لطفاً بازی های ویدئویی را پیش خرید نکنید!

توسط امیر پدرام در ۸ تیر ۱۳۹۴ , ۰۲:۴۵

به نظر می رسد که جدیداً هر طرف که نگاه می کنیم برخی از بازی ها مشکل دارند. زمان و پول شما ارزش بیشتری دارد. پس بازی های ویدئویی را پیش خرید نکنید. لطفاً این متن را نیز تا انتها بخوانید سپس نظر بدهید.

این اولین باری نیست که این حرف را می گویم و آخرین بار هم نخواهد بود. بیشتر از هر چیز دیگری – تبلیغات، بودجه و DLC ها – این فرهنگ پیش خرید کردن بازی هاست که باعث می شود عنوانی خراب یا کامل نشده از آب دربیاید که باعث می شود جدول فروش و چارت ها را به هم بریزد و به همین منوال این اوضاع وحشتناک کاربران خشمگین را به دنبال خود می کشد و آن ها را عصبانی می کند.

حدود ۱۰-۱۵ سال پیش دورانی بود که کلمه ی پیش خرید واقعاً معنای اصلی خود را داشت. هر بازی ویدئویی بر روی DVD / CD پخش می شد و باید آن دیسک ها آماده و ساخته می شدند و سپس به فروشگاه ها فرستاده می شدند تا فروخته شوند. برخی اوقات، به خاطر تقاضای زیاد ، فروش یک بازی مشهور به پایان می رسید و باعث می شد که مشتریان ناامید شوند ( و سود شرکت نیز کم شود.)

بعد از مدتی برخی از شرکت های بزرگ مانند GameStop و آمازون به این فکر افتادند که اگر بتوانید قبل از فرستاده شدن بازی پول آن را پرداخت کنید دیگر با مشکل کمبود دیسک مواجه نخواهیم شد. با این کار ناشران می دانستند که باید چه تعداد دیسک آماده و بسته بندی کنند و بفرستند و همچنین مشتریان نیز این اطمینان را داشتند که بازی مورد علاقه شان به اتمام نخواهد رسید و به محض اینکه بازی کامل و عرضه شود، به دستشان خواهد رسید و دیگر باعث نمی شد که قلب شان درد بگیرد!

این قرارداد خوبی بود اما فقط برای دوران کوتاهی. زمان زیادی طول نکشید تا ناشران متوجه شدند زمانی که مشتریان برای بازی ای که هنوز ساختش به پایان نرسید پول داده اند، توانسته اند به این صورت آنها را به چنگ خود در بیاورند.

معمولاً پیش خرید به این صورت است که شما ابتدا درصد کمی از قیمت نهایی محصول را پرداخت می کنید و چندی بعد درصد دیگری را پرداخت می کنید و زمانی که محصول به دست شما رسید باقی مانده پول را نیز پرداخت می کنید. شاید با خودتان فکر کنید که اگر برای مثال مقدار ۱۰ دلار یا بیشتر را برای بازی ای که دوست دارید کنار بگذارید و برای آن پرداخت کنید، یک کپی از بازی را برای خود رزرو کرده اید. شاید هم در فکر یک کوله پشتی از Collector’s Edition باشید. ولی در نگاه ناشر شما فروش بازی را گارانتی می کنید و این مهم نیست که زمانی که بازی منتشر شد در چه حالتی باشد، کامل باشد یا نه.

این یک مشکل جدی است. زمانی بود که تبلیغات ارزش چندانی نداشت و فقط نقدها و کسانی که بازی را تجربه کرده اند نظر خود را منتشر می کردند و دیگران با توجه به نظر آنان بازی را پیش خرید می کردند و این نقدها بود که موفقیت یا عدم موفقیت یک بازی را تایید می کرد. یک تبلیغ می تواند هرچیزی به شما بگوید، ولی اگر شخصی بازی قبل از شما تجربه کرده باشد یا اینکه کسی باشد که شما به او اطمینان دارید و نظری در مورد بازی بدهد مفیدتر است و بهتر می توانید تصمیم گیری کنید.

 ” این بازی معرکه ست! “ چیزی است که تبلیغات به شما می گوید. “ این بازی تقریباً خوب است ولی در بعضی قسمت ها مشکل دارد و درست اجرا نمی شود! “ چیزی است که یک دوست یا نقد ممکن است به شما بگوید. یکی از این اینها مفیدتر و کارآمدتر از دیگری است.

اگر شما در کار ساخت و فروش بازی های ویدئویی باشید ، نظرات می توانند برای تجارت بد باشند. بعضی از آنها حقیقت هستند، مانند اینکه برخی از عناوین بر روی PC به درستی اجرا نمی شوند یا اینکه بعد از چند ساعت از یک بازی [بد] صفحه ی سازندگان ظاهر می شود و حال شما را می گیرد. پیش خرید کردن هر دوی این موارد را از دو طرف معادله خط زده و حذف می کند. وقتی بازی را پیش خرید کرده و تعهد می دهید، تمام چیزی که برای شما باقی می ماند این است که در فروشگاه نظر دهید و علامت بدهید که خرج کردن ۴۰-۶۰ دلار برای یک بازی برای شما مشکلی ندارد و شما با این قضیه کنار می آید حتی اگر بازی بعد از انتشار مشکل داشته باشد.

 ” این بازی معرکه ست! “ چیزی است که تبلیغات به شما می گوید. “ این بازی تقریباً خوب است ولی در بعضی قسمت ها مشکل دارد و درست اجرا نمی شود! “ چیزی است که یک دوست یا نقد ممکن است به شما بگوید. یکی از این اینها مفیدتر و کارآمدتر از دیگری است.

زمانی بود که قبل از خرید بازی می توانستید دمو و پیش نمایش بازی را دانلود کنید تا ببینید قضیه از چه قرار است ولی الان چرا دیگر دموها کم یا متوقف شده اند؟ به خاطر پیش فروش ها. می خواهید بدانید چرا ماموریت های انحصاری و آیتم های اضافی از دسترس همگان خارج است و فقط بین چند خرده فروش رقیب پخش می شود؟ به خاطر پیش فروش ها. می خواهید بدانید چرا جدیداً می توانید با پرداخت پول بیشتری برای یک بازی زودتر به بخش چند نفره دسترسی پیدا کنید و در ابتدای بازی امتیاز بیشتری دریافت کنید؟ به خاطر پیش فروش ها.

پاییز سال قبل Assassin’s Creed Unity در حالی منتشر شد که با مشکلاتی جدی بر روی PC و کنسول ها دست و پنجه نرم می کرد. حال باید یوبی سافت با چه انگیزه ای چه کاری انجام دهد تا بازی بعدی را بهتر کند درحالی که از همین حالا مردم بازی بعدی را پیش خرید کرده اند؟ بعد از اتفاقی که برای Halo : The Master Chief Collection افتاد، مایکروسافت دقیقاً باید چه انگیزه ای داشته باشد تا بازی را بهتر کند در حالی که از قبل از آن مردم Halo 5 را پیش خرید کرده اند؟ هیچ.

Warner Bros چند روز قبل Batman Arkham Knight را از استیم برداشت و فروش بازی را معلق کرد که این کار تقریباً بی سابقه است و من حدس میزنم که دلیلی برای این کار وجود دارد : قوانین جدید استرداد ( پس پرداخت ) استیم. پس از این که نسخه PC عنوان Batman Arkham Knight با صورت به زمین خورد (!) کاربران استیم سعی کردند تا برای اولین بار قوانین و حقوق خود را تغییر دهند و سعی کردند که پول خود را پس بگیرند. ناشران سال ها در حال سوء استفاده کردند از ما بوده اند و بیخیال ماجرا می شدند.

برخی اوقات قول می دهند که بروز رسانی و fix هایی منتشر کنند و برخی اوقات هم این کار را انجام می دهند؛ و برخی اوقات هم انجام نمی دهند. در حالی که نمی دانم پس از اتفاق Arkham Knight چه تعداد کاربر توانستند پول خود را از استیم پس بگیرند، وارنر در عمل تقریباً بی سابقه ی دیگری این عنوان AAA را از استیم برداشت و گفت زمانی که بازی درست شود فروش دوباره آغاز می شود.

در سال ۲۰۱۵ هستیم. بیشتر بازی ها به صورت دیجیتالی در دسترس هستند. اگر بخواهید به صورت فیزیکی تهیه کنید، بایستی گفت که الان عوامل بسیار زیادی هستند تا شهرت یک بازی را تامین می کنند و دیگر نباید نگران تمام شدن نسخه ی فیزیکی های بازی شوید. و حتی اگر هم نسخه فیزیکی به پایان رسید ، دنیا که به پایان نرسیده است. یک دو روزی را صرف نگاه کردن به تریلرها و نقدها کنید و ببینید گفته های دوستانتان در مورد بازی چیست و آیا این بازی همان چیزی است که شما منتظرش بودید؟

حال کمی در مورد چیزهایی که هنگام پیش خرید دریافت می کنید صحبت کنیم. وسایلی که هنگام پیش خرید نسخه Collector’s Edition دریافت می کنید برای کلکسیونرها نیست. فقط یک مشت وسایل بیخود است. بیشتر آن ها فقط چند فیگر و مجسمه ی نازل و گول زنک ، یک جعبه ی بسیار بزرگ بی مصرف و یک کتاب هنری الکی است. اگر واقعاً طرفدار ویژه ی یک بازی هستید و عاشق آن بازی هستید به جای اینکه ۱۰۰-۲۰۰ دلار خرج یک بسته ی الکی بکنید به جای آن بروید و کتاب اصلی هنری بازی را بخرید یا به جای آن سری به سایت Etsy بزنید و وسایلی که خود طرفداران (مثلاً اسلحه یکی از بازی ها ) را که درست کرده اند را خریداری کرده و به دیوارتان نصب کنید. و در مورد گرفتن اسلحه ها و لباس های اضافه… حال هرچه هم دنبال مثلاً یک شاتگان طلایی یا لباس خاصی باشید لطفاً بیخیال این قضیه شوید؛ آیا پولتان همین قدر ارزش دارد که صرف خرید یک اسلحه ی مثلاً طلایی بکنید؟! درست که هدیه های دیجیتالی در بازی جالب هستند و شما را جذب می کنند ولی فقط قصد ناشر این است که تا می تواند جیب شما را خالی کند.

البته باید گفت که در این میان استثناهایی هم وجود دارد. بعضی از عاشقان برخی سبک ها مجبورند پیش خرید کنند تا شرکت کپی های بازی را در فروشگاه پخش کند مانند XSEED چون این تنها راه است. و چون بعضی از بازی های جدید کیفیت نامعلومی دارند، چیزهایی مثل ماموریت های مقدماتی — یک بخش اولیه کمپین که کوتاه است و برای کسانی که بازی را پیش خرید می کنند در دسترس قرار می گیرد — به نظر معامله ی خوبی به نظر می رسد. ولی اجزایی مثل این فقط استثنا هستند و قانون نیستند. دوست دارید از بازی مورد علاقه تان حمایت کنید؟ خب لازم نیست مقدار زیادی پول صرف خرید و یا پیش خرید بسته های پر زرق برق کنید چرا که بعد از چند روز تمام وسایل در آن بسته برایتان تکراری و خسته کننده می شود و فقط بازی است که می تواند هنوز شما را سرگرم کند.

من نمی گویم که بیخیال بازی های ویدئویی شوید. حتی انگیزه تان را برای عناوینی که در راه هستند از دست ندهید. ما عاشق بازی ها هستیم. بازی ها عالی هستند. مردم در مورد Fallout 4 , Persona 5 , Halo 5 , Hitman , Uncharted و هر بازی دیگری هیجان زده شده اند. همه ی این ها جذاب است. من حتی نمی گویم به خاطر چند عنوان مشکل دار به ناشران پیامی بفرستیم و به آن ها بگوییم تا ما را مجبور نکنید که پیش خرید کنیم. این اتفاق هرگز نمی افتد.

ولی وقتی ماجرا به اینجا کشیده می شود، پیش خرید کردن کار بیهوده ای است. این عمل بسیار بیخودی است و این کار برای خدمت به شما نیست، بلکه برای خدمت به ناشر است. ملحق شدن و عمل کردن در این فعالیت به گسترش پیدا کردن این عمل کمک می کند. پس لطفاً این کار را انجام ندهید و مراقب پول خود باشید و در جای درست آن را مصرف کنید چون ارزش شما بیشتر از این حرف هاست.

توجه: این مقاله از سایت معتبر Kotaku ترجمه شده است، با اندکی دخل و تصرف.

دیدگاه
۷۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

73 Replies to “لطفاً بازی های ویدئویی را پیش خرید نکنید!”

 1. metal-brother گفت:

  خیلی جالب بود.ممنون بخاطر متن.فردا در این سایتو که این مطلبو گذاشته میبندن :11: :۲۴:

  ۳ ۰
 2. Very Big Daddy گفت:

  کاملا مطلب درست و به جاییه!ممنون بابت ترجمه!

  ۲۵ ۱
  1. خواهش میکنم :*:

   ۲ ۰
  2. MasterFARDIN گفت:

   تا حدودی درسته
   من بیشتر وقت ها نسخه ی دیجیتالی پیش خرید میکنم و پری لود هم داره دیگه عالی! همون لحظه انتشار بازی اماده میشه واست!
   ولی خب آدم عقل سالم هربازی پیش خرید نمیکنه! فقط بازی که مطمین باشی ازش! الان پیش خرید انچارتد چهار به همراه پری لود بازی واقعا بده؟

   ۵ ۰
  3. Very Big Daddy گفت:

   فردین جان منم همیشه پیش خرید میکنم ولی خداییش تو ذهنم مطئمن تر از راک استدی پیدا نیمکردم که دیدی چی شد! :lol: :lol: البته خب قضیه ناتی داگ اونم تو کنسول خونش جداست!

   ۱۲ ۰
 3. Marshal Reza گفت:

  پیش خرید که هیچ ، بنده حتی خرید بازی اورجینال رو هم علاقه ای بش ندارم. واقعا برای تجربه آنلاین هر بازی یه مبلغی بالای ۱۰۰ هزار تومن اصلا نمی ارزه. کپیش رو استفاده میکنیم ، موقع دیدن باگ های وحشتناک هم حرص نمیخوریم. البته این میون کنسول دارا که چاره ای ندارن. :13:

  ۳ ۰
 4. ahmadpop4 گفت:

  حالا پولش هیچی من وقتم انقد برام ارزش داره تا موقعی که پدر نقدا و نظرات کاربرا رو درنیوردم سراغ خرید نرم چه برسه به پیش خرید…در مورد تبلیغات هم گل گفتی…بعضی تبلیغات در حد هر جا سخن از اعتماد است نام… میدرخشد مسخره ان
  ممنون بابت ترجمه عزیز

  ۱۲ ۰
 5. Milad RFM گفت:

  کلا تعداد انگشت شماری بازی مشکل پیدا کردن. پیش خرید بعضی محتواها و ماموریتها رو هم داره.
  اینکه سازنده با چه انگیزه ای درصدد رفع مشکلات خواهد بود کسب پیروزی و نمرات بالا هست.این همه بازی پیش خرید میشن و به بهترین نحو اجرا میشن. کلا بتمن این موج رو راه انداخته.
  اونی که طرفدار یه بازی هست نقد و حرف دوست براش مهم نیست. بازی رو به هر نحوی خواهد خرید فارغ از کیفیت.

  ۱۰ ۰
  1. ABI RAZOR گفت:

   “کلا بتمن این موج رو راه انداخته.” :۲۳:
   فقط بتمن هس دیگ؟
   هیلو کلکشن …یونیتی….خود همین ویچر
   بتل ۴ !!

   ۱۹ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   ویچر مثل بتمن مشکلاتش اساسی نبود. هیلو هم سرورهاش مشکل داشت و خود بازی سالم بود.بتل هم همینطور.
   ولی بتمن مشکلاتش مانع از بازی کردن میشه.

   ۱۶ ۰
  3. دیشب اپدیت ۵۰۰ مگی ویچر رو نصب کردم تمام مشکلاش بر طرف شده. بتمن چی؟

   ۲ ۰
  4. King-Amir گفت:

   بتمن فقط نسخه pcـیش مشکل داره.

   ۲ ۰
 6. Nate Drake گفت:

  سره بتمن منو زجر کش کردن :'( :'( هنوز ریجن آل بدستم نرسیده
  یعنی واقعا پشت دستمو داغ کردم که دیگه پری اوردر نکنم. به دوستان هم توصیه میکنم هرگز اینکارو تو ایران انجام ندن… مملکتو دلال پر کرده

  ۵ ۰
  1. kilzone64 گفت:

   پری اردر تو ایران کاملا الکیه. پول بازی رو کامل ازت میگیرن و اینقدر دست دست میکنن تا قیمت روز بازی با پولی مه شما دادی یکی بشه بعد برات میفرستن بازی رو. این وسطم اون دلال سود میکنه که این مدت پول تو حسابش بوده و با اون پول سود گرفته

   ۵ ۰
  2. ABI RAZOR گفت:

   خب استاد جان اگه به پری اردر کردن باشه دیجیتالی خریدنش بصرفس موقع لانچ هم …
   چرا فیزیکی پری اردر میکنین اینقد هم ضرر میکنین :۲۳:

   ۳ ۰
  3. King-Amir گفت:

   با این وضعیتی که تو ایران داریم اصلاً نمیشه حتی بازی های کپی رو هم پری اوردر کرد. من که اگه داشته باشم هم حاضر نیستم ۳۰۰ تومن بدم از بقیه هم دیرتر بازی کنم. اخرش هم معلوم نیست پولت چی میشه.

   ۰ ۰
 7. KNIGHT ARTORIAS گفت:

  دمتون گرم مطلب عالی بود :۱۵:
  بابت تجربه بی نهایت ممنونم

  ۱ ۰
 8. boom گفت:

  کلا تو زندگیم ۱ چیز پیش خرید کردم اونم GTA V بود که خیلی ارزششو داشت
  اون موقع نسخه روس هم آزاد بود ۹۷ تومن… :۲۴: :D

  ۱ ۰
  1. reza_only گفت:

   :22: :22: :22: دهنتو… الان ۲۰۰ به بالاس فکر کنم :۱۲:

   ۰ ۰
 9. reza_only گفت:

  خدارو شکر پول اینکارا رو ندارم. بیشترین پولی که واسه بازی دادم ۷۰ تومن سر battlefield 4 بود :۲۶: ممنون بابت مطلب :۱۵:

  ۲ ۰
  1. وااات؟! :22: :22: :22:
   ۷۰ هزار تومن؟! تو شهر شما هر DVD چقدر هست؟!
   من فک کنم GTA V بود که که ۱۵ تا DVD،سی هزار تومن دادم.=گرون ترین بازی که خریدم

   ۱ ۰
  2. reza_only گفت:

   یه نگاه دیگه به خبر بندازی متوجه میشی در مورد پیش خرید کردنه. پس این پست در مورد بازی های اوریجیناله. طبیعتا منم نسخه ی اصلی battlefield4 منظورم بود :11: ;)

   ۰ ۰
 10. Amin Hosseini گفت:

  واقعا درسته!
  تو این دوره و زمونه که اکثر بازی ها با مشکلات فنی بسیار عرضه میشند پیش خرید کردند کاره اشتباهی هستش
  بهترین زمان برای خرید بازی، یک ماه بعد از لانچش هستش
  زمانی که اپدیتا و پچ ها عرضه شدن و باگ ها کمتر شده و حتی DLC هم برای بازی عرضه شده است
  ممنون :۱۵: (امیدوارم این دست مطالب تو سایت بیشتر شود)

  ۵ ۰
 11. crash گفت:

  همه اینهایی که گفته شد بیشتر سر یازیهای غربی پیاده میشه و اکثر بازیهای ژاپنی این کارارو نمیکنن واین برمیگرده به فرهنگ جامعه اون بازیساز یا ناشر
  اگر تو هر کاری احترام به مخاطب و انجام بهترین کار در مقابل پولی که گرفته میشه سرلوحه اون کار باشه قطع یقین با کلاهبرداریهایی که این اواخر باهاش مواجه هستیم روبرو نمیشیم.
  از مترجم’نویسنده هم خیلی متشکرم.مطلب خیلی به جایی بود

  ۸ ۰
  1. Benjamin Barker گفت:

   مطمئنی؟ رزیدنت اویل رولیشنز ۲ چند برابر قیمت بازی DLC داره.
   یا همین دویل می کرای حدود ۲۰ دلاره DLC داره.
   دراگون بال ۳۰ دلار DLC
   DLC های DEAD OR ALIVE این قدر زیاده که مغزه ادم سوت میکشه.
   غربی شرقی نداره.

   ۱۳ ۰
 12. Vahid گفت:

  ممنون به خاطر مقاله؛ عالی بود؛ با تک‌تک کلماتش موافقم. تعجب می‌کنم چه‌طور بعضیا می‌تونن زمانی که فرضاً یه بازی هنوز تازه معرفی شده، بیان واسه خریدش پول خرج کنن؛ یعنی چه عجله‌ای دارن؟ نقدها که معمولاً همیشه قبل از انتشار بازی منتشر می‌شه، هر کسی خیلی هم عجله داشته باشه می‌تونه بعد از خوندن نقدها بازی مورد علاقه‌ش رو بخره، اونم دقیقاً روز لانچ. هر چند این اواخر WB کُد نسخه‌ی PC رو واسه وبسایت‌ها نفرستاد و با وجود این‌که Review Embargo برداشته شده بود و حتی چند روز بعد خود بازی هم منتشر شده بود ولی هیچ نقدی از نسخه‌ی PC تو اینترنت وجود نداشت ولی همیشه این‌طور نیست که ناشرها حرکت کثیفی مثل این رو انجام بدن.
  واقعاً والو با تغییر دادن Refund Policy استیم خدمت بزرگی به جامعه‌ی گیم کرد.
  هر چند فروم استیم کلاً یه جاییه که کاربرا فقط نق می‌زنن اما انصافاً یکی از بهترین فروم‌هاییه که قبل از خرید (و یا اصلاً بعد از خرید بازی) می‌شه بهش مراجعه کرد و واقعاً کاربراش بدون تعصب سعی می‌کنن در مورد زیر و بم ایرادات و نقص‌های بازی‌ها (حالا هر عنوانی که می‌خواد باشه) صحبت کنن.
  این اواخر هم با اومدن بتمن، کاربرای استیم ترکوندن!

  ۱۸ ۰
 13. ABI RAZOR گفت:

  ممنون بابت تدارک دیدن این مقاله :۱۵: :۱۵:
  فیرست او اول
  در مورد بتمن ارکهم نایت
  عمده مشکلات
  ینی ۹۹ درصد مربوط به نسخه پی سی بود
  نسخه های کنسولی اصلا که نه ولی کم مشکل داشتند
  بتمن ی شکست نبود
  بتمن ریشه ها که باگ هاش تو همه پلتفرم ها بود اینقد نکوهش نشد که ارکهم نایت شد
  یه عده کودن سهل انگاری کردن

  متاسفانه همینطوره
  نگرش منم یکم تغییر کرده
  دیگ اعتماد معنی نداره
  شما فرض کن برگرد ۸ سال پیش
  همه با کله رزیدنت ۵ رو پری اردر میکنن چرا
  موفقیت نسخه چهارم
  اما همین سناریو رو واس نسخه بعدی رزیدنت ایول تجسم کنین
  فاک
  کی میاد پیشخرید کنه :۱۲: :۱۲:
  منی که با بازی کردن نسخه دوم کامپنی او هیروز به روح پلید رلیک لعنت میفرستم
  و روزایی که نسخه اولو بازی میکردیم یادم میاد
  یجوری میشم
  الان ساخت نسخه سوم واسم هیچ اهمیتی نداره
  همین the division تریلر E3 رو دیدم خیلی دلسرد شدم ازش
  منتظر نقد هاش میمونم
  ولی خیالم از بابت نید فور اسپید راحت شد
  البته موقع دریفت یه لحظه شیفت کمرا داریم که اصلا خوشم نیومد برعکس داداش کوچیکم
  ولی دیدن تریلر گیم پلی تا حدودی ادمو در تصمیم گیری کمک میکنه
  بنظرم تریلر گیم پلی نقش به سزایی داره
  با دیدن تریلر هیلو ۵ واس اولین بار فهمیدم که از اتمسفر و محیط این سری خوشم نمیاد(با علی چه بحث ها که نکردیم :lol: :lol: ) علی رغم بی عیب و نقص بودن نسبی بازی
  تریلر انچارتد به همون حد هایپم که کرد که تووم ریدر شگفت زده ام کرد
  اخرین نگهبان ترکاند
  الان در مورد مس افکت بعدی هیچ نظری نمیشه داد
  فقط CG بود
  دووم عالی بود همونطور که میررز اج فک برانداز بود
  متاسفانه رویکرد سازنده ها تغییر کرده
  تریلر سیندیکیت تقریبا یه انیمیشن جذاب بود
  اما گیم پلی اصلا نشون ندادند
  ولی سلیقه هم خیلی خیلی مهمه
  من کلا با سری دوس اکس حال نمیکنم
  چرا؟
  رنگ بندی بافتها و استفاده زیاد از رنگ های قهوه ای ونارنجی
  و رنگ های نئونی
  تمام
  رف کنار
  چرا
  سلیقه!!
  ولی اون کسی که مجبوره اوریج بخره
  ناگزیر
  باید از میان صدتا بازی حدودا ۵ تاشو بچینه
  دیدش نسبت به بازیا محدود تر میشه
  یکی مث من که خیلی حساسه رو دیسک و به همین خاطر ترجیح میده دیجیتالی بازی کنه
  وسعش ۴ تا بازی توساله
  ینی چاره ای نداره
  اما بعضی اثار و بعضی سازنده ها
  هرچی بسازن باید با چشم وگوش بسته خریدشون
  راکستار گیمز هرچی بسازه …
  یا رمدی
  یا کن لوین
  یا نایتی داگ
  الان متال گیر رو تجسم کنین
  کی هس بگه این بازی موفق نمیشه؟
  اما قضیه در مورد ویچر برعکس بود
  تا دقیقه ۹۰!!
  در کل با توجه به اوضاع
  “چشمها را باید شست جور دیگر باید دید” :۲۳:

  ۶ ۰
  1. Ali MSN گفت:

   تو باز طومار نوشتی؟ :D
   تا اسم بتمن میاد سریع باید بیای جواب بدی :۲۴: این بنده خدا هم نسخه ی PC رو داره میگه! واقعیتم همینه
   واقعا نسخه ی PC لکه ی ننگی بر دامن این سری بود, چه مقصر راک استدی باشه چه وارنر
   تو هم که کشتی مارو با این محیط هیلو :lol:
   خدا رو شکر بالاخره ناامید شدی از دیویژن! من که خیلی دوست دارم بازیش بتونه موفق بشه چون از اتمسفر و حال و هواش خیلی خوشم اومده و همچنین از محیطش و داستانش (همین قدری که گفتن ازش) ولی احتمال ۹۰ درصد موفق نمیشه
   در مورد توم ریدر و آنچارتد باهات موافقم شدید….

   درکل بنظرم اگه قراره سناریو هایی مثه بتمن تکرار بشه پیش خرید حماقت محضه! ولی اگه این مورد یه استثنا باشه و مشکلات یه بازی نهایتا به تعدادی باگ (مثه ویچر) یا مشکلات سرور (مثه هیلو مسترچیف کالکشن) ختم بشه بنظرم میشه نسخه ی جدید سری مورد علاقه اشو آدم پیش خرید کنه! چون مطمئنه که نمراتش هرچی بشه بازم یه شاهکار برای اون شخص به حساب میاد

   ۸ ۰
  2. King-Amir گفت:

   درمورد اون شیفت کمرا با داداشتون موافقم.

   ۰ ۰
  3. PSYCHO MANTIS گفت:

   نسخهی PC آرکهم نایت یک توهین خیلی بد به PC و فن های این پلتفرمه.
   ویدیو هاش تو یوتیوب هست واقعا افتضاح کردن…

   ۱۲ ۰
  4. ABI RAZOR گفت:

   مبین جان خود منم اشاره کردم
   ۹۹ درصد مشکل رو پی سیه
   همه جا دارن اعتراض میکنن
   حالا خوبه ریفاند استیم تا حدودی مرحم دردیه واس اونایی که کلا نا امید شدن از بازی
   خیلیا پیشخرید کرده بودن
   ولی خداروشکر راکستدی داره به فید بک ها واکنش نشون میده
   من تقریبا تمامی مشکلاتو زبر سر وانر منحوس میبینم
   بهرحال
   دارن با پچ درست میکنن
   ولی تلخی این دیزستر هیچوقت از خاطر پی سی گیمر های عزیز نمیره :11:

   ۱ ۰
  5. Milad RFM گفت:

   ادم با اتمسفر و محیط که یه بازیو بیخیال نمیشه. عجیبه. اتمسفر یه چیزی شبیه مس ایفکت هست. سیاره های مختلف و سفینه ها.

   ۳ ۰
  6. Ali MSN گفت:

   میلاد منم همینو بهش میگم
   بهش میگم بشین بازی کن عشق میکنی میگه نه از اتمسفر و محیط خوشم نمیاد
   دستم برسه خفش میکنم :۲۴:
   (jk)

   ۲ ۰
  7. ABI RAZOR گفت:

   واس من خیلی مهمه
   من بازی نمیکنم
   بازی بکنم همه جای بازیو میگردم و محیط واسم خیلی مهمه
   علی رغم نبود علاقه واس بازی های ار پی جی
   سینگلش مشکلی نداشت خیلی حماسی بود تریلرش
   اما مولتی که همه ازش تعریف و تمجید میکنن بشخصه واسم جذابیتی نداشت!!
   ولی مولتیش همش استراکچر های تکراری و استفاده بسیار زیاد از ابی و قرمز و رنگ های شاد (بالا هم توضیح دادم در مورد دوس اکس) و ی سری افکت و انیمیشن های … که به علی توضیح دادم داره
   بیش از حد اغراق شده هس
   که باعث میشه بنده به این عنوان فک نکنم و دنیای تقریبا واقعی کیلزون رو نسبت به فانتزی بکار رفته تو این اثر ترجیح بدم
   هم کیلزون هم مس ایفکت هم بتلفرانت هم اکه از دید شما نگاه کنیم تو سیاره های دیگ و کهشکان اتفاق میفتن ولی چطوری بگم احساس میکنم مولتیش انچنان مه باید و شاید جدی نیست
   اتمسفر جدی و واقعی استار وارز و کیلزون رو نداره
   تو فرض کن انگار داری واس فان بازی میکنی :۲۳:
   اصلا تو مولتیش جو جدی حکم فرما نیستشا
   انگار داری سانست بازی میکنی :lol: :lol:

   ۰ ۰
  8. Ali MSN گفت:

   یعنی کشتی مارو با این ایرادای بنی اسرائیلیت :lol:
   یاهوتو چک کن ابی

   ۲ ۰
  9. Milad RFM گفت:

   هیلو دوربین موقع دویدن ثابته که با بقیه شوتر ها فرق میکنه. محیط و اتمسفر هم تیره نیست و مثل مس ایفکت رنگهای مختلف بکار رفته.
   مولتی هیلو مثل بتلفیلد نیست. کلا هیلو کنترل کاراکتر و همه چیزش با بقیه شوتر ها فرق میکنه.
   من خودم وقتی فارکرای و بتلفیلد و هر شوتر دیگه ای بازی میکنم و برمیگردم سمت هیلو انگار ماشین عوض کردم و کنترلش فرق کرده!

   ۰ ۰
  10. MetallicA گفت:

   اگه به رنگ بندی باشه دوتا بدترین بازی روی زمینه. :۲۴:

   ۰ ۰
 14. Milad RFM گفت:

  کسی که طرفدار یه بازی نیست اصلا نباید پیش خرید کنه. خصوصا ip های جدید خصوصا دیویژن که معلوم نیس چی میشه.
  اونی که فن ۲ اتیشه یه فرنچایز هست فرقی نمیکنه بازی متاش ۴۰ بشه با کلکسیونی از باگها.

  ۲ ۰
 15. navid گفت:

  البته پیش خرید کردن بازی هایی که توسط توسعه دهنده های کارکشته ساخته میشن و تو کارنامه ی کاری خود نمرات درخشانی دارند نه تنها ضرر ندارد بلکه باعث حمایت از ان ها میشود.

  ۰ ۰
  1. خب شما می تونی بعد انتشار هم حمایت کنی. الان من عاشق هیتمنم و خیلی دوست دارم زودتر هیتمن جدید رو هم تجربه کنم. خب لازم نیست از الان برم ۵۹ دلار پول بدم برا بازی ای که هنوز معلوم نیست چی به چیه و معلوم نیست که مثل قبل خواهد بود یا نه. بازی منتشر میشه یکم نقد ها رو میخونم بعد میرم حمایت میکنم. اینطوری به نظرت بهتر نیست؟

   ۱ ۰
  2. King-Amir گفت:

   تا حالا اینقدر قانع نشده بودم :|

   ۰ ۰
 16. masterezi0zzz گفت:

  متنو کامل نخوندم ولی پس کیک استارتر چی؟
  اگه حمایت از سازنده با پیش خرید نباشه که خیلی از شاهکارا مثله عنوانای مستقل ۵ سال اخیر که ۹۰% با کیک استارتر بودجه خودشونو بدست اوردن چی؟

  ۳ ۰
  1. ABI RAZOR گفت:

   ۹۹ درصد اونایی که تو کیک استارتر بک میکنن طرفدارای دو اتیشن
   واسشون فرقی نمیکنه
   الان تو پروزه شنمو سه نفر ۱۰ هزار دلار بک کردن!!
   فرصت اینو دارن برن جاپن با سوزوکی ضیافت شام داشته باشن
   این واسشون بزرگترین افتخاره!!

   ۲ ۰
 17. shazam گفت:

  بتمن رو از گیم استاپ خرید کنید مرحله رد هود رو دریافت میکنید بازی رو پیش خرید کنید مرحله هاری کوئین رو دریافت کنید از آمازون چند تا اسکین انحصاری نسخه ps4 یک ماموریت انحصاری :11: پرمیوم ادیشن ۹۹ دلار :۱۲: جمع کنید باو قابل توجه کسانی که سنگ راک استدی و بتمنو به سینشون میزنن :11:

  ۳۳ ۰
  1. واقعا این چه جو پلبید و کثیفیه که بین سازنده ها حاکم شده… :'( :'( :'( دیگه حال مارو دارن به هم میزنن با این کاراشون… :17: :17:

   ۳ ۰
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   یک سیزن پس تمام این هارو در سه ماه آینده پشتیبانی می کنه.
   درضمن تا به راک استدی رسید شد بد :۱۸:
   برو محتوای سیزن پس رو یه نگاه بنداز بعد گازشو بگیر!
   دیگه داره اعصابم با مزخرفات بعضیا خورد میشه…

   ۳ ۰
 18. پارسا گفت:

  مقاله ی خیلی خوبی بود
  یادش بخیر یه زمانی گیم یه هنر بود نه یه صنعت یا تجارت…. چقدر زود گذشت اون دوران
  درباره ی پیش خریدم نظری ندارم :۱۸: چون شخصا هیچوقت پیش خرید نمیکنم چون مثل بعضی برادران جو زده نمیشم سریع پولمو بدم بره
  از قدیم گفتن هرکی کمتر پول داره برنامه ریزیش دقیق تره :lol:

  ۲ ۰
 19. EPIC SINA گفت:

  من که Arkham Knight رو برای PS4 پیش خرید کردم و خیلی هم راضیم. این بازی یه سوپر شاهکاره :۱۵:

  ۱ ۰
 20. PSYCHO MANTIS گفت:

  تشکر از مقاله ی خوبتون.
  حرف کاملا درست و منطقیست.

  ۱۰ ۰
 21. KiNgRäD گفت:

  به نظرم می تونیم کمی بر عکس هم فکر کنیم زمانی که یک بازی هنوز در حال ساخت و توسط عده ای پیش خرید میشه این کار برای سازنده باید عامل انگیزه باشه نه یک عامل بازدارنده سازنده باید اشتیاق بیشتری نشون بده و سخت تر کار کنه تا جواب اعتماد و حمایت طرفداران به خوبی بده
  در مورد مزایای پیش خرید کردن هم در واقع هدیه ای از سمت سازنده هستش به طرفدارها به خاطر اعتماد و حمایتی که کردن به نظرم این کار اصلا بد نیست

  ۱ ۰
 22. موافقم این کار باعث میشه از وضعیت سو استفاده کنن و محتوای اضافی بازی بین خرده فروشی های رقیب پخش بشه.

  ۰ ۰
 23. farokhi گفت:

  جالب بود ممنون واسه ترجمه

  ۰ ۰
 24. ps3 with ps4 گفت:

  مسخره ترین و مضرترین مقاله ای که برای صنعت گیم خوندم این مطلب بود
  اون کسی که این متن رو نوشه خاین بزرگ به صنعت بازی های ویدیویی هست
  یعنی چی پیش خرید نکنن من تو بدترین شرایط باز هم حق رو به بازیساز میدم
  واقعا شما فکر میکنید این بنده های خدا که بازی میسازن به اندازه زحمتی که میکشن به چیزی که خواستن رسیدن ؟؟؟
  یه نمونه مثال میزنم یک فیلم درپیت و مسخره که هر ۵ ماه یه نسخه میاد ازش بیرون با کمترین زحمت بالای ۱ میلیارد هر نسخش میفروشه چرا ؟؟؟/ ایا پول کسی که رفته این فیلم مسخره رو دیده برگشته میشه ؟؟؟ ولی یک بازی که با زحمت تمام ۴ ۵ سال روش کار شده با هزینه ۵۰ ۱۰۰ میلیون دلار ساخته نهایت چقدر میفروشه ۲۰۰ میلیون ۳۰۰ میلیون ؟؟؟ تو بهترین شرایط این رقم میمونه براشون
  من حاظرم از هر ۱۰۰ تا بازی یکیش هم مشکل داشته باشه تا صنعت بازی بره سمت یه سری بازی هجو و مسخره اضافی مثل بازی های موبایل clash و این مسخره جات که بهش نمیشه گفت بازی اصلا

  ۳ ۰
  1. Lennox گفت:

   چه ربطی به فیلم داره، مردم با چشم باز میرن پول بلیط رو می دن و میرن فیلم رو می بینن، نه این که برن توی سالن بشینن، فیلم نصفه پخش بشه یا بدون صدا پخش کنن. یا مشکلات فنی داشته باشه. اگر خود فیلم بدرد بخور نیست دیگه تغصیر کسی نیست، خب بلیط نخرن. الان هم نگفتن که چرا بازی خوب نیست مشکل این هست که باید به اون قولی که میدن عمل کنن. نباید بازی غیر قابل اجرا بشه و مردم رو آسی کنه.

   ۲۰ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   رضا باز کامنت تاریخی دادی که! :lol: :lol:
   پیش خرید کردن یا بعد از انتشار خریدن فرقی نداره از لحاظ مالی تنها تفاوتش(حدا از بونس های بیخودی که سازنده ها میذارن تنگش برای فروش) اینه که امکان اینکه یک اثر کم کاری شده به دستت برسه از بین میره!صبر میکنی بازتاب ها رو میبینی بعد میخری تا سرت کلاه نره ربطش به عدم حمایت از گیم رو نفهمیدم من!الان مگه تو همین سینمایی که میگی فیلم ها رو ملت پیش خرید میکنن؟! :۱۲: :۱۲: میذارن منتشر بشه بعد میرن سمت گیشه ها!
   منم فکر نکنم از پیش خرید ها بودجه ی ساخت و تبلیغات دربیاد که فرق آنچنامی به حالشون بکنه!
   همین خود من عشق پیش خرید داشتم اما سر بتمن الان برام درس عبرت شد که دیگه زیادی اعتماد نکنم و سعی کنم کمی کمی صبر بیشتری داشته باشم.

   ۱۹ ۰
 25. I AM ALONE گفت:

  کثیف ترین عاملی که کل صنعت رو به گند کشونده و داره بدتر هم میشه پدیده ی منحوسی به نام DLC هست!
  اگه این DLC نبود برای پیش خرید هم ناشر نمی تونست روشی پیدا کنه که مردم رو مجبور کنه بازی رو پیش خرید کنن
  مدت هاست سازنده های بزرگ برای بازی های بزرگشون کلی وقت صرف می کنن قبل از انتشار بازی برای DLC ها وقت میزارن و برنامه ریزی می کنن. در صورتی که تمام اون وقت رو اگه صرف بازی اصلی بکنن با محصول خیلی بهتری طرف خواهیم بود.
  وقتی در طول روند ساخت بازی سازنده به DLC فکر می کنه دیگه به خودش زحمت نمیده که تمام ایده هاش رو تو بازی اصلی جا کنه و به خودش فشار نمیاره. به خودش میگه نشد هم نشد تو DLC جا می کنیم!
  هر چند هنوز هستن سازنده هایی که این کار رو نمی کنن.
  ولی خب می دونیم که گیا گندشو مسخره کردن!
  اکتیویژن و EA که سردمدار بودن. یوبی سافت که در مسیر تقلید الان چند سالی هست داره این کار رو می کنه
  بتزدا برای همه ی بازی هاش دو جین DLC میده بیرون بعد با یه نسخه GOTY Edition ی چیزی بازی رو دوباره می فروشه.
  و جدیدا هم که WB و استدیو هاش به این مجموعه پیوستن
  ولی از همه بدتر EA هست.
  عاملی که باعث شد پیش فروش اینقدر گسترش پیدا کنه زیاد شدن تعداد DLC های هر بازی هست

  ۳۳ ۰
  1. Moein Alizade گفت:

   I AM ALONE
   حرفاتو در مورد dlc ها قبول دارم.
   واقعأ اگر بخایم دلیل منطقی برای وجود dlc ها در نظر بگیریم هیچ چیزی جز اینا نیست:یا یک شرکت میخاد در فاصله ی بین انتشار بازی های آینده (یک فرنچایز مثلأ ac)خودش عنوان قبلی خودش رو در ذهن ها زنده نگه داره و در کنارش سود کنه :۱۲:
   یا اینکه بخشی از داستان بازی را بصورت جداگانه عرضه میکنه که بعضیاشون واقعأ ارزشمندِ مثل:left behind,buerial at sea و…. که البته با اینکه عاشق این بازیا هستم اما از این کار استدیو ها خوشم نمیاد اما وقتی مقایسه میکنم با یک dlc که فقط چارتا outfictو اسلحه به بازی اضافه میکنه قدر اون dlcهای داستانی رو میفهمم و بخاطر خریدشون ناراحت نمیشم.
   اما این اواخر بعضی از بازی ها بخاطر اینکه نمیتونن تمام محتوا رو در یک bluray بگنجانند بعضی از محتوا ها رو بصورت dlc قرار میدن،شما دقت کنین بیشتر بازیا ۴۰gb به بالا هستن مثل همین ویچر که ۱۶ تا dlc رایگان(مثلأ ما نمیدونیم واسشون نمیصرفه اینارو با بازی اصلی منتشر کنن ) میده بیرون با اینکار بین مشتریها احترام هم کسب میکنه ولی در حقیقت marcin iwenski و تیمش این dlc ها رو از قبل ساخته بودن و جزوی از محتوای بازی بوده،با اینحال نوش جونش بازی خوب میده دست مردم و حرکات تبلیغاتی رو خوب بلده. ;)
   با تشکر از مترجم متن که این مطلب مفید رو ترجمه کرده :۱۵:

   ۱ ۰
  2. (Role) گفت:

   پس من زیاده روی نکردم سجاد!

   البته، این را هم در نظر بگیر که خارجی ها برای دانلود DLC ها کافیه یک لیوان آب سرد رو نوش جان کنند…و بعد DLC دانلود می شود.
   به همین راحتی!

   ۱ ۰
  3. I AM ALONE گفت:

   اصلا من به سرعت دانلود کار ندارم. شرکت هایی که فقط DLC های خوب میدن بیرون و بازی اصلیشون هم کامله رو کار ندارم
   الان EA رو نگا کنید. بخش آنلاین بتلفیلد نمونه ی بارزی از چاپیدن مردمه! یه بار باید ۶۰ دلار بدی برای خودش و بعد دوباره باید هر دفعه پول بدی برای تجهیزات و مپ. وگرنه خود بازی بدون اینا خیلی ناقصه
   اکتیویژن هم با COD از EA یاد گرفتن و عینا همین سیستم رو پیاده می کنن
   و مشکل اینه که این سیستم بقیه شرکت ها رو هم آلوده کرد! سی دی پروجکت که دیگه اصلا اهل این صحبت ها نبود برای ویچر ۳ دو تا دی ال سی پولی معرفی کرد. راکستدی برای آرکام نایت یه قطار DLC در نظر داره
   از همین الان قول میدم فال اوت ۴ تا دو سه سال برای دی ال سی میاد
   (کلا بازی های نقش آفرینی که خوراکشون شده. بایوویر هم هر از گاهی میزنه به سرش DLC بارون می کنه)
   Destiny رو نگاه کنید. موقعی که اومد اینقدر ناقص بود که اکثرا کوبیدن بازی رو. اینقدر DLC براش اومد که الان اکثرا دارن باهاش حال می کنن
   اصلا برای خود من نه پولش اهمیت داره نه وقتی که لازمه صرف بکنم تا اون رو دریافت کنم
   حرف من اینه که DLC داره سازنده ها رو تنبل می کنه. وقتی به این فکر می کنن که بعد از انتشار بازی باز هم وقت دارن که محتوی بیشتر برای بازی عرضه بکنن (و پول هم گیرشون بیاد) دیگه برای بازی اصلی همه ی انرژی شون رو نمیزان
   شرکت های ناشر هم از این موقعیت نهایت استفاده رو می کنن

   ۱۶ ۰
  4. Meysam.B گفت:

   یعنی سجاد باید این حرفی که در موردdlcزدی رو طلا گرفت.
   با خوب و بد dlcمن کلا مخالفم یکبار بیان درست حسابی همه وقتشونو بزارن واسه یه بازی تا تموم شه بره پی کارش ،بابت این چیزای الکی واقعا پول دادن مسخره ست.

   ۱ ۰
  5. Very Big Daddy گفت:

   سجاد جان تعداد استاندارد مپ ها در بازی ۱۰ مپه که بتلفیلد داره کی گفته ناقصه؟!سلاح هاش هم همینطوری از همه بازی ها بیشتره!شما طی دی ال سی ها ۲۰ تا مپ جدا و کلی سلاح و ویکل جدید گیرت میاد اندازه ی دو تا بازی دیگه!اینا کاملا بونس و اضافه بر سازمان هست و اصلا و ابدا اطلاعات زده شده از بازی نیست!

   ۰ ۰
 26. M__B__G گفت:

  مقاله ی فوق العاده ای بود…تشکر از شما که ترجمه کردید…
  ______________________________________________________

  ۲ ۰
 27. Lennox گفت:

  خوشبختانه با برخورد درستی که کاربرها با مشکلات این بازی کردن، و پوشش خبری مناسبی که سایت های خبری کردن این بازی درس عبرتی برای سازنده های دیگه می شه که دیگه اینطوری به مخاطبینیشون خیانت نکنن.

  ۱۷ ۰
 28. Ulfric گفت:

  تیتر مقاله زیادی یک طرفست.
  به نظرم همیشه نمیشه این حرفو زد. مثلا من اگه میتونسم با کمال میل فال اوت ۴ و آنچارتد ۴ رو پیش خرید می کردم چون کوچکترین شکی ندارم که جفت این بازی ها شاهکار میشن.
  از مزایای پیش خرید هم پری لود و بازی کردن همزمان با لانچ هست که خب حس خیلی خوبی داره همون دقیقه ای که بازی لانچ میشه وارد بازی شی! سازنده ها هم یه کم محتوای اضافی برای کسایی که پیش خرید کردن قرار میدن که خب طبیعیه و به نوعی تشکره. از پولی هم که توسط پیش خرید در میارن می تونن بیشتر رو بازی کار کنن.
  کلا اگه طرف به سازنده ی یه بازی اطمینان تام داشته باشه چیز خیلی خوبیه به نظرم…

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   من تصور نمیکنم پول پیش خرید صرف کار روی بازی بشه!

   ۲ ۰
  2. (Role) گفت:

   پول پیش خرید صرف کار بر روی بازی نمیشه! اشتباه نکن.
   به حساب فروشه بازی گذاشته میشه. همون طور که هر شرکتی مقداری از پول فروش بازی رو صرف ساختن عنوان های (آینده) می کند. این پول دست نخورده تو حساب شرکت برای بعد ها خواهد ماند. هیچ تاثیری در روند ساخت بازی حال حاضر ندارد.

   ۳ ۰
  3. Ulfric گفت:

   نمیشه اینقدر قاطع گفت که صرف نمیشه.
   مخصوصا برای سازنده هایی که مشکل مالی دارن که صد در صد این پول میتونه کمکشون کنه. مثلا ۴A Games.
   برای شرکت های بزرگتر هم من فکر میکنم یه درصدی از این پول هر چقدر کم برای ساخت بازی حاضرشون صرف بشه.
   اگه گفنه ی Role عزیز هم درست باشه و این پول بخواد تو ساخت بازی های بعدی شرکت استفاده بشه بازم مشکلی نیست! حداقل پول رو دور نریختید.

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   “اگه گفنه ی Role عزیز هم درست باشه و این پول بخواد تو ساخت بازی های بعدی شرکت استفاده بشه بازم مشکلی نیست! حداقل پول رو دور نریختید.”
   همین پول رو بعد از انشار میدی که لااقل مطمئن باشی از نتیجه ی کار!فرقی نداره قبل یا بعدش بدی اون پول رو!

   ۰ ۰
  5. Ulfric گفت:

   منظورم اینه از اون جایی که با پیش خرید به محتوای اضافی دست پیدا میکنی و به سازنده هم با این کار (به بازی حاضرش یا آیندش) کمک می کنی چرا اینکارو نکنی؟
   خب وقتی وایسی بازی بیاد و بعد پول بدی که به محتوای اضافی دسترسی نداری ://
   اون قسمتم که میگی مطمئن باشی از نتیجه ی کار… تو کامنت اول گفتم فقط سازنده هایی که اطمینان تام بهشون داری. مثلا من درباره ی بازی های بتزدا دقیقا مصداق اون عکس Shut up and take my money ـم! :۲۴: خب چرا بازی این شرکت رو پیشخرید نکنم؟ در صورتی که هم برای خودم سود داره هم برای سازنده؟
   میگم این باور که پیشخرید به کل غلطه اشتباست. تا حد زیادی به سازنده بستگی داره…

   ۰ ۰
  6. Very Big Daddy گفت:

   آره هب بتزدا در هر صورت میدونی بازی هاش پر باگه چیز مبهمی وجود نداره! :lol: :lol:

   ۰ ۰
 29. ممنون برای مقاله خیلی خوب بود من اصلا پیش خرید نکردم نکردم وقتی هم کردم دقیقا بازی واچ داگ رو پیش خرید کردم .. دگه تصمیمم بر این شد که پیش خرید نکنم

  ۰ ۰
 30. caner گفت:

  البته نه همه ی بازی ها،بعضی از بازی ها ارزش پیش خرید دارن

  ۰ ۰