پیش‌نمایش فصل چهارم سریال “مردگان متحرک”; بقا علیه ناشناخته‌ها

توسط رضا حاج‌محمدی در ۱۸ مهر ۱۳۹۲ , ۱۳:۳۴

در یک روز سرد,‌ سیاه و تاریک کلانتر شهر کوچکی بعد از خوابی طولانی در بیمارستان چشم باز کرد و وحشت‌زده قدم در دنیایی تازه گذاشت; دنیایی که یکی از جذاب‌ترین کمیک‌بوک‌ها و بعد از آن به ذعم من بهترین اثر سینمایی در حوزه‌ی آخرالزمان را به همراه آورد.

اینگونه شد که سریال “مردگان متحرک” (The Walking Dead) سفر دور و دراز و بی‌انتهای گروهی از بازماندگانِ دنیایی که انسان‌هایش مدام پوست می‌انداختند را آغاز کرد. مردگان متحرک بعد از شروعی طوفانی در فصل اول مورد استقبال هوادارن کمیک و منتقدان قرار گرفت و این باعث شد تا دستندرکاران ساخت به سرعت فصل‌های بعدی را هم در دستور کار قرار دهند. شخصیت‌پردازی بی‌وقفه و پرجزییات, دلهره‌ی ناشی از تهدید زامبی‌ها و جهانی متفاوت و روایت  پر فراز و نشیب سفر بازماندگان, درام حزن‌انگیز و تنش میخکوب‌کننده‌ای را ترتیب داده بود. قصه‌ای که دل کندن از سرگذشت غریب انسان‌هایش را غیرممکن می‌ساخت.

خوشبختانه بعد از پخش سه فصل سریال توانستیم تا آنجا که امکان داشت تک تک قسمت‌های سریال را در سایت دنیای بازی مورد بررسی و نقد قرار دهیم و نقاط قوت و ضعف آن را تحلیل کنیم. پس دیگر بیش‌تر از این مقدمه را با حرف‌های تکراری ادامه نمی‌دهم.

اگر از طرفداران پر و پا قرص مردگان متحرک باشید, حتما می‌دانید که تا چندی دیگر فصل چهارم سریال که به شدت هم بعد از آتش‌بازی‌های فصل سوم مورد انتظار است, پخش می‌شود. بنابراین در مقاله‌ی پیش‌رو قصد داریم نگاهی به اطلاعاتی که از فصل چهارم داریم, انداخته و شما را آماده به دیدار کلانتر خسته و آخرالزمان بفرستیم.

قسمت نهایی فصل سوم مثل قبل با شوکی وحشتناک به پایان رسید. فرماندار که در طول خط داستانی آرام آرام در موقعیت‌های مختلف چهره‌ی تاریک پشت صورت دوست‌داشتنی‌اش را نمایان می‌کرد, روی دوستان خودش آتش گشود و جنون‌اش را به غایت رساند و تمام پل‌های بازگشت را هم خراب کرد. از سویی دیگر ریک با پشتکار, تلاش و زیرکی توانست از نبردی نابرابر پیروز بیرون آید و زندانی که برای بدست آوردن آن سختی‌های بسیاری کشیده بود را با چنگ و دندان نگاه دارد. زندانی که در چنین دنیای بی‌رحمی از هر خانه‌ای امن‌تر است. فرماندار در غبار جاده ناپدید شد و ریک هم بازماندگان وودبری را به زندان منتقل کرد تا جامعه‌ی دیگری پشت فنس‌های زندان شکل بگیرد. و اما نمای پایانی قسمت نهایی با برداشتی زیبا از زامبی‌های سرگردان و صلیب‌های چوبی به پایان رسید و از ادامه داشتن روزگار آخرالزمان می‌گفت. می‌گفت که قصه‌ی ریگ گرایمز و گروهش حالاحالاها ادامه دارد.

و دوباره این زندگیِ غمناک…

با اینکه اطلاعات زیادی از خط داستانی فصل چهارم به بیرون درز نکرده اما مشخص شده است که فصل جدید حدود ۵ الی ۶ ماه بعد از ماجراهای فصل سوم آغاز می‌شود. محل استقرار گروه هیچ تغییری نکرده. چه جایی بهتر از زندان برای دورماندن از گزند زامبی‌ها و البته انسان‌های حیوان صفت. همین مسئله باعث شده بود تا عده‌ای گلایه کنند که چرا باید برای فصلی دیگر اتفاقات سریال را در لوکیشنی تکراری دنبال کنند, یا اصلا مگر قصه‌ی دیگری مانده که در بستر زندان شکل بگیرد؟ جواب سازندگان به این تردید‌ها و نگرانی‌ها, صبر و اطمینان خاطر دادن است.

با تغییراتی که در وضعیت شخصیت‌ها ایجاد شده و اضافه شدن انسان‌های دیگر به زندان, خط داستانی فصل چهارم به قول نویسندگان بزرگ‌تر و جذاب‌تر از تمام فصل‌های قبل است. با اینکه تاکنون چیزی از سفر دوباره‌ی ریک و دیگر بازماندگان و آوارگی آنها در جاده‌های آخرالزمان دیده نشده و آنها به خاطر زندان دلیلی برای این کار نداشته‌اند, اما تنها با توجه به تصاویر و تریلرهای منتشر شده که حرف از سقوط احتمالی زندان می‌زنند, می‌توان حدس زد که شاید بازماندگان ما مجبور شوند تا باری دیگر قدم در دنیای بیرون بگذارند. و به دنبال هدفی دیگر زندان را ترک کنند. موضوعی که بسیاری از طرفداران به خاطر جذابیت فصل اول آرزوی تحقق آن را دارند.

اما اگر چنین تئوری‌ای را درست بدانیم; چه چیزی باعث سقوط زندان و آوارگی ساکنان آن می‌شود؟ چه نیرویی (قوی‌تر از فرماندار) قدرت این را خواهد داشت تا ریک را شکست دهد و او را به انزواع بکشاند؟

آیا اصلا آنها در مقابل این سختی‌ها قد خم می‌کنند؟ یا تجربه‌ی طولانی و دردناک آنها در طول سفری که در آخرالزمان داشته‌اند باید باری دیگر مورد امتحان قرار بگیرد؟ جواب این سوال‌ها و جواب کسانی که هیجان, دلهره, تنش و درام مردگان متحرک را جستجو می‌کنند یک کلمه است; تهدید.

تهدید جدید قهرمانان ما چیست؟ و آنها چگونه در مقابل آن خواهند ایستاد؟ بدون شک تمامی شما بعد از پایان فصل اول سریال آنقدرها به نیروی منفی فصل دوم فکر نمی‌کردید. زیرا زامبی‌ها در ظاهر برای نابودی بازماندگان ما کافی بودند. اما فصل دوم به آرامی و با شخصیت‌پردازی فوق‌العاده‌ی خود در طول ۱۳ قسمت “شین”, دوست و همکار قدیمی ریک را در مقابل او قرار داد.

نیروی شر چشم‌های شین را کور و گوش‌هایش را کر کرده بود. او فکر می‌کرد چون آخرالزمان شده باید ما هم هرج و مرج و بی‌رحمی را در دستور کار قرار دهیم. این تفکر زشت, حسادت و احساس‌اش نسبت به “لوری”, کاری کردند تا او جایی جز جهنم نسیب‌اش نشود.

زامبی‌ها ریک و گروه‌اش را آواره‌ی جاده‌ها کردند و آنها در فصل سوم زندان را با هزار دردسر به دست آوردند. اما اینجا بود که فرماندار قد علم کرد. فرماندار بسیار قوی‌تر, فریب‌کارتر و وحشی‌تر از شین بود. به طوری که ترس و تردید را به جان ریک انداخت. اما بعد از ایستادگی ریک, همه از خود می‌پرسیدیم که در فصل بعد چه تهدیدی سد راه ریک می‌شود؟ تهدیدی که می‌بایست از قبلی سخت‌تر و قوی‌تر می‌بود.

تاکنون مهم‌ترین مسئله‌ای که ذهن طرفداران را به خود مشغول کرده به همین تهدید جدید و ماهیت آن بازمی‌گردد. با اینکه سازندگان به طور دقیق و صریح به آن اشاره نکرده‌اند, اما با سرنخ‌هایی که از تریلرهای منتشر شده بدست آورده‌ایم, می‌توانیم به چند گزینه‌ی احتمالی اشاره کنیم. اما قبل اینکه برویم سراغ تهدید جدید, بگذارید تهدید‌های قبلی و حضور آنها در فصل چهارم را هم فراموش نکنیم.

زامبی‌ها که نماد ترس و منبع اصلی فوران روح شخصیت‌های قصه هستند در فصل سوم آن‌طور که باید و شاید ظاهر نشدند. و یکی از ضعف‌های سریال به کاهش ترس ناشی از آنها مربوط می‌شد. سازندگان قول داده‌اند که زامبی‌ها در فصل چهارم به ترسناکی فصل اول و دوم خواهند بود. و همچنین سکانس‌های زیاد و دلهره‌آوری هم برای نمایش آنها تدارک دیده شده تا قهرمانان ما را دوباره در تنگنا قرار دهند. از طریق تریلرها هم می‌توان حدس زد که سازندگان چندان بی‌راه هم نگفته‌اند و می‌توان باز هم به زامبی‌ها امیدوار بود.

از طرفی دیگر, انسان‌ها هم به قوت خود حضور خواهند داشت. انسان‌هایی که روح‌شان در مقابل سختی‌ها و دردهای آخرالزمان شکسته است و با دلایل به ظاهر منطقی و هوشی که آنها را از زامبی‌های آرام بالاتر نگاه می‌دارد, تهدید جدی‌تری محسوب می‌شوند. پس تا اینجای کار زامبی‌های ترسناک‌تر و انسان‌های خطرناک‌تر جز تهدید‌های فصل چهارم هستند.

اما تهدید جدید چه می‌شود؟ تهدیدی که سازندگان از آن به عنوان خطرناک‌ترین تهدید تمام فصل‌های مردگان متحرک یاد می‌کنند. تاکنون به خاطر نمی‌یاورم که هیچ اثر آخرالزمانی‌ دیگری باشد که به جز موجودات جهش‌یافته و انسان‌ها نیروی شر دیگری را در مقابل قهرمان‌های خود قرار داده باشد. آیا منظور سازندگان از خطرناک‌ترین تهدید, اتفاق جدیدی است یا همان زامبی‌ها و انسان‌ها با قدرت و روایتی تازه وارد فصل چهارم می‌شوند؟

برای پاسخ به این سوال به تریلری که در نمایشگاه کمیک‌کان ۲۰۱۳ منتشر شد مراجعه می‌کنیم. در خلال تصاویری که از ماجراهای فصل چهارم به نمایش درمی‌آید, شعاری با این مضمون” خود را برای مقابله, مبارزه, فرار یا وحشت از ناشناخته‌ها آماده کنید” وجود دارد.

به احتمال فراوان و با در نظر گرفتن این شعار و اندک اطلاعاتی که فاش شده می‌‌توان گفت که تهدید جدید همین “ترس از ناشناخته‌هاست”. شاید با خود بگویید “مشخص است که تهدید جدید ناشناخته است و ما چیزی از آن نمی‌دانیم”. اما منظور من نیرویی است که در فصل چهارم به صورت مخفیانه به زندان حمله می‌کند و هیچ ردی از خودش به جای نمی‌گذارد و به همین دلیل از دید ما و قهرمانان ناشناخته است.

مقابله یا فرار از دست زامبی‌هایی که نقاط ضعف آنها را می‌دانیم, مشخص است. مبارزه با انسان‌هایی که با افکار پلیدشان در مقابل‌مان قرار می‌گیرند, واضح است. اما وقتی چیزی یا کسی به صورت ناشناخته به شما از داخل ضربه بزند و آن را از هم بپاشد,‌ باید چه کار کرد؟!

به شخصه با توجه به دیالوگ‌هایی که بین تریلر کمیک‌کان سریال شنیده می‌شوند و لحظاتی که ریک و بقیه را مات و مبهوت در حال جستجو به دنبال سرنخ نشان می‌دهند, باور دارم که “ترس از ناشناخته‌ها” یعنی تهدید جدید.

تهدید جدید هرچه است در نقش راه‌انداز شخصیت‌ها هم عمل خواهد کرد و باری دیگر کاری می‌کند تا شخصیت‌ها روح و روان خود را فاش کرده و حتی در مقابل ایده‌های یکدیگر هم قرار بگیرند. به گفته‌ی “رابرت کرکمن”, ریک در این فصل از شم کاراگاهی خود استفاده‌ی بیشتری می‌کند. این یعنی معماهایی که آن تهدید ناشناخته از خود بر جای می‌گذارد. معماهایی که به قیمت کشته شدن افراد داخل زندان تمام می‌شود. و این وظیفه‌ی ریک است که برای بدست آوردن حقیقت به کوچک‌ترین سرنخ‌ها هم چنگ بزند.

 درگیری بین افراد داخل زندان زمانی زخ می‌دهد که هیچ کس جوابی برای این حملات ندارد. ساکنان داخل زندان به دلایل نامعلومی تبدیل به زامبی می‌شوند یا می‌میرند. این موضوع تا حدی پیش می‌رود که جایی از “هرشل” می‌شنویم که می‌گوید:”ممکنه بیرون اون دیوارها امن‌تر باشه”. و کمی بعد و هنگامی که هیچ راه‌حلی وجود ندارد, موضوع ترک زندان به وسط کشیده می‌شود. اما ریکی که در راه بدست آوردن زندان تا مرز مرگ پیش رفته با این تصمیم مخالف است. همین موضوع جر و بحث‌های بسیاری را بین ریک و طرفداران به وجود می‌آورد. و حتی به نظر می‌رسد که ساکنان زندان به دو گروه موافق و مخالف هم تقسیم می‌شوند.

در این بین از حال و روز بد و افسرده‌ی شخصیت “تریسی” که در چندین صحنه‌ی تریلر به نمایش درمی‌آید, می‌توان حدس زد که تصمیم ریک سبب کشته شدن یکی از نزدیکان او شده باشد و حالا تریسی, ریک را مقصر می‌داند و از شدت ناراحتی تا درگیری فیزیکی هم پیش می‌رود.

اگر به همین شکل این تئوری و چیزهایی که در تریلرهای سریال به نمایش در می‌آید را در کنار هم قرار دهیم, متوجه می‌شویم که این تهدید ناشناخته هرچه است, کاری کرده تا در دنیایی که همبستگی قانون بقاست, ریک و گروهش در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. نمی‌توان مطمئن بود, اما آیا این تهدید می‌خواهد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد؟‍

لحظات سقوط روحی و احساسی کاراکترهای مردگان متحرک را در فصل‌های پیش به خاطر داریم. چیزی که درام مردگان متحرک در آن استاد است. تنها کافی است, فصل دوم و سوفیا را به یاد بیاورید یا رفتار ریک بعد از مرگ لوری را مرور کنید تا برای یک سری لحظات احساسی و تکان‌دهنده‌ی دیگر در فصل چهارم آماده شوید.

آنقدر جنبه‌های این تهدید جدید زیاد است و حدس‌های که در مورد خط داستانی فصل چهارم می‌توان زد پیچیده است که فقط انتظارهای‌مان را به طرز وحشتناکی از سریال بالا می‌برد. اما با این حال وقتی حرف از تهدید و نیروی شر است, نمی‌توان از فرماندار به راحتی گذشت. فرماندار با تمام کارهای سیاهی که انجام داده بود قِسِر در رفت. به همین دلیل با اینکه خبری از او در تریلرهای منتشر شده نیست, اما حضور او در فصل چهارم قطعی است. بسیاری اعتقاد دارند که منبع این حملات ناشناخته فرماندارِ زخمی و حس انتقام اوست. اما آیا این باور درست است یا فرماندار در قالب تهدیدی جدا حمله‌ی خود را صورت می‌دهد؟

این در حالی است که “دیوید موریسی” هم در مورد نقش‌اش در فصل چهارم گفته است” تمام کارهای فرماندار عواقب سختی بر روی روح او بر جای گذاشته است. او باید این بار سنگین را حمل کند. و همچنین نویسندگان پیچیدگی‌های خیلی خوبی برای شخصیت فرماندار ترتیب داده‌اند”.

در حالی که عده‌ای فرماندار را منبع این حملات ناشناخته می‌دانند, عده‌ای هم اعتقاد دارند که شاید در میان جامعه‌‌ای که ریک به راه انداخته, خیانت‌کاری هم حضور دارد. آیا این خیانت‌کار مقصود شخصی دارد؟ یا اینکه از بازماندگان ارتش فرماندار است و برای او چنین آشوبی را در زندان به راه می‌اندازد؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتم, در شناسایی تهدید جدید فصل چهارم چندین گزینه و حدس وجود دارد. به دور از مسئله‌ی حملات ناشناخته و مخفی, بسیاری با توجه به گفته‌ی سازنده‌ی جدید سریال یعنی “اسکات گیمپل” حدس می‌زنند که تهدید جدید ربطی به نیروی انسانی ندارد. “گیمپل” در توصیف تهدید فصل چهارم می‌گوید:” شما نمی‌توانید توی صورت این نیرو بزنید و با آن مذاکره کنید” با چه نیرویی نمی‌توان مبارزه کرد؟ این جمله گزینه‌های دیگری از جمله طوفان, زامبی‌شدن حیوانات, بیماری‌های واگیردار و البته کمبود مواد غذایی را هم مطرح کرده است. مسلما کمبود مواد غذایی به دلیل تعداد زیاد افراد داخل زندان یکی از مشکلات رهبری ریک خواهد بود. اما در مورد بیماری چه می‌توان گفت؟ از آنجایی که وضعیت بهداشتی محل استقرار بازماندگان بد است و تعداد انسان‌ها هم بالا رفته, این گزینه هم دور از ذهن نیست. هرچند که در تریلرها چیز خاصی در این‌باره به چشم نمی‌خورد.

در حال حاضر به طور قطع نمی‌توان گفت تهدید جدید چه خواهد بود. اما یک چیز مشخص است; تهدید جدید هرچه هست, بدترین و ترسناک‌ترین چیزی است که در مقابل آنها قرار می‌گیرد و وحدت و بقای‌شان را بیشتر از هروقت به مرز نابودی خواهد کشاند. زیرا به قول رابرت کرکمن” در مردگان متحرک همه‌چیز فقط بدتر می‌شود!”.

آخرین مردگان متحرک ما

مردگان متحرک به شدت به خاطر شخصیت‌های قوی, دوست‌داشتنی, پیچیده و متفاوت‌اش معروف است و غیر از این هم از سریالی با  چنین حجم درامی غیرممکن است. در فصل جدید هم باری دیگر باید شاهد روند شخصیت‌پردازی  آنها به سطوح بالاتر باشیم. یکی از شخصیت‌هایی که در فصل سوم خیلی دیر به داستان پیوست, “تریسی” بود. به گفته‌ی رابرت کرکمن, تریسی هیجان‌انگیزترین کاراکتر فصل چهار خواهد بود و این فرصت را خواهد داشت تا همانند کمیک به یکی از ستون‌های اصلی داستان‌سرایی سریال تبدیل شود. “چاد کولمن” در همان مدت کوتاه توانایی خود را ثابت کرد و اکنون باید استعدادش را در نقشی مهم‌تر و بزرگتری نشان دهد. کرکمن توضیحات‌اش را در مورد تریسی اینگونه تمام می‌کند:”من برای مردم هجان‌زده‌ام تا ببینند ما شخصیت او را تا کجاها پیش می‌بریم, چون این موضوع بسیار فوق‌العاده خواهد شد.”

“گلن” و “مگی” بار عشقی و عاطفی سریال در فصل قبل را برعهده داشتند. و در فصل پیش‌رو هم خیلی بیشتر به آنها نزدیک می‌شویم و بسیار بهتر با آنها همذات‌پنداری خواهیم کرد. بعد از پشت سر گذاشتن آن وضعیت و شکنجه‌های روحی, آنها در خط داستانی فصل جدید به گونه‌ای به یکدیگر عشق می‌ورزند که همچون دو روح در یک بدن شده‌اند. آیا این عشق در چنین دنیای خطرناکی دوام می‌آورد؟

بیشتر از هرکسی, طرفداران به “اندرو لینکلن” و کاراکتراش ریک گرایمز چشم دوخته‌اند. ریک در فصل چهار در مرکز دردهای ناشی از تهدید جدید و مشکلات دیگر قرار دارد. این رنج‌ها تا حدی ادامه دارد که او سعی می‌کند رهبری گروه را به خاطر خانواده‌اش هم که شده به کس دیگری بسپارد. زیرا او هم مثل همه انسانی بیش نیست. انسانی که نامهربانی‌های پایان دنیا به شدت روح و روان او را لگدمال کرده است. او به عنوان همسر لوری خود را شکست خورده می‌داند و دوست ندارد پدر بودنش هم زیر سوال برود.

سر و کله زدن با ایده‌های “کارل” و مشکلاتی که زندان را تهدید می‌کنند, مهم‌ترین چالش‌های ریک را تشکیل می‌دهند. اندرو لینکلن تهدید‌های فصل چهارم را بسیار ترسناک خوانده و آن را به دور از درگیری‌های قبلی با زامبی‌ها نام می‌برد. و همچنین می‌گوید:” در حالی که فشار ناشی از یک تهدید, گروه را در تنگنا قرار داده, تهدید دیگری با هوشمندی نویسندگان معرفی شده و به قبلی اضافه می‌شود”.

“دریل” با بازی فوق‌العاده‌ی “نورمن ریدز” از جمله کاراکترهایی بود که بدست نویسندگان سریال خلق شد و شخصیت ‌دوستداشتنی‌اش با پردازشی پیچیده‌, او را به یکی از نمادهای مردگان متحرک بدل کرد. او در فصل چهارم وظایف سنگین‌تری برعهده دارد و به نظر می‌رسد رهبری گروه‌های جستجوی مواد غذایی در بیرون از شهر به او سپرده شده. دریل زمانی که مرگ برادرش را باور کرده بود, او را پیدا کرد و کمی بعد او را به طرز ترسناک‌تری از دست داد. دریل کسی است که زیر ظاهر سخت‌اش, روحی مهربان و آرام قرار دارد و این را می‌توانید در دل‌سوزی‌هایش برای غریبه‌ها هم شاهد باشید. همین مسئله باعث شده تا او بعد از مرگ “مریل” هم کسانی را برای نگرانی داشته باشد. زیرا او تمام افراد داخل زندان را همچون برادر خود می‌بینید. و خطراتی که آنها را تهدید می‌کند برای دریل بسیار دردناک و مهم است. به همین دلیل دریل برای یافتن و نبودی تهدید‌ها, به شدت پیش قدم است . و البته در این راه کمان صلیبی‌اش را هم هیچ‌وقت از خود جدا نمی‌کند!

به گفته‌ی سازندگان علاوه‌بر اینکه روند شخصیت‌پردازی کاراکترهای قدیمی با قدرت ادامه دارد, کاراکترهای جدید از جمله میشون و تریسی هم نقش‌های مهم‌تری در پیشبرد خط داستانی بر عهده دارند. نویسندگان تعدادی شخصیت تازه نفس هم برای تکمیل شخصیت‌های اصلی و گسترش داستان به فصل چهارم اضافه کرده‌اند. پس تنها باید امیدوار بود که نویسندگان از ضعف‌هایی که در شخصیت‌هایی همچون “اندریا” بود, درس گرفته باشند و در فصل جدید فقط دهان‌مان به تحسین آنها باز شود. راستی به شدت انتظار دارم نویسندگان شخصیت “مرگان” با بازی بی‌نظیر “لنی جیمز” را هم فراموش نکرده باشند.

سریال مردگان متحرک از جمله سریال‌هایی است که در طول این سه فصل سیر تکامل خود را حفظ کرده است. اما در کنار این تکامل و پیشرفت همواره عناصری ریزی بوده‌اند که در فصل بعدی از دست می‌رفتند و این برای طرفداران, منتقدان و کسانی که دنیای آخرالزمانی سریال را با دقت زیر نظر داشتند به چشم می‌آمد.

فصل اول حس و حالی گرفته, سنگین و دلهره‌آوری داشت. و در یک کلام آخرالزمان در جای جای آن در جریان بود. این حس و حال در فصل دوم کمی کمرکنگ‌تر شد. اما جای آن را کاراکترهای جدید و قوی گرفتند. آن اتمسفر آخرالزمانی در فصل سوم از جهاتی کمرنگ‌تر شد و البته خبری هم از شخصیت‌های جدید نبود, هرچند فصل سوم در زمینه‌ی خلق تهدید, روایت داستان و پردازش شخصیت‌های قدیمی عالی بود. اما با توجه به اطلاعات و تریلرهای اندکی که از فصل چهارم منتشر شده می‌توان به شدت امید داشت که تمام عناصری که در طول این مدت ضعیف شده بودند با قدرت به جان‌مایه‌ی فصل چهارم برگردند.

از بازگشت آن اتمسفر آخرالزمانی و خلق شخصیت‌های جدید گرفته تا پردازش اصولی‌تر و پرجزییات‌تر کاراکترها و لحظات نفسگیری که مردگان متحرک به آن معروف است. در کنار این‌ها, مهم‌ترین چیزی که ذهن طرفداران را به خود معطوف کرده به تهدید جدید مربوط می‌شود. چه چیزی انتظار برهم زدن آرامش و بدتر کردن وضعیت زندان را دارد؟ حملات ناشناخته, کمبود موادغذایی, خیانت‌کاران, زامبی‌های بیشتر, طوفان,‌ بیماری‌های واگیردار, انسان‌هایی با ایدئولوژی‌های دیوانه‌وار, درگیری داخلی یا شاید هم همه‌ی اینها در کنار هم برای به زانو در آوردن مردگان متحرک ما دست به کار شوند. و در همین حین ما را هم از شدت هیجان به سکته و تحسین بیاندازند!

فصل چهارم سریال مردگان در ۱۶ قسمت تهیه شده و در دو بخش پخش می‌‌شود. ۸ قسمت ابتدایی از ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) روی آنتن شبکه‌ی amc می‌رود و بخش دوم هم برای نمایش در فوریه ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی شده است.

/////////////////////

نظر شما درباره‌ی اتفاقات و تهدید‌های که ممکن است در فصل چهارم به وقوع بپیوندد چیست؟ چه انتظاراتی از فصل جدید دارید؟ و… دیدگاه‌های خود را بیان کنید و در صورت فاش کردن داستان فصل‌های قبل , کلمه‌ی “اسپویل” را فراموش نکنید!

نویسنده: رضا حاج‌محمدی

دیدگاه
۴۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

47 Replies to “پیش‌نمایش فصل چهارم سریال “مردگان متحرک”; بقا علیه ناشناخته‌ها”

 1. این سریال رو اصلن فرصت نکردم ببینم! در بین سریال ها فعلا فقط breaking bad و the blacklist رو میبینم

  ۰ ۰
 2. Leon S.K گفت:

  این یارو لانرس گیلرد توی سریال The Wire خیلی نقش بیخود و بی جهتی داشت با اون صدای بیخودش :| امیدوارم اینجا حداقل قشنگ تر بازی کنه !
  اون زامبی دوچرخه سوار هم اتفاقا دیشب Webisode های سریال رو دیدم فهمیدم بنده خدا چرا به اون روز در اومده بود :D :sad:

  ۰ ۰
  1. Alex Mercer گفت:

   Webisode های سریال مردگان متحرک رو از کجا دان میکنی؟
   اگه میشه یکی لینکی برای دانلود Webisode های سریال مردگان متحرک برام بفرسته،مردم تو خماریش :((

   ۱ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   پ.خ شد :D

   ۰ ۰
  3. masterezi0zzz گفت:

   آواتارت تو دیافراگم چپم.

   ۱ ۰
  4. Leon S.K گفت:

   این باید بره ته قلب بشینه نه دیافراگم :D :X

   ۰ ۰
 3. Howard Mansell گفت:

  از نظر من این سریال با سناریو بشدت کش امدن مواجه میشه ! بر طبق کامیک های کریک من هیچ راهی برای درمن وجود نداره و همین طوری فرار و فرار و فرا و …… و فرار ! خب که چی؟ متاسفانه این صحنه های احساسی و زامبی شدن و ….. تا یه حدی دیگه جواب میده درست مثل سناریو ترساندن که یه بار می ترسی و دو بار می ترسی دفعه سوم دیگه می گی لول! این جا هم یه بار همزاد پنداری می کنی، دوبار هم زاد پنداری می کنی ولی اگه این چرخه بازم تکرار شه دوباره به لول می رسیم! هیچ امیدی نسبت به این سریال و بازی تل تیل ندارم !
  با تشکر فراوان از نویسنده

  ۰ ۰
 4. psycho mantis گفت:

  منتظریم!!!!!!! :D

  ۰ ۰
 5. rose گفت:

  واقعا فیلم های موضوع زامبی کاملا هیجان انگیز است.

  ۱ ۰
 6. Oddity. گفت:

  :X
  به به، چه شود این فصل :X

  ۱ ۰
 7. metallic گفت:

  به شدت منتظرشم.
  I Love You AMC.

  ۰ ۰
 8. Dead Walker گفت:

  ممنون از سطر سطر این پیش نمایش لدت بردم
  این فصل بی شک بهترین فصل سریال خواهد شد :X

  ۰ ۰
 9. دیگه واقعا امیدوارم یه سرنخی از این بیماری و راه درمانش پیدا بشود به نظرم فصل سوم بسیار بهتر از فصل دوم بود فصل دوم همانند کش لقمه ای بزرگ شده بود :roll: از رضا ی عزیز هم مچکریم که این پیش نمایش رو به موقع تقدیم ما ک ر د :mrgreen:

  ۰ ۰
 10. Tramadol گفت:

  بهترین سریال تاریخ بدون هیچ شکى :X اوج اصالت و ریشه هاى زامبى ها در این سریال رعایت شده… بازیگری هم که شاهکار (با این سریال عاشق اندرو لینکن شدم :X )

  ۰ ۰
  1. Oddity. گفت:

   با عرض احترام به صاحت مقدس مردگان متحرک و سازندگانش، بهترین سریال تاریه برکینگ بد هستش :D

   ۰ ۰
  2. MOHSEN f گفت:

   با عرض احترام به صاحت مقدس برکینگ بد و سازندگانش، بهترین سریاله تاریخ فرار از زندان هستش :D

   ۰ ۰
  3. اووووووووف داداش فرار از زندان :| :| کجاش بهترین سریال تاریخه دیدی بریکینگ بد رو ندیدی برو ببین دیدی هم اگر درک نکردی یه دور دیگه ببین بهترین سریال تاریخه به قراَن! :cry: متای ۹۹/۱۰۰ بالاترین متای تاریخ سریال ها، بالاترین نمره imdb در سریال ها ۹.۵/۱۰. فرار از زندان متای ۶۵/۱۰۰ و نمره ۸.۵ ای ام دی رو باش مقایسه نکن. :D (البته قبول دارم سریال بیشتر سلیقه ایه)

   ۱ ۰
  4. Oddity. گفت:

   فرار از زندان رو ملت به خاطر اکشنش دوست دارن :arrow:

   ۱ ۰
  5. من که کلا از سریالای اکشن خیلی خوشم نمیاد. :(

   ۰ ۰
  6. MOHSEN f گفت:

   اقا اولا تو بحث سریال خواهش می کنم بحث نمره رو وسط نیارین که با نود درصدشون مخالفم.
   اینم بگم که خیلی اهل سریال نیستم ولی دیگه خوب هاش رو میبینم و برکینگ بد هم از این قائده مثتسنا نیست .برکینگ بد فوق الاده هستش و برای من بهترین سریال بعد فرار از زندان هستش.
   خود من طرفدارتعصبی برکینگ بد هستم ولی با اختلاف کم فرار از زندان رو بیشتر دوست دارم.
   البته همونجور هم که خودت گفتی بیشتر سلیقه ای هستش.

   ۰ ۰
  7. MOHSEN f گفت:

   راستی من اصلا فرار از زندان رو به خاطر اکشنش نگاه نکردم من فقط به خاطر اینکه خیلی غیر قابل پیش بینی و هیجان انگیز بود و مهمتر از همه اینکه حتی یک قسمت هم نبود که بگی سریال رو دارن کش میدن یا اتفاقی نمیوفته عاشقش شدم :X :X
   الان شما واکینگ دد رو نگاه کن با اینکه یکی از بهترین سریال ها هستش ولی نصفش اب بندی خالصه به خصوص فصل دومش که اصلا من هر چی فکر می کنم فلسفه وجود این فصل رو درک نمی کنم.

   ۰ ۰
  8. Leon S.K گفت:

   اون متای ۹۹ فقط برای فصل پنجمه برادر :D هر فصلی متای خودش رو داره ! و باید گفت بهترین سریال تاریخ هم اکنون گیم آو ترونز هست ! اگه توی imdb نگاه کنید نمره دو سریال ۹.۱ هست اما تعداد رای های گیم آو ترونز بیشتره :D

   ۰ ۰
  9. می دونم مال فصل پنجمه. توی Imdb نمره بریکینگ بد که ۹.۵ و Top TV Series اوله. نمره GOT هم ۹.۴ هست سومه.
   http://www.imdb.com/search/title?num_votes=5000,&sort=user_rating,desc&title_type=tv_series&ref_=nb_tv_3_srs

   ۰ ۰
  10. daaanteee گفت:

   مرسی رضا جان از بابت متن زیبا
   عالی بود
   بقول دوستمون از سطر سطرش لذت بردم

   بریکینگ بد رو ندیدم و نظری راجبش نمیدم
   اما تو سریالائی که دیدم لاست و فرار از زندان و بازی تاج و تخت و همین مردگان متحرک رو از همه بیشتر دوست دارم. گیم آو ترون و واکینگ دد رو بیشتر (البته اسمالویل و آشنائی با مادر جای خود دارن)

   راجب این سریال هم جمله ای دارم که همیشه به دوستام واسه دعوت به دیدن این سریال میگم. (از اینجا به بعدش کلن اسپویله)
   فرض کنید شخصیت مریل داره ساخته میشه و فکر میکنین این بدترین و موذیترین و اعصاب خوردکن ترین شخصیت منفیه.کارگردان و نویسنده کاری با این کاراکتر میکنن که صحنه مرگش یکی از درام ترین لحظات سریال میشه (منکه خودم اشک تو چشام جمع شده بود)
   یا جائی فکر میکنین که شخصیت منفی تر از مریل نداریم ولی یه شخصیت رو میشه مثل فرماندار که تو حیوون بودن و منفی بودن مریل رو میذاره تو جیبش و از اون جیبش صدتا مثل مریل در میاره (اوجش رو میشه تو کندن انگشتای مریل با دندون دید(البته شاید دوستان بخوان جاهای دیگه سریالو مثال بزنن ولی واسه من اون صحنه دیوونه کننده بود))
   یاجای دیگه ای ریک میاد از کنار یه زامبی که پائین تنش خورده شده یه دوچرخه برمیداره سوار میشه میره و بعدش میاد تو همون لوکیشن چندصدمترو دنبال اون زامبی میگرده تا پیداش کنه (که تو همون صحنه هم مورگان میخواد زنشو بکشه که بازم اشک مارو درآوردن) و بالاسر زامبی میشینه و میگه متاسفم که این اتفاق واست افتاد و بنگ … و بعدش کارگردان میاد ۶ تا قسمت فقط راجب همون زامبیه نصفه میسازه که نشون بده قبلش چی شده بوده و چرا زامبی شده و دقیقن از اونجای سریال به بعد هر زامبی که تو سریال میبینم این فکر تو سرمه که گذشتش چی بوده و چرا زامبی شده و احساس دلسوزی و صحنه های درام و کلی چیز دیگه
   :cry: :cry: :cry:

   ۰ ۰
  11. Neil Druckmann گفت:

   :)) =))..فرار از زندان رو مردم بخاطر اکشنش دوست دارن :)) :)) …یکی از خنده دارترین و مضحک ترین کامنتهایی که دیدم…نابغه جان..فرار از زندان رو مردم به خاطر شخصیت پردازی فوق العاده ی کاراکتراش دوس دارن…تمام کسانی که دیدن عاشق تمام شخصیتهای سریال شدن…از جان اوروزی بگیر تا بلیک و فرانکلین و… .تغییر الکس ماهون رو دیدی؟تغییر کردن جان اوروزی رو دیدی؟،تغییر کردن بلیک رو دیدی که چطوری از یک مامور مزدور و رشوه گیر تبدیل شد به کسی که حاضر شد جونشو برای رفیقاش بده؟..کارگردانی فوق العاده شو دیدی؟صحنه ای که تی بگ اون پولا رو دزدید چقدر فوق العاده بود،سکانکس دعوای مایکل و برادرش،سکانسی که مایکل سوکر رو نجات داد و در فصل سوم سوکر حاضر شد بخاطر مایکل زنده زنده دفن بشه ولی دوستش رو لو نده…فرار از زندان فرسنگها از برکینگ بد بهتره و هیچ شکی هم درش نیست..دلیل نمیشه چون برکینگ بد امتیازش هست ۹۵ و فرار از زندان ۸۵ اون بهتره..برکینگ بد ۲قسمت طوفانی داره ولی ۱۰قسمت کسل کننده و منتقدپسند!میدونی منظورم از منتقد پسند چیه؟؟اینکه مثلا بگیرن ۴۰دقیقه دوتا برادر کچل رو نشون بده که عین مجسمن و واقعا حالت از اون قسمتها بهم بخوره ولی بعدا یه ربطی با داستان اصلی پیدا کنن…کدوم یکی از شخصیت های برکینگ بد بجز دو شخصیت اولش تودل برو هستن و باهاشون ارتباط برقرار میکنی؟..ولی فرار از زندان باهات کاری میکنه که همون هیوایر(روانیه)تا آخر تو ذهنت میمونه…برکینگ بد رو به هیچ عنوان(غیرممکنه)نمیشه بیشتر از یکبار دید ولی من خودم هرسال تابستون فرار از زندان رو یکبار از اول تا آخر میبینم چون دنیای فرار از زندان تو رو داخلش غرق میکنه…تو فرار از زندان بارها بارها شکه میشی از کارگردانی فوق العادش،از فکری که کارگردان این سریال داشت،۷۰درصد کسایی که الان عاشق سریالهای آمریکایی شدن بخاطر دیدن فرار از زندان هست..$

   ۰ ۰
 11. RYU گفت:

  تنها ۳ روز دیگر ! شاید هم ۴ روز دیگر :X
  ———————————————-
  در این ۳ فصل و در هر قسمت کاملا روند رو به رشد سریال میشد دید
  کارکترها و داستان درگیر کننده همه چیز به خوبی پیش میرود
  ———————————————–
  نکته جالب سریال برای من وجود کلاس های نقش آفرینی گیمی
  بین کارکترها هستش
  سرباز و دزد و تانک و دریل اساسینز و هر کلاسی که خودتان دوست داشتید استفاده کنید
  کلاس ها شاخه بندی های مناسبی هم دارند :X
  ———————————————
  فصل اول : در جستجوی خانواده
  فصل دوم : تولد یک جامعه
  فصل سوم : درگیری دوتا جامعه
  فصل چهارم : :-?
  ———————————————–
  در شرایط زامبی زدگی فکر کنم عشایر و کوچ نشینان ایرانی بتواند
  بقا کامل داشته باشند !
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. Tramadol گفت:

   اینا همه به کنار! هیچ فیلم و سریالى در تاریخ این صنعت نتونستن اینگونه اصالت زامبى ها و تریپ هاى خاصشون رو حفظ کنن :X واقعا بهترین تجربه زامبى رو نه رزیدنت اویل و نه هیچ فیلم زامبى محور دیگه اى رو به من نداده.. بلکه فقط و فقط واکینگ دد :X

   ۰ ۰
  2. RYU گفت:

   دیگه زیاد روی نکن برادر من !!! :|
   زامبی فقط زامبی ها دهه ۸۰ میلادی واکینگ ددی ها جلوشون نخود هستند
   من دیدم به لحاظ وحشی بودن هستش
   که نسخه ششم رزیدنت اویل همین حس زامبی های دهه ۸۰ میلادی را انتقال میداد
   —————————————-
   اگر دیدم روی بچه مثبتی و معصومیت از دست رفته زامبی ها باشد
   واکینگ دد انتخاب میشود

   ۰ ۰
  3. Tramadol گفت:

   نه برادر! مسائله اینجاست که توى واکینگ دد زامبى ها شخصیت پردازی شدن! طراحى و گریم هرکدومشون به نحوه که آدم در نگاه اول میفهمه که این زامبى قبلا چه شخصیتى بوده و در حال انجام چه کارى زامبى شده و به چه شکلى زامبى شده :X طراحى و گریم و ظرافتى که توى زامبى ها کار گرفته شده دیگه بماند! حالا شما به من بگو چه فیلم و بازى اینچنین به زامبى ها شخصیت دادن؟؟
   در ضمن اوج کلاس و هیبت و شکوه و تریپ زامبى ها به آهسته راه رفتنشونه! یا همون زامبى بچه مثبتى که شما میگى!

   ۰ ۰
 12. I AM ALONE گفت:

  به شدت منتظریم…

  ۰ ۰
 13. Led Zeppelin گفت:

  خیلی ممنون بابته مقاله!
  نیم فسله دوم فصله ۳ که زیاد به دلم نشست امیدوارم بهتر شده باشه
  فقط یه چیزی انگاری یه کم از دنیا عقب موندی :دی امروز ۱۸ مهره چطوری زدی تاریخه پخشه سریال ۱۲ مهره؟! :D درستش میشه۲۱ مهر

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   مرسی که گفتی… حواسم نبوده… جابه‌جا شده… :D

   ۰ ۰
 14. Gunner گفت:

  سریال خوبی هست؟؟؟؟ یعنی ارزش وقت گذاشتن داره؟؟؟

  ۰ ۰
  1. Oddity. گفت:

   /:)
   دادا این سریال یکی از بهترین سریال هاست حتما نگاش کن

   ۰ ۰
 15. Mr.game گفت:

  داش رضا مچکریم. واقعا خسته نباشی. شدیدا منتظر فصل ۴ هستم و لحظه شماری میکنم. راستی کسی نمیدونه فصل دو سریال ارو شروع شده یا نه؟

  ۰ ۰
 16. ممنون خیلی گلی فصلی زیبا تر از قبل رو خواهیم داشت ;)

  ۰ ۰
 17. deniro گفت:

  سریال خوبیه من خوشم میاد ازش ولی امیدوارم مثل لاست که خیلی کشش دادن این یکی به اون درد دچار نشه به دلیل مخاطب زیادش!در مورد فرار از زندان هم باید بگم دو فصل اولش بی نظیر بود یکم زیادی طولش دادن ولی چه فیلمنامه عجیب و غریب و وحشتناکی داشت حقیقتا!!بهترین سریالی که تابحال دیدم بدون شک برکینگ بده!

  ۰ ۰
 18. nexusONE گفت:

  بحث راجع به WD خیلی زیاده اما فقط بگم شین خیلی حیف شد واقعا جاش خالیه استایل فوق العاده ای داشت . باز خوبه دریل هست :roll:

  ۰ ۰
 19. ali گفت:

  یک سریال فوق العاده درام و داستان پر هیجان قسمتی که شین مرد ریک به قدری زیبا ایفای نقش کرد که اشک تو چشام حلقه زد :(( :(( :(( :(( :(( :((
  منتظرشم…………………..

  ۰ ۰
 20. silver گفت:

  فصل اول این سریال خارق العاده بود!
  …….اسپویلر………
  سکانس حمله زامبی ها به کمپ یا بیرون کشیدن دل و روده اسب ریک تو قسمت های اول…همه همه واقعا عالی بودن!
  از اون طرف تو فصل دوم:
  اون سکانس عالی که به نظرم یکی از بهترین ها بود یعنی قایم شدن شخصیت ها زیر ماشین ها به خاطر لشکر زامبی ها و مزرعه هرشل که مثل یه آرمان شهر رویایی بود و همه ویرانیشو به چشم دیدن؛حتی اون بزرگراه به سمت آتلانتا که لاین به سمت شهر خالی بود و لاین خروجی با اون وضع کلی حرف داشت،شین هم که قسمت به قسمت ترسناک تر میشد و در آخر اون چیزی رو که لیاقتش رو داشت به دست آورد!
  فصل سوم:
  فرماندار که واقعا خوف انگیز بود و شاید اگه وحشی گریش نبود میتونست کل زندان رو رو سر ریک و دوستان خراب کنه،میشون که کم حرف و زبر و زرنگ بود یا حتی دریل که اوج محبوبیتش رو با این فصل به دست آورد و زامبی ها که دیگه ترسناک نبودن و جزئی از دنیای قهرمان ها شده بودن همه و همه باعث میشد آدم همه فکر و ذکرش این سریال باشه.
  ……………………………..
  امیدوارم تو فصل چهارم همه چیز عالی تر و هیجانی تر بشه و دریل دیکسون هم زنده بمونه!
  این تهدید ناشناخته هم من فکر میکنم میتونه مجموعه ای از همه موارد ذکر شده باشه.
  از یه طرف فرماندار و سربازای باقی موندش که هرچیزی که ساخته بودن نابود شده به فکر انتقامن و همه کار میکنن که یه بلایی سر گروه بیارن،آدمای وود بری هم شاید دلشون واسه شهرشون تنگه و نمیتونن زندان رو تحمل کنن و فیلشون یاد هندستون کرده،این همه جمعیت هم صد در صد کمبود غذا و آب دارن و پیدا کردن آذوقه سخته و کی میدونه اگه تو این فصل زمستون هم باشه که دیگه عالی میشه!
  واقعا منتظر موندن سخته!

  ۰ ۰
 21. TOMMY ANGELO گفت:

  خدا کنه ۸،۹ فصل دیگه هم ازش بسازن. واقعا فوق العادس!!!باید از این افراد جدید انتقالی یه چند تا شخصیت ردیف در بیارن که تو داستان تاثیر بزارن نه مثل اون زندانیا در عرض ۲ قسمت همشون بمیرن!

  ۰ ۰
 22. x3600 گفت:

  دوستا ن عزیز یک خواهش دام لطفا لینک فصل اول با کیفیت خوب برام بفرستید تو سایت وی….فیلم یا همون مو عزوم ولی کیفیت فصل اول افتضاح هست . حجمشم برام مهم نیست.
  دوستان راستی چقدر از بریکین بد بهتره؟

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   از بریکینک بد بهتر نیست… :D

   ۰ ۰
  2. x3600 گفت:

   از اواترت معلومه :D

   ۰ ۰
  3. آخ گفتی بریکینگ بد یه چیزه دیگس. =D

   ۰ ۰
 23. piscool گفت:

  من که تازه شروعش کردم خوشم اومد ازش جالبه :-?

  ۰ ۰
 24. pipboy گفت:

  خدا وکیلی این AMC TV با breaking bad &walking dead &hell on willsشبکه های دیگرو گذاشته جیب بقلش البته با احترام به showtime

  —————————
  its an idea dont be serious

  ۱ ۰