یک کنسول «پلی استیشن ۴» رونمایی کرده اند

توسط xneon در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ۱۶:۳۰

Play Station 4 Orbis

طراح و ویرایشگر و نویسنده: حامد.ق.ت / Hamedgh

با همکاری و نویسندگی: روزبه.س / Xneon 360

مرثیه(حامد.ق.ت/Hamedgh): سرانجام زمان انقضا برای مدت بهره وری رسمی از کنسول پلی(به معنی “بازی”) قدیم در لحظه رسیدن به نقطه پایانی استیشن(به معنی “ایستگاه”) در شرکت سونی فرا رسیده و زمان افتتاح و بهره برداری از کنسول پلی جدید از لحظه رسیدن به نقطه آغازین استیشن برای شرکت سونی شده است. یازدهم نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی، زمان میلاد فرزند سوم از محصول سری استیشن شرکت سونی بود و انتهای سال ۲۰۱۲ و ابتدای سال  ۲۰۱۳ میلادی زمان مرگ دنیای واقعی نبود، بلکه “ناقوس زمان” به ضربات آخر در دنیای مجازی بازیهای ویدیویی برای مردن “تدریجی” پلی استیشن با پیشوند “کنسول” و پسوند “۳” و کنیه “سونی”، در صدا آمده است. چنین مرثیه ای برای هر موجودی خوانده و چنان ضربه ای برای هر مصنوعی به صدا در خواهد آمد! کنسول پلی استیشن ۳ پیر و فرتوت نبود اما در پیست دنیای “رقابت خواهان”، پای پر قدرت و پر سرعت طلب خواهند. که در دنیای تکنولوژیک با سرسام آوری امروزین آن، بچه هفت ساله هم پیرمرد هفتاد ساله در نظر آید.

آنچه که به تفصیل خواهید خواند در این چند خط به تلخیص بخوانید…

پردازنده اصلی پلی استیشن ۴ : مدل جگوار از چهار هسته با سرعت و کلاک هسته ای در محدوده ۲-۱.۷ گیگا هرتزی(بدون ) تشکیل شده است. دو پردازنده موازی و چهار هسته ای

پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ : سری هفتم رادئون از شرکت ای ام دی… که تقریبا در محدوده ۷۸xx تا ۷۹xx با سرعت هسته ۸۶۰ تا ۹۵۰ مگاهرتز(در صورت استفاده از پرازنده گرافیکی و دسکتاپی) و در محدوده ۷۸xxM تا ۷۹xxM با سرعت ۸۵۰ تا ۹۰۰ مگاهرتز(در صورت استفاده از پرازنده گرافیکی و لپ تاپی)

در بخش بیوگرافی از مصنوع “پلی استیشن” که در قسمت قبلی به روایت آقای روزبه.س خواندیم: شرکت سونی در پی تکامل روند پیشرفت رو به جلوی خود در عرصه سخت افزارها و کنسول های بازی،محصولی را معرفی کرد که به نوعی  پرچم دار مبارزان نسل هشتم  کنسول های بازی است و ویزگی بارز آن،داشتن توانایی های فوق العاده مالتی مدیا در کنار قدرت پردازشی مناسب و کیفیت مطلوب است که در راس آن،قلب تپنده این کنسول یعنی پردازنده جگوار قرار گرفته، جانوری ۸ پا(هشت هسته ای) که در همکاری با برادر ۱۸ هسته ای خود قدرتی در حدود ۱.۸۴ ترافلاپس به کنسول پلی استیشن ۴ میدهد. ولی آیا این پردازنده واقعا ۸ پا است یا با همکاری واحد های مشابه خود بصورت موازی به این صورت پدیدار میشود. قبل از آنکه وارد مقوله پیچیده و پر حرف و حدیث دنیای پردازنده ها شویم کمی از اهداف کمپانی سونی برای انتخاب این نوع پردازنده با این امکانات سخن می گوییم که مقداری ذهنتان آماده تر شود،پس کمربندهای خود را برای سفر به عمق پلی استیشن ۴ ببندید.

بارها پیش آمده است که با خود بگویید دلیل اینکه پلی استیشن ۳ با این همه امکانات سخت افزاری مناسب در زمان خود و پشتیبانی بی نظیر سونی از آن ،چرا بعضا از سوی بازیسازان مورد نکوهش قرار می گرفت؟ تنها یک جواب برای این پرسش وجود دارد! پیچیدگی بیش از حد پردازنده سل… سلولی هایی که قرار بود همسان سلول های بدن از پردازشگر اصلی به بهترین نحو ممکن حمایت کنند ولی نتیجه چیزی شد که بیشتر در خدمت پردازش داده بود تا عملیات های مناسب برای اجرا بازی ها! درست است که سل قدرت پردازشی مناسبی داشت ولی گاهی نیاز است که پردازنده در زمینه های خاصی تبحر پردازشی داشته باشد،برای مثال در امر بازی های رایانه ای بیشتر از اعداد صحیح و ذخیره سازی های داده ها با قابلیت دست یابی تصادفی استفاده میشود که واحد ها همکار یا همان سلول های همکار سرویس دیگری را ارائه میدادند که به مزاج برنامه نویسان و بازیسازان خوش نمیامد،به نوعی خود سونی بعد از خلق پلی استیشن ۳ و دریافت بازخوردها از سخت افزار خود متوجه قضیه شد ولی دیگر کمی دیر بود و کلی سند های مالی در پیش روی خود میدید که نیاز به بازگشت سرمایه و سود داشتند! پس اولین جرقه های خلقت پلی استیشن ۴ در اینجا روشن شد و میشود به نحوی گفت که پاشنه آشیل پردازنده مرکزی قوی ولی در عین حال پیچیده سل ،باعث خلق معماری شد که فرزنده به نام “ا ُربیس یا ا ُربایس(orbis)” حاصل آن بود.

کمپانی سونی در پی تکمیل فرآیند اکو سیستمی کنسول خود و جاویدان کردن آن به سراغ فرد خلاق و نام آشنایی در دنیای بازی های رایانه ای رفت. فردی با دانش و متخصص که خالق بازی جنون سنگی(Marble Madness) میباشد.بله… درست حدس زده اید، مارک کرنی استثنایی! او به نوعی معمار و مربی پرورش اربیس بود. مارک سعی داشت که نقیصه ها و کم و کاستی های که در پیکره پلی استیشن ۳ وجود داشت را رفع و به نوعی اربیس را اجتماعی تر،مردمی تر و سودمند تر بزرگ کند. مارک پنج سال از عمر خود را صرف تعلیم و تربیت کودکی کرد که در تاریخ ۲۰ فبریه سال ۲۰۱۳ به عنوان جوانی سرکش و جویای نام معرفی شد. شبی که قرار بود معرفی بشود مارک به روی صحنه آمد و ابتدا از ویژگی های فرزند جدید سونی صحبت کرد. وی در طی صحبت های خودش به این نکته اشاره کرد که در طراحی اربیس با نام خانوادگی پلی اسیتیشن ۴ سعی شده است که مانعی بین کنسول و بازی سازان قرار نگیرد و به طور مستقیم به اصلی ترین مشکل پلی استیشن ۳ یعنی سخت افزار پیچیده و بد قلق آن اشاره کرد. پس تا اینجا مشخص میشود که پلی استیشن ۴ آمده است که راه خاندان خود را با قدرت طی کند. اما چه سرنوشتی در انتظار این راه است؟…

و اینک به روایتی دیگر، چشم و هوش سپارید…

اما تولد گرافیک

قبل از تولد به این شش ماهگی متذکر شوم که هدف از این تولد سرایی برای لحظه ولادت چیست؟ واکنشی روشن گرانه از طرف جامعه بازیباز(من و روزبه) برای کنشی مجهولانه از جانب شرکت سونی است. بدین کنکاش و جستجوی که می تواند نزدیک شدن به پیکربندی اصلی پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی و تجهیزات دیگر از کنسول پلی استیشن ۴ را موجب گردد. فلذا در این مسیر به راههای درست(نمونه های مناسب را یافته) پای گذارده و پیمایش کرده(خصوصیات آنها را بررسی کرده) تا به سمت هدف نزدیک شویم. به هویت کنسولی که اطلاعات بسیار دقیقی از آن به بیرون درز نکرده است.

آقای یوشیدا(رییس بخش سرگرمی های سونی) اظهار کرده است: “حتما فلسفه و اصول در پشت طراحی پلی استیشن ۴ وجود دارد… به شما می خواهیم توضیح دهیم که چه هدف ها و موفقیت هایی برای پلی استیشن ۴ در نظر گرفته ایم. به نظرم بهتر است به شما اطلاع دهم که شرکت سونی و مخصوصا بخش پلی استیشن، علاقه زیادی به سخت افزار های قوی دارند برای همین تصمیم ما برای پلی استیشن ۴ این بوده است که یک سخت افزار مدرن و با کیفیت(با توانایی های وسیع) را در نظر گیریم”.

اما تولد گرافیکی…

آنچه که از سخت افزار گرافیکی بکار رفته در پلی استیشن ۴ در برنامه معرفی این کنسول ارائه شد به میزان همان ۱.۸۴ ترافلاپس(TFLOPS) قدرت محاسباتی از “ممیز شناور” محدود بود. که نمایانگر این واقعیت است که قدرت محاسبه و دقت اندازه گیری پردازنده گرافیکی در هر ثانیه یا سیکل برابر با ۱.۸۴ ترافلاپس یا ۱.۸۴ برابر بزرگتر از یک تریلیون ممیز شناور است(۱۰ به توان ۱۲) که خصیصه ای از کارایی یک سیستم بشمار می رود. نگران نباشید، نهراسید به زبان ساده تر برای گوشهای ناآشنا بدین گونه آشنا می سازم که خصیصه اصلی در میزان کارایی و قدرت هر ماشین به میزان نیروی اسب بخار آنست. بعبارت دیگر هر چقدر نیروی اسب بخار بیشتر باشد قدرت ماشین برای کارایی های سنگین بیشتر می شود. این خصیصه با میزان شتاب صفر تا صد ماشین تفاوت دارد اما با آن غریبه و ناآشنا نیست! در مجموع میزان “فلاپس” در ثانیه برابر با اسب بخار و شتاب صفر تا صد را سرعت عملکرد در ثانیه سیستم در نظر گیرید.

بر اساس چنین سیستمی به عملیات بر روی جزییات بیشتری می توان دست زد که منجر به سرعت بیشتر در عملیات نیز می گردد. بعبارت دیگر در بخش گرافیک به جزییات بیشتری بر روی مدلها و طراحی ها و افکتها به همراه تولید فریم در ثانیه بیشتر در حین نمایش دسترسی پیدا کرده و امکان آن محقق می گردد.

 

این کارت گرافیکی یا پردازنده گرافیکی مبهم الحال به معماری و خصوصیات کدامین کارت گرافیکی معلوم الحال شباهت داشته و یا برتر از آنست؟

کارت گرافیکی رادئون اچ دی ۷۸۵۰ از شرکت ای ام دی

(AMD Radeon™ HD 7850)

گزیده ای از مشخصات این کارت گرافیکی

مصرف نیروی برای سیستم خنک کننده ۱۰ تا ۱۳۰ وات

سیستم حافظه ۴ گیگ و قابل ارتقا به ۸ گیگ با استفاده از تکنولوژی کراس فایر

سرعت هسته پردازنده گرافیکی ۸۶۰ مگاهرتز

۲ گیگ حافظه GDDR5 (فریم بافر ۲۰۴۸ مگابایت)

سرعت حافظه ۱۲۰۰ مگاهرتز(برای حافظه GDDR5 به میزان ۴.۸ گیگابیت در ثانیه)

پهنای باند حافظه ۱۵۳.۶  گیگابایت در ثانیه(هر چقدر بیشتر، امکان بهره بری از آنتی الایزینگ و تکسچرهای حجیم و … بیشتر خواهد شد).

دقت اندازه گیری یا قدرت محاسبه ۱.۷۶ ترافلاپس

قدرت محاسباتی(نرخ بازدهی انرژی مصرفی یا میزان محاسبات در هر وات) ۱۳.۵۴ گیگافلاپس بر وات

اینترفیس حافظه از نوع GDDR5 256 بیتی

تکنولوژی ساخت ۲۸nm (هر چقدر کوچکتر باشد ترانزیستورهای بیشتری در خود جای می دهد. نیروی مصرفی و گرمای کمتری تولید می کند).

نرخ انباشت پیکسل ها: ۲۷.۵۲۰ گیگاپیکسل در هر ثانیه (تعداد پیکسل هایی که برای نمایش در هر ثانیه رندر می شوند).

نرخ انباشت تکسچرها: ۵۵.۰۴۰ گیگاتکسل در ثانیه (تعداد پیکسلهای تکسچر شده که برای نمایش در هر ثانیه رندر می شوند).

کد معماری از نوع GCN (۱۶ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده… به کمک پردازش موازی است که اجرا و بکارگیری چندین برنامه کاربردی ممکن می شود. در این مدل تعداد ۱۰۲۴ پردازشگر(پردازشگر شیدر) جریان داده بدین امر اهتمام دارند. بعبارت دیگر، شتاب دادن به پردازش محاسباتی چندین برنامه می باشد همانند بخش محاسبه ممیز شناور در پردازنده گرافیکی یا رندر کردن تصاویر… (عملیات شیدینگ: در معماری به “سایه اندازی” اطلاق می شود. در عکس برداری به رویهم گذاری چندین فریم با سطوح مختلف نور، منعکس شده است که موجب ثبت واقعی تر تصویر بر روی فریم دوربین گشته و نزدیک تر به همان تصویری که توسط چشم ها دیده می شوند. عملیات شیدینگ به تکنیک های محاسباتی بر روی تصاویر و مدلها اشاره دارد. رنگ های اصلی و فرعی، تکنیک های مسیردهی و نگاشت، اشباع رنگ، محاسبه رئوس سه بعدی و ربط دادن به مختصات دوبعدی در عملیات رندر، مفروش سازی، شکل دادن و خروجی سایه، عملیات رندر کردن بلادرنگ و عملیاتهای محاسباتی دیگر… “شیدر” یک برنامه برای تولید سطوح مختلف نور و تاریکی/افکت ها برای تصاویر، که مختص پردازنده گرافیکی است. بر روی کیفیت و عمق بصری تصویر تاثیرگذارست. بنابراین تولید سایه ها و هارمونیک ها که مابین تغییر نور و سایه ایجاد می شود در این تکنیک سه بعدی سازی جای می گیرند). >> ۶۴ واحد تکسچر/TMU که به نوعی یک بخش مجزا در خطوط جریان گرافیکی هستند یا پردازشگرهای مجزا در پردازنده های گرافیکی قدیمی بودند. برای تغییر خصیصه های یک عکس/بیت مپ در جهت تکسچر سازی مدلها >> ۳۲ واحد ROP (بخش نمونه بردار رنگ: تراکم و متراکم سازی رنگ) یا واحد خط جریان، محاسبه و خروجی رندر میباشد. هر داده ای که رندر شده است بکمک این واحد نمونه برداری می شود و سپس بر روی فریم بافر نوشته شده تا برای نمایش ارسال گردد. >> ۱۲۸ واحد ROP (بخش نمونه بردار Z: سنجش و تراکم عمق پیکسل است. برای تعیین اینکه کدام پیکسل ها بر روی دیگری قرار گرفته به عمل سنجش مبادرت کرده تا در تکنیک هایی به مانند… آنتی الایزینگ از نوع مالتی سمپلینگ در اولویت قرار گیرند و در نتیجه به اصلاح رنگ پیکسلهایی که آنتی الایزینگ شده اند کمک می نماید) >> موتورهای هندسی دوگانه و موتورهای محاسباتی دوگانه/غیرهمزمان

شرح تصویر: امتیاز کارت های گرافیکی ۷۸۵۰ و ۷۸۷۰ و بعضی از پردازنده های سری هفت رادئون از روی نرم افزار ۳D Mark – ارزش بازدهی و کارایی پردازنده نسبت به قیمتش از مفاهیم فرعی است که می توان از این تست استنتاج کرد. ستون افقی/آبی به کارایی و ستون افقی/سبز به قیمت اشاره دارد. ارزش کارایی در پردازنده گرافیکی ۷۸۵۰ بیشتر از ارزش قیمتی آنست.

تصاویری که از تست پردازنده گرافیکی ۷۸۵۰ (سری هفت رادئون) به رویت خواهد رسید به میزان آشنایی ما با این پردازنده گرافیکی(سری هفت رادئون – پلی استیشن۴) خواهد انجامید. کما اینکه می دانیم سخت افزار مورد استفاده در این تست ها متفاوت با سخت افزار اصلی(پردازنده اصلی – حافظه گرافیکی) پلی استیشن ۴ است و لیکن این نیز می دانیم که پردازنده های گرافیکی موجود در لیست از یک سخت افزار واحد در تست گیری سود برده اند.

—–

به یاد بسپارید که با نام بردن از مدل ۷۸۵۰ رادئون به قصد معرفی نهایی از پردازنده گرافیکی در کنسول پلی استیشن ۴ پیش قدم نشده ام بلکه بر اساس بعضی ادله های موجود به پیش بینی قدم نهاده ام! مشخصات پردازنده گرافیکی در کنسول پلی استیشن ۴ در میان پردازنده های دسکتاپی رادئون به این مدل ۷۸۷۰  و ۷۸۵۰ شبیه تر بوده و از سری هفت پردازنده های این شرکت سود می برد. در پایان هر بخش(پردازنده دسکتاپی و پردازنده لپ تاپی) به جمع بندی نهایی برای پردازنده گرافیکی در کنسول پلی استیشن ۴ میل خواهم کرد به جهت آشنایی با پیکربندی احتمالی آن!

بنابراین در ادامه به مشخصات پایه در این سری از پردازنده ها پرداخته که در بازدهی و کارایی هر کارت گرافیکی(پردازنده) از اهمیت برخوردار بوده و به این نکته یادآور می گردد که همه مهمات به خشاب تعداد هسته و سرعت هسته و میزان قدرت محاسباتی در عدد صحیح و اعشار ریخته نمی شود.

پس این قسمت را از دست ندهید! مدل ۷۸۵۰ و سری هفت پردازنده های گرافیکی(دسکتاپی و لپ تاپی – شرکت رادئون) بواسطه تکنیک تکسچرهای مستقر و ناتمام(PRT) تکانی خورده است. با بهره وری از تکنیک تکسچرهای مستقر و ناتمام(PRT) به حافظه گرافیکی قابلیت بکارگیری تکسچرهایی با حجم بیشتر عطا می شود. بنابراین سازندگان بازی ها برای استفاده از تکسچرهای حجیم به سهولت بیشتری دست می یابند. در گذشته پردازنده های گرافیکی از فقدان واحد مدیریت حافظه در رنج بودند. تمامی داده های گرافیکی برای بارگذاری و رندر شدن از حافظه گرافیکی سود برده و امکان سود بردن مضاعف از تکسچرهای حجیم به سهولت و با کیفیت ممکن نبود و تکسچرهای بکار رفته  بر روی “بافته های چند ضلعی” به یکباره بارگذاری نشده و در هنگام معرض دید قرار گرفتن به بازسازی و نمایش در می آمدند. حتما بازی خشم/Rage را به یاد دارید که موتور گرافیکی قدرتمندی را به دنیای بازیهای ویدیویی معرفی کرد که از تکسچرهای مگابایتی استفاده می کرد(حدود بیست گیگابایت در مجموع). اینک شناسایی و واکشی این تکسچرها به مدد بخش مدیریت حافظه به اداره بهتر و آسان تر بازی سازان در خواهند آمد. بد نیست این قسمت را به وصلت با “مفروش سازی سخت افزاری” راضی کنم با این خطبه عقد خوانی که:‌”ایجاد امکانات جدید در سخت افزارها برای تولید برنامه های واسط و کاربردی از اهمیت بالایی برخوردار است و شناخت دقیق آنها توسط برنامه نویسان و کدپردازان در جهت تولید و بهبود موتورهای بازیسازی و گرافیکی در سمت و سوی همان اهمیت قرار گرفته است(در این سرزمین، بسیاری از برنامه نویسان و کدپردازان به این مهم وقوف ندارند).”!

از مفروش سازی(Tessellation) سخت افزاری در نسخه یازدهم از دایرکت ایکس پشتیبانی شده است و ظاهرا فشاری بر روی پردازنده گرافیکی که موجب افت فریم شود، وارد نمی آورد. مفروش سازی را شکست یک مدل سه بعدی به تعداد زیادی چند ضلعی(مثلث و مربع و …) می دانند. در نتیجه تعداد این چند ضلعی ها هر چقدر بیشتر شود در رندر یا بازسازی مدل تاثیر گذاشته و آنرا شکیل تر، واقعی تر و هموارتر می نماید. چنین فرآیندی در مفروش سازی سخت افزاری برای تقسیم بندی چند ضلعی ها به قطعات کوچکتر تکرار گشته تا جزییات بیشتری از مدلها به پردازش نهایی درآیند. کاربرد مفروش سازی به همین مقیاس ختم نمی شود. با تقسیم بندی سطح به چندضلعی های همسان به رئوس(نقاط قابل برنامه ریزی) بیشتری می توان دست یافت. بنابراین برای ایجاد پستی و بلندی(بکمک نگاشت جابجایی) بر روی سطح می بایست مختصات ارتفاع به رئوس داده شود. تعداد رئوس بیشتر به پستی و بلندی بهتری بر روی سطح منجر خواهد شد. مفروش سازی سخت افزاری در دایرکت ایکس ۱۱ از قابلیت برنامه ریزی برخوردارست که در صورت بروز ضعف ها و نواقصی در مفروش سازی به کمک بازیسازان می آید.

حتما تکسچرهای مستقر را فراموش نکرده اید؟ مفروش سازی سخت افزاری برای اشیا دور نیز مفید واقع می شود. به کمک آدرس دهی شناور در طول جریان بازی می توان جزییات مفروش سازی را کنترل و مدیریت کرد. به دلیل کاهش حجم محاسبات هندسی در فواصل دور ممکن است اشیا به شکل چند ضلعی های ساده به نظر آیند(اما حضور دارند) که در صورت نزدیک تر شدن بازیباز به ابعاد واقعی تر و شکیل تر خود تبدیل شده و جزییات بیشتری کسب می کنند. چه خواهد شد؟ عمق و ابعاد طراحی محیط بیشتر خواهد شد. اشیا و موجودات در فواصل دورتر به رویت خواهند آمد و دیگر از محدودیت و مرزبندی های محیطی کاسته شده و دنیاهای باز… بازتر خواهند شد.

از قابلیت “هسته صفر” گفتن نیز خالی از لطف نیست. در زمانیکه کامپیوتر در حالت کارکرد قرار نگرفته و صفحه مونیتور خاموش است، مصرف نیرو برای آن اجزا الکترونیکی که بدون استفاده هستند رو به خاموشی رفته و مصرف نیرو به کمترین مقدار خودش می رسد. قابلیت “تنظیم نیرو و قدرت” در کنار “هسته صفر” به خوبی در این پردازنده ها… خودی نشان می دهند. پردازنده ر اساس این قابلیت به اورکلاک یا آندرکلاک(افزایش سرعت و کارایی یا کاهش سرعت و کارایی از میزان اولیه و پایه) بر طبق میزان حرارت و درجه سیستم خنک کننده دسترسی می یابد. در حین اجرای بازی ها به اورکلاک رسیده و در هنگام اجرای برنامه های سنگین به آندرکلاک اولویت می دهد.

شرح تصویر: نرخ فریم بر ثانیه را در بازی “میدان نبرد۳ ” برای پردازنده های گرافیکی سری هفت رادئون نشان می دهد(در مقایسه با پردازنده های دیگر). جزییات گرافیکی با کیفیت و جزییات بالا(الترا مود) و قابلیت های ۴x MSAA و ۱۶x AF و HBAO و دایرکت ایکس ۱۱ در آن فعال شده است.

شرح تصویر: نرخ فریم بر ثانیه را در بازی “میدان نبرد۳ ” برای پردازنده های گرافیکی سری هفت رادئون نشان می دهد(در رزولوشن های مختلف).

در این تست از “برد اصلی: MSI Big Bang XPower X58” و “پردازنده چهار هسته ای با قدرت پردازش هشت دستور العمل: Core i7 965 Extreme @ 3750 MHz” و

“حافظه: ۶۱۴۴ MB (3x 2048 MB) DDR3 Corsair @ 1500 MHz” و “منبع تغذیه: ۱۲۰۰ واتی” و از پشتیبانی “دایرکت ایکس ۱۰ و ۱۱” استفاده شده است.

شرح تصویر: نرخ فریم بر ثانیه را در بازی “کرایسیس۲ ” برای پردازنده های گرافیکی سری هفت رادئون نشان می دهد(در مقایسه با پردازنده های دیگر).

شرح تصویر: نرخ فریم بر ثانیه را در بازی “کرایسیس۲ ” برای پردازنده های گرافیکی سری هفت رادئون نشان می دهد(در رزولوشن های مختلف). جزییات گرافیکی با کیفیت و جزییات بالا(الترا مود – بسته های الحاقی از تکسچرها با رزولوشن بالا) و قابلیت های  ۴x AA و دایرکت ایکس ۱۱ در آن فعال شده است.

در این تست از “برد اصلی: MSI Big Bang XPower X58” و “پردازنده چهار هسته ای با قدرت پردازش هشت دستور العمل: Core i7 965 Extreme @ 3750 MHz” و

“حافظه: ۶۱۴۴ MB (3x 2048 MB) DDR3 Corsair @ 1500 MHz” و “منبع تغذیه: ۱۲۰۰ واتی” و از پشتیبانی”دایرکت ایکس ۹ و ۱۰ و ۱۱″ استفاده شده است.

—–

با در نظر گرفتن این قضیه که پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ در حیطه محاسباتی، تا حدی پرقدرت تر و سریع تر از کارت های ۷۸۵۰ و ۷۸۷۰ (و از بعضی کارت های گرافیکی سری هفت در همین میانگین کارایی) باشد باز هم نرخ فریم بر ثانیه آنها به جز یک مورد از ۶۰ فریم بر ثانیه کمتر است. در اینجا بهترست این نکته را به یاد آوریم که هدف کنسول های بعدی به اجرای بازیها در حالت کیفیت کامل و عالی(Full HD) و روزلوشن ۱۰۸۰P نشانه گذاری شده است. پردازنده گرافیکی ۷۸۵۰ و سری هفت رادئون برای اجرای بازیها در کامپیوتر های شخصی با استفاده از فناوری ۴K به دو برابر بیشتر از این رزولوشن و کیفیت دست یافته است که نمایشگرهای ویژه و بزرگتری را طلب می کند. بنابراین پردازنده ای که شرکت سونی برای کنسول جدید خود در نظر گرفته است به راحتی از پس این امر بر آمده و بازیهای خودش را در رزولوشن ۱۰۸۰P و با کیفیت بالا و مشخصات گرافیکی بهتر اجرا خواهد کرد حتی اگر ۳۰ فریم بر ثانیه خروجی دهد. مهمی که در اجرای روان و بدون قطع بازیها از درجه بندی زیادی برخوردارست.

یک پله بالاتر… کارت گرافیکی رادئون اچ دی ۷۸۷۰ از قدرت محاسبه ۲.۵۶ ترافلاپس >> مصرف نیروی برای سیستم خنک کننده ۱۰ تا ۱۷۵ وات >> سرعت هسته پردازنده گرافیکی ۱۰۰۰ مگاهرتز >> 2 گیگ حافظه GDDR5 (فریم بافر ۲۰۴۸ مگابایت) >> سرعت حافظه ۱۲۰۰ مگاهرتز(برای حافظه GDDR5 به میزان ۴.۸ گیگابیت در ثانیه) >> پهنای باند حافظه ۱۵۳.۶  گیگابایت در ثانیه(هر چقدر بیشتر، امکان بهره بری از آنتی الایزینگ و تکسچرهای حجیم و … بیشتر خواهد شد) >> اینترفیس حافظه از نوع GDDR5 256 بیتی >> دقت اندازه گیری یا قدرت محاسبه ۲.۵۶ ترافلاپس >> قدرت محاسباتی(نرخ بازدهی انرژی مصرفی یا میزان محاسبات در هر وات) ۱۴.۶۲ گیگافلاپس بر وات >> تکنولوژی ساخت ۲۸nm (هر چقدر کوچکتر باشد ترانزیستورهای بیشتری در خود جای می دهد. نیروی مصرفی و گرمای کمتری تولید می کند) >> نرخ انباشت پیکسل ها: ۳۲ گیگاپیکسل در هر ثانیه >> نرخ انباشت تکسچرها: ۸۰ گیگاتکسل در ثانیه >> کد معماری از نوع GCN (20 واحد محاسبه برای پردازش جریان داده/خط لوله محاسبه، به کمک پردازش موازی است. در این مدل تعداد ۱۲۸۰ پردازشگر جریان داده(پردازشگر شیدر) بدین امر اهتمام دارند. >> 80 واحد تکسچر/TMU >> 32 واحد ROP (بخش نمونه بردار رنگ: تراکم و متراکم سازی رنگ) >> 128 واحد ROP (نمونه بردار Z) >> موتورهای هندسی دوگانه و موتورهای محاسباتی دوگانه/غیرهمزمان…

برخوردار است و در صورت انتخاب پردازنده دسکتاپی(کامپیوترهای غیر قابل حمل که از نوع لپ تاپی/موبایلی نیستند) توسط شرکت سونی و بر اساس مختصات ارائه شده توسط این شرکت که کارت گرافیکی کنسول خودش را ۱.۸۴ ترافلاپسی معرفی کرده است بدین نتیجه نائل خواهیم شد که پردازنده گرافیکی بکار رفته در پلی استیشن ۴ در بین این دو معماری قرار گرفته است و از خصوصیات مدل رادئون اچ دی ۷۸۵۰  بهتر و از خصوصیات رادئون اچ دی ۷۸۷۰ ضعیف تر است و از آن سود خواهد برد و در مجموع مدل و کارایی پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۴ در همین شعاع و محدوده سری هفت رادئون قرار گرفته است. مدل رادئون اچ دی ۷۸۵۰  با قیمت ۲۵۰ دلار به بازار عرضه شده بود اما با توجه به مارک ها و مشخصات مختلف در چنین محدوده قیمتی قابل خرید است(از ۱۷۰ دلار تا ۲۵۰  دلار). بعنوان نمونه، قیمت Sapphire Radeon HD 7850 با یک گیگابایت حافظه GDDR5 در حدود ۱۷۴.۹۹ دلار است در حالیکه قیمت Diamond Multimedia AMD Radeon HD 7850 PCIE با دو گیگابایت حافظه GDDR5 در حدود ۲۴۳.۹۴ دلار است.

شاید بهتر باشد کمی نزدیک تر شده و از موجودیت نچندان واضح این پردازنده گرافیکی با کمک عدسی نزدیک گردان، یک کلوزآپ گرفته و تصویری تازه تر و شفاف تر تا زمان عرضه نهایی پلی استیشن ۴ برای قاب های در انتظار علاقمندان ارائه دهم(امیدست خوشتان آمده به خوش آمد گویی!). بنابراین پیکربندی پایه ای که تقریبا برای پردازنده های گرافیکی در سری هفت رادئون در نظر گرفته شده است و به احتمال زیاد پلی استیشن ۴ از آن بهره خواهد برد:

پشتیبانی از دایرکت ایکس ۱۱.۱ و اپن جی ال ۴.۲

(با پشتیبانی از شتاب دهنده گرافیکی OpenGL 4.2 به قابلیت های جدیدی همچون فشرده سازی شیدر ها، بهبود کیفیت، رسم بازخوردی تغییرات اشکال، اضافه خواهند شد).

پشتیبانی از اپن سی ال ۱.۲ (OpenCL 1.2)

(اپن سی ال یا زبان محاسباتی باز به جهت نوشتن برنامه های کاربردی و قابل اجرا در تحت هر پلتفرم نامتجانسی به توسط شرکت اپل پایه ریزی گشت و در ادامه بکمک گروه کرونوس به توسعه رسید. برنامه های کرنل و رابط های برنامه نویسی کاربردی در شعاع این زبان قرار دارند).

قابلیت تکسچر های مستقر و ناتمام(PRT)

سیستم عامل ۶۴ بیتی یا بالاتر

نرخ  و نوع آنتی الایزینگ: ۲۴x multi-sample and super-sample

آنتی الایزینگ(ضد ناهمواری) دارای خصیصه قابل تطبیق

آنتی الایزینگ از نوع (MLAA)

آنتی الایزینگ از نوع ((EQAA

آنتی الایزینگ از نوع ((SSAA

زاویه ثابت ۱۶x برای فیلتر تکسچرها(انیسوتروپیک)

دقت مضاعف در محاسبه و اندازه گیری(فلاپس)

پیکربندی برای چندین پردازنده گرافیکی

پشتیبانی از PCI Express 3.0 (استفاده از PCI-E 3.0 و بهبود آن چه مزیتی دارد؟ به گذرگاه های گسترشی و سریالی با سرعت بالا در کامپیوترها اطلاق می شود. قدیمی ترها که کلمه “علاقمند” به حیطه سخت افزار را حمایل بسته اند با توپولوژی گذرگاه ها و باس های AGP و PCI آشنایی کافی دارند(به طور فیزیکی، محل خشاب گذاری کارتهای گرافیکی). نسخه سوم از این گذرگاه اطلاعاتی از بالاتر بردن دقت در سیگنال دهی و انتقال داده >> برابری در فرستنده و گیرنده داده >> قابلیت رمزگذاری با انکدینگ ۱۲۸b/130b >>افزایش کانالها برای توپولوژی های بکار رفته در آن حکایت می کند که در کنار همه اینها به “نرخ بیت” انتقالی در هر ثانیه اشاره داشت که به میزان ۸ گیگ انتقال در ثانیه رسیده است. این میزان در PCI-E 2.0 به میزان ۵ گیگ انتقال در ثانیه با قابلیت رمزگذاری یا انکدینگ ۸b/10b بود).

پشتیبانی از شش مونیتور با قابلیت “آی فینیتی”

بهبود تصحیح رنگ در ویدیو(کنترل خصیصه رنگ، کنتراست دینامیک، …)

بهبود کیفیت و مقیاس تصویر در ویدیو(ضد بهم ریختگی اتوماتیک، کاهش نویز،…)

رمزگشای یا دیکدرهای ویدیویی H.264  وVC-1  و MPEG-2 (SD & HD)  و MVC (Blu-ray 3D)  و MPEG-4 Part 2 (DivX/Xvid)  و Adobe Flash  و

 DXVA 1.0 & 2.0 support و WMV HD

تکنولوژی HD3D (پشتیبانی از عینک سه بعدی، نمایش برجستگی ها در حالت سه بعدی، پشتیبانی از خصیصه نمایش سه بعدی بلوری، …)

رزولوشن ماکزیمم ۲۱۶۰*۴۰۹۶ با استفاده از پورت ۱.۲ و HDMI

رزولوشن ۱۰۸۰p60 برای برجسته بینی حالت سه بعدی با استفاده از پورت ۱.۲

رزولوشن  ۱۶۰۰p60برای برجسته بینی حالت سه بعدی با استفاده از پورت HDMI

پشتیبانی از فناوری ۴k با استفاده از پورت ۱.۲ و HDMI (برای کیفیت تصویر ۴۰۹۶ پیکسلی)

رزولوشن ماکزیمم ۱۶۰۰*۲۵۶۰ با استفاده از پورت DVI

رزولوشن ماکزیمم ۱۵۳۶*۲۰۴۸ با استفاده از پورت VGA

پیـکــــــــــــــــــــــــــربندی اصلـــــــــــــــــــــــــــی(با تقریب)

مصرف نیروی برای سیستم خنک کننده ۱۰ تا ۱۵۰ وات

سرعت هسته پردازنده گرافیکی ۸۶۰ تا ۹۵۰مگاهرتز

سرعت حافظه ۱۲۰۰ مگاهرتز(برای حافظه GDDR5 به میزان ۴.۸ گیگابیت در ثانیه)

پهنای باند حافظه ۱۵۳.۶  گیگابایت در ثانیه(هر چقدر بیشتر، امکان بهره بری از آنتی الایزینگ و تکسچرهای حجیم و … بیشتر خواهد شد).

دقت اندازه گیری یا قدرت محاسبه ۱.۸۴ ترافلاپس

قدرت محاسباتی(نرخ بازدهی انرژی مصرفی یا میزان محاسبات در هر وات) ۱۳.۵۴ تا ۱۴.۰۸ گیگافلاپس بر وات

اینترفیس حافظه از نوع GDDR5 ۲۵۶ بیتی

تکنولوژی ساخت ۲۸nm (هر چقدر کوچکتر باشد ترانزیستورهای بیشتری در خود جای می دهد. نیروی مصرفی و گرمای کمتری تولید می کند).

نرخ انباشت پیکسل ها: ۲۷ تا ۳۰ گیگاپیکسل در هر ثانیه

نرخ انباشت تکسچرها: ۵۵ تا ۶۷ گیگاتکسل در ثانیه

کد معماری از نوع GCN (۱۶ یا ۲۰ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده به کمک پردازش موازی است که اجرا و بکارگیری چندین برنامه کاربردی ممکن می شود. در این مدل تعداد ۱۰۲۴ یا ۱۲۸۰ پردازشگر(پردازشگر شیدر) جریان داده بدین امر اهتمام دارند. بعبارت دیگر، شتاب دادن به پردازش محاسباتی چندین برنامه می باشد همانند بخش محاسبه ممیز شناور در پردازنده گرافیکی یا رندر کردن تصاویر >> 64 تا ۷۲ واحد تکسچر/TMU >> 32 واحد ROP (بخش نمونه بردار رنگ: تراکم و متراکم سازی رنگ) >> 128 واحد ROP (بخش نمونه بردار Z) >> موتورهای هندسی دوگانه و موتورهای محاسباتی دوگانه/غیرهمزمان

اما… نه خیلی دور، نه خیلی نزدیک شوید. فقط همراه شوید. چرا که باید با من در میان پردازنده های لپ تاپی گام زده و برای رسیدن به نتایج بهتر درباره سخت افزار پلی استیشن ۴ به مسیر تحقیقات جامع… قدم رنجه کنیم. با پاسخ به این پرسش که…

آیا تاکنون به پردازنده های لپ تاپی رادئون فکر کرده و از آنها کسب اطلاع نموده اید؟ پس این می تواند برای بعضی علاقمندان نقطه شروع باشد! (در مقاله سوم ادامه خواهد یافت).

آقای یوشیدا(رییس بخش سرگرمی های سونی) اظهار کرده است: “پنج اصل وجود دارد که ما بر روی آنها تمرکز می کنیم… ساده، فوری، اجتماعی بودن، یکپارچه بودن و شخصی بودن است. هیچیک از این ها به بخش سخت افزار مربوط نیستند بلکه بیشتر به نرم افزار و قابلیت ها و خدمات بستگی دارد. همانند شبکه و سیستم ابری “گای کای”… و اینها از بزرگترین اهداف متمرکز ما هستند چرا که ما سازندگان بازی ها و همینطور استفاده کننده از بازی ها نیز هستیم. ما هر بار که در مورد پلی استیشن ۳ صحبت می کنیم به یاد به روز شدن/آپدیت بعدی “فریمویر” آن کنسول می افتیم. خود ما از این به روز شدن ها متنفر هستیم. اولین هدف این است که کنسول ساده باشد و مداوماً برای استفاده به آپدیت نیازمند نباشد و ثانیا اینکه  سریع الاستفاده باشد. اینها کار آسانی نیستند. اگر آسان بودند ما تا به حال آنها را انجام داده بودیم. بنابراین پلی استیشن ۴ دارای سیستمی فوری و ساده برای استفاده خواهد بود”.

 

 

اما… فالحال این قسمت به نقطه نیمه تمام و پایانی از این مقاله رسیده و ادامه را به قسمت تجهیزات جانبی و حاشیه های کناری از ساحل پلی استیشن ۴ برده تا به مشاهده آغازین از آن مجانب ها، مشعوف شویم!

دوربین چشم۴ / EYE4 در کنسول پلی استیشن ۴ با دسته حرکتی یا جنبشی(Move) سازگاری دارد. این دوربین با دو سنسور و قابلیت درک “عمق میدان” قادرست بازیباز را با دو زاویه دید ۸۵ درجه ای مورد پویش و اسکن قرار دهد. این دوربین به همراه اسکن تصاویر می تواند صدای بازیباز به کمک چهار میکروفون دریافت دارد. جالب است که بدانید سیستم تشخیص بازیبازها از طریق دسته های بازی و از روی “ال ای دی(دیود ساطع گر نور – لامپ های کوچک و بسیار کمک مصرف)” آنها صورت می پذیرد. چشمانمان چهارتا…

تلفن همراه(موبایل) دارید؟ مدل و سیستم عاملش چیست؟! با استفاده از برنامه های کاربردی سونی برای گوشی های همراهی که از سیستم عاملهای اندروید و اپل استفاده می کنند امکان استفاده از گوشی های همراه به عنوان یک دسته کمکی از راه دور و بی سیم فراهم می گردد. این تکنیک منجر به ایجاد قابلیت های ویژه ای شده که از آنجمله به برقراری ارتباط با همگروهی ها در بازیهای آنلاین و دریافت نحوه عملکرد آنها در بازی یا ارتباط موازی با شبکه پلی استیشن از طریق ارتباط اینترنتی بی سیم می توان اشاره داشت. یک صفحه “نمایش ثانویه” از تجهیزات الکترونیکی(موبایل، لوح های دیجیتالی و قابل حمل/تبلت، صفحه نمایشگرهای تعبیه شده بر روی گیم پد و …) و قابل اتصال و ارتباط با کنسول به منظور نمایش اطلاعات اضافی که با محتوای اصلی  بر روی صفحه نمایشگر، همگام و همزمان شده است. بد نیست این موارد را نیز اضافه کنم که حتی ممکن است امکان استفاده از صفحه رابط(اینترفیس) پلی استیشن ۴ و رسیدگی به امور و بازی های دیگر را(قابل بازی با گوشی همراه) بدون قطع بازی برادرتان بدست آورید. عالیست…

از بخش آنلاین بازیها بهره مند می شوید؟… لذت می برید؟ یک دکمه بر روی دسته بازی کنسول موجب نمایش اطلاعات موجود در بازی به میان شبکه آنلاین برای بازیباز و همبازیان دیگر می شود. در بازی نیاز به همگروهی دارید، باز هم مشکلی نیست. فشار دهید و همکاری گیرید! بعبارت بهتر می توانید بازی را با کلیک یک دکمه به اشتراک گذاشته و دوستان خود را به بازی دعوت کنید. حالا که صحبت از دسته بازی(گیم پد) شده است به ذکر خیر این نکته که… برای تعیین مسافت در بازی هم فکری شده است. قابلیت “لایت نار” بر روی دسته بازی به کمک بازیباز آمده تا در محیط بازی به تخمین مسافت در هر موقعیتی دست یابید.

آقای یوشیدا(رییس بخش سرگرمی های سونی) اظهار کرده است: “شما می توانید به صورت آفلاین از کنسول استفاده کرده و به صورت آفلاین به بازی کردن بپردازید. به صورت آنلاین و اجتماعی بازی کردن برای ما مهم است اما درک می کنیم که افرادی وجود دارند که از طرفداران بازی های آنلاین و اجتماعی نیستند. اگر شما می خواهید با کسی ارتباط آنلاین برقرار نکنید پس اینکار را می توانید انجام دهید”.

اهل استفاه از شبکه پلی استیشن هستید؟ پلی استیشن ۴ با داشتن یک چیپ ثانویه به کاربران اجازه می‌دهد در حین دانلود نیز بازی کنند. شبکه پلی استیشن، بنابر بر اعلام شرکت سونی از سرعت بالایی برخوردارست. در این شبکه علاقمندان قادر خواهند بود بازی ها را از طریق فناوری “خط جریان بازی/استریمینگ” قبل از خرید آزمایش کنند. به شرط چاقو…

چاقوی شرکت سونی به قدری تیز شده است که در پلی استیشن ۴ امکان نمایش و اجرای بازی‌ها روی کنسول ویتا(کنسول قابل حمل و دستی) نیز وجود دارد. چنین چاقویی به چه زخمی می خورد؟ این ویژگی سبب می‌شود تا بازی‌های پلی استیشن ۴ در حالت نمایشگرهای دو تایی(دو مونیتور) اجرا شوند. سورپرایز…

از هوس  ِ بازی کردن افتاده اید و به هوس  ِ بازی دیدن افتاده اید؟!(سرحال چی؟… کیف و کوک شدید؟ هم با کنسول و هم با این جملات؟!). پس بخوانید که… سونی در بخش اشتراک گذاری نیز تلاش‌های جدیدی روی پلی استیشن ۴ کرده است تا جایی که به کاربران اجازه می‌دهد بخش‌هایی از بازی دوستان دیگر خود را روی شبکه مشاهده کنند. چه هوسناک…

زمان برایتان مهم است؟ پس بازی نکنید!!! اما با در نظر گرفتن زاویه ای دیگر که به بخش آپدیت کنسول و دانلود بازیها مدرج می شود به قوت و سرعت انجام خواهد شد. بعبارت بهتر در حین آپدیت کنسول و بازیها قادر خواهید شد به بازی کردن پرداخته یا اینکه در حین دانلود بازی به بازی کردن آن نیز بپردازید. چطور ممکن است؟ به کمک پردازش موازی در دو پردازنده مرکزی مجزا یا تقسیم سهم پردازش در هسته های یک پردازنده ممکن می شود که این امر به برنامه نویسی فوق العاده ای نیازمند است. ممنون…

“تو کی/۲k” را می شناسید؟ نه نه نه… شرکت “تو کی” را به اشتباه گرفتید. فناوری ۲k… با استفاده از فناوری ۲k است که تلویزیون ها از کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل یا تمام اچ دی(Full HD) سود می برند. همچنین است که فناوری ۴K که توسط پلی استیشن ۴ به خاطر تولید پیکسل های بیشتر مورد بهره برداری قرار گرفته است، موجب استفاده از کیفیت بیشتر(دو برابر) را در کنار تولید تلویزیون هایی با اینچ بالاتر را فراهم آورده و به فناوری فعلی سود خواهد رساند. منتظر ظهور تلویزیون های بسیار بزرگ باشید. برای چنین ظهوری(فناوری ۴K) می بایست مقدمات دیگری نیز فراهم شود. بنابراین دیسک های نوری و فعلی با دو لایه فیزیکی داده و مرز ۵۰ گیگابایت داده بایستی با ارتقا به چهار لایه داده و سرحد ۱۰۰ گیگابایت به منتظران پاسخ دهند. غیر قابل توقف…

حتما دیسک های “بلوری” معرف حضورتان هستند. آنچه که درباره دیسک های فقط خواندنی(دیسک بلوری یا اشعه آبی) در پلی استیشن ۴ برای پاسخ دادن به نیازهای جاری بکار برده شده است به دیسک های نوری با سرعت خواندن ۶x (در پلی استیشن۳ به اندازه ۲x)و برای فرمت “دی وی دی” به میزان ۸x در خواندن داده اکتفا شده است. سرعت خواندن به نرخ مگابایت “داده ورودی” به حافظه اشاره دارد که افزایش این نرخ به منزله نصب نشدن بعضی از داده ها بر روی هارد دیسک کنسول دارد. داده هایی که در حین نصب بازی بر روی هارد دیسک نصب شده و فضای آنرا اشغال می کنند. این سرعت خواندن برای داده های ورودی در پلی استیشن ۴ به مقدار ۲۷ مگابایت در ثانیه تخمین خورده است. نکته مهم چیست؟ این نکته که… تک تک  اجزا بر روی کیفیت و کارایی کنسول بازی تاثیرگذار بوده و قابلیت و توانایی یک جز می تواند بر روند اجرای بازی اثر گذاشته و سازندگان کنسول را بدین سمت رهنمود می دارد که با بهره گیری از توانایی یک جز بر کاهش هزینه های دیگر اقدام نمایند. چگونه؟ مبتنی بر این منطق که وجود یک دیسک گردان با سرعت خواندن مناسب، موجب می شود که نصب بازی بر روی دیسک های سخت لازم نگشته و وجود دیسک های سخت با ظرفیت بالا و هزینه بالاتر الزامی نگردد(و مثال های دیگر). آفرین…

احوال “اترنت”  در پلی استیشن ۴ چطورست؟ تکنولوژی اترنتی در این کنسول از نوع استاندارد(۱۰BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) است. اترنت یک تکنولوژی استاندارد(IEEE 802.3) برای شبکه های محلی در جهت کابل کشی کامپیوترها و ایستگاههای کاری است. بطوریکه کامپیوترهای خاص در نقاطی ویژه(گره های شبکه) بوسیله کابلهای نازک یا سیمهای زوج بهم تابیده یا فیبرهای نوری به یکدیگر متصل می شوند. نامدهی استانداردها بر این اساس استوارست که عدد ۱۰ یا ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ به میزان سرعت انتقال داده بر حسب مگابیت بر ثانیه اشاره داشته در حالیکه “BASE” به متد انتقال مرتبط بوده(متد انتقال در این استانداردها Baseband است) و حرف “T” از نوع استاندارد در سیمهای زوج بهم پیچیده می گوید. در استاندارد های ۱۰BASE-T, 100BASE-TX به جای چهار جفت سیم، از دو جفت رشته سیم ارتباطی برای سرعت ۱۰۰ و ۱۰ مگابیت بر ثانیه تا مسافت ماکزیمم ۱۰۰ متر و در استاندارد ۱۰۰۰BASE-T از چهار جفت رشته سیم برای سرعت انتقال ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه(یک گیگابیت) تا مسافت ماکزیمم ۱۰۰ متر استفاده می شود. استاندارد ۱۰۰BASE-TXبه خاطر ارتقا سرعت انتقال از ۱۰ به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه به عنوان “اترنت سریع” و استاندارد ۱۰۰۰BASE-T به دلیل سرعت انتقال یک گیگابیت بر ثانیه به عنوان “اترنت گیگابیت” شناخته می شوند.

در بخش فناوری ارتباطات به استاندارد IEEE 802.11 چشم مان روشن میشود که در واقع استاندارد شبکه های بی سیم و محلی(شبکه بندی وایرلس) را با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه معرفی می کند. حتما به یاد استاندارد “بلوتوث” و “وای فای” و “تلفن بی سیم” ‌افتاده اید. باز هم درست افتاده اید! متولد ۱۹۹۷ میلادی است که بر روی ارتباطات بدون سیم(تحت شبکه یا زیر تحت شبکه) تمرکز یافته و دارای زیر شاخه های IEEE 802.11 b\a\g\n\ac\ad است. اما با ظهور استاندارد IEEE 802.11 b بود که سرعت انتقال از ۲ مگابیت بر ثانیه به مقدار ماکزیمم ۱۱ مگابیت بر ثانیه رسید. پهنای باند ۲۰ مگاهرتز و فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز از مشخصه های این استاندارد(کم هزینه و کم سرعت) است و البته ممکن است بعضی از وسایل(تلفن های بی سیم و مایکرو ویو و پلی استیشن) که دارای محدوده فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز هستند(یا از آن بهره می برند) بر روی فرکاس های نامنظم از یکدیگر تداخل ایجاد نمایند. استاندارد IEEE 802.11 a (پر سرعت و پر هزینه) دارای پهنای باند ۲۰ مگاهرتز و فرکانس رادیویی ۳.۷ تا ۵ گیگاهرتز و سرعت انتقال آن ۵۴ مگابیت بر ثانیه است و البته ممکن است تداخل امواج در طول موج های کوتاهتر ایجاد شود. استاندارد IEEE 802.11 g (پر سرعت و کم هزینه) دارای پهنای باند ۲۰ مگاهرتز و فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز و سرعت انتقال آن ۵۴ مگابیت بر ثانیه است. استاندارد IEEE 802.11 n (پر سرعت و پر هزینه) دارای پهنای باند ۲۰ و ۴۰ مگاهرتز و فرکانس رادیویی ۲.۴ تا ۵ گیگاهرتز و سرعت انتقال آن ۷۲.۲ مگابیت بر ثانیه(در پهنای باند ۲۰ مگاهرتز) و ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه(در پهنای باند ۴۰ مگاهرتز) است و قابلیت بکارگیری چندین سیگنال وایرلس و چندین آنتن فرستنده و گیرنده را داراست که مقاوم به تداخل امواج در فضای باز هستند(یعنی: وای فای/Wi Fi).

اما… اقدام جالبی که شرکت سونی به ثبت رسانده است خرید شرکت “گای کای/Gaikai” به قیمت ۳۸۰ میلیون دلار برای انتشار و انجام بازیها در سطح شبکه با استفاده از قابلیت های سرویس های “ابری” است. از طریق این سرویسها قادر خواهید شد که قبل از خرید بازی به مدت محدودی آنرا بازی کرده و سپس آنرا خریداری کنید و سرویس رسانهای شبکه سونی بدین توانایی رسیده اند که آیتمهای مورد نظر کاربران به میزان علاقمندی مرتب شده و در صورت درخواست بازی از طرف شبکه سونی به اولویت رسیده و سرعت بارگذاری بیشتر می گردد. تکنولوژی های لازم در زمینه محاسبه و اجرای بازیها در سطح وب، تجزیه و تحلیل تقاضا برای بازی، اجرای بازیها از راه دور، سرویس های توزیع و نشر بازیها و نرم افزارها از دیگر قابلیت های این شرکت است. شرکت گای کای برای بهره بری بهتر از خدمات ابری اعلام کرده است که سرعت انتقال داده در سطح اینترنت می بایست حداکثر ۵ مگابیت بر ثانیه یا سریع تر و حداقل ۳ مگابیت بر ثانیه تخصیص یابد. بنابراین پیشاپیش بهترست با اصطلاح ترکیبی “اجرای بازی ها مبتنی بر فناوری ابری” بیشتر آشنا شوید. به محاسبه و اجرای بازیهای نصب شده بر روی سرویس دهنده بازی(سرور – میزبان) در سطح شبکه است که توسط بازیبازان(کلاینت – مهمان) درخواست می شوند و در طی آن تمامی مراحل بازی بر روی سرویس دهنده بازی به پردازش و اجرا در می آید. که همان ترانه “بازی های آنلاین” را زمزمه می کند اما با شعر، وکال و ملودی عمیق تر!

شرکت “گای کای” در ۲۰ فوریه ۲۰۱۳ میلادی اعلام کرد بازیهای خانواده پلی استیشن در کنسول پلی استیشن ۴ قابل دسترسی و بازی خواهند شد. البته دور از انتظارست اما همه بازیبازان امیدوار هستند که به واقعیت بپیوندد که در این صورت… اوه چیر و یــِـل! … انکریدیبل کنسول!… اکسترا وگانزا!… اکسترودینر!… ارگناک!… سگنگبو…! کیوالو!… یوسوهان…! بسار!… ماهانا!… گرندا!… ووپی!… ایویوا!… یا هلا!… هوهان هیو!… چخ گوزل!… # از طرف “طیف بازیبازان” در سراسر دنیا!

بدتان نمی آید که کمی بیشتر با سرویس و پردازش ابری آشنا شویم؟

لری الیسون(مدیر ارشد و اجرایی شرکت اراکل) گفته است: “پردازش ابری، فناوری است که در این زمان از آن استفاده می کنیم در حالیکه هیچ تاثیری نگذاشته است به جز تغییر کلمات در تبلیغات ما !”

این سرویس به فرم یک توده متراکم و همانند یک توده ابری است که جمیعی از اتمهای اکسیژن و هیدروژن را به همراه بارهای مثبت و منفی(سخت افزارها و نرم افزارهای متنوع و خدمات  رسان) را بر فراز ابری  ِ خود حمل کرده و بارش لطیفی از قطرات آب(خدمات و امکانات گوناگون) را برای باران دوستان(علاقمندان و مخاطبین خدمات) نوید می دهد! یک توده متراکم از سخت افزار و نرم افزار که حجمش برای مهمانان و کاربران مشخص نیست. آنها از پیکربندی و توپولوژی آن باخبر نبوده و میزان سخت افزار و نرم افزار مصرفی را ندانسته و مکان منابع موجود را نمی شناسند. اما خیالتان راحت… اصلا نگران این مسائل نباشید که فقط کافیست امکان اتصال به شبکه جهانی وب را داشته باشید و از قابلیت نرم افزاری و توان سرویس رسانی و محاسباتی آنها بهره مند شوید. حضور یک واسط شبکه ای(رابط اینترنت) در وسایل مصرفی و روزمره زندگی به اتصال مصرف کننده به سرویس دهنده آن وسایل یاری رسانده و دسترسی به منابع زیادی از خدمات حاصل می شود. بنابراین کاربران و وسایل آنها، به جای استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خودشان از امکانات و تجهیزات موجود در داخل سرویس رسان های شبکه بهره مند خواهند شد. یک فناوری برای صرفه جویی کردن در سخت افزارها و نرم افزارها… و آزاد شدن از محدودیت سخت افزاری و نرم افزاری… و گسترش یافتن برای مفهوم اشتراک گذاری منابع… یکپارچه شدن محیط و فضای مشترک کاری… همگام سازی و منطبق شدن امکانات و فعالیت ها در هر حیطه از فعالیت… و سپرده شدن تمامی این فعالیت ها و محدودیت ها به سرور(خدمت رسان) شبکه است. چرخه نصب نرم افزارها و سیستم عاملهای متعدد و آپدیت های پی در پی آنها که می بایست با توجه به سازگاری و توانمندی سخت افزارهای مورد استفاده صورت گیرد به کمک پردازش ابری حذف شده و بر روی سرویس دهنده(ها) به چرخش در می آید و کاربران از طریق اتصال به شبکه(آنلاین) از آنها سود خواهد برد.

بهتر است در همین لحظه بگویم که پیشرفت فناوری ابری موجب می شود کامپیوترهای شخصی به سخت افزارهای پیشرفته نیازی پیدا نکنند. میزان قدرت سخت افزاری و تعداد سخت افزارهای موجود در یک شبکه محلی کاهش می یابد. چرا که نیازمند نبودن به نصب برنامه یا بازی، موجب محتاج نماندن به دیسک گردان، ظرفیت حافظه فراوان، ظرفیت دیسک سخت(هارد دیسک) بیشتر و سازگاری سخت افزار با برنامه ها و و و و و خواهد شد. بنابراین مدیریت منابع بر روی سرویس دهنده ها(سرورها) موجب بهبود کارایی و اجرای برنامه ها، کاهش هزینه های خرید سخت افزار و نرم افزار، امنیت بالا در حفظ اطلاعات، امکان ارتباط و استفاده از پردازش و سرویس های ابری با هر وسیله ارتباطی در هر مکان، به روز و به هنگام شدن سرویس ها و برنامه ها(آپدیت)، یکپارچگی استفاده از فایلها با همسان سازی برنامه ها، می گردد. پردازش و سرویس های ابری برای شرکت های بزرگ که توانایی در اختیار گیری منابع سخت ازاری بیشمار دارند و به فرم توده ابری از خدمات در می ایند منجحصر نشده و شکرت های کوچکتر با استافده از ظرفیت شرکت های فناور ابری به تکه ابری خدمات رسان تبدیل شوند. نتیجتا در اختیار گیری منابع سخت افزار و نرم افزاری و در نهایت واگذاری آن منابع برای شرکت های کوچکتر به راحتی صورت خواهد پذیرفت چرا که سخت افزار و نرم افزاری خریداری نشده بلکه از منابع موجود بر روی سرویس دهنده های ابری بهره برده شده است(کرایه). پس زیر ساختارها برای فناوری ابری می تواند برای استفاده خصوصی شرکت ها یا استفاده گروهی برای چندین شرکت خاص یا استفاده برای عموم و یا مورد استفاده ترکیبی برای شرکت ها و عموم کاربران… تبیین و طراحی گردد. در این زیر ساخت ها(IaaS) استفاده از برنامه های کاربردی و میزان منابع مصرفی بر روی صورت حساب ارسالی(میزان فعالیت) تاثیرگذار خواهند بود.

صندوق پستی گوگل و بهره وری از فضای ذخیره سازی نامه ها(دیسک سخت) در سرورهای(خدمات رسانهای) شرکت گوگل را در نظر گیرید که کاربران به کمک این سرویس از فضای دیسک سخت خودشان استفاده نبرده و از منابع و تکنولوژی شرکت گوگل سود می برند. سرویس مستندات گوگل برای ایجاد سندهای متنی اکسل،پاور پوینت و سایر سندهای دیگر نیز جزو همین سرویس ها است.

تلاش مایکروسافت در ویندوز ۸ برای همگام و یکپارچه سازی و منطبق کردن(سینکرون کردن) منابع و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خودش در همین راستا بوده و به یاری این فناوری به قوت خواهد رسید. بنابراین شرکت مایکروسافت با تمامی تکنولوژی ها و محصولاتش(ایکس باکس، سیستم عامل های تلفن همراه، کامپیوتر همراه و…) به شکل “ابری” در خواهد آمد و محصولات مایکروسافت به یکپارچگی و همخوانی بیشتری دست یافته و ارتباط آنها ممکن می شود و همچنین است درباره شرکت سونی…

شاید ندانید که مفهوم اجرای بازی ها مبتنی بر فناوری ابری از کجا آغاز شده است و اولین کنسول مبتنی بر این فناوری که به تولید نرسیده است، چه نام داشته است؟  این فناوری در حیطه بازی ها به همت شرکت “جی  کلاستر” در نمایشگاه سرگرمی های الکترونیکی(E3) به سال ۲۰۰۰ میلادی معرفی گردید. این تلاش در سال ۲۰۰۲ میلادی به کمک شرکت سرگرمی ساز “فانتوم” ادامه یافت و کنسول “فانتوم” در زمینه بازیهای ابری با قیمتی زیر ۳۹۹ دلار معرفی گردید. این کنسول در سال ۲۰۰۴ میلادی در نمایشگاه سرگرمی های الکترونیکی(E3) به نمایش در آمد اما روند تولیدش در سال ۲۰۰۶ میلادی متوقف شد. اما شرکت جی کلاستر به روند تحقیقات در زمینه بازیهای ابری ادامه داد و گسترش آنرا به سال ۲۰۰۴ در کشور ژاپن و سال ۲۰۰۵ در اروپا شروع کرد. شرکت های “آن لایو” و “گای کای” در سال ۲۰۰۹ میلادی، پای به عرصه رقابت گذاشته و این فناوری را توسعه دادند.

کنسول فانتوم با سخت افزار: پردازنده اصلی Athlon™ XP 2500+ / پردازنده گرافیکی از انویدیا و مدل GeForce FX 5700 Ultra / ظرفیت حافظه ۲۵۶ مگابایت / ظرفیت دیسک سخت: ۴۰ گیگابایت / سیستم عامل: ویندوز ایکس پی / سیستم صوتی، سازگار با دالبی دیجیتال ۵.۱ /  سیستم تصویری، سازگار با تلویزیون های اچ دی / باطری از نوع آلکالاین AA / موس و صفحه کلید / یو اس بی /  و سایر تجهیزات

—–

قطعا تا به اینجای مطلب بدین نکته پی برده اید که سرویس های ابری به اتصال دائمی اینترنت… آنهم اینترنتی پر سرعت نیازمند بوده و از آنجا که ممکن است هر سرویس و مصنوعی از نقایص و ضعوفی رنج برد پس سرویس ابری نیز مستثنی نخواهد بود و از کندی حاصل شده از ترافیک بالا و تراکم پردازش به درد آمده و بسیاری از سرویس ها ابری از محدودیت های نرم افزاری برخوردار بوده و نیز، امنیت کامل و بی نقصی را به طور صد در صد ارائه ندهند. اما بلادرنگ خواهم گفت این مسیر به سوی ناهمواری نیست و جاده به سوی همواری کشیده خواهد شد.

ریچارد استالمن گفته است: “پردازش ابری یک فریب ساده است. که بواسطه آن مردم مجبور می شوند از سیستم های انحصاری استفاده کنند که هزینه های آن بیشتر از قبل است. این احمقانه است. حتی بدتر از احمقانه است. فقط بزرگ نمایی در حرفه بازاریابی است !”

این قسمت از مطلب، موجب ناخوشی بسیاری از بازیبازان خواهد شد. چنین سرویس و فناوری موجب خواهد شد تا انقلابی در دنیای بازیهای ویدیویی برای عرضه بازیها بوجود آمده و بعد از گذشت مدتی چند… ارائه فیزیکی بازیها از بین رفته و اجرای آنها منوط به اتصال آنلاین و خرید(بارگذاری) آنلاین گردد. بازی های دنیای وارکرافت(WoW) و اهریمن/دیابلو ۳ (Diablo) را به یاد دارید؟ مسیر اولیه این بازیها بر جاده همین فناوری پی ریزی شده است و در آینده به قوت خواهد رسید. اگر کمی ژرف تر به افق آینده بنگرم حتی حذف کنسول های بازی به دور از دسترس نخواهد بود. (حامد.ق.ت/Hamedgh : باید به تولیدکنندگان حق داد). قابل اشاره است که این پیش بینی خلاف نظر رییس بخش سرگرمی های سونی است، آقای یوشیدا است.

پایان این بخش از مقاله فوق با تلخی بالا به نقطه اوج خود می رسد و نقطه پایانش با صحبت آقای یوشیدا و آقای روزبه.س گذاشته شده و به حد تعادل می رسد:

آقای یوشیدا(رییس بخش سرگرمی های سونی) درباره پشتیبانی از بازیهای گذشته در کنسول جدید اظهار کرده است:” بله! این از انتظارات مصرف کنندگان است. آنها خرید فیزیکی را دوست دارند. آنها می خواهند از بازی های خود در همه جا استفاده کنند. درست است؟ این برای من هم یک انتظار است”.

مارک، کودک خود را به گونه ای بار آورد که بتواند چندین وظیفه را به طور همزمان و با کیفیت بالا انجام دهد چیزی که پدر قوی ولی دست و پا بسته خود در اجرای آن دارای محدویت هایی  بود. همچنین فرزند جدید به شدت اجتماعی تر است! بله… این فرزند بر روی دستان خود دارای دکمه هایی  است که شما و دنیای مجازی را به سرعت با یکدیگر همگام می سازد. در مواقعی که خواب است دچار کابوس و حواس پرتی نمیشود و به دقت تمام کارهای محول شده به خود را به خاطر می سپارد و با یک اشاره کوچک بیدار شده و همه چیز را خیلی سریع پیگیر می شود. همچنین بر روی کنترلرهای خود علاوه بر نماد های اجتماعی بودن، صفحه ای لمسی قرار گرفته که در آینده با آنها قرار است کارهای بسیاری صورت گیرد.

اما داستان های دیگر هنوز ادامه دارد…

پانوشت۱: این مقاله، دومین بخش از این سری مقالات است.

در اینجا می توانید قسمت اول این سری مقاله را مشاهده کنید

پانوشت۲: این مقاله از طریق انجمن مایکروسافت در سایت منتشر می شود.

پانوشت۳: در صورت استفاده در سایت های دیگر… ذکر نام نویسندگان نیز خالی از لطف نیست.

دیدگاه
۷۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

73 Replies to “یک کنسول «پلی استیشن ۴» رونمایی کرده اند”

 1. gta3 گفت:

  اهههه. ۸-O عجب مطلب طولانیه ایه.

  ۰ ۰
  1. Mr.Zx گفت:

   :(( :(( :(( :((
   آقا کسی نیست خلاصه ای بما تحویل بده

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   برای همه دوستان عزیز که دیدگاه گذاری کرده اند(حتی در مقاله قبلی)

   پاسخ ها برای تایید به مدیریت سایت رفته است!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   با کمی صبر و در صورت مجوز گرفتن، در برابر دیدگانتان قرار خواهد گرفت.

   با تشکر از توجه همگی شما!

   ۰ ۰
 2. Very Big Daddy گفت:

  جونم اقا حامد که همیشه عکس من رو میزنه! :D :D :D :D

  ۰ ۰
 3. Pishro گفت:

  خیلی ممنون اما یه خورده زیاد نیست

  ۰ ۰
 4. victor hogo گفت:

  با تشکر از دو بزرگوار بابت مطلب مفیدشون
  البته به شخصه احتمال میدم گرافیک هر دو کنسول از سری نسل بعدی که مدتی بعد عرضه خواهد شد بهره مند بشن!
  فقط بیشترین نگرانی من در مورد پردازنده ی هر دو کنسول هست. مدتی بود خودم درگیر جمع آوری یک سیستم بودم و به همین خاطر بیشتر از گرافیک روی پردازنده تحقیق کردم و کلا دیدم دید اکثریت یعنی ۹۰ درصد به سی پی یو های ای ام دی منفی هست و اون رو شعیف می دونند…مثلا amd fx 8350 هشت هسته ای رو خیلی ها در حد نسل بعد نمیدونند در حالی که اینطور که بنظر میرسه پردازنده ی کنسولها پایینتر از این ۸۳۵۰ هست!! روز به خان نظر شما در مورد این چیه ؟؟( چون برای من خیلی مهمه و اگه از قدرتش مطمئن شم پردازنده ی اینتل خودم رو بنا به دلایلی تغییر بدم و این ۸۳۵۰ رو ببندم)

  ۰ ۰
  1. xneon 360 گفت:

   ۸ هسته ای های AMD با بالاترین فرکانسو قدرت ،در خوش بینانه ترین حالت ۳۰ تا ۴۰ درصد از Core i7 های اینتل ضعیف تر عمل میکنند ولی قیمت مناسبی دارند،مثلا تیون های بالاش از ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومن نهایتا قیمت دارند ولی i7 های اینتل از ۱ میلیون تا ۴ میلیون قیمت دارند !!

   ۰ ۰
 5. ama-pc360 گفت:

  مرسی دوستان…….
  متن فوق العاده طولانی و بسیار مفید و جذاب بود…..
  هنوز همش رو نخوندم……

  ۰ ۰
 6. Vito گفت:

  اقا من تا وسطاش داشتم میخوندم, هرچی رفتم تموم نشد. حداقل قسمت قسمت میذاشتیش رو سایت.

  ۰ ۰
  1. این خودش یکی از قسمت های مقاله هست.

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   این خودش قسمت دوم از سری مقالاته ،خب من ایده این قسمت بندی تر شدن رو هم به حامد جان دادم ولی اسرار داشت که در یک قسمت بر روی سایت قرار بگیره

   ۰ ۰
 7. ama-pc360 گفت:

  و آخر مقاله قسمت های تلخی وجود داره که مطمینا میتونه برای ما دردسر ساز باشه.

  ۰ ۰
 8. game59 گفت:

  امیدوارم شرکت های ایرانی بالاخره بازی های خوب و استانداردی تولید کنند و فرصت این نسل و ps4 رو از دست ندن که در این صورت به احتمالِ قطعی! باید فاتحه ی این صنعت و این ظرفیت بالای رسانه ای رو دست جمعی بخونیم :(( … x-(
  ببخشید که خیلی ربطی به متن نداشت! ولی اگه من حرف دلمو اینجا نزنم کجا بزنم؟! :((

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Game59 عزیز!
   تقریبا می دانم که در زمینه بازیسازی و بازی پردازی فعالیت و مطالعه داری و از این دریچه به قضیه نگریستی! موضوع مهمی است اما برای یک هنری که رو به پیشرفت و گسترش در جهت درست و منطقی است. بسترهای این توسعه آماده و گرم شده و بسترسازانش از جنس همان بستر بوده و به همه چیز اشراف داشته باشند، که بستری آماده نبوده و بسترسازانش نیستند.
   شما به این حقیر بگو، آقای “بی ؟!” و “می؟!” و “؟!” و و و و های دیگر… از کدام دانش و دانشگاهی در حیطه هنر بازیسازی و بازی پروری فارغ التحصیل شده اند؟ اصلا هنرمند و هنرپرور هستند؟! و اطرافیان آنها که مطابق همان خط مشی در سایر هنرها و صنوف… از جنس چسبند!
   در انتها به یاد داشته باشید که هر هنری پایه ای دارد. بنابراین از اینکه در این سرزمین برای کنسول پلی استیشن ۳ کاری نشده است برای کنسول پلی استیشن ۴ به کارستان نیندیشید. آنچه که این حقیر دیده ام در حیطه بازیها و دنیای آن در این سرزمین… هر کسی به فکر خویش است و گمان نمی کنم درصد زیادی به اصل موضوع بیندیشند!

   با تشکر از توجه شما!

   ۰ ۰
 9. Mithrandir گفت:

  اول باید یه تشکر کنم از روزبه و حامد ق ت که با نوشتن این مطلب به من خیلی چیز ها یاد دادند و بر دانش کم من افزودند
  خب باید بگم که PS4 توانایی اجرای بازی ها رو در رزولوشن ۲k نداره چه برد به ۴k! این رو به خاطر بنچ مارک هایی که از Gtx titan دیدم دارم می گم! این کارت قدرتمند نتوانست که از پس اجرای بازی با جزییات بالا در این رزولوشن ها بر بیاد( ۲۲ فریم متوسط میداد)!
  دوم اینکه طبق دیجیتال فاندری وب سایت یوروگیمر پی اس ۴ در حد یه PC میانیاز نظر پردازشی هست! تنها برتری اش نسبت به پی سی ها استفاده از حافظه ای رم GDDR5 هستش! پیشنهاد می شود هنگام خرید یه کارت برای نسل بعد حتما به حافظه رم اش توجه کنید و سعی کنید حداقل ۳ گیگابایت حافظه رم داشته باشد!

  ۰ ۰
 10. Frankenstein گفت:

  … یک pc معمولی !

  ۰ ۰
 11. dead of war123 گفت:

  بسیر زیبا وعالی.
  چیز دیگری به غیر از تشکر نمیشه گفت.

  ۰ ۰
 12. bioevil گفت:

  نه بابا.خفن تراز معمولیه. =; =;

  ۰ ۰
 13. arian گفت:

  چه رنگ های دل پیچه اوری !!!!!!!!!!!!!!!!! :oops:
  ممنون

  ۰ ۰
  1. ****Ice Boy**** گفت:

   اخ راست میگه تو رو خدا رنگ ها رو اصلاح کنید سرگیجه گرفتم

   ۰ ۰
  2. arian گفت:

   حالم بد شد :oops:

   ۰ ۰
 14. arvin گفت:

  خیلی طولانیه :-|

  ۰ ۰
 15. silver گفت:

  خوشم میاد کلا درو کردن با این مقاله!!
  غیر کوتاه ولی مختصر و مفید!
  دست جفتتون بدون درد!
  شاد باشید!

  ۰ ۰
 16. soroush گفت:

  دم هر جفتتون گرم.
  طولانی هست اما خودنش ضروریه.

  ۰ ۰
 17. اول یک خسته نباشید به این دو دوست عزیزم بگم که معلومه ساعت ها برای این پست عرق ریختن!واقعا دستتون درد نکنه دمتون هم گرم که مارو با اطلاعات خودتون شریک کردین.
  اگه بگم بهترین پستی بوده که تابحال در این سایت خوندم دروغ نگفتم. =D
  البته اینم بگم بخاطر اطلاعات کم من یک نیم ساعتی تو گوگل چرخیدم(مثل همین موتورهای هندسی دوگانه که تابحال به گوشم نخورده بود)هرچند بیشتر مواقع در متن توضیحات کامل داده شده بود.

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   ابوالفضل صبوری عزیز(چرا دیدگاه شما در انتهای دیدگاهها قرار نگرفته و در وسط ثبت شده است. چرا که دیدگاههای جدید در انتهای دیدگاههای دیگر درج می شوند):
   حتما مطالعاتی دارید که توجه شما بدآن جلب شده و از این موضوع پرسیده اید(در مجموع چیزهایی می دانید). و از سوال و توجه شما ممنون هستیم. و باید باعث خوشحالی همه دوستان باشد که در سایت حضور دارید تا آنها را با دانسته های خود آگاه گردانید.

   اما درباره موتورهای هندسی دوگانه/دوتایی(نام انگلیسی برای تحقیقات بیشتر توسط شما: Dual Geometry Engines)…
   اولین سطح یا بخشی که در خط جریان پردازش جریان و محاسبات داده(پایپ لاین در بدنه پردازش و رندر گرافیک)
   به خاطر کلمه “هندسی” بدآن سوی رهنمون می شویم، همان “مفروش سازها” هستند. در واقع یک واحد دوتایی (موتور پردازشی که تقویت شده) که مختص عملیات مفروش سازی است که در کنار دو جفت واحد ROT به فعالیت می پردازد. بخش محاسبه ای پردازنده(CU) به کمک این دو پردازشگر می تواند نرخ هندسی سازی(مثلث سازی، مربع سازی / تقسیم یک بافت یا جسم به چندین شکل هندسی) را در هر کلاک(پروسه زمان بندی پردازنده) به دو برابر برساند(به بخش مفروش سازی ِ سخت افزاری نیز دقت فرمایید).
   واحدهای ROT به واحدهای خط جریان و محاسبه و در نهایت خروجی رندر اشاره دارد و هر داده ای که رندر شده، بکمک این واحدها نمونه برداری می شود و سپس بر روی فریم بافر نوشته شده تا برای نمایش ارسال گردد(آخرین مرحله در پردازش گرافیکی و نمایش پیکسلها).
   بعبارت دیگر، واحدهای ROT در تبدیل گرافیک برداری به پیکسلها(تصویر/بیت مپ/رستر ایمیج) نقش خود را ایفا می کند. در واقع هر شی در گرافیک برداری به مجموعه و فرمی از خطوط(به جای پیکسل) تعریف شده و موقعیت، طول و مسیر آنها به کمک توابع ریاضی و هندسی معین گشته است. اما برای نمایش بر روی صفحه نمایشگر(به صورت سه بعدی) می بایست تبدیل به پیکسل ها شود. بنابراین اطلاعات گرافیک های برداری(مرکب از اشیا و شکلهای هندسی) به توسط واحدهای ROT پردازش و نمونه برداری شده تا موقعیت و خصیصه های هر پیکسل در صفحه به درستی تعیین گردد.

   در انتها… شما را به تحقیق بیشتر بر روی این موارد توصیه می کنم تا در صورت شبهه و خطا(در مطالب فوق) به صحت و درستی در دانسته ها پناه برید.

   با تشکر از توجه شما!

   ۰ ۰
 18. FadaEi گفت:

  دمتون گرم =D =D =D

  ۰ ۰
 19. Amin گفت:

  ممنون از دو عزیزبابت خبر =D =D =D
  ولی یکم کوتاهه :D

  ۰ ۰
  1. Mithrandir گفت:

   “ممنون بابت خبر”
   خبر؟؟؟؟؟؟ WTH!! شرط می بندم یک کلمه از این مقاه ارزشمند رو نخوندی مگر نه می فهمیدی که این یه مقاله هست نه یه خبر! فقط خواستی یه کامنت در کنی و هدف ات تنها کسب ستاره هستش!

   ۰ ۰
 20. ps3 with xbox گفت:

  خوب صادقانه میگم که تا وسطهای مطلب خوندم و برای من پردازنده و کارت گرافیک نسبت به قیمتش عالی بودن و بدجور جوزده شدم ناتی و دیوید و سانتا و گوریلا چی کار میخان انجام بدن یعنی پرده نازک فیلم و بازی رو از بین میبرن برام

  از نویسنده های عزیز تشکر میکنم نصف مطلبتونم ۱ ساعت دیگه ادامه میدم تا مخم هنگ نکنه :D

  ۰ ۰
 21. Jhon f Keendy گفت:

  از ساعت۷ تا حالا دارم می خوانمش.خیلی ممنون
  کامل واین نتیجه رو میرسونه که باید دلار ها رو
  جمع کنیم بخریمیش.واقعا خسته نباشید. =D :X =D =D =D =D

  ۰ ۰
  1. victor hogo گفت:

   پیشنهاد میکنم قبل اینکه به فکر خرید کنسولهای نسل بعدی باشی سیستم پی سی رو ارتقا بده و نسل بعدیش کن که البته باید بین ۳ تا ۴ تومن حداقل خرجش کنی !!…چرا که تو اگه کنسول بخری شک نکن تا یک سال حداقل هک نمیشن و قیمتشون هم نجومی میشه چه کنسول چه بازی هاش!
   بعد اینکه پی سی ردیف شد به فکر کنسول ها باش که تا تابستون ۹۳ که قیمتهاش متعادل شد بتونی تهیش کنی!

   ۰ ۰
  2. Jhon f Keendy گفت:

   ممنونم از راهنمایت ولی منpcندارم
   و کلا عشق کنسولم مخصوصا Sony

   ۰ ۰
 22. adidas گفت:

  یکی خلاصه کنه :D

  ۰ ۰
  1. The End Of Ps گفت:

   خلاصه ؟ SONY make.believe :D خوب بود خلاصش ؟ :D

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   اصلا ربطی به سونی نداشت این مقاله،بیشتر میشه گفت AMD make cheaper choise

   ۰ ۰
  3. The End Of Ps گفت:

   I know … خوندم . من راجب PS4 و سونی گفتم :X

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   ;;) :wink:

   ۰ ۰
 23. slayer گفت:

  دست گلتون درد نکنه بابت زحمتی که کشیدید

  ۰ ۰
 24. Sam_Fisher گفت:

  با تشکر فراوان از دو عزیز حامد و روزبه ی نازنین که واقعا زحمات زیادی کشیدند…
  بسیار مطلب مفید و اگاه کننده ای بود که بسیار بهره مند شدم…با تشکری فراوان…
  منتظر سایر مقالات مشتاقانه هستم… :X
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 25. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  امیدست این مطلب که هم درباره پلی استیشن ۴ است و هم نیست(از مطالب فرعی نسبت به موضوع کنسول و مطالب اصلی نسبت به مبحث گرافیک) بهره مند شده باشید.
  که قسمت سوم آن نیز در حال آماده شدن است…
  قبل از اینکه به چندین مورد در خصوص مطلب فوق بپردازم در ابتدا از آقای روزبه سامانی(و آن امضای زیبای ایشان) که پیگیر درج مطلب در سایت بود و همچون دوست واقعی با من همکاری نمود به انضمام دوست عزیزی که زحمت ویرایش آنرا در سایت کشید، تشکر کنم.
  ———————————————————
  اما چند مورد مهم از نظر این حقیر:
  ———————
  ۱-این جنس مطالب را مطالعه کنید و بی تفاوت از کنار آنها نگذرید(چون به بازی علاقه دارید) و در انتها به طول و عرضش گیر نداده و به یک تشکر بسنده نکنید. پویایی خود در جهت کسب علم را به کرسی درون بنشانید(به خصوص در زمینه علوم مفیدتر و معارف نیکوتر)!
  ۲-یاد گیری موضوعات مرتبط با بازی در جهت نقد بازیها یاریتان می کند و نقدهای خود را به مطالب بی اهمیت و بی علم(از نظر فنی) آلوده نمی کنید.
  ۳-به دقت مطالعه کنید. در کنار مطالب نگارش یافته در متن، به درک مطالب دیگر() در کنار زیبایی های دیگر نائل شوید(به کمک فکر و استدلال).
  ۴-این مقاله با آن موجودیتی که ارائه دادم کمی تفاوت دارد. از روزبه عزیز و ویرایشگر عزیزمان می خواهم که آنها را تغییر داده و از نو منتشر(پابلیش) نمایند.
  الف)رنگ سطور و حاشیه متن ها در مقاله تغییر کرده است(که البته می تواند مرتبط با امکانات محدود سایت و وردپرس باشد).
  ب)عکس کنسول فانتوم حذف شده است.
  ج)عکسی در آن کاراکترهای بازی شوک زیست محیطی/بایوشاک و کرایتوس قرار دارد، تکرار شده و به جای آن می بایست از عکس دیگری استفاده می شد و عکس دیگری که از انتهای این مقاله حذف شده است. این عکس ها در مقاله سوم ادامه یافته و در انتها به پایان خاص خودش می رسد. به قول معروف:”برای خودش داستانی دارد”.
  یک داستان متنی و یک داستان تصویری!
  د) در کنار مطالب اصلی به استنباط ها و ادرکاتی می رسید که از طرف این حقیر نگارش یافته و شاید در سایت(مقالات) دیگری آنها را نیابید.
  ه) در متن بالا کمی درهم ریختگی وجود دارد. در این قسمت: “کد معماری از نوع GCN (16 یا ۲۰ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده”…
  که درست آن اینگونه است: کد معماری از نوع “GCN” ، (۱۶ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده… به کمک پردازش موازی است که اجرا و بکارگیری چندین برنامه کاربردی ممکن می شود…)

  ادامه دارد…

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   ==============================
   پاسخ به بعضی از دوستان:
   ==================
   @victor hogo عزیز:
   در مقاله قبلی توضیح دادم که خرید پردازنده اصلی می بایست بر اساس نوع پیکربندی آنها بر اساس جنس فعالیت خریداری شود. بنابراین گاهی یک پردازنده چهار هسته می تواند بسیار مثمرثمر تر از یک پردازنده هشت هسته ای باشد. در این راه به تست شرکت ها از پردازنده های مختلف رجوع کنید تا به هزینه بیشتر مبتلا نشوید. بهترست بر روی حافظه و پردازنده گرافیکی بیشتر تمرکز کنید.

   @game59 عزیز:
   تقریبا می دانم که در زمینه بازیسازی و بازی پردازی فعالیت و مطالعه داری و از این دریچه به قضیه نگریستی! موضوع مهمی است اما برای یک هنری که رو به پیشرفت و گسترش در جهت درست و منطقی است. بسترهای این توسعه آماده و گرم شده و بسترسازانش از جنس همان بستر بوده و به همه چیز اشراف داشته باشند، که بستری آماده نبوده و بسترسازانش نیستند.
   شما به این حقیر بگو، آقای “بی ؟!” و “می؟!” و “؟!” و و و و های دیگر… از کدام دانش و دانشگاهی در حیطه هنر بازیسازی و بازی پروری فارغ التحصیل شده اند؟ اصلا هنرمند و هنرپرور هستند؟! و اطرافیان آنها که مطابق همان خط مشی در سایر هنرها و صنوف… از جنس چسبند!
   در انتها به یاد داشته باشید که هر هنری پایه ای دارد. بنابراین از اینکه برای کنسول پلی استیشن ۳ کاری نشده است برای کنسول پلی استیشن ۴ به کارستان نیندیشید. آنچه که این حقیر دیده ام در حیطه بازیها و دنیای آن در این سرزمین… هر کسی به فکر خویش است و گمان نمی کنم درصد زیادی به اصل موضوع بیندیشند!

   @Mithrandir عزیز:
   بحث بر روی پشتیبانی آنست. به حداقل و حداکثری خصیصه های گرافیکی و سیستم پایه ای که بر روی آنها تست انجام گرفته است، دقت نمایید. نکته مهم در حافظه گرافیکی خوابیده است. با بالاتر بردن ظرفیت حافظه به کیفیت تکسچرها در یک بازی افزوده نمی شود بلکه آن به هنر بازیسازان و استفاده از امکانات جدید سخت افزاری و تکنیک های نرم افزاری اشاره دارد.
   میزان حافظه بالا با فناوری جدیدتر(اینجا GDDR5) در استفاده از چند صفحه نمایشگر برای اجرای بازی در جهت برآورده شدن مقاصد خاص بسیار مفید است و همینطورست برای تقسیم صفحه نمایشگر به چند قطعه و پردازش آن برای هر بازیباز!
   (هشت مانیتور سی و دو اینچ که مختص بازیست – در چهار ردیف دو تایی). امیدست موضوع را بخوبی شرح داده و به درستی درک نموده باشید.
   دومین موضوع… که به متوسط بودن کنسول جدید اشاره داشتید که آنرا دارای تجهیزات سخت افزاری بالا(High End) ندانستید(حرف آقای “تاماسی” از شرکت انویدیا را نقل کرده اند یا در همان راستا قرار دارند). درزمانی که کنسول پلی استیشن ۳ به بازار عرضه شد صنعت پردازنده های گرافیکی(دسکتاپی و لپ تاپی) جلوتر از آن قرار داشت. اما دیدید که آن کنسول سونی و کنسول مایکروسافت توانستند بازیهای خودشان را به خوبی به بازار عرضه کرده و آنرا اشباع نمایند(کنسول نینتندو “وی/Wii” که جای خود دارد). موضوع مهمی که از یاد برده اید/اند به کنترل هزینه ها و کاهش قیمت تمام شده برای کنسول بر می گردد. اینکه کنسول جدید بتواند در همان محدوده قیمت کنسول قبلی باقی مانده و گران تر از کنسول های رقیب عرضه نشوند.

   @caped crusader عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “…که پردازنده گرافیکش به تنهایی قدرتی در حدود ۱٫۸۴ ترافلاپس رو فراهم میکنه ولی شما تو این مقاله گفتید باکمک پردازنده اصلی این کارو میکنه؟ میشه یکم توضیح بدید”)
   شرح: خیر… در مقاله بعدی درباره حافظه گرافیکی به تفصیل توضیح داده شده است(البته اگر به مشکلی بر نخورده و همچنان مشتاق به درج آن باشیم). در این مقاله کمی به خصیصه فلاپس و ۱.۸۴ ترافلاپس اشاره شده است.

   @STALKER عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “پس الان من یه ۸۳۵۰ یا i7 3770 بگیرم با ۱۶ گیگ رم نسله بعد و راحت جواب میده؟”)
   شرح: اصلا هدف این مقاله نبوده که شما برای خرید پردازنده ایکس اقدام فرمایید. خیر… هدف بررسی پردازنده مجهول کنسول جدید سونی بوده که اعلام شده بود از کد پردازنده “باب کت” بهره برده و دارای نام جگوار است. بنابراین سعی کردم به سوی معماری “سرزمین جنوبی” و “باب کد” رفته و از آنجا به پیکربندی پردازنده اصلی برسم و از آنجا سریعترین نمونه(E2-1800) را انتخاب نمودم . در این میان کمی از اطلاعات دیگر در اختیار دوستان قرار دهم(ناآگاهان به علم سخت افزار و آگاهان به آن).
   در ادامه به سوی یک پردازنده جدید و هشت هسته ای از شرکت “ای ام دی” رفته و آنرا کمی جستجو کرده و به اطلاع رساندم که اگر یک هشت هسته ای برای کنسول جدید در نظر گیرند در چه رتبه ای قرار گرفته است. و متوجه شدیم که به دلیل خصایص متفاوت و دلایل گوناگون از این نوع هشت هسته ای در کنسول جدید استفاده نخواهد شد.
   در واقع محدوده را تنگ تر کرده تا کمی به پردزانده اصلی کنسول نزدیک تر شویم. از این گونه مباحث در سایت های مختلف شده و سعی در پیش بینی نموده اند. اما مقاله این حقیر و آقای سامانی نگاهی متفاوت تر به این مسئله داشته است.

   @Curunir عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “منبع تغذیه این کنسول های نسل بعد هم همانند معماری پی سی گونه شان، مانند پی سی هستش! یعنی باید شاهد استفاده از مدار های اکتیو PFC یا … چیز هایی مثل این باشیم”)
   شرح(آقای روزبه عزیز از منظری دیگر توضیح داده بودند): اما… جواب شما خیر است(ان شا الها که “خیر(برکت)” است. اما اینجا به معنای “نه” است – کمی طنز). مسئله تعدیل و بالانس نیروی مصرفی و کاهش حرارت تولیدی، از اهم مباحث کنسول ها(قابل حمل) است. بنابراین با تدارک معماری های بهینه و کم مصرف در سخت افزارها به سوی استفاده از مصرف انرژی کمتر و منابع تغذیه کوچکتر می روند. بعلاوه اینکه تکنیک های نرم افزاری را به این مورد برای کاهش مصرف انرژی و مدیریت آن بیافزایید(در مقاله بعدی گفته شده است).

   @RANDYORTON عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید:” در آخر آیا FX-8350 از لحاظ اقتصادی به صرفه هست یا نه؟”)
   شرح: به توضیحاتی که به آقای STALKER داده ام مراجعه نمایید. در ضمن خرید این پردازنده توصیه نمی شود.
   پردازنده ای که هشت هسته ای نباشد نیز می تواند به شما یاری رساند.

   @ پوریا رمضانی عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “حالا یه سوال واسه من پیش می یاد که این کنسول چند سال می تونه سر پاشه البته این جواب ما نمی تونیم بدیم حتی شرکت سونی نمی تونه بده باید از استودیو های بازی این سوال رو پرسید.”)
   شرح: اتفاقا شرکت سونی می داند. یک بازه شش تا هفت سال!(در مقاله بعدی در این باره نوشته شده است – فکر همه جا را کرده ام). اما برای اینکه بی پاسخ نمانید، کنسول سونی۱ و ۲ و ۳ در این بازه زمانی عرضه شده اند(به انضمام نکته مهم دیگر!… که بماند).

   @نایت عزیز(که امیدست “مر” آخر از این اسم رفته باشد):
   و با تشکر از توضیحات ایشان به علاوه “Aura Dione – Friends”!
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “…به طور حتم باید به سراغ همان تقویت پردازنده برود به نظرم نه گزینه استفاده از پردازند های قویتر AMD را دارد و نه استفاده از دو مدار موازی برای داشتن دو پردازنده در کنار هم… “)
   پردازنده های لپ تاپی از مصرف نیروی پایینی برخوردار هستند(و همینطور حرارت کمتر و مدیریت شده) که یکی از دلایل استفاده از کد معماری “باب کت” به توسط شرکت سونی، همین بوده است. که برای جگوار در بیشترین حالت به ۲۵ وات می رسد(یا ۱۸ وات در مدل E2-1800). عمده تمرکز سونی بر روی بازی و فعالیت های غیر از بازی است. آنجا که پای دانلود، یهره گیری از وب و اشتراک گذاری و و و و و به میان می آید(بصورت موازی). بنابراین مدیریت هسته های پردازنده برای این امور بسیار اهمیت دارد. شاید این بار را شرکت سونی بتواند از روی دوش بازیسازان بردارد. همان کاری که با حافظه گرافیکی و اشتراک گذاری آن کرده است و در ادامه یک گیگابایت آنرا کسر کرده تا به امور خاص اختصاص دهد!(دینگ دینگ…)
   بنابراین استفاده از دو پردازنده مجزا که ماکزیمم مصرف آنها ۲۵ وات است و در مجموع هم از یک پردازنده هشت هسته ای به مصرف کمتری دست می یابند، قابل اشاره است. البته بهبود پردازنده چهار هسته ای و ارتقای آن به هشت هسته نیز می تواند رخ دهد(قابل ذکرست که پردازنده جگوار از معماری پایه چهار هسته ای تشکیل شده است). بقیه توضیحات در مقاله قبلی ذکر شده است.

   @Kurosaki Ichigo عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “گرچه فکر کنم با رشدی که پردازنده های قدرتمند گرافیکی داشتند از گرافیک کنسول برای پردازش برنامه ها بجز بخش های گرافیکی هم استفاده بشه. بیشتر دوست دارم ببینم USb ها و هارد و بخش های دیگه سیستم چطورن !! ایا بلوتوث یا سیستم وایر لس پیشرفته رو هم ساپورت میکنه !!فکر کنم باید منتظر پورت های گیگالن برای کنسول باشیم با توجه به خاصیت های ابری گفته شد… بینیم این دفعه سونی می تونه کنسول زیر ۴۰۰ دلاری رو عرضه کنه… آقا حامد هم با مقاله هاش به سایت برگشت.. امیدوارم که دائمی باشه”)
   شرح: درباره پردازنده گرافیکی به درستی فکر کرده اید. همانطور که در مقاله بعدی نوشته ایم تفکر استفاده از این پرازنده ها به جای پردازنده اصلی وجود دارد.
   درباره تجهیزات جانبی در این مقاله برای شما و سایر دوستان به تفصیل نوشته شده است(البته با توضیحاتی که از تفکر این حقیر بیرون آمده است و آقای سامانی عزیز!).
   درباره قیمت کنسول… در مقاله بعدی بدان اشاره شده است. و من و روزبه به پیش بینی دست خواهیم زد(من قیمتی ارائه داده ام و نوبت روزبه هنوز نشده است). به نظر این حقیر، قیمت این کنسول از پانصد دلار بیشتر خواهد بود(با توجه به دلایلی که ارائه داده ام).
   درباره مقاله نویسی و ادامه آن… احتمالا مقاله نویسی و دیدگاه نویسی ام ادامه نخواهد یافت. بنابر دلایل و فعالیت های شخصی… و به علاوه اینکه… بگذریم. شاید نبودن این حقیر برای بعضی از دوستان مایه شادمانی گردد و هر جور که نوشتند و فعالیت کردند، کسی را منتقد و معترض نیابند.

   @karim عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “شما تصورتون از این کنسول (xbox 720 احتمالا) چیه؟فکر میکنید سخت افزار ماکرو قوی تر از سونی هست یا سطحش پایین تره؟”)
   شرح: باید اطلاعات پایه از این کنسول اعلام گردد تا بتوان به اظهار نظر پرداخت. اما در مقاله بعدی هم گفته ام که کنسول مایکروسافت به دلایل مختلف در همین حیطه سخت افزاری قرار دارد اما بهتر از سونی به طراحی و محاسبه از نظر تجهیزات دست خواهد زد. مایکروسافت همیشه مایکروسافت خواهد بود.

   توضیح تکمیلی:
   البته دقت کنید که ممکن است تمامی این پیش بینی ها به پوچی رفته و در دستانمان گلی رشد نکرده باشد. یعنی، تمامی پیش بینی ها باطل شده و شرکت سونی به پیکربندی های دیگری رسیده باشد که حرف اول و آخر را همین شرکت خواهد زد.

   ادامه دارد…

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   ///////////////////////////////////////////////////////////////
   درباره آلبوم آقای رضا صادقی(خواننده، ترانه سرا، آهنگساز)…
   آلبوم همین…
   /////////////////////////////////////////
   گزیده ای از نقد آلبوم(به قلم خودم) را برایتان می نویسم و دوستان را راغب به خرید ارژینال این آلبوم می کنم. خصوصا اینکه بر روی ترانه “کفش آهنی” تاکید فراوان می کنم که در ارتباط با شرایط این سرزمین عزیز ساخته شده است(ممکن است ترانه های دیگر ضعیف تر باشند اما بر روی محتوای این ترانه تاکید می کنم). پس بخوانید…

   همیشه برای خواندن فرصتی هست اما
   فرصتی تا ماندنی بودن و ماندنی شدن غنیمت
   که تا آخرین نت آرزویش خواهم کرد
   زمزمه تازه تر برای دوستان ساده، صبورم نیافتم
   جز اینکه هنوز هم عشق یک رنگ است
   من رضا صادقی، عاشقانه هستم و خواهم ماند
   امیدوار و محکم، همین…

   اثری تازه از آقای رضا صادقی که در میان نوشته های ایشان به دستها و لبهای ترک خورده مردم صبور آذربایجان از سرمای زمستان سال ۹۱ تقدیم شده که به خاطر زلزله های اخیر به بی خانمانی دچار گشته اند. با این عبارت: “یاشاسین آذربایجان”
   اثری تازه از آقای صادقی، که تازه تر از آن برای خواندن و نواختن نیافته است برای علاقمندان ساده و صبور…
   که در میان قطعات ترانه در کالبد آلبوم، موجودیت موسیقایی با نام “کفش آهنی” به ترانه سرایی آقای صادقی حضور دارد که تازه تر از آن که با ملودی این زمانه در این سرزمین به هارمونی رسد، به گوش دل… شاید نواخته نشده باشد(فقط در کالبد همین آلبوم) با این سر بیت ها…
   من دیگه خسته شدم بس که چشام، خیس و نم
   خوب ببینم و بفهم و بازم، چیزی نگم
   من دیگه بریدم از بس که، شکستم از خودی
   توی آینه خیره شم، بگم به چشمام چی شدی
   خسته ام از حرفهای خوب و بی… سر وته، بی ثمر
   حسرت یک عمر رفته، عقده های تازه تر
   متنفرم از آدمای ِ بی مغز و شلوغ
   از کتابایی با اسمهای قشنگ، متن دروغ

   قصه هر آدمیست در زمان خودش، که از فهم حقیقت به چشمانی خیس و نم از بی ارادگی ِ‌زبان حقیقت گوی… دلخوش داشته است دهانی که به دل وصل نبوده که اگر بوده، بی طپش بوده… دیده، فهمیده، اما دم نزده که اگر دمی زدند و به ریه بردند(جمع آدمها) به نفس گیری و همنفس شدن برای جمیع آدمها بود هاست و لیک… اما بازدمی نبرده و نگرفتند، تقطیع الدم! چرا که راه نفس شان بریده شد و بازدمی هم از ریه های دیگران بر نخواست. شعرشان به انتهای خوش، هم قافیه نشد، تقطیع الشعر نگرفت بل… که اینجا دیگر به معنای همان تقطیع راه نفس نیست.
   اما این آدم کمی فرق دارد. بریده است قبل از اینکه بریده شود. کنده نشده پیش از آنکه درو شود!(متن خلاصه شده است)

   با این میان بند ترانه:
   دیگه نوبت توئه، خسته شی دنیا…
   بشکنی
   این بار ایستادم تا آخرش…
   با کفش آهنی
   باهات می جنگم تا نگی ترسیده بود،
   پیاده شد
   بس که پشت پا زدی گذشتن از تو،
   ساده شد

   این ترانه سرایی به نوعی شـِـکوه سرایی به نظم است. از بی نظمی های دوران که از شکوه آینده ای که در دیروز ها به نمایش می گذاشته، شـِـکوه سروده است. پاره شدن پرده دروغ ها و زخمی شدن آرزوها… و به صحنه رفتن واقعیات که از حقایق مرهم تقاضا دارند. خستگی امان بریده و دست بر سر گذاشته، به دروغ ها فریاد سر داده و از آرامش حقیقت می گوید. گویایی که به گفتن بسنده نکرده و از دو پای خودش که در کفش های آهنین کرده… گل واژه “استقامت”، صبر برای گام زدن در این مسیر پر تلاطم مدد گرفته تا از ترسناک در ترس مردن، رها شده و با گذشتن از آن به مبارزه رود.‌”این بار ایستادم تا آخرش… با کفش آهنی”!
   این ترانه از دل کندن گفته، به دل زدن رسیده است. از پوچی، دروغ، ریا، تحقیر، استثمار، ترس زمانه است آن “دل کندن”… و به مبارزه با همه آنها “دل زدن” است. از دل می گوید تا لاجرم بر دل نشیند.
   آلبوم “همین…” در نقطه مرزی از جنس آثار آقای صادقی قرار گرفته است که در حال و هوای قالب گیری تازه تری است و فرم و محتوای ترانه و موسیقی آن به افق های گسترده تری چشم دوخته است. فرم ترانه های ایشان از اجزا صدایی متنوع تر و محتوای ترانه های ایشان(ترانه سرایی) به سمت اجتماعی تر شدن پیش می رود.
   این ترانه قابلیت این مفهوم را دارد که پیش سرایی برای ترانه “نترس” باشد و قالبی که با ترانه “نترس” به تکامل می رسد. به مدد این ترنم از ترانه: “نترس، بمون، بخون!”
   آقای صادقی گفته اند: “این آلبوم اولین آلبوم بود که برای به دنیا آوردن آن «سه زارین» لازم بود و زایمان طبیعی و بدون دردی در کار نبود. صادقی در ادامه صحبت هایش گفت… برای به دنیا آوردن این اثر تکه پاره شدم ، چون طبیعی به دنیا نیامد.ولی از آنجایی که خدا با من است، این اثر سالم به دنیا آمد. حرف دیگری ندارم دیگر. فعلا همین…”

   آلبوم: همین…
   اثر: رضا صادقی
   ناشر: آوای هنر
   نوازندگان قطعات ترانه:
   پیانو: رضا صادقی، معین راهبر
   گیتار کلاسیک: مسعود همایونی، اسماعیل حسینی، فرشید ادهمی
   گیتار الکتریک: مسعود همایونی
   گیتار باس: دارا دارایی، بابک ریاحی پور
   ویولن و آلتو: پیام طونی، میثم مروستی، میلاد عالمی
   درامز:‌امین قومی نژاد
   پرکاشن: ناصر رحیمی
   کیبورد: شجاعت شفائی، رضا صادقی، آرون حسینی
   عود: ابراهیم علوی
   قطعات ترانه در این آلبوم(ساند تراک):
   ۱-نترس… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: رضا صادقی
   ۲-دوست دارم خدا… ترانه سرا: پیوند شادخواب… آهنگساز: رضا صادقی
   ۳-ادعا… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: رضا صادقی
   ۴-عاشقتم… ترانه سرا: رضا صادقی و مرجان زنگنه… آهنگساز: رضا صادقی
   ۵-کفش آهنی… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: رضا صادقی
   ۶-بخند… ترانه سرا: امیرحسین الهیاری و علی ضیا… آهنگساز: رضا صادقی
   ۷-حس خوب… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: ملودی باکویی
   ۸-ولی نبو… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: رضا صادقی
   ۹-دروغ بگو ولی… ترانه سرا: رضا صادقی… آهنگساز: رضا صادقی
   ۱۰-پیله… ترانه سرا: سوگند انصاری… آهنگساز: رضا صادقی

   ادامه دارد…

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   دو دیدگاه برای تایید رفته است.

   با تشکر از همه دوستان واقعی!
   حق طلب باشید و حق نگهدار!
   Hamedgh / حامد.ق.ت / اردیبهشت ۱۳۹۲

   ۰ ۰
  4. Hamedgh گفت:

   این مورد باز هم اشتباه درج شد…

   ه) در متن بالا کمی درهم ریختگی وجود دارد. در این قسمت: “کد معماری از نوع GCN (16 یا ۲۰ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده”…

   شاید اینطوری جواب دهد…

   که درست آن اینگونه است: کد معماری از نوع “جی سی ان”… ( ۱۶ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده… به کمک پردازش موازی است که اجرا و بکارگیری چندین برنامه کاربردی ممکن می شود…
   ادامه مطلب درست است.

   ۰ ۰
  5. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   بد نیست از این موقعیت استفاده کرده و مطالبی را در حاشیه بیان کنم.
   ۱-از نقد آقای یارمحمدی(Survive) برای بازی شوک زیست محیطی(بایوشاک): بیکران… تشکر می کنم. ایکاش می توانستم در دیدگاه نویسی برای این نقد جذاب شرکت کنم. بسیاری از منتقدین باید از شما چیزهای زیادی بیاموزند(در این سایت و سایتهای دیگر و حتی در مجلات). در مجموع، زنده باد Survive !!!

   ۲-از آقای فخار به خاطر مطلبی که درباره امنیت سیستم ها و محافظت آنها در برابر هکرها نوشته بود، تشکر می کنم. مطلبی مهم و متفاوت که جنبه یادآوری و هشدار را بر دوش می کشید. این حقیر نیز به انواع مختلف… تذکراتی را در دیدگاههایم به بعضی از دوستان برای برخی از تحرکاتشان داده ام.
   و اینکه بسیاری از شرکت ها، توجهی به آپدیت سیستم های خود نداشته و منفعل عمل می کنند. تقریبا می دانم که کجا را نشانه گرفته ای! همین که بی تفاوت نبوده ای، اهمیت دارد و آن “محافظ بیتی/بیت دفندر” و تبلیغات شده در سایت… که در مطلبت از محافظ کاسپرسکی گفته و ترجمه کرده ای.
   نطفه خیلی از فعالیت ها در پنهان کاری ریخته می شود اما هر پنهانی، پنهان نیست.

   امیدست دیدگاه فوق را این دو دوست عزیز دیده باشند.
   با تشکر از همه دوستان واقعی!

   ۰ ۰
  6. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   امیدست این مطلب که هم درباره پلی استیشن ۴ است و هم نیست(از مطالب فرعی نسبت به موضوع کنسول و مطالب اصلی نسبت به مبحث گرافیک) بهره مند شده باشید.
   که قسمت سوم آن نیز در حال آماده شدن است…
   قبل از اینکه به چندین مورد در خصوص مطلب فوق بپردازم در ابتدا از آقای روزبه سامانی(و آن امضای زیبای ایشان) که پیگیر درج مطلب در سایت بود و همچون دوست واقعی با من همکاری نمود به انضمام دوست عزیزی که زحمت ویرایش آنرا در سایت کشید، تشکر کنم.
   ———————————————————
   اما چند مورد مهم از نظر این حقیر:
   ———————
   ۱-این “ج.ن.س” مطالب را مطالعه کنید و بی تفاوت از کنار آنها نگذرید(چون به بازی علاقه دارید) و در انتها به طول و عرضش “گ.ی.ر” نداده و به یک تشکر بسنده نکنید. پویایی خود در جهت کسب علم را به کرسی درون بنشانید(به خصوص در زمینه علوم مفیدتر و معارف نیکوتر)!
   ۲-یاد گیری موضوعات مرتبط با بازی در جهت نقد بازیها یاریتان می کند و نقدهای خود را به مطالب بی اهمیت و بی علم(از نظر فنی) آلوده نمی کنید.
   ۳-به دقت مطالعه کنید. در کنار مطالب نگارش یافته در متن، به درک مطالب دیگر در کنار زیبایی های نوشتاری و معنایی نائل شوید(به کمک فکر و استدلال).
   ۴-این مقاله با آن موجودیتی که ارائه دادم کمی تفاوت دارد. از روزبه عزیز و ویرایشگر عزیزمان می خواهم که آنها را تغییر داده و از نو منتشر(پابلیش) نمایند.
   الف)رنگ سطور و حاشیه متن ها در مقاله تغییر کرده است(که البته می تواند مرتبط با امکانات محدود سایت و وردپرس باشد).
   ب)تصویر کنسول فانتوم حذف شده است.
   ج) تصویری که در آن کاراکترهای بازی شوک زیست محیطی/بایوشاک و کرایتوس قرار دارد، تکرار شده و به جای آن می بایست از تصویر دیگری استفاده می شد و یک تصویر دیگر که از انتهای این مقاله حذف شده است. این تصویرها در مقاله سوم ادامه یافته و در انتها به پایان خاص خودش می رسد. به قول معروف:”برای خودش داستانی دارد”.
   یک داستان متنی و یک داستان تصویری!
   د) در کنار مطالب اصلی به استنباط ها و ادرکاتی می رسید که از طرف این حقیر نگارش یافته و شاید در سایت(مقالات) دیگری آنها را نیابید.
   ه) در متن بالا کمی درهم ریختگی وجود دارد. در این قسمت: “کد معماری از نوع GCN (16 یا ۲۰ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده”…
   که درست آن اینگونه است: کد معماری از نوع “جی سی ان (GCN)”…
   (۱۶ واحد محاسبه برای پردازش جریان داده… به کمک پردازش موازی است که اجرا و بکارگیری چندین برنامه کاربردی ممکن می شود…)

   ۰ ۰
  7. Hamedgh گفت:

   ==============================
   پاسخ به بعضی از دوستان:
   ==================
   @caped crusader عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “…که پردازنده گرافیکش به تنهایی قدرتی در حدود ۱٫۸۴ ترافلاپس رو فراهم میکنه ولی شما تو این مقاله گفتید باکمک پردازنده اصلی این کارو میکنه؟ میشه یکم توضیح بدید”)
   شرح: خیر… در مقاله بعدی درباره حافظه گرافیکی به تفصیل توضیح داده شده است(البته اگر به مشکلی بر نخورده و همچنان مشتاق به درج آن باشیم). در این مقاله کمی به خصیصه فلاپس و ۱.۸۴ ترافلاپس اشاره شده است.

   @STALKER عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “پس الان من یه ۸۳۵۰ یا i7 3770 بگیرم با ۱۶ گیگ رم نسله بعد و راحت جواب میده؟”)
   شرح: اصلا هدف این مقاله نبوده که شما برای خرید پردازنده ایکس اقدام فرمایید. خیر… هدف بررسی پردازنده مجهول کنسول جدید سونی بوده که اعلام شده بود از کد پردازنده “باب کت” بهره برده و دارای نام جگوار است. بنابراین سعی کردم به سوی معماری “سرزمین جنوبی” و “باب کد” رفته و از آنجا به پیکربندی پردازنده اصلی برسم و از آنجا سریعترین نمونه(E2-1800) را انتخاب نمودم . در این میان کمی از اطلاعات دیگر در اختیار دوستان قرار دهم(ناآگاهان به علم سخت افزار و آگاهان به آن).
   در ادامه به سوی یک پردازنده جدید و هشت هسته ای از شرکت “ای ام دی” رفته و آنرا کمی جستجو کرده و به اطلاع رساندم که اگر یک هشت هسته ای برای کنسول جدید در نظر گیرند در چه رتبه ای قرار گرفته است. و متوجه شدیم که به دلیل خصایص متفاوت و دلایل گوناگون از این نوع هشت هسته ای در کنسول جدید استفاده نخواهد شد.
   در واقع محدوده را تنگ تر کرده تا کمی به پردزانده اصلی کنسول نزدیک تر شویم. از این گونه مباحث در سایت های مختلف شده و سعی در پیش بینی نموده اند. اما مقاله این حقیر و آقای سامانی نگاهی متفاوت تر به این مسئله داشته است.

   @Curunir عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “منبع تغذیه این کنسول های نسل بعد هم همانند معماری پی سی گونه شان، مانند پی سی هستش! یعنی باید شاهد استفاده از مدار های اکتیو PFC یا … چیز هایی مثل این باشیم”)
   شرح(آقای روزبه عزیز از منظری دیگر توضیح داده بودند): اما… جواب شما خیر است(ان شاء ال..ه که “خیر(برکت)” است. اما اینجا به معنای “نه” است – کمی طنز). مسئله تعدیل و بالانس نیروی مصرفی و کاهش حرارت تولیدی، از اهم مباحث کنسول ها(قابل حمل) است. بنابراین با تدارک معماری های بهینه و کم مصرف در سخت افزارها به سوی استفاده از مصرف انرژی کمتر و منابع تغذیه کوچکتر می روند. بعلاوه اینکه تکنیک های نرم افزاری را به این مورد برای کاهش مصرف انرژی و مدیریت آن بیافزایید(در مقاله بعدی گفته شده است).

   @RANDYORTON عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید:” در آخر آیا FX-8350 از لحاظ اقتصادی به صرفه هست یا نه؟”)
   شرح: به توضیحاتی که به آقای STALKER داده ام مراجعه نمایید. در ضمن خرید این پردازنده توصیه نمی شود.
   پردازنده ای که هشت هسته ای نباشد نیز می تواند به شما یاری رساند.

   ۰ ۰
  8. Hamedgh گفت:

   ==============================
   پاسخ به بعضی از دوستان:
   ==================

   @ پوریا رمضانی عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “حالا یه سوال واسه من پیش می یاد که این کنسول چند سال می تونه سر پاشه البته این جواب ما نمی تونیم بدیم حتی شرکت سونی نمی تونه بده باید از استودیو های بازی این سوال رو پرسید.”)
   شرح: اتفاقا شرکت سونی می داند. یک بازه شش تا هفت سال!(در مقاله بعدی در این باره نوشته شده است – فکر همه جا را کرده ام). اما برای اینکه بی پاسخ نمانید، کنسول سونی۱ و ۲ و ۳ در این بازه زمانی عرضه شده اند(به انضمام نکته مهم دیگر!… که بماند).

   @نایت عزیز(که امیدست “مر” آخر از این اسم رفته باشد):
   و با تشکر از توضیحات ایشان به علاوه “Aura Dione – Friends”!
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “…به طور حتم باید به سراغ همان تقویت پردازنده برود به نظرم نه گزینه استفاده از پردازند های قویتر AMD را دارد و نه استفاده از دو مدار موازی برای داشتن دو پردازنده در کنار هم… “)
   پردازنده های لپ تاپی از مصرف نیروی پایینی برخوردار هستند(و همینطور حرارت کمتر و مدیریت شده) که یکی از دلایل استفاده از کد معماری “باب کت” به توسط شرکت سونی، همین بوده است. که برای جگوار در بیشترین حالت به ۲۵ وات می رسد(یا ۱۸ وات در مدل E2-1800). عمده تمرکز سونی بر روی بازی و فعالیت های غیر از بازی است. آنجا که پای دانلود، یهره گیری از وب و اشتراک گذاری و و و و و به میان می آید(بصورت موازی). بنابراین مدیریت هسته های پردازنده برای این امور بسیار اهمیت دارد. شاید این بار را شرکت سونی بتواند از روی دوش بازیسازان بردارد. همان کاری که با حافظه گرافیکی و اشتراک گذاری آن کرده است و در ادامه یک گیگابایت آنرا کسر کرده تا به امور خاص اختصاص دهد!(دینگ دینگ…)
   بنابراین استفاده از دو پردازنده مجزا که ماکزیمم مصرف آنها ۲۵ وات است و در مجموع هم از یک پردازنده هشت هسته ای به مصرف کمتری دست می یابند، قابل اشاره است. البته بهبود پردازنده چهار هسته ای و ارتقای آن به هشت هسته نیز می تواند رخ دهد(قابل ذکرست که پردازنده جگوار از معماری پایه چهار هسته ای تشکیل شده است). بقیه توضیحات در مقاله قبلی ذکر شده است.

   @Kurosaki Ichigo عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “گرچه فکر کنم با رشدی که پردازنده های قدرتمند گرافیکی داشتند از گرافیک کنسول برای پردازش برنامه ها بجز بخش های گرافیکی هم استفاده بشه. بیشتر دوست دارم ببینم USb ها و هارد و بخش های دیگه سیستم چطورن !! ایا بلوتوث یا سیستم وایر لس پیشرفته رو هم ساپورت میکنه !!فکر کنم باید منتظر پورت های گیگالن برای کنسول باشیم با توجه به خاصیت های ابری گفته شد… بینیم این دفعه سونی می تونه کنسول زیر ۴۰۰ دلاری رو عرضه کنه… آقا حامد هم با مقاله هاش به سایت برگشت.. امیدوارم که دائمی باشه”)
   شرح: درباره پردازنده گرافیکی به درستی فکر کرده اید. همانطور که در مقاله بعدی نوشته ایم تفکر استفاده از این پرازنده ها به جای پردازنده اصلی وجود دارد.
   درباره تجهیزات جانبی در این مقاله برای شما و سایر دوستان به تفصیل نوشته شده است(البته با توضیحاتی که از تفکر این حقیر بیرون آمده است و آقای سامانی عزیز!).
   درباره قیمت کنسول… در مقاله بعدی بدان اشاره شده است. و من و روزبه به پیش بینی دست خواهیم زد(من قیمتی ارائه داده ام و نوبت روزبه هنوز نشده است). به نظر این حقیر، قیمت این کنسول از پانصد دلار بیشتر خواهد بود(با توجه به دلایلی که ارائه داده ام).
   درباره مقاله نویسی و ادامه آن… احتمالا مقاله نویسی و دیدگاه نویسی ام ادامه نخواهد یافت. بنابر دلایل و فعالیت های شخصی… و به علاوه اینکه… بگذریم. شاید نبودن این حقیر برای بعضی از دوستان مایه شادمانی گردد و هر جور که نوشتند و فعالیت کردند، کسی را منتقد و معترض نیابند.

   @karim عزیز:
   (در مقاله قبلی دیدگاه داده بودید: “شما تصورتون از این کنسول xbox 720چیه؟فکر میکنید سخت افزار ماکرو قوی تر از سونی هست یا سطحش پایین تره؟”)
   شرح: باید اطلاعات پایه از این کنسول اعلام گردد تا بتوان به اظهار نظر پرداخت. اما در مقاله بعدی هم گفته ام که کنسول مایکروسافت به دلایل مختلف در همین حیطه سخت افزاری قرار دارد اما بهتر از سونی به طراحی و محاسبه از نظر تجهیزات دست خواهد زد. مایکروسافت همیشه مایکروسافت خواهد بود. سرمایه دار، جاه طلب و و و و و

   توضیح تکمیلی:
   البته دقت کنید که ممکن است تمامی این پیش بینی ها به پوچی رفته و در دستانمان گلی رشد نکرده باشد. یعنی، تمامی پیش بینی ها باطل شده و شرکت سونی به پیکربندی های دیگری رسیده باشد که حرف اول و آخر را همین شرکت خواهد زد.

   ۰ ۰
 26. saeed mirabi گفت:

  چیزی که مشخصه خود GPU ها هم تکلیفشون مشخص نیست
  مثلا توی نمودار کرایسیس ۲
  GTX480 ! ضربه فنی کرده GTX 570 و روی کاغذ ۵۷۰ به راحتی ۴۸۰ را ضربه فنی میکند
  ولی در نمودار برعکس این هستش تازه اختلاف قیمت هم بماند !!! :/
  کلا نوسان زیادی دارند GPU ها مقابل هم ! نسل قبلی راحت نسل فعلی ضربه میکند
  فقط دلار الکی میدهیم !!! :/
  ————————————————————————————————
  با آمدن سری ۸ AMD قیمت های سری ۷ هم افت میکند که یک نکته مثبت
  برای تولید کنسول PS4 هستش و البته خرید کلان را هم در نظر بگیریم
  قیمت تمام شده هر کارت گرافیک بسیار کمتر از این نمودار میشود .
  ———————————————————————————————–
  رزولوشن دوتا نمودار کرایسیس ۲ و بتلفیلد ۳ چه میزانی بوده است !!! :-?
  آیا نمودار روی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ تست شدن یا روی ۴K تست شدن
  با تشکر از دوستان قدیمی و بازنشسته و آفتاب لب بومی :D

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   saeed mirabi عزیز!
   با ورزش چطور هستی؟ دنیای بازیهای ویدیویی باعث نشود از دنیای ورزش دور شوی!
   شاید بد نبود بازی “سرزمین مرزی ۲ / بوردرلندز۲” را به صورت همکاری دو نفره به انتها می رساندیم؟! راستی چرا این بازی را این همه شلوغ و درهم رفته، درست کرده اند؟

   درباره پردازنده های گرافیکی… نکته ای را همیشه به یاد بسپارید. آنهم اینست که بر روی کاغذ به معادلات مجهول دار(چند مجهوله) کاری نداشه باشید. چون اگر داده ها و اطلاعات مان کافی نباشد، حل نخواهند شد. بنابراین به به تست ها و آمارهای پردازنده ها دقت داشته باشید و ملاک خرید قرار دهید!
   در واقع یا همین تست ها و آمار بازدهی ها است که ضعف ها و نقایص آشکار می شود و شاید اطلاعات شرکت های سازنده نادرست بوده یا اینکه معماری سخت افزاری آنها مناسب فعالیت ها و انتظارات نبوده باشد. مثالها در مورد خودرو سازی را به یاد بیاورید و تست های مدام آنها در پیست ها و در زیر دستگاهها!

   به درستی درباره قیمت نهایی سخت افزارها، دلایلی را اشاره کردی که در مقاله بعدی بدآنها پرداخته ام(واقعا نوشته ام… که شامل دلایل دیگری هم می شود. تقریبا هشتاد درصد کار انجام شده است. حتی قیمتی را برای کنسول جدید پیش بینی کرده ام. امیدوارم به واقعیت بپیوندد – در دنیای مقاله نویسی اینترنتی، اتفاق می افتد… دیگر!).

   درباره نمودارها: این تست در واقع برای معرفی کارت گرافیکی “Club 3D” بوده است اما آن نمودار بزرگ بر روی رزولوشن ۱۲۰۰*۱۹۲۰ تنظیم شده است.

   آفتاب از یک جا غروب کرده تا در جای دیگر طلوع کند!
   آفتاب بی طلوع نباشی، سعید عزیز!
   و با تشکر از توجه شما!

   ۰ ۰
  2. saeed mirabi گفت:

   بوردرلندز درهمی و شلوغی ! این دو از خواص بوردرلندز هستند
   این درهمی و شلوغی از نسخه اول بوده و اتفاقا با ذات بازی کاملا
   هماهنگ هستش و باعث جذاب تر شدن بازی شده اند .
   این شالله زنده بودم نسخه سوم را با هم تمام میکنیم به همراه ژنرال و ویکی جان
   بقیه دوستان
   ————————————————————————————
   پردازنده های گرافیکی
   بله همیشه آمار های تست نتیجه بهتری تا اعلام خود سازندگان دارد .
   دیگه موهایم را در آسیاب سفید نکردم !!! :/
   این مثال خودرو و اتومبیل دقیقا چیزی هستش که من همیشه به بقیه میگم تا
   مقیاس کلی یک جورایی دستشون بیاد وقتی سئوالی سخت افزاری دارند .
   من فکر میکردم فقط خودم اینطوری هستم .
   ————————————————————————————–
   من خودم قیمت کنسول PS4 را در حالت عادی پایین تر نوع هارددیسک و یک
   گیم پد تقریبا ۲۹۹ دلار آمریکایی پیش بینی کردم .
   بلوری ارزان تر شده برای سونی
   داشتن خط تولید سخت افزار برای خودش
   و چندین دلیل دیگه باعث شده این استدلال را پیش خودم داشته باشم
   که قیمت کنسول معمولی PS4 حداقل ۲۹۹ دلار و با حداکثر امکانات ۴۹۹ دلار باشد
   ————————————————————————————-
   من ورزش کنار نگذاشتم ولی ورزش من را کنار گذاشت نامرد :-o
   به هرحال از لب این بوم یا لب اون بوم فرقی نمیکنه دو طرفه لب بوم هستم :D
   با تشکر از شما حامد عزیز و روزبه عزیز
   که همیشه مقالات پر بار و خواندنی دارید که باعث افزایش اطلاعات میشود .

   ۰ ۰
  3. saeed mirabi گفت:

   با تشکر تایید بفرمائید !!! :/

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   سونی خط تولید نداره سعید جان برای پی اس ۴،بلکه خط مونتاژ داره،قطعات رو سایر شرکت ها میسازند و سونی اسمبل میکنه،مثلا چیپ ست های مرکزی و گرافیکی ساخته کمپانی AMD هستند یا تجهیزات شبکهرو یک شرکت تایوانی تولید میکنه

   ۰ ۰
  5. saeed mirabi گفت:

   خوب بابا !!! :/ حالا اشتباه تایپی بود
   ببخشید خط مونتاژ داره نیازی به راه اندازی و هزینه اضافه نداره !!! :/

   ۰ ۰
 27. I AM ALONE گفت:

  خسته نباشید.خدایی خیلی ضحمت کشیدین.بسیار فیض بردیم
  ————-
  فقط من بعد از یکی دو سال سر و کله زدن با سخت افزار های مختلف و بنچمارک گرفتن از انواع مختلف سیستم ها به یک نتیجه رسیدم:ل.عنت به سخت افزار قوی!
  هر چه قدر هم که تلاش می کنی آخرش یه جا کم میاره و اونجاست که برخی از نواحی بدن شروع به سوختن میکنه!
  پس چه بهتر که یه سخت افزار متوسط با قیمت مناسب تهیه کنیم که بعدا دچار سوزش نشویم.
  به نظر من سونی هم کار خوبی کرده.چیزی جمع و جور کرده که هم قیمتش خوب دربیاد و کارایی خوبی هم بده.

  ۰ ۰
 28. واقعا جای تاسف داره این هم کاربر سر داستان فن بودن ۱۰۰۰ تا کانت می زارن ولی سر این مطلب پر مغز و پر محتوا حتی بیستا کامنت درست حسابی نمی بینی این دوستان دارن زحمت می کشن و یه همچین تحقیقاتی می کنن و بعد بعضی از افراد می گن خلاصه ی این داستان چی می شه ؟
  اولا یکم سیع کنید علم کسب کنید و دنبال یاد گرفت مفاهیم اولیه برید بعد اگه کلمه ای رو متوجه نشدی یه سرچ کوچیک کنین بد نیست . خلاصه اگه ترجمه ی یه مطلب هم باشه زحمت کشیده شده حالا بماند که این دوستان خودشون مطالب جمع کردن با تحقیق کردن
  تشکر از هر دو دوست عزیز

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   زنده باد پوریا!
   از اینکه به اهمیت موضوع اشاره کردی، ممنون هستیم. نکته ای که بارها در دیدگاههای خودم بدآن نشانه رفته بودم. که اگر یک خبر چند خطی با تعدادی عکس زامبی گذاشته بودیم، غوغای “رزیدنتی” پیش می آمد.
   نظرات و پرسش های خودتان را در کنار دانسته هایتان برای همه بنویسید. یا درست است یا اشتباه… یا می دانیم با نمی دانیم. آخر آخرش، اگر نمی دانستیم قدم رنجه کرده و در صورت اشتیاق، یاد می گیریم.
   در مجموع امیدست کمی مفید بوده باشد.

   در انتها… گمان نمی کنم این مقاله را در سایتهای خارجی و داخلی با این پیکربندی پیدا نمایی. مطالبی که درباره خصیصه های پردازنده گرافیکی و پردازنده اصلی وجود دارد، استاندارد بوده و چیزی نیست که از خودمان بیرون آورده باشیم و برای ارائه در سایتی پارسی، می بایست ترجمه شده باشد. اما…
   نکاتی هم دارد که برآمده از تفکرات من و روزبه است. خصوصا در مقاله قبلی و در بخش تجهیزات جانبی… و زیبایی های خاص دیگر… و نکاتی که در لفافه(یا حتی آشکارا – در میان متن) بیان شده است و نیازمند توجه بیشتر شماست.

   اگر تمایل داشتی آدرس ایمیل خودتان را(از طریق پیام خصوصی) بیان کنید تا متن اصلی را به یادگار برای شما ارسال دارم. نظم جملات در مقاله ای که مشاهده می کنید، به هم خورده است به علاوه آنچه که در دیدگاههای بالایی ذکر کرده ام و برای تایید رفته است.
   این روزنه برای همه دوستان باز است. ایمیل خودتان را ارسال کنید تا مطلب را برایتان پیشکش کنم.

   با تشکر از توجه شما!
   پانوشت(کلامی به وسعت همه دوستان): این سایت باید امکانات بیشتری را برای درج مطالب علاقمندان تدارک دیده و سیستم ارسال مطالب را دگرگون نماید… کلام بعدی به کلیت(هر فعالیت) اشاره دارد و برای همه بازگویی می کنم… از دنیای بیرون خیلی عقب هستیم. عقب نگاهمان داشته اند(چه داخلی و چه خارجی). دیگر از هویت های آگاه(داخلی) نباید به عقب کشانده شویم. چرا تکانی نمی خورید. دائم چسبیده ایم به این و آن … و دنباله رو هر کفر و ستمی… و ذهنیت های خودخواهانه خودمان!… برای کسب هر درآمدی(حرام-که نطفه شده و می شود بچه خودمان) به جهت منفعت طلبی!… دیگر بهانه ای برایتان باقی نمانده است، چرا که دلایل آشکار شده است.
   تا چیزی بیهوده ای را از دست ندهید(ضرر) به مهم دیگری(نفع) نمی رسید. هر حرکتی در جهت تکامل به گامهای بعدی در همان مسیر کمک می کند.
   حداقل به درون و دل خودتان توجه نشان دهید از روی حق نگری…!

   ۰ ۰
 29. rezulex گفت:

  تکنولوژی ps4 در هیچ pc وجود ندارد!!
  ۲عدد پردازنده ۴ هسته ای به طور موازی (در سرور ها ۲ عدد پردازنده هست ولی از هم جدا هستند)
  رم GDDR5 ان هم ۸ گیگ که هم cpu میتواند ان را بخواند و هم GPU و هر دو در ۱ زمان

  کل اینها روی ۱ die قرار دارند و پهنای باند خفنی بین هر سه خواهد بود

  ومهمترین نکته که همه منابع در خدمت گیم هستند! اسمش هست ایستگاه بازی۴(ps4)..

  پس مقایسه این دستگاه با پی سی اشتباه است چون این دستگاه برای بازی طراحی شده و مقایسه اون با GTX 690 و غیره که هنوز از رابط PCI E استفاده میکنه و یه منبع تغذیه ۸۰۰ وات میخواد با ۱ کیس فول تاور +……+ میلونها تومن مایه… اشتباهی فاحش است.. حالا خواهید دید دستگاهی که اندازه ۱ DVB-T کوچولو هم نیست چه گیمایی واسش بیاد با چه گرافیکی :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Rezulex عزیز(آقای ؟!):
   از دیدگاه شما که بر آمده از مقاله ما، تشکر می کنم. زنده باد…

   اما توضیحات مرا بعنوان دوست خودتان پذیرا باشید.
   ۱-این کنسول فقط بر روی بازی تمرکز نکرده است. بعبارت بهتر، همانند کنسولهای آتاری و میکرو نیست که فقط کارتریج های بازی را در شکافش قرار دهند(که البته یکی از موارد منفی آنها نیز همین است – نقد منفی مرا شامل می شود). این کنسول قرار است با توجه به منابع و امکاناتی که در اختیار سازندگان قرار می دهد، فعالیت های گسترده ای را پوشش دهد و برای موفقیت می بایست مدیریتی جامع بر روی تمامی قطعات صورت پذیرد… که در این راه از قضا به نام پلی استیشن نامگذاری شده است و با کمی دقت خواهیم دید که نامگذاری مایکروسافت بسیار متناسب تر برای کنسولش بوده است. یادتان باشد در ابتدا اسم نوعی آنها “کنسول/پلتفرم” است تا نام اصلی آنها/ N.N !!!
   ۲-دیدگاهی در پاسخ به دوستان دیگر نوشته ام که برای تایید به پیش مدیریت سایت رفته است. برخی از پاسخ ها را آنجا بجویید(صد البته در مقاله بعدی – اگر فرصت و اشتیاقی برای تکمیلش باقی مانده باشد. تقریبا هشتاد درصد کار انجام پذیرفته است).
   ۳-درباره حافظه گرافیکی در مقاله بعدی توضیح داده شده است.
   ۴-برای تنوع بگویم… اینکه می گویند هشت گیگابایت حافظه گرافیکی و همه چشمها از حدقه در می آید در اصل( مود خلاصه) به این صورت است:
   ۸ Gb = 256M x 32 (16M x 32 x 16 banks)
   چگالی و جغرافیای هندسی برای مدارات آن(۱۶ بانک با ۱۶ مگابایت از عمق و ۳۲ بیت طول – تقریبا مثل طول و عرض و ارتفاع – چون مدارات الکترونیکی هستند)…
   با زمان تاخیر و قابل برنامه ریزی که در حدود ۵ تا ۳۶ برابر زمان(کلاک) فرمان در حافظه است.
   به اضافه اینکه پهنای باند به سرعت کلاک حافظه و گذرگاه/باس حافظه بستگی دارد. و یکی از خصیصه های مثبت این نوع حافظه ها به تعدیل(تنظیم) و نزدیک شدن آنها به کلاک هسته ها(سرعت پردازش) در پردازنده اصلی است.
   کمی از توضیحات حافظه در مقاله بعدی را اینجا برای شما(دوست عزیز) به یادگار می نویسم:
   حافظه های گرافیکی(GDDR) بر مبنای معماری استاندارد(JEDEC: حداقل خصایص استاندارد برای هر سخت افزار) از حافظه های اس دی(SDRAM – با شماره استاندارد: JESD79F) با تکنیک دو برابر کردن نرخ انتقال داده، پایه ریزی شده اند. که این مفهوم را با دانستن اینکه… کلمه مخفف GDDR(Graphics Double Data Rate) به معنای “نرخ انتقال مضاعف برای داده های گرافیکی” است، می توان تعریف کرده و به درک رساند. حالا که تا اینجا قدم رنجه کرده ایم، چند قدم این ور و آنور هم جایز است به تجهیز سواد! (متن زیر خلاصه ای از مطلب اصلی است)
   سیستم زمانبندی از ارکان مهم حافظه ها است(و تمامی اجزا سخت افزاری) و موجب بهره بری بیشتر در میان دو تیک ساعت/کلاک سیستم گشته و کارایی بهتری را موجب می گردد. به چه مفهوم؟ هر جز سخت افزاری(حافظه) دارای کارکرد خاصی در کل سیستم است و این کارکرد در درون پیکربندی هر سخت افزار از جز به جز فعالیت با زمانبندی خاصشان به تنظیم می رسد. حافظه(با قابلیت خواندن و نوشتن) در سیستم برای نگهداری داده ها(کوتاه مدت) مورد استفاده قرار می گیرد و در درون خودش از فعالیت های جزیی و زمانبندی شده(زمان خواندن و زمان نوشتن و زمان تاخیر و …) به جنبش در می آید. تقریبا در حافظه های اس دی(SDRAM) زمان خواندن به مقدار ۵ نانوثانیه است. بعبارات بهتر، زمان مابین یک دستور موفقیت آمیز از خواندن داده(برای ردیف قرار گیری داده) تا دستور خواندن بعدی در طی سلسله توالی از دستورالعمل ها.
   و زمان تاخیر که به فاصله مابین آماده سازی یک ستون آدرس حافظه تا بازگشت داده متناظر برای درج داده متناظر با درخواست، اشاره دارد که این فعل و انفعالات در بخش رجیستری(حافظه های تخصیص یافته و باثبات) از حافظه های اس دی(SDRAM) برنامه ریزی شده و بر عهده کنترلگر حافظه سپرده نشده است(بازدهی بیشتر – کنترلگر حافظه: خطوط آدرس از پردازنده را دریافت کرده و تبدیل به سیگنالهای قابل شناسایی برای دسترسی به داده های مورد نظر بر روی حافظه های فیزیکی می نماید که به فرم قطعات الکترونیکی/آی سی ها هستند).
   (به طور خلاصه)
   حافظه گرافیکی GDDR5 و GDDR4 بر مبنای استانداردها در حافظه اصلی DDR3 به ساخت رسیده اند و بازدهی بیشتری نسبت به حافظه های اصلی از خودشان بروز داده اند و در این میان، خط تولید GDDR4 به سرانجام نرسید…(ادامه دارد)

   ۵-درباره پردازنده اصلی: گمان ندارم که به غیر از مقاله قبلی ما در جای دیگری درج شده باشد که پردازنده کنسول جدید ممکن است دو پردازنده موازی داشته باشد(چهار هسته ای). که البته باز هم ممکن است پیش بینی این حقیر به واقعیت نپیوندد و شرکت سونی به معماری دیگری دست زند. حرف اول و آخر را آنها خواهند زد. با تشکر از اشاره شما!
   ۶-در ضمن این نکته قابل ذکرست که صحبت از کیفیت تصاویر و تکسچرها کرده اید(اگر اشتباه نکنم). بنابراین به این سمت توجهتان جلب شود که کیفیت گرافیک فنی به سخت افزار محدود نمی شود. بلکه به هنر بازیسازان و استفاده آنها از تکنیک های نرم افزاری و هنری نیز تمرکز دارد. بعلاوه اینکه با قابلیت و توانایی موتورهای گرافیکی نیز دست همکاری می فشارد.
   ۷-درباره مقایسه پردازنده گرافیکی:‌ اگر به یادتان باشد مقامات سونی به نزدیکی این کنسول با کامپیوترهای دسکتاپی و لپ تاپی خبر داده اند. فکر می کنید چرا؟
   در ادامه خاطر نشان می کنم که اصلا قصد مقایسه پردازنده گرافیکی مندرج در متن را با سایر پردازنده ها نداشته ام. اما هدفی که دنبال می کردم این بود که شعاع مجهولات درباره سخت افزار کنسول را کاسته و به قطر دانسته ها بیفزایم(در کنار اهداف جزیی دیگر). بنابراین دایره قدرت و سرعت پردازنده ها را با نمایش تصاویر به رخ کشیده و محدوده توانایی آنها را مشخص نموده ام. اگر نمی دانید برایتان می گویم که پردازنده گرافیکی در کنسول پلی استیشن ۳ در محدوده سری ششم و هفتم از محصولات انویدیا(جی فورس) قرار داشت. این موضوع در مقاله بعدی بدآن پرداخته شده است(به تلاش روزبه عزیز در مقاله بعدی و این حقیر… درمقاله ای که چندین سال پیش آماده کرده بودم).
   یادتان باشد که صحبت از استاندارد است. استاندارد های پایه در معماری سخت افزارها از یک محدوده حکایت می کند. همانطور که درباره حافظه ها(JEDEC) برایتان نوشتم. بنابراین می توان با درصد بالایی گفت که اگر پردازنده پلی استیشن ۴ از نسل هفتم شرکت “ای ام دی” بهره برد(در دسکتاپی و لپ تاپی – که معرفی پردازنده گرافیکی و لپ تاپی در مقاله بعدی پرداخته شده است) در همین شعاع جولان خواهد داد. مطمئن باشید که اگر چه به پای تکنولوژی روز و کامپیوترهای جدیدتر نخواهد رسید اما برای دنیای بازیهای ویدیویی کافی خواهد بود. تلاش و موفقیت شرکت نینتندو برای عرضه “وی/ Wii” حاکی از همین مسئله است(تجهیزات گرافیکی آن پایین تر از بقیه کنسول ها بود). بخش بسیار مهمی از موفقیت ها به عرضه بازیهای جذاب و پشتیبانی گرفتن از شرکت های بازیسازی بر می گردد. که آنهم به سادگی امکان پذیر نیست. دنیای تجارت… بسیار فعال و پیچیده است در حالیکه من و شما در کنار کنسول و یک استکان چای با نعلبکی نشسته ایم و بازیهای “کرک شده” بازی می کنیم!

   از توجه شما ممنون هستیم.
   باز هم مطلب مهمی دارید، با ما در میان بگذارید. مقاله برای شما(دوستان عزیز) است. آنرا بیارایید. گرم کنید. خوشحال می شویم.

   ۰ ۰
 30. BEST GAME گفت:

  متنو تیکه تیکه میخونم انشا.. هفته ی دیگه تمومش میکنم O:-)

  ۰ ۰
 31. محسن گفت:

  یا حضرت طومار :| خیلی زیاده فقط کمی شو خوندم در هر صورت ممنون

  ۰ ۰
 32. GAME STAR گفت:

  با تشکر از دو دوست عزیز که مشخصه مدت زیادی برای این مقاله ی مفید وقت گذاشتن ! امیدو ارم بقیه دوستان هم استفاده کنن از مطلب :-)

  ۰ ۰
 33. NSR گفت:

  تشکر حامد جان لذت بردیم !!!
  اون قسمتی که گفتی در آخرش موجب ناراحتی خواهد شد : بله خواهد شد ولی در کشور عزیز ! ما ! البته فکر کنم تا اون موقع هکر های جان دل راهی برایش بیندیشند وگرنه باید فاتحه ی مان خوانده شود ! آیا شما راهی میبینی ؟؟
  ___________
  SONY make . believe

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (در صورت لزوم، بدون اینکه به کلیت متن آسیب رسد توسط مدیر سایت استرلیزه شود تا مشکلی برای سایت حاصل نشود).
   NSR عزیز:
   از لطف شما و سایر دوستان ممنونم. کم و کاست آنرا عفو کنید.
   به نوبه خودم از آقای سامانی(Xneon360) در اینجا و بار دیگر تشکر می کنم که در این مقاله مرا همراهی نمود.

   اما درباره فناوری پردازش ابری:
   این فناوری در حال پیشرفت و درنوردیدن مسیر خودش در دنیای بازیهای ویدیویی است و در این دنیا به حال رشد و گذر از سنین کودکی خودش است(البته در حیطه های دیگری از کسب و کار در سطح وب نیز حضور دارد).
   بعبارت بهتر، هنوز زمان مدیدی تا رسیدن به آن نقطه پیش بینی شده در دنیای بازیهای ویدیویی باقی مانده است. شاید در زمان فرزندان شما تحقق باید. اما نکته مهم اینست که بازار شبکه های خدمات رسان(پلی استیشن و ایکس باکس) در زمینه دانلود، اشتراک گذاری، بازی و خرید و فروش بسیار گرم تر خواهد شد.
   اما راه حلی که می خواهم برایتان در میان بگذارم و به جامعه بازیبازان مرتبط نمی شود و دایره وسیع تری را شامل می گردد به پایه های اقتصادی، تجاری، قانونگذاری و فرهنگی این سرزمین مربوط می شود. که متاسفانه در حال حاضر برای این امر بستری مهیا نشده و اجرای آن امکان پذیر نمی باشد.
   تغییر اساس اقتصادی، تجاری، قانونگذاری(پای بندی به قانون ملی) و فرهنگی(رهایی از قانون گریزی – پایبندی به قوانین بین المللی و…) می باشد. دنیای تکنولوژی به مسیر خودش بر طبق سطوح علمی در هر کشوری به پیش می رود و در نهایت به اشتراک سایر کشورها گذاشته می شود. پایبندی به قوانین بین الملل و تجارت جهانی، بسط و گسترش آن در این سرزمین از مواد لازم برای خصوصی سازی(به معنای واقعی – در اختیار ملت باشد در اختیار دولت و دولت مردانش از هر طریقی نباشد – مثل: ثبت شرکت های صوری و تخصیص منابع به خودشان) و سازمانهای “ان جی او” است.
   به چه جایی می خواهم برسم؟ به اینجا…
   راه حل منطقی(راه راست و مستقیم)، به بستر سازی و استفاده صحیح از این فناوری ها و تکنولوژی ها(مشابه کشورهای صاحب علم و فن) است. بنابراین نیازی به مارپیچ رفتن و وارد آوردن ضعفهای اخلاقی به خودمان نیست.
   به این مفهوم که(در حیطه بازی ها) بسیاری از شرکت های سازنده کنسول و بازی ها به سوی بهره بری از این فناوری رفته و بدلیل مزایای آن بازیبازان را به استفاده از آن راغب می گردانند. برای استفاده از این فناوری، بایستی یکسری از پیش نیازها فراهم گردد. همانند خط اینترنت پر سرعت(بی سیم یا فیبر نوری)، شرکت های ارائه دهنده این خدمات(مطابق قانون واگذاری خدمات – سو استفاده از پهنای باند مشتری ها/کاربران نکنند) و و و و و … که این امر بعد از تهیه و آماده سازی، مستلزم نظارت دقیق است.
   بعبارت بهتر، تمامی زیرساخت های بهره بری از این فناوری در این سرزمین باید مهیا باشد. روشن است که برای بهبودی تمامی زیر ساخت های دیگر در تمامی حیطه های صنفی، بایستی تغییرات اساسی در تمامی زمینه های اساسی در این سرزمین صورت پذیرد(که با توجه به این استثمار منابع، خودخواهی سرمایه داران، استبداد قضایی و قانون اجرایی و و و و ممکن نیست).
   “بی ارزشی ارز”‌، “اقتصاد مبتنی بر نفت(دولتی)”، “بی کفایتی مسئولین و مدیران سطح بالا” را به کمبودهای بالا بیفزایید. تمامی این ضعف ها منجر به این می شود که در حیطه بازیهای ویدیویی، یک علاقمند یا مخاطب نتواند به استفاده منطقی از فناوری ابری(خرید ارژینال محصول) بیندیشد. که در صورت بروز همه آن پیش بینی ها، پا به پای سایر علاقمندان در سراسر دنیا پیش رود.

   امیدست به پاسخ درست رسیده باشید.
   با تشکر از توجه شما!

   ۰ ۰
  2. NSR گفت:

   ممنون حامد جان
   مطلبت هم هیچ کم و کاستی نداشت ! ;) منتظر بعدی ها نیز هستیم

   ۰ ۰
 34. AxeL گفت:

  باتشکر از Hamedgh عزیز =D و Xneon 360 عزیز =D
  مطلب بسیار عالی بود و پر از اطلاعات ناب

  ۰ ۰
 35. general amin گفت:

  تشکر فراوان …
  بسیار مطلب جامع و خواندنی ای بود ….
  مستفیض گشتیم …
  ایشالا با قدرت تمام این دست مقالات را ادامه دهید …
  ————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 36. DeadSpace گفت:

  باتشکر از Hamedgh
  خسته نباشی حامد
  فقط این قسمت از مطلب، موجب ناخوشی بسیاری از بازیبازان خواهد شد. چنین سرویس و فناوری موجب خواهد شد تا انقلابی در دنیای بازیهای ویدیویی برای عرضه بازیها بوجود آمده و بعد از گذشت مدتی چند… ارائه فیزیکی بازیها از بین رفته و اجرای آنها منوط به اتصال آنلاین و خرید(بارگذاری) آنلاین گردد
  خیلی زد حاله :sad: :|

  ۰ ۰
 37. amir norbakhsh گفت:

  دستتون دردنکنه :-D

  ۰ ۰
 38. Meraj Fathi گفت:

  چه مطلب طولانی ای بود. کی حوصله خوندن داره. ما که اسکیپ کردیم رفت.

  ۰ ۰