هم‌پوشانی پرسپکتیو و فیزیک | معرفی “Monument Valley”

توسط فرشاد خرمی در ۲۱ آذر ۱۳۹۳ , ۱۶:۳۰

اگر یکی از چشمتان را بسته و انگشت اشاره‌تان را جلوی صورت گرفته و به آن نگاه کنید، سپس به صورت هم‌زمان، چشم بسته‌تان را باز و چشم باز را ببندید، به نظر می‌رسد که انگشتتان با حرکت در فضا جابجا می‌شود، درحالی که چه چشمتان را ببندید چه نبندید، واقعیت قضیه این است که انگشتتان سر جای اولیه خود مانده است. اما اگر تغییر چشم انداز، فیزیک را هم عوض کند چه؟ این همان چیزی است که بازی “دره بقعه” با بهره‌گیری از خطاهای ادراکی به صفحه اسمارت‌فون ها و تبلت‌ها برده است. معرفی “Monument Valley” را همراهی کنید.

mv perception error

Monument Valley خطاهای ادراکی را زیرکانه ترسیم می‌کند.

البته همیشه این خطاهای ادراکی نیستند که در دره‌ی بقعه تفاوت ایجاد می‌کنند، گاهی تغییر پرسپکتیو بدون این که خطایی در کار باشد مستقیما فیزیک را دست‌خوش دگرگونی کرده و راهبری برای ادامه بازی نمایان می‌کند. چیزی که در دره‌ی بقعه بسیار به چشم می‌خورد نبود چالش است؛ این بازی هرگز بازی دشواری نیست و اکثر معماهای آن که همگی از جنس “مسیریابی” هستند، با اندکی دقت حل می‌شوند. متاسفانه این سادگی در دره‌ی بقعه با محدودیت ابزارهای معماسازی — تغییر پرسپکتیو، بالابرها، قرقره ها و کلاغ‌های مزاحم (و گاهی مفید) — جفت می‌شود، از نیمه‌ی بازی به بعد، حس خمودی در بازیکن ایجاد می‌شود و لذت و هیجان ابتدای بازی فروکش می‌کند.

البته UStwo در ساخت این بازی به خطر کسالت‌آور شدن آن نیز گوشه‌چشمی داشته است؛ دره‌ی بقعه فقط ده مرحله دارد که می‌توان در کم‌تر از دو ساعت آن را تمام کرد، ضمن این که در طراحی شرقی و ساده‌گرایانه بقعه‌ها، ایده های جالبی وجود دارد که هر مرحله را نه از نظر سختی و فرایند گذشتن از موانع موجود، که از نظر قالب کار و رنگ‌و‌لعاب کاملا از هم تمییز داده است.

mv

هیچ خشونتی در دره‌ی بقعه به کار گرفته نشده، که آن را برای تمامی سنین قابل استفاده کرده است. فراموش کردم اشاره کنم که Monument Valley یک پازل اشاره و کلیک (point and click) است. شما باید با هموار کردن راه، پرنسس را به مقصد هدایت کنید. در راه این پرنسس، تنها مانعِ زنده کلاغ‌هایی هستند که جلوی راه قرار گرفته و وقتی با آن‌ها برخورد کنید، قارقار می‌کنند و اجازه عبور نمی‌دهند.

از نظر راحتی تعامل با بازی از طریق صفحه لمسی، مکانیسم به قدری ساده است که مشکلی در این رابطه به وجود نمی‌آورد، اما چون دره‌ی بقعه یک بازی اشاره و کلیک است، صفحه بزرگ‌تر تجربه لذت‌بخش‌تری از بازی به دست می‌دهد. شاید این یکی از دلایلی باشد که اپل امسال این عنوان را بازی سال iPad معرفی کرد.

معرفی “Monument Valley”

Get it on App StoreGet it on Google Play

توجه کنید که این معرفی از روی نسخه اصلی بازی نوشته شده است، آپدیتی برای بازی موجود است که ۸ مرحله دیگر به آن اضافه کرده است.

دیدگاه
۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

4 Replies to “هم‌پوشانی پرسپکتیو و فیزیک | معرفی “Monument Valley””

 1. mehran70 گفت:

  یکی از بهترین بازی های بود که روی گوشیم با سیستم عامل اندروید بازی کردم .
  معرفی بازی candy crush هم بگذارید :24:

  ۰ ۰
 2. واقعاً عالیه بازی!!!
  عند گیم پلی و گرافیک ـه….منو کامل یاد FEZ انداخت :15: :15:
  اگه یه FEZ رو گوشی تون میخواید بی چشم داشت و بدون تامّل برید سراغ همین بازی ;)

  ۰ ۰
 3. tinybox گفت:

  برای ویندوز فون نمیاد؟!؟؟!

  ۰ ۰
  1. فعلا که متاسفانه موجود نیست

   ۰ ۰