ترشحات یک مغز مریض؛ ضدنقد: Grand Theft Auto V

توسط مسعود تیموری در ۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ۱۵:۰۹

ترشحات یک مغز مریض

وقتی شاهکار نسل در سناریونویسی می‌لنگد...

در پی ساخت عناوینی مثل شماره‌ی آخر “مکس پین” و یا عناوین شاهکاری مثل “لس آنجلس نوآر” و “رستگاری: سرخ پوست مرده” شرکتی مثل راکستار شاهکاری نمی‌سازد بلکه شاهکارها معرف اسم این شرکت هستند. صرف نظر از بازی‌هایی مثل “بولی” و “کلاب نیمه‌شب” سری بازی‌های “جی.تی.ای” عموما به نشان دادن وجهه‌ی فساد و زندگی گنگسترهای امریکایی پرداخته است که اتفاقا همان نکته‌ی مثبت بازی است چون در تاریخ ویدئوگیم هیچ عنوانی نتوانسته در تراز این فرنچایز به رقابت بپردازد و بازی‌هایی مثل “رده قدیسان” و یا “سگ‌های نگهبان” فقط در حال دنبال کردن ردپای جی.تی.ای هستند. اما چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است… این متن صرفا جهت ایرادات کوچکی (!) از بازی است که تبدیل به ایرادات پاچه گیر مخاطب می‌شود. پیشنهاد می‌شود در صورتی که بازی را به اتمام نرسانده‌اید ابدا این متن را نخوانید.

قانونی در دنیای نقدنویسی وجود دارد که می‌گوید “برای سنجش ارزش و اعتبار یک اثر بایستی آن را با یک اثر بالاتر از سطح خودش قیاس کرد تا ایرادات و پیشرفت‌ها مشخص شوند.”

از آن جایی که قیاس جی.تی.ای ۵ با هم سبک‌هایی مثل “رده قدیسان” و یا “فرقه اساسین” فقط باعث تامین موجبات خنده‌ی مخاطب می‌شود پس چاره‌ای نیست جز این که پلان اصلی بازی را با نسخه‌های قبلی‌اش مقایسه کرد.

جی.تی.ای: سن آندریاس به عنوان یکی از بیست بازی برتر تاریخ محسوب می‌شود؛ عنوانی که میزان فروشش در پلی‌استیشن ۲ به عنوان یک رکورد واقعا جنجالی هیچ وقت شکسته نشد. در سن آندریاس بازیکن دنباله‌رو کارل جانسون –  گنگستر امریکایی افریقایی – سیاه پوستی بود که اهل خلاف‌های خیلی بزرگ نبود و به اصطلاح لقمه‌ی به اندازه‌ی دهانش برمی‌داشت. توصیف سن آندریاس و آنتیاگونیست‌های بازی واقعا تاریخی است. کسی که برای اولین بار دستش به این بازی می‌خورد تا میانه‌ی بازی متوجه نمی‌شود که “رایدر” آنتیاگونیست اصلی بازی است و یا این که چه بلایی “بیگ اسموک” می‌آید. حقیقت محض این است که راکستار کارش را در سناریو نویسی بلد بود و پلان اصلی بازی‌اش را به خوبی برای مخاطب معرفی می‌کرد.ـ

در جی.تی.ای ۴ مخاطب فقط کنترل یک شخصیت آن هم “نیکو بلیک را بر عهده داشت؛ مبارزی که برای ادامه‌ دادن به زندگی‌اش و در پی درخواست‌های پسرعموی‌اش “رومن” پا به امریکا گذاشت و این سرآغاز ماجراهایی بود که باعث خلق یکی از بهترین بازی‌های جهان‌آزاد در سال‌های اخیر بود. شرح حال نیکو در آن جامعه‌ی سرد و خشن و روحیه‌ی مبارز طلبی او واقعا فوق‌العاده بود.ـ

اما در جی.تی.ای ۵ شما می‌دانید (با تاکید بخوانید!) که ترور و مایکل از قبل هم دیگر را می‌شناخته‌اند پس چرا این همه شاخ و برگ اضافی؟ چرا بازی قبل از به پایان رسیدن پایان‌اش را لو می‌دهد؟ این جا دقیقا یکی از ایرادات بازی خودش را نشان می‌دهد. شما حداقل ۵ ساعت از بازی را در نقش ترور فیلیپس بازی می‌کنید. آدم می‌کشید، پلیس را دور می‌زنید  و دست و به صد خلاف و جرم دیگر می‌زنید. راکستاری‌ها دقیقا یک تعریف مشخص از ترور داشته‌اند و صرفا او را به عنوان یک عامل اصلی و استارت موتور بازی خلق کرده‌‍اند در حالی که معلوم نیست تعریف یک نویسنده از آنتیاگونیست داستانی چیست. مثلا یک شخصیت منفی مثل ژوکر و یا واس مونتنگرو را در نظر می‌گیریم.‌ـ

و این ترور روانی (؟!)

ژوکر یک احمق روانی است (به این قسمت خیلی بیشتر توجه کنید) و هیچ کدام از خصوصیات و تجهیزات پیشرفته‌ی بتمن را ندارد اما همین روانی قصه‌ نمی‌گذارد طعم خوش پیروزی را در بازی بچشید یا مثلا واس یک شخصیت کاملا مبتلا به سادیسم است ولی کاری می‌کند که تاثیرش حتی بعد از مرگش در داستان نیز باقی بماند و یک باز نمی‌شود که اسم فارکرای به میان بیاید و اسمی از واس برده نشود. حالا نقشی که ترور در جی.تی.ای ۵ یدک می‌کشد یک پیاده سازی نامناسب از تعریف شخصیت منفی است. اگر او شخصیت منفی است پس چرا به جز خل و چل بازی هیچ کار دیگری بلد نیست؟ چرا در ذهن مخاطب ماندگار نمی‌شود؟ چرا مرگش غیرمنتظره نیست؟ اگر پروتاگونیست است پس چرا بازی خلاف‌های ناهنجار را با جلوه‌ی مثبت نشان می‌دهد؟ ببینید مکس پین هم در نسخه‌ی سوم الکی می‌شود و دم به دقیقه یا سیگار می‌کشد یا آن قدری از خود بی خود می‌شود که رائول باید از روی زمین جمعش کند. این جا دقیقا یک رابطه‌ی عمیق بین مخاطب و شخصیت اصلی شکل می‌گیرد؟ “عه دیدی چی شد؟ این همون مکس پینیه که یه روزی مامور پلیس نیویورک بود حالا تبدیل شده به یه عضور مافیای کثیف که به امثال خودشون هم رحم نمی‌کنن…” همین چند مونولوگی که ممکن است در ذهن مخاطب شکل بگیرد خودش جای تحسین و تامل برای سناریونویس بازی دارد. چیزی که در جی.تی.ای ۵ نمی‌بینیم.ـ

مرد تنها و خسته‌ی بازی تنها  امید مخاطب برای به اتمام رساندن بخش داستانی است

از طرف دیگر فرانکلین کمی زودتر از ترور معرفی می‌شود. او شخصیتی است که جا پای کرکتری مثل کارل جانسون می‌گذارد و به عنوان یک سیاه پوست در پس زمینه‌ی داستان ایفای نقش می‌کند. هر چند که اگر یک شرکت در این میان باشد و به جزئیات و مباحث نژاد پرستی همیشگی وارد نشود راکستار است اما به هر حال مایکل یک شخصیت گنگ است. او یک راننده‌ی حرفه‌ای و متولد مناطق فقیرنشین لس سانتوس است که نه مثل مایکل مزه‌ی پول هنگفت زیر زبانش رفته باشد و نه مثل ترور یک جانی روانی است! تعریف شخصیتش فقط به کمک مایکل قابل انجام است وگرنه نمی‌توان او را به عنوان یک شخصیت پخته شده در نظر گرفت هر چند که پایان دیگر بازی با او رقم می‌خورد ولی او خوصیات یک شخصیت نیمه تعریف شده را به مخاطب عرضه می‌کند.سن او نسبت به ترور و مایکل پایین تر است و فقط صرف این که پول کلانی به جیب بزند با مایکل و ترور  در داستان همراه می‌شود ولی هیچ وقت درامی که بین ترور و مایکل حس می‌کنید را بین فرانکلین و هیچ شخصیت دیگری نمی‌بینید. مشکل دیگر داستان بازی در همین ایراد کوچک خلاصه می‌شود. چرا بازی باید سه شخصیت اصلی و قابل کنترل داشته باشد وقتی که می‌تواند با یک کرکتر کامل مثل مایکل بازی را به اتمام برساند؟.

به تک تک سکانس‌های بازی که نگاه می‌کنیم همیشه اول مشکلات زیاد جنسی گریبان گیر مخاطب می‌شوند. دقت داشته باشید که مسائل جنسی داخل جی.تی.ای ۴ خیلی بیشتر از شماره‌ی پنجم است اما فرق این دو دقیقا در یک جای خاص خلاصه می‌شود. قسمت‌های +۱۸ جی.تی.ای ۴ همگی در مراحل فرعی و جدا از خط داستانی قرار داشتند در حالی که در جی.تی.ای ۵ راکستار هیچ ابایی از گذاشتن سکانس‌های نامربوط داخل بازی نداشته است و دقیقا مخاطب در خط اصلی داستانی باید با محتواهای بی مربوط جنسی روبرو شود. البته دلیل این که این مورد داخل این متن گنجانده شده است شوخی‌ها و مبتذلات داخل بازی نیست. هر چیزی حد و اندازه دارد ولی شوخی‌های بی‌مزه‌ی ترور در داخل بازی و به کار بردن اصطلاحات روزمره‌ی یک نوجوان ۱۲ ساله دلیل نمی‌شود که یک بازی درجه سنی بزرگسال را دریافت کند.

از طرف دیگر شباهت انکار نشدنی جی.تی.ای ۵ به فیلم معروف “مایکل مان” یعنی “مخمصه” (Heat) باعث شده که بتوانیم یک نقاط اشتراک و نقاط تضاد زیادی برای مقایسه این دو اثر به وجود بیاید.

«نیل مکالی» (رابرت دنیرو)، سارقی حرفه‌ای است که تخصصش انجام سرقت‌های بزرگ و پرخطر مثل حمله به بانک و وسایل نقلیه‌ی مخصوص حمل‌ونقل پول و اوراق بهادار در شیکاگو است. “وینسنت هانا” (آل پاچینو) نیز کارآگاه زبده‌ای در لس‌آنجلس که مصمم است او را به دام بیندازد. سرقت بزرگی که در جی.تی.ای ۵ توسط سه تفنگدار داستان صورت می‌گیرد و پایان بندی بازی تا حدودی (بخوانید خیلی) شبیه به فیلم “مخمصه” است که البته راکستار در پیاده‌سازی آن نسبتا موفق عمل کرده است. شیوه برنامه‌ریزی برای انجام سرقت‌ها در اثر “مان” در “مخمصه” تنها یک شخصیت اصلی و روی صحنه داریم که خیلی “مطرح‌تر” است و آن هم نیل مکالی است و باقی شخصیت‌های داستان همگی در حاشیه‌ی فیلم نقش‌هایی را بر عهده دارند چیزی که سازندگان جی.تی.ای ۵ درک نکرده‌اند و باعث سردرگمی مخاطب می‌شوند چون عملا هیچ فرصتی پیش نمی‌آید که بازیکن قادر باشد تا در یک برهه‌ی زمانی خاص داستان مجزای سه شخصیت اصلی را درک کند. سازندگان می‌توانستند ترور و فرانکلین را به عنوان شخصیت‌های در حاشیه معرفی کنند و به طور خیلی مفصل روی زندگی و اتفاقات روزمره‌ی مایکل کار کنند. مثلا اگر یک بازی واحد را مثل “رزیدنت اویل ۶” در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که کپ‌کام در کمال این که تمام شخصیت‌های‌اش خط داستانی مجزا دارند و به زندگی و پیشینه‌شان با دیگر شخصیت‌ها پرداخته شده است، یک شخصیت گنگ مثل “ایدا وانگ” رشته‌ی تمام اتفاقات بازی را در دست دارد و می‌بینید که او در هر سه خط داستانی بازی حضور دارد ولی شما با تمام کردن این سه بخش فقط حدود نصف داستان را متوجه می‌شوید. در جی.تی.ای وی هیچ شخصیت گنگ و یا یک شخصیت کلیدی در بازی حضور ندارد که سناریونویس به آن اتکا کند و بازیکن را سردرگم اتفاقات بازی نماید.از طرف دیگر نکته‌ی مثبت الگوبرداری از فیلم “مخمصه” وجود سرقت‌های بزرگ و کوچکی است که در طول بازی انجام می‌دهید و همه به یک سرقت نهایی بزرگ (که در تمامی نسخه‌های جی.تی.ای هم مانندش را دیده‎‌ایم) ختم می‌شوند که با آن می‌توانید خط داستانی را خیلی راحت به پایان برسانید.

به طراحی مراحل که نگاهی بیندازیم زبان از وصف کردنش عاجز است. یوگا، تورنمنت ماشین، پرش از ارتفاع، هواپیماسواری، شنا، تلوزیون، یوگا، شکار حیوانات معصوم و هزار مرحله‌ی قد و نیم قد دیگر در بازی وجود دارند اما خواهش می‌کنم نگویید دلیل شاهکار بودن جی.تی.ای این است که می‌توانید روی کاناپه خانه لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید. نگویید که دلیل محبوبیت جی.تی.ای ترکاندن ماشین با کوکتل مولوتوف است یا این که به خاطر این که جی.تی.ای به شما یک نقشه‌ی بسیار بزرگ و یک ماشین با ده‌ها ایستگاه رادیویی می‌دهد دوستش دارید. جی.تی.ای با خودش هزار نوآوری دیگر داشت که الان دیگر ندارد. بله درست است در نسخه‌های قبلی نمی‌توانستید گراز شکار کنید یا این که تا جاسیگاری ماشینتان هم قابل شخصی‌سازی باشد اما چیزی که جی.تی.ای های قبلی را به جی.تی.ای ۵ متمایز می‌کرد وجود مراحل فرعی فوق‌العاده جذابی بودند که حالا دیگر اثری از آن‌ها نیست و یا اگر هست باید در حین خط داستانی انجام دهیدمخاطب وقتی بازی را به پایان می‌رساند پول کلانی به جیب می‌زند ولی وقتی که هیچ انگیزه‌ای برای خرج کردن پول نیست. پول خردهایی که بازی در طول مراحل فرعی به بازیکن می‌دهد حداقل پول خرید یک اسلحه یا ماشین درست و حسابی را کفاف می‌دهند وگرنه در آخر بازی با پول هنگفتی که در اختیار دارید مطمئنا هدفتان وقت گذراندن در کافه‌های لوس سانتوس و نظاره کردن مست کرده‌های داخل خیابان نیست.

سرقتی که مشابه‌اش تکرار نمی‌شود

اما جایی که بازی کمتر می‌لنگد ولی باز هم بی‌ایراد نیست. یک سوال را همین اول از شما می‌پرسم تا آخر پاراگراف به آن فکر کنید؛ آیا واقعا حاضرید برای رسیدن به یکی از جزیره‌های نزدیک لوس سانتوس ۱۶ دقیقه وقت با ارزشتان را صرف کنید؟ گیم‌پلی بازی بی‌نقص نیست اما آزادی عمل فوق العاده‌ای دارد. تا تک تک آیتم‌های بازی را هم می‌شود دست‌کاری کرد. چه ظاهر شخصیت‌ها، چه ظاهر وسایل نقلیه، اسلحه‌ها و… خیلی از عناوین متعددی که رد طی سال‌های گذشته منتشر شده‌اند به مخاطب حس زندگی در یک زندگی دیگر را می‌بخشند مثلا در فارکرای ۳ شما قادر به انجام نصف کارهایی که در جی.تی.ای مختارید انجام دهید نیستید اما وقتی کنترلر را کنار می‌گذارید انگار که یک زندگی دیگر را تجربه کرده‌اید. موسیقی بازی محشر است، کرفتینگ (Crafting) و مراحل فرعی بازی همگی مثل سلول‌های زنده بازی عمل می‌کنند که انگار فقط در بدن دیگری به زندگی خود ادامه می‌دهند و جزیی از خود بازی هستند. یا مثلا در عنوانی مثل “فال‌اوت: وگاس جدید” شما با بازی زندگی می‌کنید. در طول راهی که می‌پیمایید اجساد زیادی می‌بینید، ماشین‌ها و موتورسیکلت‌هایی که حالا به آهن پاره‌های بی‌ارزش تبدیل شده‌اند در جای خود دیدنی هستند. در جی.تی.ای ۵ به شما یک پول خرد چندصد دلاری داده می‌شود که تا بخواهید خرجش کنید وارد یک خط داستانی می‌شوید یک آدم عاقل پیدا نمی‌شود که سناریونویس بازی را تا سرحد مرگ کتک بزند و بگوید که چرا مخاطب را آزار می‌دهید؟! بازی شبیه‌ساز جامعه امریکا نیست. جامعه‌ی امریکا که وضعش وخیم‌تر از روابط خانوادگی در جامعه‌ی ما نیست پس چرا شاهد ترکاندن زندگی چندین خانواده به خاطر چند بطری الکل هستیم؟ چرا بازی مدام مخاطب را با کشتن‌ آدم‌های بی‌گناه اذیت می‌کند. حداقل کشتن یک شخصیت را نباید تا این حد ساده جلوه داد. بارها پیش می‌آید که به خاطر خرید آیینه بقل ماشینتان چند دلار ناقابل از حساب بانکیتان کم شده است و به خاطرش آدم می‌کشید تا جیبشان را خالی کنید! دیواری کوتاه‌تر از NPC های بازی نبود؟!و در نهایت این سوال: آیا واقعا حاضرید برای رسیدن به یکی از جزیره‌های نزدیک لوس سانتوس ۱۶ دقیقه وقت با ارزشتان را صرف کنید؟ بر فرض این که شما بیکارترین فرد روی زمین هم باشید حاضرید مافیا ۲ بازی کنید ولی به خاطر یک راه چند مایلی ۱۶ دقیقه از وقت با ارزش خودتان را صرف رانندگی در خیابان‌های لوس‌سانتوس نکنید. به جایش سلول‌های خاکستری مغزتان را با حل کردن جدول سودوکو ترمیم کنید باور کنید بهتر از ول گشتن در خیابانی است که سرتاسرش در کل دو مغازه بیشتر ندارد؛ فقط هجوهای بی مورد.

از این نکته صرف نظر کنید که جی.تی.ای ۵ بازی بدی است اما نه یکی از بهترین بازی‌های نسل است نه بهترین بازی تاریخ. عنوانی که فقط در زمینه گیم‌پلی پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است و پاشنه‌ی پایش در قسمت‌های متعددی نظیر داستان و شخصیت پردازی می‌لنگد که البته نسبت به نسخه‌های قبلی‌اش قیاس شده است. اصولا یک بازی وقتی “شاهکار” و یا ناب می‌شود که چیز جدیدی برای مخاطبش داشته باشد نه این که یک پله به عقب سقوط کند و یا بزرگترین پیشرفتش اضافه کردن چند مکانیزم و مراحل فرعی به بازی باشد حداقل این مورد در باب جی.تی.ای صدق نمی‌کند. جی.تی.ای ۵ بازی خوبی است که قربانی نمرات بالا و متای ۹۷ منتقدان شده است وگرنه زحمتی که به پای ساخت این بازی کشیده شده است در چند عدد ختم نمی‌شود. عنوانی که می‌توانست خیلی بهتر باشد و فدای موفقیت‌های نسخه‌های قبلی‌اش شد.

نویسنده: مسعود تیموری
با تشکر از امیر محمد جزایری – مهرماه ۱۳۹۲

دیدگاه
۹۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

97 Replies to “ترشحات یک مغز مریض؛ ضدنقد: Grand Theft Auto V”

 1. sheamus گفت:

  خیلی نقد زیبایی بود ممنون.ولی به نظر من بعضی از ایرادات این بازیو میشه چشم پوشی کرد .

  ۶ ۰
  1. amir_vaker گفت:

   به نظره من این نسخه ی جی تی ای واقعا ماورایی بود یعنی خیلی خیلی عالی خب مگه ما از یه همچین بازی هایی تو این سبک دیگه چی میخوایم؟راک استار این دفه رو گل کاشت اما به جیز یه کارش که خیلی بهمون ضده حال زد اینکه برایpc عرضه نکرد باتشکر از نقده خوب شما

   ۴ ۳
  2. بد ترین بازی تاریخ
   چه از لحاظ گرافیک چه از لحاظ محتوا های بد و چه از لحاظ جهان بازی :dislike: :48: :162:

   ۰ ۰
 2. sheamus گفت:

  چون این بازی اینقدر خوب از اب در اومده و بازیکنو درگیر خودش میکنه که هیچکس به ایرادات این بازی فکر نمیکنه.

  ۴ ۱
  1. usof گفت:

   سلام دوستان من تازه عضو شدم =;

   ۰ ۲
 3. bioevil گفت:

  نمیخونمش.چون بازی همه چیزش مشخصه و برای من مهم نیست.
  با تشکر از مسعود تیموری عزیز و آمیر محمد خان که ناپیدا هستن چند وقته

  ۵ ۱
 4. God of Gamers گفت:

  کلا ایراد گرفتن از سناریوی GTA V با توجه به وسعت سناریو و شاخه بندیهای بی رقیبش ، کفاره دارد ….!
  سکانس +۱۸ به نوعی با هویت این بازی اجین شده اگه نباشه گیمر شاکی میشه البته نه اینکه جماعت گیمر تو کف باشن و لنگ دوتا سکانس GTA باشن چون ماشالله الان همه چی فراهمه!! ….کلا انتظار دارن این روابط تو بازی باشه تا حس آزادی بیشتر القا بشه :|
  تشکر بابت نقد

  ۶ ۱
 5. “پیشنهاد می‌شود در صورتی که بازی را به اتمام نرسانده‌اید ابدا این متن را نخوانید.”
  خب من هم اطاعت امر کردم و نخوندم! :mrgreen:
  به هر حال ممنون.

  ۳ ۰
  1. ARAGORN گفت:

   متن فوق العاده ای بود.این کار شما ارزش داره که از بقیه تقلید نکردین بلکه با نکته سنجی قسمتهایی رو موررد بررسی قرار دادید که شاید بقیه از روی تعصب حتی بهشون فکر هم نکنن….

   ۱ ۲
 6. حسین گفت:

  خیلی نقد جنابعالی بد بود . توهین به راکستار توهین به منه . gtav بهترین بازی تاریخه .

  ۱۰ ۷
  1. یه جوری میگی تاریخ فکر کردم جنگ جهانی دوم دست راست موسولینی بودی؛ تاریخ :roll:

   ۱۰ ۴
  2. :)) عجب جواب دندان شکنى :D
   خب برادر من بد نبود یه نگاهى به نقد مینداختى بعد میگفتى بهترین بازى تاریخ :|
   هدف این نقد این بود که بگه این بازى بهترین بازى نیست :|
   راستى آقاى Dallas Merchant آواتارتون رو عشقه :D

   ۰ ۰
  3. چه قدر شما با مزه اید :|
   به نظر من که نقد مضخرفی بود؛ سه شخصیتی شدن بهترین حرکت ممکن برای این بازی بود؛ چه تو گیم پلی چه تو داستان!
   چون مطلب خیلی قدیمیه توضیح بیشتری نمی دم چون که دیگه خواننده نداره و به نظرت مگه وقتمو از سر راه گیر اوردم که ۱۶ دقیقه بخوام تایپ کنم

   ۸ ۰
 7. Mourinho-1963 گفت:

  ممنون بابت این متن بسیار خواندنی. در کل بازی بدی نبود اما نسبت به قسمت های قبل خاطره انگیز و ماندگار نبود . کلا وقتی یک مجموعه بازی،فیلم و …. سالها در اوج باشند انتظارات از آن ها بالا می رود و اگر کمی افت کنند ، اکثر مخاطبان با آن ارتباط خو بی برقرار نمی کنند و آن را یک شکست می دانند. اما امیدوارم این عقب گردی برای بهتر شدن باشد .

  ۰ ۲
 8. Reza Rahimi گفت:

  داستانش آش.غال بود! :| با عرض معذرت البته! :D
  شایدم من انتظار زیادی از داستان واسش داشتم…

  ۱ ۲
 9. MOHSEN f گفت:

  دمت گرم مسعود حرف دل منو زدی !
  تمام مشکل من با داستان این بازی هستش با اینکه خیلی از جی تی ای ۴ خوشم نیومد ولی واقعا داستان و حساب شده ای داشت و خیلی خیلی داستانش از جی تی ای ۵ قشنگ تر بود.بعضی وقتا تو بازی اتفاقاتی میوفته که اصلا دلیل موجهی براش نیست و یجورایی مخاطب گیج میشه.
  درباره ی شخصیت ها هم باید بگم که واقعا این ترور چی داشت که همه کشته مردش شدن؟؟
  بدترین و ضعیف ترین شخصیت بازی همین ترور بود که سازنده ها می خواستن به تقلید از بیشتر بازی های امروزی که حتما باید یه شخصیت مریض و دیوانه در بازی داشته باشن یه شخصیتی مثل ترر رو خلق کنن.بهترین شخصیت بازی بدون هیچ شکی مایکل هستش.

  ۲ ۳
  1. ؟؟؟؟؟ گفت:

   شخصیت غول توی iv توی v میمیره چه الکی :|

   ۱ ۰
 10. Leon S.K گفت:

  :lol: :lol: :lol:

  ۰ ۰
  1. دقیقا همین انتظار رو داشتم و لاغیر…

   ۰ ۰
 11. ممنون کل مقاله رو خوندم و واقعاً لذت بردم. اولش که تیتر رو دیدم با خودم گفتم مگه GTA V اونقدر مشکل داشت که ازش بشه یه ضد نقد نوشت؟ ولى الان فهمیدم که بازى چندان شاهکارى هم نیست و ناراحت شدم از اینکه نمرات این بازى اینقدر بالا هستن! فقط کافیه بازى عامه پسند بسازى. واقعاً بازى هایى مثل The Walking Dead دارن قربانى بازى هایى مثل GTA V میشن. ممنون که آگاهمون کردید آقاى تیمورى و آقاى جزایرى

  ۱ ۲
  1. the director گفت:

   آریا جان ببخشید ولی کاملا باهات مخالفم…
   عامه پسند رو در چی میبینی؟ اگه تعریفت مربوط به فرمول تکراری باشه پس ماریو و زلدا هم عامه پسند محسوب میشن در حالی که شاهکار رو هم رد کردن…

   اگه منظورت سبک بازی هست باید بگم اشتباه میکنی. Gta عامه پسند نیست بلکه کامل-سرگرم کننده هست. اشاره میدم به آعوناما سازنده زلدا:
   “هیچوقت فکر نمیکنم بازی ای بتواند عامه پسند شود چون در این صورت معنی گیم از بین میرود. عامه پسند بودن را من به صورت دیگری تعریف میکنم..سرگرم سازی متوالی.. این ویژگی مهم‌ترین خصلتی هست که به دنبالش هستم و دلیل موفقیت زلدا هم همین است”

   می بینی آریا جان؟ نقطه قوت بازی سرگرم سازیش هست که عده ای با طرز فکر غلط عامه پسند بودن رو علت موفقیت میدونن. در مورد واکینگ دد هیچی نمیگم ولی وقتی “بازی” ای به موفقیت بزرگ میرسه رقابت با این “بازی” سخته ;)

   ۲ ۱
  2. بله من نظر خودم رو گفتم و به نظر شما هم کاملاً احترام میذارم. فرمایش سازنده زلدا رو تایید مى کنم و اشتباه از من بود. GTA V فوق العاده سرگرم کننده هست ولى سرگرم کنندگیش باعث شده که هر کسى رو به سمت خودش بکشه. همین یه هفته پیش بود که یه سرى از فامیل هامون اومده بودن خونمون. هیچ کدوم گیمر نبودن ولى با وجود سن بالاشون جذب بازى شده بودن و اگه بحث رو در بایستى نبود حتماً بازى مى کردن! من منظورم رو به صورت مبالغه بیان کردم و منظورم این بود که هر کسى رو جذب مى کنه.
   در کل نظر شما خیلى ارزشمند و درست هست ولى من هم عقیده خودم رو دارم. به نظر من زیادى دارن GTA V رو تحویل مى گیرن و من The Walking Dead رو مثال زدم چون یه نمونه خیلى عالى هست و نمراتش هم به تازگى منتشر شده و متاى ۷۹ رو کسب کرده. به نظر من منتقدین خارجى باید به سمت ارزش هاى معنوى بازى بیان نه اینکه چون اسم بازى GTA هست این نمرات رو بهش بدن. به نظر من تنها نقطه مثبت GTA V گیم پلى خوبش بود وگرنه داستان عالى نداشت و موسیقى هاش هم خریده بود.

   ۰ ۰
  3. the director گفت:

   کاملا موافقم که صنعت گیم باید به ارزشهای معنوی اهمیت بده…یعنی شدیدا موافقم :X
   باور کن آریا جان این جذب مخاطب رو باید یه نکته مثبت هم دونست.. بابت واکینگ دد هم موافقم و حتی تازه دانلودش کردم و میخوام بازیش کنم :D
   در کل بگم در این سالها یه سری گفته هایی غلط در مورد جی تی ای گفته شده که در ذهن گیمرها بد نشسته ولی خب من هم امیدوارم این ذهنیت بد از بین بره…
   متا واکینگ دد مگه ۸۱ نبود؟؟؟ :-/

   ۰ ۰
  4. AxeL گفت:

   Aria Tavakkoli .
   با اینکه داستان The Walking Dead زیباست . اما این بازی به شدت از لحاظ گیم پلی(مهمترین رکن یک بازی ) مشکل داره . این نسخه جدید که از نظر گیم پلی به شکل عجیبی از نسخه قبل هم ضعیف تر ظاهر شده.
   اما بازی هایی مانند GTA V (من خودم هیچ علاقه ای به این فرانچایز ندارم ) و… در مهمترین بخش یک بازی (گیم پلی ) بسیار غنی میباشد .
   در واقع بازی هایی مانند TWD که از نظر گیم پلی هیچی واسه ارائه ندارن جز چند عدد QTE ( که نمونه های بسیار بهترش رو میشه تو بازی های دیوید کیج دید ) دارن به صنعت گیم ضربه میزنن.
   من خودم از فصل اول TWD و اپیزود اول “گرگ لای ما :D ” لذت بردم(فقط به خاطر داستان و شخصیت پردازی ) اما واقعیت اینه که Telltale Games یادش رفته که یک بازی به گیم پلی هم نیاز مند میباشد

   ۱ ۱
  5. بله من قبول دارم که جذب مخاطب بسیار مهمه اما میتونم بگم که بسیارى از افرادى که GTA رو دوست دارن بخاطر چرخیدن تو شهر و کشتن مردم و رمز زنى و درگیرى با پلیس دوستش دارن و بازى رو تموم نکردن. متاى TWD هم فکر کنم شد ۷۹.
   AxeL
   من TWD رو براى اینکه به تازگى اپیزودش منتشر شده مثال زدم وگرنه مثال هاى دیگرى هم وجود داره که هم گیم پلى خوبى دارن و هم داستان خوب. نمونه ى بارز هم The Last of Us و بایوشاک بیکران. البته قبول دارم که QTE هاى بیش از حد براى بازى خوب نیست ولى بدلیل اینکه این بازى ها داستان محور هستن اینجورى شده که من خودم خیلى راضى نیستم.

   ۰ ۰
 12. Incoming گفت:

  کارگردان مخمصه مایکل مان هستش نه مک کان

  ۰ ۰
 13. the director گفت:

  “اگر او شخصیت منفی است پس چرا به جز خل و چل بازی هیچ کار دیگری بلد نیست؟ چرا در ذهن مخاطب ماندگار نمی‌شود؟ چرا مرگش غیرمنتظره نیست؟ اگر پروتاگونیست است پس چرا بازی خلاف‌های ناهنجار را با جلوه‌ی مثبت نشان می‌دهد؟ ببینید مکس پین هم در نسخه‌ی سوم الکی می‌شود و دم به دقیقه یا سیگار می‌کشد یا آن قدری از خود بی خود می‌شود که رائول باید از روی زمین جمعش کند. این جا دقیقا یک رابطه‌ی عمیق بین مخاطب و شخصیت اصلی شکل می‌گیرد؟ “عه دیدی چی شد؟ این همون مکس پینیه که یه روزی مامور پلیس نیویورک بود حالا تبدیل شده به یه عضور مافیای کثیف که به امثال خودشون هم رحم نمی‌کنن…” همین چند مونولوگی که ممکن است در ذهن مخاطب شکل بگیرد خودش جای تحسین و تامل برای سناریونویس بازی دارد. چیزی که در جی.تی.ای ۵ نمی‌بینیم”

  # شخصیت منفی رو هیچوقت داستان بازی و یا خود بازی مشخص نمیکنه.. (( چرا باید اینگونه نگاه کرد که قهرمانان و یا آنتاگونیست ها در بازی به وجود می آیند؟ آنها به وجود نمی آیند بلکه ما آنها را به وجود می آوریم))
  ((مقاله کوتاکو درباره شخصیت شناسی..صفحه ۲… پاراگراف ۳))
  ترور در واقع تجسم یک آینده خشن تو لوس سانتوس هست و برای خودش تلاش میکنه و هدفش تو زندگی خودشه.. ما نمیتونیم این شخصیت رو منفی یا مثبت تو بازی بشناسیم. این شخصیت بازی نیست..این ما هستیم که داریم بازی میکنیم و ترور در واقع نیمه مبهم ما بازیبازهاست و منفی بودنش یا مثبت بودنش دست ماست.

  “چیزی که سازندگان جی.تی.ای ۵ درک نکرده‌اند و باعث سردرگمی مخاطب می‌شوند چون عملا هیچ فرصتی پیش نمی‌آید که بازیکن قادر باشد تا در یک برهه‌ی زمانی خاص داستان مجزای سه شخصیت اصلی را درک کند. سازندگان می‌توانستند ترور و فرانکلین را به عنوان شخصیت‌های در حاشیه معرفی کنند و به طور خیلی مفصل روی زندگی و اتفاقات روزمره‌ی مایکل کار کنند. مثلا اگر یک بازی واحد را مثل “رزیدنت اویل ۶″ در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که کپ‌کام در کمال این که تمام شخصیت‌های‌اش خط داستانی مجزا دارند و به زندگی و پیشینه‌شان با دیگر شخصیت‌ها پرداخته شده است، یک شخصیت گنگ مثل “ایدا وانگ” رشته‌ی تمام اتفاقات بازی را در دست دارد و می‌بینید که او در هر سه خط داستانی بازی حضور دارد ولی شما با تمام کردن این سه بخش فقط حدود نصف داستان را متوجه می‌شوید. در جی.تی.ای وی هیچ شخصیت گنگ و یا یک شخصیت کلیدی در بازی حضور ندارد که سناریونویس به آن اتکا کند و بازیکن را سردرگم اتفاقات بازی نماید”

  #کاملا این سبک نیاز داره به این نوع داستان گویی.. چرا باید به حاشیه کشیده بشن کاراکترها وقتی که داستان بازی مرتبط به ۳ بازیکن هست؟ این شیوه اگه تو سبکهای دیگه باشه شاید بد جواب بده ولی در این سبکی که محیط و جو بازی باعث میشه که ما بهتر با کاراکترها آشنا بشیم
  مثال بارز میزنم:
  سودا ۵۱ در نمایشگاه ژاپن بعد اینکه بازی Killer7 رو عرضه کرد با جواب به اینکه چرا بیشتر به کاراکترها نپرداخت گفت:
  “داستان بازی مسئولیتی بابت شخصیت اصلی بازی نداره. من هیچوقت نخواستم بازی کل داستان و پیشینه شخصیتهارو توضیح بده بلکه میخوام خود بازیباز درکش کنه و خودش قضاوت کنه.. داستان بازی رو بازی تعریف نمیکنه…مخاطب تعریف میکنه”
  و بازم ارجاع میدم شما رو به حرف استاد بزرگ میاموتو در E3 2005 :
  “هرگز شخصیت رو داستان نمیکنم چون داستان بازی رو تعریف نشده و بی انتها میدونم و شخصیتها داستان رو تشکیل نمیدن بلکه در ذهن مخاطب تشکیل میشن”

  پس اینکه میگین خط داستانی رو درک نمیکنیم بخاطر اینکه منتظریم بازی به ما داستان رو بگه..اگه متوجه حرفم نشدین. به مقاله دیوید جفی درباره حرفه اش اشاره میکنم:
  “داستان رو میشه نوشت،ولی بیان کردنش و درکش دست بازیبازه”

  “طراحی مراحل که نگاهی بیندازیم زبان از وصف کردنش عاجز است. یوگا، تورنمنت ماشین، پرش از ارتفاع، هواپیماسواری، شنا، تلوزیون، یوگا، شکار حیوانات معصوم و هزار مرحله‌ی قد و نیم قد دیگر در بازی وجود دارند اما خواهش می‌کنم نگویید دلیل شاهکار بودن جی.تی.ای این است که می‌توانید روی کاناپه خانه لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید. نگویید که دلیل محبوبیت جی.تی.ای ترکاندن ماشین با کوکتل مولوتوف است یا این که به خاطر این که جی.تی.ای به شما یک نقشه‌ی بسیار بزرگ و یک ماشین با ده‌ها ایستگاه رادیویی می‌دهد دوستش دارید. جی.تی.ای با خودش هزار نوآوری دیگر داشت که الان دیگر ندارد. بله درست است در نسخه‌های قبلی نمی‌توانستید گراز شکار کنید یا این که تا جاسیگاری ماشینتان هم قابل شخصی‌سازی باشد اما چیزی که جی.تی.ای های قبلی را به جی.تی.ای ۵ متمایز می‌کرد وجود مراحل فرعی فوق‌العاده جذابی بودند که حالا دیگر اثری از آن‌ها نیست و یا اگر هست باید در حین خط داستانی انجام دهید”

  #ماموریتهای فرعی عالین و پر شده بازی از ماموریت.. اینکه میگین نوآوری نداشت اشتباهه چون در داستان گویی و “سرگرمی” قدم خیلی بزرگی برداشته شده.. این زو اکثر سایتها و منتقدها اشاره کردن

  “در جی.تی.ای ۵ به شما یک پول خرد چندصد دلاری داده می‌شود که تا بخواهید خرجش کنید وارد یک خط داستانی می‌شوید یک آدم عاقل پیدا نمی‌شود که سناریونویس بازی را تا سرحد مرگ کتک بزند و بگوید که چرا مخاطب را آزار می‌دهید؟! بازی شبیه‌ساز جامعه امریکا نیست. جامعه‌ی امریکا که وضعش وخیم‌تر از روابط خانوادگی در جامعه‌ی ما نیست پس چرا شاهد ترکاندن زندگی چندین خانواده به خاطر چند بطری الکل هستیم؟ چرا بازی مدام مخاطب را با کشتن‌ آدم‌های بی‌گناه اذیت می‌کند. حداقل کشتن یک شخصیت را نباید تا این حد ساده جلوه داد. بارها پیش می‌آید که به خاطر خرید آیینه بقل ماشینتان چند دلار ناقابل از حساب بانکیتان کم شده است و به خاطرش آدم می‌کشید تا جیبشان را خالی کنید! دیواری کوتاه‌تر از NPC های بازی نبود؟!و در نهایت این سوال: آیا واقعا حاضرید برای رسیدن به یکی از جزیره‌های نزدیک لوس سانتوس ۱۶ دقیقه وقت با ارزشتان را صرف کنید؟ بر فرض این که شما بیکارترین فرد روی زمین هم باشید حاضرید مافیا ۲ بازی کنید ولی به خاطر یک راه چند مایلی ۱۶ دقیقه از وقت با ارزش خودتان را صرف رانندگی در خیابان‌های لوس‌سانتوس نکنید. ”

  #بیکاری واقعا کلمه بیهوده بود… اینکه بگین داره شما رو آزار میده کاملا اشتباهه بلکه داره لذت بازی و نامحدود بودن بازی رو نشون میده. ،..سال ۲۰۰۷ بود که من هانت عرضه شد و دقییییقا همین حرفو بهش زدن. ولی سازندگانش خیلی جالب گفتن:
  “آزار و اذیت در بازی رو نباید نسبت داد به خود بازی بلکه این حس در تمام بازیهای اکشن هست و خود بازیباز هست که چجوری به مسئله نگاه کنه.. وقتی شما سر کسی رو قطع میکنین در واقع خودتون هستین که حس اذیت و آزار رو تو بازی به وجود میارین”

  پس میشه نتیجه گرفت gta داره مستقیم یا غیر مستقیم حقیقت خودش رو به بازیباز نشون میده.

  “اصولا یک بازی وقتی “شاهکار” و یا ناب می‌شود که چیز جدیدی برای مخاطبش داشته باشد نه این که یک پله به عقب سقوط کند و یا بزرگترین پیشرفتش اضافه کردن چند مکانیزم و مراحل فرعی به بازی باشد حداقل این مورد در باب جی.تی.ای صدق نمی‌کند. جی.تی.ای ۵ بازی خوبی است که قربانی نمرات بالا و متای ۹۷ منتقدان شده است وگرنه زحمتی که به پای ساخت این بازی کشیده شده است در چند عدد ختم نمی‌شود. عنوانی که می‌توانست خیلی بهتر باشد و فدای موفقیت‌های نسخه‌های قبلی‌اش شد.”

  #قربانی نشد دوست من…به حقش رسید
  خیلی ها فکر میکنن نوآوری رو در باز ندیدن ولی هم در گیمپلی و هم داستان نوآوری دیده میشد و خیلی زحمتها پشت این بازی کشیده شد که حتما برای دوستان میگم تا پی ببرن چطور این ابرشاهکار خلق شد
  فدا نشد دوست گرامی…هیچوقت بازی ای فدای اون یکی نمیشه. وقتی بازی رو برای ارتقا کیفیت عرضه شده هیچوقت فدا نمیشه بلکه سازندگان دارن خودشون رو فدا کردن تا تجربه ای ناب رو خلق کنن..

  در ضمن باید ازت تشکر کنم بابت ضد نقد ولی بد نیست که قبلش کمی صادقانه درباره بازی قضاوت کنین

  در آخر هم این جمله همیشه جوابی بوده به مخالفان:
  Hostos ad pulverem ferire

  ۲ ۰
  1. شخصیت منفی رو اگه بازی مشخص نمی‌کنه پس چه کسی دقیقا شخصیت پردازیش رو انجام میده؟ ترور تو V دقیقا نقش مبهم رو داره. این وسط گیر افتاده سناریونویس هم می‌خواسته به عنوان یک شخصیت قابل کنترل و هم به عنوان یک شخصیت منفی ازش استفاده کنه که نتیجش میشه ماستی که روش یه وجب کره باشه. تعریف شما از آنتیاگونیست ۱۸۰ درجه فرق داره چون همیشه شخصیت اصلی هر اثری نقش مثبت رو داره اگرچه آخر سر به فجیع‌ترین شکل کشته یا مجازات بشه.
   اتفاقا این فرمول خیلی از جاها جواب میده و شما این همه شخصیت مهم‌تر از حتی خود شخصیت اصلی دارید یکیشون “کاپیتان پرایس”؛ دقیقا با این که سه-چهار مرحله بیشتر در نقشش بازی نمی‌کنید ولی از خود شخصیت قابل کنترل بهتر سرگذشتش رو می‌دونید. این یعنی خلاقیت اون نویسنده.
   درسته درک هر کسی از یک داستان متفاوته ولی داستان عجیب ولی واقعی که نیست. اون پایانی که شما توی بازی دیدی منم دیدم، هزار منتقد و مخاطب دیگه هم دیدن ولی برداشت‌های متفاوتی که وجود نداره دلیلش باز هم ضعف نویسنده‌ی داستانه.
   ماموریت‌های فرعی زیاده توی متن هم اشاره شده ولی مشکلش این‌جاست که عملا هیچ ارتباطی با خط داستانی ندارن و توازن بینشون رعایت نشده.
   در مورد نکته‌ی بعدی: یعنی شما واقعا حاضری یه خیابون صاف رو به خاطر ترافیکش ۱۶ دقیقه پاش وایسی؟ من دقیقا تایم گرفتم و این عدد رو دارم میگم. بزرگی شهر دلیل بزرگ بودن بازی هم نیست چون عملا چهارپنجم فضای شهر پرته و فقط برای هجو طراحی شده هر چند که پاش زحمت زیادی کشیده شده.
   یعنی شما واقعا این نسخه رو به IV ترجیح میدی؟ یعنی به نظرتون الان اسم جی.تی.ای انقدری بزرگ نشده که به اسمش نمره میدن نه محتواش؟ واقعا این نسخه با اسم نسخه‌های قبلی بالا اومد وگرنه شکار کردن گراز رو AC4 هم داره :/
   تنها منتقدی که جرئت داشت بین اون همه سیل نمرات ۱۰ یه نمره ۸ هم رد کنه یه زن بود.هیچ سایتی عملا اعتبار خودش رو با دو نمره پایین تر خراب نمی‌کنه. منتقدها اصولا برای بازی‌های خیلی بزرگ سعی می‌کنند خودشونو مثل آفتاب پرست هم‌رنگ محیط کنند. پس دلیل نمیشه که متای بالای بازی دلیل بر هجوش نیست.
   تشکر.

   ۰ ۱
  2. Prince گفت:

   اولا خیلی از سایتا هستن که به بازیای بزرگ نمره کم میدن دوما کدوم شخصیت منفی یا خاکستری درست وحسابی رو می شناسید که سرگذشت شفافی داشته باشه ترور اصلا یه شخصیت مبهم نبود که وارد بازی میشه نیازی نبود شفاف سازی بشه چون لنگش تو تمام فیلما دیده میشه ویه شخصیت نوستالژِی منفی تو بازی حساب میشه دوما بازی GTA یعنی واقع گرایی بیپرده کل مراحل بازی طوری ساخته شده که شما رو به خلاف کردن ترغیب کنه تا ثابت کنه درون همه ی ما یه خلاف کار وجود داره هر کدوم از شخصیتا نماد یک جامعه ی خاص هستند که پشت سرش به بلوغ رسیده دلیل اینکه شما بازیرو درک نمی کنید مشکل مکانیسم بازی یا نفهمی نویسنده نیست دلیلش اینکه شما خوشت نیومده

   ۰ ۰
  3. the director گفت:

   “شخصیت منفی رو اگه بازی مشخص نمی‌کنه پس چه کسی دقیقا شخصیت پردازیش رو انجام میده؟ ترور تو V دقیقا نقش مبهم رو داره. این وسط گیر افتاده سناریونویس هم می‌خواسته به عنوان یک شخصیت قابل کنترل و هم به عنوان یک شخصیت منفی ازش استفاده کنه که نتیجش میشه ماستی که روش یه وجب کره باشه. تعریف شما از آنتیاگونیست ۱۸۰ درجه فرق داره چون همیشه شخصیت اصلی هر اثری نقش مثبت رو دار
   ه اگرچه آخر سر به فجیع‌ترین شکل کشته یا مجازات بشه.”

   #اتفاقا نویسنده خواسته مفهوم داستان و شخصیت پردازی رو با ترور و کنترلش به مخاطبش انتقال بده. آیا آآنتاگونیست همیشه باید خودش هدفش رو یه بطور مستقیم نشون بده؟ اتفاقا این مخاطب هست که باید به هدفش پی ببره

   یه مثال میزنم: هدف فرمانده کونراد در بازی spec ops چی بود؟ میزارم خودتون جواب بدین و بعدش جواب اصلی رو میگم

   “درسته درک هر کسی از یک داستان متفاوته ولی داستان عجیب ولی واقعی که نیست. اون پایانی که شما توی بازی دیدی منم دیدم، هزار منتقد و مخاطب دیگه هم دیدن ولی برداشت‌های متفاوتی که وجود نداره دلیلش باز هم ضعف نویسنده‌ی داستانه”

   #پایان بازی…پایان یعنی چی؟ چرا باید همش به پایان توجه کرد؟ بذار یه مثال بزنم:
   منهانت اگه به تنهایی آخرشو نگاه کنیم یه نویسندگی و یه داستان معمولی می بینیم ولی میدونی چرا خاص شد؟
   سایت کوتاکو…سال ۲۰۰۷:
   “تشابه فکری و عملی در بازی اوج داستان نویس رو نشون میده.. چرا باید به یک نقطه نگاه کرد؟ چرا به اطراف و روند رسیدن به پایان توجهی نشد؟ من خودم این روند رو بهتر از پایان میدونم و به نظرم بازی را باید به روند چگونگی طی شدن اندیشید نه پایان آن”

   روند داستانی جی تی ای رو نگاه کن و فکر کن چرا اینطوری شد یا چرا این اتفاق افتاد…. به نقل از بانو کامستاک در بایوشاک:
   “چرا باید روند تدریجی زندگی رو فدای آخر آن کرد؟”
   روند داستانی نه پایان محض…

   “در مورد نکته‌ی بعدی: یعنی شما واقعا حاضری یه خیابون صاف رو به خاطر ترافیکش ۱۶ دقیقه پاش وایسی؟ من دقیقا تایم گرفتم و این عدد رو دارم میگم. بزرگی شهر دلیل بزرگ بودن بازی هم نیست چون عملا چهارپنجم فضای شهر پرته و فقط برای هجو طراحی شده هر چند که پاش زحمت زیادی کشیده شده”

   هجو و بیهوده؟؟؟؟؟؟ هر گوشه از شهر پر از خاطراته…
   دوستانی که تو انجمن راکستار هستن میدونن
   سازندگان بازی واقعا در این مورد گل کاشتن
   دوستان دیگع خودشون استادن و بهتر میدونن جی تی ای الکی دنیا نداره

   ی”یعنی شما واقعا این نسخه رو به IV ترجیح میدی؟ یعنی به نظرتون الان اسم جی.تی.ای انقدری بزرگ نشده که به اسمش نمره میدن نه محتواش؟ واقعا این نسخه با اسم نسخه‌های قبلی بالا اومد وگرنه شکار کردن گراز رو AC4 هم داره :/
   تنها منتقدی که جرئت داشت بین اون همه سیل نمرات ۱۰ یه نمره ۸ هم رد کنه یه زن بود.هیچ سایتی عملا اعتبار خودش رو با دو نمره پایین تر خراب نمی‌کنه. منتقدها اصولا برای بازی‌های خیلی بزرگ سعی می‌کنند خودشونو مثل آفتاب پرست هم‌رنگ محیط کنند. پس دلیل نمیشه که متای بالای بازی دلیل بر هجوش نیست.”

   چرا الکی به اسم بازی گیر میدین؟ وقتی بازی ای در طی سالها موفق ظاهر شده و محتوی خوبی داشته چرا میگین به اسم موفق شده؟ اسمش بیشتر مسئولیت میاره تا موفقیت..باور کن الکی دارین گیر میدین

   در کل باز هم نظر شماست دالاس جان و قابل احترام ولی دیگه بعضی جاها الکی مشکل دونسته شدن

   ۱ ۰
  4. ali گفت:

   “ی”یعنی شما واقعا این نسخه رو به IV ترجیح میدی؟ یعنی به نظرتون الان اسم جی.تی.ای انقدری بزرگ نشده که به اسمش نمره میدن نه محتواش؟ واقعا این نسخه با اسم نسخه‌های قبلی بالا اومد وگرنه شکار کردن گراز رو AC4 هم داره :/
   تنها منتقدی که جرئت داشت بین اون همه سیل نمرات ۱۰ یه نمره ۸ هم رد کنه یه زن بود.هیچ سایتی عملا اعتبار خودش رو با دو نمره پایین تر خراب نمی‌کنه. منتقدها اصولا برای بازی‌های خیلی بزرگ سعی می‌کنند خودشونو مثل آفتاب پرست هم‌رنگ محیط کنند. پس دلیل نمیشه که متای بالای بازی دلیل بر هجوش نیست.”

   چرا الکی به اسم بازی گیر میدین؟ وقتی بازی ای در طی سالها موفق ظاهر شده و محتوی خوبی داشته چرا میگین به اسم موفق شده؟ اسمش بیشتر مسئولیت میاره تا موفقیت..باور کن الکی دارین گیر میدین

   در کل باز هم نظر شماست دالاس جان و قابل احترام ولی دیگه بعضی جاها الکی مشکل دونسته شدن”

   دقیقا دوست من وگرنه بازی های بزرگی بودن که اسم های بزرگی داشتن و نمرات پایینی دریافت کردن به خاطره اسمشون نمونه بارزش همین امسال فورزا و gt که تو تمام نقد ها امده بودش که انتظاراتمون از Gt و فورزا در خیلی خیلی بیشتر از این حرف ها هست

   ۱ ۰
 14. Prince گفت:

  چقدر جالب بعضیا فکر می کنن واقعا مشکل پیدا کردن

  ۱ ۰
 15. AxeL گفت:

  خدا نکنه این برادر مسعود تیموری از یک بازی خوشش نیاد یه نقدی مینویسه که از صدتا ضد نقد بدتر باشه (مثل نقد SP:BL) حالا شما در نظر بگیرید که اگه قرار باشه یک ضد نقد از یک بازی که خوشش نمیاد بنویسه دیگه چیزی از بازی باقی نخواهد ماند :D

  ۱ ۰
 16. Prince گفت:

  باور کن به هر جاش گیر می دادی با کمال میل قبول می کردم ولی به نقطه ی قوت بازی گیر دادن شرم داره به خدا
  شما ناراحت نشید ولی شما برای ضد نقد نیومدی چون می شه از بازی ایرادای دیگه گرفت
  می خواستم توضیح بدم ولی دوستم the directorجای هیچ حرفی نذاشت

  ۰ ۰
 17. masterezi0zzz گفت:

  “اما چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است…” خودت داری میگی چیزایی رو داری نقد میکنی که نباید آخه یعنی چی که باید ۱۶دیقه وقتت رو بزاری تا برسی به یه جزیره؟! نه واقعا هدفت ازین حرف چی بود؟

  ۰ ۰
  1. برادر کلاس چندم به سر می‌بری :/ اصولا از این عبارت موقعی استفاده می‌کنند که همه به یک چیزی عالمند و نیازی به استفاده از حرف و حدیت بی‌جهت نیست یعنی الان از سرتاپای این بازی مشخص است که با خودش چند چند سِیر می‌کند دیگه نیازی نبود بنده‌ی حقیر در موردش متن بنویسم ولی از بس تو سر این بازی کوبوندن شاهکار دیگه کسی جرئت ایراد گرفتن هم ازش نداره.

   ۰ ۱
 18. I AM ALONE گفت:

  تشکر فراوان
  بسی لذت بردیم
  البته من هنوز بازی رو تموم نکردم و وقتی تموم کردم می تونم نظر قطعی بدم
  فعلا هم دوستانی هستن که دفاع کنن و هم دوستانی که حمله کنن!
  ———————
  Waiting For V,87 Days

  ۱ ۰
 19. ashy گفت:

  واقعا نقد خوبی بود مخصوصا اون قسمت که گفته شده مراحل فرعی بازی کمه

  ۰ ۱
 20. reza گفت:

  گر او شخصیت منفی است پس چرا به جز خل و چل بازی هیچ کار دیگری بلد نیست؟ چرا در ذهن مخاطب ماندگار نمی‌شود؟ چرا مرگش غیرمنتظره نیست؟ :D :D :D :D :D :D
  دوست خوبم بازی چند تا پایان متفاوت داره.
  ضد نقدت برا پایان بندی این بازی ایراد داره تو پایانی که برا من داشت ترور نمرد.
  دقت کنید……………………………………………………………………………………….

  ۱ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   اصلا تو نقد پر سوتی هست و برا نصفش میشه مثال نقض اورد !
   مثلا نوشته شده که صحنه های +۱۸ در GTA IV توی مراحل فرعی بود ! اول بازی یه دو راهی داشتی که یا میتونستی بری پیش پسر عموت و طلبکاراش رو بزنی ، یا بری پیش دوستِ دوست دختر رومن و برین بیرون و آخرش هم … حالا نمیدونم از کی تا حالا اینا جزو مراحل فرعی حساب میشه یا شایدم قانون جدیده !
   هزاران مثال نقض دیگه هم میشه زد !
   یا توی همین سند آندریاس که تو نقد ازش شاهکار بی بدیل یاد میشه اصلا یه مرحله هست باید بری مغازه منکرات لباس مبتذل بپوش و بری … یا همون اول بازی میری تو خونه یکی از گروه های گنگستری و دختره اتاق رو برویی داره گردنش بالا پایین میشه !

   ۱ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   حالا من حوصله ندارم ولی دوستانی که تو سوتی گرفتن حوصله بیشتری دارن مطمئنا به زودی سر و کلشون پیدا خواهد شد !

   ۱ ۰
  3. reza گفت:

   در مورده صحنه های +۱۸ هم با leon sk موافقم.
   برای مثال وقتی ترور از طریق تلوزیون متوجه میشه که یکی از شاهدان سرقت جمله ای که مایکل همیشه بعد سرقت هاش استفاده میکنرو میگه و تازه متوجه میشه که مایکل زندست در اون لحظه ترور مشغول انجام یک کاره فوق +۱۸ هست :D :D :D :D

   ۰ ۰
  4. دوست عزیز اگر متنو کامل می‌خوندید متوجه می‌شدین که به این موضوع سه پایانه بودن هم اشاره شده.
   Leon S.K
   درست ولی اون فقط یک مورده و فقط برای فضاسازی اول بازی که جامعه‌ی کثیف امریکا رو نشون بده.
   سن آندریاس که نصف اون هم سکانس‌های مورد دار نداشت. برادر من کلاهتو قاضی کن چرا درای سر خودتو شیره می‌مالی دلیل نمیشه که هر بازی که آدم طرفدارشه ازش جانب داری کنه شما یک زمانی به زاویه دوربین “رزیدنت اویل ۶” می‌گفتی بهترین زاویه دوربین نسل اون نظر شخصی شماست اینم نظر شخصی بنده‌ست.
   سکانس‌های +۱۸ بازی خیلی زیاده اونم داخل بخش داستانی که کلا زده داستان رو نابود کرده. خیلی از بازی‌ها هست خیلی قشنگ اون منظور کثیف بودن جامعه و فضا رو می‌رسونه بدون یکی از این سکانس‌ها.

   ۰ ۰
 21. the director گفت:

  خواهش میکنم تایید کنید،…
  کلی نوشتم و هیچ چیزی نگفتم
  ممنون

  ۰ ۰
 22. reza گفت:

  مرد تنها و خسته‌ی بازی تنها امید مخاطب برای به اتمام رساندن بخش داستانی است :O
  اتفاقا اتفاقا حداقل برا من ترور جذابیت های خاص خودشو داشت
  قبول دارم که برای خیلیا مایکل مرد شماره یک بازی بوده ولی این جمله نویسنده محترم بی انصافیه

  ۱ ۰
 23. Dragunov گفت:

  نقد بسیار عالی بود ممنون.
  منم بازیش نکردم هنوز ولی خوندمش.چیز زیادی هم لو نمیده.
  ——————–
  والا به نکات قشنگی اشاره شده بود.منم مثل منتقد دوست داشتم که دوباره با یه بازیه تک شخصیتی و به با حالی سن آندریاس رو به رو بشم ولی مطمئنم دوباره گروهی از دوستان در میومدن میگفتن که بازیش تکراریه و …
  راکی هم از ترس این حرفا مجبور به دست زدن همچین کاری شده.
  اون جزیره هم واسه بار اول حاظرم برم.
  درمورد سکانس های +۱۸ هم که باید بگم ایده ی جالبی نبوده که گذاشتنش تو مراحل اصلی.
  کلاٌ من حاضرم دوباره برم سن آندریاس رو بازی کنم.بس که جالب بود.

  ۰ ۰
 24. reza گفت:

  جدا از همه این موضوعات امسال با وجود gta v. last of us .bioshock سال پر بار و تکرار نشدنی بود و باید گفت که هر ۳ بازی شاهکارن و انتخاب یک بازی میونه این سه بازی به نظر من غیر ممکنه.

  ۱ ۰
  1. Dark Light گفت:

   چرا ممکن نیست
   بستگی داره تو مغزت چی بگذره
   من به شخصه بایوشاک رو انتخاب میکنم
   چون داستانش واقعا تکرار نشدنیه

   ۰ ۰
  2. reza گفت:

   والا این جور که معلومه شما pc باز هستی و فقط ابر بازی bioshock رو تونستی تجربه کنی.
   منم گفتم به نظر من انتخاب بین این سه تا غیر ممکنه
   وگرنه هر کسی نظر شخصی خودشو داره که صد در صد قابل احترامه

   ۰ ۰
 25. DEAD MAN گفت:

  تشکر .
  ———————
  من عاشق اون سکانس فیلم HEAT هستم که عکسش رو گذاشتین .
  :mrgreen:

  ۰ ۰
 26. مشکل من با این بازی اینه که هدف داستانش از پایه و اساس سوتی داره…
  طرف جونشو به خطر میندازه که از بانک ۱۰۰۰ دلار بزنه ولی وسط راه میتونه ماشین ۱۰۰۰۰۰۰ دلاری بدزده :|
  با تشکر.

  ۰ ۰
 27. MANI گفت:

  دوستان درباره ی gta v نمیشه حرفی زد جز عالی دمت گرم مسعود

  ۱ ۰
 28. Dark Light گفت:

  GTA در کنار آخرین ما بدترین بازی های سال بودن
  چرا؟
  چون برای PC نیومدن
  حالا باز آخرین ما انحصاری بود و نمیشد کاریش کرد اما هیچجوقت از راک* نمیگذرم
  خعلی نامردن
  یوبیسافتو عشقه که بازی نمیسازه که برای PC نیاد
  بقیه شرکتا مشکل دوگانگی دارن
  دوتا بازی برایه PC میدن. دوتا نمیدن
  نمونهاش اینا
  راک استار
  اسکوئر انیکس
  EA
  کونامی
  ۲K
  فقط بتزدا و یوبی و CDP

  ۰ ۰
  1. the director گفت:

   :O :O …. :))

   ۰ ۰
 29. Play گفت:

  به نظرم این بازی یکم ادویش کم بود

  ۰ ۰
 30. psycho mantis گفت:

  کلی دارم میگم و منظورم فرد خاصی نیست!!!!
  اونقدر بدم میاد از ادمایی که وقتی شاهکار منتشر شد سریع گفتن وای خدا شاهکاره بهترین بازیه تاریخه من بهش ده میدمو اینا.
  اما وقتی یه همچین مطلبی میاد رو سایت یدفه رنگ عوض میکنن و میگن من از بازی زیاد راضی نبودم، داستانش مزخرف بود، بازی لتیق این نمرات نبود!!، گیمپلی افتضاح بود!!، چی ساختی راک استار؟؟؟ و اینا.
  نمونش همین کامنتای بالایی!!
  اقای مسعود نقدتون قابل احترامه اما چندان قابل قبول نیست.حداقل واسه من.شاید بعضی از مکانیکای بازی به مزاغ( مذاغ، مزاق، مضاغ یا هرچی!!! )شما خوش نیومده باشه.
  درسته..بازی توی داستان اشکال داشت اما نه در این حد!! پایان بندی مشکل داشت درست..شخصیت پردازی مشکل داشت درست..اما نه اونقدر که بگیم بازی کلا داستان نداشت!!! باید اینم در نظر گرفت که داستان وجهه ی دومه.هرچند که میتونه یه بازی رو از صرف شاهکار بودن منع کنه.اما سرقت بزرگ پنج اونقدر گیمپلی گسترده و عالی ای داره که بشه از این موارد چشم پوشی کرد.
  همین اخرین شاهکار که بنده ریگ های زیر کفش جول و الی و سازندهاش هستم توی گیمپلی موشکل داشت( نهاونقدر اما داشت.تا جایی که براش ترول هم ساختن )
  شاید شما از این جامعه ای که راک*خلق کرده چندان راضی نباشی اما خوب این دلیل نمیشه.راک جان کاملا این جامعه امریکارو درست بهما نشون داده.شاید برخی تناقص ها هم دیده بشه در داستان.اما این که بخوایم بگیم فقط برای اینکه مثلا ترور یا فرانکلین برای چند صد دلار پول ادم میکشن پس این مکانیک مسخرس اصلا درست نیست.چون واقعا همچین ادمایی توی امریکا هستن.حالا این خوبشه!! اون روانی ای که چارده نفر رو توی یهمدرسه کشت چی؟؟؟ یا اونی که یه اتوبوس داخل مدرسه رو اتش زد؟؟؟ و ساده و معروف تر از اون:کشتن دوازده نفر( فک کنم اینقدر بود ) در یه سینما فک کنم توسط کسی که فیلم د دارک نایت رایزز رو دیده بود!!
  در کل این نظر خودته و محترمه اما یه جور فکت بیخود واسه بعضیا میتونه باشه!!
  ————————————-
  ” Start A New Life = March 18, 2014 ”

  ۱ ۰
  1. Reza Rahimi گفت:

   مذاق! اصلاً ننوشتیش! :mrgreen:
   مبین داداش حرفتو باید طلا گرفت و زد سردر نمایشگاه VGX!
   با اینکه من هیچ جور با V کنار نمیام ولی با حرفات موافقم. دمت گرم!

   ۰ ۰
 31. EMINƎM گفت:

  بعضی ها هم فکر کردن ادم حساب میشن ضد نقد می نویسن لول … گوشه باکس اَرت بازی نوشته +۱۸ جنبه اش رو نداری بازی های دیگه ای برات ساختن به نام سونیک و ماریو …. obi

  ۱ ۰
  1. عزیزم یه بار هم اومدی اون ور گیمفا حسابی چلوندنت گذاشتنت کنار. هر وقت یه آدم “بالغ” حساب شدی می‌تونی بیای این‌جا با هم بحث کنیم. در ضمن من هیچ وقت عقب نمی‌کشم کسی که کم میاره کامنت پاک می‌کنه جناب‌عالی هستی.
   تریپت به سونیک و ماریو هم نمی‌خوره آخه.
   به “سوث پارک” هم سلام برسون.

   ۰ ۱
  2. هه، اولا سوث پارک چه ربطی داشت کلمه کاملا درستی هستش تو چیزی بارت نیست لطفا حرف اضافه نزن، دوما گیمفا چلوندن یعنی چی ؟ من الان گیمفا کاملا دسترسی دارم بخاطر کنکور نت نمیام چه ربطی به کنار گذاشتن داره ؟ دوما ادم “بالغ” تو نیم وجبی حرف از بالغ شدن نزن هنوز سنت به ۱۵ نرسیده زر اضافه هم میزنی ؟ برو بشین ضد نقد و شر بنویس…

   ۰ ۱
  3. آخه تو کنکور داری ؟؟؟ :roll:
   چن ماه پیش استاتوس کرده بود دارم اجتماعی میخونم و زیست ! آیا این درس های اول دبیرستان نیست ؟؟؟
   :mrgreen:

   ۰ ۰
  4. نه عزیزم کنکور دارم … شما فکر کنم زیست داری برو بشین بخون … نمی دونم شاید شما دیگه سی سالگی کنکور می خونی ما از سال سوم می خونیم …. :lol:

   ۰ ۱
  5. سال سوم ؟
   تو افغانستان درس میخونی داداش ؟؟
   ایران که دبیرستان ۴ ساله :lol:

   ۱ ۱
  6. IMmortal گفت:

   افغانستان رو نمیدونم ولی تو ایران هنرستان ها پیش دانشگاهی ندارن :-| یعنی سه سال

   ۰ ۱
  7. دوست خوب من با این حرف ها شعور خودتو زیر سوال میبری نه طرف مقابلتو! سعی کن در کمال احترام و با منطق حرفت رو بزنی! :wink:

   ۱ ۰
  8. Prince گفت:

   به هم دیگه توهین نکنید به هم احترام بذارید

   ۱ ۰
 32. البته منظور ترشحات مغز نویسنده هستش :lol:

  ۱ ۰
 33. من نمی دونم کدوم اَدمی پاک می کنه این cm ها رو ؟ پاک نکن اقا جان اه …

  ۱ ۰
 34. بنظرم من مسعود قصدش از نوشتن این مقاله کوبوندن بازی بود ! نه این که بگه این بازی , بازی تاریخ نیست :-?
  البته من مشکلی با این قضیه ندارم ! مطلب درستی هم بود به نظرم …

  ۰ ۱
 35. ali گفت:

  واقعا (این قسمت رو مهم بخوانید) ضد نقد ؟

  من موندم شما واقعا چرا همچین مطلبی نوشتین دوبار متنتون رو خوندم نه صرفا به خاطره شخص شما به خاطره این که رو یک سایت با بازدید چند صد هزار تایی قرار گرفته و یک سری کاربر بعد از خوندن ضد نقد شما تحت تاثیر قرار گرفتن

  متسفانه شما خودتون تو مطلب خودتون هم تکلیفتون با خودتون مشخص نیست میاید بازی رو با نسخه های قبلیش مقایسه میکنید و بعدش میگید که پول های شما در بازی عملا به هیچ دردی نمیخورن یکم فکر کنید نسبت به iv مقایسه کن ببینید چقد تنوع برای خرج کردن پول هاتون دارید.
  شما میاید دم از سناریو نویسی میزنید بعدش به صورت کاملا مبتدیانه دنبال آنتاگونیست فردی میگردید در حالی که انتاگونیست اصلی بازی همیشه در کنار شماست یعنی شهر یعنی جامعه نمیدونم درکش اینقدر سخت بود؟

  در مورده مسائل محتوای جنسی کشتن مردم عادی هم حرفی نمیزنم فقط شما که اینقد فیلم باز هم هستید ارجاتون میدم به فیلم های ترانتینو نکنه میخواید از پالپ فیکشن سگ های اب انبارو اینها هم ضد نقد بنویسید ؟
  شما میای شهر رو توصیف میکنی و میگید خسته کننده و با فالوت فار کرای مقایسه میکنید یک سوال دارم ازتون ایا تو عمرتون بازی رو دیدید که شهری رو داشته باشه که تمام ادم های عادی تو بازی اینقد طبیعی باشن و اصلا تو خیابون با دیالوگ تکراری مواجه نشید ؟

  شما میای میگی بازی در صد پیشرفتش نسبت به نسخه های قبلیش کمتر بوده یک سوال دارم ازتون ایا انلاین بازی کردید این بازی رو که ببینید معنی انلاین بازی کردن چیه ؟ اصلا یک سوال دارم یکم فکر کردید که این بازی داره برای کنسول های هشت سال پیش عرضه میشه و تفاوتش مسلما نمیتونه در حده بین دو نسخه sa و iv باشه نکنه انتظار دارید به خاطره گل روی شما بیان رو کنسول های نسل هشتی بدن و عملا با فروش بازی خدافظی کنن ؟

  از تاریخ نوشتن این مطلب مشخص هست شما واقعا از همون اول مشکل زیادی با این بازی داشتید

  امیدوارم از این به بعد شاهد مقالات یکم سنجیده تر باشیم نه از روی تعصبات بیجا

  ۱ ۰
  1. mendez گفت:

   (( انتاگونیست اصلی بازی همیشه در کنار شماست یعنی شهر یعنی جامعه ))

   ali افرین . جمله بالا واقعا میتونه یکی از جملات بسیار پر مفهومه باشه . =;

   ۱ ۰
  2. برادر اون دی بازی که روزی هزار تایی بازدید داشت الان وابسته شده به سایت دانلود و فروشگاهش… گذشت.
   بله دقیقا پول هنگفتی که باید اواسط خط داستانی تو مراحل به دست می‌آوردیم رو آخر بازی در حالی که به هیچ دردمون نمی‌خوره می‌گیریم. وسط مراحل هم بازی به پرداخت پول خرد بسنده می‌کنه.
   نخیر اتفاقا آنتیاگونیست مشخصه کیه ولی این که شخصیت اصلی بازی در عین حال آنتیاگونیست هم باشه و بعد در حالی که بازیکن فکر می‌کنه که کارهایی که شخصیت اصلی انجام میده درسته یهو مشخص میشه آنتیاگونیسته. جامعه‌ای که کثیف بودنش فقط در حد چهار تا ناسزای مبتدیانه باشه به درد جرز لای دیوار می‌خوره چون درجه سنی بازی عملا +۱۲ هست.
   دوست عزیز معمولا از فیلمی مثل Heat که جزو صد فیلم برتر سینمای جهان هست نمیشه ضد نقد نوشت در ضمن هدف از نوشتن این نوشته کوبوندن بازی نبوده بلکه اشاره به ایرادات هر چند جزئی و کوچیکی بوده که نادیده گرفته شدند.
   بخش آنلاین بازی کاملا جدای خود بازی اصلی محسوب میشه اسمش هم هست GTA Online نه V Online.
   فاصله‌ی انتشار سن آندریاس و IV در حد ۳-۴ سال بود؛ بعد Liberty City اومد که مدت زمانی پنج ساله‌ی بین IV و V رو کمتر کرد در ضمن از نظر من مقایسه مکس پین ۳ با نسخه اولش که پونزده سال پیش منتشر شده هیچ ایرادی نداره چون بازی نمی‌تونه هیچ وقت هویتش رو از دست بده.
   نه مشکل با هواداران گوش و چشم بسته‌ی بازی داشت و دارم.
   امیدوار نباشید؛ تشکر.

   ۰ ۰
 36. blind گفت:

  اینکه هیچ کدوم از این سه‌ کارکتر به گرد پایه یگانه مخلوق *R نیکو نمی‌رسه درست
  اما همه این اشکالات متن انصافا دیگه وارد نیست، عللخصوص اون بخش +۱۸
  اونقدر صحنه +۱۸ از gta قبلی‌‌ها که دقیقا تو مأموریت اصلی‌ اتفاق میفته بزنم (حتا gta psp یا gta2) که جلو این جدیده هیچ به حساب بیاد.

  ۱ ۰
 37. blind گفت:

  یعنی‌ جدیده جلوشون هیچ حساب بیاد

  ۰ ۰
 38. m.a 07 گفت:

  از وزارت ارشاد؟! :P

  ۰ ۰
 39. Salar گفت:

  نقدتون فوق العاده بود

  ۰ ۲
 40. hossein گفت:

  هدف گذاری برای نوشتن این مطلب و رساندن پیام بشدت ضعف دارد:
  از شخصیت ترور گفته شد و عنوان شخصیت منفی بهش داده شد! مگر بقیه شخصیتهای سری gta مثبت بودند؟! نویسنده سعی در مقایسهای بسیار بی مورد داشته که کوچکترین ارتباطی باهم ندارند مثلا ترور رو با شخصیتهایی مثله جوکر و واس مقایسه کرده ولی این شخصیتها چه ارتباطی به هم دارند ایا صرف اینکه هرسه شخصیت در دنیای گیم حضور دارند انهارا مقایسه کنیم؟! جواب قطعا خیر هست و دلیل روشن دلیل روشن چون یک بازی مثله gta کاملا رئال هست ولی بازی مثله بتمن و فارکرای نه.حالا چه فرقی بین رئال و غیر رئال هست؟ در زمان نچندار قبل دردنیای سینما شخصیتها یا کاملا بهشون سفید گفته میشد یا کاملا سیاه ولی بعدا بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند این کاملا غلط هست ما شخصیتهای سفید و سیاه هرگز نداریم و برای هرچه واقهی تر شدن داستان و درک متقابل باید حتما از شخصیتهای خاکستری استفاده بشه چون دقیقا در دنیا انسانها همینطور هستند انسان سفیدی هرگز وجود نداشته و انسان سیاه هم نبوده ولی انسان داریم و داشتیم و خواهیم داشت که خاکستری هستند حالا باتوجه به شرایط و نوع زندگی و…انسانها یا خاکستری بسیار روشن بسیار نزدیک به سفید هستند یا خاکستری تیره نزدیک به سیاه و بقول گفتنی فقط خداست که سفید مطلق هست حالا در این بین تمام شخصیتهای موجود در gta نه سیاه بودند نه سفید(برای ایجاد ارتباط و رئالیسم) بلکه همیشه خاکستری مایل به سیاه بودند حالا بین اینها ترور خاکستری تیره تری داراست و این دلیل بر شخصیت پردازی اشتباه نیست و اگر کاملا سیاه بود مخاطب هیچوقت ارتباط لذت کنترل این شخصیت بهش دست نمیداد.
  در مورد وجود سه شخصیت و بی اساس بودن انها گفته شد که چه احتیاجی بود به وجود این سه شخصیت؟ باید گفت اساس یک بازی فقط داستان نیست وگرنه فرقی بین فیلم و بازی وجود نداشت در بازی چیزی که نقشه پررنگ داره گیم پلی هست و تنوع که gta با اوردن سه شخصیت هردوی این مشخصاترو بخوبی پیاده سازی کرده لذت به پابان بردن یک ماموریت با سه شخصیت بسیار لذت بخش تر از به پایان بردن اون با سه شخصیت هست و خود این مورد بسیار بازی و انجام ماموریتهارا لذت بخش کرده بود حالا جدا از بحث گیم پلی خود این سه شخصیت دنیای متفاوتیرو برای شما به ارمغان میاوردند و هرکدام مثله شخصیتی مستقل به بازی رنگو بوی متفاوت میداند و هرکدام نقش مستقیم در داستان ایفا میکردند برای این بخش اتفاقا باید گفت راکستار یکی از سخت ترین کارهارو ممکن کرد راکستار باید سه شخصیت کاملا مستقل طراحی میکرد که در عین مستقلی در داستان نقش کلیدی داشته باشند و با هم پیوند بخورند که این مهم از پس کسانی مثله راکستار بر میاید و لاغیر.
  در مورد مسائل جنسی و مفید نبودن بازی گفته شد:
  اگر از بعضی مراحل بازی صرف نظر بشود شما با چی روبرو هستید شهری به نام لوس انجلس و کشوری مثله امریکا یعنی بازی سعی در شبیه ساز تمام و کمال مناطق و محیطها و چگونگی ارتباط مردم باهم دارد یعنی به طور تقریبی جامعه امریکا رو به تصویر میکشد(به گونه ای تصویر جامعه جهان چون تاثیر جامعه امریکا در کل دنیا غیر قابل انکار هست) حالا در این دنیا چه میگذره ایا راکستار به دروغ انواع و اقسام کثیف کاریهارو در بازی گنجانده ایا کلابی وجود نداره؟ باید گفت چرا این دقیقا تصویری نیمی واقعی هرچند بسیار کوچک از دنیای بسیار بزرگ و کثیف هست دنیایی که در مقایسه با یک بازی که به فهش و کلاب خلاصه میشه بسیار کثیف تر و فجیه تر هست از کشور خودی گرفته تا امریکایی که امروز نیمی از تصویرش رو در این بازی میشه دید پس اینها دروغ نیست و برخ کشیدنش مشکلی نیست چون از پنهان کاری(کاری که ما ایانیا استادش هستیم و به جایی نرسیدیم) هیچ چیزی به ما نمیرسه و اونها به این درک رسیدن و البته مسائلی از قبیل کلاب براشون کاملا بی اهمیت هست مخصوصا که بازی دارای درجه ی +۱۸ هست و این مخاطبان درکشون از این مسائل کامل هست در مورد مفید بودن شما راهرو اشتباه اومدید باید دید رسالت هر بازی یا هرچیزی چی هست ایا یک بازی به طور حتم باید پیام اخلاقی داشته باشه؟ اگر اینطور هست پس ماریو و سونیک و…بازی نیستند:
  رسالت اصلی بازی همونطور که از اسمش پیداست بازی و لذت هست و این یعنی گیم پلی و بخشهای دیگر در حاشیه قرار دارند و این اصل به طور صددرصد در بازی ای مثله gta دیده میشه که اتفاقا در این نسخه بزرگترین جهشرو داشته و ماموریت تکراری در بازی به طور شگفت انگیز دیده نمیشه و تمام مراحل با برنامه و فوق العاده کار شده برای این چیزها گفته شد نباید دنبال پیام اخلاقی گشت چون رسالت چیزه دیگری هست و اگر دنبال این مسائل هستید و خشونت این بازیرو زیر سوال میبرید باید غید بازیرو بزنید مثلا پیام اخلاقیه بازی ای مثله اویل چی هست ایا دنیای رزیدنت اویل خشن نیست یا رسالت دنیای بسیار خشن لست اف اس چی هست بازی چیرو به شما میخواد ثابت کنه میخواد ثابت کنه دنیارو ول کن دختر بچه ای که میتونه دنیارو نجات بده بچسپ که اتفاقی براش نیوفته و مثالهایی از این دست بوفور یافت میشن که جواب قانع کننده براشون وجود نخواهد داشت یعنی جهان خشن معنیه قابل تامل درمورد گیم نیست.
  در اخر باید گفت ما بازیه بی نقص نه داشتیم نه خواهیم داشت ولی همیشه سعی در تکامل وجود دارد و gta هم از این قاعده مستثنا نیست.
  امیدوارم منظورم رو رسونده باشم و خواهان اینم که به مسائل بصورت تک بعدی نگاه نکنیم.

  ۲ ۰
  1. the director گفت:

   عااااالی گفتی حسین عزیز…. کامل کردی تمام حرفامو
   =D =D :X :X

   ۱ ۰
  2. blind گفت:

   اونقدر قیاس‌های بیجا، ربط سیب به پرتغال و سؤ تفاهم، بد برداشت کر دن‌ها تو متن بود که بی‌خیال شدم
   ولی‌ hossein شما خوب حوصله‌‌ کر دی،‌خوبم نقدو به چالش کشیدی

   ۱ ۰
  3. Arkham گفت:

   داداش شما اینقدر اوستایی یه دست به قلم شو ببینیم چندمرده حلاجی :|
   فقط فک میزنی :lol:

   ۰ ۰
  4. blind گفت:

   چی‌ میگی‌ دادا؟ من اینجا ادعای نقد نویسی کردم؟
   یکی‌ از بهترین‌های نسل رو به این وضع خنده دار بردن زیر سوال، می‌خوای هیچی‌ نگیم؟ جمله اول رو خوندم حساب کار دستم اومد با چی‌ طرفم،
   “وقتی شاهکار نسل در سناریونویسی می‌لنگد…” :lol:
   مگه gta شخصه یا سناریو نویسه که تو سناریو نویسی بلنگه؟ بهترین حالتش میشد “در سناریو می‌لنگد” که اونم بی‌ ربطه و تو نقد به موضوعات دیگه پریده شده.
   این از اولش دیگه تا تش رو خودت برو

   ۱ ۰
  5. Arkham گفت:

   بابا من این کامنتو دادم تا تایید شه :| آخه ایمیلمو تایید باید میکردن،پستم سریع پاک شد نمیدونم چرا دوباره برگشت
   در هرصورت فقط میخواستم یه چیز بنویسم تا تایید شه،شرمنده اگر بد حرف زدم

   ۰ ۰
  6. ps3 with ps4 گفت:

   بابا این همه قصه حسین کرد شبستری چیدن برای چی هست
   طرف اقای مسعود تیموری دوست خوب و گلم یه ضد نقض نوشته که اولش هم گفته حتما باید از همه چی تعریف کرد اون روزی که تو همین سایت یک اراجیفی در مورد بازی اخرین شاهکار توسط یک فرد نوشته شد که ضد نقد هم نبود ادعا میکرد نقد هست کجا بودید که تو اون پست چه ها گذشت اگه خاطر دوستان باشه

   عزیزانم gta یک بازی مثل تمام نسخه های قبلیش حتی به نظر من از نسخه چهارم هم پسرفت داشته بود که اومد رفت و تمام شد و این بازی رو فقط یک چیز نگه داشت اونم ازادی عمل تو کثیف کاری ها و کلا خلاف و هر کاری که تو دنیای واقعی نمیشه کرد و تو دنیای gta که گیمرها خودشون رو جای افراد بازی قرار میدن میشه گزاشت
   من که به شخصه این بازی رو دوست دارم برای همین کثافت کاری ها و اصلا به شخصیت و داستانش کاری ندارم ماموریتهایی که توش بکش بکش و بالیوود بازی و خیابان رو بستن و گروگان گیری همه و همه فقط تو gta جمع میشن که برای من عالیه و یکی از نقطه ضعف های این نسخه هم این میدونم که خیلی مسایل س………سی توش کم شده بود نگاه به دو تا صحنه ترور و یه کلاب درب و داغون نکنید برای من که نسخه پنجم و پیشرفته این نسخه رو تجربه کردم از شماره ۴ برام کمتر اومد این مسیله
   gta5 بازی خوبی بود ولی نسبت به شماره ۴ در سال ۲۰۰۸ ضعیف تر بود تو همه چی به جز گرافیک و نوع نشانه گیری و تیراندازی که خوب سال ۲۰۱۳ هستیم

   ۱ ۰
  7. the director گفت:

   رضا… واقعا داری بی لطفی میکنی.
   آزادی عمل فقط باعث موفقیته نه؟
   کی میگه؟
   کثافت کاری؟ پسرفت؟
   حیف الان حوصله ندارم.. یه روز میشینیم سر وقت بحث میکنیم ;)

   ۰ ۰
  8. hossein گفت:

   برادر محترم اولا نقد یا ضد نقد نباید توام با نظرات کاملا شخصی باشه و نباید اینقدر سطحی نگری باشه اصلا ما چیزی به نام ضد نقد نداریم نقد یعنی هرچیزی از مورد بحث میبینی بگو یعنی هم خوبهاشرو هم بدهاشرو شما اول معنی نقدرو مد نظر داشته باشی بعد شروع بنوشتن نقد بکنی.
   اینکه برای اخرین ما ضد نقد نوشته شده بود من عضو سایت نبودم و برای دلایلی عضو شدم و اگرم بودم هیچ وظیفه ای نداشتم که بیام دفاع کنم باید طرز تفکرات رو درست کرد اینکه درباره اخربن ما ضد نقد نوشته شده بده ولی الان که شرایطی بوجود امده بیایم ضد نقد gta رو بزنیم خوبه بنظر کودکانه میاد و اصلا جای بحث نداره.
   اینکه بنظرت پسرفت کرده و کثیف کاری داره باز هم نظر شخصیت هستو قابل احترام:
   از نظر من و خیلیهای دیگه این gta نتها بهترین gta و با تنوع ترین بود بلکه جزو چند بازیه برتر تاریخ هم بود.
   و اما در مورد فساد عزیزان شما در بهشت زندگی میکنید یا اصلا پاتونرو از خانه بهشتیتون بیرون نمیذارید عزیز این که بانک زدن یا فلان ماموریت در واقعیت میشه یا نه که هزاران هزار بدترش اتفاق افتاده و میفته ولی بازی سعی در شبیه ساز نداشته چون شبیه ساز بسیار بازیرو خشک و فوق العاده جدی و غیر قابل تحمل میکنه در حالی که این بازی فساد واقعی رو با فان و گیم پلی مخلوط کرده حالا این یک قاعدست که میگن وقتی میخوای مطلبت کاملا جا بیفته و ماندگار بشه از طنز کمک بگیر چون معجزه میکنه و دقیقا راه gta همین بوده وگرنه دوتا فهش و کلاب بانک زنی در این دنیا کوچکترین خلاف هم محسوب نمیشه.در کل محوریت بحث من بجز ماموریتها و سر ساختار کلی بود که بهش اشاره شد.
   علی ایو حال داستان امسال و قضیه رقابت این بازی و اخرین ما و انتخاب این بازی متاسفانه باعث بستن چشم برروی حقایق شده و اکثر کسانی که اخرین مارو تجربه کردند سعی در تخریب این بازی داشتند البته این جوها زود گذر هست و بعد از چند سال فراموش میشن منهم چند ساله دیگه که این جوها خوابید بهترین زمان برای بحث میدونم.
   در اخر هم باید بگم اینها قصه حسین کرد نیست برادر قصه زندگیه که بی تفاوت از کنارش رد میشید.

   ۰ ۰
 41. حسن. گفت:

  کلا این اقای تیموری در نظر نگرفته که هدف اصلی gta داستان نیست دوست عزیز ، هدف اصلی سرگرمی و fun بودن
  شما اطمینان داشته باشید این مقاله فقط از روی غرض نوشته شده و اشکالات کامبا پیش پا افتاده تر از اونه که قابل بیان باشه .
  این دوستمون صدرصد با san andres و iv هم حال نکرده وگرنه v کامل تر از هردوست و iv واقعا از هر لحاظ ضعیف تر بود چون تمرکزش بیشتر رو داستان بود .
  و ایشون میکه شخصیت trevor موندگار نمیشه دوست عزیز شما فقط میتونی نظر شخصیت بگی و نمیتونی فکت ببندی الانم این شخصیت کاملا معروف شده و کاملا موندگاره
  واقعا این مقاله ها جز نظر شخصی به نظرم پشیزی ارزش خوندن ندارن منم نخوندم و فقط سطحی نکاه کردم به نوشته ها.

  ۱ ۰
 42. Light گفت:

  من فقط یه سوال دارم
  آیا افرادی که از آقای تیموری طرفداری می کنن اگه ایشون بیاد ضد نقد tlou بنویسه آیا بازم طرفداری می کنند؟؟//
  جواب اینه نه
  قبلا دیدیم چه جوری از خجالت آقای رسولی در اومدیدن

  ۰ ۰
  1. برادر اسم شریفتون رو نمی‌دونم ولی به هر کسی که خودت بگی حاضرم قسم بخورم این نقد قبل از این که حتی نامزدهای اسپایک هم مشخص باشند نوشته شده. هیچ بازی‌ای بدون عیب نیست لست آو آس هم به همین شکل. سه گانه‌ی آنچارتد هم به همین شکل و هر انحصاری دیگه‌ی سونی.
   هدف این نقد هم سرکوب کردن بازی نبوده اینو تو پاراگراف آخر کامل توضیح دادم. نظرات مخالف و موافق هم زیاده توی متن خودتون که ملاحظه کردید نظرات منفی شاید تعدادش هم بیشتر باشه ولی عموما نظر شخصیشون رو بیان کردن یا توهین کردن که من جواب ندادم چون تهش منجر میشه به هیچ و پوچ.
   تشکر.

   ۰ ۰
  2. Light گفت:

   ببینید من اصلا با متن شما مشکلی ندارم این گونه مطالبم باید منتشر بشه تا همه بفهمن بالاخره هر بازی یک نقص هایی داره من نمی دونم چرا بعضی ها نمی خوان قبول کنن یک بازی مورد علاقشون نقص داره باور کنید وقتی یاد اون پستی می افتم که اکثر فن های سونی میومدن و هر چی دلشون می خواست به آقای رسولی می گفتن تاسف می خورم
   این پست هم تقریبا همینجوریه ولی با شدت کمتر

   ۰ ۰
 43. حسن. گفت:

  میگه بازی یک پله رفته عقب بد میگه سرکوب نبوده شما میگی ی پلخ رفته عقب نظر جمیع اینه از نسخه های قبل کامل تر
  بعد میگه بازی با شماره قبل قیاس شده در حالی که تو نقد میره به سمت واس فارکرای ۳ و مقایسه
  انتظارم داره نظرات منفی کم باشه معلوم زیاده شما شاید یک از ۱۰۰ نفر باشی که با بازی حال نکردی.

  ۱ ۰
 44. anzalichi گفت:

  نقد زیبایی بود..دیشب خوندمش..ممنون

  ۰ ۰
 45. heavy rain گفت:

  درمورد شخصیت ترور باید بگم که بازی از اول هم قرار نبود که اون رو به عنوان شخصیت منفی معرفی کنه، بلکه میخواست شخصیتی مهربان رو با ظاهری خشن نشون بده که الحق کارش رو خوب انجام داده
  از نقطه نظر دیگه، اگر به خودمون رجوع کنیم همه ی ما یک ترور درونی داریم که نمیتونیم آزادش کنیم، شخصیتی که سر همه چیز فریاد میزنه و اعتراض میکنه، ولی با این حال فردی خوشقلبه.

  ۱ ۱
 46. ARASH گفت:

  سلام..ببخشید ولی من نظرمو میگم..من وقتمو میزاشتم و ۱۶ دقیقه بازی میکردم تا برسم به یکی از جزیره های نزدیک لوس سانتوس بهتر از این بود ک این مطلب به دور از تخصص و واقیت رو میخوندم :16: من تو :pc: بازی میکنم و عاشقش هستم و میدونم و رفقا هم میدونن ک بی برو برگرد بهترین بازی تاریخ…اصل این بازی ۳ شخصیت بودنشه و مایکل و فرانکلین و ترور با هم دیگه کامل میشن..هرکی قبول داره لااایک…فقططططط GTA V فقطططططط :pc: :pc:

  ۵ ۰
  1. :۱۵: GTA V

   ۱ ۱
 47. ؟؟؟؟؟ گفت:

  gta محبوبیتش فقط به کشتنشه

  ۱ ۰