توسط رضا حاج‌محمدی در ۲۶ مهر ۱۳۹۲ , ۲۱:۲۸

در سال ۲۰۰۹ بود که استودیویی انگلیسی دست به ساخت یکی از بزرگ‌ترین اقتباس‌های کمیک‌های بتمن در قالب یک بازی‌ رایانه‌ای زد. و با این کارش همه را شگفت‌زده کرد. شگفت‌زده نه به خاطر  اینکه آن بازی که “بتمن‌:  تیمارستان آرکام” نام داشت, بازی خیلی خوبی بود. بلکه به این دلیل که استودیوی سازنده‌اش قبل از آن تنها یک بازی اکشن اول شخص به نام Urban Chaos در کارنامه داشت. همین موضوع سبب شد تا به سرعت نام “راک‌استدی” (RockSteady) به عنوان خالق این عنوان بر سر زبان‌ها بیافتد. و همه از استعداد و توانایی آنها بگویند.

نمی‌دانم چه جادویی در کار هنرمندان راک‌استدی بود. اما هرچه بود, به شدت عجیب و غریب بود. به شکلی که آنها کوتاه نیامدند و در سال ۲۰۱۱ با ساخت “بتمن: شهر آرکام”, نسخه‌ی قبل را با سلاحی به نام کیفیت و وسعت نابود کردند. شهر آرکام یک شاهکار بود. و بدون‌شک بزرگ‌ترین اقتباس از کمیک‌های بتمن در دنیای سرگرمی را رقم زد. از داستان سینمایی‌اش با انواع و اقسام دشمن‌های بتمن گرفته تا آن گرافیک زیبا که هنوز آن دانه‌های برف روی شنل بتمن را به خاطر دارم. اما مسئله جایی بود که شهر آرکام به خودش هم رحم نکرد و با گیم‌پلی بزرگی که مملو از ده‌ها مکانیک, ماموریت, مرحله, معما و… بود, دیگر بخش‌های بازی را به گوشه راند! راک‌استدی چنان شهر آرکام را نسبت به نسخه‌ی اول در زمینه‌ی گیم‌پلی پیشرفت داده بود که می‌توانستید بیش از ۵۰ ساعت از وقت خود را به جولان دادن و سرگرم شدن در دنیای بتمن اختصاص دهید. و در یک کلام بتمن بودن را لمس کنید.

بعد از پایان غیرمنتظره‌ی شهر آرکام, همه منتظر طوفان بعدی راک‌استدی بودیم. اما ناگهان خبر رسید که قسمت بعدی مجموعه‌ی آرکام در راه است اما بدون سازنده‌ی اصلی. و این استودیوی برادران وارنر است که وظیفه‌ی ساخت پیش‌درآمدی به نام “بتمن: ریشه‌های آرکام” (Batman: Arkham Origins) را برعهده دارد. این مسئله خیلی‌ها را نگران کرد که با نبود راک‌استدی کیفیت ریشه‌های آرکام به کجا خواهد انجامید. در حالی که به نظر می‌رسید راک‌استدی در سکوت به ساخت ادامه‌ی شهر آرکام مشغول بود, استودیوی وارنر را تایید می‌کرد و به طرفداران اطمینان می‌داد.

مسئله این است که راک‌استدی با شهر آرکام طرفداران را بدعادت کرد. آنها از استودیوی وارنر چیزی در حد پیشرفت و بهبود‌های شهر آرکام را می‌خواهند. اما به نظر نمی‌رسد چنین امید و درخواستی درست باشد. ریشه‌های آرکام در زمینه‌ی گیم‌پلی تنها قصد دارد با اضافه کردن عناصری محدود جلوه‌ی دیگری از لذت بتمن بودن را عرضه کند. هرچند که این موضوع در مورد قصه‌ی بازی نمی‌تواند درست باشد!

بتمن چه کار می‌کند؟!

شاید مجبور هستیم انتظارهایمان را از گیم‌پلی ریشه‌های آرکام پایین بیاوریم, اما به شخصه هیچگاه نمی‌توانم قصه‌های بتمن را دست کم بگیرم. مخصوصا بعد از شهر آرکام و به جان هم افتادن آن همه دشمن. اگر در فیلم “شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد”, بتمن تنها باید “بین” را به زیر می‌کشید, در ریشه‌های آرکام, او با دو جین تروریست مقابله خواهد کرد. آن هم وقتی که تجربه‌ی نسخه‌های قبل را ندارد. بله, از آنجایی که با یک پیش‌درآمد سر و کار داریم, خط اصلی داستان پنج سال قبل از وقایع تیمارستان آرکام به وقوع می‌پیوندد. بروس وین در دومین سال تبدیل شدن‌اش به بتمن به سر می‌برد. و هنوز آنقدرها معروف نیست. و البته هنوز آنقدرها تجربه‌ی نبرد با آدم‌بدهای بی‌رحم, باهوش و زیرک را ندارد. او به تازگی به سایه‌های شب‌های گاتام بدل شده و حتی پلیس هم نمی‌داند که این موجود سیاه‌پوش دقیقا چه چیزی است!

قصه‌‌ی ریشه‌های آرکام زمانی آغاز می‌شود که بتمن مدتی است که به کابوس تبهکاران و جنایت‌کاران خرده‌پا بدل شده. و همواره با قدرت و سرعت‌اش آنها را به سزای اعمال‌شان رسانده است. اما چیزی نمی‌گذرد که نیرویی بزرگ‌تر نسبت به آن دزد‌های خرده ‌پا برمی‌خیزد تا در مقابل کسی که آرامش او را بهم زده,‌ بیاستد. این نیروی بزرگ‌تر کسی نیست جز “ماسک سیاه” (Black Mask). او که موقعیت تحت سلطنت خود را به خاطر بتمن و اعمال قهرمانانه‌اش در خطر می‌بیند, نقشه‌ی ترسناکی برای تنها خفاش شب می‌کشد.

در شب عید کریسمس که برف خیابان‌های سیاه گاتام را سفیدپوش کرده, ماسک سیاه هشت عدد از خطرناک‌ترین و حرفه‌ای‌ترین تروریست‌ها و قاتل‌های دنیا را در ازای پرداخت ۵ میلیون دلار جایزه برای کشتن بتمن مامور می‌کند. ماسک‌ سیاه بزرگ‌ترین جنایت‌کار گاتام در آن دوره‌ی زمانی است. به طوری که دنیای زیرزمینی جرم و جنایت گاتام به دست او رهبری می‌شود. در حالی که بتمن خبر ندارد باید چه شب دلهره‌آور و چالش‌برانگیزی را صبح کند. از سویی دیگر, پلیس گاتام هنوز به اندازه‌ی اتفاقات شهر آرکام با بتمن ارتباط ندارد و از تفکرات او بی‌اطلاع است. به همین دلیل پلیس هم به دنبال دستگیری بتمن و پرده‌برداری از هویت اوست.

اکنون بتمن هست و خودش. او علاوه‌بر اینکه باید در مقابل تک‌تک این قاتل‌های حرفه‌ای قرار بگیرد, باید حس نیت خود را به پلیس هم اثبات کند و در این بین برای پیدا کردن مخفیگاه ماسک‌ سیاه از شم کاراگاهی‌اش و سرنخ‌هایی که بدست می‌آورد, استفاده کند.

همان‌طور که گفتم, انتظارات‌مان از قصه‌ی ریشه‌های آرکام به شدت بالاست. و این‌طور که پیداست استودیوی وارنر چیزی در این زمینه نسبت به راک‌استدی کم و کسر نگذاشته است. یکی از عناصری که بسیاری از طرفداران را برای خط داستانی و اتفاقات آن هیجان‌زده کرده است به نحوه‌ی اقتباس و اصالت آن مربوط می‌شود. خط داستانی دو نسخه‌ی اول با اینکه عالی بودند اما بخش زیادی از آنها نوشته‌ی نویسندگان راک‌استدی بوده و ربطی به کمیک‌های واقعی بتمن نداشتند. اما اتفاقات ریشه‌های آرکام از روی چندین کتاب موفق بتمن اقتباس شده است. مجموعه‌ کمیک‌های “بتمن: افسانه‌های شوالیه‌ی تاریکی” و رمان گرافیکی “بتمن: سال اول”. البته این پایان کار نیست و در تیم نویسندگان “جف جانز” قرار دارد که جز نویسندگان کمیک‌های شرکت DC است.

تمام این‌ها می‌گویند که می‌توانیم خیال‌مان را از کیفیت قصه‌پردازی ریشه‌های آرکام راحت کنیم. مخصوصا وقتی که ریشه‌های آرکام به جنبه‌های متفاوتی از شخصیت‌ بتمن/بروس وین خواهد پرداخت. بتمنی که این بی‌تجربگی و سادگی‌اش در رفتارش مشخص است و تلاش‌اش برای قهرمان جلوه‌دادن خودش به مردم و پلیس جذاب خواهد بود. کمیک‌های بتمن به پرورش فوق‌العاده‌ی آنتاگونیست‌هایش معروف هستند. از آنجایی که بیشتر دشمنان این نسخه نسبت به دشمنان نسخه‌های قبل شناخته شده نیستند, وقت بیشتری صرف شخصیت‌پردازی آنها خواهد شد. و مطمئنا برخورد و رابطه‌ی بتمن با دشمنانی که او تاکنون همانند آنها را ندیده است, بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

سازندگان می‌گویند که از قصد شب کریسمس را زمان وقوع ماجراهای ریشه‌های آرکام قرار داده‌اند تا با کنتراستی زیبا به عمق حوادث بیشتر تاکیید کنند. در حالی که همه شب کریسمس را جشن می‌گیرند و تا صبح از خاطرات خوش‌شان صحبت می‌کنند و آسمان با آتش‌بازی‌های سال نو رنگ و بویی تازه گرفته, اتفاقات سیاهی در پشت‌پرده در حال وقوع است, که کم کم به ظاهر شهر هم کشیده می‌شود. بتمن باید تمام توانایی‌هایش را به کار بندد تا بعد از تاریکی شب, سحر گاتام را ببینند.

با برخی از دشمنان بتمن در ریشه‌های آرکام آشنا شوید:

Black Mask

“رومن سایونیس” که آنتاگونیست اصلی ریشه‌های آرکام است در خانواده‌ای بسیار ثروتمند و با نفوذ به دنیا آمد. خانواده‌ای که بیشتر به جایگاه و مقام اجتماعی‌شان اهمیت می‌دادند تا تربیت پسرشان! پدر و مادر او رابطه‌ی نزدیکی با دیگر میلیاردرهای شهر گاتام از جمله توماس وین (پدر بروس وین) داشتند. هرچند که این دوستی تنها در ظاهر بود و آنها از خاندان وین متنفر بودند. تنفری که از همان کودکی به رومن هم سرایت کرده بود. رومن بعد از فارق‌التحصیلی در شرکت پدرش مشغول به کار شد. بعد از ماجرا‌هایی که به دست او برای خانواده‌اش رخ داد و سبب مرگ آنها شد. او سکان هدایت شرکت پدرش را به دست گرفت. رومن سایونیس در خط داستانی ریشه‌های آرکام خطرناک‌ترین جنایتکار گاتام است. او با زدن ماسک سیاه‌اش به کارهای غیرقانونی‌اش مشغول می‌شود و بدون آن در میان مردم به همان سایونیس میلیاردر شناخته می‌شود. با خیزش بتمن, او مشکلاتی را در تجارت و خلاف‌هایش می‌بیند و تصمیم می‌گیرد با استخدام ۸ قاتل حرفه‌ای,‌ آتش بتمن را خاموش کند.

Death Stroke‌

DeathStroke‌ یکی از بزرگ‌ترین قاتل‌ها و مزدورهای دنیاست. او برای انجام غیرممکن‌ترین ماموریت‌ها و نابودی سخت‌ترین اهداف به خدمت هرکسی که پول داشته باشد, درمی‌آید. او از قدرت بدنی,‌ سرعت و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد. DeathStroke‌ توانایی بالایی در تاکتیک‌ها و طراحی استراتژی‌های جنگی دارد, در استفاده از سلاح‌های سرد و ترکیب آنها با هنرهای رزمی عالی است و مهم‌ترین قاتلی است که توسط ماسک سیاه برای کشتن بتمن دست به کار می‌شود.

DeadShot

ددشات بهترین تک‌تیرانداز دنیا و بعد از DeathStroke‌ در رده‌ی دوم مرگبارترین قاتل‌های دنیا قرار می‌گیرد. او ماموریت‌هایش را بی‌ سر و صدا و با شلیک چند گلوله به پایان می‌رساند. به همین دلیل ممکن است هر لحظه مغز بتمن با عقب رفتن انگشت او متلاشی شود! ددشات در استفاده از سلاح‌های مختلف استاد است. اما سلاح اصلی‌اش یک دورزن پیشرفته است که به کمک آن و دوربینی که روی سرش کارگذاشته می‌تواند دورترین اهداف را ردیابی و از پای دربیاورد.

Copperhead

کاپرهد از ۸ قاتلی است که توسط ماسک سیاه استخدام شده است. او برخلاف کمیک‌ها, در ریشه‌های آرکام در قالب یک زن ظاهر می‌شود. کاپرهد توانایی فوق‌العاده‌ای در جودو, حرکت‌های سریع و جابه‌جایی‌های نرم و روان دارد. به دلیل آناتومی مارمانند‌اش از معدود کسانی است که می‌تواند حریف سختی برای نبردهای تن به تن با بتمن باشد. او کاملا انسان نیست و این را می‌توانید از زبان شاخ‌دار, چشم‌های براق و چنگال‌هایش که به زهر آلوده هستند, شاهد باشید.

Firefly

فایرفلای (یا کرم شب‌تاب) از دیگر قاتلان بتمن است. او عاشق به آتش کشیدن بخش‌های مختلف گاتام است. و این کار را با نقشه‌هایی طولانی و از پیش طراحی شده انجام می‌دهد. هرچند که بر اثر یک اتفاق, آتش خودش را هم در برمی‌گیرد و سوختگی‌های وحشتناکی تمام بدن‌اش را فرا می‌گیرد. بعد از آن حادثه, او لباس ضد حریق به تن می‌کند. لباسی که به فایرفلای توانایی پرواز را هم می‌دهد. بتمن نبرد هیجان ‌انگیزی با او خواهد داشت.

Bane

“بین” که همه‌ی ما به خاطر فیلم آخر بتمن حسابی با او آشنا هستیم, از دیگر قاتلان بتمن است. بین از معدود دشمنان بتمن است که تا مرز کشتن او هم پیش رفته و با قدرت و زیرکی خود,‌ بتمن را هفته‌ها خانه نشین کرده است. باید دید که در ریشه‌های آرکام شاهد چه ماجراهایی بین او و خفاش هستیم.

Anarky

یکی از دشمنان جالب بتمن آنارکی است. او رهبر تظاهرات سیاسی است و از رسانه‌های عمومی و تبلیغات گسترده برای ترور شخصیتی مسئولان سیاسی, میلیاردرهای شهر و اشخاص و شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کند. و همیشه دلایل خوبی هم برای این کارها دارد. چیزی که سبب شده او را از کاراکترهای سیاه و سفید کمیک‌ها جدا کنیم. آنارکی علاقه‌ی فراوانی به بمب‌گذازی دارد و به همین دلیل در ریشه‌های آرکام نقاط مختلفی از شهر را بمب‌گذاری کرده است.

Mad Hatter

“جرویس تچ” از سنین جوانی علاقه‌ی بسیاری به رمان آلیس در سرزمین عجایب داشته است. او همانند شخصیت مد هتر در رمان آلیس, متخصص هینوتیزم است و به همین دلیل این اسم را برای خود برگزیده است. مد هتر از طریق مهارت‌هایش در هیپنوتیزم جرایم زیادی مرتکب شده و جز دشمنان فرعی ریشه‌های آرکام است. به نظر می‌رسد بتمن باید همانند کابوس‌هایی که با Scarecrow در تیمارستان آرکام داشت, در خواب و رویا با او مقابله کند.

Electrocutioner

Electrocutioner از جدیدترین دشمنان معرفی شده و یکی از ۸ قاتل بتمن است. اصلی‌ترین قدرت Electrocutioner لباس ویژه‌ای است که به تن می‌کند. او قادر است به اراده‌ی خود از این لباس موج‌های الکتریکی قدرتمندی آزاد کند و از این طریق دشمنان‌اش را از کار بیاندازد. گفته می‌شود بتمن بعد از نبرد با او است که دستکش‌های الکتریکی‌اش را به دست می‌آورد.

کمی بالاتر از آسمان

یکی از عناصری که تیمارستان آرکام و بعد از آن شهر آرکام را بسیار لذت‌بخش کرده بود به سیستم مبارزات جدید بازی مربوط می‌شد. سیستمی که توسط استودیوی راک‌استدی اختراع شد و به سرعت خیلی هم طرفدار پیدا کرد. این سیستم که از دو مکانیک حمله و ضدحمله تشکیل شده بود, این اجازه را به بازی‌کننده می‌داد تا زنجیره‌ای از چندضرب‌های تمام ناشدنی را بر روی دشمنان پر تعداد بازی اجرا کند. این مسئله به همین ختم نشده بود و راک‌استدی چنان زوایای آن را با مکانیک‌ها و دشمنان گوناگون زیر و رو کرده بود که در هنگام مبارزات بتمن مهت تماشای حرکات زیبای او شده و از درگیری‌های بازی هیچگاه خسته نمی‌شدیم. این سیستم به قدری نو و خوب بود که بسیاری از استودیوی‌های دیگر دست به الهام از روی آن زدند. با اینکه تعدادی همچون استودیوی United Front Games آن را به خوبی در بازی “سگ‌های خفته” به کار گرفته بودند, اما با این حال هیچگاه نتوانستیم آن حس مبارزات بتمن را در بازی دیگری تجربه کنیم. بنابراین از این جهت به شدت منتظر به دست گرفتن کنترل بتمن هستم.

استودیوی وارنر به نقشه‌ی اصلی سیستم مبارزات ریشه‌های آرکام دست نزده و البته نیازی هم نبوده. اما سعی کرده تا با اضافه کردن مکانیک‌ها و دادن قابلیت‌های جدید به بتمن و همچنین  طراحی دشمنان جدید, گوشه‌ی دیگری از لذت مشت‌زنی و لگدپراکنی‌های بتمن را به بازی‌کننده عرضه کند!

در این خصوص یک سری چندضرب‌های جدید برای بتمن طراحی شده تا بازی‌کننده‌ها باری دیگر شاهد حرکات تکراری نسخه‌های قبل نباشند. بتمن کوهی از گجت‌های مختلف را با خود حمل می‌کند و در ریشه‌های آرکام هم برخلاف شهر آرکام آنها را در طول بازی بدست خواهید آورد. گجت‌هایی که هم می‌توانند در مبارزه‌ها به کارتان بیایند و هم می‌توانند در حل معماهای خط داستانی یا معماهای مغز آب‌کن ریدلر مورد استفاده قرار بگیرند! از بَترنگ و بترنگ کنترلی گرفته تا ژل انفجاری و نارنجک‌های منجمدکننده و دیگر گجت‌ها که در جریان بازی به سیاهه‌ی قابلیت‌های خفاش اضافه می‌شوند.

یکی از گجت‌های جدیدی که به بازی اضافه شده The Remote Claw نام دارد. بتمن می‌تواند با نشانه‌روی این گجت بر روی دو چیز (دشمن یا اشیای محیط), آنها را به هم متصل کرده و به سمت یکدیگر بکشاند. The Remote Claw در مخفی‌کاری بسیار کار آمد خواهد بود. دیگر قابلیت جدید بتمن The Shock Gloves است که از نسخه‌ی وی‌یو شهر آرکام به این بازی منتقل شده. بتمن قادر است در استفاده از دستکش‌های الکتریکی خود,‌ ضربات مهلک و شوک‌آوری را به دشمنان وارد کند. این دست‌کش‌ها که به نظر می‌رسد برای مدت کوتاهی شارژ می‌مانند به درد نبرد با دشمنان قوی‌هیکل و آنهایی که با سپرهای محافظ از خود دفاع می‌کنند, می‌خورد. و همچنین می‌توان از آن برای حل معماهای محیطی هم استفاده کرد.

البته نباید فراموش کنیم که تمام این قابلیت‌ها, مهارت‌ها و مکانیک‌ها در طراحی عالی مراحل بازی هستند که جان می‌گیرند و ارزش واقعی‌شان را پیدا می‌کنند. طراحی مراحل اوج جادوی راک‌استدی بود و مهم‌ترین نگرانی طرفداران به این موضوع و استودیوی وارنر مربوط می‌شود. اینکه آیا آنها هم می‌توانند در حد و اندازه‌ی راک‌استدی مراحلی متفاوت, متنوع و جذاب طراحی کنند یا خیر؟

با اینکه فعلا بازی نمایش درست و درمانی نداشته که از کیفیت کار سازندگان در این زمینه چیزی دستگیرمان شود. اما می‌توان امیدوار بود که آنها در بدترین گزینه‌ی ممکن مراحلی در همان کیفیت قسمت‌های قبل برایمان تدارک دیده باشند. در این بین شاید بتوان با مراجعه به عنصر دیگری از گیم‌پلی ریشه‌های آرکام در مورد کیفیت طراحی آنها هم اطمینان حاصل کرد; تنوع و آزادی عمل.

شهر آرکام در زمینه‌ی تنوع ماموریت‌ها, کارها و آزادی عملی که به بازی‌کننده می‌داد, شاهکار بود و است. در هر لحظه‌ از بازی می‌توانستید از بین چندین و چند مقصد و فعالیت مختلف یکی را انتخاب کنید و جالب‌تر اینکه ممکن بود سر راه مقصد دیگری مسیرتان را تغییر می‌داد.

این‌طور که از اطلاعاتی که از بازی فاش شده نشان می‌دهد, ریشه‌های آرکام هم جا پای شهر آرکام خواهد گذاشت. اگر مبارزه و ماموریت‌های متنوعی که آن هشت قاتل و ماسک سیاه برای بتمن درست می‌کنند را کنار بگذاریم, که واقعا نمی‌توان از فکر کردن به آنها دست کشید. استودیوی وارنر فقط یک سری آنتاگونیست برای ماموریت‌های فرعی بازی تدارک دیده است. از بمب‌گذاری‌های آنارکی و تلاش بتمن برای خنثی کردن آنها گرفته تا معماهای ریدلر که از نسخه‌ی قبل به آنها ارادت داریم!, آقای پنگوئن, مد هتر, جوکر و… که تنها اسم‌شان جز دشمنان فرعی بازی آمده اما نقش مهمی را در داستان و خلق ماموریت‌های زیادی را برای بتمن بر عهده دارند.

آزادی عمل در انجام ماموریت‌ها هم به قوت خود باقی است. در بیشتر مراحل سازندگان محیط وسیعی را طراحی کرده‌اند تا هر طور که مایل هستید, پیشروی کنید. می‌توانید به طور متوالی از گرگویلی به نقطه‌ای دیگر تغییر مکان دهید و دشمنان را در سایه‌ها و زیر شنل خود ساکت کنید. و بعد با پرتاب یک نارنجک دودزا محل را برای هدفی دیگر ترک کنید, یا می‌توانید به دل دشمن بزنید و با چندضرب‌های نرم و روان بتمن, دست و پای دشمنان را شکسته تحویل‌شان دهید!

البته ناگفته نماند که بعضی اوقات این نوع دشمنان هستند که شما را مجبور به انتخاب نوع پیشروی می‌کنند. بهترین روش برای نابودی دشمنانی که به سلاح گرم مجهز هستند مخفی‌کاری است و بهتر است در نبرد با دشمنان زرهی و بزرگ به مبارزه‌ی رو در رو روی بیاورید. حالا خودتان تصور کنید که ترکیب دشمنان چه اتفاقی را رقم خواهد زد؟

مبارزه با غول‌آخرها بدون شک اوج کار راک‌استدی در طراحی و مهندسی گیم‌پلی و مکانیک‌های بازی بود. هرچند که بازی در این زمینه کمی می‌لنگید. اما خوشبختانه طبق گفته‌ی استودیوی وارنر, آنها هم در ریشه‌های آرکام توجه‌ی ویژه‌ای به این موضوع دارند و سعی می‌کنند تا درگیری با غول آخرها را یک سر و گردن بالاتر از نسخه‌های قبل ببرند. در ریشه‌های آرکام چالش اصلی این مبارزه‌ها به استفاده دقیق و درست از قابلیت‌های بتمن مربوط می‌شود. به شکلی که تمامی غول‌ها درست چندی بعد از بدست آوردن مهارت جدیدی قرار گرفته‌اند. سازندگان قصد دارند تا از این راه کاری کنند تا آن مهارت بخصوص را در مبارزه با غول‌ها به چالش کشیده و بازی‌کننده را برای مراحل جلوتر آماده کنند.

هدف اصلی گیم‌پلی این است تا از این طریق بازی‌کننده‌ها را مجبور به تمرین و انجام کارهای مختلف برای بالابردن مهارت‌ بازی کردن‌شان کند. مبارزه با غول‌آخرهای ریشه‌های آرکام همچون یک امتحان است که برای قبولی در آن باید عمق توانایی‌هایتان را حفظ باشید. این در حالی است که درجه‌ی سختی غول‌ها در طول بازی سیر صعودی خود را حفظ خواهد کرد و سازندگان این کار را از طریق اضافه کردن مهارت‌ها و قابلیت‌های بتمن به طراحی مبارزه‌ها انجام می‌دهند. برای مثال شاید در اوایل بازی تنها سرعت شما در جا خالی دادن و ضدحمله زدن‌ها مورد امتحان قرار می‌گیرد. اما در مبارزه‌های اواخر بازی مجبورید برای پیروزی از چندین مهارت و گجت‌های بتمن در زمان درست بهره ببرید. چیزی که در شهر آرکام و در نبرد با دکتر فریز شاهد آن بودیم و ریشه‌های آرکام قصد دارد چنین طراحی‌های زیبا و هیجان‌انگیزی را چندین پله پیشرفت دهد.

این در حالی است که کارگردان گیم‌پلی بازی به این نکته اشاره کرده است که مبارزه‌ها براساس شخصیت و قابلیت‌های آن دشمن طراحی شده‌اند. به طوری که از ابتدا تا پایان بازی شاهد مبارزه‌ای تکراری نخواهید بود. از مبارزه با DeathStroke که بخش مهمی از آن به درگیری رو در رو و ضدحمله زدن‌های به موقع خلاصه شده گرفته تا ددشات که مسلما باید برای نزدیک شدن به او مخفی‌کاری کنید یا کاپرهد که سرعت بالایی دارد و همچنین فایرفلای که می‌تواند پرواز کند.

این‌طور که از شواهد پیداست,‌ ریشه‌های آرکام در زمینه‌ی طراحی مراحل و درگیری با غول‌آخرها که امضای این مجموعه هم هستند, عالی است و باید از همین الان خود را برای مبارزاتی نفسگیر, سینمایی و سخت آماده کنیم‍‍!

شهری به سیاهی شب

تمام اتفاقات ریشه‌های آرکام در دنیایی می‌گذرد که دو برابر از دنیای شهر آرکام بزرگ‌تر است. در بازه‌ی زمانی بازی شهر گاتام به دو قسمت گاتام قدیمی و گاتام نو تقسیم شده. گاتام قدیمی که در آینده به شهر آرکام تبدیل می‌شود, هنوز با دیوارهای بلند از بخش‌های دیگر جدا نشده و شامل خیابان‌هایی کثیف و تاریک با ساختمان‌های کوتاه است. از سویی دیگر,  گاتام جدید قرار دارد. شهری مدرن با آسمان‌خراش‌های فراوانی که از دوردست‌ها هم قابل تشخیص هستند. جدا از اینکه گوشه گوشه‌ی شهر تحت حکومت یکی از دشمنان بتمن است و در نتیجه, این موضوع ماموریت‌‌های زیادی را برای بتمن در بر دارد, دنیای ریشه‌های آرکام برخلاف قبل از همان ابتدا به طور کامل در دسترس نخواهد بود. به شکلی که مجبور هستید برای دستیابی به نقشه‌ی منطقه‌های مختلف گاتام و ماموریت‌هایی که در آنها قرار دارند,‌ به سبک عنوانی همچون “فارکرای ۳”  دکل‌های ارتباطی هر منطقه را از بین ببرید. بدست آوردن کنترل هرکدام از دکل‌های ارتباطی خودش ماموریت‌های جدایی برایتان به همراه خواهد داشت. و استفاده از مهارت‌ها و قابلیت‌های بتمن را می‌طلبد.

بازی از موتور پایه‌ی آنریل انجین ۳ بهره می‌برد. گرافیک تکنیکی بازی زیباست و طراحی گرفته, سرد و تاریک شهر به علاوه‌ی منابع نور ضعیفی که در میان سایه‌زنی‌های اغراق شده و بلند ساختمان‌ها به چشم می‌خورند, همان حال و هوای سیاه مخصوص دنیای بتمن را پدید آورده است.

این‌طور که پیداست, داستان بتمن: ریشه‌های آرکام با دشمنان جدید و زیادی که در خود جای داده, پتانسیل بالایی برای روایت ماجراهای پیچیده‌ و جذاب با محوریت بتمن دارد. گیم‌پلی بزرگ مجموعه‌ی آرکام با آن کیفیت مبارزات و سیل تمام نشدنی ماموریت‌ها, تنوع و آزادی عمل نسبت به قبل پیشرفت‌های جزیی اما مهمی داشته و به نظر می‌رسد چیزی از شهر آرکام کم و کسر نداشته باشد. تمام این‌ها باعث می‌شود که فراموش کنیم راک‌استدی حضور ندارد. هرچند که نباید انتظارهایمان را از ساخته‌ی استودیوی برادران وارنر بالا ببریم. ریشه‌های آرکام قرار نیست انقلاب دیگری باشد. ریشه‌های آرکام می‌آید تا تجربه‌ی دیگری از دنیای بی‌نقص بتمن را ارائه کرده و حماسه‌ی او در نسل هفتم را کامل کند.

/////////////////////////////////

نویسنده: رضا حاج‌محمدی

دیدگاه
۸۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

80 Replies to “پیش‌نمایش “بتمن: ریشه‌های آرکام”; کابوس‌های شب کریسمس”

 1. psycho mantis گفت:

  این چند روزه که دارم سریه ارکام رو دوباره باری میکنم و تریلوجی رو دیدم بیشتر میشه غمم :sad:
  هیچ امیدی به بازی ندارم.حتی یه ذره.ما از خدامونه که بازی عالی بشه اما برای خودم احتمالش صفره.
  حیفه عاشق بتمن باشی و نابودیه این سری رو ببینی :sad:
  ممنون ار رضا جان بابت پیش نمایش. :((

  ۰ ۰
  1. Hotsun گفت:

   منتقدهای Gamespot قبلاً این رو بازی تست کرده بودن میگفتن پیشرفت خاصی نسبت به قبلیا نداشته ولی اگه از طرفدارانش باشین براتون همچنان جذاب خواهد بود,مثلاً خودم الان هر دوتا بتمن قبلی ها رو هنوز دارم و بعضی مواقع هم یکم بازی میکنم,پس برای من خیلی جذاب خواهد بود :wink:
   راستی این یکی قسمت از نظر داستان هم احتمالاً به قبلی ها نمیرسه و برای اینکه کم نیارن تعداد شخصیت های داخل بازی رو بیشتر کردن که جبران کنه؛به نظر من انتظارات رو کم کنید تا بیشتر بهتون حال بده ;)

   ۰ ۰
 2. Death Spank گفت:

  به شدت منتظرشم,ولی حیف که قیمتش زیاده :cry:

  ۰ ۰
 3. sadra گفت:

  یکی از عنوان های مورد انتظارم همینه :D
  ممنون آقا رضا زحمت کشیدی.

  ۰ ۰
 4. Dead Walker گفت:

  تعدد دشمن در بازی به شخصیت پردازیشون ضربه جدی میزنه.
  میشن یه مشت شخصیت های خوب پرداخت نشده که فقط به درد کتک خوردن میخورن.
  در آرکام سیتی هر بخش از بازی مختص یک شخصیت بود که به خوبی هم پرداخته و شخصیت پردازی شده و حواس گیمر رو از روی دشمنم و هدفش پرت نمیکرد (چیزی که فکر میکنم در آرکام اریجینز خیلی اتفاق بیافته) . شخصیت پردازی افرادی مثل جوکر-ریدلر-پنگوئن-راس الغول-هوگو استرینج کاملا ملموس و قابل باور بود اما فکر نکنم شخصیت های رئالیستی آرکام سیتی در بازی ببینیم.
  وضعیت بازی به شدت من یاد قسمت سوم TDK تریولوژی نولان میندازه , بعد از موفقیت شوالیه تاریکی همه انتظار داشتن Rises از قسمت قبل هم جلو بزنه ولی نهایتش تونست در حد نسخه اول ظاهر بشه. به نظرم انتظار فظایی از بازی نداشته باشید بهتره.
  ممنون بابت پیش نمایش

  ۰ ۰
  1. ARAGORN گفت:

   به شدت عاشق شدم.الان در حد مرگ دلم برا آرکام سیتی تنگ شده…! :((

   ۰ ۰
 5. ho3in گفت:

  ترول بتمن نبینما!
  به شدت متتظریم، مطمئنم ک خاطرات آرکام رو تکرار میکنه

  ______________________________________________C. Y. B. E. R. P. U. N. K
  ۲۰. ۷۷.

  ۱ ۱
  1. psycho mantis گفت:

   برادر من ترول نمیکنم!! بنده خودم حاضرم واسه بتمن خود کشی کنم!!!!
   تمام کامیک های بتمن رو دارم!!! عشق منه این بتمن :* :X
   فقط کاشکی از کمیک هاش هم تو بازی استفاده میکردن :X بعد از د کیلینگ جوک بهترین کمیک بتمن :X

   ۰ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   من هم از همین تریبون استفاده میکنم و میگم ترول ممنوع.
   البته TDK Rises از Batman Begins بهتر بود.
   کلا ادم هر کجا که بتمن رو می بینه لذت می بره.

   ۰ ۰
  3. Dead Walker گفت:

   بهتر بود ولی پا به پای هایپ هاش پیش نرفت

   ۰ ۰
 6. psycho mantis گفت:

  رضا جان اگه ناراحت نمیشی میخواستم یکی دوتا اشکال از پیشنمایش بگیرم که در مورد شخصیت ماسک سیاه و ددشات میباشد.
  بازم معذرت میخوام بابتش.
  اگه اشتباه نکنم در این نسخه ماسک سایونیس به صورتش بر اثر یه اتفاق چسبیده و دیگه نمیتونه درش بیاره.برای همین فکر کنم نمیتونه هم رومنسایونیس باشه و هم ماسک سیاه و فقط یکی شونه میتونه باشه.
  دد شات هم به احتمال زیاد و با توجه به کمیک ها اسلحه ی اصلیش همان مسلسلی خواهد د بود که روی دستش نصب شده.نه یک اسنایپر.
  باز هم تشکر میکنم بابت پیش نمایش کامل رضا خان ;)

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   در مورد ماسک سیاه من توی اون توضیح بیشتر قصدم توضیح گذشته‌ی ماسک سیاه بوده… بعد هم اینکه هنوز معلوم نیست.. شاید توی بازی به موضوع چسبیدن ماسک به صورتش بپردازن…

   در مورد ددشات هم شما درست میگی.. توی کمیک‌ها اسحله‌ی اصلیش مسسله… اما من اینو با توجه به چیزهایی که در نمایش‌های بازی دیدم گفتم… چون ممکنه سازند‌ه‌ها تغییراتی رو تو کاراکترها و قابلیت‌هاشون بدن… ددشات در مجموعه‌ی بازی‌های آرکام با اسنایپرش معروفه … درست همون‌طور که شکل و قیافه‌ و جنسیت کاپرهد رو کمی تغییر دادن…

   ۱ ۰
  2. psycho mantis گفت:

   بله کاملا درسته.
   من با توجه به اینکه گفتین بازی رو بر اساس کمیک ها ساختن گفتم.
   در مورد رومن هم شاید همینطور بشه که گفتین.
   هرچی هست باید بازی بیاد ببینیم چه میکنه.

   ۰ ۰
 7. Gish2012 گفت:

  من برعکس بسیاری امید زیادی به این بازی دارم. همه چی تا اینجا عالی بوده. فقط یه نکته که خوشم نیومد معلوم شدن چهره واقعی DeathStroke بود. یکی از دلایل محبوبیت آنتاگونیست های کمیک‌های بتمن و همچنین خود بتمن این بود که تقریبا چهره هیچکدوم مشخص نیست.
  در کل امید من به این بازی خیلی زیاده و حتی میتونه پدیده سال بشه.
  تشکر از رضای عزیز

  ۰ ۰
 8. bioevil گفت:

  امیئوارم با ساخت این بازی حداقل به خاطراتمون با بتمن گند زده نشه :cry:

  ۰ ۰
 9. nexusONE گفت:

  اوایل اصلا امید نداشتم بهش اما با نمایش ها و اطلاعتی که ازش اومد امیدوارتر شدم با این وجود خیلی بعید مثل ۲تا بتمن راک استیدی بشن

  ۰ ۰
 10. ****Ice Boy**** گفت:

  ممنون اقا رضا خیلی پیش نمایش خوبی بود =D
  اینقدر خوب بود که اشتیاق منو برای تجربه کردن این عنوان زیاد کرد !! :X
  خودم به شخصه امید زیادی به این بازی دارم با توجه به چیزایی که شما در پیش نمایش گفتی نباید نگران بود که این عنوان باعث خرابی نام بتمن بشه مگر اینکه خلافش ثابت بشه .

  ۰ ۰
 11. Meraj Fathi گفت:

  به قدری این ارکام سیتی شاهکار بود که از هم موقعی که اخبار این بازی میاد یک سر سوزن توجهم رو جلب نکرد چون بتمن بهتر از ارکام سیتی دیگه چی میخوان بسازن.

  ۰ ۰
 12. I AM ALONE گفت:

  تشکر فراوان
  شخصیت پردازی بین مطمئنا هیچ وقت به اندازه شوالیه تاریکی بر می خیزد خوب نخواهد شد…
  اما امیدوارم شخصیت ماسک سیاه که تا الان نسبت بهش کم لطفی شده بیشتر پرداخته بشه.
  Death Stroke هم به احتمال زیاد جزو مهم ترین شخصیت های بازی خواهد بود.حتی مهم تر از ماسک سیاه…
  از گیم پلی بازی انتظار انقلاب ندارم.ولی باید اندک ضعف های نسخه قبل رو رفع کرده باشه…

  ۰ ۰
 13. MOHSEN f گفت:

  راستش اصلا نمیتونم پیش بینی کنم که بازی چجوری میشه!
  فقط امیدوارم یه بازی خوب و همچنین یه ادامه ابرومندانه باشه.

  ۰ ۰
 14. Kestrel Kent گفت:

  با تشکر از رضا جان :X البته فایر فلای معنی سنجاقک میده :D

  ۰ ۰
  1. william wallace گفت:

   تو انگلیسی که همون کرم شبتاب معنی میده ;)

   ۰ ۰
  2. I AM ALONE گفت:

   سنجاقک میشه Dragonfly

   ۰ ۰
  3. fahrenheit گفت:

   اون dragon fly هستش…..

   ۰ ۰
 15. Saberwolf گفت:

  ایندفعه از این ها ///////////////////////////////// هم داره :D :P
  —–
  خسته نباشید . فعلا یه مرور کلی زدم پیش نمایش رو. بسیار مناسب نوشته شده.
  در مورد خود بازی هم یعنی میتونه من رو مثل شهر آرکام شگفت زده بکنه؟ یعنی میتونه حداقل در همون حد لذت بخش باشه برام؟! :-?

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   تعداد درخواست‌ها بالا بود!
   ——

   ۰ ۰
 16. Amir.M گفت:

  مهم ترین بازیی هست که من امسال منتظرشم هرچی می خواد باشه فقط کافیه همون گیم پلی لذت بخش قبلو داشته باشه.بر خلاف بقیه من از تعداد زیاد دشمنای بتمن استقبال می کنم این اتفاق باعث می شه نزدیکی بازی رو با کمیک هاش حس کرد :X
  ممنون از پیش نمایش شما ،جمع بندی بی نظیری بود :arrow:

  ۰ ۰
 17. MilAd.gH گفت:

  تشکر رضا جان.
  من از همون اولش یه بازی امیدوار بورم.حالا ه پیش نمایش رو خوندم امیدوارتر شدم. ;;)
  برا من یکی از لذت بخش ترین قسمت های بازی همون حل کردن معماهای ردلر بود.یعنی میمردم واسشون. :X :D
  سیستم مبارزات بتمن هم که دیگه همیشه فوق‌العاده بود.بی شک بهتر هم میشه در این نسخه. :X
  بازم تشکر. :)

  ۰ ۰
  1. Amir.M گفت:

   برای من اون تیکه هایی رو که ریدلر حرص می خورد می گفت تقلب کردی به انداز کل بازی می ارزید :D

   ۰ ۰
  2. MilAd.gH گفت:

   آره.اون لحظه از بازی خیلی لذت بخش بود. :D

   ۰ ۰
 18. Led Zeppelin گفت:

  بهترین بازیه ساله,حداقل برایه من! دوستانی که به بازی امید ندارن این مقاله ی اقا رضا رو حتما بخونن,بسیار خوب نوشتن ایشون!,خیلی ممنون از شما
  به نظره من یکی دیکر از نکاته مثبته بازی نسبت به شماره قبل بخشه جند نفرست…
  به امید لیکه هرجه زودتره بازی…

  ۰ ۰
 19. ممنون بابت نوشته ی خوبت DeadShot خیلی کارش درسته

  ۰ ۰
 20. fahrenheit گفت:

  خوب. بد. زشت

  ۰ ۰
 21. Lennox گفت:

  اصلاً جوکر بدون صدا پیشگی Mark Hamill اذیتم میکنه ، واقعاً حیفه که صدا پیشه دیگه ای رو جاش بذارن.
  یک نقد هم در مورد متن دارم ، درسته که Rocksteady تونست در کمال کم تجربگی تیمارستان آرخام رو بسازه ولی به نظر من دلیل اصلی معروف شدن این شرکت در خود اثر بود ، Arkham Asylum بهترین بازیه که از روی شخصیت های کمیک ساخته میشه و قبل از اون هیچ شرکتی نتونسته بود چنین دست آوردی بزرگی داشته باشه.

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   خود شما داری میگی تیمارستان آرکام بهترین بازی‌ای بود که از روی شخصیت‌های کمیک “ساخته” شد. خوب کی این بازی خوب رو ساخت؟ راک‌استدی.
   این سازنده‌ها هستن که اون اثر رو مهم می‌کنن… برای مثال اسپایدرمن اگه به اندازه‌ی بتمن معروف و محبوب نباشه کمتر نیست… اما هیچوقت از اسپایدرمن در صنعت بازی به خوبی یاد نمیکنن… چون سازنده‌هایی که بازی‌هاشو ساختن هیچوقت نتونسته بودن حقیقت اسپایدرمن رو در یک بازی ویدیویی به مخاطب عرضه کنند… کاری که راک‌استدی با بتمن کرد… پس این استعداد و هنر راک‌استدی بود که المان‌های بتمن که روی کاغذ به تحریر در اومده بودن رو به بهترین شکل ممکن به زبان “بازی” ترجمه کرد…

   ۰ ۰
  2. Lennox گفت:

   آقا رضا منظورم کوچک کردن این شرکت نیست ، من هم این شرکت رو خیلی دوست دارم. منظور من اینه که Rocksteady به خاطر این که یک بازی عالی به عنوان کار دومش تحویل داده معروف نشده (البته که این موضوع ارزش بالایی داره) ، بلکه به خاطر این معروف شد که کاری رو کرد که کسه دیگه ای نتونسته انجام بده.
   کلاً یک اختلاف نظر کوچیک در مورد نحوه معروفیت این شرکت با شما دارم.

   ۰ ۰
  3. Survivor گفت:

   خب… من هم همینو میگم… کاری رو کرد که کس دیگه‌ای نکرده بود…

   ۰ ۰
  4. Milad RFM گفت:

   البته گمون نکنم اسپایدر من به اندازه ی بتمن محبوب باشه.یعنی به نظر من بتمن محبوب ترین کمیک است(حتی دشمن های بتمن هم معروف و محبوب هستن).تازه فیلم اخر اسپایدر من هم که در حد این کمیک بزرگ نبود.

   ۰ ۰
  5. Lennox گفت:

   نه اتفاقاً توی شخصیتهای کمیک اسپایدر من خیلی معروف و محبوبه و همینطور Thor یا حتی Wolverine و فکر میکنم معروفترین و شناخته شده ترین شخصیت کمیک سوپر من باشه. فقط مشکلی که وجود داره خیلی از این شخصیت ها قدرت های فرا بشری دارن و موقع ساخت فیلم یا بازی این موضوع مشکل ایجاد میکنه و به جنبه هنری کار آسیب میزنه ولی در کل بتمن معروفترین شخصیت کمیک نیست و رقبای قوی ای داره.

   ۰ ۰
  6. Milad RFM گفت:

   منظورم اینه که بازیها و فیلمهای بقیه کمیک ها به اندازه بتمن خوب نیستند.مثلا همین فیلمهای Thor و X-Men در حد بتمن نیستند.و الا در بخش کمیک همشون معروفن.
   خلق کمیک بتمن هم به ۱۹۳۹ برمیگرده.

   ۰ ۰
  7. Dead Walker گفت:

   دقیقا , اسپایدرمن بیشتر از بتمن نباشه کمتر هم نیست. بعضیا فکر میکنن اسپایدرمن مخصوص کودکانه در حالی که بتمن کمیک های بچگانه بیشتری داشته. ظاهر بتمن خفن تره ولی در کل عمق شخصیتی پیتر پارکر بیشتره (فیلم اسپایدرمن ۲ هم که به گفته منتقدین همچنان بهترین فیلم ساخته شده از روی یه شخصیت کمیکه )

   ۰ ۰
  8. I AM ALONE گفت:

   هنوز هم به غیر از خود راک استدی استدیوی دیگه ای نتونسته این کارو انجام بده…

   ۰ ۰
  9. Dead Walker گفت:

   غیر از اون صدا پیشه بتمن هم دیگه کوین کانروی نیست. یکی از بزرگترین گویندگان مورد علاقم بود , مثل اینکه داره بازنشسته میشه

   ۰ ۰
  10. Lennox گفت:

   آره اونم رو عوض کردن ، البته این رو بگم که این موضوع ربطی به بازنشستگی این دو نفر نداره چون هر دوشون دارن همچنان صدا پیشگی که این دو کاراکتر رو انجام میدن ، من از کوین دو تا انیمیشن ماله امسال رو دیدم که خودش جای بتمن صحبت کرده. این احتمال رو میدم که وارنر خواسته از دو تا صدا پیشه جدید استفاده کنه که یک حس تغییر در گیمر نسبت به آرخام سیتی و اسایلم ایجاد بشه ، شاید!!!

   ۰ ۰
  11. Dead Walker گفت:

   نه فکر کنم داره باز نشسته میشه. در انیمیشن justice league : war و batman : assault on arkham هم حظور نداره . احتمالا در batman and son هم نیست. داره کناره گیری میکنه از گویندگی بتمن

   ۰ ۰
 22. hessam گفت:

  بسیار عالی رضا جان
  اگه حتی عین شهر آرکام هم باشه ما راضییم !

  ۰ ۰
 23. ممنون از رضای عزیز – نه بدبین هستم و نه خوش بین . تا عرضه ی بازی صبر میکنم . نسخه ی کامپیوتری ش با دو هفته تاخیر عرضه میشه :-x

  ۰ ۰
  1. MilAd.gH گفت:

   نسخه دیجیتالیش سر موقعش عرضه میشه.سر و کار ما هم با دیجیتالی هست :D

   ۰ ۰
 24. fahrenheit گفت:

  با یاد و خاطره ی بهترین جوکر تاریخ……..
  هث لجر…

  ۰ ۰
  1. psycho mantis گفت:

   به نظرم اول جوکر د کیلینگ جوک و بعدش جوکر د دارک نایت.

   ۰ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   ?the killing joke نشنیدم.
   بازیه یا فیلمه؟

   ۰ ۰
 25. Very Big Daddy گفت:

  کم کم دارم امیدم به این بازی رو به دست میارم…
  تشکر از آقای رضا عزیز

  ۰ ۰
 26. general amin گفت:

  ممنون بابت پیش نمایشتان …
  والا چه عرض کنم . فعلا فقط امیدوارم بازی و مبارزات به مراتب سخت تر از عناوین قبلی باشد . اگر بخواهد مثل قبل راحت باشد مرا با این بازی سر و کاری نخواهد بود …

  ۰ ۰
 27. adel_97 گفت:

  ممنون از رضا جان. بازی قطعاً در رده ی بازی های خوب امسال قرار می گیره ولی بدون شک شاهکار نیست.

  ۰ ۰
 28. bijan joker گفت:

  باز هم یک پیش‌نمایش دلچسب با چاشنی‌ها و ادویه‌های ویژه و دست نیافتنی رضای عزیز (اینبار در ظرفی اندازه‌تر و مناسب‌!) ، واقعا متن عالی‌ای بود و معرفی دشمنان بسیار مفید بود، اما خب این بازی ژوکر قدرتمندی نداره! و صد البته من هم تنها در رابطه با داستان این عنوان حس امید دارم! به دلیل اینکه رفقای عزیز درخواست فرمودند از توضیح بیشتر در رابطه با حس شخصیم در مورد این عنوان پرهیز می‌کنم و امیدوارم که موفقیت بالایی کسب کنه…
  باز هم ممنون رضا جان…

  ___________________
  ( BEYOND: Two Souls )

  ۰ ۰
 29. DeadSpace گفت:

  ای جان فقط بتمن :X :X

  ۰ ۰
 30. Dracula گفت:

  Arkham City توی قالب و رنگ جدید. واعقا Rocksteady حق داشت ولش کرد. هنوز راجع بهش دو دلم. همه انیمیشنا کپی AC. تو هیچ دمویی فن جدیدی ندیدم. مکانیکا تغیرات زیادی نکردن و احساس میکنم اون چیزی نیست که باید باشه. AC غوغا کرد ولی این… باس تیتر میزدید درشت: Btman Arkham origins !!!خودکشی یک فرانچایز

  ۰ ۰
 31. BATMAN LOVE گفت:

  عالیه شک نکنید
  در مورود سه گانه نولان هم باید بگم هر نسخه بتمن نولان با وجود دیگری کامل میشه یعنی سه گانه بی نقص

  ۰ ۰
 32. Dracula گفت:

  دلت خوشه ها. ینی TDK rises از TDK کاملتر بود؟؟؟

  ۰ ۰
 33. BATMAN LOVE گفت:

  نه دلم خوش نیست
  بله از جهاتی کاملتر بود؟ مبارزات و صحنه های اکشن، ضمن اینکه تو هیچ بتمنی مبارزه ای به زیبایی rises تا به حال نبوده!
  من سه بتمن نولان رو با هم دوست دارم

  ۰ ۰
  1. Dracula گفت:

   این نظر جنابه. ولی من ۲تا Batman بیشتر حال نمیکنم، The dark knight و Arkham city

   ۰ ۰
  2. Milad RFM گفت:

   خطاب به کامنت پایینی:BATMAN LOVE@
   قبل از اینکه داستان رو لو بدید باید بنویسید: اسپویل
   شاید کسی فیلم رو ندیده.

   ۰ ۰
  3. BATMAN LOVE گفت:

   این هم نظر شخصی شماست

   ۰ ۰
  4. Dead Walker گفت:

   من واقعا عاشق بتمن نولانم , ولی اکشن TDKR اونقدرام قوی نبود. مخصوصا مبارزه بتمن و بین توی فاضلاب که اونطور که انتظار داشتم صحنه به یاد موندنی نشد. تنها نکته مهمش شکسته شدن کمر بتمن بود (که از کمیک knightfall اقتباس شده)

   ۰ ۰
 34. BATMAN LOVE گفت:

  پایان هیچ بتمنی هم به زیبایی dark knight نبوده اون صحنه فرار بتمن با موتور از سکانسهای به یادماندنی تاریخ سینماست و همچنین بازی شاهکار لجر صحنه ای که جوکر به بتمن میگه من رو بزن بیننده میتونه جنون رو تو چهرش ببینه! خصوصا در تریلر (این صحنه تو نسخه تریلر با نسخه اصلی فرق میکنه)
  و در مورد آغاز بتمن هم صحنه هایی بود که مختص به خودشه
  نتیجه اینکه من سه بتمن نولان رو با هم دوست دارم
  بتمن های برتون هم دوست دارم خصوصا اولی

  ۰ ۰
 35. ابراهیم گفت:

  فک نکنم پاشو از arkham city فراتر بذاره در واقع یه پیش زمینس برای نسخه بعدی که rocksteady روش کار میکنه

  ۰ ۰
 36. Saberwolf گفت:

  در مورد تغییر صداپیشه های بتمن و ژوکر (جوکر) در این بازی باید بگم , که کوین کانوی عزیز و مارک همیل عزیز جفتشون مشغول کار روی پروژه ای دیگه ای هستن. چون بعد از اینکه خبر اومد صداپیشه بتمن عوض شده, کوین توی توییتی (شایدم مصاحبه بود :-/ ) گفته بود داره روی یه پروژه بتمن کار میکنه! همه ما خوشحال شدیم که ایول کوین برگشته. ولی فرداش صداپیش های جدید تایید شدن. خوب پس این نشون دهنده بازی دیگری هست که این ۲ عزیز در حال کار بر روش هستن. که احتمال خیلی زیاد پروژه بعدی راکستدی هست!

  ۰ ۰
  1. Lennox گفت:

   فکر نکنم که پروژه دیگه ای از بتمن فعلاً در دست ساخت باشه یا حتی اگر هم اینطور باشه ، اونقدر تداخل زمانی برای یک صدا پیشه نداره که نتونه توی هر دوی بازیها کار صدا پیشگی رو انجام بده. تازه اگر هم نسخه دیگه ای در دست باشه فکر نکنم زودتر از ۲۰۱۷ منتشر بشه.

   ۰ ۰
  2. Saberwolf گفت:

   پس حتما کوین کانوی مرض داشته اومده چنین حرفی زده؟! :-/ :-? /:)

   ۰ ۰
  3. Lennox گفت:

   شما فکر کن که بتمن جدید تازه داره میاد ، اون وقت اگر Rocksteady حتی بخواد هم که یک بتمن دیگه منتشر کنه حداقل ۳ سال صبر میکنه ، حالا این آرخام اوریجین ، حداقل از دو سال پیش روش کار میکردن دیگه ، پس منطقیه ۵ ، ۶ سال روی یک بتمن کار کنن ، حتی اگر هم اینطور باشه مگه یک صداپیشه چقدر در پروژه تولید درگیره که نتونه یک جای دیگه صداپیشگی کنه !!

   ۰ ۰
  4. Saberwolf گفت:

   خوب پس نتیجه میگیریم وارنر مرض داشته که این ۲عزیز رو عوش کرده؟! :D :-?

   ۰ ۰
  5. adel_97 گفت:

   چه ربطی داره؟ فوقش خیلی دیر بده ۲۰۱۵ میده! ۲۰۰۹ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۵!

   ۰ ۰
  6. Lennox گفت:

   کال آف که نیست ، بعدشم باید صبر کنه بازخوردها و فروش این نسخه رو ببینه ، شاید اصلاً استقبال مناسبی نشد و مطلب دیگه اینکه برای یک بتمن دیگه باید تغییراتی اساسی بده ، همینطوری نمیتونه یک شماره دیگه بسازه.

   ۰ ۰
 37. capitan گفت:

  امیدوارم مثل نسخه های قبلی عالی باشه.

  ۰ ۰
 38. BATMAN LOVE گفت:

  من از خیلی وقته پیش به بتمن نسل بعدی فکر میکنم بتمن با گرافیک نسل بعد چی میشه!
  زیاد مهم نیست کی منتشر کنن فقط عالی باشه و بی نقص

  ۰ ۰
 39. Dark Light گفت:

  با توجه به موفقیت های نسخه های قبلی امیدواریم نا امیدمون نکنه
  بتمن تنها سوپر هیرویی که بازیهاش تو نسل هفتم خوب از آّب در اومدن

  ۰ ۰
 40. mendez گفت:

  arkhan origin با توجه به اهمیت این بازی برای وارن و همچنین با توجه به اینکه داشت تا مرز گوتی شدن پیش می رفت مسلما یکی از بهترین بازی ها می شود استادیوی سازنده با توجه به تریلر ها به نطر می اید پیشرفت های جدید و شهری بزرگ تر از قبل و … که عدم وجودش در نسخه قبل احساس می شد را افزودند
  و من فقط امیدوارم ۱. قسمت رایدر با سئوالاتش ۲. catwoman با امکان تغییر لباس و … ۳. شخصیت بردازی خوب و طولانی تر برای جوکر با توجه به اینکه اولین ملاقات جوکر با بتمن است و گرافیک عالی رو شاهد باشیم . چون محتوای دانلودی تاخیر نخورده پس برای ما ایرانیها سر موقع بازی برای pc منتشر میشه :-D

  ۰ ۰
 41. Sirius گفت:

  خسته نباشی پیش نمایش خیلی خوبی بود.

  ۰ ۰
 42. sheamus گفت:

  عالی بود رضا جان الحق که بهترین نقد نویس سایت هستی… ;)

  ۰ ۰
 43. SIA2B6 گفت:

  شدیدا منتظرشم……
  افسانه ی ما فقط بتمنه…… هر چی ک میخاد باشه!!!! :-P

  ۰ ۰