عشق، فلسفه، شهرت!

توسط شاهین رستم‌خانی در ۱۲ آذر ۱۳۹۲ , ۱۶:۲۸

عشق، فلسفه، شهرت

بررسی سه کاندیدای اصلیِ بهترین بازیِ سال

شاید بی‌راه نباشد که لقب “پربارترین سالِ ویدیوگیم” را به امسال بدهیم. به‌هرحال خیلی کم پیش می‌آید که در یک سال، به این اندازه، بازی‌های خوب و عالی عرضه شود؛ و کمتر پیش می‌آید که انقدر شاهکار به بازار آید. از بازی‌های بازسازی شده‌ی جدید، مثلِ “توم ریدر” و “شیطان هم می‌گرید” گرفته تا تولد آی‌پیِ “نینوکونی”؛ همچنین بازگشتِ “اسلای کوپر” بعد از سال‌ها، در کنارِ دیدار با “قهرمانانِ رِی‌مَن” و “سوپرماریو”، به اندازه‌ی کافی لذت‌بخش هستند. حالا اضافه کنید به این‌ها سومین قسمت از بازی‌های “فضای مرده”، “کرایسیس” و “بتمن” را که در کنارِ “فرقه‌ی قاتلانِ” متحول شده (!) قرار گرفته‌اند. “مترو” هم که پس از پشت‌سر گذاشتن بحرانِ تهیه‌کننده بالاخره جانِ سالم به‌در برد و خوب هم از آب درآمد. البته “خدای جنگ” و “ندای وظیفه” و “میدان نبرد” را هم فراموش نکنید که با “نیدفوراسپید” و “فورتزا ۵” لحظاتِ بسیار لذت‌بخشی به‌وجود می‌آورند. در این میان هم اگر به‌دنبالِ چالش بودید که “متال‌گیر رایزینگ”، می‌توانست ساعت‌ها مشغول‌تان کند.

خلاصه این‌که همیشه در یک سال، انقدر بازی باحال پیدا نمی‌شود! تازه اگر رونمایی و عرضه‌ی کنسول‌های نسل هشتم از “ایکس‌باکس” و پلی‌استیشن” را هم یادآوری کنیم، دیگر گلستانی ساخته‌ایم فراموش نشدنی! اما این همه‌ی ماجرا نیست؛ قسمتِ مهم‌اش مانده! بازی‌های نام‌برده که خوب و عالی بودند؛ کنسول‌ها نیز جزو اتفاقاتِ ذوق‌زده کننده‌ی سال! اما همه‌ی این‌ها به کنار؛ سه شاهکارِ منتشر شده‌ی امسال را کجای دل‌مان بگذاریم؟! “GTA.V”، “بایوشاک بی‌کران” و “آخرین ما”؛ سه شاهکاری که حتا قبل از انتشارشان دعوا بود بر سرِ این‌که کدام‌‌یک بهترین بازیِ سال خواهند شد! تا دل‌تان بخواهد هم هوادارِ “چند آتیشه” دارند و متعصب! حالا قرار است نیم نگاهی به هرکدام داشته باشیم و گذشته‌‌ی شماره‌های پیشین‌شان را هم در “VGA”های قبل، مرور کنیم تا ببینیم شانس قهرمانی کدام یکی از آن‌ها بیشتر است!

قُلدُرترین بازیِ این جمع، بدونِ شک “GTA” است! از خُردسالِ مدرسه نرفته گرفته تا پیرمرد ۸۰ – ۹۰ ساله را اگر پیدا کنید و “GTA” در اختیارش بگذارید، چنان چهارچشمی می‌رود در دنیای بازی غرق می‌شود که آن سرش ناپیدا! خب چه کسی بدش می‌آید از ماشین‌سواری و رانندگی و بزن‌بکش و این چیزها؟! این عام‌پسند بودنِ “GTA”، برگِ برنده‌‌ای تمام نشدنی است که باعث شده تقریبا همه‌ی آدم‌ها، حداقل یک‌بار اسم‌ یا تعریف‌اش را شنیده باشند. از طرف دیگر لحنِ گفت‌گوهای شخصیت‌ها باهم و مردمی بودن‌اش، شهرتِ این بازی را دوچندان می‌کند. بازی‌ای که از نگاهِ مردم به وقایعِ روزمره‌ی امریکا اعتراض می‌کند و آن را به شکلی عامیانه مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

تاکنون هفت “GTA” در مراسم “VGA” سال‌های گذشته حضور داشتند که تقریبا جوایز مختلفی را هم درو کرده‌اند. ۱۵ بار نامزد شدن و ۱۰ بار برنده شدن در بخش‌های گوناگون، کارنامه‌ی “GTA”های شرکت کننده در مراسم بوده است. از میان آن‌ها می‌توان به “GTA Vice City”، “GTA San Andreas” و “GTA IV” اشاره کرد که معروف‌ترین‌شان هستند و بیشتر از بقیه، جایزه برده‌اند. همچنین “GTA San Andreas” و “GTA IV” موفق شدند جایزه‌ی بهترین بازی سال را نیز از آنِ خود کنند.

حالا اگر گفتید خبر خوشحال کننده برای طرفدارانِ “GTA” در مراسمِ امسال چیست؟ این‌که “GTA V”، یک سروگردن از شماره‌های قبلی‌اش هم بهتر و خوش‌ساخت‌تر شده است. گرافیکِ پیشرفته، محیطِ بزرگ‌تر، جزییاتِ بیشتر، وجودِ سه شخصیت در بازی، بخش چندنفره‌ی وسیع و از همه مهم‌تر سناریوی بسیار قوی‌تر از قبل، که باعث شده تا “GTA V”، مثلِ یک غولِ قلدرِ مشهور، برای تک تکِ جوایزِ امسال دندان تیز کند!

فلسفه را همه دوست ندارند. بعضی‌ها هم از حرف‌های قُلمه سُلمبه بدشان می‌آید و حوصله‌شان سر می‌رود. نقدهای تند و تیزِ اجتماعی چطور؟ خب این هم گوشِ شنوا می‌خواهد که زیاد در دست‌رس نیست! حالا اگر استاد حاذقی به نامِ “کن لوین” پیدا شود و تمام این حرف‌ها را در قالبِ قصه‌ای جذاب و گیم‌پلی‌ای درگیر کننده به مخاطب تزریق کند تکلیف‌مان چه می‌شود؟! مشخص است؛ غرق شدن در دنیایی که پر است از جزییات و نکته‌های ظریف و پنهانی و هزارجور بحث‌های فلسفیِ دیگر!

اگر کارنامه‌ی سری بازی بایوشاک در “VGA” را باز کنیم، به نکاتِ درخشانی می‌رسیم. تاکنون دو شماره از این سری منتشر شده که در مجموع ۷ بار نامزد شدن و ۳ بار هم برنده‌ شدن به چشم می‌خورد. یکی از این ۳ جایزه‌ی مذکور، مربوط به اولین شماره از “بایوشاک” است که در سالِ ۲۰۰۷ منتشر شد و توانست جایزه‌ی بهترین بازیِ سال را به‌دست آورد.

“کن لوین” در “بایوشاک بی‌کران” قصه‌ای برای‌تان روایت می‌کند که در انتها مخ‌تان سوت می‌کشد. با جزییاتِ دیوانه‌وارش در خلالِ بازی مجنون می‌شوید و با گیم‌پلیِ پر زد و خوردش نهایت لذت را می‌برید. “کن لوین” کاملا می‌دانست که سومین “بایوشاک” را چگونه باید بسازد تا هم حرف‌های‌اش را بزند و هم طیف گسترده‌تری از مخاطبان را تحت پوشش قرار دهد. فلسفه‌ی جهان‌های موازی، زندگی‌های هم‌سان، مرگ، تولد، نژاد پرستی و… و در انتها هم دیوانه شدن! همه‌ی این‌ها “بایوشاک بی‌کران” را یکی از ماندگارترین بازی‌های تاریخ کرده است که به این زودی‌ها فراموش نخواهد شد.

تابه‌حال عاشق شده‌اید؟ تابه‌حال عشق را معنا کرده‌اید؟ تابه‌حال یک هدیه را هرچند شکسته و ناکارآمد، بعد از بیست سال نگه داشته‌اید؟ تابه‌حال قسمِ دروغ خورده‌اید؟ تابه‌حال گریه کرده‌اید؟ “آخرین ما” فقط و فقط از یک چیز سخن می‌گوید و لاغیر؛ عشق! عشق تحمیل کردنی نیست، تزریق کردنی است و “آخرین ما” بهتر از هرآن‌چه فکرش را بکنید کارش را بلد است. تمامِ احساسات‌تان را می‌گیرد و هر بلایی که دلش بخواهد برسرتان می‌آورد.

از آن‌جایی که “آخرین ما”، دنباله‌ای ندارد و به عنوانِ یک آی‌پیِ جدید برای امسال تلقی می‌شود؛ تصمیم گرفتیم کارنامه‌ی سری‌بازی “آنچارتد” را مرور کنیم که ساخته‌ی پیشینِ استودیوی نابغه‌پرورِ ناتی‌داگ است. از سه‌گانه‌ی “آنچارتد” در “VGA”، ۱۴ بار نامزد شدن و ۵ بار هم برنده شدن به چشم می‌خورد. در این میان، اولین “آنچارتد”، تنها با یک‌بار نامزد شدن، ضعیف‌ترین سابقه‌ی کاری را دارد. از طرفی “آنچارتد ۲” در سال ۲۰۰۹ موفق شد عنوان بهترین بازیِ سال را از آنِ خود کند.

“آخرین ما” با این‌که اولین تجربه‌ی ناتی‌داگ در ساختِ یک بازی با درجه‌ی سنیِ “خشونت آمیز و خونین” بود؛ نه‌تنها ناامیدکننده ظاهر نشد بلکه موفق شد رکوردهای زیادی از جمله “کسبِ بیشترین نمره‌ی کامل” را به‌نامِ خود ثبت کند. آخر مگر می‌شود برای “عشق”، بازی کنید و در دلهره‌ی بقای گیم‌پلی غرق شوید و موسیقیِ گوستاوو مدهوش‌تان کند، آن‌وقت از “آخرین ما” تاثیر نگیرید؟

این را هم بدانید که در لیست نامزدهای اعلام شده برای بهترین بازی سالِ ۲۰۱۳ یا همان “VGX”، سهمِ “GTA V” با ۹ بار نامزدی در بخش‌های مختلف، از همه پررنگ‌تر است. در جایگاه دوم “بایوشاک بی‌کران” قرار دارد که در ۸ بخش نامزد شده؛ و سومین رتبه هم از آنِ “آخرین ما” است با ۷ نامزدی!

 مثلِ سکانسِ پایانیِ فیلمِ “خوب، بد، زشت” که هر سه شخصیتِ فیلم روی هم اسلحه کشیده بودند، اینجا هم سه شاهکارِ بزرگِ دنیای “ویدیوگیم” روبه‌روی هم ایستاده‌اند تا “خوب”، از “بد و زشت” مشخص شود! با این تفاوت که این‌جا، نه “زشت” داریم، نه “بد”؛ بلکه هرسه هفت‌تیرکشِ قصه‌ی ما “خوب” یا “شاهکار” هستند. می‌شود اسمِ این دوئلِ سه نفره را این‌گونه نوشت؛ «عشق، فلسفه، شهرت»؛ و در این دوئل بازنده نخواهیم داشت. فلسفه همیشه جای بحث دارد، شهرت همیشه لذت‌بخش است و عشق همیشه تاثیرگذار! این‌که شما کدام‌یک را ترجیح می‌دهید با خودتان خواهد بود!

نویسنده: شاهین رستم‌خانی

دیدگاه
۱۷۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

175 Replies to “عشق، فلسفه، شهرت!”

 1. Very Big Daddy گفت:

  با تشکر از شاهین عزیز با مقاله ی زیبایش!
  هر یک بازی سال شوند من قبول دارم چون حقشونه.اما خب نظر من به بیکران و آخرین ما نزدیک تر است! :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. MR.DANTE گفت:

   نظر من هم به شما نزدیکه.البته با این تفاوت که من بایوشاک مستحق میدونم حتی اگه GTA V انتخاب بشه

   ۰ ۰
  2. Max tireless گفت:

   واقعا حق بایوشاکه…
   خرابتم کن لوین

   ۰ ۰
  3. amir گفت:

   به نظر من یا جی تی ای یا ده لست اف از باید بهترین بازی بشه :D

   ۰ ۰
 2. king ps3 گفت:

  ممنون شاهین جان .

  منم نظرم بیشتر به TLOU و BS:I هست. این دو تا نسبت به gta v تجربه خیلی خیلی خاص تر و هنری تری بودن :wink:

  ۰ ۰
 3. Saberwolf گفت:

  هم آخرین ما و هم GTA 5 لیاقت بازی سال شدن رو دارن.

  در مورد این بازی هه اسمش چی بود؟ :-/ :-? آها بایوشاک؟ :-/ نظر خاصی ندارم شانس ماریو رو از این بازی بیشتر میدونم O:-)

  ۰ ۰
  1. این بازی هه که اسمش چی بود (!) آخره ماجرا یک ساعت دهن‌ام رو باز نگه داشته بود..!

   ۰ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   دیگه عشق متفاوت بودنه دیگه…چه میشه کرد!
   یکسری دوستان همون کوتوله های جیغ کش در حال فرار رو بکشن سنگین تره!

   ۰ ۰
  3. ARAGORN گفت:

   دیگه تکلیف کسی که راجع به بایوشاک اینجوری حرف بزنه معلومه دیگه…همون بهترین که توی لوس سانتوس ویراج بده و دنبال دخترها بره و بانک بزنه و هواپیما سواری کنه…اینا رو چه به داستان شاهکار استاد کن لوین…چه به فلسفه و عشق و نفرت و قصه ی پرمحتوا… x-(

   ۰ ۰
  4. Saberwolf گفت:

   شما یه لیوان آب خنک بخور , مثل اینکه همین شوخی کوچیک من خیلی روت تاثیر گذاشته!!!! ;)
   ____________________

   Everyone put your hands up and get your drinks up

   ۰ ۰
  5. Very Big Daddy گفت:

   فعلا که شما باید آب خنک بخوری با این هجمه ای که رو سرت خالی شده! :lol:

   ۰ ۰
  6. Very Big Daddy گفت:

   خیلی هم خودتون رو مهم فرض نکنید!کلا چند وقتی هست که من دایورت کردم رفته!ارزش نداره به خاطر حرف یک کاربر دیبازی خودم رو اذیت کنم!چه اهمیتی داره حرف یک کاربر؟!

   ۰ ۰
  7. Death Knight گفت:

   کوتوله های جیغ کش :-|
   به قرآن توی این سایت بساط داریم ها x-(
   از شما بعید بود سید :roll:

   ۰ ۰
  8. Saberwolf گفت:

   آقا به پیر به پیغمبر فقط قصدم یه شوخی کوچیک بود! فحش ناموسی مگه دادم به
   کن لیواین!
   ____________________

   Everyone put your hands up and get your drinks upحالا

   ۰ ۰
  9. Very Big Daddy گفت:

   شـوخـی کردی؟!چیزی که من میبینم تـرول کردن دو بازی محبوب بـیـکـران و مـاریـو هست!نمیشه هر چیزی رو گفت و روش نام شوخی گذاشت!البته این موضوع چیز مهمی نیست چون حرف شما پـشـیزی تاثیر رو ارزش یک بازی یزرگ نداره!
   قبلا هم چندباری بی خود و بی جهت داسـتان راه انداخته بودی!همون موقع هم سر نوشته ی من واسه هیـلو۴ مــســخـره بازی درآوردی و درحالیکه من کاملا محترمانه نظرم رو در مورد بازی نوشته بودم و حتی به احترامتون نمره هم نداده بودم،از فرط حرف خاصی نداشتن و در عین حال سـوزش اومدی شروع کردی ترول کردن کل سری بایوشاک که هیچ ربطی هم نداشت!این هیلو تـرولـیـنـگ من هم در جواب اونه.

   ۰ ۰
  10. Very Big Daddy گفت:

   Death Knight@
   دلیل اون حرفم رو تو کامنت بالایی گفتم…
   از سید هم خیلی چیزها بعیده…ولی انجام میده متـاسـفانه!

   ۰ ۰
  11. Death Knight گفت:

   با شما نبودم سیدجان :-s
   با Very Big Daddy عزیز بودم :roll:

   ۰ ۰
  12. Very Big Daddy گفت:

   مگر من سیدم عزیز؟!

   ۰ ۰
  13. Death Knight گفت:

   شرمنده اون موقع ناراحت شدم ندونستم چی نوشتم :D

   ۰ ۰
  14. Mahsa گفت:

   من یادم نیست آخرش چطوری تموم شد یکی یادم بیاره :((
   فقط میدونم خیلی فوق العاده و یه بازی خاص بود که غرقش شده بودم

   ۰ ۰
  15. Kestrel Kent گفت:

   :| @ صابر گرگه
   اون بازیه که از تام چیک ۲ گرفت اسمش چی بود؟ اهان هیلو؟ :lol: اونی که متاش ۴۸ شد چی؟ اون لوکو سایکل بود؟ :-? اونی که قرار بود یه سبکو متحول کنه چی بود؟ /:) رایز بود یا راز بقا؟ :idea:
   ____________________________________________
   اینا همه اثرات نداشتن یک انحصاری درست و حسابی است. مایکرو سافت قول داده دیگه این اتفاق نیوفته, حداقل تا اخر نسل ۸ :lol:

   ۰ ۰
  16. Pandora7 گفت:

   آقا من فن سونی هستم این قبول داری ؟ این آقا درمورد یه چیزی دیگه داره صحبت می کنه الان کجاش به رایز ربط داشت ؟ از هر پست دیگه داستان فن بودن چاشنی قرار ندید .

   ۰ ۰
  17. Kestrel Kent گفت:

   ترول نشانه سوزش است. بیایید سوزش ترولر ها را بیشتر کنیم؛
   بیایید در هر پستی نخود هر آشی نشویم و فضولی را سرلوحه کار خود قرار ندهیم!

   ۰ ۰
  18. Saberwolf گفت:

   Kestrel Kent@
   هر وقت خودت رعایت کردی اونوقت میتونی دهنت رو باز رو کنی و در مورد دیگران هم اظههار فضل کنی!
   شوما برو با همون هیلو کیلرت خوش باش :wink:
   ____________________

   Everyone put your hands up and get your drinks up

   ۰ ۰
  19. Saberwolf گفت:

   pandora7@

   از حمایت شما بسیار ممنونم.
   ____________________

   Everyone put your hands up and get your drinks up

   ۰ ۰
  20. Saberwolf گفت:

   خالی شدی؟ یا اگه هنوزم جا داری ادامه بده , مثل اینکه خیل رو دلت مونده بود بیای قصیده سرایی کنی در مورد من :wink:

   ۰ ۰
  21. Nate Drake گفت:

   کامنتت بو خون میده سید :D

   ۰ ۰
  22. Very Big Daddy گفت:

   بو چیزای دیگه هم میده! :D

   ۰ ۰
  23. Kestrel Kent گفت:

   بو خمیر دندون رو که نمیگی احیانا؟ :D

   ۰ ۰
  24. Saberwolf گفت:

   سطحت از این حرف ها بیشتر نیست. اشکال نداره خای کن خودت رو ;)

   ۰ ۰
  25. Saberwolf گفت:

   خای = خالی

   ۰ ۰
  26. Saberwolf گفت:

   Nate Drake@
   سید جان قصد من فقط شوخی بود وبس! ولی مثل اینکه سطح بعضی از کاربرها خیلی پایین هست و هر چی لایق خودشون خیال کردن میتونن به دیگران بگن اونم برای یه بازی!!!!
   فقط میشه تاسف خورد براشون همین. :)
   ____________________

   Everyone put your hands up and get your drinks up

   ۰ ۰
  27. Very Big Daddy گفت:

   هر چقدر شما شوخی کردی ما هم شوخی کردیم!

   ۰ ۰
  28. Very Big Daddy گفت:

   البته نمیدونم منظورت کی بود از سطح پایین کاربران….امیدوارم منظورت من نبوده باشم.

   ۰ ۰
  29. Saberwolf گفت:

   very big daddy@

   سطح تو مگه پایینه؟ :roll: کاملا مشخص هست منظورم کی هست :)
   با شما نبودم

   ۰ ۰
  30. TheOddOne گفت:

   سید دقت کردی همه یهو شدن فن کشته مرده ی بایوشاک؟ :-/ :lol:

   ۰ ۰
  31. Saberwolf گفت:

   راست میگی ها اسی, یادته اونموقع که بایوشاک تقریبا تازه اومده بود, و قسمت نقد و…ش بود و یه پست هم در مورد نقد و توضیحات داستانش بود. خیلی ها اونجا مخالف بازی بودن!

   ۰ ۰
  32. Very Big Daddy گفت:

   البته فکر کنم اون مخالفان هنوز هم هستن…اصلی هاش دو تا آقا رضا بودن دیگه…یکیش وحید بود که اتفاقا فن بازی هم بود منتها از گیم پلیبش راضی نبود نسبت به نسخ هی اول که حرف بدی هه نمیزد،میرابی ه یه غرهای میزد.
   نکته ی مهم اینجاست که تا قبل از بیکران تو این سایت الا من و دو سه نفر دیگه هیچ کس حرفی از بایوشاک نمیزد…هر وقت از بایوشاک تعریف میکردم کلی دیسلایک میخوردم!الان همه شدن فنش…البته مشکلی نداره از نظر من چه بهتر که فن هاش بیشتر شدن!

   ۰ ۰
  33. Saberwolf گفت:

   من از داستان بازی چیز بدی نگفتم ها! :roll: اتفاقا داستانش بسی خوف بود.
   الیزابت هم که :* :X

   ۰ ۰
  34. Very Big Daddy گفت:

   خب سید الان این چه ربطی به کامنتی که زیرش جواب دادی داشت؟! :D

   ۰ ۰
  35. Saberwolf گفت:

   ربط نداشت؟! :D :-?
   از الیزابت تعریف کردم ها! ;;) ;;)

   ۰ ۰
  36. MR.DANTE گفت:

   فکر کنم شما زبانت ضعیف و در نتیجه چیزی از داستان بایوشاک نفهمیدی وگرنه این کامنتو نمیزاشتی

   ۰ ۰
 4. tarik گفت:

  آخرین ما . با کمک خداوند بر تخت پادشاهی میشینه

  ۰ ۰
 5. I AM A GAMER گفت:

  من که اصلا دوست ندارم TLOU یا GTA V برنده بشن یکی از دلایلشون هم انحصاری بودنشونه
  اما در کل به نظرم BS عالی بود

  ۰ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   هولی مادر آو منطق !

   ۰ ۰
  2. Kestrel Kent گفت:

   kill yourself !!! :mrgreen:

   ۰ ۰
  3. psycho mantis گفت:

   Fu.. your self :mrgreen: :mrgreen:

   ۰ ۰
  4. Pandora7 گفت:

   کمبود پلتفرمت

   ۰ ۰
 6. KAZ Miller گفت:

  جی تی ای که اصلن مهم نیست.
  ـــــــــــــــ
  بایوشاک بیکران بازی خوبی هستش ولی لیاقت بهترین بازی سال شدن را ندارد.
  ـــــــــــــــ
  بین این بایها شخصاً دوست دارم آخرین ما برنده شود. ماریو همیشه عشقه من بوده و هست ولی این جایزه رو برده و امسال یه جورایی حقه آخرین ماست.
  با این حال احتمال اینکه ماریو برنده شود خیلی است.

  ۰ ۰
  1. TMNT گفت:

   کاملا موافقم

   ۰ ۰
  2. Kestrel Kent گفت:

   استاد میشه دلیلتون برای لیاقت نداشتن بایوشاک رو بیان کنید؟ شاید vgx نظر شما رو به داوراش ارجح دونست! O:-)

   ۰ ۰
  3. KAZ Miller گفت:

   هر هر هر هر هر ….. گوله نمک
   تو مواظب باش گربه نخورت.
   شماره یکش نگرفت حالا این دیگه بیاد بگیره.

   ۰ ۰
  4. Gish2012 گفت:

   روزبه جان معلوم شد شما اصلا متن رو نخوندی! بایوشاک تو VGA‌سال ۲۰۰۷ بازی سال شد!

   ۰ ۰
  5. KAZ Miller گفت:

   بله درسته !!
   ممنون سید , بابت تذکر.

   ۰ ۰
  6. Very Big Daddy گفت:

   یکش نگرفت؟!اون سال تمام جوایز رو درو کرد روزبه خان…از شما بعید بود!

   ۰ ۰
  7. Kestrel Kent گفت:

   بازی که جاپونی نباشه از نظر این عاقا هیچ وقت نمیگیره :lol:

   ۰ ۰
  8. Very Big Daddy گفت:

   نشد دیگه دعواهای دیگه راه ننداز!

   ۰ ۰
  9. Very Big Daddy گفت:

   البته من هم احتمال خیلی ضعیفی میدم که بگیره…مخصوصا که نسبت به نسخه ی اول افت داشت.

   ۰ ۰
  10. Milad RFM گفت:

   من بایوشاک رو لایق میدونم بعد اخرین ما. هر بازی که داستانش عالی باشه من دوست دارم.

   ۰ ۰
 7. blackbird گفت:

  آخرین ما شایسته ترین گیم امسال بوده از نظر من همه چیو باهم داشت.
  ________________
  باتشکر از مقاله ی زیبای شاهین جان

  ۰ ۰
 8. Xcom که موفقیت چند ساله استدیوش را ادامه داده را فراموش کردی

  ۰ ۰
  1. ایکس‌کام که پارسال اومد و بهترین بازیه PC هم شد اگه اشتباه نکنم..

   ۰ ۰
  2. Kestrel Kent گفت:

   ایکس کام جدید انمی ویتین ;;)

   ۰ ۰
 9. ****Ice Boy**** گفت:

  با این که من از فلسفه بدم میومد و فکر کردن به مسائل فلسفی ازارم میداد ولی بایوشاک شاهکاری فوق العاده بود که در قالب یک داستان مبهم ((البته برای من که من زمانی از ابهام در اومدم که یه مقاله تو همین سایت خودمون در مورد داستان بایوشاک گذاشته بودید و من اونو خوندم متوجه ماجرا شدم )) من رو به فلسفه موجود در این بازی علاقه مند کرد واقعا از شدت کامل بودن و شاهکار بودن این بازی نمیدونم چی بگم :X
  و به نظر من باتوجه به تجربه نکردن اخرین ما این بایوشاک است که حق انتخاب به عنوان بهترین بازی سال را دارد :X
  ممنون بابت مقاله دمت گرم تیتر قشنگی هم براش انتخاب کرده بودی.

  ۰ ۰
  1. Kestrel Kent گفت:

   موافقم. این بازی منطق و فلسفه رو به فاک داد با اون پایانش و ***(اسپویل)*** داستان دنیا های موازیش :D

   ۰ ۰
 10. Project Siren گفت:

  شخصا دوست دارم “Super Mario 3D World” بازی سال بشه…
  و بعد “آخرین ما” …

  موردِ انتظارترین بازی سال “شیطان درون” :X
  مرسی شاهین عزیز…

  ________________________
  MGS V” and ”The Evil Within” are the next GOTY and Greatest Hits one after another”
  … Please wait

  ۰ ۰
 11. Leon S.K گفت:

  انتخاب یکی از عناوین بالا نسبت به دیگری کاملا حسی و قلبیه مخصوصا بین آخرین شاهکار و جی تی ای وی ! چون جفتشون توی هدف و سبکی که مد نظر داشتن بی نقص و شاهکار عمل کردن ! اینکه بیایم بگیم اون یکی یه سر و گردن یا کلی از دیگری بالا تره کاملا نوب بازیه ( فکت) ولی خودم از نظر قلبی دوس دارم آخرین شاهکار بازی سال بشه !

  ۰ ۰
 12. Gish2012 گفت:

  شاهین جان بسی از این مطلب لذت بردیم. ممنون و خسته نباشی!
  چهار روز دیگه همه چی معلوم میشه.

  ۰ ۰
  1. Pandora7 گفت:

   خدایی نیم از سال آدم اوتارش جاستین بیبر باشه اون هم توی همجا زجر آور :))

   ۰ ۰
 13. victor hogo گفت:

  ای بابا! هوش و هواسمون هم سر جاش نیست یه ساعت میشینم می نویسم بعد به جای زدن گزینه ی فرستادن دیدگاه کلا صفحه رو میبندم :|
  جی تی ای گوتی میشه ولی چیزی از ارزشهای بایوشاک و آخرین ما کم نمیشه!
  خودم دوست دارم آخرین ما بشه گوتی! اگه اون لحظه فرا برسه میشه بهترین لحظه ی من در سال ۲۰۱۳ !!
  با تشکر

  ۰ ۰
 14. silver گفت:

  بازی باید بازی باشد بازی که بازی نباشد بازی نیست! O:-)
  ——————————————————————–
  بهترین بازی سال بدون شک و حتی بدون نیاز به تجربه کردن GTA V است!
  اگر بخواهیم یکمی بحث رو هنری و فلسفی و داستانی بکنیم موارد زیر پیش میاد:
  میگین بایوشاک به خاطر مفاهیم پنهان و آشکار و داستان فلسفی که داره در کنار گیم پلی درگیر کننده!
  آخرین ما رو هم همه عاشق داستان احساسی و شخصیت های دوست داشتنی به همراه یه محیط پساآخرالزمانی دوست داشتنی و گیم پلی که موجب پیشبرد داستانه!
  به نظرتون یه جای کار نمیلنگه؟! :-?
  بله درست حدس زدید(یا شاید هم نزدید!)بازی بودن دو عنوان فوق در آخر مطرح میشه و این بزرگترین اشکال ماجراست!
  ساخت سه تا شخصیت دوست داشتنی در یک بازی سند باکس با نقشه ای بزرگتر از هر نقشه تا به حال دیده شده در بازیهای هم نژاد(!) به همراه گرافیک بی اشکال و چشم نواز و کلی ماموریت اصلی با تنوع بالا و صحنه های سینمایی خفن،بی شمار فعالیت جانبی واسه انجام دادن و کلی ماموریت جانبی زیبا که سطح بالاتری نسبت به بسیاری از بازیهای در پیت داره،کلی راز و رمز قابل کشف و جذاب،وجود یه تیزی برنده به نام هجو و طنز در حالتی که ذره ای از گیمیت کم نشه و کلی موارد دیگه که فقط یکی از کاربرای کم پیدا حوصله نوشتنش رو داره نه بنده فقط در ابر بازی GTA مشاهده میشه!
  البته بنده با تمام وجود معتقدم که این سه بازی نامزدهای بی چون و چرای بهترین بازی سال هستند و یه پیکسلشون شرف داره به بازی هایی که دو برابر حجمشون پچ و آپدیت واسشون عرضه میشه و آخرش هم ۶ یا ۷ میگیرن ولی بین این سه بازی تنها Grand Theft Auto V شایته گوتی شدنه!

  ۰ ۰
  1. Kestrel Kent گفت:

   یاشار جان اتفاقا ماهیت جی تی ای و سیاست جذب مشتری راک استار برای این بازی خودش باعث میشه خیلی ها سمت این بازی نرن, درست یا غلط, این بازی از تم موضوعات جنسی برای جذب مشتری استفاده میکنه و هرکی این موضوع رو کتمان منه بدون شک فن نابینا این بازیه.
   اما کی گفته اون دو عنوان دیگه گیم نیستن؟ بیشتر از وی نباشن, کمتر نیستن! بایوشاک اونقدر رو مود هاردکور هیجان انگیز بود!!! شاید تجربش نکرده باشی. آخرین ما بدون شک (با فاکتور گیری از جی تی ای) بهترین بالانس رو در بازیای امسال داشت!(شعار نیست؛ رشته خود من دیزاین بازیه و این بازی رو بررسی کردم.)
   اما در کل به نظر من حق سوپر ماریو هست بردن :D

   ۰ ۰
  2. Pandora7 گفت:

   “این بازی از تم موضوعات جنسی برای جذب مشتری استفاده میکنه و هرکی این موضوع رو کتمان منه بدون شک فن نابینا این بازیه.” فکت بازم شروع کردی . عزیز صد با گفتم ایران با شرق و غرب مقایسه نکن اصلا این نظام بر این پایه ساخته شده شما که توی فضای مجازی هر روز می چرخی همچین حرفایی بعید . دن می یاد می گه ما می خوایم یه شبیه ساز از جامعه آمریکایی برای گیمر های مهیا کنیم با امکانات زیاد شما بیا بگو مسائل جنس ی باعث فروش این بازی می شه . شما ایران نگاه نکن که اکثر پدر و مادر توی فکر خودشون فرزندشون چشم و گوش بسته نگه دارن حتی در مورد مسائل جسمانی که در نقاط خط قرمز هر انسان صحبت نمی کنن. توی جامع غربی اینا تعریف شده هست و پدر و مادر به نوجوانان آگاه می کنن . خب کسی که توی این جامع زندگی می کنه دیگه این مسائل براش عادی و کسی که می خواد از اون مسئله لذت ببره از دستگاه پخش DVD یا cd یا شبکه کابلی استفاده می کنه که با هزینه ی کمتر این عمل رو تحقوق می بخشن تازه هزینه عمل اصلی خیلی ارزونتر از خرید این بازی خیلی خیلی کمتر

   ۰ ۰
  3. Kestrel Kent گفت:

   باز اسکی رفتن شروع شد! عزیز من خیلی رک میگم کامنتای من به شما مربوط نیست! کامنت یعنی نظر شخصی حالا تا جون تو بدن ۱۲۰ کیلوییت داری اسکی برو همش آب شه :|

   ۰ ۰
  4. Pandora7 گفت:

   اولا چهارتا کلمه ی کوچه بازاری یاد می گیری معنیش هم یاد بگیر دوما جواب کامنت بده به حاشیه بزن بنده خدا . سوما من هیچکس رو توی اد لیست اضافه نمی کنم ولی کسی که برام پیغام دوستی می فرسته قبولش می کنم ولی موقع که ببینم از حد یه بحث بگذر و به شخص توهین کنه انفرند می کنم . حالا شما هر تفصیر می خوای بکنی بکن از این کامنتم آزادی .
   اینم اخرین باری بود که جواب شما در کل دادم

   ۰ ۰
  5. Kestrel Kent گفت:

   :| بهتر من که اخرین پاسخت بود! بعد به من میگه اسپمر!

   ۰ ۰
  6. Kestrel Kent گفت:

   الان مایلم بدونم کدوم کلمم کوچه بازاری بود که الکی جو میدی؟ :|

   ۰ ۰
  7. Leon S.K گفت:

   راست میگه دیگه ! چرا فکت بیخود میدی؟
   تم جنسی؟ شما تم جنسی ندیدی که به این بازی میبندی ! ویچر،مس افکت، دراگون ایج، مکس پین و کلی عنوان دیگه هم تم جنسی داشتن ولی هیچ کدوم به فروش و موفقیت سری GTA نرسیدن !
   مشکل شما اینه که هیچ مشکلی از بازی پیدا نمیکنه به مسئله فوق مضخرف جنسی گیر میدی ! این بازی فکت های کلفت و نهفته در زیر پرده داستانیش وجود داره که مطئنا ذهنی با ماهیت “جنسی” نمیتونه درکش کنه ! حتما نباید بازی بیاد مستقیم عقیده و هدف داستانیش رو بهت بگه که بفهمی ! کمی هم تفکر لازمه ! وقتی GTA IV زیر مجسمه آزادی تموم میشه یعنی داره هوار میکشه آی مردم آزادی به چه قیمتی؟ رویای آمریکایی؟ چرت و پرته این رویا ! سن آندریاس داره کثیفی و بی بند و باری در خانواده های گنگستری رو نشون میده ! این بازی لحظه به لحظه داره به دولت و مردم و سیاست تیکه میندازه !
   لازم نیست با این حرفا ریز بین بودن و هاردکور بودن خودتون رو نشون بدید چون چرت و پرت محضه !

   ۰ ۰
  8. EMINƎM گفت:

   این برای سومین بار :lol: یارو صبح و شب پورن می بینه میاد به مسائل جنسی یه بازی گیر می ده تمام خوبی هاشو نادیده می گیره از مسائل جنسی ایراد می گیره، همه منتقد ها و اکثریت جمع گیمر ها GTA رو شاهکار می دونن بعد یکی میاد میگه مسائل جنسی باعث می شه که فروش کنه و اینقد طرفدار داشته باشه :lol: کامنت شما هم به همه مربوطه اگر اینقد نظرت شخصیه بذار بمونه تو کلت نیا اینجا بگو دگمه پاسخ دادن این بالا هستش همه هم می تونن پاسخ بدن جوابی نداری حرفی نزن :wink:

   ۰ ۰
  9. Kestrel Kent گفت:

   طرف ۶۰ دلار پول بازی میده میره کل بازی رو ول میکنه میره کاباره تو بازی :| این جذابیت نداشته واسش؟ :|

   ۰ ۰
  10. Leon S.K گفت:

   الان فکتی که گفتی از قبلی ها بدتر بود ! اینجا دو حالت داره : یا خودت میری کل بازی تو استریپ کلاب ها میچرخی، یا یکی رو دیدی اینکار رو کرده داری میبندی به همه ! تازه به استریپ کلاب باشه به نظر من مترو لست لایت خیلی سر تره نسبت به GTA V ! اون کسی که همچین کاری میکنه نوبه و عقده جنسی داره ! و بین هر ۵ هزار نفر آدمی که این بازی رو خریده شاید یکی شون اینجوری باشه !

   ۰ ۰
  11. Kestrel Kent گفت:

   محمد رضا جان من هیچ نیازی ندارم که بیام تو یه جامعه اجتماعی که خیلی راحت میشه توش دروغ گفت جار بزنم من هارکورم و اینا. اگه این حرفای من از سره عقده بود, خیلی بهتر از اینا میتونستم جلب توجه کنم! مثه همون نوجوان نیاز مند جلب توجهی که زیر تو کامنت داده هرچی لایق خانوادش بوده به من گفته! درسته ازیای دیگه هم جذابیت داشتن ولی محدود بوده! من نگفتم این بازی گیم پلی و… بده گفتم میتونست بدون این نکته منفی باشه مثه شماره ۳ که انصفا شاهکار بود.

   ۰ ۰
  12. Leon S.K گفت:

   همین دیگه ! شما داری مسائل جنسی رو نکته منفی میدونی ! این خودش کلا گمراهی هست ! مسائل جنسی بی مورد منفیه ! مثل راید تو د هل ! نه برای بازیی که همیشه گفته میخواد شبیه ساز جامعه آمریکا باشه !
   آمریکای بدون بی بند و باری مثل ایران بدون ساندیس خور میمونه !

   ۰ ۰
  13. Saberwolf گفت:

   Kestrel Kent@
   پس بیجا میکنی وقتی به دیگران گیر میدی چرا حوابت رو میدن , میای در جواب من شعر میبافی! :wink:

   ۰ ۰
  14. EMINƎM گفت:

   دیگه یه مخاطب معمولی عقده ای که بخاطر مسائل جنسی :lol: به GTA V صفر داده حرف اضافه می زنه جو منتقد بودن یه سری رو برداشته …. ببین فعلا که بهترین متای چند سال اخیر رو داشته ۹۷ تو هم تا صب زر بزن … :lol:

   ۰ ۰
  15. daaanteee گفت:

   دوستان
   هر فیلم یا بازی یا آهنگ یا عکس یا هر چیز دیگه ای که تم جن.سی داره ترویج کننده اون مسائل نیست

   نمونش موزیک ویدئوی ترن د پیج از متالیکا
   داره جامعه آمریکا رو نشون میده
   نشون میده که یه مادر واسه خاطر آینده بچش باید خ.ودفروشی کنه
   نشون میده که بلکه یه حرکتی پیش بیاد
   نشون ندادن که بگن آقا این کار خوبه و هم برن انجام بدن
   این بازی هم همینطور
   داره میگه کل دنیارو مسائل سوکسی گرفته که تاسف آوره
   داره میکوبه جریانو
   نع اینکه ترویج بده

   با تشکر

   ۰ ۰
  16. Milad RFM گفت:

   جی تی ای شبیه ساز جامعه امریکاس؟ gta شاهکاره قبول. ولی شبیه ساز بخشی از جامعه که خلافکار و گانگستره هست.

   ۰ ۰
  17. silver گفت:

   Kestrel Kent
   دوست خوب من این قضیه جذابیت جنسی چندان به نظر من درست نیست!
   درجه این بازی فقط بزرگساله و این داستان هایی که تو بازی دیده میشه شاید واسه ما خیلی هیجان انگیز باشه ولی اونور آب اتفاق روزمره هست،نه این که بخوام بگم اونور آب همه خیانتکار و معتاد و گنگستر هستند و با مینی ژوب و شلوارک میان تو خیابون ولی از لحاظ تفکر جاری در زندگی و کلا زندگی روزانه از روی جامعه آمریکا الگو برداری شده،در ضمن من تو نوشته ام هم گفتم که این بازی هجره و هجو همونطوری که میدونی یعنی بزرگنمایی برای نشان دادن واقعیت!
   از لحاظ عامه پسند بودن هم خیلیا سعی کردن ولی نتیجش شده یه بازی که ارزش نگاه کردن هم نداره.
   نکته آخر:من کی گفتم آخرین ما و بایوشاک بازی نیستند؟
   گفتم که یه سری مسائل قبل از گیم پلی و هر چیزی که باعث میشه ما به یه بازی بگیم بازی(!) قرار گرفته،اصلا دلیل اینکه خیلیا به واکینگ دد یا باران شدید یا حتی ماورا میگن رمان تعاملی یا حتی دلیل به وجود آمدن عبارت دسته جلو سینما هم همینه!
   قبول دالرم که دو عنوان مذکور شاهکارهایی تکرار نشدنی هستن ولی در برابر جی تی ای سر خم خواهند کرد!

   ۰ ۰
  18. Kestrel Kent گفت:

   بله تمام مسائل اون ور رو میدونم! ولی شما خط داستانیش رو نگاه کن! خیلی کم از موضوع جذابیت جنسی استفاده شده! ولی در عوض در خارج از مین کوئست! خیلی بیشتره. و خود امریکائی ها هم از اینکه بچه هاشون این بازی رو میخرن ولی فقط به خاطر این جذابیت بازی میکننش, ناراضی اند. درسته که این چیزا اونجا بابه ولی اخلاق هم جایگاه کوچکی براشون داره! خیلی از اعتراضات علیه راک استار به خاطر خشونت جنسیه! :!: نمیخوام ادامه بدم چون مفصل میشه :D

   ۰ ۰
  19. silver گفت:

   بچه های اونور اگه این بازی رو بخرن باید یه کتک مفصل بخورن! :D
   این بازی واسه بزرگساله!
   باور کن اعتراض ها به جی تی ای هم فقط به خاطر مسائل سیاسیه!

   ۰ ۰
  20. Very Big Daddy گفت:

   مسائل سـیاســی صرف نیست…بحث آزادی در خلاف کردن،کشت و کشتار بیهوده و آزادانه به شکلی عموما جدی،خشونت های جـنـسی و تو این شماره شـکـنجه و…اینا همه هستن…

   ۰ ۰
  21. Kestrel Kent گفت:

   شما خودت بزرگ سالی؟ :D ولی جدا قبول کن این بازی (چه برای بزرگسال چه برای کوچکسال) وجه خوبی نداره! ;;)

   ۰ ۰
  22. silver گفت:

   Very Big Daddy & Kestrel Kent
   فراموش نشه که ما با یه دنیای خیالی سروکار داریم!
   آقا دلیل نمیشه هرکی این بازی رو تموم کرد پاشه بره با ماشین پلیس همه رو زیر بگیره که!
   خشونت تو هر بازی امروزی هست،حالا به این گیر میدن که واقع گراییش بیشتره و… ولی در کل شک نکنید محرک تمام اعتراضات سیاسته!
   اگه خدا قبول کنه بنده هم بزرگسال هستم و متوجه میشم چرا به یه سری کد که تو چند تا دی وی دی ریخته شده و رو کنسول بازی یا رایانه شخصی اجرا میشه میگن بازی رایانه ای!
   ———————————-
   از بحث اصلی دور شدیم رفت! :D

   ۰ ۰
  23. Leon S.K گفت:

   “خیلی از اعتراضات علیه راک استار به خاطر خشونت جنسیه!”
   باز یه فکت دیگه ! عزیزم سن آندریاس رو از بازار جمع کردن چون شخصیت اصلیش سیاه پوست بود ! چون قضیش سیاسی بود ! حالا سیاه پوست ها باعث تحریک شما میشن دلیل نمیشه فکت اختراع کنید !

   ۰ ۰
  24. blind گفت:

   کاری به بحث ندارم، ولی‌ سن آندریاس رو اتفاقا به خاطر پک‌ هات کافی‌ (شبیه ساز منزل :D ) جمعش کردن
   به نژاد پرستی‌ بود که vice city اوج نژاد پرستی‌ بود

   ۰ ۰
  25. Leon S.K گفت:

   اون هات کافی رو تا جایی که خوندم خود راک استار نداده بود :D
   توی مجله دی بازی نوشته بود بخاطر محبوبیت بیش از حد CJ در بین سیاه پوست ها کاخ سفید میخواست جمعش کنه !

   ۰ ۰
  26. Kestrel Kent گفت:

   @ محمد رضا
   بله من نگفتم همه ولی خیلی هاشون به خاطر مسائل خشونت علیه جنس مونث هستن که نمونش منتد گیم اسپات.
   بحث من اینه که این بازی بدون این قضایا هم میتونست “شاهکار” ( :lol: ) باشه.

   ۰ ۰
  27. Leon S.K گفت:

   این قضایایی که شما میفرمایی جزو ابتدایی ترین و در حاشیه ترین قسمت های بازیه ! این یک، دوم اینکه خود سازنده هزار بار گفته میخوایم جامعه آمریکا رو شبیه سازی کنیم ! مث این میمونه که بیای روم باستان رو بسازی ولی توش خبری از مسائل جنسی نباشه ! چون این یه بخش گره خورده و غیر قابل انکار هست در آمریکا ! تازه بازی آنچنان مانور خاصی هم روش نمیده ! همیشه جزو مراحل فرعی بوده و زیاد بهش توجه نمیشده !

   ۰ ۰
  28. Kestrel Kent گفت:

   کاش میشد ما ایرانیا بدون به حرف طرف مقابل هم گوش بدیم و چون نظرش مخالف نظرمونه مسخرش نکنیم!

   ۰ ۰
  29. blind گفت:

   نه اتفاقا کار خودش بود ولی‌ به هر حال برا اون بود که دیگه از خط گذشتو همه آمپر چسبودن.

   ۰ ۰
  30. Leon S.K گفت:

   عزیزم نمیشه هر حرفی زد بعد پشت بندش گفت نظر خودمه و خیلی راحت تبرئه بشیم ! این چیزی که شما گفتی نظر نیست ! فکته !
   نظر یعنی اینکه بیایم بگیم به نظر من این بازی مسائل جنسی زیاد داره بخاطر همین خوشم نمیاد ! اما فکت یعنی اینکه بگیم ” یاشار جان اتفاقا ماهیت جی تی ای و سیاست جذب مشتری راک استار برای این بازی خودش باعث میشه خیلی ها سمت این بازی نرن, درست یا غلط, این بازی از تم موضوعات جنسی برای جذب مشتری استفاده میکنه و هرکی این موضوع رو کتمان منه بدون شک فن نابینا این بازیه.”
   این حرف شما یعنی اینکه کل طرفداران و خریداران بازی ج.ق.ی هستن !

   ۰ ۰
  31. Gish2012 گفت:

   والا همینی که تو گیم اسپات از این مورد ایراد گرفته بود به Gone Home نمره ۹.۵ داد.

   ۰ ۰
  32. Kestrel Kent گفت:

   :| ماشالله منطق استنباطی!!!
   من میگم خودم فن III بودم حالا از V بدم میاد! الان دایی من وی بازی میکنه! حالا من به فن های v گفتم … ؟
   منظور من اینه که اگه فروش بازی ۱ میلیارده, ۷۵۰ میلیونش درست؛ شاید ۲۵۰ میلیونش (یا کمتر) به خاطر این جذابیت ها باشه. دقت کن, من کل بازی فروش رو نبردم زیر سوال! ۲۵ درصد یا کمتر :-?

   ۰ ۰
  33. Milad RFM گفت:

   gta بهت حق انتخاب نمیده که خلاف کار نباشی. حق انتخاب بین اینکه چه نوع انسانی باشی.فقط انواع و اقسام خشونت رو به ادم تحمیل میکنه. میدونم شاهکاره ولی به خاطر همین علاقه ای به این بازی ندارم.

   ۰ ۰
 15. Tyrael گفت:

  سال خوبی بود و هر سه شانس بالا و لیاقتش رو دارن .
  ولی . . .
  “شاید بی‌راه نباشد که لقب “پربارترین سالِ ویدیوگیم” را به امسال بدهیم.”
  این یه تیکه رفته روی مغز من !! :D خیلی بی راهه ! :mrgreen: پربارترین سال ۲۰۱۱ بود !

  ۰ ۰
 16. ALIROCK گفت:

  دست خوش…از این مقاله :X

  ۰ ۰
 17. the director گفت:

  بسسیار مقاله خوبی بود…خیلی دوست دارم TLOU گوتی بشه ولی از حق نگذریم نامزدهای دیگه واقعا شاهکارن…

  ۰ ۰
 18. DEAD MAN گفت:

  من که واقعا امیدورام بایوشاک بتونه بهترین بازی سال بشه :X :X :X

  ۰ ۰
 19. psycho mantis گفت:

  هر سه بازی کاملا لایق بهترین بازیه سال هستن.
  اما خوب طبیعطا اگر بخوایم از هر سه جبهه به بازی ها نگاه کنیم بایوشاک اخر سر می ایسته!!
  در زمینه ی گیمپلی که وی فایو اول میشه با اختلاف و البته باید گفت این به این معنا نیستکه اخرین شاهکار و بایوشاک اصلا گیمپلی ندارن.اما در مقایسه با وی فایو به ترتیب دوم و سوم میایستن.در زمینه ی موسیقی که قطعا اخرین ما پیروز میدان خواهد بود.
  اما در گرافیک انتخاب واقعا سخت میشه!!! وی فایو با چنین محیط بزرگی یه همچین گزافی به نمایش میزاره و در عوض اخرین شاهکار با گرافیک ماورایی سر یه کنسول تاریخ مصرف گذشته فک برانداز میشه!!!
  شاید هم همه ی محاسبات ما اشتب در بیاد و ماریو گوتی بشه!!!!!!!
  در هر حال اصلا قابل پیش بینی نیست که چه بازی ای گوتی بشه.
  ————
  Why be a king when you can be a God?

  ۰ ۰
 20. psycho mantis گفت:

  اخ یادم رفت!!!
  یه تشکر جانانه از شاهین عزیز بابت مقاله ی پربارشان =D

  ۰ ۰
 21. Milad RFM گفت:

  بد نبود اگه از اسپلینتر سل هم یادی میکردی. در ضمن مگه توم رایدر هم نامزد گوتی نشده؟

  ۰ ۰
  1. توم ریدر در مقایسه با سه شاهکارِ عجیب و غریبِ رقیب، بیشتر برای خالی نبودنِ عریضه حضور داره..!

   ۰ ۰
  2. Neil Druckmann گفت:

   ای چه کیفی کنم توم ریدر بازی سال بشه بعد این کامنتتو قاب بگیرم :lol:

   ۰ ۰
  3. ****Ice Boy**** گفت:

   منم بدم نمیاد اینجوری ولی این احتمالش خیلی کمه ولی میشه انتظار داشت جزو نامزدا باشه (( لعنتی بازی خیلی خوبی بود ولی امسال سالیه که با وجود این بازی ها فک کنم امکان نامزد شدنشم نیس :-| ))

   ۰ ۰
  4. ****Ice Boy**** گفت:

   ببخشید اشتباه کردم توم رایدر نامزد شده :oops:
   اصلاحیه:
   دوس دارم به عنوان بازی سال انتخاب بشه و احتمالش خیلی خیلی خیلی کمه .

   ۰ ۰
  5. daaanteee گفت:

   منم خیلی دوست دارم خانوم لارا کرافت این جایزرو برنده بشه
   به نوجوانیم گره خورده
   همه مینشستن تو کلوب فوتبال بازی میکردن
   من دنبال کلید واسه قفل درها تو بازی تامب ریدر بودم

   ۰ ۰
  6. AxeL گفت:

   daaanteee
   “من دنبال کلید واسه قفل درها تو بازی تامب ریدر بودم” یادش بخیر :sad:
   یکی پیدا شد که کمی عقایدش به من نزدیک باشه (در مورد تامب رایدر )
   قبول داری تو این نسخه آخر خبری از این کارهای فوق العاده لذت بخش (حل معما های سخت . باز کردن در یک مقبره که دهن آسفالت کن بود . پلتفرمینگ جذاب و سخت … ) نبود . واسه من که این نسخه ریبوت ضد حال بود .

   البته بازی خوبی بود .اما دیگه مهاجم مقبره نبود (این جمله رو حداقل تو ۱۰ تا کامنت مربوط به این بازی استفاده کردم :D )

   ۰ ۰
  7. Very Big Daddy گفت:

   این بازی یک اسکی موفق از گیم پلی آنچارتد بود البته با کمی چیزای اضافی.خیلی شباهت به تام رایدر نداشت.

   ۰ ۰
  8. AxeL گفت:

   V.B.D
   دقیقا .
   خدایی به نسبت بقیه بازی ها هم خوب اسکی کرده بود.(بازی کم ایرادی بود )
   اما وقتی آنچارتد رو تجربه کرده باشی و بعد این بازی رو تجربه کنی حس میکنی که بازی چیز خاص و جدیدی واسه ارائه نداره .

   ۰ ۰
  9. Very Big Daddy گفت:

   خب آره همه چیش کپی بود تقریبا…نوع دوربین،کاور گرفتن،استایل اسلحه ها و خصوصا ریکویلشون،درگیری های تن به تن،پلتفرمینگ…حتی از حیث روایت!آدقیقا از دشمنان عادی شروع میشه و آخر سر به دشمنای تخیلی میرسه!اما خب یک چیزهایی هم بهش اضافه شده بود.مخفیس کاریش بهتر بود کمی چاشنی سندباکس داشت گنج های مخفی داشت و …
   اما در کل بهترین اسکی از آنچارتد همین بوده تا امروز.

   ۰ ۰
 22. general amin گفت:

  بایوشاک در مقایسه با دوتای دیگر در سطح پایین تری قرار می گیرد …
  GTA و آخرین ما هم واقعا عالی بودند . سخت است انتخاب بین این دو بازی …
  در هر حال امیدوارم آخرین ما انتخاب شود …

  ۰ ۰
 23. pouria گفت:

  اخرین شاهکار اهوم ببخشید اخرین ما لیاقتش از همه بیشتره. :X راستی شاهین جان بابت مقاله عالیت ممنون.

  ۰ ۰
 24. avion گفت:

  امیدوارم آخرین ما انتخاب بشه .هر چند GTA و بایوشاک شاهکار بودند ولی TLOU یه گام به جلو برای صنعت گیم بود.

  ۰ ۰
 25. yamato گفت:

  قضاوت بین Bioshock و The Last US فوق العاده مشکله,بایوشاک که به خاطر داستان بسیار پیچدش و همچنن گم پلی عالی سبک استیم پانکش خیلی درخشانتره.
  به شخصه من به بایوشاک رای میدم.
  yamato is the blade of vergil

  ۰ ۰
  1. daaanteee گفت:

   and rebellion is the blade of DaNTe
   :X :X :X
   کجا بودی برادر تاحالا؟

   ۰ ۰
 26. AxeL گفت:

  مرسی آقا شاهین .

  امیدوارم TLOU یا Super Mario 3D World بهترین بازی سال بشوند .


  درسته که بایوشاک:بی کران بازی فوق العاده خوبیه (مخصوصا در زمینه داستان)
  اما از نظر گیم پلی یک FPS معمولی با اندکی خلاقیت به حساب میاد . .(در واقع بیشتر یک بازی R&G بود ). مخصوصا اگه با نسخه اول :X این بازی مقایسه بشه که یک شاهکار تمام عیار بود(داستان . گیم پلی . گرافیک هنری و…)

  GTA هم یک بازی کامله ( شاید یکی از بزرگترین بازی های تاریخ ) مخصوصا اینکه کاملا میشه پیشرفت رو تو این بازی دید (نسبت به نسخه قبل )
  اما چون علاقه ای به این فرانچایز ندارم . امیدوارم گوتی نشه :D

  ۰ ۰
 27. Alifs گفت:

  از این ۳ بازی فقط بایوشاک رو بازی کردم ولی فکر میکنم که جی تی ای برنده شه

  ۰ ۰
 28. Dracula گفت:

  به آسمونم دست بگیریم بازم GTA V بهترین بازی سال میشه. اینو همین جا به همتون قول میدم. هرچند به شخصه دوس دارم Bioshock Infinite باشه ولی کاریش نمیشه کرد. از مقاله قشنگتم ممنون

  ۰ ۰
 29. Marlon Brando گفت:

  شاهین فقط حق اخرین ما هست :X :X
  بقیه ی بازی ها لاغر هستند نسبت به اخرین شاهکار
  شاهین به صمد بگو بهم زنگ بزنه :lol: اینطور گویند :lol:

  ۰ ۰
  1. اصلا همه‌شون توی سطح رفتن پشتِ صمد موندن اوضاع شته :)))

   ۰ ۰
 30. Play گفت:

  بین نامزدها به نظرم همون اخرین ما یا ماریو گوتی بشه با اینکه هیچ کدومشون رو بازی نکردم(!) دلیلش هم اینه که واقعا جی تی ای و بایوشاک با اینکه بازی های عالی ای بودن اما نقص هایی داشتند که باعث میشه صلاحیت بازی سال شدن رو نداشته باشن . جی تی ای تو داستان واقعا بد ظاهر شد و طنزهاش مضحک و اغراق امیز بود همه ی بازی مسخره کردن اینو اون بود! اتمسفر بازی هم نسبت به نسخه ی قبل افت کرده بود و محیط بازی بعد از مدتی خسته کننده میشد
  بایوشاک هم روند بازیش تکراری میشد و ادم رو خسته میکرد این هم به خاطر این بود که نمیدونم چرا باید حتما داستان رو یهو به خورد گیمر میدادند! گیم پلی هم مزید بر علت بود.
  تامب رایدر هم فقط در حد یک مقدمه خوب بود و نمیدونم چرا اصلا کاندید شده!

  ۰ ۰
 31. Survivor گفت:

  ممنون بابت این مطلب توپ….

  به نظر من هرسه تاشون حقشونه.. و هر سه تاشون منو بدجوری درگیر خودشون کردن… اما به دلایل بسیاری من دوست دارم آخرین ما جایزه رو بگیره… . با لحظه لحظه‌ی این هیولا (!) زندگی کردم…

  ۰ ۰
 32. MilAd.M.Z گفت:

  من که بین این دو عشق رو انتخاب میکنم.ولی چون دستم به عشق نمیرسه،وهمچنین شهرت هم ازمم دوره،پس فلسفه رو انتخاب میکنم خیلی هم دوسش دارم. :X :D

  ۰ ۰
 33. ali گفت:

  صد در صد لیقابت Gta o خودم بایوشاک و اخرین ما رو خیلی خیلی دوست دارم ولی چیزی که gta v برای صنعت گیم به ارمغان اورد هیچ بازی نتوسنت بیاره امسال

  ۰ ۰
 34. blind گفت:

  کافی‌ بود از اون‌ور به این ور عرضه بشن تا گاتی برام عوض شه
  از یاد برفت هر آنکه از دیده رود

  ۰ ۰
 35. m.a 07 گفت:

  ﻣﻌﻠﻮﻣﻪ ﺍﺧﺮﻳﻦ ﻣﺎ ﻭﻟﻲ ﺟﺮﺍ ﺟﻲ ﺗﻲ ﺍﻱ ﻣﻴﺸﻪ?!!! :((

  ۰ ۰
 36. MOHSEN f گفت:

  بدون شک امسال پر بار ترین سال گیم تو این نسل بود حداقل برای منکه اینطوری بود!
  هر سه تای این بازیا بدون تعارف شاهکار محض هستند ولی برام مهم نیست تو vgx کدوم رو انتخاب می کنن ولی ترتیب من اینه:
  ۱.اخرین ما
  .
  .
  .
  ۲.جی تی ای
  ۳.بایوشاک

  ۰ ۰
  1. اون فاصله‌ای که گذاشتی بینِ آخرین ما با بقیه رو خیلی دوس داشتم.. مرسی :X

   ۰ ۰
  2. MOHSEN f گفت:

   شاهین کلا اخرین ما برای من از بقیه بازی ها جداست! :X

   ۰ ۰
 37. amir.gtm گفت:

  واقعا مطلب خیلی خوبی بود ;)
  خیلی زیبا ، مختصر و کلی به این مطلب پرداخته شد

  ۰ ۰
 38. MANI گفت:

  ممنون عالی بود امسال ماله GTA V حقشه

  ۰ ۰
 39. The End Of Ps گفت:

  GTA V عالی بود و موفقیت های قبل رو تکرار کرد و فروش خارق العاده ای هم داشت و قبلا هم جایزه برده ولی بخوان GOTY مشخص کنند امسال به نظر من باید به TLOU بدند هم تازه وارد بود ترکوند هم واقعا شاهکار تمام معنا بود .

  ۰ ۰
  1. آخرین ما رو نمیشه توصیف کرد.. یعنی حداقل برای من یه حسی داره که اصلا فقط باید حس‌اش کنی نمیشه گفت..
   مگه میشه آخره فصله زمستون رو توصیف کرد..؟ مقدمه توصیف کردنیه..؟ حرف‌کشیدنه جول از نگهبانا..؟ هی وای..

   ۰ ۰
  2. The End Of Ps گفت:

   نابود شدنیه !! به قول خودت نمیشه کلا توصیف کرد حس کردنیه !!

   ۰ ۰
  3. yamato گفت:

   منم این حسو تجربه کردم,واقعا توضیحش هم عجیبه هم عشقولانه :X :D
   بابت نقدت هم یه دنیا ممنون

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   اون حس عجیب و عاشقانه حس پدریه شاهین خان که تو تار و و پود وجود یک مرد نهفتست…در حین این بازی کمی تراوش کرد… :X :X

   ۰ ۰
 40. آرویــن گفت:

  :X
  خیلی دوست دارم بایوشاک رو سفیدم کند …

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   من هم بسیار دوست دارم آروین جان ولی چه میشه کرد که نمیشه!

   ۰ ۰
  2. what گفت:

   امیدتان به او باشد . شاید در جهانی دیگر بازی سال در دو سال پیآپی شود :lol:

   ۰ ۰
 41. I AM ALONE گفت:

  تشکر بابت مطلب
  ————-
  حالا بزنه و Black Flag گوتی بشه یه ذره بخندیم…
  ولی انصافا به نظر من آخرین ما باید گوتی بشه…

  ۰ ۰
 42. double t گفت:

  Grand Theft Auto V

  ۰ ۰
 43. what گفت:

  امیدوارم هیچ کدوم بازی سال نشه :lol:

  ۰ ۰
 44. ABI RAZOR گفت:

  gta v برندس بدون شک.
  فقط بیکران رو تجربه کردم.یکی از بهترین بازی های عمرم بود.
  tlou هم متاسفانه تجربش نکردم ولی شاهکاره سونی در نسل ۷ بود.
  بهترین بازی عمرم هم gta sa

  ۰ ۰
 45. Dracula گفت:

  دوستان قناس خیلی ببخشید. مگه last of us کامل ترین و بی نقص ترین بازی ساله که دارید واسه خودتون می برید و می بافید؟؟؟!

  ۰ ۰
 46. Sirius گفت:

  مرسی از شاهین
  متاسفانه من فرصت نکردم ازت تشکر کنم بابت مقاله ای که در مورد کل داستان TLOU نوشته بودی! اون هم فوق العاده بود!
  به شخصه در بین این سه تا بازی TLOU رو دوست دارم گوتی بشه اون روزا که این شاهکار رو بازی می کردم واقعا حس و حال عجیبی داشتم
  بعد هم بایوشاک و جی تی ای
  ولی بازی های برتر من عنوان های دیگه ای هستند!

  ۰ ۰
 47. daaanteee گفت:

  با تشکر از شاهین عزیز بابت مقاله های همیشه زیبایش

  بایوشاکو بازی نکردم پس راجب بهش نظری ندارم

  اما از بین جی تی ای و آخرین ما

  واقعن دوست دارم شاهکار آخرین ما برنده بشه
  چون یدونس
  جی تی ای رو خیلی دوست دارم ولی قبلن جایزه گرفته و بسشه . پررو میشه

  آخرین ما دیگه شاید تکرار نشه
  حقشه
  باید گوتی بشه
  :X :X :X

  ۰ ۰
 48. deniro گفت:

  من به شخصه طرفدار دو عنوان bioshock و last of us ام ولی جی تی ای رو لایق بهترین بازی سال میدونم به دلیل وسعت بی حد و همینطور عامه پسندتر بودنش و یکسری نکات دیگه.

  ۰ ۰
  1. yamato گفت:

   به به deniro بزرگ! ولی بعضیا میگن TLOU باید گوتی بشه,به نظر من یه بازی محیط باز,اونم به این وسعت و اینکه هر رده ی سنی رو پوشش میده دلیل کافی برای بهترین شدن نمیتونه باشه :-?
   لطفا اگه نکته ی دگه ا هست ذکر کن.
   yamato is the blade blade of vergil

   ۰ ۰
 49. Naughty Dog گفت:

  عالی بود ممنون آقا شاهین عزیز.
  من هم عشق :X رو به دوتای دیگه ترجیح میدم اصلا یه جوریه، به قول آقا شاهین حس کردنیه وقتی درموردش صحبت میکنم یه حس خاصی که تا حالا تجربه نکرده بودم تمام وجودم رو میگیره.
  بعدش هم فلسفه رو به عنوان دومین انتخابم البته با فاصله زیاد ترجیح میدم.
  اگر بخوام مقام سوم رو با حس و حالی که بازی بهم دست داده انتخاب کنم مترو لست لایت یا اساسینی که واقعا متحول شده رو انتخاب میکنم اما اگر بخوام انتخابی داشته باشم که از نظر دیگران عقلانی تر باشه،شهرت!

  ۰ ۰
 50. Vault Hunter گفت:

  آخه ما پی سی باز ها چه گناهی کرده ایم که ۲تا از ۳تا شاهکار سال رو نمی تونیم بازی کنیم!؟
  آخه چرا اینقدر در حق pc ظلم میشه؟هان؟ :((

  ۰ ۰
  1. شدیدا پیشنهاد می‌کنم یک PS3 بخری که واقعا تعدادِ زیادی از بازی‌های شاهکارِِ نسلِ هفتم برای این کنسولِ عزیز هست
   X360 فقط یک آلن ویک داشت و فورزا که اولیش برای PC بعدا پورت شد؛ پس بینِ PS3 و X360 نباید زیاد انتخابِ سختی وجود داشته باشه

   ۰ ۰
 51. Meraj Fathi گفت:

  ممنون بابت مقاله ولی من بازم میگم ۲۰۱۱ پربارترین سال نسل از لحاظ بازی های خوب بود.

  ۰ ۰
  1. سالِ ۲۰۱۱ به دلیلِِ انتشار Dead Space 2 برای من به شکله عجیب و غریبی مقدسه :X

   ۰ ۰
 52. Apex Vigilante گفت:

  Last of Us انصافا بازی قشنگی بود ولی هر جوری فکر میکنم به نظرم Bioshock داستانش از نظر داستانی واقعا غوغا کرده. داستان با یه همچین روایتی رو تو هیچ بازیی (البته به غیر از The Stanley Parable :mrgreen: ) ندیدم.
  .
  .
  .
  .
  پ.ن: از حق نگذریم روایت داستان تو last of us هم خیلی خوب بود ولی BS با ذهن و روان آدم بازی میکنه.
  ((یه مصداق خوب برا این سریال Heroes هست))

  ۰ ۰
 53. Apex Vigilante گفت:

  راستی یه سوال کلیدی: چرا Dishonored و Borderlands2 توی اینا نیستن?

  ۰ ۰
  1. چون پارسال اومدن

   ۰ ۰
 54. Death Knight گفت:

  من خودم از بازی بایوشاک خیلی خوشم اومد :X و امیدوارم بهترین بازی سال بشه :X

  ۰ ۰
 55. جی تی ای سان اندرایس ۸) موتور ۹۰۰ O:-) وقت غروب :X تماشای منظره ها میان درختان کوهستانی :arrow: اگه جی تی ای ۵ به دستم بیفته دیگه از دستم نمی افته ;)

  ۰ ۰
 56. واقعا مقاله خوب و قلم نویسنده خیلی زیبا بود …ممنون ;)
  بین این سه “عشق””فلسفه””شهرت””……فقط یکی رو میشه انتخاب کرد …

  “”فلسفه”” یا همون (Philosophy) درگیر کننده و یا به عبارتی به بیان نویسنده برای بعضی ها خسته کنندست وواقعا هم همینطوره ……ولی نمیخوام بگم بایوشوک بد بود نه یکی از بهترین بازی های خودم بود ولی با دو کلمه بعدی نمیتونه رقابت کنه … :>

  “”شهرت”” یا همون (fame) نمیتونه بهترین باشه وفقط میتونه یکی از بهترین ها باشه وبه بیانی ماشین دزدی بزرگ یکی از بهترین هاست …… :D

  و میرسیم به کلمه “عشق”(love)…..واقعا کلمه ی لرزنده و تخریب کننده ایه ……… :oops:” درباره ی وصف این کلمه هیچی نمیشه گفت … :cry: …و اخرین ما بدون شک بهترین است (نظر شخصی) …باید احساس این بازیرو یا ابر شاهکارو ادم باتمام وجودش حس کنه ……..

  ۰ ۰
 57. bijan joker گفت:

  با کمی تاخیر یک تشکر جانانه داشته باشم از رفیق عزیزم شاهین جان که بعد از مدتها یک مقاله چارچوب‌دار و گردن‌کلفت بهمون هدیه داد… شدیدا با این مقایسه “خوب،بد،زشت”گونه برای این سه عنوان موافقم، این مثلث گیمی احتمالا تا مدتها تکرار نشدنی باقی خواهد ماند (چون اکثر سالها رقابت بین دو گزینه بود، اما امسال…)، یک نکته دیگر هم اینکه با اون جمله “مثلِ یک غولِ قلدرِ مشهور، برای تک تکِ جوایزِ امسال دندان تیز کند” بسیار بسیار انرژی گرفتم! در آخر نظر شخصیم رو در مورد اینکه دوست دارم کدامیک از این سه تفنگدار پیروز میدان باشند رو نمیگم، اما امیدوارم که هواداران گرامی هر سه ابر شاهکار از نتیجه این مراسم خرسند باشند و ما هم در آینده بتونیم هر سه گزینه را سر فرصت و خالی از افکار اضافی تجربه کنیم و این آخر نسلی یه دوش گیمی حسابی بگیریم و حالمون جا بیاد…

  _________________________________
  ( THE HOBBIT: An Unexpected Journey )

  ۰ ۰
 58. به نظرم نه عشق، نه فلسفه و نه شهرت بلکه “سرگرمی” باید حرف اول رو بزنه و درسته که همه ماریو رو دست کم میگیرن و احتمال نمیدن بازی سال بشه ولی خب … به نظر من کاندیدای لایق تریه

  ۰ ۰
 59. فرنود گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون…
  برای من یک سوال پیش اومد:
  چرا شما حرفی از Tomb Raider و Mario 3D World نزدید؟چون اونا هم از نامزدای بهترین بازی سال هستند.
  Mario 3D World با نمراتی که بدست آورد این پتانسیل رو داره که همه کاندیدا ها رو از میدون به در کنه.

  ۰ ۰