توسط رضا قرالو در ۲۸ شهریور ۱۳۹۳ , ۱۶:۵۷

پرده‌ی خونین آخر

نقد و بررسی The Walking Dead: No Going Back

آن صحنه‌ی شاهکار فیلم «نجات سرباز رایان» را یادتان هست که تام هنکس بعد انفجار خمپاره‌ای در نزدیکی‌اش، گیج و منگ و ناتوان، تکه تکه شدن سربازها را تماشا می‌کرد و کاری از دست‌اش برنمی‌آمد؟ قسمت آخر فصل دوم مرده‌ی متحرک چنین بلایی سرم آورده است! «راه بازگشتی نیست» (No Going Back) گیج‌ام کرده و بلایی سر روح و روانم آورده که دارم مثل تام هنکس فیلم اسپیلبرگ حسرت می‌خورم که چرا نتوانستم از آدم‌های قصه‌ام محافظت کنم! می‌دانم که برخورد خیلی احمقانه و بیش از اندازه احساساتی با قضیه دارم ولی چه حس دیگری می‌شود داشت؟! دنیای ما گیمرها همین شکلی است! همراه باشید با نقد و بررسی The Walking Dead: No Going Back

جینی و کنی

ریتم بازی عالی است و برخلاف قسمت چهارم سریع‌تر پیش می‌رود. سکانس‌های سینمایی و درگیرکننده بسیاری هم در این قسمت انتظارتان را می‌کشد، با زوایای دوربین بدیع و افکت‌هایی که در کم‌تر قسمتی دیده بودید. ولی همه‌ی این‌ها در درجه‌ی دوم اهمیت هستند و عنصر مهم که نحوه‌ی تعریف داستان است برگ برنده‌ی بازی و حسن ختام فصل دوم است. حدس‌ام در مورد شخصیت جین و نحوه‌ی ورودش به داستان برای پایان‌بندی نهایی کاملا درست بود. ولی اصلا به این قضیه افتخار نمی‌کنم! چون هیچ انتظارش را نداشتم تل‌تیلی‌های بی‌رحم چنین نیت شومی در سر بپرورانند! قسمت پایانی برخلاف چیزی که فکر می‌کردم مثل یک درام جریان پیدا می‌کند ولی مثل یک تراژدی ویران‌ کننده تمام می‌شود. انتظار این را داشتم که سازنده‌ها برای پایان‌بندی بازی‌شان یک غافلگیری تمام عیار در کیسه‌ داشته باشند ولی اصلا به این فکر نمی‌کردم که این غافلگیری با تغییر در سبک تعریف داستان همراه باشد.

راه بازگشتی نیست از صحنه‌ی پایانی قسمت چهارم شروع می‌شود. پایان تکان‌دهنده‌ای که یک ماه برای دیدن نتیجه‌ی پنهان مانده در پس آن صفحه‌ی سیاه و شلیک‌های پر از پژواک‌اش صبر کرده و پا درهوا مانده بودیم. با این‌که فکر می‌کردم صحنه‌ی پایانی قسمت چهارم به یک فاجعه‌ی تمام عیار ختم شود ولی ولی اینطور نشد. همین اولین غافلگیری مهم بازی بود که البته به‌شدت نگرانم کرد. نگران این‌که حالا که دشمنی به نام روس‌های مزاحم وجود ندارد چه چیزی قرار است آدم‌های قصه را به چالش بکشد. سوالی که برای‌ام مطرح شده بود خیلی زود جواب گرفت.

مصیبت حتا به دوربین هم نزدیک‌تر است!

مصیبت حتا به دوربین هم نزدیک‌تر است!

جین که در قسمت قبل از گروه جدا افتاده بود بازگشتی پیش‌بینی پذیر به داستان داشت. برخلاف تصور، جین بیش از این‌که مکملی برای کلمنتاین باشد مکملی شد برای کنی که شخصیت‌اش قوام یافته‌ترین شخصیت بازی است. کنی که مصایب بسیاری را تحمل کرده، شخصیتی دارد چند بعدی و کاملا کار شده که کافی است در میانه‌ی درام داستان رهای‌اش کنید تا هرچه می‌خواهید در پایان از حضورش برداشت کنید. این برداشت البته در صورتی محصول پربارتری خواهد داشت که شخصیتی که در تضاد با شخصیت او باشد در داستان حضور داشته باشد. جین چنین ویژگی‌هایی دارد و برخلاف کنی انسانی است که در لحظه تصمیم نمی‌گیرد و برای انجام همه‌ی اعمالش دلایل منطقی دارد و همین به نقطه‌ی تقابل او با کنی تبدیل می‌شود. کنی بعد از فجایعی که بر سرش آمده به موجودی دمدمی مزاج و خشن تبدیل شده و آرام آرام در حال تبدیل شدن به انسانی غیرقابل تحمل است. بده بستان‌های این دو شخصیت در بخش اعظمی از بازی هم به پر رنگ‌تر شدن این رفتار کنی کمک می‌کند و هم به قوام پیدا کردن عکس‌العمل کلمنتاین و بقیه‌ی افراد گروه به رفتارهای او. هرچه داستان جلوتر می‌رود کاملا احساس می‌کنید که این رفتار کنی و تقابل او با جین قرار نیست به جاهای خوبی ختم شود.

برخلاف قسمت آخر فصل قبل که در آن آرام آرام با پایان محتمل بازی رودرو شدیم و درامی تاثیرگذار شکل گرفت فرمول بندی پایان داستان فصل دوم کاملا با قبل فرق می‌کند. مکانیک پایان‌بندی بازی در فصل نخست بر همان چیزی استوار بود که بارها در طی قسمت‌های قبلی تجربه‌اش کرده بودیم؛ انتخاب‌های شاخه‌بندی شده برای تجربه‌ی بازی به شکل‌های مختلف و رسیدن به پایانی واحد. ولی در پایان فصل دوم دیگر خبری از یک پایان واحد نیست.

2.قدم گذاشتن روی یخ یا زایش استرس با کمک زاویه‌ی دوربین و کارگردانی.

قدم گذاشتن روی یخ یا زایش استرس با کمک زاویه‌ی دوربین و کارگردانی

پرده‌ی آخر

می‌خواستم برای توصیف درست و علمی‌تر بخش پایانی یک سری تعریف از درام، ملودرام و تراژدی را ردیف کنم و همه چیز را بر اساس آنها تعریف کرده و قال قضیه را بکنم! ولی دلم برای شما و خودم سوخت! آخر چه کسی اهمیت می‌دهد که بازی مثل یک دارم تمام شده یا یک تراژدی؟! مهم‌ترین مساله این است که پایان‌بندی قسمت پایانی فصل دوم دل و روح آدم را خراش می‌دهد و ما دوست داریم بدانیم چرا؟! ما بازی می‌کردیم به امید این‌که آدم‌های قصه‌ را نجات بدهیم، به امید این‌که بهترین‌ تصمیم‌ها را برای‌شان بگیریم و در آن دنیای فلک زده‌ی کثیف رستگارشان کنیم. ولی حالا می‌بینیم آنها با دست خودشان گلوی هم را می‌درند! آنها آدم‌های سابق نیستند و از انسانیت فاصله گرفته‌اند و خوی حیوانی و غریزه‌ی نجات پیدا کردن روح و روان‌شان را از هم پاشانده. پیش خودمان فکر می‌کنیم من هیچ‌کدام این‌ها را نمی‌خواستم، چه اشتباهی کردم و چه تصمیمی باید می‌گرفتم و نگرفتم که این آدم‌ها را چنین کرد. پس زور می‌زنیم تا آنها را منصرف کنیم و راه و تصمیم درست را نشان‌شان بدهیم ولی در کمال ناامیدی می‌بینیم که نمی‌شود! آنها دارند راه خودشان را می‌روند و لحظه به لحظه به پرتگاه نیستی نزدیک‌تر می‌شوند. در واقع این همان تراژدی است؛ کاری از دست‌‌مان برنمی‌آید، ما ناتوان از تغییر سرنوشت هستیم و ضعیف‌تر از چیزی که فکرش را می‌کردیم. و باز فکر می‌کنیم چرا؟!

این چرا جواب‌ بسیار ساده‌ای دارد؛ سرنوشتی که لی در پایان فصل اول با آن مواجه شد بر اساس تصمیم خودش شکل گرفت. او در رسیدن به این پایان از اراده‌ی خودش کمک طلبیده بود و ما به‌عنوان بازی‌کننده او را در رسیدن به آن یاری داده بودیم. به همین خاطر وقتی آن پایان پر از اشک و آه رقم خورد تنها دل‌مان به‌درد آمد و شاید هم گریستیم ولی حسرت نخوردیم.

قاب یا انتقال حسی غریب با کمک کارگردانی!

قاب یا انتقال حسی غریب با کمک کارگردانی!

برخلاف لی، کلمنتاین هنوز یک بچه است که قدرت تغییر دنیای پیرامون‌اش را ندارد و همین‌جاست که تراژدی رقم می‌خورد. او تمام تلاش‌اش را می‌کند تا از رخ دادن فاجعه جلوگیری کند ولی نمی‌تواند و ما هم به‌واسطه‌ی حضور اوست که داریم داستان را پیش می‌بریم و شکست می‌خوریم. پس وقتی او زورش نمی‌سد ما هم ناتوان خواهیم بود. وقتی بازی را تمام کردم فقط حسرت می‌خوردم! حسرت این‌که ای کاش لی بود و کمکم می‌کرد تا تراژدی را بشکنم و آدم‌های بیچاره و تکه‌تکه شده‌ی داستان‌ را نجات بدهم. ولی ناتوانی کلمنتاین همان تراژدی محتوم و غیرقابل تغییر بود که یقه‌ام را چسپیده بود. بازی برخلاف فصل اول چند پایان کاملا متفاوت دارد و قصه‌ی بازی را از نظر فنی خیلی خوب و مهندسی شده جمع‌بندی می کند؟ این خیلی خوب است ولی چه فایده که ما هیچ‌کدام این پایان‌ها را دوست نداریم! آری! تراژدی پایان همین شکلی ویران‌مان کرد و پرده‌ی آخر را کشید.

یکی از همان پایان‌های دوست نداشتنی!

یکی از همان پایان‌های دوست نداشتنی!

پلتفرم: PC
تهیه‌کننده: Telltale Games
سازنده: Telltale Games
سبک: ماجرایی

امتیاز:

۵ از ۵

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۵۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

59 Replies to “نقد و بررسی The Walking Dead: No Going Back | پرده‌ی خونین آخر”

 1. بسیار زیبا و دقیق. هنوز کامل نخوندم ولی با یک نگاه به مقاله میشه فهمید که با چه مقاله خوبی طرف هستیم :۱۵:

  ۰ ۰
  1. aliya گفت:

   آقا شاید هنوز کسایی بازی نکردن این بازی رو ، لدفن در نقدها داستان بازی رو لو ندید

   ۰ ۰
 2. Omid Zaraki گفت:

  ممنون رضا جان ، در غیاب مجله ، شما یه حال اساسی دادی

  ۰ ۰
 3. KILLZONE 4 گفت:

  عالی بود
  م تا حالا این عنوانو بازی نکردم ولی با توجه به شیوه نگارش شما حتما امتحانش میکنم
  در ضمن امیدوارم نقش نویسنده های مجله تو سایت پررنگ تر بشه
  بازم ممنون

  ۰ ۰
 4. carillon گفت:

  خیلی ممنون عالیه این کارتون!

  ۰ ۰
  1. link گفت:

   آقا از این جا به بعد پست های من را نخونید یکیش اسپویل است
   من فکر می کردم این بازی را انجام دادن بچه ها ببخشید

   ۰ ۰
  2. daaanteee گفت:

   :11: :11: :11:
   نمیشد اینو بالاتر بذاری؟
   دقیقن چسبیده به اسپویلت گذاشتی خو
   :۲۴: :۲۴: :۲۴:

   ۰ ۰
 5. link گفت:

  تشکر
  من که تو آخرش به kenny شلیک کردم. کلا از همون اول از kenny خوشم نمی اومد.
  آقای قرالو می شه بپرسم شما تو این صحنه و برایترک کردن یا نکردنشون چه تصمیمی گرفتین؟

  ۰ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   تشکر بابت اسپویلر….

   ۰ ۰
  2. princemoji گفت:

   می بخشینا ولی میشه از این به بعد دیگه نر.ینید به بازی با این اسپویل هاتون :۱۲: :| :11:
   شاید یکی هنوز بازی نکرده باشه.

   ۰ ۰
  3. link گفت:

   چشم معذرت :11: :11:

   ۰ ۰
  4. Isaac clarke گفت:

   دادا نگو دیگه
   اسپویل شد رفت

   ۰ ۰
  5. link گفت:

   آقا من از تمام دوستانی که باعث شدم داستان برای اونا لو بره معذرت می خوام دیگه تکرار نمی شه

   ۰ ۰
  6. Amir.M گفت:

   نابود کردین بنده خدا رو بسه دگ :11:

   ۰ ۰
 6. Mr.Death گفت:

  در دو اپیزود قبلی افت بازی کاملا مشهود بود و من نا امید شده بودم ولی این اپیزود بار دیگر کلمه شاهکار را برام معنی کرد :۱۵:
  TeamJane# :15:
  با تشکر بابت نقد زیباتون

  ۰ ۰
 7. Younes Mirzaie گفت:

  نقد بسیار جالب و زیبایی بود :*:

  ۰ ۰
 8. de_mh گفت:

  من خیلی برای فصل بعدی نگرانم. این که چجوری میخواند این پایان هارو به هم برسونند. تجربه این سری بهم میگه که احتمالا ده دقیقه اول اپیزود بعد اگر با کنی رفته باشیم کنی میمیره، اگه تو کمپ رفته باشیم کمپ از هم می پاشه یا ما ازش جدا میشیم و اگر هم با جینی باشیم اون میمیره. تقریبا غیر ممکنه که بخواند داستان هارو جدا از هم پیش ببرند. اگر توان این کارو داشتند تا همین الان انتخاب های تاثیر گذار رو تو داستان میذاشتند. کسی احتمال دیگه ای میده؟ بیایند فکر هامونو بریزیم رو هم ببینیم چیزی از توش در میاد یا نه.

  ۱ ۰
  1. Mr.Death گفت:

   و خداوند spoiler alert را آفرید

   ۰ ۰
  2. de_mh گفت:

   آقا من عمیقا از کسایی که براشون اسپویل شده عذر میخوام. روم به دیوار :11:
   البته من رو این حساب که اول این پست آلرت داده نشده این کامنت رو گذاشتم. توی خود نقد هم اسپویل کم نبود. فکر نمی کردم کسی علاقه مند به این بازی باشه و هنوز بازی نکرده باشه چه برسه به این که این نقد رو بخونه چه برسه به این که کامنتاش رو هم بخونه. خود من هم سر همین اپیزود زخمی صد برابر بد تر از اسپویل خوردم. :!: از اینجا به بعد خظر اسپویل داستانی وجود داره :!: توی یه مطلب قبل از انتشار اپیزود آخر یه احتمالی داده شده بود که من نخوندمش. بعد تو کامنت ها یکی مثل خودم نوشته بود چی میشه اگه لی برگرده. بعد از انتشار اپیزود هم دوستم که بازی کرده بود اینقدر ذوق زده بود و می گفت باورم نمیشه یه همچین اتفای بیوفته که برای من مسجل شده بود که لی بر می گرده. اونوقت تا آخر اپیزود همش می گفتم الان لی میاد و به بقیه داستان اهمیت ندادم تا زمانی که لیست سازنده ها رو دیدم سیل لعنت هارو نثار روح رفیقم کردم. :!: اسپویل خلاص شد :!: خلاصه که شدیدا شرمنده. خدا پیش پیش جرای این اسپویلمونو داده بود.

   ۰ ۰
 9. PSYCHO MANTIS گفت:

  تشکر از آقای قرالو عزیز و البته دوستمون لینک که با کامنت پربارشون تجربه ی بازی رو برامون زهرمار کردند. :۱۵:

  ۰ ۰
  1. princemoji گفت:

   یه زمانی اسپویلر رو بالای کامنت ها می زاشتن :۱۲:
   آقای فخار لطفا یه پلاگین روی وردپرس نصب کنید برای کامنت ها که اونایی که اسپئیل میزارن رو بشه یجوری خود کاربر ویرایش کرد و اسپویلر گذاشت واسش یه چیزی که توی فروم ها مشاهده میشن ممنون میشم اگه توجهی بهش بشه.

   ۰ ۰
  2. Younes Mirzaie گفت:

   اینو تو یه فرومی پیدا کردم جالبه

   this is a spoiler

   this is a spoiler

   علامت * رو بردارید

   ۰ ۰
  3. Younes Mirzaie گفت:

   انگار اینجا جواب نمیده :۲۴:

   ۰ ۰
 10. S.T.A.L.K.E.R گفت:

  با تشکر فراوان از جناب قرالو بابت نقد زیباشون

  ۰ ۰
 11. Amir.M گفت:

  بر خلاف بعشی از رفقا کنی برای من یکی از دوست داشتنی ترین و قابل باور ترین شخصیت ها بود با تمام پیچ های شخصیتیش . نمود شخصی ک چیزی های با ارزشی رو از دست داده رو ب شکل زیبایی می شد تو دیالوگ ها و حرکات این شخصیت دید . در هر صورت تل تیل با انتخاب های پایان بازیی ک قرار داد ما رو به شاخه ای بودن واقعی فصل بعد امیدوارم کرد . نقد هم بسیار عالی بود (هرچند دوست داشتیم توی مجله می خوندیمش :( )
  ___________
  It will END where it Began

  ۰ ۰
 12. Ali Motaei گفت:

  همیشه نقد های آقای قرالو زیبا ودقیق بوده وهست والبته خواهد بود :D :D :D

  ۰ ۰
 13. Grey Joker گفت:

  فقط حسرت می خورم که ای کاش لی بود…
  خیلی تشکر آقای قرالو..
  اون صحنه ای که کلمنتاین بیهوش میشه و تو بغل لی به هوش میاد… من اشکم درومد… دوباره صدای لی، دوباره صدای کلمنتاین، و دوباره دیالوگ های این دو داغونم کرد… فوق العاده بود…
  پایان بازی هم فوق العاده بود… یکی از بهترین پایان بندی هارو داشت، ولی پایان فصل یکو ترجیح میدم… :۱۵:

  ۰ ۰
 14. Milad RFM گفت:

  عالی بود. ****** اسپویل!!!!!!!!!!!!!
  من دوست دارم با ادمی باشم که رفتار منطقی و عاقلانه داشته باشه و تصمیمات احساسی نگیره.
  اون ادم، جین بود نه کنی. البته کنی با توجه به مصیبتهایی که سرش اومده بود، دیگه کنترلی روی اعصابش نداشت و تقصیر خودش نبود. صحنه اخری که رقم خورد تقصیر کنی بود. من خودمم مطمئن بودم که جین بچه رو اورده. ولی کنی از اونجایی که احساسیه، تصمیم غیر عاقلانه گرفت و به جین حمله کرد.

  ۰ ۰
  1. de_mh گفت:

   :!: spoiler alert :!:
   ولی به نظر من مقصر جین بود نه کنی. کنی عصبانی شد ولی اول جین بود که دستشو کرد تو چشم زخمی کنی و چاقو کشید.

   ۰ ۰
  2. Benjamin Barker گفت:

   نظر من هم جین هم کنی مشکل روانی داشتن :۲۳:

   ۱ ۰
 15. Very Big Daddy گفت:

  به به جناب قرالو!
  بسیار ممنون از شما.

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   برعکس من هم بسیار از انتخابم راضی بودم و اصلا پشیمون نیستم.صدبار هم تکرار شه موندن با کنی رو انتخاب میکنم. :۱۵:

   ۰ ۰
 16. شعیب گفت:

  با تشکر خوب بود مخصوصا “پرده اخر”
  بر عکس شما از پایانی که انتخاب کردم راضی هستم,کلم و جین! :۱۵:

  ۰ ۰
 17. Yamato گفت:

  به به نویسنده ی بزرگ …
  ممنون …
  منتظر بعدیاش هم هستیم :۱۵:

  ۰ ۰
 18. Benjamin Barker گفت:

  خب تو این هفته واکینگ دد و ولف امانگ آس رو بازی کردم.
  واکینگ دد نسبت به فصل اول پس رفت داشت ولی اپیزود آخرش خوب بود و پایان های خوبی داشت.

  ۱ ۰
  1. Benjamin Barker گفت:

   بهترین پایان بازی هم موندن با جین و خانواده جدید بود

   ۱ ۰
  2. U.A.K گفت:

   لطفا بگین من این پایان رو انتخاب کردم! نه اینکه بهترین بود(البته منم همینو انتخاب کردم :D :10: :lol: )

   ۱ ۰
  3. Benjamin Barker گفت:

   من همه پایان هارو دیدم آخه

   ۱ ۰
 19. Assasins Fall گفت:

  نقد خیلی زیبایی بود :۱۵:
  اما هم خود متن حاوی اسپویلر بود هم کامنتای دوستان :۲۳: ینی زدید نابود کردید تجربه ی بازیو قشنگ!حالا باز خوبه همه کامنتا رو نخوندم…

  ۰ ۰
 20. m.a 07 گفت:

  خیلى وقت بود مى خواستم داد بزنم که نقد این قسمت مرده ى متحرک آقاى قرالو رو مى خوام ولى هر دفعه به دلیلى نمى شد!
  بالاخره خودشون نوشتن! :۱۸:
  واقعا از خواندن کلمه به کلمه اش لذت بردم! :۱۵: اینکه نظر ایشون رو راجع به بازى بدونم خیلى خوشایند بود. دقیقا همون چیزى که منتظرش بودم! تحلیل بازى با استفاده از حس هایى که ایجاد مى کنه! این یعنى اینکه یکى که بازى رو درک کرده دست به قلم شده نه کسى که فقط مى خواد با ایراد گرفتن از چنین آثار هنرى اى قدرت درک و دید تیز خودشو به اثبات برسونه و به بقیه بقبولونه که من مى فهمم که بازى چیه, گیم پلى یعنى چى, گرافیک و داستان سرایى باید چجورى باشه و حتى اگه داستانى پایانى مطابق حدسیات و سلایق من تموم نمیشه یعنى اینکه قطعا ایرادى داره! و در این لحظه است که من به حال بشریت(و البته با دلایلى افزون بر این! :۲۴: ) تاسف مى خورم! :11: :D
  در هر صورت نهایت تشکر رو دارم به خاطر چیزى که واقعا دوست داشتم قبل از تعطیلى مجله ( :( :11: )به وقوع بپیونده و نپیوسته بود! واقعا ممنون! :۱۵:
  منتظر نقد آقاى ایزدى از wasteland 2 هستیم! :۲۴: :۱۵:

  ۰ ۰
  1. Milad RFM گفت:

   بیگ لایک! :۲۴:
   ****اسپویل*****
   شما اخرش کی رو انتخاب کردین؟

   ۱ ۰
  2. Snake Forever گفت:

   big fu-cking like
   + آواتارت عشق است.

   ۱ ۰
  3. m.a 07 گفت:

   جین و خانواده. البته بار اول! :۲۴:
   قابل شما رو نداره! :۲۴:

   ۱ ۰
 21. Venom Snake گفت:

  من پنج بار تمومش کردم ولی حیف فقط چار تا سیو میشه نگه داشت :۱۲:
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  نمره ۵ از ۵ تو حلقم

  ۱ ۰
 22. Snake Forever گفت:

  امروز اپیزود ۴ام رو تموم کردم به لطف دوستمون link ر.یده شد به اپیزود ۵. تل تیل تو اپیزودهای آخر واکینگ دد فصل یک خودشو ثابت کرد و قدرت نویسندگی و کارگردانی رو به رخ کشید. نمره هم بازی نکرده میگم منصفانست.

  ۰ ۰
 23. daaanteee گفت:

  با سپاس از امیر عزیز
  :۱۵: :۱۵: :۱۵:
  و دارودسته اسپویل تو دیوار
  :11: :11: :11:

  ۰ ۰
  1. daaanteee گفت:

   الان فاز من چی بود؟
   امیر کی بود این وسط؟
   :۲۶: :۲۶: :۲۶:
   با سپاس از رضای عزیز :۱۵: :۱۵: :۱۵:

   ۰ ۰
  2. bomberman گفت:

   :11: :11:
   :۲۶: :۲۶:

   ۰ ۰
  3. ممد ok هستی؟ :۲۱: :20: :۲۵:

   ۰ ۰
 24. Dark Light گفت:

  پایان های این بازی منو نابود کرد. به معنای واقعی کلمه :(

  ۰ ۰
 25. cheater47 گفت:

  واقعا خیلی بازیه خوبیه. دوستش دارم و فکر میکنم اگه یه روز زامبی ها بوجود بیان یه چیزی توی این مایه ها میشه نه یه چیزی شبیه آخرین ما که واقعا حیف زمان و هزینه! :D

  ۰ ۰
 26. ممنون از آقای قرالو…
  منتظر مقاله های دیگر ،قلم بدستان دنیای بازی. :(
  آیا امکان دارد که دوباره چاپ شود؟ :!: :!: :!: :(

  ۰ ۰
 27. Vendetta گفت:

  اسپووییییلللللللللل!!!!!!!!!

  من که طرف کنی رو گرفتم. جین روانی بود. ت. ماشین بش گفتم با کنی در نیفت گوش نداد. مرد. :۲۳:
  ولی آخرش رفتم ولینگتون. می‌خواستم کنی حس کنه یه کار درست انجام داده.

  ۰ ۰
  1. SF_3rd گفت:

   ادول آخرش…

   ۰ ۰
 28. Max tireless گفت:

  چه دردی کشیدم سر این اپیزود

  ۰ ۰
  1. SF_3rd گفت:

   چرا ؟

   ۰ ۰