خلق وحشت | مصاحبه با Akira Yamaoka

توسط Rzht در ۸ مرداد ۱۳۹۳ , ۲۲:۴۳

آهنگساز بازی های شرکت کونامی نظیر Gradius, Sparkster, Contra شخصی نابغه به نام Akira Yamaoka است که در ادامه می توانید مصاحبه با Akira Yamaoka را در دنیای بازی بخوانید. او بیشتر بخاطر آهنگسازی ۸ عنوان از سری Silent Hill و تهیه کننده نسخه ۳ و ۴ آن مشهور است.

موزیک و صداگذاری سری سایلنت هیل نقش بسیار مهمی را در ایجاد یک جو و اتمسفر آن داشته، و استاد یامائوکا در این مصاحبه حاضر شده تا به چندین سوال در رابطه با فرآیند خلق آثارش پاسخ دهد.

Akira Yamaoka

Akira Yamaoka

۱) شما چطور یک آهنگساز شدید ؟ آیا رویای دوران کودکی تان بود ؟

در سال هایی که به مدرسه می رفتم، توسط رشته معماری قصد داشتم یک طراح شوم. یک روز برای کارهای مطالعه و طراحی یک کامپیوتر خریدم که بطور پیش فرض یک نرم افزار ساده ساخت موزیک بر روی آن نصب شده بود. آن نرم افزار واقعا پیشرفته نبود، اما من فهمیدم که با ساخت موزیک توسط آن لذت میبرم. این کار درست شبیه به یک سرگرمی بود فقط برای تفریح.

سرانجام، من شروع کردم موزیک هایی که را که توسط آن برنامه ساخته بودم به مسابقات می فرستادم و جوایز متعددی را بدست می آوردم. در جالی که من در حال کسب این جوایز بودم شانس این را  داشتم که با یک تهیه کننده بازی و موزیک ملاقات کنم و او به من پیشنهاد ساخت موزیک داد و در نهایت این جریان باعث شد که وارد عرصه آهنگسازی شوم.

صادقانه بگویم فکر نمی کردم که آهنگسازی شغل نهایی ام شود، و فکر می کردم شاید یک روزی طراح شوم.

۲) آیا به بازی های ویدئویی علاقه داشتید هنگامی که شروع به کار کردن در شرکت کونامی کردید ؟

بله، من همیشه بازی های ویدئویی را دوست داشتم، از PC گرفته تا کنسول ها، و این یکی از دلایلی است که من وارد عرصه آهنگسازی برای بازی ها شدم.

۳) هنگامی که بر روی آهنگسازی بازی هایی مانند Gradius, Sparkster, Contra کار می کردید چه روشی را به کار می گرفتید ؟ آیا قبل از اینکه آهنگسازی را آغاز کنید آنها را بازی می کردید؟

بله، من هر بازی رو قبل از آهنگسازی بازی می کردم. معمولا، بطور همزمان با مانیتور سمتِ راستم بازی می کردم و در سمت چپم آهنگسازی را انجام میدادم. این روش من است. به عتوان یک تهیه کننده فکر می کنم بازی کردن و هماهنگ سازی با کاربر ها توسط انجام دادن بازی و چیزی که آنها تجربه خواهند کرد بشدت مهم است.

۴) چطور آهنگسازی را برای Silent Hill آغاز کردید ؟

در ابتدا قرار بود که کونامی یک بازی ترسِ بقا بسازد. تیم مسئول ساخت بازی از افرادی تشکیل شده بود که از پروژه های دیگر آمده بودند.

در آن زمان قرار بود ما به جای یک داستان جدید از یک رمان که از پبش نوشته شده بود برای داستان بازی استفاده کنیم. به هرحال، به دلیل یک سری مشکلات حقوقی و مالکیت معنوی، نتوانستیم آن را بسازیم و این دلیلی شد که سناریو “سایلنت هیل” را خودمان نوشتیم.

۵) موزیک بخش بسیار مهمی در ایجاد اتمسفر سایلنت هیل دارد. چه فرآیندی برای ساخت موزیک های سایلنت هیل طی می شد؟ 

من قبل از سایلنت هیل به موزیک بازی های ویدئویی زیاد فکر کردم و فکر کرد و اعتقاد داشتم که فاقد خلاقیت هستند. چیزی که میخواستم باز موزیک سایلنت هیل انجام دهم خلق سبک جدیدی از موزیک و تغییر قوانین بود.

بجای استفاده از موزیک های پس زمینه (BGM) قابل پیش بینی، من سعی کردم وقتی که دشمن ظاهر می شود فقط از صدای ها اتمسفریک و یا سر و صدا استفاده کنم. “موزیک در سایلنت هیل” حاصل تلاش برای احساس ترس و نفرت افراد بدون دیدن نشان های بصری است همراه صدا های نمادین.

۶) موزیک های سایلنت هیل را چگونه وصف می کنید؟

من فکر می کنم موزیک های سایلنت هیل در ژانر خودش بسیار منحصر به فرد است. این موزیک ها نتنها برای “تغییر سبک موزیک بازی ها” بلکه برای به چالش کشیدن سبک های موزیک بازی ها ویدئویی ساخته شده اند.

۷) چطور تهیه کننده سایلنت هیل ۳ و ۴ شدید؟ آیا این کار را برای شما به عنوان یک آهنگساز آسان می کرد؟

اساسا من ترس را دوست دارم و به ژانر ترس علاقمند هستم. من در ابتدا در سری سایلنت هیل کارم را به عنوان آهنگساز آغاز کردم، اما همچنین ایده هایم را در مورد ساختار و طراحی در بازی به اشتراک می گذاشتم و این فرآیند به من این فرصت را داد که تهیه کنندگی بازی را برعهده بگیرم.

حتی به عنوان یک طراح صدا و موزیک شما باید در جریان تمام جزئیات و قسمت های بازی قرار بگیرید چون هر قسمت بازی احتیاج به صدا گذاری دارد. با در نظر گرفتن دیدن و درک کردن تمام بخش های بازی، وظیفه تهیه کننده و آهنگساز شبیه به یکدیگر هستند. هرچند، تهیه کنندگی وظیفه سخت تری است چون احتیاج است تمام تیم بازیساز را در یک گروه مدیریت کند و مهارت هایی را لازم دارد که با مهارت های یک آهنگسار متفاوت است.

۸- می توانید در مورد همکاری تان با خانم Mary Elizabeth McGlynn توضیح دهید؟

من می خواستم یک خواننده را به موزیک های سایلنت هیل اضافه کنم.

ما افراد زیادی را جمع آوری و از آنها تست گرفتیم اما در واقع آن صدایی را که برای موزیک های سایلنت هیل تصور می کردیم پیدا نکردیم. در طول فرآیند تست گیری یکی از نماینده ها یک کارگردان Automated Dialog Replacement به من معرفی کرد، اون شخص Mary بود.

خانم Mary واقعا بازیگر و کارگردان با مهارت و با استعدادی است. شخصیت او واقعا شگفت انگیز است و او صدایی را داراست که هنگام آواز خواندن می تواند احساسات زیادی را القا کند. بیش از ۱۰ سال که بخاطر این دلایل من تصمیم گرفته ام با او همکاری کنم.

۹) موزیک مورد علاقه ات چیست؟

یکی از آهنگساز های مورد علاقه من آقای Woody Jackson است. موزیک های او در “Red Dead Redemption”واقعا اثر احساسی است. ایده های او در موزیک واقعا خلاقانه و برای مردم جدید است. موزیک هایش به من این احساس رو می دهند که معنی واژه “جدید” در نزد او نزدیک به ذهن من است.

۱۰) سایلنت هیل به عنوان یک بازی شما را می ترساند ؟ به نظر شما چه چیزی سایلنت هیل را به عنوان یک بازی ترسناک انفدر معروف کرده است؟

بله برای من هم ترسناک است.

احساس ترس همانند کمدی و طنز بشدت تحت تاثیر فزهنگ است. گاهی اوقات ژاپنی ها را می ترساند نه غیر ژاپنی ها و گاهی هم برعکس این جریان اتفاق می افتد.

از این نقطه نظر، بنظر سایلنت هیل خودش نسبت به دیگر بازی های معروف متفاوت است.  و من احساس می کنم این یک سبک منحصر به فرد در ژانر ترس است. گرچه این به معنی نیست که ژانر معروفی است بلکه به این معنا که به دلیل احساس منحصر به فرد بودنش مشهور است.

۱۱)  آیا طرفدار فیلم های ترسناک هستید ؟ فیلم ترسناک مورد علاقه تان چیست ؟

من یکی از هواداران بزرگ Dario Argento هستم و فیلم Suspiria فیلم مورد علاقه من است. من فیلم های زامبی محور را زیاد دوست ندارم به دلیل اینکه چیزی که در اثر دوست دارم دارم مشاهده کنم حالت، ذهنیات، پس زمینه و احساسات است.

گرچه این سلیقه من فقط به ترس محدود نمی شود، من آثاری را که در آن موضوع انحراف از انسانیت به نمایش در می آید را مانند فیلم Das Experiment نیز دوست دارم.

۱۲) بازی مورد علاقه تان چیست؟

بازی Deadlight و Beyond: Two Souls

من این بازی ها رو دوست دارم چونکه تجربه ای را فراتر از یک بازی ویدئویی خلق کردند.

۱۳) پروژ های آینده شما چیست ؟

شاید در آینده نزدیک، یک اثر جدید و هیجان انگیز برای شما ارائه کنم.

___ مصاحبه توسط MELAINE BROU در تاریخ ۳۰.۰۷.۲۰۱۴

Special Bonus:

اما در پایان به شما هواداران سایلنت هیل پیشنهاد می کنم که ویدئو زیر را مشاهده کنید، شاید تابحال زیاد در مورد سایلنت هیل و کوجیما “شنیده” باشید اما خالی از لطف نیست ویدئو زیر که در مورد ابراز علاقه کوجیما به ساخت سایلنت هیل در مصاحبه با جف کیلی همراه با زیرنویس فارسی است را ببینید که مطمئنا برای هواداران سایلنت هیل لحظه ای به یاد ماندنی است.

دیدگاه
۱۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

19 Replies to “خلق وحشت | مصاحبه با Akira Yamaoka”

 1. Sephiroth گفت:

  استاد :X شیفته قطعات ایشونم, قطعه Theme of Laura رو هیچوقت فراموش نمیکنم, گاهی اوقات این موزیک رو رینگتون گوشی میذارم. بعضی وقتها هم گوشش میدم. :X اون قطعاتی هم که با صدای خانوم مکگلین مزیّن شدن واژه “مسحور کننده” کاملاً برازندش هست.
  سلیقه خوبی هم داره, منظورم بیاند هست که یکی از بهترین تجربه های منم هست.
  تشکر رضا جان. ویدئو هم دارم دانلود میکنم از آپارات.

  ۰ ۰
  1. Sephiroth گفت:

   راستی ویدئو های جالبی داری تو کانالت رضاجان. ;)

   ۰ ۰
  2. Project Siren گفت:

   قربانت :X

   ۰ ۰
 2. PSYCHO MANTIS گفت:

  واو!!
  استاد آکیرا یاماعوکا!! :X
  مصاحبه ی بسیار جالب و خوبی بود!!
  جانم استاد که همانند بنده به بیاند علاقه مند هستند!! :X
  در مورد موزیک های این مستر آو میوزیک بهتره چیزی نگم همه واقفا :X
  خانم الیزابت مکگلن نیز صدای عالی ای دارند بخصوص در سایلنت های اولیه و صدای فوق العاده شان!! :X
  در آینده ای نزدیک…
  همکاری دیگر با استاد دیوانه؟ یا یک سایلنت هیل جدید با طعم کوجیما؟
  برایم فرقی نمی کند…فقط آهنگ سازش ایشون باشد کفایت می کند :X
  ویدیو هم عالی بود رضا جان.
  یه تشکر هم بابت مصاحبه بکنم که مارو با وجه های دیگر استاد آشنا کرد!!
  مشخصا علاقه ی کوجیما بر کسی پوشیده نیست!!
  سایلنت هیل با کوجیما به عنوان تجربه ی اول میتونه خوب ظاهر بشه.
  ولی باز هم فک نکنم سایلنت هیلی با طعم کوجی بازی کنیم.
  زمان همه چیز رو مشخص میکنه.
  یه تشکر دگ بابت زحماتت :X

  ۰ ۰
 3. KILLZONE 4 گفت:

  لذت بردیم
  احسنت

  ۰ ۰
 4. Yamato گفت:

  ممنون از رضای عزیز برای تهیه ی این مصاحبه…
  همونطور هم که قبلا بهت گفتم برای من Silent Hill بزرگترین عنوان در سبک سروایول هست! به جرات میگم حسی که Silent Hill در ژانر وحشت به من القا میکنه ۹۰% به خاطر یامائوکاست!
  یادمه در Silent Hill 1 وقتی که هری برای پیدا کردن دخترش راهی میشه, گاهی صدای آژیر شنیده میشد! صدای اون آژیر بینهایت وحشتناک بود, مخصوصا با چاشنی آهنگهای یامائوکا ۸-O :X
  بازم تشکر رضا جان…

  ۰ ۰
  1. Project Siren گفت:

   خواهش میکنم. :X

   ۰ ۰
 5. ماشالله گیتار هفت سیمه استاد !!!
  با این سازها جادو میکنه دیگه !
  باتشکر از ویدئو :X

  ۰ ۰
 6. black mask گفت:

  واقعا چیزی جز خلق شاهکار بلد نیست این بشر.تمام قطعاتش دوست داشتنی(و بعضا اعصاب خورد کن!)و دلنشین هستن.من حس خیلی خوبی نسبت به همکاری کوجیما با کونامی برای سر پا کردن این فرنچایز خسته دارم(ما که رفتیم رای دادیم امیدوارم اثری هم داشته باشه و کونامی دست بجونبونه!)
  برای من بیاد ماندنی ترین آثار این استاد a stray Child.True و Theme of laura هستند.واقعا حس ترس رو به خوبی انتقال میداد با موسیقی هاش.یه سکوت محض و یک دفعه…
  بابت مصاحبه و ویدئوی کوجیما هم بشدت ممنونم آقا رضا.امیدوار تر از قبل شدم!

  ۰ ۰
  1. Project Siren گفت:

   ترک های True و Theme of Laura واقعا ابر شاهکار و ابدی هستند :X

   ۰ ۰
 7. aliya گفت:

  سایلنت هیل یک فلسفه است، یک بازی نیست…
  موسیقی سایلنت هیل = احساس ترس و بقا
  من برای اثبات قضیه موسیقی سایلنت هیل رو برای ۲۰ نفر که اصلا سایلنت هیل رو نمیشناسن گذاشتم و ازشون پرسیدم که احساستون نسبت به این آهنگ چیه و همشون گفتن : ترس …. ترس…. ترس

  ۰ ۰
 8. jasper گفت:

  دمت گرم رضا جان.
  یاماعوکا یعنی یه نسل خاطره ی ناب :X

  ۰ ۰
  1. Project Siren گفت:

   قربونت سهیل جان :X

   ۰ ۰
 9. farhad_GLoria گفت:

  بنظر من ماندگار ترین موزیک سایلنت هیل…
  مربوط میشه به موزیک آغازینـ سایلنت هیل ۱

  میشه هزار بار گوش کرد و خسته نشد ….

  ۰ ۰
 10. پارسا گفت:

  عالی بود =D =D
  منتظرم ببینم پروژه ی بعدیش چی هست :-? امید وارم مثل سایلنت هیل (مخصوصا ۲ :X ) عالی باشه اهنگسازیش

  ۰ ۰
 11. pyro گفت:

  دمش گرم که کلی خاطره ساخت واسه ما :X

  ۰ ۰
 12. ali گفت:

  کوجیما +سایلنت =شاهکار

  ۰ ۰