بازاریابی معکوس | تباهی یک سرنوشت

توسط علیرضا رنجبر در ۲۸ مهر ۱۳۹۳ , ۰۰:۰۳

بدون شک بازاریابی یکی از اصلی‌ترین ارکان هر تجارتی است. اما همان قدر که بازاریابی می‌تواند موجب موفقیت یک محصول شود می‌تواند یک شکست بزرگ را طراحی کند. این مساله بسیار حیاتی‌ست که سازنده به چه صورت دست به انتشار اطلاعات میزند و چگونه اشتیاق را در مصرف‌کننده به‌وجود می آورد، تنها یک حرکت تبلیغاتی اشتباه می تواند به کلی همه چیز خراب کند. در سال جاری شاهد انتشار عناوینی بودیم که پیش از عرضه سروصدای زیادی به پا کردند، عناوینی چون: “تایتانفال”، “واچ داگز” و “سرنوشت”… اما تفاوت چیست؟

گاهی تاکید کردن بر سابقه یک سازنده ممکن است بتواند فروش آغازین بازی را به طرز شگفت آوری بالا ببرد اما در نهایت افکار عمومی درباره بازی و سازنده به سمتی منفی پیش می رود… اتفاقی که برای “سرنوشت” افتاد…

در این مقاله نگاهی به پروسه بازاریابی و پایان تاریک “سرنوشت” خواهیم داشت، با ما همراه باشید با بازاریابی معکوس

بانجی همیشه در طول دهه اخیر به عنوان یکی از ستایش شده ترین استودیو ها شناخته شده، استودیویی که مفهوم شوتر کنسولی و بسیاری از المان های استاندارد کنونی سبک شوتر اول شخص را با بازی “هیلو” تعریف کرد. بانجی سرانجام بدلیل محدودیت هایی که مایکروسافت برای آن ها ایجاد کرده بود از این شرکت جدا شد و برروی عنوانی که مایکروسافت با ساخت آن مخالفت می کرد شروع به کار کرد.

بانجی به سراغ اکتیویژن می رود شرکتی که یکی از محبوب ترین شوتر ها یعنی “ندای وظیفه” را در اختیار دارد و در این زمان درگیر مشکلاتی با خالقان این سری هستند.

در حقیقت می توان گفت بانجی برای اکتیویژن حکم یک مشت بر دهان وینس زمپلا و جیمز وست را داشت و بانجی نیز به دنبال انجام اقدامی بود که نشان دهد مایکروسافت سیاستی احمقانه درباره آن ها پیش گرفته بود و آن ها لیاقت آزادی عملی که مایکروسافت از آنان سلب کرده بود را داشتند، بنابراین “سرنوشت” هم برای ناشر و هم برای سازنده حکم یک اعاده حیثیت را داشت.

در بازاریابی معکوس “سرنوشت” بنا به درخواست بانجی و به عنوان یک “دهن کجی به مایکروسافت” در کنفرانس معرفی پلی استیشن ۴ نمایشی داشت و در این مراسم پلتفرم های مقصد خانواده پلی استیشن معرفی شدند. برای مدتی گیمر ها اینگونه فکر می کردند که “سرنوشتگ یک عنوان انحصاری خواهد بود اما کمی بعد انتشار بازی برروی خانواده اکس باکس نیز تایید شد و اکتیویژن اعلام کرد “سرنوشت” در پلی استیشن دارای محتوای انحصاری خواهد بود.

Destiny logo-578-80

در E3 2013 “سرنوشت” با یک رقیب مواجه می شود، رقیبی که تمام ویژگی های لازم برای رقیب نامیده شدن را داشت، کامل ترین رقیب…

“تایتانفال”…

ساخته ی تازه زمپلا و وست که توسط الکترونیک آرتز که بصورت انحصاری برروی اکس باکس وان ساخته می شد.

سرنوشت در نهایت در فاز نخست بازاریابی شکست سنگینی از تایتانفال خورد…

تایتانفال بازاریابی حساب شده و قدرتمند مایکروسافت را پشت خود داشت که با نمایش های حساب شده، محبوبیت تایتانفال را به اوج رساند.

اکتیویژن در مقابل برای بازاریابی سرنوشت از تاکتیکی متفاوت استفاده کرد. در حالی که الکترونیک آرتز همه چیز را به مایکروسافت سپرده بود، اکتیویژن تمرکز بازاریابی را روی پلی استیشن معطوف می کند و بازایاب “سرنوشت” بازی را در اختیار سونی قرار می دهد.

سیاست بازاریابی “سرنوشت” بر سه اساس پیش میرفت:

۱. سابقه بانجی

۲. پلی استیشن ۴

۳. عمومیت

تمامی آگهی های “سرنوشت” به گونه ای تنظیم شد تا همه متوجه شوند بانجی، سازنده این عنوان، خالق “هیلو” بوده است. این اقدام باعث می شد تا توجه به بهترین وجه به “سرنوشت” جلب شود؛ چرا که “هیلو” بخشی از فرهنگ گیم محسوب می شود و عنوانی از خالقان آن طبیعتا قابل توجه خواهد بود. حتی برروی باکس آرت بازی نیز تصویر شخصیتی با تشابه ظاهری بسیار بالا به “مسترچیف” ، قهرمان بازی “هیلو”، قرار گرفت تا هر چه بیشتر بر این نکته تاکید وجود داشته باشد.

destinyhalo

نکته دوم استفاده از پلی استیشن ۴ بود. پلی استیشن با جو خوب حاصل از کنفرانس های ابتدای نسل توانسته بود به میزان قابل توجهی از اکس باکس جلو بیفتد و تا به امروز نیز پلتفرم “برتر” در میان کنسول های خانگی به شمار می رود پس استفاده جامع از “لیدر” نسل هشت برای بازاریابی یک عنوان بسیار بزرگ اقدامی بسیار عالی ارزیابی می شد. سونی برای “سرنوشت” یک باندل ویژه در نظر گرفت که طرفداران زیادی پیدا کرد و در ادامه مسئولیت انتشار بازی را در ژاپن به عهده گرفت. بطور خلاصه می توان گفت سونی سرمایه گذاری بسیار ایمنی را در “سرنوشت” انجام داد به دلیل بازاریابی معکوس

Crystal-White-PS4-640x360

و نکته آخر تبلیغات بشدت گسترده بازی که موجبات عمومیت آن را فراهم کرد. اکتیویژن با همراهی سونی انواع و اقسام تکنیک های معقول و غیرمعقول بازیابی را برای “سرنوشت” پیاده سازی کردند. از بیلبورد های بسیار عظیم در نیویورک و تبلیغات گسترده در شبکه های اجتماعی و سرویس های اینترنتی اعم از بوتیوب و اسپاتیفای که استفاده از آن برای بازاریابی گیم بی سابقه بود، تا تبلیغات عجیب و غریب در متروی لندن که توسط سونی انجام شد! حتی اکتیویژن از پل مک کارتنی ، خواننده فوق العاده محبوب انگلیسی” برای تهیه بخشی از موسیقی متن بازی استفاده کرد.

7UK5NiE

10665565_505612812909564_8846493_n

paulmm

اقدام جنجالی مایکروسافت در پاسخ به سلب امتیاز تبلیغ بازی در بریتانیا

اقدام جنجالی مایکروسافت در پاسخ به سلب امتیاز تبلیغ بازی در بریتانیا

بطور کلی نه تنها گیمر ها بلکه مردم عادی نیز تحت تاثیر شدید این تبلیغات قرار گرفته و به پیش خرید کردن باندل سونی روی آوردند.

اما به عقیده بسیاری از اهالی گیم هیچ یک از این اقدامات به اندازه نسخه بتای بازی تاثیر گذار نبود… تجربه فوق العاده نسخه بتا باعث شد تا اکثریت جامعه گیم به این نتیجه برسند که در تعیین پیروز دوئل تایتانفال و سرنوشت عجله کردند و سرنوشت عنوان قدرتمند تری به نظر می رسد.

destiny_beta_infographic_sm

همه چیز به قدری خوب پیش رفت که قابل باور نبود اما …

روز انتشار سرنوشت لحظه به لحظه نزدیک تر می شد و کماکان خبری از  نقد های “سرنوشت” نبود. بانجی بازی را زودتر از انتشار عمومی در اختیار منتقدان نگذاشته بود و دلیل این کار را ارائه تجربه کامل بازی با جامعه کامل توجیه کرد. اما بیانیه بانجی تنها ساعاتی پیش از انتشار بازی بسیاری را در شک و تردید فرو برد…

ما در بانجی به ساخته ی خود افتخار می کنیم

قطعا نمی توان از این جمله آن هم در شرایطی که بازی در امبارگو (حالتی که سازنده یک اثر سرگرمی باعث محدودیت در انتشار نقد های آن بشود) به سر می برد، برداشت مثبتی داشت اما به هر حال لانچ سرنوشت بدون انتشار هیچ نقدی آغاز شد.

همه چیز بوی موفقیت می داد و طبق انتظارات سرنوشت به فروشی بسیار بالا دست یافت و به سادگی در کنار “واچ داگز” و “ماریو کارت ۸” به عنوان یکی پرفروش ترین بازی های سال قرار گرفت. اما تراژدی بزرگ با انتشار نقد ها شروع شد. سرنوشت نتوانست انتظارات کیفی را برآورده کند. مشکل اصلی اینجا بود که تمام تجربه بازی در نسخه بتا گنجانده شده بود و نسخه نهایی تجربه جدید خاصی را نسبت به بتا ارائه نمی داد، داستان بازی که قرار بود به اندازه “هیلو” حماسی باشد پوچ از آب درآمد و حتی سرسخت ترین هوادار سرنوشت نیز به خسته کننده شدن آن پس از چند روز اغراق کرد.

اکتیویژن محموله ای به ارزش نیم میلیارد دلار از بازی را برای خرده فروشی ها ارسال کرد، محموله ای که شاید برخلاف انتظار اکتیویژن تمام نشود…

سرنوشت در نهایت تبدیل به یک شکست بزرگ برای بانجی شد. بانجی حال تنها داراریی خودیعنی اعتبار را از دست داده و اکتیویژن نیز به سود دلخواه خود از فرنچایز تازه متولد شده اش نخواهد رسید اما در این بین سونی  بهترین پیروزی را کسب کرد…

سونی در ماه سپتامبر با هزینه منطقی برای بازاریابی سرنوشت حجم عظیمی پلی استیشن ۴ را بفروش رساند که یکی از بزرگترین پیروزی های سونی در زمینه بازاریابی محسوب می شود.

در پایان مقاله نگاهی تیتر وار به بازاریابی معکوس اکتیویژن برای سرنوشت می کنیم

 •  تکیه بسیار زیاد برروی سابقه سازنده
 • تبلیغات بسیار عظیم و عمومی
 • ارائه تجربه کامل بازی در نسخه بتا
 • بیانیه عجیب بانجی (به زبان محاوره: هیچی از ارزشامون کم نشده!!!)
 • قرار دادن محدودیت انتشار نقد
دیدگاه
۵۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

53 Replies to “بازاریابی معکوس | تباهی یک سرنوشت”

 1. knight artorias گفت:

  با تشکر از اقای رنجبر :۲۴:
  واقعا جالب بود چطور از هیلو در این کار استفاده کردند! :lol:

  ۰ ۰
  1. knight artorias گفت:

   اون هر فتون بلتفرم برتر اصلا قبول ندارم! :lol: :lol: :25: :26:

   ۰ ۰
 2. Milad RFM گفت:

  متن جالبی بود. ممنون.
  سونی توی این قضیه دستینی پیروز شد ولی خود بازی که خیلیها انتظار گوتی ازش داشتن نمرات پایینی گرفت.
  البته من احساس میکنم بازاریابی اکتی به جای اینکه برای خودش سوددهی داشته باشه، بیشتر واسه سونی سود داشت.
  راجع به قضیه E3 واقعا برام ناراحت کننده بود که بانجی یهو سر از کنفرانس سونی در اورده و داره واسه سونی بازی معرفی میکنه! هر چند فیل اسپنسر گفت که من به خاطر این کار بانجی از دستشون ناراحت نیستم ولی فک میکنم بالاخره ناخوداگاه تاثیر میذاره.

  ۰ ۰
 3. ali گفت:

  کلا مایکروسافت و سونی دقیقا برنده های این بازی بودن
  ۱.سونی که دیگه این همه کنسول فروخت سره یک بازی مولتی پلتفرم (البته بازم سونی انتظار داشت دستنی بتونه جای خالیه هیلو رو پر کنه ولی بر عکس شده ایمان مردم به هیلو بیشتر از قبل شده)
  ۲.دقیقا تو این مقاله هم بهش اشاره شدش مایکروسافت رو خیلی متهم میکردن چرا بانجی رو محدود میکنی ولی الان میبینن نتیجه رو عملکرد عالی ۳۴۳ تو هیلو ۴ هم سندیت حرکت درسته مایکروسافت رو میده

  خیی دوست دارم ببینم مایکروسافت با تایتان فال چکار میکنه برای نسخه های بعدی میخره ip رو از Ea یا نه

  ۰ ۰
 4. Very Big Daddy گفت:

  مطلب بسیار جالب و خواندنی بود.با تشکر

  ۰ ۰
 5. Nero گفت:

  خیلی عالی بود آقای رتجبر :*:
  راستش تنها بازنده در اینجا بانجی بوده! البته از نظر مالی نه بلکه از نظر سابقه کاری چون این بازی به شدت متای کمتری نسبت به عناوین قبلیشون داشت و اصن در حد و اندازه های اونها نبود!
  اکتیویژن هم ماشالا سودشو برد ولی یه چیزو فهمید و اونم اینه که اگه بخواد ادامه ای واسه این بازی بیاد ممکنه دیگه ازش استقبال نشه!
  اما برنده اصلی سونی که بیشترین فروش ماهانه تاریخش رو رقم زد و به معنای واقعی کلمه ترکوند!

  ۰ ۰
  1. Nero گفت:

   *رنجبر :11: :۱۵:

   ۰ ۰
 6. SinaK گفت:

  منکه به شخصه خیلی امید داشتم بهش…
  (اون TLOU ریمسترد تو حلقم…تو متاکریتیک مثل بریکینگ بد تو IMDB میمونه…سلطانن.)

  ۰ ۰
 7. farshad cj گفت:

  آقای رنجبر دمت گرم تمام مقاله درست بود اصن کلا از سر MW2 که وست و زمپلا با اکتی بحثشون شد و از اینفینیتی وارد رفتن من دیگه از این شرکت متنفر شدم واقعا تو این چند سال اخیر من یه بازی خفن از این شرکت ندیدم البته بغیر از این کد جدید که فکر میکنم یه حرفایی واسه گفتن داره بقیه بازی هاش واقعا مضخرف و چرت بود همین قضیه سرنوشت سر یه بازی دیگه هم اومد اونم چیزی نیست جز واچ داگز که واقعا با اون همه تبلیغ و نشون دادن سیستم مورد نیاز بازی که چقدر بالا هم بود ولی بعد انتشار کاملا همه چیز فرق داشت و با یه بازی متوسط از هر جهت سر و کار داشتیم بازی ای که خیلی ها با سلطان دنیای Open World یعنی GTA V مقایسه اش میکردن ولی یه افتضاح به تمام معنا بود بعد انتشار به جای رم ۶ گیگ که نوشته بود خود من با رم ۲ گیگ اجراش کردم گرافیک فوق العاده پایین داستان واقعا بد گیمپلی بشدت مضخرف ولی عوضش GTA V تمام انتظارات منو براورده کرد همین طور اینقدر که فرانکلین و مایکل و مخصوصا ترور تو کل بازی از کلمه Fuck استفاده کردن خدا شاهده الان منم تقی به توقی میخوره هی میگم Fuck بگذریم اسپم نشه در کل من یه چیز رو متوجه شدم از این دوتا بازی اونم اینکه هربازی که زیاد تبلیغات و تریلر و اخبار داشته باش قطعا بازی خوبی از آب در نمیاد حالا باز سرنوشت خوب بود واچ داگز که سرویس کرده بود هر روز میومدم امکان نداشت یه تریلر یا عکس هایی از گیمپلی بازی یا اخباری از این فاجعه تو سایت نباشه

  ۰ ۰
 8. reza_only گفت:

  خسته نباشی. متن جالبی بود.

  ۰ ۰
 9. kamyab گفت:

  تشکر از آقای رنجبر بابت مطلب بسیار خوبشون
  من که فکر نکنم دستینی یه شکست برای بانجی باشه. گمان میکنم بانجی از قصد نخواسته که دستینی اوله کاری به یه چیز فوق العاده تبدیل بشه تا بعدا در حالی که همه شاهد مسیر تکامل و پیشرفت این بازی هستن بتونه به اون حداکثر پتانسیلش برسونه و بعد بره سراغ یک پروژه جدید. چون واقعا شما اگه به بازی نگاه کنید متوجه کم کاری عمدی سازنده میشید که از قصد یه سری ویژگی ها رو در بازی قرار نداده که بعدا بعنوان برگ برنده ازشون استفاده کنه. بنظرم بانجی خوب میدونه داره چیکار میکنه.

  ۰ ۰
 10. theBigD گفت:

  بیشتر نقد بازاریابی بزارید لطفا
  نمونه هاش کم نیستند. خیلی زود بازی بعدی ای که خراب میکنه میاد.
  نمونه های IP های جدیدی که بازاریابی درستی داشتن هم بد نیست. ممنون از مقالتون

  ۰ ۰
 11. milad گفت:

  من که از ps4 خریدنم پشیمون شدم٬اون از فیفاش اینم از دستینی٬فقط واسه ۱ بازی باید ۲۰۰ تومن هزینه کنی تازه بعدش باید کلی هزینه کنی اکانتتو پلاس کنی بعد از این که پلاس کردی باید اشغالایی مثل فیفا و دستینی رو بازی کنی اگه همینجوری پیش بره ترجیح میدم یه کنسول wiiiu بخرم حالشو ببرم

  ۰ ۰
  1. Yamato گفت:

   :lol:

   ۰ ۰
  2. Nate Drake گفت:

   بخواب شما :۲۳:

   ۰ ۰
  3. Leon S.K گفت:

   این ** بشقاب ها از کجا میان تو سایت؟ :۲۳:

   ۰ ۰
  4. KAZ Miller گفت:

   خوب نظرشه داده دیگه !!
   خوبه یاد بگیریم به نظرات احترام بگذاریم !!

   ۰ ۰
  5. The End Of Ps گفت:

   این نظر نیست آخه ! ۲۰۰ تومن پول بازی رو من الان کجای دلم بذارم یا آشغال بودن بازی های مولتی پلتفرم رو ؟ (اون از فیفاش اون از دستینیش!) :۲۳:

   ۰ ۰
  6. aliya گفت:

   ما رو ببین با کیا اومدیم ۱۳ به در :11:

   ۰ ۰
  7. Nero گفت:

   @milad جون خب میخواستی بری PS2 بخری که بازیهاش ارزونن! :lol:

   ۰ ۰
 12. darkdn49 گفت:

  علیرضا دستت درد نکنه عالی نوشتی
  “سرنوشت در نهایت تبدیل به یک شکست بزرگ برای بانجی شد. بانجی حال تنها داراریی خودیعنی اعتبار را از دست داده”
  علیرضا فکر نکنم هیچ استدیویی یا سازنده ای با یک عنوانی گفت اعتبار از دست داده , الان میکامی با tew به نظر شما اعتبار خودشو از دست داده؟نه چون با یه عنوان اعتبار کسب نکرده که بخواد با یه عهنوان از دست بده

  ۰ ۰
  1. درسته اما سرنوشت یک مورد خاص هست
   اون صحبت ها و اقدامات بانجی کاملا سرنوشت رو به یک عنوان حیثیتی تبدیل کرد
   اگه دقت کنی میکامی در شیطان درون نیومد از سابقه خودش برای بازاریابی مایه بزاره یا استفاده مستقیم از المان های ویژه بکنه

   ۰ ۰
  2. darkdn49 گفت:

   اره از این نظر نگاه کینم درسته

   ۰ ۰
 13. link گفت:

  تشکر خیلی متن خوبی بود لذت بردم
  بیچاره بانجی :|

  ۰ ۰
 14. kritoos گفت:

  خیلی عالی بود ممنون!

  ۰ ۰
 15. silver گفت:

  متن خیلی جالبی بود!
  ————————————
  دقیقا الان وضعیت این شکلیه:
  سونی :D
  بانجی :(
  اکتیویژن :16:
  مایکروسافت :۱۸:
  گیمرها :۱۲:

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   اینم وضعیت همیشگی منه: :lol:

   ۰ ۰
  2. silver گفت:

   بله! :lol: :lol:

   ۰ ۰
  3. Nero گفت:

   حالا مایکرو چرا اونقدر ناز داره؟! :lol:

   ۰ ۰
 16. masterELYAR گفت:

  واقعا فارغ از محتوا قلمت عالیه علیرضا!! خسته نباشی عزیز
  اول از همه یه جا نوشتی تایتانفال انحصاری وان هستش،خب حداقل بنویس توی نسل ۸ ;)
  در مورد بحث دستینی: واقعا از بانجی که سابقه ی موفق توی عرضه ی بتا واسه سری هیلو داره همچین اشتباهی بکنه…عجیب بود!!!
  و سونی هم به خوبی و درستی تونست کاری کنه که ملت یه مدت فکر میکردن این بازی انحصاری هستش (حتی زمان لانچ بازی) که البته مدیون ممنوعیت تبلیغ برای پلتفرم های رغیب هستش!!!
  در کل واسه ی نسخه ی دوم باید همه جای بازی رو یه سروسامانی بده بانجی وگرنه با این وضع اونم ناموفق عمل میکنه

  ۰ ۰
 17. RYU گفت:

  این تازه یک بازی چند پلتفرمی بود و بازی های انحصاری و خاص SONY معظم له
  وارد میدان نبرد بشوند :۱۵: فروش کنسول SONY معظم له چندین برابری میشود

  ۰ ۰
  1. D3AD W4LKƎR گفت:

   و مایکروسافت که لعنت خدا بر او باد روز به روز بد تر از دیروز خواهد شد
   چنان که خدا هم نخواهد توانست این گند عظیم را جمع کند :۲۳:

   ۰ ۰
 18. ABI RAZOR گفت:

  تشکر مقاله مفیدی بود

  ۰ ۰
 19. The last Son گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود . تمام مواردی که بهشون اشاره شد درست بودند.

  ۰ ۰
 20. Meraj Fathi گفت:

  ممنون از آقای رنجبر نکته ای که برام حایز اهمیته اینه که دستینی و واچ داگز نقدهای پایینتر از حد انتظاری داشتند ولی بازم فروششون خیلی خوب بود و این نشون میده که نقدها ربطی به فروش ندارند.

  ۰ ۰
  1. اتفاقا برعکس فروش دستنی پس از ظهور سایر بازی ها در بازار بشدت کن شد و آمار فروش دی ال سی واچ داگز
   هم بشدت پایینه
   چون حرکات بازاریابی و نمرات باعث سلب اعتماد میشه
   در یک بازار محدود بله حتی عنوان بشدت ضعیفی مثل نک فروش خوبی خواهد داشت مهم اینه که فروش رو با رضایت کامیونیتی بسنجیم

   ۰ ۰
 21. Assasins Fall گفت:

  عالی بود!اینگونه مقالات ارزش سایت رو بالاتر میبرن! :۱۵:
  تشکر شدید از علیرضا رنجبر!

  ۰ ۰
 22. aliya گفت:

  یه سوال . اگه دستینی بده چرا چند میلیون نفر دارن بازیش میکنن؟

  ۰ ۰
  1. به همون دلیلی که Ghost اونقدر فروش کرد
   به همون دلیلی که Knack اونقدر خوب فروش کرد

   ۰ ۰
  2. The End Of Ps گفت:

   بد یا خوب بودن اینطوری مشخص نمیشه ! من نه گوست رو قبول دارم و دستینی هم که از اول دوست نداشتم ! ولی COD فروشش ادامه داشته یعنی بالاخره برا خیلی ها خوب بوده همینطور دستینی هم من خیلی ها رو دیدم که دوست داشتن و قطعا شماره بعدش هم بیشتر نفروشه کمتر نمیفروشه !! دلیلش هم مشخصه بیش از ۹۰% نمیدونن اصلا متا چی هست !! پس اینکه یه بازی انتظارات رو برآورده کرده یا نه نمیشه بهش عمومیت داد مگر راجب منتقدان اونم بخشیشون و البته گیمرهای خوره سایت ها مثل ماها نظر داد . شما معیار بد یا خوب بودن رو متا در نظر گرفتی و با اون مانور میدی که البته معیار خوبیه ولی نمیشه راجب بد یا خوب بودنش به این راحتی نظر داد اونم بدون تجربه کردن اون بازی که دیگه فبها ! مگر اینکه خیلی واضح خوب باشه یا خیلی واضح بد ! سایت های بزرگ هم همین داستانیه که من میگم الان شما فرضا اینو بازی هم کنی آخر سر اون متا رو نظرت تاثیر داره قطعا و خوب یا بد بودنو از قبل به خودتون قبولوندید !!
   در کل ضمن تشکر از شما متن خوب بود قشنگ پرداخته شد به اتفاقات این بازی و پیرامونش

   ۰ ۰
  3. خب الان شما این رو در نظر علی جان که وقتی شما چندین ماه عنوانی رو نداشتی و در خلا مطلق بازی به سر می بردی قطعا یک بازی بالاتر از حد متوسط و نسبتا خوب رو خریداری می کنی نک در عمل هم بدون تعارف یکی از ضعیف ترین پلتفرمر های AAA این چند سال بود ولی با تاکتیک فوق العاده سونی فروش مناسبی داشته
   وقتی انتخاب ها کم باشه اتفاقات از این قبیل زیاد میوفته
   کیفیت کلی که تا حد زیادی با متا مشخص میشه در جای خودش بسیار تاثیرگذاره و تاثیر بسیار بیشتری از اون ده درصد رو داره
   الان داریم فروکش وحشتناک بالا ی دستنی رو،میبینیم و فروش نسبتا ضعیف دی ال سی بد بلاد که گواه اینه که گیمر ها چشم و گوش بسته نیستن

   این سری به هر حال با تمام بحثاش هفته دیگه تموم میشه..
   دیگه بحثای قاطع تری مطرح میکنیم :-D

   ۰ ۰
  4. aliya گفت:

   علیرضا جان ممنون ، ولی باز من قانع نشدم…
   منظور خودم رو با یه مثال برات مطرح میکنم.
   وقتی رزیدنت اویل متولد شد ، این بازی چند نفر یازیباز داشت … و وقتی که رزیدنت اویل ۵ وارد بازاز شد چقدر بازیباز داشت، قطعا ( بازیباز های قدیمی + جدید ) بازیباز های قدیمی می خواستند که سبک بازی به ریشه ها برگرده و بازیباز های جدید هم که اصلا تو این فازا نبودن و از اکشن بودن بازی لذت هم می بردن… خوب نتیجه چی شد ؟؟ نتیجه شد نسخه ۶ … دیدی که شرکت به حرف گروه دوم گوش داد… می دونی چرا ؟ چون گروه اول یه عده آدم متعصب میانسال بودن و گروه دوم تعداد عظیم بازیبازهای تازه به دوران رسیده نوجوان . خب معلومه که یک کمپانی به خاطر یه عده معدود نمیاد اون عده ی پر جمعیت پر سود خودشو از دست بده. حالا شده حکایت دستینی… وقتی تو خبرها گفته میشه دستینی رو دارن میلیون ها نفر بازی میکنن ، این یعنی اینکه بازی موفق بوده … حالا هر چقدر منتقدها و گیمرهایی مثل من و شما چون که از این بازی خوشمون نیومده بیاییم ازش ایراد بگیریم و بگیم که این یه افتضاح بوده واسه صنعت گیم در کل ماجرا هیچ فرقی نخواهد کرد.

   ۰ ۰
  5. درست گروه دوم تجاری تره
   گروه دوم همون دسته ای هستن که از فیلم های مایکل بی استفاده می کنن اما مساله اینجاست که گیم سینما نیست
   رزیدنت اویل اشکالی تو بازاریابی نداشته به اینصورت که من بررسی می کنم ولی اشکالش اینه که با حفظ یک کیفیت پایه به قصد سود بیشتر سبک رو تغییر داده
   بحث ما همون کیفیت پایه هست یه موقع شما مثل نینتندو کیفیت پایه رو بالا نمی بری و ساده تبلیغاتت رو انجام میدی که نتیجه خوبی میده
   یوقت هم مثل واچ داگز کیفیت پایه رو بالا میاری و از اونطرف میوفتی یعنی یک بخش مهم اینه که شما بتونی از پس کیفیت پایه ای که،خودت در بازاریابی تعریف کردی بر بیای وگرنه در دفعات بعدی دچار کاهش اعتماد میشی

   ۰ ۰
 23. ps3 with ps4 گفت:

  با تشکر از دوست خوبم علیرضا

  اول از همه علیرضا یادته فیلم گذاشته بودی از بتا گفتم بازی عین هیلو درپیتی هست و حوصله سربر و چقدر بهم گیر دادید که نه این بازی خیلی عالیه ولی گدر زمان چه ها نمیکنه :D

  در مورد این بازی بازاریابی عالی بود و نه معکوس کلا ۱۰ درصد گیمرها فقط به متا و سایت ها توجه میکنن ۹۰ درصد اصلا نمیدونن متا چی هست این رو امار گفته

  حالا میرسیم به نمرات بازی ها
  بزرگترین تبلیغات و بزرگترین هایپ رو بازی تایتانفال داشت طوری که من صفحه فیس بوک هم باز میکردم تبلیغات تایتانفال میومد یعنی فکر نکنم امسال اندازه تایتانفال بازی ای هزینه تبلیغات داده باشه ولی شما میگید نمرات خوب بوده ولی کلا بازی ای هست که نهایت شما رو میتونه ۱ هفته سرگرم کنه تمام حتی با اینکه بازی قیمتش رو بعد از ۱ هفته از ۵۹ دلار به ۳۹ دلار تغییر داد باز هم فقط فروشش مربط شد به هفته اولش و به خاطر باندل رایگانی که مایکرو داد بس نتیجه میگیریم تایتانفال با بیشترین هزینه زیاد موفق نبوده بازاریابی یعنی فروش محبوبیت نه متا

  حالا میرسیم به بازی بانجی کلا از شرکتی که سابقش ساخت یکی از ……………. فرنچایزهای تاریخ هست انتظار بازی خوب داشتید ؟؟؟ این بازی ۵۰ درصد از هیلو بهتر بود تازه اینه شما برو ببین دیگه هیلو چیه
  منتهی چون هیلو پشتش پولهای مایکرو بوده همیشه نزاشته نمراتش بیاد پایین به هر حال یه بازی بیشتر مگه داره مایکرو
  دلیل اینکه الان خیلی ها میبینم دارن از بازی بد میگن دلیلش اینه که نمره ها زیاد خوب نشده خیلی ها هیلو رو بازی نکردن و فقط به خاطر اینکه نمراتش خوبه میگن هیلو خیلی خوبه ولی کافیه برید این کالکشنش رو یه جا تجربه کنید تا بفهمید بازی داغون یعنی چی
  کلا مردمان متا پرستی شدیم الان همینها که میبینی دارن از بازی بد میگن متاش بالا شده بود تجربه هم نکرده بودن میگفتن وای چه شاهکاری :۲۶: :۲۶: :۲۶:

  کلا نمراتی که این روزها با پول داره کم و زیاد میشه رو زیاد جدی نگیرید
  هر کی با هیلو حال کرده این ۵۰ درصد بهتره هر کی هم که اصلا هیلو بازی نکرده میشه بدترین بازیش چون هیلو هم یکی از …………..
  من الله توفیق

  ۰ ۰
  1. چرا میزنی رضا…
   هیلو کجا این کجا همون نقد سعید رو بخونی میبینی بازی سگ هیلو هم نبود!!!!!

   اما در کل دستنی بشدت هزینه تبلیغات بالاتری داشت نسبت به تایتانفال و در نهایت تمام اعتبار بانجی رو به باد داد و این وسط سونی بهترین سود ممکنه رو کرد

   ۰ ۰
  2. D3AD W4LKƎR گفت:

   دادا چی چیو از هیلو بهتر بود؟ داستانش ؟ :۲۳: مولتی بتلش؟ :۲۳:
   هر نسخه از هیلو زمان خودش همه نظر ها رو جلب کرده و استاندارد ها رو به جلو برده اما دستینی همون چیزیه که باید باشه نه فراتر. فقط یه ایده خوب بوده ک تونسته خوب هم پیاده شه ولی استانداردش به اندازه بقیه کار های بانجی نیس واقعا
   میتونه دستینی ۲ خیلی موفق بشه اما دستینی به اندازه سر و صداش شاهکار نبود . چون قرار بود یکی از کاندید های احتمالی گوتی باشه !
   با تشکر :۲۴:

   ۰ ۰
 24. Lennox گفت:

  ممنون از مقاله، واقعیتش متا رو خیلی بزرگ کردین فروش این بازی فوق العاده بود و همچنان هم می فروشه. شکستی در کار نیست اصل پوله حالا یک بازی گوتی بشه یا نه تاثیر خاصی نداره.

  ۰ ۰
  1. آها،الان مساله اینه که دستنی ۲ طرح های کاریش بخاطر همین متا کلا تغییر میکنه شک نکنید

   متا هم به اندازه فروش میتونه برای برخی سازنده ها تاثیر گذار باشه

   وقتی متای یک بازی پایین میاد ادامه، دادنش سخت میشه و درنهایت مثل تومب ریدر به ریبوت های پیاپی منجر میشه

   ۰ ۰
  2. Lennox گفت:

   یک شوتر آنلاین که تمام سرمایش گیمرایی که توی سرورهاش مشغولن نیازی به متا نداره. نسخه بتای بازی میلیونی گیمر داشته و قبل از انتشار حتی با پیشفروش فوق العادش کوله بارش رو بسته. دیگه اینکه بیایم متا رو دلیلی بر شکست این شوتر بدونیم اصلاً درست نیست.

   ۰ ۰
  3. باز بحث اونم هست که اون گیمرایی که عاشق بتا شدن من جمله خود من در نسخه کامل هیچ چیز جدیدی ندیدن و از خرید بازی صرف نظر کردن یا راضی نیستن…
   یه سر به کامیونیتی ها بزنید ببینید نظر جامع گیمر ها چیه…

   ۰ ۰
 25. milad گفت:

  شماها خواهش میکنم به خودتون نگیرید حالا ما یه چیز گفتیم ٬این همه توهین و تمسخر نداره که٬ شمایی که رتبه ات استادِ از شما دیگه واقعاً بعیده ٬من به کسی بی احترامی نکردم پس احترام خودتونم نگه دارید ٬جهت اطلاع شما باید عرض کنم که بنده دو سالی میشه تو این سایت عضوم.

  ۰ ۰
 26. mefistofles گفت:

  نمیدونم اون مقاله قبلی درایور کلاب رو هم همین کاربر نوشته بود یا نه. اما ظاهرا هر بازی که خوب فروش رفته از نظر این کاربر بازاریابی اشتباهی داشته و شکست خورده . اون از فروش بالای درایورکلاب اینهم از فروش بالای دستینی . کلا این اسمون ریسمون بافی که باعث میشه ده پاراگراف رو پر کنی از سر تا تهش هیچ بخث مستند و بدردخوری پیدا نمیشه. از الان اماده بشه تاپیپیست این مطلب که بازاریابی اشتباه کال اف رو هم بنویسه . کلا مقاله غیرمستندی است که نظر شخصی یه تایپیست نوجوان رو منتقل میکنه که اونهم بر مبنای حقیقت نیست

  ۰ ۰
  1. شما صنعت گیم رو با سینما اشتباه گرفتی

   اینجا اینطور نیست مثل مایکل بی آشغال بسازی همیشه هم بفروشی
   وقتی یک بار با تکنیک های بازاریابی بازیتو به کاربر انداختی دفعه دوم و سوم اونایی که حاضر میشن بازی ضعیفت رو بازی کنن به طرز وحشتناکی کم میشن

   اگه نمرات دستنی هیچ تاثیری نداشت بانجی جلوی نقد هارو نمی گرفت و بیانیه ما خوبیم هم نمی داد

   اگه بازاریابی واچ داگز موفق بود الان توی کامیونیتی های استیم و رددیت بر علیه اون صحبت نمی شد
   و دی ال سی اون کف جدول فروش استیم نمی بود

   اگر شما از اون دسته ای باشی که دفعه دوم هم گول بازاریابی رو بخوری بله کل این نوشته یک تایپ بی هدفه…

   ۰ ۰