توسط فرشید عبدالله پور در ۳ مرداد ۱۳۹۳ , ۱۳:۱۳

 نقد بازی Enemy Front | شوخی با جنگ

یک, دو, سه امتحان می کنیم. یک دو… اینجا پایگاه خبری روی کره زمین, زمان جنگ جهانی دوم, ورشو, لهستان.

درود فرشتگان بر خدای جهانیان. روز دیگری آغاز شده است ولی اوضاع همان بوده که بوده. امید واهی, بر این بندگان خونریز بسته ایم. شهرهای لهستان بوی خون میدهند. صدایم می آید؟! اینجا خبری از لطافت نیست. اینجا بویی از مرام در هوا نمیپیچد. اینجا قناریها به فکر آشیانه از دست رفته اند کسی به فکر آوازشان نیست!

باید جای خود را تغییر دهم! ما که گفته بودیم این بشر دستش به خون آغشته خواهد شد. ما که گفتیم این بشر لیاقت این همه ستایشها را ندارد. میدانم اکنون دستهایتان را بر روی چشمتان گذاشته اید و این منظره زشت را نمیبینید ولی باید بگویم گلوله خمپاره ها اینبار دستهای کودکان را نشانه رفته است. صدای پیچیده در فضای ورشو صدای درد و رنج مردان جنگی نیست این صدا ناله بی سرپناهی کودکانیست که از بی خردی حاکمانشان گریه سر میدهند. صدایم را دارید؟! دیگر بس است ای خداوند بزرگ,بگذارید همینجا ماجرا را فیصله بدهیم. نگذارید تا بگویم اینجا عصمت پاک و مطهر زنان با کشیدن ماشه اول اسلحه کلت کمری برباد رفت. نگذارید تا بگویم اشک های معصومانه کودکان با کشتن اولین نازی به قصاوتی بی رحمانه مبدل گشت! نگذارید تا بگویم پدری از درد و رنج مرگ همسر و فرزندش مجنون گشته و در میان باران گلوله ها و خمپاره ها به رقص افتاده است! نگذارید تا بگویم جوانی که تا دیروز فکر و ذکرش زدن پیانوی زیبایش در کنار پنجره اتاق کوچکش بود حال به دنبال دست قطع شده اش در میان خروارها خاک به جا مانده از خانه های خراب شده مردم بی سرپناه میگردد! نگذارید تا به شما خبر دهم حالاحالاها این میدان ننگین این میدان به رخ کشیدن قساوت ها ادامه خواهد داشت. خدایا بیایید تمامش کنیم. پروژه ساخت انسانی که اشرف بر مخلوقاتت باشد به بن بست خورده و شکست خورده است. شاید روزی روزگاری بشود موجودی را خلق کرد که جدایی از تمام سنگ دلیها بتواند دلی بدست آرد. بتواند بخندد. لمس کند. بو کند. در آغوش بگیرد. بتواند نیکی کند بدون آنکه از کسی چیزی طلب کند. بیایید چشمانمان را ببندیم و ماجرا را فیصله بدهیم. حرف آخر اینکه من فرشته نیز در این مکان امنیت جانی ندارم. از این بشر دست درازی به من هم بعید نیست! بیایید نگذارید دیگر کودکان جای بازیهای کودکانه خود به دنبال اجساد پدرانشان که زیر آوار خانه های خراب شده قایم شده اند بگردند. خدایا من هم دیگر سجده نخواهم کرد. من را هم به زندان جدایی از وجود پاک و قدرت برتر خویش بیفکن ولی دیگر به این بشر سجده نخواهم کرد…

 

عنوان: Enemy Front

سازنده: CI Games

ناشر: Bandai Namco Games

پلتفرم‌ها: PC, PS3, Xbox 360

سبک: FPS

انتشار: ۱۰ & 13 Jun 2014

مد: Single & Multi Player

 بسیار خوب اول سلامی خدمت همه دوستان عزیزم در سایت خوب دی بازی داشته باشم و باید بگویم خیلی خوشحالم بعد از خیلی خیلی زمانی که گذشت دوباره دست به قلم شدم و برای این سایت نگارش متن کردم. امیدوارم این روند بهبودی سایت ادامه داشته باشه و به یک ثبات مدیریتی و رفتاری در سایت برسیم. اولین مطلب بنده بعد از مدتها در سایت خوشبختانه یا متاسفانه نقد بازی جبهه دشمن خواهد بود که شما خواهید خواند. بعد از این متن انشااله به سراغ دیگر برنامه هایی که برای سایت دارم خواهم رفت. منتظر سری مقاله های بنده در سایت به زدوی زود باشید.

همان بهتر که هیتلر زنده نیست!

وقتی بازی را انجام دادم هم اینقدر شوق داشتم تا بازی را از بعد نقدی بترکانم و هم اینقدر بی میل که دستم برای نقد بازی رو کیبورد نمیرفت! به هرحال تصمیم گرفتم اینکار را انجام دهم و امیدوارم شما هم مرا در این سفر کوتاه همراهی کنید.

خوب مثال روال همیشه سراغ بخش به بخش بازی برویم و مثلا نقدی داشته باشیم از این عنوانی که به نظر من خیلی دیر پا به عرصه وجود نهاد!

بخش اول. بازی از بعد داستانی به اندازه تمامی دیالوگ های نوشته شده اش ایراد دارد. شخصیت پردازی ندارد نه تنها برای شخصیت اول بازی بلکه برای تک تک شخصیتهایی که وارد بعد داستانی بازی میشوند. خوب میگوییم شوتر اول شخص هست نیاز زیادی به این بخش ندارد باشد ایرادی نیست. بازی فاقد هرگونه قصه و تعریف آن است. یعنی یک خبرنگار با نام رابرت هاوکینس می آید میگوید جنگی که بنده به یکباره در آن گرفتار شدم این بود و آن بود و اتفاقات جنگی وی مرور میشود و خلاصه کلی ماموریت ریز و درشت که به وی سپرده میشود. تجربه جنگی کو؟ این همه ماموریت مهم و کلیدی بر دوش این خبرنگار؟ قصه کو؟ ابتدا و آخر داستان کو؟ زمان دقیق جنگ کو؟

شاید از اتفاقات خوب بازی چند عملیات مهم و قیام مردم ورشو و مقاومت ها و بعضا چند ماموریتی باشد که حائز اهمیت بوده و دارای اسناد تاریخی است همین و بس! بازی نقطه عطف داستانی ندارد, شروع خوب و جذاب ندارد پایان درست حسابی و چه داستان بسته مناسب و چه داستان  باز با علت هم ندارد! خلاصه بازی از بعد داستانی هیچ. فقط در حد نمایش چند شهر و مرحله و اینکه حالا چند شخصیت هم هستند که شما یکی از آنها را در اختیار دارید و باقی را مشاهده میکنید و باید بازی را به پیش ببرید. امتیاز ما به این بخش از ۱۰, نمره ای به غیر از ۳ نخواهد بود آن هم به دلیل وجود چند عملیات و مرحله خوب که نمیشود به راحتی از آنها گذشت!

دیر آمدی داداش!

می رویم سراغ گیم بازی بازی. عنوانی که انتخاب کردم کاملا هم سو با حرف هایی هست که میخواهم بزنم. دیرآمدی داداش. دنبال خلاقیت در این بخش نباشید. دو مسیر همیشگی موجود در این سبک بازی ها در این بازی هم وجود دارد. اکشن بکش برو جلو و مخفی کاری! هوش مصنوعی را اینجا می خواهم به کار ببرم. هوش مصنوعی دشمنان در حد چند عدد هویج. به راحتی برو پشتشان و دخلشان را بیاور! استفاده از عوامل محیطی به اصطلاح! مثل از بین بردن بشکه های نفت و بنزین و … که در اطراف سربازان هستند و سربازان عین هویج دور آن میگردند و شما با شلیک برآنها آنها را به دیار باقی میشتابانید! یا مثلا شلیک به کامیونهای حاوی همین بشکه ها و غیره. بعد بحث سلاح هم که خوب مثل تمام بازیهای هم سبک  سلاح های بازی هم قابل پیش بینی هستند. هیچگونه تاکتیک خاصی برای پیشبرد مراحل وجود ندارد. مراحل بازی نسبتا تنوع خوبی دارند ولی اینگار قبلا در بازی های قبلی دیده شده اند!عجیب است نه! از همه نظر گیم پلی بازی یک روند ساده تکراری که خیلی دیر به بازار آمده را به خورد شما میدهد و هیچگونه خلاقیتی در آن وجود ندارد برای همین بنده به این بخش هم نمیتوانم نمره ای بیشتر از ۴ از ۱۰ را بدهم. بخش مولتی پلیر بازی هم سه مد را پیش بینی کرده که تا سقف ۱۱ بازیکن میتوانند از آن استفاده کنند.

صداتو بیار پایین!

نکته عجیبی را به صمع شما برسانم و آن این که خیلی از گیمرها وقتی این بازی تجربه می کردند صدای بازی را قطع میکردند و این عنوان را تجربه می کردند! دیگر خودتان تا عمق ماجرا بروید دیگر! ناهمخوانی صدای شخصیت ها با خودشان! بعضا وجود عدم تناسب شخصیتی با دوبله ایشان هم در نظر بگیرید. موسیقی های بازی هیچگونه ارگونومی برای گوش ها در نظر ندارند و مداما میکوبند و یا در حین انجام ماموریتهای مخفی کاری اصلا موسیقی در کار نیست! یعنی میخواهم بدانم چگونه این بخش موسیقی ساخته شده است که اینگونه نامرتبی و ناهمخوانی بوجود آمده است هیچگونه موسیقی حماسی که بعد از اتمام هر ماموریت دشوار باشد را نخواهیم داشت تا حسی غرورآمیز را تجربه کنیم. شاید تنها بشود به صدای خود رابرت دلخوش کرد که آن هم فقط هنگام گزارشاتش از بلندگو شنیده میشود! صدای انفجارها کاملا مشخص است از پیش ضبط شده و صدای دقیق مستقیم ضبط شده نیست. صدای اسلحه ها و همچنین. در کل شاید بشود گفت ضعیف ترین بخش بازی همین بخش صداگذاری و موسیقی بازی است و بنده به این بخش امتیاز ۲ از ۱۰ را میدهم.

دماغتو بکش کنار چشمم کور شد!

وای بر من. یعنی یک جمله خودم گفتم لذت بردم, اینبازی خیلی دیر اعلام وجود کرد! شاید اگر همین عنوان با این گرافیک سال انتشار ندای وظیفه ۲ منتشر میشد بازار رقابت کمی گرم میشد! افکتهای افتضاح خون و آتش و انفجار در بازی. سیستم ذرات افتضاح, طراحی ضعیف چهره ها اعم از خودی و ناخودی! کیفیت ضعیف بافتها و تکسچرها! کم جزئیات بودن محیطها و تجهیزات همراه سربازان و طراحی نسبتا ضعیف البسه نیروهای خودی و ناخودی! نورپردازی بچه گانه که هیچگونه عمق,انکسار, لایه بندی و پویایی در آن مشاهده نمیشود. گوشه های بعضا لوزی وار که ناشی از استفاده نادرست از Antialiasing میباشد. استفاده نادرست از موشن بلور که بخش طراحی هنری و مناظر دوردست را به طور کامل مبهم و نابود میکند! تنوع مراحل بد نیست ولی عدم طراحی جزئیات بالا در مراحل بالا باعث میشود که مراحل خود به خود کسل کننده و تکراری شوند. تخریب پذیری ضعیف که به هیچ عنوان زیر طراحی ضعیف انیمیشنها و البته هوش مصنوعی بدردنخور تاب مقاومت نمیارد. طراحی اتومبیلها و اسلحه ها نسبتا خوب از کاردرآمده ولی هیچگونه پیشرفتی نسبت به بازیهای موجود در آن وجود ندارد. موتور کرای انجین ۳ در این عنوان تحقیر شد! امتیاز بنده به این بخش ۲ از ۱۰ می باشد.

حرف آخر!

با نخریدن این عنوان باعث شوید سازندگان کمی بیشتر تامل کنند, کمی بیشتر بیاموزند و یاد بگیرند تولید و انتشار همچین عنوانی در این زمان و در میان چنین بازیهای مدرن و پیشرفته از هر نظری واقعا توهین به مخاطب است! این را میشود زمان تست تکمیلی بازی توسط خود سازندگان فهمید. بازی هیچ چیز با ارزشی برای مخاطب به همراه ندارد. خیلی مقاومت کردم تا با تجربه این عنوان خاطرات خوبم با بازیهای چون مدال افتخار و ندای وظیفه در این سبک از بین نرود! مراقب خاطرات خوبتان باشید!

نویسنده: فرشید عبدالله پور

پلتفرم تست: PC

۳/۱۰

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۷۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

71 Replies to “نقد بازی Enemy Front | شوخی با جنگ”

 1. Meteor گفت:

  ممنون از نقدتون.من اینبازی رو امتحان نکردم و با این وضع بازی هم امتحانش نمیکنم.
  یعنی یه نکته ی مثبت تو این بازی وجود نداره!!!

  ۰ ۰
  1. kouroshghaeni گفت:

   در حدی هم که این نقد گفته نیست ولی راست نوشته بود در حد ندای وظیفه ۲ که نه ولی ۳ یا ۴ میشد تعریف کردش یا حتی ۵ البته بالاتر نه دیگه . ولی محیط بازی واقعا جذابه

   ۰ ۰
  2. بازیش خیلی باگا افتضاحی داره ،مثلا اسنایپ تو دستم بود یه نارنجک انداختم شد rifle.

   ۱ ۰
 2. مرسی فرشید جان،مثل همیشه کامل و با شکوه بود.
  به هر حال از ابتدا هم امیدی به این عنوان نبود.بازی نمی کنیم تا خاطراتمان از بین نرود :D

  ۰ ۰
 3. kamyab گفت:

  ممنون از نقدتون…..معلومه سر این بازی خیلی حرص خوردین

  ۰ ۰
 4. Milad RFM گفت:

  چه جالب شروع کردی. نقد خوبی بود. اگه ممکنه بازی تایتان فال رو هم نقد کن چون دسترسی بهش نداریم.

  ۰ ۰
 5. i love DmC گفت:

  ممنون!!!!!

  بسیار نقد خوبی بود . با تمامی نکات ذکر شده موافقم.

  و اما این بازی ….

  واقعا عنوان عجیبی بود نمیدونم این شرکت ci games چجوری جرعت میکنه این بازی ها رو بسازه . حالا باز SNIPER GHOST WARRIOR قابل حضم بود .

  داستان که هیچ بعد از دو مرحله بازی کردن قشنگ پوکر فیس شدم و با خودم گفتم خوب الان چه انگیزه ای داستان بازی بهم داده که بقیه ی بازی رو انجام دهم یکم تامل کرده میخندیم و سپس دستگاه را خاموش کرده به صورت تمام پوکر فیس روز را ادامه میدهیم :lol:

  گرافیک , :| واقعا موقعی که بشینم CALL OF DUTY 2 رو با انتظار این که گرافیک نسل هفتمی ببینم به مراتب بهتر از این هست . بعد از کشتن اولین ادم با دیدن خون ان ادم دلم شربت البالو کشیده و ان نوشیدنی را درست کرده و نوشیدم خیلی هم چسپید :P

  گیم پلی

  عادی و بسیار عادی با چاشنی افت فریم و هوش مصنوعی ضعیف و بــــــــــاگ برای تضعیف روحیه :-|

  صدا گذاری

  :| والله مرحله های اول رو بازی کنید . زمانی که هواپیما می آید و زمانی که صدای آن می آید رو با هم مقایسه کنید کافیست به صدا گذازی پی ببرید

  عملا چیزایی که نوشته فقط از بازی کردن دو مرحله از بازی بوده که بعد از آن دیسک را در جعبه ی آن گذاشته و سپس از آن به عنوان توپ استفاده کرده و فوتبال بازی کردم :|

  با تشکر دوباره از نویسنده و نقد آن با تیتر های بسیار باحال . مخصوصا دیر اومدی داداش :lol: ;)

  ۴ ۰
  1. Sephiroth گفت:

   کلاً City Interactive روی هر بازی ای که دست گذاشته یا تو ساختش شرکت داشته تبدیل به فاجعه شده , همون Sniper Ghost Warrior 2 رو هم که شما هضم کردی بنده بعد دو مرحله شیفت دیلیت کردم ! نسخه اولش که بماند ! واقعاً اگه لفظ “آ شغال” رو به بازیهای این شرکت نسبت بدم در حق این کلمه و سایر آ شغال سازهای محترم جفا کردم ! :lol:

   ۰ ۰
  2. i love DmC گفت:

   همون ghost warrior هم دلیل هضمش این بود که انتظاراتم خیلی پایین بود بخاطر نسخه ی اول مگر نه که همونم ایراد زیاد داشت …

   ۰ ۰
  3. ISA4C C1ARK3 گفت:

   انصافا گست وریور ۲بد نبود،یعنی از رقیب هاش ک خیلی سرتر بود،حالا کار ندارم که منتقد ها درباره اش چی گفتن اما در کل به من ک چسپید

   ۰ ۰
 6. Sephiroth گفت:

  قبل از عرضه گفتم بالاخره یه بازی با محوریت جنگ جهانی داره میاد بعد مدتها که تو زرد از آب در اومد , بد نبود شرکت سازنده قبل از عرضه همچین شاهکاری یه سر میزدن به سرویس بهداشتی ببینن آب قطعه یا نه ! اسنایپر الایت ۳ هم فاجعه ای بود از نوع خودش ! مثل اینکه حالا حالا ها نباید انتظار یه بازی خوب هم نه حداقل متوسط با موضوع جنگ جهانی دوم رو داشت.
  تشکر بابت نقد خوبتون.

  ۰ ۰
  1. Milad RFM گفت:

   همون بلک اپس ۱ اخرین و بهترینش بود. چندین مرحله ش به جنگ دوم مربوط میشد و بقیش هم به جنگ سرد. یکی از بهترین داستانهایی که در یک اول شخص دیدم.

   ۰ ۰
  2. Sephiroth گفت:

   به صرف دو تا مرحله جنگ جهانی اونم به صورت فلش بک و تعریف خاطرات که نمیشه گفت با محوریت جنگ جهانی. بهترین بازی جنگ جهانی که بازی کردم یکی CoD 2 هست و یکی هم World at War که هر دو عالی بودن هنوز مزشون زیر دندونمه مخصوصاً CoD 2.

   ۰ ۰
  3. kamyab گفت:

   اسنایپر ۳ دیگه چرا فاجعه شد ؟ اون که خوب بود

   ۰ ۰
  4. Sephiroth گفت:

   داستان که نداشت ! نه این که نداشته باشه اما اصلاً کشش نداشت و گویا برای خالی نبودن عریضه و عقب نموندن از سایر TPSها این بخش به زور در بازی گنجونده شده بود. شخصیت پردازی هم که داغون در حد باقالی. هوش مصنوعی هم همینطور در حد باقالی ! گرافیک تنها چیزی بود که “خوب” بود که اونم ضعفهایی داشت. باگ انیمیشن مثل نقل و نبات. صداگذاری که دیگه نگو به قول یه بزرگواری گویا صدای تفنگها رو با دهن درآوردن. نسخه قبلو اگه بازی کرده باشی میبینی این همون بازیه با گرافیک بهتر , پسرفت در گیم پلی ( لول دیزاین و حذف کاورگیری ) , درجا زدن در صداگذاری , درجا زدن در استوری تلینگ و … که در این بحث نمیگنجه و باید تو تاپیک نقد مربوط به خود بازی یا آخرین امتیاز blah blah گفته شود.

   ۰ ۰
  5. Sephiroth گفت:

   اینم بیفزایم ! که X-ray Kill Camera تنها بخش گیم پلی عذاب آور بازی بود. کشتن مخفیانه هم افتضاح کار شده بود , کلاً مخفیکاری بالانس نبود تو بازی , البته ذکر کنم از دو موردی که تو این کامنت نام بردم بازی نسبت به نسخه قبل بهبود پیدا کرده بود اماکماکان فاجعه ـس !

   ۰ ۰
 7. victor hugo گفت:

  مطابق اکثر اوقات از ااین بازی هم تا جایی که تونستم خواستم لذت ببرم و خوشبختانه تونستم خیلی هم لذت ببرم!
  البته خیلی از ایرادت فوق رو قبول دارم ولی خب مسلما نمره ی ۳ رو نه!
  البته بازی به خوبی حس نوستالژی رو قلقلک داد و خاطرات خوش بازی های جنگ جهانیایی (!) رو که تقریبا ۱۰ سال پیش بازار رو قبضه کرده بودن رو زنده کرد! بازی کم هک دژاوو نداشت!
  یه نکته ی دیگه هم اینکه با این که انجین کرای انجین بود ولی گرافیک فنی خوبی ندیدیم ولی به قدری نور پردازی زیبا و طراحی مجیط های بازی دلچسب بود که از دیدن مناظر بازی سیر نمی شدم!
  گرافیک زیبا و گیم پلی ای که به شما این امکان رو می داد که بازی رو هر طوری که دوست دارید ( مخفی کاری ؟ اسنایپ؟ بزن بکش؟) بازی کنید براش ارزشهایی فراتر از نمره ی ۳ می آره ولی خب برخی ایراد های اساسی هم باعث میشه که نمره ای بالاتر از ۷-۷.۵ نگیره!

  ۰ ۰
  1. black mask گفت:

   از اون موقع که یادمونه تو به همه چی راضی بودی از همه چیم لذت میبردی(واقعا کار سختیه!! :D )
   این CI هم آدم بشو نیست! همش جنگ جهانی.همش اسنایپر.بکش بیرون از اینا دیگه.هر وقت نماد این شرکتو میبینم یاد داغونترین بازی های عمرم میوفتم…(یعنی چه اعصابی از من خورد شد سر sniper art of Victory :| ) از فرشید عزیز هم بابت نقد ممنون.مثل گذشته ها عالی! له کردن حسی توصیف نشدنیه!بهترین عنوان رو انتخاب کردی…

   ۱ ۰
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   با بلک مسک موافقم یادمه یه بار لیست بازی های تموم کردتو گفتی گیرز او وار رو بیش از بیست باز تموم کرده بودی!!!خودت هم یه بار گفتی از ۹۵ درصد بازی ها لذت میبری!! :D
   البته ماله دو سال پیشه…

   ۰ ۰
 8. Behnam-IT گفت:

  سلام
  تشکر از رفیق خوب و قدیمی، فرشیدِ عزیز!
  مطلب ارزشمند و خواندنی بود!
  از اینکه رفقایی چون تو به نوشتن و نقد کردن برگشتن، خوشحالم!
  ——–
  همیشه شاد و همیشه خوش باشید

  ۰ ۰
 9. PSYCHO MANTIS گفت:

  رفتم به گذشته با این متن…
  دیدن فرشید عزیز با مقالات جذابشان!!!! :X
  قطعا این نقد نیز به خوبی و قدرتمندی دیگر مقالات چند سال گذشته ی شما خواهد بود!(( ب زودی میخوانم )
  در مورد امضایتان نیز می شود کمی بیشتر توضیح دهید؟

  ۰ ۰
 10. RevCrew گفت:

  سلام و درود بر فرشاد عزیز… بابت تحریریه شدن توی دی‌بازی هم خیلی خوشحال شدم آقا :wink:
  چقدر این عنوان‌های هر بخش قشنگ بود یه مقدمه زیبا که با یک پایان غم‌انگیز به سر میرسه. با این امتیازاتی که شما دادین دیگه سمتش هم نمیرم ….
  منتظر کارهای بیشترت هستیم :lol:

  ۰ ۰
  1. Dallas Merchant گفت:

   فرشید تو تحریریه بود احسان جان! :/

   ۰ ۰
  2. RevCrew گفت:

   :-? :-? :-? :-? :-?
   آخه گفتن بعد از مدتی دوباره دست به قلم شدن …. آخرین کار ایشون رو هم توی میهن دیده بودم واسه همین فکر کردم تازه عضو شده :دی
   ____________________________________________________
   برای اینکه اسپم نشه باید بگم از همه چیز گذشته انصافا رنگ سبز علفزارها و سفید برف و خاکستری خونه‌ها یکمی گرافیک رو جذاب کرده برای بنده… اما این عنوان علاوه بر داستان بسیار ضعیف و جریان تبدیل شدن یه خبرنگار عادی به یه سرباز هاردکور یکمی احمقانه است. علاوه بر داستان، بازی اصلا تم تاریک و هولناک جنگ جهانی رو نداشت.

   ۰ ۰
 11. deniro گفت:

  امضای من در مورد دو کتاب منتشر شده بنده با موضوع اجتماعی هستش که در سایت کتاب سبز با اقبال عمومی خوبی مواجه شده و جزو کتب پرمخاطب سایت شناخته شده. الان کتاب دوم که به صورت فروشی بوده هم اکنون به صورت رایگان در استاتوس یاهوی بنده موجود هست برا دانلود.خلاصه اینکه هر دو کتاب هم با گروه سن۱۷ عرضه شدند.

  ۰ ۰
  1. Pandora7 گفت:

   اسپم ندیدی

   ۰ ۰
  2. babi گفت:

   سلام اقای دنیرو.راستش من اصلا اهل نظر دادن توی سایت نیستم.بیشتر نظرات بچه ها رو میخونم و لذت میبرم.ولی بعد از مطالعه کتاب بسیار زیبای یک شروع تازه دیدم نامردیه اگه نیام و ازتون تشکر نکنم.واقعا خسته نباشید.کتاب عالی بود.

   ۰ ۰
  3. deniro گفت:

   خیلی ممنون لطف دارید اگر از کتاب اول خوشتون اومده پیشنهادم اینه کتاب دوم رو از استاتوس بنده(یاهو) دان بفرمایید و مطالعه بکنید حتما بیشتر خوشتون خواهد اومد. f.mohandeseporoje

   ۰ ۰
 12. Amir.M گفت:

  دوستان قدیمی دارن جمع می شن :X ممنون از متن قوی
  در مورد خود بازی هم من به دیدن اسکرین هاش بسنده کردم
  _________
  It will end where it began

  ۰ ۰
  1. شعیب گفت:

   یعنی پشم ریز ترین حرکت در مورد این بازی انجام دادی.”من به دیدن اسکرین هاش بسنده کردم” :-o
   :D

   ۰ ۰
 13. EZIO گفت:

  بد جوری دلم برای یک بازی در دوره ی جنگ جهانی لک زده بود!این که نا امیدمون کرد امیدوارم World At War 2 حقیقت داشته باشه.

  ۰ ۰
 14. Mr.Death گفت:

  نقد بسیار خوبی بود با تشکر

  ۰ ۰
 15. Benjamin Barker گفت:

  مرسی از نقد
  سرعت سایت دوباره کم شده :|

  ۰ ۰
 16. Mondo گفت:

  یعنی
  این بازی = فاجعه
  خوب شد که نقد خواندم تا بی خیالش بشم اگر روزی خواستم برم سراغش
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. Amir.M گفت:

   بازی نکردی چجوری فهمیدی فاجهس :/

   ۰ ۰
 17. پارسا گفت:

  ممنون ..نقد فوق العاده بود مثل همیشه.
  من به بازی :
  داستان:۱
  گیم پلی:۱
  موزیک:۲
  صدا گذاری:۱
  جمعا:۲.۵

  ۰ ۰
 18. marcus payne گفت:

  تبریک یه خاطر بازگشت آقا فرشید
  اما این بازی حالم به هم خورد فقط یه سوال واقعا چرا ci ورشکست نمیشه راحت بشیم از دستش؟؟؟

  ۰ ۰
  1. Amir.M گفت:

   با اومدن lord of fallen نظرت عوض می شه :wink:

   ۰ ۰
  2. marcus payne گفت:

   واویلا خیلی دنبال اخبار این بازی نبودم ولی حالا که فهمیدم ci افسانه ای!داره اینو میسازه کلا علاقم نسبت بهش از بین رفت :-|

   ۰ ۰
  3. Amir.M گفت:

   دمت گرم نشناخته علاقتو ازش از دست دادی :))

   ۰ ۰
 19. ali گفت:

  در یک کلام نقد عالی بود
  خلاصه: جبهه دشمن داستان واقعی از یک سرباز سخت است در پشت خطوط نازی ها کاهش یافته است را به شرکت در ، ماموریت های متنوع اعم از درگیری سریع، تکالیف جاسوسی، و فعالیت های خرابکاری.

  ۰ ۰
  1. Nima گفت:

   :|
   جان من اینو تو گوگل ترجمش کردی؟!

   ۰ ۰
  2. Nima گفت:

   :|
   جانِ من اینو تو گوگل ترنسلیتر ترجمش کردی؟!

   ۰ ۰
 20. ماشالا گرافیک !!!!!!!!! :D

  ۰ ۰
 21. Very Big Daddy گفت:

  با تشکر از آقا فرشید عزیز.
  دوستان این تیزر جدید بایوویر رو هم بذارید.واسمون ایمیل کرده بودن! :lol:

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   کلا EA با ما خوب رفیق شده! :lol:

   ۰ ۰
  2. PSYCHO MANTIS گفت:

   مرفه بی دردی که همش میره دی ال سی میخره میخوای ای ای واست از اینجور چیزا نفرسته؟؟ :D :lol:

   ۰ ۰
  3. Very Big Daddy گفت:

   :)) :))
   نه کلا واسه هرکی اکانت اوریجین داشته باشه میفرسته فکرکنم.
   برو تو صفحه ی …بوق من گذاشتمش اونجا.
   (ببخشید واسه آف تاپیک)

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   یه حرفی هم در مورد بازی بزنم…من که اصلا سراغش نرفتم که وقتم واسش تلف شه اما یادمه قبل از عرضش یه جمله ای رو مدام تکرار میکردم و دوستان میریختن سرم که از الان قضاوت نکن و اینبار فرق میکنه و…اما خب جملم دوباره ثابت شد: CI=Fail کلا اینا بلد نیستن بازی بسازن…نمیدونم کی میخوان خودشون این رو بفهمن.

   ۰ ۰
  5. شعیب گفت:

   بنظرت lord of fallen چطور میشه؟

   ۰ ۰
  6. Very Big Daddy گفت:

   احتمال زیاد تهش معمولی.اولش خیلی امید داشتم(چون اصلا حواسم هم نبود مال CI هست! :lol: ) ولی بعد از دیدن اون تریلر گیم پلی سطح انتظارم شدید اومد پایین.

   ۰ ۰
  7. Amir.M گفت:

   کارگردان Lord of fallen کارگردان ویچر یک و دو بود هااااا(تو مجله نوشته بودخودم تا حالا نمی دونسسم :| )

   ۰ ۰
  8. Very Big Daddy گفت:

   کارگردانش هرکی میخواد باشه.همین انمی فرانت هم در پروسه ی ساختش افراد خوبی اضافه شده بودن که شعیب همیشه تکرار میکرد.مشکل از ذات استودیوئه.
   ما که بدمون نمیاد بازی خوب بازی کنیم.ولی هیچ چشمم آب نمیخوره هیچ وقت عنوان خوبی از زیر دست اینا بیرون بیاد.

   ۰ ۰
  9. Amir.M گفت:

   اتفاقا استودیوش هم یه چی دیگس . CI فقط ناشرشه . این دفعه می شه امیدوار بود

   ۰ ۰
  10. Very Big Daddy گفت:

   استودیوی سازنده یه کی دیگست؟!پس همون میگم یادم نبود CI باشه…چون خیلی تو فاز این اثر نبودم که بشناسمش.خب کمی از ناامیدی کاسته شد.هرچند ممکنه نحسی اسمش هم روش تاثیر بذاره! :lol:

   ۰ ۰
  11. Amir.M گفت:

   ای بابا :))

   ۰ ۰
  12. شعیب گفت:

   اطلاعات ویکی:
   Developer(s) Deck13 Interactive
   CI Games
   Publisher(s) NA Bandai Namco Games
   EU Square Enix
   .
   پس ناامیدی بر جاست :lol:

   ۰ ۰
  13. Very Big Daddy گفت:

   زکی شعیب کلا زدی تلاش های امیر رو نابود کردی که! :D هیچی دیگه اسمش هست خلاص! :lol:
   هدف نامکو و اسکوئر چیه رو این استودیو سرمایه گذاری کردن؟! :|

   ۰ ۰
  14. Amir.M گفت:

   اوپس اشتباه شد همون Fail سازندشه . من دیگه حرفی ندارم :|

   ۰ ۰
 22. MOHSEN f گفت:

  خیلی خیلی دوست دارم یه بازی حتی متوسط فقط با مضمون جنگ جهانی باشه اونم که نشد!
  اینم از شانس منه ی بار از یه چیزی خوشم اومد کلا نابود شد رفت! :((
  ای خدا پس تری ارک لعنتی کی بیخیال این فیلم هندیا میشه و یه world at war میسازه اخه!!

  ۰ ۰
  1. PSYCHO MANTIS گفت:

   محسن دقت کردی به هرچیزی که دل میبندیم به بدترین شکل ممکن خراب میشه؟ :|

   ۰ ۰
  2. MOHSEN f گفت:

   اره انصافا از همون موقعی که world at war رو بازی کردم عاشق بازی با مضمون جنگ جهانی شدم از شانس ما از اون به بعد کلا دیگه خبری از جنگ جهانی نشد!

   ۰ ۰
 23. Max tireless گفت:

  نقد بسیار خوبی بود….

  ممنان

  ۰ ۰
 24. ebrahim گفت:

  داش فرشید بلکل کبوندیش ها !

  ۰ ۰
 25. DEAD MAN گفت:

  ممنون از نقد
  —————————————
  یکی از حماقت برانگیر ترین بازی هایی بود که دیدم !
  فوقالعاده احمقانه !
  فکر کن سیستممو ارتقا دادم اولین بازی که نصب کردم این بود بعد فریم تو بازی رو کیفیت شدیدا مضخرف ۱۵ باشه ! :| (به سیستمم شک کردم)
  اولین محیطی که توی unity طراحی کردم ۴برابر رضایت بخش تر از محیط این بازی بود .
  راستی یه سوال اسلحه های بازی تخیلی بود ؟
  عه یه سوال دیگه
  بازی کلا تخیلی بود یا تاریخی ؟

  ۰ ۰
  1. DEAD MAN گفت:

   بازی مایه ننگ صنعت گیم بود !
   :|

   ۰ ۰
 26. mostafa133 گفت:

  من فقط یک ساعت تونستم این بازی رو تحمل کنم.ترجیح میدادم CoD 2 رو بازی کنم تا این بازی.واقعا هیچ چیز برای ارائه نداشت. :evil:
  ______________________________________
  ممنون از استاد دنیروی کبیر و ممنون از متن بسیار عالیتون!واقعا هر چقدر هم سایت کامل باشه،تا وقتی که مقاله های شما نباشه،ناقصه!
  $Pc

  ۰ ۰
 27. من که اتفاقا خیلی هم با بازیش حال کردم و خوشم اومد ازش!گرافیک بازی که واقعا زیبا بود و هرکسی بگه خوب نبود خودش رو به اون راه زده!!گیم پلی هم سرگرم کننده بود!!مح۹ض اطلاع تو نشریه ی دنیای بازی هم به این بازی نمره ی ۳ از ۵ داده شده و نویسنده کلی از گرافیک بازی تعریف کرده و در کل بازی رو قابل قبول نامیده ولی نمیدونم چرا تو سایت همین نشریه گیردادین به بازیبه این خوبی

  ۰ ۰
 28. مرسی از بابت نقدتون اصولا بازی هایی در سبک شوتر اول شخص که در مورد جنگ جهانی باشند گیم پلی سرگرم کننده ای دارند

  ۰ ۰
 29. سینا گفت:

  بنظر من ک ب غیر از صدا گذاری و موسیقی بازی بقیه چیزاش عالیه. سومین بارمه دارم بازی میکنم و لذت میبرم

  ۰ ۰
 30. اشکان گفت:

  من دارم با لب تاب بازی میکنم
  میخوام دسته بازی کنم ولی دسته ام بهش وصل نمیشه
  حتی توی بازی هم رفتم توی تنظیماتش هر کاری کردم نشد
  لطفا راهنماییم کنید
  باید دسته خاصی بهش وصل کنم؟؟؟؟؟؟

  ۰ ۰