پنج اشتباه مایکروسافت در نسل قبل با Xbox 360

توسط سعید زعفرانی در ۵ خرداد ۱۳۹۲ , ۱۴:۴۵

نسل هفتم بازی‌های رایانه‌ای -با این‌که هنوز در جریان است-نسل موفقی برای همه‌ی شرکت‌های منتشر کننده‌ی کنسول به حساب می‌آید. اگرچه نینتندو در این نسل فاصله‌ی باورنکردنی در فروش با رقبا داشت، اما این شرکت بزرگ خود به خود از گردونه‌ی رقابت بسیاری از گیمرهای کشور ما خارج می‌شود. بیایید این‌گونه بگوییم که سیاست‌های نینتندو در جذب مشتری با ذائقه‌ی بسیاری -و نه همه‌ی- گیمرهای ایرانی مغایر است. در نتیجه دو شرکت سونی و مایکروسافت که خیلی بعدتر از نینتندو به ساخت کنسول بازی روی آورده‌اند و رقیب امریکایی اندکی کم‌تجربه‌تر از چشم‌بادامی میدان است، باقی می‌مانند و از این‌جا دعواها شروع می‌شود. در نسل ششم پلی‌استیشن ۲ با قدرت تمام رقیب را کنار زد و حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند. -همین الانش هم پلی‌۲ در ایران نزدیک به ۲۰۰ هزار تومن و خرده‌ای ارزش دارد و خرید و فروش هم می‌شود!- اما در نسل هفتم، سونی و مایکروسافت فروش بسیار نزدیکی از قِبَل کنسول‌های خانگی خود کسب کردند.
همه‌ی این‌ها به کنار، همیشه یک بحث در میان طرفداران این کنسول‌ها در جریان بوده است. بازی. رکن مهمی که مثل این‌که قرار است در نسل بعد مایکروسافتی‌ها حتی کمتر از الان تجربه‌اش کنند. شواهد حاکی است که مایکروسافت به سمت و سوی مخالف سونی می‌شتابد. سمت و سویی که در این نسل هم مشاهده شد. اما کسی باور نکرد. این‌که آیا مایکروسافت چگونه نسل بعد را شروع می‌کند هنوز نامشخص است، اما این شرکت قول داده است که کنسول بعدی‌اش در سال اول عرضه ۱۵ بازی انحصاری خواهد داشت که ۸ عنوان جدید را شامل می‌شود. این وعده را در مقابل تقریبا ۸ بازی جدید معرفی شده‌ی سونی قرار دهید تا کمبودهای مایکروسافت به خوبی دستتان بیاید.

از نسل بعد و حرف و حدیث‌های تکرای‌اش که بگذریم، باید نگاهی به ابتدای جاده‌ی مایکروسافت بیندازیم. جایی که با وجود موفقیت‌های تحسبن برانگیز و دست‌آوردهای فراوان، اشتباهاتی هم از مایکروسافت سر زده است که خیلی خوب می‌شود آن‌ها را جلوی طرفدارانش علم کرد! البته طرفداران رقیب ممکن است اشتباهات و کمبود‌های بیشتری برای مایکروسافت بشمارند، اما در ادامه ۵ اشتباهی که از نظر من مهم‌تر بوده‌اند و مایکروسافت می‌توانست ۳۶۰ را با عدم ارتکاب این اشتباهات جاودانه کند را می‌بینید.

۵. رونمایی؛ ضعیف‌تر از نسل قبل

رونمایی از ۳۶۰ در ۱۲ می سال ۲۰۰۵ در MTV صورت گرفت و کمتر از یک ماه بعد در E3 دیده شد. این رونمایی شاید در جایگاه خود به اندازه‌ی قابل توجهی خوب بوده باشد، که سران مایکروسافت و فن‌ها را راضی نگه دارد، اما هیچ‌کس را شگفت‌زده نکرد. چرا؟ چون رونمایی از کنسول اول مایکروسافت در شرایط دیگری رقم خورد که فقط یک قدم تا افسانه شدن فاصله داشت. کت چرمی بیل‌گیتس، تکنولوژی دایرکت‌ایکس برای اولین‌بار در یک کنسول بازی، شاخ و شانه کشیدن مایکروسافت برای سونی، جی‌دی‌سی ۲۰۰۰ و باقی خاطرات، همه باعث می‌شوند تا رونمایی از ایکس‌باکس ۳۶۰ زیاد هم هیجان‌انگیر به نظر نرسد. ۳۶۰ کنسول خوب و موفقی است اما اکنون بعد از گذشت ۸ سال از رونمایی‌اش می‌شود اذعان کرد که در این زمینه خیلی خوب عمل نکرده است. البته یادتان باشد که این اشتباه زیاد هم برای مایکرو گران تمام نشده است.

۴. حلقه‌ی قرمز مرگ

اشتباه یا بدبیاری، هر چیزی می‌شود اسمش را گذاشت. اما ۳۶۰ در سال‌های عمر خود این‌قدر مشکلات فنی داشته است که نمی‌شود به سادگی از آن گذشت. حلقه‌ی قرمز مرگ یا همان سه چراغ خودمان در اثر یک تصمیم کاملا اقتصادی به وجود آمد. مایکروسافت تصمیم گرفت تا چیپ‌های گرافیکی کنسول را خودش تولید کند تا از هزینه‌های اضافی بکاهد، اما این مسئله باعث شد که این چیپ‌ها حرارت زیادی تولید کنند و یکی از دلایلی که کنسول سه چراغ می‌شد همین است. مایکروسافت نه تنها مجبور شد ساخت چیپ‌ها در کارخانه‌های خود را متوقف کند و ساخت آن‌ها را به ASIC بسپارد، تا سال‌ها کنسول‌هایی که دچار این مشکل شده بودند را تعویض می‌کرد و زیان زیادی را متحمل شد. حتی کنسول‌هایی که بعد از این مشکل تعمیر می‌شدند هم ممکن بود به خوبی کار نکنند و مایکرومارت -بزرگترین تعمیرگاه در انگلیس- که روزانه ۲۵۰۰ دستگاه ایکس‌باکس ۳۶۰ برای تعمیر برایش ارسال می‌شد بعد از مدتی از تعمیر این دستگاه سر باز زد. خلاصه مشکلات فنی ۳۶۰ خیلی بود. البته نه در حدی که کنسول یک‌دفعه آتش بگیرد!

۳. نمایش پروژه‌ی مایلو

یکی از اشتباهات مایکروسافت که در رونمایی از پروژه‌ی ناتال -همان کینکت خودمان- صورت گرفت، نمایش خیره‌کننده‌ از مایلو بود که …

نمی‌دانیم چه بر سر این پروژه آمد. مایلو یک پروژه‌ی بسیار بسیار شگفت‌انگیز به شمار می‌رفت که تا مدت‌ها ذهن‌ها را مشغول خود کرد و چشم‌ها را به سمت مایکروسافت چرخاند اما بعدا همه‌ی خبرهای پیرامون آن پروژه و آن رونمایی اعجاب انگیزش به متوقف شدن پروژه انجامید. مایکروسافت با رونمایی از این پروژه‌ی به ظاهر عملی که بعدا مشخص شد فقط یک طرح مفهومی و به قولی در حد حرف بوده است، دروغ بزرگی تحویل ملت داد که امیدوار بودیم در مراسم امسال تکرار نشود. این اشتباه باعث شده است که بسیاری از ما اعتماد خود به رونمایی‌های بلندپروازانه‌ی مایکروسافت از دست بدهیم. چه بر سر «اتاق نورانی» خواهد آمد؟ آیا عملی است؟ نیست؟ هست؟

۲. از دست دادن استودیوهای بازی‌سازی

قبل از این‌که به آخرین و اساسی‌ترین اشتباه مایکروسافت برسیم، باید جدایی‌های عجیب و باورنکردنی استودیوهای زیرمجموعه‌ی مایکروسافت را بازگو کنیم. مایکروسافت در سال ۲۰۰۲ برای انتشار بازی‌های ایکس باکس برندی را تاسیس کرد و تعدادی استودیوی بازی‌سازی در سال‌های بعد به آن افزود. در سال‌های اولیه این برند به خوبی در جذب استودیوهای با استعداد کار کرد و مثلا در سال ۲۰۰۶ استودیوی «لاین‌هد» را خرید تا «سیاه و سفید» را به چنگ آورد و در ادامه چند عنوان خوب هم به بازار اضافه کند. اما این مجموعه در ادامه نتوانست رضایت بازی‌سازان را جذب کند و موج جدایی استودیوهایی چون «بانجی» آغاز شد. در ادامه استودیوهای کوچک و آرکید ساز بودند که از این مجموعه جدا می‌شدند. همین مسائل باعث شد تا مثلا Turn 10 در یک نسل چهار بازی از یک سری تولید و عرضه کند و یا مایکروسافت شعبه‌ی ونکور خود را به نام دیگری تغییر دهد و از آن یک استودیوی ۱st پارتی بسازد. با این‌که مایکروسافت تعداد زیادی استودیو تحت نام خود در سراسر جهان دارد، اما خروجی این استودیوها اصلا مناسب نبوده است. خوشبختانه می‌شود امیدوار بود که در نسل بعد عناوین جدید از استودیوهایی که در طی ۱۲ ماه گذشته افتتاح شده‌اند ببینیم. اما در این نسل؟ فقط هیلو داشتیم و ۴ تا فورتزا؟

۱. نخریدن استودیوهای خلاق آزاد

اولین استودیویی که مایکروسافت می‌توانست تصاحب کند و صاحب چندین و چند عنوان ناب نقش آفرینی شود تا دیگران فقط حسرت بخورند «بایوویر» بود که نهایتا به دست الکترونیک آرتز افتاد. مایکروسافت به علاوه در این سال‌ها هرگز به فکر خرید «اپیک» هم نبوده است. حتی در مواقعی می‌توانست «مدیا مولکول» را از چنگ سونی در بیاورد اما دست دست کرد تا این استودیوی خلاق و افراد با استعدادش همچنان برای پلی‌استیشن بازی بسازند. مایکروسافت در این نسل حتی نصف الکترونیک آرتز هم استودیو به زیرمجموعه‌هایش اضافه نکرده است. در طرف دیگر افراد خلاق و وزنه‌های سنگینی چون «پیتر مولینیو» از مایکروسافت رخت بر بستند. «رمدی» و «دابل فاین» دیگر استودیوهایی هستند که مایکروسافت می‌توانست به راحتی آن‌ها را خریداری کند و به مجموعه‌ی تحت امرش بیفزاید. حساب کنید چند عنوان ناب به خاطر همین سهل‌انگاری از انحصار مایکروسافت خارج شدند. «مس افکت» و «آلن ویک» از یک طرف،‌ «پروژه‌ی ریسینگ گاتام» و «اژدهای آبی» از طرف دیگر. وقتی فکر می‌کنم که اگر بایوویر زیرمجموعه‌ی مایکروسافت بود، «عصر اژدها ۲» چه از آب در می‌آمد، آه ندامت مایکروسافتی‌ها از سینه‌ام خارج می‌شود! مایکروسافت حتی این اواخر می‌توانست به راحتی «ویجیل گیمز» یا “۴A Games” را خریداری کند. دو استودیوی شاهکار سازی که الان اسمشان حتی در میان استودیوی ۳rd پارتی مایکروسافت هم نیست. این اشتباه وقتی دردناک‌تر می‌شود که به تعدد و تکثر استودیوهای ۱st پارتی و ۳rd پارتی و عناوین متعدد و با کیفیت انحصاری سونی نگاه کنیم. اوضاع مایکروسافت در زمینه‌ی استودیوهای بازی‌سازی خراب‌ است. خراب!

به نظر می‌رسد که مایکروسافت و مایکروسافت دوستان نمی‌خواهند شاهد این اشتباهات در نسل بعد هم باشند و از همین الان قطعا نقشه‌هایی برای جبران دارند. مایکروسافت بی‌شک یکی از شرکت‌های موفق به شمار می‌رود اما هنوز تا رسیدن به قله‌ی افتخارات فاصله دارد. طرفداران هم دیگر کمتر می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند و از همین الان می‌دانم چه اتفاقی قرار است در دیدگاه‌ها بیفتد.

دیدگاه
۱۴۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

149 Replies to “پنج اشتباه مایکروسافت در نسل قبل با Xbox 360”

 1. Nil Dόvses گفت:

  ایکس‌باکس وان به خاطر قابلیت‌های چندرسانه‌ای و آنلاینش زیر انقاد تند منتقدان است.
  خودتو میگی دیگه، نه؟ :D چون اتفاقا این حرکت مایکرو باعث جذب خونواده ها و فروش بیشتر میشه…
  البته مقوله ی هک شدن رو هم نباید نادیده بگیریم که به فروش دستگاها کمک میکنه!

  ۰ ۰
  1. oh yeah
   My bad, sorry
   ;)

   ۰ ۰
  2. Fun. گفت:

   Its all good ;)

   ۰ ۰
  3. Fun. گفت:

   یا جلال خالق من اینارو کی نوشتم ؟ ۸-O 8-O 8-O

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   تا جایی که من یادمه اون کامنت مال یکی از دوستان کامنت سبزبود…تغییر قیافه داده!

   ۱ ۰
 2. soony گفت:

  xbox هرچقدر هم تلاش کنه به ps نمیرسه :mrgreen: :D

  ۰ ۰
  1. چه ربطی داشت؟ ۱۲ ساعت بن …

   ۰ ۰
  2. Ebrahim گفت:

   همینجورى عشقکى بن میکنى برات متاسفم سعید
   مدیر نالایقى هستى

   ۰ ۰
  3. نظر ایشون مصداق کامل آف-تاپیک و آغازگر ترولینگ بود و بی دلیل بن نشد. حالا لایق یا نالایق، یه نفر باید قوانین رو اجرا کنه.

   ۰ ۰
  4. ARAGORN گفت:

   سعید خان کارت درسته..مگر با وجود شما این کامنت های مسخره و جنجال برانگیز یکم کم بشه…اتفاقا مدیریت شما خوبه چون در کمال احترام با کسی شوخی نداری…

   ۰ ۰
 3. Mahdi Lj گفت:

  تحلیل خوبی بود
  خسته نباشید

  ۰ ۰
 4. Leon S.K گفت:

  نخریدن استودیوهای خلاق آزاد ! یعنی به شدت با این حال کردم ! و به قول خودت واقعا با خوندن این آه ندامت از سینه ام خارج شد ! یکی از قانع کننده ترین مقالات دیس مایکروسافت بود که تا حالا خونده بودم، با تشکر از نویسنده ;)

  ۰ ۰
  1. V E R G I L گفت:

   واقعا بزرگترین مشکل من هم با مایکرو همین استودیو های بازی سازی انحصاری و خلاق هستش .

   ۰ ۰
 5. Fun. گفت:

  خوب کامل خوندم ، فقط مایکرو این پروژه ی مایلو رو زودتر یه کاریش بکنه ، این از دست دادن استودیو و کمبودشون رو هم امیدوارم جبران کنه ! به نظر من بزرگ ترین اشتباه مایکرو همین از دست دادن بانجی کبیر بود :-s

  ۰ ۰
 6. sephiroth گفت:

  مرسی آقای زعفرانی من طرفدار سونی ام ولی امیدوارم هم سونی هم مایکروسافت اشتباهاتشون رو برطرف کنن که رقابت بینشون بیشتر بشه…چون اینطوری به نفع ما گیمر ها خواهد بود

  ۰ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   دقیقا ! یادمه قبلا ها شایعه شده بود که بلوری قراره در ایکس باکس بعدی جای بگیره ! دوستداران سونی هم طبق معمول جبهه گرفته بودن و میگفتن نه ! خوب برادران من این بلوری خودش باعث میشه سازندگان فضای بیشتر برای اضافه کردن جزئیات به بازی داشته باشن و گرافیک بازی ها چند برابر بیشتر میشه !

   ۰ ۰
  2. Meraj Fathi گفت:

   “گرافیک بازی ها چند برابر بیشتر میشه” :D :D
   الان تفاوت زیادی بین گرافیک بازی های مولتی پلتفرم بود.

   ۰ ۰
  3. Leon S.K گفت:

   خوب بخاطر اینکه بازی های مولتی پلتفرم روی DVD عرضه میشه برادر من !

   ۰ ۰
 7. kamyar گفت:

  به احتمال زیاد مایلو رو توی one می بینیم :D :D

  ۰ ۰
 8. silver گفت:

  هیچکدوم از این اشتباهات باعث نشد که مایکروسافت طرفدارای خودش رو از دست بده و میبینم که هنوز داره با قدرت میفروشه،دلیلش هم مشخصه؛چون طرفدارای مایکرو همشون اهل آمریکا و بعضا کشورهای اروپایی هستند که کاملا معلومه مایکروسافت فقط و فقط اونها رو در نظر گرفته(و چه بد که این همه طرفدار ایرانی حساب نیستند!)
  چیزی که اونا برای تفریح میخوان نشستن روی کاناپه،چک کردن فیسبوک و توییتر،خوردن چیزبرگر و کوکا و ور رفتن با اینترنت و کلا سخت افزارها و نرم افزارهای چند رسانه ای هست،در این بین از فرصت برای بازی کردن هم نمیگذرند و نکته همینجاست که برای اونا بازی هم موجوده،هیلو و گیرز و فورتزا برای اونا کافیه و همه اینا با ایکس باکس لایو که باب طبعشون هم هست نتیجش میشه ایکس باکس که فروش چند ده میلیونیش نشون دهنده بازار اصلی مورد نظر مایکروسافت هست؛برای اونایی هم که شاید تو معادلات بیلی و رفقا حساب نمیشن بازی هایی که راحت کپی میشن و دسترسی بهشون آسونه،داشبورد با رابط کاربری راحت،آپدیت کردن راحت کنسول و یا حتی همین غربی بودن شرکت مایکروسافت کافیه تا به سمت این کنسول جذب بشن.
  —————————————
  چون زیاد شد نظرم راجع به سونی رو میذارم برای خبر مرتبط…

  ۰ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   درسته ! مایکرو زیادی غرب گرایی داره میکنه ! برای نسل بعد خریدن یک استدیو شرقی خلاق میتونه کلی روی فروش کنسولش در کشور های شرقی اضافه کنه ! البته من به عمو بیلی اعتماد دارم :D الکی ثروتمند تری فرد جهان نشده که ! B-)

   ۰ ۰
  2. silver گفت:

   فکر نکنم مایکروسافت به خریدن یک استودیو شرقی فکر کنه چون از نظر خودش نیازی نداره…

   ۰ ۰
  3. nexusII گفت:

   معلومه که نیازی نداره. ژاپنی ها در همه زمینه ها مردم به شدن ناسیونالیستی هستن و محصولات خودشون رو میپسندن. به علاوه بازار ژاپن به هیچ وجه تعین کننده نیست و بازار اروپا و امریکا خیلی مهمتره. توی اکثر هفته های که فروش ۳۶۰ از ۳ بیشتره نگاه کنید که سونی هم توی ژاپن بالاتره هم توی اروپا اما اختلافشون توی امریکا باعث میشه ۳۶۰ توی جمع فروش دنیا بیاد بالاتر از ۳. پس میبینیم که بازار ژاپن زیاد اهمیت نداره.

   ۰ ۰
  4. Dark hunter گفت:

   nexusII @
   بله من حرف شما رو تصدیق می کنم دوست عزیز !
   آمریکایی ها اصلا به هیچ وجه ناسونالیستی نیستن و X360 فروشش اصلا ربطی به آمریکایی بودن شرکت نداره ولی ژاپنی بودن سونی تاثیر مستقیم و کامل در فروش داره ؟
   با این حال ولی فروش سونی توی اروپا بالاست ! :-?
   عزیز من? What did you take :arrow:

   ۰ ۰
  5. nexusII گفت:

   شما جدول فروش بازی های ژاپن رو ببین کلا بازی های خارجی چندسال ۱بار میان توش بعد میفهمی ناسیونالیست ها کین!! در ضمن باور کن خودتم نفهمیدی چی نوشتی . کلا شما از دسته از یوزرهایی هستی که اگه بخوام رک بگم در حد بحث با من نیستی و ترجیح میدم با فن های درست حسابی تر سونی کل کل کنم . شما میتونی با تازه وارد های انجمن بحث کنی ;)

   ۰ ۰
  6. Fun. گفت:

   عزیزم اختلاف درصد فروش رو توی دو کشور مقایسه کن !!
   این ژاپنی جنس خارجی بخر نیست !!

   ۰ ۰
  7. silver گفت:

   حرف منم همینه!
   بازار اول و آخر مایکروسافت آمریکای شمالی هست!

   ۰ ۰
  8. hessam گفت:

   دقیقا اصلا خاور دور سلیقه هاشون با اروپا و آمریکایی ها خیلی متفاوته

   ۰ ۰
  9. Fun. گفت:

   بیاد فاینال فانتزی رو انحصاری کنه ، یا kingdom hearts :D
   اینا گفتن ژاپن رو هم هدف قرار دادیم ، احتمال اینی که گفتم دور از ذهن نیست ، یهو دیدی MGS5 رو هم انحصاری کردن کوجیما رو هم که تو این اوایل مراسم نشون دادن :D

   ۰ ۰
  10. Leon S.K گفت:

   توی اسپمفا زده بود اویل ۷ شاید توی E3 برای Xbox one رونمایی بشه :-s البته بازی بیشترین فروشش روی PS3 بود این نسل ! ولی خوب همچین حرکتی روی فروش کنسول کلی اضافه میکنه !!

   ۰ ۰
  11. Fun. گفت:

   اصلا یه چیزی فکرمو مشغول کرده ، اسپیلبرگ رو نشون دادن بعدش معلوم شد داره سریال هیلو رو میسازه ، عمو یرلی رو نشون دادن بعد معلوم شد رایز رو دارن انحصاری مایکرو میسازن ، گرین والت رو نشون دادن اول بعد تو مراسم معلوم شد فورزا ۵ رو داررن می سازن ، کلا فک کنم هر کی رو تو اون کلیپ اول نشون دادن داره یه انحصاری واسه مایکرو میسازه ، خدا کوجیما و کلیفی بی رو به خیر بگذرونه :D

   ۰ ۰
  12. silver گفت:

   به نظر من هدف گرفتن بازار ژاپن یعنی منتشر کردن متال گیر یا امثالهم برای ایکس باکس وان،نه اینکه یهو یه استودیو که فاینال فانتزی یا خشم آسورا و یا حتی بازی های مشابه بسازه رو بخره و بگه انحصاری بساز!

   ۰ ۰
  13. Fun. گفت:

   والا پول هر کاری می کنه ، نمونش هم زیاده :D
   عمو بیل کافیه یکم سر کیسه رو شل کنه :D

   ۰ ۰
  14. silver گفت:

   سر کیسه رو طرف غرب بیشتر شل میکنه! :mrgreen:

   ۰ ۰
  15. محمد رضا جان کپ کم هیچ وقت اون بازی که شما فکر می کنی به مایکروسافت نمی ده
   ۱ بخاطر اینکه بقول گفتی شناس نامه این شرکت
   ۲ فروشی که از این فرانچایز می کنه بیشتر از اون حرفی که بشه با خریدن امتیاز جمعش کرد
   ۳ مایکروسافت کلا با شرق گرایی مخالف
   ۴ آرمان های امریکایی (این هزار بار هم تکرار کنم کم نیست )

   ۰ ۰
 9. vampire گفت:

  :)) :)) :)) طرفدارا ریلکس ریلکس ریلکستر.
  من که این نسل xbox 360 داشتم هیچوقتم کنسولم ۳ چراغ نشد.صب تاشبم روشن بود.
  البته من طرفدار هیچ شرکتی نیستم من طرفدار کنسول خوبم و زود هک بشه که مجبور نباشم صد هزارتومن خرج یه بازی کنم :D

  ۰ ۰
 10. Survivor گفت:

  سعید جان تشکر بابت زحمتی که کشیدی….
  ————————
  به نظرم بزرگترین اشتباه‌اش مربوط میشه به همون از دست دادن استودیو‌ها… همین مسئله باعث شد تا زیادی از رقیب اصلی خودش سونی عقب بیافته… اما امیدوارم توی این نسل, این کمبود بازی‌های انحصاری بزرگشو از بین ببره…

  در رابطه با سه چراغ هم که مطمئنا هرکی یه بار کنسولشو به خاطر این مشکل مسخره از دست بده, معلوم می‌شد که می‌تونه آرامششو حفظ کنه یا نه…

  ۰ ۰
  1. Meraj Fathi گفت:

   بابا ۴ تا انحصاری داره دیگه: هیلو گیرز فورزا فیبل
   بسه دیگه مگه میخواستی چقدر داشته باشه.

   ۰ ۰
 11. victor hogo گفت:

  خب مقاله به خوبی به همه ی نکات اشاره کرده بود که جا داره از نویسنده تشکر کنم.
  در کنار اون ایراد سخت افزاری چراغ های مرگ همونطور که اشاره شد این کنسول ایرادات دیگه هم داشته که اگه ایراد هم نگیم بهشون کم کیفیتی رو میشه لقب داد مثل صدای بالای کنسول و…
  در زمینه ی بازی ها هم که همیشه گفتم ۳ تا عنوان انحصاری تاپ داشته که الحق با کیفیت هم بودن یکی چرخ های جنگ یکی فورتزا یکی هم هیلو ولی نکته ی تاسف بار اینکه این بازی ها از همون اول بودن و سابقه ی یکیش هم به بیش از ۱۰ سال هم می رسه و مایکرو هیچ وقت دیگه آی پی جدیدی که به کیفیت این ۳ عنوان برسه نساخت و بیشتر به ساخت دنباله ی این بازی ها دست زد…هر چند که گاهی مثل فیبل ۲ موفق بود ولی تداوم نداشت!!!
  حالا آی پی های جدید شرکت سونی که هر سال اضافه می شند رو در نظر بگیرید!!
  ———
  باز هم امیدوارم این شرکت بازار هاردکور گیمر ها کمرنگ نکنه و ضمنا بازیهای جدید غیر کینکتیش منحصر به شوتر و ریسینگ نباشه و در سبکهای مختلف بازی تاپ ببینیم!

  ۰ ۰
 12. amirsalar گفت:

  از ترس بن میترسم حرف بزنم :D
  من خودم ایکس باکس دارم ولی همه ی اینا رو قبول دارم :D
  میشه یکی اون عکس زیر مورد چهار رو ترجمه کنه واسم بفرسته :D

  ۰ ۰
 13. I AM ALONE گفت:

  بابت مقاله تشکر.انصافا به نکات مهمی اشاره کردین.
  ========================
  بابت آف تاپیک شرمنده ولی تو یکی از سایت های خارجی یه نظر خوندم که خیلی جالب بود

  طرف گفته بود حتما سونی توی مایکروسافت جاسوس داشته وگرنه حتما کنسول سونی از نظر سخت افزاری از کنسول مایکروسافت ضعیف تر میشد!!!! :D
  ببینید بعضی ها چه نظرات فیلسوفانه ای میدن :lol:

  ۰ ۰
  1. I AM ALONE گفت:

   راستی تا اونجایی که من یادمه پروژه مایلو ماله پیتر مولینیو بود.
   با رفتن اون از Lion Head امکان کنسل شدنش بیشتر نشد؟

   ۰ ۰
  2. Fun. گفت:

   :)
   دست کله شیره !
   فک نکنم کنسل بشه ، خدا رو چی دیدی یهو لانچ تایتل بود :X

   ۰ ۰
  3. مایلو یه جورایی ماست مالی شده. الان توی هر منبعی که جستجو کنی همین اطلاعات هست. البته، چند تا مصاحبه هم از افراد لاین‌هد هست که به ورود ویژگی‌های زیادی از مایلو در افسانه: سفر اشاره داشته اما خب متاسفانه نتونست نظر منتقدها رو جلب کنه.

   ۰ ۰
  4. البته این فیبل رو گیم‌اسپات و آی‌جی‌ان خیلی دوست داشتند. به نظر من هم بازی خوبی بود.

   ۰ ۰
  5. Fun. گفت:

   سعید کلا لاین هد خبری ازش نیست و معلوم نیست داره روی چی کار می کنه !! تو خفا کار کردن رو مثل اینکه دوست دارن :| اما ۶۰ درصد احتمال می دم دارن مایلو رو میسازن :idea:
   اما فکر نکنم پروژه ی به این بزرگی رو که می تونه صنعت گیم رو منفجر کنه به این راحتی ها از خیرش بگذرن ! مایکرو هم به این راحتی ها از پول و سودی که ازش به دست میاره نمیگذره !!

   ۰ ۰
  6. Meraj Fathi گفت:

   i love fable

   ۰ ۰
  7. لاین هد قطعا یه چیز خفن برای نسل بعد داره. یکی دو روز -اگه اشتباه نکنم- قبل از مراسم رونمایی از ایکس‌باکس ۱ بود که بعد از ۱ سال تصمیم گرفت پس‌زمینه‌ی سایتش رو عوض کنه :|

   ۰ ۰
  8. V E R G I L گفت:

   کارشون واقعا خوبه . من که عاشق سیاه و سفید شدم . ای کاش شماره سومش بیاد .

   ۰ ۰
 14. BSAA گفت:

  سه چراغه شدن بعد از مدتی تبدیل به کابوس هر شب آدم میشه.

  ۰ ۰
 15. nexusII گفت:

  اول اینکه توی همه ی این سال ها هر استدیو ایی رو زمین بوده که نام بردی بعد گفتی مایکروسافت باید میخریدشون :| برادر نمیشه که هر استدیو ایی به فروش رفت رو جزء اشتباهات ی شرکت بزاریم که! در ضمن سیاست مایکروسافت توی بیشتر مواقع کار کردن با استدوی های third party ئه. شما الان میبینی ی سری از first party های سونی ام آنچنان قوی نیستن و امثال sega و insomniac که استدیو third party هستنم براش بازی انحصاری میسازن.
  _____ ____ ____________________________________________________ ______
  راجع به کینکت ام که با اینکه توانایی بسیار زیادش استفاده نشد اما نسبت به سنسورهای نسل فعلی ۱سر و گردن از لحاظ تکنلوژی بالاتر بود و توی فروش هم که بسیار موفق عمل کرد. ضمن اینکه دلیل اینکه خیلی سازنده ها نمیامدن قابلیت های بازی های هاردکورشون رو با کینکت پیاده کنن ترس از افت فروش بازیشون بود ۷۰میلیون توی دنیا ۳۶۰ دارن اما ۲۰میلیونشون کینکت دارند بنابراین سازنده ها ی بازی های بزرگ از ترس کم شدن دایره مخاطب کمتر سراغ کینکت رفتم مسئله ای که نسل بعد حل میشه و شاهد درخشش بیشترش خواهیم بود
  __________________________________________________________________
  راجع به bungie ام مایکروسافت اومد خالق سری هیلو و افراد کلیدی استدیو رو برداشت با جمعی از بهترین بازی سازهای دنیا ترکیب کرد و ۳۴۳ رو تاسیس کرد که اصلا جای نگرانی نیست. من به یاد ندارم که ۱ شرکت اولین (دقت کنید اولین بازی) ای که میسازه انقدر شاهکار بشه. هیلو ۴ با وجود اینکه اولین تجربه ۳۴۳ بود فوق العاده از آب در اومد پس جدایی بانجی اصلا مهم نیست
  __________________________________________________________________
  در خصوص مشکل سخت افزاری هم که دیدید خیلی زود جمعش کرد مایکروسافت و دیگرانم yellow light of death داشتن
  وضع مایکروسافت هرچقدرم تلاش کنی خراب نیست آقا نیست نیست نیست.
  کافیه ۱نگاه به فروش این نسلش و انحصاری هایی که تاکنون واسه نسل بعدش معرفی کرده کنی میبینی اگر از سونی جلو نباشه عقبتر نیست قطعااااا.

  ۰ ۰
  1. Nil Dόvses گفت:

   سعید خسته نباشی :D
   اشتباه هایی که گفتی درست بودن. به نظر منم بزرگترین اشتباه مایکرو توی این نسل نخریدن استدیو ها و کم داشتن استدیو ی first party بود. اما همونجور که nexusII گفت، نمیشه هر خرید و فروشی که شد رو برای مایکروسافت شکست دونست. سیاست های اونا الان داره کم کم خودشو نشون میده. یعنی مایکرو تقریبا میشه گفت دنبال یه انقلابه. در حالی که سونی داره به روش سنتی روی گیمیگ و گیمر های میدکور و هاردکور تمرکز میکنه، مایک(مایکروسافت… پسرخالمه :D )داره یه روش جدید رو پیش میگره و روی خونواده زوم کرده! به نظرت اگه پدر یا مادر یه خونواده بخواد به خاطر کینکت یه ایکس باکس بخره، کسی میتونه جلوشونو بگیره؟ یا بخواد سریال ببینه یا سایت بگرده یا هر کار دیگه… در کنار این بازی هم میتونه انجام بده. این دستگاه جوریه که کم سن و سال ها و بزرگتر ها رو ۱۰۰% راضی میکنه و گیمر ها رو هم نصفه نیمه دنبال خودش میکشه! مایک فکر کنم سیاست هاشو برای کنسول آینده عوض کرده و سرگرمی رو هدف قرار داده، نه بازی. به نظر من با توجه به رقیب نداشتن موفقیت هم پیدا میکنه. این وسط یه سری چیزا مثل خرید شرکت یا بعضی استدیو هاشو قربانی کرده… که به مضاق من و تو و خیلی های دیگه خوش نیومده. دنیا هم همیشه قرار نیست باب میل ما باشه!

   ۰ ۰
  2. حالا مایکرو یه چیز و مایک دیگه کلا اصالت ایرانی نشون می ده . احتمالا بیگیتز یه نظریه ای داره که از افراد تنبل برای کار های سخت استفاده می کنه بخاطر اینکه به راحترین راه ممکن رو پیش روی برای انجام اون کار سخت در نظر می گیرن . احتمالا این مایک هم یکی از همون راه ها هست

   ۰ ۰
  3. علیرضا گفت:

   ما بازی می خوایم نه سریال.سریال رو می شه از اینترنت و تلویزون دید.اگر قراره این سیاست ماکروسافت باشه مارا بااو کاری نیست.(گیمر ها رو هم نصفه نیمه دنبال خودش میکشه)این جمله درمورد یک کنسول بازی چه معنایی می تونه داشته باشه؟!!! اون انقلابی هم که ازش حرف می زننین ۵۰سال پیش با pc اومدن اینترنت انجام شده ودرواقع ماکرسافت هیچ کار جدیدی انجام نداده چه برسه به انقلاب .

   ۰ ۰
  4. فقط در مورد قسمت بانجی بگم که این که متای بازی برای اولین بار بیاد زیر ۹۰ اصلا مهم نیست!
   بقیه قسمت ها هم که توضیح جالبی دادید، ممنون از وقتی که برای خوندن مقاله گذاشتید.

   ۰ ۰
  5. xneon 360 گفت:

   متا به زیر ۵۰ هم که بیاد مهم نیست،چون هیلو و دیگر هیچ ! :X
   :D :D

   ۰ ۰
  6. Meraj Fathi گفت:

   هیلو مشخصه بازیه خوبیه ولی نمیدونم چرا اصن احساس خوبی نسبت به این بازی ندارم. وقتی بازیش میکنم نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم تازه با اینکه fps بازم مثلا کال اف خیلی بازی میکنم. حتی بچه های ایرانی با اینکه ایکس باکس دوستن ولی وقتی میخوان شوتر بازی کنن معمولا سراغ کال اف میرن. اصطلاحا میگن hater زیاد داره.

   ۰ ۰
  7. nexusII گفت:

   به دلیل اینکه ایرانیا کلا توی ذهنشون فضای sci-fi نمیگنجه و هرچیزی که واقع گرایانه باشه رو دوس دارن. این در خصوص همه سبک ها و بازی های دیگه ام کاملا صدق میکنه.

   ۰ ۰
  8. MAD CATz گفت:

   نکسوس جان در مورد کیلزون این حرفا نیستا…تو کلوب همه تعریفش میکنن(میکردن)

   ۰ ۰
  9. علیرضا گفت:

   چه طولانیییییییییییییییییییییییییییییی

   ۰ ۰
 16. saeed mirabi گفت:

  تصور اینکه بایووار انحصاری ساز میشد ! مس افکت را نمی توانستم تجربه کنم
  بسیار مرگبار هستش ! جدا میگم
  در این یک مورد خیلی هم خوب شد که این استدیو را نخرید .
  ———————————————————————————–
  نمی دونم مایکروسافتی ها چه تصوری دارند ! ولی واقعا حداقل تجربه یک استودیو
  براشون مهم نیست .
  جدایی استودیوی که با تجربه شده و زمانی که به پختگی کامل میرسند به راحتی
  رهایشان میکند .
  سایر نکات هم جالب بود برای من که آشنای با کنسول جعبه مجهول نداشتم .
  با تشکر

  ۰ ۰
 17. nexusII گفت:

  راستی توی این سایت هرکی ۱گوشه کار ترول کنسول های مایکروسافت رو گرفته دیگه دیروز برای one امروز ۳۶۰ . ی یا علی ام بگید xbox ام ترول کنید دیگه کلکسیون ترول های مایکروسافت توی دی بازی تکمیل بشه.

  ۰ ۰
 18. ای از عالم جدا تو همان خاکی که حال کوه شده ای
  چه شده که فکر کردی بالا دستی نوح شده ای
  اما در جواب این مقاله که فقط از دلخوری ها صحبت شده جالب اینجاست که توی این دو روز فقط به نقاط ضعف کنسول های این شرکت صحبت شد خب نباید از شبکه اجتماعی و امکانات xbox live صحبت کنیم و اینکه این شرکت بهترین طراحی دسته رو داره و یا بازی ها شوتر قابل احترامی داره یا مثلا تمرکز خوبی روی بازی های خانوادگی برای این کنسول شده یا ساخت اوتار خصوصی یا مثلا سرینگ مثل فورزا یا مثلا کیفت خوب رزلوشن یا مثلا انتشار زودتر dlc های بازی های معروف.
  البته نویسنده احتمالا نمی دونه که شرکت بازی سازی خرید فقط پول دادن نیست و مشکلات خاص خودش رو داره و حق امتیاز خرید یه بازی متعلق به ناشر نه شرکت بازی سازه و این که وای چی می شد عصر اژدها ۲ یه انحصاری برای ایکس باکس بود این جا این سوال پیش می امد که با کدوم موتور بازی سازی ! و نمی شه یهویی رمدی خرید و یا منحلش کرد بنا بر ایده بی پروا بودن این شرکت و ایده های سینما محورش و صحبتی شده در مورد شرکت ۴a games این شرکت اصلا از پیوستنش به دپ سیلور نا راضی هست و این کاملا مشخص چون این شرکت هم دوست داره عنوان هایی برای شرکت های مختلف بسازه .

  ۰ ۰
 19. FERIDEVIL گفت:

  حلقه‌ی قرمز مرگ برای من که ترسناک ترین موردش بود.
  اولین کنسولی که خریدم به این روز افتاد.
  ولی مدل اسلیم که تهیه کردم دیگه به این روز نیوفتاد.

  ۰ ۰
 20. The End Of Ps گفت:

  ممنون مقاله ی کاملی بود . شماره های ۱ و ۳ و ۴ از بدترین مشکلاتش در این نسل بود که درنسل باید روش کار بشه یعنی کیفیت کنسولی بهتر (۳ چراغ و خراب شدن و صداهای گوش خراش و …) , کلا کینکت و بازی هاش , استدیوهای first party از نوع در حد و همچنین بازی هاش .

  ۰ ۰
 21. Pishro گفت:

  هیچوقت اون شب تلخ رو که اون چراغ های قرمز رو دستگاه دیدم رو یادم نمیره…..ولی با این حال مایکروسافت رو دوست دارم :X

  ۰ ۰
 22. Meraj Fathi گفت:

  البته سعید به نظرم اینایی که گفتی ۷۰ درصد نظرات شخصیه خودت بود.

  ۰ ۰
  1. ۱۰۰ درصدش نظر شخصی بود. کلا مگه تحلیل چیزی غیر از نظر شخصی با تکیه بر اطلاعات میشه؟

   ۰ ۰
  2. علیرضا گفت:

   کارت درسته .ممنون از مقاله با منطق و بی طرفانه ات.

   ۰ ۰
 23. Very Big Daddy گفت:

  ممنون از سعید زعفرانی عزیز!مقاله ی کاربردی و زیبایی بود و کاملا منطقی،غیر مغرضانه و بدور از تعصب.

  ۰ ۰
 24. Christian Bale گفت:

  من موندم کجای این مقاله قصد کوبوندن کنسول مایکروسافت رو داره که دوستان اعتراض میکنن :| ….$خوب ۵اشتباه رو گفته که باید تو نسل بعد رفعش کنه این چه ربطی به کوبوندن داره :) ….سونی هم ممکنه ۱۰ها اشتباه داشته باشه و باید رفعش کنه…
  مرسی.مقاله ی بسیار مفیدی بود و تا تهش خوندم ;) ….$فقط یه چیزی پلی استیشن ۲ الان ۴۳۰هزار تومن هست :D

  ۰ ۰
 25. BEST GAME گفت:

  سه چراغ شدن کنسول رو ندیدم چون قبلا اسلیم داشتم و الانم یه ELITE که JASPER هستش پس نمیتونم نظر بدم
  در مورد از دست دادن استدیوها و نگرفتن بیشتر استدیو برای ساخت بازی موافقم که با شنیدن ۱۵ بازی انحصاری اول کار بنظرم داره حل میشه :X
  ____________________________________________________________
  One For All-All For One
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت $$$

  ۰ ۰
 26. general amin گفت:

  تشکر بابت این مطلب کامل
  شماره ۴ که واقعا جزو بدترین موارد این کنسول بود ! یادمه خیلی سعی کردم یکی از دوستان قدیم را از خرید جعبه مجهول منصرف کنم . اصلا گوشش به هیچ حرفی بدهکار نبود . حدود ۱ سال بعد از خرید بود که بنده خدا سه چراغی شد ! بدجوری افسرده و عصبی شده بود . تا این که آن ده برتر معروف دیبازی را نشانش دادم . تصمیمش را گرفت و کنسول را به یک گلدان زیبا تبدیل کرد . الان نمیدانم چی توش کاشته است …
  مایلو هم که دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد …
  در مورد خرید استدیو هم بعضی جاها واقعا کم کاری کرد . دو سه موقعیت اوکازیون بدست آورد ولی نمیدانم به چه علتی نشد !
  باید دید در این نسل چه سرنوشتی پیدا می کند
  —————————
  امروز vgchartz را برای میزان فروش بازی MGR میگشتم که چشمم به فروش کل کنسول ها در جهان افتاد . با احتساب این هفته ps3 که البته هنوز جدولش رو آپدیت نکردن در آمار فروش از جعبه ی مجهول جلوزده است . حتی با این که یک سال هم دیرتر عرضه شد اما در آخر پیشی گرفت . فروش جز را که نگاه می کردم واقعا جعبه مجهول در آمریکا عالی فروخته اما ps3 تقریبا در تمامی قسمت های دیگر دنیا فروش بیشتری داشت …
  ————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. البته ژنرال جان بهتره زیاد روی آمار وی‌جی‌چارتز حساب نکنید.

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   نه سعید زعفرانی عزیز حساب خاصی نکرده ام ! این که چقدر معتبر است را اطلاع زیادی ندارم . همان به صورت حدودی و تقریبی هم آمار فروش بازی های خاص و کنسول ها را بدانم برایم کافیست …

   ۰ ۰
  3. The End Of Ps گفت:

   سعید راست میگه ژنرال چون اگه آمار رسمی بدن فکر کنم یکی دو میلیونی ps3 جلو زده باشه چون اوایل امسال اعلام شد ۱ میلیون بیشتر شیپ شده (۷۷ به ۷۶) . به هر غیر امار رسمی که دیر به دیر میدن و هماهنگی زمانی هم ندارند رو vg میشه حساب کرد چون امار فروش بازی هم میزنه خوبه

   ۰ ۰
 27. xneon 360 گفت:

  من نکات رو با دقت خوندم و چندجایی اشتباهاتی در متن بود که بهش اشاره میکنم،سه چراغه شدن مربوط به کیفیت ساخت چیپ شت ها نبود،چون هر کسی که با معماری ریزپردازنده ها آشنا باشه میدونه که اگر در دیتا شیت و اورال مدل یک ریزپردازنده ذکر بشه که پتنت ساخت این هست و این هم متریال چیپ،دیگه ۱۰۰۰ تا شرکت سازنده هم عوض بشه چیپ ست با همون معمار یوبا همان مواد ساخته میشه،مشکل سه چراغه شدن بر میگرده به جنس و نوع عملیات لحیم کاری و آلیاژ فلز لحیم کاری که قبل تر مفصل توضیحش دادم ولی خب این ایراد بلاخره وجود داشت و نمیشه ازش گذشت کما اینکه اون چراغ زرد رنگ معروف هم در کنسول های سونی بعضا دیده میشه که مربوط به اور هیت دستگاه است و کلا سخت افزارهای کمی تو دنیا وجود دارند که با اور هیت شدن بیگانه باشند
  _____________________________________
  در مورد کینکت این بر میگرده به سازنده ها که چطور ازش استفاده کنند و این اشتباه خالق نیست،خالق ،مخلوقی رو میسازه و تحویل استفاده کنندگان میده،اونا هستن که باید در راستای مناسب ازش استفاده کنند و به جرات میتونم بگم به تعداد انگشتان دست هم نیستند استدیوهایی که برای کینکت یا موو وقت گذاشته باشند ،حالا موو چون مانیزمش همانند وی ریموت هاست باز یه پیش زمینه ایازش دارند ولی کیکنکت رو جز بر و بچ های رباتیک دیگه کسی ازش درست و خیلی با دقت استفاده نکرد وامسال خوشحال شدم که دیدم تفکیک پذیریش افزایش یافت
  ____________________________________
  در زمینه خرید استدیوی فرست پارتی به نظرم خرید بیش از حد باعث هزینه تراشی و همچنین پرداخت هزینه های بیشتر میشه و میشه بصورت بازه ای بازی های انحصاری بوسیله ترد پارتی ها تولید کرد ولی خب بطبع مایکروسافت فرست پارتی های خوبی رو در نظر داره برایاین شروع نسل هشت
  __________________________________
  خریدن استدیوی خلاق آزاد یک ریسک محسوب میشود،زیراکه بازی های این جور استدیوها ممکنه آنچنان بزرگ نباشن در مقیاس هزینه تولیدشون ولی خب بازم مقداری “حدود ۷۰% ” با نویسنده موافقم ولی خب باید همه جوانب رو در نظر گرفت
  _________________________________
  در آخر هم از همه دوستان میخواهم که اگه وسیله ای با سلایقشون جور نیست،سعی کنم از جایگزین هاش در بازار استفاده کنند ولی از قدیم گفتند هر گلی یه بویی داره !! و اینکه همیشه کل ل یوان خالی نیست شاید در همان لیوان جرعه ای آب یافت بشه که نوشیدنش گوارا باشد !

  ۰ ۰
  1. Meraj Fathi گفت:

   روزبه چیزی که گفتی نقطه ی مقابل سعید بود.

   ۰ ۰
  2. در مورد نکته‌ی اول:
   اولا که مایکروسافت هرگز رسما اعلام نکرده چرا این اتفاقها رخ می‌داد. همه‌چیز بر می‌گرده به گمانه زنی‌های این و آن که معتبرترینشون نظرش در مورد این مشکل این هست:
   Electronics industry newspaper EE Times reported that the problems may have started in the graphics chip. Microsoft designed the chip in-house to cut out the traditional ASIC vendor with the goal of saving money in ASIC design costs. After multiple product failures, Microsoft went back to an ASIC vendor and had the chip redesigned so it would dissipate less heat.
   که در متن اشاره کردم.

   ۰ ۰
  3. xneon 360 گفت:

   عزیزم معلومه که مایکروسافت هرگز صحبتی راجب علت این قضیه نکرد ولی شما به من بگو آیا فرقی بین آلیاز لحیم کاری اون مدلی که تو معرفی دستگاه نشون دادن با اونی مدلی که در بازار عرضه شد بود یا نه ،
   در مورد خش انداختن روی دیسک هم بر میگرده به کسانی که دستگاه را در وضعیت ها نا مناسب یا حرکات ناگهانی قرار میدادند ،و این ایراد دستگاه نبوده!! کما اینکه من از سال ۲۰۰۶ اکس باکس دارم و هیچ موردی ندیدم ولی برای برخی دوستانم دستگاهشون همون ارور ۷۴ و ارور کابل تغذیه و ویدئو رو داده بود ،عزیزم من که گفتم ایراد قبوله ولی خدایی دیگه تو یکی میدونی من وقتی راجب این قضایا خیلی سفت و محکم نظرم رو میدم مطئن باش ،از گفته ام مطئن هستم،منابع هم نوسندگانیمثل شما یا من هستند،باید بببینی سخن تعمیرکارن یا تعمیرکاران ارشد خود کمپانی چی بوده،منبعش را دارم،یکسری فیلم از خط تولید و همزمان نشون دادن تعمیرگاهای دستگاه وسخنان یکی از مسئولین مایکروسافته،با عادل و خودت که رفتیم بیرون برات میارمش :D

   ۰ ۰
 28. Dark hunter گفت:

  ۵ – در مورد این یکی نظری ندارم چون ندیدمش
  ۴ – چراغ مرگ رو فقط یه بار توی Xbox دومیم مواجه شدم که به خاطر کابل آدابتور ایجاد شده بود . زیاد باهاش بازی نمی کردم که بخواد سه چراغ بشه ! ولی دستگاه که روشن میشد صدای فن هواپیما می داد و زمانی بدتر میشد که دیسک توی دستگاه می ذاشتی دستگاه بدتری می داد !
  ( هواپیما از زمین بلند میشد ) خود دستگاه هم انگار پیچ و مهره ها رو درست سفت نکرده بودن انقدر صدا می داد !
  من X360 فت داشتم فقط در نتیجه در مورد اسلیم نمی تونم نظری بدم ! ولی مثل اینکه وضعش بهتر بوده :arrow:
  ۳ – دروغ بزرگ ماکروسافت همین مایلو بود که خیلی ها از جمله خود من رو مجذوب خودش کرد فقط مشکل این بود ماکروسافت پیش تر از قدرتش صحبت کرده بود !
  ۲ – بانجی جدیدا رفیق جون جونی سونی شده طوری که سونی دسته Dual shock 4 رو برای بانجی فرستاده و اون ها گفتند از سونی می خوان که یه دسته مناسب برای FPS بیرون بده!
  فقط مونده یه انحصاری هم منتشر کنن تا همکاری ها کامل بشه !
  ۱ – این نسل من حتی اسم ۱ دونه از استدیو های ماکروسافتم بلد نیستم به جز BungiE که اونم فکر ۱st party نبوده !
  با اولین X360 که خریدم Halo 3 و Brothers in Arms رو خریدم که دومی تجربه لذت بخشی داشت برام و هیچ وقت لذتش یادم نمی ره !
  با دومین X360 هم دو بازی Gears of war و Alan wake رو خریدم که هر دو فوق العاده بودن!
  مخصوصا Gears of war 2 که ۲ بار تمومش کردم پشت سر هم . AW هم داستان + گرافیک غوغا می کرد !
  ———————————————–
  WWE TAG TEAM CHAMPIONS

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   البته الان نمیخوام یوقت حس کنی میخوام اذیت کنم یا اینا ولی دوست گلم اکس باکس کلا بنا به قوانینی درونش از پیچ و مهره استفاده نمیشه و از بست های خاصی استفاده میشه که تو ایارن به “خاری معروف هستن” تنها برای اتصال مادربرد و استصال سینی سینک خنک کننده از پیچ و مهره استفاده شده،برای بستن بدنه درایو نوی هم همینطور از پیچ استفاده شده ولی قسسمت هایی که خود کاور کنسول را تشکیل میدند پیچ و مهره ندارند
   حالا شاید هم منظورت چیزی دیگه ای بوده که من خبر ندارم و شاید من اشتباه متوجه منظورت شدم :wink:

   ۰ ۰
  2. Nil Dόvses گفت:

   =))) جنبه ی طنز کامنتش بود :))

   ۰ ۰
  3. Dark hunter گفت:

   “اینکه پیچ و مهره هاش سفت بسته نشدن یه اصطلاحه که دستگاه چقدر صدا میده ” !
   بعد از بیرون دستگاه که صدا نمیاد از داخلشه همونجایی که میگی پیچ داره ! :-?
   شما ان شالله انقدر که به کامنت های بقیه دقت داری حواست به کامنت دوستانت که هنوز نمی دونن سانتا مونیکا + ناتی داگ هم ۱fs party هستند که هست به امید خدا ! :wink:

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   صدای دستگاه مروبط به فن خنک کننده و درایو نور یدستگاه بود که صدا میداد نه پیچ !! پیچ اگه شل باشه صدای لرزش میاد نه صدای تیک اف هواپیما !!
   در مورد دوستانم هم دوستان شما هستند بررسی میکنند :wink:

   ۰ ۰
  5. Dark hunter گفت:

   عزیز من هم فن ها صدا می دادن ( قضیه فن هواپیما ) وقتی هم دیسک می ذاشتی صدا بیشتر میشد و کل دستگاه شروع به تلق تلق درایو میومد می کرد !
   حالا هر چقدر عشقت می کشه انکار کن بگو خار داره لحیم داره پیچ داره !
   خدا رو شکر X360 داشتم که این موضوع ها رو بدونم ! نه مثل بعضی ها کارتون و پوستر کنسول رو هم با خود کنسول برابر بدونم !
   خواهشا شما هم که راضی نمیشی و می خوای بحث رو کش بدی حرف خودتو بزنی کاری با کامنت من نداشته باش ترجیح می دم بحث نکنم ! :wink:
   ——————————————
   The Voices they talk to ME

   ۰ ۰
  6. xneon 360 گفت:

   پسر خوب من هر دو کنسول را دارم نه عکسشون رو ،صدای تلق پلوق کردن در دی وی دی رام های پی سی هم هست ،ولی خب من که انکارشون نکردم،پی اس ۳ در این زمینه کم صدا و خوب بود و بلوری هم به عات فشردگی بیش از حدش نیاز به سرعت چرخش زیادی نداره چون عملیان اندگینگ خیلی جز به جز جلو میره و دیسک نیاز نیست خیلی بچرخه بر عکس DVD ،

   ۰ ۰
 29. Meraj Fathi گفت:

  نکته ی مهم:
  اقای زعفرانی شما که مایکروسافت رو نشونه رفتی و میگی اشتباهاتی ازش سر زده به این مسعله توجه کردی که همین شرکت نسبت به فروش کنسول قبلیش چه پیشرفت چشم گیری داشته. فروش کنسول های دو نسل اخیر رو نگاه کن:
  xbox: 25m
  ps2: 155m!!
  xbox 360: 80m
  ps3: 80m
  بعد میای میگی فروششون نزدیک به همه و اصلا اشاره نمیکنی که مایکروسافت این همه پیشرفت داشته و سونی این همه افت داشته.
  و افت سونی هم تقصیر خودش بود که پلی ۳ رو با قیمت اولیه ۶۰۰ دلار در مقابل ایکس باکس ۴۰۰ دلار میده بیرون.

  ۰ ۰
  1. با وجود موفقیت‌های تحسبن برانگیز و دست‌آوردهای فراوان، اشتباهاتی هم از مایکروسافت سر زده است
   ok?

   ۰ ۰
  2. Meraj Fathi گفت:

   of course but both sony and microsoft not only micro

   ۰ ۰
  3. Nil Dόvses گفت:

   سعید میبینی بدآموزی داری…؟ :D

   ۰ ۰
 30. ****Ice Boy**** گفت:

  همون بهتر که نتونست استودیو ای رو بگیره وگرنه بازی هایی انحصاری میشد که واقعا بدجوری میسوختیم :mrgreen:

  ۰ ۰
 31. Play گفت:

  به خیلی از نکته ها دوستان مایکروسافتی اشاره کردن…
  تنها چیزی که من به ذهنم میرسه بگم ، سیاست های مایکروسافته که مثل اینکه اخیرا به مذاق بعضی ها خوش نیومده! و اونها رو “اشتباه” میدونند! اینو میشه از مقاله های “زد مایکروسافتی” بعضی از سایت ها فهمید!
  غیر از مورد ۴(٣چراغه شدن) بقیه موارد رو من به شخصه نمیتونم بگم که “اشتباه” بوده! بیشتر به خاطر “سیاست “هایی این اتفاق رخ داده که مایکروسافت اتخاذ کرده. سیاستی که ثمره اش xbox one هست. چون اگه واقعا اشتباه بوده باشه مطمئنا مایکروسافت تحلیل گرانی داره که به این اشتباه هایی که نویسنده به تنهایی(!) پی به انها برده ، ببرند!( حتی ممکنه قبل از اینکه اشتباهی انجام بگیره!). راستش چیزی که من الان میبینم (هنوز E3 مونده) مایکروسافت زیاد به اشتباهی که نویسنده نام برده عکس عمل خاصی نشون نداده که این نشون میده بیشتر این کارها به خاطر سیاست های شرکت بوده نه صرفا اشتباهات ندانسته(!) ، سیاستی که انجام ندادن بعضی کارها(اشتباهات!) دلیل وجود اتفاقاتی مثل امکانات خارق العاده ای که الان xbox one و بعضا ۳۶۰ ارائه داده و نمیدونم چرا هیچ کس از این همه امکانات و نواوری ها حرفی به میان نمیاره ، و فقط به بعضی اتفاقات عکس العمل نشون میدن!!
  هرچند که حتی باتوجه به اشتباهات (!) که انجام داده و به قول بعضی ها از سونی عقب افتاده ، میبینیم که این طور نیست و حتی در بعضی موارد هم از رقیب جلو زده! پس نمیشه این ها رو فقط اشتباه تلقی کرد.

  ۰ ۰
 32. sina گفت:

  من موندم شما ایرانیهای دانشمند سخت افزار و نرمافزار و بازاریابی چرا یه بیل نمیتونید تولید کنید؟ بعد نشستید از شرکتهای بزرگ و بینظیری مثل مایکروسافت و سونی خرده میگیرید؟ سونی بهتر یا مایکروسافت قویتر چیش به من و شمای ایرانی میرسه تو معادلات و تفکرات این شرکتها بنده و جناب عالی وجود خارجی نداریم. روزی ما باید فن بازی در بیاریم که حداقل تو معادلات این شرکتها ادم حساب بشیم. حالا روزی که عرضه تولید کنسول داشته باشیم ما ایرانیها حدودان ۴ میلیارد سال دیگست پس ۴ میلیارد سال دیگه فن بازی سر کنسول ملی در بیارید

  ۰ ۰
  1. Play گفت:

   :-|

   ۰ ۰
  2. avion گفت:

   با این منطق شما,نباید در مورد هیچ بازی و فیلمی هم انتقاد داشته باشیم چون هیچکدوم از ما نه فیلمی ساخته نه بازی.ولی در مورد اینکه ما تو معادلات اونها وجود خارجی نداریم کاملا باهات موافقم.

   ۰ ۰
  3. LOSTTRAIN گفت:

   اگر از جوونامون به درستی حمایت بشه و مافیا بازی در نیارند . صد در صد ماهم میتونستیم توو خیلی از زمینه ها همگام دنیا باشیم
   در هرکجای دنیا اگه حمایتی نباشه پیشرفتیم نیست
   _____________
   Sony make.believe
   Don’t confuse
   Baby you’re gonna lose
   Your own game

   ۰ ۰
 33. avion گفت:

  یه چیزی رو اشاره نکردی اون هم از بین بردن استدیو ی خلاق Rare بود.Rare یه وقتی واسه نینتندو Donkey Kong و متروید میساخت ولی تو این نسل غیر بانجو و یه بازی کینکت که هر دو تا معمولی بودن چیزی نساخته.کلا مایکرو استعداد خاصی در Spoil کردن استدیوهای بازیسازی داره.با مواردی که اشاره کردی هم کاملا موافقم,مخصوصا دروغی مثل مایلو.

  ۰ ۰
  1. هی به خودم میگفتم یه چیز دیگه هم باید باشه … ! مایکروسافت تمرکزش روی بازیسازی خیلی کمه. در حالی که داره سومین نسل از گیمینگ کنسولش رو شروع می‌کنه. و این برای من خیلی ناجوره. آقا Rare رو هم حساب کنیم!

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   گیمینگ فقط ساخت بازی انحصاری نیست !!! بازی ها رو شرکت های بازیسازی میسازن و برای کنسول ها عرضه میکنند!! مگه یه کنسول اصلا چندتا انحصاری داره؟ مایکروسافت بازیسازی رو به بازی سازها تحویل میده و خودش بر روی ابداعات این صنعت تمرکز میکنه،کما اینکه انحصاری های خوب یهم داره و من هرگز موافق نیستم بگم انحصاری های برند اکس باس بد هستند،از نظر من هر شرکت تعدادی انحصاری خوب داره و تعدادی هم متوسط و مقداری هم ضعیف،همه شرکت ها همینجور هستند!

   ۰ ۰
  3. LOSTTRAIN گفت:

   بنظر من شما به عنوان ی طرفدار مایکروسافت بیشتر از بقیه باید به مشکلاتش توجه کنید و بهش گوشزد کنید..چون بعدش که درست شد اون موارد خود شما بیشتر کیف میکنید
   در مورد سونی هم همینطوره
   در هر صورت در زمانه ای که بیشتر امکاناتی که در one گذاشتن توو خیلی از تبلت ها وجود داره باید علاوه بر تفریحات دیگه بر روی بازی هم خیلی بیشتر تمرکز کنه
   ممکنه سونی هم خیلی مشکلات داشته باشه که بعده معرفی کنسولش مطرح بشه

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   گلم این امکانات در هیچ تبلتی با چنین سرعت و سعتی قابل دسترسینیستند،میدونی چرا؟ چون تبلت ها با این سرعت نمیتنند مالتی تسکینگ رو ساپورت کنند،تبلت ها هرگز قابلیت DVR داخلی یا قابلیت های پردازشی این چنین ندارند،خارج از مبحث این قابلیت ها فکر نمیکنم مایکروسافت دست سازنده هارو با سخت افزارش بسته باشه،همه راحت هستند که هر چیزی که میخوان بسازند،محدودیتی ایجاد نکرده براشون

   ۰ ۰
  5. LOSTTRAIN گفت:

   اون که صد در صد باید وسعت کارش بالاتر از بقیه وسایل باشه
   البته با سرعتی که در ساخت تبلت ها وجود داره ممکنه تا ۴ سال اینده کنسول هارو از لحاظ پردازشی بزنن کنار
   البته هر چقدر سونی و مایکرو به فکره رقابت باشند به نفع من و شماست..چون لذت بیشتری میبریم
   اما در کل تا زمان E3 باید صبر کرد

   ۰ ۰
  6. من به شخصه وقتی یه کنسول قراره بخرم چیزی بیشتر از ۴ تا ریسینگ از یه برند توی یه نسل میخوام.
   البته من به خرید کنسول فکر نمی‌کنم و هنوز نیاز مهمی نبوده برام.

   ۰ ۰
  7. xneon 360 گفت:

   من هم ۴ تا ریسینگ نمیخوام،این بی انصافی است که بگویم مایکروسافت فقط ۴ تا ریسینگ داشت در حالیکه روی ۳۶۰ چندین هیلو،چندین گیرز و چندین فیبل داشت،همنیطور بازی های ارکید هم داشت ولی خب من مطئنم وان انحصاری بیشتری نسبت به ۳۶۰ خواهد داشت

   ۰ ۰
  8. هر ماه یه دونه انحصاری برای ۳DS میاد!

   ۰ ۰
  9. xneon 360 گفت:

   بازی ساختن با اون کیفیت برای ۳DS به مراتب هزینه ای کمتری داره تا بازی سختن برای یک کنسول خانگی !!

   ۰ ۰
 34. LOSTTRAIN گفت:

  به امید اینکه در نسل بعد هر دو شرکت بتونن اشتباهاتشونو برطرف کنن و هر کسی طبق سلیقه خودش از خریدش لذت ببره..البته توو اینجا بخاطر برخی از مسایل مث همیشه از بیشتر امکاناتشون بی بهره میمونیم :sad:
  ______________
  Sony make.believe
  Don’t confuse
  Baby you’re gonna lose
  Your own game

  ۰ ۰
 35. navid گفت:

  مقاله ی خوبی بود
  پروژه‌ی کینکت را موافقم =D

  ۰ ۰
 36. Black Artemis گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود مخصوصا با اون قسمت ۳چراغه شدنش حال کردم اون استدیوهایی هم که گفتی همون بهتر که نخرید اینطوری سر خیلیا بی کلاه میموند

  ۰ ۰
 37. mani گفت:

  عزیزان این بحث ها گذشته به آینده روشن با xbox one فکر کنید :wink:

  ۰ ۰
 38. rezulex گفت:

  شما تکنولوژی که درایوهای بلوری داره و هنوز نتونستند فرمویر بلوری پلیر سونی رو بخونند و همچنین خش نیفتادن خود بلوری که ۱ دیسک واسه ۱ عمر بهت میده تا دی وی دی که چپ نگاش کنی هزار تا خش میوفته رو ول کردی چسبیدی به لحیم کاری؟؟؟
  لحیم کاری چیه؟؟ مگه در پیت خیارشوره که لحیم کاریش کرد!!! :twisted:
  مشگل دقیقا همونی است که نویسنده مطلب به درستی ان را بیان کرده. O:-) O:-) O:-)

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   باز تو از خودت فکت صادر کردی؟ چیپ ست ها رو با تف رو مادربرد میچسبونند ؟ دی الکتریک ها رو با شیره درخت سکویا به روی مادربرد میچسبونند ؟ جمپر ها رو با زولبیا بامیه به مادر برد متصل میکنند؟ کلا فکت زیاد صادر میکنی،اون روز با رضا بهت گفتیم ولی خب دندت هم پهنه

   ۰ ۰
  2. Fun. گفت:

   :mrgreen:
   بسی از این کامنت لذت بردم =))
   ______
   کلا بعضی از دوستان ید طولایی در فکت صادر کردن و ترول ورزیدن دارن :roll:

   ۰ ۰
  3. خوب شد ما یه فکت صادر کردن یاد شما دادیم … بهع

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   آدم باید چیز خوب رو یاد بگیره دیگه، نه ؟ :wink:

   ۰ ۰
  5. Leon S.K گفت:

   فکت رو اول آبتین گفت ! تو بحث مکس پین ۳ هم بود فکر کنم ! :mrgreen:

   ۰ ۰
  6. اونم از من شنیده بود.

   ۰ ۰
  7. Fun. گفت:

   خودم بلد بودم به خدا :sad:
   از رو دست کسی ننوشتم ;;)
   :mrgreen:

   ۰ ۰
  8. NSR گفت:

   سعید از فردا منتظر این باش که نصف کامنتا بشه انگلیسی :| :lol:

   ۰ ۰
  9. HTD_no1 گفت:

   پروردگار کاربرهای مغفور بازی دات مرحوم رو مورد رحمت قرار بده به خاطر خلق دیکشنری اسلنگ فارسی-گیم که الان از همونا داره استفاده میشه.
   سعید زعفرانی
   مگه اینکه عضو بازی دات بوده باشی‌ که اولین بار از خودت شنیده باشم، البته قضیه مال ۸-۹ سال پیشه. :D

   ۰ ۰
  10. هه … نه من چند سال پیش از تلویزیون از زبان حمید صدر شنیدم!

   ۰ ۰
 39. MilAd.gH گفت:

  تحلیل خوب و کاملی بود. تشکر
  ————————-
  اون چیزی که از دیدگاه ها انتظار داشتین اتفاق نیفتاد. :D
  ======================
  میلاد از $PC

  ۰ ۰
 40. ama-pc360 گفت:

  ممنون از سعید زعفرانی عزیزالبته مشکلات مایکرو در نسل قبل بیشتر از این ها بوده ولی مهم ترین هاشون همین ها هستن….مطمین باشید مایکرو برای نسل بعد فکری به حال استدیو های خودش میکنه….و اشتباه این نسل رو مرتکب نمیشه

  ۰ ۰
  1. علیرضا گفت:

   امیدواریم

   ۰ ۰
 41. m.a 07 گفت:

  با اینایی که نوشتی کل هیکل مایکروسافت و اکس باکس ۳۶۰ رو بردی زیر سوال! :D البته بدم نشد! :mrgreen: :lol: :oops:

  ۰ ۰
 42. farhood گفت:

  دمت گرم.امیدوارم رونمایی xo زاید سوتی نداشته باشه. ;)
  اگر بازی های هک و کرک شده برای xo بیاد حتما xo میگیرم :wink:

  ۰ ۰
  1. nexusII گفت:

   امیدوارم نیاد که امثال شما نخرنش :wink:

   ۰ ۰
  2. Dark hunter گفت:

   امیدوارم امثال تو تو هم PS4 نخرن :wink:

   ۰ ۰
  3. nexusII گفت:

   از من بالا میری بیمه داری؟؟ مگه نگفتم با هم اندازه خودت بحث کن گلم؟! برو هروقت در حد من بودی بیا باهات بحث میکنم این بچه بازی ها جواب نمیده

   ۰ ۰
 43. Vahid گفت:

  مقاله که عروسک بود، متشکر. انصافاً بعد از چند ماه بالاخره یه مطلبی توی این سایت خوندم!
  فقط یه چیزی واسه من معما شده. چرا این قدر کلید کردید روی واژه ی «انحصاری»؟ چیزی که مهمه اینه که یه کنسول در طول عمرش یه سری عنوان Top داشته باشه. اگه همین X360 رو با PS3 مقایسه بکنید، متوجه می شید که X360 کلی بازی عالی داشت که واسه ی PS3 نیومد حالا هر چند انحصاری نبودن. مثلاً:
  Alan Wake
  Risen 1
  Lost Odyssey
  The Witcher 2
  Dead Rising
  و حتی بازی های دیگه مثل Crackdown و Blue Dragon (نسخه ی اول) و Mark of the Ninja و Fez و … که الان حضور ذهن ندارم. همه چسبیدن فقط Halo و Gears رو گرفتن!
  البته این رو کاملاً قبول دارم که مایکروسافت خیلی از استودیو ها و بازی های Top رو از دست داد و خیلی از بازی های عالی رو هم به کنسول رقیب واگذار کرد اما بازم به هر دلیل به خصوص حمایت درست از استودیو های ۲nd Party تونست پا به پای رقیب هر سال بازی های خوبی واسه مشتری هاش جور کنه.
  اصلی ترین مشکل X360 همون نقص های فنی بود؛ اصلی ترین دلیلی که خودم نخریدمش.
  متشکر به خاطر مقاله.

  ۰ ۰
 44. adel_97 گفت:

  مرسی از سعید عزیز.
  از مقاله تحلیلی خیلی خوبت لذت بردم واقعاً. قطعاً تو پایان نسل هشتم وقتی بخوایم عملکرد مایکروسافت رو یه نگاهی بهش بندازیم ، این لیست خیلی بلند بالا تر میشه. رونمایی ضعیف تر از دو نسل قبل یکیشه. زیاد نکردن استودیو های ۱st party و اهمیت ندادن به تعداد و کیفیت انحصاری ها یکی دیگه از این موارده.
  طراحی ضعیف کنسول و بزرگ کردن بی دلیل دسته هم یکی دیگه از اشتباهات مایکروسافته. منحرف شدن از هدف اصلی یه کنسول بازی و رفتن سمت رقابت با Apple Tv و تمرکز بیش از حد روی فعالیت های چند رسانه ای یکی دیگشه.
  از دست دو تا انحصاری اصلی مایکرو رو هم حدس می زنم باید در آخر نسل بعدی ازش یاد کنیم. چون تغییر سازنده Halo و از دست دادن اعضا کلیدی EPIC فکر می کنم ضربه اساسی ای به دو فرنچایز انحصاری اصلی این شرکت بزنه. تنها انحصاری های قدرتمند مایکرو تو نسل بعد می تونه فورتزا و عناوین رمدی باشه.
  مایکرو شانس های زیادی برای خرید استودیو های فرست پارتی درجه یک داشت. استودیو های THQ – استودیو تیم باندی – بایو ویر – کرایتک – یا حتی سی دی پروجکت می تونستن مایکرو رو تو بحث انحصاری ها خیلی قوی بکنن اما مایکرو یه نقطه اوج رو از دست داد به نظر من.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  یه چیزایی میگم که دل می خواد
  مثل تو رو خوابوندیم زیاد :D

  ۰ ۰
  1. Play گفت:

   “هدف” درسته…
   شما وایسا نسل هشتم بیاد!
   بعد هم اینا که گفتین به سلیقه شما نمیخوره ، اشتباهات نیستند!

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   کنسولی که حتی بعیده بتونه هدف اصلیش که شکست دادن رقیب اصلیش تو گیمینگ یعنی سونیه رو بهش دست پیدا بکنه ، اشتباهه که بره با رقیب های بزرگی مثل اپل و مک دونالد( :D ) در بیوفته!

   ۰ ۰
  3. Play گفت:

   تنها و فقط تنها مشکل مایکروسافت بازی های انحصاریشه که از سونی کمی عقبه اما تو بقیه موارد پا به پای سونی و حتی جلوتر( سنسور ها ، بازی های مولتی ، شبکه لایو و … ) حرکت میکنه!
   برای نسل بعد هم شما دارین زود قضاوت میکنید باید تا E3 صبر کرد اگه باز مایکروسافت اومد و فقط درمورد امکانات چند رسانه ایش حرف زد دیگه باید شک کرد…
   خب مایکروسافته دیگه هم خدا رو میخواد هم خرما رو ( :-D ) و بعید هم نیست که هر دوشونه بدست بیاره! (شکلکی که عینک زده!)

   ۰ ۰
  4. نمی دونم شماجه فکر کردید که می گید تیم بندی بیاید با مایکروسافت هم کاسه بشه وقتی این شرکت پیشنهاد راکستار رد کنه دیگه انتظار نباید داشته باشید این شرکت سمت مایکروسافت بره و در مورد کرایتک این شرکت افسانه ای مثل یه پرنده ازاد که چندین بار در مصاحبه هایی که باهاشون شده بود این گفته رو تکرار کردن بایو ویر توضیح دادم ولی بنظرم اگه عنوانی مثل دارکسایدرز می خرید شاید می تونست یه هک اسلش خوب بسازه با یه اسم حدید و یه موتور جدید

   ۰ ۰
  5. adel_97 گفت:

   نه برادر من! تیم باندی اصلاً منحل شد به خاطر شکست L.A.N. تو فروش. راکستار هم دست از حمایتش برداشت. بازی جدید شون هم ناشر پیدا نکرد و لغو شد. بله!
   کرایتک هم می رفت سمت مایکرو. خیلی هم ساده می رفت. یه سری مزایا می خواست که با دادن اونا راحت میشد مایکرو صاحبش بشه اما مستقل بذارتش. مثل کوانتیک دریم که فرست پارتی سونیه ولی سونی اجازه داده که مستقل عمل کنه اگه خواست ولی به خاطر حمایت فوق العاده سونی حاضر نیس با ناشر دیگه ای همکاری کنه.

   ۰ ۰
  6. Vahid گفت:

   Quantic Dream استودیوی First-Party سونی نیست، یه استودیوی مستقل Second-Partyـه که با حمایت سونی و طبق قراردادی برای کنسولش بازی انحصاری می سازه، همین. (همین قضیه برای استودیو های دیگه و مایکروسافت هم وجود داره)
   در مورد Crytek هم باز به این سادگی ها نیست. مایکروسافت بی خودی کلی هزینه صرف یه استودیوی گنده و پر خرج Multiple-Project مثل کرایتک نمی کنه. وقتی مایکروسافت یه فرنچایز بزرگ به نام Halo تو ژانر FPS داره، دیگه برای چی باید بیاد استودیویی رو بخره که فقط بلده FPS بسازه؟ اونم استودیویی که خوراکش PC های High-Endـه؟ اما بازم مایکروسافت بی کار ننشسته و دیدیم که با توجه به علاقه ی کرایتک به کینکت، اومدن Ryse رو انحصاری ساختن، چرا؟ چون واقعاً نیاز بوده.
   خرید یه استودیو اون قدر ها هم ساده نیست؛ نیازمند یه تصمیم تجاری بزرگه.

   ۰ ۰
 45. P@RsA_RpG گفت:

  تشکر از اقا سعید
  ما که امیدواریم این مشکلات دیگه تکرار نشه.

  ۰ ۰
 46. Hanna گفت:

  چه انقلابی برادر؟ مثل اینکه نسل قبل نینتندو این انقلاب رو کرده بود

  ۰ ۰
 47. Ali Hybrid گفت:

  ممنون از شما !
  من اصلا درمورد ۳ چراغه شدن اطلاعی نداشتم (یعنی میدونستم ولی نمیدونستم ک چی میشه!) و این مقاله ی شما دراین مورد ب من کمک کرد ! :)

  ۰ ۰
 48. dante9md گفت:

  ممنون بابت مطلب . تقریبا همرو قبول دارم. مخصوصا شماره ۱ ایشالا تو وان همرو جبران کنن

  ۰ ۰
 49. lufy گفت:

  جالب بود و درست

  ۰ ۰
 50. vass003 گفت:

  من مطلبی رو میخوام بگم که دوست دارم آقای سعید زعفرانی جواب من رو هر طوری میتونن بدن

  اگه بر فرض حرف های شما درست باشه که من واسه هرکدوم دلایلی دارم که اگه بگم شما شک نکن محکوم میشی اما میخوام به این سوال من جواب بدی که بیل گیتس که همه میدونید ضریب هوشی نابغه ها رو داره و شرکتی مثل ماکروسافت که تمام کارمندان ارشدش جزوء نابغه های دنیا هستن که حتی خوده من واسه کارمند معمولی شدن ۴ ساله دارم امتحان میدم آیا با اینکه تو این نسل سونی رو هم گرفتن بازهم به اندازه شما نمیتونه درست کارش رو انجام بده پس یه لطفی بکن برو اونجا اونا بیل گیتس رو میندازن بیرون شما بشین جاش

  ۰ ۰
 51. vass003 گفت:

  حالا سوال اصلی من اینجاست اگه تو نسل بعد ماکروسافت ۲۰۰ تا بازی انحصاری شاخ بزنه ولی بخاطر گرون بودن مبلغ بلوری و کپی نشدن کنسولش مثل سونی چون صد در صد کنسول نسل بعد سونی کپی نمیشه اگه این اتفاق بیوفته اونوقت به چه درد ما میخوره حالا اگه ۵یا۶ تا انحصاری عالی بزنه و ما بتونیم بدون هزینه زیاد و سرسام آور بازی بکنیم کدوم راه رو انتخاب میکنید اگه بچه مایه دار نباشید پس بهتره به جای پرچم کردن چند تا انحصاری سونی که اونم تازه شاید ۲ تاش عالی بودن انقدر سنگشو به سینتون نکوبید و به خودتون بیایید ببینید سونی چطوری خون گیمر هارو کرده تو شیشه و درعوض ماکرو چقدر برای ما سود داشته

  ۰ ۰
 52. vaan گفت:

  من نمیدونم مگه خبر کاملا در مورد مایکرو نبود .. پس چرا هی سونی رو وسط میکشید … در جواب نفر اخر اره اقا سونی اصلا بازی نداشت … راضی میشی…
  به نظر من که دلیلی نداره که هر شرکتی رو که شد بری بخری …. حالا مدیا مولکول یه چیزی که نسل بعد هم مثل برگ برنده میمونه …. شرکت ها باید دست رو بازی هایی بزارن که تایین کننده است مثل فاینال فانتزی و متال گیر و رزیدنت اویل …که با خودشون موجی از فن (میلیونها)رو جا به جا میکنن . این نسل هم و احتمالا نسل بعد بهترین چیزی که مایکرو میتونه به فن های یده متال گیر ۵ … ff هم احتمالش خیلی زیاده که دوباره انحصاری بشه …اگه سونی کمی انعطاف به خرج بده اسکوار هم بدش نمیاد

  ۰ ۰
  1. Fun. گفت:

   :lol:
   خسته نشدی جان من ؟ اون از تاپیک BC که به فنا دادین با دوستات اینم از اینجا ! :roll:
   این مقاله که انقضاش گذشت :roll:

   ۰ ۰
 53. mmd گفت:

  باشه حالا ما بد
  شما سونی ها خوب
  خوبه باز تو منتقی حرف زدی ، اون یکیتون اومده موضوع زده تو صفحه اول سایت – همه چیز بود به جز … –
  طرف کاملا طرفدیار سونی ، بعد اومده هرچی میتونه از xbox one بد گفته ! ۸-O
  بابا جولو این کارا بگیرین دیگه x-(
  x-(

  ۰ ۰