بررسی طرح روی جلد: The Last of Us

توسط Razor's Edge در ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ , ۱۷:۳۳

به نام چاشنی‌بخش زبان‌ها

راستش خودم هم یادم نمی‌آید که آخرین مطلب از سری را کی فرستاده ام! به خاطر این غیبت طولانی بنده را عفو بفرمایید.
برای اینکه بیشتر شاکی نشوید مستقیم می‌رویم سراغ اصل مطلب.
این بار به سراغ باکس‌آرت بازی ای رفته ایم که تا چند روز دیگر منتشر می‌شود،‌به اعتقاد بسیاری از همین حالا بهترین بازی سال و همچنین بهترین بازی نسل و حتی بهترین بازی تاریخ است. عنوانی که به مهم‌ترین انحصاری سونی تبدیل شده: The Last of Us

The Last of Us
جدیدترین بازی‌ استودیوی پرآوازه Naughty Dog که قرار است در سبک اکشن ماجرایی همراه با مقداری چاشنی Survival Horror و به طور انحصاری برای PS3 در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳(۲۴ خرداد ۱۳۹۲) عرضه شود. این بازی افراد بسیاری را به خود جذب کرده و از همین حالا یکی از نامزدهای بهترین بازی سال ۲۰۱۳ به شمار می‌رود.

– اگر مستند “سیاره زمین”(Planet Earth) را دنبال کرده باشید، حتما قسمتی را که مربوط به یک قارچ بود دیده‌اید. در آن قسمت مورچه قارچ را می‌خورد، قارچ در داخل بدن مورچه رشد کرده و در نهایت مورچه را کشته و از سر مورچه بیرون زده و به رشد خود ادامه می‌دهد! همچنین اگر سریال “دوران کهن”(Primeval) را دنبال کرده باشید، حتما آن قسمتی را که یک قارچ ماقبل تاریخی از طریق تنفس انسانها را تبدیل به یک موجود دیگر می‌کرد دیده‌اید.
خب، شاید از خود بپرسید که چرا این ها را نوشته‌ام و چه ربطی به این باکس‌آرت دارد؛ در جواب باید بگویم که اینها مربوط به آن ماسک آویزان از کوله‌پشتی جوئل است! احتمالا این قارچ می‌تواند از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن انسان شده و وی را تبدیل به کلیکر کند. در ابتدای تریلر «خانه امن بیل» هم خود بیل به صورتش ماسک زده که این ماسک احتمالا برای دفاع در برابر کلیکر هاست و این یعنی اینکه کلیکر ها هم احتمالا توانایی پخش هاگ در هوا را خواند داشت. البته در طول بازی ماسک استفاده دیگری هم دارد؛ زمانی که می‌خواهید از نارنجک دودزا استفاده کنید.

– یک سلاح در دست جوئل، یک سلاح می‌تواند از شانه‌اش آویزان کند، یک سلاح هم الی دارد. سر جمع می‌توان از سه سلاح استفاده کرد. البته شاید الی بتواند که سلاح چهارمی هم در دست بگیرد.

بوم نقاشی
طراحان هنری استودیوی Naughty Dog در کار خود هنر و خلاقیت زیادی به خرج می‌دهند و این هنر و خلاقیت‌شان در طراحی باکس‌آرت های بازی‌هایشان هم به وضوح دیده می‌شود.برای مثال شما را به باکس‌آرت های سری بازی های «آنچارتد»(Uncharted) رجوع می‌دهم.

بازی اول ناتان دریک (Nathan Drake) را به عنوان فردی معرفی کرد که از آن جوان های کله خراب روزگار است و دنبال دردسر و ماجراجویی و کار های خطرناک و گنج است. در نسخه اول او را به عنوان ماجراجو نسبتا تازه‌کار می‌بینیم(لطفا Golden Abyss را فاکتور بگیرید!). این مشخصه ها کاملا در باکس‌آرت نسخه اول موجود است. یک مرد که از همان نحوه گرفتن سلاح معلوم است که چه جور آدمی است. رنگ سبز هم که رنگ غالب تصویر است نمادی از جوانی و تازگی در نظر گرفت(منظور از تازگی در اصل همان تازه‌کار بودن ناتان است.).در باکس‌آرت نسخه دوم ناتان را در حالی مشاهده می‌کنیم که از یک واگن قطار که در لبه یک دره قرار دارد آویزان است و زخمی است. اتفاقاتی که در این نسخه از بازی برای ناتان می‌افتد از او یک انسان پخته و با تجربه می‌سازد. زخمی بودن ناتان در تصویر نشان از این دارد که در این نسخه او سختی های زیادی برای رسیدن به هدفش خواهد کشید و با گذر از این سختی هاست که به تکامل می‌رسد. رنگ آبی غالب در تصویر هم به همین موضوع مربوط است. این رنگ نمادی از همین سختی‌ها و موانع سر راه ناتان است و او باید این سختی‌ها را بگذراند. و اما نسخه سوم! بعد از اتفاقات دومین آنچارتد، ناتان را از همیشه با تجربه‌تر و عاقل و پخته‌تر می‌بینیم. در تصویر او را می‌بینیم که توانسته از حادثه سقوط هواپیما جان سالم به در ببرد. او طوری ایستاده که انگار نه انگار ممکن بوده که بمیرد؛ اما او دیگر از مرگ نمی‌ترسد، بلکه با آن می‌جنگد! او دیگر آن جوان گذشته نیست و حالا تجربیات زیادی با خود دارد و این ها باعث می‌شوند که دیگر هیچ چیز مانع رسیدن او به هدفش نشود. رنگ غالب در تصویر این بار زرد است. رنگ زرد به عنوان نمادی از هوش و ذکاوت نیز به کار برده می‌شود و در تصویر این رنگ به خود عقل و هوش ناتان اشاره می‌کند که قوی‌تر از قبل شده است.
این جملات را نوشتم تا کمی با سابقه افراد ناتی‌داگ در طراحی باکس‌آرت آشنا شوید. حال دیگر زیاده‌گویی بس است! به سراغ اصل مطلب برویم.
به شخصه اولین چیزی که در باکس‌آرت توجه من را جلب کرد. نگاه جوئل و الی بود. به نظر شما به چه چیزی می‌نگرند؟ به مکانی که الی زندگی می‌کرده، به منظره اجسادی که از مدتها پیش در خیابان باقی مانده‌اند، یا اینکه به صدای ناله های کسی که گرفتار کلیکرها یا شکارچیان شده گوش می‌دهند؟ هر چیزی که هست آن دو را خوشحال نمی‌کند. برداشتی که من از چهره الی و جوئل می‌کنم این است که الی مقداری غمگین است و جوئل در ته ته دلش کمی افسوس می‌خورد! طوری که انگار برایش آن منظره عادی است. به شخصه دوست دارم درباره این قسمت از باکس‌آرت بحث صورت بگیرد. امیدوارم شما هم دوست داشته باشید.
نکته جالب دیگری که می‌توان ذکر کرد به لباس‌های الی و جوئل مربوط می‌شود. رنگ لباس الی قرمز و رنگ لباس جوئل سبز است. رنگ سبز و جوئل اگر نمی‌دانستید بدانید که مکمل یکدیگرند! دیگر بقیه اش رو خودتان بروید!
آخرین ریزه‌کاری جالبی که می‌خواهم ذکر کنم مربوط به ساختمان‌هاست. در باکس‌آرت یک خیابان می‌بینیم که در دو طرف آن ساختمان های بلند سر به فلک کشیده‌اندو الی و جوئل هم راه خود را باید در این خیابان ادامه دهند. در تصویر قاعده پرسپکتیو در ساختمان‌ها لحاظ شده؛ اما به شخصه چیزی بیشتر از یک پرسپکتیو ساده می‌بینم. می‌توانیم ساختمان‌ها را نمادی از مانع‌ها و مشکلات و سختی‌هایی در نظر بگیریم که پیش پای جوئل و الی هستند؛ و هر چه بیشتر به مقصد نزدیک‌تر می‌شوند این مشکلا بیشتر شده و راه رسیدن به مقصد سخت تر. خورشید پشت ساختمان‌ها را هم می‌توان نمادی از مقصد الی و جوئل در نظر گرفت که با پشت سر گذاشتن سختی‌ها به آن می‌رسند.

این باکس‌آرت ریزه‌کاری های زیادی دارد و خیلی بیشتر از چیز هایی هستند که در متن آمده است. به شخصه دوست دارم در قسمت نظرات درباره این باکس‌آرت بحث شود.
از این مطلب به بعد شما می‌توانید در قسمت نظرات به هر یک از باکس‌آرت ها از منظر جذابیت نمره‌ای بین ۰ تا ۱۰ بدهید. بهتر است دلایل خود را بگویید.نمراتی که در نظرات تان خواهید گفت جمع‌آوری شده و آمار حاصل از آن در مطلب بعدی از این سری مطالب آورده خواهد شد.
در ضمن باز هم به خاطر این تاخیر طولانی بنده را عفو کنید. برای جبران هم از این به بعد شما هستید که باکس‌آرت بعدی را انتخاب خواهید کرد. در بین بازی هایی که پیش رو خواهد بود، به دلخواه هر کدام از آنها را که می‌خواهید در قسمت نظرات ذکر کنید. باکس‌آرت بازی هایی که بیشترین تعداد را داشته باشند در مطالب آینده آورده خواهند شد.

و اما سخن آخر…..
باکس‌آرت آخرین ما هم مانند خود بازی هنرمندانه است و با صبر و حوصله طراحی شده. از نمرات منتشر شده هم می‌توان پیش‌بینی کرد که با یک شاهکار روبه‌رو خواهیم بود. خیلی ها که با کراش و آنچارتد زندگی کردند دوست دارند که با این بازی هم زندگی کنند. خیلی از کسانی که با موسیقی های گوستاوو سانتااولیا اشک ریخته‌اند دوست دارند در این بازی اشک بریزند؛‌و خیلی ها می‌خواهند مانند جوئل باشند….
«من جوئل هستم.من باید به قولی که داده‌ام عمل کنم. من باید دختر معصومی را که تمام عمرش را در یک پناهگاه بوده به مقصد برسانم. جایی که حق اوست. من باید در این راه از او محافظت کنم و او را برسانم. او را……آخرین نفر از ما را……»

موفق باشید
سید مجتبی محمودی (Gish2012)

دیدگاه
۹۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

92 Replies to “بررسی طرح روی جلد: The Last of Us”

 1. Gish2012 گفت:

  اولا یه معذرت گنده بابت این همه تاخیر! والا سه شب پیش فرستاده بودیم دیشب قرار بود بیاد رو سایت که سایت بیهوش شد!
  ________
  دوما حتما از منظر جذابیت یه نمره ای بدید لطفا!
  ________
  سوما اگه باکس آرتی دوست دارید که بعدا بررسیش کنم بگید.
  ________
  چهارما کم و کاستی های متن رو به نوبه خودتون ببخشید.
  ________
  قربون همتون
  :X :X :X :X :X :X :X :X :X :X :X :X ……….

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   راستی یادم رفت!
   سعید دمت گرم!
   :X :X :X

   ۰ ۰
  2. caped crusader گفت:

   “تنهاترین اشکال باکس ارت” لطفا مطالعه کنید ممنون
   وای عجب جایی برای گفتن حرفم پیدا شد….این بازی به شدت شاهکاره و میمیرم براش
   ولی بچه ها من خیلی وقت پیش یه اشکال کوچیک تو باکس ارت پیدا کردم که اگه بخوایم اونو به ناتی داگ نسبت بدیم بزرگ میشه چون همه ما خوب میدونیم که ناتی داگ به شدت روی جزئیات کار میکنه….با این حال نمیشه ازش چشم پوشی کرد….اونم “ساعت مچی جوله”
   اگه گیمپلیهای این شاهکارو دیده باشین (که همه ما بارها بارها دیدیم) متوجه میشن که ساعت جول روی دست چپش بسته شده ….ولی متاسفانه روی باکس ارت رو دست راست بسته شده….نمی دونم چجوری از زیره دست ناتی داگ در رفته ….دوست نداشتم همچین اتفاقی بیفته چون شخصا عاشق ناتی داگم و به جزئیات خیلی اهمیت میدم
   این مورد چندبار به ناتی داگ ایمیل کردم ….حتی تو فیسبوک و توئیتر هم بشون گفتم همه به حرفم توجه کردن به جز ناتی داگ :cry:

   ۰ ۰
  3. Gish2012 گفت:

   دوست عزیز حق با شماست!
   تو تصاویر و تریلر هایی‌ که جوئل ساعت داشته ساعت رو مچ دست چپش بوده.
   حالا پیش میاد سخت نگیر!:D
   به امید اینکه در زمان انتشار این ایراد رفع بشه.

   ۰ ۰
  4. caped crusader گفت:

   امیدوارم….راستی خیلی زیبا و جذاب نوشته بودی ….عالی بود
   منتظر کارای بعدی هستیم =D

   ۰ ۰
  5. Playst@tion گفت:

   بله؛ دلیل این تناقض به این خاطر هست که در آرت اصلی (اولین طرح با این استایل) ، جول رو به سمت چپ هست و همینطور الی به سمت راست. در این آرت هر دو کاراکتر با ۱۸۰ در جه چرخش قرار گرفتند. به همین خاطر دست چپ جول شده دست راستش!
   این کار بخاطر استفاده مناسب از فضای موجود برای طرح کاور و همچنین جا دادن لوگو انجام گرفته است…
   با این حال دقت شما قابل تقدیره!

   ۰ ۰
  6. caped crusader گفت:

   لطف داری فدات شم

   ۰ ۰
  7. Gish2012 گفت:

   بازم یادم رفت! :D
   اگه شما هم چیزی از باکس آرت کشیدید بیرون حتما بگیدا!

   ۰ ۰
  8. Very Big Daddy گفت:

   سید خوب فکرکن نکته ی دیگه ای یادت نرفته؟! :D
   آقا دمت گرم دقت تحسین برانگیزی هم داری! =D =D

   ۰ ۰
  9. MSG گفت:

   ساعتی شکسته در دست جویل: نمادی از گم کردن زمان در دنیایه واقعی یا بایان یافتن تاریخ(بشریت)

   عروسکِ صورتیِ کثیفیکه به کیف الی وصله:نمادی از بچگی درونش که باجبر محیط کشته شده و مجبور به بزرگ شدن شده

   پیکسل پرچم آمریکا روی کیف الی: نمادی از آرزوی داشتن دنیایی مثل گذشته

   اسلحه ای به اندازه دو سومِ قدِ الی بر دوشش: نمادی از این که این قضیه برای الی بزرگ تر از ظرفیت اوست

   اسلحه ای اماده به کار در دست جویل: ترس از اتفاقات ناگهانی و مسؤل دونستن خود برای امنیت الی

   بلندی بیرون از قاب ساختمان ها: نماد ضعیف بودن این دو در مقابل مشکلات و کوچک بودن این دو برای مشکلات این دنیا

   علف های بین جویل و الی: مشکلات و اقتشاشات روابط این دو که در ادامه راه از بین میرود

   مردابی که تا زانو در آن هستند: راهی که برای رسیدن به هدف بلاجبار مجبور به گذر از آن هستند

   دست به بند بودن الی: نماد احساس نیاز به یک مراقب داشتن

   ماشین های متوقف شده: کسانی که قبل از شما این جا بودند “but didn’t make it”
   غیره وغیره……
   در ضمن بعدی اگر بیو شاک باشد خوبه :wink:

   ۰ ۰
  10. Gish2012 گفت:

   احسنت!
   بنده که ترکیدم!!

   ۰ ۰
  11. Gish2012 گفت:

   در ضمن بایوشاک که دیگه منتشر شده!

   ۰ ۰
  12. Nil Dόvses گفت:

   من هر روز میومدم، این مطلب بین پیش نویس ها بود هی میگفتم چرا تمومش نمیکنه… :D

   ۰ ۰
  13. Gish2012 گفت:

   :mrgreen: تازه یه بار نوشتم پاک شد! :D

   ۰ ۰
  14. hessam گفت:

   این رو از یه سایت دیگه ترجمه کردی ؟
   اگر نه باید یه جایزه بهت بدن بابت این همه توجه

   ۰ ۰
  15. Ali Hybrid گفت:

   نه بابا !!!
   کار خودشه ! ;)

   ۰ ۰
  16. Mahdi Lj گفت:

   آقا واقعا خسته نباشی
   بنده یه چیز در همین مایه ها در یه جایی گفتم
   جوراب بنده پرچم شد!
   ممنون

   ۰ ۰
  17. Max Payne گفت:

   مرسی سید مجتبی عزیز :)

   ۰ ۰
  18. Gish2012 گفت:

   عزیزی‌سجاد جون!

   ۰ ۰
 2. شعیب گفت:

  مرسی مطلبتون جالبه
  این بازی باکس ارتش هم با ادم حرف میزنه.شما هم عالی نگاههای اونارو تصویر کردید. :arrow:
  ________________
  Game is life

  ۰ ۰
 3. ahmadpop4 گفت:

  ممنون بابت نوشته.
  اون آبی هم که جوئل و الی توش گیر کردن میتونه نماد خیلی چیزا باشه. بهتره تا اومدن بازی صبر کنید تا معنی نماد هارو بفهمید.

  ۰ ۰
  1. ahmadpop4 گفت:

   راستی باکس آرت نمره ۸ میگیره.
   پیشنهادم هم برا باکس آرت بعدی بتمنه. (البته خبر ندارم که سازنده ها باکس آرتی معرفی کردن یا نه!!)

   ۰ ۰
 4. Kestrel گفت:

  بسیار زیباست و خیلی کامل بود توضیحاتت؛ من نمرع ی ۹ رو میدم، چون به اندازه کافی جذاب نیست!! :-? :-?
  ممنون!! :*
  ــــــــــــــــــــــــــــ
  Sony Made US Believe!

  ۰ ۰
  1. Kestrel گفت:

   box art: Halo4-DisHonore :D d

   ۰ ۰
 5. Ali Hybrid گفت:

  اول از شما تشکر میکنم ک دوباره با این سری مقاله برگشتید و جانی دوباره با این عنوان زیبا بهش دادید !
  بیشترین چیزی ک در این باکس آرت توجه منو ب خودش جلب کرد نوری ک از افق تابیده ، هستش ! ب نظرماین نشون دهنده ی اینه ک بعد از مشکلات فراوان در طی مسیر و عبور از تاریکی ها ب یک نقطه ی امیدی میرسیم و همچنین در انتهای بازی میتونیم شاهد پایان خوب و تاثیر گذاری باشیم ! جزئیات دیگر هم همانطور ک اشاره کردید خیلی زیادن و معلوم میشه ک وقت زیادی روی باکس آرت گذاشته شده !
  در آخر هم از شما میخوام در قسمت بعد ب باکس آرت یکی از دو بازی Beyond Two Souls یا Watch Dogs بپردازید !
  ممنون

  ۰ ۰
  1. Ali Hybrid گفت:

   شرمنده یادم رفت نمره بدم !
   فکر کنم ۹.۵ از ۱۰ نمره ی خوبی باشه چون ب نظرم رنگ ها دراین باکس آرت زنده نیستن وی حالت بی روحی دارن ک باعث میشه کاملا تشخیص داده نشن !

   ۰ ۰
 6. caner گفت:

  اووووووو،زیاده روی نکنید،بهترین بازی تاریخ؟ x-( x-( x-( x-(

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   کانر جان نوشتم به اعتقاد بسیاری.
   برای خیلی ها مطمئن باش این بازی بهترین بازی عمرشون خواهد بود.

   ۰ ۰
  2. victor hogo گفت:

   بله مشکلی دارین؟!
   شاید برای برخی ها بهترین بازی عمرشون هست!!
   خیلی ها به این عقیده رسیدن که هر چی بهترین بازی تاریخ هست فقط مربوط به نسل های گذشته هست ولی این دیدگاه اشتباهه…قطعا این بازی برای خیلی ها بهترین بازی های عمرشون میشه حتی برای امثال من که بیش از یک دهه هستش که با گیم سر و کار دارن :X

   ۰ ۰
  3. ama-pc360 گفت:

   واقعیت اینکه بازی هایی که الان به عنوان شاهکار تاریخ نام برده میشن هم یه زمانی مثل همین بازی در سال های دور تر براش انتظار کشیدن و ازش لذت بردن.
   مطمینم که سال ها بعد هم از این بازی به عنوان یه اثر کلاسیک شاهکار نام برده میشه…..

   ۰ ۰
  4. Marlon Brando گفت:

   caner@
   مدیر سایت Game Trailers گفته بود این بازی بهترین بازی ده سال اخیر هست :X
   —————————
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  5. البته به دور از اینکه من عاشق این عنوان شدم و تا فردا دارم لحظه شماری می کنم فکر نکنم بهترین عنوان ده باشه . البته می تونه بهترین بازی نسل هفتم باشه ولی ده یکم زیاد چون عنوان Gta :sa رو دست نداره یعنی من بعد از گذشته ۸ سال نشده یه روز به این عنوان سر نزنم و همه می دونن رازه هایی که در این نسخه وجود داره فراتر از هر عنوان دنیای باز هست

   ۰ ۰
 7. xneon 360 گفت:

  من بیشتر از اون نگاهای الی و جوئل مفهوم رو متوجه شدم ،این بازی به این خاطر محبوب شده که روی روابط متقابل این دو کرکتر با محیط نه چندان سالم اطرافشون تمرز کزده و برای همین فوق العادست

  ۰ ۰
  1. Ali Hybrid گفت:

   خیلی ببخشید روزبه خان شاید سوالم خنده دار باشه : اِلی با جوئل چ نسبتی دارن باهم ؟؟ :-/

   ۰ ۰
  2. Kestrel گفت:

   آره!
   پدر خوانده و دختر خوانده!!! :D :D

   ۰ ۰
  3. Ali Hybrid گفت:

   چی آره ؟؟ :-?
   عجب شیر تو شیری شد !! :D بازم متوجه نشدم !! :|

   ۰ ۰
  4. Kestrel گفت:

   رابطشون خونی نیست ولی مثل پدر و دختر به هم علاقه دارن و هوای هم رو دارن!!

   ۰ ۰
  5. hessam گفت:

   رابطه خانوادگی با هم ندارند ولی الی جوئل رو توی فرودگاه میبینه و با هم اشنا میشن

   ۰ ۰
 8. ama-pc360 گفت:

  ممنون از سید!
  دلم برا این مطلب ها خیلی تنگ شده بود!
  به نظر من نگاه الی به سمت عقب هست و این یعنی داره به کار ها و مشکلات در گذشته نگاه میکنه و از
  طرفی جوءل داره به الی نگاه میکنه و این یعنی هواش رو داره.

  ۰ ۰
  1. ama-pc360 گفت:

   نمره فراموش شد……
   ۹/۱۰
   من دوست داشتم تمش تیره تر باشه.

   ۰ ۰
 9. victor hogo گفت:

  مرسی سید…خوشحالم که بالاخره مقاله رو رو سایت فرستادی و امیدوارم به صورت منظم و دنباله دار عرضه بشه :X
  خب بریم سر بحث کارو توضیحاتی کاملی دادی و چیزی نمیشه گفت !
  مهم ترین نکته که در کاور به چشم میاد این پنجه ی سگ و اون اسم بزرگ هست که داره فریاد میزنه این نماد نشانه ی مرغوبیت و هر جا اسم ناتی داگ و سونی رو دیدید در شاهکار بودن اون اثر شک نکنید :D
  دومین چیزی که آدم رو سر حال میاره تو این کاور اون only on ps هستش که خیلی باحاله :D
  سومین نکته هم اون درجه بندی ۱۷ سال به بالاست که میگه این نوابغ حتی در بازی های مختص بزرگسالان هم تبحر دارند و این بازی مثل آنچارتد مناسب برای بچه های کوچولو نیس :D
  خارج از شوخی نکته ی مهم سلاح الی هست که به نظر می رسه در برخی مراحل باید از جوئل دور باشه و به نوعی اون رو ساپورت کنه که حتی امکانش هست در اون مراحل کنترل ای رو در دست بگیریم!
  در کل واقعا کاورش محشره و دیگه همه ی توضیحات رو دادی و چیزی نمیشه گفت
  بی نهایت ممنونم :X

  ۰ ۰
  1. victor hogo گفت:

   نمره به کاور : ۱۰/۱۰

   ۰ ۰
 10. Fun. گفت:

  به به !
  یک خسته نباشید اول به سید
  من که از باکس آرتش خیلی خوشم اومده ، نگاه غمناک الی، تم سرخ رنگ و … داره به خوبی آخر الزمان و نا امیدی و یاس رو نشون میده :-|
  من به باکس آرت ۱۰ میدم . . .

  ۰ ۰
  1. victor hogo گفت:

   به این باکس آرت نگاه کنی و سلام آخر خواجه امیری رو در همون حین گوش بدی :D
   به هم میان دیگه!!!…نه؟!

   ۰ ۰
  2. ahmadpop4 گفت:

   بعدشم بزی واکینگ دد نگا کنی! میمیری از افسردگی! :roll: :( :((

   ۰ ۰
  3. Fun. گفت:

   خواجه امیری دیگه کیه ؟ :-/
   من my immortal امی لی رو ترجیح میدم ، یه شعر غمناک و نا امید کننده . . . :( خیلی هم به تم بازی می خوره :-|

   ۰ ۰
  4. Gish2012 گفت:

   راستشو بخوای علی من این کار رو کردم!
   تا حدودی جواب میده!

   ۰ ۰
 11. A.F.A گفت:

  با تشکر از اقا مجتبی بابت این پست قشنگ ;) =D =D
  اقا مجتبی در مورده کاور هایه سه انچارتد به بهترین نحو توضیح دادیدو دیگه جایه بحثی نمیمونه.
  در مورده کاوره این بازی هم بقول معلم دینیمون,چی بگم والا…
  اصلا جایه بحث نداره,اصلا جاییه بحث نمیزاره,چون وقتی سطحه یه چیز بالا باشه خوب بالاست دیگه.فقط باید از این بالا بودن لذت برد.
  من هم به گفته هایه معلمه پر حرفم(خداییش از پر حرفم پر حرف تره :mrgreen: )بسنده میکنم و دیگه چیزی نمیگم.چون واقعا هم نمیشه گفت.
  در یک کلام, یه کاوره بسیار زیبا :X :X
  covers score : 8.75
  پ.ن:خداییش این اولین کاربرده زنگ هایه دینی در تموم عمرمه :mrgreen: :mrgreen:
  حد اقل جایه امیدواریه که بازم به یه دردی خوردو این همه سردرد کشیدن رو کمی جواب داد :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
 12. شعیب گفت:

  کاش در مورد اینکه یک زن تو باکس ارت برجسته شده (سازنده هم توضیح داده)همینطور ابی که توش راه میرن و کوله پشتی الی هم میگفتید.نمره من ۹ .
  در مورد درخواستی هم :مترو اخرین نور. برای خودم سواله اون وضعیتی که ارتوم داره و …
  ________________
  Game is life

  ۰ ۰
 13. general amin گفت:

  مرسی سید …
  کوتاه بود اما لذت بخش . باکس آرت هم کاملا حس و حال موجود در بازی رو بیان می کنه …
  نمره هم باکس آرت هم توضیحات شما ۱۰ هست برادر …
  دمویش را که بازی می کردم فقط به جو و اتمسفر بازی توجه می کردم . ساختمانهای غول پیکری که پوشیده از گیاه شده بودن . جو بازی اصلا قابل بیان نیست … :X
  صدای کلیکرها هم خیلی جالب بود :D

  ۰ ۰
  1. Sephiruz گفت:

   خیلی ممنون مطلب جالبی بود.واقعاً خیلی از بازیها رو میشه از روی کاورشون تا ته فهمید و روی جلد آخرین ما نکات زیادی است که هر که با توجه به درک خودش یه چیزی از عکس دریافت میکنه.
   اون نور جلو به نطر من عاقب خوب هر دو رو نشون میده ولی نگاه کردن جوئل به غقب یه مفهومی داره که اون فقط مراقب الیه.و همین باعث بقای یکیشون میشه(آخرین ما)!

   ۰ ۰
 14. The End Of Ps گفت:

  ممنون متن خیلی قشنگ و کامل بود :X
  این کاور یه چیزیش که خیلی زیباش کرده اون طراحی نوشتن The Last Of Us هست که اینقدر زیباش کرده , اون نوری که از ته ساختمونا معلومه و بقیه موارد که کامل در متن هست
  نمره به باکس آرت ۱۰ از ۱۰

  ۰ ۰
 15. saeed mirabi گفت:

  بنظرم جوئل و الی به تاریکی نظاره گر هستند و به سوی روشنی و امید قدم بر می دارند
  یا خواهند رفت .
  —————————————————————————————————–
  “دوران کهن”(Primeval)
  دقیقا هم یادمه اون قسمتش ! سریال جالبیه
  کل بدنشون قارچ خاکستری رنگی شده بود
  به نور هم حساسیت داشتند
  با تشکر از سید

  ۰ ۰
 16. Kestrel گفت:

  خب مجتبی جان توضیحت در مورد باکس آرت های سری آنچارتد ناقص بود!
  نسخه۱: اون برگ ها نشان دهنده ی مناطق جنگلی هست! اون اسکلت نشان میده این منطقه خیلی خطرناکه حسن! شات گانی که دست ناتان نشان دهنده ی خطرناک بودن دشمنان !
  نسخه۲: اون مجسمه زیبا(!) نشون میده که بازی توی یه منطقه ای که تمدن قدیمی داره ولی همشون دیوونه اند اتفاق میوفته! تفنگ از دست ناتان ول شده یعنی زیاد مهم نیست! طبیعت خطرناکه…
  نشخه ۳: به ناتان دقت کن! یه رایفل دستشه که یعنی دشمنا زیاد ولی ضعیفن! و اون کمربند گلوله…
  در مورد tlou باید بگم که جلوشون خیلی روشنه و شاید معنیش این باشه که آینده ای روشن در انتظارشونه…
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  در کل ممنون!!! :X

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   اینایی که گفتی مربوط به گیم‌پلی آنچارتد میشه.
   من فقط میخواستم این رو بگم که روند شخصیت‌پردازی ناتان رو چطور تو باکس‌آرت ها آورده و این یه مثالی از هنر ناتی داگی ها تو طراحی باکس‌آرت رو آورده باشم.
   _______
   عزیزی!

   ۰ ۰
  2. Kestrel گفت:

   اتفاقا من تا حالا آنچارتد رو بازی نکردم و همه این ها رو از باکس آرتشون استناد کردم! :|

   ۰ ۰
 17. DeadSpace گفت:

  در یک کلام یه کاوره بسیار زیباویه شاهکارزیبا :X

  ۰ ۰
 18. hessam گفت:

  باکس ارتش رو راستش زیاد دوست ندارم
  رنگها زیادی تیره نیستند و ادم رو یاد دیزنی لند میندازه

  ۰ ۰
 19. Ardalan گفت:

  باکس ارت قشنگیه ، اینم میتونیم بگیم که خیلی تنها هستن تو داستان و اینکه الی خیلی از جول حساب میبره چون جول جلو تره . :D

  ۰ ۰
 20. MSG گفت:

  ساعتی شکسته در دست جویل: نمادی از گم کردن زمان در دنیایه واقعی یا بایان یافتن تاریخ(بشریت)
  عروسکِ صورتیِ کثیفیکه به کیف الی وصله:نمادی از بچگی درونش که باجبر محیط کشته شده و مجبور به بزرگ شدن شده
  پیکسل پرچم آمریکا روی کیف الی: نمادی از آرزوی داشتن دنیایی مثل گذشته
  اسلحه ای به اندازه دو سومِ قدِ الی بر دوشش: نمادی از این که این قضیه برای الی بزرگ تر از ظرفیت اوست
  اسلحه ای اماده به کار در دست جویل: ترس از اتفاقات ناگهانی و مسؤل دونستن خود برای امنیت الی
  بلندی بیرون از قاب ساختمان ها: نماد ضعیف بودن این دو در مقابل مشکلات و کوچک بودن این دو برای مشکلات این دنیا
  علف های بین جویل و الی: مشکلات و اقتشاشات روابط این دو که در ادامه راه از بین میرود
  مردابی که تا زانو در آن هستند: راهی که برای رسیدن به هدف بلاجبار مجبور به گذر از آن هستند
  دست به بند بودن الی: نماد نیاز به یک مراقب داشتن
  ماشین های متوقف شده: کسانی که قبل از شما این جا بودند “but didn’t make it”
  غیره وغیره……

  ۰ ۰
 21. Marlon Brando گفت:

  مرسی از سید بزرگوار
  مطلب زیبایی بود.باکس آرتی ساده و در عین حال گیرا و جذاب
  ولی هیچ چیز باکس آرت آنچارتد ۳ نمیشه :دی
  ————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 22. sadra گفت:

  با سلام خدمت دوستان.
  ۱ سوال داشتم : من هم ۳۶۰ دارم هم ps3 میخوام یکیش رو بفروشم . به نظر شما کدومشو بفروشم و کدومشو نگه دارم؟ با تشکر :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. ahmadpop4 گفت:

   جفتشو بفروش یه PC بگیر! :mrgreen:
   اگه دنبال دردسری ps3 رو نگه دار.

   ۰ ۰
  2. آرویــن گفت:

   صدرا @
   “” هرچند اینجا نباید مطرح میشد اما “”
   باور کن اگر ps3 را نگه داری بهتر است …
   تا چند وقت دیگر شاهد اثر استاد خواهیم بود …
   به نظر بنده که ps3 تا آخرین لحظه دست از بازیهای ناب انحصاری بر نمی دارد …
   ____________________________
   آروین از انجمن pc $
   آروین از کمپین طرفداران رزیدنت اویل
   SONY make.believe

   ۰ ۰
 23. sheamus گفت:

  خیلی کاور قشنگیه.ولی من کاور انچارتد۳ رو ترجیح میدم. :)

  ۰ ۰
 24. آرویــن گفت:

  ( رضایت بخش )
  تشکر از سید عزیز …
  مطلب عالی ای بود . باکس آرت این عنوان نیز همانند بازیش عالیست …
  __________________
  آروین از pc $
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 25. slayer گفت:

  مرسی سید جان عالی بود

  ۰ ۰
 26. silver گفت:

  سید مجتبی خسته نباشی!
  ————————————
  دو تا نکته رو متوجه شدم:یکی این که جوئل طوری قرار گرفته که با الی هم قده یعنی الی رو نباید بچه فرض کرد.
  دومی این که اون عکس طبیعت که نصفش معلومه شاید کنایه ای باشه به طبیعت گذشته اون منطقه که حالا به ویرانه تبدیل شده.
  نمره هم فکر کنم ۹ از ۱۰ خوب باشه!

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   درباره عمق قرار گرفتن جوئل و الی هم میشه صحبت کرد.
   یه نمونش همین جمله شما.

   ۰ ۰
 27. ps3 with xbox گفت:

  مرسی سید جان
  خوشا به سعادتت که تونستی چه باکس ارته شاهکاری رو بررسی کنی خوشا به شما
  الان که دارم این کامنت رو مینویسم با جمله اخری که نوشتی برای به مقصد رساندن الی توسط جویل اشک داره اروم اروم میاد پایین چه بغزی من رو گرفت
  خوشا به حالت واقعا بابت قولی که بهت دادم به خاطر این پستت یه ذره هم شک نکن
  دمت گرم :X :X :(( :(( :((

  Sony Make Believe

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   نوکرتم رضا جان شرمنده مان می‌کنی! :X :X
   منم داره گریه‌ام می گیره :(( :((

   ۰ ۰
 28. Sirius گفت:

  مرسی دوست عزیز
  میدونی که من همیشه تا اونجایی که تونستم توی پست ها شرکت کردم این دفعه من حرفی برای گفتن ندارم همه چی رو خودت گفتی خسته نباشی!
  ولی من یه نظر عجیبی در مورد نگاه الی و جوئل دارم! اونا دارن به منو شما نگاه می کنند!! یک نگاه غم انگیز ، از اون نگاه هایی که هزار تا حرف برای گفتن داره. شاید طراح های این جلد می خواستن بگن که در طول بازی نگاه شما( گیمر) در طول بازی مثل این دو نفر میشه! نگاهی پر از درد و رنج و هزار حرف ناگفته! منظورم این که احتمال بسیار زیاد این دو نفر تاثیر عمیقی رو گیمر خواهند گذاشت! ( جو گیر شدیم رفت :mrgreen: )!

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   وحید جان حرف جالبی زدی. این دو نفر با این حالت دارن به ما نگاه می‌کنن چون می‌دونن آخر بازی چه بر سر ما خواهد آمد.

   ۰ ۰
  2. ps3 with xbox گفت:

   وای که تا فردا برای این بازی باید صبر کنم دیسک اریجش اومد تو ایران
   بله اون نگاه ها یه طورایی به ما میگه که ما رو تنها نزارید :(( :(( :(( :((

   ۰ ۰
  3. کی امد حاجی هنوز که منتشر هم نشد تازه اگه بیاد رویجن ۲ فکر نکنم به کار بیاد

   ۰ ۰
  4. ps3 with xbox گفت:

   داداش گلم فردا بیا توپخونه تحویل بگیر برو اصلش رو اینجا ایرانه ها چه فکر کرده ای داش گلم :D

   ۰ ۰
  5. نه اخه یه ۷ سفارش دادم ولی فکر نمی کردم از pes هم که ۱۷ روز زودتر امده بود اینم به همون شکل بیاد

   ۰ ۰
  6. ps3 with xbox گفت:

   سفارش پیش خرید کردی؟؟/
   اگه این کار رو کردی خوشا به سعادت مستقیم تو هزینه های بازی سهم داشتی
   من خودم دوست دارم پیش خرید کنم ولی مشکلاتش زیاده مخصوصا از خود سایت ps
   این بازی انقدر خواستار داره تو همین ایران برای اریجش که از در و دیوار میزنن تا زود تر بیارنش که اومد

   ۰ ۰
  7. به هر حال مشتری واس مغازه زیاد داشتیم سر این بازی فعلا هفتا سفارش دادم

   ۰ ۰
 29. Gish2012 گفت:

  ممنون بابت تمامی نظرات تان.شرمنده‌‌مان می‌کنید! :> :>

  ۰ ۰
 30. AmirReza گفت:

  @اروین
  لازم نیست احوال خانواده رو با هر کامنت بگین

  ۰ ۰
 31. AmirReza گفت:

  اون اتو بوس اون گوشه شبیه مال کریسیسه
  شاید می خواستن بگن گرافیکش بالا هستش :D

  ۰ ۰
  1. sand man گفت:

   ینی مسخره ترین کامنتی بود که تو این چند وقت دیدم :D :D

   ۰ ۰
 32. Mikaelson گفت:

  بی شوخی بگم یکی از برترین و جالب ترین پستهای دیبازی در چندماه اخیر بود :X

  ۰ ۰
 33. hessam گفت:

  ممنون واقعا مقاله ی قشنگی بود

  ۰ ۰
 34. sand man گفت:

  سید من مطلب های بررسی باکس ارت های تو رو به شدت دوس دارم :d
  مرسی که دوباره با این مطلبات برگشتی و ما رو خوشحال کردی اونم با بررسی باکس ارت یه بازیه شاهکار
  باکس ارت اخرین ما عین خوده بازی شاهکاره ولی انچارتد ۳ باکس ارتش نمیدونم چرا بیشتر به دلم میشینه !!

  ۰ ۰
 35. ps3 with xbox گفت:

  نمره من به این باکس ارت زیبا
  ۱۰/۱۰
  هست واقعا باکس ارت به این زیبایی تا حالا ندیدم با ادم داره صحبت میکنه عمق نگاه این ۲ تن برگرفته از سختی هایی هست که کشیدن صورت جویل نشون میده که چه سختی هایی رو تحمل کرده
  الی دختری که برای اولین بار پاش رو تو دنیای خارج از قرنطینه گزاشته و با نگاه معصومش میخاد بگه که این دنیا ارزش نداره که سرش با هم جنگ کنیم
  و در اخر منتظر پایانی به یاد ماندنی هستم :((

  ۰ ۰
 36. bijan joker گفت:

  بسیار بسیار ممنون از سید مجتبی عزیز… سید جان یه نکته جالب پیش اومد (البته اگر خاطرتون باشه)، اون هم اینکه تماشای این پست دلچسب دقیقا یک ماه برای اینجانب به طول انجامید، ۱۹ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد! :mrgreen:
  به هرشکل اینجانب که از بازگشت سری “بررسی طرح روی جلد” بسیار خوشنود هستم و از خواندن این پست مختصر و مفید و خاص به شدت لذت بردم…
  امتیاز ۱ تا ۱۰ به ط.ر.ج “آخرین نفر از ما”: ۷
  پیشنهاد ط.ر.ج بعدی: BEYOND: Two Souls
  با سپاس…

  _____________
  ( Man of Steel )

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   عزیزی بردیا جان.
   یه ماه شد؟! :O چه زود گذشت!

   ۰ ۰
 37. m.a 07 گفت:

  با بهترین فلان و بهترین و بهترین و … ،مخالفم! :D :oops: اما امیدوارم اینجوری باشه.
  حال ندارم متن بخونم،میذارم برای بعدا اما در کل،پیشاپیش ممنون. ;)

  ۰ ۰
 38. Gish2012 گفت:

  باری دیگر تشکر می‌کنم بابت نظرات.

  ۰ ۰