توسط سعید زعفرانی در ۲ تیر ۱۳۹۲ , ۲۲:۱۳

دل به بی‌کرانِ جاده بسپار

آخرین ما نه بهترین است نه شاهکار؛ ولی بازی فوق‌العاده‌ای است

وقتی نویسنده‌ای آخر هر جمله‌اش با حروف بزرگ انگلیسی می‌نویسد STOP. حتما دلیل خاصی برای کار خود دارد STOP. معمولا این کار را وقتی یک جمله در تلگراف به انتها می‌رسد می‌کنند STOP. از این طریق خواننده‌ی تلگراف می‌تواند دریابد که جمله تمام شده است STOP. اما الان نه من در حال تلگراف زدن هستم و نه شما در حال خواندن آن STOP. پس این فرضیه خود به خود رد می‌شود STOP. شاید این نویسنده وقتی می‌خواهد جملاتی که در ذهنش در تلاطم‌اند را به نگارش در‌آورد، قلبا با آن مخالف است STOP. مغزش فرمان می‌دهد که این جملات را بنویسد و قلبش می‌گوید STOP. STOP.  شاید این نویسنده می‌خواهد به صورت کاملا مستقیم به خواننده بگوید که از خواندن ادامه‌ی متن دست بردارد STOP. و به همین علت با حروف بزرگ می‌نویسد STOP. تا بلکه خواننده، نوشته‌ی منحوس پیش‌رویش را نخوانده رها کند STOP. گاهی این کار این‌قدر تکرار می‌شود که حالتی ملتمسانه به خود می‌گیرد STOP. البته فرضیه‌های دیگری هم هستند، مثلا ممکن است این نویسنده چنین مقدمه‌ای را قبلا جایی خوانده باشد و اکنون فقط از روی آن کپی می‌کند STOP.

نقد و بررسی طرح اصلی باکس‌آرت بازی را خوانده‌اید؛ واقعا طرح بی‌نظیری است.

هنوز هم دارید به خواندن نقد ادامه می‌دهید؟ چه با جرات! اصلا انتظار نداشتم …

[پیشنهاد می‌شود تحلیل بخش داستانی را بعد از این‌که یک بار بازی را به انتها رساندید بخوانید. این بخش از نوشته به ناچار بخش‌هایی از بازی را فاش می‌کند.]

مثل همه‌ی داستان‌های آخرالزمانی دیگر

مثل همه‌ی داستان‌های آخرالزمانی دیگر، «آخرین ما» هم پیرو کلیشه‌هایی است که در این سبک جا افتاده و  می‌شود یکی یکی آن‌ها را بر شمرد و با دیگر ساخته‌های این سبک، چه سینمایی و چه داستانی مقایسه کرد. «ناتی‌داگ» برای خلق صحنه‌های تاثیر گذار در این بازی، دقیقا از الگوهای پیش‌تر استفاده شده بهره گرفته است و همین مسئله باعث می‌شود که این لحظات، در بازی آن‌قدر که باید بزرگ و تاثیرگذار نشوند و احساسات را آشفته نکنند. البته در کنار آن، گاهی ضعف در فضاسازی لحظه‌ای، شخصیت پردازی و یا تعلیق داستانی، مزید بر علت می‌شوند تا در مجموع، روایت بازی دچار نقصان شود.

در این بازی بعد از یک آغاز به ظاهر دراماتیک، ناگهان به بیست سال بعد پرتاب می‌شویم. این اتفاق این‌قدر ناگهانی و بدون پیش‌زمینه است که سبب می‌شود برای حداقل یک ساعت به دنبال داستان بگردیم. درست در همین زمان، بازی شخصیت‌های جدیدی را هم به ما معرفی می‌کند و انتظار دارد با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم، کاری که طبیعتا برای بازی‌کننده ممکن نیست. به عنوان مثال، شخصیت «تس» که در همین زمان‌ وارد بازی می‌شود، نه به خاطر ضعف در شخصیت‌پردازی یا اجرا، بلکه به خاطر زمان نادرست و نسنجیده‌ی معرفی‌اش به اندازه‌ی کافی به بازی و بازی‌کننده نزدیک نمی‌شود، و همین مسئله دلیل اصلی تاثیرگذار نبودن فداکاری و مرگش در ساعات بعد است.
بعد از پیگیری ماموریتی که به شدت با بازی در تضاد است، و آشنایی ناگهانی با «مارلین» منتظریم تا ورق داستان بازی برگردد اما این‌طور نمی‌شود. آشنایی با «الی» هم به اندازه‌ی کافی تاثیرگذار و به‌یادماندنی ساخته نشده است و اولین سکانس‌های همراهی با این شخصیت، به سادگی هر چه تمام‌تر و باز هم همراه با کلیشه‌های ژانر به تصویر کشیده می‌شوند. رابطه‌ای که قرار بوده «دراماتیک» و «انسانی» باشد، از همین ابتدا، با تبدیل شخصیت «الی» به ابزاری برای تولید واکسن، تخریب می‌شود. در حالی که می‌دانیم چنین سایه‌ای اصلا بالای سر رابطه‌ی میان «لی» و «کلمنتاین» نبود و با این حال،‌ «کلمنتاین» در تمام لحظات بازی به مهم‌ترین چیز برای بازی‌کننده تبدیل می‌شد. اما در کنار این دلیل کلیشه‌ای و واهمه‌ی ساخت واکسن از طریق مطالعه بر روی «الی» حس دیگری وجود دارد. حسی به شدت طبیعی از عدم اعتماد بین «جوئل» و این دختر نوجوان و ناآشنایی دل‌نشین این دو که رفته رفته جای خود را به اعتماد و آشنایی می‌دهد و این دو شخصیت را به طرز ماهرانه‌ای به هم نزدیک می‌کند.
خوشبختانه در ادامه‌ی بازی، شخصیت «الی» خود را بروز می‌دهد و همراهی با او به یک رکن لذت‌بخش از بازی تبدیل می‌شود. شخصیت پردازی بسیار خوب و اجرای قدرتمند این شخصیت در کنار تغییر فضای داستانی و بالاخره شکل گرفتن دیرهنگام رابطه‌ی عاطفی بین «جوئل» و «الی» باعث می‌شود از این‌جا به بعد بازی‌کننده احساس بهتری نسبت به بازی و کلیت آن داشته باشد.

اگر از من بپرسند که چه چیزی می‌تواند «آخرین ما» را از سایر بازی‌ها متمایز کند، قطعا پاسخم همین رابطه‌ی بی‌نظیر و به شدت واقع‌گرایانه‌ی «جوئل» و «الی» است و بدون شک پاسخ شما هم باید همین باشد. رابطه‌ای که توسط انبوهی از کلیشه‌ها احاطه شده است.

«سم» قبل از تبدیل شدن کمی شخصیت‌پردازی می‌شود تا بر خلاف مرگ «تس» از این یکی تا حدی ناراحت شویم. این ناراحتی هم بیشتر به خاطر گفتگوی پایانی او با «الی» و احساس این دو نوجوان به هم به وجود می‌آید، و تاثیر داستانی ندارد.

از این‌جا به بعد بازی رفته رفته بهتر و بهتر می‌شود و در فصل زمستان به اوج می‌رسد. داستانی که در فصل زمستان بازی روایت می‌شود این‌قدر خوب و کامل است که می‌تواند تمام نقص‌های بازی را بپوشاند. در این فصل شخصیت از آب و گل در آمده‌ی «الی» به خوبی خود را نشان می‌دهد و این اتفاق درست به موقع رخ می‌دهد. نه خیلی زود، نه خیلی دیر؛ بلکه درست در زمانی که به معنای واقعی کلمه عاشق «الی» شده‌ایم و رابطه‌ی او با «جوئل» این‌قدر پیشرفت کرده است که هر یک با منطقِ «احساس»، جان خود را برای دیگری به خطر می‌اندازند و این مسئله کاملا باورپذیر است. لحظه‌ به لحظه‌ی این داستان بی‌نظیر، استادانه طراحی شده است و هیچ خلل و شکافی در آن دیده نمی‌شود. سناریوهای بی‌بدیلی کنار هم چیده شده‌اند تا ما را وارد این موقعیت بی‌نظیر کنند. سناریوی شکار آهو و فرار این حیوان ما را به سناریوی معرفی شخصیت جدید بازی (دیوید) وصل می‌کند، بعد از آن به خوبی بازی ما را با این شخصیت آشنا و آشناتر می‌کند و با سناریوهای جذاب دیگری که پیش رویمان قرار می‌دهد، زمینه‌ساز «گردش» داستان می‌شود. در پایان این فصل، «دیوید» که بهترین شخصیت پردازی را در میان شخصیت‌های غیراصلی بازی دارد، به دشمن «الی» تبدیل می‌شود و در پایانِ یک نبرد بسیار متفاوت، تمام حس تنفر «الی» از «دیوید» به تصویر کشیده می‌شود.

فصل زمستان بازی از هر نظر بهترین بخش از «آخرین ما» است. جایی است که همه چیز به اوج خود می‌رسد. از داستان بازی، شخصیت‌پردازی و روایت بی‌نظیرش گرفته تا گیم‌پلی، ماموریت‌ها و دیگر جنبه‌های جذاب آن. حتی هوش مصنوعی هم در این فصل فوق‌العاده تنظیم شده است. در این فصل، شاهد شکل‌گیری یک «آنتاگونیست» شرور با شخصیت‌پردازی فوق‌العاده هستیم که سیر داستانی را دگرگون می‌کند. نبرد پایانی الی و دیوید، از همه‌ی جهات فوق‌العاده است. زمستان آخرین ما تا مدت‌ها در ذهن شما می‌ماند.

در فصل بعدی، با این‌که انتظار داریم داستان به قوت خود باقی بماند، اما باز هم با کلیشه‌ها خراب می‌شود. البته چند اتفاق تنظیم شده (Set-Piece) در این فصل وجود دارند که به خوبی به هیجان بازی می‌افزایند و در ادامه‌ی داستان هم تاثیر گذار می‌شوند، اما بعد از ملاقات با «شب‌تاب‌ها» باز هم یک کلیشه‌ی آخرالزمانی روایت می‌شود (روی‌گردان شدن «جوئل» از همکاری با «شب‌تاب‌ها» و تبدیل شدن دوست به دشمن!) و حالا شخصیت اصلی -و ما- در سر یک دوراهی قرار گرفته است که تنها یک مسیر محتمل دارد.
از نظر حس، تفاوت این لحظات پایانی با اولین رویارویی‌هایمان با «الی» بسیار قابل توجه است. تغییر موضع بازی نسبت به شخصیت «الی» بسیار دوست داشتنی است و نشان می‌دهد که در طول بازی، چقدر با این شخصیت انس گرفته‌ایم و اکنون، جدایی از او کار دشواری است.
لحظات انتهایی بازی با یک تدوین بی‌نظیر روایت می‌شوند تا حسی که آن لحظات دارند چند برابر شود. در گفتگوهای انتهایی بازی، حرف‌هایی از شخصیت‌های بازی شنیده می‌شود که این لحظات را چندبرابر احساسی‌تر و ماندنی‌تر می‌کند. و کارگردان برای متداوم کردن این حسِ به وجود آمده، ناگهان کات می‌دهد!

[ادامه‌ی متن را می‌توانید بدون نگرانی از فاش شدن لحظات خیلی مهم بازی بخوانید، اما در کل نخوانید بهتر است!]

مثل‌ همه‌ی بازی‌ها و فیلم‌های آخرالزمانی دیگر

مثل‌ همه‌ی بازی‌ها و فیلم‌های آخرالزمانی دیگر، «آخرین ما» هم اتمسفر خاص آخرالزمانی دارد. اتمسفری که بر خلاف بسیاری از بازی‌ها و فیلم‌های دیگر، به جای القای «مرگ» و «اندوه» و خاکستری کردن فضا، حس «زندگی» به آدم می‌دهد. حسی که با فلسفه‌ی بازی هماهنگی کامل را دارد و نه تنها در میانه‌ی راه از بین نمی‌رود،‌ بلکه در مواقعی شدت می‌گیرد، بر داستان و گیم‌پلی تاثیر بسزایی می‌گذارد و تا پایان همراه شما می‌ماند. حتی در لحظاتی که مرگ شخصیت‌ها به تصویر کشیده می‌شود، لحظاتی که رخدادهای تیره در مکان‌های تاریک بازی به وقوع می‌پیوندند هم بازی حس تازه‌ی زندگی دارد. این بازی، به وجود آمدن این جو خاص و اتمسفر گیرا را بیشتر از همه مدیون طراحان خود است. طراحانی که در خلق این فضا، معادله‌ها را بر هم زده و به سبک خود کار کرده‌اند. البته، الگو گرفتن از فیلم‌های سینمایی موفق در این سبک، چیزی است که خود این طراحان هم به آن اذعان کرده‌اند. با این که محیط این بازی، در مجموع و مخصوصا در فضاهای باز و بزرگ، شبیه به فیلم «من یک افسانه‌ام» ساخته شده است، حس و حال دیگری دارد. البته این فیلم هم تنها مثال قابل ذکر نیست و نباید از تاثیرگذاری «جاده» به سادگی گذشت.

نمایی از فیلم «جاده» که به طراحی‌های صحنه‌ی «آخرین ما» بسیار نزدیک است. در بازی «آخرین ما» تقریبا همین‌ الگو به صورت استادانه‌ای در تمام مکان‌های بازی پیاده سازی شده است،‌ اما با رنگ‌بندی متفاوت مخصوص به خود. در «جاده» همه چیز خاکستری و در حال مرگ است …

… در «آخرین ما» اثری از رنگ‌های مرده دیده نمی‌شود و نور آفتاب هنوز به درخشندگی قبل است. وقتی که هیچ امیدی نیست، امیدی هست! شاید تصاویر بازی از دید جوئل و الی این‌قدر درخشان و زیبا هستند، و شاید اگر در جبهه‌ی مخالفان بودیم، تاریکی و پژمردگی بیشتر توی چشم می‌زد.

خاکستری تیره! همه جا تاریک است و هیچ امیدی نیست. این جو ساخته شده در فیلم «جاده» با تک تک نماهای این فیلم متناسب است. فیلمی که شخصیت‌های اصلیش در مسیر خود چند بار تصمیم به خودکشی می‌گیرند و از این بابت زمین تا آسمان با «آخرین ما» فاصله دارد.

با مقایسه‌ی این تصویر با تصویر بالایی فقط تضاد عایدتان می‌شود. تضادی که «آخرین ما» را خاص کرده و در کنار آن، بستر مناسبی برای بروز گرافیک تکنیکی بازی فراهم آورده است.

شخصیت اصلی فیلم «جاده» با بازی دیدنی «ویگو مورتنسن» ظاهرا الگوی اصلی طراحان ناتی‌داگ برای طراحی شخصیت «جوئل» بوده است.

شخصیت همراه در فیلم «جاده» خیلی شبیه «الی» خودمان است با این تفاوت که دختر نیست و پسر است!

بخش اعظمی از اتمسفر بازی توسط شخصیت‌های آن به وجود آمده است. اجرای صدای شخصیت‌ها، انیمیشن آن‌ها،‌ نوع حرکاتشان، واکنش‌های آن‌ها نسبت به واقعیت‌ها و موقعیت‌های مختلف، حرف‌هایشان و طرز لباس پوشیدن آن‌ها آخرالزمانی است، اما از زندگی جدا نشده‌اند و به دنبال بقا در این آخرالزمان زیبا هستند. اتمسفری که این‌گونه به وجود می‌آید، به شدت تاثیرگذار می‌شود تا جایی که ممکن است برخی از بازی‌کنندگان آن را با شخصیت‌پردازی اشتباه بگیرند.

دنیای «آخرین ما» در کنار طراحی بی‌نظیر، جلوه‌ی بسیار خوبی هم دارد. تا جایی که بدون شک بازی از بهترین کیفیت دیداری در نسل هفتم کنسول‌ها برخوردار است و می‌توان به آن لقب بهترین گرافیک کنسولی ممکن را داد. این مسئله تنها به این دلیل محقق شده است که طراحان هنری بازی، با ایجاد یک حس آخرالزمانی دل‌گیر گرافیک بازی را از خودنمایی نینداخته‌اند و درست خلاف آن عمل کرده‌اند. نورپردازی بازی به این دلیل به بهترین مثال در نسل حاضر تبدیل شده است که طراحان از رنگ‌های متفاوت و متعددی استفاده کرده‌اند، محیط را سرزنده و شاداب ساخته‌اند و اجازه داده‌اند نور خورشید مثل همیشه بتابد. از این الگو می‌شود در توضیح تمام نقاط قوت گرافیکی بازی استفاده کرد.

در طراحی و ساخت مکان‌ها دقت زیادی شده است، و نه تنها در بازی دو خانه عین هم دیده نمی‌شود، بلکه شباهت‌های بسیار اندکی هم در چیدمان داخلی خانه‌ها، اتاق‌های هتل و … وجود دارد که بیش از هر چیز، ما را متوجه زمان زیادی می‌کند که بازی‌سازان برای چنین طراحی دقیق و استادانه‌ای صرف کرده‌اند، تا بازی از این لحاظ هم تقریبا بی‌نقص شود. درست خواندید؛ تقریبا STOP.

مواقعی که نیاز است درگیری شکل بگیرد و به طبع آن شخصیت‌های بازی، نیاز دارند تا در حالت پناه‌گیری قرار بگیرند، در محیط شاهد مکان‌هایی برای برطرف کردن این نیاز هستیم که به طرزی کاملا مشخص و غیرقابل باور، در محیط بازی قرار گرفته‌اند. این مسئله در اوایل بازی بیشتر به چشم می‌آید و رفته رفته بهتر می‌شود؛‌ نه به این معنا که روش طراحان بازی تغییر کرده و متوجه این موضوع شده‌اند، بلکه به این سبب، که شما به بازی و این رفتارش عادت کرده‌اید و دیگر زیاد برای چشم شما ناآشنا و آزاردهنده نیست.

مثل همه‌ی بازی‌های دیگر ساخته‌ شده توسط «ناتی‌داگ» این بازی هم، از گرافیک تکنیکی بسیار خوبی برخوردار است. کیفیت بافت‌ها تا حداکثر ممکن بالا رفته است، مدل‌سازی‌ها و سه بعدی سازی اشیا بسیار خوب صورت گرفته است، تمام جلوه‌های ویژه در بازی به بهترین شکل ممکن ساخته و پرداخته شده‌اند و … پس بهتر است از این بخش بگذریم و حرف‌های تکراری نزنیم.

افسانه‌ی واقعی

«آخرین ما» از جمله بازی‌هایی است که روی کاغذ یک گیم‌پلی بی‌نقص، نوآورانه و انقلابی دارد که استانداردهای بازی‌سازی در این سبک را ارتقا می‌دهد. از این به بعد، ساختن بازی در سبک «بقا» کار هر کس نیست و خیلی سخت می‌شود گیم‌پلی بی‌نقصی مثل «آخرین ما» خلق کرد. گیم‌پلی با هویتی که نه تنها لحظه‌ای دچار نقصان نمی‌شود، بلکه به شدت تاثیرگذار بوده و اینقدر خوب از آب در آمده است که باعث می‌شود هر بازی‌کننده‌ و منتقدی لب به تحسین آن بگشاید و برای تمام نشدن حس این تعامل، دست به دعا بردارد.
این گیم‌پلی بی‌نقص حاصل ساعت‌ها تلاش و تفکر برای ارتقای سبک بازی کردن بازی‌کنندگان و نتیجه‌ی تغییر ذائقه‌ی آنان در سه شماره از «سرزمین ناشناخته» است. و هسته‌ی اصلی گیم‌پلی بازی «آخرین ما» اینقدر عالی به وجود آمده است که تا سال‌ها الگوی بازی‌سازان مختلف خواهد بود، و مطمئنا تاثیر بسیار زیادی در سبک و سیاق بازی‌سازی در سال‌های آینده خواهد گذاشت. گیم‌پلی به شدت واقع گرایانه، حساب شده و قدرتمند، که هیچ چیز کم ندارد. بهترین گیم‌پلی ممکن در سبک «بقا» در محیطی آخرالزمانی، حداقل در این نسل.

سیستم «دست سازی» بازی بسیار خوب درآمده است. این‌قدر خوب که همه جا را برای یافتن یک «قیچی» یا «نوارچسب» زیر و رو کنید. این بخش از بازی چالش‌زا هم هست و بسته به راهبرد شما در مرحله، استفاده از آن تغییر خواهد کرد. مثلا مواد مورد نیاز برای ساخت «بسته‌ی سلامتی» و «ککتل مولوتف» یکسان است، پس باید با دقت به موقعیتتان از آن‌ها استفاده کنید. و البته فراموش نشود که هیچ‌کدام از این موارد بدون سیستم «کوله پشتی» بازی ممکن نبود.

یکی از المان‌های مهم و تاثیرگذار گیم‌پلی «آخرین ما» سیستم ارتقا یافته‌ی «کوله پشتی» است که «دست‌سازی آیتم‌ها» یکی از زیرمجموعه‌های آن است. اما این سیستم «کوله پشتی» چگونه به تاثیرگذارین مقوله‌ی مورد بحث در گیم‌پلی بازی بعد از «تفکر» تبدیل شده است؟ نخست باید به این مسئله توجه داشت که در حقیقت برای اولین بار است که «کوله پشتی» در یک بازی واقعا کوله پشتی است و همان قدر در بازی اهمیت و کاربرد دارد که در دنیای حقیقی دارد. همین مسئله بازی را به شدت واقع‌گرایانه می‌کند، بر سرعت بازی تاثیر می‌گذارد، نبردها و وارد عمل شدن‌های شخصیت‌ اصلی، حمل سلاح و تجهیزات و … را تغییر می‌دهد و بازی را از این رو به آن رو می‌کند. همین یک المان، این‌قدر درست در بازی پیاده شده است که حس تلاش برای «بقا» و ترس از «مرگ» را مجددا معنا کرده است.
دیگر المان مهم و تاثیرگذار بازی، که طرفداران «سرزمین ناشناخته» با آن آشنایی داشتند، سیستم مبارزات تن به تن بازی است که بسیار عالی و بی نقص ساخته شده و به شدت لذت‌بخش کار شده است. چیزی که در کمتر بازی شاهد آن هستیم، هوشمندی قابل توجه بازی هنگام این مبارزات است. کافی است تا در یک درگیری نفر به نفر نزدیک دیوار باشید و ضربه بزنید، تا بازی به شکل دلنشینی دشمن را از ناحیه‌ی سر به دیوار بکوبد و لذتش عاید شما شود. این سیستم مبارزه که فکر می‌کردیم در «سرزمین ناشناخته ۳» به کمال رسیده است و دیگر بهتر از این نمی‌شود، صدها برابر بهتر از بازی قبلی «ناتی‌داگ» ساخته شده است، به حدی که اگر خوب بازی‌کنید، خیلی راحت بی‌خیال استفاده از سلاح‌های گرم بازی می‌شوید و لذت مشت‌زنی را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنید.

بازی در همه‌ی لحظات، این المان‌های انقلابی و چندین و چند راه مبارزه و بقا را در اختیار شما می‌گذارد و انتظار دارد که هوشیار باشید و خوب بازی کنید تا آن لذتی که می‌خواهد، به شما منتقل شود. «آخرین ما» در گیم‌پلی چزی کم ندارد که هیچ؛ بازی‌سازی را هم دگرگون خواهد کرد STOP.

«شنوایی جوئل» قدرت قابل اغماضی است که به خوبی در بازی جا می‌افتد. استفاده از این قدرت بیشتر در مقابله با «کلیکرها» که همواره صدا تولید می‌کنند موثر است تا دشمنان انسانی. چون آن‌ها را فقط وقتی می‌شود از این طریق پیدا کرد که مشغول حرف زدن یا ایجاد سر و صدا باشند. در درجه‌ی سختی “Survival” این قابلیت غیرقابل استفاده است. حتما این درجه‌ی سختی را تجربه کنید.

فکر می‌کردم اگر در کنار این‌ گیم‌پلی محشر و دوست داشتنی، انتظار یک طراحی مرحله‌ی بی‌‌نقص و انقلابی داشته باشم؛ این بازی می‌تواند آن را برآورده کند. و دقیقا همین‌جا بود که بازی اندکی ناامیدم کرد. اگرچه در بازی مراحل از تنوع بالایی برخوردار هستند و چیزهایی را تجربه می‌کنیم که تا کنون در دنیای بازی‌های رایانه‌ای سابقه نداشته است، اما طراحی مرحله در دو مورد نمایش ضعیفی دارد. اول این‌که تعداد مراحلی که نیاز است دشمنان بی‌سر و صدا کشته شوند زیاد است و فاصله‌ی این مراحل از هم کم. پس ممکن است حس تکرار در مواقعی به شما دست دهد. البته می‌توانید در صورت لزوم وارد درگیری شوید و غیر از آن عمل کنید، اما این حرکت چندان عقلانی به نظر نمی‌رسد. به نظر من اصلا ارزش ندارد مهمات و سایر ملزومات صرف کشتن آدم‌هایی شود که می‌شود راحت و بی دردسر از پشت سر خفته‌شان کرد! دومین مورد وقتی است که بازی‌سازان با تکیه بر این اصل که “الی بلد نیست شنا کند” بارها و بارها شما را وادار می‌کنند که به دنبال یک تخته‌ی چوبی بگردید تا «الی» را از آب رد کنید. من این‌جا انتظار استفاده از عصای موسی برای خشک کردن رودخانه از بازی ندارم، اما به نظرم این سناریو در بازی کمتر تکرار می‌شد، تاثیر بهتری می‌گذاشت. همین اتفاق، با دوز پایین‌تر، برای استفاده از یک شیء برای رسیدن به یک بلندی هم رخ می‌دهد. از طراحی مرحله‌ی بی‌نقص اندکی فاصله گرفته‌ایم، نه؟

در کنار این مسائل، بر خلاف آن‌چه وعده داده شده بود و به طبع، انتظار می‌رفت، شاهد هوش مصنوعی خیلی خوبی از بازی نیستیم. نه دشمنان در حد و اندازه‌هایی که گفته شده بود ظاهر می‌شوند و نه هوش مصنوعی «الی» و دیگر همراهانمان در طول بازی، آن‌قدرها که باید خوب است. در مجموع، هوش مصنوعی در این بازی هم فدای گرافیک بسیار بالا شده است و اصلا به آن چیزی که احتیاج داشتیم شباهت ندارد. نمونه‌های نقص هوش مصنوعی در بازی فراوان یافت می‌شود، اما دو مورد از آن‌ها بسیار تاثیرگذار و به شدت «مخرب» هستند.
اول این‌که در مواقعی که می‌خواهید به صورت مخفیانه دشمنان را رد کنید، ممکن است «الی» یا یک همراه دیگر در معرض دید دشمن -چه تغییریافته چه انسان- قرار گیرد، اما دیده نشود. این مسئله بارها و بارها اتفاق می‌افتد و ضرری که می‌زند بیشتر از منفعتش است. خوبی این مسئله این‌جا است که اگر «الی» که به طور اتفاقی در معرض دید قرار گرفته است باعث لو رفتن حرکت مخفیانه‌ی ما می‌شد، موجبات ناراحتی بازی‌کننده به وجود می‌آمد. پس در این حالت، وقتی اشتباهی از هوش مصنوعی سر می‌زند، بازی آن اشتباه را نادیده می‌گیرد. اما ضرر این مورد آن‌ است که «حس» واقع گرایی بازی خدشه دار می‌شود و شما ناخودآگاه با دیدن این نقص از جو بازی خارج می‌شوید و به اجبار برای لحظاتی هم که شده به آن فکر می‌کنید.
مورد بعدی که اندکی مضرّ تر است، وارد شدن همراهان به درگیری در موقع نامناسب است. در یکی از مراحل بازی که باید بی سر و صدا و به گونه‌ای که کلیکرها متوجه حضورتان نشوند از آن‌ها عبور کنید، در حال پیشروی بودم که یک کلیکر متوجه صدایی در اطراف من شد. وقتی می‌خواستم به توصیه‌ی بازی مبنی بر توقف و پرت کردن حواس کلیکر با یک «آجر» عمل کنم، «تس» ناگهان شروع به شلیک کرد و کل زحماتم به فنا رفت. این اتفاق در دفعات بعدی هم یکی دو بار تکرار شد تا به خودم قول بدهم بعدا از خجالت هوش مصنوعی بازی در آیم!

می‌خواهم دل به جاده بسپارم

موسیقی … این نوای دلنشین که سال‌های سال است به رکنی جدا نشدنی از بازی‌های رایانه‌ای تبدیل شده است، در «آخرین ما» فقط یک رکن نیست، بلکه نقش روح را بازی می‌کند. موسیقی در این بازی، آن‌قدر استادانه ساخته و نواخته شده است که می‌تواند یک تنه «حستان» را عوض کند؛ «حالتان» را دگرگون کند و «روحتان» را نوازش دهد. موسیقی این بازی دقیقا با همان‌جایی کار دارد که غایتش است. با «روح» و روانتان کار دارد.

سازنده‌ی موسیقی‌های بازی یک فرد کارکشته است و مطمئنم شما در مورد او و کارهای قبلی و افتخاراتش شنیده‌اید، در این بازی هم گوستاوو در اوج قرار دارد و کاری کرده است کارستان. او به خوبی توانسته است فقط با تغییر لحن چند موزیک بی نظیر در مواقع مختلف بازی، آن را ارتقا دهد و این یعنی که گوستاوو بازی و لحظاتش را به درستی درک کرده است. در کنار آن، او نهایت ذوق و سلیقه‌ی خود را هم در ساختن موسیقی‌های کلیدی این بازی به کار بسته است تا من بعد از شنیدن چندین و چند باره‌ی قطعه‌ی «آخرین ما» و واریاسیون‌هایش مثالی جز «پدرخوانده» و شاهکار به یاد ماندنی «نینو روتا» برای مقایسه نداشتم. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه یک آهنگساز می‌تواند کاری کند تا سازها برایتان به گریه بیفتند این قطعه را گوش دهید و به این آهنگساز قدرتمند و کارهای بی‌مانندش درود بفرستید.

دل سپردن به جاده با «آخرین ما» کار ساده‌ای است، اما در این جاده شاهد دست‌اندازها و موانع کوچکی هم هستیم که باعث می‌شوند، نتوانیم از القابی همچون «بهترین بازی» و «شاهکار» برای یادکردن از این بازی فوق‌العاده استفاده کنیم. ای‌کاش این موانع و دست‌اندازها نبودند، و شاهکاری را تجربه می‌کردیم که واقعا شاهکار است؛ نه اسما و در میان جمعی خاص. آن‌هایی که از «آخرین ما» طرفداری می‌کنند حق دارند و آن‌هایی که این بازی را بازی نکرده‌اند لذت زیادی را از دست داده‌اند.

STOP.

۸.۵/۱۰

نقد بازی مربوط به بخش تک‌نفره است
پلتفرم تست: پلی‌استیشن ۳
نویسنده: سعید زعفرانی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۲۸۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

281 Replies to “نقد بازی «آخرین ما»؛ دل به بی‌کرانِ جاده بسپار”

 1. من جواب هیچ بحث، پاسخ به نقد، اعتراض، توهین و … رو در این پست نخواهم داد.

  ۰ ۱
  1. dragunov گفت:

   پس شما که جواب چند نفر رو دادید…اولیش هم همین پایینه ۸-O

   ۱ ۰
  2. خب نمیشد روی بعضی از کاربران رو زمین انداخت. بیشتر دلم نمیخواد وارد بحث و جدل بشم. برای شفاف سازی و روشن کردن بعضی ابهامات نظر دادم

   ۰ ۱
  3. dragunov گفت:

   کارت درسته رفیق… :)

   ۱ ۰
  4. RANDYORTON گفت:

   “خب نمیشد روی بعضی از کاربران رو زمین انداخت. ”
   فقط همین…. :lol:
   خب پس یعنی بقیه از نظر شما آدم نبودند دیگه؟ :-| :-s :|

   ۱ ۰
  5. نه به این شدت …

   ۰ ۱
  6. angel of muth گفت:

   :!: :!: :!: بالا تر میدادی بابا حیف نبود بازی به این خوبی

   ۱ ۰
  7. amir_vaker گفت:

   باهات موافقم ولی خب نظرات داش سعید هم محترمه ۸)

   ۰ ۱
  8. sun گفت:

   جناب اقای زعفرانی نقد شما قابل احترام هستش ولی این بازی یه شاهکار از دید من و نمره کمتر از ۹ بی انصافی هرچند که شما در نقدتون بیشتر به ضعف ها اشاره کردین تا حسنیات بازی مهم شخصیت های اصلی بازی هستن که خب راجبشون تا حدی که لازم هست میدونیم و به نظرم داستان اونقدر قوی هستش که ضعفها رو کامل بپوشونه من عنوان یه دختر گیمر حامی این بازی هستم و میتونم به جرات بگم بهترین و تکرار نشدنی ترین بازی که در عمرم انجام دادم the last of بود بازی که سالها منتظر قسمت دومش خواهم ماند :-)

   ۱ ۰
 2. Bozqurd گفت:

  خسته نباشید برای این نقد طولانی.
  فقط یک سوال که این بازی برایتان چقدر آب خورد؟
  نطرتون قابل احترامه ولی دیگه زیر ۹ بی انصافیه خداییش!

  ۱ ۰
  1. مفت! نسخه کپی بازی کردم همونم یکی دیگه خرید برام!

   ۰ ۱
  2. dragunov گفت:

   خب برو بپرس ببین اون کسی که بازی رو خریده چقدر پاش در اومده؟

   ۰ ۰
  3. xavi Hernandez گفت:

   ممنون از نقد

   ۰ ۰
 3. silver گفت:

  نقد زیبایی بود!
  برای تجربه این بازی حتما می ارزه یه PS3 بگیری!
  ام در مورد نمره؛پس شاهکاری در کار نیست! :-?

  ۰ ۱
  1. ama-pc360 گفت:

   نمره یکم سخت گیرانه داده شده از نظر من البته!

   برای متوجه شدن کیفیت بازی نگاهی به نمرات دیگر بازی کنید بد نیست.

   ۱ ۰
  2. ps3 with xbox گفت:

   SILVER
   شما تمام ۸۰ تا نمره کامل به این بازی با متای ۹۵ رو ول کردی بعد به این نقد که نطر شخصی یک گیمر هست و نمیخایم از علایقش بگیم میگی بازی شاهکار نیست

   ۰ ۰
  3. Very Big Daddy گفت:

   لعـنـت بر این جوئل و الیهر جا میرم این دو تا لامـصـب رو میبینم هی دلم آب میشه!
   رضا تو هم بردار اون آواتارت رو هر وقت من بازی کردم بعد بذار! :D :D
   از آقای زعفرانی هم تشکر میکنم در مورد نمره هم نظر شماست و کاملا قابل احترامه!

   ۰ ۰
 4. arian گفت:

  :((
  ما ک بازیشو نکردیم حداقل نقدشو بخونیم :((

  ۰ ۰
  1. box3 گفت:

   یه پی اس تیری گیر بیار بشین راحت بازی کن من مال پسر خاله ام را گرفتم البته یک ایرادی دارد و ان این است که پسر خاله ام مانند من بازی را تمام نکرده به خاطر همین پی اس تیری برای من شیفتی شده مثلا امروز کاملا دست پسر خاله ام بود فردا می یاد دستم
   _________________________________________
   اسپیول
   دوستان یک سوال دارم پسر خاله ام گفت در یکی از مراحل است که الی بیهوشه و جوئل داره او را به جای اولش بر می گردانه (پسر خاله ام در این جا است می خواستم بدانم چقدر دیگه مانده تا من راحت بشینم بازی کنم)

   ۰ ۰
  2. ama-pc360 گفت:

   اسپویل*********

   تا جایی که من یادم میاید باید آخر بازی باشد.
   آیا در بیمارستان بودند؟

   ۰ ۰
  3. box3 گفت:

   بله

   ۰ ۰
  4. arian گفت:

   بدبختی همینه !
   تمام گیمرا خانواده ما فا مایکرو هیتن و همه ایکس باکس ۳۶۰ دارن :|
   منم خاستم ی پی ای تیری بخرم حدود ۴ سال پیش ب دلیل یک مسئله خیلی خیلی مسخره نتونستم بخرم :|

   ۰ ۰
  5. sadra گفت:

   بله. از تو آب در میان و الی بیهوش میشه و…………..
   فکر کنم اگر پسر خالت سریع بازی کنه فردا میتونی با خیال راحت بازی کنی چون تا اونجا که یادمه فصل بهاره و آخرای بازی

   ۰ ۰
 5. The End Of Ps گفت:

  هی … مرسی . راجب گرافیک و گیم پلی خوب اشاره شده بود و توضیحی نداره که بهترین در نسلند مثلا یه نمونه اینکه میلی اتک ها در این بازی در شرایط های مختلف کاملا متفاوته اونم با تنوع وحشتناک زیاد دیگه بقیه موارد اشاره شده .
  در زمینه ی هوش مصنوعی واقعا هوش مصنوعی دشمنان عالیه ! کلیکرز ها فقط با یه اشتباه و صدای کوچیک همگی به موقع حمله میکنند . دشمنان معمولی هم مثلا همون صحنه ی E3 در بازی رو من به ۲ نوع مختلف رفتم و هر دفعه عکس عمل دشمن ها , محل استتار و قرار گیریشون و نوع حملشون کاملا متفاوت بود و من در کل هوش مصنوعی دشمن ها در این بازی از تمام بازی ها بهتره . هوش مصنوعی الی باور کنید کاملا به موقع و درست بهتون کمک میکنه و دشمن ها رو از پا در میاره .
  داستان فقط برا اینکه اسپویل نکنم میگم بی نظیر . من تو هیچ بازی اینقدر احساساتی نشده بودم ! باورش عجیبه ولی کاملا انگار تو بازی رفته بودم و رابطه الی و جو کاملا منو دیوونه کرد . داستان این بازی بی نظیره داستان زندگیه , درس زندگیه , احساسه , عشقه …
  موسیقی فقط کافیست ترک اصلی بازی رو گوش بدید دیگه بحثی نمیمونه !
  در کل برای من این بازی بی نقص و بهترین بازی نسل بود و نمیتونم با هیچ بازی مقایسش کنم و فقط به ستایش سازندگان تونا میپردازم که مزدشون هم تا اینجا هم از منتقدا هم فروش دیدم .
  این بازی اینقدر خاصه که بعد از اتمامش فعلا هیچ بازی رو نمیتونم انجام بده . واقعا TLOU شاهکاری بود بی نظیر …

  ۱ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   بله ای کمک میکرد خیلی هم خب کمک میکرد اما مشکل اصلی الی این بود که یادش میرفت از جلوی دشمن ها در حین مخفی کار ی کنار بره!

   ۰ ۱
 6. ama-pc360 گفت:

  ممنون از سعید!

  بیشتر گیر هایی که به بازی دادی به حق بود مخصوصا هوش مصنوعی. یه سکانس یادم هست که الی دقیقا جلوی یکی از دشمن ها بود و دشمن هم برای خودش داد میزد ” الان پیدات میکنم و میگیرمت!”
  کلی تو ذوقم خورد.
  در مورد فصل زمستان بازی فقط میتونم سازندگان رو تحسین کنم.
  و در نهاین در مورد داستان در دو ساعت ابتدایی بازی کاملا درست میگی اما به نظر من اگر سازندگان شروع به معرفی شخصیت تس میکردند بیشتر کلیشه ای میشد و این ورود ناگهانی از در و صحبت های سریع او بدون اینکه اصلا بدونیم کی هست یه جور حس کنجکاوی ایجاد میکرد.

  ۰ ۱
 7. sephiroth گفت:

  ممنون آقای زعفرانی.نقد نسبتا خوبی بود.و البته نقدی هم از طرف من به نقد شما وارده.در مورد این بازی باید بگم این اولین بازی در تمام عمرمه که من با راه رفتن و نه دویدن سعی در اتمامش دارم.
  دلیلش هم مشخصه.زیبایی بیش از حد محیط بازی و گیم پلی بی نقص اون و البته کل کل شخصیتهای داستان.
  در مورد هوش مصنوعی باید بگم که بله تا حدودی حق با شماست.من موردی که کاراکتر ها جلوی دید دشمن بودن ولی کسی متوجه ی اونا نبود رو چند باری مشاهده کردم.و البته اینکه انگار کلیکر ها ورانرها گاهی فقط جویل رو میبینن و از کنار الی رد میشن .ولی در مورد گیم پلی بازی و قسمت تخته و آب باهاتون مخالفم.به نظر من آنچنان تکرار توش نبود که خسته کننده جلوه کنه.

  تو بازی برام جالب بود که سازنده ها دقیقا صحنه ی که تس قراره کشته بشه تصویری از چند سرباز انگلیسی درحال شلیک رو جلوی بازی کننده قرار میدن که حواس بازی کننده از کشته شدن تز پرت نشه.باید احسنت بهشون گفت که حتی به چنین جزیئاتی دقت کردن.

  و اما موسیقی که به نظرم بعد از داستان بهترین بخش این بازی همینجا شکل میگیره.
  سازنده به عمد مارو تو بخش عمده ای از بازی تو سکوت میذاره و فقط مواقعی که باید تم اصلی رو تکرار میکنه که واقعا استادانه کار شدن.ضمنا این یکی از بهترین مثال ها برای واریاسیون بود که من دیدم.حتی با سازهای بادی به قدرت تمام تم اصلی رو اجرا میکنه البته آقای زعفرانی نمره خیلی کم دادین.به هر حال منتقد شما و نظر شما محترم.

  ۰ ۰
 8. avion گفت:

  واقعا خسته نباشی.Stop.برای دیده شدن لازم نیست متفاوت باشید.Stop.بعضی وقتها خلاف جهت شنا کردن کار عاقلانه ای نیست .Stop.

  ۰ ۰
 9. RANDYORTON گفت:

  واقعا مکالمه سم و الی پر محتوا و برای من پر معنی بود..

  ۰ ۰
 10. ps3 with xbox گفت:

  این متن کاملا انتقادی است از نویسنده تقد بس کاملا خونسرد بخون و جواب بده
  خوب فقط یک سوال ایا میشه تو اینجا هم مثل گیم اسپات که کاربرها انقدر بد و بیراه گفتن به خاطر نمره مسخرش و منتقدش اب شد رفت زمین هم به منتقد این نقد و بررسی هم همون کار رو کرد چون اول نوشته شده جوابی نمیدم به خاطر اون البته اون جمله ی اول که هیج جوابی به توهین و اعتراض نمیدم معلوم هست که این بازی رو اصلا درک نکردی و از کامنت دیگر که مفت اونم برام یکی دیگر خریده هم معلومه که انگار میخای مثلا تحقیر کنی
  واقعا بزرگ شدی یک ذره به ادبیاتت رسیدگی کن یعنی چی همون اول نقد اومدی گفتی این بازی نه بهترین نسل است نه شاهکار این رو شما نباید بگی باید اساتید میگفتن که با ۸۰ نمره کاملی که به این بازی داده شد گفتن بس البته بگم اگر تحمل انتقاد نداری اسکیپ کنم برم این پست رو در ضمن شما نقد نوشتی یا با فیلم های دیگر مقایسه کردی دقیقا نقد عین کارشناسهای فوتبالمان هست که به جای کارشناسی بازی رو گزارش میکنن شما هم همین کار رو انجام دادی
  با تشکر

  ۱ ۰
  1. sand man گفت:

   =D =D =D

   ۰ ۱
  2. caped crusader گفت:

   داش رضا زدی به هدف …..از همون جمله اول میشه فهمید که اصلا بازی درک نکرده
   من هرچی از پایان بازی میگذره مفهمم که چه شاکاری بازی کردم

   ۱ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   داداش گلم من بعد از انجام این بازی اصلا دیگه بازی نمیتونم انجام بدم به قول ابتین یه طورایی ارضا شدیم و هر انچه میخاستیم تو این بازی گرفتیم
   دقیقا چند تا از جملات فوق العاده منتقدین (تاکید شود منتقدین) رو میزارم که انهایی که بازی رو انجام ندادن بفهمن چه شاهکاری رو از دست داده اند
   ۱-شاهکار! یک بازی که از هر نظر فوق‌العاده عمل کرد. گیمپلی و هوش مصنوعی بی نظیر. در آینده اگر بازیی بخواهد با تقلید از محیط The Last Of Us عرضه شود، باید با این بازی مقایسه شود. پس شاید نباید منتظر چنین اتفاقی بود.
   ۲-The Last Of Us دارای داستان خوبی نیست. بلکه دارای بهترین داستان ممکن است!
   ۳-با این جمله انقدر حال کردم که نگو (در روایت داستان بی نظیر! تاثیرگذار و فوق‌العاده. اگر صنعت بازیسازی در این نسل، سقفی داشته باشد، The Last Of Us دقیقا همان سقف است. اگر هم شروع نسل بعد باشد، پس ده سال آینده بی نظیر خواهد بود.)
   ۴-

   کافی نیست که بگوییم که شاهکار جدید ناتی داگ بالاخره آماده شد. منظورم از آماده شدن، القای بهترین است. من چیز بیشتری از The Last Of Us نمی‌خواهم. یعنی بیشتر از این انتظار ندارم و نیازی به آن ندارم. و نمی‌دانم بیشتر از این اصلا وجود دارد یا خیر. این بازی به همه‌ی آنچه که برای راضی کردن من بود رسید. همه چیز…
   اینها فقط چند تا از جملات ۸۰ منتقدی(منتقد) که بازی نمره کامل دادن هست

   ۱ ۰
  4. FATALITY گفت:

   البته من بازی رو انجام ندادم ولی از همون اولین اخباری که ازش منتشر حسابی داغ PS3 به دلم موند و یکی از آرزوهام بازی کردن این عنوان هستش . ولی در نقد
   آقای زعفرانی بیشتر از بازی تعریف شده بود و تنها به چند نکته اشکال گرفته بودند که بعضی از همون نکات رو چند تا دیگه از بچه ها که بازی رو انجام داده بودن ( و به شدت هم از بازی خوششون اومده بود) هم تایید کردند به نظرم لازم نیست شما عصبانی بشی چون مهمترین وظیفهء منتقد انتقاد هست تا تعریف . البته به نظر من هم که این بازیرو انجام ندادم این نمره در مقایسه با بازیهای دیگه پایین به نظر میرسه ولی متر هر کسی با بقیه فرق داره . ;)

   ۰ ۰
 11. Maximus گفت:

  بسیار نقد زیبایی آقای زعفرانی بود اشاره به مورتنسن و The Road بسیار به جا بودند. موسیقی این بازی شاهکار است مخصوصا قطعه ای که برای شنیدن گذاشته اید(All Gone)(البته اگه ویدیویی از اجرا این قطعه هست لطفا بگید زیرا به نظرم اجراکننده هنگام اشک ریختن این قطعه را اجرا کرده :-| ) این بازی ثابت کرد که هنر وخلاقیت پایانی ندارد. شاهکار داستان گویی در کنار گرافیگ زیبای فنی همه موجب خلق اثری زیبا شده اثری که ثابت کرد صنعت Game تنها صنعت نیست بلکه نوعی هنر نیز می توان آن را تلقی کرد.

  ۰ ۰
  1. sephiroth گفت:

   یعنی آواتارت تو حلقم.پاگانینی

   ۰ ۰
  2. من الان میخواستم دقیقا همینو بگم!

   ۰ ۰
  3. Maximus گفت:

   بالاخره آشنا دیدیم :X

   ۰ ۰
  4. sephiroth گفت:

   اسطوره ی ویولن رو مگه میشه نشناخت.

   ۰ ۰
  5. Mithrandir گفت:

   البته Perlman و سارا چانگ رو هم نمی شه فراموش کرد یکی از دوستان صمیمی هاوارد شوز هم هست که اسمش رو یاد ندارم!

   ۰ ۰
  6. sephiroth گفت:

   من نگفتم بهترین.گفتم اسطوره.اگه بهترین رو بخوای فقط هایفتز.دیگه اسپم ندیم بهتره

   ۰ ۰
 12. mohammad.m گفت:

  هنوز بازی نکردم پس راجب نمره ای که دادی چیزی نمی گم.
  ولی کل اهنگ های بازی رو دانلود کردم خدایی خیلی خیلی خوبه مخصوصا The Path که با روح و روانت بازی می کنه =D

  ۰ ۰
 13. soroush گفت:

  نقد قشنگی بود ممنون از سعید عزیز :* یعنی یه خیری نیست به ما یه ps3 قرض بده :cry:

  ۰ ۰
 14. Naughty Dog گفت:

  ممنون از آقای سعید زعفرانی.
  دوستان اگر کسی چند تا از نقدهای آقای زعفرانی برای بازی های بزرگ رو به یاد داره لطفا نمرش رو بذاره یه مقایسه بکنیم ببینیم ارزش این بازی از دید ایشون چقدر بوده.

  ۰ ۰
  1. Skyrim: 8
   Dead Space 3: 6
   Tomb Raider: 9
   Resident Evil 6 Jake Muller section: 1
   Resident Evil Ada Wong section: 8.5
   Darkness II: 8
   CoD Black Ops 2: 9.5
   و …

   ۰ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   نمراتت تو حلقم سعید خان!خعلی باحالن!

   ۰ ۰
  3. PS88 گفت:

   Skyrim : 8 !!!!!!!!!!!!!
   واقعا شوکه شدم !! :|
   در این مورد اصلا از بین رفتم دوستان !!
   اسکایریم :۸ :|
   اونوقت Cod Black Ops : 9.5 !!!!!!! :|
   آقای زعفرانی فک نمیکنید کمی سلیقه ای نقد کردید !!؟؟؟ ۸-O

   ۱ ۰
 15. ****Ice Boy**** گفت:

  من که هنوز تجربش نکردم واسه همین نمیخونم :roll:
  ولی فک کنم نمره سخت گیرانه داده شده :-?

  ۰ ۰
 16. ps3 with xbox گفت:

  فقط تو فیزیک این بازی من موندم با تیرکمون اگه تیر بزنی به جسم سخت میشکنه و قابل استفاده نیست ولی اگه تیر رو به چشم دشمن بزنی تیر فرو میره و نمیشکنه و وقتی میری سر جنازش تیر رو سالم میتونی از چشمش بکشی بیرون و استفاده کنی یعنی کلا تو حلقم اخرین شاهکار

  ۰ ۱
  1. ama-pc360 گفت:

   جالب تر اینکه وقتی از یک تیر چند بار استفاده کنی حتی با خوردن به بدن دشمن هم میشکنه!

   ۱ ۰
  2. adel_97 گفت:

   :|
   خب این که خیلی کار ساده ایه برادر! با یه دستور ساده میشه کاری کرد که مثلن تیر بعد از n بار استفاده با برخورد به اجسام سخت یا کلا هر جسمی بشکنه. کلاً خوبه که لحاظ شده ولی چیز ماورایی ای نیست.

   ۰ ۰
  3. ama-pc360 گفت:

   فکر نکنم لازم باشه شما به من بگید که این کار ساده است.
   به هر حال منظور من جزیات به کار رفته و توجه بازی سازان ناتی داگ است.
   چون همین ظرافت ها است که بازی را برتر کرده است.

   ۱ ۰
  4. ps3 with xbox گفت:

   در مورد هوش مصنوعی بازی تا سالهای سال رقیبی نخواهد نداشت تا شماره ۲ این بازی پیدا بشه
   در مورد هوش مصنوعی الی فقط همینو بگم که برای هر جسمی یک واکنش داره و هر شی و دشمنی نوع برخوردش فرق میکنه طوری که بعضی موقع ها یادم میرفت که الی رو کسی هدایت نمیکنه و در مورد دشمنهای بازی هر دشمن یک مدل وارد جنگ میشه و کلا هوششون هم بالا پایین داره یعنی بعضی ها هوششون بسیار بالاست بعضیها متوسط و بعضیها هم پایین طوری که وقتی وارد جنگ باهاشون میشی کاملا حس میکنی که تو دنیای طبیعی هستی و تو درجه ی سختی بالا این بازی دیوونه کنندست و تو این نسل اگه یک بازی تونست ۵۰ درصد هوش مصنوعی این بازی رو دارا باشه اون بازی فوق العادست هنوز اون صحنه که با ماشین میریم تو باقالی ها بهمون حمله میشه یادم نمیره که دشمنان چیکار میکردن

   ۱ ۰
 17. Mithrandir گفت:

  یه زمانی ایشالله برای دیابلو ۳ یه کنسول کرایه می کتم( عوارض نداشتن دوست :arrow: ) و بعد از دیابلو ۳ شایدم رفتم سراغ این بازی!
  در مورد نقد هم من بازی نکردمش نظرم رو نمی گم فقط موسیقی متن اش رو گوش کردم که واقعا عالی هستش البته تم آخر الزمانی اش یه رقیب خیلی سر سخت داره ! اون چیزی نیشت جز موسیقی متن بازی واکینگ دد .خیلی سخت بگیم کدوم بهتره اما خودم بشخصه تک نوازی گیتار چاک رو به تک نوازی گیتار گستاوو ترجیح می دم!
  خدمت دوستانی که می گن ناتی داگ با این بازی نشون داد خلاقیت و ایده های نو هنوز هم وجود داره عرض کنم که : مخلوط کردن آلمان های فیلم جاده با کمیک های رابرت کریکمن و استفاده از طبیعت یه نوع قارچ از کی تا به حال شده خلاقیت و ایده نو؟ بازی ای که حتی تو طراحی کارکتر هاشم از ویگو مورتنسن و فیلم جاده تقلید مستقیم کرده است!

  ۰ ۱
  1. Maximus گفت:

   رفیق، تو این اثر تنهایی موج می زنه برای همینه بسیاری از قطعات سولو نواخته می شود بر عکس در شاهکار Telltale سعی شده که مبنا زنده ماندن با همکاری اعضا باشه پس موسیقی هم نسبت به اون حال و هوا نواخته می شود.

   ۰ ۰
  2. Maximus گفت:

   (لعنتی دستم خورد به Enter، عذر می خوام)
   راجع به” مخلوط کردن آلمان های فیلم جاده با کمیک های رابرت کریکمن و استفاده از طبیعت یه نوع قارچ از کی تا به حال شده خلاقیت و ایده نو؟”
   رفیق، خلاقیت فقط نوع پردازی نیست خلاقیت استفاده از المان های مختلف وبه طور بهینه نیز می باشد.

   ۱ ۰
  3. Christian Bale گفت:

   شما که میگی بازی رو انجام ندادی چطور میتونی بگی بازی خلاقیت نداره…بازی رو کامل برو بعد بگو خلاقیت داشت یا نداشت ;) …$اوکی بابا :| …$

   ۱ ۰
  4. ps3 with xbox گفت:

   مجتبی جان میدونم برای چی این کامنت رو گزاشتی ولی بازی نکردی نظر نده این بازی از سکانس اول تا ثانیه اخر خلاقیته کلا این بازی رو انجام بدی بقیه بازیها برات اسباب بازی هستن یعنی به این فکر فرو میری که چه جوری این بازی رو ساختن در ضمن برو پست همسایه جملاتی که سایتهای معروف با منتقدین معروف و پیر این کار گفتن درباره این بازی بخون ببین اصلا بازی ای داشتیم انقدر تمجید بشه ازش

   ۱ ۰
  5. kestrelkent گفت:

   what the LOL?????? :lol:
   دل به بی کرانِ افق بسپار! :lol:

   ۰ ۰
 18. OLD SNAKE گفت:

  عالی بود مر۳۰ >:)

  ۰ ۱
 19. saeed mirabi گفت:

  این نقد خواندم !
  اون اولش کمی از داستان ایراد گرفتی
  بقیه متن نقد تعریف و تمجید بود !
  بعد این یک و نیم نمره کسری دقیقا از کدام قسمت بازی هستش !
  یعنی ابتدای داستان باعث کاهش ۱.۵ نمره شده است
  ————————————————————————————-
  گیم پلی که گفتی بدون نقص ( ۹.۵ )
  موسیقی بازی را که تعریف کردی ازش ( ۱۰ )
  گرافیک را هم که با توجه به کنسولی بودنش تعریف و تمجید کردی ( ۹.۵ )
  داستان کمی ایراد گرفتی و بعد ستایش کردی ( نمره نمیدونم )
  نمره با نقدت بنظرم خیلی تضاد داره ! :-?
  ————————————————————————————-
  از خواندن نقد بازی هم بسیار لذت بردم
  چون در حد یک بازی شاهکار درون نقد از این بازی تعریف و تمجید شده بود
  ————————————————————————————-
  ( حداقل در ابتدا یا انتهای نقد نکات مثبت و منفی را اضافه میکردی )
  چون چشمان من چیزی جز نکات و تعریفات مثبت ندید
  با تشکر از سعید زعفرانی عزیز

  ۱ ۰
  1. برای سعید میرابی. نقص هایی که از داستان برشمردم باعث میشه نزدیک به یک نمره از ارزش کل بازی کم بشه. نقص هایی که از هوش مصنوعی و طراحی مرحله و طراحی محیط هم بر شمردم باعث میشه نزدیک به یک نمره از ارزش بازی کم بشه. در مجموع به نظرم بازی نزدیک به ۲ نمره نقص داره که به خاطر خوبی‌های بیش از حدش با ارفاق از ارزش کلی بازی ۱.۵ نمره کسر شده.

   ۰ ۱
 20. Mr.game گفت:

  ممنون سعید جان بابت نقد زیبایت. متاسفانه ما که ps3 نداریم و تو فامیل هم کسی نداره و نمیتونم این بازی فوق العاده رو تجربه کنم. :(( :((

  ۰ ۰
 21. sand man گفت:

  از سوی شما انتظار نمره ای بالاتر نمیرفت
  یه نقده متوسط ، یه سری ایراد ها یا گیر های الکی داده شده کلن :|

  ۱ ۰
 22. AxeL گفت:

  با تشکر از سعید زعفرانی عزیز
  با این نمره ای که دادی باید منتظر حملات گسترده(در حد بارسلونا) PS فن ها عزیز باشی
  فک کنم شما ارادت ویژه ای به آقای مسعود فراستی داشته باشی
  ……………..
  من دو سه ساعت بیشتر این بازیرو انجام ندادم(بزودی به طور کامل انجام میدم)
  اما تو همین دو سه ساعت به نظر من شاهکاره.
  گرافیک بی نظیر در کنار موسیقی فوق العاده و گیم پلی متفاوت باعث میشه که با یکی از بهترین بازی هایه نسل روبرو باشیم.
  در کل بازی بسیار ارزشمندیه

  ۰ ۰
 23. Project Siren گفت:

  استاد هایدکی کامیا میگه: اگه یک بازی رو بخواهیم بسیار شبیه به واقعیت بسازیم دیگه به اون نمیشه گفت بازی …

  این مشکل من با بازی تا حدود ۴۵% بود…. تا اون درصد بازی واقعا بیش از حد سینمایی است و من رو اذیت میکرد… فاصله مبارزه زیاد و تعداد دشمنان کم… البته نه همیشه…

  بعضی وقت ها بازی بیش از حد تاکید داشت داستان رو روایت کنه تا گیم پلی ناب باشه:

  مثلا همون ابتدای فصل پاییز…. تقریبا حدودای ۱۵ دقیقه باید راه بری و با الی صحبت کنی… بعد با تامی مواجه بشی…
  بعد میرن پیش اسب ها…
  _ تامی عکس سارا رو نشون جوئل میده …
  _ به ساختمان تولید برق میرن و
  _ یک صحنه سینمایی گفتگوی تامی با جوئل…..

  بنظرم بعضی مواقع این سبک روایت تو بازی شدت میگرفت…

  و در نهایت تو این سبک (سوم شخص اکشن-بقا) شخصا اولین بازی هست که آخر بازی باس نداشت (باز هم تاکید به روایت داستان…)

  ۰ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   نبود باس آخر چندان به بازی لطمه نزد!
   از طرفی اصلا با جو و اتمسفر بازی هماهنگی نداشت.

   ۰ ۰
  2. Project Siren گفت:

   شخصا از پایان بندی بازی اصلا راضی نبودم و منو به هیچ وجه سورپرایز نکرد…

   منظور از باس این نیست که یک موجود غول پیکر و یا شبیه اون….
   منظور یک چالش بزرگ در انتهای بازی باشه…. که متاسفانه جزء ۳ عدد پزشک محترم چیزی نبود…

   ۰ ۰
  3. ama-pc360 گفت:

   اتفاقا من از پایان بندی بازی خیلی خوشم اومد.

   وجود مثلا یه کیلیکر خیلی خیلی بزرگ تو اون بیمارستان چندان به نظر من جال نبود.

   ۰ ۰
  4. Project Siren گفت:

   دوست عزیز پیام بالا گفتم که منظور این نیست که آخر بازی حتما یک موجود غول پیکر و بزرگ باشه…
   منظور یک پایان چالش برانگیز هست، که پایان بندی بازی متاسفانه فقط روی داستان و روایتش تاکید داشت….

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   رضا جان خوشحالم که برگشتی به سایت ولی فقط شما رو به این جمله که نطر ۸۰ منتقد که به بازی نمره کامل دادن جلب میکنم

   کافی نیست که بگوییم که شاهکار جدید ناتی داگ بالاخره آماده شد. منظورم از آماده شدن، القای بهترین است. من چیز بیشتری از The Last Of Us نمی‌خواهم. یعنی بیشتر از این انتظار ندارم و نیازی به آن ندارم. و نمی‌دانم بیشتر از این اصلا وجود دارد یا خیر. این بازی به همه‌ی آنچه که برای راضی کردن من بود رسید. همه چیز…

   ۰ ۰
  6. ama-pc360 گفت:

   متوجه شدم ولی اگر دقت کرده بودید( که مطمئنن کردید) در اواخر بازی با دسته ی بزرگی از کلیکر ها در تونل مواجه میشیم.
   همچنین در داخل بیمارستان دشمنان جدید با سلاح جدید و تعداد زیاد وجود دارند.

   ۰ ۰
  7. Project Siren گفت:

   سلام رضا جان…مرسی از لطفت.

   ولی من میگم چیزی فراتر از The Last Of Us می‌خواهم…
   من فقط جاهایی که بازی واقعا آزارم میداد رو گفتم… مخصوصا بار دوم که بازی رو رفتم…

   ۰ ۰
  8. Project Siren گفت:

   ama-pc360

   نه دوست عزیز…
   اونجایی که میگی تا پایان فاصله داره… و اون هم با یک مخفی کاری ساده میشه ازش گذر کرد….

   ببین اساسا چالش بازی باید وقتی باشه که بخوای الی رو از زیر تیغ جراحی در بیاری…
   اونجا بود که من فقدان چالش رو احساس کردم….
   میتونستن رو این بخش خیلی بهتر و زیباتر کار کنند…

   (تعریف از خود نباشه…) من آدم خیال پردازی هستم و با خودم خیال پردازی های زیاد می کنم و به همین دلیل وقتی میبینم بازی اینجور تموم میشه خیلی افسوس میخرم که چرا انطور ……. تموم نشد.

   ۰ ۰
  9. ama-pc360 گفت:

   بله نظر شما محترمه.

   ۰ ۰
  10. Project Siren گفت:

   مرسی شما هم همینطور….

   ۰ ۰
  11. The Last of us گفت:

   پایان بندی بازی … عالی بود … چرا … چون پایان سری نبود … و اگه به چشم یه ۳ گانه بهش نگاه کنی …کاملا جالب و ادامه دار تمومش کردن … تو لحظه ای که انتظار نداشتیم … پایان سومین قسمت و انتهای داستان باید نظر نهاییمون رو در مورد پایان بندی بدیم

   ۰ ۰
 24. dead of war123 گفت:

  خوشبحال کیانی که بازیش کردن
  ما که بدبختیم!! :( :((

  ۰ ۰
 25. kestrelkent گفت:

  ببخشید جسارته آقای سعید زعفرانی عزیز- شما گفتی اخرین ما نه بهترین است و نه شاهکار…..
  میشه لطفا بگید از نظر شما چه بازی (در این سبک) بهترینه؟

  ۰ ۰
  1. kestrelkent گفت:

   تورو خدا جواب بده!ترول یا توهین که نبود! یه سوال بود! :|

   ۰ ۰
 26. box3 گفت:

  بنده هنوز بازی را کاملا تمام نکردم پس قسمت داستان نقد را نخواندم ولی یک سوال دارم چرا شما اینقدر کلمه STOP را تکرار کردید که چندان برای شروع مقاله جالب نبود اهنگ های این بازی را خیلی دوست دارم الان اولین اهنگ را دانلود کردم بسیار لذت بردم اهنگ دومی را در بازی شنیده بودم اما اولی نه این اهنگ اولی مال کدام قسمت بازی است؟
  نقد کاملی وقتی بازی تمام کردم کامل می خوانمش (بخش داستان) :X

  ۰ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   تم اصلی بازی هست.
   اواخر بازی و در تیتراژ پایانی اگر اشتباه نکنم بود.

   ۰ ۰
  2. box3 گفت:

   ممنون

   ۰ ۰
 27. Parsa13 گفت:

  خوب من که نخوندمش چون هرچی میزدم پایین به خاطر اسپویل گفته بودین بهتره نخونیم :mrgreen: :mrgreen: ولی ۸.۵ به نظرم بی انصافیه یکم …

  ۰ ۰
 28. Meraj Fathi گفت:

  والا من که نگرفتمش نمیتونم نظر بدم.

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   بس معراج جان اگه این بازی رو انجام ندی تا اخر عمرت نخواهی فهمید که اصلا بازی یعنی چی همه بازیها رو بزار یک طرف ترازو این بازی رو هم بزار طرف دیگر ترازو باز هم سنگینی میکنه به همه

   ۱ ۰
  2. خب نده! مجبوری بگی نمیتونی نظر بدی؟
   البته یه اسپم هم یه اسپمه بالاخره باید ستاره رو گرفت :|

   ۱ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   البته با معراج هست اقای زعفرانی و دوستان اشتباه برداشت نکنن

   ۱ ۰
  4. GAME STAR گفت:

   خوب سعید جان شما که لایک و دیسلایک و نمایش کاربران حاظر رو برداشتین این که از همه مهم تر بود ستاره رو بر میداشتین که همه راحت بشیم ! ! !

   :-|
   _________ از نقد زیبات هم ممنون ___________ :wink:

   ۰ ۰
  5. Meraj Fathi گفت:

   سعید دقت کردی اون بالا گفتی هیچ پاسخی نمیدم ولی حالا….

   ۰ ۰
 29. dead of war123 گفت:

  اقا واقعا هیچ راهی نداره هارو وسترن پونصد گیگ به پی اس تری و x-( صل شه؟؟؟

  ۰ ۰
 30. Sirius گفت:

  از کجا شروع کنم…

  اول از همه اینکه من بخش بررسی داستان رو نخوندم، اما چیزی که توی متن خیلی تاکید شده واقعا گرایانه بودن بازی که تو بررسی گیم پلی دو سه تا ایراد گرفتی و کفتی که بازی یه مقدار از واقعی گرایی دور شده ، بعد قبل از بررسی گیم پلی اومدی از فضا و محیط بازی ایراد گرفتی و داری میگی که خیلی خوش رنگ و لعاب شادابو پر از زندگی این حرف هاست. چیزی که می خوام بگم این، آیا در این داستان، فضای آخر الزمانی بازی باید شبیه فیلم The road باشه؟ برای چی باید تیره و تار باشه؟ اصلا آیا فضای آخر الزمانی باید حتما تیره و تار باشه؟ آیا فضای آخر الزمانی فقط مختص به محیط ؟ آیا نمیشه با دو نفر، با دو جمله حساب شده فضای آخر الزمانی رو نشون داد؟ آیا محیط و اتفسفر بازی به اندازه کافی برای شما حس آخر الزمانی رو تداعی نکرده؟ تو سریال واکینک دد خورشید مثل روز های قبل داره طلوع می کنه و توی آسمون می درخشه اما مردم این پایین زامبی شدند ، به نظرم فضای آخر الزمانی بازی هیچ مشکلی نداره، تو درکش نکردی! بهتر بود جور دیگه ای به قضیه نگاه می کردی! اتفاقا وقتش رسیده بود که فضای های آخر الزمانی کمی درش تغییر و تحول ایجاد شه

  در مورد گیم پلی هم این ایراد ها همیشه تو بازی ها بوده و هست، ولی نباید فراموش کنیم داریم بازی می کنیم و هدف از بازی کردن لذت بردن و اگر خیلی از بازی ها می خواستن در خیلی از موارد واقع گرا باشند دیگه هیچی دیگه… نمونه ش تو بازی RDR ، فرض کنید با اون سرعت اسب سواری کردن در حالی که یه نفر با طناب بستیم و روی اسب گذاشتیم و به دلیل واقع گرا بودن این یارو هی از روی اسب می افتاد چی میشد دیگه…!

  اما انتقاد دیگه م برمی گرده به اینکه “من جواب هیچ بحث، پاسخ به نقد، اعتراض، توهین و … رو در این پست نخواهم داد” قبل از اینکه کسی حرف بزنه شما توهین کردی به همه! یعنی همینی که هست می خواد خوشتون بیاد می خواد خوشتون نیاد! واقعا باعث تاسفه! وقتی اومدی نقد کردی هر کسی نظری حرفی داره بیا باهاش بحث کن شاید یه دلایل دیگه ای برای هر قسمت از نقدت بیاره…

  ۰ ۰
  1. من فقط سریع جواب شما رو بدم. در مورد فضای آخرالزمانی بازی بگم. کجا گفتم این درخشندگی و زیبا بودن محیط ایراده؟ اصلا هم ایراد نیست و هیچ جا هم نگفتم چنین چیزی و “تو درکش نکردی!”
   در اشاره به واقع‌گرایی هم برداشت شما کاملا هم از بازی هم از نقد من اشتباهه.
   در مورد آخرین صحبتت هم … نگفتم که نظر ندید، گفتم من جواب نمیدم. کامنتا رو می‌بستم اون موقع میشد توهین به همه. الان همه آزادن هر نظری در مورد بازی و نقدش دارند بدن. پس خواهشا راه شانتاژ رو پیش نگیرید که برای شما زشته.

   ۰ ۰
  2. Sirius گفت:

   من نمی تونم بیشتر از این جواب شما رو بدم چون که هنوز خودم بازی نکردم، اما بله در مورد فضای آخر زمانی هیچ جا نگفتید ایراد ولی خوب شما خیلی خوب یاد گرفتید با کلمات بازی کنید و طوری نوشتید که انگار بله ایراد داره…
   برداشت من شاید از نقدت اشتباه باشه اما فکر نکنم از بازی غلط باشه
   و اما جمله آخرت ، مگه من گفتم که گفتی نظر ندید! وقتی میگی جواب نمیدم پس به من حق بده که چنین برداشتی از حرفت بکنم

   ۰ ۰
  3. نه خیر منظور بنده اصلا این نیست. بلکه اشاره هم کردم به این که این تضاد اتمسفر بازی با دیگر مدیاهای تولید شده (به عنوان مثال فیلم جاده) بازی رو خاص کرده. دقت کنید:
   “به وجود آمدن این جو خاص و اتمسفر گیرا را بیشتر از همه مدیون طراحان خود است.”
   یا
   “با مقایسه‌ی این تصویر با تصویر بالایی فقط تضاد عایدتان می‌شود. تضادی که «آخرین ما» را خاص کرده و در کنار آن، بستر مناسبی برای بروز گرافیک تکنیکی بازی فراهم آورده است.”
   و در مجموع و نتیجه گیری هم از این مورد به عنوان یک ایراد یا نقص یا مشکل یاد نکردم و نمی‌کنم چون به شدت دوست داشتم این فضا رو و نمیشه بهش ایراد گرفت.

   ۰ ۰
 31. dead of war123 گفت:

  اخه من نمیدونم او شکلک از کجا اومد!!!

  ۰ ۰
 32. Nightmare گفت:

  سلام سعید عزیز ..
  آقا امروز کلی ما رو سوپرایز کردین ها ..
  بعد مدتی اومدیم سایت و همونطور دوستان خوبمون رو میبینیم که هدیه های زیبا تقدیممون میکنند (منظورم مقاله ها و نشته هاست )
  در کل تشکر جانانه ازت .. بفرما شام ؟ جان من تعارف نکن ، درویشانس … چیزی نیس جز یک لقمه نون و گپی دوستانه در حول این بازی و تجدید رفاقت ها ;)
  —————–
  ابتدا بگم که مقدمه خاصو مشتیو تو دل برویی بود سعید عزیز و Stop ! ;)
  کاملا با حرفات موافقم سعید عزیز ..
  …………………………….
  تم آخر زمانی بازی که تقریبا چیز جدیدی توش نداشت و مانند داستان اکثر بازی های آخر زمانی بود و همون حال و هوا رو تعریف میکرد ..
  در برخی از جاهای بازی من به شدت یاد برخی از فیلمها می افتادم (مثل ۲۸ روز/هفته بعد)
  روایت بازی اون اولش کمی مشکل داشته و باعث شد خوب باهاش کنار نیای ..
  ** اینجاست که میگم یک Walking Dead و یک کلمنتاین و دیگر هیچ !! **
  من هنوزم کلمنتاین رو اگه بخوایم مقایسه کنیم (که عملا مقایسش صحیح نیست) برنده این ارتباط و روابط در بازی میدونم ..
  شاید شروع روابط معمولی در ابتدا بازی این حس رو در من برانگیخته باشه اما همانطور که گفتی بازی در ادامه پیشرفت میکنه و به یک تعادل و توازن در روابط بین الی و جوئل میرسه ..
  ناتی الگو برداری های درست و بجایی از روی برخی داستان ها ، فیلمها یا حتی بازی ها کرده بود و همانطور که گفتی نقطه قوت بازی :
  “رابطه‌ی بی‌نظیر و به شدت واقع‌گرایانه‌ی «جوئل» و «الی» است”
  ——————
  شاید بگیم بازی در موقع شروع قوی ظاهر نشد اما در ادامه و همونطور که گفتی تو فصل زمستونش واقعا به اوج خودش رسید (روندی که من منطقی – زیرکانه مینامم !!)
  مهمترین عامل تو این بازی داستانه و اون بخوبی تونست جر همه چیزای دیگه رو بکشه و این یعنی ناتی باز هم در این زمینه موفق ظاهر شده (انتظار دیگه ای ازش نمیرفت)
  اما این به این معنی نیست که باقی قسمت ها ضعیف بودن و زمستون بازی گواهی محکمی هست بر این موضوع ..
  امروزه داستان و نحوه روایط و روابط و شخصیت پردازی ها تو بازی ها مهمترین عامل شده (در گذشته هم همین بوده اما در یک سیر زمانی مهمترین عامل بنگ بنگ کشتمش بعدی بود!!) و این نوشن میده که گیمر ها دوست دارند که با کاراکتر ها یکی بشن و داستان رو در خودشون حس کنند .. (از این بابت خوشحالم .. هم به حال سازندگان هم گیمر ها..)
  در ادامه رو هم باهات موافقم شدید ..
  اصلا نمیدونم چه سریه که این سازنده ها یکجای بازی رو خوب میسازن یکجای دیگه رو نه !! (البته چنتا دلی براش دارم که فکر میکنم همونا باشه..)
  اما بازم درسته که مثل زمستون نبود ولی خوب و خوشدست بود ..
  ——————————
  در این مورد هم کاملا باهات موافقم ..
  “مثل‌ همه‌ی بازی‌ها و فیلم‌های آخرالزمانی دیگر”
  این حس زندگی رو خوب اومدی و عمیقا تو این بازی میشد احساسش کرد .. حسی که بهت آرامش میده حتی اگه بدونی که ممکنه چند دقیقه بعد زنده نباشی و یک جونور نصفت کنه !! ;)
  همانطور که قبلا هم گفتم فضا ، داستان یا تم این بازی در برخی جاها منو یاد فیلمها و داستان های اخر زمانی دیگه میندازه که خودتم بزیبایی از من افسانه ام و جاده .. نام بردی .
  طراحان محیط این بازی واقعا سنگ تموم گذاشتن و انصافا جا داره که همینجا بهشون یک آفرین و ایولا مشتی بگم !!
  اگه اینم فضا ها نبودند به جرات میتونم بگم که این بازی اصلا شکل نمیگرفت ..
  —————————————–
  بله گرافیک اون رو میشه واقعا عالی حساب کرد (کنسولی) و اونم دقیقا دلیلی بود که توضیح دادی .. استفاده از رنگ های شاد و روشن و نورپردازی های دقیق و حساب شده تا یک زیبایی بوجود آورده بشه که آدم اون دوست داشت هباشه ..
  ناتی داگ قبلا هم در این زمینه موفق بوده و گرافیکهای پولیش کاری شده عالی ای رو ارائه کرده که واقعا چشم نواز و زیبا هستند ..
  گرافیک هنری (طراحی محیط) این بازی رو من یکی از عوامل موفق بازی و بخش گرافیک میدونم..
  ———–
  گیم پلی این بازی واقعا یک الگو و یک نمونه تمام عیار هست و نشون میده که ناتی دقت زیادی از لگو برداری ها و تکمیل کردن های گیمپلی های دیگه و درست کردن یک گیم پلی سبک اخر زمانی بی نقص داشته ..
  کوله پشتی رو هم که خوب ودرست توضیح دادی و منم کاملا موافقم ..
  و دقیقا چه حیف شد که این گیم پلی بینظیر با طراحی مرحله بی نقص همراه نشد .. اما باز هم اونقدر خوب بود این بخش که بشه همون حس و تکرار و .. رو چشم پوشی کرد ..
  ——————-
  متاسفانه هنوز هم هوش مصنوعی ها اونقدر که باید در بازی ها پیشرفت نکرده و بخصوص در این بازی ها که تم مخفی کاری دارند میشه سوتی ها (شاید ندیدنها و توجه نکردن ها ) سازندگان رو دید که میره بدجوری رو اعصاب ..
  مثال همونی که گفتی و الی تو معرض دید قرار میگرفت و دشمن اون رو نمیدید !! یعنی اومدن برا اینکه کار خودشون رو راحت کنند تعریف کردن که مواقعی که بازی نیاز به مخفی کاری داره و الی باید مثل شما مخفی بمونه دشمن ها الی رو اصلا نبینند !! (مگه اینکه خود شما لو برید و دستورات دیگه اجرا بشن)
  در کل هوش مصنوعی بازی چون بر پایه برنامه نویسی هست باید خلاقانه باشه و باید تمام احتمالات رو در نظر بگیریم ..
  مثلا تو برنامه نویسی ما میگیم که باید منعطف باشه برنامه و پش بینی کننده .. مثلا اگه ما برنامه ای نوشتیم که ۲+۲ بشه ۴ باید طوری بنویسیم که اگه یکی نوشت به جای ۲ مثلا = چکار کنه و ..
  هوش مصنوعی هم همینطوره و باید سازنده حرکات بازی کننده رو با توجه به محیط حدس بزنه و هوش مصنوعی دشمنان و .. رو با توجه به اون منعطف کنه ..
  سخته نه ؟ میدونم .. برا همونه که هنوز هوش مصنوعی کاملی نداریم ..
  ————————————
  بله ای کاش که برا یک با هم شده ما یک شاهکار رو به معنای واقعی داشته باشیم (امروزه)
  بقول شما سعید عزیز اگه همون چاله های سر را نوبد قطعا این بازی شاهکار میشد ..
  اما الانم این بازی تبدیل شده به الگویی برای سازندگان این سبک و امیدوارم درس های خوبی ازش بگیرن ..
  ==============
  واقعا دیگه حالا میشه گفت نقد ها و نوشته هات کامل و پخته شده سعید عزیز .. (نمیشه ازش اشکال گرفت یا لااقل من نمیتونم.)
  میدونی چی این سایت رو دوست دارم ؟
  همین یشرفت هاش رو که به چشم خودم دیدم… شما ، من ، فرشید ، شاهین ، روزبه ، حامد ق و و و و …
  تک تکمون از این سایت چیزها یاد گرفتیم و تو همین سایت پیشرفت ها کردیم ..
  افتخار میکنم که عضو کوچکی از این دنیای بزرگ هستم ;)
  دوستان تازه وارد به هیچ وجه چنین فضایی رو از دست ندین که ضرر کردین !!
  ———-
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. Nightmare گفت:

   آهان اینو یادم رفت بگم که اون قطعه موسیقی که گذاشته بودی سعید جان (اون اولیه فکر کنم که ۳ دقیقه بود) رو تو بازی دیابلو هم شنیده بودم .. و واقعا زیباست ..
   دومی هم که (All Gone) آتیش میده لامصب آدمو .. عجیب میبره آدمو به خاطرات دردآور زندگیش یا حس های غزیب ..
   میدونی چی میگم ;)

   ۰ ۰
  2. ps3 with xbox گفت:

   رضا تشکر که دستهای نازنینت رو خسته کردی ولی یه چیزی به من میگه فقط شما این کامنت رو دادی که به سعید زعفرانی قوت بدی و اصلا چیزی که بهش بگیم دیدگاه یا نقد تو این کامنتت نمیبینم همه جملات یک گیمر رو تایید کردی فقط یک سوال این که الی رو میبینن رو از کجا اوردید؟؟ دیدن و عکس العمل نشون ندادن در بازی بایوشاک بود که الیزابت بغل دست دشمنها بود و هیچ کاری هم باهاش نداشتن تو اینجا الی هم درگیر میشه هم یه طوری با سرعت مخفی میشه که خود ادم نمیتونست به اون صورت عمل کنه گفتم یک مثال بزنید تا متوجه بشیم اصلا کجا هست

   ۰ ۰
  3. Nightmare گفت:

   مرسی دوست خوبم ..
   والا اونقدرم دستهای ما نازنین و لطیف نیست !! ;)
   بگذریم ..
   والا وقتی نقدی به این کاملی و زیبایی نوشته میشه من چه ایرادی ازش بگیرم که هم منطقی باشه و هم درست ؟
   مثلا بگم آقا سعید چرا مدام Stop کردی ؟!! ;)
   شما دقیق متوجه نشدید من چی گفتم .. و منظورم رو بد برداشت کردین ..
   من گفتم وقتی الی تو معرض دید قرار میگرفت (سعید هم گفت تو متنش) دشمنا اون رو گاهی اوقات ایگنور میکردن و دیده شدن اون باعث لو رفتن محل مخفی شدن شما و یا حواس جمعی دشمنا نمیشد.
   من هوش مصنوعی بازی رو خوب میدونم اما بی نقص نوبد (تا حالا هوش مصنوعی بی نقص ندیدم انصافا..)
   —————
   من منظورم رفتار های الی نبود که مثلا گفتین درگیر میشه یا مخفی میشه ..
   اما گاهی اوقات مثلا الی جایی که ما سریع مخفی میشدیم اون کمی دیرتر عمل میکرد و عملا و طبیعتا باید دیده بشه از سوی دشمنا دیگه .. اما این اتفاق نمی افتاد .. و موارد کوچیکی مثل این .. ;)
   ——————————-
   ما در برنامه نویسی یک ترفند داریم (البته شاید همه استفادش نکنند) و اونم اینه که برای دور از اضافه کاری و پیچیدگی .. بیایم موردی که زیاد ضروری نیست و از چشم کاربر دور میمونه رو دور بزنیم و با یک حلقه دیگه ادغامش کنیم و یک شرط براش بگذاریم تا اگه اون شرطه برقرار شد این حلقه دیگه تکرار نشه ..
   مثلا الی پشت یک ماشین ، میز ، بوته .. هر چی قایم شده و ما هم پشت یک چیز دیگه .. حالا ما از پشت همون محلی که قایم شدیم شروع به حرکت میکنیم (فرض میکنیم ما پشت یک دیواریم که طولانی هست) حالا الی میخواد به ما برسه و بیاد جای ما که ناچاره پاشه بیاد جایی که ما مخفی شدیم ..
   اینجا باید یک دستور دیگه نوشته بشه که بگه آی دشمن حواست به الی هست که پا شده و میخواد بره جای فلانی؟ اما سازنده چه کار میکنه ؟ این دستور رو بی خیال میشه و میگه تا وقتی که فلانی پشت دیواره و الی یواشکی داره میره پیشش و تو فلانی رو نمی بینی اما الی رو میبینی بی خیال شو و محل فلانی رو تشخیص نده و .. !!
   فکر کنم الان کمی مشخص تر باشه منظورم دوست عزیزم . . ;)
   —————–
   با تشکر

   ۰ ۰
  4. ممنون از رضا (nightmare) عزیز که خوشحالم به سایت دوباره سر میزنی و یه صحبت‌هایی هم باهات خواهم داشت!

   اون عبارت “میدونی چی میگم” در کامنت دومت رو که خوندم و یاد اون قضیه افتادم اشک تو چشمام حلقه زد.

   موقع خوندن کامنت اولت هم باز مثل نقد «فضای مرده ۳» داشتم دنبال یه ایراد می‌گشتم. شما همیشه به من لطف داشتی و من همیشه منتظر بودم تا یه نکته‌ای، چیزی به من یادآوری بشه تو این نظراتت که بعدا ازش استفاده کنم. جالبه خیلی نظراتمون هم سو است.
   البته توضیحات شما در مورد هوش مصنوعی و دیگر موارد رو به جد دنبال می‌کنم و خیلی خوشحالم که چنین کلاس درسی تو دیبازی خودمون داریم! ایول.
   ولی بیشتر دوست دارم ایراد بگیری از نقد، که من هم پیشرفت کنم (در نویسندگی)

   یک سری حرف دارم برات در پیام خصوصی میگم.
   ممنون از این که نقد رو خوندی.

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   رضا جان با تمام احترام ولی میتونم قانع نشم دیگه چون عملا این که شما میگی یک چیز من دراوردی است
   مگه وقتی ما از این سمت به اون سمت میریم دشمنان میتونن تشخیص بدن که الی که از ما تیزتر و ریزه تر هست رو ببینن
   مثال من و شما تو یک میدان نبردیم
   خوب شما از من کوچک جسته تر هستید خوب من اول میرم از این سو به ان سو کسی نمیبینه حالا شما هم تیزتر هستید هم کوچکتر همین کار من رو انجام میدهید کسی میبینتتون؟؟؟
   کلا از اون ایراد هاست که بهش میگن بنی اسراییلی
   در مورد خود نقد هم گفتم نقد نبود بیشتر گزارش بود البته زحمت کشیدن ولی خوب سعید جان هنوز اول راهن و خیلی کار دارن

   ۰ ۰
  6. Nightmare گفت:

   سعید زعفرانی :
   نظر لطفته دوست خوبم و تو هم همیشه به من لطف داشتی ..
   والا باور کن سعید جان که خودت میدونی که من از بحث بروبچه های فهیم سایت چقدر لذت میبرم چون خودمم چیزی یاد میگیرم ..
   اام خداییش سخت میشه از نقدی که نظرم باهات یکیه ایراد بگیرم ..
   من برخلاف باقی دوستان که میگن چرا مثلا بقیه منتقدها شاهکار شاهکار نکردی تو نقدت میگم که اتفاقا منتقد باید خودش جهت و تفکر و اراده داشته باشه نه اینکه ببینه بقیه چکار میکنند اون همون کار رو بکنه !!
   اگه قرار باشه تقلید کنی و حرف دیگران رو فقط رونویسی کنی که پیشرفت نمیکنی ..
   معتقدم هر کس به قدرت تشخیص خودش میتونه بازی رو درک کنه و حالا ممکنه یکی در هنگام بازی حواسش به اون پروانه برعکسی که بال میزنه نباشه !! ولی یکی مثل شما به همه چیز دقت کنه که این خوبه و منم سعیم همین وبده همیشه ..
   چشم سعی میکنم از این پس ایراد هم بگیرم از نوشتنت، (هر چند که من در نویسندگی توانا نیستم مثل شما و باقی دوستان — ) در حد خودم انشا..
   مرسی و هر موقع خودت صلاح دونستی بهم پیام بده و تا حرف بزنیم ;)
   =======================
   ps3 with xbox :
   ممنون ..
   یعنی شما میگین من از دیدگاه فن گونه و صرفا چون احترام خاصی برای سعید قائلم الکی ایراد بنی اسرائیلی میگرم تا حرف ایشون رو تایید کنم ؟
   خُب همون مثال شما رو بگذار دقیق تر توضیح بدم .. (سربازی رفتی که؟)
   فرض کن یک سنگر کوچیک شنی هستش که شما پشتش قایم شدی (حالا نمیگم کی کوچیکتر جسش کی بزرگتر که دعوا نشه!!) و کنار اون به فاصله ۳-۲ متر یک تپه شنی ممتد هست که میره اونر و من پشت اون قایم شدم .. حالا پشت تپه شنیه یکی با دوشکا واستاده و درست همون فاصله مابین کیسه شن ها و تپه رو هدف گرفته و می بینه (با فاصله کم) حالا خیلی ببخشید دوست خوبم شما اگه میگ میگ هم باشین یا هری پاتر و تلپورت کنیدم اون باز شما رو میبینه و میبنده به رگبار!!
   از این واضح تر بگم دیگه ؟
   …….
   در مورد اون برنامه نویسی ها و هوش مصنوعی ها باید اینو اضافه کنم که شما از دیدگاه پوسته خارجی و یک کاربر بهش نگاه میکنی ولی من از دیدگاه همون کامپایلر و دباگینگی که قراره باگه برنامه رو بگیره !!
   یعنی شما تیز بازی سازنده و برنامه نویس را دقت نمیکنی یا متوجه میشی و فکر میکنی باید همینطوری باشه اما من وقتی اون رو باز میکنم (دستورات رو) میبینم که به طور مثال اونجایی که باید وقتی الی یهویی از پشت کمین بیرون میاد تا بره اونور چنتا دستور پشت سر هم انجام بشن که یکیش انجام نمیشه .. مثلا دستوراتی که انجام میشن :
   دشمن ها :
   ۱. کاراکتر رو دیدین برین سمتش
   ۲. الی رو دیدین برین سمتش
   ۳. سعی کنید از پشت حمله کنید
   ۴. بگردین دنبال الی و کارکتر و ..
   ۵. خرناس بکشین و هوار و .. !!
   ۶. اگه کاراکتر اصلی رو ندیدین همونجا باشین تا بیاد بیرون و حمله کنید
   ۷. اگه یهو و یکم الی رو دیدین که از پشت سنگر اومد بیرون اما کاراکتر اصلی رو ندیدین کاری به الی نداشته باشین (کور شین!!)
   ۸. اولویت کاراکتر اصلیه نه الی ..
   ۷. ….
   …….
   الی و کارکتر :
   ۱- الی ببین کاراکتر اصلی کجاست برو پیشش
   ۲- الی ببین دشمن کجاست نرو سمتش !
   ۳- الی سروصدا نکن!
   ۴- الی یک طوری برو که دشمن نفهمه اونجایی
   ۵- الی موقعیت دشمن رو بسنج و تعدادشون و جهت دیدشون رو ببین
   ۶- الی صبر کن تا دشمن حواسش بره جای دیگه
   ۷- الی حرکت کن
   ۸- الی قایم شو ممکنه دشمنه ببینتت !!
   ۹- الی حالا سریع برو
   ۱۰- الی بمون پیش گیمر (کاراکترش)
   ۱۱- الی حالا با اون حرکت کن
   ۱۲- الی گیمر لو رفت و دشمنا میان سمتش این کارها رو بکن :
   A. کمکش کن
   B. حواس دشمنو پرت کن
   C. فرار کن
   D. …
   ۱۳ – الی خطر رفع شد بیا از پشت مانع بیرون
   ۱۴- …
   خب شما حالا دقت کن که مثلا چنتا از دستوراتی که مثال زدم اجرا نشن و برنامه نویسی اونها رو دور بزنه چی میشه ؟ دقت کن برنامه نویس اونهایی رو دور میزنه که شما متوجهش نشی (این یعنی هنر !! )
   قبلا هم گفتم که سازندگان کنسولی بازیهاشون رو خوب پولیش میکنند (از لحاظ گرافیک) حالا بگذار کامل ترش کنم سازندگان بازی ها میان بازیهاشون رو پولیش میکنند (از لحاظ هوش مصنوعی – فیزیک – گرافیک و ..) ..
   مثلا سازنده میاد شماره های ۲-۳-۴-۶-۸ الی رو دارای شرط میکنه .. و میگه اگه احیانا یکی از اونها با خطا مواجه شد برو به دستورهای شماره ۶-۷-۸ دشمنها ..
   حالا میبینی دوست عزیز ؟ شما در طول بازی (یک کاربر و گیمر) متوجه اجرا نشدن یکی از اون دستورات نمیشید چون عملا تو گیم پلی تاثیر نمیگذاره (ممکنه سوتی بیاره که باید مثل سعید و .. ببینیشون فقط!) اما اگه از دیدگاه برنامه نویسی بخوای نگاه کنی میبینی سازنده اومده مشکلات برنامه نویسی هاشو براحتی دور زده ..
   ……..
   همون مثال ماشین حساب ..
   آقا من تو برنامم بلد نیستم چطوری مقدار اعشار دقیق یک عدد رو حساب کنم (مثلا میگم) و نمیتونم برنامه دقیقش رو بنویسم، میام چی کار میکنم؟ خیلی راحته وقتی یک کاربر طی محاسبتش به رقم اعشاری رسید که همون باگ تو برنامم هست با یک شرط ساده به خط فرمان میگم از این لاین برو به خط فلان و دستور زیر رو اجرا کن :
   * مقدار صحیح عدد رو نشان بده
   اینطوری عملا دیگه نه کابر میفهمه برنامه من مشکل داره نه من از باگ دار بودن و نفروختن برنامه ماشین حساب ناقص و صد من یه غاز خودم صدمه میبینم !!
   دیگه از این ساده تر و پر مثالتر دیگه نمیشد توضیح بدم دوست خوبم ..
   امیدوارم دیگه ابهامی توش نباشه ..
   —–
   با تشکر

   ۰ ۰
 33. I AM ALONE گفت:

  به امید خدا تا چند وقت دیگه یه PS3 تپل میاد دستم.قراره همه ی انحصاری های سونی رو تجربه کنیم.اولیش هم همین آخرین ما هست.
  فقط امیدوارم کنسوله چند روز ۲۴ ساعت روشن باشه بلایی سرش نیاد…
  ===========
  بابت نقد تشکر.
  بخش داستانی رو به خاطر خطر اسپویل نخوندم.
  اما بخش گیم پلی.بعضی از ایراداتی که به هوش مصنوعی گرفتین قابل قبول نیست.
  مثلا این که نادیده گرفتن اشتباهات هوش مصنوعی باعث شده بازی از واقعیت دور بشه…
  هر چی باشه اسمش بازیه.مطمئن باشید اگه ببینن بیشتر میره توی اعصاب.
  هر چند که اگه هوش مصنوعی یار اونقدر قوی باشه که اشتباه نکنه اونوقت میشه بهش ایراد گرفت.ولی انتظار هوش مصنوعی بی نقص رو حداقل توی این نسل نباید داشته باشیم.
  تا اونجایی که من یادمه خود ناتی داگ روی هوش مصنوعی بازی تبلیغات نکرده بود و هر چی بود حرف هایی بود که خودمون درباره تریلر ها می زدیم.
  در هر صورت متوجه شدیم از منتقد های گیم اسپات سختگیر تر هم داریم.اونم توی ایران!!

  ۰ ۰
  1. این جا هم خیلی کوتاه یه نکته بگم. در مورد هوش مصنوعی که میگید “این که نادیده گرفتن اشتباهات هوش مصنوعی باعث شده بازی از واقعیت دور بشه” … اصلا چنین چیزی نیست. من عرضم این بود که وقتی چنین چیزی رو می‌بینی، «حس» شما خواه ناخواه برای لحظه‌ای از بین میره و خیلی ناخودآگاه به این مسئله که جلوی چشمت پیش اومده (و شاید اصلا نمیشده کاریش بکنند! با توجه به محدودیت‌ها) واکنش نشون بدی. دور شدن از واقع‌گرایی نیست، از بین رفتن لحظه‌ای اون «حس» فوق العادیه که داری تجربش می‌کنی.

   ۰ ۰
  2. I AM ALONE گفت:

   منظور شما رو گرفتم.ولی اگه بخوایم این قسمت رو توی نمره تاثیر بدیم خیلی سخت گیری کردیم.
   ولی کاملا متوجه منظور شما شدم.صحنه های به ابن شکل توی بازی ها زیاده متاسفانه. و به نظر من تنها راهش اینه که به سازنده ها و سخت افزار ها فرصت بدیم.
   ===================
   این خارج نکردن از حس یکی از ویژگی های بارز متال گیر سالید ۱ بود.تمام مراحل طوری چیده شده بود که اصلا متوجه گرافیک داغون بازی نمی شدی.بعد از چند دقیقه بازی کردن کلا توش غرق میشیدی.انصافا زمان خودش شاهکاری بود…

   ۰ ۰
  3. من “فراستی‌وار” سخت‌گیرم متاسفانه!

   ۰ ۰
 34. Fun. گفت:

  متاسفانه پلی ۳ رو فروختم و دستم ازش کوتاهه :( از یکی از دوستان می گیرم بعدا بازی می کنم :cry:
  نمره هم تقریبا نزدیک عزیز دل گیم‌اسپاته . . .
  تشکر به خاطر نقد
  _________
  فقط از نظرات دوستان فهمیدم اگه کسی این بازی رو بازی نکنه نه تنها گیمر نیست بلکه داره تو جاهلیت سیر می کنه و چیزی از گیم نمی دونه و کسی هم اگه ازش ایرادی بگیره مرتد و خونش حلاله . . . :roll:
  __________________
  . . . Like a Boss , Xboss

  ۰ ۰
  1. Nightmare گفت:

   — با دیدگاه طنز بخوانید!!–
   نه اونی که از Walking Dead عزیز دل من (اونی که اکتی ساختو نمیگم ها!!) ایراد بگیره خونش حلاله :-D
   دارم دیونه میشم تا تجربش کنم دوباره ..

   ۰ ۰
  2. RANDYORTON گفت:

   این Walking Dead هیچ چیزی به نام گیم پلی نداشت به جز این دیگه هیچ ایرادی بهش وارد نیست :D

   ۰ ۰
  3. Gish2012 گفت:

   walking dead یه رمان تعاملیه.
   بحث گیم پلی رو نباید تو رمان تعاملی وارد کرد.

   ۰ ۰
  4. adel_97 گفت:

   اصلاً هم رمان تعاملی نیست. الکی بازی رو ضعیفش نکنین. این بازی اصن نه رمانه ، نه سریاله نه فیلم و نه هیچ چیز تعاملی دیگه نیست. بازی ادونچره. یه ادونچر گاهاً کلاسیک درجه یک. اگه یه گیمر تو عمرش یکم بازی های ادونچر بازی کرده باشه ، فرق عظیم این بازی رو با بازی های دکمه زنی می فهمه. گیم پلی بازی بخش اکشن ـش عالیه ، مخفی کاری های کوتاه اما خوبی داره و تو بخش ادونچر که بخش اصلی گیم پلی رو تشخیص میده کاملاً کامل عمل می کنه. این بازی کاملاً یک بازیه. نه یک عنوان تعاملی.

   ۰ ۰
  5. Nightmare گفت:

   ارجائتون میدم به بحث هایی که منو چنتا از بچه های دیگه در باره این بازی در پست مخصوص خودش زدیم دوست عزیزم ..
   والا اونجا همه چیزو گفتیم و گفتند و رفع ابهام شد!!

   ۰ ۰
 35. ممنون بابت نقد و تبریک به فن های سونی بخاطر این بازی خوبشون ;)

  ۰ ۰
 36. xsajad1 گفت:

  نقد بسیار عالی بود به نظرم داستانش از سریال مردگان متحرک در شخصیت ها و بعضی چیز های دیگر از این سریال بسیار زیبا الهام گرفته شده بود مجال توضیحش نیست ولی در هر صورت این بازی با توجه به نمراتش شاهکار هست

  ۰ ۰
 37. Play گفت:

  من سوال دارم
  ایا “باید” “حتما” این بازی رو انجام داد؟
  ایا میشود این بازی را جزو ۵ بازی برتر این نسل قرار داد؟
  ایا بازی ارزش ان را دارد که برای انجام دادن ان PS3 را از زیر سنگ هم که شده پیدا کرد؟
  (( ترجیحا نویسندی متن و کاربرهای با منطق و دور از فن بازی پاسخ بدن))

  ۰ ۰
  1. بله، باید “حتما” این بازی رو انجام داد.
   این بازی رو میشود جزو ۱۰ بازی برتر نسل قرار داد.
   ارزش پیدا کردن پلی ۳ از زیر سنگ هم دارد.

   ۰ ۰
  2. Play گفت:

   challenge accepted
   پلی ٣ رو از زیر سنگ پیدا میکنم!

   ۰ ۰
 38. cool-hand گفت:

  منتقد بازی رو آفلاین بازی کرده احتمالا بخش آنلاینش هم ۱.۵ نمره رو خواهد گرفت که میشه نمره کامل

  ۰ ۰
  1. ان شاالله که همین طور باشه!

   ۰ ۰
 39. solid snake گفت:

  واقعا بدترین طرز نمره دادن به بازی هاست و اگه این طور بخوایم به بازی ها نمره بدیم فکر نکنم بازی های شاهکاری مثل MGS و GTA IV بتونن از ۸ بالاتر بگیرن
  پس جا داره از همینجا به این نقد گفت STOP

  ۰ ۰
  1. I AM ALONE گفت:

   اتفاقا من فکر می کنم درستش همینه.چون بازی هر چه قدر هم که خوب باشه و شاهکار باشه بی نقص نیست.۱۰ رو باید به بازیه بی نقص داد.

   ۰ ۰
  2. ps3 with xbox گفت:

   دوست عزیز بی نقص هست تنها بازی ای که ۱۰ میگیره همینه اصلا یه ذره شک نکن بی نقص نیست این بازی

   ۰ ۰
  3. solid snake گفت:

   دوست عزیز هیچ بازیه “بی نقص” وجود نداره. اگه شما میشناسی به ما هم معرفی کن بریم بازیش کنیم بفهمیم بازیه بی نقص چیه.

   ۰ ۰
 40. هومن گفت:

  کلا امتیاز رو که دیدم بی خیال خوندن متن شدم چون تصور میکنم بعضی از منتقدان در دنیا دوست دارن خلاف جهت رودخونه شنا کنن و معروف بشن اما در هر حال از آقای زعفرانی تشکر میکنم.
  در مورد بازی هم من در حال حاضر ۳۵ درصد از بازی رو رفتم و بی شک تا حالا اونو کمتر از شاهکار نمیبینم البته متای بازی هم خود گویای این قضیه هست یک نکته هم که میخوام بهش اشاره کنم اینه که نمیدونم چرا ولی دلم نمیاد بازی رو تموم کنم انقدر این بازی زیباست یادمه آخرین باری که این حس بهم دست داد سر آنچارتد ۲ بود.

  ۰ ۰
  1. نمره‌ی بازی آخر نقد نوشته شده یعنی این که اول باید متن نقد رو بخونی بعد نمره رو ببینی. اگه میخواستم اول نمره رو ببینی و به خاطرش از خوندن نقد صرف نظر کنی نمره رو اول مینوشتم بعد هم ۳۰۰۰ و خرده ای کلمه صرف نمی‌کردم.

   ۰ ۰
  2. ps3 with xbox گفت:

   هومن جان دقیقا این حس تموم نکردن رو هم من داشتم یعنی ادم حیفش میاد این بازی رو تموم کنه الان که تمومش کردم موندم چیکار کنم تازه تا ۳۵ درصد که هیچ بعد ۵۰ درصد بازی یه طوری میبرتت تو اغما که نمیتونی بلند بشی

   ۰ ۰
  3. هومن گفت:

   واقعا همینطوره و آدم وابسته میشه به این بازی و دلش میخواد که بازی تموم نشه.
   امیدوارم که همچنان شاهکار های ناتی داگ ادامه داشته باشه شاهد افول این استدیو هرگز نباشیم.
   آقای زعفرانی عزیز من به هر حال بررسی شما از این بازی رو میخونم ولی با توجه به اینکه این بازی رو تموم نکردم به خوندن امتیاز این بازی بسنده کردم.

   ۰ ۰
 41. هومن گفت:

  راستی دوستان یه سوال من تا این ۳۵ درصدی که رفتم تا حالا هیچ تروفی نگرفتم دلیلش چیه؟

  ۰ ۰
  1. بازی کلا سخت تروفی میده. دلیلش اینه!

   ۰ ۰
 42. MilAd.gH گفت:

  با تشکر از سعید عزیز. :X
  متاسفانه نتوانستم (و نخواهم توانست) این بازی رو انجام بدم.
  فقط میدونم که این بازی موسیقی فوق العاده تاثیر گذاری داره.همین!
  کاش ناتی داگ یه کم دلش به رحم بیاد و این بازی رو واسه پی سی پورت کنه. :((
  stop :D
  =======================
  میلاد از $PC :((
  s

  ۰ ۰
 43. DeadSpace گفت:

  منکه از ۱۰ بهش ۱۱ میدم

  ۰ ۰
 44. hamid007 گفت:

  یک سوال این نقد برترین بازی قرن بود؟؟؟
  به نظرم باید این بازی ها رو به یک فرد معمولی داده نشه تا نقد شوند چون انقدر دیدشون کوتاه هست که تو همه بازیها دنبال کال اف دیوتی هستن ایشون از هوش مصنوعی الی ایراد میگره؟/ شما یک هوش مصنوعی نام ببرید که ۱۰ درصد الی باهوش باشه
  در مورد محیط بازی شاهکارترین اتمسفر بود تا سالهای سال شاهد تقلید از این بازی خواهیم بود چه فیلمها که از این ۲ میسازن چه بازیهایی که به تقلید از این شاهکار نوع قرار گرفتن مهمات تقلید خواهند کرد در مورد هوش مصنوعی دشمنان هم نسل بعد شاید بتونیم یه مقداری به این هوش برسیم
  فقط میشه گفت این بازی نمره ای براش تو این دنیا وجود ندارد این بازی نمره بینهایت میگیره

  ۰ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   مطمئن باشید با این کامنت نشون دادید شما کوتاه دید هستید.

   ۰ ۰
  2. hamid007 گفت:

   ببینید دید من کوتاه نیست من براتون توضیح میدم
   معمولا اثراتی که تاثیر گزارترین اثر تو کل اون مجموعه هستن رو باید کسانی نقد کنن که سابقه و تحصیلات نوشتن داشته باشن الان مثل این میمونه ایشون بیان فیلم گاد فادر رو نقد کنن و بزارن داخل سایت و بهش نمره پایین هم بدن بله میشه گفت نظر شخصی ولی به عنوان نقد اصلا نمیشه قبولش کرد
   ایشون در مورد بازی ای نقد نوشته ان که از این به بعد وقتی بخان از بازی قرن صحبت کنن اول اسم این بازی میاد و بعد بازیهای دیگر نقد در مورد بازی های کوچک باید توسط دوستان نوشته شود تا یک مقدار خودشون رو بسنجن بعد سراغ بزرگترین بازی قرن برن
   همیشه میگن سنگ بزرگ نشان نزدن است اول بازیهایی با متای ۵۰ ۶۰ رو نقد کنن اگر خوب بود بیان سراغ بزرگترین بازی قرن یهو که نمیشه از صفر پرید ۱۰۰

   ۰ ۰
  3. ama-pc360 گفت:

   شما اولا بدونید جناب زعفرانی اولین بارشون نیست که مینویسند و اولین بارشون هم نیست که بازی میکنند.
   دوما بازی قرن؟! از این خبر ها نیست. با تمام ارادتی که نسبت به ناتی داگ و این بازی دارم این بازی حداکثر جزو ده بازی برتر نسل هست. اولا بدونید

   ۰ ۰
  4. hamid007 گفت:

   در مورد نویسنده عذر میخواهم ایشون کلاس نقد نویسی رفته اند؟/ سطح نقدهای ایشون تا حالا به خارج از این سایت هم رفته است؟؟
   من توضیح دادم برای بازی های کوچک نقد میشه نوشت ولی برای بازی ای به این بزرگی باید یک منتقد HIGH LEVEL نقد بنویسد نه ایشان

   ۰ ۰
 45. Sephiruz گفت:

  فکر کنم زیادی نمره کم کردین. داستان بازی ابنقدر خوب هست که ارزش ۱ نمره کم کردن رو نداشته باشه(با توجه به کم کردن نبم نمره برای هوش مصنوعی).

  ۰ ۰
 46. xneon 360 گفت:

  والله تا دست به قلم نشید و چیزایی که توی ذهنتون هست را با کیبورد پیاده نکنید متوجه سختی و زحمتی که سعید کشیده نمیشید حتی اگه نقدی نوشته که باب میل بعضی ها نیست.پس اول از همه یک خسته نباشید گرم به سعید میگم که این همه کلمات را با آرامش اصی کنار هم گذاشته
  در مورد بازی بگم که با توجه به برداشت و تجربه خودم از بزی به نوعی کی از بهترین های سبک خودش محسوب میشه وبه نوعی بیشتر روی عواطف و احساسات درون بازی تمرکز داشته ، خب در زمینه جلوه های بصری هم که با محصول خوب و زیبایی روبرو بودیمو گیم پلی هم جذاب و خشن ! ولی لذت بخش و در موارد اندکی تکراری ولی باز هم عالی استو در مورد هئش مصنوعی هم با توجه به تعریف و تمجید های دوستان ازاین AI میتونم بگم خوب بود نه بیشتر نه کمتر چون در کنار خوب بودنش مشکلاتی هم داشت که نمیشه ازش گذشت
  من بخوام به این بازی امتیاز بدم چیزی بین ۹ تا ۹.۳ به این بازی میدهم و قطعا از بهترین های نسل هفتم هست

  ۰ ۰
 47. Stop Stop Stop
  با کلمه‌ی‌های بالا در مطلبه به اصطلاح نقد آشنا شدیم اما از همان لحظه هم متوجه شدیم که قرار است خودنمایی نویسنده و برخلاف جریان آب شنا کردن را مشاهیده کنیم. دلیل این کار هرچه هست جز لذت نبردن از بازی و بازی کردن برای غیر از بازی!
  کلمه‌های “Stop” و اقرار نویسنده مبتنی بر این‌که “آیا هنوز مشغولخواندن هستید؟” کاملا حس جنگجویی و آماده‌ی نبرد شدن را از او برای‌مان آشکار می‌کند. کاری که خودش هم می‌داند شاید اشتباه باشد اما ریسک‌اش را به جان می‌پذیرد. برای چه..؟ شاید..
  بگذارید همین ابتدا یک مثال برای‌تان بزنم و بیشتر برای نویسنده تا موضوع اندکی روشن شود. یک نفری ادعا می‌کند ماشینی ساخته است تا با آن پیش خدا برویم! ما سوار بر آن ماشین می‌شویم و به خانه‌ی خدا می‌رسیم. چه کار بزرگی انجام شده است نه..؟ این میان یک نفری می‌گوید “خاک بر سرت! این چه ماشینی بود ساخته‌ای..؟ صندلی‌اش خشک بود!” اما دریغ از این‌که نمی‌تواند متوجه باشد که نباید صندلی‌های ماشینی که او را برای اولین‌بار به خدا رسانده با صندلی‌های فراری انزو مقایسه کند! چرا که بحث‌مان خیلی فراتر از مقایسه‌ی صندلی‌هاست.. بحث‌مان سفر به خدا و دیدار اوست.. نباید مترمان همان متر مقایسه‌ی بوگاتی با مرسدس باشد.
  با این مثال و مقدمه می‌خواهم بگویم اساسا هنر را در هیچ مدرسه‌ای تدریس نمی‌کنند. آن دوران راهنمایی هم اشتباه بود! هنر ذاتی است و درک کردن‌اش در هیچ مکتبی یاد داده نمی‌شود. هنر باید با ناخود‌آگاه‌تان کار کند. باید احساسات‌تان را بگیرد و بر سرش بلاهایی بیاورد تا آن را لمس کنید. هنر یعنی خلق یک اثر که در آن می‌توانید احساساتی را تجربه کنید که تا به حال نکرده‌اید. می‌توانید در زندگی دیگری که برای‌تان تدارک دیده شده قدم بگذارید. هنز این است و هنرمند خالق‌اش. اما بی‌هنر کیست..؟
  شاید بی‌هنر کسی باشد که تفاوت ماشین “سفر به خدا” و “فراری انزو” را نمی‌فهمد. شاید یک خط بطلان بر اثری هنری می‌کشد و در انتظار واکنش دیگران می‌نشیند. شاید کسی باشد که “آخرین ما” را نمی‌فهمد..
  در این مطلب به شکل رقت‌انگیزی نویسنده سعی کرده است تا با به اصطلاح ریزبینی‌هایش کاری بزرگ انجام دهد. کاری که پیش از هرچیزی خودش را از لذت بردن بهتری بازی تاریخ بازمی‌دارد. “آخرین ما” یا به قول خودم “آخرین بازمانده‌ی ما” تنها یک بازی نیست. یکی از ارزشمندترین آثار هنریست که تا به امروز انسان‌ها به چشم دیده‌اند. برخلاف نویسنده من برای حرف‌هایم دلیل‌های قانع کننده‌ای آورده‌ام!
  اما پیش از هرچیزی بگذارید دلایل ضعف بازی از نگاه نویسنده را مرور کنیم:
  ابتدا اینکه بازی افتتاحیه‌ی ««به ظاهر»» احساسی و تاثیرگذاری دارد! من متوجه این کنایه نمی‌شوم! راستش را اگر بخواهید فصل افتتاحیه‌ی بازی چنان بلایی سر احساسات‌تان می‌آورد که نمی‌توانید اشک‌تان را کنترل کنید. در همان چند دقیقه‌ی کوتاه ملاقات “سارا” با “جوئل” چنان ریزکاری‌هایی نهفته است که نمی‌توانید ناخودآگاه به این رابطه نزدیک نشوید. ماجرا تولد جوئل است. دهترک تا نیمه شب بیدار مانده تا پدرش بیاید و کادوی تولدش را به او بدهد. هنوز ۱۰ دقیقه از روزه تولده پدر باقی مانده است و دخترک نمی‌خواست آن را به روز دیگری موکول کند. به اتاق سارا می‌رویم یک یادداشت دیگر پیدا می‌کنیم که برای تبریک به پدر است. اگر کنجکاو باشید نیم ساعت یا بیشتر را با آن‌ها سر و کله می‌زنید تا در انتها ×اسپویل× یکی از اشک‌دراورترین سکانس‌های بازی را مشاهده می‌کنید. کشته شدن سارا در آغوش پدرش با آن موسیقی مدهوش کننده‌ی گوستاوو.. این از فصل افتتاحیه‌ی بازی بود که به قول نویسنده به ظاهر احساسی است!! من نمی‌دانم ظاهر و باطن‌اش کجاست فقط می‌دانم بلایی بر سر احساس‌تان می‌آورد که آن سرش ناپیدا..
  نویسنده می‌گوید دیدار با الی خیلی ساده بود! بله شبیه به معرفی “آنتونی هاپکینز” در “سکوت برره‌ها” قطعا نبود اما می‌دانید چرا..؟ الی قرار نبود از همان ابتدا غافلگیرمان کند قرار نبود قهرمان بازی دربیاورد قرار نبود ادعا کند که عاشقش شویم قرار بود یک دختر بچه‌ی عادی باشد که روی اعصاب جوئل راه می‌رود. جوئل هم چشم دیدن‌اش را ندارد. تصور کنید این رابطه‌ی سرد کم‌کم جان بگیرد و جوئل را تا جایی پیش ببرد که برای نجات الی دست به هر کاری بزند. حتی قسم دروغ! این رابطه بی‌نظیر است و ساده بودن معرفی الی هم دلیل داشت که مطرح کردیم!
  چقدر جوک‌های مسخره این روزها آدم‌ها می‌گویند! مثلا چشم در چشم خورشید نگاه می‌کنند و می‌گویندشب است آن وقت هم انتظار دارند جلب توجه کنند!!! هوش مصنوعی در “آخرین ما” چیزی ماورای دیگر بازی‌هاست.. یک مثال می‌زنم قضاوت با خود‌تان:
  جوئل و الی وارد ساختمانی می‌شوند که پر از مامورهای امنیتی است. مخفیانه پیش می‌روند. آخ چه بد شد! یک نفر ما را دید! او می‌رود و به دوستان‌اش اطلاع می‌دهد. (دقت کردید؟ وارد نبرد نشد).. در این فاصله جوئل و الی هم می‌روند جای‌شان را تغییر می‌دهند تا گیر نیوفتند. ماموران به دنبال این دو نفر می‌گردند تا اینکه جوئل از پشت یک نفر را گروگان می‌گیرىد. شخصی که جلوی جوئل است می‌خواهد او را جو را بکشد اما به خاطر دوست‌اش شلیک نمی‌کند. اما جالب وقتی ‌می‌شود که بدانید ماموران دارند برنامه‌ی محاصره کردن جوئل را می‌چینند تا این‌که از پشتش بی‌صدا می‌آیند و او را می‌گیرند!! حالا دیگر جوئل گروگانی ندارد و آن‌ها به سمت‌آش تیراندازی می‌کنند. الی که قایم شده بود وارد می‌شود و آجر به سمت ماموران پرتاب می‌کند تا جوئل فرار کند!! این همه را شنیدید؟ جال‌تر وقتی می‌شود که بدانید اگر یک‌بار دیگر آن مرحله را انجام دهید هرگز چنین اتفاقاتی را نخواهید دید!!!
  من سخن کوتاه می‌کنم چراکه پلان به پلان از این شاهکار باید مورد بررسی قرار گیرد تا متوجه شویم با چه اعجازی از سوی ناتی‌داگ طرف هستیم. اعجازی که بلای جان‌تان می‌شود و به این راحتی‌ها نمی‌توانید از حال و هوای‌اش خارج شوید. اگر قرار باشد نمره‌ای هم به آن اختصاص دهیم قطعا ۱۱ از ۱۰ خواهد بود چراکه تاکنون همچنین اثر شاهکاری در صنعت بازی‌های ویدیویی خلق نشده است.
  دیدید وقتی یک حسی دارید و نمی‌توانید آن را توصیف کنید چه حالی می‌شوید؟ حسی که تا خودتان تجربه نکنید به دست‌اش نمی‌آورید. “آخرین ما” همان حسی را به شما می‌دهد که یک عمر منتظرش بودید..
  مرسی

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   شاهین یه درد دل فقط با خودت میکنم خدا رو شکر که هنوز افرادی مثل شما هستن تو سایت که از بازی بگن نه از فن بازی اول از همه عکس اواتارت و توضیح اولت بغض رو تو گلمو نشست دوم اینکه واقعا تشکر از کامنتت دیگه واقعا فکر میکردم کسی دیگه تو دیبازی از افراد بالا دستی نیست که به فکر هوادارهای ناتی و سونی باشه
   دست مریزاد یعنی واقعا عسلی , عسلی :X :X :X
   در مورد اون هوش مصنوعی مامورین من کاملا یک مدل دیگر تمومش کردم کلا هر سری با یک روش میشه تمومش کرد نوع تمام کردن ان هم تو پست بعدی میزارم

   ۰ ۰
  2. نه.. این قافله‌ای که من میبینم تا به حشر لنگ است..!!! بحث کردن بی‌فایده هست بهتره احساسم رو برای خودم نگه دارم و افسوس بخورم برای کسایی که این اتفاقه خوب و این احساسه قشنگ رو از خودشون دریغ کردن..
   ما رفتیم..

   ۰ ۰
  3. xneon 360 گفت:

   شاهین جان همیشه میگن یک سوزن به خودت بزن یکی به …
   یک طرفه قضاوت کردن خوب نیست دلیل هم نمیشه که همه نویسنده ها و منتقد ها یک جور و با یک تفکر به بازی نگاه کنن ، قطعا این بازی ۱۰ های زیادی از منتقدان بزرگی گرفت و همچنین نمراتی پایین تر هم از سایرین ولی در کل هیچ کس نگفت این بازی بد است ! اینجا بررسی های شده که جز به جز جلو میرود ! یکباره تصمیم گرفته نشده ، حال برخی جاها نویسنده تصمیم گرفته شدت و میزان فوکوس و رزولوشن خودش بر روی نقدش را بالا برد و بیشتر وارد جزئیات شود ،
   در مساله دیگر این نتقد بر خلاف خیلی از نقد های انتقادی شما ، صرفا انتقادی نیست و حدود ۹۰ % آن تعریف و تمجید بازی بوده ، خدارو شکر که زنده هستیم و هم نقد های هر دو گروه جو گیران عاشق و هیتر های منزجر را دیدیم و در این میان نقد های متعادل اندکی دیدیم
   سعید در اینجا به قصد کوبیدن جلو نیامد. سعید خیلی وقت ها به بازی محبوب من ایراد هایی میگرد ولی من هرگز به او نگفتم تو قصد خلاف آب شنا کردن یا خیلی از تیکه هایی که دوستان میندازن رو گفته باشم. در کل مواردی که ایراد گرفته شده است را نمیتوان نادیده گرفت ولی خب کسی هم نمیگه این بازی بده ! پس من هم بخاطر اینکه یک بازی بزرگ و تحسین شده را خوب نمیدونید بگم شما صلاحیت ندارید یا مناسب نیستید
   در کل شما همواره نظری مخالف با نویسنده این نقد در عنوان ها مختلف داشته اید و به نظر من چیز که عامل افت کیفیت نقد و ارزش اون میشه غرق شدن در احساسات و احساساتی شدنه، چیزی که در کارهای شما موج میزنه و سعید کمتر دچار اونا میشه، در کل هر نویسنده نقاط ضعف و قوتی داره و همین مساله باعث میشه که ما نقد ها مختلف را بخواینم وگرنه اگه از ۱۰ نویسنده ۱۰ نفر یک عنوان را صرفا ستایش کنن چه کاریست که ۱۰ نقد نوشته شود ؟

   ۰ ۰
  4. احساس گناه می‌کنم وقتی این تصور رو دارم که قرار است از “اخرین ما” جلوی دیگر بازی‌ها و ملاطبی این چنین دفاع کنم! کاری که ناتی‌داگ انجام داده خیلی بزرگتر از این‌هاست و شاید طرفداران مایکروسافت و هیلو هم بدشان نیاید از هر فرصتی جهت تخریب‌اش استفاده کنند. (البته ببخش منو بابت صراحتم دوستم!)..
   و در جواب اینکه گفتی “سعید نفگته بازی بدیه حتی تعریف هم کرده” باید بگم من خیلی متاسفم از اینکه چنین دیدگاهی می‌خونم.. اثری که اعجازه هنر درش موج میزنه قرار بر این بود که لقب بد هم بگیرد آیا..؟ فکر می‌کنید بعد از گرفتن چنین القابی از چنین اشخاصی بازی کوچک می‌شود یا نویسنده..؟
   اگر ۱۰ منتقد گفتند عالیست ما هم بگوییم عالیست که همه مثل هم می‌شوند..؟ اگر اندکی فقط اندکی بازی را زندگی کرده بودید فرق چنین شاهکاری با دیگران رو متوجه می‌شدید.. متوجه اینکه مقایسه کردن این اعجاز از ناتی‌داگ با دیگر بازی‌ها بی‌شرمانه غیر حرفه‌ایست..

   ۰ ۰
  5. xneon 360 گفت:

   من هم طرفدار مایکروسافت هستم و هم هیلو ولی الان موضوع بحث فن بازی یا طرفدار هیلو ومایکروسافت بودن نیست، نحوه زیر سوال بردن نویسنده هاست ، خیلی ببخشید که با صراحت میگم مگه شما هیلو رو تمام بازی کردی یا اگه بازی کردی بار احساس داستان و دنیا و رابطه کرکترهاش رو درک کردی و اونجوری بهش شلاق زدی و الان شدی مدافع حقوق ناتی ؟ من خیلی رکم بخوام از چیزی بد بگم میام سفت و محکمن میگم ولی وقتی میگم خوبه فکر نکن به فکر تخریبش هستم ،شما هم اگه الان جو زده این بازی هستید و اونا مدینه فاضله گیم ها میدونید ، هر بازی در جایگاه خودش بزرگ و عظیم هست ! زمانی که حس میکنی این بازی بی نقصه یک چیز رو فقط بهت میگم :
   انسان موجودی کامل و بی نقص نیست و موجود بی نقص نمینونه یک مصنوع کاملا بی عیب را خلق کنه :wink:
   من بارها قبل از عرضه بازی و بارها بعد از عرضه بازی و شاید روزی که بهترین بازی سال بشه هم گفتم که عنوان بسیار زیبا وقابل و بزرگ است ولی هرگز بی عیبو نقص هم نبود ! کما که همیشه گقتم هیچ بازی بی تقصی وجود نداره ، این بازی جز بهترین های نسل هفت و نسل های گیم است ولی هیچ وقت بزرگ ترین قرن یا تافته جدا بافته این صنعت نیست

   ۰ ۰
  6. میشه اسمه سه تا بازی رو بگی توی این نسل که بهتر از آخرین ما هستند..؟ آخه میگی جزو بهترین‌ها بوده.. این خیلی حرفه زوریه برای من گرون تموممیشه.. لطفا چندتا اسم بگو.. از هیلو هم بگذریم که چرا بازیه خوبی نیست.. بعدا بحثش رو میریم کما اینکه رفتیم..

   ۰ ۰
  7. xneon 360 گفت:

   mafia 1
   GTA IV
   HF 2
   Halo series مخصوصا ریچ
   mass effect 1-2-3
   بتمن آرکام سیتی
   آنچارتد ۲
   و….

   ۰ ۰
  8. Gish2012 گفت:

   شاهین به جان خودم و خودت هر کدوم از مورد های روزبه غلط باشن اون HL2 غلط نیست! اصلا رودست نداره لامصب!

   ۰ ۰
  9. البته مافیا ۱ ماله این نسل نی.. حالا با منطقه نویسنده همین بازیا رو نقد کن ببین نمره‌اشون چند میشه.. جی تی ای که کلا دنیایی از سوتی و مشکلاته.. حالا با این دید هم که بخوای نگاه کنی چبدونم سکانسه اولین طرف دو سانت اینورتر بود و اینا اوضاع به زیره ۴ از ۱۰ هم میرسه.. آنچارتد ۲ از لست آوآس بهتره..؟ با این متر..؟ عجیبه.. بتمن..؟ مس‌افکت..؟ اون هیلو رو هم شوخی حساب کردم.. من والله جوابی نمیتونم بدم امیدوارم بقیه بیان نظر بذارن ببینیم نظره بقیه هم همینه..؟

   شما هم میگین این بازیا بهترن از آخرین ما..؟؟؟

   ۰ ۰
  10. xneon 360 گفت:

   شاهین یه ایراد درست از بتمن آرکام بگیر
   منم حرف تو راجب بد بودن هیلو رو کلا نادیده میگرم نه شوخی طلقی کنم ;)

   ۰ ۰
  11. رعایت کردن المان‌ها یک اصله ارائه کردنشون یک اصله دیگه.. ابتکار و خلاقیت هم همینطور.. الزاما برای بهتر بودنه چیزی از چیزه دیگه نیاز نیست یکیشون ایراد داشته باشن.. این رو کلی دارم میگم.. خیلی‌ها هستند که کارشون رو درست انجام میدن ولی از اون‌ها بهتر هم وجود داره.. و من تعجب میکنم وقتی تو بگی گرافیکه لست آوآس از بتمن بهتر نیست.. همچنین بگی موسیقیه لست آوآس جلوی بتمن کم میاره..!! یا اینکه داستانه به شدت احساسیه لست آوآس نمیتونه به پای بتمن برسه.. یا گیم‌پلی‌ای که هوشه مصنوعیه عجیب با اون همه خلاقیت داره با درگیری‌های نقس‌گیر حتی بهتر از تریلرهای سینما از بتمن نتونسته پیشی بگیره.. آیا این‌ها رو میخوای بگی..؟ واقعا نتونسه..؟ واقعا در این ریزنگری‌ها بتمن بهتره..؟ خیلی مشتاقم جوابت رو بشنوم.. یک کلمه.. آره یا نه..؟

   ۰ ۰
  12. متای بتمن آرکام سیتی: ۹۶
   متای آخرین ما: ۹۵
   می‌بینی که نتونسته.

   ۰ ۰
  13. اووو.. الان معیاره بهتر بودنه داستان و گرافیک و موسیقی و گیم‌پلی لست آوآس از بتمن متاست..؟؟؟ چقدر جالب.. نمیدونستم با این چیزها هم میشه فهمید.. چه ساده بود..! مرسی که من رو از گمراهی درآوردی..!!

   ۰ ۰
  14. بتمنی که شما بازیش نکردی بله … خواهش می‌کنم، وظیفه بود. کلا ما ساخته شدیم برای در آوردن ملت از جهل و گمراهی.

   ۰ ۰
  15. hamid007 گفت:

   البته دوستان توجه داشته باشید که متای بتمن از اخرین ما کمتر است و ۹۴ در ۳۶۰ است که بیشترین نقد رو داشته و ۹۱ در pc و مهمترین قسمت برای شاهکار بودن اخرین ما دریافت بیشترین نمره کامل در قرن ۲۱ هست که هیچ بازی ای تا الان نتوانسته این تعداد که حدود ۸۰ نمره کامل هست رو بگیره و بتمن فکر کنم ۲۰ یا ۲۵ نمره کامل دریافت کرد

   ۰ ۰
  16. Mithrandir گفت:

   بحث بتمن رو وسط کشیدید مجبورم وارد شم :
   بتمن ارکام سیتی یه سمبول در ظراحی مرحله هستش که من بعدش هنوز هم ندیدم و هنوزم رو دستش نیومده! بازی ای که بدون بخش چند نفره اومد و تونست نسبت رقباش مقدار ساعت گیمپلی بیشتری رو آرایه بده! از همه مهمتر بتحن ارکام سیتی خیلی بیشتر یه بازی هستش نه یه بازی سینمایی که در یه فصلش باید فقط ۲۰ دقیقه راه بری و حرف گوش بدی! شاهین جان سعید می گه بازیش نکردی پس من بهت می گم برو بازیش کن بعد نظرت راجبش رو بگو همون طور که دوستان به من این طور گفتند!
   در کل بتمن در همه زمینه ها عالی عمل کرد و منتقدین آنقدر در ایراد گرفتن ازش عاجز بودن که چیزایی مثل تمرکز بیش از حد روی جوکر زو ایراد فرض می کردن! در حالی که تو آخرین ما با توجه به نقدایی که من خوندم چیزایی مثل هوش مصنوعی و بافت های کیفیت پایین و. .. ایراد گرفتن!

   ۰ ۰
  17. The End Of Ps گفت:

   لازم به ذکر است که متای بتمن ۹۴ هست (در ۳۶۰ با بیشترین نقد) مرسی .
   شاهین جان با کسانی که هنوز ۱ ساعت از این شاهکارو بازی نکردند و در کامنتاشون موج میزنه این موضوع چرا بحث میکنی عزیزم ؟ حتی اگه بازی هم میکردند نباید بحث بکنی چون فشارهای زیاد بر آن ها متاسفانه وارد شده است از بازخوردهای این بازی در سایت ها که غیر قابل هضم هست :wink:

   ۰ ۰
  18. The End Of Ps گفت:

   حالا مثلا در جایی که از هوش مصنوعی این بازی ایراد گرفته بشه و در عین نا باوری ۱ نمره هم از نمره کل براش کم بشه اینجاست که دوست داریم با هوش مصنوعی بقیه بازی ها مقایسه بشه . همین بتمن که سعید خیلی دوسش هم داره هوش مصنوعی کاملا در حد جلبک هست ! دشمنانی که منتظر کتک خوردنشان هستند و عکس العمل های اسلوموشنی نشون میدن ! پس اون بازی باید چی بشه نمرش … !! به بقیه بازی های برتر نسل هم نگاه میکنم (منظورم اون بازی های با متاهای خیلی بالا هستا … نه اون هایی که خودتون میدونین :) ) هوش مصنوعی پایین تر از این عنوان دارند و دلیلش هم اینه که بهتر از یه حدی با توجه به سخت افزار نمیشه و من هم خیلی ازشون ایراد نمیگیرم ولی وقتی بحث مقایسشون با TLOU میشه میبینم که به راحتی در سطح پایین تری قرار دارند و ایراد گرفتن از هوش مصنوعی این بازی و کم کردن ۱ نمره در کل نهایت بی انصافی و غیر قابل درک بودن برا منه .

   ۰ ۰
  19. Mithrandir @

   یعنی که چی بازی نکردی برو بازی کن..؟؟؟ منظوره آقای نویسنده اینه که درکش نکردی.. آخه نه اینکه خودشون “آخرین ما” رو بازی کردن..؟؟ چون هر کسی بخواد بره توی اون آخره زمانه لعنتی دیگه نمی‌تونه بیرون بیاد.. تا قبل از “آخرین ما” ایرادی نداشت که یکی طرفدار بتمن بود یکی دداسپیس و هرکس بازیه مورد علاقه‌ی خودش رو داشت اما وقتی چنین بازیه عجیبی وارد میشه و صنعت ویدیوگیم رو تکون میده دیگه به نظرم بحث کردن با کسایی که اون رو کنار (یا حتی پایین تر!!!) از دیگر بازی‌ها میذارن نتنها بی‌فایده هست بلکه بی‌احترامی هم هست و من احساسم رو برای خودم نگه میدارم و به نویسنده هم که “آخرین ما” رو بازی نکرده (بازی کردن داریم تا بازی کردن) پیشنهاد میکنم بازی کنه..!

   ۰ ۰
  20. چه جالب! جدیدا منظور من رو شما باید توضیح بدی؟!
   تو برو هر وقت بتمن آرکام سیتی رو تموم کردی بیا حرف بزن.
   جو بازی خیلی گرفتت،‌ داری حرف بیجا میزنی.

   ۰ ۰
  21. منظوری که ازش یک برداشته دیگه بشه باید توضیح‌اش داد مگر اینکه نویسنده نخواد!! توی بازی فقط ۴ بار باید برای الی تخته پیدا کنیم که از اونسمت آب بیاد به این سمت.. که هر ۴ بار هم کاملا معماهای ساده‌ی متفاوتی رو برامون تدارک دیدند.. اونوقت این چیزا توی بتمن نبود..؟؟؟ شوخی کردن هم حدی داره آخه..

   ۰ ۰
  22. منظوری که بخوای برعکس جلوه اش بدی توضیح از طرف تو میخواد!
   یه همچین طراحی مرحله‌ی خیلی چیپی تو بتمن اصلا نبود. میدونی چون تا حالا بازیش نکردی به این نتیجه رسیدی!
   از جو بازی بیا بیرون …

   ۰ ۰
  23. طراحیه چیپ ها..؟؟ همچین بالانسی تا به حال دیده بودی که کرکتره اصلی چندین همراه داشته باشه اما در یک چرخه‌ی به‌شدت درست و عالی در پاره‌ای از اوقات تنها بشه..؟ در لحظه‌ای با جمع باشه.. اما نه بدونه دلیل.. انقدر این بالانس ظریف ساخته شده که شاید مثله همون دلیله معرفیه‌ ساده‌ی “الی” به چشم نیاد.. یا مثله فصله افتتاحیه‌ی ««به ظاهر»» احساسی..! اما سه بخش بی‌نظیر کار شده.. وقتی که جول و الی و چند نفره دیگه هستن که حسه گروهیه بازمانده‌ها رو بدجوری عالی درمیاره.. وقتی که جول و الی با هم هستن که هسته‌ی اصلیه سفر رو میسازه.. و وقتی که جول تنها هست که اینجا عالیه.. تمه ترسناک فضاهای سنگین و ساکت با قارچ‌های توی هوا و ترس از اینکه صدات دربیاد همه بریزن سرت.. این چیزا طراحیه چیپه مرحله نیست.. دلایله هوشمندانه‌ی تحرک بخشیدن به ریتمه استثناییه بازیه که بعد از ۱۹ ساعت انجام دادن‌اش هم نفهمیدم کی تموم شد..! و من تاکیدم رو بیشتر میکنم که شما بشین یک دور لست آوآس رو بازی کن..!

   ۰ ۰
  24. این فقط نظر توست و اصلا تخصصی و درست نیست و من نمیتونم قبولش کنم … اتفاقا جات خالی دارم رو درجه سختی survival میرم … با این تفاوت که بتمن: آرکام سیتی و سری مس افکت و ویچر و ده ها بازی خوب دیگه رو بازی کردم و بر عکس تو که نصف بازی‌های خوب نسل رو (از جمله بایوشاک) اسکیپ کردی و فکر می‌کنی آخرین ما بهترینه، من با توجه به اون تجربه‌ها حرف میزنم.

   ۰ ۰
  25. چیو نمی‌تونی قبول کنی..؟؟ اینکه طراحی مرحله‌ها بالانس داره رو مگه قراره قبول کنی..؟ مگه نظریه‌ی نسبیته انیشتین رو اومدم برات از راه خودم حل کردم که تومیگی قبول میکنی یا نه..؟ مگه چیزی غیر از بازی دارم میگم که همچنین حرفی میزنی..؟؟ بالانسه طراحی مرحله‌ها شاهکاره.. اگه قبولش بکنی شاهکاره اگه نکنی باز هم شاهکاره.. بعد از تموم کردن خط داستانیه بتمن چند تا جانبی رفتم دیگه من رو جذب نکرد همه‌ی جانبی‌هاش رو هم برم.. فارکرای جذب کرد مثلا.. حالا اگه میخوای برای فرار از بررسیه لست آواس به دامه این بیوفتی که من چی بازی کردم چی بازی نکردم یک بحثه دیگه هست.. که دلیل اینکه میگی بایوشاک رو اسکیپ کردی نمیفهمم.. بایوشاک بازیه خوبیه.. شماره‌ی ۲ از یکبهتره و ۳ از اون تای دیگه.. چه ربطی الان به لست آواس داره..؟ اتفاقا امیدوارم همه‌اشون رو بازی کرده باشی تا بتونی مقایسه کنی.. تا متوجه بشی چرا دارمبه در و دیوار میزنم خودم رو و تفاوته آخرین ما با بقیه بازی‌ها رو درک کنی..

   ۰ ۰
  26. من میگم برای تشخیص بهترین از بین یک جمع، باید همه‌ی چیزهایی که توی اون جمع هستند رو در نظر بگیریم. تو همه‌ی بازی‌های این نسل رو بازی کردی که میگی بهترینه؟

   ۰ ۰
  27. کسی همه‌ی بازی‌های نسل رو میتونه بازی کنه..؟؟ میدونی همین امسال چندتا بازی اومده که این حرف رو میزنی..؟؟ هیچکسی نمیتونه تمام بازی‌های منتشر شده رو تجربه کنه.. نه من نه تو نه اون منتقدی که توی اج داره مینویسه.. بنابراین به قوله حسین معززی‌نیا یک تعداد بازی دارم که میشه ۲ بار بازیشون کرد یک تعداد بازی که باید یکبار رفتشون یک تعداد بازی که میشه نادیدشون گرفت.. امااگه منظوره تو دو دسته‌ی اول هستن که باید بگم با مقایسه‌ی اون‌ها آخرین ما اوله.. چون قرار نیست با تند و خشن خدای نکرده مقایسه بشه.. قراره با آنچارتد ۲ مقایسه‌اش کنیم یا بازی‌های بزرگه دیگه..

   ۰ ۰
  28. بازی‌های سیاه لشگر نسل رو نگفتم. بازی‌های خوبش.

   ۰ ۰
  29. Nightmare گفت:

   The End Of Ps :
   دست شما درد نکند دوست عزیز !!
   والا چه فشاری به کسی که نظرش رو صادقانه میگه وارد شده من نمیدونم یا چه وزنه ای از روی دوش شما کم شده من نمیدونم !! حتی اگه آخرین ما شاهکار شاهکاران خلقت هم باشه چه به شما میرسه که اینقدر بی ترمز به جلو پیش میروید !!

   در مورد هوش مصنوعی همان بتمن و دشمنانشم باید بگم که اصلا از دستی منتظر کتک خوردن طراحی شدن !! شما معنی و مفهوم هوش مصنوعی رو متوجه نشدین هنوز دوست عزیزم و فکر میکنید که مثلا اگه بتمن بخواد یک مشت بزنه به طرف اون یه جاخالی بده و بهش زبون درازی کنه و بگه هه سوسک شدی و همین ادامه داشته باشه و ..
   تو فیلمهای بتمن هم نگاه کنی بتمن بیشتر کتک میزنه تا بخوره !! پس کاملا معقولانه ساخته شده !! هوش مصنوعی بر اساس سبکی که بازی هستش ساخته میشه ..
   بازم ارجاعتون میدم به پاسخ خودم به شاهین و ps3 with xbox (رضا) عزیز در همین پست ;)
   =====================
   شاهین عزیز ..
   آهان یادم اومد یکی از اون بازی ها که خودتم شدید فنش بودی و نمیدونم الان کجا قرار داره واست همین فضای مرده هست ..
   تو همین فضای مرده ۳ هم وقتی شما (تو همون مرحله های آخر که باید از دروازه ها رد میشدی و .. ) از یک مسیر میرفتی دشمنا میومدن و در برگشت نه اما اگه دوباره میرفتی میدیدی که دوباره میان !!
   حالا اینجا دو تعریف کلی داریم ..
   ۱- دو رفتار واسه دشمنا تعریف شده که رفتار اول رو بار اول تجربه کردیم (حملشون) و رفتار دوم رو بار دوم (نیومدنشون) و بار سوم همینا تکرا شدن
   ۲- یک رفتار وجود داره اما بازی بار دوم اون رو رد میکنه و اصطلاحا Temp خودش رو که رفرش کرد دوباره اون رفتاره میاد (نمیدونم بحثی که در مورد رد گلوله یا لاستیک با بچه ها داشتیم رو یادته یا نه ..)
   ——
   با تشکر

   ۰ ۰
  30. من هم بحثم خوبش بود.. آنچارتد ۲ سیاه‌لشگر نیست.. اگه خوب‌هاش رو رفته باشی متوجه اختلاف آخرین ما باهاشون قطعا میشی.. در هر زمینه..

   ۰ ۰
  31. Nightmare گفت:

   شاهین عزیز :
   اجازه هست ما هم به بحث وارد شیم؟
   ———
   من رو هوش مصنوعی که شما آنقدر تعریف کردید مانور خواهم داد و سخنم این است که آیا بازی های استراتژیک یا بازی های فکری که مبنای آنها هوش مصنوعی برتر است را بازی کرده اید؟
   اگر قرار باشد به هوش مصنوعی خوب (بیشتر از خوب) این بازی لقب شاهکار بدهیم که دیگر بازی هایی مانند روم ، استارکرافت ، کمپانی آف هیروز و … را باید بی نظیر و شاهکار بنامیم (از لحاظ هوش مصنوعی) ..
   میدانم خواهید گفت که سبک این بازی ها با آخرین ما خیلی فرق میکند و بله فرق میکند از زمین تا آسمان!!
   اما هوش مصنوعی و نحوه عملکرد آن به یک طریق است و در هر دو سبک (همه سبک ها) هوش مصنوعی ها بر اساس عملکرد کاربر (گیمر) تنظیم میشوند.
   یعنی به قول شما در این بازی یک بار تمام اتفاقاتی را که توضیح دادید میبینید یک بار نه ؟ اما این دلیل بر شاهکار بودن هوش مصنوعی نیست بلکه زیرکی و کمی هم حوصله سازنده را میرساند!! یعنی آمده است برای یک محیط چند طرز برخورد (در اینجا فرض بر دشمان است) را تعریف کرده است و هر کدام به صورت رندوم بارگذاری و اجرا میشوند (دستورات رو میگم)
   ————
   اینکه میگید طرف می بینه شما رو و وارد درگیری نمیشه و میره بقیه رو خبر میکنه رو من در بازی ها دیگه هم دیدم (متاسفانه الان حضور ذهن ندارم — دوستان کسی یادشه؟) پس چیز تازه ای نیست ..
   اما بله تدابیر هوشمندانه سازنده در هوش مصنوعی بسیار خوب بوده ..
   اما از اینکه میگویید بی نقص است امکان ندارد ..
   یک برنامه نمیتواند بی نقص باشد ..
   روزبه عزیز سخن خوبی گفت :
   “انسان موجودی کامل و بی نقص نیست و موجود بی نقص نمینونه یک مصنوع کاملا بی عیب را خلق کنه”
   دقیقا همینطور است ..
   هر چقدر هم چیزی که ما میسازیم عالی باشد، در آینده همان عالی ما میشود بدرد نخور و بچگانه !!
   هوش مصنوعی شوخی نیست برادر کلی فکر و مغز خالی کردن ها پشتش است !!
   کار یک تیم برنامه نویس است، یک تیم تفسیر کننده و …
   برنامه نویس بی چاره هر چقدر هم نابغه باشد باز هم نمی تواند کار یکند که بی نقص باشد ..
   مثالی میزنم ..
   میدانید که نوابغی که در ماکروسافت برای ساخت ویندوز کار میکنند به معنای واقعی نابغه هستند ؟ زیرا آنها باید تمام رفتارهای یک کاربر را پیشبینی نمایند و برای آن دستور عملی تعریف کنند.
   حالا تا حالا ویندوز بدون باگ یا حفره امنیتی دیده اید؟ اگر اینطور بود که ماکروسافت دیگر بسته های امنیتی و افزونه و آپدیت و سرویس پک (که دیگه عرضه نمیشه) عرضه نمیکرد!!
   پس میبینیم که هوش مصنوعی چیزی است که نمیشود گفت بی نقص و شاهکار است !!
   ——————————————–
   در مورد عملکرد های هوش مصنوعی در جواب دوستمون ** ps3 with xbox // رضای عزیز ** در صفحه قبل چند مثال زدم که لطفا به آن مراجعه کنید ..
   —–
   با تشکر

   ۰ ۰
  32. سلام عسل.!

   شما با اینکه می‌دانستید هرآنچه در ارتباط با هوش‌مصنوعی بازی‌های استراتژی تحویل‌مان دهید باز هم جواب‌مان اختلاف سبک است پس چرا آن را مطرح کردید..؟ چون این اختلاف آن قدرها کم و اندک نیست که بشود نادیده‌اش گرفت.. یک بازی که صرفا ساخته می‌شود برای تقابل تفکر بازی‌کننده و هوش‌مصنوعی را نمی‌شود با یک بازی قصه محور خوش گرافیکی مقایسه کردکه اسمان‌های گیم پلی را هم اندکی به جلوتر پیش برده است.. پس این از این..
   چرا انقدر کار سازندگان بازی را پایین آوردی..؟ “کاری نکرده‌اند فقط برای هر دشمن چند حرکت گذاشته‌اند”‍ً! من نمیفهمم.. داریم در ارتباط با یک بازی صحبت میکنیم که هدف‌اش انتقال یک حس بی‌نظیر است.. یک شاهکار که با آن میترسید میخندید گریه میکنید و پیش‌ می‌روید.. و حالا برای پویا شدن و تاثیر بیشترش هوش مصنوعی را چنان متفاوت می‌کند که در شرایط نیاز بیشتر بترسیم.. یا کوله پشتی را پشتمان می‌گذارد که بدانیم همه‌ی آنچه که داریم همین است و نه بیشتر.. تیرمان همیشه ۴ – ۵ تا است و دانه دانه خشاب پر می‌شود.. چرا شما انقدر به دنبال حاشیه‌های الکی در عیب‌یابی از این شاهکار می‌گردید..؟ نکند جایی گفته‌اند جایزه‌ای خواهند داد به کسی که بیشتر ایراد را از آن بگیرد..؟ این شاهکار یک حس مطلق است در قالب به شدت استاندارد و بالاتر از استاندارد یک بازی.. حالا اگر ببنیدن این همه عیب و ایراد را به‌اش باز هم شاهکار است و کاری با شما می‌کند که عواقب بدی دارد..! آن هم تعطیل شدن زندگی‌تان است..!

   ۰ ۰
  33. Nightmare گفت:

   در مورد سبک ها قبلا هم گفتم که خودم هم قبول دارم زمین تا آسمان با هم فرق دارن دوست خوبم اما فقط جهت مثال آنها را نام بردم تا بگم هوش مصنوعی یعنی آن !!
   بگذریم ..
   ———
   در این که این بازی واقعا و به معنای واقعی برخی از استاندارد ها را جابه جا کرده است شکی ندارم، نداری و فکر نکنم کسی داشته باشه ..
   اما بحث من اینست که بگوییم در کنار آنهمه دقت در پیاده سازی هوش مصنوعی و متعلقات آن (که انصافا خوب و بیشتر از خوب کار شده اما عالی و بی نقص نیست) سازنده مشکلاتی را هم به عمد یا غیر عمد نادیده گرفته است.
   من حد و حدود کار سازنده (در اینجا هوش مصنوعی نویسان) را پایین نیاوردم در حالی که نحوه کارش را توضیح دادم ..
   اینو هم من نگفتم بلکه برداشت شما از دیدگاهم است “کاری نکرده‌اند فقط برای هر دشمن چند حرکت گذاشته‌اند” ..
   شاید بهتر باشد کاری نکرده اند و فقط را حذف نماییم و بگوییم برای هر دشمن چند حرکت گذاشته اند..
   اینطوری نه عظمت کار آنها زیر سوال میرود نه سخن من که درمورد نحوه کار آنها توضیح دادم ..
   شما کمی هم از حس و حال بازی بیاید بیرون (داره اون قضیه فضای مرده ۳ تکرار میشه..) و بدقت به دیدگاهم توجه کنید ..
   وقتی یک نقص یا یک خط برنامه که باید اجرا بشه و نشه رو میبینید و همین باعث میشه مثلا دشمنا به حرکتی که الی یا هر کاراکتر دیگه در همون لحظه انجام داده عکس العمل نشون ندن چی میگید؟
   من میگم یک نقص در هوش مصنوعی (چون از دیدگاه برنامه نویسی و هوش مصنوعی نویسی میگم) شما چی بهش میگید؟
   ———–
   تاثیر کوله پشتی و .. در گیم پلی یا همین هوش مصنوعی در روند بازی واقعا عالیه و منم هیچگاه انکارش نمیکنم اما حقیقتا من هیچوقت نمیتونم یک نقص رو ببینم و نادید بگیرم .. (حتی اگه اون نقص از سمت و کار خودم باشه ..)
   ….
   والا اگه جایزه به من و شما میدادند برای عیب یابی یا تعریف از بازی ها هر دو الان وضعمون خوب شده بود تا حالا !! (با تمام بحث هایی که با هم داشتیم و یا با کسان دیگه)
   ===============
   یا شما واژه شاهکار را شاهکار نمی دانید یا فقط بر زبان و طبق عادت شاهکار میگویید ..
   شاهکار و بی نظیر یعنی چیزی که بی نقص باشد (از نظر من و فکر کنم همه !!) اما یک ساخته بشری (تازه این فقط بازیه نه کشف علمی و .. !!) هیچگاه شاهکار نیست!
   بهتر است به این بازی بگوییم عالی و یک تجربه ناب و یک استاندارد رو به جلو و یک الگو مناسب برای بازی سازان .. یک تجربه ناب .. ;)
   —–
   با تشکر

   ۰ ۰
  34. چرا اتفاقا من میگم شاهکار و بالاتر از شاهکار و معنای شاهکار رو هم بلدم چی هست..! این بازی بهترین بازیه ساخته شده تا به امروز هست دلایله خودم رو دارم.. اما اون مثاله ماشین‌ها رو که زدم امیدوارم خونده باشی.. ما ابتدا باید کله اثر رو ببینیم بهد وارده جزییات بشیم و ریزش رو دربیاریم.. اینکه آخرین ما کاری میکند با احساساتمان که آن سرش ناپیدا.. اگر نکرد و اشکتان را درنیاورد اگر نکرد و نخنداندتان اگر غم و شادی را در یک گیم‌پلی مدهوش کننذه جلوی‌تان قرار نداد تا از خود بی‌ود شوید مشکل از خودتان است.. باید بروید یک فکری به حال خودتان بکنید که چرا و چه چیزی بافث شده این همه عظمت در کل قضیه را نادیده بگیرید و بچسبید به یک نکته‌ی انحرافی.. مثله همان مقایسه‌ی صندلی ماشینه خدا و فراری انزو.. اصلا در کل اثر تفاوتی وجود دارد که کار را فراتر از این بحث‌ها می‌برد.. به دنباله این چنین چیز‌هایی اگر در بازی بگردید متوجه منظورم می‌شوید
   نه اتفاقا با فضای مرده اندکی تفاوت دارد.. آنجا بحثه سلیقه مطرح بود اینجا نه.. اینجا تئوریه این را مطرح کردند دوستان که: یک بادبزنه دستی از کولر بهتر خنک می‌کند..!! حالا چند نفر هم زیرش نوشته‌اند آفرین عجب چیزه به‌حقی گفتی..! بحث این است که آخرین ما چند پله از دیگران پای‌اش را فراتر گذاشته.. شما اگر آن را درک کنید همه چیز درست می‌شود.. اندکی ذوق هنری می‌خواهد و کمی احساس..

   ۰ ۰
  35. Nightmare گفت:

   دقیقا بر اساس حرف خودت من میگم این بازی واقعا عالیه و وقتی وارد جزییاتش میشم اون ایراداتی که گفتم رو گرفتم !! پس شاهکار نیست ;)
   خُب احساسات و .. و هنر رو هم نظریم پس نیازی به مانور دادن روش نیست دوست خوبم ..
   بله این بازی با احساسات بازی میکنه اما یک چیزی رو دقت کردی ؟ حتی اگه در اوج احساس هم باشی باید حقایق رو ببینی ، درک کنی ، بپذیری و ..
   هنر یعنی همین ..
   وقتی به یک تابلوی نقاشی مثلا ملیاردی و کمیاب نگاه میکنی چی میگی ؟
   من میگیم واقعا با روح آدم حرف میزنه و میرم تو بهرش و هر چی میرم جلو با احساساتم غرق میشم نکته ای رو میبینم که ضعف اون اثر محسوب میشه و باید اون نکته رو بذیریم و بگم درسته این یک اثر خارق العاده هست اما بی عیب نیست و اینم عیبش ..
   حالا من با این حرفم بی احساس نمیشم بلکه با دیدگاه باز جلوه میدم چون تمام جوانب یک اثر رو میبینم ..
   حقیقتا بحث احساسات بیاد وسط من واقعا دارمش از نوع خوبش و کاملا درک میکنم حست رو .. اما چیزی که درک نمیکنم اینه که چرا باید مثلا اون سازنده که ماشین ساخته بریم پیش خـ.دا (مثال از این بهتر نبود؟!!) رو مواخذه نکنیم که تو که اینو ساختی نمیشد یک صندلی بهتر هم میگذاشتی؟ چون کاری کرده عملا غیر ممکن دلیل نمیشه که ضعفش رو ندید بگیریم ..
   بگیم حالا چون تویی زیر سبیلی رد میکنیم !!
   شما وقتی در اوج غم ، شادی ، احساس هستید حالا یک پشه ، باکتری کوچک بیاد افکارتون رو لحظه ای بهم بریزه چجوری میشید ؟ مگه میشه انسان با اینهمه حس و ادراک و .. تمام توجهش پیش یک حسش باشه (همون احساسات و .. ) بعد متوجه پشه ای که روی هوا داره چرخ میزنه نشه ؟!! (پشه همون مشکل بحث هوش مصنوعی ما)
   والا من متوجه میشم شما رو نمیدونم (پشه هرو میگم)
   شاید مشکل از من هست و شما درست میگید، نمیدونم ..
   —————–
   من هم گفتم که آخرین ما استاندارد ها رو جابه جا کرده (در برخی موارد البته) اما نه اینکه دیگه چون این کار رو کرده پس بینظیره ..
   اگه اینطور باشه همون بازی های ماریو، سونیک و .. که اصلا دنیای بازی ها رو بوجود آوردند و کلی خلاقیت داشتن پس باید ابر شاهکار خطاب بشن !! چون در اصل یک نسل و یک تفریح و .. رو بوجود آوردند
   (اسم اولین بازی رایانه ای ساخته شده رو یادم نمیاد !!)
   —————————–
   ذوق هنری و احساس را باید در کنار منطق و ریز بینی داشت شاهین عزیزم وگرنه با مشکل روبرو خواهیم شد ..
   اگر هر اثر خارق العاده ای را شاهکار و بی نظیر بنامیم که دیگر این کلمه از آن ابهتش می افتد !!

   ۰ ۰
 48. Sephiruz گفت:

  اگر بحث به کلیشه ای بودن برسه که همه بازی ها کلیشه ای هستن و نمونه فیلمیشون زیاده.ولی توی صنعت بازی تا حالا این جور بازی من یاد نمیدم ساخته شده باشه(WD کلاً فرق میکنه).و فکر کنم الهام گرفتن در بعضی جاها بهتر از الهام بخشیدن عمل میکنه.به نظر من تنها نقطه ای که آخرین ما بدون نقص عمل میکنه داستان بازیه.

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   داش روزبه گل واقعا کلمه کلیشه برای این بازی …………………… هیچی نمیگم فقط عاشق این جمله منتقد شدم
   در روایت داستان بی نظیر! تاثیرگذار و فوق‌العاده. اگر صنعت بازیسازی در این نسل، سقفی داشته باشد، The Last Of Us دقیقا همان سقف است. اگر هم شروع نسل بعد باشد، پس ده سال آینده بی نظیر خواهد بود.

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   ببین رضا کلیت و ماهیت کار کلیشه است ولی سازنده با هنر مندی هر چه تمام و یک روایت فوق العاده زیبا بازی را از محور کلیشه خارج کرده و گرنه داستان زنده ماندن از دست موجودات تغییر یافته و کور و کر و …اینا که تا دلت بخواهد موجوده ولی خب این یکی واقعا جز ۳ تا از برترین های ااوناست ولی هیچ وقت نگو این بازی وزنی معادل همه بازی های ساخته شده داره که اینجوری کلا نظر طرف مقابل راجب خودت را منفجر میکنی :D

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   روزبه جان دمت گرم جوابم رو دادی ولی منطور از روزبه جناب Sephiruz بود
   در مورد بازی هم من با امار بالای ۹۰ درصد دارم میگم کل بازیها یک طرف این بازی هم یک طرف حالا شما خوشت بیاد نیاد من با امار ۹۰ درصدی دارم میگم بس حرف من صحیح تر است عزیزم :D

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   رضا منطق تو اینه :
   همه مختارن نظر خودشونا بگن نظرشون محترمه ولی هر کی نظرش مخالف منه خره :mrgreen:

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   عزیزم من نگفتم خرن که دارم میگم حرف من رو قبول نداری هیچ حرف منتقدین اونم بالای ۹۰ درصد رو که قبول داری که

   ۰ ۰
  6. Sephiruz گفت:

   همونجور که گفتم الهام گرفتن بعضی مواقع باعث به وجود آمدن شاهکارها میشه.پارسال بازی مسخره Dishonored حتی راه رفتنشم از بازی های دیگه تقلید کرده بود ولی هرچه جایزه بود برد.به نظرم همان آخر بازی آخرین ما به تنهایی مهری بر عالی بودن داستان بازییه.پایانی تلخ ولی شیرین , که من نمونش رو تا حالا یاد نمیدم.

   ۰ ۰
 49. seven گفت:

  ما که اومدیم هرجاشو بخونیم شما نوشته بودید نخونید این بخش رو ؛ اون بخش لو میده این بخش فلان :)
  به حرف شما گوش دادیم آمدیم پائین بدون خواندن مطلبی از بازی تا رسیدیم به نمره ..
  اما از روی کامنت بچه ها فهمیدم مشکل اصلی در خود ساختار صنعت(هنر) گیم هست نه نقد شما نه این بازی … بگذارید یک مثالی بزنم شما بنظر اهل فیلم دیدن هستید و احتمالا با فیلم راشامون(یا هر فیلم شاهکار ماقبل تاریخی دیگر) آشنا هستید ، من این فیلم رو سه سال قبل دیدم اما از فیلم های سال ۲۰۱۰ برایم جذاب تر و تازه تر بود …
  نمیدانم منظورم را متوجه شدید یا نه اما اینکه عده ای بر سر خوب ی بد بودن هوش مصنوعی دعوا میکنند و منتظر یک بازی کامل و بدون نقص هستند شاید متوجه نسبی و مطلق (زمانی و همچنین بازی ها با یکدیگر) بودن این مسئله نیستند،
  روی دیگر سکه هم وجود دارد یک بازی مستقل بدون ۵ خط داستان (مثال لیمبو) بازی بزرگ نامیده میشود که بدرستی توانسته جماعتی را ساعت ها سرگرم کند..
  در کل بنظرم بسختی میشود بازی ها را باهم سنجید…(متوجه المان های کلی مثل موسیقی گراقیک .. هستم ) بازی با این سطح و وسعت را تنها با مثال هایی از نوع خودش در زمان خود و با قوانین خاص این گروه میتوان نقد کرد… با این نگاه ۸.۵ برای این بازی نمره بسیار دقیق و موشکافانه ای بنظر میرسد…

  ۰ ۰
 50. نقد خوبی بود و صد البته منصفانه(یعنی نه چشم بسته ازش تعریف کردی نه ازش بد گفتی)ولی نمره دادنتون……
  آخه آقا سعید اون ایراد هایی که شما تو نقد گرفتید که شامل هوش مصنوعی بعضی مواقع عجیب،شروع بد داستان،کلیشه ای بودن داستان میشد به طور کل با خیلی بد بینی توان پایین کشیدن ۱ نمره رو داشت.
  نمره من به این بازی ۹.۲ مه هنوزم بنظرم بهترین بازی های نسل SMG 1&2 و PORTAL 1&2 و Zelda SS ـه با این حال میشه تو دو ماه آتی بهش آخرین شاهکار گفت چون فوق العاده است و داستانی بس گیرا داره ولی رقیبان گنده ای هم تا آخر نسل داره :roll:

  ۰ ۰
 51. Gish2012 گفت:

  خسته نباشی سعید جان.
  هنوز بازی رو انجام ندادم. موسیقی هاش رو هم بعد از انجام بازی گوش میدم.
  _____________
  کامنت های بعضی عزیزان دیگه نهایت فن بازی رو می‌رسونه.
  موقعی که بازی ای مثل GOW Ascension اون امتیاز ها رو می‌گیره اون همه منتقد میشن ناشی و بی‌‌کله و فن و وقتی کسی تو همین سایت یه نقد ازش می‌نویسه و نمره بالاتر از میانگین نمرات جهانیش بهش میده به به و چه‌چه می‌کنن. ولی وقتی این بازی این امتیاز ها رو گرفته اون همه منتقد شدن باتجربه و دانا و بی‌طرف و کاردرست و یکی‌ که تو این سایت نقدش کرده و نمره پایین تر از میانگین جهانی داده همه اه اه و پیف پیف می‌کنن؟
  ظاهرا شیلنگ فن‌بازی نشت کرده ها

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   سید مجتبی اتفاقا فن بازی از سر و روی این نوشته که بهش میگن نقد داره میباره
   در مورد گاد هیچ کی نگفت این بازی میخاد صنعت بازی رو تکون بده ولی برای این بازی میگن این بازی بهترین بازی قرن هست
   مثال همه دنیا میگن انیشتن خیلی با سواد و مخ بوده و کلا دنیا رو تکون داد با اختراعش بعد یکی پیدا میشه حالا به هر دلیلی میگه نه انیشتن یک فرد معمولی بوده بعد بقیه بهش ایراد هم میگیرن بعد الان ایراد از کدومه مشکل از کجاست
   حالا گفتم بازیش رو تموم کردم هفته بعد دستته فقط میخام ببینم بعد از این بازی اصلا دیگه تو این سایت نقد میخونی با نه

   ۰ ۰
  2. ama-pc360 گفت:

   اتفاقا این نقد با تمام ایرادات و نمره ی پایین داده شده کاملا به دور از فن بازی هست.
   درسته بر خی از جا ها مثل فصل افتتاحیه گیر الکی داده شده اما در مجموع به تمام خوبی های بازی هم اشازه شده!

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   داداش گلم نمره مهمه که کم داده شده چه فایده وقتی این همه تعریف کرده ولی نمره رو کمتر از بازی فارکرای۳ داده هان در ضمن این بازی انقدر بزرگ هست که من و تو و خیلی ها که میگن هم خوشمون نمیاد تا ساعت ۳ بیدارن

   ۰ ۰
  4. من واسه فارکرای ۳ هیچ جا نقدی ننوشتم و نمره به بازی ندادم.

   ۰ ۰
  5. من منتظره جوابه تو هستم…!!! البته جواب ندادن هم به نوعی جواب محسوب میشه..!!!

   ۰ ۰
  6. IMmortal گفت:

   رضا تو که از اول تا اخر این پست هی چپ و راست داری کلمه “فن بازی” رو به سعید میبندی اصلا یادت بود که همین ایشون تو همین سایت+مجله الکترونیکی به اسکایریم داد ۸ ؟
   والا اون اسکایریم که تو نمره و تعریف منتقدا از این کلفت تر بود!
   در مورد بحث نمره هم که بار ها کشیدیش وسط بگم که تو سه گانه هیلو میانگین نمرات ۹۷ هم هست و تو شخص خودت بار ها گفتی هیلو اشغاله.پس پروندش بستست.
   من که بازی نکردم نمیتونم چیزی بگم ولی اگه اعتراضی داری به نقد به جای تخریب نویسنده بیا نقدش رو نقد کن :|

   ۰ ۰
  7. Gish2012 گفت:

   رضا جان اولا دمت گرم باز خجالت مون دادی! :>
   دوما همونطور که مثل قبل هم گفتم ایراد برای هرکس تعریفی داره.
   ایراد به شخصه برای من چیزیه که به روند بازی کردن من صدمه بزنه و مثل یه خاری باشه که وسط یه جای زیبا از زمین زده باشه بیرون و من در حالی که از دیدن اون مکان زیبا لذت می‌برم یهو این خار بره تو پام!
   تعریف ایراد هم عواملی روش موثره مثل میزان طرفداری و هایپ و غیره.

   ۰ ۰
  8. Gish2012 گفت:

   داشتم فکر می‌کردم ادامه شو بگم.
   نمی‌شد یه جا بیارم.
   این عوامل موثر باعث میشه که ایراد برای من اینگونه تعریف بشه و برای دیگری چیزی که از منظر تخصصی درست نیست. همین دو دیدگاه متفاوت باعث میشه که مثلا من با نظر سعید درباره چیزی که درباره پایان بایوشاک میگه و اون رو ایراد میگیره موافق نباشم و بگم ایراد نیست.
   من به شخصه عاشق آخرین ما شدم(نه به اندازه بایوشاک :D) و در عین حال انتظاراتم ازش بالاست و شاید در بعد از بازی نظری که نسبت بهش دارم حتی از نظر سعید هم منفی تر باشه. کی میدونه!
   فن بازی‌ هم باعث میشه که میزان لذت از بازی‌ تا حد خیلی خوبی بالا بره و ایرادهاش به چشم نیاد. یه بخش خوب داشته باشه فن بازی همینه.
   همینطور میشه که محمد رضا میره Walking Dead Survival Instict رو بازی میکنه و حال میکنه. چون عشق واکینگ دده!

   ۰ ۰
  9. ps3 with xbox گفت:

   سید تا حالا هر چی بهت گفتم اثبات شده دیگه درست بس به این جمله من هم اطمینان کن بعد از انجام این بازی بازیهای دیگر برات مثل اسباب بازی میمونن همین دیگه واضح تر نمیتونم بت بگم که این بازی فراتر از چیزی هست که داری فکر میکنی

   ۰ ۰
  10. تو اگه فن سری «افسانه زلدا» بودی الان زمین و زمان رو به هم دوخته بودی رفته بود. با اون متاهای بالایی که اون بازی داره و اون سازنده‌‌ی افسانه‌ای و اون فن بیس قوی و …!

   ۰ ۰
  11. ps3 with xbox گفت:

   اون متا رو ببین کدوم سال و در مقابل چه منتقدها و بازیهایی گرفته
   داش اخرین شاهکار تو این زمانی نمره گرفته که افرادی مثل شما هم تو بعضی سایت ها مثل QUARTER 3 فعالیت دارن افسانه زلدا همین الان بتونه با این همه نقد و سختگیری ۳۰ درصد اخرین شاهکار بدرخشه من فن نینتندو میشم

   ۰ ۰
  12. The End Of Ps گفت:

   دقیقا رضا درست میگه … زد به خال :)

   ۰ ۰
  13. Gish2012 گفت:

   عزیزان دعوا نکنید.
   بذارید من بازی رو انجام بدم بعد که وارد گود شدم شروع کنید! :D

   ۰ ۰
 52. Mikaelson گفت:

  دوستان نقد رو کامل بخونن،یک طرفه و فقط با دیدن امتیاز به قاضی نرن!ایراداتی که گرفته شد

  واقعا بجاست!من خودم اول امتیاز رو دیدم و یخورده شوکه شدم بخاطر همین رفتم تمام

  و کمال نقد رو خوندم تا شاید مشکلاتی که عنوان شد درست باشه!واقعا هوش مصنوعی بازی

  در قیاس با آنچارتد بسیار بهتر شده اما همچنان بعضی جاها همانطور که سعید گفت ایراد داره

  و این باعث میشه اون حس رو نتونه بازی منتقل کنه!من خودم وقتی فوتبال بازی میکنم نمونش

  فیفا۱۳ وقتی خوشحالی بعد گل بازیکنا رو میبینم میخوره تو ذوقم :| راجبه داستانم کلا من سر

  فیلم احساساتی نمیشم چه برسه به بازی :D

  در کل با کلیت موافقم!بسیار هم لذت بردم و یک نقد متفاوت و بدور از کلیشه بود :X

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   فرهاد ایا اون مشکلات که اگه بخایم با بازیهای دیگه بسنجیم اصلا مشکل نیستن هم قبول کنیم ۱.۵ نمره؟؟ اگه اونطوری باشه بایوشاک باید به خاطر هوش مصنوعیش ۷ میگرفت که یا بازیهای دیگه باید همه از دم ۵ میگرفتن

   ۰ ۰
  2. تو کلا به نظر همه کار داری؟ کسی نمیتونه با تو هم نظر نباشه نه؟!‌ عجیبه والا. یکم جنبه‌ات رو ببر بالا. از موقع اومدن نقد من رو سایت عالم و آدم اومدن گفتن نقد فلانه و کلا نظراتشون با من فرق می‌کرده، من هیچ تلاشی برای قانع کردنشون و تحمیل نظر خودم نکردم، ولی بر عکسش تو … اصلا نمی‌تونم درکت کنم رضا … بزرگ شو یکم.

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   سعید بزار دیر وقته همینجا ما مشکلتمون رو حل کنیم چون این داستان به پست های دیگه هم دیگه نکشه من با تو مخالفم تو این نقد و کلا همه جا چون از اول خواستی حرفت رو برای من و افرادی مثل من که این بازی شاهکار هست ثابت کنی stop این بازی نه شاهکار و نه فلان این بازی خوبه این جمله رو فقط یکی میزنه که مقصودش معلومه کی هست
   در مورد نمره هوش مصنوعی برات توضیح دادم با بازیهای دیگر بسنجیش همه بازیها رو باید از ۵ بهشون نمره بدیم وقتی ایراد میگیریم
   در ضمن من بزرگ هستم که تو نقدم جناح نگیرم stop این بازی از روی فیلم جاده برداشته شده و کلیشه ای هست خوب این ها رو کجای دلمون جا بدیم

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   رضا یه تنه میخوای بری همه کسایی که مشکلات این بازی رو در ذهن دارن قانع کنی که این بازی بی عیب و نقص و فوق شاهکاره ؟ خب عزیزم من فرهاد که دیگه از خودتونه و ایارادات هوش مصنوعی که از توی جیب ما در نیومده :|
   بیخیال پسر انرژیت روی بازی کردن و زندگیت بذار ، ایشا .. این بازی گاتی بشه که توهم به مرادت برسی ولی بیخیال دیگه داداش إ :D

   ۰ ۰
 53. مهرداد گفت:

  نقدت عالی بود کاملا منطقی و بدون احساسات بازی رو نقد کردی.
  میدونستم نمره ای که به بازی دادی با ارفاق بود و اگه واقع بین باشیم نمره ی ۸ برازنده ی این بازی زیبا هست.
  خطاب به طرفداران فوق متعصب مخصوصا جناب ps3 with xbox : لطفا اینقدر این بازی رو بزرگش نکنید که دیگه همه دارن بالا میارن الکی جو ندین که فراتر از بازی بود و دیگه ارضا شدیم کاملا و دیگه دستو دلمون به بازی نمیره و از این قبیل مزخرفات. الکی جو ندین ،بهترین حرفم آقای زعفرانی زدن این بازی بهترین نبود ولی بازی زیبایی بود. قطعا بازی های بزرگتر و شاهکاری ت ری تو این نسل بود که ارزش بازی کردنش از این بازی بیشتره و بازی هایی هم در راه است که زیباتر از این بازی باشد پس جو الکی ندین. منم یک مشکل به اشکلاتی که آقای زعفرانی از بازی گرفتن وارد کنم که در مورد طراحی بد بیماران قارچی (به ظاهر شبیه به زامبی) که واقعا تو ذوق میزند و واقها بهتر میشد که روی این نوع از دشمنان بازی کار کرد. بقیه مشکلات به نظرم گفته شده و چیزی به ذهنم نمیرسه با تشکر.

  ۰ ۰
 54. The Last of us گفت:

  من تو کل بازی یه ایراد از هوش مصنوعی دیدم اونم الی بود که رفت جلوی دشمن ها … توجه کنید ..الی یک بار … دقیقه بعد از اونجایی که راهزن ها به ماشین حمله میکنن و میریم تو یه ساختمونی مثل کتابخونه … الی روی پله ها جلوتر رفت مقابل دشمن ها …

  و فقط یه باگ دیدم که الی پشت دراور قایم شد من کشو دراور رو باز کردم رفت تو بدن الی … دقیقا همون جا که تو e3 گیم پلی نشون دادن .. توجه هم کرده باشید طراحی مراحل تو اون قسمت دچار تغییرات عمده ای شده بود نسبت به تریلر …

  هر دو ایراد هم معطوف الی بود .

  من برنامه نویسی میخونم اما نه از نوع گیمش … اما فکر کنم یکی از دلایلی که یه همچین ایرادی یه جای بازی میتونه پیش بیاد و بقیه جاها نه … اینه که برای دشمن هادر چپترهای متفاوت برنامه های متفاوتی نوشتن …

  هوش مصنوعی بازی که الان میاین گیر میدید بهش به خاطر هایپ بالای بازی بود که الان اینطور برخورد میکنید … اقا ارجائتون میدم به هوش مصنوعی mgs4 … مقایسه کنید ..به خصوص در مواقع مخفی کاری ؟؟؟ وگرنه تا حالا هوش مصتوعی با این گستردگی … تنوع و کیفیت … تا به اینجا که همتا نداشته …

  ۰ ۰
  1. The Last of us گفت:

   به چیز رو اضافه کنم … این بازی روی سخت افزار ۷ سال پیش و محدودیت هاش از قبیل رم ۵۱۲ اجرا شده … واقعا معجزه ایه برای خودش
   و از هر منظر فراتر از این نسله

   ۰ ۰
 55. Mithrandir گفت:

  من ففط یه چیز بگم: تو یکی از سایت ها شخصی اومد و تو یه مثلا نقد( که بیشتر شبیه تمحیدیه یا تحسینیه یا هز چیز دیگه ای) نمره کامل بهش داد و گفت هیچ ایرادی توش پیدا نکردم و همه اومدن به به و چه چه راه انداختند که عجب نقدی و عالی و. …
  منتقد باید انتقاد کنه نه صرفا تعریف! سعید امیده ایرادات بازی رو گفته شاید با نظر شما هایی که حتی تا مرز بی احترامی هم رفتید درست نباشه اما حداقل کاری که باید بکنید تشکر از نویسنده بابات نقد ۳۰۰۰ کلمه ای هستش که خیلی هم زمان صرفش کرده( براتون حتی قطعات موسیقی متن این بازی رو هم آپ کرده مثال زدم فقط) !
  دوستانی که می گن برای خود نمایی و مشهور شدن هستش باید بگم مثلا الان گیم اسپات که ۸ داد می خواست معروف شه؟ یا تام چیک با اون سابقش می خواست معروف شه؟
  البته من یه ایرادی به انتهای این نقد و قسمت پلتفرم بازی دارم : سعید با نوشتن عبارت” به ناچار. روی پی اس ۳″ باعث می شی بچه ها فکر کنن شما به خاطر فن بازی این ایرادات زو گرفتی؛

  ۰ ۰
 56. kilzone64 گفت:

  این نمره به نظر من بی انصافیه نمیگم ۱۰ بدین خودم هم ۹.۵ میدم ولی یعنی به نظر شما ارزش این بازی از cod:bo2 کمتره؟

  ۰ ۰
 57. marcus_fenix گفت:

  خب،نقد خوبی بود و لذت بردم از خوندنش.معلوم بود روی این نقد کار شده و زحمت زیادی براش کشیده شده که قابل تقدیر هست.
  الهام گرفتن از جاده و اتفاقا شباهت ظاهری کاراکتر همراه هم به ذهن من رسیده بود و جالب بود که دیدم تو این نقد بهش پرداخته شده.
  فقط یه سوال برام پیش اومد.شما میگی من به فارکرای نه میدم و به بلک آپس دو، نه و نیم.خب این نمره ها شاید در کنار لذتی که بازی بهمون القا کرده و همون نفس سرگرمی و لذتبخش بودن بازی،منطقی بنظر برسه. و با اینکه اون دو بازی از جهاتی با آخرین ما قابل قیاس نیستن، اما بنظرم اگر بخوایم به اون دو بازی هم سخت گیری کنیم و بلخره از توش نکته ی منفی در بیاریم،به هر صورتی که هست میشه از اونها ام سه چهار تا نکته ی منفی درآورد و ازشون دو نمره کم کرد.ولی خب بنظرم وقتی در مقام نقد قرار میگیریم باید ببینیم در کل این بازی چقد تونسته ما رو با خودش همراه کنه و چقدر برامون لذتبخش بوده و مهمتر از اون نکات منفیش چقدر مانع از لذت بردن ما از بازی شدن.خب راستش منم از فارکرای و بلک آپس لذت بردم و در کل شاید نمراتم به نمرات شما نزدیک باشه.ولی خب قاعدتا اگه بخوایم سخت گیرانه و فنی نگاه کنیم نکات منفی هم میشه از این بازی در آورد.مثلا ضعف شخصیت پردازی تو فاکرای و خیلی چیز های دیگه که واردش نمیشم.حالا صحبت اصلیم اینه.از اونجایی که فک کنم حتما تو ضد نقد بایوشاک به این موضوع اشاره کردی که دیده نشدن شخصیت همراه اذیت کنندس خواستم صحبتی رو هم در این مورد داشته باشم.اگر بخوایم واقع گرایانه و به سبک دنیای واقعیه پیرامون خودمون به بازی نگاه کنیم خب قاعدتا در هر دو بازی باید دشمنا به اون ها هم واکنش نشون بدن.ولی واقعا اگه میخواستن این مکانیک رو توی هر دو بازی پیاده کنن،هر دو بازی دچار تغییر و تحولاتی نزولی میشدند اون هم از سار ناچاری.درسته که اگه بخوایم از بالا و واقع گرایانه به موضوع نگاه کنیم شاید مسخره به نظر بیاد که دشمنا به الی حمله نمیکنن .ولی بلخره به نفس این اثر که در غالب بازی کامپیوتری عرضه شده هم باید دقت کنیم.مهمترین اولویت یه بازی دنیای پیرامون شخصیت و کاراکتری هست که ما بازی رو با اون پیش میبریم.شاید اگه بخوایم سخت گیری کنیم بشه از هوش مصنوعی در اون مورد خرده گرفت،اما بنظرم تو هر دو بازی این نکته باعث شده که ما لذت بیشتری از بازی ببریم.مثلا اگه الی و الیزابت قرار بود آسیب ببینن و ماهی به فکر مراقبت از اونها باشیم که سنگ روی سنگ بند نمیشد.
  و نفس این اثر که یه بازی هست و در اصل عرضه شده که بتونید باهاش تعامل برقرار کنید و ازش لذت ببرید،کمی خدشه دار می شد.
  از اونجایی که تو چند جا مثل کامنتت و همون نمره ی پایانی نقد دیدم با همون خط کش هایی که به فارکرای و بلک آپس دو نمره دادی، به این بازی نگاه نکردی و جور دیگه ای به این بازی نمره دادی اینا رو گفتم.اگه بخوایم از بهترین بازی نسل هم خرده بگیریم و هر جوری هست ازش نمره کم کنیم بلخره میشه یه چیزی پسدا کنیم و بهش گیر بدیم.از همون زلدا که بالاترین نمرات رو داره بگیر تا متال گیر چهار و شاهکاری مثل رد دد ردمپشن.ولی خب نفس بازی القای همون لذت و القای یه حس خاص هست.که توی همه ی عناوینی که گفتم در سطح بالایی قرار داشته.و بنظرم اگه ما بخوایم از یه بازس نمره کم کنیم،وقتیه که یه چیزی،حالا یا داستان یا هوش مصنوعی،به این لذتمون ضربه وارد کنه.که در مورد هوش مصنوعی برای شما شاید اینطور باشه ولی خب در اصل و در باطن به لذت بردن از بازی کمک کرده همونطور که قبل تر گفتم.
  دوس ندارم اینو بگم ولی خلاف آب شنا کردن برای هر چیزی،حارلا جلب توجه یا هر چیز دیگه خوب نیست.همونطور که اگه کسی بخواد در مقابل شاهکاری مثل رد دد برخلاف جهت شنا کنه، کار اشتباهی کرده،در مقابل آخرین ما هم خلاف جهت آب شنا کردن کار اشتباهیه.این نظر شخصی هست و نظر های دیگه هم قابل احترامه.
  بازم تشکر بابت نقد

  ۰ ۰
  1. marcus_fenix گفت:

   اینم اضافه کنم که توی یه نقد حتما نکات منفی باید آورده بشه،ولی خب در آخر باید ببینیم اون نکات به پیکره ی اصلی بازی چقد لطمه وارد کرده تا ازش نمره کم کنیم.نه این که بابت هر نکته ی منفی از بازی نمره کم کنیم.و نکات منفی رو به خوبی انتقال دادی اما تو بخش نمره دادن یکم بنظرم با نگاه بدی نمره دادی.همین :)

   ۰ ۰
  2. من فقط این خلاف آب شنا کردن رو متوجه نمیشم. وقتی بازی ایراد داره و میشه ازش ایراد گرفت و انتظار داشت که بهتر از اینی که هست بوده باشه، یعنی خلاف آب شنا کردن. :|

   ۰ ۰
  3. ضمنا من به فارکرای هیچ وقت نمره ندادم که همه دارن میگن. نمیدونم کی از خودش در آورد این حرفو.

   ۰ ۰
  4. marcus_fenix گفت:

   منظور من از خلاف جهت آب شنا کردن این نیست که شما نکات منفی رو نگی.اتفاقا یه منتقد کارش همینه که نکات رو منعکس کنه که شما هم اینکارو انجام دادی.منظور من از خلاف آب شنا کردن این بود که وقتی واقعا یه بازی شاهکاره و همه ازش تمجید میکنن و بهترین نمره ها رو بهش میدن،شما بیای بخاطر نکات منفی که ذکر کردی ازش نمره کم کنی.شاید بقیه منتقدا هم به این نکات اشاره کرده باشن ولی در کل جهت فکریشون و بازخوردی که من از نقداشون دیدم چیزی بالای نه بود.و این نمره هم جهت با دیدگاه اونا نیست.این میشه نظدی متفاوت با خیلی از منتقدای دیگه که لب به تحسین این اثر گشودن.البته که توام این کار رو کردی ولی نمرت متمایزه.منم به نظرت احترام میذارم.ولی خب گفتم بیا و بیشتر فکر کن.آیا واقعا اون بحث هوش مصنوعی و توضیحاتی که د ادم،بازم در جایگاهیی هست که بخواد از نمره ی کلی این بازی و همچنین بایوشاک کم کنه؟بنظر من نه.حتی در خدمت جذابیت بازی بوده و خودشو فدای لذت بردن از بازی کرده.

   ۰ ۰
  5. marcus_fenix گفت:

   یه نکته ی دیگم که جا داره بهش اشاره کنم اینه که این طرز نقد کردن،همین که دقت زیادی روی بازی بشه و سعی بشه که نکات منفیش هم منعکس شه،مخصوصا برای عناوین بزرگی چون بایوشاک و لست آو آس،کار خوبیه و جالبه.تو هم به نوبه خودت خوب پیادش کردی.ولی نکته ای که هست اینه که نکنه تبدیل به یه کسی مثل فراستی بشی که نقداش دیگه دوزار نمی ارزه و همش میخواد با متفاوت نشون دادن خودش نظر بقیه رو جلب کنه.الان فراستی به جایی رسیده که به همه ی آثار با دید منفی نگاه می کنه و این دید باعث شده تا رسما جفنگ بگه.چند وقت پیش داشتم برنامه ای رو میدیدم که تحلیل الهام گرفتن مرتضی آوینی و تحسینش از آثار هیچکاک بود.یه طرف برنامه فراستی بود.جمله ای گفت که یه مهر تایید بود بر پیشونی خودش که من آدم افتضاحی ام.گفت کل فیلپای عباس کیارستمی که همه عظمتشو میدونن،به یه سکانس فیلم من مادر هستم فریدون جیرانی نمی ارزه.در حالی که فیلم من مادر هستم …… بگذریم.فقط خواستم بگم یه وقت از اون الگو نگیری و نکنه رنگ و بوی نقدات مثل اون خراب و حال بهم زن بشه.یه توصیه ی دوستانه بود.
   امیدوارم همین روند مناسبو ادامه بدی

   ۰ ۰
 58. NSR گفت:

  پ ! ۸.۵ !
  ایشون فک کرده تام چیک هست :|

  ۰ ۰
 59. deniro گفت:

  خوب اول یه خسته نباشید به سعید که جدایی از مضمون مقالش یک وسواس خاصی رو تو نوشتن انجام داده که من کاملا درکش کردم و کار هرکسی نیست بتونهبیاد اینقدر دقیق و ظریف لغات رو به کار ببره و روی تصاویر کار کنه و باقی مساپل.کاری به درست یا نادرست بودن نقد یا امتیاز ندارم کلا این متن متن کارشده ای بود.اینطوری که من فهمیدم سعید در نقدهاش جنبه کاملا ایرادگیری رو لحاظ میکنه وزمانی هم که بازی میکنه به دنبال نکات منفی و یا به اصطلاح سوتی ها و گاف هاست.از طرفی میشه این دید رو به جا دونست چون نکته سنج میشی و در ردیف منتقدانی چون فراستی در سینما قرار میگیری ولی خوب میشود گفت منتقدان خاص.نکته دیگه اینکه امیدوار بودم سعید قضاوت نقدش رو به متن و نقدش بسپاره و هیچ جوابی همونطور که خودش گفت به نقد نقدهاش نده.کسی که این نقد رو تصدیق میکنه یا رد میکنه باید تمام متن رو کامل بخونه بعد موافقت یا عدم موافقت خودش رو از نقد بنویسه.یک نقد نظر شخصی و دید یک نویسنده از اون عنوان هست.به شخصه اگر نقدی بر آخرین از ما مینوشتم قطعا نمره بالای ۹ بود چون خلاقیت زیادی دیدم شخصیت پردازی خوب بود موسیقی و صداگذاری که واقعا بهم چسبید اتمسفر به شدت مریض گونه و قرنطینه وار بود و…ولی این دلیلی بر نقد سعید که حالا نیم نمره بالاتر یا پایینتر داده نیستاگر اختلاف ۲ یا سه نمره بود باید بحث مفصلی با هم میکردیم تا در نهایت یکیمون از گمراهی درمیومدیم.برای همین روی نقد سعید هم فکر کردم و دیدم آیا این نکات منفی که سعید ازشون نام برده میتونن برای من هم مصداق داشته باشن و دیدم برای من منتقد کوچک اندیش خیر من همون نمره ۹.۵کفایت میکنه.در کل اگر منتقدین همه ۱۰ میدادن یا همه ۱ دیگه میشد از یه نقد فاکتور گرفت و همون فاکتور رو خوند و سراغ نقد دیگری نرفت و این خیلی بد میشد.من از وسواس به خرج داده سعید در متن تشکر میکنم و میدونم زحمت زیادی کشیده.ولی بازم میگم نقد نوع دید و وسعت دید نویسنده از یک عنوان هست.

  ۰ ۰
  1. البته من سعی نکردم جواب کسی رو بدم، فقط در بعضی از مواقع دیدم که بعضی از دوستان برداشت اشتباهی رو -حالا به هر دلیلی- از قسمت هایی از نقد داشتند (مثل وحید) و توضیح اضافه لازم بود، در این مواقع برای شفاف سازی کامنت دادم.

   ۰ ۰
 60. HTD_no1 گفت:

  نمیدونم چرا بر عکس خیلی‌‌ها که فصل زمستون رو بهترین میدونند برا من قطعا میره پشت سر ۳ تا فصل دیگه. کاری به بهتر شدن گرافیک، پخته شدن گیم پلی، طراحی مرحله و … اینها ندارم، مشکل اصلی‌ من با این فصل الی بود. میزنه تموم حس خشم، قدرت، برتری و … که ۲ فصل با جوئل گرفتیم رو می‌آره پائین، جوئل فردی با ۲۰ سال سابقه در امر زنده ماندن در دنیای آخر الزمانی همونقدر توانایی‌ درگیری با زامبیون و سارقون رو داره که یک دختر ۱۴-۱۵ ساله، تازه چاقوی الی هم نمیشکنه! اگه فقط شکار آهو و درگیری با ۲، ۳ تا قارچی بود مشکلی‌ نبود، اما خر تو خرترین درگیری بازی تو همین فصل شکل میگیره همون جا که با دیوید به سبک مود زامبی cod از خونه دفاع می‌کنیم! بازی کوتاه هم نمیاد، نه یکی‌ نه دو تا کم کم ۱۵-۱۶ نفر انسان بالغ که ۲۰ ساله تو این شرایط زنده موندن مثل خیار جلو الی به زانو در میا‌‌ن، یعنی‌ پلیر محترم این جوئل نیست که قویه، دشمن‌های بازی خیلی‌ پرتن. یه تاثیر بد دیگه هم این قسمت میذاره، آخر بازی وقتی‌ مجدد کنترل الی رو دست میگیری چون برا بار اول نیست دیگه اون حس خاص و یونیک منتقل نمیشه، فکر کنید اونجا اولین بار بود؟ تپش قلب خیلی‌ بیشتر میرفت بالا (مثل اول فصل زمستان). فکر کن فصل زمستان به جا جوئل این الی بود که زخمی میشد؟ تغییر خاصی‌ هم تو داستان لازم نبود، وقتی‌ جوئل رفته دنبال دارو میا‌‌ن و الی رو می‌دزدن و همه چیز مثل همینی که الان هست. با این فرق که پلیر مردن جوئل رو عمرا باور نمیکنه ولی‌ مردن الی رو چرا! زمستون، جوئل خسته، تنها، با شک به اینکه الی مرده، تموم امید‌ها شده یاس، فکر کنم بار سوم گریه اونها محتمل بود. در کنار اینکه آخر بازی برا بار اول هست که الی رو میگیرم دستمون.
  این همون موردی هست که هفته پیش گفتم بعدا میگم من دیگه حرفی‌ ندارم

  ۰ ۰
  1. عجب نکته ای گفتی … ولی این مسئله تو بازی احساس نمیشد برای من. :D
   مخصوصا تو درجه سختی آخر، قشنگ پدرم در اومد که اون جا رو رفتم، و به این دلیل فکر کردم چون با الی داریم میریم این قدر سخت شده :d
   ****اسپویل*****
   تغییر هم تو داستان ایجاد میشه. آخرای فصل که الی زندانی میشه و دلیل زندانی شدنش معلومه و راه فرارش معلوم تر، جوئل رو که بذاری به جاش یکم …! بعد هم از بار دراماتیک اون صحنه ها به شدت کاسته میشه.

   ۰ ۰
  2. HTD_no1 گفت:

   معلومه اونجا سخته، گفتم که، اون‌قدر که اون یه تیکه قارچی میریزن سرت هیچ جای بازی سر جوئل خراب نمیشن به این شدت! :D
   در مورد جای به جایی‌ الی و جوئل هم نگفتم جوئل رو زندانی کنند ها؟ همون الی وقتی‌ زخمیه. بار دراماتیک هم تا به چشم نبینی نمیشه مقایسه کرد، آخر فصل هم دقیقا همین اتفاقات رخ میدن ها؟ حمله جوئل به کمپ برا نجات الی، با این فرق که الی یک تنه کمپ رو به آتیش نمی‌کشه و میتونیم به یک قایم موشک بازی ساده با دیوید اکتفا کنیم، میبینی‌ حتا لازم نیست به بهترین بخش بازی (باس فایت) دست بخوره. تموم اینارو بذار کنار اول فصل و احتمال مرگ الی!

   ۰ ۰
  3. nice thinking
   :D
   فکر کنم اگر دیوید در این فصل معرفی نمیشد و کلا نبودش اینقدر این فصل حال نمیداد.
   —-
   نظرت رو در مورد بازی گفتی، نقد چطور بود؟!

   ۰ ۰
  4. HTD_no1 گفت:

   قبلا هم بهتون گفتم فارغ از اینکه با مضمون نقد مخالف یا موافق باشم بدون تملق خیلی‌ خوب می‌نویسی، حالا بعضی‌ از قسمت‌ها و نکته سنجی‌ها فوق‌العاده بود، بعضی‌ قسمت‌ها هم به نظر من اینهمه نباید روش مانور داده میشد. مثلا قضیه تس رو خوب اومدی. نیاز به تحلیل آنچنانی هم نداره، همین که لحظه مرگش تاثیر گذار نیست گویای همه چیز هست، یا اینکه اوایل بازی ابجکت‌ها و اشیا یک جورایی داد میزنند که بیا پشت من کاور بگیر تو ناخود آگاهم یک چیزی آزارم میداد اما نفهمیده بودم چی‌!، استفاده افراطی از نردبون و تخته سه لا هم به جا بود، اما از اون طرف این جمله رو ” آغاز به (ظاهر) دراماتیک” نمی‌تونم هضم کنم، بی‌ شک افتتاحیه تو این نسل مثال زدنی‌ بود. قضیه هوش مصنوعی هم همینطور، تقصیر خود ناتی و اون نمایش عجیب، غریب e۳ هم هست که سطح انتظار‌ها رو بالا برد، اما انتظار شما برا این نسل به نظر من کمی‌ زیاد از حده، اصولا الی یک انسانه، دیده نشدنش توسط دشمن همونقدر به حس واقع گرائی ضربه میزنه که بی‌ اشتباه ظاهر شدنش. اینکه جلو راهمون سبز میشه، یا بی‌ هوا به دشمن‌ها حمله میکنه میتونیم بذاریم به پای اشتباه یک انسان، به نظر من سازنده لطف کرده که موقع مخفی‌ کاری اون رو به کلّ از دید دشمن پنهان کرده تا استراتژیمون اون‌قدر ضربه نخوره، در کلّ مشکل من با خود نقد نیست، و با اکثر ایرادات موافقم مشکل اون نمره تش هست، که بازم ایرادی بهش نمی‌بینم هر کسی‌ معیاری داره، خود من تجربه این بازی رو کنار سایر تجربه هام قرار میدم و با تموم نقص هاش بهش نمره کامل میدم. به نظر من با ایراداتی که به داستان وارد کردی (غیر از اون کنایه “به ظاهر”) میشه ۰.۵ نمره تا ۱ نمره کم کرد، اما سایر موارد اصلا در این حد نیست که اگر از این دید بخوایم نقد کنیم هیچ گیمی بالای ۸ نمیاد، هر چند مختارید از این دید نقد کنید.

   ۰ ۰
  5. به نظر من نمره‌ی کامل یه قداستی داره که نمیشه به هر بازی ‌ای دادش. خودم قبل از رفتن بازی (مخصوصا با خوندن کامنت خودت در امتیاز آخرین بازی) خیلی امیدداشتم که بشه این تابو رو بشکنم و به بازی ۱۰ بدم ولی نشد.

   ۰ ۰
 61. The Last of us گفت:

  کسی از این بازی انتظار نداره گوتی بشه .. چون امسال کنسول های نسل بعد میان و بازی های نسل قبل قربانی میشن …

  ولی این حرف ها و این جور کلام ها … فقط برای متعادل کردن فضا و خلع صلاح ps فن هاست از نظر من …

  بازی ایراد داره … ولی من ایرادی نمیبینم که بخواد اینطور بازی رو پایین بیاریم …

  اگه بخوایم ایراد بگیریم … خوب من میتونم نمره ۲ رو بدم به بایوشاک اینفنیتی …

  مطلب خود مجله دنیای بازی

  اگه به دنبال بهانه گرفتن باشید میتوانید کاستی های بسیار در بازی پیدا کنید ولی باید منصف بود و نیمه پر لیوان را دید …

  چطور به بایو شاک اینفینتی میرسیم نه فقط دنیای بازی کل منتقد ها منصف شدن و جنبه های مثبت که خیلی هم مثبت بودن رو در نظر میگیرن و موارد منفی میره میره تو سطل اشغال مغزشون ولی برای اخرین ما میخوان مو رو از ماست بکشن بیرون :| :|

  ۰ ۰
  1. عزیزم چیزی نمیدونی حرف نزن. موقع بایوشاک هم که شد من شخصا جلوی خیلی از منتقدا در اومدم و یه ایراد گنده از بازی گرفتم … فقط نمره ندادم بهش.

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   شما اگه بایوشاک رو درک کنی می فهمی تا حالا هیچ بازی ای حتی شبیه بهش نبوده. بازی یه ست پیس کاملاً بدیع و یه جهان منحصر به فرد داره. میشه تا سال ها به داستان این بازی فکر کرد و به نکات جدید پی برد. خلاقیته این بازی باعث میشه من به شخصه از نکات منفیش بگذرم. این خیلی با این موضوع فرق داره که یه بازی تمام مواردی رو که قبلاً بوده در بهترین سطح پیاده کنه.

   ۰ ۰
  3. The Last of us گفت:

   برای من اولین چیز که ارزش داره گیم پلیه …بعدش تعاملیه که با داستان پیدا میکنه … بعدش گرافیک و موسیقی

   من هیچوقت بیکران رو با بازی های دیگه مقایسه نکردم بلکه با نسخه های قبلیش مقایسه کردم … برای من که گیم پلی اهمیت اول رو دارم کاملا برام بهت اور و نا امید کننده بود … که چطور اون هم امکانات و مکانیزم گیم پلی توی بایوشاک ۲ که کاملا عالی و فوف العاده پیاده شده بودند تبدیل شد به یه کال اف دیوتی فانتزی …

   ۰ ۰
 62. sadra گفت:

  استاد دستتون درد نکنه من که همین دیروز بازی رو تموم کردم تجربه ی خوبی بود :))
  در سه تا صحنه بازی واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.
  ۱-کشته شدن دختر جوئل تو مرحله اول
  ۲-خود کشی هنری بعد از مسموم شدن برادرش
  ۳-و صحنه آخر بازی که جوئل به دروغ قسم میخوره تا رابطه اش با الی خراب نشه
  تو مرحله ها هم بخش زمستونش از همه جذابتر بود
  ممنون از زحمات.

  ۰ ۰
  1. The Last of us گفت:

   اقا اسپویل نکن خیلی ها بازی نکردن .. ای بابا :|

   ۰ ۰
  2. sadra گفت:

   اوه اوه انگار همه چی لو رفت :(( :(( :(( ببخشید

   ۰ ۰
 63. The Last of us گفت:

  دقیقا حرف من هم همینه .. اگه انقدر از ps3 بدتون میاد که مگه مجبورتون کردن برید یه بازی پر ایراد روش بازی کنید … که بعد با اکراه و به ناچار باشه … ؟؟

  کلا تناقض میباره از جریانی … سر نقد کیلزون این بازی داستان نداره و این موضوع تبدیلش کرده به اشغال …. بعد سر نقد ونکوییش … این بازی اصلا به داستان نیاز نداره …بهتر که داستان نداره .. :| :|
  چه کرده این انحصاری های سونی با …..

  حالا منظر له و لورده شدن بیاندیم … :lol: اون که اصلا حرفی توش نیست اشغاله و بازی نیست و سازندش بره فیلم بسازه …

  برای من که بهترین بازی عمرم بوده

  ۰ ۰
  1. مرسی.. درک کردن چنین شاهکاری کاره دله..

   ۰ ۰
  2. The Last of us گفت:

   به خدا کار دل هم نیست .. ادم با چشماش هم میتونه عظمت این شاهکار رو ببینه

   ۰ ۰
 64. sami گفت:

  آقای زعفرانی شما مولتی رو که اینهمه زحمت کشیدن روش رو هیچ حساب کردید البته شماباید نسخه اوریجینال رو نقد میکردید.اون ایراد هایی هم که گرفتید دلیل بر بی ایراد بودن بازی هست که از این ایراد ها تو بهترین بازی ها هم فراوانه و میدونم شاید خود شما هم ازش گذشت میکردید و دلیل شاهکار بودن این بازی از نظر بسیاری از منتقد ها ی بزرگ در زمان حالا میباشد که از این بازی. بازی بینقص تری توی زمان حال وجود ندارد. اون چیزی که شما از شاهکار انتظار دارید شاید هیچ وقت به مرحله اجرا نرسه چون در این دنیا چیزی هم به نام بی نهایت وجود دارد که تمامی ندارد و هر روز پیشرفت خواهد کرد و در هیچ زمینه ای هیچ کسی نمیداند که تقریبا باید از شاهکار چه انتظاری رو داشت ولی در کل باید نسبت به زمان حال و وضعیت پیشرفت بشر انتظار داشت نه بیشتر.در کل از نقدتون ممنونم.

  ۰ ۰
 65. sniper گفت:

  نقد خوبی بود ممنون.ولی برای اشنا شدن با این بازی نبااید به یه نقد بسنده کرد

  ۰ ۰
 66. ARASH گفت:

  وقتی نویسنده‌ای آخر هر جمله‌اش با حروف بزرگ انگلیسی می‌نویسد STOP. حتما دلیل خاصی برای کار خود دارد STOP. معمولا این کار را وقتی یک جمله در تلگراف به انتها می‌رسد می‌کنند STOP. از این طریق خواننده‌ی تلگراف می‌تواند دریابد که جمله تمام شده است STOP. اما الان نه من در حال تلگراف زدن هستم و نه شما در حال خواندن آن STOP. پس این فرضیه خود به خود رد می‌شود STOP. شاید این نویسنده وقتی می‌خواهد جملاتی که در ذهنش در تلاطم‌اند را به نگارش در‌آورد، قلبا با آن مخالف است STOP

  با کی کار داری داداش :O

  ۰ ۰
 67. princeofpersia گفت:

  خسته نباشی سعید جان.
  من که گذری نگاه انداختم به نقدت دیدم بیشتر از خوبی هاش گفتی. نمیدونم چرا گارد گرفتن برات.
  بعد منقدی که میاد ازت ایراد میگیره, خودش به بازی ای که متاهای بالا داره , طرفداران بسیار و نوآوری هم داشته تو سری بازیش میگه اشغال ! بعد میاد از تو ایراد میگیره! :roll:
  بازی آخرین قطعا یکی از بهترین بازیهای ساخته شده تاریخ صنعت گیم هست و نه بهترینشون هست و نه بی عیب و نقص! بی نقص یعنی نشه هیچ عیبی پیدا کرد!!!! که میشه پیدا کرد پس بی نقص نمیشه! بعد انسانی که خودش کامل نیست چطوری یه چیز بی عیب میتونه درست کنه!؟ :roll:
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. sami گفت:

   کلا نباید از حد پیشرفت انسان بیشتر انتظار داشت و شاهکار باید نسبت به زمان حال سنجیده شود و اسم شاهکار رو روش گذاشت نه در مورد چیز بی نقص که هیچ وقت چیز بی نقصی رو هیچ کسی مشاهده نخواهد کرد.

   ۰ ۰
  2. نمی‌فهمم این پسته فلسفی چیه امروز بچه‌ها گرفتن..! اینکه انسان کامل نیستو بازیه کامل خلق نمیکنه و این داستان‌ها..! گفتی قطعا یکی از بهترین‌هاست نه بهترینشون..! منطقت برای اینکه بهترین نیست چیه..؟ یعنی یک بازیه بی عیب پیدا کردی..؟ این عیب داره..؟ اگه بی عیب پیدا کردی که فلسفه‌ی انسانه ناکامل چطور کامل خلق میکنه رفت زیره سوال..! اگرنه هم چرا بهترین نیست..؟ بهترین چیست..؟

   ۰ ۰
  3. sami گفت:

   من منظورم نویسنده نقده که اگه بخوایم چیزی رو شاهکار بدونیم باید نسبت به زمان حال بسنجیم .منم قطعا میدونم که این اثر یه شاهکاره
   ولی با این تعریفی که آقای زعفرانی و خیلی از دوستان از شاهکار بزای خودشون درست کردن فکر نکنم هیچ وقت نه ایشون و نه کسی دیگه بتونه یه شاهکار رو ببینه چون همیشه بی نهایت و پیشرفت وجود داره.

   ۰ ۰
 68. ARASH گفت:

  برا لست او اس اینطوری نقد مینویسید فک کنم برا GTA V در حالت سجده نقد بنویسید :mrgreen: اون استاپ هات تو حلقم

  ۰ ۰
 69. slayer گفت:

  فعلا نمیتونم بخونم هنوز موفق به انجامش نشدم

  ۰ ۰
 70. pooriya7 گفت:

  خب ایراد از داستان گرفتن اون هم به این شکل نشان دهنده نگاه سینما گرایانه هست . ولی به هر حال نگاه بنده به این عنوان یه گیم بود . بخش بندی برای بنده از یک بازی گیم پلی که ۵۰ در صد از بعد گرافیک ۲۰ درصد از یک بازی داستان ۲۰ و صدا و موسیقی ۱۰ درصد مشخص ایراد ها اصلی در داستان بازی گرفته شده . خب ایراد چی بود انتظار داشتیم فیلمی مثل من یک افسانه ام رو ببینیم یا می خوایم یه سریال مثل رولوشن رو ببینم یا مرده های متحرک ؟ خب این داستان تمام کلیشه نبود البته اویل بازی شبیه به I am legend بود ولی تا انتها به این شکل بود داستان داری بخش های قافلگیر کننده هم بود نمی شه این رو ندید ولی اگه می خوایم مانند یه فیلم یه بازی نقد کنیم باید گوتی هر سال به واکین دد بدیم .
  با تشکر از منتقد

  ۰ ۰
  1. نشان دهنده‌ی نگاه سینمایی است..؟؟؟ اگر نگاهی درکار بود که آن جزییات را میدید..!! نگاه از اساس خراب است..!

   ۰ ۰
  2. نگاه خراب من شما رو به مدت ۲۴ ساعت بن می‌کنه.

   ۰ ۰