28 نظر

قلم | شروع سلسله مقالاتی در باب نوشتن

توسط در3 سال پیش
 

اصولا تمام افرادی که به مدیا هایی همچون کتاب، فیلم، گیم، نمایش و … علاقه دارند، بعد از مدت نسبتا زیادی، ناخودآگاه قوه تخیل خود را تقویت می کنند و همین باعث به وجود آمدن ایده ها و داستان هایی در ذهن این افراد می شود. اصولا مشکل اصلی اینگونه افراد این است که نمی توانند تصاویر ذهنی خود را بنویسند و روی کاغذ بیاورند. با توجه به اطلاعات و تجربه اندکی که در این زمینه دارم، سعی می کنم تا کمی شما را یاری کنم.

چندی پیش صحبتی پیش آمد که نتیجه اش این بود که دوباره مقالاتی درباره نوشتن را بنویسم. همانطور که چند سال پیش در سری مقالات دستی بر قلم سعی کردم توضیحات مختصری را بدهم.

اما اینبار سعی بنده بر این است که موضوعات را به طور گسترده تر و با جزئیات بیشتر به شما ارائه دهم. سعی می کنم تا در هر مقاله، تمریناتی را به شما ارائه دهم. تمریناتی که باعث کسب تجربه در نوشتن، بیشتر شدن قدرت بیان و … می شود.

نوشتن یک هنر است. اصولا هنر در هر زمینه ای که باشد، هیچ راه مینبری جز تمرین کردن ندارد. اگر علاقه به طراحی دارید، باید صبح و شب اسکچ بزنید. فرمول خاصی ندارد. اگر به بازی سازی علاقه دارید باید تعداد بسیار زیادی بازی را انجام دهید. نوشتن هم همین است. معادله ندارد. فرمول خاصی نیست که اگر یاد بگیرید، تبدیل به یک نویسنده شوید. تنها باید تمرین کنید.  باید بار ها تلاش کنید و بار ها شکست بخورید. اما اگر امید و پشتکار داشته باشید بالاخره پیروز می شوید.

یک چیز را از من بشنوید. چندی پیش با یکی از دوستان گفت و گو می کردیم که گفت من استعدادش را ندارم. می توانم به شما قول بدهم که چیزی به نام استعداد در دنیا وجود ندارد. این تنها یک کلمه است که دیگران، شما را از کاری که دوست دارید به وسیله آن دور می کنند. آری استعدادی در دنیا نیست. هیچکس نویسنده، نقاش، ریاضیدان، دکتر و مهندس به دنیا نمی آید. تنها چیزی که وجود دارد، علاقه است. اگر علاقه کافی را داشته باشید، و تلاشتان را بکنید به هر چیزی که بخواهید دست می یابید. این کلمه منحوس استعداد را از ذهنتان بیرون کنید.

دوستان اهل قلم دیگری هم در سایت فعالیت دارند. از همین پست آغازین می خواهم از آن ها خواهش کنم تا در بحث ها شرکت کنند، و در نوشتن این مقاله به من کمک کنند. می توانند خودشان مقالات جدایی بنویسند و در سایت قرار دهیم. هدف ایجاد یک محفل آموزشی برای علاقه مندان به این حوضه است. پس از کمک دریغ نکنید.

مطلب مشابه ◄  مصاحبه با سازندگان سری بازی Stronghold، استودیو Firefly

فروم سایت فضای بسیار خوبی را برای بحث جانبی در کنار این مقالات برای ما فراهم می کند. از شما خواهش می کنم که در کنار این مقالات، نوشته ها و تجارب خود را در آن جا با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید. می توانیم فعالیت خود را در این تاپیک انجام دهیم.

چند قسمتی که از این مقاله بگذرد، سعی می کنم تا بخشی را برای نوشته های شما در نظر بگیرم. زمانی که نکات ابتدایی گفته شد، دیگر خودتان می توانید بنویسید. می توانیم آن هار ا در سایت به نمایش بگذاریم و از نظرات دیگر افراد جویا شویم. در بحث نوشتن، آگاهی به نظرات دیگران، بسیار مهم خواهند بود. آن ها از دید خودشان به داستان نگاه می کنند و مسلما نکاتی را به شما می گویند که توجهی به آن ها نداشته اید. پس از این قضیه خجالت نکشید.

در نهایت، تمام این مقالات برای کاربران سایت است. اگر بازخوردی وجود داشته باشد، بیهوده نباشد و  شما از این مقالات راضی باشید، ادامه پیدا می کند. وگرنه دوستان به جای ما.

 

شما باید ورود برای ارسال نظر