ استدی ساختتش” :!:

   ۱ ۰
  3. King-Amir گفت:

   مشکلش چیه؟
   نظر شخصیمو گفتم

   ۱ ۰
  4. Amin Hosseini گفت:

   اها! نظر شخصی باشه عیب نداره.

   ۰ ۰
  5. King-Amir گفت:

   نظر شخصی هم نباشه چیز بدی نگفتم

   ۱ ۰
  6. Amin Hosseini گفت:

   امیدوارم! (:

   ۰ ۰
  7. AnGel Of Death گفت:

   به خاطر اینکه یونیتی در قبال اونچه که فرضش می کنن شاهکار هستش و از اون دیوی که از این بازی ساختن خیلی بالاتر هست و شاهکار محسوب میشه ، ولی بتمن در مقابل قدیسی که ازش ساختن چیز خاصی از خودش نداره و نمیشه اینطوری که شما خطابش می کنید دونست من اون ۳ نمره رو فقط و فقط به دلیل مشکلاتی که گفتم کم کردم گرافیک مشکلی نداشت گیم پلی روون خود بتموبیل طراحیش حرف نداشت می تونم بگم یه بازی ریسینگ رو مثل تویستد متال ساخته بودن و قرار داده بودن در دل بتمن خیلی لذت بخش بود بتموبیل اما ” هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد ” این رو به همین بازی میشه تعمیم دادش

   ۱۰ ۰
  8. Amin Hosseini گفت:

   امیدوارم!
   ولی با توجه به کامنتای دوستان “چیز بدی” گفتید… { البته خودم هنوز بازیش نکردم ” با توجه به کامنتا ” گفتم و شاید بعد از بازی کردن به حرف شما برسم من اولین بارم خواهد بود که دستپخت راک استدی رو بازی میکنم }
   ( ببخشید دوتا شد )

   ۰ ۰
 24. lordreza گفت:

  آقای رسولی لطفاً مقاله ایی هم در مورد داستان bloodborne بنویسید

  ۱ ۰
 25. Ali MSN گفت:

  با تمام احترامی که به آقای رسولی دارم
  این نقد نبود
  یهنی تو کل این بازی یه ایراد ریز هم پیدا نمیشد؟
  همه چی این بازی پرفکت و کامل بود؟
  یعنی بتموبیلش تو دیوار نبود؟
  به قول همایون این ستایش نامه است….
  ۱۰ خیلی زیادشه
  من بهش ۷ میدم

  ۷ ۰
  1. Bruce . wayne گفت:

   بتموبیل تو دیوار :۲۱:
   چی میگی برادر ؟ حالت خوشه؟
   بازی مشکلاتی داره ولی بتموبیل کجاش تو دیوار بود؟

   ۳ ۰
  2. Ali MSN گفت:

   بود حسین جان بود
   این همه مشکلات و ایراداتی که داشت
   توقع داری ستایشش کنیم؟

   ۴ ۰
  3. Bruce . wayne گفت:

   ببین علی جان من اون بالا هم کفتم که خیلی توی مقاله زیادی لطف شده به داستان بازی
   مخصوصا پایانش :'(
   ولی بتموبیل هیچ مشکلی نداره، مگر برای اونایی که اولین بارشونه بتمن بازی میکنن . . .
   این تانک همه جوره تو بازی توازن رو رعایت کرده و بعضی از ماحل فرعی رو مثل “موجوده شب” رو فقط در حالت پیاده میشه رد کرد . . .
   تو حالت فنی هم عالیه (البته فقط کنسولا)
   گرافیک و موسیقی و موشن کپچر و مخصوصا تخریب پذیری بازی رو کاری ندارم . . .

   ۲ ۰
  4. Ali MSN گفت:

   من که بازیای قبلی رو بازی کردم کامل
   ولی خب من کلا با وجودش تو بازی مشکل دارم با وجود اینکه خودم خیلی هایپ شده بودم برای بتموبیل قبل از انتشار بازی

   ۵ ۰
 26. m.a 07 گفت:

  من حدودا یه ۵-۶ ساعت از بازی رو رفتم.اوّلش خیلی جذبم نکرد.به نظرم استفاده از بتموبیلش زیاد و زورکی بود و شخصا ازش خوشم نیومد ولی بعد از ۳-۴ ساعت یه جورایی همه چیز عوض شد.من شخصا از تیمارستان آرکام خیلی خوشم اومد ولی شهر آرکام نه.برام یه جور پیشرفت زیاد همراه با پسرفت چشم گیر بود.پایان بندی بازی برام اسپویل شده بود.همچنین شخصیت پردازی جوکر و حضور های بی دلیل و به شدّت زیاد پنگوئن برام یه توهین بود و البته مراحل بخش داستانی بازی به شدت ناقص.اما بعد از مدّتی-مطمئن نیستم کمتر از ۸ تا ۱۰ ساعت بوده باشه-واقعا از بازی لذت می بردم.نه برای شخصیت پردازی یا مراحل اصلیش.اونا قطعا مشکلاتی بزرگ بودن.ولی گیم پلی بازی بهتر و بهتر شد و می تونم بگم علی رغم اینکه متاسفانه پایان بازی برام شوکه کننده نبود ولی واقعا بازی قابل احترامی بود ولی شوالیه ی آرکام؟تو ۳ ساعت؟!بی خیال!شخصا انتظار یه بازی شکوهمند رو داشتم ولی خیلی هم مطمئن نبودم که اونچیزی که می خواستم بشه.به هر حال طراحی بازی خیلی خوبه ولی عدم شخصیت پردازی مناسب و مراحل اصلی بعضا نچسب قطعا نکات مهمی هستن و تجربه ی اول بازی هم منو مطمئن کرد که نظرم درسته ولی از همون کور سوی امیدی که برام بود جواب داد.بازی واقعا بهتر شده.تمرکز ها الکی نیست.محیط خیلی طراحی دقیقی داره-مثل بازی قبل.البته مشکلاتی هم وجود داره ولی در کل حضور دوباره ی اسکرکرو و پیزن آیوی خوش یمن بوده و ریدلر هم همچنان به بازی جذّابیت میده و البته اون اتّفاق دوست داشتنی!واقعا من یکی تسلیمم و بازی همون چیزیه که باید باشه.همون چیزی که انتظار می رفت.شخصا فکر می کردم که ویچر ۳ بی شک بهتره.اما الان با رفتن این بازی بعد جدیدی به روم باز شد.بازی ها هر چقدرم خوب باشن ولی الان می تونم با اطمینان بگم یه سری ها به خاطر گیم پلیشون جایگاه ویژه تری دارن.شاید تجربه ی کلی ویچر ۳-که هنوز نرفتم-بتونه بالاتر از بتمن آرکام نایت-که نمی دونم کی می تونم بشینم و بازی رو برم و تو دنیاش غرق بشم-قرار بگیره ولی بتمن یه چیزی داره که کمتر بازی ای بهش رسیده و ویچر خیر،آرکام سیتی نه،حتی شاید متال گیر سالید ۴ و احتمالا ۵ هم نه و اون اینه که یک بازی در لایه ی گیم پلی مخاطب رو غرق کنه و به معنای واقعی کلمه لذّت بخش باشه.بدون نیاز به کات سین های داستانی،صحنه های سینمایی زیاد یا خیلی چیز های دیگه.شاید بتمن آرکام نایت ده از ده،بهترین بازی یا کامل ترین پکیج موجود در تمام زمینه ها نباشه ولی مطمئنا در بعد گیم پلی بازی ای به شدّت مفصّل،زیبا،لذّت بخش و در خور توجّهه.
  با تشکّر. :-)

  ۴ ۰
  1. Ali MSN گفت:

   برادر منظورت از پایان بندی برات اسپویل شده بود چیه؟ (آرکم سیتی رو میگم)
   کسی برات اسپویل کرده بود؟ یا پایانو حدس زده بودی؟

   ۵ ۰
  2. m.a 07 گفت:

   شخصا عادت دارم هیچ موقع راجع به داستان فکر نکنم تا برای هیچ چیزی آمادگی نداشته باشم و بله،هم تو همین سایت هم جاهای دیگه! :lol: :16: البته من یه کم از نظر بازی ای خسته عمل می کنم و تازه پارسال بازیش کردم ولی در کل یه سه چهار ماه بعدش که اومد برام اسپویل شده بود! :۲۴:
   ———————————————————————-
   و یه چیز دیگه هم اینکه منم از بتموبیل اولش خوشم نیومد ولی اضافه شدنش بد نیست.سعی کرده تنوع بده و البته مثل اکثر اپن ورلدای دیگه عمل کنه.توی جی تی ای ۵ هم ۷۰% بازی ماشین سواری می کردی!اما کسی ایراد گرفت؟خیر!کسی گفت بازی صرفا رانندگیه؟خیر!چرا؟چون ایرادی نداشت بلکه خیلی هم خوب بود.این جا هم همینه یکم که بهش عادت کنی ازش خوشت میاد.اگر خوشت نیومد به سازنده ها گیر نده! :۲۴: بعدم کوین ون ارد تازگیا نمره های غیر منطقی میده.هر کیم تو این سایت با بتموبیل حال نکرده زارپ میاد میگه ۷!یکم خلاقیت داشته باشین و قبل از نمره دهی هم کمی فکر کنید! :۲۴: (البته قصد توهین ندارم.)

   ۱ ۰
 27. Link گفت:

  تشکر آقای رسولی خسته نباشید

  ۱ ۰
 28. silver گفت:

  چه نقدی چه نمره ای! :۱۲:
  من دیگه حرفی ندارم…

  ۰ ۰
 29. Dathush17 گفت:

  بنده که هنوز تجربش نکردم …بعد از خدای جنگ سراغش میرم…ممنون برای نقدتون.

  ۱ ۰
  1. King-Amir گفت:

   خدای جنگ رو از کجا گیر اوردین؟
   فیزیکی خریدین؟

   ۰ ۰
  2. پارسا گفت:

   برادر کینگ امین
   ریخته تو بازار قیمتشم ۱۷۰ هستش البته هفته پیش ۲۱۰ بود ولی خب کم کم داره میاد پایین :lol:
   اگه دیجیتالی هم بخوای میتونی بگیری فکر کنم دانلودش از دیشب یا پریشب باز شد

   ۰ ۰
  3. King-Amir گفت:

   امیر هستم
   دیجیتالی نمیخام
   فیزیکی هم تهران نتونستم پیدا کنم
   شرمنده بابت اسپم

   ۰ ۰
  4. AnGel Of Death گفت:

   مگه داریم؟ مگه میشه؟ :۲۴: تو کرج پیدا میشه تو تهران پیدا نشه! برو توپخونه نبود بگو خودم بیام توپخونه رو به توپ ببندم :۲۴: من متاسفانه باید تا دوشنبه وایسم این تعطیلات تموم شه بعد برم بگیرم :۱۵: میخوام از همون اول رو درجه سختی آخر بازی رو شروع کنم همه میگن ۵ ساعت گیم پلی داره بهشون نشون بدم ۱۰۰-۲۰۰ ساعت گیم پلی داره :lol: :lol:

   ۶ ۰
  5. King-Amir گفت:

   باو چرا باور نمیکنین
   کرج هم گشتم نبود

   ۰ ۰
 30. پارسا گفت:

  اولا تشکر از طه رسولی عزیز
  ولی نمره زیاده برادر :-) ۱۰ برایه شاهکار به تمام معناست ولی این بازی یه بازی خوب روبه شاهکاره!
  ایراداتی داره که قابل چشم پوشی نیستن
  درسته قبول دارم بازی خیلی تغییر کرده و بسیار لذت بخش شده ولی بعضی جاها مثل حالت تانک بتموبیل واقعا بازی به یه سمت دیگه حرکت میکنه و گیم پلیی رو اراعه میده که بعد از یه مدت بسیار عادی میشه و بیشتر حوصله سر بر میشه تا اینکه به غنی تر شدنش کمک کنه

  کلا ایده ی بتموبیل بعضی جاها بی نهایت خوب و بعضی جاها یکم که نه نسبتا بده مخصوصا تو قسمت تانک چالش ها خیلی متفاوت و منحصر به فرد نیستن در کل مشکل بنده با همین قسمت هستش

  بقیه ی اجزا بازی کاملن البته داستان به نوبه ی خودش میتونست کامل تر هم باشه ولی من واقعا از همین داستان هم لذت کامل رو بردم پس ایرادی بهش وارد نیست! درباره ی گرافیک هم یکی از بهترین گرافیک هارو تا اینجا ارائه داده و واقعا تکسچر های بازی و محیط بسیار بسیار عالی طراحی شده و واقعا آدم لذت کافی رو میبره

  بحث موسیقی هم که نکنیم بهتره چون واقعا یه شاهکاره به تمام معناست
  در کل بجز اون مشکل نچندان کوچیکی که گفتم دیگه چیز خاصی نیست

  , اگرم بخوام بهترین نکته ی مثبت رو بگم اینه که برای انجام مراحل میتونید برای رسیدن بهشون هم تو شهر پرواز کنید هم با بتموبیل برید اینور اونور :۲۴: واقعا ازین کار لذت بردم چون خیلی کاره متنوع و جالبی انجام میده
  نمره ی خودمم ۸.۵ هستش به بازی ولی خب با ارفاق بهش ۹ میدم :۱۵:

  ۱۱ ۰
 31. amir گفت:

  ممنون اقای رسولی طبق معمول نقد زیبایی بود
  عیب و ایراد از هر بازی میشه گرفت مهم بخش های لذت بخش بازیه که به دل ادم بشینه و این بازی هم با نمره ۱۰ که بهش دادید صد در صد انچنان لذت بخش بوده که بشه خیلی از ایراداتشو نادیده گرفت امیدوارم برای من هم همینطوری باشه هنوز تجربش نکردم

  ۰ ۰
 32. Very Big Daddy گفت:

  بتمن بنده که به لطف وارنر براز داره تو استیم خاک میخوره و نمیتونم در مورد نقد نظری بدم و حقیقتش تا بازی نکنم هم نمیخونم.
  به هر حال از جناب رسولی عزیز تشکر میکنم.هرچند طبق نظر دوستان گویا مقداری دست و دل بازانه به بازی نمره دادید.

  ۴ ۰
  1. AnGel Of Death گفت:

   می دونم باور نمی کنی باورم نکن :lol:
   ولی بی شوخی هر وقت اسم بتمن میاد یاد تو می افتم :۲۳: این همه خرج کردی بازم نمی تونی بازی کنی!
   راستی چرا ۸۰ تومن شده بازی!

   ۴ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   منم نود تومن گرفتم.
   خدا رو شکر زیاد پول نخور وگرنه میرفتم وارنر رو آتیش میزدم که! :lol: :lol:
   حالا چرا باور نکنم؟!مگه مئلا چیز معجزه آسایی گفتی؟! :|

   ۲ ۰
 33. erfan zoro گفت:

  هنوز کاملش نکردم ولی از نظرم ۹.۵ نمره خوبی باشه . (اونقدری بازی کردم که نمره بدم ) . بتموبیل فول اپگرید واقعا لذت بخشه :۱۵: مخصوصا اگه تایم ریلود cannon بیاد پایینتر . رفته رفته بتموبیل میشه یکی از نقات قوت بازی زود قضاوت نکنید !
  مثل یه دستیار میمونه تو مبارزات باهاش Asist بگیرید ,سریعتر نقل مکان کنید و باهاش شهرو بگردید . بتموبیل به بهترین نحو کار شده . :*:
  نسخه وان کمی باگ داره ولی قابل چشم پوشیه .
  تنها ضعفش همون شخصیت پردازی کمی ضعیف ارکهم نایت هست .

  ۲ ۰
 34. هنوز بازی نکردم که بخوام نمره بدم ولی به نظرم ارزش یه بار تجربه رو داره

  ۰ ۰
 35. Yamato گفت:

  از تیتر خبر مشخص بود که قراره کاملا با نظر کلی من متفاوت باشه!
  هیچوقت با نقد های طه رسولی حال نکردم، کامله ولی زندگی نیست!
  نکات خوبی داره اما همیشه احساس میکنم از همون اولین کلمه تا آخرینش قراره سوهان روح من باشه!!
  هیچوقت طوری نمینویسه آدم منتظر نقد بعدیش باشه، توی نمره دادن هم که عجیب و غریبه فضایی سیر میکنه :/
  کاش این نقد به دست یکی از بچه های خود سایت نوشته میشد …

  ۶ ۰
  1. Venom Snake گفت:

   چه عجب ما شما رو زیارت کردیم :|

   ۰ ۰
  2. Yamato گفت:

   هستم میتی جان کم و بیش، کار و زندگی نمیذاره ;)

   ۰ ۰
  3. Venom Snake گفت:

   خوبه همین کم و بیشو هستی :۱۵:

   ۰ ۰
 36. نه…از لحاظ یه عنوان مستقل نمره کامل حقش نیست. برای من که طرفدار بتمن نیستم و کمیک ها یا فیلم هاش رو دنبال نکردم زیاد جالب نبود.
  اما نکته ی مهم اینه خود بازی واقعا منو سرگرم کرد و بر خلاف خیلی از بازی های دیگه باعث نشد هر چند مدت یبار از شدت کلافگی دسته رو بندازم تا سرم رو ماساژ بدم.تجربه ی لذت بخشی بود.

  ۲ ۰
 37. PSYCHO MANTIS گفت:

  حیف از دست دادم!
  در بحث آخرین بازی انجام شده جبران می کنم! :۲۴:
  خب
  نمی خوام صحبت اضافه ای بکنم تا وقتش برسه.
  متاسفانه باید بگم اصلا با نقدتون موافق نبودم.
  به هیچ وجه.
  با نمره هم موافق نیستم!
  بازی مشکل داره زیاد هم داره.
  تشکر از نقد.
  فقط این رو بگم که شخصیت آرکهم نایت عالی بود!
  اما به همون اندازه بد هم بود.
  بدترین نکته هم قابل حدس زدن شخصیت درونی اون بود!
  نمی دونم بچه های اینجا یادشون هست یا نه…
  من همون موقع که آرکهم نایت رو معرفی کردن گفتم این شخص
  *اسپویل*
  .

  .
  .

  .

  .
  .

  .
  .جی تاد هست.البته اون موقع اکثرا میگفتن امکان نداره و اینا :۲۴: (امیر هم گفت اگه باشه من این نسخه رو بازی نمی کنم )

  بگذریم…
  نقدتون عملا یک درپوشی بود بر مشکلات بازی.
  با اینحال ممنون از وقتی که برای این مقاله گذاشتید.
  ———————————-
  Sans Lingua Franca

  ۰ ۰
 38. Green گفت:

  ممنون بابت نقد آقای رسولی . آقا بیشتر به سایت سر بزنید .
  دیگه بعد سه شماره بازی یه چیزی نداره منظورم اینه که مثل AA و AC واسم، نو و جدید نیست . هیچ جوری هم نمی تونه باشه آخه شماره چهار دیگه .
  بعد اون همه بتمن بازی تو AC دیگه شماره جدیدش بهم حال نمیده این هم اصلا تقصیر سازنده نیست .
  دیوید کیج یه حرف با حالی زده بود : دنباله ها مانع نوآوری میشوند

  ۰ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   اگر AC رو جدیدا بازی کردید که بله.
   اما اگر همون مواقع(چهار سال پیش ) بازی کرده بودید نه اصلا واستون تکراری نمیشه.
   این دیگه مشکل شخص هست نه بازی.
   چون تکراری نیست.
   گفته ی داوود عزیزم که نظر شخصی خودش هست و بشخصه اصلا قبولش ندارم.

   ۱ ۰
  2. Green گفت:

   خوب من هم نگفتم مشکل بازه ذکر هم کردم که این مسئله اصلا تقصیر سازنده نیست . چهار شماره کاملا طبیعه. منکر خوش ساختی بازی هم نیستم فقط تجربه AC واسم تکرار نشدنی .
   AC همون موقع بازی کردم .

   ۰ ۰
 39. farokhi گفت:

  من به این شاهکار نمره ۱۰ رو میدم واقعا حق این بازی میدونم اصلا هم نظر منتقدین و سایت های دیگه هم برام مهم نیست
  واقعا بازی عالی و شاهکاری هست

  ۲ ۰
 40. BATMAN گفت:

  فقط کافیه بالای آسمونخراش اون هم زیر بارون بایستید تا بگید این بازی بالاتر از ۱۰ حقشه

  ۲ ۰
 41. shazam گفت:

  به نظر من این نسخه آخرین نسخه بود اگر بتمبیل تو بازی قرار نمیدادن پس فرصتی پیش نیومد پس همون بهتر بود که بود در مورد آدم های معمولی باید بگم که خلافکار ها در اطراف شهر پراکنده شدن دوست داشتید با مردم عادی میوفتادن به جون هم ؟؟؟ یا بتمن میرفتیم باهاشون صحبت میکردیم و مثل اسپایدر من عکس میگرفتیم؟ ؟؟
  یه کم فکر کنید ببنید اون چیز های که تو ذهنتون هست آیا باعث بهتر شدن بازی میشد یا بدتر شدن ;)

  ۰ ۰
 42. Arkham گفت:

  کلا یه بازی بهتون حال بده ۱۰رو شاخشه و پایین ترم نمیاد :دی…
  نمیدونم بعضیها چرا دوست دارن نظر خودشونو به منتقد تحمیل کنن…نظر شما ۱۰نباید باشه؟بنظر شما ایراد داره!!خب این نظر شماست!!!
  نظر منتقد یه چیز دیگست…نظر همه راجبه یک بازی یجور نمیشه که!!
  از این کامنتا هم متنفرم که میگید نقد خوبی بود اما ۱۰؟واقعا ۱۰ حقش نبود :|…فکت شدیدی توش موج میزنه!!!

  ۲ ۰
 43. ashkan zandi گفت:

  فوق العاده عالی بود.ممنون جناب رسولی

  ۱ ۰
 44. واقعا خیلی زیبا راک استادی این بار قدرت داستان پردازی خودشو در این بازی به نمایش گذاشت >اگر از مشکلات درون بازی در pc بگذریم بازی خیلی زیبا و با داستانی که حرفی برای گفتن دارد و گرافیک خیره کننده نمره ۱۰ خیلی به بازی می خورد و لیاقت دریافت این نمره را دارا بود :۱۵: :۱۵: :۱۵: :۱۵: < ولی دلایلی بر این که نسخه دیگری نیز از بتمن باشد هست و این که بتمن زنده باشد

  ۰ ۰
 45. amir124 گفت:

  ممنون از نقد
  بازی هم انقدر خوبی داشت که بدیاش اصلا به چشمم نیومد.
  بدون یک ذره خستگی یک ذره احساس تکراری بودن تا الان ۹۷ درصد بازی رو رفتم واقعا تنها بدیش اینه که بازی تموم شد….

  ۰ ۰
 46. Black Knight گفت:

  من خیلی از بازی لذت بردم و واقعا هم خیلی جالب بود

  هم از لحاظ داستان و هم گیم پلی.

  حضور بتموبیل هم که کارکتر مصنوعی به حساب میومد هم خیلی به جا و جذاب بود .

  من که ۱۰۰ درصدش کردم ولی یه باگ خیلی بچه گانه و مسخره که از یه بازی نسل هشتمی بعید بود رو دیدم
  ( PS4) :ps:

  داشتم با بتموبیل میرفتم که یه دفعه بدون هیچ دلیلی سقوط کردم به سمت پایین. تا دو دقیقه فقط داشتم سقوط میکردم و زیر بنای شهر رو کامل دیدم تا آخر که رو هوا در حین سقوط بتموبیل منفجر شد. :۲۵: :| :۲۳:

  ۰ ۰
 47. nfs3forever گفت:

  اول اینکه نقد خیلی خوبی بود و ممنون از بررسی . دوم نمره ۱۰ باید فقط به بازیهای شاهکار مثل ویچر ۳ جی تی ای وی یا لست آف آس داده بشه و لاغیر و مسلما بتمن آرخام نایت هرچند بازی خوبیه ولی در حد اونا نیست . یکی از ایرادهای بزرگش اینه که تاکید بیش از حد به بت موبیل شده که بعد از چند ساعت تکراری میشه واز جذابیتش کاسته میشه و خیلی از اوقات حس یه بازی ریسینگ درجه دو به آدم میده . ایراد دومش اینه که داستان بهم پیوسته درست و حسابی نداره ، اوپن ورد شدن باعث شده با استوری های تکه تکه نامربوط تو بازی روبروبشیم سوم اینکه مبارزات خیلی ساده و البته تکراری از نسخه های قبل در این بازی استفاده شده ، این مورد تو بازی ای که گان پلی نداره بیشتر خودشو نشون میده . چهارم افت فریم زیاد در مواقعی از رانندگی با بت موبیل بوجود میاد که مخصوصا نسخه پی سی بیشتر به چشم میخوره . اما درکل بازی خوبیه مخصوصا نسبت به آرخام اوریجینز خیلی خیلی خیلی بهتر و جذابتره . ;)

  ۰ ۰