به حاشیه رفتن یک قهرمان

توسط Yamato در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ , ۲۰:۵۳

همیشه بدترین اخبار در صنعت بازی، ورشکسته شدن یک استدیو یا یک کمپانی است. اما همیشه خبر های بد دیگری هم هستند که می توانند فاجعه آفرین شوند! به عنوان مثال خبر جدایی یک فرد بزرگ از یک استودیوی فوق العاده پر پتانسیل، کنسل شدن یک پروژه ی جدید، نابود شدن بازی توسط منتقدان و بسیاری دلایل دیگر که همه و همه باعث تخریب استعدادها و بازیسازان می شوند.
خیلی مسائل می توانند در موفقیت یک بازی دخیل باشند. این در حالی است که مسائلی که سبب نابودی آن می شوند بطور میانگین ۸۰ به ۲۰ است. حال تصور کنید یکی از بزرگترین نوابغ گیم و یکی از بزرگترین استادان داستان نویسی تاریخ بازی های ویدئویی، یک حماسه آفرین، خبر جدایی خود را از کمپانی معروف خود بدهد یا بر عکس، کمپانی خبر اخراج او را بدهد! حالِ شما در آن لحظه چگونه می شود؟ تا حالا به این فکر کرده اید که سرنوشت بازی در دستان چه کسانی می افتد؟ میزان فروش بازی چقدر تغییر میکند؟ یا اصلا بر سر خود کوجیما چه می آید؟

اولین بار که شرکت کونامی، هیدئو کوجیما را از لیست تویتر خود حذف کرد همه فکر میکردند که حتما اشتباهی رخ داده یا دعوای همیشگی کوجیما با کونامی دوباره از سر گرفته شده و… اما متاسفانه این عمل مقدمه ایی است که به یک کابوس ختم خواهد شد! پس از حذف نام کوجیما از تویتر کونامی، دومین اقدام کونامی حذف نام کوجیما از سایت بود. با این کار دقیقا به شایعاتی که مبنی بر رفتن کوجیما از تیم خود است بیشتر دامن زد, و در پایان ضربه ی آخر را با حذف نام کوجیما از روی باکس آرت MGS V The Phantom Pain وارد کرد. حذف نام از باکس آرت بازی به این معناست که بازی از دست استودیو سابق خود به یک استدیو جدید سپرده شده و برای خنثی سازی این عمل نه نام استودیو سابق بر روی باکس آرت می آید نه نام استدیو جدید. البته این یک قانون قدیمی است و ممکن است کونامی یا هر کمپانی دیگر از این قانون نانوشته پیروی نکنند.

نکته ی جالب درباره ی این اخبار این است که خود کوجیما تا الان سکوت کرده و هیچ چیز نمیگوید. یادمان باشد که کوجیما در دروغ گفتن تخصص خاصی دارد و اگر بخواهد کسی را گول بزند به سادگی یک روباه یا یک مار میتواند این کار را انجام دهد اما تا چه اندازه میتوانیم باور داشته باشیم که این اخبار تنها ساخته ی مغز کوجیماست و هیچ گونه صحتی ندارد؟ اولین دلیلی که شاید بتواند این نظریه را رد کند توقف برنامه ی کوجیما استیشن است. این برنامه تلویزیونی در روز های دوشنبه نشان داده می شد و از ایده پردازی های کوجیما برای بازی های مختلف, کارهای بزرگ کوجیما برای گیم، ایده های کوجیما برای آینده و … سخن  می گفت. اما طولی نکشید تا بعد از ۱ هفته پس از جریانات پیش آمده برای کوجیما و قوت گرفتن شایعات درباره ی اخراج او این برنامه نیز متوقف شد. دلیل دوم ما برای رد این نظریه حرف های صداگذار تیم کوجیما پروداکشن، یعنی Donna Burke است. وی ادعا داشت که کوجیما به طور کامل اخراج شده و خیلی وقت است که سر کارش نمی آید. در این حالت دو موضوع پیش می آید: ۱- صداگذار کوجیما دوستیِ خاصی با وی ندارد پس نمیتوانیم حرفش را خیلی دروغ برآورد کنیم-۲-وی تنها دیده های خود را از نیامدن کوجیما برسر کار بیان میکند پس احتمال دروغ گفتنش کم است.
موضوع جالب تر این است که این خبر توسط وی بعد از ۲ روز تکذیب شد اما نه به طور کامل! او ادعا داشت که کوجیما به سره کارش باز گشته و کار هارا پیش میبرد. تکذیب این مسئله به فرض ۷۰ درصد به دلیل فشار های متعدد کونامی بر سر وی است اما ما باید به قسمت اول این خبر توجه کنیم: کوجیما مدتی سره کار نرفته بوده است! مگر چند دلیل وجود دارد که یک عنوان AAA که هر لحظه به گلد شدن و پابلیش نزدیک تر میشود توسط ابداع کننده اش رها شود! شاید بتوانیم این گونه برداشت کنیم که کوجیما به مدت چند هفته با کونامی مشکلات زیادی داشته و از سره اعتراض به سره کار نرفته! در هر حالتی که به این قضیه نگاه کنیم باز هم میبنیم که نظریه ی دروغ گفتن کوجیما کم رنگ تر میشود و نظریه ی اخراج او پر رنگ تر!

نظریه ی اخراج کوجیما گرچه خیلی تلخ است اما نزدیک ترین نظریه به واقعیت است. میتوان به عبارتی گفت کوجیما پس از چندین سال دارد از کونامی جدا میشود تا چیز های جالب تر و بزرگتری را تجربه کند. اما این تجربیات به نابودی سری ساختارشکن Metal Gear Solid می ارزد؟ یا حتی به نابودی بازی جدید وی یعنی Silent Hills؟ اگر کوجیما واقعا اخراج شده باشد ضرر بزرگی به Metal Gear Solid V وارد میشود و مطمئنا آبروی کونامی میرود. تا همین جای کار هم خیلی ها دست به کنسل پیش فروش خود از بازی زدند و خیلی ها هم بازی را فقط به عشق این سری و کوجیما میخرند , اما وقتی کوجیمایی نباشد پس متال گیری هم در کار نیست! نکته ایی که میتواند نظریه ی اخراج کوجیما را رد کند این است که کونامی برای نگه داشتن کوجیما دست به هر کار و هر خرجی میزند. کونامی حتی برای کوجیما برنامه ی تلویزیونی راه انداخت و به او خیلی بها داد به قول معروف کوجیما آبروی کونامی است.پس چه دلیلی دارد بخواهد به همین سادگی کوجیما را اخراج کند و اسم اورا از روی باکس آرت بازی حذف کند؟ و مهم تر از همه با این کار خودش را ورشکست کند؟ چیزی که واضح است در صورت درست بودن خبر اخراج کوجیما، کونامی به منفور ترین کمپانی تبدیل میشود و اگر بخواهد ساخت متال گیر را پس از کوجیما ادامه دهد توهین بزرگی به طرفداران بازی و خودش انجام داده. اما نکته ایی که به اخراج کوجیما قوت میبخشد این است که کونامی با حذف نامش از باکس آرت بازی, توقف کوجیما استیشن، حذف کردن نام وی از سایت و تویتر و … دارد به زبان بی زبانی حالی میکند که دیگر کوجیمایی نیست، اما بدترین نکته حذف Silent Hills از IPهای کونامی است. این کار گرچه حتی به دستور کوجیما باشد اما بسیار شک برانگیز است. تنها عاملی که سبب حذف یک IP جدید میشود اخراج خالق یا سازنده ی آن است که احتمالا کوجیما نمیتواند از این قاعده فرار کند.

اما تنها چیزی که باقی می ماند این است که کوجیما پس از این چکار خواهد کرد؟ کجا مشغول کار میشود؟ کجا میتواند راه خودرا ادامه دهد؟
بیشتر گیمر ها فکر میکنند کوجیما قرار است به سونی یا اسکوئر انیکس بپیوندد. شاید کوجیما به این دلیل به سونی خواهد رفت که سونی دارد حمایت خود را هه جانبه از استدیو های مستقل اعلام میکند و از طرف دیگر کوجیما برای سونی یعنی طلا! پس هرچه که کوجیما بخواهد خیلی سریع در اختیار وی قرار میدهد و هر خرجی بخواهد برایش مهیا میکنند. اما ممکن است به اسکوئر انیکس هم برود زیرا تنها کمپانی است که نزدیک ترین سیاست ها را به کونامی دارد. ولی نکته ایی که مد نظر است این است که کوجیما قبلا بیان کرده بود آزادی عمل کافی در کونامی ندارد پس با سیاست های کونامی مخالفت دارد، در این صورت احتمال رفتن وی به اسکوئر اینکس کمتر می شود و رفتن وی به سونی قوت میگیرد.

در آخر باید گفت تنها گذشت زمان است که حقیقت را آشکار میکند اما ما امیدواریم که نظریه ی دروغ کوجیما درست باشد و وی ساختن متال گیر را تمام و ساخت سایلنت هیلز را آغاز کند. اما اگر تمام این اتفاقات صحیح باشد امیدواریم پروژه ی Metal Gear Solid V The Phantom Pain لطمه ای نخورد و مانند گذشته یک ابرشاهکار در صنعت بازیهای ویدئویی به شمار برود.

HideoKojimaQuestions

نویسنده: پارسا برنوس

دیدگاه
۳۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

32 Replies to “به حاشیه رفتن یک قهرمان”

 1. Ali-killer 22 گفت:

  جالب بود، با تشکر از مهران و پارسا :*:

  ۶ ۰
 2. Link گفت:

  تشکر مفاله خوبی بود.
  منم امیدوارم به این بازی لطمه ای نخوره
  ولی فکر کنم اخراجش درست باشه آخه از گفتن همچین دروغی چه سودی کوجیما و کونامی می برند؟ :20:

  ۲ ۰
 3. امیر گفت:

  یکی از دوستان یه تحلیل جالبی کرده بود.
  واقعا امیدوارم کوچیک ترین ضربه ای به MGSV: TPP وارد نشه وگرنه اینجانب و جمعی از متال دوستان دست به خودسوزی میزنیم :۲۳:

  ۰ ۰
 4. امیر گفت:

  Konami was such a drag. Every day he’d eat the same kind of food, dress the same, sit in front of the same kind of games… Yeah, he was just that kind of guy. But then one day, he goes and kills us all! He couldn’t even be original about the way he did it. I’m not complaining… I was dying of boredom anyway, But guess what? I will be coming back, and I’m bringing my new toys with me.
  به متن بالا توجه کنید. یعنی از اول تا اخرش حقیقته. واقعا استاد PT رو به این دلیل ساخت؟ میدونست که همچین اتفاقی میفته؟؟؟ واقعا خیلی موضوع پیچیدس. خیلی خیلی این دیالوگ جالب!

  ۸ ۰
 5. rome2 گفت:

  شاید کوجیما از کونامی بره ولی واقعیت اینه که ایشون از اسطوره های این صنعته و هیچ وقت به حاشیه نخواهد رفت. کلی شرکت هستند که برای جذب کوجیما و تیمش سر و دست میشکونن. ولی فک کنم اگه از کونامی جدا بشه خودش مستقل کار کنه. در کل کوجیما کوجیماس چه در کونامی باشه چه نباشه.

  ۱ ۰
 6. ABI RAZOR گفت:

  با توجه به روان پریشی این بشر!!
  نمیشه نظری داد
  هیچ نظر
  من به احتمال ۵۱ درصد کونامی رو مقصر میدونم :۲۴:
  سایلنت هیلز که منحل شد
  متال گیر هم ریلیز شه
  دیگ کوجیما تو کونامی نمونه بهتره بهتره به SCE جوین بده اونوقته که نازشو میخرن :۱۵: :۱۵:
  اونجا دستشم بازه
  راسی یادم رف
  مرسی پارسا

  ۳ ۰
 7. Bruce . wayne گفت:

  پیشه پایه این مقاله ، همین الان خونه یکی از رفقا تلپ بودیم که یهو گفت بیا
  P.t رو برات بزارم بش*شی به خودت.
  منم بهش بخواب باو ری*دی :۲۴: اون که میکامی بود و اینهمه دبدبه و کبکبه پدر بودن برایه این سبک رو داره نتونست کوچک ترین ترسی تو وجودم به وجود بیاره دیگه اینکه دیگه عمو کوجیمایه . . . :D
  بازیو پلی کردیمو ما هم که همینجوری مثه بز محوه گرافیکش بودیم یهو دیدم سایم داره جلوم هی جون میکنه ، هی بالا پایین میپرید و اینا ، اونایی بازی کردن میدونن چی میگن
  منم به رفیقم گفتم هه نگاه کن چه باگه گشادی تو بازی گرفتم بعد آقا چشمتون روزه بد نبینه من برگشتم یهو یه زنه انگار همین الان بهش به ۱۰ به روشه هیمالیایی ، اوگاندایی و سریلانکایی تجاوز شده بود پرید رو ما . . .
  منم جوری از ترس از جام کندم پریدم هوا که ننه رفیقمون با سرعت ۲۰۰ تا دوید بالا ببینه چی شده خلاصه بهتون بگم فقط شانس آوردم نر*دم به خودم . . .
  هنوزم که هنوزه قیافم اینجوریه :۲۱: کلا دیگه بر نمیگردم عقبمو نگاه کنم کلا دنده عقب راه میرم :11:
  خلاصه بهتون بگم با اینکه برایه ادامه ساختش امضا دادم ولی الان به خودم دارم میگم خدا کنه بقیشو نسازن :۲۴:
  چون اگه بسازن نمیتونم جلو خودمو بگیرم که نخرمش ، اگر هم بگیرمش هم . . . ندارم بشینم بازیش کنم ، کلا انتظار نداشتم کوجیما در این حد مریض باشه . . .
  در کل کارش شدید درسته هر جا و تو هر شرکتی هم که باشه در هر صورت شاهکار تحویل میده ، پس مطمینا تو هر شرکت یا در هر پستی که باشه از ارزشاش حتی سره یه سوزن هم کم نمیکنه ، والسلام

  ۲۳ ۰
 8. big boss9 گفت:

  کونامی ما رو پشم حساب کرده :| اگه کوجیما رو اخراج کردن چرا لال شدن هیچی نمیگن
  سایلنت هیل که به فنا رفت :11: حداقل بزار اخرین شماره از متال گیرو درست و حسابی بده
  ولی امیدوارم همه ی این حرفا دروغه استاد باشه و کوجیما به ساخت متال و سایلنت هیل ادامه بده که البته بعید میدونم :| واقعا حیف نیست دو تا از هنر های گیم ( هر کدوم تو یه سبک ) به دست کونامی نابود بشن
  فقط امیدوارم اگه از کونامی رفت :( بره به سونی و استدیوی مستقل خودشو بزنه

  ۰ ۰
 9. Leon S.K گفت:

  دلیل این وقایع کاملا مشخصه !
  کونامی میخواد به طور کلی از صنعت گیم و بازی های کنسولی بکشه کنار !
  کونامی چندین ساله که درآمد عمدش از باشگاه‌های ورزشی (توی ژاپن کلی باشگاه داره :۲۳: )، ساخت دستگاه‌های مخصوص به قمار و بازی‌های آنلاین، f2p و موبایلی به دست میاد !
  درآمدی که از بازی های کنسولی داره طی ۵ سال گذشته به شدت افت کرده ! فقط کافیه به لاین آپش نگاه کنید ! الان دو سال و خورده ای از نسل جدید گذشته و کونامی فقط یه بازی کامل براش ساخته (PES) تعداد بازی‌هاش هر ساله دو تاس !
  چند وقت پیش خبر اومد که از سهام نیویورک کشیده کنار منم مثل بقیه فکر کردم وضعش خرابه ولی قضیه اینجاست که معادلات سهامش سال گذشته کمتر از یک درصدش توی آمریکا اتفاق افتاده ! ۹۸ درصد توی ژاپن بوده و ۱ درصد هم توی لندن !
  به نظرم کوجیما با این قضیه مخالفت داشته چون همونطور که میدونید جزو بورد ممبرهای این کمپانیه، و اگه یه کمپانی بیش از ۳ بورد ممبر داشته باشه اون دو تای دیگه میتونن سومی رو پرت کنن بیرون ! فکر کنم بخاطر همین میگن اخراج شده !
  به هر حال صنعت بازی الان چندین ساله که با جون گرفتن بعضی از کمپانی ها به گند کشیده شده و عملا درصد بسیار ناچیزی از هنر توش مونده ! تو خون ژاپنی جماعت نمیره کثیف کاری و اگرم بخواد همچین کاری انجام بده از پسش بر نمیاد مثل کپکام !
  احتمالا تا یکی دو سال آینده حق لایسنس بازی هاش رو به مزایده بزاره و با یه پول هنگفت به چسبه به جاهایی که ازش درآمد داره !

  ۱۱ ۰
 10. theBigD گفت:

  من متالگیر باز نیستم ولی میدونم جه اسطوره ایه کوجیما. مشخصه کاملن کونامی داره فشار میاره که کوجیما آخر بازی داستانش رو کامل نبنده. ولی کوجیما قبول نمیکنه چون نمیخواد دیگه متال گیر بسازه. در ضمن کوجیما که از کونامی بیاد بیرون به هیچ شرکتی نمیره ؛ استدیو ی مستقل خودشو میسازه. اونقدری هم خرش میره که برای ناش به مشکل بر نخوره. تهش هم برای طرفدارای Pro متاسفم. FIFA 15 رو از الان بخرید بازی کنید چون که دیگه کونامی ای درکار نیست یا اگه باشه هم بهتر از نسخه ی ۲۰۱۴ بود ۱۳ بود ؛ کدوم بود؟ نمیشه… :lol:

  ۷ ۰
  1. Lennox گفت:

   ته داستانی با فشار کونامی!!!! اینو از کجا آوردی؟

   ۲ ۰
  2. theBigD گفت:

   اگه اخبار رو دنبال میکردی ، میشنیدی ، کوجیما میخواد متال گیر رو ولش کنه. منم اگه بودم یه چیزیو انقدر خوب از الف تا ی اش رو ساخته بودم ترجیح میدادم تموم کنم. کونامی هم گفته بوده ۱۰۰% میخواد ادامه بده… حالا من داستانم؟ برداشت شما چیه؟

   ۱ ۰
  3. Lennox گفت:

   کونامی که به داستان کار نداره. خود کوجیما هم داستان ها دنباله دار نمی ساخت. کوجیما چه توی این شماره، Big Boss آخر بمیره اصلاً همه بمیرن، کونامی بعداً بازی خودش رو میسازه دستش واسه داستان پردازی بازه. هرچی بخواد از توش می تونه دریاره. الان بر فرض Batman Arkham City مستقیماً داستان Asylum رو دنبال می کرد. اگر توی Arkham Knight یک وقت بتمن بمیره دیگه کسی نمی تونه بتمن بسازه. الان Origin که اصلاً داستانش دنباله ی اونها نبود. محدودیت داستانی وجود نداره، مشکل اینا سر Phantom Pain نیست.

   ۲ ۰
 11. Marshal Reza گفت:

  استاد کوجیما یکى از برترین هاى صنعت بازى سازى هست :10:

  ۱ ۰
  1. King-Amir گفت:

   ناموس ابوریحان بیرونی راس میگی؟؟؟؟
   از کجا فهمیدی؟؟؟؟

   ۵ ۰
  2. I AM ALONE گفت:

   Marshal Reza@
   هر جا خبر متال گیر و کوجیما هست بیا وسط زر زر کن ببینم می تونی با همین روند ثابت کنی تو درست می گی و بقیه غلط یا نه
   اگه اندازه یه ارزن عقل تو کله ات داشتی می فهمیدی وقتی همه دارن با یه چیز حال می کنن تو حال نمی کنی مشکل از کجاست…

   ۱ ۰
  3. jovial گفت:

   تو دیدی قبول نیست

   ۱ ۰
  4. Marshal Reza گفت:

   خودخوری نکن ، تنها :13:

   ۰ ۰
 12. Snake 47 گفت:

  به نظر من که شایعه س.
  ممکنه یه سیاست هایی پشت این قضیه باشه.
  اما در کل اگه به دو عنوان metal gear solid و silent hill لطمه ای نخوره، به نظرم کوجیما با سونی کار کنه میتونه بترکونه.

  ۲ ۰
  1. AnGel Of Death گفت:

   :۲۱: کامنت شما انقدر گهر بار بود حرفی برا گفتن باقی نذاشت :20: :۲۱: :۲۳:
   این رضا کجاست بیاد دوستان رو روشن کنه

   ۲ ۰
  2. Snake 47 گفت:

   چرا ؟
   ایندفعه که خوندم نظر دادم :۲۴:

   ۰ ۰
 13. Farzad.ND گفت:

  مقاله ی خوبی بود
  تکلیفش در اینده ای نزدیک مشخص میشه….. SH که هیچی امیدی بهش نیست فقط امیدوارم این وسط بلایی سر mgs:pp نیاد این همه صبر کردیم حوصله کردیم تا یه عنوان کوجیمایی رو دوباره تجربه کنیم کوجیما از اون افرادیه که خودش به تنهایی یه استدیو حساب میشه واقعا از اینکه اسم کوجیما از کاور بازی برداشته شده خیلی دلسرد شدم فقط دعا میکنم متال مثل همیشه در حد انتظار عمل کنه و صدمه ای بهش وارد نشه فقط همین
  ممنون پارسای عزیز :۱۵:

  ۹ ۰
 14. ОХОТНИК گفت:

  بره کپکام , یه RE شاهکار تحویل گیمرها بده :۲۴:
  هرچن اوضاع کپکام هم چندان خوب نیست

  ۰ ۰
 15. the director گفت:

  واقعا مقاله خوبی بود.. تشکر از پارسا و مهران :۱۵:
  والله خیلی حالم بعد این خبر گرفته ست.. واقعا نمیدونم چرا کونامی اینقدر احمق شده
  امیدوارم آی پی سایلنت هیل رو به یه استودیو یا شرکت بزرگ یا همین کوجیما بدن که نابود نشه

  ۴ ۰
 16. The Last Son گفت:

  ممنون از پارسا و مهران عزیز
  فقط امیدوارم هر اتفاقی که می افته به فانتوم پین ضربه نزنه

  ۰ ۰
 17. پارسا گفت:

  Dostan az hame mamnoon c :15: hon pc nadaram ba4 biyam:24:

  ۰ ۰
 18. king گفت:

  تشکر :۱۵: :۱۵: :۱۵:
  جواب ۳۰سال شاهکار سازی استاد اینه :17: :17: :17:

  ۰ ۰
 19. از اونجایی که کونامی سابقه گند زدن خیلی زیاد داره (منحل کردن تیم سایلنت، رفتن آکیرا یامائوکا)
  احتمال زیاد این بار هم گند زده و کوجیما از کونامی خواهد رفت. ۹۹%
  اما از طرفی نمیدونم چرا حس می کنم اینم میتونه یکی از بازی های کوجیما باشه! ۱%

  قطعا E3 امسال حقیقت رو به ما خواهد گفت اگر کاسه ای زیر نیم کاسه باشه.
  البته ۸ می هم کونامی گزارشی از سود مالی شرکت رو اعلام میکنه، ممکنه اطلاعاتی رو در رابطه با این جریانات منتشر کنن.
  فقط صبر …

  سپاس پارسا، مهران

  ۵ ۰
 20. aliya گفت:

  کونامی اگه می خواد از صنعت گیم خودکشی کنه ما ناراحت میشیم اما ما هم نمیتونیم به خاطرش خودکشی کنیم ، دیگه وقتشه کوجیما واسه خودش یه استدیو مستقل بزنه … و همین سایلنت هیلز رو بسازه :۱۵: :11:

  ۰ ۰
 21. I AM ALONE گفت:

  خب ضمن تشکر از نویسنده
  با این قضیه که کوجیما از استدیو رفته به طور ۱۰۰ درصد مخالفم و دلیل هم دارم!
  درسته که استدیو منحل شد و الان با اسم Unit 8 شناخته میشه
  درسته که اسم استدیو ، اسم کوجیما و لوگوی فاکس انجین حذف شده
  اما حدود ۱ ماه بعد از شروع شایعات دو بارعکس از درون محل جدید استدیو منتشر شد که نشون میداد کوجیما اونجا حضور داره
  کوجیما بعد از جریانات یک عکس هم با دوبلور اسنیک و کوایت گرفته
  سر قضایای دکتر ایتالیایی که مربوط به جریان انتقال محتویات سر انسان بود کوجیما دوبار توویت مربوط به متال گیر کرد که یکی شون عکس از داخل استدیو هست
  کونامی گفت که کوجیما هنوز داره رو بازی کار می کنه
  منابع داخلی گفتن که کوجیما به صورت قرار دادی تا آخر پروژه رو بازی کار می کنه
  Donna Burke هیچ وقت نگفت کوجیما سرکارش نمیاد! گفت اخراج شدنش باعث نمیشه بازی بد بشه چون اونا هنوز دارن رو بازی با تمام قوا کار می کنن
  حتی قبل از این که حرف خودش رو نقض کنه و بگه اشتباه شده
  وقتی یه نفر تو توویتر ازش در مورد کوجیما سوال کرد گفت به شدت مشغول کار های ساخت هست!
  شعبه ی LA هم این که کوجیما هنوز سر کار هست رو تایید کرد
  کوجیما گفته بود که این آخرین پروژه اش رو می خواد هر جور شده کامل بکنه و بهترین کاری باشه که تا این زمان انجام داده
  این تفکر که کوجیما از روند ساخت متالگیر هم کنار رفته به طور کامل غلطه
  حقیقت ماجرا اینه که تمام تیم سازنده ی متال گیر ارتباطشون با دنیای بیرون قطع شده
  چند هفته پیش در مراسم فامیتسو کوجیما چند تا جایزه برد که هیچ کس برای گرفتنشون نیومد
  ساخت اکشن فیگور های متنوع و وسایل جانبی مربوطه همچنان داره دنبال میشه و محصولات جدید معرفی میشه
  نگرانی اصلی از اول رفتن کوجیما از سر فانتوم پین نبود چون غیر ممکنه
  نگرانی سر این بود که وقتی چند ماه مونده به پایان کار به جای این که تیم سازنده در آرامش کامل کارشون رو تموم کنن مجبور شدن با این مشکلات مواجه بشن
  هر چند من به شخصه هیچ وقت نگران این مساله هم نبودم
  اعضای استدیوی کوجیما پروداکشنز یه مشت سازنده ی کم تجربه نیستن
  این افراد رو روند ساخت چندین متال گیر و ZOE کار کردن.
  این افراد بدون کمک کوجیما و یا حتی افراد کلیدی استدیو Portable Ops رو ساختن که یه موفقیت تمام عیار به حساب میاد
  حتی اگه کوجیما از استدیو جدا شده بود هم اینا بلدن گلیم خودشون رو از آب بکشن بیرون
  نگرانی اصلی سر اینه که کونامی مجبورشون کنه که یه تغییری تو داستان بدن که آخرش باز بمونه برای نسخه های بعدی
  هر چند همین رو هم با دلیل می تونم براتون شفاف سازی کنم
  کونامی هیچ وقت نگفت برای قسمت های بعدی “متال گیر سالید” استخدام می کنیم
  فقط گفت “متال گیر”
  حلقه ی داستانی سری “سالید” با فانتوم پین بسته میشه و کونامی هم دنبال ادامه دادن همون داستان نیست
  مطمئنا متال گیری که بعد از کوجیما ساخته میشه کلا یه چیز دیگه خواهد بود

  ۳ ۰
 22. Arezoo گفت:

  به شخصه نگران TPP نیستم چون می دونم عالی از آب در میاد.بیش تر ناراحت اینم که قسمت های بعدی متال گیر چی قراره بشه و کی داستانو می نویسه و کی کارگردانی می کنه.مشکل اینه که با رفتن کوجیما باید فکر یه سایلنت هیل جدید شاهکارو از سرمون بیرون کنیم.ولی مطمئنا کوجیما یه کمپانی برای خودش باز می کنه و بازی های جدید می سازه و بازم اسمش میفته سر زبونا که کوجیما در ساختن هر سبکی از بازی استاده.
  کونامی هم بره بمیره با اون بازیای مزخرفش.یه زمانی بازیای خوبی تو این شرکت ساخته می شد ولی چن سال اخیر فقط به زور متال گیر و فوتبال سر پا باقی مونده.خودشونم که هیچ علاقه ای بخ بازی سازی ندارن، پس چرا امتیاز ساخت بازیاشونو نمیفروشن من نمی دونم!

  ۰ ۰
 23. safir bakhtiari گفت:

  متال گر جز خاطرات کودکی منه تا حالا.واقعا شاهکار .اما استاد کوجیما به کارش مغرور شده که بنظر من اصلا خوب نیست.

  ۱ ۰