ندای کنسول خسته: قسمت دوم

توسط xneon در ۲ تیر ۱۳۹۲ , ۱۰:۰۰

اندک مدتی از کودکی خود را با میراث گذشتگانمان ” ATARI 2600 ” سرگرم بودیم و همه چیز به خوبی و خوشی پیش میرفت. مصداق عینی قانون بقای انرژی را میشد در ATARI 2600 یافت . ” این کنسول نه مشخص بود از کی به ارث رسیده و از کجا آمده و نه از بین میرفت، بلکه از نسلی به نسل دیگر منتقل میشد ! ” جدا هیچ یک از ما درست به یاد نداریم این غول سیاه از کجا و توسط چه کسی وارد خانه هایمان شده بود. از هر کس هم که سوال میکردیم میگفت پدرم این را به من داد و گفت تو نیز این را به فرزندت بده ! کم کم وارد دوران دبستان میشدیم که اقوام فرنگ رفته هنگام بازگشت سوغاتی های جالب انگیزی با خود می آوردند.  در برخی این سوغاتی ها یک جعبه بزرگ با با نقش یک کنسول جدید بر آن یافت میشد. حس کنجکاوی کودکانه ما باعث میشد که هر چه سریع تر سر از راز این جعبه ها و آن زیبای درونش در بیاوریم. اندک مدتی نگذشت که کاشف به عمل آمدیم و متوجه شدیم که آن چیزی که در آن جعبه قرار دارد رویای گیمی چند سال آینده ما است و با جدیت مثال زدنی سعی در خلق حماسه  و در پی مجاب کردن پدر و مادر خود برای خرید یک دانه از این خوشگل ها بودیم. درآن زمان گیمر ها سه دسته بودند ! مرفهان بی درد  که این کنسول را دی دی برای تولد ، بدون هیچ دغدغه و شرط و شروطی اساعه برای فرزند خود میخرید ، قشر متوسط و کارمند جامعه که با گذاشتن شرط معدل ۲۱   از ۲۰ ! و ۳۶۵ روز کمک بی وقفه به مادر این کنسول را میخریدند و درآخر قشر وسیع و پر جمعیت آسیب پذیر جامعه که این کنسول را هرگز تجربه نکردند مگر در کلوب ها و یا ساعت ها خیرده شدن با بازی کردن فرزندان دو قشر دیگر ! بهر حال هر کودکی که در آن زمان میداسنت گیم و کنسول چیست به هر نحوی که شده یک دانه از این کنسول ها را تهیه میکرد و داستان درست ار لظحه باز کردن آن جعبه ( کارتن ! ) آغاز میشد. یک جعبه بزرگ قرمز یا آبی یا مشکی مشبک رنگ که بر روی برخی از آن ها نام کمپانی سگا و عبارت Genesis نوشته شده بود و بر روی برخی ها یک عبارت Core ! درون جعبه دو عدد یونولیت محافظ قرار داشت که در بین آن ها خود کنسول و یک دسته شبیه بومرنگ بتمن وجود داشت. خب بنا به تجربه چند سال کار با آتاری ۲۶۰۰ تقریبا فهمیده بودیم که چطوری این کنسول را میشود راه انداخت ولی باز هم دستان گرم و مهربان پدر بود که به کمکمان  می آمدد تا هر چه سریع تر این لعنتی ! را راه بیندازیم ، فیش کابل های صدا و تصویر را در پشت تلویزیون قرار داده و آداپتور AC/DC کنسول را به برق زده و کانکتور آن را به پشت کنسول زده و آن کارتریج بازی سونیک را درون محفظه کارتریج قرارداده و تلویزیون را بر روی ورودی AV قرار میدادیم و این بود شروع نسل چهارم گیمینگ ما. پس از یک الی دو هفته تمرین در خانه و بازی کردن سونیک و مورتال کامبت ۳ برای خودمان حرفه ای میشدیم و یک راست برای کل کل و بازی های شرطی  روانه کلوپ ها  میشدیم. بچه های  نسل سوخته دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ به خوبی  جو آن کلوپ ها را به یاد دارند و همه چیز خوب و مثبت و مودب پیش میرفت تا اینکه یکی از طرفین جر زنی کرده یا شکست سختی میخورد ! و بقیه ماجرا به دعوا ،فحاشی و یا روز های آتی موکول میشد. برای همین گاهی اوقات پدر و مادر بنا به صلاح دید خود یک همکار Co-op از بر و بچه های همسایه برایمان انتخاب میکردند تا ماهم درون خانه به کل کل و رقابت بپردازیم.

حال با خواندن این مقدمه کاملا نوستالوژیک ذهن شما را برای معرفی کامل این کنسول آماده کرده ایم و زین پس به بررسی دقیق و سخت افزاری این کنسول خوش ساخت میپردازیم

Sega Genesis

کمپانی خوش نام و بزرگ Sega  در راستای ورود به نسل چهارم کنسول های بازی در سال ۱۹۸۸  کنسول Sega Genesis را ابتدا با نام Mega Drive در ژاپن و سپس در سال ۱۹۸۹ در شمال آمریکا و سپس اروپا عرضه کرد. این کنسول با نام Genesis در آمریکا شناخته میشد چرا که کمپانی سگا  قادر نبود حقوق نام گذاری مگا درایو را در آمریکا تامین کند و در آنجا با نام جنسیس شناخته میشود. این کنسول اولین سخت افزار از نسل خو دبود که قابلیت اجرای بازی های دستگاهای گذشته این کمپانی را در صورت نصب بودن افزونه اجرا بازی ها داشت و توانست فروش فوق العاده خوبی در اروپا و آمریکای شمالی بکند. این کنسول با وسایل جانبی نظیر Sega Mega CD  و Sega 32X عرضه شد که قابلیت اجرای دیسک های نوری و معماری ۳۲ بیتی اولیه را به ان اضافه می نمود. در اصل معماری این کنسول در بدو تولید ۱۶ بیتی بود و سپس با عرضه پنل ۳۲ بیتی که کنسول بر روی آن نصب میشد ( ایرانی ها سالیان سال حسرت این دستگاه را خوردند و عده ای کمی توانستند از نزدیک تجربه اش کنند ) ارتقا یافت.

محتوای برخی از بازی ها مانند Mortal Kombat  و سانسور ها کمپانی سگا را مجاب به استفاده از اولین سیسم رتبه دهی بازی های ویدویی کرد که متقاعب آن نیتندو  نیز مجبور به عضویت در  ESRB کرد.  ویژگی های سخت افزاری و حمایت بی نظیر سازندگان fist party –  Third party از این کنسول باعث شد تا سگا جنسیس به محبوبیت فوق العاده ای نزد فن بوی ها و گیمر های آن زمان دست پیدا کند و روند استفاده از بازی های این کنسول تا به امروز نیز ادامه دارد و در شبکه های اکس باکس لایو و  شبکه آنلاین پلی استیشن مورد استفاده قرار میگرد. همچنین امولاتور هایی برای اجرای بازی های این کنسول در بازار موجود است که طرفدارن قدیمیی که کنسول خود را در دسترس ندارند موفق به اجرا بازی ها بر  روی پلتفرم های دیگه میکند. اگر چه سگا جنسیس در اروپا و برزیل موفقیت های بسیاری بدست آورد و لی با ظهور کنسول های نسل بعد نیتندو و موفقیت این رقیب ژاپنی کم کم رو به افول رفت و در نهایت بازار را تقدیم به رقیب کرد. هایائو ناکایاما مدیر  عامل وقت کمپانی سگا توانست با توسعه معماری ۱۶ بیتی این کنسول به ۳۲ بیت و همچین تغییر نام آن به مگا درایو ( مگا برگرفته از قدرت پردازشی چیپست  قدرتمند موتورولا ۶۸۰۰۰ و درایو به معنای سرعت فوق العاده برنامه نویسی C ) این کنسول را وارد خانه ها بکند.

رقابت :

سگا به کمک جنسیس  و معمادری ۱۶ بیتی مبتنی بر رایانه های شخصی آن زمان توانست  کنسول ۸ بیتی NEC را کنار زند و از سوی مجله فامیتسو ستایش شود ولی در رقابت با سوپر نیتندو کمی به مشکل برخورد و برای در دست گرفتن بازار امکانات فوق العاده را در اختیار مشتریان خود قرار داد. امکاناتی از قبیل راه اندازی شبکه انلاین و کتابخانه بازی ها و سیتم پاسخ آ نلاین مگا درایو و همچنین ارائه سخت افزار های جانبی  متعدد.ولی با این وجود کمپانی رقیب یعنی نیتندو تعداد لایسنس بیشتری از اسامی ورزشکاران  بازی های ورزشی و رزمی را در اختیار داشت و همچنین تعداد بیشتری از عناوین انحصاری را برای خود کنار گذشته بود. برای همین این عامل در فروش کنسول سگا جنسیس تاثیر مستقیم گذاشت.

سخن افزار :

 • پردازنده ها 

این کنسول مبتنی بر پردازشگر  ۱۶-۳۲ بیتی موتورولا ۶۸۰۰۰  با فرکانس ۷.۷۶ مگاهرتزی ( (MC68HC000,CMOS version ) و تراشه کمکی Zilog Z80  ۸-bit با فرکانس ۳.۵۸ مگاهرتز است که کلیه پردازش های اصلی توسط این دو واحد انجام میشود. برای پردازش های تصویری از چیپ ست Yamaha YM7101 استفاده شده است که در مگا درایوها فول استفاده می شد.

 •   حافظه 

این کنسول کجهز به واحد حافظه تفیکیک پذیر میباشد که متشکل از ۳ بخش کلی میباشد و یک بخش فرعی میباشد.

 1. ۶۴ کیلوبایت برای پردازنده ۶۸۰۰۰ موتورولا
 2. ۶۴ کیلوبایت حافظه برای بخش ویدئو
 3. ۸ کیلو بایت برای پردازنده Z80
 4. یک عدد ROM  ۱Kx16 برای صفحه نمایش
 • پالت نمایش 

۵۱۲ رنگ طبیعی یا ۱۵۳۶ ( سایه / برجسته )

 • رنگ های صفحه نمایش 

۶۴ ( نرمال ) یا ۱۸۳ ( سایه / برجسته )

 • ماکزمیم خطوط روی صفحه نمایش 

۸۰ ( ۳۲۰ پیکسل صفحه نمایش عریض ) یا ۶۴ ( ۲۵۶ پیکسل صفحه نمایش عریض )

 • رزلوشن های قابل پشتیانی 

۲۵۶×۲۲۴, ۲۵۶×۴۴۸, ۳۲۰×۲۲۴, ۳۲۰×۴۴۸, (PAL and NTSC)

۲۵۶×۲۴۰, ۲۵۶×۴۸۰, ۳۲۰×۲۴۰, ۳۲۰×۴۸۰ (PAL only), 256×۱۹۲ (SMS games only)

 • چیپ ست صدا 


در این کنسول ۲ چیپ ست صدا   استفاده شده که همگی کارکرد مشابه ولی نحوه برنامه ریزی جدا داشتند.

 1. Yamaha YM2612 5 channel FM and 1 channel FM/PCM
 2. Texas Instruments SN76489 4 channel PSG ( که  یک ژانراتور تولید صدای قابل برنامه نویسی میباشد )

بازی ها :

در کلی این کنسول طیف وسیعی از بازی های مختلف انحصاری یا غیر انحصاری را پشتیبانی میکرد و عناوینی همچون  Sonic the Hedgehog 1 & 2 و  Aladdin به ترتیب با ۱۵ ، ۶ و ۴ میلیون نسخه پر فروش ترین بازی های این کنسول محسوب میشوند.

در ایران بازی های مورتال کمبت،  Streets of Rage ، Golden Axe ، فوتبال ، Retro Rewind ، Rambo و Sunset Riders  و شینوبی طرفدارن بیشماری داشتند.

وداع مرد خسته :

سرانجام در سال ۱۹۹۷ کمپانی سگا تولید این کنسول را متوقف کرد و تا سال ۲۰۰۲ هم این دستگاه فروش میرفت و در این مدت تواسنت بطور تخمینی حدود ۳۷.۴ الی ۴۱.۹ میلیون دستگاه بفروشد و سپس باز نشسته شد.

خدا حافظ کابوی خسته

روزبه سامانی

دیدگاه
۱۰۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

107 Replies to “ندای کنسول خسته: قسمت دوم”

 1. kilzone64 گفت:

  واقعا ناراحتم که سگا کنسول ساختن رو کنار گذاشت.تشکر بابت مقاله خوبتون

  ۲ ۰
 2. BIG BO$S گفت:

  Street of rage, sunset riders, SHINOBI … :X
  کسی میتونه این اسم ها رو فراموش کنه؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  دمت گرم آقا روزبه،داری با این سری مقالت با روح و روانمون بازی میکنی :*

  ۱ ۰
 3. ALFA گفت:

  ممنون از اقا روزبه بابت مطلب
  یادش بخیر سونیک و شورش در شهر و تایتو رو زیاد بازی میکردیم البته بتمن هم سهم به سزایی داشت حسابی خاطراتم زنده شد چه دورانی بود

  ۱ ۰
 4. kilzone64 گفت:

  من تو این بازیا یه Sonic the Hedgehog رو گوشی بازی کردم و واقعا ازش لذت بردم

  ۱ ۰
 5. victor hogo گفت:

  کنسول خاطره ها !
  :| ……. :sad: ……… :((
  من با این کنسول زندگی کردم و بخش اعظمی از خاطراتم با این دستگاه خاطره ساز عجین شده….
  همه ی بازی های این پست و ده ها بازی دیگه ساعتها ما رو پای تی وی نگه می داشت و هر ۳۰ دقیقه یک بار دستم رو رو آداپتور می ذاشتم ببینم داغ شده یا نه و وقتی که داغ می شد آداپتور رو در می اوردم و می ذاشتم تو فریزر یخچال تا خنک شه!
  تقریبا هر دو هفته یک بار هم باید یک دسته ی جدید می گرفتم!
  با تشکر…..ولی حداقل می گذاشتید ۴۸ ساعت با مقاله ی قبلی فاصله می داشت!

  ۰ ۰
  1. Mahdi Lj گفت:

   آره علی جان
   من یه هفته در میون میرفتم دسته میخریدم!
   من اینقدر رفته بودم تو کفه این آدابتورش که از بالای پشت بون انداختم پایین تا ببینم چی توشه نمیذاره ما راحت بازی کنیم!

   ۰ ۰
  2. orion گفت:

   :-D وای علی گفتی. این اداپتور باسه خودش داستانی بود. ماله من که با هزار تا سیم و با صلوات کار میکرد. ای روزگار…….. :(

   ۰ ۰
  3. hessam گفت:

   آخخ ……… چه دورانی بود
   هیچ وقت یادم نمیره یه بار داشتم شینوبی بازی میکردم وسط یکی از غولهای اولش دسته به فنا رفت :-|
   یعنی تو عمرم انقدر ضربه روحی نخورده بودم
   _____________________________________
   بابا این آداپتورش هم راه داشت !!!
   ما دور تا دورش رو کیسه فریزر پر از یخ میذاشتیم ساعت ها بازی میکردیم :D

   ۰ ۰
  4. DEAD MAN گفت:

   شینوبی بازی خیلی جالبی بود من همیشه از غول های این بازی میترسیدم .
   (کیسه فریزر پر از یخ چه حرکت جالبی ! من که میذاشتمش تو یخچال)

   ۰ ۰
  5. DEAD MAN گفت:

   آخ آخ من یه بار یه دسته خریدم رو دکمه های حرکتش یه اهرم بود نمیدونستم چطوری باید باهاش کارکنم وقتی هم که کار کردن رو با اهرمه یاد گرقتم دستم رو که از رو اهرم برمیداشتم به طرز وحشتناکی شستم درد میگرفت .
   دقیقا منم هر وقت آداپتورم داغ میشد میذاشتمش تو یخچال .
   یادش بخیر

   ۰ ۰
 6. Ex-Bozqurd گفت:

  الان موهای تنم اینطوری شده |||||||||||||||||||||
  خدا ازت نگذره، بغض گلوم رو گرفت … :sad:
  خاطره ها ……
  چقدر با برادرم سر اون چاقه تو کابوی دعوا می کردیم

  ۰ ۰
 7. Mahdi Lj گفت:

  ای خدااااااا!یادش بخیر
  من اولین کنسولم سگا بود(۳۲ بیت اما)
  بنده با افتخار اعلام میکنم تمام بازیهای معرفی شده و معروف این کنسول رو بازی کردم
  هنوز یادم نمیره اولین باری که روشنش کردم و خود کنسول به صورت معجزه آسایی(برای من اون موقع)سونیک رو اجرا کرد!چه گرافیکی چه آهنگهای!من زندگی کردم با سونیک!
  شورش در شهر(بنظر من که بهترینش ۳ بود اما آهنگهای یکش شاهکارن)
  سند باد با گرافیک خفنش!انگار داشتی کاتون میدیدی!
  اون ماشین بازی سخته!واقعا هم سخت بود و من یه روز طول کشید تا یاد بگیرم چجوری راش بندازم و یادمه اینقدر دکمه گاز رو فشار دادم انگشتم و دکمه اش به فنا رفت!
  تبر طلایی که هم سخت بود هم یکم ترسناک!ولی خیلی حال میداد با اون آهنگ هشدار دهنده!
  اون تفنگیه وسترنه!البته من با اون مکزیکیه میرفتم چون اسلحه اش قوی بود و من فکر میکردم دست این یکی سشواره!وای وای اون مرحله آخر با اون آهنگ خفنه اش!خیلی رمانتیک و حماسی و اون غول آخرش که اولش تقریبا راحت میکشتیش ولی تا نزدیک میشدی از جاش بلند میشد و یه ذره آهنی از زیر لباسش مینداخت بیرون و میخندید(منم که کف کرده بودم خراب!)تازه از اون موقع نینجا میشد و……
  آقا واقعا خسته نباشی مقاله عالی و خلاصه خوبی بود
  جالبه که همین چیپ ست پیشرفته صدای سگا اجازه داد که این آهنگهای شاهکار ساخته بشه

  ۰ ۰
  1. FERIDEVIL گفت:

   جنگ خلیج هم باحال بود.
   the lost vikings
   لاکپشتای نینجا هم باحال بود
   aladdin
   castle of illusion MICKEY MOUSE
   PICK TRACY
   the flintstones
   مونوالکر مایکلو که نگو
   فیفا ۹۸ هم خوب بود

   ۰ ۰
  2. DEAD MAN گفت:

   یادم میاد تو بازی وسترنه مرحله سومش بود فکر کنم که باید یه سرخپوست رو میکشتی من چقدر با آهنگ اون مرحله حال میکردم همیشه اینو بازی میکردم جو گیر میشدم بعد یه تفنگ اسباب بازی بر میداشتم میرفتم دشمن های فرضی ( :| ) رو میکشتم .
   ——————————————————————–
   من همیشه اون کابویه رو میگرفتم .

   ۰ ۰
 8. bioevil گفت:

  سگا فقط اونو گذاشت کنار ولی به جاش چیزی نیاورد :(

  ۰ ۰
 9. bioevil گفت:

  عکس ها عالین خیلی نوستالوژیک :(( :(
  متن هم که دیگه دوستان از خجالتش در اومد =D

  ۰ ۰
 10. MilAd.gH گفت:

  :(( :((
  خاطـــــــــــــــــــــــرات :((
  تو این کنسول بیشتر از همه از سونیک ، شینوبی ولوک خوش شانس لذت بردم.هفته ای یه بار هم که یه دسته بازی میخریدیم!
  ممنون روزبه خان.
  ================================
  میلاد از $PC :((

  ۰ ۰
 11. shpongle گفت:

  دمتون گرم بابت مقاله لذت بردم

  ۰ ۰
 12. caner گفت:

  واااااااااااااااااااااااااااااااااااااای :(( :(( :(( :(( :(( اشکم در اومد،یادش بخیر سگا.سند باد که هنوزم تمومش نکردم. :((

  ۰ ۰
 13. Nightmare گفت:

  آهان ..
  چه بحث های داغ کنسولی که ما از دست دادیم این روزا ..
  اما خُب از حالا میریم جلو ..
  بگذریم ..
  مرسی روزبه جان ..
  بعد چند وقتی که نبودم و اومدم سایت تونستم از نوشته های تخصصی شما و باقی دوستان لذت ببرم ;)
  خیلی خوب و مشتی معرفی ، تجدید خاطرات ، حتی ابهامات و ندانستن های خودم رو هم برطرف کردی ;)
  تیکه بالای مطلب یک طرف و تیکه دوم مطلبت که فنی و تخصصی تر بود هم یک طرف که هر دو عالی بودن ..
  یادش بخیر وقتی که ما سگا گرفتیم (با کلی شرطو شروط پدر مادر که واسه ما گذاشتن) گفتیم عجب فناوری ای داره ..
  یادمه اونقدر کنجکاو بودم که کنسول رو باز کردم و … بگذریم (آخرش و بعد کمی مشکلات بخیر گذشت !!)
  بدون شک سگا اونموقعی که جنسیس خودشو رو کرد و با توجه به اینکه معماری اون بر پایه و بیس سیستم های اون زمان بود عملا یک کنسول قدرتمند رو روانه بازار کرده بود ..
  کنسولی که در حد و اندازه خودش و اون زمان کم نظیر بود ..
  راه عالی سگا و دست آورد های علمی اون رو همین الان ماکروسافت و سونی عملی کردن !! یعنی ساخت کنسول هایی که مبتنی بر سیستم های تاپ امروزی باشه (PC ها) و همین باعث میشه که موفق بشند ..
  ————–
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   خواهش میکنم رضا جان ، در این سری مقالات سعی میکنم دو نوع مطالب متفاوات را دی ک غالب ارائه بدهم، بخش اول یک بخش مقدمه و نوستالوژیک و بخش دوم یک بخش کاملا فنی و برای رفع خستگی خواننده هم سعی شده به مقدار کافی تم طنز در نوشته حفظ بشه
   بله سگا با جنسیس کاری کرد که مایکروسافت وسونی امسال با کنسول های خودشون انجام دادن و این نشانه از بزرگی سگا در این زمینه بود و خدا لعنت کنه شرکت هایی که سگا را وادار به عقب نشینی کردند و اون همه خاطره وباز یها خوب را به باد دادند

   ۰ ۰
 14. Black Artemis گفت:

  آقا این چندوقته زدید توی کار نوستالژیک
  اینکه گفتید شبیه سازای مختلفش هست به نظرم بازی رو روی خود کنسول انجام دادن یه مزه دیگه داره

  ۰ ۰
 15. jack raiden .m گفت:

  پارک ژوراسیک۱.پینو کیو.داستان اسباب بازی.لرل و هاردی .جیم کرم خاکی ۱و۲.شوالیه موشکی.سونیک ۱.۲.۳.۴.۵.۶.۷.۸.لونی تونز. کمیکس زون و …. ده ها بازی کمیاب دیگه بازی کردم تو سگا.بغض کردم .دیگه نمیتونم بنویسم :cry:

  ۰ ۰
  1. bijan joker گفت:

   باریکلا رفیق، با خواندن نام این عناوینی که فرمودید تمام مراحل ماندگار و غول آخرهای بعضیهاش از جلو چشمام گذشت و دوباره به خاطرات پیوست… هــــــــــــــــــــــــی یادش بخیر… آقا ما رو هم به بغض انداختید…

   _________________
   ( The Lone Ranger )

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   بردیا جان باورت نمیشه تا دیروز گفتی میخوای این کنسول را در ذهنت نصب کنی بدجوری آستین بالا زدم و تا دم سحر و صبح زود تمامشکردم که زیاد منتظر نمونی چون خیلی برام عزیزی

   ۰ ۰
  3. bijan joker گفت:

   اینجوری که حسابی شرمندم کردی روزبه جان، این رو واقعا جدی میگم که خوندن این دو پست در روز اول تابستان ۹۲، در پوشه گوشه ذهنم که مربوط به خاطرات خوب و بیاد ماندنی دی بازی میشه حک شد و تا ابد ماندگار خواهد بود و این لطف رفیق صمیمیم رو هرگز فراموش نمیکنم… باز هم ممنون و سپاسگذارم…

   _________________
   ( The Lone Ranger )

   ۰ ۰
 16. sadra گفت:

  من با این کنسول خیلی خاطره دارم. واقعا دمت گرم روزبه جان :))
  عکس بازی رمبو رو هم برای جنسیس بزار :))

  ۰ ۰
 17. silver گفت:

  اولین کنسول شخصی من سگا بود!
  البته این شکلی نبود و فکر کنم یه مدل از این بالا تر بود! B-)
  یه دفعه سر بازی کردن انقدر عصبانی شدم که با مشت کوبیدم روش و اون بینوا دیگه روشن نشد! :sad:
  هنوزم دارمش و در تالار خاطراتم محفوظه!
  شینوبی،سونیک،شورش در شهر،نجات جوجه ها از دست گربه ها و …

  ۰ ۰
 18. bijan joker گفت:

  روزبه جان دیشب که روحمون رو با یادآوری سلطان تبدیل به mp3 فرمودی، تا اومدیم در طول ۲۴ ساعت به حالت اولیه برگردیم با یادآوری سگا، روحمون رو کلا ری استارت کردی (خدا به خیر کنه!)، به دور از شوخی صمیمانه سپاسگذارم از تهیه این سری پستها که حس نوستالژیکش قابل مقایسه با هیچ چیز نیست و همچنین آموزه های فنیش هم در کمتر جاهایی گیر میاد و فوق العاده مفید و خوبند. در مورد خاطراتم با این دستگاه رویایی، لغات فراوانی در مغزم میگذرد که برگرداندن همه آنها شدنی نیست، اما یکی از آنها این بود که بعد از تجربه آتاری و بعد از آن تجربه غیر قابل تکرار میکرو، روزی که برای اولین بار این دستگاه وارد منزل شد (البته من هم در گروه دوم و شرط معدل ۲۱ در آن روزگار قرار داشتم!) و اولین بازی که شورش در شهر بود رو دیدیم، جلاتی از این قبیل رو میشنیدیم که “این فیلمه یا بازی؟”، “تکنولوژی چقدر پیش رفت کرده!”، “این رو بیشتر از نیم ساعت بازی نکنید ها با این کیفیتی که داره خیلی بیشتر به تلویزیون فشار میاد!” و “…” . در مورد خاطرات بازیهای خاص هم که نام بسیار بسیار زیاده (فکر کنم به همین دلیل در این پست بخش “بازیهای معروف” در نظر گرفته نشد)، اما واقعا گل سر سبدش همانطور که بارها گفتم مربوط به بازی ای میشه که با گذاشتن دو تصویر فوق العاده ازش در متن باعث شدید ۱۰-۱۲ دقیقه همینطور خیره به مانیتور بنگرم! Sunset Riders یکی از دو-سه بازی تاریخ ساز و دوران ساز و نوستالژیک ساز و کلا همه چی سازه اینجانب هست و بس، دورانی که بازی کردن دو نفره معنای دیگری داشت و بازی سازها به این شکل موجود به دنبال ساخت بازیهای تک نفره نبودند. Sunset Riders یه چیزی بود که نمیدونم چی بود؟! با احترام به این بازی از نام بردن دیگر بازیهای خاطره ساز دوران سگا خود داری میکنم، این متن چقدر زیبا به پایان رسید: “خدا حافظ کابوی خسته”
  بسیار بسیار ممنونم روزبه جان بابت این خاطره بازیها، مرسی رفیق…

  __________________
  ( The Lone Ranger )

  ۰ ۰
 19. orion گفت:

  وایییییییییییییییییییییییییییییی
  اولین کنسول زندگیم بود. چه خاطراتی.چه ظهر های تابستونی که ما پای این نمیشستیم. بازی میکردیم. هیچ وقت یاده این کنسول و بازی هاش از ذهنم نمیره
  تبر طلایی. سونیک . جوجه. کامبت. فوتبال گذارشگر. شورش در شهر.. همه و همه هیچ چیزی جز خاطره نیست. خاطرات خوب کودکی. چیزی که هیچ وقت بر نمیگرده. هرچی بیشتر جلو میریم این خاطرات پررنگ تر میشه. من که با خاطراتم زنده ام

  ۱ ۰
 20. sephiroth گفت:

  یادش بخیر اولین بازی که با سگا بازی کردم همین شورش در شهر بود.اونم تو کلوپ.اونم با دوستان قدیمیم.خدا کمکشون کنه هرجان.بنده افتخار اینو دارم که همه ی بازی های نام برده شده رو تا آخر بازی کنم.

  ۰ ۰
 21. RANDYORTON گفت:

  ممون روزبه جان..اخیرا هم زمزمه هایی از ساختن کنسول دوباره از سگا به گوش میرسد… به امید این که باز به دوران اوج خود برگردد

  ۰ ۰
 22. Fun. گفت:

  خاطرات رو زنده کردی روزبه . . . :(
  ترسناک ترین خاطره ای که داشتم سوختن آداپتور بود . . . :(

  ۰ ۰
 23. STALKER گفت:

  سگا با اومدن ps2 نابود شد
  سونی رسما با ps2 , saturn رو نابود کرد
  حیف شد

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   خدا لعنتش کنه ، حیف شرکت به این خوب یو محبوبی نبود ،چه بازی هایی زیبایی داشت ، قلبم درد گرفت

   ۰ ۰
  2. silver گفت:

   “سونی رسما با ps2 , saturn رو نابود کرد”
   برعکس نگفتی؟!

   ۰ ۰
 24. mmdkhdm گفت:

  یهنی حتی این دو تا کنسول قرن بوقی از ps4 و xbox one خوش قیافه ترن !

  ۰ ۰
 25. GAME STAR گفت:

  ممنون روزبه =D

  چه دورانی بود ، چه زود گذشت ! اون موقع ها به یک نوار سگا ( کارتریچ :-| ) یک سال سرگرم بودیم .

  یادمه اولین نوار سگایی که گرفتم چهل پنج بهش میگفتن !ً!! که شامل ده تا بازی بود که هر بار در هر صفحه یک فرق های داشتن ! ! !

  من از همه بیشتر با دیک تریسی ، تاینی تون ، کش ت ی ک ج ، مورتال کمبات ! ! ! این دوران شیرین رو گذراندم :sad: :cry:

  ۰ ۰
  1. STALKER گفت:

   حال میداد چون اون موقع دیگه بازی کپی نبود که همه همون اورجینال بود ادلار هم که قیمتش نجومی نبود همه میتونستن بازیشو بخرن
   به نظرم هیچ چیز لذته اوریج رو نداره نسلو بعدو دیگه نمیخوام با کپی بازی کردن خراب کنم

   ۰ ۰
 26. Project Siren گفت:

  چه دورانی داشتیم با سگا… بهترین کنسول زندگی ام بوده…
  چه معامله هایی که سر بازی هاش انجام نمیدادیم!!!

  بازی شورش در شهر، سونیک،سونیک سه بعدی، کومیکس زون،خرگوش،مایکل جکسون،مرتال کامبت،عصر حجر،همون لوک یا سانست رایدرز و و و…..

  یه بازی هم داشت که همون مرغه باید جوجه هاش رو جمع می کرد…اسمش رو یادم نیست…
  بهترین بازی من با این کنسول شورش در شهر بود….

  وای خدای من بازی تکمو کاپ رو اصلا یادم نبود همون بازی که دقیقا از روی کارتون فوتبالیست ها ساخته شده بود….چقدر زیبا بود این بازی….

  «یک روز پدرم از دستم عصبانی شد و پاکتی که تقریبا ۲۰ بازی سگا رو در اون داشتم رو به درون کوچه انداخت و من هم با سرعت هرچه تمام تر رفتم تو کوچه اما هیچ اثری ازش نمانده بود!!!!
  نمیدانم چه کسی درعرض این یک دقیقه بازی های من رو دزدید….»

  خلاصه سگا کلی دوران کودکی و نوستالژی است برای من و خیلی ها….

  ممنونم از نویسنده گرامی…

  ۰ ۰
 27. ARASH گفت:

  یادش بخیر علادین..هیچ وقت نتونستم تمومش کنم :-D

  ۰ ۰
 28. johnny cage گفت:

  چالبه خیلی جالبه من هم توگروه دوم بودم یعنی معدل ۲۱ و همه ی بازی هایی که عکسش هست رو بازی کردم مخصوصا شورش شورش :(( :(( :(( شورش در شهر رو واقعا بازی بود یا شی شی :( :(( :(( شینوبی رو کهه واقعا به معنای واقعی بازی بود چی بگم خدا باز شما هر هقته دسته عوض می کردید من فرداییش میدیم ۲تا دکمش کار نمی کنه بعدش دسته به فنا میرفت یا بازی کابوی که از خوارز بیشتر به من حال میداد بعدش یادش بخیر اون علا ایدن تو اون مرحله جهنمی که عقدش رو دلم موند یا ماشین پلیس که تو مرحله زدن کامیون باطل می شدم بعد نیم ساعت می نشستم گریه می کردم خدارو شکر من آداپتورم هیچ وقت نسوخت ولی دسته :(( :(( :(( :(( :(( دیگه پی بگم حرف مورتال کمبت رو نزن که هنوزم که هنوزه ی رم تو پی سی بازی میکردم یادش بخیر لا مصب چه بازیای بودن نه از گرافیک بالا خبری بود نه از پول پرستی نه سی دی های گرون فقط عشق سازنذگان به محصولات و عشق مصرف کنندگان به محصولات ولی حالا : :(( اوه یادم رفت بگم شیر شاه هم فک کنم تو سگا بازی میکردم یادش بخیر چه حالی میداد تو کلوپ ها هم همه بچه ها جیغ داد و فریاد که من زودتر می خوام بشینم اونایی که هم پول نداشتن با بغضی که انگار حس خودکشی دارن می نشستن نگاه می کردن ای خاطرات حوس کردم برم سگا بگیرم دوباره ولی دیگه حال قدیمو نداره :sad: بعد دوروز بازی هم میرفتیم تو نقش شینوبی از چار چوب در بالا میرفتیم بعد خودمو از اوون بالا پرت میکردم پایین البته یه بار هم نشد دیگه و …… خوب من همیشه عقده داشت که تو شورش در شهر اون زن آکربات باس فایت مرحله های آخر رو برنم ولی….. عجب روزهایی بود دیگه تلفن زنگ زد رشته کلامم پاره شد تا بعد

  ۰ ۰
 29. Meraj Fathi گفت:

  خاطراتی داشتم با این کنسول البته چند تا خوبشو نذاشتین:
  فلینتستن(Flintstone) بازی باحالی بود ولی فکر نمیکنم کسی یادش باشه.
  شینوبی(Shinobi) نسخه ی سومش رو خیلی دوست داشتم.
  تاینی تون(Tiny Toon) همون خرگوش کوچیکه هویج میخورد.
  بازی مایکل جکسون(Michael Jackson) درها و صندوق عقبها رو وا میکرد د.خترهارو ازاد میکرد!! اینو عمرا هیچکی یادش نیست.
  شیرشاه یا سیمبا یا باباش رو ورمیداشتی.
  و صد که چه عرض کنم هزار البته Ultimate Mortal Kombat 3 که دونفره بازی میکردیم هر کی میبرد رو اون یکی فیتالیتی میزد چقدر ضایع میشد.

  ۰ ۰
  1. sadra گفت:

   من خیلی هم خوب یادمه . بازی michael jacksons moonwalker که مایکل اول از یه در وارد میشد با کت و شلوار سفید و یه سکه توی دستگاه مینداخت و آهنگ smooth criminal شروع به نواختن میکرد. :)) :)) :)) :)) :)) :))

   ۰ ۰
  2. کلاهش هم پرتاب می‌کرد!

   ۰ ۰
  3. Meraj Fathi گفت:

   سعید اون kung lao کومبات بود دانشمند :D
   ولی جدا از اینا خدا بیامرزه مایکل جکسون رو
   king of pop

   ۰ ۰
  4. sadra گفت:

   بله واقعا جدا از این حرف ها خدا رحمتش کنه.
   اتفاقا دو روز بعد سالگرد فوتشه :(( :(( :((

   ۰ ۰
  5. Mikaelson گفت:

   آره هرموقع یک لگد میزد یک صدایی هم ازش درمیومد :D /بعد از تموم کردن هر مرحله

   تصویری ازش نشون میداد!یادش بخیر من فک میکردم زنه :))

   ۰ ۰
 30. یه سوال!
  زمان سگا و NES و کلا اون موقع که کارتریج می‌خریدیم، اوریج باز حساب میشدیم آیا یا همونا هم کپی بود؟! :-?

  ۰ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   من همچین سوالی دارم!
   در ضمن من هیچ وقت یادم نمیاد psone خودم رو برای کپی خور کردن جایی برده باشم اما همیشه بازی هاش کپی بود!

   ۰ ۰
  2. Meraj Fathi گفت:

   پلی ۲ هم همینجوری بود. :wink:

   ۰ ۰
  3. pooriya7 گفت:

   نه برادر Ps2 باید کپی خور می شد

   ۰ ۰
  4. Chrome گفت:

   اکثرشون کپی بودند که از طریق کشور هایی همچون عربستان (توسط بعضی از مسافران تاجر!)و روسیه وارد کشور می شدند.یک از آشنایان بنده چنین تجارتی رو برگزیده بود!
   کارتریج های اورجینال Sega Genesis در زمان خودشان ۳۰ دلار قیمت داشتند که کم هم نیست.

   ۰ ۰
  5. پس از همون اول کپی باز بودیم.
   Goddammit
   :(

   ۰ ۰
  6. Chrome گفت:

   ای شکلی فکر نکن
   گرشاسب و میر مهنا و کوهنورد(با اون بست بندی فوق العادش!!!!!!! :-| ) چیه پس :-P :-P

   ۰ ۰
  7. saeed mirabi گفت:

   ببخشیدا !
   ببخشیدا ! :-x
   اون موقعه همه اورجینال باز بودن
   بخاطر اینکه دلار چندان تفاوت قیمتی با تومن نداشت و ملت ثروتمند بودند
   اگر ذهنم یاری کنه دلار حدود ۲۸۰ تومان بود زمان NES
   زمان سگا جنسیس شده بود فکر کنم ۵۶۰ تومان هر دلار
   ——————————————————————————
   کارتریج این دستگاه ها بصورت باز و بدون پک اصلی وارد ایران میشد
   اگر دست اول هم نبودن
   حداقل یا حداکثرش بازی اورجینال دست دوم استفاده میکردیم !
   —————————————————————————–
   چون اولا درست کردن قاب کارتریج هزینه داره !
   اون زمان هم دستگاه رایتر مثل گردانده های دیسکی این روزها
   رایج نبوده !
   اصلا فکر نکنم این کارتریج ها قابلیت کپی شدن به سادگی را
   داشته باشند !
   بعدشم بازی ها رو حافظه کارتریج ها ذخیره میشدند !
   بنظرم به دردسر کپی کردنش نمی ارزیده است !
   پس نتیجه
   حداقل یا حداکثر بازی های دست دوم بوده اند آن هم اورجینال

   ۰ ۰
  8. sephiroth گفت:

   از همون اول هم بودونبودمون واسه این صنعت فرقی نداشت .کارتریج اصلی بسته بندی خاص خودشو داشت.دفترچه راهنما هم توش بود

   ۰ ۰
  9. saeed mirabi گفت:

   کنسول NES دقیقا با دوتا گیم پد و آدابتور و خود کنسول یک کابل
   تی وی و یک بازی قارچ خور یا کنترا تقریبا ۹۸۰۰ تومان بود
   هر کارتریج بازیش هم دقیقا ۲۸۰۰ تومان قیمت داشت
   که فکر کنم بازی اورجینال در اون زمان ۵ تا ۷ دلار بوده است برای NES
   این چیزی که خودم موقع خریدنشون قیمت ها دقیقا یادم هستش
   —————————————————————————————
   کنسول سگا جنسیس !
   کنسول و دوتا گیم پد و آدابتور و کابل و یک سوینیک یا شورش در خیابان
   ۲۷۶۰۰ تومان ( برابر با پول اجاره ۳ ماه در وسط تهران بودش )
   ارزش پول را دقت کنید ! :-o
   بازیها هم ۴۸۰۰ تومان تا ۵۶۰۰ تومان ( ۷ تا ۱۰ دلار )
   بازم میگم مطمئن باشید اگر دست اول اورجینال نبودن !
   حداکثر یا حداقل دست دوم اورجینال بوده اند

   ۰ ۰
  10. Project Siren گفت:

   آقای میرابی بازی ها سگا دو دسته هستند:
   یکی بازی های که آی سی هاشون پایه دار هستند اونا اورجینال بودند و یک سری هم آی سی هاشون قیری هستند که اونها رو شرکت های دیگه از روی بازی اورجینال کپی می کردند.

   من اونطور که یادمه اون زمان تقریبا هم با اورجینال ها بازی کردیم و هم با کپی ها…

   حتی همین الان هم که میرم تو شهر تو ویترین بازی های نو از سگا وجود دارند که آی سی قیری هم هستند مطمئنا این بازی ها رو شرکت های اصلی منتشر نکردند….

   (xneon 360 جان هم زیر توضیح دادند…)

   ۰ ۰
  11. saeed mirabi گفت:

   پروژه سایرن جان !
   اون آی سی قیری ها !
   بخاطر صرف هزینه کمتر از سوی ناشر بازی ها بعد از مدتی
   کشور چین بخاطر ارزان تر تمام شدنشان برای ناشر و استفاده
   از چیپ های ارزان تر و قیری تر !
   این گونه بوده است
   وگرنه ! هزینه برای کپی کردن و کپی کاری اصلا به صرفه نبوده است
   ————————————————————————————
   بازیهای سگا چه زمانی کپی شد !
   زمانی که درایور فلاپی ۳.۵ اینچی دیسک خوان برای کنسول سگا آمد
   وگرنه کارتریج تحت هیچ شرایطی ارزش کپی کاری را نداشته است
   ————————————————————————————
   باز بیایید بگید بازی کپی بوده است ! :/
   اون زمان ما پول نسخه های اورجینال میدادیم
   پرداخت اون قیمت ها برای بازی کپی واقعا ابلحانه بوده است !

   ۰ ۰
  12. Project Siren گفت:

   پس بازی های دسته اولی که من الان تو شهر میبینم؟ چی کسی اونهارو میسازه؟
   یعنی هنوز هم ناشران هزینه برای عرضه این بازی ها صرف می کنند؟!!

   ۰ ۰
  13. saeed mirabi گفت:

   شما یک سر برو ژاپن !
   هر مدل بازی برای کنسول های ۵۰۰ سال پیش هم بخواهی
   بصورت اورجینال بازیش تقدیم شما میکنند !!!
   ———————————————————————–
   اینجا توی ایران بعضی از فروشندگان از تو انباری این بازیها را در
   میارن و میفروشند !
   ————————————————————————
   مثلا مامان یک گیمر
   این بازیهای سگا جا گیر هستند ! :-s
   خوب یک دوره گرد میاد کل بازیهای سگا که یک جعبه بزرگ هستش
   را با یک سبدی پلاستیکی ! یا مقداری نمک معاوضه میکنه
   شاید هم دوره گرد اون جعبه پر بازی ۲۰۰۰ تومان بخره
   بعد میبره به یک فروشگاه بازی اون دوره گرد بازیها رو ۲۰ هزار تومان
   میفروشه ( فکر میکنه سود خوبی کرده )
   فروشنده محترم هر بازی را که درون جعبه هستش !
   که برای بعضی ها حس نوستالژیک هم داره !
   بازیها رو میگذاره یک گوشه ای تا یک سری گیمر کلکسیونی به
   پستش بخورن !
   بعد هر بازی با یک قیمت مناسب درون پاچه گیمر کلکسیونر میکند
   این یک نمونه پیدا شدن بازیها بودش

   ۰ ۰
  14. Project Siren گفت:

   سعید من اطلاع دقیقی ندارم ولی فکر کنم یک سری شرکت های کوچیک از روی کارتریج های اورجینال کپی می کردند…

   ۰ ۰
  15. AmEEr گفت:

   ,ولی من یادمه قیمتش زیاد بود
   دقیقا یادم نیست ولی فک کنم ۵ تومن بود بازیاش,اونموقع ۵ تومن خیلی بود نسبتا..

   ۰ ۰
  16. xneon 360 گفت:

   اگه از اون کارتریج سنگین ها که آی سی های پایه ای داشتند میخریدی اوریجینال بودند ولی اگه ازا ون کارتریج سبک ها که آی سی قیری داشتند میخریدی تقریبا و ۴۰ % اورجینال خر بودی چون اونا رو شرکت های چینی و یا خرده فروشان ژاپنی کپی منیکردند و بر روی ای سی های کم ظرفیت و کند تر میریختند.

   ۰ ۰
 31. ama-pc360 گفت:

  Sega Genesis از کنسول هایی بود که خیلی دوست داشتم باهاش کار کنم اما هرگز موفق نشدم.

  ۰ ۰
  1. Meraj Fathi گفت:

   بازی هاش چون خیلی کم حجمه همین الان میتونی دانلود کنی با کامپیوتر بازی کنی.

   ۰ ۰
  2. GAME STAR گفت:

   بله قیمت بازی هاش اون موقع بسیار گران بود و فکر میکنم حتما اوریجنال بوده باشند ! :O

   ۰ ۰
 32. box3 گفت:

  من خیلی با این کنسول خاطره دارم اما بیش ترین خاطره ام مربوط به بازی ترمیناتور می باشد

  ۰ ۰
 33. وای ممنون واقعا خاطره هامو تازه کردی علاعدین و یا سونیک واقعا ممنون :X

  ۰ ۰
 34. Nelson گفت:

  اقا کسی میدونه سگا چرا دیگه کنسول طراحی و تولید نکرد؟!

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   سونی اومد پی اس ۲ را ۱۰۰ دلار ارزون تر از سگا ساترن داد و اون کنسول و شرکتش رو به خاک سیاه نشوند !

   ۰ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   و امسال هم ۱۰۰ دلار داره ارزون تر میده :D

   ۰ ۰
  3. RANDYORTON گفت:

   که اون اتفاق عمرا تکرار بشه تو این نسل!

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   خب ثروت مایکروسافت با سگا قابل مقایسه نیست و وان حتی اگه یدنه ! هم نفروشه خیلی هم عالی و شیک و مجلسی به حیات خودش ا دامه میده و یکی دیگه میسازن ولی نه مایکروسافت سگا هست نه وان ساترنه :D

   ۰ ۰
 35. Mithrandir گفت:

  اولین کسنولی که باهاش بازی کردم NES هستش اما اولین و آخرین کنسولی که داشتم سگا مگادرایو بود! اولین بازی که تو این کنسول کردم سانیک ۱ بود بازی ای که گیمر بودنم رو بهش مدیونم! در کل خوره Earth Worm Jim و Comix بودم و یادمه سر کارترج Chase HQ همیشه دعوا لود بین دوستام! شورش هم که نگو! اون غول اخرش ژاپنی یه چیز می گفت و باید از روی شکل کلماتش می فهمیدی که کدوم یک از گزینه ها رو انتخاب کنید(یادتون اومد)! با Golden Axe خیلی خاطره دارم و هنوز هم روی گوشیم بازیش می کنم!
  مرسی از روزبه!

  ۰ ۰
 36. pooriya7 گفت:

  باز هم بحث کنسول امد و پای فن ها که از گاز فرئون برای خنک شدن استفاده می کنن ( همون خراب کردن فجه ی دیگر کنسول ها )
  یکی نیست بگه برادر من شما چرا کنسول سگا رو نخریدی که حتی ناشرین غربی ازش حمایت نمی کردن . به هر حال پیشنهاد من واسه اون دوستان این که بفرماید ماریو و زلدا نجات بدید.
  ولی در مورد مقاله مقاله ی خوبی بود البته من لیست بازی ها رو دیدم اسم چند بازی معروف کم بود . البته جالب اینجاست که بدانید هیمن Aladdin استاد بزرگ و پدر ژانر وحشت در بازی های ویدیوی شینجی میکامی ساخت که فکر کنم جز ۵ بازی اول باشه . البته برای بازی معروف دیگه سگا می شه مرتال کمبت اشاره داشت یا مایکل جکسن . البته در آن زمان که این کنسول وارد کشورمون شد قیمت متعادلی داشت ولی قیمت بازی هاش بسیار گرون بود تا حدی که می رفتیم بازی هاش اجاره می کردیم من بطور کل ۶ کارتریج از سگا دارم که محبوب ترین بازی من فوتبال شرکت کنامی که اون موقع معروف به فوتبال با گزارشگر بود . یادش گرامی

  ۰ ۰
  1. pooriya7 گفت:

   فکر کنید ما فقیر بودی ها ولی ۱۰ تومان سال ۷۴ خیلی بود

   ۰ ۰
 37. Mr.game گفت:

  ممنون روزبه جان. همه بچگیم رو با این کنسول گذروندم. هنوز که هنوزه بعضی از بازی هاش رو با کامپیوتر بازی میکنم مخصوصا Streets of Rage. یه دکمه میزدی از عقب یه ماشین پلیسه میومد دشمنا رو به بمب میبست. :X :X

  ۰ ۰
 38. ambush گفت:

  اول از همه یه تشکر جانانه از روزبه عزیز… =D
  وای عجب دورانی داشتیما،الان که مطلبو خوندم یه حس غریبی بهم دست داده :((
  بازی سونیک و شورش در شهر و مورتال و … یه طرف،بازی کردن تو کلوپ و کل انداختن با بقیه یه طرف دیگه! :X

  ۰ ۰
 39. DEAD MAN گفت:

  یادش بخیر سونیک چه حالی میداد ولی هیچوقت نتونستم تمومش بکنم .
  Streets of Rage بازی مورد علاقم بود (تو شماره یکش از اون غول ها که از دهنشون آتیش میومد متنفر بودم :| )
  دوتا بازی دیگه هم بود به نام ” شینوبی ” ایناهم بازی باحالی بود .
  با اون بازیه (اسمش رو یادم نیست) که یه نفر بود تیغ پرت میکرد یه سگم همیشه همراهش بود خییییلی خاطره دارم .
  ممنون از مقاله

  ۰ ۰
  1. AxeL گفت:

   اسم اون بازی دوست عزیز Shadow Dancer بود
   یا به قول ما ایرانی ها نینجا و سگ :D

   ۰ ۰
 40. Sirius گفت:

  آه پسر
  ولی من تا کلوپ تا سر حد مرگ comix و سونیک رو بازی کردم! اصلا همه بازی های سگا به کنار comix هم به کنار! لعنتی عجب بازی بازی بود!

  ۰ ۰
  1. AxeL گفت:

   واقعا comix بازی بی نظیری بود.چه قدر ایده هایه به نظیر و نابی داشتا
   چقدر هم سخت بود

   ۰ ۰
  2. به نظرم سخت‌ترین بازی اون موقع بود. خیلی سخت!
   اون حرکت ↓↓↓ خیلی جالب توجه بود! lol

   ۰ ۰
  3. Sirius گفت:

   آره فکرشو بکن اگه می مردی باید از همون اول می رفتی ( اگه اشتباه نکرده باشم) ولی حالا …!!

   ۰ ۰
 41. mohammad.m گفت:

  اقا دیگه از این چیزا نزارین توسایت ما جنبه نداریم اشک تو چشام جمع شده :(( نمی دونین یاد چه خاطره هایی افتادم :( چقدر با بابام Streets of Rage و فوتبال بازی می کردم :((

  ۰ ۰
 42. Dead Walker گفت:

  ممنون واقعا لذت بردم
  ولی تقریبا هیچ بازی رو به اندازه ی سونیک دوست نداشتم. بیشتر عمر کنسول رو با این خارپشت دوست داشتنی بازی کردم. بعدشم کابوی و علائدین و …
  کاش میشد بازم برگردیم به اون زمان. :((

  ۰ ۰
 43. Sephiruz گفت:

  خاطره که چه عرض کنم , هنوزم هر از چندگاهی به سراغ این کنسول پیر ولی قدرتمند میرم. خاطرات از قدیم زیاد بوده و تا حالا ادامه داشته. بدون شک سونیک بزرگترین بازی این کنسول هستش ولی بشتر خاطرات من با بازی تکرار نشدنی کامیکس هستش که لحضات فراموش نشدنی را برای من به ارمغان آورد.

  ۰ ۰
 44. BATMAN LOVE گفت:

  هنو کنسول و بازیهاش دارم
  سخت ترین بازیهاش به نظر من batman forever / pit fall / x perts بودن که با تلاش مداوم به آخر رسوندمشون

  ۰ ۰
 45. Sephiruz گفت:

  البته همیشه یه مشکل همراه این کنسول هستش , اونم آداپتور محترم این کنسوله. :twisted:

  ۰ ۰
 46. sniper گفت:

  من هنوز این بازی ها رو رو pc بازی می کنم

  ۰ ۰
 47. general amin گفت:

  sunset riders :X
  تجربه ای که شاید دیگر تکرار نشود …
  اون تیرکمون رمبو هم که شهره خاص و عام است
  چه بازی هایی داشت …
  جای خیلی بازی ها خالیست !شینوبی کجاست پس در این لیست برادر !
  اون فوتبال تاریخی اش هم که هیچ وقت از یاد نمی رود
  یک گزینه قبل از شروع بازی داشت مکی توانستی بازی را ۷ نفره آغاز کنی !
  برای رو کم کنی اکثر اوقات ۷ نفره بازی را شروع می کردم . وقتی میبردم عجب حالی میداد ! چهره رفقا دیدنی بود در آن لحظه :D
  ممنون به خاطر این مطلب زیبا

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   ژنرال عزیز والا این مطلب را در ساعت ۶ صبح تمام کردم و قصد اون لحظه اسامی همه باز یها به ذهنم نمرسد ولی الان به مطلب اضافه میشود. امید وارم توسنته باشم خاطرات قدیمی را گرد گیری کنم و خوشحالم که از مطلب خوشتون اومده ، خدا بخواد شاید برای کنسول هایسوپر نیتندو و پی اس وان هم نوشتم

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   اون شینوبی را برای این که گل سرسبد بود اشاره کردم ولی همین که این مطلب را روی سایت قرار دادید جای تشکر فراوان دارد . کنسول های نینتندو هم که جای خود دارند که بازی هایشان هم هنوز ارزش بازی کردن دارند .

   ۰ ۰
  3. ژنرال، تجربه‌ی sunset riders یا آفتاب سرخ خودمون دیگه تکرار نمیشه، ولی … ولی این call of juarez جدیدی که به بازار عرضه شده، به شدت لذت‌بخشه و خیلی هم شبیه به sunset … من که موقع بازی کردنش واقعا یاد اون بازی فوق‌العاده میفتم. حتما این gunslinger رو بگیر و بازی کن. حس خوبی داره.

   ۰ ۰
  4. general amin گفت:

   جدا ؟
   همه بازی را با تمام توان می کوبند ! برای همین ترغیب شدم بازیش کنم ببینم در حد این همه کوبیده شدن هست یا نه که قسمت نشد . البته از نسخه های قبلیش هم چندان دل خوشی نداشتم
   اما اگر این طور که شما می گویی حتی اگر یک درصد یاد آور آن بازی باشد ارزش بازی کردن را دارد

   ۰ ۰
 48. Mikaelson گفت:

  هوس کردم فردا پس فردا برم یک سگا بخرم دوباره این بازیها

  رو برم!با تمام تصاویر خاطره دارم،سونیک که دیگه نیازی نیست آدم ازش تعریف کنه!سندبادم

  خدایی خیلی دوس داشتم،روی آتیش میفتادی پاهات میسوخت و…آشوب در شهر آخرین

  مرحله یه سوالی میپرسید اونموقع انگلیسیمون زیاد خوب نبود یکدفعه میدیدی از مرحله ششم

  باید بازی رو ادامه میدادی،مرحله هفتمشم از همه زیباتر بود تو اون آسانسور همه رو پرت

  میکردم پایین :D بازی ماشینم فک کنم همونی باشه که اینقدر با ماشین پلیس باید بهش

  میزدی تا آتیش میگرفت و می ایستاد تا بری مرحله بعد :X اون کلانترم بهترین بازی سگا از نظر

  من بود ولی خیلی کوتاه بود :-? فوتبالشم پر از خاطرس :((

  ۰ ۰
 49. slayer گفت:

  یادش بخیر شینوبی ,sunset riders,Streets of Rage چه خاطراتی داشتم

  ۰ ۰
 50. DeadSpace گفت:

  وای….کاش به گذشته برمیگشتم :X :X :X :X

  ۰ ۰
  1. sheamus گفت:

   خدا وکیلی این حرفو میزنی ولی در واقعیت اصلا دوست نداری به گذشته برگردی. درسته؟

   ۰ ۰
 51. Gish2012 گفت:

  روزبه جان ترکاندی ما را با این پست ها!
  خود من هم تنها کنسولی که داشتم میکرو بود. با مگادرایو هم افتخار انجام چند بازی‌ رو داشتم.
  با امولاتور این کامیکس رو رفتم. واقعا ته خلاقیته این بازی.

  ۰ ۰
 52. Sepehr گفت:

  این کنسول یک شاهکار بود واقعا دلم براش تنگ شده با این مقاله خاطراتم زنده شد یادش بخیر :((

  ۰ ۰
 53. kain گفت:

  عاقا بین اتاری و سگا میکرو اومد در حقش داره اجحاف میشه ….

  ۰ ۰
 54. Marshal Reza گفت:

  یادش به خیر. دوران شیرین کودکی ما با آتاری سپری شد. با سگا (اشتباه نخونید سگ ها !) نونهالی را گذراندیم. نوجوان بودیم که پلی ۱ را در کلوپ ها بازی می کردیم. با پلی ۲ جوانی کردیم. و اینک، در اوج پختگی، پی سی باز هستیم ، پی سی باز می مانیم و پی سی باز بدرود حیات خواهیم گفت. =D

  ۰ ۰
 55. sheamus گفت:

  یادش بخیر. :((

  ۰ ۰
 56. sheamus گفت:

  من بازی های علادین و شورش در شهر رو خیلی دوست داشتم. :(

  ۰ ۰